Republikeinse noodregering staat nog niet achter de overeenkomst RADIO Internationaal bouwcentrum door Minister In 't Veld geopend Jacht op „Hollandse nieuwe Sjafruddin stelt vérgaande eisen aan Sukarno en Hatta Uitspraak Van de Minister over toestanden in kamp „de Slikken" Boodschap van Haile Selassie aan Assemblee der V.N. DETECTIVE Instituut ten behoeve van de Europese wederopbouw Katwijk wenst een eigen haven Zei U iets? Ondanks de beweringen van Rum Gerechtigheid Personeel niet langer geschorst Station buitenland op Schiphol MOEHEID Persconferentie van dr. Koets tegen wil en dank De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld heeft gistermiddag namens de minister-president het bouwcentrum te Rotterdam als internationaal instituut geopend in tegenwoordigheid van een kleine duizend genodigden, die behalve uit eigen land nog uit 13 andere landen naar de Maas stad waren gekomen, om deze gebeurtens te Rotterdam bij te wonen. BELANGSTELLING VAN CORPS DIPLOMATIQUE Onder de buitenlandse gasten bevonden zich de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en België, de gezanten van Finland, Luxem burg, Italië, Zweden, Finland en Oostenrijk, alsmede de heer Hen ri Durand, minister van de indu striële productie in Frankrijk en vele consuls. Onder de Nederland se genodigden waren oud-minister L. Neher, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de Commissaris van de Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de burgemeesters van een 17-tal steden, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland, dr. M. W. Hol- trop, president-directeur van de Nederlandse Bank en vele andere autoriteiten. Dr. W. Drees, die oorspronkelijk de opening zou verrichten, burge meester Oud en vele Kamerleden, die de openingsbijeenkomst zouden bijwonen, waren door de Kamer debatten over Indonesië verhin derd tegenwoordig te zijn. Namens het bestuur van de stichting bouwcentrum heette prof. ir. H. T. Zwiers de aanwezigen welkom. Hierna schetste hij de ontwikkeling van de gedachten, die tot het instituut van het bouw centrum hebben geleid. Andere vormen van denken en doen in het bouwen", aldus spr., die niet alleen gevonden kunnen worden door particuliere experi menten van ondernemende enke lingen. maar waarbij ook een aan vankelijke tijdnood zou dwingen tot samenwerking, tot documenta tie, tot uitwisseling, tot research, tot onderlinge en tot publieke voorlichting, zowel nationaal als internationaal, ziedaar in ,,a nuts hell" de ontwikkeling van de ge dachte. Minister mr. dr. J. in 't Veld sprak de rede uit, die dr. Drees zelf zou hebben gehouden. De minister gaf een beeld van de verwoestingen in Nederland en de ontwrichting van het maat schappelijk leven, waaronder Nc- denand in Mei 1945 gebukt ging. 21 doden bij vliegtuigongeluk ALEPPO. 16 Mei (AFP) Bij een vliegongeluk tijdens een sport- feest te Aleppo zijn Zaterdag 21 personen om het leven gekomen. Er zijn 40 gewonden. Een militair vliegtuig voerde stunts uit en stortte op het stadion te pletter. Het grote aantal doden is te wijten aan een paniek, die zich van de toeschouwers meester maakte. EERVOL ONTSLAG AAN DR. BROUWER BATAVIA, 16 Mei (Aneta) Met ingang van 31 Mei is aan de Com missaris van de Kroon voor Oost- Sumatra, dr. M. Brouwer, op zijn verzoek wegens volbrachte dienst tijd eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten aan den lande bewezen. PROGRAMMA DONDERDAG 19 MEI HILVERSUM n, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.45 Morgengebed en li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gra- mofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 School radio; NCRV: 10.00 Gramofoonmu ziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gra mofoonmuziek; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Schoolradio; 