Regeringsverklaring in de Kamer over Indonesische kwestie Schoorl steunt geen noodlijdende kunstenaars Gemeenteraad van Akersloot VEILING WARMENHUIZEN had een goed jaar PAG. 4 Vrijdag 13 Mei 1949 Binding van pootaardappelen voorspel tot centrale afzet P.E.N.-activa INGEZONDEN De kerkrestauratie te Warmenhuizen De gemeenteraad van Schoorl kwam dezer dagen voor een korte, maar toch belangrijke agenda bij een, onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. C. A. J. Jochems. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden, benodigd voor de boüw van een zestal ge meentewoningen, liggende op de hoek van de Laanweg en het Dok terslaantje, resp. toebehorende aan C. v. d. Pol te Bergop en Herin ga te Schoorl. werd zonder discus sie met algemene stemmen aange nomen. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. a. tot vaststelling van een 2de suppletoire begroting tot een be drag van f 1500.- voor de dienst 1949. met betrekking tot tijdelijke deskundige personeelsassistentie, verband houdende met noodzakelij ke bijwerking der gemeente-admi nistratie; b. hun college een crediet te verlenen, gelijk aan de bezoldiging van een Commies ter Secretarie, aan te stellen boven de huidige for matie per 1 Juni a.s. De voorzitter geeft een uitvoeri ge toelichting op het feit, dat een achterstand in de gemeente-admi nistratie is ontstaan, die niet dan met drastische maatregelen is in te lopen. Nadat over dit punt in comi té was beraad, werd het vooïstel van B. en W. zonder discussie aan vaard. Ten slotte kwam ter tafel een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een ..derde suppletoire be groting voor de dienst 1949 tot een bedrag van f5000.- tot financiering van de zgn. contra-prestatierege ling ten behoeve van de alhier aan wezige noodlijdende kunstenaars. De voorzitter herinnert er aan, dat het vorig jaar de Soeiale Bij standsregeling door de Raad werd goedgekeurd voor de laatste drie maanden van 1948. Thans is door het Departement van Sociale Za ken een nieuwe regelii in het leven geroepen, waarbij door een speciale commissie werkstukken worden aangekocht, waardoor het mogelijk wordt aan kostwinners 'n uitkering van f 36.- per week te verstrekken tot een maximum van 26 weken. Al is het toe te juichen, dat de Regering driekwart van de kosten voor haar rekening neemt, zodat het aan de gemeente ten laste komende deel slechts f 1250.- be draagt, toch meent de voorzitter, dat dit bedrag ten onrechte op de gemeente zal- drukken. De kunst is in hoofdzaak een landsbelang. Men dient echter rekening te houden met het feit, dat wanneer de raad het voorstel van B. en W. niet aanvaardt, voor de noodlij dende kunstenaars alleen nog de weg openstaat van een gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon, het geen reeds in enkele gevallen is ge schied. Dat deze gang van zaken voor de gemeente nog nadeliger is. behoeft geen betoog. Dit is voor B. en W. dan ook de doorslaggevende reden geweest om met dit voor stel in de raad te komen. Mevr. JansenBreevaart kan zich echter niet met het voorstel verenigen. Wanneer dergelijke men sen niet in hup onderhoud kunnen voorzien dpoh middel van hun kunst, zullen zij andere bronnen van inkomsten moeten zoeken en niet dadelijk de hand ophouden. Laten de heren liever gaan wer ken. Van Maatschappelijk Hulpbe toon verwacht spr., dat deze in stelling geen steun zal geven aan valide mensen. De heer Kaag is het met mevr. Jansen eens. Ook vindt spr. het niet juist, dat onze kleine gemeen te belast wordt met het onderhoud van noodlijdende kunstenaars, die door het natuurschoon naar deze streken worden gelokt. Wanneer het dan een cultureel belang is, is dit geen belang voor de gemeente, maar een landsbelang. De heer Sevenhuijsen merkt op, dat een ieder zijn kost moet ver dienen op de een of andere manier. Wanneer bijv. een kantoorbediende werkloos wordt, zal hij terecht ko men bij de D.U.W., hoewel zijn handen allerminst naar de schop zijn gegroeid. Een noodlijdende 25 JAAR" BONDSLID ZUID-SCHARWOUDE, In de feestelijke vergadering van de R.K. Transportarbeiders, welke Woens dagavond werd gehouden m de zaal van de heer N. Rijpen alhier, werden zes leden gehuldigd die 25 jaar lid van de Transportarbeidersbond wa ren. Het waren de leden Th. J. Laas, G. de Boer, ij Brink, W. Kos, B. Hoek en L. Groen. De vergadering stond onder leiding van voorzitter Jo Schuit. Het Hoofdbestuurslid, de heer Kolenberg, reikte met eén toe passelijk woord de diploma's aan de bovengenoemde heren uit. