Over vijf jaar gaat de tram verdwijnen KOLEN KOI Speciale aanbiedingen Manuiacturenhandel Tenkink's Kolenhandel Huize L.O.L. Huis ter Duin" bestaat 25 jaar SUNBEB's Behang Verf Carton 4.1 PAG. 4 Vrijdag 20 Mei 1949 Gemeenteraad van Bergen Devliegveldplannen - Het Dorpshuis aangekocht ff Staking verkoop jonge kaas door handelaren Eerste Hollandse nieuwe Dewey op de kaas markt Heffing op vroege aardappelen Amerikaanse critiek Marktberichten PLASTIC NU OOK ALS VERF!! PL AST I C-R ALSTON Fa. Theo Groothuizen Zonen Fnidsen 107 - Alkmaar Bon 06 geldig Cokes vrij Brandstoffenhandel FA. D. LEEUWENKAMP Nieuwesloot 2, Alkmaar - Tel. 2430 J 99 99 99 99 99 99 Ter kennismaking 100 gr. snoepjes cadeau! "Firma A. SCHELLINGER 99 99 99 99 99 99 9S T SIERHUIS tafel-, thee- en ontbijt serviezen P. N. v. d. Meer - Alkmaar is een zaak van vertrouwen! KOUSENBAR „Juweel" Electr. onthari JOH. KALKSI Het Gazek rijw is af! Ook autopedj reparaties J. BL0KLANI Koopt ir DE RAAD VAN BERGEN verga derde gisterenavond voltallig ten Raadhuize. Bij de ingekomen stuk ken brak de heer Broersma 'n lans voor de heer C. Hoeben, die niet in aanmerking kwam voor 'n stand plaats op de kermis. De Voorzitter betoogde, dat de toewijzing van standplaatsen op reglementaire wijze was geschied; bovendien heeft Hoeben zijn vaste standplaats in de onmiddellijke nabijheid. Spr. is bereid de kwestie nog eens te bekijken. De heer den Das vraagt B. en W. vooral rekening te hou den met de belangen van ingezete nen en deze zo mogelijtc voorkeur te geven. N.a.v. een opmerking van de heer den Das, dat het heffen van staangelden niet berust op 'n raads besluit. zegt de Voorzitter 'n on derzoek toe. Van de heer S. Schoorstra was 'n verzoek ingekomen om 'n stand plaats met 'n ijswagen bij Duin- vermaak. Oorspronkelijk had hij daar 'n standplaats, doch de ver gunning was ingetrokken met het oog op de concurrentie voor Duin- vermaak. De Voorzitter deelt mede. dat adressant thans 'n vergunning heeft voor 'n standplaats voor z'n wo ning aan de Breelaan. De heer Sluis vindt deze standplaats niet gunstig en verzoekt de Voorzitter adressant zijn oude standplaats te hergeven. De heer Min neemt het op voor Duinvermaak, dat van Schoorstra grote concurrentie ondervindt; hij vindt, dat Schoorstra te ver gaat. De heer den Das verbaast zich over deze redenering en herinnert aan de tijd, dat 'n aantal kleine mensen bij Vrouwtje aan 't duin" stonden; aan het speelduin heeft Duinvermaak zijn ontstaan en bloei te danken. Men moet de kleinen daar ook 'n kans geven. Er is geen enkel bezwaar tegen. Schoorstra bij de weg naar 't speelduin 'n stand plaats te geven. De heer Hemelrijk heeft er be zwaar tegen, dat de meerderheid van B. en W. weer eens gezwicht is voor de argumenten van de heer Bruin en vraagt 'n uitspraak van de Raad. De heer Ellis vraagt B. en W. de kleine man weer gelegenheid te geven voor 'n standplaats bij Duinvermaak. De Voorzitter waarschuwt tegen gevoelsargumenten en vindt het besluit van B. en W. 'n wijs besluit, omdat het met beider belang re kening houdt. Spr. wil de zaak nog wel 'ns in B. en W. bekijken. In antwoord op de vraag van de heer Ellis zegt spr., dat B. en W. bii Duinvermaak zo weinig moge lijk karretjes willen hebben. De heer Ellis: daar kwam juist de grote trek vandaan!" T.a.v. de hinder van de Klom- pOnfabriek aan de Notweg, zegt de Voorzitter, dat ter demping van het geluid zal worden voorgeschreven 'n aparte deur aan te brengen. De tram gaat wee Van de Ned. Spoorwe""n is tha'ns definitief bericht ontvangen, dat de tram ih de toekomst (over ca. 5 jr.) zal verdwijnen en worden vervan gen door 'n autnbusdienst, die zeel vermoedelijk zal worden geëxploi teerd door de