Rapport van de Raadscommissie inzake het jeugdvraagstuk Prijs f43.25 Roemlc Plechtige zitting in het Gerechts gebouw r SHAKESPEARES „HAMLET" De bestuurskwestie in de V.V.V. te Bergen Labour-partij royeert MET VACANTIE Doet Uw voordeel! Bernard Koomen Dubbel linnen Regenjassen Pfi&. 2 Tekort aan sportvelden, speelvelden en speeltuinen Een jeugdcentrum Hartelijk afscheid van Bode Emmerig J Zwak spel met enkele sterke rollen en de kwestie van 't Oude Hof Marktberichten Arnhem 2 dagen f25.-per pers. Valkenburg 3 dagen f50.- per pers. Inlichtingen: KOOIJ - TAX Als extra-reclame deze week: 86 100 110 120 SLAGERIJEN ZUIDVRUCHTEN Verge en uitgeh Woensdag 18 Mei 1949 AAN HET RAPPORT van dc in de raadsvergadering van 13 Nov. "47 ingestelde raadscommissie tot on derzoek van het Jeugdvraagstuk ontlenen wij het volgende: De eommissie was uit alle frac ties samengesteld en bestond uit de heren P. v. d. Borden, P. W. Groot. H. Knuistingh Neven, G. H. A. dé Zeeuw en K. de Wilde (rapporteur) als voorzitter fungeerde weth. R. Bakker. De commissie had tot taak een diepgaand onderzoek in te stellen naar de tegenwoordige gesteldheid van de jeugd hier ter stede en n. a. v. dit onderzoek eventuele maatre gelen voor te stellen. Het lange uitblijven van het rap port is te wijten aan het feit, dat de enquête, in samenwerking met het G.A.B. gehouden, eerst 15 Jan. 49 gereed kwam. De eommissie vergaderde 9 maal, voorts nog 4 maal met vertegenwoordigers "°van jeugdorganisaties. In een enquête werden 37 orga nisaties op het gebied van sport en jeugdbeweging betrokken; 16 ge- enquêteerde sportverenigingen tel- dep 2395 leden, terwijl 16 vrije jeugdverenigingen 1762 leden tel den. Hieruit blijkt wel. dat de sportorganisaties een belangrijk deel der jeugd tot zicji trekken. Tekort aan sportterreinen Gebleken is. dat er in deze ge- meente een groot tekort aan sport terreinen bestaat, welk tekort nog niet wordt opgevangen door de vier nieuwe sportvelden in de Overdie. Twee hiervan zullen door de Alkm. Boys in gebruik worden genomen, zodat praktisch slechts van een vermeerdering van twee kan worden gesproken; de vraag naar sportvelden is zo groot, dat alle verzoeken niet kunnen worden ingev'.iligd. De voetbalverenigingen trekken een groot deel der jeugd tot zich, terwijl verwacht wordt, dat het aantal sporjieoefenaren nog zal toenemen. Het is daarom noodzakelijk plan nen te beramen, om in het tekort aan sportvelden te voorzien; bij de vaststelling van het te wijzigen uitbreidingsplan dient hier reke ning mee gehouden te worden. De Commissie is van oordeel, dat de sportvelden in de Overdie daar moeten blijven en dat dit sport parkcomplex moet worden uitge breid. Een der sportorganisaties ver zoekt de gymnastieklokalen van wasgelegenheden te voorzien; er bestaat ook behoefte aan uitbrei ding van 't aantal gymnastiekloka len. De wenselijkheid wordt naar voren gebracht weer een wieler baan aan te leggen en een zwem bad in te richten van behoorlijke afmetingen, opdat de waterpolo- sport beoefend kan worden. De Commissie is van mening dat ge tracht moet worden zoveel moge lijk aan deze verlangens tegemoet te komen. Als middelen, welke bijdragen tot een intensievere sportbeoefening, waar de sportverenigingen op aan dringen, worden genoemd het orga niseren van meer school wedstrij den. een jaarlijkse jeugddemonstra- tie enz. Naar het oordeel der com missie ligt hier een taak der vere nigingen zelf. De Commissie waarschuwt tegen overbespelmg van de sportvelden door de veelvuldige schoolvoetbal- wedstrijden. Met voldoening heeft de commis sie geconstateerd, dat de leiders der juniorenafdelingen der sport organisaties zich niet beperken tot het bijbrengen van sporttechnischc kennis aan de jeugd, doch dat er een streven valt waar te nemen de jeugd ook algemeen-vormende en maatschappelijke begrippen bij te brengen. Dit streven dient, daar de belangstelling der jeugd in meer dere mate uitgaat naar de sport verenigingen, te worden gepropa geerd. Het leggen van nauwer contact tussen sport- en