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Adria- nus Maria Joseph, z. v. M. P. Nootebos en M. van Bruggen; Cornelia Geertruida Maria, d. v. E. F. de Koning en G. M. Timmer; Catrien, d. v. P. Waiboer en D. de Graaf. Ondertrouwd: Cornelis van Schieveen, 24 jaar en Duifje Dinkla 24 jaar. Gehuwd: Rintje Cornelis van der Veen, 25 jaar en Meinoutje van Dok, 24 jaar; Klaas Edam, 30 jaar en Elisabeth Lange, 24 jaar; Nicolaas Stoop, 34 jaar en Agatha Poel, 32 jaar; Klaas Jonges, 24 jr en Wilhelmina Lakemond, 25 jr. LOTERIJ WIT GELE KRUIS. BEEMSTER Op de te Alk maar gehouden trekking van de loterij van de N. Holl. Bond het Wit-Gele Kruis is de hoofdprijs t.w. v. f 4000,gevallen op lot no. 12639, de tweede prijs t.w.v. f 1000 op 3206, derde prijs t.w.v. f 500, op lot no. 2045, vierde prijs Radio toestel op lot no. 6780, enz. enz. DE CROENTENVELING BEEMSTER. De Groentenvei- ling B.P. en O. heeft tot 22 April J.l. 'n omzet gehad van f 417.635,72 tegen f 300.911,47 in hetzelfde tijd vak in het afgelopen jaar. Alzo 1949 f 116.723,85 meer. Het bestuur der Groentenveiling besloot om f 50,subsidie te ver lenen aan de Mechanisatie-commis- sie Noord Holland en de Veilings commissie voor Juridische Bedrijfs voorlichting f 20,-t- subsidie te ge ven voor 1949. kunstenaar kan dezelfde weg vol gen. De heer Meedendorp vindt, dat een kunstenaar zich gedegenereerd moet voelen, wanneer hij enige steun ontvangt. Spr. zou alleen in valide of oudere kunstenaars wil len helpen. Ook dhr. Duin zou liever zien, dat een kunstenaar naar de D.U.W. werd verwezen, wanneer hij in moeilijke omstandigheden ver keert. Wethouder Kaandorp vraagt zich af. of een kunstenaar, die door de tijdsomstandigheden geen afzetge bied voor z'n producten kan vin den, zich in de D.U.W. minder ge degenereerd zou voelen, dan wan neer hij in een of andere vorm wordt gesteund. Bovendien zal men, om in de D.U.W. %te worden ge plaatst, ingeschreven moeten zijn bij het Arbeidsbureau en dit zal met een kunstenaar niet het geval zijn. In stemming gebracht, werd het voorstel verworpen met alleen de stemmen van de wethouders voor. Hierna sluiting. Cabaretavond „Duinranders" SCHOORL Onder auspiciën van de RKVV ,,De Duinranders" verzorgde het Bergense Cabaretge zelschap een avond ten bate van de kas van de voetbalclub. Het pro gramma vermeldde zang en schet sen, alsmede hersengymnastiek. Het moet óns direct van het hart, dat een en ander ons danig teleurstel de. De conferences, die toch een belangrijk onderdeel van een der gelijk programma moeten vormen, waren allertreurigst. De moppen, die werden verteld, hadden- alle 'n meterslange baard, terwijl vele laag bij de gronds en banaal wa ren. Harry Dekkinga had blijkbaar geen hoge dunk van het Schoorlse publiek. De „schetsen" waren even- zovele charges, die ieder elementair begrip van toneelspeelkunst misten. De Krontjong-Wongs zongen soms wel aardig, soms ook niet, terwijl de begeleiding van de guitaar veel te zacht was en van de piano te hard. Wij vonden het jammer voor de -Duinranders, dat zij zich zo in dit gezelschtap hadden vergist. Wij mogen echter ter waarschu wing voor andere verenigingen, deze opmerkingen niet in de pen houden. Cultureel heeft dit gezel schap geen enkele waarde, terwijl het vooral door zijn ..platte" confe rences niet voor katholieke ver enigingen kan worden aanbevolen. Under voorzitterschap van But- gemeester G. J. J. van den Heuvel kwam Dinsdagmorgen de Raad dei- gemeente Akersloot, op één lid na voltallig, in openbare vergadering bijeen. Eon van de Woningbouwvereni ging ,,Goed Wonen", gevestigd te Akersloot, ingekomen verzoek om beschikbaarstelling van een bedrag van f 175.73, Wegens gemaakte kos ten voor de oprichting van deze vereniging, werd door de Raad in handen gesteld van B. en W., ten einde te onderzoeken of het verle nen van een voorschot op de ge maakte kosten mogelijk is. Het door Ged. Staten van Noord- Holland toegezonden ontwerp-be- sluit, betreffende de salarissen van de. gemeente-secretarissen vond, na enige bespreking, bij de Raad geen bedenking. Op het verzoek van de Districts- Armenraad voor Alkmaar e.o., om mede te werken aan de stichting van een Volkscredietbank. besloot de Raad, op voorstel van B. en W., aangaande dit verzoek een afwach tende houding aan te nemen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat door Ged. Staten afwij zend is beschikt op de desbetreffen de verzoeken van Burg. en Weth. om verhoging van het bouwvolume voor het jaar 1949. Aan de Vereniging Onderling Ge waarborgd Verkeer te Akersloot werd een jaarlijkse subsidie ver leend ad f 10.