Nieuw Rotterdam begroette H.M. de Koningin bij haar officieel bezoek Derde zitting van de Assemblee der Verenigde Naties gesloten Duizenden evacué's uit Djogja Protest van Koning Leopold Internationale vredesconferentie in plechtige zitting herdacht Rivaliteit tussen Republikeinse strijdgroepen Ontstemming in België DSCHOOL len te Bergen ;ove gewenst GADERING een gen - Drente EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Flushing Meadows in vacantiestemming Donderdag 19 Mei 1949 45e laargang No. 11567 Vorstelijk paar zette luister bij aan de opbouwdag De Maasstad in feesttooi De toekomstige status van Indonesië Franco doet onthullingen Optimisme van Trygve Lie Verklaring van de Ned. delegatie Tegen gepleegde misbruiken en laakbare handelingen" Verstrekkend initiatief van Czaar Nicolaas Landhuis door brand verwoest Activiteit van terroristen Enkele kolensoorten zonder bon? en Tennisuitslagen CCA* 4Scorel 6—2 Velserbeek 1 44 asse: imo ;ers 1—T.C.U. 2 l Waeck 1 -Gloria 1 2—6 8—2 3—5 2—6 1RZICHT PURMEREND CND, 17 Mei. De aan- inderen en vooral die lekoeien viel niet tegen van het jaar; maar de n de vette koeien was al heel klein en daar- en ook nog 4 kruis- aantal melkkoeien was maar de vraagprijzen aren wel weer zo vast, a handel wel tegenhield, iland is tegenwuur»iig este afnemer en dit irijzen er op, waardoor aen stug verloop had. lekoeien ging hef nog er is, vooral in de me. at gras, zodat ieder nog eest bij wil kopen. Ook iken was aardig animo, le gebruiksstieren ging 'alm aan, een enkele ging wel boven de no de fokkalveren waren goed verkoopbaar. De kt was wel aardig be- hoofdzakelijk inlandse laar Texel heel weinig beste vette lammeren gevraagd voor export iede prijzen, anders was en kalm verloop. Het weideschapen begint af maar deze werden vrij rdeld. De gang in de geiten was weer min- ugge boel. Het asnbod was heel wat minder, dat ging de verkoop en gaf de afloop ook en te zien. Alleen de lielden zich goed. Het fokzeugen was heel r zij werden vrij goed Op. de pluimveemarkt n tamelijk aanbod, maar ;ang en de prijzen wor. beter op. us Huishoudkunde -18 jaar. ngsklas voor meisjes L.O. (A) leiding voor Kinder- cenverpleging, Lera- 'akken (Semi-Intern. opleiding Lerares bij [ishoudonderwijs. us Huishoudkunde o lagere school, igerie- en Costuum- olgcursus costumière us Huishoudkunde reek. Voor oudere ekt door de Direc- eg 24, Bergen N.H. (OGHEEMKAADSCHAP JRDERKW ARTIER i WOENSDAG 1 JUNI uur precies, in het MAAR. aaf voornoemd: KAMP le Bijzondere Raad van iremgmg te Alkmaar: park 6, Postgiro 1051U» ■ovincies is R.K. gezinnen e e edities :n Friesland oplage 26 cent ;ven 3t. Maarten, - Telefoon 25116 lurt 31, Tel. 4513 4, Telefoon 2589 jn circus verbinden; oonit nog altijd van n wordt onverwachts itterdam op de Vee- [eschikte standplaats iwagens. Op de wa- ir de voorste wagen man van een jaar a's vraag, „ik maak le steek gelaten. En Ik heb een mooie framma is nog nooit ,Als we 'ns samen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laaf 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 8S, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Opbouwdag was ditmaal wel een bijzondere feestdag voor de Rotterdammers. Want om half tien gistermorgen arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun eerste officiële bezoek aan Rotterdam na de inhuldiging, om een gehele dag in de Maasstad te verblijven, kennis te nemen van hetgeen in de jaren na de oorlog op opbouwgebied werd gepresteerd en om ge durende vele rijtoeren, die tezamen een lengte van 35 km had den, de hulde der Maas-stedelingen in ontvangst te nemen. Toegejuicht door han<4erden pad vinders en padvindsters, koubouters en welpen, die aan de Kralingse Piaslaan stonden opgesteld, kwam het Koninklijk Paar klokslag half- tien langs de Plaszoom uit de rich ting Gouda aangereden, gezeten