jeugdorganisaties, welke materie ook de aandacht heeft van de N.J.G., komt de com missie wenselijk voor. Een Jeugdcentrum De jeugdverenigingen menen een tekort te hebben aan: clubhuizen, troephuizen, verenigingslokalen cn sport- en speelvelden. De wense lijkheid wordt geuit tot oprichting van een jeugdcentrum, waarmee bedoeld wordt een flink gebouw met zaal voor lezingen cn films, studiekamers, conversatiezaal met buffet, piano en biljart, tuin of terrein voor ontspanning-buiten. Dit jeugdcentrum zou de jeugd moeten interesseren voor goede ontspanning en ontwikkeling en scholieren gelegenheid kunnen bie den hun lunch daar te gebruiken. De medewerking van ouders en onderwijzers aan het jeugdwerk wordt niet altijd voldoende geacht. Het tekort aan kader wordt nog vergroot door het in militaire dienst zijn van vele jeugdleiders. Een gezamenlijke kadervorming blijkt om principiële redenen niet mógelijk. Wél wordt overleg op prijs gesteld voor algemene onder werpen, waarbij alle organisaties zijn betrokken. Het organiseren van jeugdcon- certen en jeugdfilms wordt van groot belang geacht. Het toezicht op de jeugdige per sonen in bioscopen en dancings wordt door de jeugdleiders in het aigemeen onvoldoende geacht. De invloed van de kermis op een bepaalde categorie, in 't bijzonder de geestelijk-onvolwaardige jeugd, is volgens mededeling van het per. soneel van een school, door deze jeugd bevolkt, funest. Een goede nazorg der BLO-leerlingen wordt aanbevolen, daar juist deze groep veel met de justitie in aanraking komt, hetgeen door goede- preven tieve zorg kan worden voorkomen. Met voldoening constateert de Commissie, dat door de aankoop van twee barakken in het tekort aan ruimte thans geheel voorzien is. De stichting van een jeugdcen trum komt de Commissie wenselijk voor. De mogelijkheid tot oprich ting dient, i.v.m. de diverse geeste lijke stromingen, gebouwenruimte en financiële consekwenties, nader te worden bezien. Gedacht wordt aan een Stichting tot exploitatie van een dergelijk gebouw. Het gemeentebestuur wekke het onderwijzend personeel en ouders op om elke steun, die mogelijk is, aan liet jeugdwerk te geven. T.a.v. de gezamenlijke kadervorming blijkt er voor het gemeentebestuur geen taak te zijn. Het bevorderen van jeugdconcerlen en het vertonen van jeugdfilms kan geschieden door algehele vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting te verlenen. Tekort aan speelvelden Zowel de georganiseerde als de niet-georganiseerde jeugd heeft een tekort aan speelvelden. Bij het op maken van uitbreidingsplannen dient hier rekening mee te worden gehouden. Vroegere stedebouwers hebben hier blijkbaar nooit aan ge dacht. Naar de mening van de Inspec- triee der kinderpolitie is de balda digheid der jeugd voor een groot deel te wijten aan het ontbreken van speelterreinen. De Krocht is onvoldoende, terwijl op het Rochdale-terrein geen kin deren worden toegelaten, die niet in die wijk wonen. Er bestaat vol gens de Inspectrice behoefte aan een speelterrein in het Eikelen- bergkwartier, Dr. Schaepmanplein cn omgeving, Uitenboskwartier en de binnenstad. Gesuggereerd wordt, voor het in orde brengen van een speelterrein een beroep te doen op vrijwilligers, waarbij de gemeente dan voor het nodige materiaal kan zorgen. Het subsidie van f 1000.voor de jeugdorganisaties wordt te laag geacht. De Commissie meent, dat aan de behoefte aan speelvelden kan wor den voldaan door het reserveren van braakliggende grond binnen de bebouwing: de speelvelden behoe ven niet van een grasmat te wor den voorzien. De Commissie acht een subsidie van f 1000.thans voldoende en stelt voor dit subsidie te verdelen onder de jeugdorgani saties met leden van 1221 jaar, met een gelijk bedrag per lid cn adviseert het memorandum inzake verdeling van het subsidie voor de Vrije Jcugdvorming niet toe te passen. Speeltuinen Daar de jeugd niet op de open bare weg mag voetballen, is er be hoefte aan weiden, velden of plei- nep voor voetbal- en andere spelen en speeltuinen voor kleine kinde ren. De Commissie