ELIXIR D'ALCMALR Wij bezochten de Grote Kerk r Zware jongens voor de rechter R.K.A.F.C. adspiranten tournooi POPPENFILMS ALS RECLAME PAG. 2 Woensdag 18 Mei 1949 Excursie van Scola Publico Prijs per I 1 fles Prijs per 1/2 fles 6.90 3.65 PRIMASLOPEN J De stucadoors- staking ZEVEN MISDADEN WEERSVERWACHTING Joop Geesink presenteert zijn werk APSV gepromoveerd Vraagt G.B. BEHANGSELS Toekomst Italiaanse koloniën onbeslist SCOLA PUBLICA organiseerde gisteravond een excursie naar de Grote Kerk, waar de stadsarchivaris, de heer Th. Wortel, een inleiding hield over de geschiedenis van de kerk en daarna de deelnemers door de kerk rondleidde. Een honderdtal Alkmaarders nam aan de excursie deel. Ter in leiding speelde de heer P. Kist, or ganist van de kerk, o.a. een Fuga van Bach en een fantasie op het „Wilt heden nu treden". De mach tige klank van het grote orgel een van de grootste, met zijn 4000 pijpen klonk prachtig door de kerkgewelven. Daarna vertelde de heer Wortel, hoe, onder moeilijke omstandigheden, dit grootse mo nument in een kleine vijftig bouw jaren is gereedgekomen, toen Alk maar zeker niet meer dan 4000 in woners telde. Niet één architect bepaalde voor dit bouwwerk het project, doch tijdens de bouw is et steeds in onderling overleg ge werkt. De kerk heeft het Basiliek type. De heer Wortel verklaarde dit type en noemde de verschillen de delen van de kerk met name. Hij wees op de merkwaardige plaats van de kapellen in dit kerk gebouw, waardoor de ruimtewer king sterk wordt vergroot. Nadat de heer Wortel had vastgesteld, dat de kerk in laat-gothische stijl is ge bouwd, duidde hij de verschillen aan, die wij zien tussen de Noor delijke en de meer Zuidelijke go- thiek. De kerk, die in 1516 a '20 gereed kwam, is tot 1572 voor de katho lieke eredienst gebruikt. Eenmaal was hier het geweldige altaarstuk, dat door Maarten van HeemskercTt is geschilderd en dat het grootste is uit de 16e eeuw, dat bewaard gebleven is. Jammer genoeg be vindt dit 9 meter hoge stuk zich nu in Zweden. De heer Wortel wees ook op het 30 M. hoog, boven het altaar, aan gebrachte schilderij van het Laat ste Oordeel, met, op het punt van samenkomst der ribben, de rozet met die prachtige Christuskop. Hierna toonde spr. ons de invloed van de hervorming op het kerk interieur. Ook het grote orgel, waarvan Jacob van Campen de kast ontwierp, hebben wij aan de hervorming te danken. Dank zij de restaurateurs, die de laatste ttientallen jaren herstelwerkzaam heden aan de kerk hebben verricht, is de Alkmaarse Grote Kerk een zeer gaaf monument gebleven. OPROEP AAN OUD-jOZEF-CEZELLEN ALKMAAR. Zondag 22 Mei a.s. komt in de St. Dominicuskerk pater A. Winkel S.J., oud-commis saris en bestuurslid van de St. Jo- zefgezellenvereniging, een predi- catie houden. Dit zal de laatste maal zijn, dat pater Winkel, voor zijn vertrek naar Indonesië,' in Alkmaar komt. Hij zal gaarne de oud-gezellen nog eens ontmoeten en biedt hen daartoe gelegenheid op Vrijdagavond orn 8 uur in het voormalige St. Jozefgezellenhuis aan het Verdronkenoord. De oud gezellen, die indertijd met pater Winkel hebben samengewerkt, worden verzocht Vrijdagavond 20 Mei naar het Verdronkenoord te komen. FIRMA TH. KRAAKMAN i ZOON ALKMAAR PLATTE STENENBRUG (Adv.) Burgerlijke Stand Geboren: Johanna C.. dochter van A. Last en C. J. de Cocq. Gehuwd: Adrianus Winder en Trijntje A. Huitema; Nicolaas Jon ker en Berendina van 't Laar. Overleden: Willem A. Antonysen, 74 jaar, geh. met G. C. Hagen; Jo hannes Janssen, 59 jaar, gehuwd met J. A. Bruyn. Damdag op Hemelvaartsdag Evenals vorige jaren wordt ook un weer de traditionele damdag ge houden en wel op Hemelvaartsdag a.s. in café Centraal te Alkmaar. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar zal de deelname groot zijn. Het district West-Fries land speelt dan tegen district Nrd- Holl. Noorderkwartier. Verleden jaar wonnen de West-Friezen en ook nu zullen zij trachten de winst mee naar huis te nemen. Van ieder district speelt een tiental gevormd uit de sterkste spelers een wed strijd en speciaal gaat de belang stelling hier naar uit wat beide kerngroepen zullen presteren. Het inschrijfgeld voor de damdag bedraagt f 1. Iedere winnaar ont vangt een prijs met kans op de wis- selprijs. De club, die met de boven ste 8 borden het hoogst aantal pun ten behaalt, ontvangt de vereni- gingsprijs. Men kan zich nog opgeven tot a.s. Zaterdag voor