Ze vei direct Waterschapslasten stijgen r Twee helers en een kwajongen Wegenonderhoud wordt duurder BEITSEN? De Verfpot De K.A.B.'ers naar O. L. Vrouw ter Nood Haagse stelt vei PAG. 2 Dinsdag 23 Mei 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De stucadoorsstaking in Alkmaar BADWOL J f2.25 K.V.P. lijst no. 1 De wateronttrekking WEERSVERWACHTING Marktberichten BRANDSTOFFEN Bon 06 Bijkantoor Laat- 211 VERENIGDE BRANDSTOFFENHANDEL N.V. Laat en ander genoegen hebben van hetgeen niet gebruikt Een grote sortering zijden en wollen STOFFEN KORTING van 10-25 pet. D. C. DE GIER, Damesmodes, Gevraagd een FLINKE CHAUFFEUR HEROPENING Café „De Hertenkamp" LET OP! Garage Chr. de Vries, Alkmaar De heer J. v. d. Heuvel, voorzit ter van afdeling Alkmaar van de Algemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond zenat ons een uitvoerig stuk naar aanleiding van de „voor lichting" die het stakingscomité van stukadoors in plaatselijke bla den heeft verstrekt, ten aanzien van het huidige conflict. De inzender vraagt of kan wor den gesproken van loonsverlaging. Is het een loonsverlaging, aldus de heer v., d. Heuvel, of wordt nu het geldende loon volgens de bindende loonregeling van 1947 uitbetaald, opgelegd door het college van rijks bemiddelaars? En is het juist, dat de bonafide organisaties zich zou den moeten scharen achter indivi duele overeenkomsten, zoals die in het stukadoorsbedrijf .waren? Moeten de organisaties gaan spe culeren met de gelden van a 1 hun leden voor het steunen van een on rechtmatige actie van een kleirie groep? Hebben de stukadoors, toen zij lonen van f 70, f 80 of soms nog meer verdienden, ooit gedacht aan hun mede-arbeiders, die voor de geldende loonregeling aan het wérk waren? Zijn de stukadoors zo zeker van hun zaak, dat alle bouw arbeiders achter hun eisen staan? De organisaties zullen strijden als 't nodig is, maar dan voor het a 1- gemeen belang. De heer v. d. Heuvel bestrijdt dan nog de bewering, dat de twee leden van de A.N.B., namelijk Ot- tenbos en v. d. Meulen, voor de keuze zouden zijn gesteld: uit het stakingscomité of anders geen uit kering. Zij hebben als georgani seerde arbeiders ingezien, dat zij in het comité niet thuis behoren, ook al, om de manier waarop zij in dit comité waren terecht gekomen. Het is een meer voorkomend verschijnsel, aldus besluit de heer v. d. Heuvel zijn stuk, dat men eigen zwakte tracht te verschuilen achter dikke woorden als bijvoor beeld „broodroof", zoals het comité dit doet. Maar juist door zijn on rechtmatige actie is het dit comité, dat de .arbeiders naar een neder laag voert en inderdaad broodroof pleegt. Het Stakingscomité deelt naar aanleiding van dit verweer van de heer v. d. Heuvel mede. dater practisch toch van verlaging sprake is en legt voorts een door de heren v. d M. en Ot. ondertekende ver klaring over, dat zij weer tot het comité zijn toegetreden, omdat hun bond. de A.N.B., zijn toezegging van steungeld niet is nagekomen. Verder debiteert het comité het volgende fraais aan ons adres: De tweede reactie troffen wij aan in het Nw N.H. Dagblad, die zeker de moeite waard is er even op in te gaan. De heer Otten, (als wij ons niet vergissen) of moeten we schrijven dhr. Romme meent het com munistisch raadslid Torenvlied te beluisteren in ons stuk. Wel, mijn heer O. of H., het doet er niet toe, deze opmerking is niet fijn van U. ze riekt n.l. naar roddelen. Neemt Bi WASECHT KLEURECHT LICHTECHT In een grote 3 punten U heusch van ons aan, als wij iets willen schrijven pver onze zaak, dan hebben wij daarvoor geen an deren nodig. Maar, dat weet U na tuurlijk ook wel. U dacht alleen, och, laat ik proberen die lastige stucadoors die nog maar steeds hardnekkig trachten hun loon op peil te houden, in een bepaalde hoek te duwen. Mis hoor. daar trapt «iemand in! Trouwens, als U weer gaat schrijven, komt U dan eerst bij ons, wij kunnen U interessante gegevens verstrekken. U kunt dan met geloofsgenoten spreken, die in de stakingsleiding zitten, evenals met alle anderen. Zij zullen U ver tellen, dat hun zaak een rechtvaar dige zaak is. Zij zullen geen loons verlaging accepteren, nu niet en in de toekomst niet, omdat het geld en de mogelijkheden voor het ver langde loon voorhanden zijn! Naschrift Redactie: Wij constateren, dat het sta- kmgseomité niet ingaat op ons on derschrift onder haar eerste inge zonden senrijven (zie ons nr. van Woensdag). Wij nemen dus aan. dat er tegen de in ons onderschrift aangevoerde argumenten niets is in te brengen. Overigens menen wij, dat wij de discussie over de stuca- doorsstaking nu wel kunnen slui ten. Red. N.H.D. