Shakespeares „Hamlet" De r ALKMAAR EN OMSTREKEN Neptunus won de Kringzwem- competitie FEDERATIE VAN V. V. V/s GROTE PLANNEN Binding van Pootaardappelen Moe PAC. 2 Maandag 16 Mei 1949 Klassiek drama voor alle tijden J PROGRESS STOFZUIGER De kegelwedstrijden te Haarlem L.T.B.-kring Alkmaar WEERSVERWACHTING G.B. BEHANGSELS Ent Het zou Bc A.s. Woensdag om 8 uur, zal in 't Gulden Vlies een gala-uitvoering worden gegeven van Hamlet, Prins van Demarken", onder regie van Eduard Verkade. De uitvoering ge schiedt door ,,De Haagse Comedie", als een erevoorstelling bij gelegen heid van het zilveren toneeljubileum van Paul Steenbergen, die de titel rol vertolkt. Een Hamlet-voorstelling is een evenement in een provinciestad en het lijkt ons daarom goed, tevoren een enkel woord te wijden aan dit klassieke drama. Het filmpubliek is groter dan het toneelpubliek en daarom zullen al licht ook zij. die anders niet naar klassiek toneel talen, door de rol prent, die Laurence Olivier van de Hamlettragedie heeft jiomaakt, na der zijn gebracht tot Shakespeares drama. De Hamletfilm, waarvoor wij overigens grote waardering heb ben, was toch, naar onze mening, niet bij machte ons de geestelijke achtergrond van de handeling zo danig duidelijk te maken als op 't toneel mogelijk iè. Dit moge dan ook een aansporing zijn voor hen. die van de film genoten hebben, de toneelvertolking niet te verzuimen. William Shakespeare, geboren in April 1564, moest in zijn jeugd zijn studie afbreken en werd acteur in een reizende toneelgroep. Hij speelde niet alleen, maar schreef ook toneel. Juist als zodanig ver wierf hij spoedig bekendheid. In 24 jaar schreef Hij meer dan 30 toneel stukken, waarvan ..Hamlet" in de jaren 16011602. Het onderwerp van dit stuk ontleende Shakespeare aan de Tragische Historiën van Bel- leforest. *ie op zijn beurt een in het Latijn geschreven Deense kroniek had gebruikt uit de 12de eeuw. De tmgedie speelt aan het Deense hof in de 9de eeuw. Het verhaal, dat door de film wel genoegzaam be kend zal zijn. willen wij hier slechts in het kort memoreren. Dc Hamlet-tragedie. Hamlet, de Deense koningszoon wiens vader door de minnaar van zijn moeder is vermoord, zweert zijn vader te zullen wreken, nadat diens geest hem is verschenen en veinst waanzinnigheid. Een groep komedianten voert, naar aanwijzin gen van Hamlet, het spel van de koningsmoord op, zó. als het in werkelijkheid is gegaan. De moor denaar. inmiddels gehuwd met Hamiets moeder, die het spel ziet spelen, verlaat met zijn gade in ver warring de zaal. Hamlet, die na de geestverschijning een wilscrisis doormaakte en twijfelde aan al wat hem is overkomen, heeft nu de ze kerheid, die hij wenste en wil wraak nemen. Doch hij aarzelt en stelt zijn wraak uit. Hij zoekt steeds een aanleiding om niet te hoeven han delen. Hij stort zijn geliefde, wier vader hij onopzettelijk gedood heeft, in het ongeluk. De Koning zenat hem naar Engeland, doch hij ont- EXCURS1E GROTE KERK Met Sehola Publica ALKMAAR. Wij herinneren c!e leden van Schola Publica en andere belangstellenden aan de morgenavond te houden excursie naar de Grote Kerk. Deelnemers aan deze excursie worden om 7 uur aan de Grote Kerk verwacht. Zij, die zich destijds opgaven voor deze excursie krijgen geen aparte convocatie. Overste Vrouwen v. Nazareth ALKMAAR. Mejuffrouw Rie Donders, vroeger te Alkmaar, is gekozen tot algemene overste van de Vrouwen van Nazareth in plaats van mej. M. van Gilse. De Vrouwen van Nazareth zijn sinds 1948 ook gevestigd in het bisdom 's-Hertogenbosch n.l. te Ubbergen, waar zij een missieschool voor jonge vrouwen hebben geopend. HET LYCEUM NAAR KAPEL ALKMAAR. De leraren en leerlingen van het R. K. Lyceum maakten Zaterdag, hun jaarlijkse beevaart naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. De geestelijke leiding berustte bij de moderator, de Z.E. Heer Zijlstra, die de H. Mis op droeg en een predicatie hield over Maria. Na het ontbijt werd een pro cessie gehouden over het beê- vaartsterrein. TENTOONSTELLING „DOORWERKEN" GEOPEND ALKMAAR. De tentoonstel ling van schilderijen der leden van de Alkmaarse Schildersver eniging „Doorwerken", werd Za terdagmiddag om drie uur ge opend. De burgemeestet van Alk maar had schriftelijk laten weten, dat, hij, door uitstedigheid verhin derd was aanwezig te zijn. De be schermheer van „Doorwerken", Mr. C. J. de Lange, was bij de opening aanwezig. De vereniging, die in het afgelopen najaar haar 12'/2-jarig bestaan vierde, heeft ditmaal een zeer goede tentoon stelling georganiseerd. Er waren niet veel belangstellenden bij de opening, maar zij, die deze expo sitie niet bezoeken, missen iets. Wij bevelen daarom een bezoek aan het atelier. Kanisstraat 1, van harte aan. A.F.C.