tussisch échec in de Duits-Russische zóne AKKERTJE RADIO Eerste treffen BVV-AGOVV VOETBALPROGRAMMA mss™ DETECTIVE Deze week in het buitenland Vos de opheffing der blokkade comedie? >e UNO naar huis - De linkse oppositie in Italië Heerenveen favoriet ZAP ontvangt Sport TENNIS Katholieke Landdag in Westwoud Vraagt G.B. BEHANGSELS Zaterdag 21 Mei 1949 HET MEEST VERRASSENDE FEIT, dat zich in de afgelopen week in het buitenland afspeelde, was wel de even idatante als verrassende nederlaag, welke Moskou in het »ngste weekend in de Russische zóne van Duitsland heeft moe- en incasseren. In deze zóne moesten n.l. voor het door de lussen ingestelde Duitse volkscongres" verkiezingen worden ;ehouden. Wij weten intussen uit de ervaringen, dat dictaturen, ij mogen zich tooien met de naam van nationaal socialisme of ascisme, of met de fraai klinkende naam van „Volksdemocratie" 'P dit gebied geen risico's willen lopen. Alles is van te voren :o „georganiseerd" volgens het bekende recept, dat een zeer unstige uitslag voor de organisatoren der verkiezingen bij voor laat verzekerd is. Rusland begon daarmee, Italië volgde. Hitier •leek ook hier een voortreffelijke leerling van Stalin en Mussolini e zijn en na de oorlog, hebben Polen, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Tsjecho-Slowakije bewezen niet minder goede eerlingen van de oudere dictatoren te zijn. Tito bleek ook de :unst afgekeken te hebben en Franco in Spanje deed in dit ipzicht voor zijn fascistische confraters niet onder. Maar in de Russische zóne in Duitsland, waar de Russen na de norele nederlaag met de Berlijnse •lokkade en de Duitsland confe- entie in Parijs voor de deur, al- erminst een tegenslag konden •elen, is ditmaal het stelsel een ïopeloze mislukking geworden. Jndanks het feit, dat dit bijna liet mogelijk was. Men mocht ïatuurlijk niet stemmen op een andidaat naar keuze, neen er was iractisch maar één communist.i- ;che eenheidslijst. Maar ook daar- ip werd niet gestemd. De kiezers cregen de vraag voorgelegd of zi.i varen voor de eenheid van Duits and en voor een onverwijlde vre- ie. Wie daarvoor was, en ja stem- le, stemde tegelijk op de commu- ïistische eenheidslijst. Wie neen •temde bereikte daar verder niets nee, want oppositiepartijen wa- ■en niet toegelaten. Trouwens wie •ou daar zijn hachje aan willen vagen. Zondag bleek de animo om e stemmen niet groot te zijn ge veest en daarom wend de stem- ous Zondagavond nieï gesloten, reen Maandag zou er nog eens ;estemd worden. In alle arbeiders wijken van de steden werden de arbeiders uit de fabrieken gehaald m in massa naar de stembus ge- ireven, met de bedreiging, als in tun district geen overweldigende neerderheia van „ja" stemmers uit de bus kwam, represailles zou- ien volgen. Maar ondanks deze allerminst vrije stemmingen en rndanks allerlei intimidatiepogin- »en, heeft toch ruim 1/3 van de ■uezers „neen" gestemd. De Russen zaten zo met deze uitslag verlegen, dat zij ruim drie Jagen hebben gewacht om haar te Dupliceren. Eerst toen do Duitse bladen in de westelijke zóne aller lei mededelingen deden over de rommunistisehe nederlaag, kwam men eindelijk met een resultaat, waaraan men echter drie dagen geschaafd en gevijld had. Dat men toen moest toegeven, dat van de 11 millioen kiezers er ruim 4 mil- lioen tegen hadden gestemd, is voor alle vrije journalisten in Duitsland, het beste bewijs, dat de werkelijke uilslag nog veel en veel ongunstiger is geweest. Er wordt dan ook reeds openlijk in de westerse Duitse bladen mede delingen gedaan, die er op wijzen, dat er ergerlijk geknoeid is, voor men de uitslag publiceerde. Met dit al is een Duits volkscongres ge kozen en de Russen hebben nu een evenwicht tegenover het West-Duitse parlement. Dat dit in volle vrijheid gekozen is, waarbij alle politieke partijen, de commu nisten incluis, dezelfde rechten hadden en dat daarom dit Duits- Russische parlement daarmee niet ,op één lijn kan staan, deert de Russen natuurlijk niet. Volgens Je volksdemocratische opvattingen is natuurlijk hun communistisch parlement, democratischer dan het West-Duitse en elke argumentatie daartegen is een hopeloos vechten i tegen de bierkaai. Was de opheffing der blokkade een comedie? Onze waarschuwingen bij de be- j