Onderdelen van de organisatie Woltersom binnen redelijke tijd geliquideerd Vragen over de verpachting in de N.O.-Polder Verzetsgroepen verstoren de ontwikkeling op Java RADIO Indonesië ernstig gedupeerd Arbeiders voor Djogja DETECTIVE Vrijdag 20 Mei 1949 paG. 3 Wetsontwerp P.B.O. Rechtspraak voor onjstreden beslissingen programma Onverwacht einde van de Japanse herstelbetalingen Gebod en liefde Infiltraties in Djogja feuilleton „oo, h. völmek tegen wil en dank /EN: Winkelsluiting. n ontvingen de rs een schrijven nmissie voor de zend het advies Die dag open te dit een verzoek gerieve van de het openhouden 12.30 en 14 uur, tens mijn mening icht wordt. Het omen, dat de ichting eenzijdig ang van de Win er met nadruk tijd tussen 12.30 rkenden en met is om te lunchen het oog te ver- hjk het personeel uis te laten gaan, veel tijd vergt, oneel in de zaak (pakje brood), het nadeel, dat dt verminderd, milieu en frisse het personeel in rfrist te hervat- al te naïef de /en, dat de toe- enoemde tijd ter hebben. om niet het doel Alkmaar zijn, komen immers en misschien om Ben en het zal eling van de tou- een lege maag touristen zullen ouvenirs e.d. ko- iets anders aan conomisch voor is. Moeders en winkelpersoneel, derden mensen, ddag voor een /eten zorgen: in maal per dag en ïelegenheid heb- doen. der in de liin lig- andere attracties bedenken, om iaBs in de stad :te liikt mii wel et, bevorderlijk nd. E. H. ons: iTAURATIE NHUIZEN van het inge- ind van de heer onderwerp, voor- lad van 13 dezer, de Uw gast- volgende: n'n bedoeling in uw blad te ik meen toch iruk weg te begint met te Kerkgebouw al belangstelling jizenaars staat, overdreven, de die er is, da- het tijdstip, bouwval ver ren en Monu- zaak werd toen besefte cultureel histo- bezat. met argu- die niets met te staan, ren in die kerk toch geen ar- toch niet voor ïonumenten gaan jn, die er aan ook geen re en heel relaas ïeden tijdens olledigheidshalve moeten voegen, pastoor v. Boek en ter dood genoeg hier- ;ns van de ge- maken m'n kwestie nader heeft nog meer in bezit die, e nieuwbouw nog tal van dienst doen fs voor'grote ven dragelijk 1 is van meer dan restau- le kerk, die voor enkelen het aan den de andere in ie belastingen ;en, zo zwaar, ernstig wordt arden dit ech tende), besef- Dnale armoede orden gedra- ibouw van ons lagt, maar dan edelijkerwijze offers effect ook in de ge zien, dat talloze de Eredienst herstel wach- gelijk velen nog iehoeven te den tekort aan ma- :ht is, zolang deze te be- /val. Wat het zwaarst we- oge dan geen de feiten mo ten woordje men weet, nog lommen, waar- groot deel, ven de ge- heeft gedra- ïen zijn mis- egaan, mis- r de inkom- toch dienen der kerk; een niet is ge- bouwval is, p van Monu- nschap op te lie nalatigheid, heer Mekken, welk ook door gedeeld, dat andere be- ebben genoopt zijn onjuist, aacteur dank NANNES, Krankhoorn 14, Warmenhuizen. „Het welslagen van de bedrijfsorganisatie is inderdaad voor de gemeenschap van onschatbare waarde. De bedrijfsadministratie mag gezien worden als een maatschappij-inrichting die op ge lukkige wijze het midden houdt tussen individualisme en col lectivisme. De bedrijfsorganisatie kan veel bijdragen niet alleen tot een rechtvaardige verdeling van invloed en verantwoordelijk heid." Aldus de regering in haar Memo rie van Antwoord op het voorlopig verslag der 2e Kamer, over het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Wij ontlenen hieraan nog het vol gende: De teleurstelling van vele leden, dat het ontwerp eerst drie jaar na de bevrijding is ingediend, kan de regering wel begrijpen, doch zij meent, dat daaruit toch een onder schatting spreekt van de moeilijk heden, waarmede de voorbereiding van een wettelijke regeling van een zo belangrijke materie gepaard gaat. Algemene aspecten. Voor de verschillende bedrijfsor ganisaties zijn drie taken