'ERF Henk de Hoog het eerst in Vaals na monsterrit door heuvelig Z.-Limburg Vooruitzichten van vee-export zijn gunstig OORLOGSSCHADEREGELING DETECTIVE RWACHTING MKEURING in Olympus erichten r. ontharen KALKSMA 'enmagazijn )e Sport" foorverkoop AP SMIT enreparaties ren Co., Groothuizen Vrijdag 13 Mei 1949 Gaan de Belgen de Ronde winnen? Tijd race werd een fiasco door domme organisatie RADIO Afzetgebied wordt uitgebreid Zei U iets voor kerkelijke gebouwen en jeugdhuizen Engelse team tegen Zweden Nederlands zeeman werd S.D.-spion Drukkerspatroons jubileerden Défilé van Engelse onderdelen O. L. Vrouw ter Nood >r het K.N.M.I. te Vrijdagavond tot verandering Mei. In de kust- drijvende wolken- ij na overal droog tot matige wind, lussen Noord en ïrandering in tem- t overige gedeelte imelijk heldere en :t plaatselijk nevel overdag geleide- i bewolking, maar ;r en iets hogere an vandaag. Wei- ludiënfie Bisschop van Haar- ag 18 Mei géén •monie: Night and voorbehouden. Vic- ger, ontoelaatbaar, etemde avonturier- aaar. A.B.T.: Mis- jaar. IKOFFS <E REVUE - Gisteravond trad maal in 't Gulden i welbekende heer en revue van mys- enten, althans zo idiging. iet bijster bezet, waren hebben zich .estikoffs hypnoti- ;en. ;s varieténummers, •stelling begin, wa- en de Chinese ac- die Lestikoff assi- al even min. rimenten, die op nose berustten, de- tstekend. lachwekkend wan- aedemensen dwaze e lieden uit het ee Lestikoff zijn Derden zo nu en d ten top. De ge nten, waarbij men che slaap dingen len allang vergeten alleen amusant wekkend. Het was niet daverend be ssondanks geslaagd igint de veldtrai- ren op het Gem. tig 7 uur en a.s. e dames. Met het r de deur raden in heren aan deze te beoefenen, daar tijd het wedstrijd ons begint, ïmes- en heren-le- opgeven. 7 uur dames. 7 uur heren. R.K.A.V. Olympus in R.K. verband. VN BRAND Donderdagmid- uur ontstond er ïrenhuis bewoond c. Zijp. De brand het achterste ge ring welk gedeelte s opslagplaats van Dank zij de spoe- van het personeel ijl die met brand- wapend de brand den werd erger tWOUDE, 13 Mei. 4; 4200 kg uien 1.10, nep 4.30; 3000 66, IIB 57—60. i 12 Mei. 8000 Koopmans blauwe 4.505.10, beve- 300 kg witlof I X 17, 400 kg uien per behandeling medisch gedlpL nheidsspecialiste MAISON TR. 4 - ALKMAAR ;t adres r iedereen Olymp. Stadion ran Nederland en rse Boys-I. V. V. iwesloot 97 .KMAAR 1813—K 2200 Kreijgermaat 1 Alkmaar Tel. 3256 onkenoord 103 ,e Stenenbrug (Van 'onze speciale verslaggever) Zo op papier had deze zevende etappe van de Ronde van Neder land niets om het lijf. Na twee slopende ritten die bij elkaar de kilometers van Rotterdam naar Parijs telden en die reeds flinke gaten in de karavaan hadden geslagen, moest het stukje van Celeen naar Kerkrade voor de koningen van de weg eigenlijk kinderwerk zijn. Tenminste als er geen bergen waren geweest. En daarmede was het parcours door het schoonste deel van Limburg rijkelijk bezaaid. schuldig uitzag, groeide nog voor de kop van de berg was bereikt, tot een strijd op leven en dood uit. De oorzaak van deze ontwikkeling was grotendeels de schuld van de drie Franse musketiers, die hoe meer zij de Zuidelijke lucht gaan proeven, actiever worden, Bourlon en Boré, toen zij de top 'overwipten van de hinderlijke Slingerberg aan de kop van het gezelscshap waarin alleen de Nederlander de Hoog de Neder landse kleuren vertegenwoordigde. In de afdeling waarin de renners het ene staaltje van acrobatiek na het andere ten beste moesten ge ven om zich heelhuids door de hob- "belige slingerende paadjes van Rothem te wringen, werd er door Schulte en dus ook het Franse pelo ton want Schulte alleen laten gaan, neen dat nooit een klop jacht op de vluchtelingen ontke tend zo snel en hard, dat men er soms stom verbaasd naar stond te kijken, zo hard ging het. Toch wel, want een der motorkoeriers werd even gestreeld door een vrachtwa gen, die plotseling zijn neus om de hoek van een straat stak. Voor deze motorrijder was de ronde mefeen afgelopen al liep het geval tame