DO Smockwerk op 'n feestelijk jurkje! Duitse kinderen, die nooit melk hadden geproefd! Middenstand gaat collectieve reclame voeren Zijn hier pipecleaners te koop? Seminarie „Warmond" bestond honderdvijftig jaar omst Snel delig eken 41S3 Ruim negenduizend Duitsers profiteren mee van ons distributierestant Oorsprong Een nieuw besluit van de organisaties Zondagsevangelie Vraagt en ge krijgt Hij móést naar Nederland Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleders kwamen op het jubileumfeest vugf?Y pen, pay Scoter? wy;- Jl6)SKy C015Y Pfffcuei V0ot?915 lAfWf? flplg- CHTINC het K.N.MI. n Zaterdag- i: :er! overdag zon- mer, behalve kust. Meest liteenlopende trfSCHIP D pag. 1) )OG. De ip vermoede- [elopen, is de ïm en Schier- p is geladen bergingsvaar- onderweg. HEILOO gavond kwam iteraad onder burgemeester t na de ope- discussie van Majolée (P.v. 'an B. en W. een gedeelte gemeentelijk loeve van -iet ijs, aangeno- om een voor- niging Volks- groot C 2500 ouwver. „St. koop van een waarde van woningbouw, r ingewilligd, ïool krijgt na weer gepraat >eh twee "up- ;rd een svbsi- volksgezond- f 0.10 per in- verzoek van ooi om mede- e verana«-rin- an een lokaal wijs edge- or de correcte agenda sluit zitting afgetreden at de voorzit- Dorzitter van •oggevcen en n waren afge- tls de belofte bestuursleden de voorzitter neer te leg- V.V.D., zowel voor het Oude an samenwer- i. en V.V.V. t geleid. Vrij- buitengewone adering wor de verkiezing ïur. leuws - Hollandia I IC IV Voor idstrijd bestaat De autobus anaf 't sport- Kerkbuurt en ierweg instap- kt om 12 uur mdia B speelt A om 12 uur uur de strijd PU. adsp. n gewichten - Op Woens- 9.30—12 uur zal gelegen - i tot de herijk chten in een gemeentehuis nmenie >reker een familie e Krommenie d. De bewo- m thuiskomst het huis via betreden. De de vertrek- dieping, wist g in de tuin, sn. De politie ;t een speur- uit en al een man aan ;elde»een be- in Kromme- ien! Op weg t hij er van- Ie politie ge- waarschu- De vluchte- ienen getrof- niets gevon- t van de wo- een boom voorwerpen, inhoud en van de dief- stroffen. De )ureau inge- ;den ziin in en inbraken Zaterdog 21 Mei 1949 PAC. i |1P DE KOP AF 9356 inwoners feit het Duitse gebied, dat op 23 April j.l. bij ons land „gecor rigeerd" is. Juister opgaaf van het bevolkingstal kan men niet wen sen. Dit getal is afkomstig van liet Centraal Distributiekantoor. Het werd verkregen door bij elkaar op te tellen de aantallen voorlo pige stamkaarten, die in Tuddern, Elten en in andere bij Nederland gevoegde gebieden, zijn uitgereikt, En wie zich niet voor een stam kaart heeft aangemeld, zal het nu zonder distributie-artikelen moe ten doen. Dat zullen er maar weinigen zijn, want de goed met Neder landse artikelen gevulde winkels vormen nog een attractie voor de voormalige Duitsers, voor wie het vóór 23 April maar mondjesmaat was. Bij een gesprek met een amb tenaar, die een belangrijk aandeel heeft gehad gedurende de voorbe reiding en na de uitvoering van de grenscorrecties vernamen wij, dat thans vrijwel alle zaken, die in het nieuwe gebied moesten wor den geregeld, thans hun beslag hebben gekregen. Alleen het on derwijs vindt nog plaats volgens Duitse methode. Ook daarin zal echter spoedig verandering wor den gebracht. Voor het nieuwe gebied gelden thans dezelfde distributieregelin- gen als elders in ons land. Voor het zover was dienden tal van za ken worden geregeld. In de eerste plaats moesten de inwoners aan distributiebescheiden worden ge holpen. De bevolkingsregisters bleken niet te kloppen. Daarom moest iedere inwoner