-NIEUWS AFC 5Schoorl 3 40 Junioren: Vitesse aAFC a 51 AFC cPurmerend a 14 Het vijfde sloot de competitie met een fikse overwinning. Bravo! Eind goed. al goed! De junioren a moesten in Vitesse a hun meerdere erkennen, waarmee wij Vitesse a feliciteren met het behaalde kampioenschap. Vitesse a, jullie toonden je de, sterkste, daarom wenst ook onder getekende jullie proficiat! Junioren a van AFC toont jullie- sportieve verliezers, door de zwak ke punten door serieuze training te gaan aanslijpen. Doet je plicht! AFC c verloor ook al tegen een kampioen. Purmerend a ook pro ficiat! AFC-ërs aan de slag! Trainen, trainen, trainen! De P.P.C-er. snapt en keert terug op het vader lijke slot Elsinore. Wij zien hem op het kerkhof, als zijn bruid, van wier dood hij onkundig was, be graven wordt. Dan daagt haar broer hem uit tot een duel. Bij het twee gevecht gebruikt Hamiets tegen stander een vergiftigd floret. Bo vendien heeft de koning een gif drank klaargezet, zodat Hamlet zijn dood niet kan ontlopen. Hamlet wordt gewond, wisselt zijn degen met die van zijn fegenstander en brengt ook hem een dodelijke wonde toe. De koningin drinkt op het suc ces van haar zoon, doch sterft aan het gifmengsel, dat voor Hamlet bestemd was. Hamlet hoort van zijn stervende tegenstander de toedracht en is nog in staat de misdadige ko ning te treffen. Dan sterft ook hij. S. K. EEN VOETBALTERREIN VOOR DE BEDRIJFSVOETBAL ALKMAAR. Door een wijzi ging aan het veld achter de Burg. Bosstraat hebben de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigingen thans de volledige beschikking gekregen over een eigen terrein. Hiermede is tevens een oplos sing gekomen in het terreinen- vraagstuk. Zaterdagmiddag heeft het bestuur en enkele leden in een steeds maar aanhoudende Mei regen dit terrein in orde gemaakt, want er is geen avond te verlie zen. Heren met boorden, die an ders alleen maar met een pen om kunnen gaan, stonden aan de smidse om daarna het roodgloeien de ijzer voor de doelen op het aambeeld in de juiste vorm te slaan. Binnen enkele uren ston den de doelen en was het gehele terrein uitgezet. De afmeting van het speelveld is 80 x 55 M. Enkele meters te kort zult u opmerken, dit is geen bezwaar, de bedrijfs voetballers bestaan hoofdzakelijk uit oudere mensen en die vinden 80 meter lang genoeg. Iedere avond, vanaf Dinsdag, zal dus het Alkmaarse publiek de verschillende bedrijfsvoetballers kunnen zien „werken" op het ter rein aan de Ooievaarstraat. Of nu cc. volledige competitie zal worden gespeeld, wordt in een Vrijdagavond a.s. te houden ver gadering besproken, er bestaat n 1. nog een andere oplossing, een hal ve Competitie met een z.g. „beker ronde" zowel voor winnaars als verliezers. Een succes voor het bestuur van de Alkmaarse bedrijfsvoetbal- verenigingen, dat alles op alles heeft gezet, om toch dit jaar de voetbalsportliefhebbers in de ver schillende bedrijven te kunnen laten spelen. ONZE AGENDA Bioscopen: Harmonie: Night md Day. 18 jaar, (voorbehou den), ABT: Misleide Jeugd, 14 jaar. Nachtdienst Apotheken: Mw. Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Nachtdienst Texi's: Nassau- garage Nassauplein, telef. 3545. Voor f 10.per maand kunt U in het bezit komen van een De machine met de grootste zuigkracht (Adv.) ALKMAAR. De districts-wed- strijden zijn gister te Haarlem voortgezet. Ditmaal werd het tien tal van de Haarl. Kegelbond eerste met 1936 houten; en het 'is wel merkwaardig maakten Amster dam Alkmaar precies hetzelfde hout nl. 1851, waardoor beiden 2 pnt kregen, Gooi en 'Eemland werd weer vierde met 1831. Na twee wedstrijden is de stand thans: 1. Haarlem 7; 2. Amsterdam 6'i; 3. Alkmaar 414; 4. Gooi en Eemland 2 punten. Het tiental maakte individueel 't volgende hout: A. Köllmann 210, J. Eickholt 203, J. van Spanje 194, B. Willers 188, W. v. d. Bosch 183, G Oudes 182, C. Klerk 180, G. J. Ge- nefaas 179, C .H. de Lange 176, M. do Haas 156. De dames, die de vorige week in Amsterdam zo goed voor de dag kwamen, moesten nu met de derde plaats genoegen nemen. Hier was de uitslag: 1. Haarlem 902, 2. Am sterdam 851. Alkmaar 845, 4. Gooi en Eemland 793 puntéf). De stand is nu geworden: 1. Haarlem 7, 2. Alkmaar 6, 3. Am sterdam 5, 4. Gooi en Eemland punten. De Alkmaarse dames maakten individueel het volgende hout: mevr. Bosch 180, mevr. Plas 169, mevr. Met 167, mevr. Eickholt 166, mevr. v. Spanje 163. De tweede wedstrijd om het club kampioenschap bezorgde „op het kantje af" de eerste plaats met 906 hout, het Amsterdamse „Twee duif jes" werd nu tweede met 894, 3. De Prins. Haarlem 853; 4. Houdt Plank Bussum 821. Hier is de stand nu zo, dat Twee Duifjes en OKA elk 7 pt hebben, De Prins 4 en Houdt Plank 2 punten. De individuele prestaties der OKA-ers waren: W. v. d. Bosch 212. J. Eickholt 198, A. Winder 167, C. Siewerts 166, J. v. Spanje 163. De derde districts-óntmoeting vindt Zondag a.s. te Alkmaar plaats op de banen van De Unie. Burgerlijke Stand ALKMAAR.