Rapport van de Raadscommissie inzake het jeugdvraagstuk Onder binr Henri de Toulouse-Lautrec Ouderavond Wiüibrordus School KARPETTEN DE MIDDENSTAND IN ACTIE Nieuwe cursus georganiseerd De jeugd in het bedrijfsleven PAG. 2 Vrijdag 20 Mei 1949 Heden ontvangen AXMINSTER- SMYRNA- WILTON- Maten Met SUPRA-VERF „DE VERFPOT" hk. v. d. Hofstraat De schilder van Montmartre De beeldromans fn J APARTE COLLECTIE D AMESST0FFEN Gebloemde zijde in: Rechtspra ALKMAAR. Ook de vierde ouderavond van de Willibrordus- school, die o.l.v. het hoofd der Sch., de heer T. Dijkstra Donderdagavond in het „Wapen van Heemskerk" werd gehouden, is, zeker wat de opkomst en de belangstelling be treft, weer een succes geweest. Er is door de heer Dijkstra met zijn toegewijde staf van onderwij zend personeel veel werk van deze gebeurtenis gemaakt en ook de jeugd zelve heeft er in ruime mate haar aandeel in gehad. In de middag werd er voor alle leerlingen door het gezelschap van Bert Brugman uit Laren een aar dige en goed verzorgde voorstelling gegeven met het bekende marionet ten-theater, waarbij enkele episodes uit het leven van Buffalo Bill. ..de Held uit het Wilde Westen" opge voerd werden. De 365 scholieren, waaronder natuurlijk een jarige was. hebben van de voorstelling, die op hoog peil stond en de jongens uitstekend wist te boeien, met aan dacht gevolgd en aan het applaus was wel te bemerken hoe zeer de kinderen met deze verrassing wa ren ingenomen. Ook aan de nodige tractafie ontbrak het niet en de stemming was er goed in. toen de jongens zelf met een klucht de Boer en zün knecht" on d° planken kwamen. Ook het snel van de nn. derwiizers. „de Patatten van St. Fe lix" oogstte veel succes. De eigenlijke ouderavond werd ingeleid door 0071 welkomstwoord van de heer Diikst^a. d'e de oudm*s on «meten, onder wie wii opmerkten de Hoogeerw. "Heken, als voorzitter van het schoolbestuur, de secreta ris. rnr. C. Smal. de heer Haze^ de ^n«;r»<->'-'tpnr van het L. O de heer O. Vernnnv. past TC Biesta. de r>pte-r«5 ColVw ««erïcrb'onptle-t-aar d°r cohnol. en TVTareelic nlcrrip'^e (4** ft. H. ^fanenbnrg de Veije, de school arts toesprak. 140 x 220 170 X 240 200 X 300 230 x 325 250 x 350 A t K MAAR (Adv.) Ook de Eerw. Broeders van de Adelbertusschool gaven van hun be langstelling blijk. Er werd door de jongens van de 4de klas gezongen, o.l.v. de heer Smeddes en de derde klassers ga ven een gymnastiek-demonstratie, o.l.v. de heer De Wit. De overvolle zaal heeft vervolgens genoten van de klucht „de Boer en zijn Knecht", wederom door de leerlingen opge voerd, waarna de heer Dijkstra sprak over enkele zaken, die de sa menwerking tussen ouders en on derwijzers raakten. Daarbij wees 't schoolhoofd op de goede gewoonte van het bijwonen van de schoolmis, ook op Maandagmorgen; vroeg hij medewerking der ouders om het euvel van het te laat komen in de H. Mis te bestrijden en vestigde rog even de aandacht op het cate chismusonderricht. waarbij ook de ouders hun medewerking moeten verlenen. Met dc vraag om ook voor de kleine gebeurtenissen op school en het wel en wee van de kinderen daar interesse te hebben besloot de bo«r Dijkstra zijn toespraak. «Na da pauze sprak de Zeereerw. Zeergel. haor dr. F. Holthuizen over de moeilijkheid der beroepskeuze, die in deze tiid zeker in het middel- nunt der belangstelling staat en waarschuwde er voor. dat men zich niet door gemakzucht, eerzucht of standsbesef moet laten leiden bij 't kiezen van een beroep voor zijn kin deren. Men moet de kinderen niet een richting opdringen, maar letten op de aanleg en de mogelijkheden. Nop al te veel jongelui komen te veel teleurgesteld uit, hetgeen door sprekende cijfers werd toegelicht. F*ZOMANNFNKOOR UIT BRUSSEL Met Pinksteren ALKMAAR. Met Pinksteren zal het Brussel's Mannenkoor „Cercle Choral Edouard Bauwens en zijn onderafdeling „L'Art Vo cal" een bezoek aan Alkmaar brengen. Het gezelschap, bestaande uit circa 80 personen, zal Zaterdag 4 Juni, des avonds in Alkmaar arri veren en Zondag 5 Juni des avonds 8 uur in de Muziektuin een con cert geven onder leiding van zijn dirigent E. Hanssens. Behalve het uit 20 man bestaande „L'Art Vo cal" onder dezelfde dirigent, zal de Alkm Accordeonvereniging „Vita Nova" o.l.v. de heer A. v. d. Wolff, medewerking aan dit con cert verlenen. Maandag brengt het gezelschap nog een bezoek aan Amsterdam, waarvoor o.a. 'n rondvaart door de grachten en havens op het pro gram staat. Afscheid in het R.O.C.