te onder scheiden, te weten een adviserende taak tegenover centrale overheid en bedrijfsgenoten, een zelfbesturende of uitvoerende taak en tenslotte een autonome taak, bijvoorbeeld door een productschap van een bedrijf schap gevorderde medewerking. De nieuwe organisatie moet ook worden gezien als verdere ont wikkeling van hetgeen reeds op ver schillende gebieden van het bedrijfs leven in privaatrechtelijk verband is tot stand gebracht. Doordat de organisaties zelf regelend optreden en in staat zijn op deze wijze on gewenste ontwikkelingen op hun gebied te voorkomen, zal kunnen worden bereikt, dat de centrale overheid minder behoeft in te grij pen. hetgeen zal voeren tot een ont lasting van de staatsorganen. De indiening van het ontwerp be tekent niet, dat in gevallen, waarin het algemeen belang een dergelijke stap zou eisen, de verdergaande en andersoortige maatregel van sociali satie achterwege zou blijven. Opbouw der bedrijfsorganisatie. De regering zou willen bevorde ren. dat de instelling van hoofdbe drijf- en bedrijfschappen Wordt mo gelijk gemaakt bij algemene maat regel van bestuur indien aan be- KLACHTEN VAN DE K.N.A.C. Gisteren is in hotel Wittebrug te 's Gravenhage de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club. De voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen wees er op, dat de druk op het gebruik van de auto mobiel steeds sterker wordt. Te genover de zware lasten stelt de overheid volgens spr. geen of vrij wel geen verplichtingen harerzijds, in welk verband spreker wees op hit feit, dat onze wegenbouw zo goed als stil ligt en te weinig geld wordt besteed aan het onderhoud der wegen. Ook het Zondagrijverbod achtte spreker een grote onbillijk heid. paalde vereisten voldaan is. Met name zal moeten worden bepaald, ten aanzien van welke onderwerpen aan deze bedrijfsorganisaties veror denende bevoegdheid kan worden gegeven en wie door haar verorde ningen kunnen worden gebonden. De spoedige instelling van een aantal nieuwe lichamen, als in het wetsontwerp bedoeld, wil de rege ring bevorderen door de sociaal- economische raad zo spoedig moge lijk te doen functionneren, alsmede door de sociaal-economische raad terstond te verzoeken in overleg te treden met die bedrijfstakken of ge bieden van het bedrijfsleven, waar spoedige instelling van een bedrijf-, hoofdbedrijf- of productschap naar zijn aanvankelijk oordeel wellicht in aanmerking zou kunnen komen. Wat betreft de opheffing van de verschillende onderdelen van de zg. organisatie-Woltersom merkt de re gering op, dat het geenszins in haar bedoeling ligt hiermede steeds te wachten, totdat een bedrijfschap of hoofdbedrijfschap op het betrokken gebied tot stand is gekomen. Inte gendeel ligt het in haar voornemen opheffing van vak- of bedrijfsgroe pen steeds te bevorderen, wanneer de betrokkenen een redelijke ter mijn hebben gehad om een bedrijf schap voor te bereiden, zonder van deze mogelijkheid gebruik te ma ken. De regering is bereid een datum in het onderhavige wetsontwerp op te nemen. Zij zou deze willen stel len op een termijn van drie jaren. Tevens is een bepaling opgenomen, waardoor buiten twijfel wordt ge steld, dat opheffing van de afzon derlijke groepen der Woltersom-or- ganisatie door de minister kan ge schieden. Overheidsinvloed. De regering kan het oordeel van velen, dat met betrekking zowel tot de productschappen als tot de hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen moet worden voorgeschre ven, dat de voorzitter wordt be noemd door de Kroon, niet delen. Hierdoor zou worden miskend het verschil in karakter, dat in het al gemeen gesproken bestaat tussen productschappen ener- en hoofdbe drijf - en bedrijfschappen anderzijds. Dit betekent niet, dat niet in som mige gevallen ook ten aanzien van hoofdbedrijf- en bedrijfschappen behoefte aan benoeming van de