— tot wedeiypzeggens, voor het onderhoud van het ver lengde van de Rómmeldijk, welk wegje door de gemeente verschil lende malen per jaar gebruikt wordt. Het verlenen van een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, welke zal gelden voor het clublokaal van de stichting Jachthaven, werd met 5 stemmen voor en één tegen, t.w. van de heer Otte, goedgevonden. Voor de pontwacht'efswoning (eigendom der gemeente) keurde de Raad verlenging van de be staande vergunning voor de ver koop van sterke drank met alge mene stemmen goed. Besloten werd de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland voor 1949 een subsidie te verlenen ad f 0.10 per inwoner. De Verordening, regelende de be zoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente werd opnieuw vast gesteld in verband met.de toepas sing van het rapport der Commissie Ubink. Op verzoek van Ged. Staten be sloot de Raad de Politieverordening aan te vullen met enkele bepalingen in zake het voorkomen van brand voor belangrijke gebouwen. De heer Otte zag gaarne, dal deze bepalingen zich zouden uitstrekken tot. alle gebouwen. De voorzitter achtte het gewenst de ontwerp-bepalingen van Ged. Staten aan te houden, doch zal be kijken, in hoeverre aan de wens van de heer Otte kan worden tege moetgekomen. Op het verzoek van de R.K. Cen trale Vereniging voor Lectuurvoor ziening om subsidie ten behoeve van centrale leesbibliotheken werd afwijzend beschikt. Op advies van de hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting te Haarlem besloot de Raad de woning Sluisweg 122 onbewoonbaar te verklaren. In het belang der volkshuisvesting werd besloten een perceel grond, ter grootte van ong. 30 Aren, aan te kopen voor f 5812,50; t.z.t. deze grond over te dragen aan de Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" en voor de aankoop een geldlening aan te gaan. De voorschotten op de vergoeding ex art. 101 der Lageronderwijswet voor de bijzondere scholen St. Jaco bus Major en St. Michael voor het jaar 1949 werden vastgesteld op resp. f 4044.13 en f 1705.20. De vergoedingen over 1948 wer den voor vorengenoemde schoolbe sturen vastgesteld op resp. f 3722.25 en i' 1569.48 en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op resp. f 5059.89 en f 1642.59. Verschillende ingekomen be zwaarschriften tegen de aanslag in dc hondenbelasting werden inge willigd. Enkele bezwaarschriften teger, de aanslag in het schoolgeld over het schoolgeldjaar 1947-1948 werden ingewilligd, terwijl een verzoek werd afgewezen. Besloten werd tot aanbesteding van de verbouw en restauratie van Dam wedstrijd ZIJDEWIND. In het lokaal van de heer Blankendaal te Zijdewind werd Woensdag 11 Mei een wed strijd gehouden door de damclubs van Zijdewind en Schagen, met de volgende uitslag: Zijdewind Schagen W. SchoutenJ. de Vos 02 J BakkerW. Tesselaar 02 S Valk—S. Eriks 1—1 B. Broersen—C. Sprenkeling 0—2 B. RuiterJb. Pronk V 11 H. JonkerK. Winkel 02 A. PaterG. Kos 02 M. de GraafJ. Keet 0—s-2 C. WeverD. Marees 02 D BleekerJn. Schot 02 J. GroenG. Struijt 02 Totaal uitslag 220 Door de slechte opkomst van Zij dewind konden 4 Schagers niet meespelen de openbare lagere school ever te gaan. In de rondvraag vestigde de heer Putter nog eens de aandacht op de afvoer van water en vuil, hetgeen een onhoudbare toestand met zich brengt en alleen door het aanbren gen van riolering kan worden op gelost. De voorzitter deelde hierop mede dat nog wordt gewacht op een ad vies van het Technisch Bureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, welk Bureau de kwestie riolering in onderzoek heeft. Verwacht wordt, dat een riole ringsplan voor de kom der gemeen te moet worden ontworpen en ten uitvoer gebracht, wil aan de on houdbare toestand voorgoed een einde worden gemaakt In afwactiting van dit plan. waar van de uitvoering wel enige tijd zal duren, zou aan do grootste moeilijk heden op het gebied van de afvoer van water en vuil het hoofd kun nen worden geboden, door de be trokken percelen te doen voorzien van een septictank en stapelput. Voorts deelde de heer Putter mede, dat de Fröbelschool-vermoe delijk wordt opgeheven, wegens ge brek aan leerkrachten. Hij vroeg de voorzitter of het verlenen van een hogere subsidie van gemeentewege mogelijk is. De voorzitter antwoordde hierop, dat reeds f 10.per kind per jaar wordt gegeven. Betreffende de oprichting van een bad- en zwemgelegenheid deelde de heer Otte mede, dat daarvoor een prachtige gelegenheid aanwezig is en er derhalve ook een kan komen. Op dit punt is de medewerking der gemeente vereist. De voorzitter deelde mede, dat 't op de weg der ingezetenen ligt een vereniging op te richten, welke het stichten van een bad- en zwemge legenheid ten doel stelt, en daarbij door hef gemeentebestuur zal wor den gesteund. Wordt een zodanige vereniging opgericht, dan zal spoedig blijken, hoeveel belangstelling er bij de in gezetenen voor een bad- en zwem gelegenheid