12.13 Zang en piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Promenade Orkest; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws: 13.20 Amuse ments Orkest; 13.45 Voor de vrouw; NCRV: 14.00 Sopraan en orgel; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Even onder ons; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Viool; 16.45 Gramofoonmuziek; 17 00 Jeugdjournaal; 17.30 Zang en voordracht; 17.50 Jeugdprogramma; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Repor tage; 18.30 Koor; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actualiteiten; 19 45 Gramofoonmuziek: 19.55 Le zing; 20.00 Nieuws; 20.05 Program ma-proloog: 20.15 Gevarieerd pro gramma; 22.15 ,,De vaart der vol ken"; 22.25 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sweelinck kwartet; 23.45 gra mofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en w~-rrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.15 de Speeldens; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgel en cello; 11.45 Voordracht: 12.00 Me- tropole Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Dansmuziek; 14.00 Lezing; 14.15 So listenprogramma; 15.00 Klimop"; 16.00 „Assortimento"; 17.00 Jeugd programma; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Kwintet Johnnv Mever; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Het Nieuws; 18.15 SportpraaU-- 18.^.0 Militair commentaar; 19.00 Radio strip; 19.10 Musette-orkest; 19.40 .De Bond voor Staatspensionne- ring": 19.45 Regeringsuitzending; 20 00 Nieuws; 20.05 In het Radio zoeklicht: 20.15 Het Radio Philhar- monisch Orkest en vioolsoliste; 21.00 Vertellingen in woord en muziek, 21.30 Opmerkingen over geestelijke gezondheid; 21.45 Piano: 22-°° Stormwind vertelt"; 22.30 The Sky- masters; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmuziek. Hij zeide verder: „vandaar onze gemeenschappelijke bezorgdheid. Onze bezorgdheid of het mogelijk zou zijn om, met inspanning van alle krachten, onze landen een nieuw gezicht en een nieuwe wel vaart te geven, en de arbeids- en levensvreugde van millioenen te doen herleven. Moge het bouwcentrum uitgroei en tot een voorbeeld voor velen van practische Europese samenwer king en tot een der krachtbronnen voor vernieuwing van ons aller werelddeel. Met deze wens verklaar ik het bouwcentrum geopend als interna tionaal instituut voor documenta tie, voorlichting en uitwisseling van gedachten en gegevens ten behoeve van de Europese weder opbouw." Na de openingsplechtigheid wer den de gasten rondgeleid door het gebouw, waar de laatste dagen on der hoogspanning aan nieuwe ex posities is gewerkt. De 150 panelen met bouwmaterialen, die het bouw centrum bij de ingebruikneming nu ongeveer een half jaar geleden telde, zijn met 300 vermeerderd. Uit alle landen van Europa kwa men inzendingen binnen. JAARVERSLAG NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN Verschenen is het jaarverslag over 1948 van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. Hieruit blijkt, dat het fonds in 783 gevallen hulp verleende tot een totaal bedrag van f 223.348,12. Hier onder is begrepen f 34.015 aan voorschotten en f 13.347,03 voor ex-gijzelaars. Van het totaal bedrag dat aan verschillende instanties voor hulpverleningen naderhand werd beschikbaar gesteld, kwam 47 pet. voor rekening van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Noden. Gedurende 1948 werd f 7.363. op alle lopende voorschotten, dus ook op die welke gegeven zijn in 1946 en 1947, terug ontvangen. In alle vroegte zijn de Neder landse haringvloten Dinsdagmor gen uitgevaren op jacht naar „Hollandse Nieuwe". In Scheveningen verlieten om streeks 5 uur de eerste loggers de havens voor een tocht van ruim 200 mijl naar de haringgronden. Het slechte weer had de familie leden van de opvarenden niet weerhouden de vertjrekkenden een vaarwel toe te wuiven. Doch ook vele belangstellenden, die de met vlaggen in top uitvarende vloot wilden zien, hadden regen en wind getrotseerd. Honderden waren op de Kon. Wilhelminahaven te Vlaardingen aanwezig om afscheid te nemen van de vissers, die ter haringvisse rij zouden uitvaren. 