voor zitter door de Kroon zal kunnen be staan. De regering is bereid, aan de wens om de ministeriële goedkeuring van de benoeming van een voorzitter van een hoofdbedrijf- of een be drijfschap door het bestuur te doen vervallen, tegemoet te komen. Sancties op overtredingen. Gezien de noodzaak de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zo spoedig mogelijk volledig te doen functionneren en het feit, dat met de oplossing van het tuchtrechtpro bleem. geruimen tijd moet heen gaan, heeft de regering gemeend enige voorlopige bepalingen betref fende tuchtrecht in het ontwerp te moeten opnemen. De bedrijfsgenoten zullen met meer vertrouwen de nieuwe licha men tegemoet treden, wanneer zij weten, dat tegen beslissingen een rechtsweg openstaat. Een oplossing menen de ministers op deze wijze gevonden te hebben, dat voorshands het bestaande scheidsgerecht voor de voedselvoorziening met de admi nistratieve rechtspraak wordt be last. MEVROUW SPOOR SPRAK OVER HAAR WERK Mevrouw Spoor, die voor een korte periode in Nederland ver toeft, heeft gisterenmiddag in Den Haag een en ander verteld over haar werk voor de gewonde en zie ke Nederlandse militairen in Indo nesië. Op een vraag naar de inrichting en outillage van de ziekenhuizen antwoordde zij, dat in dit opzicht reeds een zeer grote verbetering is ingetreden, overal wordt het uiter ste gedaan om de ziekenhuizen zo comfortabel mogelijk in te richten. Het eten in de hospitalen is uitste kend. Mevr. Spoor gaf voorts als haar wens te kennen, dat de familieleden in Nederland in brieven aan de jongens in Indonesië niet al te veel de moeilijkheden en zorgen, die zij zelf hebben moeten mededelen aan gezien dit de jongens vaak veel angst over hun verwanten bezorgt en zij er toch niets aan kunnen verhelpen. Over het moreel van de Neder landse militairen was mevr. Spoor uitstekend te spreken. Kamparts tot 20 jaar veroordeeld Conformde eis veroordeelde de Utrechtse Kamer van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof de voormalige kamparts uit het kamp Amersfoort, dr. M. Nieuwenhuyzen, tot 20 jaar met aftrek, ontzetting uit de burgerrechten en werd hem het recht ontnomen in een medisch beroep in de meest uitgebreide zin, werkzaam te zijn. DE VACATURE-F IE VEZ De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft nu mr. .Sassen voor zijn benoeming bedankt heeft, benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer H. M. van Lieshout te Eindhoven (vacature- Fiévez). Te verwachten is, dat de heer van Lieshout zal bedanken ten be hoeve van overste J. J. Fens te Breda, die op de lijst van de K.V.P. een gekwalificeerde plaats als mi litair deskundige bezet. ZATERDAG 21 MEI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 »,.euws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstand" Gramofoon muziek; 10.00 Voor kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12,15 Or gelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amusements Orkest; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Amuse ments Orkest; 13.50 Fiim en toneel; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 En gelse les; 14.40 Gijamofoonmuziek; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Gramo foonmuziek; 15.10 Muziekcursus; 15.30 Zangvereniging; 16.00 „Be scherm de jeugd"; 16.10 Jongeren- concert; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; iu.00 Mannenkoor; 18.30 Journa listiek weekoverzicht: 18.45 Metro- pole Orkest en tenor: 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Metropole Orkest; 19.50 Katholiek Thuisfront overal!; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man: 20.12 Gramofoonmuziek; 20 20 Lichtbaken; 20.45 Gramofoon muziek; 21.00 „Negen heit de klok" gevarieerd programma; 21.45 Ra dio-diagnose; 22.00 Orkest zonder Naam en vocalisten; 22.30 Wij lui den de Zondag in!; 23.00 Nieuws; 23.15 Radio Phüharmonisch Orkest en piano-soliste. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Gramofoonmu ziek' 8 00 Nieuws en weerrappor ten;' 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Gramofoonmuziek; VPRO; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor dracht: 10.35 Voor continu-arbei- ders- 12.00 Accordeola: wan Mede delingen' 12 33 GramofoonmuzieK; 13.00 "Groeten en P^™;13 30 The Ramblers; 14.00 A.J.C 14.20 Am sterdamse politiekaoel; 14.50 Frys- ke kunst: 15.15 Omroepkameror- kest: 16,00 Komt u *®;15 Amateurs-uitzending, nraatie' 17 00 GramofoonmuzieK. 17.30 Om en nabij de twintig: 18.00 Nieuws; 18J5 Piano; 18.30 Voorde Ned Strijdkrachten, 19 00 Artis tieke staalkaart; 19.45 Voor de Ne derlanders in Duitsland. SO.OO Het Nieuws; 20.05 Dingen van de 2015 Promenadeorkest, sopr an en tenor; 21.00 Socialistisch commen taar: 21.15 Gevarieerd programma 22.00 Stradiva sextet.„; 22.25^ „De man die altijd Nieuws* Jonge Flierefluiters; 23 00 rueuws, 23.15 20 minuten Parijs. 2335 Gra" mofoonmuziek. WASHINGTON, 19 Mei (A.N.P.-Aneta) Ofschoon de rege ringsinstructies uit Den Haag en Batavia met betrekking tot de Amerikaanse verklaringen van 12 Mei j.l. waarmede verdere Japanse herstelbetalingen aan de geallieerden werden stopgezet, nog niet te Washington zijn ontvangen en een officiële Neder landse commentaar daarop dus nog ontbreekt, verneemt de di plomatieke correspondent van Aneta, dat Nederlandse kringen in de Amerikaanse hoofdstad deze Amerikaanse maatregel zeer teleurstellend achten. Toen de Verenigde Staten in April 1947 voorlopige richtlijnen vaststelden voor voorschotover drachten, die het mogelijk maak ten leveranties te doen aan de vier landen, die het zwaarst getroffen waren (de Philippijnen, China, Nederland voor Indonesië en het Verenigd Koninkrijk voor de ge bieden in het verre Oosten), kreeg Indonesië hierdoor de kans om een eerste afbetaling te verkrij gen op zijn herstelbetalingsvorde- ring. Volgens deze regeling kreeg Indonesië het recht om ongeveer 3.200 machinewerktuigen te ver schepen In het kader van dit pro gramma zijn er- ongeveer 1.600 naar Indonesië verzonden, doch de waarde daarvan, vijf tot zes mil- lioen gulden, vertegenwoordigt ruw genomen tweederde van de waarde der werktuigmachines, die als Nederlands aandeel beschik baar waren. In sommige kringen hoopt men, Is het niet zo, dat velen het als een last beschouwen dat zij katholiek zijn? Het brenqt zo veel verplichtingen mee! Dit mag niet en dat is verboden. Velen voelen het Christendom als een juk, om te zwijgen nog maar van hen die alles reeds over boord gooiden en, zoals men zegt, er niets meer aan doen. Is het katholicisme dan zó duf en bekrompen? Waar is de bekende Roomse vreugde en blijdschap? Is er alleen maar benepenheid, geen blij heid van geest? Groot en ruim van hart maakt alleen de lief de. Zij maakt de last licht en verzoet alles. Dat wij mogen liefhebben wat God, de Kerk, van ons vraagt en ons beveelt: daar ligt het qeheim! Graag katholiek zijn en het graag ook goed zijn! MARCUS dat de gewijzigde Amerikaanse politiek zodanig zal worden uitge legd, dat weliswaar geen nieuwe installaties meer voor herstelbeta lingen zullen worden aangewezen, maar dat wel zal kunnen worden verzonden, alles wat de aanspraak makende landen reeds hadden uit gezocht. Voor Nederland zou dit echter maar weinig verschil maken, ver moedelijk een bedrag, van onge veer een half millioen gulden. Men vestigde de aandacht erop dat twee of drie jaar geleden de zelfde goederen van veel meer waarden zouden zijn geweest, om dat de behoefte eraan toen groter was en de goederen zelf minder verouderd en daardoor ook de transport- en montagekosten naar verhouding kleiner zouden zijn ge weest. Dat men in de commissie voor het verre Oosten zo weinig voortgang maakte was derhalve