Roemloze nederlaag van de Bondsploeg tegen Engelse profs Romme herinnert aan de ongeschreven rechten van het Parlement partij *rt Rode Kruis doet beroep op de offerzin van 't Nederlandse volk Nicmeijer DETECTIVE ichten 'EN 88' 47 Donderdag 19 Mei 1949 PAG. 3 Vergeefs verweer tegen brains en uitgekookte techniek der Engelsen RADIO Zei U iets? Na de regeringsverklaring Voorzichtige instemming met de regeringspolitiek Oordeel Grootse plannen Oppositie niet te vermurwen KOFFIE De Bonnenlijst tegen wil en dank ACHTING ir het K.N.M I. 'an Donderdag- rnd (opgemaakt )E ÏN wind, hoofdza- en Oost. Over- den met een Weinig veran- jr. (Reuter) De heeft heden de ni Zilliaeus en partijleden ge- lakten deel uit 1 der partij en Zilliaeus in bin- bekend als een ende eritiei van 'leid der rege- uivering, die de dusver heeft 'ijf I.abourleden die ondanks »en het door de de wetsontwerp en gestemd, van mentair-secreta- iment ontheven, im geheel on ers hadden ver- tegenstem- ierisping zouden Vroege aard- rdappelen 3.30 1, postelein 28 ei 67, tomaten een 5.606.50, dijs 3—8, rabar- 3547, andijvie loemkool 1665, aardbeien 1.20 57—92; Jona- Remy 4968. Mei. Export- ders 46; witlof bloemkool IA 3040; postelein II 2—6; andijvie raapstelen p.bos 410; bospeen 3.805.50, uien —7, soepgroente •10, aardbeien p. dei. Bevelanders 576, spinazie 8 41; sla 2—9, an- 6; rabarber 5 uien 511, prei 2.25—3. lORDER LKRING den te Hoorn rganiseert de R. kring een wed ing-selectie-elftal latie van West en Wognum op te Hoorn. Waar •eeds om 12 uur de deelneemsters omgeving reeds te gaan. De bus M) vertrekt te il is als volgt sa- (TOP)a. T. v. d. Huiberts (TOP); TOP), J. Schert- e Wit (Geelzw.); DVO), J. Hoog- r. Schilder (Geel- DVO) en A. Hed- tiertsing (FSA). rhee: e i kermis nougat, idelen gram 30 C e frisse zuur- i voor 25 E LUNCHROOM IEREN WIJ: lag 21 Mei en met slag- tie 50C In een wedstrijd waarin de Engelse profs op superieure wijze een staal van hun technisch en tactisch kunnen demonstreer den, moest de Nederlandse Bondsploeg een smadelijke 40 nederlaag lijden. Smadelijk, niet omdat het voor amateurs een schande is tegen 's werelds beste profs in het zand te moeten bijten, doch omdat deze amateurs zich lieten overtroeven en het initiatief waartoe zij in andere ontmoetingen tegen Fransen en Belgen met zoveel succes hun toevlucht namen, thans aan hun tegenstanders overlieten. Ondanks een verklaarbare neder laag, desondanks een zwarte dag voor het Nederlandse voetbal. Reeds eenmaal waren uitroepen van verrassing over de middenvlakte van het eivolle stadion gegolfd, naar men zei wegens een kanjer van Par sons tegen een der staanders van De Munck's heiligdom. Maar dit konden wij met eigen ogen niet con stateren, aangezien wij op dat ogen blik nog meedeinden met de stroom van laatkomers, die zich langs de zenuwachtige rossinanten van de be reden politie door de stadioningan gen stuwde. Dit was overigens geen al te groot gemis, daar deze laatst- gekomenen in het verdere verloop van de wedstrijd ruimschoots in de gelegenheid zouden zijn dezelfde en soortgelijke Engelse toeren binnen het kwetsbare gebied van De Munck en zijn helpers gade te slaan. Schijvenaar, die wegens een bles sure verstek moest laten gaan, was door de Neptuniaan Everse vervan gen, en deze debutant kreeg al met een de vuurproef te doorstaan op een wijze wellicht als niet gauw een van zijn opvolgers te doorstaan zal krijgen. Hij en van Bun, ijverig ge assisteerd door Terlouw, hebben de volle zwaarte van het intelligente Engelse combine-werk aan den lijve ondervonden. Verkenningsperiode. Tot en met de vijftiende minuut van de eerste helft zat er, wat men noemt, nog muziek in de voor deze gelegenheid in rode shirts gestoken Nederlandse elf. Fantasierijk solo- spel van Timmermans werd geac centueerd door schoten op doel van Lenstra en van Overbeek. Schoten,' die Ditchburn niet konden* vermur wen maar welke als Nederlands machtsvertoon toch niet nalieten in druk op Leuty en