sprekingen op deze plaats, tegen de schijn-verzoeningsmanoeuvre ,der communisten bij de opheffing 5 van de Berlijnse blokkade, blijkt ,meer en nieer juist te zijn ge- t weest. Want meer dan schijn, is deze opheffing tot nu toe niet ge- j weest en het zal nog de vraag t zijn, of de Grote Drie de volgende t week in Parijs, bereid zjjn met c Litwinoff over het Duitse pro- c bleem opnieuw te gaan onderhan- j delen, zolang practisch de blokka de nog nic-t is opgeheven. Want tl dit laatste blijkt inderdaad het ge- v val. De opstopping bjj Helmstedt, r de eerste plaats aan de westelijke z zónegrens van Berlijn, is momen- z teel weer even groot, als in de n eerste dagen van de blokkade. n Een karavaan van 170 wagens met s goederen voor Berlijn stond s Woensdagmorgen te wachten, s maar kreeg geen toestemming naar Berlijn door te rijden. Dok het treinverkeer van het westen naar Berlijn staat practisch zo -1 goed als geheel stop, vooral de goederentreinen. De Russen ont- :i kennen .formeel, dat dit iets met de blokkade te maken heeft; zij beroepen zich op een oude veror dening, die al vóór de blokkade r bestond, dat alle goederen, die naar Berlijn worden vervoerd, niet t alleen een Russisch visum moeten hebben, maar dat daarvoor ook een import-vergunning moet wor- 3 den overgelegd. Maar die import- vergunningen weigeren de Russen te geven, zodat zes dagen na het einde van de blokkade, Berlijn •c opnieuw geblokkeerd is. Als een it bewijs, hoe de Russen ook nu weer e chicaneren, blijkt uit het geval o met een trein uit het Westen, die r 2,fi wagons aardappelen naar de Is hoofdstad vervoerde. Toen bleek, .i dat hiervoor een visum en import- '1 vergunning voor aanwezig was, e werd de trein toch niet doorgela ten, omdat volgens de Russen de o wagons niet in een zodanige goede e stand verkeerden, dat de veilig- n heid gewaarborgd was. Dat be- zwaar werd gemaakt, nadat de ie trein reeds een afstand had afge legd. vier maal die van Helmstedt- a Berlijn en terwijl het gehele Duit se spoorwegmateriaal in een zo danige toestand verkeert, dat vol gens deze Russische maatstaf, net hele verkeer dan stilgelegd moest worden. Of deze nieuwe blokkade een reactie is op de nederlaag van de verkiezingen in de Russische zóne of dat men door deze nieuwe methode nog een diplomatiek wa pen in de hand wil houden, om de volgende week in Parijs de geallieerden te dwingen tot gro tere concessies, onder het dreige ment, dat anders de papieren blokkade gehandhaafd blijft, valt op dit ogenblik moeilijk te zeggen Maar dat de gewijzigde tactiek in de Berlijnse blokkade zou getui gen van een soort verzoening en vredeswil in de Russische politiek, is al weer duidelijk een halluci natie gebleken. De U.N.O. naar huis. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de Assemblee, die S3 dagen lang in Flushing Meadows bijeen is geweest, na een hopeloos verward debat, waaruit tenslotte niemand meer een weg wist, naar huis gegaan, om tot einde Septem ber vacantie te nemen. Helaas is ook uit deze bijeen komst weer duidelijk gebleken, dat deze na-oorlogsé Volkenbond tot geen enkel constructief werk in staat is De zaak is hier nog vee! hopelozer dan bij de voor oorlogse Volkenbond in Genève, hoewel toen ook dikwijls een po sitieve beslissing, de internatio nale toestand meer verscherpte, dan verzachtte. De poging van enkele Z. Ameri kaanse staten om de U.N.O als opperste rechter te doen optreden tegen de geestelijke terreur in Oost-Europa, welke haar hoogte punt bereikte in de arrestatie en veroordeling van Kardinaal Mind- szenty, is practisch op niets uit gedraaid. Mooie woorden en in houdloze gebaren, maar toen het er op aankwam, om door een po sitieve daad, hier de schenners van de hoogste menselijke rech ten, zoals deze in het Atlantic pact gewaarborgd waren, ter ver antwoording te roepen, kon geen meerderheid bij elkaar gebracht worden, om deze brutale overtre ders van het volkenrecht. Uit de beschaafde internationale gemeen schap te stoten. Alleen Spanje, dat gezien de rol, die staten als Rusland, Polen, Hongarije enz. nog altijd in de U.N.O. spelen, allang moest wor den toegelaten, indien er in Flushing-Meadows van recht sprake was, blijft buiten de inter nationale gemeenschap gesloten. Om ook aan dit schreeuwend on recht eindelijk eens een einde te maken en hét gelijke monnikken en gelijke kappen toe te passen, vermochten de heren van de U.N. O. niet in staat te zijn. Het enige lichtpuntje bij deze negatieve be slissing was, dat de meeste wes terse democratieën, zich hier zo schaamden, dat zij zich laf ver scholen, achter het „niet meestem men" over de Zuid-Amerikaanse resolutie. Royaal tegenstemmen durfden ze, uit vrees zich al te erg te blameren, niet, maar eer lijk voorstemmen durfden ze ook niet, uit vrees voor hun socialisti sche aanhang. Zo werd de resolu tie Spanje in het U.N.O.