wijst erop, dat de speeltuinverenigingen, met uit zondering van die in het Rem- brandtkwartier, zijn opgeheven, wegens gebrek aan belangstelling. Oprichting van speeltuinen, moet naar de mening der commissie uit gaan van het particulier initiatief; slechts dan kan de gemeente, zo nodig, morele en financiële steun verlenen. (Wordt vervolgd) VOOR DE TWEEDE MAAL binnen betrekkelijk korte tijd heeft in het gerechtsgebouw aan de Ceestersingel een plechtige zitting plaats gehad waarin aandacht werd besteed aan een mutatie, die van ingrijpende aard is in de gang van zaken in het gebouw. Was het de eerste maal om een nieuw lid van de zit tende magistratuur te verwelkomen, deze keer waarde er door de statige, stille gangen van het imposante gebouw een waas van weemoed, omdat Vrouwe Justitia afscheid ging nemen van een van haar trouwste dienaren. Eervolle loopbaan beëindigd Op een eervolle wijze werd een eervolle loopbaan beëindigd. En met waardigheid, die echter niet de welgemeende hartelijkneid ver mocht te verdringen, hebben de rechters en advocaten, het griffie- personeel en de parketwachten af scheid genomen van een figuur, zonder welke men zich het ge rechtsgebouw aan de Geestersingel bijna niet denken kan: de concier ge, tevens boue en bibliothecaris, de heer Emmerig. Op 71 jarige leeftijd gaat de he»- Emmerig. die ruim 36 jaar bet Recht en hare be dienaren met ijver heeft gediend, zijn -betrekking met pensioen verla ten. Aanvankelijk in het typo»---:»n- vak werkzaam, koos hij in 1913 een andere loopbaan en kwam In dat jaar als opvolgen VP„ - vader als bode-concierge bij de rechtbank en maakte het wel en wee van lange jaren mecie. In alle opzichten had hij zich aan de zijde van net recht geschaard en zodoende moest hij dan ook een slachtoffer worden van de Duitse terreur, die hij ge lukkig wist te overleven. In al die jaren heeft de heer r-=« zich onschatbare dien1---" v»r»3sr(1. die door H. M. de Koningin werden beloond met een zilveren ere medaille van de Oranje-Nassau Orde. Een onderscheiding, die wel verdiend is. Er zullen weinigen zijn, die geen prettige herinnering bewa-»n aan de heer Emmerig, onverschillig of men als verdachte, getuige, of lou ter als belangstellende ter rechts zitting kwam. En zijn heengaan zal zeker bij velen een leegte ach terlaten. Warme huldiging In een voltallige zitting, waarbij de gehele zittende en staande ma gistratuur alsmede vrijwel de ge hele orde van advocaten, met deken Mr. Leesberg aan het hoofd, aan wezig was, sprak de preside,- der rechtbank. Mr. A. van Regteren Altena. uie dc specie zitting ook geopend had, de vertrekkende ge rechtsdienaar. die plaats had geno men achter het getuigenbankje, toe. De president noemde zijn taak, het afscheid nemen van een gezien man. niet gemakkelijk en drukte zijn spilt 11if over et heengaan van de heer Emmerig. Aan de andere zijde heeft deze dag toch ook vele lichtnunten en deze wilde hii dan ook naar voren brengen. Het zijn de herinneringen aan de 70ste ver jaardag van de heer ^-"Tierig, en nu dit einde, -oals alles in het leven een einde moet nemen, maar dat w-el bijzonder eervol is. Mr. van Regteren Altena schetste daarna de vertrekkende concierge als een eenvoudig, besa1-Hnn en werk zaam man. waarvoor een ieder, van hoog tot laag een groot respect had. Hij dec werk, en veel meer dan zijn werk, goed en met interesse. Bii de 'klingen was hij altijd vol aandacht voor het ver handelde en wist "»lfs door zijn. overigens in alle bescneidenheid gpcic-tste opmerkingen, dc rech ters vaak van dienst te zijn door zijn oplettendheid en zijn scherpe geheugen. „Hij he-'- - -H.ijd ter zijde gestaan," aldus de president. ..met een bewon^c-c,-waardige trouw." Voor dit alles bracht de presi dent de dank over van de recht bank. Doch alvorens de heer Em merig voor goed de hand te schud den, kon hij niet nalaten nog eens in vogelvlucht zes en dertig jaar geschiedenis te overzien en daarbij oude toestanden in herinnering te brengen. Een dertig jaar geleden heersten er ^ndere toestanden. Er werd nog