behalve de kleine kinderen zich per soonlijk komen melden. In totaal gaven 9356 personen acte de pre- séncc. Dit inwonertal bestaat uit 3087 mannen boven 18 jaar, 3620 vrouwen boven 18 jaar, 1998 kin deren tussen 4 en 18 jaar en 651 kinderen beneden 4 jaar. Of ieder een zich is komen aanmelden? De distributie-autoriteiten nemen aan van wel. Aanvankelijk bestond er onder de bevolking nog wel vrees voor een registratie. Dat was een gevolg van praatjes, die de ronde hadden gedaan. Volgens deze ge ruchten zouden alle jongemannen tussen 20 en 25 jaar worden op geroepen om als militair naar In donesië te worden gezonden, liet optreden van de Nederlander is do Duitsers echter voor honderd procent meegevallen. De gemoede lijkheid, waarmede de ambtena ren de bevolking is tegemoet ge treden, heeft belangrijk tot beter begrip van en vertrouwen in de Nederlandse bedoelingen bijgedra gen. Duitse bescheiden moesten worden ingenomen. Na de voorlopige stamkaart pnt- ving de bevolking een textiel-, levensmiddelen- en tabakskaart. Ook moesten de Duitse distributie bescheiden worden ingenomen. Dit geschiedde op speciaal verzoek van de Engelse autoriteiten. Het gevaar bestond, dat deze beschei den anders naar Duitsland zouden worden verkocht. Later zijn aan degenen, die daarvoor in aanmer king kwamen, ook nog uitgereikt extra rantsoenen voor zware ar beid, aan zieken en aan a.s. moe ders. De bevoorrading van de winkels vormt een hoofdstuk op zich. In de winkels was niets of practisch niets meer aanwezig. Iedere winke lier heeft een opgaaf moeten ver strekken van 't aantal klanten en op basis daarvan heeft hij bevoor radingscoupures ontvangen. Een controle, 14 dagen later, heeft uit gewezen, dat de opgaven van de winkeliers vrijwel in overeen stemming met de werkelijkheid waren. Het was de handel gemak kelijk gemaakt goederen bij Ne derlandse firma's te bestellen. De Middenstandsbank was ingescha keld voor het verstrekken van cre- ciieten. Van deze mogelijkheid is echter weinig gebruik gemaakt. Alles wat goed is komt van God. Zo ook alleen dit. Van God kan het kwade niet komen. Dat komt enkel van de duivel en van onszelf, van onze zonde, van. de erfzonde. U zucht misschien onder een of andere beproeving en naar mate de jaren voorbijgaan, voelt u daarvan de last en de druk des te meer. Het kan misschien wel eens bitter in u worden, opstandig. Er kan een twijfel in u opkomen, of God wel goed is, goed ook voor u. Dit is een nieuwe geestelijke beproeving. Is het dan wellicht niet raadzaam, weer eens op nieuw tot u te laten doordrin gen wat er morgen staat in het gebed van de Zondags-Mis: dat van God alle goed afkom stig is? Geloof daaraan! MARCUS De Nederlandse fabrikanten on grossiers waren echter bik op klanten. Velen van hen bleken bereid op crediet te leveren. Welvaartspeil verbeterd. In Tuddern werden kinderen aangetroffen, die nog nooit melk hadden geproefd. Deze kinderen waren toch reeds 7 jaar. In dit gebied werden lonen betaald, die niet veel hoger waren dan 28 gul den. Tabak en ook andere artike len waren weliswaar vrij, doch er was bijna geen winkelier, die deze goederen kon leveren. Aan deze schaarste is nu een einde geko men. Ook het werkkrachtenpro bleem lost zich in een snel tempo op. Zes honderd arbeiders uit El- ten hebben reeds in Nederland werk gezocht en gevonden. Een groot aantal is bij de A.K U.