-verband op te nemen, verworpen, niet om dat de meerderheid er tegen was, maar omdat een groot aantal wes terse Europese landen, w.o. ook Nederland, er niet voor durfden te stemmen Politiek gekuip en gesjagger achter de schermen, vertroebelt telkens de sfeer van het U.N O werk en maakt een handhaving on toepassing van het recht, tel kens onmogelijk. Hetzelfde zagen we de laatste dag bij het verzet van Italië's terugkeer naar Tripo lis. Allerlei politieke belangen- associaties seelden hierbij een rol en zo werd het debat hierover zó vertroebeld, dat niemand er meer uit kon. Dinsdag besloot men de beslissingen maar te verdagen tot Woensdag en Woensdag zat men nog zo in de impasse, dat tenslotte door oververmoeide afgevaardig den, de resoluties van de politieke commissie, welke voorgesteld had Italiaans Somaliland weer onder Italiaanse voogdij te plaatsen en ook Tripolitanië naar Italië te doen terugkeren, verworpen wer den. Er waren zoveel liefhebbers en ook zovelen, die het de ander niet gunden, dat we tenslotte de meert verwarde stemmingen «ve gen en beslissingen vielen, die nie mand had verwacht en ook nie mand had gewenst. Zo is deze nieuwe vergadering van de U.N.O waarop men zulke hooggestemde verwachtingen had gebouwd, een volkomen desillusie geworden. De internationale toestand is er weer meer verward, Jan ze ooit was, door geworden. F.n de internaiio- nale tegenstelling is meer ver scherpt, dan voor de zitting het geval was. Terwijl geen enkel in ternationaal probleem is opgelost Al die millioenen en al die arbeid en tijd zijn volkomen vergeefs geweest. De linkse oppositie in Italië. De teleurstelling, die deze nega tieve beslissing voor Italië heeft opgeleverd, heeft de toch reeds zo moeilijke positie van de regering de Gasparri aanzienlijk verzwaard en de enigen, die lachen over deze tegenvaller voor Italië, zijn de communisten. Want het onthouden van dit economisch ook belang rijke achterland aan Italië, dat meer dan overbevolkt is, moet zonder twijfel leiden tot een be langrijke verslechtering van het Apenijnse schiereiland, wat slechts koren op de molen is van de communisten. Dat dit'commu nistisch gevaar in Italië niet ge ring is, bewees dezer dagen op nieuw, het door de Nenni socia listen gehouden congres, waar met een meerderheid besloten werd, zich als bondgenoten bij de Ita- liaonse communisten' aan te slui ten. Men herinnert zich, dat de Italiaanse socialisten ofider leiding van Nenni in 1947 besloten, zich niet te scharen aan de zijde van de Z.g. West-Europese socialisten, die radicaal braken met Moskou en bereid waren met Amerika te gaan samenwerken. Wij wensen niet te breken met het vaderland van alle socialisten, zei Nenni toen in Milaan en daarmee bedoelde hij Rusland. De rechtervleugel van deze partij onder Sarragat scheidde zich toen af en ging sa menwerken met de Regering de Gasparri. Op een kort daarna ge houden congres van de Nenni- groep, viel deze in drie stukken uiteen: een linkervleugel onder ZONDAG 22 MEI HILVERSUM II. 415 M. NCRV: 8.00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Kamerorkest: IKOR: 8,30 Kerkdienst; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Carillonmuziek; 10.00 Hoogmis in de Parochiekerk van de H. Callixtus te Groenlo; 11.40 Arnhems fluitkwartet; 12.15 Toespraak door de burgemeester van Arnhem; 12.20 Nijmeegs Vau deville Orkest; 12.40 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Het Nieuws; 13.20 De Bietenbouwers; 13.45 Klankbeeld; 14.15 Die Gelre Sangers; 14.35 ,,De samenwerking der gemeenten; 14.45 Winterswijkse orkestvereniging: 15.00 Gelders kwartetspel"; 18,10 Sportreportage; 16,25 Vespers