33 loggers hebben de haven van IJmuiden verlaten, uitgezwaaid door een grote menigte, die on danks het vroeg uur op de kop var. de haven was bijeengekomen. Vrijdag of Zaterdag kan de Hol landse Nieuwe worden verwacht. Als besluit van de vlaggetjes- week ter gelegenheid van de uit vaart van de Katwijkse haring vloot bracht de Katwijkse mid denstandscentrale 150Ó mensen naar IJmuiden ter ondersteuning van de actie voor een eigen vis sershaven. Het volgende telegram is verzonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening: „De bemanning van het eerste deel van de uitvarende Katwijkse vloot, het gemeentebe stuur, de volledige besturen der drie middenstands organisaties, vergezeld van ruim 1500 belang stellenden te IJmuiden bijeen om getuige te zijn van de uit vaart der vloot, verzoeken uwe excellentie met- klem bespoediging van de verwezenlijking der Kat wijkse havenplannen." Aan minister-president Drees deed de Maasbodehet ver wijt dat hij op de internatio nale socialistische conferentie gesproken heeft als socialist. Deze critische opmerking zou misverstand kunnen wekken. Zoals wij van een katholiek verwachten, dat hij in het openhaar als katholiek spreekt, zo begrijpen wij, dat een socia list in het openhaar niet on herkenbaar is. De „Maasbode" zal bedoeld hebben, dat zij het onjuist vond, dat onze minis ter-president op die conferen tie zich teveel liet gelden als lid van de P.v.d.A. Dat heeft Drees inderdaad gedaan en dat was minder juist. Maar men kan socialist zijn, zonder lid van de P.v.d.A. te zijn, en mis schien ook wel lid van de P.v.d.A. zonder socialist maar dat laat ik nu in het mid den. Het schijnt wel heel moeilijk, een leidende positie in de P.v.d.A. in te nemen, zonder eigengereid te doen. Dat heb ik ai meermalen on dervonden en burgemeester van Walsum, die voorzitter is van de protestantse werkge meenschap van die partij, gaf er blijk van, toen hij op een dezer dagen gehouden confe rentie van die werkgemeen schap de slagzin vertolkte: Zonder het socialisme heeft de wereld geen toekomst meer. Dat is een gevaarlijke herin nering aan een berucht woord van een zeker iemand, die be weerde, dat de wereld zonder nationaal-socialisme en een ander, die volgens het recept van „His Masters Voice" te kennen gaf, dat Nederland geen toekomst meer zou heb ben zonder Mussert en de N.S.B. Wij weten, hoe het der gelijke lieden is vergaan. Hoogmoed komt en kwam voor de val. Spreek gerust als socialist, meneer Van Wal sum maar houdt er verder re kening mee, dat wie zich aan een ander spiegelt, dit zacht doet Dinsdagmorgen vroeg zijn de Ijmuidense en Katwijkse trawlers vanuit IJmuiden weer ter haringvangst uitgevaren. Onder grote belangstelling verlaten de schepen de vissershaven. BATAVIA, 17 Mei (Aneta) Het Federalistische Indonesische dagblad „Warta Indonesia" schrijft: „Bijna op hetzelfde moment dat Rum, de voorzitter van de republikeinse delegatie bekend maakte, dat hij, via New Delhi, een telegram had ontvangen van Sjafruddin, waarin de republikeinse noodregering op Sumatra zich achter de te Batavia bereikte overeenkoitist stelde en aan de sultan van Djogja opdroeg het bestuur over Djogja op zich te nemen, wanneer de Nederlanders zich zouden terugtrekken, gaf Sjafruddin op 14 Mei via de radio een communiqué uit, dat luidde als volgt: men zijn belofte zal naleven, nl. de onvoorwaardelijke volledige souvereiniteitsoverdracht aan het volk van Indonesië". „In verband met de op 7 Mei te Batavia bereikte, overeenkomst tus sen dr. van Royén en Moh. Rum maakt de noodregering, met goed keuring van alle ministers en chefs-staven, bekend: De noodregering heeft op 27 Maart de republikeinse leiders op Bangka geïnstrueerd: 1) De terugkeer van de republi keinse regering naar Djogja dient in te houden, dat de Nederlandse regering in principe de macht er kent van de republikeinse regering over heel Java, Sumatra en de om liggende eilanden, zoals zij erkend heeft in de overeenkomst van Ling- gadjati. 