- kunstzijdefabriek aan de slag ge gaan. Ook de Limburgse mijnen hebben er werkkrachten bij ge kregen. Honderdvijftig mijnwer kers uit Tuddern zijn reeds naar de Nederlandse mijnen overge stapt. En nog dagelijks melden arbeiders, die voorheen in Duits- Een padr jaar geleden verdelgdë men de mei kever, die zo-schadelijk voor de gewassen is, door ze uit de bomen te schudden en in ko kend water te gooien. De laatste tijd echter zijn er ook op dit gè- bied belangrijke uit vindingen gedaan. Bij Thurgau in Zwitser land maakt men ge bruik van de Ameri kaanse mist-sproeier (links). Een ander ap paraat, dat in de om geving van Thurgau wordt gebruikt, is de hogedrukpomp van John Bean. Doordat deze pomp een druk van 10 atmosfeer ont wikkelt kunnen zelfs de kruinen van de hoogste bomen worden bereikt (rechts). -\ land werkten, zich bij Nederland se arbeidsbureaux aan. Het hogere loon en de goederen, die daar mede gekocht kunnen worden - maken het wisselen van betrek king zeer aantrekkelijk. De woningtoestanden in het nieuwe gebied zijn in het alge- men zeer slecht. Tal van huizen worden nog aangetroffen, die zeer zwaar beschadigd zijn. Aan het herstel is door gebrek aan mate rialen en geld nog weinig gedaan. Ook ten aanzien hiervan zijn thans voorzieningen in voorberei ding. Wie het in het nieuwe gebied bijzonder goed gaat? Het zijn de restauranthouders. Op één Zondag werden er in Elten 3000 auto's met toeristen geteld. De restau rateurs zullen tot de eerste beho ren, die de hand aan de opbouw- ploeg zullen slaan. Er zijn er thans reeds enkelen, die hun in richtingen aan het moderniseren zijn (Van een onzer verslaggevers) DE VOORUITZICHTEN voor de middenstand zijn gunstig. Zij bevindt zich thans in een nieuwe situatie. Van week tot week verdwijnen er meer prijs- en rantsoeneringsmaatregelen en krijgt zij de kans van initiatief te doen blijken. Maar bij dit alles komt ook weer de concurrentie-strijd terug. Die strijd behoeft zij niet te duchten mits zij de nieuwe tijd begrijpt. Voor de middenstand is het thans van het allergrootste belang, dat zij komt tot een intensieve onderlinge samenwerking. De centrale middenstandsbon den hebben dit begrepen. En een van de belangrijkste besluiten, die deze bonden thans hebben geno men bestaat uit de oprichting van de Stichting „Reclame voor de middenstand". Het doel van deze stichting is tweeledig. In de eer ste plaats wil zij de middenstan ders adviseren bij het voeren van individuele reclame. En op de tweede plaats zal zij collectieve reclame voeren, hetzij ten be hoeve van het kleinbedrijf als ge heel, hetzij ten voordele van be paalde branches daarvan. Het waren mr. Bachg en de heer H. van Eijsden, die in de af gelopen week tijdens een persbij eenkomst in Amsterdam het een en ander over het initiatief van de Middenstandsbonden vertel den. Driehonderd duizend bedrij ven in Nederland worden door middenstanders gedreven. Een respectabel aantal. En toch zou den deze bedrijven uiterst tref- baar zijn, indien zij niet bereid waren tot onderlinge samenwer king. De vooroorlogse jaren heb ben dit geleerd. Het zijn juist de lessen uit het verleden, die thans in brede kring tot de overtuiging hebben geleid, dat een individuele levenshouding voor de grote groep van middenstandondernemers fu nest is. En niet alleen voor hen. Want de driehonderd duizend middenstanders zijn de werkge vers van niet minder dan 700 000 werknemers. En ook het wel en wee van deze groep hangt ten nauwste samen het het succes in zaken van de middenstandsbedrij- ven. Dit is in kort bestek, waar mr. Bachg op wees. En hij vestig de er ook de aandacht op, dat de middenstandsbedrijven in geen enkel opzicht onder behoeven te doen voor anderen. Hiertoe heeft de vestigingswet kleinbedrijf