-gebouw ALKMAAR. -Gisterenmiddag namen ongeveer twintig militairen die ruim acht maanden hier wa ren gelegerd, afscheid van hun officieren en kameraden om naar het depot van de K.L. te Schoon hoven te vertrekken, waar zij zul len opgeleid worden voor de dienst in de Oost. ALKMAAR. De algemene le denvergadering, Dinsdagavond ir>. restauraait „Koekenbier" door de afdeling Alkmaar van de Ned. K.K. Middenstandbond onder voorzitter schap van de heer F. Putman ge houden. mocht zich helaas weer niet in een algemene belangstelling verheugen. Ook nu weer moest de voorz ter zijn teleurstelling uiten over de geringe' opkomst temeer daar de agenda van deze vergade ring toch zeker belangrijk genoeg was. Als eerste punt van bespreking kwam aan de orde de afvaardiging naar de Centrale Raad te Scheve- ningen. Deze zal gehouden worden op 8 Juni a.s. en wel in het Kur- haus, te bereiken vanaf het station te Den Haag met de lijnen 8 en 9. voorts met de Blauwe Tram. In de onmiddellijke nabijheid van het Kurhaus, nl. in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes aan de Ber- kenboschblokstraat, zal door Rec tor Kraakman een H. Mis worden opgedragen te 9.30 uur waarna te 10.15 Uur de vergadering begint. In de middagbijeenkomst zal de Zeereerw. Heer Henri de Greeve het woord voeren. Opgave voor deelname wordt verwacht voor 3 Juni a.s. bij hef secretariaat. Voor deze vergadering werden afgevaardigd de heren Goes en Kuhne voor het bestuur en de heer Nagengast voor de de leden met als plaatsvervanger de heer C. Jong.. De jaarlijkse bedevaart naar O. L. Vrouw ter Noord te Heiloo zal dit jaar gehouden worden op 6 Juli. De voorzifter hoopte op een gro tere deelname, dan de laatste jaren het geval was. Verder werd nog onder de aandacht van de leden gebracht het feest van de Arbeid, dat zal gevierd worden in de St. Jozefkerk op Zondag 29 Mei en waarbij pastoor Drost uit SchoorI tijdens de plechtigheden een predi cate zal houden. De leden werden aangespoord zoveel mogelijk hun werktuigen ter zegening mede te brengen terwijl de mogelijkheid bestaat grotere stukken Zaterdags te voren aan te brengen. Het gesproken woord als wapen. Door mevrouw M. E. Steyger— Aspérslagh uit Leiden werd ver volgens gesproken over de nood zakelijkheid van het „gesproken woord in onze maatschappij. Daar- merkte de speekster op. dat men zich in allo situaties van het leven door middel van het gesproken woord kan laten gelden. Te lang al heeft men in de opvoeding het ge sproken woord een onwaardige plaats gegeven, te veel werd dc geschreven -taal op de voorgrond gesteld. Toch is 't 'n feit dat t gesproken woord veel meer indruk maakt dan het geschreven en in vele situaties biedt het vele voordelen. Het ge sproken woord is in onze eeuw een machtig wapen geworden in do hand van de goeden, maar helaas ook, zoals wij dat aan de lijve heb ben ondervonden in de achter ons liggende jaren, van slechten. Daar om mogen de Katholieken nóp achterblijven om door middel van het woord, dat noodzakelijk is ge worden in het openbare leven niet alleen, maar vooral ook in het ver enigingsleven en in de opvoeding, hunne ideeën aan anderen mede te delen en voor hunne rechten op te komen. In verschillende plaatsen, ook in Alkmaar is er nu gellgenheid om in Katholiek verband deel te ne men aan speciale cursussen ten einde zich te bekwamen in de wel sprekendheid. Met medewerking van het bestuur van deNRKM, afd, Alkmaar zal deze gehouden worden op Dinsdagavond in een der loka ion van het Instituut van de heer Smi't aan de Kennemerstraatweg 101. Het bestuur geeft aan ieder lid, die deze cursus wil volgen, een financiële tegemoetkoming van f 5 per cursus, daar men het belang van deze cursus inziet en de deel name wil stimuleren. De sociale deugd Rector Dr. F. Holthuizen sprak daarna een kort woord over het Amendement der Nederlandse bis schoppen betreffende de nieuwe sociale ordening der maatschappij waaraan momenteel door Staat en burgerij de laafste hand wordt ge legd. Dat de bisschoppen zich hier met deze materie inlaten wil niet zeggen, dat zij zich, kost wat het wil. zouden willen bemoeien met materiële zaken, maar onze geeste lijke leiders zien dete ordening vooral ook als een uiting van de deugd van sociale rechtvaardigheid, die door de nieuwe wetgeving be ter door de burgerij zal kunnen worden beoefend. Uitvoerig schet ste spr. het begrip sociale recht vaardigheid, zo, dat zijn gehoor er wel van doordrongen werd, dat deze deugd, die in het achter ons liggende, met liberalisme aange duide tijdperk, wel eens