fa. Schalkwijk. Door de Prov. Planologische Dienst zal het verkeersvrnagst.uk i.v.m. het ..Plan hoofdzaak" wordpn bekeken. Geen vlie.gveldplannen De Voorzitter deelt mee, dat er nog geen sprake is van weder-aan- leg van het vliegveld. Mocht het zover komen, dan is het niet verantwoord en ligt het z.i. niet meer op de weg van de gemeente, om zich uit eigen belang tegen deze plannen te verzetten; het gemeentebelang zal moeten wijken voor algemeen belang en strategisch belang. De heer Hemelrijk herinnert aan de opdracht van de Raad aan het College, om alles in het werk te stellen te verhoeden, dat het vlieg veld terugkomt. De burgemeester heeft de gemeente in een critieke situatjo in de steek gelaten. De strategische belangen slaat spr. niet hoog aan; de officieren willen ,.naar hun eigen woorden" niet in de rimboe zitten. Dat is geen stra tegisch belang. In de oorlog bleek van dit strategisch belang niets. Heel Nederland moet zuinig zijn op dit lustoord Bergen. Er moet onder aanvoering van V.V.V. een Comité van waakzaamheid komen om deze dreiging af te wenden. Daar is het hoog tijd voor, De heer Sluis meent, dat als de militaire autoriteiten van oordeel zijn, dat hier 'n vliegveld moet ko men. dat dan Bergen er zich niet tegen kan verzetten. N.a.v. de opmerking van de heer Broersma. dat zelfs hef Vaticaan tegen het Atlantisch Pact is. be toogt de heer Ellis, dat het Vati caan het integendeel zou toejui chen. als meer landen zich bij het Atlantisch Pact aansloten. De Voorzitter zegt Bergen niet in de steek te hebben gelaten: hij weet echter geen argumenten meer. dip pen actie tegen het vliegveld zouden ondersteunen. Het, garni zoen zou eventueel in Alkmaar ko men. Bij de eventuele plannen zal met Bergen gepraat worden. Het spijt spr.. dat de heer Hemelriik sor. verwijt, dat, hii Bergen in de steek laat: dat was boud gesproken. De heer Swaag: ..Van je partij moet ie 't maar hebben." De heer Hemelrijk ziet niet in dat 'n vliegveld aan de kust juist in Bergen moet liggen- sor. ziet daar de uiterste strategische nood- taak niet van in. Hij wijst er foorts op. dat het met de serene -list van Bergen gedaan zou zijn. Tegen de uiterste noodzaak zou spr. ;ich niet verzetten, maar zover is t nog niet. Waarom legt men het vliegveld niet aan aan de andere cant van Alkmaar? Komt er in 3ergen 'n vliegveld, dan is het ka- ■akter van het dorp weg. De voorzitter betoogt, dat alle irgumenten van de heer Hemelrijk >ok door B. en W. bij de onderhan- lêlingen met de autoriteiten zijn e berde gebracht, zonder effect te orteren. Wil de Raad met dezelfde rgumenten weer onderhandelen, lan is het spr. goed; doch het is .i. vechten tegen de bierkaai. Spr. >lijft tegenstander van het vlieg- eid in Bergen. De heer Hemelrijk acht de zaak og niet onherroepelijk en dus is et z.i. nog niet zover, dat de Raad n de burgerij erin moeten berus- en. Er valt met actie niets te ver lezen. maar alles te winnen. De Voorzitter verklaart 'n actie an de burgerij altijd graag te zul- ;n ondersteunen. De Bonnefaasschouw werd be paald op 15 Juni. Aankoop Dorpshuis Aan de orde was hierna het voor stel van B. en W. tot aankoop van het Dorpshuis, waarvoor het col lege 'n crediet vroeg van f 23.0U0. Met het oog op de uitbreiding van het gemeentehuis in de toekomst, is het wenselijk, dat de gemeente zich verzekert van dit aan het Raadhuis belendende perceel. Het bedrag ad f 23.000 zal'over 40 jaren afgeschreven worden, hetgeen een jaarlijkse last aan rente en af schrijving betekent van f987.56. In 'n volgende vergadering zal over de bestemming van het Dorps huis 'n voorstel worden ingediend. Conform besloten met algemene stemmen. Woningbouw Besloten werd voorts tot bouw van 8 