Nrd.Holl. Noor derkwartier bij Th. de Haas, no. 24, Broek op Langendijk en voor W - Friesland bij P. J. Koning, Koop manstraat 163, Wervershoof. In de strijd om het kampioen schap van West-Friesland bezet Bizot uit Zwaag momenteel de 1ste plaats. Doch wanneer J. de Boer Cz. uit Grootebroek zijn laatste partij tegen Koppies wint komen Bizot en de Boer gelijk aan de fi nish. Vast staat dat beiden in de finale van Noord-Holland uitkomen. Na 'zijn inleiding leidde de heer Wortel de deelnemers rond door de kerk en wees hen op de merkwaar digheden, die er te bezichtigen zijn. Hij leidde ons ook langs het kleine orgel, dat dateert uit 1511 cn dat door Hans van Coblenz gemaakt is en wees ons op de restanten van wandschilderingen, die nog te zien zijn. Na een bezoek aan de consis toriekamer, waar het piëteitvol ge restaureerde tongewelf bezichtigd werd, bracht men een bezoek aan de prachtig bewerkte grafsteen van Pieter Claesz. Palinck en zijn echtgenote, Josina van Foreest. De heer Wortel wekte de deel nemers aan deze excursie op, om, na deze inleidende rondgang, nog vaak op eigen gelegenheid de Grote Kerk te bezoeken. Hij zelf doet er, bij ieder nieuw bezoek, nieuwe ont dekkingen, Nadat de voorzitter van Scola Publica. dr. H. J. M. Hofstee, de heer Wortel had bedankt voor zijn interessante inleiding en zijn kun dige rondleiding, gingen de deel nemers aan deze excursie voldaan huiswaarts. niet opgemaakt in een zachte soepele kwaliteit 60 x 80 cm, 6 punten fL 2,75 De zaak voor kwaliteit ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Ham let door de Haagse Come- die. BIOSCOPEN: Harmonie: Night and Day, 18 jaar; ABT: Misleide jeugd, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE. KEN: Mevr. de Wed. C, M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S Nas- sau-garage, Nassauplein, Telef. 3545. ATELIER KANISSTRAAT 1: Tentoonstelling .Doorwer ken", 25 uur. Van het Stakingscomité alhier ontvingen wij een zeer uitvoerig schrijven, waarin wij (met andere bladen) worden beschuldigd van onjuiste voorlichting over de gang van zaken bij deze staking in Alk maar. Wij zullen uit dit schrijven, dat zich voor 'n groot deel richt tot andere bladen, citeren, wat ons terzake voorkomt en daar dan onze mening hierover aan toevoegen. Het schrijven begint met ers»" te herinneren, dat de stucadoors na de oorlog beste lonen verdienden; als sommigen van mening zijn, aldus het schrijven, dat die lonen t e hoog waren, dan antwoordt het sta kingscomité simpelweg, dat het loon van een arbeider nooit te hoog kan zijn. Overigens vindt de schrij ver van het ingezonden stuk, waar in wij het communistisch raadslid Torenvlied menen te beluisteren, dat de stucadoorslonen niet te hoog, doch die van andere groepen arbei ders te laag zijn. Het terugbrengen van de stucadoorslonen, op basis van ..bindend verklaarde loonrege ling", daterende van 1937, zoals dit door de patroonsbond per 1 M"; 1. werd getracht, betekende in vele gevallen een loonsverlaging van f 20.per week. Het behoeft betoog, aldus het schrijven, dat dit onaanvaardbaar is, temeer daar door diverse patroons openlijk de redelijkheid van het z.g. zwarte loon erkend wordt. Als gevolg van het doorvoeren van deze loonsverlaging, is de stu- cadoorsstaking uitgebroken ook in Alkmaar, waar bijna alle stuca doors het werk hebben neergelegd en ongeacht hun gezindte, op de bres staan voor hun loon. De leiding van de staking berust bij een co mité, bestaande uit KAB. ANB, ABWB en ongeorganiseerden. Door de z.g. Uniebonden is besloten de staking niet te ondersteunen op grond van het feit, dat zij mepen met een nieuwe loonregeling voor de toekomst, welke slechts enkele centen meer per uur boven het lage bindend verklaarde loon in zou houden, te kunnen volstaan. Het overgrote deel der leden van deze bonden, is echter, aldus het schrijven een andere mening toege daan. Toch trachten de Uniebonden eigen wil door te drijven. Zo wordt van de K.A.B.-ers verlangd, dat zij voor het stakingscomité zullen be danken op straffe van royement, terwijl van de KAB-leden in het algemeen wordt geëist, dat zij de loonsverlaging zullen accepteren en dus op het nieuwe loon aan het werk gaan. Het bedanken van de beide ANB-ers houdt niet in, aldus het schrijven, dat zij het met hun bestuur eens zijn. