Kon. Militaire Kapel speelde „Friese" marsen voor Senatoren Procureur-fiscaal concludeert tot verwerping van het beroep Demobilisatie-schema ongewijzigd Worden sommige belangen beschermd? Sjefke Janssen zag zich de door onnavolgbare sprint zege ontgaan van Schulte Onze diplomaten te Madrid en Lissabon in bezettingstijd DETECTIVE RADIO England-Spiel wordt onderzocht Cauberg-moker deed zijn werk Donderdag 12 Mei 1949 PAG. 3 Begrotingen van Oorlog en Marine aangenomen Pluim op de hoed van burg. Ritmeester Zei U iets? Van der Waals in cassatie Commissie-Cleveringa brengt rapport uit gunstige conclusie van minister LimburgKlimmers aan bod feuilleton (Van onze parlementaire redacteur) OOK DE TWEEDE DAG van de „Oorlog"- en „Marine"- debatten in de Eerste Kamer stond in het teken van de politiek. Minister Schokking, zijn begroting verdedigende, keek allervriendelijkst in de richting van de P.v.d.A. toen hij opmerkte dat iedereen welkom, zeer welkom was bij de ondersteuning van het defensiebeleid,. Hier had de bewindsman het gerust bij kunnen laten, want elke overdrijving schaadt nu eenmaal. Hoe dat zij, de minister deed er nog een schepje bovenop. Evert Vermeer, genoemd als P.v.d.A.-candidaat voor de functie van Staatssecretaris, deed maar prima werk als propagandist in eigen kring voor de Nationale Reserve.' Men kon hem gerust twintig van zulke Everts Vermeer geven! Over de strooppot gesproken...! En alsof het nog niet genoeg was ging de minister, aan het slot van zijn rede. zich nog eens even inle ven in het te hoog gemikte vredes- verlangen van de heer v. d. Kieft. Zo'n heimwee naar de vrede was begrijpelijk en schoon en we moes ten er ons toch minstens door laten blijven bezielen. Kameraad Scho nenberg nam de fractieleider van de P.v.d.A. bij de replieken daaren tegen dai%g in het ootje. Hij had zijn jeugdzonden gebiecht en nede rig een knieval gedaan. Intyisen bleef hij slechts goed genoeg om tegen de Communisten te schelden. Sarcastisch betoogde de commu nist dat de heer v. d. Kieft op deze wijze toch wel onderbetaald werd. Kon er nu niet een klein staatse- cretarisje op over schietenDe De heer v. d. Kieft zat begrijpelij ker wijze te koken. Op zijn beurt stond hij op om de Communisten voor de tweede keer de oren te wassen. Ere wie ere toekomt, hij gaf een striemend nummertje weg: Hij had nog nooit gehoord dat iemand in het Westen een vliegtuig stal om naar Moskou te komen. Als hij intussen gemeend had het laatste woord te kunnen hebben dan liep dat op een misrekening uit. Kame raad Brandenburg nam het van Schonenberg over, de heer v. d. Kieft karakteriserend als een rid der van de droeve figuur Terwijl deze politieke nummertjes geblazen werden stond buiten op het Binnenhof de Kon. Militaire Kapel te kleumen, in afwachting van het ogenblik waarop z ij haar nummertje ten beste zou kunnen geven. De Friese Algra had de dag tevoren gepleit voor namen voor de militaire onderdelen. Heel vroe ger was dat ook zo geweest en als bewijs bood hij de minister een tweetal marsen aan van Friese re gimenten uit de tiju van de Spaanse successie-oorlog. De ene was een mars van het Oranje-Friesland regiment, de an der droeg de titel „De jonge Friese Prins". De minister bleek deze geste zo op prijs te stellen dat hij nu in de middagpauze de Kon. Militaire Kapel had uitgenodigd om deze marsen eens aan de Senaat voor te spelen. Een wel zeer ongewone ge beurtenis in de parlementaire ge schiedenis, maar toch charmant en origineel'. Over de staatsecretarissen zei de minister dat slechts de bedoeling had voorgezeten om de geschikte mensen te vinden. Zij stonden rechtstreeks onder de minister. Wat de aflossing betreft, aan het thans bekend gemaakte schema zou on voorwaardelijk de hand worden ge- PROGRAMMA VRIJDAG 13 MEI HILVERSUM II 415 M. K R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend concert. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, .8.15 Pluk de dag, 9.00 Gr. pl„ 9.30 Waterstanden, 9.35 School radio groep II, 9.55 Schoolradio gr. II 10.05 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio gr. 11 12.00 Angelus, 12.03 Zang en piano, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Gramofoonmuziek, 12 55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Septet Johnny Ombach, 13.50 Op de korrel 14.00 Kamermuziek, 14.30 Negen' heit de klok, 15.15, Gedeelten uit Operetten, 15.48 Cyclus: Het blaasinstrument, 16.00 De Zonne bloem 17.00 Na schooltijd, 17.15 De Karek'ieten, 17.45 Wat het buiten land leest, 18.00 K.R.O. Amusements orkest, 18.20 Actualiteiten, 18.30 K.R.O. Amusementsorkest, 18.45 De Ronde van Nederland, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Uit het land van Hertog Jan, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Missa Solemnis, 21.40 Clavecimbel- recital, 22.00 De Tien Geboden, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gr. pl., 23.4024.00 Bioscooporgel. HILVERSUM I 301 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt 8.00 Nieuws, 8.18 Gr. pl., 8 50 Voor de huisvrouw, 9.00—10.00 kamermuziek; V.P.R.O.: 10.00 Thuis spreekster, 10.05—10.20 Morgenwij ding' V A R.A.: 10.20 Gramofoonmu ziek' 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Piano-duo, 11.10 Voordracht, 11.30— 12 00 Orgelspel; A.V.R.O.: 12.00 De Papavers 12.30 Mededelingen land en tuinbouw, 12.33 Ronde van Ne derland, 12.38 Sport, 1245 Twee vleugels 13.00 Nieuws, 13.15 Mede delingen, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Kookkunst, 14.20 De Kwintet- spelers, 15.00 Ons volk m zijn dien- ters, 15.20-16.00 Les Gars de Paris; V.A.R.A.: 16.00 The Ramblers 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17-00 Gr ol, 17.20 De luister van het orgel, 18.00 Nieuws, 18.15 De'Vara felici teert, 18.30 Progr. Ned. S^b^ach- ten, 19.00 Denk om de bocht 19-15 19.30 Regeringsuitzending; V.P.n.u.. 19.30 Nederland en zijn Beesten, 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws, 20.05 Pianovoordracht, 20.30 Spreker, 20.55—21.00 Zo juist verschenen V.A.R.A.: 21.00 Men vraagt.... en wij draaien, 21.30 Hoorspel, 22.00 Buitenlands weekoverzicht, -".ra 22.40 Orkest; V.P.R.O.: 22.40 Spreek ster, 22.45—23.00 Avondwijding, V.A.R.A.: 23.00 Nieuws, 23.15 In hu welijk en gezin, 23.3024.00 Orkest. houden. Onverwijlde demobilisatie van de 7 December-divisie was niet mogelijk. Wij kunnen de bevolking, er gebeuren daar vreselijke dingen onderling, niet onbeschermd laten. De dank voor het geschenk van de heer Algra ging vergezeld van de toezegging, dat getracht zou wor den het verband van de Friese ba taljons vast te houdeg. Ook voor de idee van namen voelde de minister. Dé lichtingen 41, 42 en 43 heeft de regering willen herinneren aan haar morele verplichting om, zelf vrijgesteld zijnde, toch door middel van toetreding tot de Nationale Reserve, althans een steentje aan onze Defensie bij te dragen. Op de vraag van de communist Schonen berg Yjf: het waar was, dat het in feite Montgomery was geweest, die de Memorie van Antwoord had sa mengesteld, antwoordde de minis ter met een effen gezicht, dat dit inderdaad zo was. De Maarschalk deed niets anders dan alle Europese hoofdsteden afreizen met het doel Memories van Antwoord samen te stellen. Bij de replieken zou hij dan ook straks lelijk komen te zitten, want Monty was juist vanmorgen afgereisd....! Dit mede bedoeld als een proeve van de brillante slag vaardigheid van deze bewindsman. De begroting van „Oorlog" werd tenslotte z.h.s. aangenomen. De motie Schonenberg inzake de on middellijke demobilisatie van de 7 Decc|nberdivisie verworpen, met alleen de Moskouse wijk voor. Toch Den Helder! De jnlddag was gewijd aan de be handeling van de begroting van „Marine". De betogen van prof. Molenaar (V.V.D.) en de heer Vixseboxse (C.H.) waren er vooral op gericht het belang van de „Ma rine" nog eens te onderstrepen, vooral voor het geval zij, in het kader van het Atlantisch Pact, wat op de achtergrond zou dreigen te raken. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) gispte het ontbre ken van een Vlootplan. De minister stelde zich later teweer tegen de voorstelling, dat er maar lukraak iets gedaan "zou worden. De in aanbouw zijnde schepen konden in elke maritieme opgave ingepast worden. De nieuwe doelstelling van de Marine mocht dan nog niet ge heel duidelijk zijn, vast stond toch al wel, dat zij èn in Indonesië èn in da West een taak zal blijven heb ben. De Indonesische Marine moet nog geheel opgebouwd worden. In Willemstad worden de eerste Indo nesische jongelui ter opleiding ver wacht. Hoewel de beslissing over de marinebasis reeds ten gunste van den Helder gevallen is, bleven ver schillende afgevaardigden er echter toch nog over nakaarten. Prof. Mo lenaar (V.V.D.) vroeg zich af of het Marsdiep wel voldoende bevaar baar was, de heer Vixseboxse (C.H.) pleitte voor Vlissingen als geschikt voor kaderopleiding en dokruimte, Jhr. Ruys (K.V.P.) bleek daarentegen uitgesproken voorstander van den Helder. Hij voegde aan de voordelen nog een nieuw argument toe: Het gevaar voor politieke besmetting was er minder groot dan in Rotterdam! De pleidooien voor woongelegenheid voor marinepersoneel bleken de minister uit het hart te zijn gegre pen. Hij roemde de burgemeesters, die voor deze aangelegenheid be grip hadden getoond, de burgerva ders van den Heider en den Haag kregen met name een pluim. Andere burgemeesters werden aangespoord pogingen te doen om ook in de Ka mer genoemd te worden. Technisch ging het in dit debat vooral om de vraag of het duik bootwapen zelf diende versterkt te worden dan wel op de eerste plaats de afweer hiertegen. De heer vaq Voorst tot Voorst (K.V.P.) bleek de laatste opvatting te zijn toegedaan en hij keek dan ook wel een beetje verwonderd toen bleek dat zijn fractiegenoot, jhr. Ruys, juist de lof van het duikbootwapen ging zin gen. De nieuwe staatssecretaris voor Marine, schout bij nacht Moorman, verwerkte deze materie vooral in zijn maidenspeech. wilde nog geenszins de noodzaak Van aanbouw van duikboten uitschakelen. Het was geenszins onwaarscminwk dat in een nieuwe oorlog duikboten met duikboten zouden worden bestre den. De nieuwe f"*vitinn«'"<- maa..te een uitstekende indruk: E en vlot spreker met het vak in zijn vin gers. De begroting werd z.h.s. aan vaard. Communisten, evenals bij „Oorl.tg" tegen. Het 'vaderland is gered: wij mogen weer vliegers oplaten! Sinds 1940 mocht dat niet meer van onze g ermaanse vrienden en beschermers ha die „beschermers"! en nog altijd gold het besluit van de bezettende macht. Eindelijk, vier jaar na de bevrijding, wordt ook deze knellende band geslaakt. De vliegers zul len weer opgaan, zij het met enige beperkingen, welke in ons ordenende Nederland pas sen. De jeugd kan heur hart iveer ophalen en de ouderen zullen er zich aan spiegelen. Zij zullen weer figuurlijk me nig vliegertje oplaten. Althans men zal het proberen. Maar het zal wel niet altijd lukken. Het Berlijnse blokkade-vlie gertje bijv. is vannacht voor goed neergehaald. Inplaats daarvan poogt de Moskouse propaganda nu vredesvliegers op te laten. Maar die zijn al te doorzichtig, zolang de Rus sische colonnes op 1 Mei en zo in Moskou nog parades maken, die de meest verfijnde super militarist doen watertanden In het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage diende giste ren de cassatie-behandeling van de zaak Anton van