Nieuuu Geheel Nederland drage bi] Kw. 227 won de race voor een gemeenschappelijk geschenk Russisch aanbod voor een regeling van de burgeroorlog in Griekenland Verstekeling op Schiphol Verkeerde loop in het verkeer 12.000 spoorweg-employés van West-Berlijn in staking Troepen zijn gedeprimeerd Mijnontploffing te Ulft 7 re Prins" TAVOND sia's J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Zaterdag 21 Mei 1949 45e laargang No. 11569 Koperen bruiloft van het Koninklijk Paar CHINA De kleinste gift is welkom! Triomftocht van de Hollandse nieuwe Punt voor de Parijse agenda? Het autoverkeer normaal Na de Elto de llsy Nieuwe reddingboot voor de N.Z.H.R.M. Grieks stoomschip in nood Reacties te Batavia Sommen op Sjanghai Noord-Atlantisch verdrag EEP S 73 A—0X29 MEI 1949 een 'n Jan Buisman AAN POOL ir inbegrepen) 1012 a. d. zaal ijzondere Raad van ging te Alkmaar: 6, Postgiro 1U5U1» "N ERKLEDINC roekjes 2.21 inglets 1.94 onderbroeken itiek 3.43 sbroekjes 1.70 shemdjes 1.63 urken 4 pt. .98 - 4.25 3.87 rarnituren 3ts goeds 10 pt 11.40 jyama's 12.92 yama's 14.72 :k camisole ct. per garn. 5.54 - LANGESTR. 37 ALKMAAR Dtterdamse vee- 'petities van de de Millerianen! sen paar weken appen. 't Is een het dier. Maar Miller tilt Tonio het circus door. Bom Bom Bom! it een gevaarte! sen lappen van i naar het reus- >o is" zei Miller. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A s H VA IV HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Jiinen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 86, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Op 7 Juli zal het zoals bekend twaalf en een half jaar geleden zijn, dat H.M. Koningin Juliana in het huwelijk trad met Z.K.H. Prins Bernhard. Wel is het de wens van Hare Majesteit deze dag in eigen kring te gedenken, maar dit neemt niet weg, dat het Nederlandse Volk in zijn geheel deze dag mee kan vieren. De burgemeester van 's Gravenhage mr. W. A. J. Visser, die tevens voorzitter is van het centraal uitvoerend comité „Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar" heeft over de wijze waarop dit zal gebeuren op een persconferentie enige mededelingen gedaan. (Van onze bijzondere medewerker) Ook in China maakt de Sovjet-po- litiek üe indruk van slim en wei- aoordacnt te zyn en veel beter al- gestemd op de werkelijKe gevoelens van het volK, dan het beleid van hun tegenstanders. De Chinezen zijn een oud cultuurvolk en zij haten en minachten de Europeanen als vreemde indringers; niet zelden ais uitbuiters en zeker ais lieden van een mindere beschaving. De Kussen zelf blijven dan ook zoveel mogelijk op de acntergrond. Weliswaar neb ben zij zich, bij de overeenkomst te Potsdam tussen de Grote Vier, in Dairen en Port-Arthur posities ver worven van dezelfde soort als de „concessies" die Engeland en Frank rijk al vele jaren lang elders in Cmna hebben bezeten, maar de Sov jets geven de Chinese communisten ten geleidelijk aan dan ook in die havens en steden meer invloed en ontzien daarmede de gevoelens der Chinezen ten opzichte van „vreem delingen". Om te voorkomen, dat de communisten-aanvoerder, generaal Mao, zich wel eens als een Chinese Tito zou kunnen ontpoppen, werd in Noord-China en Mansjoerije de in Moskou opgeleide Li naar voren ge schoven. Tot nu toe waren de com munisten in staat, de bevolking meer rijst te vcroohaffon. Han rlo na tionalisten. Voor de verdere ontwik keling van China, ook industrieel is Mansjoerije van het allergrootste belang. De Russen, die te elfder ure nog tegen Japan in oorlog zijn ge komen, hebben er echter wel voor gezorgd, een groot deel der indu striële installaties van daar weg te voeren. Twee machten zouden m staat zijn, hier