bestaat. De heer Helder bestigde er nog de aandacht op. dat de pontwachter in de Woude zijn tarieven voor het overzetten zonder meer verhoogd heeft en vroeg de voorzitter of hier aan iets te doen valt. De voorzitter kan hierop niet be vestigend antwoorden en beloofde de kwestie te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. Het was wel te verwachten, dat het voorstel van het bestuur van de Veilingsvereniging „Warmen- huizen en Omstreken", Donder dagmiddag in „De Moriaan" in algemene vergadering biieen, om alle leden te verplichten, hun goedgekeurde pootaardappelen in handen van de veiling te geven, verwoede discussies zou uitlokken. Wat is er immers aan de hand? Naar alle waarschijnlijkheid zal BEAII dit jaar ophouden te be staan. En teneinde dc dreigende chaos te ontgaan, die door totale vrijhandel zou ontstaan, stelt de Prov. Commissie zich voor, om alle aardappelen en-bloc middels één grote coöperatie voor een goede prijs te verhandelen. En daarin zat volgens diverse op posanten de grote moeilijkheid. Zij gingen volledig accoord met de ge- dachtengang, dat er iets gedaan moet worden. Zij vrezen echter een té grote machtsontplooiing van deze ene coöperatie, en een miskenning van de verdiensten der andere coöperaties en van de handel. En vooral de laatste is juist degene, die rusteloos nieuwe afzetgebieden zoekt en exploiteert. Een ander zwaarwegend motief werd naar voren gebracht door de heer Mink, die zijn bezorgdheid uit sprak over een 'totaal gemis aan concrete inhoud, van het door de Prov. Commissie voorgestelde. Die commissie is niet''eens in staat een behoorlijk voorstel ter tgfel te bren gen. Kan het dan -goed zijn, een gehele pootaardappeloogst zonder meer in handen van deze commissie te geven. En gaat het aan, om de selectieverenigingen, die voor het vestigen van de naam van onze pootaardappelen baanbrekend werk hebben verricht en zich ook bezig houden met de afzet, zomaar te negeren? Spr. las uit het gehele voorstel, dat do initiatiefnemers weinig eensgezindheid op kunnen brengen, en meende, dat de tuin ders daarom dubbel op hun hoede moeten zijn. Uit het verweer van dc secreta ris van de Prov. Commissie, de heer Vegter, bleek, dat de stands- organisaties op bovenomschreven gronden, niet accoord konden gaan met deze opzet. Hjj hoopte evenwel, dat in de Zaterdag a.s,, te houden vergadering de uiteen lopende meningen tot elkaar kun nen worden gebracht, zodat een drageljjk plan ontstaat. Veilingsvoorzitter W. Dekker meende, dat de leden toch even goed alle aanspraken voor zich hiel den, omdat zij straks toch de statu ten van de coöperatie of commissie moeten goedkeuren. Overigens wist hij, dat het zwaartepunt ligt bij de export, waartoe de selectievereni- gmgen niet gerechtigd zijn. Daarom heeft Centr. Bur, te Rotterdam, het verzoek van S.A.E.V. om toelating als coöperatie, dan ook afgewezen. Men wist dat deze zaak hangende was en wilde de handen vrij hou den. Niettemin komen nu de aard appelen reeds uit de grond, zodat weldra het tijdstip van rooien zal zijn aangebroken. Dé tijd dringt dus en eist onverwijlde beslissing. Alleen de heer De Geus ontpopte zich als een voorstander van „vrij heid—blijheid" en „laat matjr komen wat komt". Na voorzitters woorden, dat zij die nu het hardste om vrij heid roepen straks het eerst om ordening zullen roepen, bleek het, dat hij geen medestanders had. Na zeer wijdlopende gedachten- wisseling, werd het voorstel door de afd. Tuitjehorn—Warmenhuizen van de L.T.B. aldus geamandeerd, dat de verplichting tot het in handen geven van alle poters aan de veiling doorgang vindt, doch dat nadere besprekingen tussen veilingen, coö peraties en handel over de uitvoe ring zullen worden ingeluid. Dit werd tenslotte aanvaard. De heer Mink meende nog een waarschuwing ten beste te moeten geven, om toch vooral de stands organisaties niet te veel zeggenschap te geven, omdat deze totaal geen eenstemmigheid demonstreren. In dat opzicht hebben de veilingen en het Prov. Bestuur een veel betere naam en meer vertrouwen. Tot zover dit onderwerp. Nadat de heer W. Dekker de ver gadering had geopend met een bij zonder woord van welkom aan de afdelingsafgevaardigden, de verte genwoordigers van de Noorder- marktbond Kliffen en De Boer, Burgemeester Nolet en ere-leden, w.o. de uit Indië teruggekeerde mede-oprichter P. Tromp hield hij een openingsrede, waaruit we het volgende aanhalen: Een zeer goed jaar! Vorig jaar had spr. met genoe gen kunnen constateren, dat 1947 gunstig was verlopen, doch in 1948 was de omzet nog eens met ruim f 50.000.gestegen tot het recordcijfer f 2763.436.67. Door al lerlei omstandigheden zag het er voor de stapelproducten niet z0 rooskleurig uit, maar gelukkig kwam nog juist op tijd het be faamde Duitse contract gereed. Van uien was een overvloedige oogst, en dank zjj liet contract werd daarvoor aan de veilingen f 10.betaald. Hoe belangrijkin dit verband een hechte veiling organisatie wel is, blijkt wel uit het feit dat op hetzeifdc tijdstip de „vrijen" in de grote polders niet meer dan f 3.