een zeer belangrijke bijdrage geleverd. Vakmanschap en koopmanschap treft men ook bij de middenstand in hoge mate aan. Samenwerking een gebiedende cis. Wat voor de middenstandswin kelier en middenstandsambachts man misschien nog wel wat on wennig klinkt is voor de centrale middenstandsorganisaties zo hel der als glas. Meer aandacht zal moeten worden geschonken aan een goede bedrijfs-economische voorlichting, aan het toepassen van middelen om op het gebied van inkoop en verkoop en anders functies tot gecoördineerde samen werking te komen. Ook de recla me is een gebied, waarop deze samenwerking, mits op deugde lijke wijze uitgevoerd, tot goede resultaten zal kunnen leiden. Het zal de taak zijn van de Stichting „Reclame voor de middenstand" Doorberekening loonbijslag 's GRAVENHAGE, 19/5 De prijsbeschikking „niet doorbereke ning loonbijslag 1948" staat niet toe, dat de loonbijslag van een gul den, welke met ingang van 1 No vember aan werknemers moet wor den betaald, in de prijs van bouw werken wordt berekend. De Minis ter van Economische Zaken heeft echter thans toegestaan, dat bij werken die worden aanbesteed na Mei 1949, de bijslag in de aan- neemsom van elk werk wordt be grepen. om op dit gebied baanbrekend werk te verrichten. In de eerste plaats zal de stichting zich bezig houden met het adviseren van middenstanders, die individuele reclame wensen te voeren. Doel treffende reclame voeren is niet ieders werk en het voorlichtings centrum van de stichting kan zeer belangrijk werk doen. Maar ook op het gebied van het voeren van collectieve reclame ligt nog een geheel gebied braak. Ook op dit gebied zal de stichting zich bewe gen. Zeer spoedig zal hiermede een begin worden gemaakt. In deze reclame zal aandacht voor de middenstand worden gevraagd. Speciaal zal er op worden gewe zen, dat kopen bij middenstands- bedrijven zeker even aantrekke lijk is als bij andere soort onder nemingen. De stichting verwacht van deze collectieve reclames zeer veel. Zij meent, dat vele nog klak keloos de middenstand voorbij gaan. 5e ZONDAG NA PASEN Het Evangelie van deze Zondag nodigt iedere mens uit openhartig aan God alles te vragen wat men nodig heeft: „al wat ge de Vader zult vragen in mijn naam, zal Hij u geven. Vraagt en ge zult verkrij gen". Daar staat geen beperking bij; geen waarschuwing: vraag al leen geestelijke dingen. Neen: alles, zonder uitzondering. Wij vergeten maar altezeer, dat vragen een bewijs van vertrouwen is. Misschien herinnert U zich die gebeurtenis' uit het Oude Verbond. De koning van Israël en die van Syrië trokken met een geweldige legermacht op naar Jerusalem om Achaz, nakomeling van David weg te jagen. Een huivering voer door het hart van koning en volk. Toen zond Jahwe de profeet Isaïas naar de vorst met de boodschap: „Maak je niet ongerust. Er zal niets van komen. Vraag maar een teken van Jahwe, een teken uit de diepte der onderwereld of een teken hoog aan de lucht". Maar Achaz had geen vertrouwen in God, en daarom vroeg hij niets „ik zal geen teken vragen; ik wli Jahwe niet uitda gen". Vragen is een bewijs van vertrou wen. Daarom vraagt een kind aan zijn ouders, een vriend aan vriend aan vrienden, een knecht aan een goede heer. Zo wij aan God. Men zou, meen ik, kunnen zeg- geh dat de tegenwoordige mens zijn vertrouwen op God kwijt is. Ook de gelovige mens. Hij begint pas te bidden wanneer alle instan ties gepasseerd zijn, wanneer de zaak er hopeloos uit ziet. „Nu kan niemand meer hlpen. God is mijn laatste redmiddel. Laat ik het daar eens mee proberen. Baat het niet, het