duplexwoningen (geschikt voor 16 gezinnen) aan de Jaap Weyandweg, waarvan de bouwkos ten worden begroot op f 100.000. In antwoord op 'n vraag van de heer Broersma zegt de Voorzitter, dat het college niets voelt voor semi-permanente woningen. Tot 1960 zullen er in Bergen nog 1000 woningen moeten nomen. Verwacht wordt, dat de woningen begin Dee. gereed zullen zijn. Besloten werd tot aanschaffing van een lichtdruk- en ontwikkelmachine voor Gemeentewerken voor circa f 2000.en tot aankoop van enkele percelen duinterrein te Bergen aan Zee, van W. J. Schmieden te Amster dam. zulks voor de aanleg van we gen. Besloten werd het maximum-be drag der kasgeldleningen t.b.v. de Dienst 1949 te verhogen (van f 950.000) tot, f 1.240.000.—. Ter bevordering van 'n vlotte af doening van zaken droeg de Raad zijn bevoegdheid tot het verhuren van woningen over aan B. en W„ die zich hierbij laten adviseren door de Huisvestingscommissie. Kam peer verordening. Aan de orde was 'n voorstel in de kampeerverordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden is binnen de gemeente in kampeerwa gens en z.g. rijdende woningen te kamperen. De voorzitter zegt 'n soepele toepassing der verordening toe. Overeenkomstig de voordracht van de Museumcommissie en op voorstel van B. en W. werdén in deze com missie benoemd mevr. G C. van RegtercnEvers en M. Th. Brug manScholten. Op voorstel van B. en W. werd voorts besloten de zijtak van de Rondelaan naar de Guurtjeslaan ook Rondelaan te noemen. Medewerking werd verleend voor de aanschaffing van 'n schoolbord voor de R.K. Ulo school ,,St. Antonius". Hoewel de kosten van herstel van oorlogsschade aan de ,,St. Ursula- school" werden geraamd op f 15.063.79, stellen B. en W. voor om hierin tot een bedrag van f 8.901.31 bij te dragen, welk bedrag het bu reau Wederopbouw als oorlogsschade heeft erkend. Aldus besloten, terwijl medewer king zal worden verleend voor 'n rader te bepalen restant. De heer Ellis dringt aan op bespoediging. Hulp voor de Ontvanger. Het voorstel van B. en W., om een bedrag van f 660.uit te trekken voor hulp aan de gemeente-ontvan ger bij het opmaken van de ge meenterekening over 1946, gaf aan leiding tot discussie. Toen de Ontvanger 1 Juli 1948 zijn functie aanvaardde, stond hij voor de taak twee rekeningen ('46 en '47) op teVnaken. B. en W. zijn, na over leg met de verificateur van de Ver. v. Ned. Gemeenten, tot de conclusie gekomen, dat dit voor de Ontvanger een te grote opgaaf is, waardoor de financiële administratie ontoelaat baar zou worden geremd. Daarom stellen B. en W. voor de Rekening 1946 te laten opmaken door de heer K. Human te Alkmaar, destijds waar nemend Ontvanger. W'eth. Brak (P.v.d.A.) is onaange naam getroffen door 'n brief, die de Ontvanger aan de Raad gezonden heeft; daarmee heeft hij zijn zaak geschaad. Spr. wil wijzen op enkele onjuistheden in die brief. Zijn werk zaamheden zijn niet omvangrijker dan die van de heer Human destijds. Naar spr.'s mening heeft de Ontvan ger tijd gehad de rekening '46 op te maken. Op de afd. Financiën werd werk voor de Ontvanger gedaan; o.a. het verwerken van 500 posten van ink. en uitgaven over '48. Terwijl de heer Human wnd. Ont vanger was, heeft hij kans gezien de rekeningen '44 en '45 gereed te krij gen; in één jaar tijd; terwijl de huidige Ontvanger in 't tweede half jaar '48 geen kans zag aan de reke ning '46 te beginnen. Spr. vat het schrijven van de Ontvanger op. ajs 'n onaangename geste tegenover B. en W. Hij heeft er meer mee be dorven dan goed gemaakt. Ten on rechte merkt de Ontvanger op, dat bij Gem. Werken personeel is aan genomen, dat niet in de begroting is verantwoord. De brief heeft spr. zeer onaangenaam getroffen. De voorzitter