werd ver geten, toch noodzakelijk is voor het voortbestaan van een maat schappij, die zich nog op het prae- riicaat Christelijk wil beroepen Het individualisme is veelal een oorzaak geweest van het niet juist zien der maatschappelijke verhou dingen en wat de bisschoppen nu tot ons hebben gezegd, is niet meer dan een versterking, een aandacht vestigen op de deugd der sociale rechtvaardigheid. Mededelingen. Er is een verzoek binnengeko men bii de Contactcommissie om de St- Nicolaasmarkt weder uit te breiden. Het. bestuur is daar sterk 'tegen en zal daaraan derhalve niet medewerken. Ook de instelling van een Vriidagse markt op de Mient acht he't bestuur niet. in het belang van de middenstand. Langer werd er gedelibereerd over het al of niet sluiten in de middaguren. Het bestuur stond op het standpunt, dat men dat voor lopig echter maar zelf moet uitma ken. Een regeling voor het wel of niet sluiten is er dus niet. Aan de Volkscredietbank. die nu in zekere zin het consumentcn- crediet zal gaan vervangen, en wel ke instelling in Alkmaar zal gaan verschijnen, zal de vereniging haar steun verlenen. Ook werd nog be sloten om aan de Contactcommis sie voor plaatselijke acties een bij drage te geven van f 0.50 per lid. Met een kort woord werd de bij eenkomst, die tot laat in de avond had geduurd, door de voorzitter gesloten. HEROPENING LEVENSMIDDELEN BEDRIJF ALKMAAR. De Snaarmans- lasn begint als winkelstraat steeds meer in betekenis toe te nemen Moge er dan de Jaatste tijd niet veel zaken meer bij zijn gekomen, de bestaande breiden zich toch successievelijk uit of worden ge moderniseerd. Zo ook de kruide nierszaak van de heer J. Bijpost op no. 147, die inwendig geheel werd verbouwd, zodat er zo goed als nieuwe zaak te voorschijn is gekomen. De winkel, die voor een jaar of vier door de heer Bijpost werd overgenomen, is een goed geoutilleerd, modern levensmidde- ienbedrijf geworden Waarin een uitgebreide sortering artikelen, keurig langs de, van nieuwe berg ruimten voorziene, wanden opge stapeld, de meest verwende koper tevreden kunnen stellen. De ver bouwing werd uitgevoerd door de firma T. Blankendaal, terwijl de verlichting verzorgd werd door de firma Paleari en het schilder werk uitgevoerd werd door de beer P. Groot. Ter gelegenheid van de herope ning van de zaak werd een prijs vraag uitgeschreven voor de kin deren der clientèle, bestaande uit het kleuren van een plaat. Het zal de heer Bijpost, die op 19 Mei de zaak heropende, zeker niet aan belangstelling ontbreken. KAASMARKT ALKMAAR. Totale aanvoer 40.000 kg: 2 stapels boerenkaas f 79; 13 stapels fabriekskaas f 79.50. Han del vlug. AANGEHOUDEN Twee Alkmaarse jongemannen van ongeveer 20 jaar zijn aangehou den en ingesloten, omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan dief stal van een hoeveelheid lood van een dak van een huis aan de Berger- weg. Het lood heeft f 35.opge bracht bij een opkoper, maar door het afrukken van het lood veroor zaakten zij een schade van plm. f 200. kan IEDEREEN schilderen! LAAT (Adv.) DE FRANSE schilder Henri de Toulouse-Lautrec, die ook in ons land bekendheid geniet en wiens werk thans in het Stedelijk Mu seum te zien is, werd in November 1864 te Albi in Zuid-Frankrijk ge boren uit een adellijk geslacht. Reeds op zeer jeugdige leeftijd kwam hij met zijn moeder naar Parijs, de stad, die op zijn werk van zo'n grote invloed is geweest en waar hij zich tot een kunstenaar van de eerste orde ontwikkelde. Hij was een veelbelovend leerling, maar zijn grote liefde ging toch uit naar het tekenen. Zijn studies gaf hij dan ook op en vanaf 1877 wijdde hij zich geheel aan de kunst. Een ongeval, dat hem in 1878 overkwam en dat op heel zijn verdere leven een stempel drukte, hij brak n.l. beide benen, deed hem voorgoed kreupel worden, doch zijn geest verloor zijn werkkracht niet. Nadat hij geruime tijd K" Bonnat had ge werkt, komt hij in contact met Cormon. waar hij van Gogh ont moet, die op hem en zijn werk. zo als later zal blijken, veel invloed heeft gehad. Op twintigjarige leef tijd werkt hij in een eigen atelier en werkt daar, min of meer onder de invloed van Degas, aan de uit beelding van het Parijse leven. Vooral de sfeer van Montmartre heeft deze man, voor wie zoveel levensvreugde onbereikbaar was, gegrepen. Het leven in de theaters, cabarets en dancings boeide hem en hij heeft dat bonte bohemien-leven op velerlei manieren vastgelegd. In 1893 exposeert hij voor het eerst zijn doeken, die aüerwege een gunstige critiek