Wedstrijd Bondsploeg tegen Huddersfield ontaardde in verbeten cupgevecht nidvoor Z.A.P. heeft weer volop kans Z.A.P. verslaat L.S.V.V. voor de tweede maal PAG. 5 m In de afdeling Noord-Holland Meervogels A en Strandvogels blijven eerste klassers! Alcmaria Victrix uitgebekerd Hollandia verloor van Helder Zei U iets? Promotie-Degradatie 3e klasse Vitesse - Forward Nederlandse renners voor Tour de France UITSLAGEN Maandag 16 Mei 1949 esteld f STOFFELEN DE PARTIJ dat Woensdag- pisch Stadion te ;reden tegen En en gerust als de ie voetbal-verte- n beschouwen, plaatsen met het laand tegen de kwam. De Vroet i vervangen, en ts maken voor lie daarmee zijn egenwoordigende maakt. :ef als rechtsbui- Moge de Bosse- 1 tegen de Fran- indruk hebben prestaties der toch van dien ijn her-opstelling 1 verantwoord is. ent is echter, dat voor-plaats werd slissing, die reeds oeten genomen Leuze Commissie angedurfd heeft, ossing wist voor k. wordt thans ge- kes en Timmer- t de Rotterdam- aar een binnen- nale klasse, dat :t worden de in gegroeide Engel- :emen te stellen, plossing in hun men vinden, iseerde zich Za- harde wedstrijd Town, toen hij irtier een strui- ir de ruwe mid- van Bun en trouwens Tim- p Spangen van sterkte van de oordiging tame- en, met welke n uitkomen. A-elftal tegen de ene Zweden was B-spelers deden >eter. Zelfs wan- ling van het En- N'ederlan d weet, einig omtrent de kunnen zeg- e opstelling van el: De Munck, v. Bun, MVV, 30; midden: v. rlouw, DCV en oor: Overbeek, is; Lenstra, Hee- ns, ADO en De den A.G.O.V.V. geen der par en. Doelverde- ir van S.V.V. u en dan hard zoals uit deze ijkt. 't hotel, geloof :t alle genoegen Ik heb nog tot aangeboden en ebruik van." Zij ilende glimlach, kent u al. Mijn Hoe heet u?" n." meisje strekte ij legde de zijne g met donkere Toen zij langs en snauwde hij: behoort steeds zijn. Als je met naak ik er rap- geen orders af daar aan den- man's scherpe zeg!" hield de rogantie loopt ens kijken, wie niet zijn, Fol- prees t meisje. Zij stak een igust en drukte bloed naar zijn Heen om de on- t, óók om het an Stine Tid- Signe Hansen nieuw drukje. 'ordt vervolgd). (Van onze speciale verslaggever) Midvoor Rodgers van Huddersfield Town mochf dan de vorige week in de laatste competitiewedstrijd de held van de dag zijn, door de van het Engelse voetbal afscheid nemende internationale doelverdediger Frank Swift onhoudbaar te passeren en daar door zijn club voor de degradatie te vrijwaren, Zaterdagavond in de ontmoeting tegen het Bondselftal, die voor een uitverkocht huis in het Sparta-stadion te Rotterdam werd gespeeld, was hij dit allerminst. Deze zelfde Rodgers onfpopte zich hier als een vinnig heer, die probeerde met alle machtsmiddelen precies het zelfde fe bereiken, hetgeen hem de vorige week tegen Manches ter City was gelukt. Maar deze middenvoor had een mannetjes putter tegenover zich in de vorm'van de robuste Terlouw, die hem keer op keer de voet dwars zette, niet op een unfaire wijze, maar volkomen eerlijk. Rodgers werd vleugellam gemaakt, en dit prikkelde deze speler dermate, dat hij zich tot onsportieve practijken liet verleiden, zo, dat wij ons er niet over zouden hebben verbaasd, indien de niet gedecideerd leidende heer Bronkhorst hem vroegtijdig naar de douche had gestuurd. Maar deze Arnhemse arbiter was Zaterdagavond schijnbaar nogal in een goed humeur, en zo kon het gebeuren, dat deze wedstrijd in de tweede helft uitgroeide tot specifiek Cup-voetbal, zoals de heer Verlegh het na afloop in de kleedkamer kernachtig uitdrukte. Cup-voetbal, dat het publiek de gewilde sensaties brengt, maar voor de spelers toch helemaal niet meer prettig is! De herrie begon eigenlijk pas goed, toen na 15 minuten spelen in de tweede helft het Bondselftal een doelpunt scoorde, dat na heftige protesten van de Engelsen terecht werd afge keurd, maar aanvankelijk toch ge nade in de ogen van scheidsrechter Bronkhorst had gevonden. Inder daad stond rechtsbuiten van der Gijzen, toen hij de bal ontving, bui tenspel, en linksbinnen Timmer mans, die het leder inkopte, stond eveneens in strafbare positie. Harde tackles. Het Bondselftal voerde op dat mo ment de