Nieuw Russische grilligheid stagneert het goederenvervoer naar Berlijn COKES BONVRIJ nHd GOEDE VERWACHTINGEN van de Parijse conferentie Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De kachel kan haar honger stillen Vrijdag 20 Mei 1949 45e jaargang No. 1 1568 Drie feiten Valt het zwaartepunt weer op de luchtbrug? Dewey op audiëntie bij H.M. de Koningin PROTEST van Mgr. Beran Nieuwe bonnen voor werkkleding Duitse waarnemers Afkondiging van het H. Jaar De rode opmars in China Clarence E. Hunter hoofd E.C.A.-missie Geen verzoening op de Balkan Dr. A. H. J. LOVINK Spoedig vertrek naar Batavia Goede vooruitzichten voor het a.s. stookseizoen „Voor moed, beleid en trouw" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is yt nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200OEN HELDER, Keizerstraat 83, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DRIE FEITEN van betekenis heb ben zich in het laatste etmaal in de ontwikkeling van de Indonesische kwestie voorgedaan. Ten eerste de wijze, waarop het jongste debat in de Tweede Kamer over de rege ringsverklaring geëindigd is. Ten tweede de merkwaardige berichten van een Amerikaans blad over uit latingen van de ministers Drees en Stikker betreffende de toekomstige status van Indonesië, ten derde de benoeming van de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Eerst dus het einde van het de bat. Sommigen hadden ten onrech te een fel debat verwacht. Daar is, natuurlijk, mets van gekomen. Het was alles heel tam. En het einde was, dat de meerderheid van de Kamer „voorzichtige instemming" met het regeringsbeleid betuigde, zoals de minister van O.G. a.i. con cludeerde. Die voorzichtigheid is nodig, omdat zelfs van de meest- progressieve zijde wordt erkend, dat het accoord een kasplantje is, een „brekelijk" ding, dat bij de minste tegenwind in eikaar zou storten. Of het verantwoord is, daarop zoveel verwachtingen te bouwen en daarover zoveel juich kreten aan te heffen, gelijk van zekere zijde geschiedde, zal dus be twijfeld mogen worden en dient te worden afgewacht. Afwachten is in zeer sterke mate de boodschap. Minister van Maarseveen heeft zich sterk beijverd, aan te tonen, dat de regering geen andere weg bewandelen kon, dan ze gedaan heeft. Zij kon ook geen overleg ple gen met de Kamer, wantdaar was geen tijd voor. Dit was zeker geen overtuigend argument. Was er wel overleg gepleegd, dan zou dit accoord er zeker zo niet hebben uitgezien. Dit zou wel een argu ment geweest zijn, echter minder gebruikelijk! Over het verschil tussen „deel staat" en „staat wilde de minister liever niet vallen. Wij hebben altijd van „deelstaat" gesproken, maar nu blijkt, dat dit woord in de Engelse taal niet voorkomt! Het komt ech ter o.i. in de Nederlandse taal wel voor en het verschil had totnogtoe altijd wel degelijk staakundige be tekenis. Misschien zouden de Brit se taalkundigen er iets op kunnen vinden. Wat de stopzetting van de vorming van nieuwe deelstaten be treft, die vooral Sumatra nogal zwaar op de maag bleek te liggen, jiier hebben we te maken met een compromis, zoals men in ons uit voerig en overzichtelijk Kamerver slag heeft kunnen lezen, in verband met de bijzondere positie van Su matra in de gehele verhoudingen van Indonesië, gaat het hier toch wel over een bijzonder punt, dat de trekken van een zware concessie onmiskenbaar vertoont. Mèt de Kamer wachten wij af, tussen hoop en vrees. Wij noteren echter nog dankbaar de uitdrukke lijke verklaring van de minister, dat er zonder het optreden van onze troepen niet bereikt zou zijn, wat er nu bereikt is. In deze opti mistische stemming van de rege ring moet dan wel verdisconteerd zijn het grote vertrouwen, dat het na de ontruiming van het gebied rond Djocja door onze troepen, met de rust en de orde en de veiligheid daar in orde zal zijn. Diverse be richten doen anders vrezen.... Tweede feit: het ontslag van dr. Beel gaat door en de niéuwe man Is benoemd. Een man met een In dische carrière. Het „Handelsblad" „Parool" is somber gestemd en juicht over deze benoeming, het geeft de heer Lovink de nodige progressieve opdrachten mee, pas send in de eigengereidheid van sommige P.v.d.A.