De H. Vader over nationalisatie Vier mogelijkheden om de wereldvrede te bevorderen RIMBOE-KISTEN naar de geïsoleerde posten Engelse Katholieken blijven in gebreke Huizenactie Pater Wesseling bracht reeds 921 paartjes onderdak Gissingen rond a.s. conferentie te Parijs Een Katholieke stem uit Engeland Moeilijk te rijmen tegenstellingen Minister Spaak sprak te Amsterdam Zij wordt voortgezet Nieuw initiatief van de NIWIN - Luisteren Korea en Grieken land op de agenda? Jeanne de Lestonnac heilig verklaard Munitietrein in de lucht gevlogen (Door graaf M. de la Bedoyere) HET zou mij wat waard zijn, wanneer ik kon meedelen, dat leidende katholieke leden van de Engelse Labour-partij zich bezorgd tonen over het nationalisatieprogram van de Regering. Ik zeg dit, omdat het moeilijk is de katholieke sociale leer op dit punt serieus te nemen terwijl de H. Vader nog pas in krachtiger bewoordingen dan ooit de nadruk op die leer heeft gelegd voor een gezelschap katholieke werkgevers uit vele landen en zich tegelijkertijd heel wel te voelen bij de houding der Regering t.o.v. deze kwestie. Toch hoort men geen vragen stellen over het Regeringsbeleid door katholieke parlements leden van Labour, hetzij in hun bijdrage in de Lager-Huis- debatten of wanneer zij op katholieke sociale bijeenkomsten verschijnen. heersing van de beleggingen van het publiek, waar de Regering misschien graag de hand op zou leggen en kleinere bedrijven zoals cement en suiker waar van niemand de motieven kan be vroeden. Twijfelachtig nut EN kan er haast niet aan IK schrijf dit terwijl de Lager- Huis-debatten over de nationa lisatie van XJzer en Staal af lopen, en ik loop het parlementai re -verslag door om de katholieke bijdrage in het debat te bestude ren. De enige, katholieke spreker, die ik vind is de heer Ewart, een Labourafgevaardigde voor een noordelijk district. Nu wil ik niet suggereren, dat deze nationalisa tie-wet noodzakelijk tegengesteld is aan de Pauselijke leer over dit onderwerp. Dat is een niet uit te maken zaak. Maar wanneer de H. Vader stelt, dat het particulier ini tiatief natuurlijk is en nationali satie slechts een uitzonderlijk hulpmiddel, dan zou men toch hebben verwacht, dat een katho liek lid naar een zo belangrijke morele uitspraak verwees. Nationalisatie slechts uitzondering MAAR wanneer de heer Ewart een uitstekend katholiek, die ik persoonlijk ken op staat om in deze slotdiscussie, voor het wetsontwerp wordt aangeno men, het woord te voeren, stelt hij zich er mee tevreden de nationali satie te verdedigen op grond van het feit, dat de industrie-arbeiders het zo wensen aangezien zij zich de slechte dagen van crisis en werkloosheid herinneren. En hij gaat voort dit te steunen, hetgeen hij noemt „de grondslag waarop de vakverenigingen en de Labour- partij in deze en andere indus trieën de structuur van de natio nalisatie hebben gevormd". Er ligt voorzeker een hele af stand tussen de eisen van de ar beiders als de heer Ewart het daaromtrent tenminste bij het rechte eind heeft die terugden ken aan de dagen van internatio nale crisis alsof nationalisatie in een bepaald land een wereld crisis zou kunnen voorkomen! en het Pauselijk beginsel, dat slechts een zeer sterk geval van algemeen publieke noodzaak na tionalisatie moreel verantwoord kan maken. Bedenkelijke tendens HET oorspronkelijke nationali satie-program der Regering werd algemeen redelijk ge acht. Het omvatte het klassieke geval der kolen, waar^ 't particu liere bezit in vele kolenmijnen zeer slecht werkte; de Engelse Bank; de Spoorwegen en algeme ne openbare