boventoon en de Engelsen begonnen steeds meer hun heil in harde tackles te zoeken. Vooral linksback Stewart had wel zin in een partijtje boksen. Het werd erg onsmakelijk en het publiek liet zich natuurlijk niet onbetuigd. Steeds maar weer galmden de hartver scheurende kreten van de toeschou wers over het veld. Zo had men het nog nimmer in het Sparta-kasteel meegemaakt. Huddersfield Town moest deze strijd verliezen en ze ging ook ten onder. Twee minuten na het afgekeurde doelpunt kwam naar later bleek, het winnende. Wederom vrije schop. Weer hadden de Engelsen een vrije schop veroorzaakt de hoe veelste was het en toen was het rechtsbuiten van der Gijp van Em ma, die toonde dat hij een voetbal ler'met hersens is. Wat deerde hem de Engelsen opgetrokken muur. Laag snorde de bal niet alleen langs de muur, maar ook onhoudbaar langs keeper Mills (21). Dat was de be slissing. In de resterende tijd was het Bondselftal veelal in het offen sief, maar meer doelpunten ont stonden er toch niet. Het einde kwam met een dubbel en dwars verdiende zege van de Bondsploeg, die in Terlouw de grote uitblinker had. Doelman Landman verried ook wel zijn grote klasse, maar Everse en van der Gaag, welke laatste in de tweede helft de zieke van Bun verving, vormden geen internatio naal backstel. Rechtshalf Vermeer, I.V.V. BEHOUDT MOOIE KANS Alkmaarse BoysI.V.V. 23 IVV heeft een kleine, maar zeer nuttige overwinning op de Alkm. Boys weten te behalen, waardoor zij een goede kans behoudt. De Alk maarse Boys begonnen deze wed strijd met verrassend goed open spel en dat reeds binnen zeer korte tijd met een zeer mooi doelpunt werd bekroond. Van links werd de bal keurig voor het doel geplaatst, waar de rechtsbuiten met 'n waar lijk prachtige kopbal de IVV-doel- man onhoudbaar passeerde. Ook daarna waren de Boys merendeels in de aanval, maar de IW-verdedi- ging kwam er steeds beter in, waar door de Boys aanvallen zonder suc ces bleven. In de uitvallen van IW schuilde gevaar en bij een dezer uitvallen, even een strubbeling voor het Boys-doel en de bal wordt over de lijn gewerkt. 11. Met deze stand ging de rust in. Na de pauze was het IW dat 't eerst de leiding weet te nemen, doch een algemene aanval van de Boys, waaruit Bakker weet te sco ren, doet deze voorsprong van IW weer teniet. Toch weet IW de'lei- ding te heroveren, wanneer de mid denvoor profiteert van een zwak moment In de Boys-verdediging. Enkele minuten voor het einde een geweldige scrimmage voor het IW-doel en de bal wordt over de lijn gewerkt, maar de scheidsrech ter kent dit doelpunt niet toe. Het einde kwam dus met een 23 zege voor IW. Voor de aanvang bood IVV bloe men aan en namens de beide ver enigingen werden aan scheidsrech ter Warmenhoven, die dezer dagen in het huwelijk treedt, bloemen aangeboden, waarbij de voorzitter van de Alkm. Boys enkele toepas selijke woorden sprak. VOORRONDE N.H.V.B. BEKER H.S.V.—Helder 2 3—7 Ook in hun laatste wedstrijd is het aan dg witte reserves gelukt om ongeslagen te blijven. Met niet minder dan 73 werd het Heiloer H.S.V. onder de voet gelopen. Reeds binnen 1 min, spelen was de stand 03, die geleidelijk aan werd op gevoerd. Enige scheidsrechterlijke dwalingen waren oorzaak van de 3 tegengoals. Uiteindelijk werd het een klinkende 73 overwinning, d e wat kansen betrof in de dubbele cijfers had kunnen vallen. Wij zijn benieuwd hoe Helder u en III zich in de eigenlijke ronde zullen weren. weer teruggekeerd in bekend mi lieu, krijgt wel weer een kans. Hij is het type van een van Schijndel, een speler die steeds zijn voorwaart- sen met lange ballen aan het werk zet. Stoffelen speelde zijn bekende spelletje, dus voldoende. In de voor hoede voldeed rechtsbuiten van der Gijp behoorlijk, maar rechtsbinnen Biesbrouck van RCH was beter en scoorde na 12 minuten handig het eerste doelpunt. Bij een verre pass van van Bun wipte hij de bal fraai over de uitlopende Mills. Midden voor Appel, ook eens weer gepro beerd, bewees ook niet de aangewe zen aanvalsleider van onze Oranje- ploeg te zijn. Een proef met Abe Lenstra als middenvoor tegen En- geland-B op Woensdag a.s. is daar om toe te juichen. Tenslotte nog de linkervleugel Timmerman-Clavan. Een te weke vleugel! Timmermans kon zijn goede spel tegen Frankrijk niet herhalen, terwijl zijn partner wel handige dingen deed, maar zijn totaalindruk toch niet meer dan voldoende was. Huddersfield Town was een mid delmatige ploeg. De techniek was niet enorm. Linksbuiten Metcalfe was de corner-specialist. Uit een van deze hoekschoppen redde rechts binnen Glazzerd vijf minuten voor de rust Se eer. In Den Bosch behaalde B.V.V. op eigen terrein een kostbare 30 overwinning op V.S.V. Bij een fraaie voorzet op het doel van B.V.V. weet doelman Saris het Ieder goed weg te werken. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Daar kunnen de afdelings kampioenen van getuigen. Want na de zenuwslopende competitie nog een zware promotiecompetitie, die vooral voor ZAP nu een gun stige wending gaat nemen. Want na het enigszins onzekere begin, kwamen de twee overwin ningen op het thans definitief tot degradatiegedoemde LSVV, de po sitie van de Poldersen dermate ver sterken, dat de withemden hun kansen weer volkomen in handen hebben. Ook gisteren had ZAP niet veel moeite met LSW. Het werd 31, waarbij de enige tegengoal nog 'een cadeautje was. In ieder geval wordt het hier een spannende finish, vooral, daar Sijbekarspel en Schoorl andermaal gelijk speelden, waardoor nu vier ploegen met zes punten aan de kop gaan; alleen Sporters heeft nog één wedstrijd te goed. Sporters Z. A. P. Sijbekarspel Schoorl L. S. V. V. 4 2 2 0 8 5 2 2 1 6 5 14 0 6 5 2 2 1 6 5 0 0 5 0 Meervogels A zag zijn laatste kans in rook opgaan, daar Abim In Haarlem tegen IEV geen schijn van kans kreeg. Dat is een kostbare nederlaag geworden verleden week, Akersloters. Enfin, volgend jaar maar weer opnieuw proberen. IEV 3 3 0 0 6 Meervogels A 3 10 2 2 A. B. I. M. 4 10 3 2 Na de fameuse wedstrijd van de Volendammers tegen EDO, waren we zeer nieuwsgierig wat de wrjd- broeken tegen Alcmaria zouden klaar spelen. Inderdaad hebben de gasten gewonnen, maar deze zege was allerminst overtuigend en al is het waar, dat de Volendammers 'n goed elftal hebben, dat van Alcma ria was niet minder. Daarbij komt nog, dat twee doelpunten op vrij gemakkelijke wijze werden verkre gen, toen de Alcm. verdediging wat al te zeker van buitenspel was. Bovendien-,-, toen Alcmaria na de rust de achterstand had ingelopen, was nog van alles mogelijk. Echter sloeg de schaal over naar de Vo lendammers, tot grote vreugde van de talrijke V-supporters, groot en klein, die de reis met hun favorie ten hadden meegemaakt. Zoals gezegd, beide partijen ont liepen elkaar niet zo heel veel en zodoende zagen de vele toeschou wers een aardige en dikwijls span nende wedstrijd, waarin het af en toe nogal fors toeging. Reeds en kele minuten na de aanvang had Alcmaria de leiding, maar nog voor de rust inging, had Volendam de achterstand omgezet in een 21 voorsprong. Kort na de hervatting werd het zelfs 31 voor de gasten, toen de Alcm. verdediging bleef staan voor vermeend buitenspel. Hoe het zij, de scheidsrechter kende het doelpunt toe. Toen kwam Alcm. opzetten en en mooi doelpunt van Badenhutzen, langs de grond ingeschoten .bene vens een goal uit een feilloos ge nomen hoekschop, brachten de par tijen op gelijke voet. De eerste kan sen waren daarna voor Alcm., maar de Volendamverdediging, waarbij het uitstekende kopwerk van de linksback opviel, wist stand te hou den. Eenmaal stopte de Volendam- doelman een schot van dichtbij op waarlijk sublieme wijze. Uit een aanval van de linkervleugel scoor de Volendam het winnende doel punt. In het uiterste hoekje ver dween de bal in het doel. In de afd. van Strandvogels za gen de Onderdijkers eveneens het vierde klasserschap buiten hun be reik komen door de 10 zege, die Heemskerk op ODIZ behaalde. Heemskerk blijft hierdoor 4e klas- ser en het Zaanse ODIZ gaat de afd. Noordholland weer opzoeken. Heemskerk Strandvogels O. D. I. Z. 3 3 0 3 10 4 10 In 'n friendly game tegen Helder probeerden de Hollandianen enkele veelbelovende jonge spelers. Over de proef, en zelfs over de uitslag, in deze ontmoeting behaald, mag Hol landia niet ontevreden zijn. Onder de debutanten, waartan we noemen De