zijn paladijnen te maken. Het leek er op of de Engel se heren onze jongens in de gele genheid stelden uit hun hoekje te komen en te laten zien wat zij in hun mars hadden. Dit gebeurde dan ook prompt en met wat meer geluk aan onze zijde had dit de bloem van de Engelse sportvelden een doelpunt kunnen kosten. Toen aanvoerder Leuty de verkenningsperiode echter definitief afsloot en de zweep over zijn raspaardjes Parsons, Rowley en Langton legde, kon het stadion al vorens het verlossende halftime signaal gegeven werd, nog menig maal zijn oprechte bewondering voor een exhibition super-voetbal afwisselen met angstkreten om doodsgevaarlijke momenten vlak aan de poort van reus De Munck, wiens rustige en superieure zelf verzekerdheid niet de minste in druk op de flegmatieke Britten ver mocht te maken. Terlouw, in uiterste nood, speelde soms, nauwelijks ver antwoord terug op de doelverdedi- ger, of trapte het leer over de doellijn, aldus enkele malen een corner toevoegend aan de grote reeks, welke de Engelsen op andere wijzen wisten te forceren. Onze aanvoerder had in die ogenblikken PROGRAMMA heel zijn defensief-apparaat op volle sterkte binnen het strafschopgebied teruggetrokken. Geen kans. Het is niet prettig ten aanschou wen van een stgdion vol mensen, die zich nog een Holland-Frankrijk her inneren, met de rug tegen de muur te moeten vechten. Maar wanneer dit dan tot resultaat heeft, dat noch Bentley, noch Rowley, noch de ge vaarlijke en snelle vleugels Parsons en Langton de weg naar de over winning met een tastbaar resultaat kunnen opgaan, dan is dit op zich reeds winst voor een team amateurs, dat misschien met een beetje over moed de strijd met deze profs is begonnen, doch aldra aan den lijve ondervond, dat tegen de uitgekookte techniek van deze voetbalaerobaten de Nederlandse kansen zeer gering waren. De rolo-ren van rechtshalf Harrison, (de man Leicester City dat de cupfinal haalde), dwars door een veld van stekelige obstakels, en het schot van Gibson hierop aan- luitend, moet zelfs de onverstoor bare Lenstra een rilling over de rug gebracht hebben. Tot de rust was de bal waar de Engelsen hem wil den hebben. Zij maakten eenvoudige rekensommetjes en trokken met scherpe en foutloze passes lijnen van speler tot speler, juist tussen de roodbaadjes door, die maar geen vat op dit duivelse wiskundig be rekende en geraffineerde spel kon den krijgen. Keeper Ditchburn kwam misschien tweemaal in actie, terwijl De Munck met behulp van lat en staander van minuut tot mi nuut het gevaar moest keren. De 00 stand met rust was voor het Bonds-team wel een zeer gunstige stand. Drama voltrokken. Wat 60.000 mensen in het stadion verwacht hadden, gebeurde. In de tweede helft werd het drama vol trokken. Het Nederlandse elftal was geen schim van het team, dat en kele weken geleden de Franse voet balprofs een lesje gaf. De explosies van Wilkes waren tam in vergelij king met die van zijn collega's aan de overzijde. Lenstra verloor keer op keer een hoofdduel op het mid denveld en liet het zware werk over aan de vleugels. Terlouw moest willens nillens zijn beurt nog al eens laten voorbijgaan. Hij kwam ef tegen de gewiekste Rowley soms niet aan te pas. Van Bun was ab soluut geen partij voor de kleine, doch onhoudbaar snelle Parsons, wiens voorzetten in volle vaart van af de doellijn menigmaal de Hol landse veste aan het wankelen bracht. Daar tegenover bleven de Engel- VRIJDAG 20 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; 8.50 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Voor zieken; 10.05 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Piano; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Sextet; 12 30 Me dedelingen; 12.33 Nederlands ka merkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio „Fantasia"; 13.45 Gramofoonmu ziek; 14.00 Amsterdams Kamermu ziek Gezélschap; 14.35 Gramofoon muziek; 14.40 Onder dak en dan..?; 15.00 Sans Souci; 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers; 