nutsbedrijven; alle duidelijke gevallen, waarin heden ten dage nationalisatie gewenst geacht kon worden. Toen kwam het omstreden wetsontwerp op de nationalisa tie van IJzer en Staal, een reus achtige industrie van essentieel belang, die in geen 40 jaar een staking heeft gekend en momen teel meer ijzer en staal produ ceert dan ooit tevoren in de ge schiedenis van ons land een industrie waarop bovendien de huidige Regering zeer nauw keurig toezicht uitoefent ten be hoeve van de arbeiders en het publiek. En nu hebben we in het verkie zingsprogram der Regering voor de algemene verkiezing van vol gend jaar de toezegging van nog een aantal nationalisatie-gevallen. Daaronder vallen waterkracht een verstandig voorstel indus triële verzekering een belang rijk gebied van het particulier ini tiatief met een aanzienlijke be- Wederom expresse-bestelling postpakketten Met ingang van 1 Juni a.s. zal de expressebestelling van binnen- en buitenlandse postpakketten weer worden ingevoerd. Expresse-bestel ling op verzoek van de geadresseer de is voorlopig nog niet mogelijk. ENGELSE ZOMERSCHOOL IN NEDERLAND Ongeveer 90 leden van een En gelse bond van gemeente-ambtena ren (de National Association of Lo cal Government Officers) zullen van 1421 Mei deelnemen aan een zo genaamde Summerschool, een soort zomercursus, op het Gemeenschaps oord „Drakenburgh" bij Hilversum. Dit is de eerste Summerschool, wel ke door deze bond na de oorlog op het vaste land van Europa wordt gehouden. De deelnemers zullen een achttal lessen bijwonen, welke ge geven zullen worden door Nederlan ders en verder een aantal excursies maken. KAPPER UIT EEN KRIJGT CONCURRENTIE Moet men de berichten uit Nieuw- Roden geloven dan heeft de kapper uit Een, daar een geduchte con current gekregen. Kapper Amsing aldaar heeft met zijn haargroeimid del na een behandeling van 3 we ken resultaten kunnen boeken bij een man, die reeds 15 jaar kaal is. Een andere klaht had na zes we ken een opmerkelijk resultaat. Nieuw Roden en Een liggen slechts 7 km van elkaar en het lijkt erop, dat het de kappers zijn die de glo rie aan deze streek zullen geven. |*fl twijfelen dat de voorkeur der "Labourpartij voor het natio- nalisatie-beleid geïnspireerd wordt door haar Marxistische bronnen. Nationalisatie wordt beschouwd als het beste middel, waardoor de socialistische partij de macht kan krijgen over de bronnen van 's lands welvaart ten behoeve van 's lands arbeiders. Het is slechts toeval, wanneer nationalisatie zoals in het geval van de mijnen of de Centrale Bank algemeen in het belang van het land blijkt te zijn. Ook heeft de ervaring in de practijk niet getoond, dat nationalisatie de arbeider als zodanig belangrijk bevoordeelt*. In plaats van een particuliere werkgever krijgt hij de Staat als vjprkgever. Zij die een slechte werkgever hadden maar die worden steeds zeldzamer zullen er wel bij varen, maar wie een goede werkgever had kan er heel gemakkelijk op achteruit gaan, want onpersoonlijke bureaucratie behoeft niet noodzakelijk een goed vervangingsmiddel voor de men selijke nood te zijn. Een ander ge vaar is de vorming van grote aan tallen dik betaalde posten, die voor het merendeel naar de aan hangers der Labourpartij gaan. Met andere woorden, het begun stigen van bloed- of geestverwan ten inhaerent aan het particu lier initiatief zal sterk toene men ten bate van een politieke partij. Te strakke partijdiscipline GEHEEL anders zijn grote so ciale maatregelen zoals de Nationale Gezondheidswet, die de arbeider en de arme inder daad aanzienlijk voordeel bezor gen. En een of andere