in de kapel van Huize ,.St- Anna" te Nijmegen; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18.30 Gramol'oon- muziek; 18.40 Baeh-Cantate; 19,30 Nieuws; KRO: 19.45 Gramofoonmu- ziek; 19.50 Boekbespreking; 20.05 Z. Exc. Minister-President Dr. W. Drees spreekt over het Nederlandse Rode Kruis; 20.10 „Drie in de pan", gevarieerd programma; 21.20 ,,üe Veerzerij van Goverl Ros", luister spel door amateurs: 22.00 Arnhemse Orkestvereniging; 22,37 Actualitei ten; 22.45 Avondgebed en liturgi- sene kalender: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 8.00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Postduivenberichten; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Kinderkoor; 9.10 Postdui venberichten; 9.15 Men vraagt.... en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; VPRO: 10.00 Zondagshalfuur; IKOR: 10.30 Kerkdienst; VPRO; 11.45 Berichten; AVRO: 12.00 Aan boord van het s.s. Bonaventura; 12.30 De Zondagclub: 12.40 Klavier; 13.00 Nieuws: 13.20 Musette orkest; 13.50 Even afrekenen, heren!; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.05 Boeken halfuur; 14.30' Het Radio Philhar- monisch Orkest en viool-solist; 15.45 Filmpraatje; 16.00 „The Sky- masters"; 16,30 Sportrevue; VPRO: 17.00 Lezing; 17.20 „Een mooi kerk lied"; VARA: 17.30 Gramofoonmu ziek; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Ra- diolympus; 19.30 Paul Godwin en Benedict Silberman presenteren; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Z.E. Mi nister-president W. Drees spréékt over het Nederlandse Rode Kruis; 20,10 Reportage's; 20.20 Strijkorkest: 20.50 Radio raadt maar raak; 21,10 Gramofoonmuziek; 21.50 's Levens speeltuin: 22.20 Kamermuziek; 23,00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 23 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7,15 Gramo foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Gramofoonmuziek: 9.15 Voor jonge zieken: 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morijfm- dienst: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 11,40 Pfanorecital; 12,10 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Zigeunerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Sangh en spel, koor en tenor; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gramo foonmuziek; 15.00 Tuinpraatje; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.45 Residen tie-orkest; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Schoolzang; 18.15 Sportru. briek; 18.30 Met band en plaat; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19,30 Actualiteiten; 19.45 Gramo foonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Programmaproloog; 20.15 Konink lijke Militaire Kapel en piano; 21.00 Mededelingen; 21.30 Promenade or kest; 22.00 Gramofoonmuziek; 22.05 Viool en piano; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Swee- linck kwartet; 23.45 Gramofoonmu ziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus HILVERSUM I, 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8,00 Nieuws en weerrapporten: 8,15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgel en alt mezzo; 12.00 De kwintetspelers; 12.30 Mededelingen; 12,33 In 't spi onnetje; 12.38 Pianod'-o- 13 na t.t-. Nieuws; 13.20 The Avroleans; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Wat gaat er om in de wereld? 14.20 Gramo foonmuziek; 15.00 „Bonbonnière"; 16,00 Solistenconcert; 16.45 Musica lender; 17.15 „Hoort zegt het voort"; 17.45 „Nieuw.Guinea"; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten: 19.00 Filmkrant; 19.30 Inleiding tot muziekbegrip; 19.45 Landbouwru- briek; 20.00 Nieuws; 20,05 Radio- seoop; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Swing-corner, Nenni, een rechtervleugel onder Romita en een centrumvleugel onder Lombardo! Deze laatste had de grootste groep achter zich, maar deze week op het congres in Florence heeft de radicale Ncn- ni-groep, die gaarne samenwerkte met de communisten, de absolute meerderheid gekregen, n.l. öl'/s pet., waardoor het partijcomité in meerderheid nu uit aanhangers van de Nenni-groep bestaat. Als gevolg daarvan heelt nu de socia listische internationale conferen tie, die toevallig deze week in Baarn bijeen kwam, de Nenni- groep uit haar midden gebannen, terwijl