sluit zich volkomen bij deze woorden aan. De heer den Das onderschrijft eveneens het betoog van Weth. De heer Hemelrijk noemt 't om Brak. andere redenen een ernstige aange legenheid; bij de benoeming van deze hoofdambtenaar werd deze protégé van de V.V.D. benoemd, terwijl er andere candidaten waren, die in rang en bekwaamheid boven hem uitstaken. Middenblok, V.V.D., A.R. en K.V.P., die ons deze poets gebakken hebben, zullen daar ver antwoording voor moeten afleggen, of de schade voor hun rekening moeten nemen; het is geen kwestie van tijdgebrek, maar van onbe kwaamheid. Wat heeft de meerder heid bezield bij de protectie van deze functionaris, toen deze be noemd werd. De heer Sluis waarschuwt de heer Hemelrijk, dat de stemming ge heim was en hjj dus voorzichtig moet zijn met conclusies. De brief van de ontvanger is ook spr. niet sympathiek, doch 't voor stel van B. en W. komt spr. verant woord voor. De heer Swaag zegt, dat de heer Hemelrijk over het hoofd ziet, dat door ingrijpen van B. en W. de sa menwerking op de secretarie verbe terd is. De voorzitter zegt, dat de verhou ding tussen B. en W. en de ont vanger goed is; de verhoudingen op de secretarie spelen hier geen rol en laten ook niets te wensen over. De heer Ellis: voor mij staat het vast, dat barbertje moet hangen; en Barbertje -aldus spr. dat ben ik. Spr. betwijfelt, of de verhouding tussen- de ambtenaren goed is. Spr. verwijt de P.v.d.A.-verkiezingspro paganda. De voorzitter zegt, dat de ont vanger niet onbekwaam is; hij is /voor zijn taak berekend, al is die taak momenteel te groot. De heer Hemelrijk herinnert er aan, dat de benoeming geschiedde buiten de voordracht van twee be kwame candidaten: dat was pro tectie. De brief van de ontvanger leidt tot de gedachte: qui s'excuse, s'accuse. Het verwijt van politieke stemmingmakerij wijst spr. af. De burgerij moet de fracties beoorde len naar haar woorden en daden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Hierna werd de Begroting 1949 aangeboden; dat dit zo laat ge schiedt vond .volgens de voorzitter zijn oorzaak in het vele werk en net tekort aan ambtenaren; er ko rnet voorstellen tot aanstellen van veer ambtenaren Rij de rondvraag vraagt de neer Ellis waarschuwingsborden bij de scholen aan de Loudelsweg; de heer Min vraagt 'n hek om de septic- tank aan de Meerweg, waar on langs 'n kind. 'n koe en 'n paard in zijn geraakt. Komt in orde! De heer Broersma wil het bouwen met rieten daken verbieden. B. en W. zullen 't overwegen. Hièrna sluiting. De heer Bodewes benoemd tot Hoofd van de school te Bakkum CASTRICUM. De heer Bode wes, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, is heden be noemd tot Hoofd van de nieuwe Finse school te Bakküm. De heer Bodewes die bijna 20 ,r als onderwijzer hier werk zaam is, heeft zich gedurende die tijd doen kennen als een bekwaam en beminde leerkracht. Vele jonge mannen die zich in de maatschap pij reeds een goede positie hebben weten te verwerven, hebben hun ne opleiding aan de heer Bodewes te danken. In talrijke jeugdorga nisaties waarin hij een belangrijke rol vervulde, zowel in volksdans als op toneelgebied, heeft de heer Bodewes verdienstelijk werk ver richt. De Finse school die plaats biedt voor 200 leerlingen, zal per 1 September geopend worden. Met de benoeming van de heer Bodewes als Hoofd zal het deze nieuwe school zeker goed gaan. Aan Egmonds kust, waar duin en dclling elkander afwisselen en waar de blauwe zee de eindeloos heid suggereert, staat het kinder herstellingsoord ,,Huis ter Duin". Er waaide een feestelijKe vlag, toen wij er een bezoek brachten, want a.s. Zaterdag staat ,.Huis ter Duin" daar 25 jaar. En van een huis, dat zozeer de lasten van de oorlog