in een zwarte auto, waarachter zich vier auto's met gevolg bevonden. Aan het begin van de Kralingse Plaslaan werd halt gehouden en kregen burgemeester Oud, hoofd commissaris Staal en mr. K, P. van der Mandele, kamerheer in buiten gewone dienst van H.M. de Konin gin, de gelegenheid de vorstelijke gasten welkom te heten. Koningin Juliana was gekleed in een licht-grijze mantel met wit vil ten hoed gegarneerd met witte ve ren. Zij droeg een blauwe japon. Prins Bernhard was in gekleed eos- tuum, met de welbekende witte anjer in het knoopsgat. Na de verwelkoming werden de Koninklijke bezoekers verrast met een schild, dat door enkele jeugdige padvinders namens de vier padvin dersorganisaties werd aangeboden. Langs de met vlaggen getooide wo ningen, toegejuicht door duizenden Rotterdammers ging de tocht naar het raadhuis. Hier stonden 1500 schoolkinderen opgesteld, wappe rend met kleine oranje vlaggetjes en wimpels der jeugdverenigingen. Voor het stadhuis stond een ere wacht van Mariniers onder leiding van kapitein T. H. Weert, met ter zijde de Marinierskapel onder lei ding van kapitein Gijsbert Nieu- land. Vergezeld door haar Gemaal in specteerde koningin Juliana de manschappen, waarna zij zich in het stadhuis begaf. Burgemeester Oud riep de konin gin en de prins een hartelijk wel kom toe bij het eerste officiële be zoek aan Rotterdam, na de troons bestijging. Hij herinnerde aan de In langdurige exclusieve bespre kingen met de Nederlandse minis ter-president dr. W, Drees en met minister Stikker ontving de ,,Sun Times" de volgende inlichtingen: 1. Op de komende ronde tafel conferentie zullen de onafhankelij ke Verenigde Staten van Indonesië een grondwet krijgen met volledige bevoegdheden op het gebied van eigen buitenlandse betrekkingen, financiën en handel. 2. Het symbool van de Kroon zal de enige schakel vormen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en Nederland. De verhouding zal te vergelijken zijn met die tussen India ëh het Verenigd Koninkrijk. 3. Over overeenkomsten betref fende Nederlandse beleggingen, handel in Indonesië en de voor de oorlog door Nederland gegeven ga rantie van de Indische staatsschuld zal worden onderhandeld. 4. Verkiezing, vorm en regeling van de federale regering van Indo nesië zal geheel aan de Indonesiërs worde overgelaten. MADRID 18 Mei (Reuter) Generaal Franco heeft Woens dagavond in een rede van ander half uur ter gelegenheid van de opening van de derde zittings periode van de Cortes, buiten landse mogendheden beschuldigd van intriges in Spanje. De generaal bevestigde Spanje's vriendschap jegens Portugal, de Arabieren, Zuid-Amerikaanse lan den en de V. S. Hij zeide, dat deze landen Spanje's vrienden waren in weerwil van ,,de pogingen van een zeker land om onze goede betrek kingen met hen te torpederen". Franco zeide vervolgens een zeer belangrijke onthulling te doen, die de belanghebbende kanselarijen ge heim houden, doch die Spanje moet weten. Hij las de Cortes hierop een telegram voor van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken d.d. 31Januari 1944 gericht *tot het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. In dit telegram stemde het Britse ministerie in met een door generaal George Strong, destijls onderstafchef van de Ame rikaanse militaire inlichtingendienst opgemaakt plan om de Duitse At lantic-wall aan te vallen via Span je. Volgens generaal Franco werd dit plan door Rusland verworpen. belangstelling die H.M. reeds als kroonprinses voor de Maasstad aan de dag had gelegd en het mede leven met de problemen waarmee de stad tijdens en na de oorlog te kampen had. „Eén dag per jaar, op de opbouwdag, werpt Rotterdam een blik terug op de geleverde pres taties en geeft de stad zich reken schap van alles wat nog moet ge beuren, voordat het grote werk van de wederopbouw is voltooid. Dat