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de volgens schrijver onjuiste voor lichting in de A. Cr. zegt schrnver over onze berichtgeving ook niet te kunnen roemen; hij preciseert ech ter deze opmerking niet. Het sta kingscomité verklaart zich bereid tot het geven van inlichtingen. Indien, aldus het schrijven, sprake is van botte onwil bij het geven van onjuiste berichten, dan zullen wij daarop het gepaste antwoord geven; (een dergelijk geluid hoor den wij ook in de jaren '40/'45) Tot zover het schrijven, waaraan wij het volgende onzerzijds zouden willen toevoegen: Enkele opmerkingen echter voor af. Wij kunnen geen bewondering hebben voor de wijze, waarop de samenwerkende stucadoors - pa troonsbonden gemeend hebben toe passing van de bindende loonrege ling te moeten verkrijgen; evenmin echter kunnen wij de houding goed keuren van die arbeiders, die me nen misverstanden en conflicten te moeten beslechten door het werk te staken. Vóór 1945 was dat wel eens nodig,, doch thans zijn daarvoor an dere wegen gebaand. Uitdrukkelijk stellen wij voorts vast dat de Üniebonden zich niet accoord hebben verklaard met de stucadoorsstaking; dat de leden dezer organisaties dus nimmer na mens hun organisatie zitting heb ben kunnen nemen in het stakings comité. Indien zij dat, ondanks de afwijzende houding van hun bestu ren toch deden; lopen zij kans ge royeerd te worden. Dat dit inmid dels nog niet is geschied, komt, om dat de hoofdbesturen in deze meer prijs stellen op overtuigen van het onjuiste standpunt dan op een ab rupt verbreken van de banden met de leden. Het stakingscomité vergist zich in de datum van de bindende rege ling; indien wij goed zijn voorge licht dateert de regeling van 15 □ec. 1947. Daarboven komen nog enkele verhogingen. Ongetwijfeld zal het handhaven Op 12 November 1947 werd uit het pakhuis van een grossierderij aan de Ged. Turfhaven in Hoorn, 950 kg suiker gestolen; 1 April '48 stal men gouden en zilveren rin gen, een collier en armbanden uit de zaak van mej. H. G. te Hoorn; op 1 Mei '48 roofden vandalen uit het West-Fries Museum te Hoorn, antieke gouden en zilveren horlo ges, een gouden en een granaten halsketting; op 2 Sept. 1948 werd de brandkast met f 2000.weg gehaald uit het Hoornse kantoor van de- ATO. Van Gend en Loos; op 14 Oct. 1948 werden er uit het pakhuis van de fa. V. te Hoorn, 62000 cigaretten, pakjes vloei en pakjes tabak gestolen; op 24 Nov. '48 werd te Alkmaar de brandkast met f 1000.van de exportveiling gestolen en op 29 Dec. '48 stal men uit de goederenloods op het Sta tionsemplacement te Den Helder 10 dozen met textiel, die toebe hoorden aan de fa. Gebr. Bisschoff en 2 koffers boonbekleding van J. S. Het is te begrijpen dat er heel wat belangstelling was op de pu blieke tribune, toen de 3 Hoornse zware jongens, die deze zeven mis drijven hebben begaan, voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht moesten staan. De schuldigen J. van M. en J. L. bekenden, zicji aan alle zeven misdrijven te heb ben schuldig gj naakt; zij beken den bovendien hun schuld aan 2 inbraken, die hun niet ten laste waren gelegd, een bij de dames S., waarbij zij f 437.hadden gesto len. en een bij B., die hun f 800.— had opgebracht. L. had zich bo vendien nog schuldig gemaakt aan diefstal van leren jassen, toen van M. reeds was gearresteerd. De 3de verdachte, de vrij jeugdige H. S., begon deel uit te maken van het complot, bij de roof in het ATO- kantoor, die hem niet ten laste was gelegd. Hij had zich dus alleen voor de drie laatste misdaden te verantwoorden. Verdachte v. M., een chauffeur monteur, die reeds 7 maal veroor deeld is, had zijn misdaden goed voorbereid en droeg handschoenen bij zijn „werk". Deze man komt uit een familie, waarin drankmis bruik en geestesstoornis voorko men. Hij is een stuurloos schip, zo als het reclasséringsrapport zegt. „Als mij de kans maar geboden wordt, edelachtbare", zegt ver dachte tot de president, mr. J. Krabbe, „dan wil ik wel eerlijk werken voor mijn huisgezin." De tweede verdachte, J. L., komt ook al niet uit een gelukkig mil- licfi. Ook hier horen wij van drankmisbruik bij vader en groot vader; ook hij is al 2 maal met de rechter in aanraking geweest. En dan de derde man, H. S. Ook hij is een man met een verleden, ook hij moest in zijn jeugdjaren al onder toezicht staan, ook hij heeft reeds een hafl jaar in een strafkolonie doorgebracht. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, gelooft dat de erken ning van schuld bij de verdachten niet voortkomt uit berouw, maar dat die alleen geschiedt, omdat zij er niet meer onderuit kunnen. De niet ten laste gelegde beroving van de dames S., vond de Officier hoogst ernstig en nog ernstiger vond hij de vandalistische misdaad in het West-Friese Museum, waar verdachten met een breekijzer de vitrinen hebben opengebroken. De waardevolle antieke horloges heb ben zij als barbaren gesloopt. De grootste rovers, aldus de Officier, hebben zich aan een dergelijk van dalisme nog niet schuldig gemaakt, v. M. noemt de Officier een zware beroepsinbreker, met wie het reeds vanaf '27 mis is. L. is volgens de Officier de man met de hersens geweest in dit gezelschap. Hij is zeker niet minder verantwoorde lijk en strafbaar dan v. M. Van S. neemt de Officier aan, dat hij aanvankelijk geaarzeld heeft deel te nemen aan de misdaden der anderen. Die hebben hem, nog verder dan hij al was. op het slechte pad gebracht. En hij beseft dat ook want hij heeft gezegd: „Het is maar goed dat het uitgekomen is, want als 't zo doorgegaan was, zou het tot moord en doodslag zijn geko men". De Officier requireert 'tegen v.M. en L. 6 jaar met aftrek en tegen S. 3 jaar met aftrek, met verbeurd verklaring van geld en voorwer pen, die in beslag genomen zijn en met teruggave van de in beslag genomen brandkasten, een gebro ken doublé ringetje en een leren jas aan de eigenaars. Verdediging. Mr. H v. d. Belt, de verdediger van v. M., legt er daarna in zijn pleidooi de nadruk op, dat v. M. tot zijn misdaden is gebracht, om- van de vastgestelde loonregeling verlaging geven van de inkomsten van de betrokkenen. Wij vragen ons af, ware het niet mogelijk geweest andere wegen te bewandelen? Wegen van meer ge leidelijke aard, om aan de inder daad voor de patroons moeilijke situatie met betrekking tot gerech telijke maatregelen te ontkomen; anderzijds echter moeten wij vast stellen, dat in deze tijd van be heerste loon- en prijspolitiek het niet mogelijk is toe te staan, dat ongelimiteerd de uitgestippelde grens wordt overschreden. Waar het' comité spreekt van f 20.per week boven het vastgestelde loon, vra gen wij ons in gemoede af, wat er zou geschieden, indien op meerdere punten, dus b.v. bij landarbeiders, houtbewerkers enz. de loonpolitiek werd doorbroken op dergelijke Wijze. Hier ligt het cardinale punt van verschil tussen de methode van de Uniebonden en de E.V.C., waarbij wij vaststellen, uat het Alxmaarse stakingscomité vaart in het kielzog van de E.V.C. De E.V.C. al dan niet openlijk belegde een personeelsvergade ring. Zijn we juist ingelicht, dan noemde een spreker daar drie mo- gelijkhedén t.a.v. het besluit der patroons; n.l. 1. doorwerken en on derhandelen; 2. langzaam aan actie en 3. staken. De laatste methode was volgens de spreker die avond de enige manier om iets te bereiken. Resumerende kunnen wij vast stellen, dat wij er ons volkomen van bewust zijn, dat het besluit van de patroons in de arbeidersgezinnen ontsteltenis en ontstemming heeft gewekt. Temeer daar voorheen de overschrijding van de grens geto lereerd werd. Maar dit moet naar onze mening opgelost worden langs de weg van overleg en bespreking. De EVC en haar geestverwanten hebben deze voor hen welkome ge legenheid aangegrepen, zoals elders, om dat vuurtje op te stoken, de ontevredenheid aan te wakkeren en chaos en staking te veroorzaken. Juist, omdat er inderdaad reden is voor ontevredenheid onder de stu cadoors hebben zij daarbij succes en zijn er te goeder trouw verke rende bonafide arbeiders in gelopen. Deze geschiedenis leert weer eens, hoe waakzaam wij moeten zijn voor communistische infiltratie. Als katholieke pers zullen wij daarvoor blijven waarschuwen, ofschoon wij weten, dat er zijn, die dit dan geen objectieve voorlichting zullen noe men. Dat zouden ze bepaald wel doen. indien wij in hun schuitje terecht kwamen. Anderzijds weten wij, dat de Uniebonden, waaronder dus ook de KAB. steeds op de bres staan voor de belangen van haar leden; ook in moeilijke zaken, zoals de stuca doorsstaking; zii hebben daarbij de hulp van de EVC niet nodig. Wij begrijpen voorts, dat rt"»" Uniebonden geen stappen kunnen en mogen doen en ook nimmer zul len doen, waarvoor zij de verant woordelijkheid niet ten volle nen dragen. MOEDERAVOND KAV Maandagavond hielden de KAV- afdelingen een zeer geslaagde Moe deravond in Hotel Victory. Mevr. de Munk opende en bracht hulde aan