Flart, Koopmans, Groot, Oerlemans, Hes, waren er enkelen, die het in deze ontmoeting althans heel aardig deden. Vooral de beide eersten deden het niet on aardig. Het komt er bij de rood- witten echter in hoofdzaak op aan om tot een goed ploegverband te komen. Het verschil In dit opzicht was te groot tussen beide teams. Helder speelde heel wat beter voetbal dan de thuisclub. Bij haar ontbrak het echter aan de afwerking van de aanval. Dit bleek al direct, toen enkele snelle aanvallen door slecht schieten op niets afliepen. Het eni ge doelpunt voor rust kwam van de voet van Driehuis, die een verre hoge bal oppikte, recht op doel af stoof en keurig langs de uitgelopen Muller scoorde. 01. Hollandia is na de hervatting sterk aanvallend, doch de zeer ze ker verdiende gelijkmaker zou niet gekomen zijn, wanneer de doelman van de withemden een houdbare bal van Boom niet had laten passeren. Van toen af aan nam Helder het initiatief, doch het bleef ondanks de vele kansen bij een inderdaad keu rig doelpunt van Pater, die een ho ge hal van rechts hoog langs Mul der kopte. 12. Boom kreeg nog 'n kans om weer gelijk te maken, doch schoot voor open doel tegen aller verwachting in naast. H.R.C. WEERSTAAT B.F.C. Nadat HRC verleden week Haar lem zo keurig partij had gegeven, speelde ze Zondag tegen de sterke derde-klasser B.F.C. H.R.C. speelde met twee invallers voor Bot en De Vries, nl. De Jong en Huitinga. Nadat HRC had afgetrapt ont wikkelde zich spoedig een vlugge, aardige wedstrijd. Een schot van Roomeyer werd door De Bier on schadelijk gemaakt. Een aanval van BFC werd besloten met een goede schuiver van Dekker, die echter net naast ging. Kort hierop schoot Kloostem de bal uit een goed aangegeven pass van Mensmg net over. Nieuwstadt kreeg hierop een goede kans, doch hij schoot te gen een der Bussumers. Bij een aanval over rechts schoot Knijff tegen de lat. BFC kreeg enige goede kansen, doch de voorhoede speelde te primitief om dit af te straffen. In de rust was Dijkshoorn door Looy vervangen. Het werd reeds spoedig 10. toen Ri[:ers in het strafschopgebied ongeoorloofd van de bal werd afgezet. Roomeyer schoot onhoudbaar in. (1—0). Een goede combinatie tussen Nieuwstadt en Brandsma werd door de laatste hoog ingeschoten, doch De Bier redde prachtig. Aan de andere kant liet De Haan zien dat hij uit het goede hout gesneden is, toen hij 'n schuiver van Kloostern van dicht bij uitstekend hield. Nadat er 32 minuten gespeeld waren kopte Nieuwstadt een voorzet van links in (20L Kort voor het einde ver grootte Rijkers met een schitterend schot de voorsprong tot 30. De gasten speelden met 5 invallers. De nieuwste ontwikkelinq ten aanzien van Indonesië heeft in menig blad het beeld van water en, wijn opgeroepen. Niet dat zeg ik met na druk als reactie op de be wering van de Rus Malik in de V.N., alsof Nederland open lijk het water (van de vrijheid zou prediken en heimelijk drinken de wijn (van het ko lonialisme).Dat niet. Maar men is wel van mening, dat Neder land water bij de wijn heeft gedaan. Door de verschillende concessies is de fiere Holland se wijn verwaterd. En andere voeren de Beel-spraak nog verder door, en spreken van de druppel, die de emmer doet overlopen. Dat is nu niet meer de emmer met verwaterde ivijn. Er is een nieuwe drank uitgevonden. De van Royen- Rum. Dat komt van al dat onderhandelen van dr. van Royen met de republikeinse leider Rum die vroeger Rhoem heette. Die Rum heeft eerst van Royen bedwelmd en ver volgens onze regering. Zij heeft toen om nog eens een ander drinkbeeld te gebruiken, en nou citeer ik een collega van 25 jaar terug de essen ce van haar betoog in de Ka mer aanmerkelijk verdund; zij sprak bleke ranja Doordat de Zaanse derby Zilver meeuwenZaandijk in het voordeel van de laatste uitviel, hebben de 2e klassers in de promotie-degradatie competitie de leiding genomen. IVV kwam door een 23 zege op Alkm. Boys met Hilversum gelijk. De stand ziet er nu als volgt uit: Zaandijk 6 3 2 1 8 106 Zilverm. 