Uwe Majesteit en Koninklijke Hoogheid deze dag hebt uitgekozen voor dit bezoek, stemt tot grote dankbaarheid." Na de rede van de burgemees ter werden vele autoriteiten aan H.H.K.K.H.H. voorgesteld. De ko ningin onderhield zich geruime tijd met ieder van hen afzonderlijk. Het vorstelijk paar plaatste zijn hand tekening in het gulden hoek der stad. Onder groot enthousiasme dei- vele duizenden tegenover het stad huis verschenen de koningin en de prins op het balcon om de zang- hulde der kinderen in ontvangst te nemen. De hoge bezoekers namen een der 125 eensgezinswoningen van het complex „De Wielewaal" in ogen schouw, tot grote verrassing van de bewoners, die zich met die on verwachte bezoek buitengewoon in genomen toonden. De directeur van de Volkshuisvesting gaf aan de hand van een maquette een over zicht van de vorderingen in de bouw van dit complex. Het Konink lijk Paar maakte een korte wande ling door de straten van de „Wiele waal", waarna het weer instapte voor de rit naar de steiger van Hol- land-Amerika Lijn, waar de „Re- gentesseplaat" gereed lag voor een rondvaart door de havens. Moederlijk advies Deze rondvaart vormde wellicht het meest betekenisvolle onderdeel van het Koninklijk bezoek aan Rot terdam. Terwijl vanaf H.M. van Kinsbergen de saluutschoten wer den afgevuurd, vc*r de ..Regentes- seplaat" de Maas op, gevolgd door vele bevlagde boten, waarop vele belangstellenden dé tonsvaart volg den. Overal stonden de zeelieden opgesteld om de koningin een groet te brengen, gingen de armen om hoog en werd met zakdoeken ge zwaaid. Tijdens de lunch gebeurde het dat men de tafel wilde afruimen voor een volgend gerecht, maar dat burgemeester Oud die als gast heer veel te vertellen had bij de maaltijd was achtergebleven. Op haast moederlijke wijze gaf onze koningin de Rotterdamse burger vader de wenk, eerst zijn bord leeg te eten alvorens het volgende ge recht te laten serveren! 's Middags om 3 uur arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard In het Sparta stadion te Rotterdam woonden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het spel „Wij willen bouwen" bij. De vorstin en de Prins namen bij deze gelegenheid deel aan de symbolische handeling, welke bestond uit het omhoog trekken van een heiblok. FLUSHING MEADOWS, 18 Mei De derde zitting van de alge mene vergadering der V. N.. die twee maanden geduurd heeft, is Woensdagavond door de alge mene secretaris Trygve Lie geslo ten. „De hoop op vrede en het ver trouwen in de V. N. is sterker dan lange tijd het geval is geweest." aldus Lie. „De afgevaardigden der V. N. hebben de besprekingen over het opheffen van de Berlijnse blok kade tot een succesvolle afsluiting gebracht," zo zeide hij. „Op ander in het bouwcentrum, dat de dag tevoren als internationaal instituut was geopend. Zij werden ontvangen door de directie en het dagelijks be stuur. Gedurende 20 minuten de hoge gasten rondgeleid, waarna zij zich naar het Sparta-stadion bega ven ter bijwoning van het kinder spel „Wij willen bouwen". Het doel van dit spel was de Rotterdamse jeugd symbolisch te doen getuigen van haar wil en be reidheid, daarwerkelijk mee te hel pen aan de ophouw van haar stad Buiten het stadion hadden na af loop van het spel vele duizenden een plaatsje gezocht, om het Koninklijk Paar te zien vertrekken. Rotterdam heeft haar de Vorstelijke bezoekers een hartelijke ontvangst bereid! SEMARANG, 18 Mei (Aneta). De correspondent van Aneta te Semarang verneem^ dat tot dus verre 10.000 werkers met hun ge zinsleden voor evacuatie uit Djog ja geregistreerd staan. Oncontroleerbare aantallen per sonen vluchten te voet uit Djogja, omdat zij met willen wachten op de geregelde evacuatie. Reeds thans BRUSSEL, 18 Mei (Belga). De secretaris van Koning Leopold heeft de Eerste Minister Woens dagmiddag een schrijven van de Koning