-kringen. Het is merkwaardig, dat sommige men sen zo gaarne vertrouwen van an deren vragen, en zo weinig geneigd zijn vertrouwen te geven, ook waar dit in een geval als hier zeer op zijn plaats zou zijn. Het gaat hier n.l. om een on-politieke fi guur, die zijn instructies wel van de regering zal krijgen en een moeilijke taak gaat aanvaarden, die niet bij voorbaat gehinderd moet worden door ongeroepen adviseurs. Derde feit: de berichten van de Chicago Sun Times' die vreemde beweringen deed over de manier, waarop mr. Stikker tijdens zijn verblijf in Washington onder druk zou zijn gezet. Erger is de samen vatting, welke deze Amerikaanse journalist geeft van een onderhoud, dat hij met dr, Drees en mr. Stik ker heeft gehad. Dat leek nergens naar. Men heeft het gisteren in onze krant gelezen en er is bereids een tegenspraak gekomen, die ech ter niet helemaal afdoende is, naar het ons wil voorkomen. Er wordt, in het elders opgeno men bericht, gezegd, dat de mede delingen van de Amerikaan „in enkele opzichten" een grond van waarheid bevatten. In welk op zicht? Wat daar in de „Chicago Sun Times" wordt verteld, staat diametraal tegenover de geest van hetgeen minister van Maarseveen in het Kamerdebat heeft verklaard. Er zou immers overleg gepleegd worden voordat er verder beslis singen worden genomen. En hier wordt gesuggereerd, dat het resul taat van de komende R.T C. die nog niet eens vaststaat al m kannen en kruiken is! Niet de reële Unie" is de band tussen Ne derland en Indonesië, maar „het symbool van de Kroon zal de enige schakel vormen". Toch heeft mi nister vdn Maarseveen in de Ka mer gezegd, dat de overdracht van de souvereiniteit geschieden zal met gelijktijdige totstandkoming van de Unie! Licht of ^at wachten wij af. maar het zal toch niet zo veder-gewicht zijn dat zij bij de eerste tegenwind wordt om geblazen? Dat is in elk geval niet de werkelijke Unie, die wij ons ge droomd hebben en die ons altijdl is voorgehouden. Ook staat er een „duurzaam verband in n vormen" nog een en ander in d Koninklijke rede, waaraan zo me- nigeen links en rechts zijn g beleden heeft.... Na het Woensdagavond van Westelijke zijde uitgebrachte pro test tegen het ophouden van vrachtauto's bij Helmstedt gaven de Sowjets toestemming voor geallieerde voertuigen doch niet voor Duitse van Helmstedt rechtstreeks naar Berlijn te rijden over de autoweg via Mariënborn. Duitse vrachtauto'-; moesten echter een andere route volgen, namelijk via Obisfelde, een smallere en langere weg. Al gauw reden de vrachtauto's in rijen langs de twee routes naar Berlijn. Donderdagavond echter begonnen de Sowjets op de route via Obisfeld alle Duitse vracht auto's met consignatie voor de Duitse administratie van de Wes telijke sector van Berlijn aan te houden. De Britse en Amerikaan se plaatsvervangende militaire gouverneurs, generaal majoor McLean en gencraal-majoor Hays, protesteerden bij generaal Tsjoei- kof. De Sowjet-autoriteiten van hun Thomas Dewey, de gouverneur van New York en gewezen candi- daat voor het presidentschap der Ver. Staten, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt, zal heden door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk worden ontvangen. Des avonds biedt de ambassa deur der Ver. Staten, dr. Herman Baruch, in Den Haag een diner aan gouverneur Dewey aan, waar aan ook de minister-president, dr. W. Drees, zal aanzitten. Gouverneur Dewey, die tijdens zijn kort verblijf in ons land, in Hotel des Indes vertoeft, maakt op het ogenblik een vacantiereis door enige Europese landen. In een persconferentie heeft Dewey getoond, zeer veel belang stelling te hebben voor de land bouw in ons land. Hij hoopt nog enige landbouwbedrijven te be zoeken en enige vooraanstaande landbouwautoriteiten te ontmoe ten. TEGEN COMMUNISTISCHE ONDERDRUKKING De aartsbisschop van Praag dr. Josef Beran, heeft