ontvingen en dan begint hij aan zijn lithografisch werk, waarin hij omnen korte tijd een meester zal blijken. Een groot deel van zijn werk, dat 370 litho- grafiën telt, behoort tot de mees terwerken in dit genre. Ook hij heeft eigenlijk de erken ning, die hem toekwam, niet ge vonden. Zijn reizen, die hij zo gaarne, maar zo moeizaam onder nam, waren veelal letterlijk lij denswegen, zo ook zijn tocht door ons land, «vaar hij een moment van vreugde beleefde: bij de schilde rijen van Frans Hals te Haarlem. Zijn gezondheid ging na zijn der tigste jaar zienderogen achteruit en in 189.9 blijkt het, dat zijn tenger gestel het onregelmatige leven van een Parijse artist niet meer ver werken kan. Zijn toestand wordt dan steeds erger en ook zijn geest vermogens worden geschokt. Na een verblijf in een inrichting te Neuilly werkt hij nog enkele maan den in Parijs, maar komt er toch niet meer boven op. Hij keert naar het kasteel van zijn Moeder in Zuid Frankrijk terug, om er op 37- jarige leeftijd te sterven. Zijn omvangrijk oeuvre telt on geveer 500 doeken en. naast de vele mappen met serie-tekeningen nog 200 proeven van grafisch werk, dat in vele opzichten belangrijk was voor de zien toen ontwikkelende kunst van het maken van affiches. Zijn werk, aanvankelijk sterk im pressionistisch. is zeer suggestief door de kracht, die er van zijn uit drukkingswijze uitgaat. Hij weet met enkele lijnen en kleuren een grote psychologische spanning weer te geven en beeldt zijn gevoelen overtuigend uit. Toulouse Lautrec was een der meesters, die door een nieuwe be heersing van lijn en kleur en door zijn eigen, persoonlijke opvatting der dingen, de schilderkunst der twintigste eeuw mede heeft helpen opbouwen. De tentoonstelling in het stede lijk museum te Alkmaar omvat een 70-tal tekeningen en iitno's van de grote meester, afkomstig uit de kunstverzameling van mej. M. W. Troost uit Bergen die deze verza meling welwillend voor een 14- daagse tentoonstelling afstond. De tentoonstelling worat mor genmiddag door de wnd. burge meester, weth. Mr. A. J. M. Lees berg geopend, waarna Dr. C. M. Hoogenboom, lid Van de Commissie voor Kunsttentoonstellingen een kleine inleiding betreffende het ge- exposeerde zal geven. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M 1 te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: DROOG! Af en toe matige, overigens zwak ke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. WEGDEK LANGESTRAAT Wordt breder ALKMAAR. - Terwijl het trot toir aan de Zuidzijde van de Lan- gestraat nog voor de helft open gebroken moet worden voor het leggen van een nieuwe buislei ding is men alweer begonnen met het trottoir aan de Noordzijde op nieuw te leggen. Het nieuwe trot toir wordt aan beide zijden van de Langestraat één tegel smaller, zo dat het wegdek van de rijweg in z'n geheel 60 cm breder wordt. Dit zal ongetwijfeld het rijver- keer en het parkeren in de Lange straat ten goede komen. Bij de zij straten krijgt het trottoir ronde hoeken, in' tegenstelling met de oude toestand, waarbij de hoeken recht waren. Ook dit komt het rijverkeer ten goede. FA. VERMEULEN BOUWDE HET GROOTSTE ORGEL VAN WEST-BRABANT ALKMAAR. Het grootste kerkorgel van West Brabant zal Zondag a.s. te Roosen daal in de kerk van de H. Joannes de Dopei officieel in gebruik wor den genomen. Het nieuwe instru ment is vervaardigd naar het Elec tro Pneumatisch systeem onder lei ding van de adviseur-deskundige prof. Flor Peeters te Mechelen en is gebouwd door de orgelbouwers Vermeulen alhier. Het orgel heeft 3368 pijpen, verdeeld over 3 klavie ren en een vrij pedaal. Wanneer we de zeer uitgebreide dispositie van dit orgel beschouwen, valt daaruit op te merken, dat er zo goed als geen stnjkregisters aanwezig zijn. In tegenstelling met de zgn. ro mantische orgels, die vaak meer orkestimitaties zijn, hebben hier de bouwers het instrument-eigen ka rakter bewaard. Behalve 47 regis ters staan de organist vele koppe lingen en speelhulpen, zoals vrij in stelbare automatische pedaalom schakeling, vrije registercombina- ties enz. ten dienste. Bij de plech tige inzegening door de Zeereerw. Heer A. Romme C.R.O., Pastoor der parochie, zullen orgelbespelin gen worden gehouden door Prof. Flor Peeters en Kees Stolwijk, de organist van de kerk. En hiermede is het aantal orgels in onze katho lieke kerken weer met een prachtig instrument verrijkt. JONGE MENSEN VAN ALKMAAR EN OMGEVING Denkt er aan ,dat U zich nog slechts tot en met hedenavond kunt opgeven voor de