der Waals. Voor de laatste maal werd v. d. Waals in de gelegenheid gesteld zijn verdediging in het publiek te voeren. Op 7 Mei '48 werd hij door het Haagse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. Ook na dit vonnis bleef de thans 36-jarige Van der Waals een veel omstreden figuur. In de ogen van velen was hij de grootste verrader die ons land tijdens de bezetting heeft gekend, er waren ook anderen die zich afvroegen of zijn bewering, als zou hij zich door Schreieder hebben laten wijsmaken dat hij door zijn optreden de geallieerde zaak diende, enige grond van waar heid bevatten. De Commissie-Cleveringa heeft thans haar derde rapport aangebo den aan de Staten-Generaal betref fende de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambte naren in Spanje en Portugal gedu rende de oorlog tegenover Neder landse uitgewekenen. De Commissie heeft zich voor haar onderzoek bepaalt tot die ambtena ren, tegen wie klachten te harer kennis waren gekomen, n.l. de oud gezant te Madrid, Mr. C. H. J. Sehuller tot Peursum, de oud-ge- zantschapsraad te Madrid,. Jhr. Mr. W. E. van Panhuys, de oud-zaakge lastigde te Lissabon Mr. R. Flaes, de vice-consul te Barcelona A. L. A. Kriens en de consul te Bilbao S. A. Blitz. Overziet men het geheel dan blij ken er naast de vele klachten ook tal van lofuitingen in de rapporten voor te komen. Die afwijkende oor deelvellingen betreffen vaak dezelf de personen, die door sommige doortrekkenden geprezen, door an dere aangevallen en sonis scherp gelaakt worden. Deze onevenwich tigheid in de oordelen heeft het werk der commissie niet weinig (Van onze speciale verslaggever) In de Hols, daf merkwaardige plaatsje in de bult van Limburg, waar de grens tussen Nederland en Duitsland dwars door de straat was getrokken en de vaderlandse bevolking de klokken elke dag trouw gelijk zette met de tijd dat het rammelende trammetje naar Aken aan de andere zijde van het prikkeldraad voorbij placht te sjokken, in de Hols dus waar het smokkelbedrijf een formidabele klap kreeg toen het blikken trammetje plus een brok grond op een goede dag zonder meeer Nederlands bezit werd, wapperden de vlaggen, schreeuwde de menigte zich schor en waren de lantarenpalen behangen met trossen smoe zelige kinderen, die blijkbaar nog nimmer een stuk zeep hadden gezien, laat staan gebruikt. Maar wat deed het er op deze Meidag toe. Immers Sjefke Janssen, die in deze streek meer bekendheid geniet dan de ganse ministerschaar bij elkaar, reed in deze zesde rit van de nu reeds wijd en zijd ver maarde Ronde van Nederland als de weerga. Sjefke, klein en met een grappig kwajongensgezicht was in deze zwaarste aller étappe's ech ter verre van grappig. Zwaar was deze rit niet alleen omdat ze achter af de afstand van 260 kilometers overschreed maar nog veel meer door de reeks bergen die de kara vaan na 125 K.M. nog moest nemen. En Sjefke, geboren en getogen in dit land, dat zo hemelsbreed ver schilt met de rest van Nederland, nam de bergen met een koppigheid en joeg zo enorm hard bij hét af dalen dat deze jongen uit het kleine plaatsje Elsloo die tot dusverre maar een bescheiden rol in de achterhoe de heeft vervuld, meteen de held van de dag werd. Al moest hij de grote lauwerkrans die daar in het tot de nok toe volgestouwde Geleen- se sportpark op de winnaar wachtte aan een ander afstaan, dat was Gerrit Schulte. „Vandaag, gaat het best!" Men zou bijna zeggen „natuur lijk" want Schulte, bevrijd van de nachtmerrie Middelkamp heeft zich in deze onstuimige race van de top naar de staart van Limburg weer eens de grote practicus getoond waarvoor hij zo befaamd, maar mis schien nog meer berucht is. Op het rumoerige marktplein van Helmond had deze Schulte met een wat som her gezicht onder de bos verwarde blonde haren met „de Pel" staan