schaadt evenmin". Zonder veel animo bidden we een paar dagen en gebeurt er niets, dan halen we de schouders op: net wat ik dacht. Meen we niet dat we het God kwa lijk nemen dat we binnen twee da gen geen antwoord uit de hemel ontvingen. O neen, helemaal niet. Het gaat precies zoals we verwacht hadden. Hier kan God immers ook niets aan doen. Er zijn schone wandspreuken Ora et Labora; Bid en werk. De vertaling in het praktische leven luidt ongeveer zo: „Ik zal wel wer ken; O. L. Heer, houdt TJ zich er astublieft buiten. Laat me niet ziek worden en geen ongeluk krijgen, dan fiks ik het wel." We vervreem den zo van God, die als een vader voor ons wil zorgen, maar ook als een vader behandeld wil jyorden. Een andere vertaling, veel chris telijker en even praktisch, is dan ook deze- „ik bid alsof het welsla gen alleen van God afhangt, en ik werk .alsof het welslagen uiterlijk van mij afhangt." Deze vijfde Zondag luidt he* ker kelijke gebedstridüum in; de Kruis dagen. Die dagen moeten er niet alleen een paar landbouwers meer in de H. Mis zijn. We bidden im mers voer alles. Voor onszelf, voor de Kerk. de Paus en de geestelijk- beid. -\oor vrede en eendracht en- der de volken, voor de eenheid in het geloof. Wij vragen alle heiligen met ons mee te bidden. Moge God de Vader het gebed van heel de Christenheid, één door de H. Geest, aanvaarden uit de handen van ziin goddelijke Zoon. D. C. Drachten Feestdagen deze week: Maandag, Dinsdag en Woensdag Kruisdagen. Donderdag: O. H. Hemelvaart. S.S.-scherpschutter veroordeeld De SS-er Johannes Hendrikus Slot uit Haarlem, lid v. het Sonderkom- mando van Feltmeyer.is door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld S. had dn voormalige directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Beverwijk, de heer G. W. Paauw, op 1 December 1943 van een afstand van ongeveer twee meter als represaille in de rug ge schoten. THOMAS E. DEWEY OP VACANTIE Het smockwerk leent er zich ui termate voor om aan een jurk een vrolijk en blij, ja een feestelijk as pect te geven. In het bijzonder bij een jurkje voor een klein meisje kunnen we het, daar hier uiteraard het oppervlak, dat op deze wijze gesierd moet worden, niet erg groot is, op een eenvoudige wijze maar met groot succes toepassen. Natuurlijk kan men ook een gro tere jurk met succes van smock werk voorzien maar in dat geval zal het heel wat arbeid en geduld vragen. Wij kunnen bij smockwerk vol gens vele patronen en motieven te werk gaan, het is niet mijn bedoe ling U hier een aantal van te tonen, ik wil dit werk echter bij hen, die het zelf nog nooit hebben gedaan introduceren. Dit werk vereist enige handigheid en oefening is dus onmisbaar, maar wanneer we er een beetje bedreven in zijn, dan kunnen we met behulp van kleurtjes en steekjes fijn en schattig borduur werk maken en zo veel plezier, dat de aanvankelijke opoffering ruim schots vergoedt. Voor dit werk lenen de volgende stoffen zich wel het beste: organdie, neteldoek of broderie. Een van de typerende kenmerken van dit smockwerk vinden w ein de minu- tieuse rimpeltjes. Het spreekt dus vanzelf, dat we met ruimte reke ning moeten houden. Is dus bijv. het lijfpasje, dat met smockwerk gesierd zal worden, 30 cm. breed, dan beginnen we op 30 plus 15, dus op 45 cm. We beginnen met het aftekenen van ruitjes in de stof en daarna rij gen we deze door met een stevige draad. De ruitjes nemen we onge veer bij 'h cm. groot. Hebben we dit over het gehele stukje gedaan, dan trekken we de draden in en bevestigen deze aan een speld. - Vervolgens nemen we een ge