tocht op 29 Mei a.s. naar Utrecht, waar Pater Piet Wesseiing een grootse bijeenkomst belegt voor alle jonge mannen en meisjes van Nederland. Opgave bij: mej. A. Vredenburg, Doelenstraat 6 Alkmaar, telefoon 2406 en Jb. Bak- kum, Landstraat 71. Alkmaar. Wie heeft er nog moed? Geslaagd Onze oud-stadgenoot de heer M. J. van Rossum du Chattel is giste ren te Leiden geslaagd voor het doctoraal-examen in de rechtswe tenschappen. ii. Wat de lectuur onder de jeugd be treft, bleek de Commissie, dat boek jes met beeldromans op vele scho len van hand tot hand gingen en door de leerlingen onder elkaar wer den verhandeld. De inhoud der zg. „strips" met veel plaatjes en wei nig tekst is niet zó verderfelijk voor de jeugd; er is geen pornografie hij. Deze lectuur leidt de schooljeugd wèl af van haar werk. Het komt de commissie voor, dat op dit punt en t.a.v. andere verder felijke lectuur waakzaamheid van het onderwijzend personeel gebo den is. Een positieve bestrijding van de invloed van slechte lectuur is de Verstrekking van goede lectuur, b.v. door middel van schoolbioscopen in samenwerking inet de leeszaal. Zakgeld en bioscoopbezoek. Het onderwijzend personeel van enkele scholen klaagde over het vele zakgeld van de schoolkinderen, een kwestie ter bespreking op ouder avonden. Tevens wordt geklaagd over het vele bioscoopbezoek door kinderen, oplossing van dit euvel kan zeker niet gevonden worden in een een zijdig verbod tot bioscoopbezoek door kinderen, oplossing van dit euvel kan zeker niet gevonden wor den in een eenzijdig verbod tot bios coopbezoek van kinderen beneden 14 jaar, er moeten b.v. op Woens dag- en Zaterdagmiddag, goede cul turele films voor kinderen worden vertoond. St. Nicolaasviering. Er moet ordening komen, zo lezen wij verder in het rapport, in de cha otische toestand bij de Sint. Nico laasviering, waarbij de waarde van het St. Nicolaasfeest voor het kind dreigt te verminderen. Dit wordt mede veroorzaakt door het feit, dat de figuur van St. Nicoiaas voor commerciële doeleinden wordt ge bruikt, resp. misbruikt. De com missie drnigt er op aan. dat het optreden van St. Nicolaas-figuren in het openbaar enigszins wordt be perkt (in winkels en op straat) en dat de St. Nicolaasfiguur niet eer der optreedt dan b.v. één week voor 5 December. In overweging wordt gegeven een en ander nader in de politieverordening te regelen. Verhouding ouders-kinderen. In de vergadering, welke de com missie met de onderwijzers hield, werd de mening uitgesproken, dat de kinderen vaak door de ouders de goede niet te na gesproken werden verwaarloosd. De bezettings tijd heeft een nadelige invloed ge had op de mentaliteit van de jeugd, deze is echter thans al veel beter dan de eerste jaren na de oorlog. De indruk van de kinderrechter, mr. Alblas is, dat in het Arrondis sement de Alkmaarse jeugd geen slecht figuur slaat. Verder is hij van oordeel, dat de gebreken der jeugd grotendeels zijn toe te schrij ven aan het tekort schieten der ouders, die geen goed voorbeeld ge ven en de kinderen aan zichzelf overlaten. A-sociale gezinnen. Het probleem der a-sociale gezin nen werd besproken met personen en organen, welke zich met de jeugdzorg bezighouden. In deze gezinnen wordt door de ouders een ongeregeld leven geleid en de kinderen zijn daarvan de dupe. De aanpak van deze jeugd kan niet geschieden, zonder dat ook getracht wordt de gezinnen, waaruit zij voortkomen, op hoger plan te bren gen. Hier ligt een taak, zowel voor de maatschappelijke werksters van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken als voor de kerkgenootschappen en verenigingen. De bemoeiingen in dit opzicht zouden geïntensiveerd kunnen wor den. als hier ter stede een clubhuis voor de z.g. ongrijpbare jeugd zou worden opgericht. De vertegenwoordiger van de Voogdijraad merkte nog op, dat vele ouders het helemaal niet erg vinden, als zij uit de ouderlijke macht ontzet en hun kinderen elders onderge bracht worden. Clubhuis en Doorgangshuis. Door de kinderrechter, mr. Alblas, wordt de oprichting van een club huis voor de niet-georganiseerde jeugd, de z.g. massajeugd bepleit. Reeds bewegen enkele katholieke verenigingen zich op dit terrein. Evenals vorig jaar worden thans weer pogingen gedaan, om tot op richting van een clubhuis te komen; het gemeentebestuur wachte de re sultaten af en verlene t.z.t. de steun, die mogelijk is. Naar de mening van de voorzitter van „Pro Juventute", mr. Holsteijn, bestaat er behoefte aan een tehuis voor het tijdelijk onderbrengen