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 7.30 uur Ouderavond St. Adelbertus- school. BIOSCOPEN: Harmonie: Jo- dy en het hertenjong, 14 jr.; Victoria: Avontuur in Berlijn, volw.; Cinema: Daar zit muziek in, 1 jr. ABT: Een Yankee in Texas; De man met het lidteken, 14 jr. STEDELIJK MUSEUM: 10— 12, 25 cn 79 uur ten toonstelling ToulouseLau- tree. ATELIER DOORWERKEN: Kanisstraat: 25 uur ten toonstelling werken der leden. NACHTDIENST APOTHE- THEKEN: Apotheek dr. H. Hartong van Ark, Lange- straat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, telef. 3628. V- Aanrijding ALKMAAR. Gisteravond om half zes kwam bij de Kanaalkade Herenstraat een wielrijder in aan raking met een auto. De wielrijder trachtte voor de auto langs de Friese brug op te rijden, hetgeen echter mislukte. Hij werd door de auto gegrepen, viel op de voorbum per en werd enkele meters meege sleurd. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. De wielrijder kwam er wonderlijk goed af. sortering! De zaak voor kwaliteits-crtikelen (Adv.) Door het hoofdstembureau, dat onder voorzitterschap stond van wethouder G. van 31mgerland. werd Maandagmiddag in het stad huis geloot voor de nummering der partij-lijsten. De K.V.P., de P.v.d.A. en de C.P.N. hadden bericht gezonden van voorkeur. Bij de loting ver wierf de K.V.P. het nummer 1, de nummering der overige partijlijs ten is als volgt: Lijst no. 2: P.v.d.A.; no. 3: C.P.N.no. 4: V.V.D,; no, 5: A.R. en no. 6: C.H. KAJOTTERSNIEUWS Morgenavond wordt de algemene bijeenkomst gehouden om 8.15 uur in het gebouw aan het Varnebroek. Op de eerste plaats zal onze aan dacht gevraagd worden door de heer Koopmeiners bestuurslid van de K.A.B., onze zusterorganisatie. De heer Koopmeiners zal ons spre ken over de K.A.B, die voor ons Kajotters bij het bereiken van de 25 jarige leeftijd de organisatie wordt. Het is wel van groot belang dat de kajotter van zijn toekomstige beweging op de hoogte is. Van groot belang worat het tweede deel van de bijeenkomst waarin wij de laatste hand gaan leggent aan de organisatie van onze grote actie van Zaterdag a.s. ten bate van de militairen in- Indone sië. Vanavond en Vrijdagavond heeft tussen 7 en 8 uur over de K.R.O. een uitzending plaats over deze actie die ook voor onze afde ling een krachtproef wordt die met ieders medewerking glansrijk wordt doorstaan. R.K. Handbal ALKMAAR. De wedstrijd wel ke hedenavond gespeeld zou wor den op ons eigen terrein gaat we gens omstandigheden niet door. Alle leden worden Dinsdagavond op de training verwacht. i J. H. v. d. HOEK Jr. I VOOR DE POLITIERECHTER Voor de Alkmaarse politierechter mr. J. N. Alblas, stond Maandag als eerste verdachte terecht, B. v. d, W. uit Zaandam, beschuldigd van heling c.q. schuldheling. In Nov. '48 was zijn broer uit Geleen naar Alkmaar gekomen, waar verd. des tijds woonachtig was, en had hem, gevraagd een damesfiets voor hem te verkopen. Verd. heeft dit ge daan; hij verkocht de fiets voor f 17.50 aan J. J. K. te Alkmaar. De fiets was echter door verdachte's broer verduisterd. Voor de politie rechter beweerde verd. de fiets in goed vertrouwen te hebben ver kocht, niet wetend dat hij van ver duistering afkomstig was. Hij zei het geld van de opbrengst aan zijn broer te hebben afgedragen, daarbij terugkomend op zijn vroegere ver klaring, dat hij het geld met zijn broer had gedeeld. De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, achtte geen bewijs aanwezig van opzette lijke heling, doch eiste wegens schuldheling tegen verdachte, die reeds eerder tweemaal veroordeeld is. 4 maanden voorw. en f 100. boete. De uitspraak was conform, met een proeftijd van 3 jaar. Eveneens beschuldigd van heling, stond vervolgens terecht, de opko per J. J. K. die de fiets van de vo rige verdachte had gekocht. Deze man heeft het verhaal van v. d. W. dat de fiets het eigendom van diens vrouw zou zijn. geloofd en hij heeft niet nader naar de herkomst van het rijwiel geïnformeerd, omdat hij v. d. W. vrij goed kende. Ook hier achtte de officier schuldheling be wezen. Hij eiste tegen K. f 50.of 25 dagen. De uitspraak was f 30. of 15 dagen. HU danste