te delibereren: „vannacht heb ik geen 5 uur geslapen, het ging maar niet." Tot 3 uur heb ik lopen ijs beren en alleen maar om die Theo Middelkamp „De Pel", zo klein als hij is, klopte te Bosse kolos kalmerend op de schouders „vandaag, Gerrit gaat 't best, dat zul je zien." Zo best ging het aanvankelijk echter helemaal niet. De dwaze Bourlon! Want toen de karavaan nauwe lijks het Limburgse land was inge trokken wrong zich een lid van de Franse lelieploeg met enige hard nekkige pedaaltrappen los van de stoet en ging er op zijn eentje van door; „gekkenwerk" was de algeme ne opinie, want alleen een dwaas kan het in zijn hoofd krijgen om met nog een rit van een dikke 200 K.M, voor de boeg de benen te ne men. 'Doch zo dwaas was deze Bour lon toch niet. Eens in de Tour de France had datzelfde taaie, tanige kereltje de ganse wielerwereld on dersteboven gekeerd door na de start weg te glippen en de kara vaan zag hem pas terug toen hij al lang en breed uit zat te rusten aan de finish. Bourlon was dus in staat om een étappe moederziel alleen uit te rijden en zo nodig te winnen. En het had er al gauw iets van weg dat hij het ook op deze milde middag zou gaan klaarspelen want toen Venray al lang weer tot het verleden van deze ronde behoorde, had de kleine, soepel trappende Fransman reeds een voorsprong van 4 minuten op het peloton, dat heel gezapig voorttolde over de effen wegen, steeds maar verder naar het Zuiden. Van enige strijd was dan ook geen sprake, het was zelfs doods en saai om naar deze groep half duttende renners te kijken. Zo was er ook niets aan voor de uitgelopen Venlose burgerij toen de karavaan over de Grote Bailey brug kwam binnendrentelen. Wakker! Maar toen de kerktoren van Echt in zicht kwam, schoot iedereen plot seling met een ruk wakker. Een klein figuurtje in het geel had zich losgemaakt van de bontgekleurde massa: Martien Snellen, l'enfant ter rible van de Limburgse wielerfami- lie. Deze renner uit Hoensbroek wilde toch ook wel eens een kleine triomph meemaken al was het maar in zijn geboorteplaats. Martien Snel len begon dus de jacht op de nog immer alleen voortjakkerende Bourlon. Onmiddellijk gaf de Fran se ploegleider Geraume Guerlakhe, die achter het stuur van een zee groene Buick in de staart van de autocolonne zich stierlijk had zitten vervelen, vol gas. Met een vaart van over de 100 K.M. stoof hij op zijn discipel Bourlon toen „allé, allé" en heel gehoorzaam gromde Bourlon terug en poogde nog wat harder te gaan. Maar pal midden in Echt zat Martien Snellen aan zijn wiel vast en bleef er aan vastkleven, vervolg op pag. bemoelijkt, maar aan de andere kaht haar al terstond de, later ook bevestigde indruk gegeven, dat de klachten vaak een uiterst eenzijdig beeld van de werkzaamheid en hou ding van de betrokken ambtenaren schilderen. Aan het slot van haar rapport zegt de commissie, dat vele klach ten ongegrond zijn, althans schro melijk overdreven, sommige zelfs als kwaadwillige insinuaties zeer te betreuren. Bepaalde klachten' daar entegen wijzen op tekortkomingen van het gezantschap te Ma,drid, - tekortkomingen, die evenwel niet, zoals de beschuldigingen telkens suggereren, wijzen op boos opzet, maar veeleer op een tekort in ge zindheid en aan vermogen om zich in oorlogstijd aan nieuwe en zware eisen in de dienst van het vader land aan te passen en aan adminis tratieve bekwaamheid, waarnaast echter niet verschillende goede din gen mogen worden vergeten als de verzorging te Madrid, die ook vol gens zeer bittere critici in orde is geweest. De minister van Buitenlandse Za ken heeft de aanbieding van het rapport aan de Kamers vergezeld doen gaan van de volgende opmer kingen Het onderzoek heeft in de eerste plaats een aantal tekortkomingen bij mr. C. H. J. Sehuller tot Peur sum, destijds