tegelijkertijd de Romita- groep heeft meegedeeld, dat zij zich van de Nenni-groep wil af scheiden, Dit alles wijst er wel op, dat de Communistische spannin gen in Italië weer groter worden en de machteloosheid van de Wes terse democratieën, Italië recht te doen en dit land een behoorlijk economisch bestaan te garanderen, een niet onbelangrijke versterking zal worden van het communis tisch element. In dit opzicht wa ren ook de jongste verkiezingen in Sardihië in hoge mate leerzaam, want hier verloor de groep Gas parri, vergeleken bij vorig jaar, 37 pet. van zijn stemmenaantal aan de extremen van rechts en links. Zouden op deze grondslag verkiezingen in Italië zijn gehou den, dan zou de Gasparri zelfs geen voldoende bondgenoten meer over hebben, om zonder links of rechts te regeren. Hij zou dan een soort bondgenootschap moeten sluiten met de neo-fascisten, het geen zonder twijfel een verdere verbrokkeling van zijn partij zou meebrengen. Uit dit alles blijkt wel hoe gevaarlijk de situatie in Italië nog steeds is. Vandaar dat de beslissing van de U.N.O. ernstig moet worden betreurd. J. H. OM DE LANDSTITEL Heerenveen, dat V.S.V. op Friese bodem te bekampen krijgt, zal zich haar imposante overwinning op de Velsenaren in het eerste treffen van deze kampioenscompetitie zeker ter dege herinneren, wanneer het morgen opnieuw tegen deze Westelijke vertegenwoordigers in het veld treedt. Er is sinds die hoopvolle start van de Hee- renveeners heel wat gebeurt. De club uit Velsen, die een tijdlang de leiding in deze com petitie had, moest de laatste weken enkele veren laten, ter wijl Heerenveen momenteel luist in de lift zit. S.V.V. zal waarschijnlijk wel trachten de successen van haar collega's tegen N.O.A.D. te evenaren of mogelijk nog te overtreffen. B.V.V. ontmoet haar naaste concurrent A.C.O.V.V. op Hei- delust. Dit is dan tevens de eerste krachtmeting tussen de Zuidelijke en Oostelijke kam pioenen, die tot nu toe naast elkaar opmarcheerden, doch thans onde relkaar moeten gaan uitmaken, wiens positie het hechtst is. AFD. NOORD-HOLLAND STRIJD OM GOUDEN KRUIS EN AFD.BEKER BEGINT Nu de strgd om het bezit van het praedieaat vierde klasser in een beslissend stadium is gekomen, richt zich aller belangstelling Zon dag op ZAPSporters, waar zo'n beetje een voorlopige beslissing zal kunnen worden geforceerd. Want ZAP moet winnen om haar kans te behouden. Een overwinning brengt de Poldersen bovenaan de ranglijst en met het voordeel van eigen terrein en eigen publiek zien wij in deze withemden een waar schijnlijker winnaar dan in Hoorn, waar beide clubs tegen elkaar gelijk speelden. Sindsdien is echter ZAP wel in kracht toegenomen door het wederom beschikbaar zijn van v. d. Berg. In ieder geval zal het in de Polder geducht spannen, met voor de winnaar een zeer redelijke kans om vieide klasser te worden of te blijven. Sijbekarspel gaaf naar het reeds uitgeschakelde LSVV, waarvan in eerste instantie ternauwernood kon worden gewonnen. Zo op het oog een zege voor de roodbroeken, doch de Langedijkers zullen er ongetwijfeld een eer in stellen, zich zo krachtig mogelijk te weer te stellen en in ieder geval niet met een hatelijke nul te eindigen. Hetgeen voor Sijbe karspel nog wel eens onverwachte tegenstand kon betekenen. In de afd. Noord-Hollandbeker is men nu gevorderd tot de laatste acht, waartoe behoren: KFC 3, OSV 3. Assendelft 2, Helder 2, HRC 2, Helder 3, De Riip 1 en de winnaar van ZFC 3—OSV 2, Zondag begint in ons district deze afvalstrijd met de Helderse derby: Helder 2HRC 2, waarbij de thuis club favoriet is en De Rijp 1Hel der 3. waar o.i. de strijd geheel open is. Misschien, dat de bezoekers het reddende gelijke spel halen. Het Gouden Kruis. Ook de eerste ronde van het Gou den Kruis neemt een aanvang. Inte ressante wedstrijden zijn hier o.a. St. Victor 1Alk. Boys 3; Blokkers 1-Twisk 1; Conzelo 1Petten 1; HRC 4Hollandia T. 1 en Dirkshorn 1VZV 1. Ook in de overige ont moetingen zal het spannen, maar daarin zien we toch de hoger ge plaatste clubs zegevieren. KGB 1 heeft hierbij een vrije ronde en ziet met belangstelling dë tweede tege moet. ZONDAG 22 MEI Hoofdklasse A. Leimonias 1Leimonias 2 DDV 1Eindhoven 1 B. Spieghel 1Alta 1 Victoria 1—Thor R.W. 1 Festina 1Park