door de ruit Met ongeveer 25 andere jonge lieden, was de jeugdige M. v. L. uit Alkmaar, op 13 Febr. '49 van plan te gaan dansen in Castricum. De heren waren in een brooddronken stemming, toen zij die avond met de trein in Castricum arriveerden. Zij laveerden lawaaierig door de tunnel en verkondigden luidruch tig, dat ze met van plan waren hun kaartje aan ,,die spoorkees" af te geven. Laat 'm dit en laat 'm dat., schreeuwden de heren, enfin, ze gedroegen zich nu niet bepaald als beschaafde jongelui, v. L. scheen inderdaad niet van plan te zijn, zijn kaartje aan de dienstdoende con troleur, de heer C. B., af te geven, maar deed dit tenslotte toch, over reed door twee van zijn kornuiten. T()en hij eenmaal door de controle heen was, sneuvelde door zijn toe doen een ruit. De controleur zegt dat het opzettelijke vernieling was. De getuige P. R. een der vriendjes van v. L. gaf een lezing van het geval, waardoor men meer aan een ongelukje zou denken. Verdachte zelf houdt stokstijf vol dat het een ongeval was. Misschien heeft hij een danspas gerepeteerd. De controleur heeft Ruitenrinus nog bij zijn kladden gepakt; maar 'zijn schoon krijgsplan, volgens het welk hij de schuldige voor de sta tionschef had willen slepen, mis lukte, omdat de danslustige jonge lieden hun kameraad ontzetten en tegen zo'n overmoedige overmacht kon zelfs een ambtenaar van de Ned. Spoorwegen niet op. Voor de politierechter ontsprong deze glas ridder de dans echter niet en nadat hij de officier f30— of 15 dagen had horen eisen, werd hij veroor deeld tot 120 of 10 dagen, omdat de politierechter vond, dat hier meer sprake was van brooddronkenheid dan van misdrijf. Blauwe Week-collecte De opbrengst van de gehouden Blauwe Week Collecte door middel van lijsten en bloempjes op Zater dag 21 Mei heeft dit jaar een be drag van f282.54 bereikt. Van deze plaats een woord van dank aan de dames en heren collectanten voor hun medewerking. LAATSTE CONTACT-AVOND JEUGDGEMEENSCHAP Film en jeugd ALKMAAR. De laatste avond, die de Alkmaarse Jeugdgemeen schap aan haar leidsters en leiders bood, vond onder voorzitterschap van Mej. N Wartena plaats in pa viljoen Kinheim, In haar welkomst woord betreurde zij de geringe op komst en wees zij voorts nog op het heengaan van de heer K. de Wilde, die voor de A.J.G. altyd zo'n stu wende kacht is geweest. De voor zitster hoopte, dat in het volgende seizoen de A.J.G. weer op breed ter rein haar actie ou kunnen voeren en dat de belangstelling zich zou rich ten naar 't algemeen belang en niet naar namen van op de voorgrond tredende leiders alleen. De heer H.'Wielek, verbonden aan het Instituut Film en Jeugd, sprak daarna in een boeiend betoog over een onderwerp^ dat de laatste tijd meer op de voorgrond is getreden en waaraan ook wij onze aandacht hebben geschonken, het filmbezoek van de jeugd. De heer Wielek, die in filmland, blijkens zijn goed gedocumenteerde rede ook al geen onbekende is. toon de met cijfermateriaal aan dat het filmbezoek na de oorlog met spron gen is toegenomen. Alleen in Nederland bezoeken ruim 40 millioen mensen meer de bioscoop. Daarvan zijn de meeste jonge mensen. Het opmerkelijke van dit bioscoop bezoek ligt wel hierin, dat de meeste mensen hun vrije tijd anders besteden dan hun werktijd, dat hun interesse zich dan geheel anders richt. Vooral het verlangen naar passieve vrije-tijdsbesteding, kenmerkend voor onze tijd, achtte spreker hier het grootste gevaar Na een historisch overzicht gege ven te hebben over de filmindustrie, sprak de heer Wielek uitvoerig over de economische aspecten om daar na grote aandacht te wijden aan de films van onze tijd en aan te to - nen hoe men op de juiste wijze films moet gaan zien. Men zie vooral goede films, ga te rade bij deskun digen en goede vaktijdschriften, waarvan er maar twee in ons land zijn en neme niet alles wat er voor gezet wordt. Met een bespreking van een aantal nieuwe films, er zijn er maar een dertig van de 2000 na de oorlog, die daar voor in aanmerking komen, besloot de heer Wielek zijn uiterst interes sant betoog, dat zeker velen in het land van de film wegwijs heeft ge maakt. JONCEREN-APPÈL UTRECHT Voor het jongerenappèl op 29 Mei a.s. te Utrecht zijn weer kaar ten verkrijgbaar. Alleen echter nog bij Toon Buissink, Dr. Schaepman- kade 11, Alkmaar. De andere bu reaux zijn uitverkocht. - Prijs der kaarten f 0.50. Bij