van kinderen. Ook bij M.H. gevoelt men daartoe de behoefte. Hiervoor moet een groot huis worden gezocht met voldoende sanitaire aecomodatie en slaapgelegenheid. Een barak is voor dit doel niet geschikt. De commissie is van mening, dat naar de mogelijk heid van de totstandkoming van zo'n doorgangshuis zo mogelijk ook voor het tijdelijk onderbrengen van oudere personen een onderzoek moet worden ingesteld. Jeugd in bedrijfsleven. Een na-oorlogs verschijnsel, is het vaak veranderen van werkkring door de arbeidende jeugd. Verwacht wordt, dat dit verschijnsel zal afne men, naarmate de normale verhou dingen terugkeren. De jeugd zoekt de aantrekkelijkste werkplaatsen en steeds wordt er gedacht, dat elders meer te verdienen is. Ook wordt het jeugdig personeel teveel direct als werkkracht ge bruikt. De scholing in de bedrijven ontbreekt veelal. Het is moeilijk de jongens naar de avondlessen te krijgen. Een beroep op de werkgevers, om maatregelen welke een goede scholing van de jeugdige werkkrachten waarborgen, ie bevorderen, is zeer zeker aan te bevelen. Het „kankeren" van de ouderen in fabrieken en werkplaatsen wordt funest geacht voor de jeugd. Gevraagd wordt ook om meer va- cantie voor de arbeidende jeugd, omdat de overgang van de vrij-lange vacantie tijdens de schooljaren naar de korte vacantie in het bedrijfs leven (één week) te groot is. In het algemeen dienen de bedrij ven de belangen vah de jeugd meer te ontzien. Er moet voldoende vrijaf worden gegeven, om de avondscho len en desgewenst dagscholen te be zoeken. Wegens het ontbreken van statis tische gegevens over baldadigheid bij de jeugd, konden Openbare Wer ken en Gemeentepolitie hierover geen oordeel uitspreken. In een slotartikel volgen nog enige beschouwingen over de door het G.A.B. ingestelde enquête naar de vrije-tijdbesteding door de jeugd. Burgerlijke Sfsnd Geboren: Cornelia B., zoon van S. G. Frankfort en A. S, M. de Kruyger; Hiddo H. K. zoon van J. Lemarchand M. E. Boomsema. Ondertrouwd: Lammert Ditsel, 28 jaar en Diewertje Paul 23 jaar; Ni- colaas A. Eeken, 24 jaar en Elisa beth Groot 23 jaar; Cornelis Mol 44 jaar en Hendrika Brak 36 jaar; Adrianus J. Ravensteyn 33 jaar en Anna J. M. van Tol 26 jaar; Willem Scheepmaker 26 jaar en Maartje Nieuwenhuizen 23 jaar. Overleden: Alida de Roer 63 jaar oud, wed. van H. Ringersma. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Beethovenconcert door het H.O.V. BIOSCOPENHarmonie Jody en het hertenjong, 14 jaar; Victoria: Avontuur in Berlijn, volwassenen; Cinema: Daar zit muziek in, 14 Jaar; A.B.T.Een Yankee in Texas, De man met het lidteken, 14 jaar. ATELIER DOORWERKEN: Kanisstraat 25 uur: Ten toonstelling schilderijen v. werkende leden. NACHTDIENST APOTH.: Mevr. Wed. Wanna, Mient 11 NACHTD. TAXI'S: Nassau- garage, Nassauplein, tele foon 3545. BLAUWE-WEEK-COLLECTE ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Uitgaande van De Blauwe Week-Commissie, wordt er op Za terdag 21 Mei a.s. hier ter plaatse een collecte gehouden, waarvan de opbrengst dit jaar bestemd is voor het oprichten en in stand houden van Advies- en Consulta tie Bureaux voor Alcoholisme. Hiervoor is de samenwerking verkregen van alle drankbestrij dersverenigingen, verenigd in de Nat. Comm. tegen het Alcoholis me. Wij wekken u bij deze op uw steun aan dit mooie doel te geven en doen een beroep op de lezers van dit blad, om zich als collec- tant(e) voor a.s. Zaterdag op te geven bij een van onderstaande adressen: A. Wilms, K.v.'t Veerstr. 9; W. Kuiper, Overdiepad 32 en J. Stubenitsky, Lindenlaan 90. VOOR EXCLUSIEVE STOFFEN WIJ ONTVINGEN EEN in Binnen- en Buitenlandse (OOK HAUTE COUTURE) 9 MAT-CREPE CREPE- GEORGETTE 9 LAVABLE 9 NATUURZIJDE 9 SATIJN 9 LINNEN 9 VISTRA 9 CREPE MOUSSE EFFEN ZIJDEN LINNEN WOLLEN 9 MANTEL 9 TAILLEUR 9 STOFFEN GAREN 9 VOERING 9 ZIET ETALAGES STOFFENHUIS KOUSENBAR Langestraat 93 Tel. 4326 ALKMAAR (Ingez. med.) COMITÉ AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN ALKMAAR -Men schrijft ons: Dank zij veler medewerking mag aangenomen worden, dat de jaarlijkse autotocht voor Ouden van Dagen doorgang zal kunnen vinden. Maarhet aantal gegadigden is groter, dan waarvoor de midde len reiken. Nog velen zijn er, die geen ge hoor gaven aan de oproep voor het geven van een bijdrage. An deren zullen bij nader inzien be merken, dat hun bijdrage toch wel heel miniem was voor dit schone doel. Kom, kom, wilt ge zelf van een mooie vacantie genieten, dan kan dat alleen met een gerust hart, d.w.z. met de