16.00 Nederlands Kamerkwartet; 16.30 Gramofoon muziek; 16.40 Voordracht; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.35 Concert gebouw koperkwartet; 18.00 Busch Strijkorkest; 18.30 Lezing over het PIT; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.30 Actualiteiten; 19,45 C.W.V.; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma pro loog; 20.15 Radio Philharmonisch oYkest; 21.15 „De Linge"; 21.45 NCRV-kwartet; 22.00 Muziekforum; 22,45 Avondoverdenking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 „Manaolinata": 23.45 Gramofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Thuis"; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Tenor en piano; 11.05 Voordracht; 11.25 Or gelspel; AVRO: 12.00 Gramofoon muziek: 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „The Seven Wings 13.50 Gramofoonmuziek: 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Gramo foonmuziek; VARA: 16.00 „Vincen- tino"; 16 30 Tussen 12 en 16: 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.30 Berichten uit de hospitalen; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet Jan Corduwener; VPRO: 19.30 Het eigen woord; 19.50 Tien voor acht 20 00 Nieuws; 20.05 Sopraan, alt en piano; 20.30 Het eigen woord; VARA: 21.00 Men vraagt.... en wij draaien; 21.30 Hoorspel ,.Wat er aan de hand was met pyecraft 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoonmuziek; VPFi" 22-4° Vandaag"; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 ln nu- welijk en gezin; 23.30 Gramofoon muziek. sen, en thans in versneld tempo, beukten op de Nederlandse verdedi ging, die het met kunst en vlieg werk nog een kwartier wist vol te houden. Toen echter gingen de sla gen vallen. Parsons zette haarscherp voor. Langton liep in en De Munck maakte geen kans diens schot te keren (01). Hek van de dam. Het hek was van de dam en on geveer vijf minuten later maakte Rowley op zijn dooie eentje een wandeling, welke hij met een doel- werd De Munck uit zijn doel ge werd De M unck uit zijn doel ge lokt en Parsons nam de kans waar op een toch nog niet zo heel ge makkelijke wijze nummer drie voor zijn rekening te nemen. Het leek een beetje op een spel van kat en muis. Terwijl de passes der Engel sen met de minuut beter, nuttiger en dus voor de onzen gevaarlijker werden, was het plaatsen van zo goed als alle spelers van ons team allerellendigst en bar' slecht. Er was maar één elftal dat speelde en het initiatief nam, en dat was het En gelse. Het foutloze tiktakspel van deze virtuozen biologeerde de Ne derlanders, die hierdoor slechts spo radisch tot uitvallen konden komen. In het begin van het laatste kwal", tier van de eenzijdigste wedstrijd, die het nationale team in jaren ge speeld heeft, gaf Rowley de gena deslag. De Munck was voor een onverwacht schot te vroeg opge sprongen, waardoor de bal over hem heen tegen de lat ketste en in het Veld terugsprong. Met een vierde goal werd het vonnis geveld. En hierna ging de wedstrijd als de be kende nachtkaars uit. zelfs in dub bel figuurlijke zin, omdat de op komende duisternis verhinderde de verrichtingen der spelers te volgen. Geen vergelijking mogelijk. Het was zeker een handicap voor het Nederlandse elftal, dat het de laatste twintig minuten van de twee de helft met tien man moest spelen door het uitvallen van v. Overbeek. Daar staat echter tegenover dat scheidsrechter De Ia Salie een door Staffelen vanachter de doellijn te ruggetrapte bal niet voor doelpunt rekende. De Harder in samenwer king met Timmermans en het duo Lenstra-Wilkes, hebben zeker enke le malen een serieuze aanval opge bouwd en hun werken had mis schien ook wel verdiend met een doelpunt bekroond te worden. Maar Mogen wij berichten uit Ame rika geloven, maar dat doen wij in dit geval niet dan zou er van het front der ketting brieven weer goed nieuws te melden zijn. President Roose velt werd kort nadat hij een kettingbrief doorgezonden had, voor de derde maal als presi dent van Amerika herkozen. Of