lijk mak voor de betrokken politie man af. Als een klipgeit. Intussen had de jacht een spoedig einde gekregen want nog voor Maas tricht was bereikt, lag de zaak weer compleet bij elkaar en konden de feestelijkheden weer beginnen. Lang behoefde men er niet op te wachten want nauwelijks was de Keernberg in zicht, die gevreesde heuvel, welke ook gisteren zo stevig ,had huisge houden in de karavaan, of opnieuw kregen enkele leden het in het hoofd om weg te glippen. Het was deze keer voor de verandering een wel zeer, zeer rumoerige Bernard Vranken, die het land op zijn duimpje kent, en die als een berg geit verzot is op klauterpartijen en die dus met groot plezier aan de klim begon. Hij kreeg meteen ge zelschap van voortreffelijke kwali teit: de Belg Callens, de Hoog en de sterke troef uit de Zaanstreek, Ger- rit van B.eek. Wonderen werden er niet bepaald verricht toen de troep de weg naar Gulpen optoerde, mid den door een sprookjesland. Des te vreemder was het dat hun voor sprong gestaag groter werd, er was dus iets in het peloton. En zo was het ook. Gerrit Schulte probeerde onophoudelijk om weg te komen, maar de Meersman, die in hem een bedreiging van zijn Oranjeshirt zag, Gerrit Schulte, die na het veror beren van een malse biefstuk met vier eieren een licht ontbijt noemde hij dat arm in arm met een andere beroemdheid in de wie- Ierwereld, Arie van Vliet, naar de startplaats was gewandeld, aange gaapt door de ganse verzamelde Geleense burgerij, had deze rit toch heel goed gezien. „Het is, geloof me, de zwaarste trap van de hele ronde." Inderdaad was dit parcours ook een grote verzameling van heuvels en bergen, een reeks van steile hel lingen. smalle kronkelpaadjes en levensgevaarlijke bochten. Het begon al in Elsloo, waar de bevolking nog steeds in de feestroes verkeerde over de formidabele prestaties van Sjcfke Janssen en waar Sjefke na tuurlijk aan de spits van de kara vaan door een fleurig versierde ere poort reed die men gisteravond voor dit lid van de Elslose bevol king had opgericht. Race over speldepunten. Na een ijzingwekkende afdaling belandde de troep, welke thans nog 52 renners groot is, op een wegge tje waar puntige brokken steen met welbehagen in de bandjes van de renners prikten. Met nijdige gezichten stonden reeds na enkele meters vijf lieden aan een slap bandje te prutsen, ploegleiders en verzorgers joegen in hun wagens naar voren, een rook gordijn van stof leggend en als zij een patiënt aan de spits hadden geholpen stond er weer een pech vogel San de staart om hulp te jammeren Die ellende hadden Schulte, Meer- mans, Schellingerhoudt en de an dere kopstukken die zich nog steeds braaf in de karavaan hadden gehandhaafd min of meer voorzien. Des ochtends in Geleen, toen de organisatoren plus de officials plechtig werden ontvangen door de burgervader, die glom van voldoe ning dat de ronde ook zijn plaats niet had vergeten, hadden de „kei en" hun materiaal nog eens extra nagekeken. En zo was het ook geen wonder dat Schulte en die andere knapen zonder kleerscheuren de stof van Elsloo doorkwamen. Toen de gele wolken waren opgetrokken bleek dat de koppige Fransman Bourlon er weer op zijn eentje op uit was getrokken. Maar nog voor hij een pedaaltrap op de Slinger- berg had kunnen doen, was hij al weer opgeslokt door het peloton, dat in deze korte étappe direct op volle stoom was geslagen. Halver wege een steile berghelling speelde zich reeds een duel af tussen een groepje onder commando van de jonge Gerrit van Beek, de taaie Zaankanter, en een groep met Schulte en Meersman „broederlijk naast elkaar." Op leven en dood. Het gevecht, dat er eerst zo on- PROGRAMMA ZATERDAG 14 MEI HILVERSUM II 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gr. pl., 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgenge bed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Koorzang, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gr. pl., 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio groep III, 12.15 Piano, 12.30 Mededelingen land- en tuin bouw, 12.33 Om en Om, 12.55 De Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, 13.20 Om en om, 13.50 Film en toneel», 14.10 Orkest, 14.30 Engelse les voor be ginners, 14.40 Orkest, 14.50 Boeken nieuws, 15.00 Slavische dansen, 15.10 Naar het wonderland der muziek, 15.30 Jeugdconcert, 16.00 De vliegen de Hollander, 16.10 Viool en piano, 16.15 De schoonheid van het Grego riaans. 