ter hand gesteld, dat als volgt luidt: De omstandigheden, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer Van leden der koninklijke familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe u dit schrijven te doen ge worden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zodanig voorgestelde versies bekend ge maakt, welke als een authentiek verslag van de gebeurtenissen werden voorgesteld. De persvrij heid is een in onze grondwet neer gelegd beginsel en er is geen sprake van, daaraan te tornen. Maar ik verhef mijn stem tegen de gepleegde misbruiken en laak bare handelingen, en ik ben ver wonderd dat zij generlei reactie verwekken vanwege de verant woordelijke overheidspersonen. Ik acht het als hoofd van de dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wijzen. Deze zijn van een zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waar digheid van de kroon en aan het morele crediet van de monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is u niet onbekend, dat des konings grondwettelijke positie hem verbiedt zich rechtstreeks of zijdelings op de weg van de pole miek te laten meevoeren. Ik richt mij derhalve tot u, mijnheer de Eerste Minister, u verzoekend dit schrijven mede te delen aan uw ambtgenoten en mij kennis te ge ven van de plannen der regering ten aanzien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten zijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. w. g. Leopold. ELECTRICITEITSKABELS DOOR HET NOORDZEE-KANAAL Zoals bekend, worden op het ogenblik electriciteitskabels door het Noordzee-kanaal getrokken, waarvoor een geul is gemaakt op vijftien meter diepte. Naar wij vernemen worden 26 kabels door getrokken, die bestemd zijn voor het hoogspanningskoppelnet in Ne derland, namelijk zeven kabels van 150 kilovolt, enige van 50 kilovolt, enkele van 10 kilovolt en telefoon kabels. Dit werk vergt twee etma len. Van de ene oever naar de an dere oever van het Noordzeekanaal is een speciale telefoonverbinding gelegd ten behoeve van de werk zaamheden. kan verwacht worden, dat het to taal aantal evacuéös minstens 50,000 zal zijn. In verband met de verschillende persberichten over de vraagstukken die samenhangen met de evacuatie uit Djogja, welke in brede kring onzekerheid hebben gewekt en aan. leiding hebben gegeven tot misver standen, heeft de Nederlandse de legatie een verklaring uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt: Vooropgesteld zij, dat de Neder landse regering er aan vasthoudt, dat, alvorens de Nederlandse troe pen uit Djogja worden teruggetrok ken, allereerst aan al diegenen, die in de overtuiging, daarmede hun land en volk het beste tc dienen, hun waardevolle medewerking heb ben verleend aan de Nederlandse militaire en civiele autoriteiten, gelegenheid zal moeten worden ge boden desgewenst uit Djogja te -evacueren. De delegatie erkent met dank baarheid, dat terzake van de repu blikeinse delegatie de grootst mo gelijke medewerking wordt oi»lar- vonden en heeft met voldoening rusten. vernomen, dat de sultan van Djog. ja heeff toegezegd een verklaring over de handhaving van de open bare veiligheid ten behoeve van alle ingezetenen te zullen afleg gen als bewijs van de ernstige wil van de republikeinse gezagsdragers om ook hunnerzijds terzake al .het mogelijke te doen, GESNEUVELDE CADETTEN UIT FRANKRIJK OVERGEBRACHT Ter gelegenheid van het over brengen van de stoffelijke resten van een aantal bij Dijon door de Duitsers gefusilleerde Nederlanders, is Woensdag op het kerkhof aldaar een plechtigheid gehouden. Een detachement van het 27ste regiment infanterie bracht de militaire eer en generaal Pfister van het Franse leger, legde op iedere kist het oor- logskruis. Verschillende hoge Fran se functionarissen brachten hulde aan de gevallenen en de Neder landse ambassadeur, baron van Boetzelaer van