— ontvingen. Het afkeuren van poters viel nog al mee, doch de aardappelen die in het koelhuis zijn bewaard, waren het beste. In het buitenland werd hevige concurrentie ondervonden, vooral van Denemarken. Doch door de betere kwaliteit prefereerde men het Nederlandse product, ondanks de hogere prijs. Bijna 'de totale oogst aan uien, geïnventariseerd op 1200 wagons, werd naar Duitsland gebracht, nl. 1040 wagons. Dit hield weer verband met het feit, dat de koolprijs tengevolge van het weer tot f 30.opliep, d.i. het dubbele van dé exportprijs,^ zodat men op uien wilde, en kon, overgaan. Al hoewel in'het begin van dit voor jaar de jonge groenten een ernstige bedreiging vormden, kon door het koude weer van begin Mei nog een deel worden verkocht, zodat heel weinig vernietigd behoefde te wor den. De nieuwe overeenkomst met Duitsland is van geheel andere aard. al blijft het totaalbedrag van 3 millioen dollar ongewijzigd. Het zwaartepunt ligt nu op de indivi duele export, hetgeen bij de terug gekeerde concurrentie betekent, dat alleen de beste producten de bui tenlandse markt kunnen behouden. De werkzaamheden in en om de veiling bestonden uit het bouwen van een emballage-opslagplaats ad f 20.000.welke nagenoeg gereed kwam, het maken van nieuwe schoei'ingen, parkeerterreinen, etc.. terwijl de veiling ook een bijdrage gaf van f 9826.92 aan de gemeente Warmenhuizen voor het maken van een nieuwe brug, (Wat dit betrof werd later door de vergadering op gemerkt, dat wellicht een betonnen brug veel goedkoper zou zijn ge weest.) Door het Duitse contract en het nakomen van de diverse regelingen is voor de tuinders veel geld ver enend, waarvoor men de leidingge vende figuren niet dankbaar genoeg kan zijn. Voor het komende jaar had de voorzitter zijn verwachtingen niet te hoog gespannen, omdat nie mand nog weet wat de Benelux zal brengen. Spr. sloot met een drin gende oproep, om toch vooral pro ducten van de' allerbeste kwaliteit te kweken. Verschillende punten van deze redevoering stemden overeenmet het jaarverslag van secretaris Joh. de Groot, dat, zoals steeds, zeer uitvoerig was en de hoogste lof van de vergadering oogstte, R.K. Begrafenisver. St. Barbara WARMENHUIZEN. Bovenge noemde vereniging vergaderde j.l. Woensdagavond in het Verenigings gebouw. De voorzitter, K. Mosch, betreurt de geringe opkomst, aangezien toch dingen van belang hier uiteen wor den gezet. Een belangrijk druk jaar is gepasseerd en er zijn tamelijk wat leden overleden. De onkosten zijn van dien aard geweest, vooral door overlijden elders, dat de reser ve moest worden aangesproken, doch dit kon zonder gevaar gebeuren, omdat er gelukkig een tamelijke reservepost aanwezig is. Huibers las o.m. voor het jaarver slag, dat op keurige wijze was ver zorgd. Een woord van dank wordt daarin vermeld aan Zr. v. d. Pol en de aanspreker Ooijevaar. Voorzitter brengt de secretaris zijn compliment over, namens de ver gadering. Het verslag van de penningmees ter Kemper wijst uit, dat de ont vangsten f 1506.39 zijn, de uitgaven f 1360.70, zodat een saldo van f 145.69 aanwezig is, wat wel is ge fingeerd, doordat f 200-,opgenomen zijn. Het was dus een jaar dat met verlies gepaard ging. Bij monde van de heer L. Suiker zijn de bescheiden in goede orde be vonden. Als leden en reserve van de rekencommissie zijn benoemd dS heren H. Groot en D. Mosch. De begroting wordt hierna be sproken en zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Hierna bestuursverkiezing. De hr, C. Huibers wordt met algemene stemmen herkozen. Deze dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. In de Rondvraag, waarvan nogal gebruik werd gemaakt, brengt de heerOoijevaar het nut ervan naar voren om bij overlijden in zieken huis of elders, direct de leider of de begrafenisver. te berichten, zulks ter voorkoming van hogere kosten en moeilijkheden. Ledenvergadering K.V.P. BURGERBRUG Na de gehou den grosrijststemming van 10 April 1.1, zal er Dinsdag 17 Mei a.s. een algemene ledenvergadering worden gehouden, om enkele propaganda stunts te bespreken, die in ver band met de a.s. gemeenteraads verkiezingen in elkaar zullen wor den gezet. Dit „gezellig samenzijn' heeft plaats in het Kerkehuis en wel na het Maria-vredeslof van kwart over zeven. Dus allen eens gezind en welgezind ter kerke en ten kerkehuize. De