2. De sub. 1 bedoelde erkenning betekent, dat de eenheden van de TNI, die thans op Java, Sumatra en de omliggende eilanden ver spreid zijn, niet zullen worden te ruggetrokken uit hun gebieden voor een federale Indonesische re gering gevormd is. Vooralsnog kan de noodregering geen standpunt bepalen ten aanzien van de voorlopige overeenkomst, voordat zij hieromtrent voldoende inlichtingen krijgt van Sukarno en Hatta. Op grond hiervan kan de noodregering haar bevoegdheden dan ook nog niet teruggeven aan de regering Sukarno-Hatta, ook al Er is een gerechtigheid. Dat staat deze week in het Zon dags-evangelie. Een woord van Christus. Dat waar is en ter zijner tijd zal blijken. In Hongarije zucht een Kardinaal en met hem talloze anderen, in een wrede gevangenis, om dat het recht door een gewe tenloze regering verkracht werd. Denkt u nog aan Kardi naal Mindszenty? Op het plaatje dat destijds door de Katholieke Actie overal in Nederland werd verspreid, staat onder zijn foto: Gevan gen genomen 26 December 194S. Nu zijn we Mei, bijna vijf maanden verder. De sen satie rond dit schijn-proces is qeluwd. Maar de Kardinaal, tot een qebroken man ge maakt, rekent er nog altijd op, dat wij Donderdags voor hem de H. Mis bijwonen. Doet u het? Morgen? MARCUS. zijn de leden van genoemde rege ring weer te Djogja bijeen. Deze teruggave kan eerst geschieden, nadat de noodregering er van overtuigd is, dat de regering-Su- karno-Hatta inderdaad vrij is haar plichten te vervullen, zulks naar het oordeel van de noodre gering, aldus luidt het communi qué. Onder verwijzing naar de voor waarden, die Sjafruddin stelt aan het aannemen van de tussen dr. van Royen en Moh, Rum tot stand gekomen overeenkomst, schrijft „Warta Indonesia", dat dit com muniqué van Sjafruddin in wezen afwijkt van hetgeen Rum bekend maakte. Het blad zegt benieuwd te zijn te vernemen, hoe Rum zijn uitleg kan rijmen met het uitge zonden communiqué van de nood regering. De Republikeinse woordvoerder verklaarde hieromtrent aan Aneta, dat deze aangelegenheid thans in onderzoek is. Hij voegde hieraan toe, dat Rum intussen bij zijn ver klaring blijft, dat de noodregering- Sjafruddin zich achter de voorlo pige overeenkomst stelt. Het te Medan verschijnende Re publikeinse dagblad „Waspada" meldt, dat de Republikeinse radio te Kotaradja (Noordpunt van Atjeh), Vrijdagavond heeft omge roepen, dat in verband met de ver klaringen van dr. van Royen en Moh. Rum de Republikeinse nood regering het noodzakelijk oordeelt eerst overleg te plegen met de re publikeinse leiders op Bangka, al vorens zich accoord te verklaren met de overeenkomst. Het blad meldt voorts, dat Sja fruddin aan Moh. Rum een ont moeting tussen de noodregering en de leiders op Bangka ergens op republikeins gebied heeft verzocht. Verder werd melding gemaakt van een telegram van de volgende strekking, dat Sjafruddin heeft ge zonden aan Maramis te New Delhi: „Zelfs ingeval een overeenkomst wordt bereikt tussen de regering van de republiek en de Nederland se regering staan wij Indonesiërs wantrouwend tegenover de Neder landse voornemens. Zelfs al ver zekerde dr. van Royen aan Moh. Rum, dat de Nederlandse regering de thans bereikte overeenkomst eerlijk zal naleven, kan de nood regering dit wantrouwen niet van zich afwerpen, gezien