wetenschap, dat ge alles hebt gedaan om ook anderen wat vreugde en genot te bezorgen. Het Comité komt zeker nog een 500 gulden tekort. Wie zorgen ervoor, dat dit be drag in de tweede ronde bijeen komt? Zijn er wellicht jarigen, bruids paren, jubilarissen, die van hun vreugde willen doen blijken door het schenken van een flinke gift? Bijdragen worden gaarne inge wacht op giro 6102 van de Twentse Bank en op giro 1495 van de Noor der Bank, beiden te Alkmaar, on der vermelding: „Autotocht Ouden van Dagen". Men kan zijn bijdragen ook af geven aan een der volgende adres sen: Mevr D. M. Paleari, Paul Krugerstraat 11; Mevr. A .A. C. Stokreef-Bomers, Westerweg C 48, Heiloo; Mevr. M. S. Klein Was- sinkv. Krimpen, Kennemerpark 35; Mevr. J A. M. Stoel-Roos, Kennemerpark 28; Mevr. Schmidt- Brommersma, Heiligland 38b. TENTOONSTELLING „ST. ANNA-SCHOOL" ALKMAAR. Evenals vorig jaar wordt in de St. Anna school aan de Laat 213 een tentoonstel ling gehouden van hetgeen de meisjes van deze school gepres teerd hebben op het gebied van knippen, naaien, patroontekenen, handwerken, koken cn ander huis houdelijk werk. De tentoonstelling is geopend morgen van 46 en van 79 uur; Zondag van 1112. 36 en 79 uur. Een bezoek wordt van harte aanbevolen. LEZERS SCHRIJVEN; De Winkelsluiting. Enige tijd geleden ontvingen de Alkmaarse winkeliers een schrijven van de Contact-commissie voor de Middenstand, behelzend het advies de winkels de gehele dag open te houden. Uiteindelijk was dit een verzoek van de V.V.V,, ten gerieve van de touristen. Het betreft hier het openhouden der winkels tussen 12.30 en 14 uur, een thema, dat volgens mijn mening niet voldoende belicht wordt. Het wil mij zelfs voorkomen, dat de hier gegeven voorlichting eenzijdig is en tegen het belang van de win kelstand indruist. Allereerst wil ik er met nadruk op wijzen, dat de tijd tussen 12.30 en 14 uur voor werkenden en niet- werkenden de tijd is om te lunchen en dit is niet uit het oog te ver liezen. Het is niet mogelijk het personeel om beurten naar huis te laten gaan, daar dit systeem te veel tijd vergt. Een door het personeel in de zaak te gebruiken lunch (pakje brood), heeft onmiskenbaar het nadeel, dat de arbeidslust wordt verminderd. Even een ander milieu en frisse lucht stelt juist het personeel in staat het werk verfrist te hervat ten. Is het niet wat al te naïef de stelling te handhaven, dat de toe risten beslist de genoemde tijd ter beschikking moeten hebben, om hun inkopen, welke niet het doel van hun bezoek aan Alkmaar zijn, te kunnen doen? Zij komen immers voor de kaasmarkt en misschien om de stad te bezichtigen en het zal zeker niet de bedoeling van de tou risten zijn. om met een iege maag te gaan winkelen. Integendeel, de touristen zullen pas na de lunch souvenirs e.d. ko pen. Er zit ook nog iets anders aan vast. dat minder economisch voor de middenstand is. Moeders en vrouwen van het winkelpersoneel, en dat omvat honderden mensen, zullen in de namiddag voor een warme maaltijd moeten zorgen: in vele gezinnen tweemaal ner dag en daardoor minder gelegenheid heb ben hun inkopen te doen. Zou het niet eerder in de lijn lig gen van de VW andere attracties voor de touristen te bedenken, om ben ook des namiddags in de stad te houden? Dit laatste iiikt mii wel zo logisch en direet, bevorderlijk voor de middenstand. E. H. Lezers schrijven ons: DE KERKRESTAURATIE TE WARM EN HUIZEN M. de R„ Naar" aanleiding van het inge- zondene van de hand van de heer Mekken over dit onderwerp, voor komende in Uw blad van 13 dezer, roept ondergetekende Uw gast vrijheid in voor het volgende: '1 Is geenszins m'n bedoeling over dit onderwerp in uw biad te polemiseren, maar ik meen toch een verkeerde indruk weg te moeten nemen. De heer Mekken begint met te zeggen,dat het Kerkgebouw al eeuwenlang in de belangstelling van de Warmenhuizenaars staat. Dit is m.i. sterk overdreven, de belangstelling, zo die er is, da teert slechts vanaf het tijdstip, waarop men met de bouwval ver- legen begon te geraken en Monu mentenzorg voor de zaak werd gespannen. Eerst toen besefte men wat voor een cultureel histo risch gebouw men bezat. De inzender komt met argu menten naar voren, die niets met de zaak hebben uit te staan. Dat er vporvaderen in die kerk begraven liggen, is toch geen ar gument. We kunnen toch niet voor sile voorouders monumenten gaan oprichten. Dat er mensen zijn, die er aan zullen verdienen is ook geen re den. Dan volgt een heel relaas over de omstandigheden tijdens de