verwachting was, dat er be raadslaagd zou worden over het samengaan van de K.V.P. afd. Zijpe met de C.H.U. (lijst Blokker). Het punt komt echter niet op de agen da voor. De „fusie" komt namelijk niet tot stand. De C.H.U. begeert deze niet. Licht in de duisternis BURGERBRUG Tot nog toe floepte onze dorps-straatverlich ting prompt om elf uur 's avonds uit, aldus alle fraaie contouren vervagend in duister. Wanneer ons kostelijk nieuwe transforma torhuis zijn zoemend werk zal beginnen en het 's avonds elf uur slaat en de straatverlichting het weer begeeft, zal tot onze verras sing blijken, dat op de kruispun ten het zwakke lamplicht nog gloort. De punten waar „men" van richting kan veranderen zijn aldus gemarkeerd in de nachtelij ke uren. Alzo is het nieuwe ge meentelijke lichtplan. Kostbaar deposito in ons dorp BURGERBRUG Nog enkele weken en de peperbus-transfor mator op de bruggehoek aan de Grootsloot heeft zijn dienst ge daan. Het nieuwe, fraaie transfor matorgebouw, dat inmiddels naast het postkantoor is opgetrokken, wordt gereed gemaakt om de functie van de „oude, versleten bus" over te nemen. De Fa. P. Zwaag uit Heiloo is bezig met het plaatsen van de electro-installatie, die de 10.000 volts-sterke invoerstroom op „huissterkte" zal transformeren. De luchtkoelinrichting is inge nieus aangebracht. Door een in de betonvloer gelegd kelderroos- ter stroomt de buitenlucht langs de transformator omhoog om door de ventilatiekoker (de van buiten zichtbare „schoorsteen") het ge bouw te verlaten. Het gehele gebouw is met spouwmuren opgezet en is dus vochtvrij. Het bouwwerk kostte f 7000.en is door onze dorps aannemer D Eriks opgetrokken. De gunning geviel hem na in schrijving. Het gehele gemonteer de P.E.N.-huis zal, enkele wijzi gingen in de buitenleiding inbe grepen, op f 40.000.komen te staan. Zulke investeringen vinden er in ons dorp niet alle dagen plaats. Een aardige bezienswaar digheid zijn de plateeltegels, die aan weerszijden van de stalen buitendeur der laagspanningsaf- deling in de muur zijn geplaatst. Dc linkertegel stelt een kraaiende haan voor tegen de opgaande zon als achtergrond. Dit symboliseert dc „waakzaamheid". De rechter- tegel verzinnebeeldt de „kracht" in de vorm van een grimmige bulldog. D0RRS-„W0ELINCEN" BURGERBRUG De komende weken zullen er in het centrum van ons dorp heel wat „omwente lingen" plaats hebben. De fa. P. Zwaag uit Heiloo is namelijk bezig aan de uitwendige wijzigingen, die ons electrisch stroomnet zal onder gaan door het in gebruik nemen van het nieuwe P.E.N. transforma torhuis. Eerstens wordt de hoogspannings kabel verlegd van de oude P.E.N.- „bus" naar het nieuwe gebouw. Verder worden er geulen gegraven voor de kabels naar de vier nieuwe houten laagspanningsmasten, die op een afstand van ong. 20 m. de „brughoeken" zullen flankeren. Voor het leggen van de kabels naar de Oostzijde van de Groot- sloot worden er geulen gebaggerd, zodat de kabel ongeveer 1 m. on der de „sloot"-bodem komt te lig gen. Door het leggen van deze ka bels onder de Grootsloot, komen de beide stalen masten, die tot nog toe een flinke dradenbundel over het water hielden, te verdwijnen. Hun warrig beeld zal dus niet meer in 't water weerspiegelden. Een der nieuwe houten masten komt vlak voor de ingang van de kruideniers zaak van de fa. De Groot te staan en kan dus meteen als „reclame zuil" dienst doen. Tegen de muur van de boerderij van G. Boontjes zal niet ver van de plaats van de oude „peperbus" een „verdeelkast" worden aange bracht. Men 'heeft reeds tegenover de plaats van deze verdeelkast het „schapendijkje" doorgraven en een geul gebaggerd in de Egalement- sloot. DE MINISTER van Overzeese Gebiedsdelen heeft in de gis terenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de volgende regeringsverklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter. De regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fase, welke in de ontwikkeling van het Indonesisch probleem is ingetreden door een overeenkomst, welke op Zaterdag 7 Mei j.l. is gesloten te Batavia. Voor ik overga tot een bespreking van de inhoud en strekking dier overeenkomst moge ik een korte terugblik werpen op enkele feiten, die aan die overeenkomst zijn voorafgegaan. Op 16 Februari j.l. mocht ik in deze kamer aangeven, in welke richting de Nederlandse regering de oplossing van het Indonesisch vraagstuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uitgestippelde gedragslijn heeft ge volgd, dan luidt het antwoord, dat de regering koers heeft gehouden in de richting van het toen aan gegeven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen afdwalingen heeft veroorloofd welke noch aangekon