met de pen geschreven, de schrijfmachine was taboe, de kinderen stonden als grote mensen terecht, later kwam de kinderrech ter, de advocaten veranderden, de rechters kwamen en vagen en er kwam een geheel nieuwe geest. En zelfs kwam er een vrouwelijke griffier. Na deze herinnering nam Mr. van Regteren Altena' afscheid en bood de heer Emmerig als aanden ken aan zijn rechterlijke loopbaan een stadsgezicht op maar, een enveloppe met inhoud en een fees telijk proces-verbaal oftewel een oorkonde aan. De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, die no? niet zo lang in Alkmaar werkt, maar in die korte tijd de heer Emmerig als een toegewijde werker heeft leren ken nen, prees de zes en dertigjarige staat van dienst van de vertrek kende concierge en brach- vooral lof aan zijn hulpvaardigheid. Als zijn opvolger met de zelfde geest bezield zou zijn zou hij dat zeer op prijs stellen. Ook de griffier, Mr. A. J. L. Lies- ker, bracht de scheidende ambte naar zijn hulde waarna Mr. A. J. M. Leesberg, -'eken van de orde van advocaten, die al die zes en dertig jaar met de heer Emmerig had gewerkt, het woord nam. Hij wees erop, dat de bode ook de bode der balie was en dat hij de jonge advocaten vele belangrijk» diensten had bewszen. Horen, zien en zwij gen is altijd zijn devies geweest en spreker had aan de »»--»»»n van de heer Emmerig een herinnering, die niet snel zal vervagen. Als be wijs yan dankbaarheid en erken ning bood deze spreker een enve loppe met inhoud aan. Hiermede was de officiële plech tigheid afgelopen en onderhield men zich nog geruime tijd, onder het genot van een tas koffie en een rokertje met de vertrekkende con cierge. Even werd de deftige sfeer van de zittingszaal v» 'ken door het gerinkel van kopjes en bliezen de witgebefde heren, met een over moedig gebaar de blauwe rook naar de zware draperieën der groene gordijnen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Adriana M„ dochter van J. J. Bleeker en M. J. Bakkum; Antonius C. J. H.. zoon van W. J. van Leeuwen en O. Thomassen. Gehuwd: Johannes van Wieringen en Petronella C. Stam; Eicter de Roover en Maria C. ,W de Boer. Uit het Politierapport ALKMAAR Tegen een woning zoekende. die zonder vergunning een woning had betrokken, is een procesverbaal opgemaakt. Gistermiddag is een vijfjarig jon getje bij het spelen bij de Spoor- sloot aan de Bergerweg te water geraakt. Hij kon door een agent van politie door handreiking op het droge worden gebracht. Klaverjasavond werd succes ALKMAAR De gehouden Kla verjasavond op 12 Mei j.l. in hotel London van de KlAverjasclub ,.De Doormars" is een groot succes ge worden. De opbrengst kwam geheel ten bate van de tbcbestrijding, spe ciaal ten bate van de patiënten van het sanatorium Zonnestral en be droeg f 220. De Alkm. tbc-vereni- ging betuigt aan alle medewerken den grote dank. K.A.B. bedevaart naar Heiloo ALKMAAR. Op Zondag 22 Mei a.s. zal de grote K.A.B. bede vaart naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo gehouden worden. De algemene intentie zal zijn: „Meer Apostelen onder de arbeiders". Dagindeling: 10 uur Hoogmis, 12.30 bezoek Kruisberg, 13.30 Lof met processie. Uit practisch alle piaatsen in Noordholland boven Alkmaar zijn berichten omtrent deelname bin nen gekomen, zodat verwacht wordt, dat ook dit jaar de tocht naar het Genade-oord zal slagen. ONZE AGENDA ATELIER KANISSTRAAT 1 Tentoonstelling „Doorwer ken", 25 uur. WAPEN V. HEEMSKERK: Ouderavond St. Willibror- dusschool. BIOSCOPEN: A.B.T.: Mis leide Jeugd, 14 jaar. Har monie: Night and Day, 18 jaar (voorbehouden). NACHTDIENST APOTH.: Mevr. Wed. Wanna, Mient 11 NACHTD. TAXI'S: Nassau- garage, Nassauplein, tele foon 3545. DRIE JARIG KNAAPJE OP AVONTUUR ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks half tien bemerkte me vrouw C. uit de Gerrit Doustraat, dat haar driejarig zoontje Hansje verdwenen was. Na een tijd vruchteloos zoeken werden de po litie en de buren in het geval ge mengd, die de gehele omtrek af zochten en de sloten afdregden, doch zonder resultaat. In de middag werd het onder zoek met speurhonden voortgezet en werd door bereidwillige buurt bewoners onder leiding van op perwachtmeester Breedveld een uitgebreid onderzoek in geheel de stad en omgeving ingesteld. Om streeks 7 uur werd het kereltje gevonden bij het Zeglis, waar het huilend liep te zoeken. Dit avon tuur is dan gelukkig na een ang stige dag goed afgelopen. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op 18 Mei te Amsterdam gehouden exa men ter verkrijging van het „Di ploma Sociale Verzekering", slaagden onze stadgenoten mej. C. Brinkman en de heren J. A. Heddes en G. Iepenga, allen amb tenaar bij de Raad van Arbeid te Alkmaar. HARMONIE ST. CAECILIA ALKMAAR. De leden van bovengenoemd corps worden er aan herinnert, dat zij hedenavond om kwart voor acht worden ver wacht bij het lokaal van de heer Beentjes. HET GENIE van Shakespeare kan niet onmiddellijk begrepen wor den; men dient liet vele malen te benaderen om het volledig te doorgronden. Wanneer wij Shak- espeares drama vergelijken met dat van de grote Griekse tragici als Aischylos en Sophokles, dan valt het ons op, dat, in het Griek se drama, de sujetten slachtoffers zijn van het noodlot. Grillige go den hanteren hen als marionetten. Bij Shakespeare echter zien wij het drama van Gods gerechtigheid en 's mensen vrije wil. Bij Shakes peare is de mens vrij. Hij kiest zijn eigen noodlot en deze keuze maakt hem verantwoordelijk. Hamlet laat zich niet bespelen als een dood instrument. Ook hij kiest zijn eigen noodlot. „Hamiet is Hamlet, niet omdat een luimige godheid hem heeft gedoemd tot zijn tragisch einde, maar omdat in hem zelf de aanleiding ligt, die hem doet handelen zoals hij han delt". Hamlet behoudt zijn vrij heid om verkeerd te doen. Hij kan aarzelen, hij kan zich vergissen, hij kan liefhebben en de liefde verstoten. In hem kan de moderne mens zichzelf herkennen. In 't Gulden Vlies bracht ons de Haagse Comedie, onder directie van Cees Laseur, een Hamiet- opvoering, waarin de jubilerende acteur Paul Steenbergen de titel rol vervulde en waarvan Eduard Verkade de regie op zich genomen had. Het stuk ging voor een uit verkochte zaal en wij merkten tot onze voldoening onder de aanwe zigen ook veel studerende jonge lui op. De opvoering geschiedde met zeer simpele décormiddelen, zoals dat trouwens strookt met Verka- de's opvattingen over het toneel, waarbij het woord de spanning te weeg moet brengen, die de dé cors zo goed als overbodig maakt. Voor Verkade's interpretatie van de Hamletfiguur konden wij geen onverdeelde waardering heb- Wij moeten nog even terugkomen op ons verslag over de door de V.V.D. belegde bijeenkomst in ver band met de actie voor het behoud van het natuurschoon te Bergen. Dat de belangstelling voor deze bijeenkomst,hoewel niet onbete kenend. toch niet haalde bij de belangstelling, die er destijds be stond. toen V.V.V. de kwestie van 't Oude Hof aan de orde stelde, komt waarschijnlijk, 'omdat velen in de oproep van deze vergadering, uitgaande van een politieke orga nisatie, zo vlak voor de verkiezin gen, een verkiezingsstuntje hebben gezien. En dit lag voor de hand. De V.V.D., die in Bergen een nog jonge vereniging is. heeft de psy chologische fout gemaakt, door haar naam aan deze actie te ver binden. Het ware niet nodig ge weest, om den volke kond te doen, dat de V.V.D. in Bergen voor het behoud van het natuurschoon is; dat zijn we allemaal in Bergen. •Het V.V.D.-bestuur genoot verder het voorrecht een bestuurslid in zijn midden te hebben, dat tevens bestuurslid en nog wel vice-voor- zitter was van VVV. Indien dus naar de mening van de VVD de VVV ten onrechte de actie voor 't behoud van het 't Oude Hof laat rusten, omdat het gemeentebestuur het niet opportuun acht, die actie weer ter hand te nemen, dan ware het een klein kunstje geweest, om via dit bestuurslid het contact met het VVV-bestuur op te nemen, of als leden van VVV een vergadering van VVV aan te vragen, waar deze kwestie aan de orde gesteld had kunnen worden. Neen, de VVD besloot zelf een verga'dering