Oosterhout, dankte namens de Nederlandse regering. De stoffelijke resten van vier gefusilleerden worde naar Neder land overgebracht. De resten van vijf anderen zullen in Franse grond Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Rotterdam werd Haar voor het stadhuis een zanghulde gebracht. H.M. en Prins Bernhard luisterden op het balkon van het stadhuis naar de zanghulde. gebied en in andere omstandighe den hadden de V. N. ook haar waarde als vredestichter bewezen, zonder over een enkele soldaat te beschikken om haar besluiten door te voeren." Hij voegde er echter aan toe. dat de V. N. niet in staat zouden zijn de vrede te verzekeren, totdat de grote mogendheden de laatste oorlog definitief hebben af gewikkeld. Dr. Herbert Evatt, voorzitter der algemene vergadering, verklaarde, dat de strijd van de V. N. voor vrede voort zou gaan. totdat de overwinning van de vrede op rechtvaardige wijze verzekerd zou zijn. In deze derde zitting zijn de vol gende resultaten bereikt: Israël werd als 59ste lid tot de V. N. toegela ten, een ontwerpconventie over de internationale nieuwstransmissie werd aangenomen, een speciale commissie, waarin afgevaardigden van 14 landen zitting hebben, om de mogelijkheid tot oprichting van een speciale garde ter bescherming van personeel der V. N. in functie van alle kanten te beschouwen werd gevormd. Het vraagstuk van de toekomst der voormalige Italiaanse koloniën werd. na verwerping van de En gels-Italiaanse resolutie, naar de volgende zitting in September ver schoven. Het debat over de Indo nesische kwestie werd uitgesteld, totdat de besprekingen tussen Ne. derland en de republiek te Batavia geëindigd zijn. Het debat over de behandeling van de Indiërs in Zd.- Afrika werd op de lange baan ge schoven. EEN ONVERWACHTE MEEVALLER De familie Riesewijk, bestaande uit man, vrouw en twaalf kinderen, kreeg dezer dagen van het gemeen tehuis te Losser bericht, dat zy eerlang een erfenis uit Amerika kon verwachten. Ongeveer zestig jaar geleden ver trok uit Duitsland een oud-tante van de vrouw des huizes naar Amerika. Deze oud-tante is nu in de leeftijd van 92 jaar te New York overleden, een erfenis van ongeveer 3 millioen nalatend.. De overleden moeder van mevrouw Riesewijk had recht op een achtste deel, dat nu onder haar zeven kin deren wordt verdeeld, van wie er een in België, een in Nederland, en vijf in Duitsland wonen. Op plechtige en stemmige wijze is gisterenmiddag in de Ridder zaal het feit herdacht, dat 50 jaar geleden in Den Haag de eerste internationale vredesconferentie werd gehouden. H. M. de Koningin was vertegenwoordigd door mr. j. H. L. J. baron Sweers de Landas Wyborgh. Een groot aantal binnen- en buitenlandse Hoge persoonlijkheden vulden de zaal. Het symphonie-orkest van de Koninklijke militaire Kapel zorgde voor passende om lijsting van de redevoeringen, uitgesproken door |hr. mr. W. j. M. van Eysinga, oud rechter in het Permanente Hof van Inter nationale justitie en prof. Basdevant, president van dat Hof. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysin ga, memoreerde de tijd, die aan de eerste vredesconferentie van 1899 voorafging. In 1898 had de jonge Nederlandse rechtsgeleerde prof. van Vollenho ven reeds een brillante synthese van het internationale recht ge schreven. Wat nu nog ontbrak was echter een oproep van het hoofd van een staat tot instelling van een internationale organisatie. Deze kwam van de Czaar aller Russen, die, geinspireerd door de denkbeelden van zijn voorvader, Alexander I, aan Hare Majesteit, de Koningin der Nederlanden ver zocht, om de conferentie in Den Haag bijeen te roepen. In den brede de ontwikkeling sinds 1899 schetsende, vroeg prof. van Eysinga zich af, of de organisa tie van de Verenigde Naties niet zal degenereren tot een instrument van de politiek. Hij waarschuwde tot slot er