de bittere ervaringen in het verleden sinds de negentiende eeuw. Op grond daarvan dient bij de Assemblée van de Verenigde Na ties te worden aangedrongen op het nemen van stappen ter verkrij ging van duidelijkere waarborgen ten aanzien van Nederland, dat Ten aanzien van de berichten over het standpunt der republi keinse noodregering inzake de overeenkomst verklaarde Moh. Rum aan het republikeinse dag blad „Merdeka", dat genoemde be richten niet als uitgangspunt ge bruikt kunnen worden, omdat zij elkaar tegenspreken. Volgens Rum zou alles pas duidelijk worden na dat het republikeinse kabinet te Djogja bijeenkomt om het stand punt te bepalen van de republi keinse regering. Verder verneemt het blad, dat het aan de noodre gering overgedragen mandaat elk ogenblik kan worden ingetrokken, nadat alle republikeinse ministers een kabinetszitting hebben belegd. Op de vraag, waarom de noodre gering het gezag in handen van de Sultan van Djogja gelegd heeft, verklaarde Rum, dat dit geschied is, omdat het republikeinse kabi net nog niet bijeengekomen is en het mandaat dus nog in handen van Sjafruddin ligt. FANNY IN AMERIKA NEW YORK, 17 Mei (A.N.P.) Fanny Blankers-Koen gaf vandaag in een interview te New York te kennen, dat zij van plan is, zich het volgend jaar terug te trekken, en wel na de Europese kampioen schappen. Deze mededeling gaf zij aan de pers, voordat zij naar Los Angeles vertrok. Zij voegde ei; aan toe: „Er is geen bijzondere reden, waarom ik er juist het volgende jaar mee ophoud, maar er moet nu eenmaal een grens zijn, hoewel het niet gemakkelijk voor mij zal zijn er helemaal mee te stoppen". Wij publiceerden enige lijd geleden enkele gegevens, in de vorm van een reportage, over de toestanden en verhoudingen in het kamp „De Slikken" in de provincie Groningen. N.a.v. een artikel in „De Gelderlander" vond de minister van Justitie het nood zakelijk een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van het personeel, dat tijdens het onderzoek werd geschorst. In bovengenoemde reportage werd onzerzijds stelling genomen tegen de beweringen in de Gelderlander. Dit blad heeft hier Maandag jl. in een hoofdartikel commentaar op gegeven. Intus sen verneemt het A.N.P. in Den Haag van de zijde van het de partement van Justitie dat de minister geen termen aanwezig heeft geacht om de directeur van dit kamp en de leden van het personeel nog langer met verlof te zenden. De Gelderlander schrijft in een hoofdartikel van Maandag j.l., dat wij de mening van pater W. Arts MSC, pater Arts tekende in de Gelderlander bezwaren aan tegen toestanden en verhoudingen in de kampen voor politieke delinquen ten en noemde als voorbeeld het kamp De Slikken ten onrechte hebben bestreden in ons blad. Achteraf blijkt, uit het onder zoek van de minister van Justitie, dat zij, die tegen de publicaties van pater Arts in de Gelderlander opkwamen, niet ver de plank heb ben misgeslagen. Het ANP verneemt van betrouw bare zijde: „Het in de gemeente Eenrum ge legen werkkamp „De Slikken" te Westernieland, waar honderdtallen politieke delinquenten voor en na hun gehele straftijd of een deel daarvan doorbrachten, heeft de laatste dagen in het brandpunt der belangstelling gestaan. De reden daarvan is, dat de hoofdinspecteur van het gevange niswezen in publicaties van enige in het Oosten des lands verschij nende bladen aanleiding had ge vonden, de directeur dezer inrich ting, de heer J. Kraeima en negen bewakers ongevraagd verlof te verlenen. Door het lid der Tweede Kamer, de heer Biewenga AR, werd reeds gevraagd of de minister een on derzoek heeft doen instellen naar de gedragingen van de directeur en de bewakers en zo ja, of deze bereid is aan de Kamer het resul taat van dit onderzoek mede te de len. De aanleiding tot deze schorsing zou, naar men ons verzekerde, een