16.45 De Wigwam, 17.45 Pro menade Orkest, 18.15 Ronde van Ne derland, 18.30 Journalistiek week overzicht, 18.45 Promenadeorkest, 19.00 Nieuws. 19,15 Actualiteiten, 19.25 Piano. 19.4.5 Kampvuren iangs de Evenaar, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gramofoonmu- ziek, 20.20 Lichtbaken, 20.45 De stem van de week, 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Spelregelkennis. 22.00 Orkest zonde/ Naam, 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws, "*3.1524.00 Radio Philharmonisch HILVERSUM I 301 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.15 Och- 'endgymnastiek, 7.30 Gr. pl„ 8.00 Nieuws. 8.18 Zang en piano 9.00— 10.00 Orkest; V.P.R.O.: 10.00 Spre ker, 10.05—10.20 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Uitzending continubedrijven, 11.30 Viool en piano, 12.00 Accordeonor kest, 12.30 Mededelingen land- en fuinbouw, 12.33 The Ramblers, 13.00 "rogr. Ned. Strijdkrachten, 13.30 May Dale zingt, 13.45 Het Nederlandse üed. 14.05 Ronde van Nederland. 14.2Ö Gr. pl., 14.50 Onder feêtewse 'ilossem, 15.15 Omroepkamerorkest, 16.00 Komt u binnen, 16.15 Uit het nieuwe album van Stan Kenton, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Nieuws van de olatenmarkt, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuws, 18.15 West- Europees commentaar. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.0019.30 Ar tistieke staalkaart; V.P.R.O.: 19.30 19.45 Lezen in de Bijbel; V.A.R.A.: 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.12 Vara-varia, 20.15 Concert, 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 De Winkel van Sinkel. 22.00 Vindobona Schrammel'n, 22.40 Orgel, 23.00 Nieuws, 23.15 Sfeer en rhythme, 23.40 —24.00 Muziek uit Walt Disney- films. greep hem telkens bij het achter wiel. En zo kwam er dus niets van het avontuur Schulte terecht. Dat alles was naar de zin van het kopgroepje. Nog meer plezier kreeg men daar in het rijden toen .Gerrit van Beek plotting langs de kant van de weg dook en met veel boze woorden een lege band uit zijn voorwiel rukte. Naar de kruin van Nederland. In de verte doemde de heuvel op welke leidt naar het hoogste punt van Nederland, Vaals. Ook daar zouden de renhers weer een flink robbertje met elkaar moeten uit vechten. Het werd een zegetocht voor de beste klimmer uit de Neder landse ploeg, Henk de Hoog. Lang zaam maar zeker won hij centime ter op centimeter op zijn 3 con currenten. En toen iedereen er al genoegen mee had genomen dat de strijd halverwege de klim reeds was beslist, kreeg Callens opeens het zonderlinge idee om een eindsprint te beginnen. Het kostte hem zijn laatste krachten, want toen hij bijna de Hoog weer bij het wiel had, was zijn ganse energie uitgeblust. Henk de Hoog daarentegen, die net op tijd de;» aanval door had, gooide er toen nog even een sprintje op een prachtig stuk werk na deze onnoemelijk zware klimpartij. Hij werd eerste. Callens, doodmoe, maar toch een echte rennersnatuur, sleep te zich als tweede over de witte streep. Tenslotte was er nog een Fransman die dolgelukkig was dat hij de derde plaats kon bemachti gen. Schulte werd veertiende en de Meersman kwam pal achter de Bos senaar, zodat de leiderstrui in Bel gische handen bleef. De tijdrace. En tenslotte was er nog een tijd race aan deze étappe vastgekop peld met als einddoel Kerkrade. Met deze rit is het wel een heel zon derlinge geschiedenis geworden. Om de menigte, die dik opeen ge pakt aan de finish stond, toch vol doende waar voor hun geld te ge ven, had de organisatie besloten de rijders tweemaal door het Sport park te jagen en dat werd het grote ongeluk, want omdat men bij het opmaken van het schema glad ver geten had dat ook die twee rondjes er bij hoorden, had men de tussen tijden van de start veel te krap genomen. Zo kwam het dan dat de renners, toen zij het Sportpark één maal waren doorgeploeterd, schots en scheef door elkaar lagen. Met de beste wil van de wereld konden de leiders geen vat meer krijgen op de zaak. Renners, die al tweemaal op het parcours waren rondgetoerd, werden er rustig nog een keer op uit gestuurd. 