Zeven jaar geëist tegen voormalig directeur-generaal van de P.T.T. Oude vrouw te Amsterdam werd niet vermoord Amerikaanse journalisten gaan Indonesië bezoeken Republikeinen begin Juni naar Djogja terug? DETECTIVE erichten EUR nkamp" Dinsdag 23 Mei 1949 PAC. 3 Mkmaar Haagse Bijzonder Gerechtshof stelt verdachte op vrije voeten RADIO „Koninklijke" keert 9 pet. dividend uit Zei U iets Begin de dag met 1VOKOL „Mens en Melodie" Op uitnodiging van Nederlandse regering Kardinaal Faulhaber bij Z. H. de Paus Tang-tong E1STER VAN VENHACE ONTSLAG sser heeft onthef- ïctie gevraagd als an 's-Gravenhage. men vindt deze zijn oorzaak in •vaarin de heer jk is komen te geen verband ervulling houden, i bedoelde moei- t te moeten wor- beschikken over lan op normale an naar het bui- worden verkre- acute storing in is mr. Visser in ïting opgenomen. s de secretaris van ser van Den Haag, r de justitie gcar- os is referendaris etarie en was daar aam voor de bur- as reeds enige tijd enig bericht en verblijfplaats be- vragen van mr. als burgemeester :reedt als waarne mer van de resi- mder ir. L. J. M. DERSVEREN. 1LAND" G.A. 1WIJK i 23 Mei 1949. pagne is weer zo le rug, de totale zo groot als ver- echter belangrijk lid. Het wachten aardbeien, het de tuinders uit ;rote betekenis is. i kan men over de n de oogst te- g. zuren hebben i van de vorst, de i het nog het best ek goed vertegen- it een behoorlijke abarber was weer en vooral de z.g. et in hun geheel en gedeelte van vernietigd wor- werden voor de 5 en Paregon nog ed. Bloemkool was ;t gering. De prij- ver uiteenloppnd kwaliteitsverschil, hter veel concur- irtgelijke uit Bel- van involed was Bospeen begint vorden. Voor dit ede prijzen geno- l liepen door het ts terug in prijs, prijs betreft niet in. n het aanbod nog as goed in prijs. Prei liep snel te- voor dit product :oen maar geluk- I 23 Mei 1949. doos, Asperge 35 1074 per stuk, as, Bospeen 32-49 len 1,202.05 kg. Sla 29 stuk, Rabarber 420 is. Selderij 813 3. Prei 2—11 kg. dotten 515 kg. Dpgave van het P de Maandagse lei 1949. 4 Vette kalveren slacht, ;s Centrale, ei. Aardappe- f 46. Peulen laten A 1,56, B iken 1,25, Witlof 1 IA f 60—85. I Spinazie f 842, i I 5—9, II 2—4, tadijs f 3.5010, Rabarber f 6,50 56, Asperges dik ,20—10.73, Prei 6 die 58, Aard- 54 per 100 kg. Aardbeien 48 irges le. 74—88. 18-55, bloemkool Kropsla 6—11 p. rabarber 410. kg. lei Aardap- 48, Koopmans mkool f 13—77, stelein f 2732, f 842, Radijs edling f 4447, ospeen f 3245, ien f 2,30—2,75. EELHANDEL cn r o p e n t JOUDSBLOM 1MUNIE van >egtijdig een IS voor het EFOON 4237 Voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof stond Maandagmorgen terecht de 54-jarige electrotechnisch ingenieur W. L. Z. van der Vegte, directeur-generaal van de P.T.T. in bezettingstijd. Van der V. was van December 1940, tot December 1941 raad adviseur op het departement van Volksvoorlichting. Op 1 Januari 1942 aanvaardde hij de benoeming van directeur-generaal der P.T.T. Nauwelijks zat hij op die plaats of hij begon zijn partij genoten, de N.S.B.-ers, te bevoordelen. De heer Pasman, in bezettings tijd hoofd van de afdeling perso neelszaken vertelde, als getuige ge hoord, enkele bijzonderheden over deze personeelpolitiek van van der V. en de zijnen De heer Pasman noemde de heer van Giessel, het hoofd van de politieke afdeling, de „kwade genius" van van der V. Van Giessel, een felle NSB-er, wilde iedere ambtenaar ontslaan, die maar enigszins „anti" was. Dik wijls kon hij zijn plannen bij van der V. er door krijgen, hoewel ver dachte, aldus de heer Pasman, ook wel straffe maatregelen van NSB- ers verzachtte. „Het was echter moeilijk voor hem," zei de heer Pas man, „want van der V. werd door alle lagere NSB-ers opgepookt en moest soms aan hun verlangens toe geven." „Dan was hij ook geen krachtige figuur", oordeelde de president, mr. Ikman van Burck Ook de uitzending van PTT-men- sen kwam ter sprake. De heer Pas man dacht, dat ongeveer 5000 amb tenaren naar Duitsland waren ge stuurd. Een petitie van het perso neel met het doel een einde te ma ken aan deze gedwongen