dit werkelijk als een teken van persoonlijk geluk moet worden beschouwd, staat nog te bezien! Trouwens, niet heel lang daarna kwam Roosevelt te sterven. En welke de in vloed van zulk een brief ge weest is op de kiezers, die ten slotte voor de keuze moesten zorgen, wordt niet vermeld. Wel, dat er een ander was, die een goede dag na de doorzen ding van de brief een groot be drag won in de sweep-stake. Maar ik las juist dezer dagen van iemand in ons land. die zulke brieven onzin vond, er een verscheurde en dus de ketting brak, maar prompt twee dagen later de 25.000 won in de Nederlandse staats loterij. Beweerd wordt, dat anderen, in Amerika na tuurlijk! die ketting braken, door ongelukken werden ge troffen. Het is allemaal onzin, dat bijgeloof. En als mij nu morgen wat overkomt? Dan zal ik het gelaten onder gaan. Wat bijgeloof betreft, houd ik me aan de Catechis mus; aan een erkende relikwie valt meer ivaarde te hechten dan aan, een kettingbrief. Maar tien tegen een, dat de mensen, die bij gebrek aan be ter zweren bij kettingbrieven, relikwie-vereren als bijgeloof beschouwen dit alles mocht toch geen naam heb ben in vergelijking met hetgeen de Engelsen aan vakmanschap, techni sche vaardigheid en geniale taktiek wisten te demonstreren. En hierdoor ontbrak noodzakelijkerwijze aan de ze wedstrijd de spanning waardoor zij aantrekkelijk had kunnen zijn. W v - Hef debat over de regeringsverklaring eindigde zonder dat aan de hand van de een of andere motie de balans kon worden op gemaakt. Twee communistische moties, die overigens slechts de stemmen van de voorstellers kregen, handelden over een terug trekking van onze troepen tot de oude demarcatielijn en over het onderzoek naar beweerde gruwelen. Minister van Maarse- veen zelf karakteriseerde het debat als een voorzichtige in stemming met de door de regering uitgestippelde lijn. Deze be wering is bij de replieken niet weersproken en wij mogen dus aannemen, dat de meerderheid van de kamer het hiermede eens was. handelen te houden, terwijl prof. Romme hieraan gaarne bij voorbaat paal en perk wilde stellen. De Nederlandse achterhoede voor de derde maal gepasseerd. Everse probeerde nog te redden, doch tevergeefs. V.l.n.r. Everse, De Munck en Van Bun. Het Ned. Roode Kruis wil paraat zijn bij eventuele rampen en vanzelfsprekend bij de grootste calamiteit, de oorlog, die, naar wij allen hopen, achterwege zal blijven. Momenteel is er in Nederland op dit gebied nog niets gereed. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft het plan, een groot cen traal magazijn in te richten en daarnaast 11 kringmagazijnen (een per provincie). De inhoud van het centrale magazijn zal zo groot zijn als die van drie kringmagazijnen. Bovendien staat de inrichting van 88 depots op het programma. De uitvoering van dit plan vraagt een bedrag van anderhalf millioen. Want ook in geval van oorlog, als de verbindingen geheel of gedeelte lijk verbroken zijn, moet men op deze depots een beroep kunnen doen. Daar het Nederlandse Rode Kruis slechts een half millioen be schikbaar heeft die het in eigen kring bijeengebracht heeft, is aan 't plan slechts een voorlopige uitvoe ring gegeven. Eigenlijk is het dringend nodig, dat er in het Oosten, en Noord- Oosten van ons land een tweede noodcolonne komt, die hulp kan bieden bij rampen in de industrie gebieden aldaar, maar de kosten van een dergelijke noodcolonne be dragen aan materiaal alleen al f 160.000, want zij bestaat uit am bulances, een rijdende polikliniek, een veldkeuken, materiaalwagens, een lichtaggregaat enz. Daarnaast moeten er gelden zijn voor het vredeswerk van het Ne derlandse Rode Kruis, zoals voor het Welfare werk in militaire en burgerhospitalen. Op het ogenblik wordt deze arbeid wat de militaire hospitalen betreft, onder 2000 patiënten verricht. De jaar lijkse inzamelingscampagne van het Rode Kruis zal voor bovenomschre ven doeleinden bestemd zijn. Volle dige medewerking zal het Neder landse Rode Kruis van het