tegen, dat „als de Assemblee en de Veilig heidsraad zullen voo'rtgaan zich als politieke instrumenten te beschou wen, zelfs in de gevallen, waarin het hun taak is het recht toe te passen, zij zullen afwijken van het doel der eerste vredesconferentie, met name de instelling van de heer schappij van het recht." Voorloper van het Handvest. ,,Het bijeenroepen van de confe rentie, op initiatief van Tsaar Nico laas II van Rusland, vond weer klank bij de volkeren. Ik betwijfel of het nobele initia- Amerikaans graanschip voor Duifsland Woensdag arriveerde m de Am. sterdamse haven het eerste Ameri kaanse graanschip voor Duitsland, het s.s. „Da\ 1 Gaülard" t Phila delphia. Ter gelegenheid hiervan bracht een groep Amerikaanse transportautoriteiten uit Frankfort een bezoek aan de hoofdstad, waar. bij o.a. de gebruikelijke rondvaart door de haven werd gemaakt. Het sinds de bevrijding leegstaan de kapitale landhuis „De Kreek' aan de noodweg te Hilversum is gistermiddag door een felle brand totaal verwoest, In het rieten dak vond het vuur, dat vermoedelijk door baldadige jongens is aangestoken, gretig voed sel en de brandweren van het ma rine-opleidingskamp en van Hilver sum konden er zich slechts toe be palen overslaan naar de omringen de bossen en de terreinen van het marine-opleidingskamp te voorko men. Het landhuis ,,De Kreek", dat als vijandelijk bezit na de bevrij ding onder beheer van het Beheers instituut kwam, heeft sindsdien voortdurend leeg gestaan. Het ligt zeer afgelegen en de jeugd had het reeds lang tot speeldomein gekozen. Door baldadige vernielingen was reeds voor tienduizenden guldens schade aan de kostbare lambrizering en de overige nog aanwezige inven taris aangebracht BATAVIA, 18 Mei (Aneta). genen die zich aanmelden, meren- Te Surabaja ontvangen berichten melden, dat de majoor der T.N.I., Sukowati, die met zijn troepen opereert in de omgeving van Madiun, kort geleden het vroegere lid der Tweede Kamer voor de C.P.N., Rustam Effendi, heelt ge vangen gezet, zulks om een eind te maken aan de geleidelijke com munistische beïnvloeding zijner guerillatroepen. In het Kedirise worden daaren tegen voortdurend kleine T.N.I.- eenheden ontwapend door de Ge- rakan Rak,i at Revolusioner. De onder leiding van Tan Ma- laka staande revolutionaire volks beweging, en verschillende com pagnieën van de T.N.I. hebben zich vrijwillig onder de vanen van de Partai Kommunis geschaard. Het voortdurend overhoop lig gen van de drie grote organisaties, de P.K.I., de T.N.I. en de Masjuni heeft o.a. tengevolge, dat het aan tal meldingen bij de Nederlandse autoriteiten van leden der ver schillende guerillatroepen, de laat ste tijd toeneemt, waarbij het een opvailend verschijnsel is, dat de- deels behoren tot de meer ontwik kelden, b v. leden van het offi cierskorps. Zowel uit West-Java als uit Oost-Java wordt nieuwe activi teit van rondtrekkende benden gemeld. Zo had Maandagnacht een overval plaats op het emplace ment der onderneming „Tjigom- bong" in West-Java door een bende van 40 man, die zich na een vuurgevecht met de onderne- mingswacht terugtrok. Evenals Maandagnacht verjoeg een 60 man sterke bende de vijf bewakers van een opslagplaats te Sukabumi en roofde alle daar aan wezige textiel. In Oost-Java deed Zaterdag nacht een bende een aanval op Modjokerto. Uit alle hoeken en gaten der stad kwamen groepen ter sterkte van 20 tot 30 man te voorschijn. Zij deden een aanval op het woonhuis van de adspirant- controleur, die echter te Suraba ja vertoefde. Het huis van de se cretaris van het regentschapskan toor, R. Sutedjo, werd aangevallen en hij met zijn gezin uit het huis gesleept, waarop Sutedjo met ba jonetsteken werd vermoord. tief van Koningin Wilhelmina, toen zij president Paul Kruger van de Transvaalse Republiek door het Nederlandse oorlogschip „Gelder land" van Zuid-Afrika