het Moederschap. De avond werd gevuld door kinderspel, voor gedragen door kinderen der leden. Ook hoorden wij declamatie en zang van Mevr. Prièst-Boots, deze droeg veel bij tot het slagen van deze mooie avond. Na de pauze, waarin ieder een tractatie ontvingen, nam de Z. E. Heer Rector Holthuizen het woord en wees de moeders vooral op de eenvoud, welke zij moeten beoefe- 1 nen voor God, in haar omgeving en in haar werk. Zij moeten steeds het schone voorbeeld van Gods Moeder voor ogen houden bij het beoefenen van haar taak. Het afscheid van deze avond was een kinderhulde aan Maria, waarbij ook onze jongens in de Oost niet vergeten werden. Hoe het met het adspiranten- tournooi gaat? O, uitstekend! Die regen van Zaterdag? Evengoed ge voetbald hoor! RKAFC-f nota bene helemaal naar Schoorl. En nog ge wonnen ook! Nou, toen was de regen helemaal vergeten. Ja, op het AFC-veld is ook nog gevoetbald. 't Was alleen soms moeilijk om de bal nog te zien, vraag maar eens aan de jongens van Kolp. Boys-b. Die waren zo geschrokken van de regen, dat ze vergaten om de 2 punten mee naar Oudorp te nemen. Iets, waar RKA FC-e hen dankbaar voor was, ze hebben ze toen zelf maar binnen- gepikt. O, over die „derbies" in Heiloo! Nou, één gewone en één korfbal uitslag. Dacht u, dat HSV-a zich op z'n kop liet zitten? Niks hoor! Kijk maar eens naar de uitslag! En Zondag is er ook in Oudorp, Alkmaar, Limmen en Bergen weer gevoetbald ja! Ja zeker, dat Berdos-a houdt dapper vol hè! Nu weer 50 van Limmen-a. En wat zeg je van Ber- dos-b? Ook 61. En ook weer van Limmen! Limmen-b? Nee, die was vrij. Nee, die laten zich de kaas niet van hun brood eten. Die kaas komt altijd van Limmen-c en Lim men-b pikt de zaak zelf binnen. Kolp. Boys-a en RKAFC-c deel den de buit. Of ze allebei tevreden waren? Och, dat heb je altijd bij een gelijk spel hè! Hadden we nou zó.... of was die bal nu maar Maar in ieder geval, het was ge lijk en het bleef gelijk! En dan RKAFC-a? Ja, die heb ben gewonnen van broer b. Korf bal? Niks hoor, 42 maar. Niet gek hè van dat B-elftal. Hier is dan de hele lijst: AFD. A. HSV aHSV b 9—0 Berdos aLimmen a 50 RKAFC a—RKAFC b 4—2 Kolp. Boys a—RKAFC C 2—2 AFD. B. Duinranders bRKAFC f 04 Limmen cBerdos b 16 HSV c—HSV d 4—2 RKAFC eKolp. Boys b 31 En voor de volgende week staan er weer een paar aardige wedstrij den op het program. Hier komt hét: Zaterdag 21 Mei: RKAFC f—Limmen b, 3.30 uur. WSV c—RKAFC e, 3 uur. Limmen cDuinranders b. 4.30 u. RKAFC d—HSV d, 2.30 uur. Zondag 22 Mei: HSV a—RKAFC a, 12 uur. HSV bDuinranders a, 1.15 uur. Limmen aRKAFC b, 12 uur. RKAFC cBerdos a, 1.15 uur. Limmen b: pas op! Duinranders a: nu kan het! HSV a: laat die Alk maarders niet te ver uitlopen! Al le 176 voetballers: houdt de voet balsport hoog!! medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur): VRIJ KOEL Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het binnenland nog en kele buien en hier cn daar och tendmist. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen Zuid en,,Zuidwest. Vrty koel. ALKMAAR. Meer cn meer wordt de film door grote bedrijven en industrieën gebruikt als recla me-object, als middel, om aan hun producten meardere bekendheid te geven. Men heeft lange tijd ge ëxperimenteerd met deze nieuwe publiciteitsmogelijkheid en ge bleken is, dat de poppenfilms, zo als die de laatste jaren door de studio's van Joop Geesink in rou latie worden gebracht, het meeste effect sorteren. Het is een geheel nieuwe indu strie geworden, deze vervaardiging van reclame-films en Joop Gee sink, die in de Cinetone-studio's te Duivendrecht aan nieuwe ideën gestalte geeft, is door dit werk langzamerhand een bekende ge worden in geheel West-Europa. De poppen-films, die enig in hun soort zijn, en vergeleken met de filmpjes, die b.v. George Pall in zijn tijd maakte, een hele vooruit gang in dit aparte genre beteke nen, hebben hun weg allengs door Nederland en een groot deel van Europa gevonden. Zij zijn origi neel Yan opzet, worden met smaak en veel fantasie uitgewerkt en weten, op zich zeer materiele za ken, op een bepaald geestige en fijnzinnige wijze aan het publiek voor te zetten. Wie herinnert zich b.v. het kos telijke filmpje: „Honig werkt weer," dat vrij kort na de oorlog vertoond werd niet? En de char mante, betoverende reclame-film van van Nelle's producten? Een kleine twintig films werden zo reeds gemaakt en deze, voor het merendeel