bestuur der Nederlandse Bioscoopbond bij haar campagne ontvangen. Voorts zullen nog tijdens de campagne pa ter Henri de Greeve en het Eerste Kamerlid, de heer J. Schipper het woord voor de microphoon voeren. DE EERSTE HARINGNETTEN IN ZEE Schipper Bertus van Duyn van de „Gorredijk" heeft Woensdag middag kwart voor vijf met een krachtig „de Here voorziet het" als eerste de netten over boord gezet, bezuiden de 59 graden noorder breedte en ongeveer 3 graden 25 minuten oosterlengte. Even later ging ook van enige andere schepen dg rood-wit-blauw schotvlag in de voormast omhoog, ten teken, dat men ook daar aan schot ging. God en de Wereld. Twee polen. Twee tegenstellingen. Christendom en godloosheid. De Kerk en haar vijanden. Landen waar vrijheid heerst en landen achter het ijzeren gordijn. Heiligheid, heldhaf tigheid en zedelijke verwor ding, verval. Licht en. donker. Overal tegenstelling. Wat moeten wij van dit alles den ken? Wij zien de macht van het kwaad haast ongehinderd aan het werk. Waar is de in vloed van. het goede? Toch zei het Evangelie, Zaterdag, dat de wereld en haar vorst, de duivel en zijn trawanten, reeds qe-oordeeld zijn. Het oordeel is uitgesproken, het vonnis is qeveld. Wij behoeven niet te twijfelen in. welke zin. Het Evangelie biedt ons altijd een betrouwbaar houvast. MARCUS Bijna een doelpunt, doch Van Stoffelen, op de doellijn staande, stuurt de bal weer terug het veld in. V.l.n.r. Van Stoffelen, Everse en De Munck. Dit temeer omdat prof. Romme de heer v. d. Goes van Naters, zij het in ander verband, onder het oog had gebracht, dat hij, die zich niet uit drukkelijk van een regeringsbeleid distancieert. later ook niet kan zeg gen, dat hij hiervoor geen medever antwoordelijkheid draagt. De poging van minister van Maarseveen om in het kader van een oproep tot een heid ook de oppositie mee te krij gen, liep echter op een mislukking uit. De heer Weiter bleef tegen stander, hoewel hij zich bij de re plieken heel wat gematigder uitliet en de bewindsman zelfs een com plimentje gaf voor de wijze, waarop hij de verdediging had gevoerd. De heer Schouten (A.R.), stelde echter nog eens nadrukk. vast, dat het ant woord volstrekt onbevredigend was., geweest. Hij en zijn politieke vrien den konden dit beleid niet steunen. Voor het feit, dat een beslissing was genomen buiten de Kamer om, had de minister op de eerste plaats het formele argument, dat alleen de wetgeving volgens de grondwet voorwerp van gemeen overleg moet zijn. Prof. Romme stelde hier zeer terecht tegenover, dat er naast het geschreven recht ook altijd zoiets van ongeschreven recht bestaat. Tachtig jaar geleden is over de taak van de Kamer reeds een felle strijd gestreden met als uitslag, dat alge meen werd aanvaard, dat geregeerd moest worden in overeenstemming met het volksvertrouwen. Prof. Romme verwachtte niet, dat de re gering nu zou gaan pogen de klok tachtig jaar terug te zetten. Klem mender was het andere argument van de minister, dat de regering in tijdnood had verkeerd. Op 6 Mei kreeg de ministerraad het ontwerp- accoord voor zich, de volgende dag moest de beslissing reeds in BataVia zijn, terwijl de Indonesische klok ook nog altijd zeven uur voor loopt. Uit de verklaring van de minister bleek voorts, dat, overigens toch wel iets is gedaan. De zelfde dag werd het college van de negen mannen nog van het ontwerp-accoord in kennis gesteld. Belangrijk was de toezegging van de minister, dat indien enigszins mogelijk de verdere uitwerking van het actoord wel vooraf ter kennis gebracht zou worden van de vaste commissie voor Indonesische Zaken. Een succesje voor prof. Romme, die er op deze wijze in slaagde de Kamer althans op de verdere uitwerking nog vat te doen houden. Bij de re plieken liet de fractieleider van de KVP nog eens blijken, dat hij aan deze toezegging zeer veel waarde hechtte. De bevriezing van de staatkundige toestand in Indonesië bleek een compromis te zijn tussen twee uit eenlopende opvattingen. De repliek