1 1 5. Het werd zo bar dat men eén Fransman zelfs vijfmaal Het jak keren toen men hem ook nog aan een zesde ronde wilde laten begin nen vond de man het uiteindelijk welletjes, met een overbekend ge baar tegen het voorhoofd, smeet hij zijn fiets aan de kant en liep schreeuwend van boosheid op de jury toe. Die* zat intussen wel heel diep met de handen in het haar. Nog uren na afloop zaten de hoge heren te bekvechten over de ma nier waarop zij de knoop nog zo goed mogelijk zouden kunnen los peuteren. De qanq van zaken in Indo nesië behoort tot de qrote sen satie van de daq. Het was al lanq heel moeilijk, om de tal loze experimenten van reqeer- ders en deleqaties en republi keinen en internationale be- moeizuchtiqën te volqen, maar wij raken thans helemaal in de knoop. Beel wil weq, en Spoor denkt er over, om af te treden en er qinqen qeruchten over het heenqaan van admiraal Pinke. Ik wil niet zeqqen, dat het er op qaat qelijkeh, dat de ratten het zinkende schip ver laten, maar 't is qeen wonder, dat we het spoor bijster ra ken en dat we qaan twijfelen aan het inzicht van de mensen, die we tot noq toe zo bij de pinken waanden. Neen, een b e el di q qeval is het niet. Wij schijnen te menen, dat wij altijd noq dik in onze qrote mannen zitten, dat wij zo lichtzinniq met fiquren om- sprinqen. Maar wie op het oqenblik van oordeel is, dat we in dit (Maarse) veen niet op een turfje behoeven te kij ken, en dat we het toch wel r o y en, die zal in de aller naaste toekomst wel bedroqen uitkomen, vrees ik. Aan zuster Eijke Flikkema en zuster Juike Hoiting is de hoogste onderscheiding, die een verpleegster ten beurt kan vallen, ver leend. Beiden zullen van het Rode Kruis de Florence Nightingale- medaille ontvangen. Zr. Flikkema (links) is momenteel in Indonesië werkzaam bij een mobiel team en zr. Hoiting (rechts) bekleed de functie van sociaal verpleegster in de gemeente Arnhem. In de Nederlandse Staatscourant zijn twee beschikkingen van de Mi nister van Financiën opgenomen, welke de oorlogsschaderegeling be vatten, respectievelijk voor kerke lijke gebouwen en jeugdhuizen. De ze beschikkingen beogen voor deze objecten een voorziening te geven, die rekening houdt met het grote culturele en maatschappelijke be lang, dat door de kerken cn ook door de jeugdinstellingen wordt ge diend. Als kerkelijk gebouw in de zin van de betrokken beschikking worden aangemerkt de openbare kerken en kapellen en andere ker kelijke gebouwen zoals pastoriën, kloosters, wijkgebouwen, parochie huizen, enz. Als jeugdhuis wordt aangemerkt elk gebouw, dat uit sluitend of in hoofdzaak wordt ge bruikt bij de geestelijke en/of licha melijke ontwikkeling van de gezon de Nederlandse jeugd en dat het eigendom is van een vereniging of instelling, welke zich de bevordering van deze ontwikkeling ten doel stelt en het gebouw exploiteert zonder dat daarbij enig streven naar winst voorzit. De bijdrage in oorlogsschade aan kerkelijke gehouwen wordt gesteld op een percentage, variërend van 75 pCt. tot 55 pCt. van de herbouw- of herstelkosten van het betrokken gebouw. De bijdrage in oorlogsschade aan jeugdhuizen bedraagt 65 pCt. van de herbouw- of herstelkosten van het betreffende pand. Er zal bij gezamenlijke beschik king van de ministers van Financiën en van wederopbouw en volkshuis vesting een commissie van tien le den worden ingesteld, welke de ge noemde ministers op hun verzoek of eigener beweging van advies dient over onderwerpen, welke met de oorlogschaderegeling -voor