digd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een ver wijt zou willen maken, merk ik in het raam van het gebruikte beeld op, dat een kapitein wel comman do heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën die hij bevaart, noch over de winden. Omdat de regering in de omstan digheden, welke zij bij het nastre ven van haar doel ontmoette, aan leiding heeft gevonden om van de vooraf uitgestippelde koers af te wijken, gevoelt zij het als een plicht deswege verantwoording af te leg gen aan de Staten-Generaal. De minister zette dan uiteen, dat de overeenkomst vanJ Mei voor ziet in de overbrugging van een periode tot aan de vorming van de souvereme staten van Indonesië; de republiek wordt nu hersteld in een gedeelte van haar vroeger territoir in afwachting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de V. S. I. zal innemen. In de overeenkomst van 7 Mei 1949 heeft de Nederlandse regering verklaard, dat zij instemt met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djocja. Indien men de regering thans verwijt, gelijk men reeds gedaan heeft, en ongetwijfeld nog doen zal, dat zij op dit zeer belangrijke punt van een verklaring, hier in de Ka mer afgelegd, is afgeweken, merk ik op, dat zij, die dit doen, niet al leen de schijn, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde heb ben. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djocja on mogelijk was, de motivering verbon den heeft,dat de Republikeinse regering niet bereid was, tot de fe deral e interim-regering toe- te tre den, en dat zij nog steeds niet had doen blijken, dat zij ook aan de eer ste aanbeveling van de Veiligheids raad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten cn met Nederland zou samenwer ken tot herstel van vrede en hand having van recht en orde. Op deze punten nu is ecii om mekeer ingetreden. Wat dc deel name aan de federale interim regering betreft, dc instelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in het ontworpen plan van versnel de souvereinifeitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter bestaat er bereid heid de Republiek haar plaats te doen. innemen in de Verenigde Sta ten van Indonesië en de president cn vice-president der Republiek hebben op 7 Mei 1949 verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaardigd aan de Repu blikeinse gewapende aanhangers om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat medegewerkt wordt aan her stel van de vrede en de handhaving van recht en orde. De minister releveerde vervol gens de verdere ontwikkeling en de besluiten om deel te nemen aan de voor-conferentie te Batavia met de delegatie-Van Royen. Over het resultaat van die voor-conferentie zeide hij, dat de overeenkomst wordt gevormd door twee verkla ringen. De verklaring van de Nederland se delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de republiek welke echter zonder meer de repu bliek niet bindt; daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aan vaarding van die politiek door de regering der republieksterk zal aandringen. Indien de republikeinse leiders met zouden slagen in de realisering van de door hen aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te ver vallen. Hoewel de besluiten van de Veiligheidsraad, welke de basis vórmen voor de preliminaire be sprekingen, naar het oordeel van de Ned. Reg, slechts spreken van de stad Djocja en haar onmiddellij. ke omgeving, heeft de Ned. Rege ring er geen bezwaar tegen, een meer ruime interpretatie aan deze gebiedsomschrijving te hechten en met name de gehele residentie van Djocjacarta daartoe te rekenen, in dien zulks het bereiken van een algehele overeenstemming tussen partijen kan bevorderen. Voor de terugkeer echter een feit kan worden, moet een accoord be reikt zijn over de met die terug keer samenhangende vraagstukken, waaronder vallen de maatregelen ter staking van de guerilla, het her stel van de vrede en de handhaving van recht en orde, waaronder vooral ook begrepen zijn, maatregelen die voorkomen, da't represailles' in wel ke vorm ook, genomen worden. Verder zal er ook een staatkun dig bestand intreden, als onderdeel daarvan heeft de regering harerzijds besloten, in overgangstijd geen ne gara's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen, voor zo ver zulks betrekking heeft op ge bied dat vóór 19 December 1948 on der Republikeinse controle stond. Deze bepaling laat onverlet hetgeen in de betrokken gebieden tot stand gekomen is vóór 7 Mei 1949. De minister verklaarde tenslotte, dat de aangegane overeenkomst naar de vaste overtuiging van de regering de mogelijkheid biedt om tot een vreedzame oplossing te ko men van de moeilijkheden, waar onder een bevolking