7 4 0 3 8 1715 I. V. V. 6 3 0 3 6 11—10 Hilversum 6 2 2 2 6 1212 Alkm. Boys 7 1 2 4 4 916 BLOKKERS WAS STERKER DAN S.R.C. (Van onze eigen verslaggever) De twee kampioenen van de 2de klasse hebben elkaar gisteren in Weater Blokker vriendschappelijk ontmoet en daarbij heeft Blokkers een volkomen verdiende 30 zege behaald. De jongens uit Drechterland za ten er wel feller op en behoudens het eerste half uur, toen de Scha- genaars hun werkelijke kracht toonden, hebben zij steeds het bes te van het spel gehad. Deze Blok kers-ploeg zal het heus wel redden in de 1ste klasse, al gal mendaar op heel zware tegenstand stuiten. SRC stak in de 2de helft in heel slechte vorm. De afwezigheid van een drietal prominente snelers kan als excuus gelden evenals het ab normaal kleine terrein. De breedte plm. 48 meter, stond de Schage- naars niet toe hun gewone spel te spelen en voor ons staat het vast, dat op een behoorlijk voetbalter rein de uitslag anders zou zijn ge weest, al willen we daarmee de keurige prestatie van de gastheren niet verkleinen. In de eerste helft ging het nog wel. En vooral het eerste gedeelte van de strijd gaf SRC hoop voor de toekomst, maar toen enkele fraaie kansen waren gemist, toen ook de mooie combinaties van de Wit en de Ruyter door onproductiviteit in de voorhoede onbenut bleven, toen werd het duidelijk dat Blokkers 'n beste kans op de zege ging maken. Na een kwartier in de tweede helft viel de eerste goal. En plm. 8 min. voor het inde maakten twee vol treffers een einde aan alle SRC- illusies. Vooraf ging een ontmoeting tus sen Blokkers 2 en 'n jeugdige SRC- combinatie, die de thuisclub met 42 won. Al met al een mooie sportdag! Het eerste elttal van Forward en dat van de Veteranen trokken Zon dagmiddag naar Castricum, om el- kaars krachten te meten. De Veteranen deden het aanvankelijk niet al te best, want toen de rust aanbrak had de oud-R.K. interland-doelman Kaag al tweemaal de bal uit het net moeten halen, waartegenover Tol, De Zwart en enkele andere keien" niets tegenover wisten te stellen. Na de thee echter deeu Hart (wat hij zeker van zijn junioren had af gekeken) met een vliegend schot de Vitesse-doelman vissen en hierbij zou het gebleven zijn, wanneer good-old Freesen in de laatste mi nuten niet over het gehele veld wandelde en op het juiste moment de bal aan Fakkert gaf. Toen was het 2—2. Voor de big-match tussen de le elftallen van beide clubs was goede belangstelling. Na een kwartier wist Forward de score door Wit te openen, doch toen Groot al te kalm op Zandbergen terugspeelde, was de stand aldra weer gelijk. Zonneveld was er nl. als de kippen bij om dit foutje af te straffen. Na de thee zouden er meer goals komen, 't Was nl. weer Wit die For ward al spoedig de leiding gaf. ter wijl kort daarop Pieterse met een buitengewoon mooi doelpunt de stand op 13 bracht. Dan liet Eikhof zien dat er bij Vitesse ook nog wel schutters za ten. Het was met een keihard schot hoog in de hoek dat hij enig getreu zel in de Forward-achterhoede af strafte 2—3. 't Was of het afgespro ken was, want nu was Forward weer aan de beurt en liet Pieterse weer eens zijn schutterskwaliteiten zien 2—4. Wel dacht Vitesse dat zij weer aan bod zou komen, doch I or- ward weerstond de druk. Einde dus 24. GELIJK SPEL IN S.E.W.—V.I.O.S. NIBBIXWOUD. In een matig gespeelde wedstrijd is het tot een gelijk spel gekomen welke de ver houding goed weergeeft. Voor de rust wisten beide partijen goede aanvallen op te zetten maar de achterhoeden waren de strijd vol komen meester. VIOS zowel als SEW maakten gebruik van hun buitenspelval zodat de strijd op het middenveld gestreden werd met als uitblinkers de spil van VIOS en N. Doodeman en D. Doodeman van SEW. Toch moest de uit het goede hout gesneden keeper van VIOS tweemaal vissen door 'n hard schot van C. Knol en een schuiver van Pronk die Vriend voor het inlopen heeft. Ruststand dus 20. Na de rust is het een tamme wed strijd met VIOS in de meerderheid en gevaarlijke doch niets opleveren de aanvallen van SEW. Keeper Vriend moet al heel gauw vissen als VIOS midvoor eerder bij de bal is en via het hoofd tergend lang zaam het doel in rolt. Kort erop komt de gelijkmaker als linksback Knol grandioos mist en wederom de midvoor alleen vóór Vriend staat en geen fout maakt 22. SEW werpt zich verwoed