voor Indonesië zeer kostbaar, daar dit land voort moest gaan met de wederopbouwplannen en verplicht was elders te kopen, wat het gra tis van Japan had kunnen krijgen. Een belangrijk project, dat thans waarschijnlijk voor-goed van de baan is, was de ontmanteling van de Japanse scheepsbouwwerven „TERUGKEER TOT TIJDPERK DER GODSDIENSTTWISTEN DEN HAAG (KNP). - Het adres van de Oecumenische Raad te Am sterdam aan de regering inzake het processieverbod heeft ook in het buitenland sterk de aandacht ge trokken. Zo schrijft 't Duitse pers bureau K.N.D. onder de kop „Te rugkeer naar het tijdperk der gods diensttwisten?" o.m. het volgende: „De handelwijze van de Protes tantse Kerken en secten toont dui delijk aan, dat zrj een laatste pogin# willen doen om voor het publiek de schijn op te houden, dat Nederland een Protestantse natie is, waarin het Katholicisme slechts een be perkt recht heeft op openbaarheid." is. Toen de vergadering van de Verenigde Naties had beslist, dat Tripoli in 1951 weer aan Italië zou worden teruggegeven, hield de Arabische bevolking in Tripoli grootscheepse demonstraties. Er was een sterk politie-cordon voor nodig om het gebouw, waarin het Britse hoofdkwartier is gevestigd, tegen een inval van de Arabische opstandelingen te beschermen. Het Tweede Kamerlid, de heer Engelbertink (KVP), heeft aan de Ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat schriftelijk dc volgende vragen gesteld: 1. Achten de ministers de bekend making van de directie van de Wie- ringermeer-Noor doos tpolder werken over de verpachting van boerderijen niet in strijd met het uitgifteplan, zoals dit aan de Kamer is overge legd bij de behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonds '48? 2. Is omtrent deze wijze van uit gifte overleg gepleegd met de ge organiseerde landbouw, zoals de mi nister van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds 1949 heeft toegezegd, voor geval in het uitgif teplan 1948 wijzigingen noodzakelijk zouden blijken? 3. Heeft de minister het voornemen de thans mede verhuurde neven kavels te eniger tijd als aparte boer derijen te verpachten en, zo ja, wel ke maatregelen heeft de minister genomen, of denkt hij alsnog te ne- BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER Door bemiddeling van de Ned. Caritasmissie worden dit jaar na negen jaar weder bedevaarten van uit Nederland naar het Mariabede- oord Kevelaar georganiseerd. Don derdag vertrok de eerste bedevaart uit Nijmegen naar Kevelaer, nl. die van de dames-congregatie van de Sint Antonius kerk aan de Groes- beekseweg te Nijmegen. „MODJOKERTO" ALS DIERENTUIN Zaterdagmorgen wordt de „Mod- jokerto" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd uit Indonesië in Rot terdam verwacht. Een complete -tijgerfamilie, be staande uit vader, moeder en zoon, met bestemming diergaarde-Blijdorp bevindt zich eveneens aan boord, alsmede 20 apen, een python, een grote roofvogel en twee reuze-hage dissen. Ook dit hele gezelschap zal Zaterdagmorgen debarkeren. BATAVIA, 19 Mei (Aneta). Van officiële zijde wordt gemeld: De op 7 Mei gesloten overeen komst heeft in sommige delen van Java reacties onder de bevolking gewekt. Ook een zekere toene ming van terreursactiviteit wordt in verband gebracht met de on derhandelingen. De overeenkomst heeft vanzelf sprekend een duidelijke terugslag te Djogja waar een gespannen sfeer heerst. Het aantal infiltra ties in de stad neemt toe met als gevolg nachtelijke schietpartijen en terreur, waarvan in het 'bij zonder de Chinese gemeenschap het slachtoffer wordt. Nochthans is de toestand in de stad niet ver ontrustend. Bij voortgezet optreden tegen strijdgroepen in Banhumas trof een Nederlandse patrouille van 25 man een T.N.I.