uitzending, werd door verdachte beantwoord niet het ontslag van de opstellers. Van de andere kant heeft verdachte, aldus getuige, alles gedaan om de Duitsers tegen te werken, toen zij 10.000 mensen van de PTT verlang den. toen werkten er evenw. al 5000 in Duitsland, tenyijl 2000 tot 3000 anderen waren ondergedoken. Verdachte heeff^ook nog bewerkt, dat van rijkswege bijzondere post zegels met toeslag ten bate van het Nederlandse legioen verkrijgbaar werden gesteld. Door deze zegels heeft de PTT bijna f 900.000 bijeen gebracht De volgende getuige, ir. Ockers, was door verdachte in de bezetting belast met het verzorgen van uit gezonden PTT-mensen. Volgens zijn zeggen, had de voormalige direc teur-generaal der PTT alles gedaan om de uitzending van PTT-mensen naar Duitsland te beperken. De gevolmachtigde van de „Lei der" in Zeeland, de heer Dekker, verklaarde, dat verdachte de inun daties in Zeeland had weten te be perken. Getuige Pastoor zei, dat van der V. de Wieringermeerpolder voor het onder water zetten had willen behoeden. Er waren steeds conflicten tussen de Duitsers en van der V. op ver keersgebied, verklaarde ir. Brands, voormalig plv secretaris-generaal van het Departement van Water staat. Tenslotte liep het verschil van mening zo hoog, dat het Departe ment buiten medeweten van van der V. werd gesplitst en een nieuw de partement werd opgericht, dat van Verkeer en Energie. Volgens getui ge Brands had verdachte geen po gingen in het werk gesteld om het departement met NSB-ers te bevol ken. Mr. dr. K. J. Frederjks, oud-se- cretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, als getuige..gehoord. ver klaarde, dat hij het staatsbedrijf der PTT nooit aan zijn lot heeft over gelaten, zoals in het rapport van de PROGRAMMA WOENSDAG 25 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapor- ten; 8,15 Marinekapel; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 Hoorspel; 12.00 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropole Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 ,,Mandolinata"; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 Kamerorkest; 14.40 Even onder ons; 15.00 Muzi kaal Maandblad; 15.30 ,,AIma Mu- sica"; 16.00 Voor postzegelverzame laars; 16,15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Pianoduo; 17,45 Re geringsuitzending; 18.00 Mannen koor; 18.30 Radio Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuit zending; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Pro gramma proloog; 20.15 Radio Phil- harmonisch Orkest; 21.00 De bete kenis van de gemeenteraadsverkie zingen; 21.20 Sans Souci; 21.45 Pia noduo's; 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon muziek; VPRO: 10.00 „Kinderen"; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 En semble Accordeola; 12.30 Medede lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13,00 Nieuws; 13.20 Malando en zijn tango-rumba or kest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14. xo Jeugdcon- cert; 15.00 Voor de zieken; 15.30 De Roodborstjes; 15.50 „Waar zwerven wij?"; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor de kleuters; 16.30 Vragen staat vrij!; 16.55 Zo de ouden zon gen; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.40 Kwartet Jan Corduwener; 17.45 Re geringsuitzending; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Varia; 18.20 Gramofoonmu ziek; 19.30 R.V.U.; 19.00 Lezing; 19.15 Het nieuws* uit Indonesië; VPRO: 19.30 Reportage; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.20 Orkest, koor en sopraan; 21.00 Hoorspel ,,De Lindenboom"- 22.30 Orgelspel; 22.45 Boekbespreking; 23.00 Nieuws; 23.15 De Hit-kit"; 23.45 Gramofoonmuziek. Commissie Westerveld wordt ge zegd Nadat alle getuigen uitvoerig wa ren gehoord, werd verdachte nog verhoord. Hij gaf toe, dat hij er ook aan had meegewerkt de Maasbode door de NSB-pers te doen overne men. ,,Dat was een Nederlands be lang", zei hij, ,,want de NSB-pers was de enige, die de Duitsers nog kon bestrijden." Bij het begin van de avondzitting sprak van der V. over zichzelf. Hij noemde zich een goede