H. Ms. gezant te Ma drid naar voren gebracht, aldus de minister. De diplomatieke gaven, waarvan deze gezant anderzijds blijk heeft gegeven en die er onder meer toe hebben geleld, dat hij in uiterst moeilijke omstandigheden en in, tegenstelling tot enkele an dere diplomatieke vertegenwoordi gers van door Duitsland bezette landen in Madrid in functie is kun nen blijven en het gezantschap al daar in stand heeft kunnen houden, geven mij, aldus de minister, reden hem op zijn huidige post te Bogota, Columbia te handhaven. Wat jhr. mr. W. E. van Panhuys, destijds gezantschapsraad te Ma drid betreft, zegt de minister zich 8e ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND De verdediging werd niet door de vroegere raadsman van verd., mr. v. d. Starp, gevoerd, omdat deze is geschorst in verband met een op merking die hij had gemaakt. Mr. v. d.. Starp had namelijk gezegd, dat van der Waals zelf hem geen steek kon schelen, doch dat hij de verdediging alleen op zich had ge nomen om zo mogelijk de sleutel tot het England-Spiel te vinden. In- plaats van mr. Starp trad nu mr. Jonker als verdediger op. De publieke belangstelling voor deze zaak was zeer .groot. Van der Waals luisterde bleek doch beheerst naar de voorlezing van de sententie van het Bijz. Hof, waarbij hij ter dood was veroordeeld. Daarna be gon de president, mr. Haga, aan het verhoor van requirant. Hierbij kwam allereerst de mysterieuze „John Verhagen" ter sprake, een agent van de Intelligence-service, die van der Waals volgens zijn zeggen had aangeraden voor Schreieder te werken, maar nooit door iemand anders dan v. d. Waals is gekend „Het voornaamste is," aldus de pre sident, „dat u zovele illegalen aan de Sicherheitsdienst hebt verraden." Uit een groot aaltal binnengekomen verklaringen, o.a.' van Vorrink, bleek dat v. d. Waals steeds geprobeerd had om illegalen, die gearresteerd zouden worden, belastende papieren en voorwerpen op te dringen. Een honend gelach klonk op de publieke tribune, toen verd. vertelde dat hij, door illegale werkers te arresteren, hun levens had willen redden! Steeds trachtte v. d. Waals zich achter zijn vroegere chef Schreieder te verschuilen, wanneer namen van zijn tientallen slachtoffers ter spra ke kwamen. En herhaaldelijk noem de hij „John Verhagen" ais de ge nius die hem tot zijn handelingen aanspoorde. Naar oordeel van mr. Haga moest het verhaal van de z.g. „John" en het lidmaatschap van v. d. Waals van de Engelse geheime dienst, volkomen uitgeschakeld wor den. „Het enige dat overblijft is een aantal naakte feiten, afschuwelijk verraad, dat beloond werd door een medaille." Mr. Haga merkte verder op. dat het „England-Spiel" nauwkeurig zou worden onderzocht en de schul dige of nalatige zou worden ge straft. „Anders zou hier geen recht meer zijn." „Maar deze kwestie raakt u niet," zo ging de president ver geheel te verenigen met de. opvat ting van de stellers van het rap port dat de heer van Panhuys voor de uitgewekenen vaak persoonlijk zijn best heeft gedaan en dat er reden is aan te nemen dat hij de hem gegeven aanwijzingen betref fende zijn tekortkomingen ter har te zal nemen. De minister is van oordeel, dat de heer van Panhuys dan ook in de buitenlandse dienst ware te handhaven, waarbij wat de aard van de hem op te dragen werkzaamheden betreft rekening zal worden gehouden met zijn te kort aan administratieve gaven. Hoewel aan een honorair consu lair ambtenaar uiteraard niet de zelfde eisen gesteld mogen worden als aan een beroeps-consulair amb tenaar is de minister van oordeel, dat er ernstige bezwaren bestaan tegen het beleid van de heer A. L. A. Kriens, vice-concul te Barcelo na. Ik ben dan ook doende te over wegen welke maatregelen tegen deze ambtenaar getroffen dienen te worden. Met de conclusie van het rapport