ker kelijke gebouwen verband houden. Op voordracht van kerkelijke zijde zullen in de commissie vijf leden worden benoemd als vertegenwoor digers van de kerkgenootschappen. PROF. DR. DE KLEYN OVERLEDEN Woensdag is te Amsterdam over leden prof, dr. A. P. H. A. de Kleyn, hoogleraar in de keel-, neus- en oor heelkunde aan de gemeentelijke Universiteit. Prof. de Kleyn werd in 1914 door de Groningse universiteit benoemd tot doctor honoris causa. In 1936 kwam dr. de Kleyn als bui tengewoon hoogleraar naar Am sterdam en werd in 1939 gewoon hoogleraar. Hij publiceerde enkele boeken en vele tijdschrift-artikelen over zijn speciale gebied. BONDSELFTAL— ROTHERHAM 2—2 Te Groningen speelde het Engel se Rotherham een wedstrijd tegen een Nederlands Bondselftal. De wedstrijd eindigde in een 22 ge lijk spel nadat de rust met 11 was ingegaan. Het feit, dat de Nederlandse vee stapel zich na de oorlog zodanig heeft ontwikkeld, dat thans van een vee-export op grote schaal kan worden gesproken, gaf de heer ir. H. Verschuijl, rijksveeteeltconsu- Icnt in algemene dienst, aanleiding Donderdag j.l. een radiopraatje te wijden aan de vooruitzichten van onze vee-export. Dat deze vooruitzichten gunstig zijn, blijkt wel uit het feit, dat in 1948' 2000 stuks stamboekvee tegen een waarde van bijna 5 millioen gulden en 18.000 stuks gebruiksvee tegen een waarde van 15'/s millioen gulden werden uitgevoerd. Van het stamboekvee was Zuid-Amerika een belangrijke afnemer, terwijl ook Zuid-Afrika enkele zeer goede dieren uit ons land importeerde. Van de Europese landen koopt Frankrijk met veel zorg en volhar ding regelmatig vrij grote aantallen fokVee van zeer goed gehalte. De fokkerij van zwartbont Nederlands vee gaat daar dan ook een zeer goede toekomst tegemoet. Wat de export van gebruiksvee betreft is Italië onze voornaamste afnemer; aan dit land werden in 1948 rond 10.000 stuks geleverd. Daarna volgt België, dat, hoewel het zich krachtig op zelfvoorzie ning richt, toch een 5000 stuks vee, in hoofdzaak zwartbont, afnam. Voorts kan Tsjecho-Slowakije een vrij regelmatige afnemer worden genoemd, terwijl er ook op be scheiden schaal naar Indonesië, Griekenland, Frans Noord-Afnka, Spanje en Portugal wordt uitge voerd. Ons afzetgebied is dit jaar nog verder uitgegroeid doordat thans ook de mogelijkheid is g'Jbpend Het Engelse Voetbalteam, dat a.s. Vrijdag 13 Mei te Stockholm tegen Zweden uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Ditchburn (Tottenham Hots pur). Achter: Shimwell (Blackpool en Aston (Manchester United). Midden: Wright (Wolverhampton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Cockburn (Manchester City). Voor: Finney (Preston North End), Mortensen (Blackpool), Bentley (Chelsea), Rewley (Manchester Uni ted) en Langton (Preston North End). Bentley en Shimwell zijn debu tanten in dit elftal. voor export naar Duitsland, dat voor een bedrag van 1 millioen dol lar aan gebruiksvee in het handels verdrag contracteerde, naast 200.000 dollar stamboekvee, beide zowel rood- als zwartbont. Uit dit alles blijkt wel, dat het fokgebied van zwartbont vee in Europa zich aanmerkelijk uitbreidt. Geheel West-Europa fokt reeds het zwartbonte veeslag en de verschijn selen wijzen er op, dat de invlold van dit veeslag in dit gebied steeds groter wordt. Ir. Verschuijl noemde voorts als een belangrijke factor bij de export van vee de kwaliteitscontrole, op grond waarvan aan het buitenland de zekerheid wordt gegeven, dat geen dier ons land verlaat, zonder dat het tevoren voor export is goed gekeurd. Tragisch ongeluk Bij het spelen nabij de sluis in het Twente-Rijnkanaal te Hengelo is de negenjarige A. Schippers uit En schede uitgegleden en van een hoog te van zeven meter in het k'anaal gestort. Men slaagde er in de jon gen met een dreg boven te brengen, doch de pogingen om het bewust zijn te doen terugkeren, faalden he laas. Op 13 Februari 1941 werd een vrachtschip van de K.P.M. op weg van Durban naar Singapore door het Duitse vestzakslagschip „Admi ral Scheer" tot zinken gebracht. Onder de bemanning bevond zich de derde machinist A. Damen, die het vertrouwen van de Duitsers won en na zijn internering bij de contra-spionnage werd ingezet. Voor zijn wijd vertakt spionnage- werk, waaraan hij zowel Nederland se, Franse en Duitse illegale wer kers opofferde, had D. zich gisteren voor het Haagse Bijzonder Ge rechtshof te verantwoorden. Verd. had zich als pseudo-agent van de Engelse geheime dienst in diverse illegale groepen ingedron gen. Hij opereerde o.m. te Middel burg, Schiedam en Eindhoven. In Parijs kwam hij met drie andere S.D.