vorm van industriële democratie of mede zeggenschap of deelgenootschap zou de werknemer ten goede ko men. Maar nationalisatie als zoda nig, ofschoon voor bepaalde on dernemingen noodzakelijk, brengt de werknemer geen enkel direct voordeel. Zo zijn er volop mogelijkheden tot critiek voor de katholieke en de christelijke elementen in de Labourpartij. Maar men maakt er geen gebruik van. Het ziet er wer kelijk naar uit, alsof partijdisci pline belangrijker wordt geacht dan christelijke morele uitspra ken. ZEEUWSE BOEREN OP EXCURSIE NAAR DE N.O.-POLDER In het midden van deze week zul len de 46 boeren van Walcheren, die zijn voorgedragen voor spoedige plaatsing op bedrijven in de Noord- Oost Polder een excursie maken naar deze polder, vergezeld door hun vrouwen, om de hun toegewe zen kavels en de streek, waar zij zullen komen te wonen, in ogen schouw te nemen. Zoals bekend is de uitzending van Walcherense boe ren naar de Noord-Oost-Polder van overwegende betekenis voor het sla gen van de herverkaveling van het eiland. Het branden van houtskool is voor velen in de omgeving van Hengelo (Gld.) een bestaansmogelijkheid. Dit branden gebeurt in ijzeren ovens. In een oven gaat ongeveer 6 kubieke meter hout, dat na 3 tot 5 uur branden (de tijd is afhankelijk van de windsterkte) 14 hectoliter houtskool oplevert De eerste straal-bommenwerper, de A-l, die door de „English Electric Company Ltd." is geconstrueerd, is reeds in de lucht geweest. De A-l is voorzien van twee Rolls Royce-Avon straal motoren, die tot de krachtigste turbine-straalmotoren te, wereld behoren. Een straal-bommenwerper van het nieuwe type Op een vergadering van de Am sterdamse federatie van de Partij van de Arbeid, gisteravond in de Apollohal gehouden, heeft de Bel gische minister-president Spaak een rede uitgesproken. Tevoren was het woord gevoerd door gedelegeerden uit Scandinavië, Griekenland, En geland, Oostenrijk, de „vrije Spaan se regering", Duitsland, Italië en Frankrijk. De vergadering stond in het teken van het Verenigde Europa. In zijn synthese van de huidige internationale situatie kwam minis ter Spaak tot 'de conclusie, dat thans een belangri., stadium in de constructie van de vrede is be reikt, „Na het Pact van Brussel hebben wij gevoeld, dat onze alliantie niet groot en sterk genoeg was. Wij richtten ons tot andere landen waar de democratiscne politiek ge triomfeerd had, om het grootste defensieve verbond te maken dat de geschiedenis ooit gekend heeft. Dit verbond kan zulk een macht uit oefenen, dat elke agressor zal aar zelen ons aan te vallen en daarom is ons pact een beslissende stap op de weg naar de vrede. Het resultaat van de bespreking over de Indonesische kwestie is volgens minister Spaak een opluch. ting voor de gehele wereld geble ken. Hij waarschuwde echter voor een overdreven optimisme. De vrede, zo zeide hij, kan slecht* het resultaat zijn van langdurige en moeizame inspanning. Hij besloot zijn betoog met de formulering van vier vragen, die opgelost tuenen te worden om de vrede te garanderen. 