Reformatie; volledigheidshalve had hij er aan toe moeten voegen, dat de toenmalige pastoor v. Boek horst is weggevoerd en ter dood is gebracht. Maar genoeg hier over, ik wii nu tevens van de ge legenheid gebruik maken m'n standpunt in deze kwestie nader toe te lichten. Onze gemeente heeft nog meer van die monumenten in bezit die, nu van overheidswege nieuwbouw wordt gehandicapt, nog tal van jaren zullen moeten dienst doen als woning, vaak zelfs voorgrote gezinnen; deze gebouwen dragelijk bewoonbaar te maken is van meer onmiddellijk belang dan restau ratie van een oude kerk, die slechts dienst doet voor enkelen als cultureel object. Velen ondervinden het aan den lijve, de een meer, de andere in mindere mate, dat de belastingen uiterst zwaar drukken, zo zwaar, dat het bedrijfsleven ernstig wordt bedreigd. We aanvaarden dit ech ter (al is het mopperende), besef fende, dat onze nationale armoede gelijkelijk moet worden gedra gen, dat de wederopbouw van ons land grote offers vraagt, maar dan mogen we ook redelijkerwijze verlangen, dat deze offers effect sorteren. Wanneer we dan ook in de ge teisterde gebieden zien, dat talloze kerken, die voor de Eredienst noodzakelijk zijn, op herstel wach ten, dat zo ontzaggelijk velen nog aan geen woning behoeven te den ken, omdat er een tekort aan ma teriaal en arbeidskracht is, zolang is het m.i. verspilling deze te be steden aan een bouwval. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst we gen. Tenslotte, het moge dan geen argument zijn, maar de feiten mo gen toch ook nog wel een woordje meespreken. De kerk heeft, zo men weet, nog tamelijk wat eigendommen, waar van voor een zeer groot deel, reeds gedurende eeuwen de ge meenschap de lasten heeft gedra gen. Deze eigendommen zijn mis schien mede overgegaan, mis schien ook niet, maar de inkom sten hiervan moesten toch dienen voor het onderhoud der kerk; een ieder weet, dat dit niet is ge beurd. Nu de kerk een bouwval is, tracht men met behulp van Monu mentenzorg de gemeenschap op te laten komen voor die nalatigheid. Ziedaar, geachte heer Mekken, mijn standpunt, hetwelk ook door m'n collega's wordt gedeeld. Uw vermoedens, dat andere be weegredenen ons hebben genoopt tegen te stemmen, zijn onjuist. U, mijnmeer de Redacteur dank zeggen. A, NANNES, Krankhoorn 14, Warmenhuizen. „Het weislager gemeenschap v mag gezien wc iukkige wijze lectivisme. De tot een rechtva heid." Aldus de reger rie van Antwoor verslag der 2e Ka ontwerp op de bedrijfsorganisati' Wij ontlenen h: gende: De teleurstellii dat het ontwerp de bevrijding is regering wel 1 meent, dat daart schatting spreek heden, waarmede van een wettelijl zo belangrijke m; Voor de verse ganisaties zijn di scheiden, te wet taak tegenover c bedrijfsgenoten, of uitvoerende ti autonome taak, een productscha schap gevorderd' De nieuwe or| worden gezien wikkeling van hi schillende gebied leven in privas is tot stand ge organisaties zelf en in staat zijn gewenste ontwil gebied te voork worden bereikt, overheid mindei pen, hetgeen zal lasting van de st De indiening tekent niet, dat het algemeen bi stap zou eisen, andersoortige m satie achterwege Opbouw dei De regering ren. dat de insl drijf- en bedrijf gelijk gemaakt regel van best' KLACHTEN 1 Gisteren is in 's Gravenhage mene vergaderi: Koninklijke Nee biel Club. De voorzitter Smits van Oyer druk op het g< mobiel steeds genover de zw overheid volgei wel geen verpl in welk verba: h^t feit, dat goed als stil li] wordt besteed der wegen. Ook achtte spreker heid. ZATEE hi: KRO: 7.00 „.ei muziek; 7.30 I Morgengebed i der; 8.00 Nieir 8.15 Gramofooi de vrouw; 9.0i 9.30 Waterstan muziek: 10.00 Gramofoonmuz zieken; 11.45 E gelspel; 12.30 Amusements C wijzer; 13.00 T ments Orkest; 14.10 "Gramofo' gelse les; 14.' 14.50 Boekenn foonmuziek; 15.30 Zangveri scherm de jeu concert; 16.30 het Gregoriaat io.OO Mannen listiek weekoi pole Orkest ei 19.15 Actualitf Orkest; 19.50 overal!; 20.00 wone man; 20 20.20 Lichtbal muziek; 21-.00 gevarieerd pr dio-diagnose; Naam en voc den de Zonde 23.15 Radio I en piano-solis i VARA: 7.00 gymnastiek; ziek; 8.00 Ni ten; 8.15 G Gramofoonm' „Tijdelijk Morgenwijdir dracht; 10.35 ders; 12.00 P delingen; 12 13.00 Groetei Ramblers; 1' sterdamse p ke kunst: kest; 16.00 1 Amateurs-ui praatje; lï 17.30 Om en Nieuws; 18J Ned. Strijdl tieke staalk derlanders i Nieuws; 20J 20.15 Promo tenor; 21.00 taar: 21.15 22.00 Stra( man die a Jonge Flier 23.15 20 mi: mofoonmuz: 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2