de Tsjechoslo- waakse communisten ervan beschul digd de godsdienstvrijheid, in strijd met de constitutie, tc onderdrukken. Deze beschuldiging is vervat in een brief, waarvan de inhoud Donder dag te Praag bekepd werd. Deze boodschap was oorspronkelijk be doeld als herderlijke brief, doch werd tenslotte rondgezonden als mededeling aan de geestelijkheid. In de brief van mgr. Beran wordt gezegd, dat de R.K. Bisschoppen van Tsjechoslowakije een bijeen komst moesten opbreken, waarop besprekingen werden gevoerd over onderhandelingen tussen kerk en staat, omdat men tot de ontdekking kwam, dat de leken-autoriteiten mi crofoons in de kamer hadden aan gebracht. Voorts verklaart mgr. Beran, dat de communisten de meeste R.K. uitgaven hebben doen stopzetten, waaronder ook die, waarin alleen geestelijke kwesties werden behan deld, dat de communisten kerkelij ke scholen hebben gesloten en zelfs censuur uitoefenden op en de uitga ve verhinderden van nieuwe gebe denboeken. kant beweerden, dat de Britse en Amerikaanse militaire besturen de overeenkomst van New York niet uitgevoerd hadden. Volgens een bericht van het onder Sowjet-toe- zicht staande Duitse Nieuwsbu reau zouden in de Britse zóne 22 schepen met mangaanerts voor de Sowj et-zóne worden achtergehou den en zouden de Amerikanen ge weigerd hebben een aantal loco motieven uit de Sowjet-zöne terug te geven. Tenslotte kwam uit Helmstedt bericht, dat de Sowjets zonder aankondiging begonnen waren Duitse vrachtauto's de autoweg via Mariënborn te laten gebrui ken. Hiermede was men weer in de situatie gekomen van Dinsdag j.L Door waarnemers wordt opge merkt, dat, gezien de hangende kwesties over het wegvervoer naar Berlijn en daarbij de drei ging van een staking der West- Berlijnse spoormannen (om beta ling van loon in west-marken), die door de pro-westerse vakbond zijn aangespoord in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het werk neer te leggen, de luchtbrug wel eens opnieuw het aangewezen middel zou kunnen worden voor handhaving van het contact tus sen het Westen en Berlijn. Een tweede meteor-squadron Met ingang van 1 Mei 1949 is op gericht het squadron no. 324 van de militaire luchtvaart. Dit squa dron zal, evenals het 323e, bestaan uit meteor-straaljagers en gesta- tionneerd worden op hei vliegveld Leeuwarden, Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 tot na der order geldig zijn voor het ko pen van werkkleding. Op de bon nen H 14 kan men kopen: Een overall of een werkpak van drill, keper of Stijn, een lange stof jas, een lange witte jas, een labo- ratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, bea- verteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t/m 12 en L 10 t/m 12 zijn geldig t/m 9 Juli a.s. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rantsoenbonnen EC en FD blijven voorlopig geldig. Jodenkinderen verraden 6 jaar met aftrek eiste de advo caat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. S. J. Timmenga, tegen de 47 jarige vrouw D. A., die erkende 2 joodse kinderen bij de S.D. te hebben ver raden en een zekere I. Crost, even eens van joodse bloede, teneinde haar eigen joodse man te behouden De kinderen werden gearresteerd, maar zijn in leven gebleven, de heer Crost is echter nimmer uit Duits land teruggekeerd. VERKLARING VAN ACHESON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft Donderdag in een, na een bijeenkomst met de Senaats commissie voor Buitenlandse Be trekkingen uitgegeven verklaring gezegd, dat naar zijn mening de aanstaande vier minister-confe rentie te Parijs een betere kans „dan ooit te voren" had om een „uitvoerbare doeltreffende over eenkomst" met de Sowjet-Unie te bereiken aangaande het vraag stuk Duitsland. Acheson zeide verder: „wij ver keren thans zeer zeker in een be tere positie om de gevolgen van een mislukking het hoofd te bie den. Wij zullen behaalde succes sen niet verkwanselen voor belof ten, die eens te meer illusoir zou den kunnen blijken zoals in het verleden al te vaak het geval