kleurde draad in de naald en wer ken langs de lijntjes op de manier, zoals dit in de tekening wordt aan gegeven. Voor alle zekerheid kun nen we dit eerst eens op een lapje proberen. Door nu de toertjes steeds met een verschillende kleur te doen, be reiken we het bekende effect, waar aan smockwerk zijn bekende char me ontleent. AnneMieke. (Van een onzer verslaggevers) ,,Ja, de verkiezingen in Engeland waren bijzonder interessant", zegt Thomas E. Dewey. Maar hij laat er onmiddellijk op volgen, alsof het er bij hoort: „Zijn er ook pipe-clea. ners te koop in Nederland?" En mét zijn peukje sigaret drukt hij tegelijkertijd de conversatie over dit onderwerp fijn onder zijn vin gers. Want Thomas E. Dewey, gou verneur van de staat New-York en tweemaal candidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten van Amerika, is met vacantie. Voor het eerst sinds zeven jaar en dat wil meteen zeggen, dat hij zich voor het eerst sinds zeven jaar niet met politiek bemoeit, binnen, noch buitenlandse. Thomas E. Dewey zegt dit zittend in de salon van zijn appartementen in Hotel des Indes. Om hem heen zitten, meer nog staan journalisten, want hij heeft niet genoeg stoelen in zijn kamer. En dat spijt hem op recht, naar hij zegt, want mr. De wey is zeer charmant, zeer hoffe lijk en zeer voorkomend. Hij draagt zijn licht grijze pak onberispelijk en aan zijn effen das, in dezelfde kleur gehouden, is niet te merken, dat hij uit Amerika komt. Voor de rest is hij precies zoals iedereen hem kent van foto en bioscoopjour naal. Hij is dus met vacantie en dat geeft hem het recht niet voor tien uur op te staan vanochtend. Overi gens beeft hij een heel programma voor de boeg. Hij gaat naar Brus sel en naar Parijs. Berlijn staat ook op de lijst, Zwitserland eveneens. In Nederland heeft hij nog een „garden party" bij te wonen, aan geboden door de American Busi ness Club op.... Ja, hoe heet dat eigenlijk. Hij pakt zijn bril om even op het papier te kijken, maar dat helpt niet. want hij kan met geen mogelijkheid de naam uit spreken. Daarom spelt hij het maar en het blijkt „Wiltzanck" te zijn in Wassenaar, welke naam hij daaren tegen vlot van zijn lippen laat rol len. „Neen, bij was nog nooit in Hol land geweest". Maar daar hii zelf ook nog „farmer" was, móést hij naar Nederland. De Nederlandse landbouw en veeteelt wilde hij graag leren kennen, omdat men zegt, dat deze de beste ter wereld zijn. Welke zijn mening is over de Indonesische kwestie? Thomas E. Dewey kijKt eens naar zijn sigaret, die in een donker pijpje steekt. Het is wel duidelijk, dat hij niets zal zeggen daarover. Zeker, hij heeft - een zeer bepaalde kijk op de zaak maar die zal hij niet laten blijken. Daarvoor is het op het ogenblik een te delicate aangelegenheid. Maar de Nederlandse landbouw is „wonderful" en het herstel van de veestapel is „geweldig", evenals het gehele economische herstel van Nederland. Verrassend is voorts het gezicht op Nederland uit een vliegtuig, dat uit Engeland komt. Daar alles grilligheid in de verde ling van het landschap, hier een rechthoekige regelmaat van sloten en kanalen. Zo praat mr. Dewey over zijn in drukken, als ze maar niet politiek zijn. Over het feit, dat de Benelux een heldere ster aan de horizon is en dat de vijf kellners, die hij in het hotel heeft meegemaakt, alle maal Engels spreken en dat de zes de. die zijn ontbijt heeft gebracht, zelfs uitmuntend Engels spreekt. Hij staat op. Hij wil nog wel even wat van de omgeving van Den Haag zien en bovendien: zijn chauf feur wacht nu al enkele uren en die heeft per slot van rekening ook vacantie.... Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, die thans een bezoek aan ons land brengt) ijeeft Vrijdagochtend de Alk- maarse kaasmarkt bezocht. Wij zien hem hier in de Waag toe zien bij het wegen van de kaas. Naast hem zijn echtgenote SMOKKELAAR VAN FORMAAT De politie te Vlissingen heeft een motorrijder gearresteerd die be trapt werd op het vervoer van een grote hoeveelheid Belgische ciga- retten. In zijn woning in het grensgebied werd een groot aantal wapens en munitie, waaronder granaten en dergelijke, aangetroffen. Onderscheiding voor oud-minister Kerstens Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw P. A. Kerstens. oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij. VAN DER MEER LEIDT ZWEDEN—HONGARIJE Karei van der Meer zal Zondag 19 Juni de landenwedstrijd Zweden- Hongarije, welke te Stockholm wordt gespeeld, leiden. Met de ont moeting FrankrijkEngeland van 22 Mei mee. zal de wedstrijd te Stockholm de twaalfde officiële in terlandwedstrijd zijn, welke de Haagse scheidsrechter zal fluiten. ANDERHALVE EEUW geleden werd in Warmond begonnen met 6e opleiding van priesters. In een jaar, dat zich kenmerkte door nationale en internationale onzekerheid ont stond het Groot-Seminarie War mond. Groot is het aantal eminente priesters, dat sindsdien door dit geestelijk centrum is voorbereid op de verheven priestertaak. Deze dagen vormen de herdenking van het honderdvijftig jarig bestaan, die culmineerde in een officiële viering, waarbij Z.Em. Mgr. Hui- bers in de versierde kapel een Pon tificale Hoogmis celebreerde met assistentie van de praeses van het seminarie, Mgr. H. v. Deursen en de professoren M, Jansen en J. A, M. v. d. Gaag. De overige functies werden verricht door theologanten. Reeds de vooravond van de grote dag kreeg een feestelijk accent door de komst van Haarlems Bisschop, Mgr. Huibers. De bevolking van Warmond nam spontaan aan de ontvangst deel. Aan het bekende Warmonderhek werd Mgr. Huibers toegesproken door de burgemeester, jhr. mr. L. E. von Fisenne. De tocht, door het dorp vond plaats tussen een Dr. H. N. Boon wnd. secretaris-generaal Naar verwacht wordt zal dr. H. N. Boon. chef politieke zaken van het departement van Buitenlandse Za ken, voorlopig de functie van secre taris-generaal van dat departement waarnemen, nu de heer Lovink be noemd is tot hoge vertegenwoordi ger van de Kroon in Indonesië. TENTOONSTELLING KERKELIJKE KUNST TE ROME Op initiatief van de internuntius mgr. Giobbe en in overleg met het episcopaat, is door het Nederlandse comité „Anno Santo" 1950 een co mité benoemd voor kerkelijke kunst ter organisatie van de Nederlandse afdeling voor de tentoonstelling van kerkelijke kunst, welke in het ka der van de viering van het heilig jaar te Rome zal worden gehouden. LUITENANT-GENERAAL NAAR DE LUCHTBRUG De chef-luchtmachtstaf, luitenant- generaal C. Giebel, zal heden per Lockheed van de Nederlandse luchtstrijdkrachten van het vlieg veld Valkenburg naar Buckeburg in de Britse zóne van Duitsland ver trekken, om de luchtbrug naar Ber lijn in ogenschouw te nemen. Hij zal o.a. worden vergezeld door de Britse militaire luchtvaartattaché, group captain J. Heber Percy. juichende en wuivende menigte, waaruit bleek hoezeer Warmond zich één voelt met het Seminarie en met de hoogste geestelijke herder in het diocees Vele geestelijken arriveerden te Warmond om de Pontificale Hoog mis bij te wonen, die om half tien een aanvang nam. In, het priester koor zetelden belangrijke geestelijke figuren, onder