1. Het Duitse probleem; er dienen maatregelen genomen te worden, HAARLEM Met enorm en thousiasme begon pater Piet Wes seling C.s.s.R. op 2 November 1948 een grootscheepse actie om jonge lui die reeds lan^wensten te trou wen, maar geen kans zagen een woning te bemachtigen, onderdak te bezorgen. Binnen enkele weken na zijn op roep om adressen, waar mogelijk jonge echtparen onderdak zouden kunnen vinden, was een grote stroom brieven binnengekomen. Toen begon een tijdrovend en moeilijk werk: met zeer beperkte krachten moesten alle gegevens ge ordend en geverifieerd worden. Wekenlang zijn de medwerkers en medewerksters aan de Huizenactie op pad geweest om stuk voor stuk alle adressen af te gaan en de eige naars of hoofdbewoners over te halen een jong echtpaar de vervul ling van hun liefste wensen moge lijk te maken. Lang niet overal slaagden zij, maar de resultaten waren vast niet slecht. Toen volgde een nieuwe oproep en meer dan tienduizend brieven kwamen binnen van jongelui - die wilden trouwen, maar geen huis konden vinden. Ook deze stroom werd geschift, bezocht, ingeboekt. „Alles goed en wel" was onze vraag „maar hoeveel jonge paartjes zijn er nu eigenlijk geholpen?" Men nam ons mee en toonde het resul taat dat de vele pessimisten be*- schaamd zal maken. Wij hebben zelf geteld en gecon stateerd, dat na zes maanden wer ken, 921 jonge echtparen aan on derdak zijn geholpen, waarvan er 712 Katholiek Zijn. De overige 209 paartjes waren niet Katholiek en onder hen bevonden zich zelfs en kele communisten, die zo getroffen waren door de spontane hulp, die hun werd verleend, dat zij het communisme vaarwel zeiden. Pas over tien tot vijftien jaar zal ieder gezin in Nederland over een eigen woning kunnen beschikken, maar zolang er nog in honderden bestaande woningen ruimte over is, waar jonge paartjes een eigen home kunnen stichten, zal pater Wesseling het van de daken roe pen: „Helpt deze mensen"! De Huizenactie is een noodmid- del en niemand zal zeggen dat sa menwoning een ideale oplossing is. De medewerkers van pater Wesse ling hebben echter het enorme voordeel, dat zij resultaten weten te boeken juist daar, waar de over heid machteloos is. Een merkwaardig geval uit de praktijk is het volgende: een zieke lijke weduwe, die alleen een vrij huis bewoonde, verzocht en kreeg vrijstelling van inwoning. De amb tenaar van het huisvestingsbureau kreeg dus nul op het request. Een medewerker gaf dit door aan het secretariaat en deze bracht de be woonster er toe een jong echtpaar, waarvan de vrouw verpleegster was, in haar huis op te nemen. De ziekelijke dame zou haar inwoners voor niets ter wereld meer willen missen. Honderden jonge paartjes wer den geholpen, omdat hun mede mensen de noodzaak inzagen om hun overtollige kamers, niet ge dwongen, maar uit vrije wil ter beschikking te stellen. De actie zou echter veel sneller en doeltreffender kunnen werken, indien zij in belangrijker mate steun ook financieel onder vond. Allen, die voor de huizenactie werkzaam zijn, doen dit belange loos. Een zakenman stelde zijn auto gratis ter_ beschikking, om pater Wesseling in de gelegenheid te stel len gedurende de weekeinden met zijn medewerkers in het gehele land overleg te plegen. Bovendien moet hij bijna iedere Zondag spreekbeurten houden. De Rijks verkeersinspectie in Amsterdam vond echter „geen termen aanwe zig" om een Rijvergunning af te ge ven. Maar ondanks alles vindt de hui zenactie voortgang. Het is daarom noodzakelijk de correspondentie rechtstreeks te zenden aan het landelijk secreta riaat, L. Rietveld, Gasthuissingel 24, te Haarlem. Telefoon K 2509, Nr. 20168. Giro 436100. De huizenactie kan nog geen nieuwe inschrijvingen aannemen, hoe urgent zij ook mogen zijn, zij kan bovendien geen nieuwe wo ningen uit de grond stampen, maar de medewerkers van pater Wesse ling zullen blijven speuren naar mogelijkheden om jonge gezinnen een onderdak te bezorgen in be staande huizen. En zjj zullen niet ophouden voor alle mogelijkheden te bezorgen in bestaande zijn uitgeput. WONINGBOUW IN MAART Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werden in