uit te schrijven, daar mee tredend in de voetstappen van VVV, die de kwestie al in het be gin van dit jaar had aangepakt. De heer Taets van Amerongen. die be stuurslid i s van de VVD en was van WV, kwam daardoor in een moeilijk parket. Hij meende wel licht, dat VVD met deze actie voor het behoud van het natuurschoon op de goede weg was en liet zijn medebestuurders van WV onkun dig van deze plannen. Ware het niet beter geweest, als hij het VVV-bestuur had weten te overtuigen dat het thans het ge schikte tijdstip was de actie te her vatten? Toen hem in het VVV-bestuur werd kwalijk genomen, dat hij dit bestuur onkundig had gehouden van de plannen van de VVD, be dankte hij als bestuurslid. Wij we ten niet, wat er zich in de be stuursvergadering heeft afgespeeld, maar de voorzitter en de vice-voor- zitter kennende, verwondert het ons niet, dat zij beiden hun functie ter beschikking stelden. Wij vragen ons af, is dit nodig geweest? Is het meningsverschil nu zó groot ge weest, dat hierdoor een bestuurs crisis in WV moest ontstaan op een wel zó ongelegen tijdstip? Wij stellen ons voor, dat zulks onder het voorzitterschap van Dirk Klomp niet gebeurd zou zijn. Onder 'diens voorzitterschap zou echter ook niet de actie voor het behoud van het natuurschoon zo lang stop zijn gezet. Wij vinden nl„ dat het bestuur van VVV zich wel wat teveel op sleeptouw laat nemen door het Col lege van B. en W. In Januari werd de kwestie Oude Hof door de burgemeester als ur gent voorgesteld; wij zijn nu bijna een half jaar verder en als wij goed zijn ingelicht, dan kan het nog wel maanden duren vóór de onderhandelingen tussen gemeente en eigenaren van 't Oude Hof zó ver gevorderd zijn, dat de Raad een concreet voorstel voorgelegd kan worden. Wij hadden zeker verwacht, dat de kwestie in de Donderdag te hou den raadsvergadering eindelijk eens aan de orde gesteld zou worden. De burgerij diént te weten, hoe de zaken staan en of t.z.t. nog op een bijdrage van particuliere zijde, dus van Bergenaren en gasten, prijs zal gesteld worden. Zolang echter nog niet bekend is. of en hoeveel er op tafel zal moeten komen, lijkt het ons op zijn minst problematisch, om met een actie voor geldinzame ling te beginnen. Wij betreuren, dat een en ander aanleiding is geweest tot een be stuurscrisis in VVV en achten het initiatief van de VVD niet erg ge lukkig. Gezien het resultaat van de vergadering van Maandagavond verwachten wij van dit initiatief ook weinig of geen resultaat. Wij hopen echter van harte, dat men in Bergen zal trachten het hoofd koel te houden; dat men in WV-kringcn de eenheid weet te bewaren of te herstellen, omdat tweedracht naar buiten een zeer onaangename indruk zal wekken; zo vlak voor het seizoen is deze tweedracht ook hoogst ongewenst en de zaak waar het om gaat, het behoud van het natuurschoon, waar Bergen schouder aan schouder voor moet vechten, zou er door geschaad worden. Wij vertrouwen daarom, dat, als het straks nodig mocht blijken, dat er evenals zulks bij de aankoop van het Natuurreservaat het geval was, een algemene actie gevoerd moet worden, dat dan de eenheid weer ben. Wij misten te zeer het gevoel van verantwoordelijkheid, dat Hamlet zo begrijpelijk menselijk maakt. Hamlet, zoals Verkade hem interpreteerde, was, naar ons gevoel, wat te strak, te zelfverze kerd. Er bleef van de weifelmoe dige, uitstel-zoekende mens wei nig meer over. Paul Steenbergn speelde deze, zijn jubileumrol, zeer sterk, prach tig in de grootse monologen, be heerst in zijn gebaar en met goed stil spel. Ook Cees Laseur, die ten slotte geen treurspelspeler is, speelde de rol van Claudius uit stekend en slechts zijn stereotype napoleontische beenstand kon ons minder bekoren. Vermeldenswaard zijn ook Ho ratio van Pim Dikkers, die mis schien toch beter een pruik had kunnen dragen. Laertes van Jan Retèl, die toch niet helemaal vol deed en de eerste doodgraver van Jan van der Linden. Henri Eerens, in de rol van de imbeciele Polo- nius, overdreef iets te veel naar het komische, om zijn overigens uitstekend