Marlot 1 Hilversum 1Nw. Marlot Cl, 1 Overgangsklasse Inside 1—VVGA 1 Nw. Marlot Cl. 4Spieghel 2 Tweede klasse Return 1Inside 2 DDV 4Juliana 1 Derde klasse Held. TC 1—Groen Wit 4 Score 1Schager TC Veiserbeek 1DDV 6 Inside 3Festina 5 Zaandam 1Watergr.meer Anonymus—Enkhuizen Vierde klasse Twentse Bk. 2—Enkhuizen 2 Return 7Toss 1 AnimoHeld, TC 3 KZTV 2—Sigma Game Fighters 2Held. TC 2 Zaandam 2—Inside 4 Juliana 2—Game Fighters 1 TCU 2—Festiha 6 Ick Waeek 1KZTV 3 Toss 2—Dash 6 Gloria 1Wimbledon WKF 2—KNSM 2 ARRESTANT SPRONG UIT DE TREIN Donderdagmiddag is een arres tant die van Assen, Waar hij voor de rechter van instructie was ver schenen, naar Leeuwarden overge bracht, bij Hardega.rijp Uit dc trein gesprongen. De mail, de beruchte inbreker Pietër Smit, die ö.a. té Zuidlaren enkele inbraken heeft ge pleegd en door de politie van ver scheidene Nederlandse gemeenten werd gezocht, sprong ili een spöor- sloot. Zijn begeleider, de wacht meester der Rijkspolitie H. Struik uit Assen sprong hèm Onmiddellijk na en schoot, na te hebben gewaar schuwd, op de vluchteling. De man werd naar het ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. Daar bleek dat hij in de buik was getrofféh eh dat operatief ingrijpen nodig Was. Hoewel men aanvankelijk voor zijn leven vreesde, is zijn toestand thans vrij' gunstig. S. was lid van een bende onder aanvoering van „Nelis de Schutter", Tot deze bende behoorden o.a. „Re- volver-Henkie" en „Drentse Wim", die enige tijd geleden te Assen wer den veroordeeld. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND HeerenveenVSV NOAD—SVV BVV-AGOVV District I Promotie 3de klasse Hilversum—Zilverm. IVV—Zaandijk (terr, Volewijckere) District I Promotie 4de klasse ofc—Purmersteijn drcdts Bekerwedstrijden Derde ronde SlikkerveerAlphen wfc—Volendam kfc—N eptunus Ajax—Emma FeijenoordZeeburgia DWS-CVV HVCSCE GVAVQuick N. Ensch. BoysPEC Heracles-Be Quick (Gr) GermanicusVêlocitas Sltt Bovs—RKTVV MVV—Baardwijk NAC—Hclmondia NSV—Willem It StandaardSp.cl.Emma STAATSSECRETARIS VAN OORLOG BEZOCHT VLIEGBASES De Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. II. F. Fockema Andrcae heeft Donderdag zijn eerste officiële bezoek gebracht aan vliegbascs van de Nederlandse luchtmacht. In ge zelschap van dc chef-luchtmachtstaf, luitenant-generaal C. Giebel, dc commandant-luchtmacht Nederland, generaal majoor A. Barctta en van de kolonel prof. dr. ir. G Otten, ar riveerde dc staatssecretaris Donder dagmorgen per Lockheed van dc Nederlandse luchtmacht op de vlieg basis Leeuwarden. Het gezelschap maakte een rondgang langs het vliegveld en inspecteerde de ver schillende diensten. Voor de legering en verzorging van het personeel toonden de gas ten veel belangstelling. Bij het be zichtigen van de Meteor straalja gers nam de staatssecretaris plaats in een der toestellen en liet zich de werking duidelijk maken. Vanaf de verkeerstoren sloegen de. autoritei ten een demonstratie gade, die door enkele Meteorvliegers met hun toe stellen gegeven werd. Na de lunch te hebben gebruikt vertrok het ge zelschap van Leeuwarden naar Twenthe, waar eveneens de basis geïnspecteerd werd. De staatssecre taris bracht een bezoek aan de jachtvliegschool en bezocht ook hier de kwartieren van het vliegbasis- personeel. (Adv.) PAMFLETTEN TEGEN DE STAKINGEN IN ITALIË Het niet-communistische „Vrije Algemene Vakverbond" in Italië heeft in Noord-Italië uit een vlieg tuig pamfletten do-- uitwerpen, waarin de stakende boerenarbei ders worden aangespoord het Werk te hervatten. Bij de staking voor een nationale loonregeling, Welke door het onder communistische in vloed staande vakverbond wordt gesteund, zijn zeven-honderd-dui- zend man betrokken. FINS KABINET STELT RYTI IN VRIJHEID HELSINKI, 19 Mei (Reuter) Het Finse kabinet heeft heden besloten Risto Ryti, président van Finland in de oorlog, die in 1945 door een specjaal tribunaal tot tien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn houding tijdens de oorlog, m vrijheid te stellen. President Juho Paasikivi, die dit mededeelde, zei, dat verscheidene dokters hadden bevestigd, dat Ryti aan een Ongeneeslijke kwaal lijdt. Ernstig ongeval op Groninger kermis GRONINGEN. Te omstreeks half elf gisteravond had wederom een ernstig ongeval op de Gro ninger Mei-kermis plaats. Ditmaal kwam een tot au toe onbekende man te Vallen op het zgn. „vrolijke rad" aan dó Grote Markt. Enkele tanden brakeft door de Val voorover af, terwijl bet slacht offer met een hersenschudding in bewusteloze toestand naar het Acad. ziekenhuis moest worden vervoerd. De E.H.B.O.