was." Acheson waarschuwde voor ongerechtvaardigd optimisme en zeide, dat de wereld de lessen van de jongste geschiedenis niet moest vergeten. Sprekend over het Europese herstelprogram en het Atlantisch Pact verklaarde Acheson: „deze (Europese) landen hebben, met onze hulp, getoond de West-Euro- pese beschaving te kunnen her stellen met behoud van haar vrij heden." De recente overeenkomst t.a.v. de opheffing van de Berlijnse blokkade en het beleggen van een conferentie der vier ministers is op zichzelf geen oplossing of zelfs maar het begin van een oplossing van het vitale en moeilijke pro- 5000 politieke emigranten uit alle Oost-Europese Staten, die in het kamp voor Verplaatste Personen Zuffenhausen bij Stuttgart verblijven, hielden een anti-communistische demonstratie. De demonstratie werd gevolgd door een veld-godsdienstoefening van zowel de protestanten, als de Rooms-Katholieken, Grieks- Katholieken en Grieks-Orthodoxen. De geestelijkheid van de verschillende kerken bleem van de toekomst van Duits land." De drie Westelijke diplomatieke deskundigen, die een gemeen schappelijke strategie voor de aan staande viermogendheden-confe- rentie smeden dr. Jessup (V.S.) Kirkpatrick (Engeland) en Parodi (Frankrijk) hebben een gelijk heid van inzicht bereikt, die Don derdag door een Franse diplomaat als „weergaloos en hoogst bevre digend" werd gekarakteriseerd. Zij zullen verslag uitbrengen aan de drie ministers van Buitenland se Zaken, die Zaterdag in Parijs bijeenkomen. Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in Duitsland, woonde ook Donderdag de bespre kingen bij. Volgens het Duitse nieuws agentschap D.P.D. (Britse zóne) hebben de Westelijke mogendhe den 8 Duitse gedelegeerden uit genodigd tot bijwoning van de aanstaande conferentie te Parijs. Van de delegatie zullen vier mi nisters-presidenten deel uitmaken. Op Hemelvaartsdag, de volgende week Donderdag, zal Z.H. de Paus officieel het Heilig Jaar 1950 aan kondigen. In de morgen zal de Paus voor een groep kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders in het Vaticaan de Pauselijke bul voorlezen, waarin 1950 tot Heilig Jaar wordt verklaard. Later op de dag zal de bul in de vier voornaamste kerken van Rome tijdens de H. Mis Worden voorgele zen. In deze kerken zullen afschriften van de bul worden uitgedeeld. Ver der ontvangt iedere R.K. Bisschop ter wereld een afschrift. SJANGHAI, 19 Mei (AP). In een communistische radio-uitzen ding. die in San Francisco werd be luisterd, werd vandaag betoogd, dat er tijdens de afgelopen drie weken, ongeveer 200.000 man nationalisti sche troepen zijn opgeruimd en dat de communistische legers tot 450 K.M. ten Zuiden van de Jangtse zijn doorgestoten. Er werden weinig posities ge noemd, doch de communistische le gers zouden vijf provincies zijn doorgetrokken, 102 steden, hebben bezet en bijna 500 K.M. van de spoorlijn tussen Hangtsou en Nant- sjang hebben veroverd. Hierdoor zouden de pogingen van de nationa listen om in de heuvel langs de spoorweg een nieuwe verdedigings linie aan te leggen, verijdeld zijn. De nationalisten, zouden volgens de radio-uitzending, op de vlucht zijn naar het Zuiden, met achterla ting van vrachtwagens, jeeps, wa pens en uniformen. OPVOLGER VAN DR. VALENTINE PARIJS, 19 Mei (Rr.). De benoeming van Clarence Hunter, vice-president van de New York Trust Company, tot hoofd van de E.C.A.-missie voor Nederland werd vandaag bekend gemaakt door de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman. Do heer Hunter is 64 jaar oud. Hij volgt dr. Alan Valentine op, die zijn functie van president der universiteit te Rochester (New York) weer op zich zal nemen. Toen dr. Valentine vorig jaar zijn functie bij de E.C.A. aanvaardde, nam hij verlof voor de tijd van een jaar. De heer Hunter, wiens benoe ming op 1 Juli a.s. ingaat, is op 5 Mei naar Europa vertrokken en tot nu toe werkzaam geweest als adviseur van de E.C.A. PRINS BERNHARD PRIJSWINNAAR IN BELGIË De eerst prijs in de dressuurwed- strijd om de prijs