heeft moeten dragen als dit,' is een zilveren jubileum eens te meer vierenswaard. Het algemeen ziekenfonds „Zie kenzorg" te Amsterdam, een on derling fonds dat 53 jaar geleden werd gesticht, zag zich voor 25 jaar genoopt een Kinderherstellingsoord op te richten, dat onder de eigen hoede van het fonds zou staan. En het kwam er ook; de kinderen uit de grote stad hebben er een dank baar gebruik van gemaakt. Het moest uitgebreiu worden en het werd uitgebreid. Toen kwam de oorlog met de nazi's en hun ras vooroordelen. ,,Huis ter Duin" kwam onder beheer, evenals „Zie kenzorg" dat 32.000 naar Polen ge deporteerde leden door de dood verloor. In '44 werd de vereniging ont bonden en ,,Huis ter Duin" leeg geroofd. Maar na de bevrijding werd „Ziekenzorg" als eerste ziekenfonds door minister Drees erkend en in Maart '46 kwamen de eerste kin deren weer naar „Huis ter Duin", waar het Rode Kruis hulp had ge bracht. Nu „Huis ter Duin" jubileert, zijn wij er een kijkje gaan nemen. Wij zagen de poppenhuizen in de speel zaal en door de ramen van de frisse slaapzalen keken wij uit over zee. Wij zagen kinueren tunnels graven en pyramiden bouwen. Wij zagen kinderen lachen en blij zijn. En toen wij langs de keuken kwamen, keken wij even steels naar de meis jes, die de boterhammen aan het smeren waren en we zagen dat zij de boter niet spaarden. Wij spraken met de 'heer Bfoek- man, de voorzitter van het fonds en met zuster Cohen, die in ,,Huis ter Duin" al 20 jaar haar moederlijke scepter zwaait. Zij deelden ons allerlei bijzonderheden mee, waar wij thans niet op zullen 'ingaan. Natuurlijk hebben zij hun wensen. Er moet nog veel, heel veel. veran derd en verbeterd worpen. Er moet een hoogtezoninstallatie komen, want ook des winters verblijven er zwakke kinderen, niet alleen kinderen van de fondsleden, ook andere kleinen worden er opgeno men. Het buis, dat door geen en kele overheidssubsidie wordt ge steund, bestrijdt zijn onkosten gro tendeels uit de donaties van de fondsleden. En, al worden de kin deren dan niet geheel gratis opge nomen, onkosten znn er genoot Maar „Ziekenzorg" is tnans weer een der grootste ziekenfondsen en net mag zien verheugen in een ledental van 130.000. Wij wensen „Huis ter Duin" nog vele jaren tot heil van het zwakke stadskind. Heus, wij zelf zouden er best eens zes weken willen zijn. Voor de Politierechter Vertrek met een nasleep In de economische orde moet zo wel de komende als de gaande man goed op zijn tellen passen, dat be merkte Mattheus de G. uit Aker sloot die, omdat hij onenigheid met zijn baas had gehad, zijn biezen had gepakt en zonder toestemming van baas of Arbeidsbureau, vertrokken was. Een ambtenaar van de C.C.D., die het proces-verbaal had opge maakt, wist van de situatie blijk baar weinig af want zijn verkla ringen maakten niet de indruk po sitief te zijn. Maar de getuigen wis ten er wel meer van en de L.>icier van Justitie had er juist genoeg aan om een eis te kunnen doen, die luidde f 15 of 5 dagen. TT-' vonnis van Mr. Peereboom, de politierech ter voor economische zaken, viel conform de eis. Koeien met gouden hoornen Aan de zoon van Hugo Z. uit Egmond Binnen was schijnbaar een koe met gouden hoornen beloofd op een bedrijf in Heiloo, waar deze knaap een jaar gewerkt heeft- Maar het goud kwam niet tot blin ken toe, het verscheen niet en de jongeling kwam niet hogerop, zo als hij zich had voorgesteld. Dat was voor de teleurgestelde vader reden om zijn zoon aan te sporen maar weg te blijven en zijn geluk elders te beproeven. Dat geluk bleek nu in het duin te zitten. En fin, een en ander was geschied zonder de vereiste toestemmingen en voor de politierechter moest de zaak uit de doeken worden gedaan. Er kwamen daarbij allerlei abuizen van verdachte aan het licht die blijkbaar zelf niet wist, hoe de vork precies in de steel zat. De officier van justitie was het met de gang van zaken niet eens en vroeg een boete van f 40 of 20 dagen, het geen door de politierechter nog tot een vonnis van f25 of 6 dagen werd gereduceerd. Uitslag loting kiezerslijsten CASTRICUM. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn de lijsten na loting als volgt genum merd: Lijst 1 K.V.P., lijstaanvoerder Veldt. Lijst 2 P.v.d.A., lijstaanvoerder Meijer. Lijst 3 Castricums Belang, lijst aanvoerder Beyersbergen van He negouwen. Lijst 4 V.V.D.lijstaanvoerder Bakker. Lijst 5 A.R.-C.H., lijstaanvoerder S. Belgrave. De Federatie van Kaashandelaren heeft Donderdagmiddag het voor haar leden bindende besluit geno men dat zij geen jonge kaas meer mogen verkopen, waarvan de bruto winstmarge niet ten minste twaalf cent per kilogram bedraagt. Daar de maximum-verkoopprijs voor de grossiers is vastgesteld op f 1.75 per kg. en de inkoopprijzen op de mark ten de laatste weken vrijwel steeds hoger waren dan f 1.63, komt dit besluit eigenlijk neer op een weige ring, jonge kaas te verhandelen. Enige weken geleden is een nieu we prijsregeling voor kaas inge voerd. Daarbij werden de prijzen voor belegen kaas (dat is kaas, die ouder is dan drie maanden) vrijge laten, terwijl de prijs van jonge kaas met tien cent per kilo werd verlaagd. Een wilde speculatie is hiervan het gevolg geweest, omdat tegelij kertijd ook de voörraadvorming werd vrijgegeven. Nu de productie van jonge kaas een hoogtepunt heeft bereikt, doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat jon ge kaas schaars is. Er is kaas genoeg, de zolders kra ken, maar men houdt ze vast om er drie-maandskaas van te makpn. Voor het overige verwachten vele kaashandelaren, dat de huidtge toe stand niet lang zal duren. Als bin nenkort de drie-maandskaas in grote hoeveelheden loskomt, zal de prijs hiervan ongetwijfeld dalen en zal er weer veel meer jonge kaas op de markt komen, waardoor ook deze inkoopprijzen weer zullen dalen. C.C.D.-controle Dc C.C.D. heeft in verschillende gevallen waarin voof jonge kaas te hoge priizen werden berekend, inge grepen. Ook in de toekomst zal er strenge controle op de prijzen van jonge kaas worden uitgeoefend. Aldus deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede. De officiële priizen van jonge kaas (dat is kaas. die niet ouder is dan drie maanden) ziin: volvette kaas. 404- fabrieks Leidse kaas. 40-1- Friese Nagelkaas. 404- kanterkaas 22 cent. Overige soorten 40-f kaas al of niet voorzien van kruidnagelen of komijn: 20 cent.f boeren-, Leidse en Deltse kaas: 21 cent per 100 gram. IJMUIDEN. Hedenmorgen om veertien minuten over acht meerde de Katwijker logger K.W. 227 „Ka- rel Doorman" onder commando van scnipper-eigenaar wuicm van Leeuwen in de vissershavenvan I.Tmuiden met aan boord 36 kantjes Nieuwe Hollandse haring en won daarmee de race, die in de afgelo pen vier en twintig uur is begon nen tussen de haringvloten op de Noordzee. De burgemeester van Katwijk, mr. "W. J. Woldringh van der Hoop, de wethouders van Katwijk, leden van het havencomité, de Katwijker middenstandcentrale, reders en schipper eigenaren, journalisten en fotografen, waren op de kade aan wezig, toen de Karei Doorman eni ge minuten voor acht de pieren van IJmuiden binnenvoer. Zowel op de Karei Doorman als op de vissers haven was de Nederlandse drie kleur hi top. Nadat het schip in de haven ge meerd was, werd o.ider enorme be langstelling de uit 36 kantjes be staande eigen vangst overgeladen op vrachtauto's en in een feeste lijke colonne, waarin een aantal personenauto's meereden, die met vlaggen