nog niet in de roulatie, werden Dinsdagmorgen voor de Alkmaarse industriëlen vertoond. Nieuwe plannen. Op een tocht door de voornaam ste plaatsen van ons land bezocht nl. Joop Geesink ook Alkmaar met het doel, de Nederlandse industrie bekend te maken met de producten van de Nederlandse filmindustrie. Het is een kennismaking geweest, die zeker alleraangenaamst was. In een korte voorbeschouwing gaf de heer Geesink een overzicht van 't werk dat aan deze speciale films vastzit en dat, zoals is gebleken, niet alleen een grote liefde voor het vak, maar ook gen groot door dat niemand hem aan werk wilde helpen. Zijn cliënt heeft het eerlijk gemeende voornemen zijn leven te beteren. Hij wil gaan varen, zoals hij vroeger heeft gedaan. De kapi tein van de „Willem Barentz", die een bloedverwant van v. M. is, heeft zich bereid verklaard, hem onder zijn bemanning op te nemen. Pleiter overhandigt een brief van de kapitein, die hierop betrekking heeft, aan de President en vraagt dan voor zijn cliënt een dragelijke straf, en wel een gecombineerde straf, waarvan het onvoorwaarde lijke gedeelte tot een minimum be perkt zal blijven. Daarna wijst mr. G. A. de Lange, de verdediger van L., op het drank misbruik in verdachte's familie en suggereert de gevolgen daarvan op de zielsgesteldheid van verdachte. Hij memoreert daarna de demora liserende invloed van het verblijf in Duitse kampen en de verleiding van de zwarte handel. Na nogmaals gewezen te hebben op de psycholo gische aspecten van deze misdaden, spreekt ook deze pleiter de hoop uit, op een gecombineerde straf. Mr. C. D. Thijs houdt tenslotte zijn pleidooi voor de laatste ver dachte H. S. Ook hij zat in de zwarte handel, die zo'n zware verleiding tot het kwaad meebrengt. Pleiter gelooft dat verdachte contre coeur heeft deelgenomen aan de misdaden van v. M. en L„ omdat hij verplichtin gen had aan v. M. Dan wijst pleiter op het geringe aandeel van S. in de affaire.' Deze jongen moet nog eens een kans krijgen, is het oordeel van de ver dediger, en' daarom vraagt ook hij een gecombineerde straf, waarvan het onvoorwaardelijke deel zo klein mogelijk zal zijn. In zijn repliek zegt de Officier dan, dat een gecombineerde straf slechts mogelijk is, wanneer de straf niet hoger is dan 1 jaar. Op het verzoek van "de drie verdedi gers kan hier dus niet worden in gegaan, want wie, aldus de Officiet zou een zo lage straf willen zien opgelegd aan zulke grote misda digers? De drie verdachten krijgen daar na het laatste woord. v. M. vraagt de Rechtbank rekening te willen houden met zijn huisgezin. L. vraagt de uiterste clementie en S. vindt de eis van 3 jaar te hoog voor zijn aandeel in de misdaden. Hij vraagt een gedeeltelijke voor waardelijke straf met een zeer lange proeftijd. „Die zal mij juist goed doen", zegt verdachte, ,,die zal me helpen om op het rechte pad te blijven, als ik in een andere stad een nieuw leven ga beginnen." De Rechtbank bepaalt de uit spraak op 31 Mei. De heler. Hierna staat terecht G. J. F. V. uit Hoorn, die de twee geroofde brandkasten en het gestolen tex- tielgoed in zijn woning heeft be waard. Deze man, die een goed huisvader is, die gunstig bekend staat, die een blanco strafregister heeft, die een goed arbeider en een harde werker is, deze metaalgieter die er als incasseerder voor een toneelvereniging en een verzeke ringsmaatschappij op een eerlijke manier wat bij verdient, heeft zich geleend voor helersdiensten, terwijl hij wist dat, wat hij bewaarde, van diefstal afkomstig was. Deze man verbrandde alles wat er aan papie ren in de brandkasten zat en hielp de kasten in het water gooien. Deze man deelde met drie zware jongens in de buit en kocht zich een radio en een leren jas. De rest heeft hij aan zijn huisgezin besteed. Hoe is hij hiertoe gekomen? Zijn heb zucht, die op zijn gezicht te lezen staat, heeft hem parten gespeeld. Toen zijn dochtertje in het Sana torium lag, wilde hij aanvankelijk geen cent voor haar verzorging be talen. Nu staat hij hier voor zijn rechter, met een gezicht, hard van hebzucht, en zelfs zijn tranen kun nen u niet overtuigen van zijn schuldbesef. Deze man had geen enkele reden om mee te doen met de drie inbrekers. Hij leefde in behoorlijke omstandigheden. Met het geld dat zijn misdaad hem op bracht, heeft hij niet die Sanato riumschuld afbetaald, neen, hij heeft zich een leren jas gekocht en een luxe radio. De Officier