Maart 1949 3384 woningen voltooid. In de maand Maart werd begon nen- aan 2469 (in Februari 1949 aan 1739) woningen, zodat op 1 April het aantal in aanbouw zijnde wonin gen 37.357 (op 1 Maart 38.265) be droeg. In het eerste kwartaal van 1949 werden 9530 woningen voltooid. KONINKLIJKE VERMELDING BIJ DAGORDER Bij K.B. is aan het thans onder de naam „Alehiba" in eigendom aan „Van Nievelt, Goudriaan en Co's Scheepvaart Maatschappij" toebehorende m.s. „Frans Hals" de Koninklijke vermelding bij dagor der toegekend wegens het volgende feit: „in de nacht van 3 op 4 No vember 1942 werd het m.s. „Frans Hals" dat niet in convooi voer, door een bovenwater varende onderzee boot aangevallen. In vijf aanvallen werden zes torpedo's afgevuurd, die geen van alle doel troffen, mede dank zij handig manoeuvreren met het schip. Tijdens de aanvallen werd de onderzeeboot met het 10 cm- kanon en de aan boord opgestelde mitrailleurs onder vuur genomen en onder meer in de torenbouw getrof fen. Toen de onderzeeboot tenslotte de aanval opgaf en onderdook werd nog een dieptebom geworpen. De aanvaller werd niet meer gezien en de „Frans Hals" vervolgde de reis". Druk werk voor de helicoptere De helicoptère, die zich Vrijdag via de mobilifoon in Den Haag meldde, zal binnenkort weer voor de PTT gaan vliegen. Het vliegtuig zal gebruikt worden voor technisch-wetenschappelijke proeven voor metingen van de veld sterkte van het PTT-ontvangststa- tion, dat binnenkort van Noordwijk naar de Horstermeerpolder wordt overgeplaatst. Daarna zullen deze proeven ook van het zendstation van de PTT Kootwijk worden- gehouden. Ondermijnende lectuur verspreid De Krijgsraad te Velde-Zuid te Vught deed uitspraak in de zaken tegen twee militairen dié in de ka zernes krijgstucht ondermijnende lectuur hadden verspreid. Beiden, E. M. en P. L. werden, nadat de Raad geruimen tijd in raadkamer bijeen was geweest, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Vorige week was tegen hen een jaar geëist. Bovendien weïden de zaken be handeld tegen zeven principiële dienstweigeraars. Een ervan J. de V. werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst. De overige zaken werden aangehouden. dat de oude Duitse militaire kracht niet herleeft en gestreefd moet worden Duitsland terug te brengen in de Europese gemeenschap. 2. Hervorming van de U.N.O. Grondige herziening van het hui dige systeem waarbij het vetorecht dient te vervallen. 3. Hernieuwing van de strijd voor de ontwapening terwille van de universele veiligheid. Deze ontwa pening zal gelijktijdig in alle lan den moeten geschieden. De moge lijkheid tot controle hierop moet worden geschapen. Landen die die controle niet zouden toestaan, en toch ontwapening bepleiten, voeren volgens minister Spaak een dubbel zinnige en geen serieuze politiek. 4. Het zo spoedig mogelijk komen tot een Verenigd Europa dat onmis baar is voor de blijvende vrede. Bestrijding veldmuizenplaag verloopt gunstig De bestrijding van de verschillen de veldmuizenplagen, waarvan de haarden tengevolge van de zachte winter in tal van streken zijn ont staan, verloopt gunstig. Gedurende de maanden Maart en April bereik ten de plantenziektenkundige dienst ruim 200 klachten over het optre den van veldmuizen. Grote schade, welke door de veld muizen kan worden aangericht, is dit jaar voorkomen. Niettemin blijft waakzaamheid geboden, vooral met het ook op de snelle voortplanting van de veldmuizen. Onlangs kreeg de directie van de Niwin in Den Haag een brief van een Welfare-officier uit Pa- lembang, waarin werd geschreven: ,AJ moest eens weten