gevolg zijn geweest van het feit, dat tegen de bewoners van een kamer van het kamp. die ook na waarschuwing, geregeld hun ka mer bevuilden, waarover door de gedetineerden, dié de corveedien sten verrichten, werd geklaagd, een strafmaatregel werd getroffen. Deze maatregel bestond uit een strafmars van 16 K.M., welke door enige bladen als „bloedmars" werd betiteld, terwijl voorts werd ge meld dat de gedetineerden in ,,De Slikken" slecht werden behandeld en er als „levende lijden" rond liepen. Over de tegen de directeur en personeel getroffen maatregel ont stond grote ontstemming, zowel bij de kampbewoners als anderen. De dag nadat de maatregel werd getroffen, ondertekenden bijna al le gedetineerden een request, waarin gevraagd werd deze weer ongedaan te maken. Ook de dokter van het kamp, dr. Heringa van Warffum, de beide geestelijke verzorgers, resp. pater Knell en predikant Hoekstra en het plaatselijke hoofd der O.L. schooi, Warntjes, die aan vele ge detineerden geregeld lessen geeft en het kamp vrijelijk kan bezoe ken, waren van mening, dat de schorsing niet gemotiveerd was. Volgens hen zijn de feiten in fla grante tegenstelling met de aantij gingen. Van „levende lijken" is geen sprake. De gedetineerden worden zoveel mogelijk in de omgeving te werk gesteld en in de zomermaan den helpen zij de oogst binnen brengen. Voorts worden zij tewerk gesteld bij de landaanwinnings werkzaamheden, waarbij redelijke werk- en schafttijden gelden. Voor studie zijn voldoende tijd, gelegenheid, leerkrachten en leer middelen, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Vele. ge detineerden haalden hier o.a. hun middenstandsdiploma. Natuurlijk is een rijkswerkinrichting geen recreatieoord, er moet gewerkt worden, wat voor de oudere intel lectuelen onder de gestraften mis schien wel een bezwaar kan zijn, doch de lichamelijk ongeschikten worden vrijges'^ld." Deze feiten wérden door ons ook reeds genoemd, feiten dus die thans van officiële zijde worden beves tigd. Doodstraf geëist tegen kampbewaker De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam mr. B. J. Besier eiste gisterenmiddag de doodstraf tegen de 54-jarige Duit ser Heinrich Anton Dohmen uit Duisburg, die tijdens de bezetting bewaker was in het kamp Amers foort. DOOR MINISTER SPITZEN GEOPEND SCHIPHOL 17 Mei Met de wens „dat het herboren Schiphol Nederland tot zegen moge strek ken" opende gisterenochtend de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, het stationsgebouw buitenland op de luchthaven Schiphol. De minister releveerde, dat in 1938 drie millioen kilo vracht door de K.L.M. was vervoerd. In 1948 was dat 8.500.000 kg. Z. E. deelde tenslotte de directeur van de gemeentelijke handelsinrich. tingen, ir. L. Boogerd, mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De bedrijfsdirecteur van zie luchtvaart op Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, is door de Konin gin benoemd tot officier ie de Or de van Oranje Nassau. De heer Plesman zeide dat sinds de bevrijding 1 millioen passagiers, 12V, millioen kg. vracht en 5 millioen kg. post van Schiphol uit zijn verzonden. De K.L.M. draagt thans 80 pet. in de inkomsten van de luchthaven bij. Eind 1945 werkte de K.L.M. met 800 man personeel. In 1946 was dit al uitgebreid tot 4000, in 1947 4600 en in 1948 7200. Mijnhardtjes wekken op bij gees telijke en lichamelijke vermoeid- heid en verdrijven allerlei pijnen. BATAVIA, 17 Mei (Aneta). ,,De Nederlandse delegatie heeft in geen enkel opzicht het recht prijsgegeven van politieke wils vorming en vrije meningsuiting", aldus heeft dr. P. J. Koets, direc teur van het kabinet van de H.V.K., in een persconferentie verklaard, toen hjj sprak over ar tikel 4 van de verklaring van dr. van Royen van 7 Mei. „Slechts verbond de Nederlandse delegatie zich