had volledig herstel van het oude Republikeinse grondgebied verlangd, de Nederlandse delegatie had zulks afgewezen. Nu was dan echter ten slotte overeengekomen, dat althans voorlopig geen verdere statenvor- ming zou plaats vinden. Prof. Rom me was dankbaar voor deze nadere uiteenzetting, maar bleef van me ning, dat zulks zich moeilijk ver droeg met het Biobesluit, Hierover ontspon zich nog een hele strijd. De minister stelde zich met de heer v. d. Goes van Naters (PvdA) op het standpunt, dat de mogelijk heid was opengelaten om bij KB wijzigingen te kunnen aanbrengen. Prof. Romme ontkende zulks niet, het kon echter niet de bedoeling zijn geweest om op deze wijze de moge lijkheid te openen voor een aan tasting van de geest van het Besluit. In feite kwam het hier op neer, dat minister van Maarseveen en de heer v. d. Goes gaarne de mogelijkheid open hielden om in het kader van de nieuwe koers wat vrijheid van Is de Republiek een staat? In het accoord wordt van de re publiek gesproken als van een „staat". Verschillende woordvoer ders bleek dit woord kopschuw te hebben gemaakt. Waar normaal van deelstaten pleegt gesproken te wor den, vreesden zij dat het woord staat" in dit geval een voortijdige erkenning van souvereiniteit zou kunnen inhouden. Minister van Maarseveen had hiervoor wel een zeer simpele verklaring. Het woord deelstaat bestond niet in het Engels en daarom had men meer het woord „staat" genomen De heer Schouten zei later bij de replieken, dat hij een dergelijk ant woord nauwelijks serieus kon noe men, Ook prof. Romme was niet be vredigd. Hij bleef vragen wat de positie van de republiek zou zijn vóór de tot stand koming van de Ver. Staten van Indonesië. Dat de republiek later in het kader van de Ver. Staten van Indonesië een staat tussen de staten zou zijn, zoals de minister nader verklaard had, wist hij wel. De minister bleef op deze vraag het antwoord schuldig. Het is wel duidelijk, dat de zaak hier niet zo eenvoudig ligt als de mi nister heeft doen voorkomen. Het zal wel zo zijn, dat de republiek, die indertijd van een lid van de Commissie v. Goede Diensten de toe zegging heeft gekregen: „Je blijft, die je bent," bezwaar zou hebben gemaakt tegen de betiteling „deel staat". Men hoopt nu blijkbaar, dat die zaak straks aan de Ronde Tafelcon ferentie toch geen rol meer zal spe len. Wij voor ons menen, dat het maar beter is om er niet om heen te draaien, 't Hoge woord moet er soms later toch weer uit. De nieuwe Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon schijnt reeds ge vonden te zijn. De minister kon al thans reeds mededelen, dat het geen prominente politieke figuur zou zijn. Wat dr. Beel betreft speelde nog even het Banka-incident achter de schermen. De opmerking was gemaakt, dat dr. Beel wel eens tegen de beslissingen van de regering zou zijn ingegaan. Is dat waar? vroeg prof. Romme direct, waarop de mi nister antwoordde dat bij zijn weten hiervan niets bekend was. De jongens overzee zal de mede deling van de minister hebben goed gedaan, dat hun werk toch niet ver geefs is geweest. Hun werk, aldus de minister, had de weg vrij ge maakt voor het nieuwe accoord. Dat de troepen hiervan niets zou den kunnen begrijpen, wilde de mi nister niet aanvaarden. De moge lijkheid van èen algeheel accoord brengt immers ook de mogelijkheid van een spoediger thuiskomst dich terbij. Een duchtig robbertje vocht de minister met de.heer Weiter. Kon men Amerika, dat bezig was ons economisch weer op de been te hel pen. in redelijkheid een „vijandig" land noemen? De methode, die de heer Weiter zou hebben willen vol gen, was reeds beproefd. De fede ralisten had de regering naar zich toe gehaald, maar de republikeinen, die volgens de heer Weiter dan wel van zelf waren gekomen, waren tot dan toe uitgebleven. Omdat zij de overtuiging hadden, dat gij wel bij hen zoudt komen, hield de heer Welter vol en ook bleef hij van me ning, dat Amerika' zich teveel met het Nederlandse huishouden be moeide. De heer