weer snel machines terug te brengen: de Sovjet-Unie en Amerika. De communisten beschou wen Amerika echter als hun vijand. Tekenend is, dat zij in Noord-China alleen de Amerikaanse consulaire ambtenaren in huisarest hebben ge zet: de andere blanken bewegen zich vrij. De Sovjet-Unie kan dus het herstel en de industriële ont wikkeling van Mansjoerije in be langrijke mate in de hand houden. In Amerikaanse kringen wijst men er terecht op, dat Rusland het ook in het communistische China meer van overreding dan van overheersing zal moeten hebben en dat de Chinese communisten ver moedelijk wel geen orders van het Kremlin zullen willen aanvaarden. In hoeverre dit laatste juist is bij een Moskou-leerling als Li, is be zwaarlijk uit te maken, maar feit is, dat'die Sovjet-overreding effect sorteert en dat Be Amerikanen aan het overreden niet eens toekomen. Feit is ook, dat reeds nu metho den worden aangewend, om Euro pese ondernemingen ..koud' te so cialiseren. Men vaardigt geen wet telijke maatregelen tegen hen uit. maar er wordt weinig of niet meer gewerkt: er ontstaan steeds meer arbeidsmoeilijkheden en door deze obstructie worden die ondernemin gen van winstgevend, verlieslijdend. Op die manier poogt men de eige naars er toe te brengen, zich terug te trekken. Dit doet sterk denken aan plannen, die in sommige repu blikeinse hoofden bestaan om zich in Indonesië van Nederlandse en an dere Europese belangen te ontdoen. Daarbij riist dan wel eens de vraag: is er wellicht in Moskou bv. een centrale, waar deze methoden word er uitgedacht? Owen Lattimore, een Amerikaans kenner van het Verre Oosten, cehriift in ziin jongste boek over de toestand in Azië: „Azië loopt uit do hand Vanaf Suez tot de westelijke oever van de Stille Oceaan staan wii voor het ene_ vraagstuk na het andere, dat wii niet op kunnen los sen door Amerikaanse beslissingen noch door gezamenlijke actie met landen, die wij als onze hondgëim ten beschouwen Dat lijkt juist. Van al die problemen is Indonesië rn-ar één. Het is misschien nog niet zo? onoplosbaar als het Chinese vraagstuk nu reeds is. Het kan niet alleen door de Amerikanen worden „„«aincf voals Lattimore hier te recht opmerkt. Nederland heeft hot ook nooit dan samen en ,n over- ppnstemmm? met m met, slechts met een deel hunner. Indien een harmo nische samenwerkm g arj. gevonden tussen ue rika en de landen .die hot als zon hondgenoten beschouw door één gezamenlijk h problemen vanaf 8nr noomr," teliike oever van de Fttlle waarschiinliik wat minder onoplos baar worden. Op de eerste plaats zal het me deleven van het Nederlandse volk met het koperen huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar kun nen worden getoond door het aan bieden van een geschenk. Het co mité heeft, zoals reeds is mede gedeeld, gemeend daarvoor te moeten uitkiezen een geheel nieuwe aanleg van het park rond Huis ten Bosch, dat in een zeer slechte toestand verkeert. Boven dien zal geschonken worden een servies ten gebruike van het Koninklijk gezin. Men stelt zich voor, dat iedere provincie een gedeelte zal schen ken van deze nieuwe parkaanleg. waarbij ook begrepen zijn, zaken als een tennisbaan. Prof. Bijlhou wer uit Wageningen zal voor het ontwerp zorg dragen, evenals voor de supervisie. H.K.H. Prinses Wil- helmina heeft zich bereid ver klaard bij het een en ander van advies te dienen. Hoewel dus de nadruk wordt gelegd op het aandeel van de pro vincies in het geschenk, zullen de gaven vloeien in een gemeen schappelijke kas, aangezien dit wenselijk is gebleken. Niettemin zal het aandeel van de onderschei dene provincies administratief ge makkelijk tot uitdrukking kunnen worden gebracht. Van die ge meenschappelijke