waren versierd, ging het in snelle vaart naar Katwijk, waar nog hedenmorgen de haringen wor den gekeurd en op de afslag ko men. Schipper van Leeuwen vertelde nog. dat deze reis de kortste is. die hij ooit heeft gemaakt. Woensdag- mofgen om kwart over tien was hij „aan schot" gegaan. ALKMAAR. De gouverneur van de staat New York, Thomas De wey, destijds de tegencandidaat van Harry Truman, bracht hedenmorgen in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan de Alkmaarse kaas markt. De directeur van het markt wezen, dr. Voorthuizen, leidde de gast rond. De kaasdrager Jac. Bruin bood namens zijn collega's mr. De wey een kaasje aan. Vervolgens werd een demonstra tie gegeven van het kaasboren waarbij "Dewey het geboden pijpje kaas aan zijn vrouw overhandigde; een dankbaar close-up voor de vele persfotografen. Laater begaf Dewey zich met de auto naar de Afsluitdijk vanwaar hij de Wieringermeer introk voor het bezichtigen van enkele boerde rijen. Voor de vroege aardappelen zal wederom een regeling worden ge troffen mgt een heffing, waardoor het mogelijk zal zijn, bij een even tuele tegenslag in te grijpen. De moeilijkheid is, dat voor vroe ge aardappelen de veilplicht niet bestaat. In Noord-Holland is dit niet zo'n bezwaar, omdat daar de tuin ders via hun veilingen zelf een veil plicht op zich hebben genomen. Voor de overige gebieden zal de mo gelijkheid worden geopend, door 't ondertekenen van een contract aan deze regeling, die zal gelden van 16 Juli, deel te nemen. De heffing is vastgesteld op f0.50 per 100 kg. De regeling zal betrekking hebben op de aardappelen van 35 mm. en gro ter. De berichten over het vervallen van de exportmogelijkheid voor vroege aardappelen naar Duitsland zijn wel wat overdreven. Wanneer er in Duitsland vraag naar onze aardappelen is. kunnen zij daar zeker worden geplaatst. GEEN AUDIËNTIE Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem za] Dinsdag 24 Mei geen audiën tie verlenen. TA PI |TEN SMOKKEL PER PANTSERWAGEN Woensdagnacht trok de ambu lante dienst van de douane er met de marechaussee op uit om een pantserwagen, die uit de richting België zou komen, te omsingelen. Omstreeks één uur 's nachts kwam de pantserwagen in zicht, maar wist te ontkomen. Tegen de och tend vond men hem echter in een schuur. De wagen was zo vol met tapijten geladen, dat de klep niet gesloten kon worden. In de burgerzaal van het stadhuis werden de wethouders, raads leden en verdere genodigden aan H.M. de Koningin voorgesteld. Het oudste raadslid van Rotterdam, ir. A. Plate, wordt aan H.M. voorgesteld. GeheqJ rechts burgemeester Oud. OP DE HONGAARSE VERKIEZINGSMETHODE Volgens de officieel te Boeda pest gekend gemaakte uitslagen van de Zondag in Hongarije gehou den verkiezingen is bijna 95 procent van het aantdl kiesgerechtigden opgekomen, waarvan 95.6 procent voor het Volksfront stemde. Van de 5.730.519 kiezers stemden 5.478.515 voor de eenheidslijst van het Volks front, 165.283 stemden tegen en 86,721 stemmen waren ongeldig. Volgens het kiessysteem zijn 1335 afgevaardigden gekozen voor de 16 Hongaarse provincies en 60 voor het gehele land. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag eèn verklaring gepubliceerd, waar in Hongarije ervan beschuldigd wordt, zich niet aan het vredesver drag gehouden te hebben wat ho- trfcft de organisatie van de jong ste verkiezingen. Deze worden ge kenschetst als „een plebisciet on der toezicht, dat doet denken aan die, welke in Nazi-Duitslandwer den geënsceneerd." De verkiezin gen hadden, aldus de verklaring, „het voorspelde en gewenste me chanische resultaat: verkiezing van een parlement dat gëheel door de communisten wordt beheerst." PATER J. W. M. SCHRIJVERS Provinciaal