Weiter bleef intussen dankbaar voor de toezegging van de minister, dat de troepen niet terug getrokken zouden worden uit de gebieden, die nog niet bij de nieuwe staatkundige constructie waren in gepast. Evenals voor de mededeling, dat de regering bleef vasthouden aan het verband tussen souvereiniteits- overdracht en tot standkoming van de Unie. Bij de replieken verdedigde prof. Romme zich tegenover de aan tijging van de heer v. d. Goes dat er toch een moment zou zijn ge weest, waarop hij de republiek had afgewezen. Óp dat moment, aldus prof. Romme, was er in feite geen republiek. Wat de politionele actie betreft, wie gezegd had, dat hij niet meedeed, ging vrij uit, de anderen droegen medeverantwoordelijkheid. Het laatste deel van het debat werd door de klok beheerst. Ministers en afgevaardigden liepen al in het zwart rond. om half vier was er een plechtigheid in de Ridderzaal. La ten wij hopen dat er nu ook spoedig de constituerende vergadering van de Unie kan worden gehouden. Na het accoord en na dit debat ligt de weg weer open. PAARSMERK (Adv.) Voor het tijdvak van 22 Mei t.e.m 4 Juni 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 141 vlees (a, b, d) 100 gram vlees 142 vlees (a, b) 300 gram vlees 143 vlees (d) 100 gram vlees 145 alg. (a, b, d) 250 gram boter marg, of vet 146 alg. (a, b) 500 gram boter, marg. of vet 147 alg. (a, b) 200 gram kaas, of 250 gr. korstl. kaas 148 alg. (a, b) 125 gram koffie 152 alg. (b) 200 gram kaas, of 250 gr. korstl. kaas 154 alg. (d) 250 gram boter, marg. of vet 155 alg. (d) 100 gram kaas, of 125 gr. korstl. kaas Tabakskaarten 903 82 tabak (QA) 2 rants, sigaretten of kerftabak 84 tabak (QC) 2 rants, sigaretten of kerftabak (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE MD, MF, MH 906 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter N, Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Mei worden ge bruikt. De bonnen 124, 128 129, 130 131. 133, 136, 137, 138 en 139 alge meen der bonkaarten voor voe dingsmiddelen kunnen vernietigd worden. DOMINEE TROK AAN DE NOODREM Een lezeres van ons blad zat Zondagmorgen in de sneltrein van 9.05 u. Amers foortZwolle, toen nabij Ermelo de trein plotseling tot staan werd gebracht. Iedereen vreesde een onge luk, doch niet veel latei- stapte een heer uit de treii). Achteraf bleek het een dominee te zijn geweest, die in Ermelo moest preken en blijkbaar niet op andere wijze Ermelo tijdig had kunnen bereiken. Onze lezeres vindt dat verre van behoorlijk omdat dit tot gevolg had, dat an dere reizigers te laat op de plaats van bestemming aan kwamen en aansluitingen konden missen en het trein verkeer in de war had kun nen gestuurd worden. We kunnen ons de ver bolgenheid van de schrijf ster levendig indenken; maar ook dat een volijve rig zielzorger zich de ge volgen niet realiserend, in 'n uiterst geval het middel van de noodrem hanteert, om op Zondagmorgen toch nog bij zijn kudde te zijn. De Spoorwegen en de Justi tie zullen er wel voor wa ken dat dominee daarvan geen gewoonte maakt. door H. VöLMEE FEUILLETON 33 Alleen deze toch had de bewuste dame gezien in haar dub bele creatie van mevrouw Hangö en mevrouw Klausen, wist welke trucs zij toepaste, had haar stem gehoord. Daarom moest hij uit de weg worden geruimd. Zij meende 't handig te hebben ingepikt: eerst werd de dwarskijker onschadelijk gemaakt door' een bedwelmend middel in zijn consumptie te doen, daarna bij nacht en ontij naar een plaats vervoerd, waar ze hem om zeep konden brengen zonder dat er een haan naar kraaide. Het had de schurken niet meege zeten, van de beoogde bedwelming was niets gekomen. Het lag geens zins aan Singe Hansen: zij had haar uiterste best gedaan om hem tot drinken te animeren. Maar hij was nu eenmaal geen liefhebber van bier en dan smaakte 't vocht in de Maxim Bar hem al te bitter. De plannen moesten dus worden ge wijzigd. Zou het hun op korte ter mijn gelukken? overlegde Söder- man. Vast en zeker liep het op een stevige knokpartij