voldoende deel name zullen nog bussen bijgechar- terd worden. Opgave voor de bus reis ook aan bovengenoemd adres of telefonisch no. 2406. Prijs der buskaartjes f 3.50. Deze opgave kan geschieden tot 'en met Donderdag 26 Mei. Van wie is die stofzuiger? ALKMAAR. Op 5 Mei werd bij een bewoner van de Rembrandt- straat een gerepareerde stofzuiger gebracht om die af te geven aan de buren, die op dat ogenblik niet thuis waren. De buren wisten ech ter van niets. De man, die de stof zuiger gebracht heeft is tot nu toe weggebleven. Inlichtingen hieromtrent op het bureau van politie, kamer 12. R.K. Tennisvereniging S.E.T. ALKMAAR. De uitslagen van vorige week wareiï: Velsfen 1SET I 7—0, SET II—Velsen II 6—1. Dat was precies andersom dan verwacht werd. Voor SET I een onverwachte nederlaag, voor SET II een mooi resultaat. Proficiat! De uitslagen van Zondag 22 Mei: SET I—DEM I 7—0, Velsen II— SET II 61. Het eerste heeft zich keurig hersteld. Laten we hopen dat het een gunstig voorteken is. Het tweede moest zich een revanche la ten welgevallen. De Ver. van Noordholl. Water schappen hield gisteren haar jaar vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam; 98 van de 227 aange sloten waterschappen waren verte genwoordigd. In zijn openings woord constateerde de Voorzitter, de heer J. Commandeur K. Azn. uit Wognum, dat de vereniging geen dood lichaam, maar levende werkelijkheid is, hetgeen ook nodig is, wil de ver. haar plaats behou den en met succes weerstand bie den tegen de maar al te dikwijls ongemotiveerde aanslag, door de Overheid op de autonomie van de Waterschappen gepleegd. Spr. wees ook op de noodzaak, dat polderbe sturen en polderpersoneel voor hun taak berekend zijn, opdat ingrijpen door de overheid in de autonomie van de waterschappen geen gevolg kan zijn van ondeskundigheid van deze zijde. Spr, besloot daarom met de wens voor een zo volmaakt mo gelijke organisatorische samenwer king. Wateronttrekking aan de duinen Van de Oosterzij polder was een schrijven ingekomen inzake de wa teronttrekking aan de Geestgron den door de exploitatie van het P.W.B. Het bestuur, dat zich tot dusver nog niet met deze zaak had ingelaten, zegde toe te zullen zien in hoeverre hier voor hot bestuur een taak ligt. De heer Van Don uit Egmond achtte het wel degelij.. een kwes tie voor deze vereniging, omdat door de wateronttrekking sommige leden-waterschappen in nood ko men té verkeren; men zou b.v. sub sidie kunnen verlenen aan net Co mité van Actie in deze. Mr. Kamp, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Holl. Noorder kwartier wilde dit verzoek gaarne ondersteunen. De heer v. Ovinge (W'meer) deelde mede, dat deze zaak ook de aanda,cht heeft van de Rijkswater staat i.v.m. het gevaar voor verzou ting van de bodem door dezé wa teronttrekking. Z.i. ligt deze zaak wel degelijK in de sfeer van de wa terschappen. De heer Kaag (Schoorl) vond, dat hier geen taak lag voor de wa terschappen, omdat het door de heer van Don bedoelde Comité van Actie zich heeft opgeheven, nadat de Stichting van de Landbouw afd. Nrd, Holland deze kwestie voor heel de duinstreek in studie heeft genomen. De vergadering ging er tenslotte mee accoord, dat het bestuur de kwestie in overweging zal nemen. Een verzoek van het Waterschap der 30 polders op Texel, om in het vervolg ook eens in Alkmaar te vergaderen en niet meer op Maan dag kon geen genade vinden in de ogen der vergadering; men had er geen bezwaar tegen iets later te vergaderen. De rekening over 1948 sloot in ontv. en uitg. op f7.511.22,met 'n batig saldo van f261.36. De Begro- ting-1950 sloot met 'n nadelig slot van f600.op 'n bedrag van f 7.460,Rekening en Begroting werden conform goedgekeurd. De heren J. Commandeur en A. W. Mul werden met alg. st. als be stuurslid herkozen. De dir. der Unie van Water schapsbonden, mr. dr. Th. F. Dolk hield 'n 'causerie over actuele wa terschapsvraagstukken, Hij schetste het ontstaan van de Unie uit de Prov. Bonden en haar ontwikke ling. In tegenstelling met de orga nisatie van de Ver. van Ned. Ge meenten, is in de Unie vastgehou den aan de autonomie der Prov. Bonden, hetgeen een gezond pro vincialisme genoemd kan worden. De Unie vindt als gevolg van de Waterstaatswetgeving haar werk in de landelijke sfeer. j is vertegen woordigd in tal van commissies. Het onzichtbare element speelt in wat de Unie gepresteerd heeft een