-— Geboren: Gerritje M. d. van S. Roodt en J. J. Peters; Henderikus J. z. van D. van den Berg en M. A. J. Fruitsma; An toon L. z .van J. D. Hoek en B. J. Koe man; Maria M. d. van J. Th. Tromp en F. M. van Engelen; Evert D. M. z. van E. J. Koning en J. A. A. M. Wieserinck; Wilhelmina M. d. van J. B. van der Velden en D. Bleeker; Petronella C. M. d. van J. B. C. P. Vinken en M. C. C. C. de Groot; Cristina C. d. van J. van 't Hoff en H. Th. Heijsper; Anthony M. z. van H. J. Dolle en E. J. Stevens; Tjerk z. van G. J. Seytsema en C. Haan stra; Wilhelmus J. F. z. van J. F. G. Staa en J. H. #'an der Stoop; Aloyius M. z. van A. C. Rijnaard en A. W. H. Volgelzang; Overleden: Elizabeth Bareman, oud 83 jaar geh. m. J. Oude. ALKMAAR, Geheel vólgens de verwachtingen is het DAW gistermiddag in de Overdekte niet gelukt de achterstand in te halen, die in het voorlaatste deel werd opgelopen. Het aantal uitvallers, juist onder de betere leden, was daarvoor te groot. Toch moest het Zaanse Neptunus alle zeilen bij zetten om de overige DAW-ers, die als terriers vasthielden, van zich af te schudden, waarmee zij hun voorsprong nog wat ver grootten. De sfeer in de Overdekte was weer echt die we van deze wedstrij den gewend zijn: na een start onder doodse stilte een daverende zaal bij de vele spannende series, waarbij iedereen meeleeft, want door de vele ontmoetingen zijn er geen on bekende gezichten meer. Het eerste nummer werd een overwinning voor R. Nieuwenhui- zen van Nereus. die de 3x50 M. wis selslag persoonlijk dames aflegde in 2.22. T. v. Latum van DaW werd goede tweede in 2.28. L. Verheul zwom 2.36.4, doch kwam door een fout niet voor de puntentelling in aanmerking. Alleen op dit nummer al hadden de Alkmaarders 5 uit vallers! Hetzelfde nummer werd bij de heren een overwinning voor A. Meyer van Nept. in 2.09. De DAW- ers H. Willemse. J. v. Bennekom, W. Bloothoofd, D. Vlaanderen en H. Smits noteerden resp. 2.22.7, 2.28.3, 2.30.3, 2,45.4 en 2,44.1. De 50 M. borstcrawl meisjes werd gewonnen door E. de Boer van Nept. in de fraaie tijd van 32 sec. De 2e en 3e plaats waren voor DAW: T. Schats 35.2 en F. Rente naar 36.9. Vooral de tijd van mej.' Schats is zeer goed. daar zij pas 13 jaar is, overigens alle bewonde ring voor mej. Rentenaar, die on danks een verstuikte enkel haar club niet in de steek liet! De tijden van de andere DAW- sters waren: K. Martens 43.6, V. Koordes 42.8 en N. Boll 45.3. 50 M. schoolslag jongens. Ie werd K. Hietberg van Nept. in 38.1; de DAW-ers H. de Jong, C. Zut en S. Fraay werden 2e, 3e en 4e in de goede tijden van resp. 41, 41.2 en 42.1. Verder zwommen J. Janssen 49.6. F. Bielfeldt 49,8 en M. Mans 50.2. T. van Latum werd op de 50 M. borstcrawl dames 2e in 35.2 achter M. de Boer van Nept. (34.9). L. Verheul maakte 37 en DAW's nieu- slaagde demonstratie figuurzwem- we aanwinst T. Prijs 39.5. In de pauze vond een goed ge- men plaats. Het was jammer, dat op het laatste moment voor mej. Stor een invalster moest worden gezocht, waardoor het verband er tijdens het zich naar de plaatsen begeven iéts uit was. Overigens alle lof voor wat de heer Afink met deze meisjes heeft bereikt. De 100 M. schoolslag heren werd een overwinning voor de veteraan G. Gerkens van De Hamin 1,26.4. C. Zut overtrof zichzelf en maakte de goede tijd van 1.29.3, gevolgd door W. de Waal: 1.30.9 en W.Bloot hoofd 1.34.4. Tot besluit werden twee estafet tes verzwommen, welke beiden door DAW op fraaie wijze werden ge wonnen: T. Schats, T. Schot en F. Rentenaar le op de 3x50 M. wissel slag in 2.08.6 vóór Nept. in 2.13. DAW II werd 5e. De jongens H. Willemse, H. de Jong, S. Fraaij, C. Zut en H. Bekkering le op de 5x50 M. borstcrawl est. in 2.49.8 na felle strijd met Nept., dat gedisq. werd. DAW II werd 2e. Tot besluit van deze gezellig6 zwemmiddag werden enkele vriend schappelijke polowedstrijden ge speeld, waarbij een DAW-combina- tie met 51 van een andere com binatie wist te winnen. De eindstand was ten slotte: 1. Neptunus 4653 pt.; 2. DAW 4693.8 pt.; 3. Nereus; 4. Kring Noord. N.H. POLITIE-KLEINGOED Wegens het verhandelen van tex- tielgoederen is tegen