-groep van 100 man aan. 60 leden van deze groep wer den bij het gevecht, dat ontstond, gedood. Een grote hoeveelheid wapens viel in Nederlandse han den. Een Nederlandse militair sneuvelde. Botsingen tussen communisti sche en andere strijdgroepen op Oost-Java houden aan. Een gun stig teken is inmiddels, dat het aantal aanmeldingen bij de Neder landse autoriteiten blijft stijgen De benden in het Malangse en Pa- suruanse zijn 'zeer actief. In een kampong ten Noord-Oosten van Tjepu werd een Nederlandse pa- De 121e WENEN (K.N.P.). Een advi seur van de Tsjechische - legatie te Wenen, Pokorn,, die sedert twee weken verdwenen was, is gesigna leerd in de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland. Hij is de 121ste Tsjechische diplomaat in het bui tenland, die de vrijheid verkoos. trouille bij het doorzoeken van de kampong naar een aldaar schui lende bende door dumdumvuur van automatische wapens bescho ten. Twee Nederlandse militairen sneuvelden De bende werd ver nietigd. In de afgelopen veertien dagen hebben zich in het Bantamse hier 200 T.N.I.-officieren gemeld. Onbevredigend is de toestand in Minankabau. Tussen Padangpan- dang en Fort van de Capelle, waar communistisch georiënteerde Den den de bevolking verhinderen de pasars te bezoeken en op grote schaal voedsel roofden, namen Nederlandse troepen krachtige maatregelen. Het grensgebied van Sumatera Timur en Tapanuli met Atjeh is de bende-activiteit ver hoogd tengevolge van infiltraties uit Atjeh. DJOGJA, 19 Mei (Aneta). Gisteren is te Batavia de inschrij ving opengesteld voor hen, die zich beschikbaar stellen in Djogja te gaan werken. Aldus heeft Aneta van Republikeinse zijde vernomen. De eerste dag hebben zich onge veer 100 personen aangemeld De Dienst voor Legercontacten heeft hedenmorgen gemeld dat, terwijl de onderhandelingen in Djogja betreffende de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen in gunstige sfeer verlopen, door bepaalde kringen pogingen gedaan worden om de sfeer te ver storen. Te Batavia is melding gemaakt van in Djogja gevonden pamflet ten van de Republikeinse Commu nistische Partij van April, waar in o.m. gezegd wordt, dat de PKI (Communistische Partij) catego risch de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari ver werpt. RACE VAN DE EERSTE NIEUWE De Katwijkse iogger, de Karei Doorman, werd hedenmorgen tussen acht en tien uur te IJmuiden ver wacht. Als jager is onderweg naar Scheveningen de logger Sch 314, schipper W. F. Rog, van de Rederij voorheen J. J. Tuyt met 71 kantjes Hollandse nieuwe, zijnde de vangst van 8 schepen. De logger heeft nog een 250 mijl af te leggen en wordt hedenmiddag te Schevenin gen verwacht. Ook de Vlaardmgse vissers schij nen een hartig woordje mee te willen spreken. Drie schepen met 69 kantjes, de VI 40, 78 en 112 zijn thans met grote spoed op weg naar Vlaardingen, NOG GEEN OPHEFFING VAN DE TABAKSDISTRIBUTIE De Ned. R.K. Bond van Sigaren winkeliers heeft te Haarlem zijn tweedaags congres gehouden. De aftredende voorzitter, de heer A. van Deurzen, had gisteren in zijn openingsrede enkele cijfers aange haald. De totale binnenlandse productie van rookartikelen is thans 40 pro cent van de vooroorlogse. Over enkele maanden kan op/ver hoging der productie gerekend wor den. Voorlopig is op opheffing van de distributie geen kans, wellieht tegen het einde van het jaar als de aanvoer van ruwe tabak verzekerd ls. men, opdat hij bij de tenuitvoerleg ging van dit voornemen niet gehin derd wordt door de bepalingen van het huidige pachtbesluit, dat aan zittende pachters bepaalde rechten toekent? BRAND IN BANKETBAKKERIJ AMSTERDAM, 20 Mei Een felle doch korte brand heeft van morgen om 2.30 uur de winkel en de daarboven gelegen tussenverdie- ping waar 4 volwassenen en 2 kleine kinderen sliepen van een brood- en banketbakkerij aan de Rozengracht te Amsterdam in as gelegd. Eén der vrouwelijke personen werd wakker van het knetteren der vlammen onder haar bed. Door het inslaan van een ruit naar de gang hebben allen zich op het laat ste ogenblik in veiligheid kunnen brengen. Hierbij liep een jongetje van 17/ jaar een diepe snijwond m z'n been op en dc bakker kreeg 'n wond aan z'n voet. De bakkerij en de eerste etage kregen alleen veel rookschade. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. KAMERONTBINDING IN BELGIË BRUSSEL, 19 Mei (ANP). Mi nister Vermeylen heeft Donderdag middag in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers het besluit voorgelezen op grond waarvan de wetgevende Kamers en de provin ciale raden worden ontbonden. Na een korte toespraak van de voorzitter der Kamer gingen de af gevaardigden uiteen. De katholieke volksvertegenwoordigers riepen „le ve de Koning," waarop de socialis ten antwoordden met „leve de Prins Regent". De liberalen hieven de kreet aan: „leve de Grondwet", en de communisten riepen: „leve de natie". Voor de nieuwe wetgevende Ka mers en provinciale raden, zullen de verkiezingen op 26 Juni a.s. worden gehouden. Niesbui met1 noodlottige afloop De 46-jarige wielrijder J. H. uit de 3e Helmersstraat, die Maandag morgen j.l. op de Stadhouderskade te Amsterdam door een auto werd aangereden en met een schedelba- sisfractuur in het ziekenhuis werd opgenomen, is overleden. De oor zaak van de aanrijding was een niesbui van de bestuurder van de auto, waardoor deze even de macht over zijn stuur verloor. Commissie voor lectuurvoorziening geïnstalleerd De ministers van O., K. en W„ prof, dr. F. J. Th. Rutten, heeft de Rijkscommissie in zake lectuur voorziening geïnstalleerd. Spr. wees er in zijn installatie- rede op, dat de overheid tegenover de lectuurvoorziening niet onver schillig kan staan. Zij is verplicht aan waardevolle particuliere initia tieven zoveel als in haar vermogen ligt de helpende hand te reiken. Het zal volgens de minister de taak van de commissie zijn aller eerst het beeld van dc huidige lec tuurvoorziening in ons land zo dui delijk mogelijk te tekenen. In de tweede plaats verwacht de regering het advies van de commissie aan gaande de taak die de overheid heeft .bij dé lectuurvoorziening van ons volk. Bonkaarten voor het nieuwe gebied In de onlangs bij Nederland in gedeelde grensgebieden zijn door het Centraal Distributiekantoor 9356 stamkaarten uitgereikt, als volgt te verdelen: voor mannen bo ven 18 jaar 3087, voor vrouwen bo ven 20 jaar 3620; voor kinderen van 4 tot 18 jaar 1998; voor kinderen van 0 tot 4 jaar 651. Met zware kettingen aan de voor- en achterpoten, worden wilde olifanten in Gangala na Bodio (Belgisch Congo) afgericht. De olifanten, die langs één lijn staan opgesteld, hebben ieder hun eigen cornac. Gangala na Bodio is de enige plaats in Afrika waar het is gelukt wilde olifanten te vangen en af te richten. 34 Onderwijl had August met de lin kerhand geprobeerd of hij door de privédeur kon ontkomen; zij bleek van binnen te zijn gesloten. Hij begreep onherroepelijk 't onderspit te zullen delven als hij tegen de muur bleef staan; zijn aanvallers waren te talrijk. Hij kreeg een idee: indien hij zich achter de tapkast zou weten te verschansen, nam hij 'n strategische stelling van belang in! De afstand er heen bedroeg misschien een meter of acht, "dien hij al strijdend moest afleggen, een vér van aanlokkelijke taak. Met op z'n plaats te blijven won hij echter niets, kon hij slechts al les verliezen. Zo gedacht zo gedaan. De eerste, die werd gevloerd, was de dikke buffetchef. Hij viel juist toen hij de soliditeit van een mas sieve bierpul op Söderman's sche del wilde beproeven. Wéér daalde de kolf van de revolver; de buffet chef had een slaapkamer gekregen. Het regende slagen op August, waaronder lelijke rake, terwijl hij zich een weg naar de tapkast baan de. Juist toen hij dacht er nooit te zullen komen, werd de lokaliteit in 't duister gehuld. Er ontstond een ogenblik verwarring in de gelede ren van de aanvallers. Klausens brulde: „Welke ezel heeft dat ge daan? Het licht weer aan en on middellijk!" August zegende de stommiteit; stompend, trappend, zich telkens losrukkend bereikte hij 't buffet. Hij kwam in botsing mét een kerel: eer deze er notie van had wat met hem gebeurde, lag hij een paar meter verder op de grond te spartelen als een vis op 't droge. Een koene sprong, gerinkel van brekend glaswerk en Söderman dook achter de tapkast. 