in de strijd doch zeker schijnende doelpunten worden om zeep gebracht. Ook VIOS laat zich niet onbetuigd maar verder als Vriend brengen ze het niet. Als de rustig leidende scheids rechter Volten het einde blaast kunnen beide partijen tevreden zijn met dit gelijke spel welke de vriend schapsbanden weer heeft aange knoopt door deze uiterst sportieve wedstrijd. FANNY BLANKERS-KQEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN Met het KLM lijntoestel, dat Za terdagavond om elf uur van Schip hol vertrok, vlogen Fanny Blankers Koen en haar echtgenoot naar de Verenigde Staten, waar Fanny op een aantal wedstrijden zal uitko men. De eerste start is te Los An geles op 21 Mei a.s. Fanny weet nog helemaal niet op welke num mers zij daar zal uitkomen. Over het programma wist Fanny alleen te vertellen, dat zij waar schijnlijk nog in San Francisco en op 28 Mei in New York zal starten. Zij heeft zich voorgenomen om in ieder geval 29 Mei weer in Neder land te zijn, want dan wil zij deel nemen aan een wedstrijd die haar vereniging, Sagitta, in samenwer king met de „Athletiek Vereniging 1923" op de sintelbaan te Amster dam organiseert. De wedstrijden in Amerika zijn alle in de openlucht. Fanny heeft geen last meer van de blessure, die zij tijdens haar Aus tralisch tournee heeft opgelopen. ,,Ik ben sinds zes weken weer In volle training en ik voel me nu reusachtig fit", aldus de Olympisch kampioene. TORNADO IN TEXAS AMARILLO, 16 Mei (Reuter). Een hevige tornado heeft over de stad Amarillo in Texas gewoed. Verschillende huizen werden ver woest. Vele gewonden moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Er heerst een dergelijke verwarring, dat uit de berichten nog niet met zekerheid is op te maken, of er doden te betreuren zijn. Later wordt gemeld, dat in de stad Amarillo tenminste vijf per sonen zijn gedood en 60 gewmd. De chauffeur van de ziekenauto, die de slachtoffers vervoerde, zei- de echter, dat het aantal doden 25 a 30 bedraagt. De tornado, die door ontzetten de regens en grote hagelstenen werd begeleid, weirp auto's op de wegen buiten de stad omver en blies enkele goederenwagens van de treinrails. Een boer verklaarde, dat hij twee paarden door de tor nado zag opnemen en een kilo meter verder weer werden neer geworpen. Door een keurige overwinning op LSVV heeft ZAP een zeer goede kans op het 4de klasserschap. Ze was veel sterker dan de Langen- dijkers, die maar zeer primitief speelden. Na vijf minuten reeds kreeg Kuys een fraaie kans zijn club de leiding te geven, doch zijn schot ging langs de verkeerde kant van de paal. Een uitval van LSVV werd besloten met een keurig schot van Jansen, doch Smakman wist hem te keren. De Groot stond kort hierop alleen voor de keeper, doch door treuzelen ging deze kans ver loren. Door ver opdringen van de beide kanthalven en door te kort spel konden de ZAP'ers hun veld- meerderheid met in doelpunten uit drukken. Een voorzet van Van der Berg werd door de debutant Roo- zenbroek net naast gekopt. Zeven minuten voor de rust werd het goe. de werk van Timmer beloond toen de Graaf de bal tegen hem aan schoot 10. Kort voor de thee kreeg Kranenburg de bal goed toege speeld, hij passeerde handig v. d. Berg, doch zijn schot ging net naast. Na de rust werd er al direct veel beter gespeeld dan in de eerste helft en'het was J. v. Oosten, die na 'n misverstand in de LSVV achter hoede de stand op 20 bracht. Twee minuten later was de stand 21, doordat Vaars een schot van Jan sen van richting veranderde. LSVV kwam nu verwoed opzetten en er ontstonden enige goed kansen, die door slecht schieten verloren gin gen. 18 Minuten voor het einde kopte rechtsbuiten Roozenbroek uit een corner prachtig in 31. Het spel, werd na dit doelpunt veel minder, mede doordat eerst Kuys en later Veen door Mac Coy en Steenvoorden vervangen moesten worden. LSVV kreeg enige prach tige kansen, zo stond de Groot twee maal alleen voor doel, doch beide keren faalde zijn schot en toen de goed leidende scheidsrechter het einde blies had ZAP verdiend ge wonnen. AMSTERDAM WINT BONDENTOURNOOI OM MOORMANBEKER Te Utrecht werden Zondag de wedstrijden gespeeld in het