spel geheel tot recht te doen komen. De vrouwenrollen waren al heel zwak bezet. De Geertruide van Ida Wasserman was onbedui dend, onpersoonlijk en had niets voorstelijks. Elisabeth Andersen was een nette, maar zwakke Ophelia. De dictie was over het algemeen onvoldoende verzorgd. Het knappe spel van Paul Steenbergen en en kele andere goede rollen konden niet voorkomen dat deze opvoe ring een nogal zwakke indruk maakte. Het stuk werd gespeeld in de vertaling van Jac. van Looi, wiens prachtige taal allesbehalve ge makkelijk is. Na de uitvoering vond de hul diging plaats van Paul Steenber gen; een huldiging, die door fami lie-omstandigheden van de acteur op een sobere wijze geschiedde, maar die daardoor niet minder hartelijk was. De directie van 't Gulden Vlies verdient een woord van lof, om dat zij erin geslaagd is, deze Ham- let-opvoering naar Alkmaar te krijgen. Dit geeft ons aanleiding te hopen dat wij ook King Lear hier te zien zullen krijgen. S. K. Boys-doelman reserve in het Bonds-elftal ALKMAAR. Henk Kramer, de doelman van de Alkmaarse Boys heeft van de Techn. Commis sie" bericht ontvangen, dat hij is aangewezen als reserve doelver- dediger van het Bonds-elftal, dat op Hemelvaartsdag op het V.U.C.- terrein te Den Haag uitkomt tegen Middlesex Wanderes. EERSTE „NIEUWE" MORGEN VERWACHT Volgens radio-telefonische be richten van boord der haringsche pen, wordt de eerste nieuwe ha ring morgen verwacht. De „jagers" zijn onderweg, waarbij de „Karei Doorman" (Katwijk 27) aan de kop gaat. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (opgemaakt te 10 uur): OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Noord en Oost. Over drijvende wolkenvelden met een kans op enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. hersteld wordt en allen eensgezind samenwerken, om het strijdens- waardig doel te bereiken. Fr. O. LONDEN, 18 Mei (Reuter) De Britse Labourpartjj heeft heden de Lagcrhuisleden Konni Zilliacus en Leslie Solley als partijleden ge royeerd. Beiden maakten deel uit van de linkervleugel der partij en in het bijzonder is Zilliacus in bin nen- cn buitenland bekend als een der meest vasthoudende critici van het buitenlandse beleid der rege- ring. In deze grootste zuivering, die de Labour-regering tot dusver heeft gemaakt zijn ook vijf Labourleden van het Lagerhuis, die ondanks strikte opdracht, tegen het door de regering voorgestelde wetsontwerp inzake Ierland hebben gestemd, van hun post als parlementair-secreta ris van een departement ontheven. De zuivering kwam geheel on verwacht, waarnemers hadden ver wacht dat de tegenstem mers slechts een berisping zouden ontvangen. ZWAAG, 18 Mei. Vroege aard appelen 56—80, aardappelen 3.30— 5.30, spinazie 1844, postelein 28 38, uien 6—7.30, prei 6—7, tomaten I.701.90, breekpeen 5.606.50, bospeen 1850, radijs 38, rabar ber 713, bintsla 35—47, andijvie 18. sla 3.408, bloemkool 1665, perziken 13—51, aardbeien 1.20— 3.10; Goudreinetten 57—92; Jona than 31—1.32; St. Remy 49—68. ALKMAAR, 18 Mei. Export veiling. Bevelanders 46; witlof I 38—50, II 14—28; bloemkool IA 65—85, I 45—60, II 30—40; postelein 10—42; sla I 8—13, II 2—6; andijvie 38—52, radijs 3—6, raapstelen p.bos 4.506; rabarber 410; bospeen 2646, winterpeen 3,805.50, uien 5.60—10.60, prei 17, soepgroente 36, peterselie 310, aardbeien p. doos 3052. BEEMSTER, 18 Mei. Bevelanders 3.508; bloemkool 576, spinazie 8 —17; postelein 3741; sla 29, an dijvie 1554, radijs 6; rabarber 5 II, bospeeen 3741, uien 511, prei 47.50; aardbeien 2.253. R. K. NOORDER HANDBALKRING Selectiewedstrijden te Hoorn Zondagmiddag organiseert de R. K. Noorderhandbalkring een wed strijd van het kring-selectie-elftal tegen een combinatie van West woud, Spanbroek en Wognum op het D.O.S.-terrein te Hoorn. Waar deze wedstrijd reeds om 12 uur aanvangt, dienen de deelneemsters uit Schagen en omgeving reeds vroegtijdig op reis te gaan. De bus uit Schagen (lijn M) vertrekt te 9.40 uur. Het selectie-elftal is als volgt sa mengesteld. d. J. Deutekom (TOP)a. T. v. d. Berg (V1.V1.), B. Huiberts (TOP); m. Tr. Huiberts (TOP), J. Schert sing (FSA), R. de Wit (Geelzw.); v. Tr. de Ruiter (DVO), J. Hoog land (Geelwit), Tr. Schilder (Geel zwart), G. Breed (DVO) en A. Hed des (TOP). Reserve: T. Schertsing (FSA). NAAR: NIEUWLANDERSINGEL 69 TELEF. 