van Justitie vindt dan ook geen reden om minder te eisen dan 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek, daarbij requirerend de teruggave van de in beslag genomen textielgoederen cn de verbeurdverklaring van het andere in beslag genomen goed. Mr. F. Zeiler wees in zijn plei dooi op het bijzonder gunstig ver leden van zijn cliënt. De Rechtbank zal ovér 14 dagen uitspraak doen. Uitspraken. C. J. Ph., Anna Paulowna, dief stal 1 jaar en 6 mnd., mét aftrek. M. M„ Den Helder, kopen van etenswaren zonder betaling, 6 mnd. voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden, waarvan: minstens 1 jaar opname in kolonie ,,'t Hoge Land". D. N.7 Leersum, verduistering, ter beschikking van de regering gesteld- P. C. S„ Den Helder, overtreding Visserijwet, bevestiging vonnis, waarvan beroep. C. S„ Amsterdam, diefstal, 1 jr. en 6 maanden met aftrek. J. v, d. G„ Hoorn, schuld aan lichamelijk letsel van een ander, f 25.of 10 dagen. zettingsvermogen vereist, eigen schappen, die men stuk voor stuk in de kleine filmpjes kan terugvin den. Alle decors en alle poppen voor een speciale film, die meestal niet meer dan enkele minuten in beslag neemt, moeten apart worden gemaakt; van iedere stand moeten opnamen worden gemaakt; zo zijn er voor een beweging van een se conde ong. 24 opnamen nodig en het werk aan dit kleine, fijne beeld eist ontzettend veel tijd. Dat is dan ook een der oorzaken, dat deze poppen-reclame-films in verhou ding tot andere films vrij kostbaar zijn, aan de andere kant is de propaganda-waarde van een der gelijk product, dat door iedereen kan gezien worden, eigenlijk onbe taalbaar. Er zijn vele opdrachten, ook uit het buitenland, binnengekomen en Joop Geesink gaat nu, met Juni, op groter voet zijn bedrijf voord zetten met de staf van Marten Toonder studio's. Kleurenfilms, waarvan wij er enkele zagen, wor den ook gemaakt, in technicolor en als straks de deviezenbepalingen weer wat soepeler worden, gaat deze nieuwe industrie ongetwijfeld een grote vlucht tegemoet. RAPPORT RAADSCOMMISSIE JEUCDVRAAGSTUK Eindconclusie Heden verscheen het uitvoerig rapport van de 13 Nov. 1947 door de raad uit zijn midden benoemde commissie tot onderzoek van het jeugdvraagstuk. In haar eindconclusie op dit rap port waarop wij nog nader te rugkomen spreekt de commissie op grond van de gegevens van de enquête naar de vrije-tijd beste ding als haar oordeel uit, dat het probleem van de ongeorganiseerde jeugd in Alkmaar niet van een zo danige inportantie is, dat de ge meentelijke overheid anders dan door de bestaande gemeentelijke en particuliere instellingen ten deze een taak heeft te vervullen. De commissie acht het wenselijk dat het gemeentebestuur de tot standkoming bevordert van een clubhuis voor de ongeorganiseerde jeugd, dat kan bijdragen tot een betere vrije-tijd besteding van het aantaj jongeren, dat de vrije tijd op minder gewenste wijze besteedt. Het initiatief in deze zal echter van de burgerij moeten uitgaan, terwijl een kapitaal van plm. f 7000 bijeengebracht door particuliere middelen, als een vereiste moet worden geacht. Het gemeentebestuur helpt ech ter bij een beschikbaarstelling van een gebouw. Daar de commissie van mening is, dat de problemen t.a.v. zowel de georganiseerde als de niet-georga- niseerde jeugd bij voortduring de aandacht van het gemeentebestuur verdienen, acht zij het wenselijk, dat bij de verdeling der werkzaam heden in het College van B. en W. aan een der leden van het college de jeugdzorg wordt toebedeeld en door de raad een commissie van bijstand wordt ingesteld. ALKMAAR. Het voetbalelftal van de Alkmaarse politie is thans inderdaad eerste klasser geworden in de N.P.V.B. „Sint Caecilia" bracht A.P.S.V. gisteravond een feestelijke serenade op het Kerk plein. De promotie van het Alk maarse politie-elftal is wel een fe licitatie waard. GESLAAGD Bij het in Amsterdam gehouden examen, uitgaande van de Stich ting „Kappersvak", slaagde onze stadgenoot J. Jong van het Nieuw- land als leraar van het herenvak. HOE WAS PAFAFA? Een succes! ALKMAAR. Een enorm succes, dank zij de medewerking van auto riteiten, plaatselijke pers, midden stand, en ouders en natuurlijk dank zij het grote bezoek. Minstens 3000 personen hebben Pafafa met 'n be zoek vereerd. Het financiële resul taat is nog niet geheel bekend, doch het staat vast, dat het zo ge weldig is, dat niemand dit had durven dromen. De