van de dag der ver klaring af geen nieuwe staatkundi ge organisaties in de vorm van negara's of daerahs in het leven te roepen of te erkennen in een ge bied, dat op 1 December j.l onder republikeinse controle stond". Het lijkt de aangewezen weg om te trachten ter ronde tafelconferentie in onderling overleg overeenstem mig te bereiken over de wijze, waarop in vrijheid een uitspraak over het eigen staatkundig bestel van de verschillende volksgemeen schappen kan worden gedaan en in afwachting daarvan zoveel moge lijk het vraagstuk der „eenheid in verscheidenheid" of zo men wil der „verscheidenheid in eenheid" over te brengen uit de sfeer van conflict en emotie naar die van samenwer king en redelijkheid. FLUSHING MEADOWS, 17 Mei (Rr.). Bij de hervatting van het debat over de toekomst van de vroegere Italiaanse koloniën had de algemene vergadering voor zich een boodschap van keizer Haile Selassie van Ethiopië, waar in een beroep gedaan wordt op hereniging van Eritrea met Etio- pië. De boodschap zegt o.m. dat het hier een kwestie betreft van het teruggeven aan Ethiopië van het gebied Van Eritrea, „dat duizen den jaren een integrerend deel van ons land is geweest en niet een kwestie van het zoeken naar een formule voor een speciaal re giem van onafhankelijkheid voor een gebied, dat economisch noch anderszins in staat is een onaf hankelijk bestaan te leiden." De Poolse afgevaardigde Jan Drohojowski, die het debat open de, zeide, dat de overeenkomst Bevin-Sforza betreffende de vroe gere Italiaanse koloniën „een dolk stoot in de rug der V.N." was. Generaal Romulo (Philippij- de nen) verklaarde zich tegen Brits-Italiaanse overeenkomst. Zafrullah Chan van Pakistan stelde voor, de gehele kwestie te laten onderzoeken door een spe ciale commissie. Jacob Malik (Sowjet-Unie) zeide, dat de aanbeveling van de politieke commissie een „handeltje en een complot" betekende. Het Sowjet-voorstel voor rechtstreek se trustschap van de V.N. zou volgens hem de betrokken gebie den onafhankelijkheid waarborg- gen zodra deze mogelijk zou zijn. De Amerikaanse vertegenwoor diger, Warren Austin, zeide: „of schoon deze resolutie niet het juiste antwoord op het probleem inhoudt, bevat zij toch elementen van een antwoord, welke zij de Assemblee aanbevelen als de meest practische oplossing in de huidige omstandigheden. Bij roe- wijzing van een bestuurstaak aan Italië zullen wij dit land verwel komen als deelgenoot in de grote taak van bijstand verlenen aan de bevolking van Afrika op de weg van politieke en economische vooruitgang." door H. VöLMER FEUILLETON 32 Signe rilde met 'n grappig ge zicht. „Bier valt er zo koud in en het is zo'n geweldige plas in je maag!" „Bij hoge uitzondering drink ik een glas bier. Sterke drank heb ik nog nooit geproefd. Het is mijn vaste voornemen, hem nooit te proeven ook." "„Je kunt alles te ver doordrij ven", meende zij schokschouderend. „Een borrel op zijn tijd schaadt niet. Eet jij niet wat mee?" ,,'k Heb geen trek. Om het rond uit te zeggen, Signe 'k begrijp niet, hoe een meisje als jij zich aangetrokken kan gevoelen tot zo'n gribus, terwijl er nette gele genheden te kust en te keur zijn". Zij fronste de wenkbrauwen. „Deze gelegenheid staat gunstiger aangeschreven dan je denkt. Jij gaat uitsluitend op de buurt af. Dat is het hem juist in Stock holm moet je de adressen kennen. Wanneer je eens 's middags onder het lunchuur komt of tijdens het diner zou je je er over verbazen, hoeveel fijne lui hier eten. De ta rieven zijn laag, wat ze voorzetten is prima. In dit opzicht kan de Maxim Bar met de beste restau rant concurreren. Nergens worden de klanten zo vlug bediend kijk, daar is mijn biefstuk al!" Terwijl Signe at, nam August 't meisje nauwkeurig op, hij kon het nu beter doen dan in de hall van 't hotel, omdat zij vlak