hoeveel mo rele steun u onze mannen geeft". Dit is een van de steunpunten in het moeilijke Niwin-werk, die de moed erin houden, die het ene frisse initiatief op het andere doen volgen. Het organiseren van ont spanning ter morele ondersteuning van soldaten in een ver land is geen eenvoudige bezigheid, al ontvangt men een bom subsidie. Men kan voor honderdduizenden guldens boeken en kranten verzenden, wie beseft de lange weg vol hindernis sen die zij moeten afleggen voor zij de verste voorposten bereikt heb ben? Men kan een actie gaan voe ren voor het inzamelen van radiotoe stellen, waarvan enorm geprofi teerd wordt door de jongens, maar het zijn alweer die verste posten in de rimboe, waar vaak slechts een man of tien bijeen zitten, die naast het net vissen, omdat er geen elec- trische stroom is. Het werk van rondtrekkende artisten is een enorm succes, maar beseft u thuis in uw stoel bij de haard, hoeveel energie het kost om die nu juist daar te krijgen waar zij het hardste nodig zijn? Dat kost zoveel moeite dat de leiding heeft uitgerekend, dat ten koste van een zo'n reis duizend an dere jongens van ontspanning ver stoken zouden blijven. Men heeft er nu wat op gevonden. Er zijn z.g. „rimboe-kisten" ontwor pen, waarvan er duizend moeten worden bijeengebracht. Dan heeft men alle duizend voorposten, die zitten te snakken naar wat ontspan ning om de eenzaamheid te breken precies op de handigste manier be reikt. In zo'n kist zit een koffergra- mofoon met platen, een aantal spe len, een voetbal en een uitrusting voor tafeltennis, voorts de onmis bare benzineiamp en een boek voor hersengymnastiek. Het gehele ge val is op de tropen gebouwd en zal door een huis-aan-huis-actie bijeen worden gebracht. Men kan dan coupons kopen, waarvan de waarde varieert en zo .helpt iedereen aan iets voortreffelijks. Het bemoedi De mens heeft een tong, hij kan spreken. Gelukkig. Het is een qoede gave. Ook deze, die de Schepper, de Vader van het licht, meegaf aan Zijn redelijk schepsel. Wat is het niet erq, de hulpeloosheid te zien van iemand die niet spreken kan en zich in gebaren-taal moet uitdrukken! Toch stond er gis teren in het Epistel van de Mis dat iedere mens, dus ook u, traag moet zijn om te spreken, maar vluq om te luisteren. Er wordt veelal meer qepraat dan qeluisterd. Woorden zijn er genoeg, maar het zijn niet alle even wijze, verstandige woor den. Er zou veel meer zuinig heid kunnen zijn in het spre ken, vooral in het kwaadspre ken, het roddelen. Er zou veel meer qeluisterd moeten wor den, veel meer stilte moeten zijn. MARCUS Zeepost voor troepen transportschepen Correspondentie voor opvarenden van de troepentransportschepen „Grote Beer" en „Johan van Olde- barneveld", beide op weg van In donesië naar Amsterdam, dient uiterlijk op 22 Mei ter post bezorgd te worden om in een tussenhaven aan de geadresseerden te kunnen worden uitgereikt. Horid bewaakte het lijk van zijn baas Donderdagavond vond men in een weide onder Wittem het lijk van de 69-jarige knecht P. D„ die reeds enige dagen vermist werd, De man is blijkbaar in de wei aan hartver lamming overleden. De hond van de gestorvene had zijn baas niet alleen gelaten en was twee dagen lang bij het lijk van zijn meester trouw blij ven waken. Trekking loterij Noordhollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis" Op de vastgestelde dag, 11 Mei j.l. werd de trekking gehouden van de door de Noordhollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis" gehou den grote loterij. De hoofdprijs ter waarde van f4000 viel op lot no. 12639. Winnaar was de heer