wie Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal. Mgr. Ph. P. Bekkers uit Voorschoten, Mgr. J. J J. Noordman, het Kathe drale Kapittel, alsmede verschillen de burgerlijke autoriteiten uit War mond. De middag bracht een indrukwek kende herdenkingsbijeenkomst in de aula. Onder applaus van het uitge lezen geestelijke gezelschap kwam de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, vergezeld van Mgr. Huibers de zaal binnen. Het artistieke ac cent aan deze plechtige bijeenkomst werd verleend door studenten van het seminarie, die de Suite voor strijkorkest van Johan Vierdonck uitvoerden. Het welkomstwoord werd gespro ken door Praeses van Deursen, die niet naliet zijn vreugde te uiten 'over de aanwezigheid van de Nuntius als Pauselijke vertegenwoordiger en van Mgr. Huibers Spr. liet niet na ook Mgr. Hartman te begroeten, de praeses van het groot-seminarie Rijsenburg in het Aartsbisdom Utrecht. Prof. Brom hield vervolgens een pakkende rede over het ontstaan, de ontwikkeling en de groei van het seminarie Warmond, waarbij vele, thans historisch geworden namen in hun wezenlijke betekenis voor het Katholieke leven werden belicht. De daarop volgende receptie bracht een reeks van bezoekers, die hun gelukwensen aanboden. En heel het feestvierende seminarie onderging het als een hoogtepunt op deze ge denkwaardige dag, toen Z.Em. Jo hannes Kardinaal de Jong in de na middag het feest nog kwamen bij wonen. Een pontificaal Lof was het slot van deze luisterrijke viering. POOLSE NOTA AAN ENGELAND Polen heeft de Britse ambassade te Warschau een nnln doen toekomen 'ctreffende het Britse besluit, veld maarschalk Ferd. von Rundstedt en kolonel Adolf Strauss vrij te laten. In de Donderdag gepubliceerde nota wordt gezegd, dat de Poolse autoriteiten op Brits verzoek be wijsmateriaal verzamelden van oor logsmisdaden. door deze Duitsers in Polen bedreven, jaet zou de Pool se regering verbazen, aldus de nota, indien de persberichten over de vrijlating van de Duitsers juist zou den blijken tp zijn. wem coWFeRfcRets) pTr MWt 16)95 rplEGEL- ZAPLYAN HgT 5CHO<S>& "\?C>S£ 000|?BLE- ffli&lf 5EC0$?)e<35i'ZAPL 9)5 je_QP LAAY ONf 6)0 fOflöT? Vlo- NEP, MoGP MEN HEoo |W Die pAr?yj& rpi&6£i7A/\(. SLfcCHYf AiOoni flflfg- SCHOuUfcN). OET RÉCHT ZOOD&N OöT PAN /-ACHPplÉHS 5LI Woj?D5N voo\? HEpL 95 VO&R5l"D.... Zeepost voor de overzeese gebiedsdelen Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de na men der schepen. Naar Suriname en de Ned. Antil len: 25 Mei s.s. „Cottica" (23 Mei). Naar Indonesië: 3 Juni s.s. „Zui derkruis" (1 Juni). Protest tegen luchtoefeningen De drie westelijke mogendhe den hebben schriftelijk geprotes teerd bij de Sowjet-vertegenwoor- diger bij het Berlijnse luchtveilig- heidscentrum, nadat deze had aan gezegd. dat in de luchtcorridor naar Hamburg door Russische vliegtuigen schietoefeningen zou den worden gehouden. Honderd personen verdronken Op de Meghna-rivier in Oost- Bengalen, is een veerboot met 200 mensen aan boord omgeslagen. Ongeveer honderd personen zijn verdronken. Aartsbisschop Damaskinos overleden Aartsbisschop Damaskinos van Griekenland is in de leeftijd van 59 jaar in zijn nabij Athene gele gen huis overleden. Hij was regent van Griekenland van de bevrijding tot de terug keer van koning George. Verklaring van de Belgische socialisten Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft in een Vrijdagavond uitgegeven verkla ring, Koning Leopold het recht betwist een persactie stop te zet ten. die de vier socialistische bla den -n T,~'- - n voeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3