een persoon proces-verbaal opgemaakt. De punten, bleken bij onderzoek nog van verduistering afkomstig te zijn. Tegen een bakker, die te vroeg was begonnen met nachtarbeid is ook een proces-verbaal opgemaakt. Op de Zaterdagse markt is tegen een markthandelaar in vis een bon netje uitgeschreven, omdat hij zijn beroep uitoefende, zonder in het be zit te zijn van een erkenning. Ook is een proces-verbaal opge maakt tegen een bouw-ondernemer, omdat hij geen arbeidslijst en re gister voorhanden had. Een caféhouder liep tegen de lamp, omdat hij zijn café niet op tijd gesloten had. Ook de acht aan wezigen kregen een bekeuring. Verschillende ondernemers van rijwielstallingen bleken de vastge stelde prijzen te hebben overschre denen waren de sigaar. Het Weektarief is f 0.30, het maandtarief mag niet hoger zijn dan f 1. Zaterdagmorgen is om ongeveer twaalf uur in de Langestraat iemand aangehouden, die in staat van dron kenschap verkeerde. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Nadat hij om vijf uur kon gaan werd hij om zeven uur weer in Bacchus armen ALKMAAR Op Zaterdag 14 Mei hield de Kring Alkmaar van de L.T.B. zijn jaarlijkse algemene vergadering onder leiding van de heer N. Kaag. Er was een brief van het hoofdbestuur ontvangen, waarin aan de LTB'ers het lid maatschap van de Ned. Verem ging voor landaanwinning wordt ontraden. Op de vraag in welke plaats eventueel de nieuwe land bouwschool zou moeten komen, werd geantwoord: op de eerste plaats te 't Zand en op de tweede plaats te Hoor Hugowaard. De leden van de afd. Alkmaar Tuinders, van de L.T.B. moeten in de gelegenheid gesteld worden, lid te zijn vaq de Kring. Tot nu toe was uitsluitend de vakgroep vee houders in de Kring vertegen woordigd. In het jaarverslag vermeldde de secretaris de aanwinst van een landbouwschool te Egmond Binnen en van een tuinbouwschool te Warmenhuizen.\ De voortdurende ontwikkeling van 'de landbouw werd gememoreerd. Aan het slot van het verslag dankte de secretaris de geestelijke adviseur, Dom. Gerritsen O.S.B., het bestuur en de afgevaardigden, voor hun steun in het afgelopen jaar. Het jaarverslag van de penning meester wees een voordelig saldo uit van f 86.70. De contributie over 1949 werd wederom bepaald op f 0.25 per lid. De heer Th. A. A. Terra trad af als bestuurslid. In zijn plaats zal de afdeling 't Zand een nieuw be stuurslid aanwijzen. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer Terra, die jaren lang zijn beste krachten aan de vereniging gaf. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Er werd ge sproken over het nut van de Coöp. Vee-afzetvereniging. De boeren willen niet afhankelijk zijn van de willekeur van de slagers. De coöpe raties moeten kunnen gaan be schikken over export-slachterijen. Sommige zijn reeds in hun handen. De financiële aansprakelijkheid van de leden ener coöperatie gaat niet verder dan f25.De vast stelling hiervan is belangrijk, om dat men afziet van het lidmaat schap, uit vrees voor financiële aansprakelijkheid. Deze vrees is dus ongegrond. In de toekomst zal de levering van slachtvee via de coöperatie wel verplicht worden. Gezegd werd, dat men niet ver plicht is, gevolg te geven aan de, door het Arbeidsbureau uitgezon den, oproepen om jongens te laten testen. Voor iets anders bestaat er echter we] een verplichting en dat is voor de horzelbestrijdmg. De CCD controleert die ook bij de boeren thuis. De bestrijding wordt thans via de zuivelfabrieken uitge voerd. De heer W. Klaver te Alkmaar stelt voor het vertonen van voor lichtende films. Dit idee zal in overweging worden genomen. Dan wordt er het nodige gezegd over de tbc-bestrijding onder het rund vee, Omtrent een premiestelsel voor het tbc-vrij maken van de stal heeft de Gezondheidsdienst tot nog toe geen besluit genomen. Men is het er over eens, dat de tbc- bestrijding nog geen succes is. Het gebeurt, dat koeien als niet-reage- rend, met witte papieren verkocht worden en na verkoop toch reac- tie-dieren blijken te zijn. De heer Rotteveel uit Heloo wil aandringen op activiteit van het hoofdbestuur ,om gronden in de N.O.