Z. te Diemen. De hoofdprii zen ter waarde van f 1000.en f 500 vielen op de lotnummers 3206 en 2045, die ter waarde van f 300 op lotnummer 6780 en die ter waarde van f 100 op lot no. 2900. Voorts werden een groot aantal luxe- en huishoudelijke artikelen van deze attractieve loterij uitge loot. Er' was bij de trekking die ten overstaan van notaris G. A. Verka de in paviljoen Kinheim te Alk maar plaats had, een geanimeerde belangstelling. Trekkingslijsten blij ven voorlopig verkrijgbaar bij het Bureau van de Noordhollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis", Laat 194, Alkmaar, tegen betaling van 10 cent per stuk. PARIJS, 14 Mei (A.P.) Amerikaanse, Britse en Franse auto riteiten zijn vandaag bijeengekomen om een gemeenschappelijk front van de westelijke mogendheden voor de raad van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland voor te bereiden. De diplomaten begonnen om 15 uur 05 (Ned. tijd) hun vergade ring in het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Zij heb ben gesproken over de te volgen strategie bij de hervatting van de onderhandelingen met Rusland over Duitsland, wanneer de raad op 23 Mei bijeenkomt. De Amerikanen waren dr. Philip C. Jessup en de adviseur van het State Department Charles Bohlen. Voor Groot-Brittannië waren aan wezig: Sir Ivon Kirkpatrick, plaats vervangend ondersecretaris voor buitenlandse aangelegenheden, en Patrick Dean, chef van de Duitse afdeling van buitenlandse zaken. Alexandre Parodi, de secretaris-ge neraal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, leidde de Fransen tijdens de vergadering die in zijn bureau gehouden werd. Hij werd geassisteerd door Hervé Alphand, chef van de economische afdeling van het ministerie, en Jean Laioy, deskundige voor Russische en Duitse vraagstukken. Omtrent de besprekingen wordt strikte geheimhouding betracht, In het algemeen kan men zeggen, dat Franse diplomaten enigszins vre zen, dat Amerika zou handelen als zou de Sovjet-Unie het enige en Duitsland in het geheel geen ge vaar vormen. De Washingtonse journalist Drew Pearson heeft in een radiorede verklaard, dat de Sovjet-Unie de kwesties Korea en Griekenland op de agenda van de komende confe rentie der vier ministers van bui tenlandse zaken wil plaatsen. Gro- myko zou dit reeds besproken heb ben met Dean Rusk van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken en met McNeil, de Engelse onderminister van Staat. Gromyko is van mening, dat de Griekse opstandelingen overreed zouden kunnen worden de wapens neer te leggen, indien de V.S. een „waarlijk democratische regering" in Griekenland zouden bevorderen, aldus Pearson. gende bij deze actie is ook, dat de samenwerking met de Thuisfronten is verzekerd. Steunt men deze rim- boekisten-actie, dan helpt men te gelijkertijd indirect het Thuisfront dat er geheel achter staat. Er zit nog een aardig prijsvraagje aan vast en een attractie voor de gene, die de beste slagzin in proza of poëzie weet te maken, welke hij dan zelf voor de microfoon naar Indië kan sturen. Grote firma's in ons land steunen dit werk van de rimboekisten, die men dan ook bin nenkort in verschillende, etalages zal zien verschijnen, terwijl zij op het platteland zullen worden rond gereden in een wagen. De verspreiding na^- de geïsoleer de posten is nu geen probleem meer, daar de samenwerking met het le ger en de controle daarop tot in de perfectie geregeld is. De organisa tie is in de laatste tijd trouwens aanmerkelijk vooruitgegaan, zo deel de men ons mede. En iedereen ziet het grote belang van dit werk te goed in, om er