-ers in contact met de Franse illegaliteit en ook hier maakte hij slachtoffers. De advocaat-fiscaal, mr. baron van Voorst tot Voorst was in prin cipe van mening dat de doodstraf hier op zijn plEfats was. Er waren echter verzachtende omstandighe den die hem tot levenslange gevan genisstraf deden requireren. Uit spraak over 8 dagen. Toen de Amerikaanse piloot James Worsham in Richmond na een vlucht van 6 uur moest landen om zijn motor na te kijken, ontdekte hij boven aan de motor een vogelnestje met eieren. Samen met de instructeur-vlieger Jimmy Morris (rechts) bekijkt hij het nestje met de nog onbeschadigde eieren. VEERTIG JAAR IN FEDERATIEF VERBAND Tot besluit van een tweedaags congres in het Scheveningse Kur- haus, waarop men zich voorname lijk bezig hield met prijzen, leve ringsvoorwaarden en vestiging van en in het drukkersbedryf, belegde de „Federatie der Wergeversorga- nisatiën in het Boekdrukkersbedr|jf Vakgroep Boek- en Diepdruk" een herdenkingssamenkomst in de Rid derzaal. De heer Jos H. M. Cleerdin, pre sident van de Federatie begroette daar de Minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes, Staatssecretaris mr. W. C. L. van der Grinten en tal van andere autoriteiten uit Depar tementale en Bedrijfskringen. Minister Joekes roemde in een toespraak de „indrukwekkende se rie sociale maatregelen", die door samenwerking van patroons- en arbeidersorganisaties in de laatste veertig jaajj tot stand is gekomen. Doch niet alleen sociale en sociaal- economische maatregelen moeten genoemd worden zeide minister Joekes. De organisatie is evenzeer dienaresse van culturele waarden. Minster Joekes zeide, dat in het georganiseerde bedrijf reeds' 25 jaar arbeidsvrede heerst, dank zij de bij zondere en verstandige maatrege len, die steeds in deze bedrijfstak genomen zijn. Voorzitter Cleerdin ging tevoren in een rede de historie van de ju bilerende Federatie na. HET ENGELS B-ELFTAL TEGEN FINLAND Te Stockholm, waar de Engelse voetballers, die een tournée maken op het vaste land, momenteel ver blijven, werd het Engelse B-elftal dat Zondag 15 Mei te Helsinki te gen Finland in het veld komt, als volgt samengesteld: Doel: Williams (Wolverhampton Wanderers)achter: Ellerington (Southampton) en Westwood (Manchester City); midden: Har rison (Leicester City), Leuty (Der by County) en Dickinson (Ports mouth); voor: Parsons (Wéét Ham United), Morris (Derby County), Wilshaw (Wolverhampton Wande rers), Mannion (Middlesbrough) en Mullen (Wolverhampton Wande rers). Reserves zijn Swift (Manchester City) en Jones (Liverpool). NUSCHKE ACHT COMPROMIS MOGELIJK Otto Nuschke, de voorzitter van de op communistisch initiatief in gestelde- Duitse volksraad in Oost- Berlijn, heeft heden verklaard, dat het niet moeilijk zal zijn een compromis te bereiken tussen de West-Duitse grondwet, die zojuist te Bonn is aangenomen, en de Oost-Duitse, die door de Duitse volksraad is ontworpen en „zal worden aangenomen als basis van discussie door het congres", dat Zaterdag en Zondag zal worden gekozen. PLECHTIGHEID BIJ DEVENTER Voor het eerst hebben bij Deven ter verblijvende Engelse legeron derdelen te Schakelhaar, deel ge nomen aan een grote militaire plechtigheid. Het hier gelegerde Nederlandse Luchtdoelartillerie- centrum had een ouderdag verbon den aan de beëdiging van 18 reser ve-officieren. Generaal-ipajoor Durst Britt be velhebber van het vierde militaire gewest uit