kas uit e aan ae uuac-iueien w ui ueii benan- deld. Het is de bedoeling dat voor het verkrijgen van de geiden niet met collectebussen zal worden geram meld. Men zoekt naar andere mid delen, van welke er reeds een ge bruikt kan worden nl. van het gironummer 80 ten name van het „Comité Koperen Bruiloftsviering Koninklijk echtpaar" te Den Haag. De aanbieding van dit geschenk, dat uiteraard nog niet gereed is, zal op symbolische wijze plaats vinden. Dit zal geschieden op de achtste Juli door mr. W. A. J Visser, samen met het ere-comité en de voorzitters van de provin ciale comités. De negende Juli zal niet meer het Huis ten Bosch in de belang stelling staan, maar het paleis Soestdijk. Twee défilés zullen er op die dag plaatsvinden, nl. een in de ochtenduren van „Georgani seerd Nederland" en des middags het défilé van de jeugd. Aan ieder défilé zullen ongeveer 1500 perso nen deelnemen. Het ligt in het voornemen van het Koninklijk echtpaar al deze deelnemers na afloop in de tuinen van het paleis te ontvangen en gast te doen zijn van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid. Op deze dag zal ook het tweede gedeelte van het geschenk het servies worden aangeboden. Hoewel het, als gezegd, de wens is van Hare Majesteit, dat alle gaven voor een gemeenschappelijk geschenk zul len worden aangewend, is één uit zondering gemaakt nl. voor de Koninklijke Marine. Deze zal het glaswerk schenken voor het jacht „Piet Heyn", dat in beheer is bij de Koninklijke Marine. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat de grote van de nieuwe parkaanleg en de wijze waarop het park zal worden aan gelegd ofhankelijk is van de mate waarin het Nederlandse volk van zijn medeleven zal doen blijken. In dit verband is het comité er „zich volkomen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen van ons volk uitermate drukkend zijn." Het vraagt slechts een ge ringe bijdrage, welke niemand zal kunnen bezwaren, maar waardoor iedere Nederlander bij de uitvoe ring van het geheel zal worden terSS£5eS 4ier tiéintjes gevraagd", aldus het comité. On getwijfeld zal de reactie van het Nederlandse volk bewijzen, dat het comité niet te hoog heeft ge mikt, maar dat iedere Nederlan der, al zijn het maar enkele cen ten, zal bewijzen, dat hij Oranje in het hart draagt! BERLIJN, 20 Mei (Reuter). Hedennacht te 00.00 uur plaat selijke tijd is de aangekondigde staking van naar schatting twaalfduizend West-Berlijnse spoormannen, om betaling van lonen in West-marken, begonnen. Van de zijde van de Westerse vakbond (U.G.O.), die tot de staking heeft opgeroepen, werd medegedeeld, dat groepen pro-communistische spoorwegfune- tionarissen zich op verschillende stations van de luchtspoorweg in de westelijke sector verzameld hadden om de controle over het verkeer in handen te nemen. H.M. de Koningin heeft toestemming gegeven om de gouden koets in een varende tentoonstelling door Nederland te laten trekken. De baten van deze varende tentoonstelling komen ten goede aan het Nationaal Koningin Julianafonds. Vrijdagmorgen werd de gouden koets in Den Haag aan boord van de „Kempenaar" gehesen. Het eerste schip dat reeds Vrij dag met de Hollandse nieuwe bin nenkwam, was de haringjager Ka- rel Doorman Kw. 227, dat 36 kant jes haring aan boord had. Nadat IJmuiden was aangedaan, werd het zeebanket op een vrachtauto gela den en toen begon een ware triomf tocht door de kustplaatsen langs de Noordzee naar Katwijk, waar de 34.000 haringen werden geveild. De versierde vrachtauto opende de stoet en daarachter kwamen de volgauto's met burgemeester en wethouders en andere officiële per sonen, De bevolking der kustplaat sen, gealarmeerd door het