-post op de Grote Markt verleende de eerste hulp, BURGEMEESTER VAN ASSEN GAAT HEEN ASSEN. Na afloop van dc Donderdag gehouden raadsverga dering deelde de burgemeester Van Assen, mr. J. Bothenius Lohman mede, dat hij voornemens Is om zuiver particuliere rede hen tegen 1 October a.s. ont slag aan te vragen. Burgemeester Bothenius Lohman, die in 1887 te Oüdkerk (Fr.) geboren werd, werd in 1914 tot burgemeester van Tietjerkstéradecl en op 1 Septem ber 1920 tot burgemeester van Assen benoemd, zodat hij met een korte gedwongen onderbreking tijdens tie bezetting, de gemeente Assen bijna 30 jaar heeft gediend. HOGERE DIPLOMATIE Gistereh is m het Japanse La gerhuis een gevecht tussen commu nisten en liber&aldemocratische af gevaardigden ontbrand. Een kwar tier lang gingen de afgevaardigden elkaar met jujitsu--renen en Sla gen te lijf. Het gevecht begon, toen een der parlementsleden tijdens het debat over een financieel wetsont werp een ander een klap in het ge zicht gaf. Op Hemelvaartsdag, Donder dag 26 Mei a.s. wordt in de parochie Westwoud de jaar lijkse Katholieke Westfriese Landdag gehouden. Het alge mene onderwerp is voor de toekomst van ons gewest van groot belang. Twee bekende sprekers zullen de VTaag: „Zal Westfriesland Katholiek blij ven?" behandelen en het na tuurlijk bevestigende antwoord motiveren, met het aangeven van de godsdienstige en maatschappelijke voorwaar den, waaraan dan za! moe ten worden voldaan. De spre kers zijn de bekende oud-mi nister van Onderwijs, prof. dr. Jos J. Gielen en pastoor H. J. A. Drost van Schoorl. Muzi kale opluistering door de be kende muziekvereniging „Dr. Nuijens". (Adv.) Zaaizaad- en Pootgoedtelers vergaderen Op Donderdag 19 Mei '49 werd in Restaurant „Victory" te Alk maar een algemene vergadering gehouden van de Vereniging van Zaaizaad én Pootgoedtelers van de R. K.'Land- én Tuinböüwbortd (bij verkorting Z.L.T.B.). Bij de opening werd door dé voorzitter het ontstaan en de groèi geschetst van deze zo belangrijke telers-Vereniging. In hét bijzonder belichtte hij het doêl eli de wegen, waarlangs dit doel te bereiken is. Reeds enige jaren werden zaden geteeld in Z.L.T.B.-Verband, doch gezien de omstandigheden van het ogenblik blijkt het nuttig, deze telers-vereniging ook dienstbaar te makelt aan de teelt Van Zaai granen en Pootaardappelen. In de loop van de vergadering Werden bijzonderheden omtrent teelt ên afzet van dé producten nader besproken, waarbij in het bijzonder op de noodzaak gewezen Werd, dat dc belangen van L.T.B.- telers in eigen Verband behartigd dienen te Worden. Bij de rondvraag werden de ac tuele kwesties nog eens nader be licht, waardoor de aanwezigen dé indruk krijgen, dat in L.T.B.-Ver band hun positie beschermd Wordt. Aan het einde van de vergade ring bleek er veel belangstelling te zijn voor het Lidmaatschap. De Statuten Werden Op aan vraag verkrijgbaar gesteld bij het Secretariaat Zaadmarkt 82 te Alk maar. RETRAITE Verleden jaar hebben in ons land 60.000 mensen deel genomen aan een besloten retraite! In de volgende re- traiten is nog plaats: 242? Mei: Ongehuwde da mes boven 30 jr 2831 Mei: dienstplichtigen 31 Mei3 Juni: geh. dames. 4—7 Juni: mannen en jonge mannen. 11—14 Junj: gehuwde dames 15—18 Juni: gehuwde dames 1821 Juni: Vincentianen U kunt zich opgeven bij; Directie Retraitehuis Bergen N.H. FEUILLETON do« h völmeb tegen wil en dank 35 X. Met een genadig knikje nam Au gust afscheid van 't tweetal en ging met de lift naar boven, de op volger van Matts Holm staarde hem verbijsterd aan, maar waagde het niet, door een vraag uiting aan zijn nieuwsgierigheid te geven. Het kostte Söderman een kwartier om het bloeden van de wonden onder 't oog en op de wang te stillen, zijn gezicht weer enigszins toonbaar te maken en de lichtere beschadigden te herstellen. Overhemd en das za ten vol bloedvlekken. Terwijl hij zich opknapte, toefden zijn gedach ten bij Lars Folmer. De man met het kunstbeen had