van bijna 100 millioen mensen sinds jaren gebukt gaat. De Minister heeft in zijn verkla ring verder o.a. gezegd dat de Re gering de verantwoordelijkheid van de thans ingeslagen weg aanvaardt en dat zij zich tot dit besluit heeft laten leiden door de overweging, dat de gewenste opbouw van de Ver. Staten van Indonesië als een souvereine staat en de totstandko ming van de Unie vroeg of laat zou eisen, dat de strijd die thans wordt gevoerd, plaats maakt voor overleg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de offers aan mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet wor den aan een betere toekomst, welke zonder deze offers niet bereikbaar is. Maar zodra de verantwoordelijke politieke leiders van een volk de re delijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem als dit, waaronder het bestaan van bijna 100 millioen mensen nu reeds sinds vele jaren gebukt gaat, zijn zij ver plicht deze mogelijkheid niet onbe proefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van de regering is zulk een mogelijkheid thans aanwezig. Indien beide partij en er naar streven de moeilijkheden te verkleinen, die elk van haar thans op eigen terrein ongetwijfeld ondervindt, maar die in het licht van het op korte termijn te berei-' ken doel van de Ronde-tafelconfe rentie van snel voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge samenwerking een werk tot stand gebracht kunnen worden dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine volken van Indonesië en Nederland. Van overheersend belang zijn de goede bedoelingen. In het licht daarvan verbleekt de betekenis van bepalingen, die op zichzelf een van beide partijen zwaar vallen en zelfs te zwaar zouden zijn, indien zij aan de goede bedoelingen van de weder partij zou moeten twijfelen. De minister uitte de wens, dat 'n nieuwe geest zal intreden, waaruit men de kracht zal putten om de in het verleden begane fouten te ver mijden en aan het lot van de volken van Indonesië en Nederland een be slissende kentering ten goede te geven. De B.F.O. heeft haar volle dige instemming gehecht aan de gang van zaken; haar voortduren de medewerking aan de verdere ontwikkeling is volstrekt onmis baar. (Reeds geplaatst in deel van vorige oplage) Het is betreurenswaardig dat drie R.K. raadsleden tegen het voorstel stemden om dit „Monu ment" te restaureren. Het gaat hier immers om een gebouw dat al eeuwenlang in het middelpunt van de belangstelling staat van de be woners van Warmenhuizen. Het is inderdaad, zoals de heer Groot op merkte, onverantwoord, dit eer biedwaardige bouwwerk te laten vervallen. Reeds eeuwen vóór de Reformatie stond het er en werd het voor de R.K. Eredienst ge bruikt. Ik meen zeker te weten dat er in de kerk vier priesters begra ven liggen, en naast hen rusten uw voorvaderen. Alleen al hierom mag dit gebouw niet verloren gaan. Het geld, dat voor het herstelwerk no dig zal zijn, zal grotendeels ten goede komen aan hen die met de restauratie hun brood verdienen. En 't gaat niet aan onze medewerking aan de restauratie te onthouden, omdat de kerk aan de katholieken ontnomen is, want we moeten re kening houden met de omstandig heden tijdens de Reformatie. In de omgeving van Warmenhuizen vie len alle pastoors reeds in 1567 en '68 af nl. Jan Cleijn te Eenigenburg, Nicolaas Scheltus te St. Maarten, (geboren te Warmenhuizen), Jo hannes Saskers te Haringkarspel, (geboren te Warmenhuizen), S(j- brant Jans te Schagen, Gerrit Roijer, pastoor te Schoorl, Jan Am- brosius, pastoor te Sijbekarspel, die daar bleef als dominee, de pastoors van Broek op Langedijk, St. Pan- cras, N. Niedorp, Schermer, Aker sloot, Winkel, Petten en de kape laan te Koedijk. Al deze geestelij ken gingen over naar de nieuwe leer. Vindt u het dan zo vreemd dat een hele parochie haar herder volg de? De katholieken van Warmen huizen werden in 1574 beroofd van hun geestelijke leider en de paro chie bleef 40 jaar lang zonder pries ter. Toen de eerste predikant te Warmenhuizen werd beroepen, was de pastoor al lang weg en het is daarom gemakkelijk te verklaren dat de gereformeerden gingen ker ken in de kerk die er reeds stond. Ook van de zijde van de Hoogmo gende Heren werd het ingebruik- nemen van R.K. kerken vergemak kelijkt. Nog zeer veel zou ik kun nen vertellen over vroegere toe standen. Dit zou echter te veel plaats vergen, doch hen, die hier belang in stellen, wil ik wel nader inlichten. Door dit schrijven hoop ik te bereiken dat genoemde R.K. raadsleden hun houding wijzigen en mee zullen werken aan het tot stand komen van de restauratie van de oude kerk van Warmenhuizen. A. Mekken, Jaagpad 34, Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4