-Polder ten deel te doen vallen aan LTB-leden. Dit zal worden doorgegeven. Geklaagd wordt over weigering van lahdbouwverlof door commandanten van onderdelen, waarbij jonge boeren als militair zijn ingedeeld. Het gebrek aan melkers is groot. He aanvragen om vrijstelling van militaire dienst of landbouwverlof moeten lopen over de burgemeester èn over de Stichting van de Land bouw. De vergadering besluit ver der een verzoek in te dienen om het spek bonvrij te maken. De sla gers blijven er mee zitten. Hierna sluiting. AANRIJDING Zaterdagavond omstreeks 11 uur kwam bij de Friese brug een taxi in aanrijding met een motorrijwiel. De taxi, die over de Kanaalkade reed, in de richting Achterweg, kon bij de Herenstraat een daar uitko mende motor, die reed in de rich ting Friesebrug, niet ontwijken. De motor werd tegen het verkeersbord geslingerd en ernstig beschadigd. De motorrijder werd verwond aan zijn rechterbeen' en werd per taxi naar zijn woning vervoerd. Tegen de taxi-chauffeur werd proces-ver baal opgemaakt, daar hij geen yoor- rang had verleend. Candidaatst-elling gemeenteraadsverkiezing OUDORP. Op 10 Mei zijn op t gemeentehuis twee candidaten- lijsten ingeleverd. De K.V.P. en de P.v.d.A. zullen de 7 raadszetels moeten verdelen. De groep „Ge meentebelang" neemt dus geen deel aan de verkiezingen. De can- didaten van de P.v.d.A. zijn G. L. v. d. Post, S. Visser, S. P. Wog- num, G. Zwaan en A. J. Govers. De K.V.P. candidaten zijn in dertijd al gepubliceerd. 50 jaar getrouwd ST. PANCRAS. Op 22 Mei a.s. zal het echtpaar Keizer—Kos telijk de dag herdenken, dat het voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapte. De heer W. Keizer is ja renlang adviseur van de plaatse lijke begrafenisvereniging ge weest. Onlangs vierde hij zijn 25- jarig lidmaatschap. Dat het deze dag niet aan belangstelling zal ontbreken, daar zijn wijzeker van, want Keizer is een zeer ge ziene persoon in ons dorp. En nu moet je niet denken, dat Keizer een oud en versleten mannetje is, integendeel, het is nog een krasse oude baas, die op de fiets nog overal komen kan. Van deze plaats af feliciteren wij dit echtpaar van harte. Er zijn thans onderhandelingen gaande met het gemeentebestuur van Alkmaar, om daar in 1950 een grote Noordhollandse ten toonstelling te organiseren. Het ere-comité is reeds gevormd, de begroting is gereed. Nu moet nog overeenstemming worden bereikt met het Alkmaarse gemeentebestuur omtrent de finan ciële medewerking en de beschikbaarstelling van voor de ten toonstelling nodige terreinen. Als we eenmaal zover zijn, schie ten we al een heel eind in de rich ting, zeide de directeur van de Fe deratie van VVV's in Noord-Hol land boven het Noordzeekanaal, de heer J. Dinkelberg, op de Zaterdag te Schoorl gehouden voorjaarsver gadering. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, zal de tentoonstelling toch elders worden gehouden, maar Alkmaar wordt geprefereerd wegens de centrale ligging en het grote be zoek van vreemdelingen. Deze ten toonstelling zal 4 a 5 weken duren. Voorts heeft de Federatie plannen voor het maken van een Noord- Hollandse film, maar de pogingen, om hiervoor bij de belanghebbende toeristische bedrijven financiële medewerking te verkrijgen, hebben tot nu toe slechte resultaten opge leverd, zodat de financiële grond slag nog niet is gelegd. Er is een toeristische kaart van Noord-Holland in bewerking, ter wijl met enige verkeersmaatschap- pijen besprekingen worden gevoerd over het organiseren van een 5-tal tochten door deze provincie, waarop de vreemdelingen op verantwoorde wijze vele bezienswaardigheden van Noord-Holland zullen worden ge toond. De verenigingen voor vreemdelin genverkeer zitten niet stil, dat blijkt wel uit deze plannen. In zijn openingsrede had de waar nemend voorzitter, de heer D. G. G. Margadant het overleden bestuurs lid mr. M. Moens uit Beverwijk herdacht en de heer W. H. Lap te Texel gelukgewenst met zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook aan het adres van de VVV van Schoorl, die dit jaar haar veertigjarig bestaan viert, sprak de heer Margadant enige har telijke woorden. De voorzitter, mr. D. Breebaart, die met een gebroken been in het ziekenhuis ligt, wer'd te legrafisch een spoedig herstel toe gewenst. Jaarverslagen van secretaris en directie getuigden van een grote ac tiviteit en een intens vreemdelingen verkeer in de verschillende vacantie- oorden. De exploitatierekening 1948 sloot met een nadelig saldo van f 342.52. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Ooms te Zaandam ep no taris P. de Boer te Schagen. Dc najaarsve:#:adering zal te Den Helder worden gehouden. Mr. F. Zeiler maakte ernstig bezwaar te gen de door de ANVV voorgestelde statutenwijziging, waardoor de AN VV een Instituut zou worden, de aangesloten leden geen contributie meer zouden moeten betalen en ge vreesd kan worden, dat de invloed van de leden verdwijnt. Spr. meen de, dat hierdoor de onafhankelijk heid van de ANVV tegenover de overheid verdwijnen zou. Hoewel de heer van der Gronden, de vertegen woordiger van het ANVV-bestuur. van oordeel was, dat men spoken zag bij klaarlichte dag, zal deze aan gelegenheid op de alg. vergadering worden aangesneden. Nadat Jo de Leeuw, (de helft van het duo Wi-Jo) de aanwezigen op enige aardige Westfriese voordrach ten had onthaald, werd in hotel Van de Garde een lunch gebruikt, waar door verschillende sprekers felicitaties tot de jubilerende Schoorlse VW werden gericht. Tot slot van de goedgeslaagde bijeen komst volgde een rondrit door het fraaie duinlandschap van Schoorl, waarbij de werkzaamheden van de aan te leggen weg naar zee in ogenschouw werd genomen. Na af loop bood VVV Schoorl nog een thea aan. op de Stationsweg aangetroffen en moest de cel in. Later is hij weer vrijgelaten en schijnt nog steeds op vrije voeten te zijn. Bravo! Bijna alle brandjes, waarvoor de politie wordt gewaarschuwd, zijn te wijten aan vuile schoorstenen. De politie wijst er op, dat het, nu het toch schoonmaaktijd is, het aanbe velenswaardig is, ook de schoor stenen te laten vegen., N.K.J.B.-vergadering HEERHUGOWAARD-NOORD. Vrijdagavond j.l. opende voorzit ter S. Groot met een hartelijk welkomstwoord aan de leden en in 't bijzonder aan de heren N. Doodeman en C. Tromp. Deze heren waren op de verga dering aanwezig, om eens te spre ken over de Stichting 19401945. De heer Doodeman gaf een dui delijke uiteenzetting over voor noemde Stichting. In het bijzon der bracht hij het doel en de oor sprong onder de ogen van de le den, daar dit bij de meeste nog niet bekend was. Hierna vroeg spreker of enkele van de aanwe zige leden zich beschikbaar wilden stellen om een huis aan huis col lecte te hoilden. Hiervoor meld den zich spontaan 17 leden aan. Ook de handbalclub zal de vol gende week beginnen met trainin gen. Aaangaande dit punt werd nog heftig gedebatteerd tussen voorzitter en de heer KL Borst. De leden werden aangespoord deze avonden trouw te bezoeken. Op 3 Juli a.s. zal er te Warmcn- huizen een sportdag worden ge houden. Deelnemers kunnen zich bij het bestuur aanmelden. Op 19 Juni zal er te Langedi.jk een jaar feest worden gehouden. Tenslotte sprak kapelaan van Leeuwen nog een woordje tot de aanwezigen. Op 29 Mei zal er een töcht georganiseerd worden naar Utrecht, om daar de massale bij eenkomst bij te wonen, waarop de heren H. de Greeve, Pater P. Wesseling en de heer H. Vélu zullen spreken. Van deze dag zal een plezierige reis gemaakt wor den, want voor muziek is gezorgd, 3 guitaren en 2 accordeons gaan mee. 's Morgens na de Vroegmis zal het vertrek zijn. Kaarten voor deze reis kunnen bij Kager nog afgehaald worden. Candidaatstelling gemeenteraadsverkiezing AKERSLOOT. Voor dé ver zieking van de leden der gemeen teraad op Woensdag 8 Juni 1949 zijn in deze gemeente 2 lijsten in gediend: K.V.P. 1. A. Leijen, 2. M. J. Groot, 3. P. Putter, 4. J. H. Swart; 5. P. Schouten; 6. C. J. Schut; 7. C. Schoon; 8. A. van Sik kelerus en 9. P. Mul, terwijl op de andere lijst de volgende per sonen voorkomen: 1. G. Otte; 2. P. Helder; 3. G. Kuiper; 4. G. Los; 5. J. Koppes; 6. M. Slooten; 7. J. Roemer en 8. P. C. Poppen. Aanbesteding van 14 woningen HEILOO. Aanbesteding van 14 woningen der R. K. Woning- bouwvreeniging „Sint Willibror- dus" in cate Admiraal op Woens dag 11 Mei 1949. Begroting f 136.328. W. A. de Bruyn, IJmuiden f 135.680; Gebr. Kuyper, Heiloo f153.940. hoogste; A. v. Duyn. Noordwijk f 136.300: Minneboo en Walboom, den Helder f 150.500; J Seijsener, Hillegom f 133.250; C. de Geus en Zn:, Br. op Langedijk f 144.000: Gebr. Tuyn, 't Zand f 142.000: D. Langendijk, Heiloo f 136.450: J. v. d. Wal en H: J. Smit A'dam f139.217: P. Opdam. Hei loo f 128.623; P. Buys, Oudorp f 149.200; F. Hes en A. Metselaar, St. Pancras f 136.000; Fa. Giltjes en Zn., Br. op Langend, f 143.850; D. Si.jbel, Alkmaar f 146.985; Fa. Koppen en Zn., Den Helder f 151.000; W. de Wit, de Rijp f 144.600: G. Eckers en Zn., Hei loo f 143.000: G. Borstjes, Scher- merhorn f 144.000; J. de Nijs en Zn., Castricum f 150.000; G. Ter- voorV en Zn., Egmond-Binnen f 138.460; P Kaandorp en Zn, Heiloo f 135.960: C. de Feber, IJmuiden-O. f145.340; M. v. Steeg, Heiloo f 148.000: P. J. de Haan, Heiloo f 135.440: Fa. J. Faus, N.