uit. Dit leek hem van vele kwaden het minste, want dan bestond altijd de mogelijkheid, dat de politie er zich mee bemoeide. Allicht gevoelde een op zijn rust gesteld buurtbewoner roeping, haar te waarschuwen als van de Maxim Bar een soort vrolijke keuken ge maakt werd. Weer kwam August overeind en bleef terzijde van de box staan; hij nam de houding aan van iemand, die met smart op de terugkeer van zijn dulcinea wacht. In de bar bevond zich niet één vrouw; wel werd hij bij de tapkast een drietal ongure elementen ge waar. De afstand van zijn box naar de entrée schatte hij op een goede twintig meter. Het gangpad was smal; twee personen konden er ter nauwernood passeren. Het werd ge blokkeerd door de kellner, die hem had bediend. Werkte hij deze tegen de vlakte, dan waren de mannetjes aan 't buffet er nog. Met de handen in de zakken- als wist hij van de prins geen kwaad, nam hij de toestand op. Even voor bij de achterste box, waar de man zat, die zich Klausen noemde, ont dekte hij een deur met 't opschrift „Privé". Tussen de derde en vierde box aan de andere zijde was een af scheiding; August vermoedde, dat daar 'n soort nooduitgang zou zijn. De grote moeilijkheid bleef, hoe er te komen. De kellner, een stevige knaap, stond midden in 't gangpad als een zoutpilaar. Om de privédeur te bereiken, moest hij voorhij de de box van Klausen en diens met gezel. Söderman gevoelde er alles voor, de schurk te arresteren. Wel iswaar bezat hij buiten 't „Sint Olaf" generlei bevoegdheid, doch in een geval als dit zou de politie wel een oogje toeknijpen. August besloot de knoop door te hakken. Hij wenkte de kellner. „Af rekenen!" beval hij kort. „U bent toch niet van plan, ons nu al te verlaten?" informeerde de bediende op een toon, die 't August direct duidelijk maakte, uit welke hoek de wind woei. „Je hoorde wat ik zei, niet?" „Uw dame wenst nog 'n cocktail te gebruiken." „Zij kan gebruiken wat zij wil op voorwaarde dat zij zelf betaalt. Ik ga er van tussen." De kellner legde beide handen op Söderman's schouders met de be doeling hem neer te drukken. „Je blijft hier!" zei hij dwingend. Maar op hetzelfde moment uitte hij een kreet van pijn. Een stomp met gro te kracht, had hem in de buikholte getroffen. De man waggelde ettelij ke meters achteruit, was echter geenszins buiten gevecht gesteld, in gebogen houding, als een bokser, naderde hij onmiddellijk weer. Au gust vernam een suizend geluid, snel als de gedachte bukte hij en de ploertendoder kliefde door de lueht. Hij besefte, dat het menens ging worden. Zijn positie was allesbe halve benijdenswaard: in de rug werd hij door twee, in 't front door vier aanvallers belaagd. Hij trapte achteruit, en trof de scheen van Klausen's helper. Vóór de kerel in staat was, zich te weer te stellen, had August zich reeds omgedraaid en een voltreffer geplaatst, welke de geniepige aanvaller languit in zijn box deed tuimelen. Even aar zelde Klausen om tot de aanval over te gaan. Het werd hem nood lottig hij voelde zich boven op zijn onfortuinlijke vriend geslingerd. August ging tegen de muur staan zodat hij althans dekking in de rug had. Zijn revolver richtend sommeerde hij Klausen: „Handen omhoog! Je bent mijn arrestant! Laat de ande ren hun verzet staken!" Uit zijn box schreeuwde Klausen: „Hij is geen klabak, jongens! Geef hem van katoen!" Onverwijld trok 't front ten strij de. August pakte zijn wapen bp de loop en vloerde een kerel, die hem op een opstoot tegen de borst dacht te onthalen. Eer hij opnieuw kon toeslaan, sleurden enorme handen hem van de muur, doch hij wist zich los te rukken. Het begon er steeds lelijker uit te zien: voor de twee man, die hp voorlopig onscha delijk had gemaakt, traden er vier in de plaats. Een van de nieuwelin gen wilde van een revolver gebruik maken. Klausen zag het en beval: „Niet schieten! Wil je ons de po litie op ons dak sturen? Kunnen jullie met je vieren niet één snot neus baas?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3