naar Frank rijk liet overbrengen, ook onderno men had kunnen worden, indien het geen steun had gevonden in de her innering aan het door de vredescon ferentie verrichte werk en in de rol, die door de deelnemers aan de con ferentie was toebedeeld aan neu trale mogendheden bij het op minne lijke wijze oplossen van internatio nale geschillen. Het stichten van het Hof van. ar bitrage heeft de weg gebaand tot de totstandkoming van het interna tionaal gerechtshof, in 1945, waarin werd voorzien in het handvest der Verenigde Naties." Spr. keerde vervolgens terug tot de vredesconferentie van 1899: deze conferentie was niet vergeefs en de toen gesloten overeenkomsten zijn geen dode letters gebleven. Deze overeenkomsten blijven deel uit maken van de huidige internationale rechtsorde en zelfs moeten zij wor den beschouwd als een deel van onze beschaving." (Eigen bericht). De mogelijkheid is er, dat de ko- lendistributie voor het volgend sei zoen op een andere basis dan in voorgaande jaren zal geschieden, zo vernemen wij uit handelskringen. Zeer binnenkort zullen hierover mededelingen tegemoet kunnen wor den gezien. Dat zal zijn, wanneer er bonnen voor de komende winter worden aangewezen. De wijziging zal hierin bestaan, dat bepaalde soorten kolen zonder bon kunnen worden gekocht. Welke soorten dit zullen zijn hangt af van een beslissing van de minis ter van Economische Zaken. Tegen over het vrijgeven van b.v. cokes, zal echter komen te staan een gerin ger aantal bonkolen. Zo zouden er in het komende seizoen in plaats van 12 rantsoenen bonnen worden aangewezen voor 8 of tien rantsoe nen. Ook ten aanzien hiervan is nog geen beslissing genomen. In handelskringen zou men er zeer content over zijn, indien het departement tot het vrijgeven van sommige soorten kolen zou besluiten. De moeilijkheden van vorige jaren waren veelal een gevolg van het soortenprobleem. Indien nu de minst gevraagde soorten zonder bon zou den mogen worden verkocht en die soorten, welke zeer in trek zijn, op de bonnen, zouden de kolenhandela ren gemakkelijker goede vrienden met hun klanten kunnen blijven. OVER EEN UITLATING VAN VAN DER GOES Op de gistermiddag gehouden ver gadering van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft het katholieke Kamerlid Carton de Wiart minister Spaak geïnterpel leerd over de uitlatingen met be trekking tot de Belgische Koning van de leider der fractie van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, jhr. van der Goes van Na- ters, op het internationaal socialis tisch congres te Baarn. Spreker maakte zich tot tolk van het katholieke volksdeel en sprak zijn verontwaardiging uit over het feit, dat de heer van der Goes van Naters Spaak gelukgewenst heeft met diens „vastberadenheid tegen over zijn ongedisciplineerde koning". Carton de Wiart achtte deze uit lating volkomen misplaatst en in strijd met de goede gebruiken. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat de eerste-minister niet ge protesteerd heeft. Eerste-minister en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zei hier over o.m.: ,,Ik wens van ganser harte," ,dat niemand in het buiten land zich met de Koningskwestie bemoeit, hoe wilt u echter dat dit geschiedt, indien Koning Leopold zelf een interview toestaat aan de grote Amerikaanse dagbladen." ,,Ik geloof, aldus Spaak, dat het gebeurde niet de aandacht, van het parlement verdient. Zelf heb ik steeds geweigerd een interview over de koningskwestie toe te staan. Dit voorbeeld zou door een ieder ge volgd moeten worden." Demonstratie met miniatuur-vliegtuigen Engélse oorlogsviiegers zullen Zaterdagmiddag a.s. in het Ajax- stadion te Amsterdam ten bate van de Stichting 19401945 een demon stratie geven met miniatuur vlieg tuigen, waarvan enkele radiogra fisch bestuurd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1