Bonden- tournooi om de Moorman beker. De uitslagen luiden.' Eerste rondeArnhemAmster dam 12RotterdamFriesland 3—0. Verliezersronde: ArnhemFries land 21. Winnaarsronde: Amsterdam-Rot terdam 21 na verlenging. Hoewel nog geen Nederlandse renner gecontracteerd is voor de Tour de France van dit jaar, mag men, gezien de verrichtingen van diverse renners in de tweede ronde van Nederland, aannemen, dat Henk de Hoog en Wim de Ruiter een gro te kans maken in de Nederlandse ploeg, welke uit 6 renners zal be staan, te worden opgenomen, ver der zouden de drie Limburgers Lambrichs, Janssen en Sfjen reeds gepolst zijn, al dient te worden af gewacht wat dit drietal in de Ronde van Luxemburg, welke dezer dagen aanvangt, zal presteren. Voor de zesde plaats in de Neder landse ploeg voor de Tour de Fran ce' komen diverse renners in aan merking. Naar ons ter ore komt, zouden van Eist, Voorting en van Beek hiervoor op de eerste plaats een kans maken, al zal men speciaal aandacht schenken aan de prestaties van de Zaanlander Schellingerhoudt in de Ronde van Luxemburg. Zijn zijn klimprestaties redelijk, dan komt hii misschien ook op de lijst van candidaten te staan. VOETBAL Om het Kampioenschap van Nederland AGOW—SVV 0—0 BVV—VSV 3—0 N O ADHeerenveen 0—3 District I BaarnSchoten 1—2 VVA-SDW 3—2 A Boys—IW 2—3 Z.meeuwenZaandijk 1—5 District I PurmersteynDRC 1—1 PTS—OFC 1—1 GOUDEN KRUIS Afd. K: Reigerboys I—SVW 2 2—4 W: Zouaven 2Andijk 2 2—7 CC: Geel-Zwart 1—WGW 1 2—3 DD: Dirkshorn 1ZAP 2 1—0 N.H. Voetbalbeker Afd. C: HSV 1—Helder 2 3—7 Competitie: 31: W. Friezen 2Andijk 3 0—7 4G: RKAFC 5—Schoorl 3 4—0 40: Andijk 4DWB 3 1—3 West-Frisia 5MOC 2 g.u.o. 'Zouaven 3S.vogels 3 g.u.o. 4P: Sporters 3Oosth. 2 1—1 Ursem 3—SSV 2 g.u.o. 4Q: Valken 4—ALC 2 2—4 Jun. F: Andijk aHollandia c 4—0 DEK aN. Niedorp a g.u.o. MFC aHOSV a M.F.C. n.o. H: RKAFC cPurmerend a 1-4 Zeevogels aVitesse b 1* 1—1 JL. Grassh. aSt. Victor a 1—2 J Valken aSt.vogels a g.u.o. Zouaven aWitrood a g.u.o. Adsp. IK: g.u.o. DEK aWest-Frisia d 1L: WWW a—Sijbek. a 7—3 G: Vitesse aRKAFC a 5—1 Beslissingw. kamp. 1L: ALC a—MOC a 1—1 IP: Westfriezen aValken a 0—1 IS: Valken bBlokkers b g.u.o. 20: DWB bSpartanen c 20—0 Westfriezen b—SEW a 1—3 St. Victor aRKEDO d 1—0 W.Friezen bRKEDO d 2—0 2P: Zouaven aWitrood b g.u.o. 2U: W.Friezen cValken d n.d.g. Promotie K.N.V.B. ZAP 1—LSW I 3—1 Schoorl 1Sijbekarspel 1 1—1 IEV 1—ABIM 1 3—0 ODIZ 1—Heemskerk 1 0—1 Vriendschappelijke wedstrijden: St. George 1St. Victor 1 2—3 Schellinkh. 1—WWW 1 0—6 Bekerwedstrijden Tussenronde: HaarlemAjax 1—1 A. VictrixVolendam 3—4 ExcelsiorEmma 1—1 HBSNeptunus 1—1 La PremièreHeracles 1—3 NAC—TSC 3—1 Hoensbroek—RKTW 2—3 LimburgiaHelmondia 1—4 GVAVOosterp. 3—1 BNCVelocitas 2—5 ITALIAANSE SOCIALISTEN PRO-COMMUNISTISCH FLORENCE, 16 Mei Reuter De pro-Communistische fractie heeft bij de stemming in de slot zitting van het partijcongres der Italiaanse socialistische partij de meerderheid behaald. De pro-communisten onder lei ding van Pietro Nenni kragen 220.600 stemmen, d.i. ruim 51 pet., toen gestemd werd over een motie ten gunste van pro-communisti sche politiek. De centrumgroep die het afgelopen jaar de macht had en slechts beperkte samen werking met de communisten voorstaat, kreeg 168.525 stemmen. 41.133 stemden voor de rechtse minderheid, die de partij geheel zelfstandig wil houden. Ér waren 2.680 onthoudingen. Waarnemers geloven, dat deze overwinning der pro-communis ten zal leiden tot een nieuwe split sing in de partij. De rechtse min derheid onder leiding van Romita zou dan uit de partij treden. TSJECHISCHE HANDELS DELEGATIE IN DE V.S. PRAAG, 14 Mei (A.F.P.). In een officieel communiqué is mede gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse handelsdelegatie, die onder leiding stond van de onderminister van Buitenlandse Handel, na vier weken van besprekingen te Washington in Praag is teruggekeerd. De delegatie heeft volgens het communiquée van gedachten gewisseld over de be langrijkste economische vraagstuk ken. Voor voortzetting der bespre kingen is een aanvullenle documen tafie nodig. Daarna zullen zij wor den hervat. De secretaris der dele gatie is in de Veren. Staten