over de heer S. A. Blitz, consul te Bilbao, kan de minister zich geheel verenigden. Voor het nemen van enigelei maatregel tegen deze amb tenaar bestaat naar zijn mening dan ook geen reden. Wat tenslotte Dr. R. Flaes, des tijds H. MS. gezant te Lissabon be treft, is er, op grond van het rapr port der commissie, voor de minis ter geen enkele aanleiding zijn be leid tijdens de oorlog af te keuren. der. Misschien zullen criminologen zich later voor u interesseren, om te onderzoeken hoe het mogelijk is dat een mens zo verraderlijk kan zijn." De Procureur-Fiscaal, prof. mr. Langemeyer kon niet geloven dat v. d. Waals zich door Schreieder rriaar wat had laten wijsmaken en vroeg wat hij dacht te bereiken met zijn 100 bladzijden tellend verweer schrift, waarin hij geen enkele ge tuige noemde. Mr. Jonker antwoord de voor verd., dat het zijn bedoeling was om een onderzoek door een rechter-commissaris te vragen. In de middagzitting kwam de ver dediger aan het woord. Mr. Jonker was van oordeel dat het geestelijk klimaat waarin verd. heeft gewerkt, de abnormale sfeer, zijn cliënt tot slachtoffer heeft gemaakt. Persoon lijk zei de verdediger geloof te hechten aan de voorstelling van za ken, zoals die door v. d. Waals ge geven wordt. Hij vroeg zich af waarom vele feiten in de richting van requirant's lezing, nooit zijn onderzocht. Dit geeft de indruk dat bepaalde belangen beschermd moe ten worden. Schreieder zou na zijn terugkeer in Duitsland hebben verklaard, dat v. d. Waals niet met wapens had rondgelopen en nooit geprobeerd had om illegale werkers, die gear resteerd zouden worden, wapenen op te dringen. Na een toelichting van twee uur op zijn veertien cassatiemiddelen, waarvan de laatste zich tegen de strafmaat richtte, vroeg de raads man tenslotte de zaak van v. d. Waals opnieuw te doen onderzoeken. Requisitoir. Prof. Langemeyer was van me ning dat de strafbepalingen op de handelingen van v. d. Waals juri disch zijn toegepast en dezelfde zouden blijven als verd. zijn slacht offers had gemaakt om een Engelse politiek te dienen, die volstrekt an ti-Nederlands zou zijn. De Procu reur-Fiscaal twijfelde nog niet aan de onjuistheid van v. d. Waals be weringen. Allarlei raadselachtige factoren die zich rond verd. hebben geweven, hebben op de zaak zelf geen invloed. Tenslotte concludeerde de Proc. Fiscaal tot verwerping van het beroep. Hij meende, daar sinds de zitting van het Bijz. Gerechtshof geen nieuwe feiten naar voren zijn gekomen, de doodstraf te moeten eisen. Uitspraak volgt over vier weken. Als plaats voor de hernieuwde besprekingen tussen de „Grote Vier", die op 23 Mei a.s. begin nen, is voorlopig de keus ge vallen op het „Rose Marble" paleis te Parijs. Een definitieve beslissing is echter nog niet genomen. Dit gebouw is het eigendom van Anna Gould, her togin van Talleyrand, die in de Verenigde Staten woonachtig is. K.L.M.-lijn BataviaKanton BATAVIA, 11 Mei (Aneta). De KLM zal een luchtverbinding ope nen van Batavia naar Kanton, waar op het eerste toestel op 19 Mei ver trekt via Bangkok en Singapore. Naar van de zijde van de KLM wordt medegedeeld, betreft de ver binding Batavia-Kanton geen nieu we lijn, doch een wijziging van de lijn Batavia-Sjanghai, waarvan het eindpunt in verband met de toestand moest worden verlegd. doo, h. völmee tegen wil en dank 27. Neen, besloot hij, ik ga niet op verdachtmakingen van iemand als Deschamps in! Heeft Folmer iets op zijn kerfstok, laat dan de poli tie het uitzoeken! Waarschijnlijk hadden ze hem al lang aan de tand gevoeld en hem niets ten laste kun nen leggen. Juist wilde Söderman zijn lectuur hervatten, toen niemand minder dan inspecteur Uppström 't hotel binnentrad. Even bleef hij staan en keek August met zijn harde ogen strak aan. Söderman voelde hoe een rilling hem