niet met alle ener gie aan mede te werken. VATICAAN STELT VOORWAARDEN Voor betrekkingen met Joego-Slavië VATICAANSTAD, 15 Mei. (Reu ter.) Door de aankomst van mgr. Sigismondo van het Vaticaanse staatssecretariaat te Belgrado is de indruk versterkt, aldus Reuter, dat de verhouding tussen het Vaticaan en Joego-Slavië in de komende maanden mogelijk zal verbeteren. Mgr. Sigismondo is raad geweest bij de nuntiatuur in Joego-Slavië. Het Vaticaan houdt aan twee voorwaarden voor een volledig her stel der betrekkingen vast, namelijk: vrijlating van de Aartsbisschop van Zagreb, Stepinac, die op beschuldi ging van colaboratie met de Duit sers tot 12 jaar veroordeeld is en het nalaten van „godsdienstvervolging in het gehele land." ONTROERENDE PLECHTIG HEID IN DE ST. PIETER VATICAANSTAD, 15 Mei (AP). Z.H. Paus Pius 12 heeft vandaag Jeanne de Lestonnac, de stichteres van de Orde van de dochters van de gezegende maagd Maria, heilig verklaard. Onder de 60.000 mensen, die de plechtigheid in de St. Pieter bijwoonden bevonden zich 45 af stammelingen van de Heilige en pelgrims uit alle delen van de we reld. Na afloop van de plechtigheid in de St. Pieter, welke vier uur duur de, luidden duizenden klokken in Rome ter ere van de nieuwe heilige, die in 1640 op 84-jarige leeftijd over leed. De plechtigheid begon om 08.15 uur, toen de Paus zich begaf naar de Sixtijnse kapel, waar Z.H. plaats nam in de draagstoel. Om 8.45 uur arriveerde de proces sie bij de St. Pieter, waar bij de binnenkomst van de Paus 10.000 electrische lampen gingen branden. De processie trok vervolgens on der bazuingeschal door een ere wacht van de pauselijke garde naar het hoofdaltaar, waar de Paus na enige ogenblikken gebeden te heb ben, op de Pauselijke troon plaats nam. De rechtsgeleerde van het consis torie verzocht vervolgens instanter, instantius, instantissime, (met aan drang, met grotere aandrang, met de grootste aandrang) de Paus de zalige zuster de Lestonnac tot hei lige uit te roepen. Na enige tijd gebeden te hebben stond de Paus op, ontblootte het hoofd, en riep Jeanne de Lestonnac uit tot heilige. In een toespraak na het te Deum stelde de Paus de nieuwe heilige als voorbeeld voor de meisjes, de bruiden en de moeders, vanwege haar deugden en vanwege de opvoe ding, welke zij haar kinderen gaf. Jeanne de Lestonnac had zeven kin- de,ren, van wie er twee in een godsdienstige orde traden. SPOORWEGRAMP IN DE RUSSISCHE ZONE BERLIJN, 15 Mei (AP). -- Don derdagmiddag om vijf uur is een Russische munitietrein bij Maagden burg geëxplodeerd. Het Duitse spoorwegpersoneel en het Russische militaire escorte vonden de dood, deelde de met Amerikaanse vergun ning verschijnende „Tagesspiegel", Zondag mede. Door de verschrikkelijke ontplof fing werd de spoorbaan bij het sta tionnetje Wolmirstedt aan de Elbe over honderden meters volkomen verwoest. Wagons, rails en lijken vlogen in alle richtingen. De in de buurt van de spoorbaan gelegen huizen werden verwoest of bescha digd. Volgens de „Tagespiegel" was het juiste aantal slachtoffers niet be kend, omdat Russische controle-of ficieren het gehele gebied herme tisch afgesloten hebben. Volgens personeel van de Duitse spoorwegen in de Russische zóne was dit de grootste spoorwegramp in Duitsland sinds de oorlog. De plaats des onheils is 16 kilome ter ten Noorden van de verkeers wegen van Berlijn met het Westen# gelegen. Het verkeer op de lijn Maagden- burg-Stendhal via Wolmirstedt lag Zaterdagavond nog stil, terwijl in allerijl herstelwerkzaamheden wer den uitgevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3