- Niedorp f 139.989: A. Koolman, Beverwijk f 128.500: P. Hoetjes en Zn., Heiloo f135.975; de Haan en Reek, Alkmaar f 135.991: Bosma en Bovenkamp, Heemstede f 121.950, laagste; G. Hoetjes e.a., Heiloo f 129.980; G. Heyne en Zn., Heiloo f131.581; N.V. Kuin en Zo nen, Opmeer f 147.700; Fa. Gebr. Schuyt, Egmond a. d. Hoef f 136.000; IJ. Kops en Zonen, Hei loo f 140.000; N. Kronenburg, Hei loo f 132.750. De gunning is aangehouden. Uitbreiding treinverkeer groter gevaar op de talrijke onbewaakte overwegen HEILOO. Velen van ons zul len de betere trein-verbindingen, die per 15 Mei ingegaan zijn, toe gejuicht hebben, maar er is nog 'n keerzijde aan de medaille n.l de talrijke onbewaakte overwegen. Wij doelen hier hoofdzakelijk de overwegen Zevenhuizerlaan en Ewislaan, waar de schoolkinderen die de R,K> Jongens- en Meisjes scholen bezoeken viermaal per dag over moeten. Reeds door de nood- gemeenteraad zijn in 1946 stappen ondernomen bij de N.S. van de 9 onbewaakte overwegen beveiligd te krijgen. Dit is toen als wij ons goed herinneren gestrand op materiaal- schaarste. Wij geloven wel dat nu de tijd méér dan rijp is om nog maals de Nederl. Spoorwegen op het gevaar van deze overwegen te wijzen Zou het geen aanbeveling verdie nen de overweg Ewislaan op te hef fen? In ieder geval moeten de ou ders, die schoolgaande kinderen hebben welke van de genoemde overwegen gebruik maken hun kin deren bij voortduring op het grote gevaar wijzen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond; OVERWEGEND DROOG WEER Voor de noordelijke provincies: over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind, hoofdza kelijk uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen, weinig wind en droog weer Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. (Adv.) KONINKLIJK BEZOEK AAN PROVINCIE-HOOFDSTEDEN Naar ons ter ore is gekomen, zou H. M. Koningin Juliana het plan in overweging hebben geno men in de nabije toekomst een officieel bezoek te brengen aan de diverse provincie-hoofdsteden. DIMITROF VEROORDEELD BERLIJN, 16 Mei. (Reuter). Het met Britse licentie verschij nende blad „Montags Echo", be richt vandaag, dat de Bulgaarse president Georgi Dimitrof, 28 April te Moskou voor een hoge rechtbank van de communistische partij zou hebben terechtgestaan en of ter dood, of tot levenslange gevangenisstraf zou zijn veroor deeld. „Aanhangers van Dimitrof ,die pas uit Sofia zijn gevlucht, heb ben dit riieuws naar Wenen ge bracht", aldus het blad. Overtreding maximum snelheid ST. PANCRAS. Vrijdag j.l. werd door de Rijkspolitie op Koe- .{lijk-Zuideinde controle uitge oefend op de overtreding van de maximum snelheid. Niet lang ge leden zijn alhier borden geplaatst dat de max. snelheid 40 km mag bedragen. Zes personen werden ter zake geverbaliseerd. Het is te wensen, dat de automobilisten hier in het vervolg rekening rnee zullen houden, want in deze kin derrijke buurt is groter snelheid uiterst gevaarlijk. HISTORISCHE VONDST TUITJEHORN. Zaterdag ont dekten werklieden bij een graaf werk in de omgeving van een brug voor de woning van mevr. de Wed. Tak, op ongeveer 2' i M. diepte een tweetal urnen van resp. 10 en 20 cm. doorsnede, alsmede een klein vaasje. Voorts een dierenschedel met een slagtand, waarschijnlijk van een neushoorn. De voorwerpen werden vrijwel onbeschadigd naar boven gebracht. De vondst is te bezichtigen op 't werk. De waarschuwing van de heer Mink in de algemene vergadering van de Veilingsvereniging Warmen- huizen om in bovengenoemde zaak toch vooral aan de standsorganisa ties niet te veel zeggenschap te geven, omdat deze totaal geen een stemmigheid demonstreren, noopt mij hierop even in te gaan. Deze uitlating was wel zeer merkwaardig in het licht van wat de heer M. daaraan liet voorafgaan, dat nl. het voorstel yan de Veilin gen (althans heb ik zo het verslag te moeten interpeteren) geheel van elke concrete inhoud gespeend was en dat de commissie niet eens in staat bleek te zijn een behoorlijk voorstel ter tafel te brengen. Ik zou dit niet gaarne van de Veilingorganisatie durven zeggen; de heer Mink doet dit wel, maar me dunkt dat dan toch de ezelstrap aan de standsorganisaties minstens achterwege had behoren te blijven. Maar de heer M. praat maar wat, zegt maar wat zonder op de hoogte te zijn, als maar overblijft dit ene: staatsvijand no. 1 zijn de stands organisaties. Maar in dit geval mogen wij niet in meervoud spareken, want andere standsorganisaties dan de LTB heb ben zich over deze zaak bij mijn weten nog niet uitgesproken. De bij deze zaak betrokkenenen in het N. H. Tuinbouwgebied zijn echter in meerderheid LTB-ers, zelfs in grote meerderheid. De LTB meent daarom over binding en afzet, vraagstukken die het wel en wee van zovelen van haar leden recht streeks raken, er een mening op na te mogen houden. En niet alleen uit hoofde hiervan, maar ook met een beroep op deskundigheid in dit vraagstuk, een beroep op het zeer vele dat de LTB t a.v. de pootaard appelen in het N. H. tuinbouwge bied heeft gedaan. Laten wij maar eens onbeschei den