over de rug liep. Hij gevoelde zich schuldig en vroeg zich benauwd af, of de politieman het óók zou weten. VIII. Uppström kwam regelrecht op hem toe. „Vertelden ze mij een mop, of is het heus waar, dat ze jou tot hotel detective hebben gebombardeerd?" was zijn sympathieke begroeting. Op effen toon antwoordde Au gust: „Ze vertelden je de waarheid." „Ha! Nu kun je 't bewijs leveren, wat het gevolg is als de lamme de blinde geleidt! De zware jongens zullen zich een kriek lachen! Hoe veel betalen ze je?" „Mijn zaak." „De helft van wat ze de gebrui kelijke krukken betalen en dan is het nog precies de helft teveel!" schamperde Uppström. Enfin, zoals je zegt: 't gaat mij niet aan. 'k Moet je onder vier ogen spreken, Söderman. Ben je een kamer rijk?" „Betreft het de plundering van een brandkast?" „Zul je wel merken. Opgescho ten!" Allesbehalve op zijn gemak, ging August de inspecteur voor en bracht hem naar zijn kamer. Upp ström verklaarde de enige stoel voor buit; de bewoner moest zich met een plaats op de rand van 't bed vergenoegen. „Heb je wat onder de kurk?" in formeerde de politieman. „Neen. Dat heb ik niet. Ik ken geen voorschrift dat me verplicht, je een borrel voor te zetten, maar een glas water kun je met alle plezier krijgen". „Dan doen we het op een droog je. Hoe laat zat je dienst er op, toen 's -nacht een poging werd ge daan om Gunnar Lundqvist te ver giftigen?" „Om acht uur. Zoals elke mor gen.' „Iemand, die het kan bevesti gen?" „Mats Holm en ik waren de enige die tot 's ochtends acht uur dienst hadden." „Verliet iemand om ongeveer, vijf minuten voor achten 't hotel?" Even overrompelde de vraag Au gust. „Eh ik zou niet weten, wie." „Weet je dat niet?" donderde de inspecteur. „Toch wel. Natuurlijk. Neen, nie mand verliet op dat ijdstip 't hotel." „Kerel, je liegt dat je zwart ziet! Ik heb onmiskenbare aanwijzingen, dat de lieftallige dame, die Gun nar Lundqvist met een vergiftigde injectienaald in de nek prikte, even vóór achten uit „Sint Olaf" kwam gewandeld." August voelde zich koud worden. Hij vreesde, dat, als hij onmiddel lijk antwoord gaf, de stem hem zou verraden. Dus deed hij er 't zwij gen toe. „Nu hoe zit het?" drong Upp ström gemelijk. „Ik heb de vraag al beantwoord, inspecteur." „Dit is 't enige, dat in aanmer king komt. 'k Zal je een opfrissertje toedienen, knaap! Het was op slag van achten toen een taxi door jullie straat reed. De chauffeur werd op twintig dertig meter van 't „Sint Olaf" een dame gewaar in lange zwartfluwelen mantel, met blond haar blootshoofds. Een dame in avondtoilet om klokke acht uur in de morgen zo iemand valt op, niet? De man dacht een vrachtje te hebben en prees zijn wagen aan. Zij schudde van neen. Een alleraar digste charmante dame, nog piep jong, beweert de chauffeur. Hij reed langzaam naast haar op in ver wachting, dat zij zich zou bezinnen, maar zij stak de straat over en sloeg een zijstraat naar Vastra Tradgoardsgaten in. Hij is er zeker van, dat hij haar kan identificeren. Het lijkt er veel op, dat we in haar 't gezochte dametje hebben, he?" Söderman hield zich goed. „Zou je denken?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Voor mij staat het als een paal boven water, dat zij uit 't „Sint Olaf" kwam. Er is geen ander hotel in deze straat. Nu jij." „Wat ik?" „Biecht maar op, knaap! Je wringt je er toch niet tussen uit! Met hoeveel stopte 'zij je?" „Die nacht is na twaalf uur geen enkele gast ingeschreven en nie mand verliet tegen acht uur 's mor gens 't hotel. Hoe dikwijls moet ik het nog herhalen?" „Vermoedelijk had haar man in de loop van de dag een kamer bespro ken. Dan behoeft zij zich dus niet in schrijven". „Als dat zo was, waarom stapte zij dan in haar eentje voor dag en dauw op?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3