der Priesters van het Allerheiligst Sacrament Tot Provinciaal van de Neder landse provincie van de Priesters van het Allerheiligste Sacrament is benoemd de hoogeerwaarde pater K.F.C. KEURNG ALKMAAR: Harmonie: Jody en het Hertenjong, 14 jr. (B.). Victoria: Een avontuur in Berlijn, volw. Cinema: Daar zit muziek in, 14 jr. (B.). A.B.T.: Een Yankee in Texas, 14 jr. (B.). HOORN: Winston: Ik herinner me moeder, 14 jr. (B.) Victoria: Ba thing Beauty, ontraden. DEN HELDER: De Witte: De rode schoentjes, volw. met rijpe le venservaring (C. 3). Tivoli: Ja maica Inn, 14 jr. (B). Sofia, 18 jr. (C. 1) Bij de Marine, 14 jr. (B.). SCHAGEN: Royal: De avonturen, van Robin Hood, 14 jr. (B)„ Avon tuur op Martinique. 14 jr. (B.). LANGEDIJK. 20 Mei. 750 kg rabarber 44.20: 2300 kg nieuwe aardappelen 6977; kl. aardappelen 5161; 300 kg spinazie 9.8.0 Joannes W. M. Schrijvers, overste van het klooster te Laurenqo Mar ques in Zuid-Oost Afrika. De nieu we Provinciaal vertoefde sinds het einde van het vorige jaar in het klooster Brakkenstein bij Nijmegen. Hij is 3 Juni 1903 te Sehijndel ge boren en werd op 15 Juli 1928 priester gewijd. Gedurende een tien tal jaren was hij leeraar voor de scholastieken in Spanje en België. In 1938 werd hij benoemd tot vica ris van de nieuwe stichting der Ne derlandse priesters van het Aller heiligste Sacrament te Fortaleza in Brazilië. In 1946 werd hij overste van het klooster te Lauren go Mar ques in Mozambique (Portugees Zuid-Oost Afrika). voor KAMERS KEUKENS KASTEN STOELEN AUTO's FIETSEN BOTEN enz. VERFHANDEL VERDRONKENOORD 103 ALKMAAR DAMES GARNITUURS (onderjurk cn tlirec- toir)pracht kwaliteit matzijde 6.90 DAMES ONDERJURKEN, zwart en don- kerblauw, grote maten 4.35 INTERLOCK MEISJES-DIRECTOIRS, v.a. 1.60 KATOENEN DAMES-SKISOKKEN (wit en blauw) 0.59 GEBLOEMDE ZIJDE (wit bedrukt), aparte dessms 6.90 ZIJDE BLOUSE-STOF, fijne streepdessins 3,15 INTERLOCK HEREN- en JONGENS- SHIRTS en BROEKJES - KHAKI-WERKOVERHEMDEN 6.40 KATOENEN TWEEDSTOF WERKHEM- DEN 7-85 HEREN OVERHEMDEN, 2 boorden, vanaf 9.65 Wollen en Fillé d'Ecosse SOKKEN 3.00 1,55 WOLLEN WERKSOKKEN 1.65 Wij halen wederom de bonnen bij on ze klanten op. Was U nog geen vaste afnemer van ons, belt U dan even 2430 en wij komen de bonnen 9 bij U halen. QQ cén fles prima limonade voor 99 ct r\c diverse smaken V* ACHTERSTRAAT 48 TEL. 2559 brengt U thans weer een met zorg samengesteld, zelf geïmporteerde Collectie ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Ruime sortering kop en schotels, drink- serviezen enz. LANGESTRAAT 86 - t.o. Stadhuis Levert daarom uw kolerfbonnen in bij een vertrouwd adres. Laat daarom uw belangen behartigen OUDEGRACHT 37, ALKMAAR TELEF. 2164 KWASTEN PLAKSEL KOUD WATERVERF KASTPAPIER SCHRIJFBEHOEFTEN ENZ. LAKKEN GROENE CARBOL Alleen in dc Speciaalzaak PLAMUUR voor Alkmaar en omstreken STOPVERF BIJTS ENZ. Huigbrouwerstr. één, Jac. Groothuizen - Tel. 4298 IN ONZE DE NAAM ZEGT ALLES LINKSGEWEV EXTRA LANC ELASTISCH EXTRA VERSTERKT MODETINTEN 89 - 9''t - Voor betere kous S TOFFE N H U Langcstr. 93, Tel. 4 AL K M A A f 2.50 per behandcli Door medisch ged: schoonheidsspecialis MA1SON HOOGSTR. 4 - ALKM Vóór U een RIJWJ koopt, gaat dat eerst zien! Wettig gedeponeer merk Hoogst in kwalil Laagst in prijs hebben wij p r i n voor de laagste p Alle voorkomend» spoedig, billijk en g LUTTIK - OUDORI ALKMAAR Telefoon' 3485 Dames en heren doeken wit er kleurd f 0.66 f 0.39 I Zolang de voorr strekt. Plastic dames tuurs, grote col in verschillende ren reeds vanaf f Dames pullover: korte mouw in zomertinten, 8 p 112.15 f W erkoverhemde: tra sterke kw drill, frisse strei beige-blauw en 13 punten reclam

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4