grote rol Zij vormt een band tus sen de verschillende waterschap pen door uitwisseling van denk beelden. Wegenonderhoud In samenwerking met de Stich ting van de Landbouw is 'n water- schapscongre/ in voorbereiding, waar de stijging der waterschaps lasten door de hoge kosten van het 'wegenonderhoud aan de orde komt. Hierover hebben deze twee organi saties ook een adres aan de Rege ring gericht. Het n.l. gebleken, dat tal van wegen, die vroeger weinig-gebruikte poiderwegen wa ren, thans door het grote verkeer intensief gebruikt worden en daar het onderhoud van deze wegen bij de polders is, komt het voor, dat de waterschapslasten soms verdrie voudigd zijn. Het adres dringt bij de Minister aan op het maken van een quartair wegenplan, voor het onderhoud waarvan het Rijk bijdrage of op name van deze wegen in het Ter tiaire wegcnplan Aan de hand van cijfers ontleend aan een enquête toonde spr. aan, hoe enorm de kosten voor wegen onderhoud voor de verschillende waterschappen zijn gestegen. De Unie heeft voorts ten dienste van de aangesloten waterschappen een bemiddelingsbureau, 'n tech nisch bureau (met 63 man perso neel) en, 'n registratuur-bureau. Zij organiseert cursussen in water schapsadministratie en geeft 'n or gaan „Waterschapsbelangen" uit. Hoewel de Unie in tal van Com missies is vertegenwoordigd, is zij dit niet in de Staatscommissie voor Waterstaatswetgeving. Er zijn thans plannen in voorbereiding tot in richting van een bureau voor direc tie en secretariaat; overwogen wordt 'n juridisch-geschoold secre taris aan te stellen. Een en ander zal 'n contributieverhoging met zich brengen, welke voor N.-Hol land, naar de secr. de heer Broers- ma meende op 1 ct. per bunder zal komen. Op de volgende vergade ring kan 'n voorstel in deze geest tegemoet gezien worden. Spr. deel de nog mede, dat van de 2700 wa terschappen er 1200 via de Prov. Bonden bij de Unie zijn aangeslo ten. De causerie gaf geen aanleiding tot gedachtenwisseling. waarop de Voorzitter de vergadering sloot met 'n woord van dank. LAAT Hoek v. d. Hofstraaat (Adv.) Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Nicolaas C. M., zv N. Dignum en E. Kraak man; Albertina J. A. M., dv P. J. Kuin en P. M. Staatman; Jacob, zv J. A. Snijders cn M. Dekker; Fran- ciscus J. M„ zv F. J. Bosch en P. A. L. M. Michielsen; Adam J. M., zv J. P. Konijn en C. M. Koopman; Pieter, zv W. Kwak en T. M. Hoek; Cornelis J., zv J. Stri^bis en J. H. Sunderman. Gehuwd: Simon Abbrink en Theodora C. Geels. Overleden: Willem Gelder, 74 jr., gesch. v. M. Scheltus; Geertje Lan- gedijk, 87 jr.. wed. v. J. Koopman; Agatha C. Weymer,-39 jr. Aanbesteding Riolering HEILOO Uitslag van de aan besteding voor „Het leggen van rioleringen met bijkomende werken in de v. Vladeraekenlaan, de Wildt- laan en de Zeeweg". 1. Joh. Dienaar Santpoort f 16,400; 2. C. Nieuwenhuis Heiloo f 16.470; 3. P. Brouwer Co. Haarlem f 16.828; 4. Th. Polman Heiloo f17.190; 5. Fa. Gebr. Keevel Am sterdam f 18.222; 6. J. V. d. Meulen en Bosma Goes f 18.700; 7. N.V. Aann. Mij. Kennemerland, Heiloo f 19.175; 8. J. Twisck Jzn. Castri cum f 19.200; 9. Aannemersbedr. „Bowa" Beverwijk f 19.795; 10. C. T. Bochuis Zeist f19.850; 11. IJ. Kronenburg Heilloo f 20.000; 12. G. Hulsebosch Bloemendaal f 20.252; 13. C. Hoetjes Heiloo f 20.980; 14. Fa. A. Dienaar v. d. Giesen Sant poort f 22.216; 15. Fa. G. Ekkers Heiloo f22.950; 16. Fa. Huiberts en Punt Alkmaar f 26.975; 17. D. Ent De Rijp f27.300; 18. Fa. R. K. Kop pen Zn. Den Helder 129.560; 19. Fa. Minneboom en Walboom Den Helder f29.950. Begroting f20.453. Het „Foresters" terrein HEILOO. Op uitnodiging van het ijverige „Foresters" bestuur zijn wij eens een kijkje gaan nemen op het „gerestaureerde" Foresters ter rein. Wij kunnen al direct zeggen, dat hier o.l.v. de heer J. Komen door de leden der „Foresters" 'n groot en moeilijk werk is verricht. Het speelveld (hoofd veld) is een biljartlaken gelijk. Er is werkelijk geen oneffenheidje meer te bespeu ren. De grasmat ziet er op 'n enkel klein stukje na, dat zal nog wel veranderd worden, schitterend uit. Rond het speelveld zijn betonnèn af- scheidingspalen geplaatst en daar achter ligt 'n sintelpad van plm. 1 M. breed. Rechts achter het Weste lijke doel zijn de fundamenten ge legd voor 'n Theehuis, 'zodat bezoe kers van de wedstrijden een keurig verzorgde consumptie kunnen ge bruiken. Het zgn ,,bij-veld" moet nog onderhanden genomen worden. Dit zal ongetwijfeld ook prima in medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VRIJ KOUD WEER Wisselend bewolkt met plaatse- lük enkele buien. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Tamelijk koud voor de tijd van het jaar. orde komen. Heiloo is weer 'n sport terrein rijker geworden dat er zijn mag. Men deelde ons nog mede dat waarschijnlijk op 1 Juli de officiële opening plaats zal vinden. Op 14 en 21 Augustus wordt het „Willem Bruul"-tournooi gehouden. Hiervoor -zijn de volgende verenigingen aan gezocht: Kaagvogels (Kolhorn), SV A (Assendelft). Meervogels (Aker sloot), RK HSV Heiloo. Go-Ahead (Alkmaar), Zeevogels (Egmond) en de RK SV Limmen, Deze verenigin gen staan borg voor een serie pri ma wedstrijden waar voetbalmin- nend Heiloo van zal kunnen genie ten! Uit Indonesië terug Op 1 Juni a.s. zal het s.s. „Volen dam" in Rotterdam aankomen. De volgende militairen uit ons gewest zullen dan na vele maanden in In- donasië te hebben verkeerd weer op Nederlandse bodem arriveren: H. Groenenberg uit Middenmeer, M.meerweg H 23; C. J. Huizinga uit Enkhuizen. M. v. Loosenpark 28; G. G. Schipper uit Alkmaar, Over- diestraat 23; P. Tromp uit Hoorn, Achterom 95; J. D. Weys uit Enk huizen, Oostertuinstraat 9; M. L. Bakker uit Den Helder, le Vroon straat 16; J. van Dalen uit Bree zand, Zandvaart 188; R. Dijkstra uit Heiloo, Straatweg 45; J. Ouddijk uit Den Helder, v. Leeuwenhoek straat 13; A. P. v. d. Park uit Bree zand, Wijdenes Spaansweg 15; J. D. Steeman uit Den Oever, Hofstraat 9; S. C. Stoop uit St. Maarten, 't Rijpje B 277; E. P. Struyck uit Den Helder, Scholstraat 1; L. Brom leve uit Den Helder, Weststraat 106; P. C. de Leeuw uit Den Helder, Brouwersstraat 32; M. H. Allat uit Bergen, Lijtweg 12; L. de Jong uit Den Helder, de la Reijstraat 32. „Drakenburgh" Tot het bestuur van het katholiek nationaal cultuurcentrum en volks hogeschool „Drakenburgh", geves tigd nabij Hilversum, traden dezer dagen toe de heren W. Essers hoofdbestuurslid van de K.A.B. en Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst landelijk voorzitter van de Adelbertusvereniging. WEER MOTORRACES IN DE DUINEN EGMOND AAN ZEE Het be stuur van de V.V.V. deelde ons mede, dat er met het bestuur van de Alkmaarse Motorclub weer be sprekingen aan de gang zijn, om dit jaar wederom terreinraces te houden in de duinen bij Egmond aan Zee. De datum is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli a.s. Vorig jaar is gebleken, dat de duinen van Egmond aan Zee bij uitstek geschikt zijn voor het hou den van terreinraces, niet alleen voor de rijders, doch ook voor de toeschouwers, die de rijders over bijna het gehele parcours kunnen volgen. HEILOO. De jaarlijkse KAB- bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, heeft zich dit jaar in een bijzonder grote belangstelling mogen verheugen. De deelname was zó groot, dat de pelgrimage deze keer beperkt moest blijven tot het dis trict Alkmaar, waaruit ruim 1000 pelgrims naar Heiloo togen Haar lem, dat in voorgaande jaren met Alkmaar pelgrimeerde, moest apart gaan en kwam ,de vorige week met ruim 800 deelnemers. Vele pelgrims, vooral die uit de naaste omgeving, kwamen per fiets, die uit Hoorn. Enkhu'izen en Den Helder arriveerden met de dienst- treinen van 8.40 en 9.40, waaraan extra wagons waren gekoppeld. Ook enkele bussen waren voor het ver voer der pelgrims gecharterd. In de grote bedevaartskerk ver zamelden zich te 10 uur de pelgrims voor de Hoogmis, die werd opgedra gen door de ZeerEerw. Zeergeleerde Heer Rector F. Holthuizen, geestelijk adviseur der KAB met assistentie van kapelaan Geels uit Zaandam als diaken en pater Dom v. Diemen OSB als subdiaken. Het koor van het rectoraat zong o.l.v. de heer Ooster- meyer de Gregoriaanse Mis van de dag. De predikatie werd gehouden door kap. Geels, die er op wees dat de KAB leden zich allen moeten beschouwen als soldaten van Chris tus. Zij moeten er op toezien, dat zij niet alleen toehoorders van Gods woord, maar vooral ook werkers in Zijn Wijngaard zijn. De apostelen waren ook eenvou dige werkers, zij hebben Christus' Rijk op aarde gesticht, Aan de KAB is een voorname taak gegeven, dat Rijk op te bouwen en uit te breiden. De steun, bij dat grote werk, die zware levenstaak, kunnen zij, in deze moeilijke tijden vooral, ner gens beter zoeken dan