zijn (in dit ogenblik van ge roddel tegen de LTB schijnt-dit no dig te zijn) en openlijk de vraag stellen of er één andere organisatie is die op dit gebied in een reeks van jaren zoveel baanbrekend werk niet alleen prijsbinderij en het be vorderen van een regeling van hef fing en surplusuitkering, doch het scheppen van een handelsmonopo lie. Dit is door de LTB bestreden uit hoofde van de beginselen (zo duidelijk uiteengezet door de G. A. in de kringvergadering te Hoorn) maar ook omdat dit o.i. za'/elijk niet verantwoord is. Als men klaagt over het feit dat dit verzet oorzaak is dat er nu niets gebeurt, dan dient men de vraag te stellen of het aanvankelijk door de Prov. commissie gedachte (men kan niet eens zeggen voorgestelde) dan wel iets betekende in de zin dat de poters „veilig" zouden zijn. Dit moet beslist ontkend worden. Veel meer dan een regeling van prijs binding en fondsvorming, is achter de schermen gedokterd aan het tot- standbrengen van een centrale coö peratie, die o.i. voor dit doel vol strekt niet nodig is. Er is geen ge brek aan kopers van het product reeds nu vreest men eerder een te kort dan een teveel aan Eersteling poters oogst 1949) maar het gaat er alleen om of kopers en verkopers zich houden aan normen, die de tuinder een lonende prijs waar borgt. Welnu: de LTB heeft een ge concretiseerd plain ingediend (al een week geleden) dat geen abso lute waarborg, die niemand geven kan, inhoudt, maar uitgevoerd door de samenwerkende organisaties daartoe dan toch o.i. de grootst mo gelijke waarborgen biedt. In ieder geval ging het voorstel uit (en zal dit aanstonds in gezamenlijk beraad besproken worden) vanstaats vijand no. 1. Ik heb aan de leden van de LTB die allen dit blad lezen, dit ver zoek: Laat u leiden door uw hoofd bestuur en Geestelijk Adviseur. Doe als leden geen enkel stap: sa menwerking met andere coöperaties of wat dan ook, vóór bovenge noemd beraad heeft plaats gehad. Weest ook voorzichtig met medede lingen zelfs van medeleden van de LTB, van wie er zijn die misschien wat te veel het zakelijk eigenbe lang door hun houding laten domi- op dit terrein heeft gedaan als de neren en wat te weinig het alge- LTB? Dacht u dan dat nu er de alge mene vrees is van prijsafbraak, een gevaar voor het bestaan van duizenden tuinders, dat de LTB door iets anders bezield zou zijn dan door al het mogelijke aan te wenden dat de poterteelt lonend blijft? Het voorstel van de Vei lingsorganisaties beoogde echter meen tuinbouwbelang. En bovenal, stel enig vertrouwen in uw eigen leiders, van wie er nie mand is die zich in deze door eigen eer of eigen belang laat lei den, doch die slechts één doel voor ogen hebben: het belang van hun leden waarvoor hen een grote ver antwoordelijkheid is opgelegd JAC. GROEN Az. leidem zich bezor Regering. II leer op dit pas in krac heeft gelegi landen e der Regerin stellen ove leden van debatten o1 verschijnen IK schrijf Huis-debc lisatie vi lopen, en ik re «verslag d bijdrage in 1 ren. De enig die ik vind i Labourafgev noordelijk di suggereren, tie-wet nood is aan de Pa onderwerp. 1 maken zaak. Vader stelt, tiatief natuu satie slecht hulpmiddel, hebben very liek lid naa. morele uitsp N ui Maar we - een die ik i staat om in d het wetsont) men, het woc zich er mee t satie te verd het feit, dat het zo wensi de slechte c werkloosheid gaat voort di hij noemt de vakvereni partij in de: trieën de str nalisatie heb] Er ligt vo stand tussen beiders al daaromtrent rechte eind 1; ken aan de nale crisis - in een bepa; crisis zou ki: en het Par slechts een algemeen pi tionalisatie kan maken. JET oorsp satie-pri werd al acht. Het or geval der ko Here bezit i zeer slecht Bank; de Sp< ne openbare duidelijke ge ten dage m geacht kon w Toen k\ wetsontwei tie van IJzi achtige ind belang, die staking hee teel meer ceert dan c schiedénis industrie v huidige Ri keurig toez hoeve van publiek. En nu hebl zingsprogram de algemene gend jaar de een aantal n: Daaronder vi een verstandi triële verzeki rijk gebied v; tiatief met t Wederom pos Met ingang de expressebe en buitenland worden ingev ling op verzot de is voorlopi ENGELSE IN h Ongeveer 9 gelse bond ve ren (de Natio cal Governmei 1421 Mei d genaamde Su: zomercursus, oord „Draken Dit is de eersl ke door deze het vaste lan gehouden. De achttal lessen geven zullen ders en verde: maken. KAPP KRIJGT Moet men d< Roden gelovei uit Een, daa current gekr< aldaar heeft i del na een b ken resultate een m£in, die Een andere ken een o Nieuw Roden 7 km van ell dat het de ki rie aan deze

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2