tegenover hem zat. Zijn vluchtige taxatie van toen was niet juist geweest: hij haar te jong geschat, misschien wel een jaar of vijf. Om de mond waren scherpe trekken, de heldere glans van de ogen was langs kunst- matigen weg verkregen en aan de blos op de wangen was 't poeder dons niet vreemd. „Waarom bestelde je bier, als je er toch niet van drinkt?" infor meerde zij toen zij haar maaltijd had beëindigd. „Ik vind het niet lekker". „Had je over je afkeer van ster ke drank heengezet en een cock tail genomen, een Martini dry. Die is uitstekend. Ik neem er tenmin ste nog één." Toen de consumptie was gebracht, drong zij er op aan, dat hij met haar zou klinken. Hij deed het, maar dronk niet. Zij slaagde er niet in, haar ont stemming te verhelen. „Hemel, wat ben jij een saaie Piet! Vooruit, doe als ikad fundum! Dan komt de stemming er in!" Signe dronk in één teug haar glas leeg. August schudde 't hoofd. Hij had haar graag een genoegen gedaan, maar 't bier smaakte hem absoluut niet en hij dacht er niet aan, zijn glas te ledigen, al ontstemde hij er haar door. Zowaar begon hij een tikje spijt te gevoelen, dat hij zich had laten verleiden, met 't meisje op stap te gaan. Hoe langer hij in haar gezelschap verkeerde, des te minder bezielde zij hem. Vermoe delijk paste zij beter bij Lars Fol- mer welnu, die kon haar krij gen, wat hem betrof! „Waaróver pieker je?" vroeg Signe na een zwijgen. „Ik vind dat het zoetjesaan tijd wordt naar 't „Sint Olaf" terug te keren. Het is nog een hele tippel. „Weet je wat ik vind?" scham perde zij, „Dat je écht genoeglijk gezelschap bent! Een ogenblik! 'k Ben zo weer bij je!" Signe liet haar tasje liggen. August kwam overeind en stelde het haar ter had. Zij bedankte met een glimlach, klopte hem bij het verlaten van de box vriendschap pelijk op de arm. Hij reageerde niet maar staarde strak voor zich. Hun box was op één na de laatste. Ter wijl hij stond, werd in de achter ste afdeling twee mannen gewaar. Ofschoon één van hen zich onmid dellijk vooroverboog, deed hij het toch niet zo gauw, of August had hem herkend. Langzaam ging hij weer zitten. Zijn neusvleugels trilden, in zijn ogen verscheen een hard licht. De bezoeker in de box achter hem was niemand anders dan de man, dien hij in 't „Sint Olaf" met de pseudo mevrouw Hangö had ge zien, en die zich Klausen noemde. Söderman begon te begrijpen, dat hij met een bijzondere bedoeling naar de Maxim Bar was gelokt. Dan maakte Signe Hansen zonder enige twijfel dee] uit van het com plot; dan kon het geen toeval zijn geweest, dat zij haar zuster in de sigarettenkiosk verving als het haar zuster was! Signe's innemen de manieren waren er enkel en al leen op berekend, hem naar deze obscure gelegenheid mee te tronen. Waar zat zij nu? Zou zij terugke ren? Hij geloofde er niets van! Wat achter 't complot stak, was hem vooralsnog een raadsel, maar zóveel besefte hij wel, dat 't op her rie zou uitdraaien. Om geen andere reden hadden ze hem in de Maxim Bar willen hebben, waar zich Klau sen bevond, de man die door de po litie werd gezocht in verband met de diefstal van 't befaamde hals snoer. Toeval was ten enenmale uitgesloten. Signe Hansen had op dracht gekregen, hem mee te lok ken en als 't eerste 't beste groen tje was hij in de val gelopen! Klau sen wist natuurlijk met wie hij te doen had. Vandaar dat de schurk zo snel het hoofd vooroverboog maar toch niet snel genoeg! Ineens vielen August de schellen van de ogen. Werd de hand op de pseudo mevrouw Hangö gelegd dan konden degenen, die aan de plun dering van de brandkast in 't „Sint Olaf" debet waren, er op rekenen, ook spoedig te worden geknipt. Boch zover was het nog niet en zo ver mocht 't ook niet komen. Méér dan de politie vreesden zij de hotel detective. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3