Groningen inspecteerde in de morgen de troepen van het Luchtdoelartillerie-centrum en de Engelse Luchtafweergroep, die hier ongesteld stond onder bevel van Majoor Horsford. Men paradeerde op het Kazerne terrein waar de Nederlandse drie kleur en de Britse vlag wapperden. Hierna hebben Generaal-majoor Durst Britt en Kolonel Portheine de Engelse troepen in toespraken offi cieel begroet. Vrije prijzen voor haring en havermout Blijkens een publicatie in het voedselvoorzieningsblad vervallen met ingang van 13 Mei 1949 de ma ximum verkoopprijzen voor haring, voor verse haring, voor haringpro ducten (bokking, Harderwijkers, rolmops, gemarineerde haring enz.) Ook voor havermout gelden geen prijsbepalingen meer. Voor prijsstijging op grond van schaarste behoeft niet gevreesd te worden, aangezien de havermout- fabrieken naar behoefte met grond stoffen kunnen worden bevoorraad. Nieuwe directeur bedrijfschap voor zuivel Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft men goedkeuring van de Min. van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tot directeur van dit Bedrijfschap benoemd de heer Ir. B. van Dam te Wassenaar. Tevens heeft het de heer P. C. Minderhoud, directeur-secretaris, op zijn verzoek eervol ontheven van zijn directeursfunctie, onder dank zegging voor de in deze functie, be wezen diensten. PAUL BROMBERG OVERLEDEN Te Amsterdam overleed de archi tect Paul Bromberg, bekend door zijn publicaties en voordrachten over het moderne interieur. Bromberg heeft mede het Neder lands publiek vertrouwd gemaakt met nieuwe mogelijkheden 'van pret tig en practisch wonen. Behalve vakliteratuur schreef hij kinder boeken. Onlangs verwierf hij nog een prijs voor zijn boek „alarm." Hij was de tentoonstellingsarchi tect van de a.s. expositie „Jeugd van Nederland", die hij met zo veel enthousiasme heeft voorbereid doch niet heeft mogen voltooien. BONDSELFTAL— HUDDERSFIELD TOWN Door verhindering van enkele spelers, die in het Bondselftal zijn opgesteld, dat 14 Mei te Rotterdam een wedstrijd tegen Huddersfield Town zal spelen, zijn er wijzigingen in het elftal aangebracht. De sa menstelling is thans: Doel: Landman (Neptunus), ach ter: Everse (Neptunus) en van Bun (MVV)midden Vermeer (Ex celsior). Terlouw (DCV) en Stoffe- len (Ajax); voor: Van der Grijp (Emma), Biesbrouck (RCH) Appel (Sittard), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Wij eren Maria in deze Mei maand, die haar is toeqewijd, bijzonder. Laat haar beeld in ■uw woninq onafqebroken in de bloemen staan en brandt er een lichtje voor. Bidt bij Maria met uw qezin, met uw kinde ren, het rozenhoedje. Een qoed katholiek qezin is te herken nen aan de vererinq van Maria. God qaf Zijn eiqen Moeder aan ons. Gaan we mei onze noden en behoeften naar Haar! In Heiloo staat haar kapel qaat er eens heen in deze Mei maand. Het is een mooie tocht er heen, te voet, op de fiets, met de bus, met de trein. De kapel van O. L. Vrouw ter Nood is zo qemakkelijk te be reiken! Gaat er eens bidden. En zijn zoveel dinqen met Ma ria te bepraten! Maakt er eens een echte bedevaart van! MARCUS. FEUILLETON door H. VöLMER tegen wil en dank „Heel eenvoudig. Omdat zij geen bagage b|j zich had en niet van kleren kon verwisselen. Zij ging van 't standpunt uit, dat ze 's morgens vroeg niet zo in de gaten zou lopen. Is deze gevolgtrekking onjuist, dan kocht zij je om, ten einde niet in 't nachtregister te behoeven teke nen." Stug antwoordde August: „Ik ben niet om te kopen, dat laat ik aan anderen over. Vermoedelijk snap je, wie ik bedoel." „Geen onbeschoftheden, hé?" blafte de inspecteur. „Jij liet haar dus niet binnen en zag haar even min vertrekken! Blijf je er bij?" „Ja." Söderman's toon klonk niet bijster overtuigend. „Wanneer je ons om de tuin jeidt en dat dametje de hand boven 't hoofd, houdt, ben je nog niet ge lukkig, knaap! Zodra de liftjongen, die Matts Holm, mag worden ver hoord, zal ik hem aan de tand voe len. Ik weet, wat ik weet. De blon dine -eclipseerde die nacht uit 'n taxi ter