't Lawaai had Klausen onthuld, waar de begeerde prooi zich ophield Hij wachtte tot 't licht weer brand de en commandeerde: „De helft volgt me! De anderen zorgen, dat zij als de bliksem het poortje aan de achterkant berei ken!" Klausen behoefde geen sprong te wagen hij had 't er trouwens nooit afgebracht. Klausen, bekend met de situatie, sloeg eenvoudig de plank omhoog, welke de tapkast van de zaal scheidde. August die onmiddellijk in de gaten had ge kregen, 'n strategische stelling vén niets te hebben betrokken,-was al weg. Hij snelde een deur in, rende door een kamer, vandaar door de keuken, vervolgens door de bijkeu ken, om tenslotte op een binnen plaatsje te belanden, waar lege va ten en flessen lagen. Zijn achter volgers hadden dezelfde route ge nomen, zij zaten hem dicht op de hielen. Hij bereikte het poortje dat tot zijn grote voldoening niet bleek afgesloten te zijn. Nauwelijks had Söderman het achter zich dichtgetrokken of hij deed de minder aangename erva ring op, dat zijn avonturen nog geenszins ten einde waren. Klau- sen's manschappen, wier opdracht was ontsnapping via het poortje te verhinderen, hadden er niet alleen de nodige spoed achter gezet, maar zich in gauwigheid van hulptroepen voorzien eerste klas boeventro nies, waarop de misdaad haar stempel had gedrukt, dronkaards, diep gezonken individuen die voor 'n kroon of wat de vuilste zaakjes op knappen: kortom, 't uitschot van Stockholm. „Geen pas verder!" gebood Söder man. Zoals hij verwachtte, bleef 't bevel zonder uitwerking. De toe stand werd kritiek, want de afde ling, welke hem in de rug bedreig de, had 't binnenplaatsje reeds be reikt. August hief zijn revolver en vuurde over de hoofden van 't ge peupel heen. 't Hielp, voor 'n ogen blik stoof de bende uit elkaar. Hij zette 't qp 'n lopen, kon hem niet schelen waar hij terecht zou komen, als het maar op behoorlijke afstand van de Maxim Bar was. Politie liet zich niet zien. Degenen, die het schot hadden gehoord, schreven 't geluid blijkbaar aan 't springen van een autoband toe. Onbeschadigd keerde Söderman niet van 't strijdtoneel terug. Zijn costuum was deerlijk gehavend: on der 't rechter oog en op de linker wang had hij vrij diepe sneden, door een haal met een boksbeugel toe gebracht: de knokkels van beide handen waren lelijk ontveld. Toch mocht hij over de afloop van het gevecht meer dan tevreden zijn. In dien een van de schoeljes in al te i grote ijver niet 't licht had uitge draaid, terwijl hij achter 't buffet wegdook, zou hij het er niet levend hebben afgebracht. Lars Folmer was in gesprek met Stine Tidvall toen August 't „Sint Olaf" binnenstapte. Zodra de klerk de hotel-detective gewaar werd, brak hij 't onderhoud af. Zijn mond viel open, hij zag Söderman aan met een uitdrukking in de ogen, die •t midden hield tussen verbazing en ontsteltenis. „Heer in de hemel!" zei hij half luid. August knikte. „Ja, ik ben het wel degelijij. Folmer!" antwoordde hij lakoniek. „Neem een goede raac I van me aan en houd je op een af tand van zekere dame. Zij is geer katje om zonder handschoenen aar te pakken." De telefoniste lachte schel. „Be j doel je, dat zij je zo toetakelde?" „O neen. Zij nodigde me uit oj I een bruiloft en de gasten vonden I niets aardig van me, dat ik zonde; I cadeautje had durven komen." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3