hem aangeraden de klerk in de ga ten .te houden. Söderman herinner de zich Folmer's verbouwereerdheid toen hij de hotel-detective in ver fomfaaiden toestand had zien bin nentreden. Was het wel verbouwe reerdheid geweest? Was het niet veeleer schrik, dat de hotel-detec tive terug had kunnen keren Hoe meer hij er over piekerde des te waarschijnlijker leek hem de laat ste veronderstelling. Folmer kon heel goed in relatie staan met Klausen en de onbetrouwbare jon gedame, die zich Signe Hansen noemde. In dat geval had hij haar aanwijzigingen verstrekt, hoe zij 't moest aanleggen om de hotel-detec tive buiten 't „Sint Olaf" te krijgen. August nam de ontvanger en ver zocht de telefoniste: „Bel 't politie bureau op, als 't u blieft. Vraag of inspecteur Svendsen even aan het toestel komt. Stine Tidvall gichelde: „Wil je je schat in de boeien laten sluiten?" „Doet u maar wat u is opgedra gen," antwoordde hij kort. De gewenste aansluiting was er spoedig. ,,U spreekt met Söderman, de hotel-detective van 't „Sint Olaf". Ik heb belangrijk nieuws met de gepleegde inbraak." „Inspecteur Svendsen heeft pas morgenochtend dienst. Hier hoofd inspecteur Lund. Kunt u het met mij af? Ik ben volledig op de hoog te." „Natuurlijk". „Dan kom Ik met twintig minu ten." Na te hebben afgebeld, instru eerde Söderman de telefoniste: ,,Ik verwacht hoofdinspecteur Lund binnen 't half uur. Verwijs hem on middellijk naar mijn kamer." „Mijn dienst is op een oor na ge vild" luidde de vinnige repliek. ,',Ik voel er niets voor, een mihuut lan ger te blijven. De nachtklerk vindt de boodschap op zijn lessenaar". „Het kan me niet schelen, hoe het gebeurt. Als het maar gebeurt." Onwillekeurig dacht Söderman aan de weken, dat hij als nacht klerk werkzaam was. Ze waren vredig verlopen. De komst van Ma rianne Karlsson had alles met één slag veranderd. Nu was hij hotel-detective! moest hjj beschaamd erkennen. Eén, die de politie Inlichtingen onthield, wel ke klaarheid in een misdaad kon den brengen! Marianne's beeld rees vóór hem en zijn gezicht verhelder de Hjj deed 't voor haar! Geen sterveling wist geen sterveling zou ooit weten, dat hjj Gunnar Lund- qvist's portefeuille had verdonkere maand. Als h;j zelf zich niet bloot gaf, lekte 't nimmer uit. Er waren nu reëler dingen om over na te denken: hoe hij de schurken zou ontmaskeren, die 't halssnoer van barones de Béringuard hadden ge stolen, en in verband daarmee de beloning in de waeht slepen, welke de verzekeringsmaatschappij zon der enige twijfel zou uitloven. Het stond vast, dat hij 't goede spoor volgde; anders was er geen poging gedaan, hem uit de weg te ruimen. Hoofdinspecteur Lund toonde zich 'n man van de klok: precies op de overeengekomen tijd klopte hij aan Söderman's kamerdeur. Een pret tige, joviale verschijning. Opzette lijk had August niet naar Upp- ström gevraagd, die isegrim. Lund bekeek de hotel-detective mét goedmoedige spot. „Je schijnt een vergadering te hebben bezocht waar nogal Stevig gedebatteerd werd, niet?" „De spaanders vlogen tenminste aardig in 't rond! Gaat u zitten, dan zal ik u 't geval vertellen." Lund maakte aantekeningen, ter wijl August zijn .relaas deed, en viel hem geen enkele maal in de rede. Na afloop zat hij een poosje met gesloten ogen. „Misschien mag ik de mogelijk heid niet geheel wegcijferen, dat die Singne Hansen me zonder kwade bedoelingen naar de Maxim Bar bracht", opperde Söderman. „Doe het maar gerust", luidde Lund's oordeel. „Het was een door gestoken kaart. Morgen neem ik de verkoopster onder handen, die ge regeld de kiosk bedient. Dan zullen We zien, of we inderdaad met een zuster van haar te maken hebben en in dit geval is ze ongetwijfeld medeplichtig. Zij kan ook in ander opzicht medeplichtig zijn doordat zij zich liet omkopen. Staat zfj er buiten, dan werd haar waarschijn lijk de sleutel ontstolen. Enfin, het zal wel blijken. Als we geen lasti ger problemen op te lossen krijgen, verdienen we ons geld slapend, Nu over jou, Söderman. Je liep met open ogen in de val. vriend, en n»em me niet kwalijk: het was een vrij doorzichtige val!" „Ik had heter gedaan met de po litie te waarschuwen, zodra ik merkte, dat het niet pluis was in de Maxim Bar." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4