St. George, wel ke heden gehouden is in de manege l'Etrier Beige te Ukkel (België), is gewonnen door E. H. M. van Loon op „Spring Steel" met 415 pnt. Tweede werd Prins Bernhard op de Hongaarse schimmel „Rex (415 punten). Derde was opnieuw de heer van Loon, dit maal op „St. Hubert", terwijl Prins Bernhard nog een vierde prijs behaalde op de Ierse appelschimmel „Nono Na nette". Bij het uitreiken van de prijzen door de jury aan de eerste vijf geklasseerden mochten Prins Bernhard en de heer van Loon een ware ovatie in ontvangst nemen van de talrijke voor het meren deel Belgische toeschouwers, waarvoor de Prins lachend dankte. LAKE SUCCESS, 19 Mei (Reuter) Dr. Evatt, de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag bekend gemaakt, er niet in geslaagd te zijn een politieke en territoriale overeenkomst tussen Griekenland en zijn Noordelijke buurlanden tot stand te brengen. Evatt sprak in een verslag over de verzoeningspogingen van een com missie, bestaande uit hemzelf, de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, en vertegenwoordigers van Turkije en België, de hoop uit, dat de betrokken regeringen verder zouden pogen overeenstemming te bereiken. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. H.M. de Koningin heeft, aldus deelt de Regeringsvoorlichtingsdienst in een officieel commu nique mede, op voordracht van de Raad van Ministers, aan dr. L. J. M. Beel, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van dr. Beel is als Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur A. H. j. Lovink, secretaris-generaal van het Minis terie van Buitenlandse Zaken. Het eervol ontslag aan dr. Beel zal gerekend worden in te gaan op het tijdstip, waarop de hoge verte genwoordiger van de Kroon het be stuur zal hebben overgedragen. De nieuwbenoemde Hoge Vertegen woordiger van de Kroon zal zo spoe dig mogelijk naar Batavia vertrek ken. Antonius Hermanus Johannes Lo vink is de zoon van wijlen het oud Tweede Kamerlid, dr. H. J. Lovink, die Directeur Generaal van de Land bouw en later Directeur van de Landbouw in Nederlands Indië en na zijn repatriëring burgemeester van Alphen was. Hij werd op 12 Juli 1902 te Den Haag geboren en studeerde te Rot terdam en Heidelberg en vervol gens Chinese taal en letterkunde te Moekden, Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij enige tijd later de finitief werd aangesteld. Op 16 November 1933 werd de heer Lo vink aangewezen als ass.-adviseur van het Hoofd van Dienst der Chi nese Zaken en Oost-Aziatische aan gelegenheden en op 5 April 1934 werd hij adjunct-adviseur bij die dienst. In December van datzelfde jaar werd hij belast met de functie van adviseur en Hoofd van Dienst voor Chinese Zaken, voor de duur van het verlof van de toenmalige functionnaris, de heer Mouw. Op 25 Juli 1935 werd de heer Lo vink adviseur en hoofd van de dienst voor Oost-Aziatische Zaken. In 1936 werd hij lid van de Commis sie voor de Handelsbetrekkingen met China. In 1937 keerde hij na een verloftijd naar Indië terug als adviseur en algemeen hoofd van de dienst der Oost-Aziatische Zaken Gedurende de oorlog verbleef de heer Lovink in Londen, waar hij secretaris-generaal is geweest van de algemene oorlogvoering, waarna hij op 11 Februari 1943 tot ambas sadeur bij de Chinese regering te Tsjoenking benoemd werd In Febr. 1947 ging hij als ambas sadeur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 af is dr. Lovink secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De nieuw benoemde Hoge Vertegen woordiger van de Kroon is comman deur in de Orde van Oranje Nas sau. De aanwezigheid van het circus Straszburger te Eindhoven is voor Philips' experimentele televisie-dienst aanleiding geweest om Maximiliaan met een van zijn gedresseerde zeeleeuwen uit te nodigen in het experimentele televisie-programma op te treden. In het schelle licht van de studio vertoonde de zeeleeuw zijn wonderbaarlijke jongleurs-kunsten, waarvoor hij steeds met een wijting werd beloond. De minister van Economische Za ken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan an- thraeiet, alsmede het feit dat de in voer van kolen een zware belas ting op onze deviezenbalans bete kent. het noodzakelijk maken de distributie van huisbrandkolen ge durende het komende stookseizoen tc handhaven. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening maken het even wel mogelijk behalve de bruinkool briketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes bonvrü beschik baar te stellen. In verband met het bovenstaande is het huisbrandrantsoen 1949/1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aange zien in het rantsoen van 12 eenhe den voor het stookseizoen 1948/1949 ongeveer 2 eenheden (4 mud) cokes waren begrepen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bonvrije cokes, een zekere ver ruiming van de consumptiemogelijk heid. Voor het betrekken van boven genoemde 11 eenheden is aangewe zen bon 06 van de brandstoffenkaart ta 806. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s., bij de brandstoffenleverancier te worden ingeleverd. Deze inleve ringstermijn zal niet worden ver lengd. Ten behoeve van nieuw ge vestigde gezinnen, van kamerbewo ners, alsmede van gezinnen die voor 25 Maart j.l. aangifte hebben ge daan van vermissing van bovenge noemde brandstoffenkaart, zal nog een regeling worden gepubliceerd. Voor regelmatige voorziening is het strikt noodzakelijk, dat het pu bliek ook de andere genoemde soor ten van meet af aan op de bonnen afneemt. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier gerechtigd is ge deeltelijk cokes te leveren op de oüde bonnen, toewijzingen of ver gunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei j.l. zijn geldig verklaard of uitgereikt. Men kon ons niet meedelen hoe veel cokes er in het komende win terseizoen beschikbaar zal zijn. Wel heeft men een raming gemaakt. Men neemt aan, dat men gemiddeld per gezin, naast 11 mud anthraciet, eierbriketten enz., kan beschikken over nog 6 mud cokes. DE FACULTATIEVE VRIJE ZATERDAG Een aantal vooraanstaande be. drijven op verschillend gebied is dezer dagen overgegaan tot de op richting van een „stichting faculta tieve vrije Zaterdag", welke in Den Haag notarieel is verleden en waarvan mr. dr. P. Lucas op wens der initiatiefnemers voorlopig op treedt als voorzitter. Het doel de stichting is: „het verzekeren van de bevoegdheid van iedere werkgever om in over leg met zijn werknemers de verde ling der werktijden aldus te rege len, dat de onderneming op Zater dag gesloten blijft. Het bestuur der stichting doet zich bijstaan door een commissie van advies aange wezen uit de werknemers". TAN MALAKKA GEDOOD? BATAVIA, 20 -Mei (Aneta) Een redacteur van „Trompet Masja- rakat" heeft te Surabaja van per sonen uit Madiun vernomen, dat Tan Malakka zou zijn neergescho ten door kolonel Sungkono en ma joor Sabaruddin van de T.N.l. Laatstgenoemde zou eerst aan de zijde van Tan Malakka hebben ge- Voigens de „Sinpo" te Batavia, die dit bericht heeft overgenomen, kon dit bericht nog niet bevestigd worden. H.M. de Koningin heeft volgen de onderscheidingen toegekend. Benoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willemsorde de Landstorm-soldaat der infanterie van het Kon. Ned. Indonesisch Leger J. van Oort, wegens „het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw door op een der eerste dagen van Maart 1942 te Kediri (Oost-Java), als geweerschutter met grote onver schrokkenheid een onafgebroken vuurgevecht aan te gaan met de hem omringende overmachtige viiand en van dezen door zijn juist gericht en met ware doods verachting afgegeven vuur enige tientallen neer te leggen, aan welke voorbeeldige koelbloedig heid en schietvaardigheid velen zijner kameraden het leven te danken hebben." toegekend de „Bronzen Leeuw" posthuum aan wijlen de soldaat der genie van het Kon. Ned. Indo nesisch Leger F. J. Carli. de „Bronzen Leeuw" aan de kapi tein der infanterie van het Kon. Ned. Indonesisch Leger E. Th. Poppe. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1