naam van de pop, waarnaar geraden moest worden was „TINY" Na loting werd deze gewonnen door Mevr. Boelhoumers, Kinheim- straat 45 Alkmaar, die met nog iemand deze naam had geraden. De beste slagzin op de Verken ner, het padvindersblad, werd inge zonden door J. Middendorp, te Den Helder, en deze luidde: „Voor iedere Scout in dorp of stad, Is de Ver kenner 't onmisbare blad". Zo behoort Pafafa tot het verle den, en de naam Pafafa, die bijna iedere Alkmaarder kende, zal weer vergeten worden. De padvinders hebben hard gewerkt, en dat zullen zij niet vergeten. (Adv.) BETREURENSWAARDIG MISVERSTAND! Een schrijffout was gisteren oorzaak van eenbetreurenswaar dig misverstand. Toen er in het verslag van de politierechter spra ke was van twee jongelieden, die „kinderen hadden genomen", maakte de opmaakredacteur daar van, dat er kinderen waren ge schaakt en daaruit vloeide weer begrijpelijk, toen het kwaad eenmaal was geschied! de kop voort, die sprak van jongelieden, die „kinderen trachtten te scha ken". Er was echter in de oor spronkelijke copie bedoeld te schrijven, dat de betrokkenen d e benen hadden genomen. Er is dus geen sprake van kinderroof, noch van kinderen schaken. Voor zover nodig bieden wij de betrok kenen ouders, die wel onaange naam opgeschrikt waren door het bericht, dat door zijn onbedoelde onjuiste wending een geheel ver keerde indruk gaf, onze veront schuldigingen aan. FEESTDAG ST. WILLIBRORDUS- SCHOOL Donderdag 19 Mei 1949 zal in de geschiedenis van de St. Willibror- dusschool als een bijzondere dag worden aangetekend. 's Middags is er in het „Wapen van Heemskerk" aan de Breed- straat een schoolfeest voor de kin deren. Het Marionettentheater van Bert Brugman zal dan een voor stelling geven over Buffalo Bill, „de Held van het Wilde Westen", terwijl daarna enige leerlingen en onderwijzers een paar toneelstuk jes opvoeren. 's Avonds wordt, eveneens in het „Wapen van Heemskerk", de 4de Ouderavond gegeven. Alle ouders worden verwacht bij deze niet al leen interessante, maar vooral ook leerzame bijeenkomst. Het pro gramma vermeldt naast zang, to neel en een gymnastiekles, een le zing door de ZeerEerw, Zeergel. Heer Dr. F. Holthuizen over: Wat moet mijn kind worden?" Ouders, toont, dat ge meeleeft met de opvoeders en onderwijzers van uw kinderen en verzuimt niet om deze avond bij te wonen. Examens HEILOO. Geslaagd: Op het laatst gehouden Bondsexamen van de C. B. L. te Beverwijk slaagden Mej. W. Hageman voor stenografie en de dames R. Kraakman en Th. v. Gijlswijk voor machineschrijven met keurige puntenlijsten. Zij ont vingen hun opleiding van J. H. Stuifbergen, Kennemerstraatweg 630, Heiloo. FLUSHING MEADOWS, 18 Mei. - Het uiteindelijke besluit van de algemene vergadering van de Vere nigde Naties over de toekomst van de Italiaanse koloniën is, dat deze zaak onbeslist is gebleven, Wel zijn aanvankelijk enige on derdelen van het plan-Bevin Sforza goedgekeurd. Zo werd eerst aange nomen, dat Lybië over tien jaar onafhankelijk zou worden, Cyrenai- ca onder beheer van Engeland en Fezzan onder beheer van Frank rijk werd gesteld, terwijl geen twee-derde meerderheid verkregen kon worden voor het voorstel, Ita lië na 1951 het beheer te geven over Tripolitanië. Het gehele plan is daarop verworpen met 14 stem men voor, 37 tegen en 7 onthou dingen, waardoor ook de goedge keurde onderdelen weer van de baan waren! De Italiaanse kolo niën blijven nu onder Brits militair bestuur, tot de Alg. Verg. van de V.N. anders zal hebben beslist. De Latijns-Amerikaanse, de Ara bische en de Oost-Europe'se landen stemden tegen het plan. De eerst genoemde landen besloten tegen te stemmen nadat het voorstel om Tripolitanië in Italiaans beheer te geven, was verworpen. EERSTE K.L.M.-VLUCHT AMSTERDAM—NEW YORK SHANNON, 18 Mei (Reuter). Na een receptie te Shannon ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtlijn der K.L.M. van Amsterdam via Ierland naar New York is kort na middernacht de eerste Constellation uit Shan non vertrokken. Tsjiang Kai-Sjek in Sjanghai? BOSTON, 18 Me i(Reuter). In een bericht uit Hongkong zegt de „Christian Science Monitor", dat generalissimus Tsjiang Kai- Sjek zich in het geheim in Sjang hai bevindt, blijkbaar als opper bevelhebber van de nationalisti sche legers. Hij is daar ondanks- de berichten, dat hij naar Amoy is gegaan, aldus het blad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2