claxon- geloei der auto's stak haar vreug de over het succes van haar streek genoten niet onder stoelen of ban ken. Zij juichte de stoet hartelijk MOSKOU, 20 Mei (A.P.). Andrei Gromyko heeft de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers bij de Veiligheidsraad me degedeeld, dat Rusland bereid is indien verzocht door Engeland en Amerika deel te nemen aan een regeling van de Griekse burgeroorlog. De Ver. Staten hebben Rusland medegedeeld, dat zo de Sowjet- Unie wenst, dat er vrede komt in Griekenland, zij de communis tische satellietstaten ertoe moeten brengen, hun hulp aan de Griekse guerillatroepen stop te zetten. De officiële autoriteiten in Washington waren voorzichtig wat betreft het Russische; verzoek voor een regeling van jjfJJ iekse kwestie Dezelfde J>r~ u® g van Rusland aan voop j de.x£fel,iiRgf gaat^-Thet aanwen den van Amerikaanse inviueu ten gunste van de vrede, gelooft men, dat er geen bezwaar bestaat om de kwestie op de Parijse conferentie ter sprake te brengen. In Lake Success werd verklaard, dat afgelopen Zaterdag informele besprekingen hadden plaats ge vonden tussen Gromyko, Hector McNeil en Dean Rusk. Volgens Lake Success zou Gromyko de Amerikaanse diplomaten gepolst hebben over de Balkan-kwestie. Hij verklaarde, dat de Griekse op standelingen nu bereid waren vre desbesprekingen in Athene te be ginnen en stelde voor, dat derge lijke besprekingen gearrangeerd zouden worden door de grote mo gendheden In een communique van het Foreign Office zijn vandaag enige bijzonderheden bekend gemaakt Kort na middernacht heerste er volkomen verwarring bij de lucht spoorweg, op de meeste stations in de westelijke sector waren de plaatskaartenloketten gesloten en de passagiers konden er zonder kaartje het perron op gaan. Een Immers, ook ..oost va.n het waar, dat wij leven m reld". Suez" „één we- Er vormde zich een lange rij van auto's op de hoofdweg naar Berlijn, foen Russische autoriteiten te kennen hadden gegeven, dat alle vrachten, die niet uit levensmiddelen beston den, van een zegel van de Duitse Economische Commissie in de Sovjet-zóne, moesten zijn voorzien. Een aantal chauffeurs ging aan de kant van de weg geduldig slapen, in afwachting van de opheffing van deze hernieuwde Russische blokkade aantal treinen reed nog ofschoon er op verschillende stations in de westelijke sector geen personeel aanwezig was om de installaties te bedienen. Buiten de station^ wa ren politieposten opgesteld. In een officiële Britse verkla ring, kort voor middernacht uitge geven, wordt van de staking de schuld gegeven aan de Sowjet- Russische autoriteiten, dat een spoedige oplossing van de moei lijkheden tot stand kan brengen,. In de verklaring wordt verder ge zegd, dat veel narigheid is ver oorzaakt door het in gebreke blij ven van de onder Sowjet-controle staande spoorwegdirectie om de lonen van de employé's uit de wes telijke sector uit te betalen in de wettige munt van de westelijke sectoren. Het bestuur der spoorwegen te Berlijn (onder Sowjet-contróle) heeft gedreigd alle spoorwegar-i beiders der westelijke sectoren, die gevolg geven aan het door de westelijke vakbond gegeven bevel tot staking, te zullen ontslaan. De westelijke vakbond heeft zij nerzijds aangekondigd, dat men zich 'met geweld zal verzetten te gen elke poging van spoormannen uit de Sowjet-sector om de con trole over de stations van de luchtspoorweg in West-Berlijn in handen te nemen. Na middernacht kwam het op verschillende stations tot inciden ten. Het autoverkeer van de west- telijke zones naar Berlijn verliep heden normaal en alle soorten voertuigen werden vlot en zonder .enige moeilijkheden door de Sow- j et-Russische controle te Helm- stedt