ge bleven. Tevens werden besprekin gen gevoerd met banken in de Ver. Staten en Gr. Brittannië voor de bevordering van het Tsjechoslo waakse handelsverkeer met deze landen. CERHARD EISLER WORDT UITGELEVERD LONDEN, 16 Mei (Reuter) Detectives van Scotland Yard heb ben Gerhard Eisler, de in Duits land geboren ..communist nummer eén van Amerika", Zaterdag bij Southampton van het Poolse schip „Bathory" gehaald, terwijl hij zich i1®.. verzette. De Amerikaanse autoriteiten hadden om zijn uitle vering verzocht, daar hij beschul. digd is van daden, waar in de VS gevangenisstraf op staat. Eisier komt Maandag voor de politie rechtbank van Southampton, die de zaak aan de rechtbank te Londen wil overgeven, die als enige in Engeland in gevallen van verzoek om uitlevering kan beslissen. Men verwacht, dat Polen Maan dag een officieel protest tegen de arrestatie zal indienen. De Poolse ambassade heeft Zondag reeds ver klaard, dat Eisler met geweld werd weggevoerd door de "Britse politie, vergezeld van Amerikaanse vertegenwoordigers. De ambassade noemde dit een schnding van de Poolse vlag en van de internatio naal aanvaarde beginsélen van recht, orde en rechten van de mens. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken valt Eisler onder Britse jurisdictie, daar zijn arresta tie plaats vond op een schip, dat zich in territoriale wateren bevond. Door de rechtbank Jou beslist wor den, of de Amerikaanse eis tot uit levering gerechtvaardigd is, aldus deze woordvoerder. AMERIKAANSE LENING AAN SPANJE Volgens een bericht in de „Sun day Times" uit Barcelona, „af komstig uit gewoonlijk betrouw bare diplomatieke bronnen" zal binnenkort medegedeeld worden, dat Spanje een lening in Amerika heeft afgesloten. Reuter tekent hierbij aan, dat Andres Moreno, een vooraanstaan de figuur uit het Spaanse finan ciële leven, twee Mei naar New York is vertrokken. In die dagen gaf Reuter het bericht, dat dit een aanduiding was, dat de vraag of Spanje al of niet een lening van de export- en importbank zou ontvangen, in een technisch sta dium was geraakt. Generaal Clay heeft Duitsland verlaten BERLIJN, 15 Mei (Rr.l. Na precies 26 maanden militair gou verneur en opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa geweest te zijn is generaal Lucius D. Clay heden per vliegtuig uit Duitsland vertrokken. Op het Ber- lijnse vliegveld Tempelhof werd Clay uitgeleide gedaan door de Britse en Amerikaanse bevelheb bers van Berlijn, de Franse plaats vervangend militaire gouverneur en de West-Berlijnse burgemeester, prof. Reuter. AANSLAGEN OP CONSULATEN TE BARCELONA BARCELONA, 15 Mei. In de afgelopen nacht zijn gelijktijdig twee aanslagen met sprinj/toffen gepleegd op de consulaten van Bo livia en Peru te Barcelona. Er zijn geen slachtoffers, doch het consu laat van Peru is zwaar beschadigd. Een onderzoek is ingesteld om de daders van deze aanslag, die een hevige beroering heeft verwekt in de Catalaanse hoofdstad, op te spo ren. Zoals men weet. hebben Bo livia en Peru, samen met Brazilië en Columbia, de algemene verga dering der V.N. verzocht de leden opnieuw vrij te laten wat betreft hun diplomatieke betrekkingen met Spanje. „GOEDE TEELT EN BEHOUDEN VAART" In Vlaardingen, IJmuiden en Scheveningen, lagen Zondag de ha- ringloggers feestelijk gepavoiseerd in de havens. Vele duizenden waren naar de vissersplaatsen getrokken om vlaggetjesdag mee te vieren. Vlaardingen beleefde een officiële plechtigheid in de vorm van toe spraken door burgemeester mr. J. Heusdens en de heer J. G. Kolk man, namens het Bedrijfsschap Vis serijproducten. Met de traditionele wens „goede teelt en behouden vaart", werden beide toespraken besloten. STAKING IN NOORD-ITALIE UITGESTELD Een staking van landarbeiders in Noord-Itaiië, die vandaag zou beginnen, is na interventie van de regering uitgesteld. Het ministerie van arbeid heeft de vertegenwoordigers van arbei ders en landeigenaren verzocht Maandag een vergadering bij te wonen, waarop zal worden ge tracht overeenstemming te berei ken ten aanzien van de aanspra ken der arbeiders op hogere lo nen en arbeidscontractanten. J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5