bij O. L. Vrouw ter Nood. Met de opwekking om met Haar steun weer opnieuw aan de arbeid te gaan en ijverige leden te zijn van de strijdende kerk op aarde, besloot de gewijde spreker zijn beizelend woord. In de middag verzamelden zich de bedevaartgangers, na een korte ver pozing, die velen benutten om een bezoek aan de genade-kapel te bren gen en een wandeling door het prachtige park te maken, rond de Kruisberg, waar de heer L v. Jaars veld voorzitter der Alkmaarse KAB en districtsbestuurder, een opwek kend woord spraa, waarbij hij spe ciaal voor de in deze tijd zo nodige acties het enthousiasme der pel grims wist los te slaan. Met een kort Lof, waaronder pre dikatie door kap. Geels, gevolgd door een processie, werd de bede vaart, die èn door het prachtige zomerweer èn door een massale deelname, wel bijzonder geslaagd mag heten, besloten. De trein van 3.50 voerde de pelgrims huiswaarts. BURGEMEISTER VAN •s-CRAVENHAGE VRAAGT ONTSLAG Mr. W. A. J. Visser heeft onthef fing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Gravenhage. Naar wij vernemen vindt deze ontslag-aanvrage zijn oorzaak in moeilijkheden, waarin de neer Visser persoonlijk is komen te verkeren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oorzaak van bedoelde moei lijkheden schijnt te moeten wor den gezien het beschikken over meer deviezen dan op normale wijze voor reizen naar het bui tenland kunnen worden verkre gen. Wegens een acute storing in het zenuwgestel is mr. Visser in een zenuwinrichting opgenomen. Naar verluidt is de secretaris van Burgemeester Visser van Den Haag, drs. W. Bos, door de justitie gear resteerd, Ors. Bos is referendaris ter Gemeentesecretarie en was daar uitsluitend werkzaam voor de bur gemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig, zonder enig bericht en zonder dat zijn verblUfplaats be kend was. Na het ontslag vragen van mr. W. A. J. Visser als burgemeester van Den Haag, treedt als waarne mend burgemeester van de resi dentie op wethouder ir. L. J. M. Feber. COÖP. TUINDERSVEREN. „KENNEMERLAND" G.A. BEVERWIJK Overzicht van 23 Mei 1949. De spinazie-campaghe is weer zo goed als achter de rug, de totale aanvoer was niet zo groot als ver leden jaar, er is echter belangrijk minder doorgedraaid. Het wachten is nu weer op de aardbeien, het product dat voor de tuinders uit onze streek van grote jietekenis is. Over het algemeen kan men over de vooruitzichten van de oogst te vreden zijn, de z.g. zuren hebben echter veel geleden van de vorst, de Moulin Rouge doen het nog het best Sla was deze week goed vertegen? woordigd en bracht een behoorlijke prijs op. Het aanbod van rabarber was weer groot, dit product en vooral de z.g. Reuzen konden niet in hun geheel afgezet worden, Een gedeelte van de aanvoer moest vernietigd wor den. Daarentegen werden voor de soorten Champagne en Paregon nog goede prijzen besteed. De aanvoer van Bloemkool was deze week lang niet gering. De prij zen waren nog al ver uiteenloppnd door het grote kwaliteitsverschil. Dit product had echter veel concur rentie van hun soortgelijke uit Bel gië, wat natuurlijk van involed was op de prijzen Het aanbod van Bospeen begint van betekenis te worden. Voor dit produet worden goede prijzen geno teerd. De Glasaardbeicn liepen door het grotere kwatum iets terug in prijs. Ofschoon men wat prijs betreft niet ontevreden mag zijn. Postelein waarvan het aanbod nog steeds gering is, was goed in prijs. De aanvoer van Prei liep snel te rug, wat gezien het voor dit product ver gevorderde seizoen maar geluk kig is. Prijsnotering van 23 Mei 1949. Aardbeien 5075 doos. Asperge 35 90 bos, Bloemkool 1074 per stuk, Bosuien 24 per bos, Bospeen 32-49 per bos, Kassnijbonen 1,202,05 kg. Postelein 30—48 kg Sla 2—9 stuk Spinazie 8—37 kg, Rabarber 4—20 kg., Radijs 6—8 bos, Selderij 8—13 bos, "Soep 5—10 bos. Prei 2—11 kg Uien 6—10 kg.. Sjalotten 5—15 kg! ALKMAAR. Opgave van het aangevoerde vee, op de Maandagse veemarkt van 23 Mei 1949. 4 Vette koeien, 90 Nuchtere kalveren slacht, 5 vette schapen, alles Centrale. ALKMAAR, 23 Mei. -Aardappe len, Bevelanders f 46. Peulen f 2,10 p. kg, Tomaten A 1,56, B f 1,18, Tomaten bonken 1,25, Witlof I f 38—44, Bloemkol 1 A f 60—85, I f 4055, II f 3038, Spinazie f 842, Postelein 18—32, Sla I 5—9. II 24, Andijvie f 44—50, Radijs f 3,50—10, Raapstelen f 5—6.50, Rabarber f 6,50 16, Bospeen f 4456, Asperges dik wit 75—90, Uien f 9,20— 10.T), Prei 6 13, Soep 36, Selie 58, Aard beien p. doos f30—54 per 100 kg. HEILOO. 