hoogte van Vastra Tradgo- ardsgaten, 't enige hotel in de on middellijke omgeving is 't „Sint Olaf". De volgende ochtend zag een taxichauufeur haar, toevallig vlak in jullie buurt. Knoop één en an der aan elkaar, en ook jij weet hoe laat het is. Ik kap mijn rechterhand er voor af, dat zij in deze gribus onderdak heeft gevonden." „Maar wie zegt je, dat het de zelfde is geweest?" informeerde August zonder er bij na te denken. Nauwelijks fvas de vraag er uit, of hij verwenste zijn loslippigheid. „Ha!" schreeuwde Uppström. Het leek een Indianen-strijdkreet. „Nu heb ik je te grazen! Beken het maar: zij hing een aandoenlijk ver haal op, frommelde je een biljet van tien kroon in de hand en jij gaf haar een kamer. Zit het niet zó in-elkaaar?" August schudde 't hoofd. „Ik heb aan mijn afgelegde verklaringen niets toe te voegen," verweerde hij' zich wanhopig. „Hoeft ook niet." Uppström kwam overeind. „Toevallig had je óók dienst, toen de brandkast werd leeg gehaald. Ik zal jou in 't vizier hou den, broeder! Mijn kop er af, als jij niet aan die dTngen debet bent! Maak je niet ongerust, je beurt komt eerder dan je denkt!" Bij de uitgang draaide de inspec teur zich om. „Dat speelt voor hotel-detective. Nu breekt mijn klomp!" Met een dreunende slag viel de deur in 't slot. August bleef versla gen op de rand van 't bed zitten. Eerst nu drong het ten volle tot hem door, hoe onbezonnen hij had gehandeld. Waarom niet reeds bij 't eerste verhoor aan Uppström be kend, dat in.de nacht van de poging tot moord op Gunnar Lundqvist in derdaad een blonde jonge vrouw in 't „Sint Olaf" had gelogeerd zonder 't hotelregister te tekenen? Door opnieuw te ontkennen was hij haar medeplichtige geworden. De wet schreef voor, de politie bij 't opspo ren misdadigers behulpzaam te z|jn, indien men er toe in staat was. Hij had haar niet alleen inlichtingen onthouden, doch op onverantwoor delijke wijze tegengewerkt door een overtuigend bewijsstuk, Lundqvist's portefeuille, in'een riool te doen verdwijnen. Matts Holm, die in een ziekenhuis werd verpeegd, zou door inspecteur Uppström Wel zo murw worden gebeukt, dat hij ten slotte met de waarheid voor de dag kwam. En dan pakte de politie degene, die haar om de tuin had trachten te lei den, zeer zeker niet met fluwelen handschoenen aan! Toch klemde August zich aan een strohalm vast. De mogelijkheid bestond nog altoos, dat' de blondine, die 't „Sint Olaf" had gelogeerd, niet de door de politie gezochte vrouw zou zijn. Indien zij Gunnar Lundqvist beroofde, waar liet zij dan 't geld, dat de portefeuille be vatte Haar verklaring niet in staat te zijn voor logies te beta len, werd gesteund door de weige ring, gebruik te maken van de taxi, welke een chauffeur haar, trachtte op te dringen. In plaats daarvan gaf zij er de voorkeur aan, overdag in avondtoilet rond te lopen, en zij moest toch wel hebben beseft, zó algemeen de aandacht te trekken. Daaruit viel af te leiden, dat zij in derdaad zonder geld was geweest. Het betekende tevens, dat zij Gun nar Lundqvist niet kon hebben be roofd. Onverklaarbaar bleef niette min bij dit alles, hoe dan de porte feuille in haar bezit was gekomen. Söderman sprong van 't bed. Hij moest 't adres van 't meisje uit vinden en eens ernstig met haar praten, ook al had de blondine het doen voorkomen, alsof z|j hem niet kende toen zij met haar voorname vrienden 't „Sint Olaf" bezocht. Zij kwamen voor de Béringuards. De baron zou hem ongetwijfeld de ver langde inlichting kunnen verstrek ken, zo hij er tenminste toe bereid was. August stapte naar de door het adellijk echtpaar bewoonde suite. Een bejaarde vrouw opende op zijn kloppen de deur van de zitkamer. „Ik ben de hotel-detective", legde hij uit. „Zou ik de baron even kun nen spreken?" Nog voor zijn vraag was beant woord, kwam de Béringuard op de tenen uit 't slaapvertrek. „Eh, wie is daar?" antwoordde hjj doezelig. „O, de jeugdige detec tive des huizes! Waarmee kan ik u van dienst zun?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3