doorgelaten. Mr. Kolfschoten weer in de Eerste Kamer Door de benoeming van luite nant-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst tot lid van de Raad van State ontstaat een va cature in de Eerste Kamer, waar in hij voor de K.V.P. zitting had. Voor benoeming tot lid der Eerste Kamer komt thans in aanmerking de oud-minister van Justitie mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven. De tweede grote luchtvaartten toonstelling in Nederland wordt van 23 tot 31 Juli op Ypenburg gehou den onder de naam van ILSY (In ternationale Luchtvaartshow Ypen burg) Voor deze tentoonstelling is een commissie van uitvoering in het leven geroepen waarin o.m. zitting hebben, vertegenwoordigers van Fok ker de Haagse Ballonclub de Luchtstrijdkrachten Nederland, üe Marineluchtvaartdienst, de Ned. Parachutistenclub, de N.V. Vlieg veld Ypenburg, Nationale Lucht- vaartschool Rijksluchtvaartschool, de K.L.M., Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, en VW 's-Graven- haae Aan deze luchtvaarttentoonstel ling zullen verschillende demonstra ties worden verbonden. Voorts wordt er een z.g. Benelux-rondvlucht ge houden, waaraan meer dan 60 vlie gers deelnemen, terwijl op de dag dat deze rondvlucht begint, de deel nemers aan de ballonvlucht om de „Coupe Andries Blitz" zullen op stijgen. GESCHENK VAN DE „NEDERLAND" AAN PRINSES WILHELMINA Naar wij van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij vernemen, heeft de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Am sterdam aan H.K.H. Prinses Wil- helmina een motorreddingboot ten geschenke aangeboden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft dit geschenk met genoegen ëhnvaard en bepaald, dat deze motorredding boot ter beschikking zal worden ge steld van de Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingmaatschappij, ter stationnering op een der posten aan de Nederlandse kust, waar de boot in het menslievend reddingswerk een nuttig gebruik kan vinden. H.K.H, Prinses Wilhelmina heeft tevens te kennen gegeven, dat zij er prijs op stelt, dat aan deze nieu we motorreddingboot de naam wordt gegeven van haar overleden ge maal „Prins Hendrik." over de in New York gevoerde be sprekingen. Volgens het communiqué heeft McNeil Gromyko er op gewezen, uLV —de vijandelijkheden spoedig indien deWeden zouden behoren, van Griekenland nïèv en onderdak aan de rebellen ver leenden." McNeil heeft er verder op ge wezen, <Ipt „vertegenwoordigers van de opstandelingen in geen en kel opzicht als een regering be schouwd konden worden." Het Griekse kabinet is in vol tallige zitting bijeengeroepen ter bestudering van het Russische aanbod om te helpen bij de beëin diging van de Grieksfe burgeroor log, BRAND OP DE VELUWE Dat de brandtorens op de.Velu- we niet voor niets op het ogenblik alle zijn bezet, bewees de bosbrand, welke gisterenmiddag uitbrak ten zuiden van de spoorlijn Harderwijk- Nunspeet. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch de harde wind was oorzaak, dat het vuur zich snel verspreidde, Inmiddels was een opper vlakte van 15 a 20 ha, in hoofd zaak dennebos, deel uitmakend van het Hendriksbos, een prooi van het vuur geworden. 's GRAVENHAFE, 21 Mei. Kort na middernacht zijn nood seinen opgevangen van het Griek se s.s. „Katingohadjipateras". Het schip meldde, dat 't bij boei J.E.