3220 PRIMA METWORST van j^Q voor -JQ SLAGERIJEN BERNARD KOOMEN RUNDVLEES per halve kilo: GEHAKT en POULET DOORREGEN en MAGERE LAPPEN RIBLAP, RIBSTUK en ROSBIEF BIEFSTUK en HAAS VARKENSVLEES per halve kilo: MAGERE LAPPEN en FRICANDEAU HAAS- en SCHOUDERCARBON. RIB-CARBONADE VET en MAGER ROOKSPEK GEMALEN SPEK cn VETTE LAP 140 130 125 120 110 LAAT 142 - ALKMAAR - HOUTTIL 58 Daar ïs-ie weer Langestraat h. Houttil Alkmaar krenten, per pond 88' Speciale aanbieding Thee: Losse thee (een primo geurige mélange) per 100 gram 4# Onze Chocolaterie biedt U: Bonbons select, pracht sortering met div. vullingen - per 100 gram 45 De echte kermis nougat, m. amandelen per 100 gram 30 C Heerlijke frisse zuur- ties' nC( 1 '/2 ons voor 23 KOEKJES UIT EIGEN BAKKERIJ: Victoria stengels. Zandkoekjes, Sprits, Jan Hagel, met een heerlijk choc, koekje gesorteerd, per 1/2 pond 03 IN ONZE LUNCHROOM SERVEREN WIJ; Zaterdag 21 Mei aardbeien met slag- 50c room, per portie VROOM i>ri:i;sm a\i\ ALKMAAR In een wedstrijd een staal van hu den, moest de I nederlaag lijden schande is tegen bijten, doch om het initiatief wa en Belgen met i hun tegenstande laag, desondanks Reeds eenmaal van verrassing over van het eivolle stad men zei wegens eer sons tegen een dei De Munck's heil konden wij met eig stateren, aangezien blik nog meedeinde van laatkomers, d zenuwachtige rossin reden politie door gen stuwde. Dit w< al te groot gemis, gekomenen in het van de wedstrijd r gelegenheid zouden soortgelijke Engels het kwetsbare gebie en zijn helpers gad Schijvenaar, die sure verstek moest door de Neptuniaa gen, en deze debut: een de vuurproef te wijze wellicht als van zijn opvolgers krijgen. Hij en var assisteerd door Te: volle zwaarte van Engelse combine-w ondervonden. Ve Tot en met de van de eerste helfl noemt, nog muziek gelegenheid in rod Nederlandse elf. spel van Timmerr centueerd door sch Lenstra en van O' die Ditchburn niet wen maar welke machtsvertoon toch druk op Leuty en maken. Het leek e se heren onze jor genheid stelden u; komen en te latei hun mars hadden, ook prompt en me aan onze zijde had de Engelse sportve kunnen kosten. I Leuty do verkenni definitief afsloot e zijn raspaardjes P; Langton legde, ko: vorens het verlo; signaal gegeven v maal zijn opred voor een exhibitie afwisselen met doodsgevaarlijke aan de poort van wiens rustige en verzekerdheid nie: druk op de flegma mocht te maken. T nood, speelde som: antwoord terug oj ger, of trapte he doellijn, aldus en: corner toevoegend reeks, welke de Ei wijzen wisten te aanvoerder had ir VRIJDAC HILVI NCRV: 7.00 Nieu foonmuziek; 7.45 de dag; 8.00 Nieu' foonmuziek; 8.50 9.15 Voor jonge zi standen; 9.35 Vo Gramofoonmuziek: dienst; 11.00 Pian foonmuziek; 12.00 dedelingen; 12.33 merkoor; 13.00 Ni „Fantasia"; 13.4 ziek; 14.00 Amstei ziek Gezelschap; muziek; 14.40 Ond 15.00 Sans Souci; nieuwe schrijvers; Kamerkwartet; J muziek; 16.40 Gramofoonmuziek gebouw koperkw; Strijkorkest; 18.30 PIT; 18.45 Geestel Nieuws; 19.15 Re 19.30 Actualiteite 20.00 Nieuws; 20 0: loog; 20,15 Radii oTkest; 21.15 ,.E NCRV-kwartet; 2 22.45 Avondoverd' Nieuws; 23.15 „IV Gramofoonmuziek en Wilhelmus. HILI VARA: 7.00 Nieu gymn.; 7.30 Gran Nieuws en weerrs mofoonmuziek; 8.,' 9.00 Gramofoon 10 00 „Thuis"; lO.i VARA: 10.20 10.30 Voor de vroi piano; 11.05 Voor gelspel; AVRO: muziek; 12.30 Me Sport; 12.45 Gram Nieuws; 13.15 „T 13.50 Gramofoonn de vrouw; 14.20 1 15.00 Boekenschot foonmuziek; VAR tino": 16.30 Tusse Filmland; 17.20 7 18.00 Nieuws; 18.1: Berichten uit de Denk om de boel Jan Corduwener; eigen woord; 19.! 20.00 Nieuws; 20.1 piano; 20.30 H VARA: 21.00 Men draaien: 21.30 Ho: de hand was mei Buitenlands we Gramofoonmuziei „Vandaag"; 22. VARA: 23.00 Nie welijk en gezin; muziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2