23 Mei. Aardbeien 48 83 p. doosje; asperges le, 7488. 2e 49-62. wortelen 48-55, bloemkool I 62—75, II 33—48, Kropsla 6—11 p. st„ spinazie 22—27, rabarber 4—10, peulen 2.10—2.30 p. kg. BEEMSTER, 23 Mei Aardap pelen, Bevelanders f 48, Koopmans Blauwe f 4—6, Bloemkool f 1377, Spinazie f 8—25, Postelein f 27—32, Sla f 2—8, Andijvie f 842, Radijs f 56, Bramley Seedling f 4447, Rabarber f 8—17, Bospeen f 32—45, Prei f 1—3, Aardbeien f 2,30—2.75. IJsbout f 73, kunt U tot en met 10 Juni a.s. inleveren aan ons NOORDERKADE 2 ALKMAAR - Tel. 4141-4142 De SINT VINCENTIUSVERENIGING heeft verschil, lende goede kennissen die zeer gediend zijn met: ge bruikte meubelen, 'kastjes, tafels, stoelen, kleding. Onze magazijnmeester haalt gaarne af hetgeen U be schikbaar heeft. Bij voorbaat dank Tel. 3490 - H. P. WENNIPS - Dijk C 16 ALKMAAR Wegens reorganisatie wordt AL onze CONFECTIE verkocht met een LANGESTRAAT 88 ALKMAAR N. TIMMERMAN'S GRAAN- en MEELHANDEL cn MAALDERIJ, Schermerweg 116, Alkmaar. HEMELVAARTSDAG heropent PRINS BERNARDLAAN sjc Prima consumptie ïjt' Billijke prijzen o Beleefd aanbevelend P. J. GOUDSBLOM Voor de EERSTE H. COMMUNIE van uw kind, bestelt dan vroegtijdig een van onze GROTE WAGENS voor het vervoer. FRIESEWEG 4 TELEFOON 4237 Voor het Haags terecht de 54-j der Vegte, dire Van der V. was adviseur op het i 1942 aanvaardd P.T.T. Nauwelij genoten, de N.S De heer Pasma tijd hoofd van d neelszaken verteld' hoord, enkele bijzi deze personeelpolü V. en de zijnen I noemde de heer hoofd van de polil „kwade genius" va Van Giessel, eer wilde iedere ambt die maar enigszins wijls kon hij zijn der V. er door krij dachte, aldus de h wel straffe maatre ers verzachtte. moeilijk voor hem,' man, „want van d alle lagere NSB-er moest soms aan hu: geven." „Dan was hij oo figuur", oordeelde Ikman van Burck Ook dc uitzendin sen kwam ter spra man dacht, dat oni tcnaren naar Duits stuurd. Een petitie neel met het doel ken aan deze gedw werd door vcrdacl met het ontslag v; Van de andere kant aldus getuige, alle: Duitsers tegen te 10.000 mensen van den. toen werkten in Duitsland, tenyi anderen waren ond Verdachte heeft''c dat van rijkswege zegels met toeslag Nederlandse legioei werden gesteld. D heeft de PTT bijna gebracht De volgende geti was door verdachte belast met het vei gezonden PTT-mens zeggen, had de v< teur-generaal der P om de uitzending t naar Duitsland te b De gevolmachtigd der" in Zeeland, c verklaarde, dat ver daties in Zeeland h perken. Getuige van der V. de Wiet voor het onder w willen behoeden. Er waren steeds de Duitsers en van keersgebied, verkla: voormalig plv se van het Departemf staat. Tenslotte liep mening zo hoog, d ment buiten medewe V. werd gesplitst er partement werd op; Verkeer en Energie ge Brands had veri gingen in het werk departement met Ni ken. Mr. dr. K. J. Fr cretaris-generaal va Zaken, als getuige- klaarde, dat hij het PTT nooit aan zijn gelaten, zoals in het WOENSDAG HILVER NCRV: 7.00 Nieuws foonmuziek; 7.45 E< de dag; 8.00 Nieuw; ten; 8.15 Marineka; jonge zieken; 9.30 9.35 Gramofoonmuzi gendienst; 11.00 Gr 11.15 Hoorspel; 12. muziek; 12.30 Mede Metropole Orkest; 13.15 „Mandolinata" foonmuziek; 14.00 14.40 Even onder on kaal Maandblad; 15. sica"; 16.00 Voor pc laars; 16.15 Voor on meisjes; 17.30 Piano geringsuitzending; koor; 18.30 Radio V 19.00 Nieuws; 19.15 zending; 19.30 Actu Piano; 20.00 Nieuw gramma proloog; 20 harmonisch Orkest; kenis van de gemec zingen; 21.20 Sans S noduo's; 22.15 Geesl 22.45 Avondoverden Nieuws; 23.15 Gr 23.57 Sluiting en Wi HILVE1 VARA: 7.00 Nieuws gymnastiek: 7.30 ziek; 8.00 Nieuws e ten; 8.15 Gramofoi Voor de vrouw; 9.1 muziek; VPRO: 10. 10.05 Morgenwijding Kookpraatje; 10.35 1 11,00 Gramofoonmuz semble Accordeola; lingen; 12.33 Voor 1 12.38 Orgelspel; 13.01 Malando en zijn tai kest; 13.50 Gramofoi Gesproken portret; eert; 15.00 Voor de 7 Roodborstjes; 15.50 wij?"; 16.00 Gramofo Voor de kleuters; staat vrij!; 16.55 Zo gen; 17.15 Gramofoc Kwartet Jan Corduv geringsuitzending; 18 18,15 Varia; 18.20 ziek; 1?,30 R.V.U.; 19.15 Het nieuws* VPRO; 19.30 Repc 20.00 Nieuws; 20.05 20,20 Orkest, koor er Hoorspel ,,Dc Linde Orgelspel; 22.45 I 23.00 Nieuws; 23.15 23.45 Gramofoonmuzi t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2