-l vermoedelijk op een mijn was ge lopen en water maakte. Om kwart voor twee meldde het schip, dat het op 53,33 graad Noorderbreedte en 6,19 graad Oosterlengte aan de grond was gelopen. De redding boot van Borkum en sleepboot hulp is onderweg. NA DE BE. w f- VAN DE HEER LOVINK BATAVIA, 20 Mei (Aneta). Nederlandse kringen te Batavia zijn over het algemeen terughou dend ten aanzien van de benoe ming van de heer Lovink. Kringen die in nauw verband staan met de Nederlandse delegatie wezen er op, dat hij door zijn werkzaam heid van het laatste anderhalf jaar aan Buitenlandse Zaken uiteraard volkomen op de hoogte is van de internationale aspecten van het Indonesische probleem. Gezien de voorgeschiedenis van deze benoe ming het aftreden van dr. Beel op grond van bezwaren tegen vorm en omvang van het herstel der republiek kan van de nieuwe gezagsdrager een loyale uitvoering van het accoord ver wacht worden. In Republikeinse kringen ont hield men zich van enig commen taar. GENERAAL SPOOR: BATAVIA, 20 Mei (Aneta). „Over het algemeen is de stem ming van de troepen na het be reiken van het accoord lauw en gedeprimeerd" aldus heeft gene raal Spoor te Surabaja aan het dagblad „De vrije pers" verklaard. Hij bezocht na zijn bezoek aan Djogjakarta en Semarang Donder dag Surabaja voor besprekingen over tactische ontwikkelingen in Oost-Java. De gedeprimeerdheid van de troepen komt het meest tot uiting in Midden-Java. Men vraagt zich natuurlijk af, waarom dit alles ge beurde en waarom de doden ge vallen zijn. „Maar disciplinair is de zaak volkomen in orde. De mannen zullen getrouw hun plicht doen, de troepen zullen doen, wat hun bevolen is." Bij de mannen weegt vooral het feit zwaar, dat het soldatenkerkhof te Djogja in - De eerste bommen van de onder communistische leiding staande strijdkrachten zijn in Sjanghai ge vallen. Gebouwen in de wij k Yangtsepoe werden getroffen. In woners van deze wijk konden he den communistische en nationalis tische strijdkrachten in het ge bied van Pootoeng gewikkeld zien in een strijd van man tegen man. Een kleine bom kwam in de Franse wijk van Sjanghai terecht Twee auto's werden vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De wetgevende Joean heeft het Chinese kabinet verzocht te pogen bemiddeling van de V.N. te ver krijgen in verband met de strijd met de communisten. de steek moet worden gelaten. Hij zeide er op te zullen aan dringen, dat dit kerkhof onder Ne derlands beheer .blijft onder toe zicht van de U.N.C.I. In een veel later stadium zouden de stoffelij ke overschotten wellicht kunnen worden overgebracht, bijv. naar het ereveld te Semarang. GESNEUVELD IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indonesië dertien leden van het Koninklijk Nederlands Indische leger in het tijdvak van 28 April tot 6 Mei zijn gesneuveld. Allen waren afkomstig uit Indonesië. toe en van vele huizen wapperde de vlag. De keurmeester van Katwijk be stempelde de haring als vis van pri ma kwaliteit. In het afslaglokaal ging het eerste kantje voor f 310 aan de man. Het 17e kantje werd niet geveild omdat dit als geschenk aan H.M. de Koningin en de minis-1 ters zou worden aangeboden. Het tweede kantje was voor het comité van actie-zeehavén. De totale be somming van de logger bedroeg on geveer f 10.000. In een feestelijke bijeenkomst werden schipper Willem van Leeu wen en zijn bemanning met het succes gelukgewenst, waarbij nog maals de wens der Katwijkers naar een eigen zeehaven tot uiting kwam. Gisteravond maakte de bemanning van de Kw. 227 een rit door het dorp, voorafgegaan door een mu ziekcorps. Gisterenmiddag vertrokken uit Katwijk schipper van Leeuwen en verscheidene officiële personen naar Soestdijk, om de eerste haring aan H.M. de Koningin aan te bieden. WETSONTWERP TOT GOED KEURING INGEDIEND Bij de Tweede Kaïner is inge diend het wetsontwerp tot goed keuring van het Noord-Atlantisch verdrag, ondertekend te Washing ton op 4 April 1949. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de ontwikke ling van de Verenigde Naties, van de totstandkoming van het ver drag tussen Frankrijk, Engeland, Nederland, België en Luxemburg te Brussel, van de sluiting van het inter-Amerikaanse verdrag en het Noord-Atlantisch verdrag, zegt de regering o.m.: Bij de redactie van het Noord-Atlantisch verdrag heeft men duidelijk doen uitko men, dat het verdrag geheel valt binnen het* kader van het hand vest der verenigde naties. Uit de 3eU "toepassing *van* rÖH'dhahavés'f laat, zoveel mogelijk aan te vul len. Dientengevolge heeft de aan dacht zich in toenemende mate ge richt op die artikelen van het handvest, welke betrekking heb ben op de collectieve of regionale verdediging. De regering verheugt zich er over, dat met de sluiting van het Noord-Atlantisch verdrag een nieuwe mijlpaal is bereikt in de samenwerking tussen volken met een gemeenschappelijke bescha ving. EEN DODE, TWEE GEWONDEN Vrijdagmorgen is te Ulft een mün ontploft. Bjj de ontploffing werd B. van Leusden uit Utrecht gedood, F. Boltenkamp ernstig en F. van Hees licht gewond. Allen waren arbeiders van de Fa. P. van Hees te Utrecht en in deze stad woonachtig. De bei de gewonden zijn naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht. Nader vernemen wij dat, de fa. van Hees te Ulft, waar een nieuwe brug over de Oude IJssel zal wor den gebouwd, bezig is de nog in het riviertje staande resten van de in dertijd door de Duitsers opgeblazen oude brug te verwijderen. Hiertoe is een springlading aangebracht, die electrisch wordt ontstoken. Over de oorzaak van de ontplof fing is nog niets met zekerheid be kend. Het is mogelijk dat de lading ontijdig is ontploft, terwijl ook de mogelijkheid bestaat dat een van de slachtoffers op een ijzeren plaat is gesprongen waaronder zich nog een projectiel bevond, dat daardoor tot ontploffing is gekomen Aan de huizen in de omgeving werd grote schade toegebracht. Tien minuten voor het toestel van de American Overseas Airlines, dat om acht uur gisterenochtend met bestemming New York van Frank furt uit opsteeg, op Schiphol landde, ontwaarde de navigator van het toe stel in de bemanningafdeling ach ter de cockpit, een kleine man, weg gedoken in een stoel. Twee uur lang heeft deze man van Frankfurt af in het toestel kun nen zitten zonder dat iemand hem heeft opgemerkt. Deze vreemdsoortige passagier vertelde in gebroken Duits een Pool te zijn, die voor de Russen ge vlucht w,as. Hij zou ergens in de na bijheid van de Russische grens ge woond hebben. Hij had willen trach ten naar Amerika te komen. De gezagvoerder van het toestel liet onmiddellijk telegrafisch de politie autoriteiten op Schiphol waar schuwen, die om tien uur op het vliegveld gereed stonden om de Pooi in ontvangst te nemen. On middellijk werd hij aan een streng verhoor onderworpen, dat ruim 2 uur in beslag nam. Evenals tegenover de bemanning van het AOA-vliegtuig, verklaarde de verstekeling aanvankelijk van Poolse nationaliteit te zijn. Bij visi tatie kwam echter een identiteitsbe wijs te voorschijn, waaruit bleek, dat de man Duitser is, geboren te Weisbrunn. Na deze vondst hing hij een verhaal op, dat erop neerkwam, dat hij om zeven uur 's morgens op het vliegveld Rhein-Main bij Frank furt rondliep, hij erg moe was en in het vliegtuig gestapt was om uit te rusten. Plotseling zou hij bemerkt hebben, dat het vliegtuig zich in de lucht bevond. Hij gaf op van be roep stucadoor te zijn. Waarschijnlijk is de Duitse ver stekeling geen politiek geval en zal hij Zondagavond wederom met een AOA-vliegtuig naar Frankfurt wor den terug gevlogen. Het identiteitsbewijs was afgege ven door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Duitsland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1