Nederlan der die alles voor zijn vaderland had gedaan. ,,Dat zei Mussert ook," interrum peerde de president. Verdachte: „ik heb zelden een Ne eher van Nooten verklaarde in de aanvang van zijn requisitoir. dat verdachte thans als de goede Neder lander naar voren poogt te treden, tegen de anti-Nederlandse maatrege len, die hij in functie heeft moeten uitvoeren heeft hij echter nooit fel geprostesteerd. Het tenlastegelegde bewezen ach tend, eiste mr. Sibmacher van Noo ten tenslotte een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden voor het leven. Verdachte had twee raadslieden, mr. Klaassen en mr. Stomps. „Moet deze verdachte zich thans in een boetekleed hullen?" vroeg mr. Klaas sen zich af De raadsman las nog een verklaring voor van dr. Hirsch- feld. waarin gezegd werd. dat ver dachte het Nederlandse belang bo ven het Duitse stelde. Mr. Stomps noemde verdachte een man met een groot sociaal gevoel en een groot nationaal besef. Van der V. heeft een grote fout gemaakt: hij meende, dat ieder, die nationaal en sociaal dacht, idealis tisch was als hij. Daarom sloot hij zich aan bij de NSB, De raadsman wees er op, dat ver dachte als directeur bij Siemens f 26.000 per jaar verdiende Deze functie en dit salaris zeide hij vaar wel, toen hij meende, dat zijn land hem nodig had. Een salaris als bij derlander notmoet, die zoveel van Siemens heeft hij nooit meer ver zijn land heeft gehouden als Mus- diend. sert," „zoveel ellende over zijn land heeft gebracht", vulde de president aan. „De geschiedenis zal daar an ders over oordelen" verklaarde ver dachte met grote beslistheid De Procureur-Fiscaal, mr.'Sibma- Mr .Stomps vroeg tenslotte on middellijke invrijheidsstelling. Op dit verzoek werd goedgunstig be slist. De uitspraak werd bepaald op 3 Juni a.s. Het 1800 ton metende Zweedse stoomschip „Bergsund", dat met een lading op weg was van Londen naar Huil, kwam ten gevolge van een aanvaring met de trawler ,,Lord Hotham", in de Humber tot zinken. De uit 26 personen bestaande bemanning kon zich met reddingboten in veiligheid stellen. Om het scheep vaartverkeer in de Humber niet te stremmen, werd de „Berg sund", die eerst tien maanden geleden van stapel is gelopen, naar de walkant gesleept. Het voortgezet onderzoek naar het gebeurde in het perceel Hudson- straat 125 te Amsterdam in de nacht van Zaterdag op Zondag, heeft het denkbeeld, dat er een moord zon zijn gebeurd, te niet gedaan. De politie is tot deze conclusie geko men, ondanks het feit, dat het rap port van de sectie op het lijk van de 71-jarige vrouw A. F. D. R. nog niet is uitgebracht. De ongeveer 60-jarige meubelma ker, die bij de vro uw reeds dertig jaar inwoont en dronken in het huis werd aangetroffen, kan zich nog steeds niet herinneren wat er is ge beurd. Zijn verklaringen leggen dan ook niet het minste gewicht in de schaal. Wel wordt hij voorlopig nog vastgehouden, verdacht vah mishan deling, zwaar lichamelijk letsel tot gevolg hebbende Omstreeks twee uur in de nacht is de man naar huis gekomen. Er is toen in de voorkamer van het huis een twist ontstaan. De man heeft zich daarbij waarschijnlijk zo opgewonden, dat hij de glazen lamp. welke in de kamer hing, kapot heeft geslagen. De rondvliegende scherven hebben waarschijnlijk de vrouw geraakt. Zij had althans bloedende wonden aan borst en hoofd, terwijl bovendien glasscher ven van de lamp rechtopstaande in de vloer zijn aangetroffen. De kracht van de klap, waarmede de lamp is vernield, moet dus groot zijn ge weest. Na gewond te zijn geraakt is de vrouw waarschijnlijk naar de gang gestrompeld om hulp te zoe ken. Daar is zij over een matje uit gegleden en met haar hoofd tegen de deurpost gevallen. Toen de poli tie, door de buren gewaarschuwd, kort daarna het huis binnenkwam, was de vrouw reeds dood De verhouding tussen de man en de vrouw was steeds goed geweest. Enige reden om moord te veronder stellen heeft de politie aldus deelde hoofdinspecteur J. Kamp, chef van het bureau de Ruyterweg mede niet. Directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij hebben be sloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1948 een dividend van 9 pCt. in contanten uit te ke ren op dividendbewijs no. 90 van de aandelen en onderaandelen, zo mede op dividendbewijs no. 3 der recepissen Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat de winst over 1948 van de Koninklijke/Shell groep, na afschrijving en reserveringen, op het equivalent van f 476 millioen ge steld kan worden. De in totaal be schikbare winst bedraagt, rekening houdend met belastingen en het niet uitgekeerde winstsaldo over 1947, het equivalent van f 466 mil lioen, waarvan het equivalent van f 117.601.000 aan de moedermaat schappijen - de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij en the „Shell" Transport and Trading Company Ltd. werd uitgekeerd en het equivalent van rond f 348 millioen op nieuwe reke ning overgebracht. Genoemde cijfers omvatten de volledige winst van de 100 pCt. groepsmaatschappijen, ter wijl ten aanzien van de maatschap pijen, waarin het groepsbelang min der dan 100 pCt bedraagt, slechts de dividenden over 1948 dezer maatschappijen in aanmerking zijn genomen. De dividenduitkeringen aan de moedermaatschappijen stellen de Koninklijke, tezamen met de door haar uit anderen hoofde genoten in- komsten en statutaire vergoedingen, dat hij zich reeds eerder aan I in staat een dividend van 9 pCt. brandstichting heeft schuldig ge- I over het vergrote kapitaal uit te maakt. keren. HUURDER VAN BRAND STICHTING VERDACHT AMSTERDAM, 23 Mei. Zon dagavond omstreeks 7 uur ontdek ten de buren van het perceel Prin sengracht 30 te Amsterdam, dat er in de keuken brand was. De brand weer wist het vuur met een straal te overmeesteren De omstandighe den waren echter van dien aard, dat de recherche een nader onder zoek nodig achtte. Het vuur was ontstaan in een keukenkast, waarin veel brandbaar materiaal was op geslagen. De 69-jarige huurder van dit huis was kort voor de brand uitbrak, uitgegaan. Het bleek dat hij zijn buren en onderhuurders by herhaling had aangeraden een goe de brandverzekering te sluiten. Een en ander was voor de politie aan leiding de man onder verdenking de brand gesticht te hebben, aan te houden. Het onderzoek van de politie heeft aanleiding gegeven de man ook Maandag nog vast te houden. Zeer vermoedelijk zal hij voor de officier van justitie worden ge leid. Omtrent het motief van zijn daad is niets bekend geworden. Zelf had de man zijh eigendom men niet verzekerd. Wel staat vast Wij leven in een grote, soms wel wat qevaarlijke tijd, maar we zijn blij, die te mogen be levendat is nogal eens de teneur van redevoeringen, links en rechts qehouden. De huidige daqbladlectuur is niet altijd qeschikt, om die blijd schap te verhogen! Ik lees op één dag: twee moorden door een jongen van zeventien jaar, moordaanslag op jonge vrouw, minister in Amerika sprinqt uit een raam, (zwaarmoedig door overspannen arbeid), vrouw overleden na mishan deling, bloedige botsingen in Berlijn, grote droogte bedreigt de wereld, aanval op een oe neraal, kermisgast stak zijn vrouw, Chinezen in Indonesië met de dood bedreigd, enzo voorts, enzovoorts. Het is een grote tijd, die we met blijd schap beleven. Maar gelukkig heeft Fanny Blankers-Koen weer triumfen gevierd in. Amerika. En, om niet bij de ironie te eindigen, a.s. Zondag zullen 20.000 jongeren van Nederland in Utrecht demon streren, dat zij willen voldoen 'aan de oproep van pater Wes- seling, om het voornaamste dat waarde geeft aan het leven, qoed te doen en in waarde te houden: meer en beter en die per gelóóf: Dat geeft de burqer moed. Ja, het is toch een grote tijd, die we blij zijn te beleven. Weet u het nog van toen: are we downhearted? N o! Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Adv. Het April-nummer van „Mens en Melodie" opent met een uittrek sel uit een exposé van Geza Frid over diens ervaringen van het mu ziekleven in Indonesië. Volgens Frid heeft er nog geen weten schappelijk onderzoek van de Indo nesische muziek plaats gehad, en is er nog geen notatie-formule ge vonden om de volksmelodie en de klankenmassa van het gamelan orkest op te schrijven. De tijd hier toe dringt echter, omdat de jonge generatie door de moderne muziek wordt beïnvloed in de volksliedjes op die wiijze dreigen verloren te gaan. Er is een grote behoefte aan een muziekschool en aan beurzen voor die jonge Indonesiërs welke musicale talenten hebben. Wouter Paap geeft een uitvoerig levensbericht van de dirigent-com ponist Willem van Otterloo, terwijl J. Gielen uitweidt overs de rol, die de muziek spéélt in de Kunst theoretische, speciaal de vers-theo retische beschouwingen der dich ters. Naar aanleiding van de uitgave van een biografie over Charles Burney door dr. Percey A. Scholes schreef Cor van Berkel over deze muziekhistoricus, componist en or ganist enkele reminiscenties. Nico Verhoeff verdiept zich in de moeilijkheden verbonden aan een repertoire-vernieuwing, welke ©vol gens hem bij Mannenkoorzang vrij gemakkelijk kan plaats vinden, doch welke zo goed als onmogelijk is bij de grote gemengde koren of oratoriumverenigingen, die meer uitgebreide werken uitvoeren. Als oorzaken voor deze moeilijkheden geeft hij een repertoire-stuk, en 't tekort aan repetitietijd met het medewerkend orkest. Een oplos sing ziet hij in Rijkssubsidie voor de belangrijke koren ,en meer me dewerking van de orkestbesturen inzake een ruimere repetitietijd. Sandor Torday schrijft over Claude Delvincourt's mysteriespel „Lucifer", dat hij een nieuwe stap in de geschiedenis van het muziek drama noemt. OUDE MAN DOOR TREIN GEGREPEN TIEL, 23 Mei. De 80-jarige G. Verburgh uit Tiel werd hedenoch tend circa kwart voor zeven op de onbewaakte overweg aan de West- royensestraat door de personentrein 3150, die om 6.50 uit Nijmegen in Tiel moest binnenlopen, gegrepen. De man was op slag dood. Nu de Communistische troepen de Oostelijke oever van de Wangpoe tegenover Woesoeng hebben bereikt, is de scheep vaartverbinding van Sjanghai met de zee afgesloten. De Commu nisten zijn ook op andere plaatsen op enige km. afstand van de stad gesignaleerd. Schepen in de Wangpoe liggen geheel verlaten. WASHINGTON, 23 Mei (ANP— Aneta). Een groep vertegenwoor digers van vooraanstaande Ameri kaanse dagbladen, weekbladen, ra dio-omroepen en persbureaux zal volgende maand, op uitnodiging van de Nederlandse regering, Indonesië bezoeken. Men zal in de tweede week van Juni per vliegtuig uit New York vertrekken en een kort onderhoud in Nederland hebben om zich in verbinding te stellen met regerings functionarissen in Den Haag. Daar na wordt de reis naar Indonesië voortgezet, waar alle faciliteiten voor transport en verbindingen zul len worden verleend, zodat men alle, die bij de politieke situatie betrokken zijn, tegemoet kan tre den. Men zal volledig vrij zijn om de situatie in zijn geheel in ogen schouw te nemen en daarover .te berichten. Bij de uitnodiging aan de deelnemers gaf de Nederlandse regering uitdrukking aan haar wens „alles te doen, dat er toe kan bij dragen de kanalen van verbindingen De exportheffing op zaaizaden van granen In landbouwkringen wordt aange drongen op het afschaffen van de exportheffingen op zaaizaad van granen. Dit in verband met het feit dat het prijspeil van buitenlandse granen steeds meer het Nederland se nadert. Door het afschaffen der exportheffingen zou' naar mening van de Stichting voor de Landbouw Üe handel in zaaizaden van granen zijn normale functie op de buiten landse markt kunnen hernemen. Bij verdere daiing van het prijspeil moet volgens de Stichting export subsidie gegeven worden. Het vast stellen van een binnenlandse prijs regeling voor deze zaden acht de Stichting voor de Landbouw moei lijk uitvoerbaar. Mr. Schokking minister van Marine 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Blij kens de Staatscourant van heden is bij K.B. mr. W.F. Schokking, mi nister van Marine a.i., benoemd tot minister van marine. DADER BEKENT MOORD AANSLAG De 29-jarige J. W. G. uit Rotter- da mheeft voor de Haagse politie bekend, zijn echtgenote A. S. K., die thans gescheiden in Den Haag woonde, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ernstig gewond te hebben met een schroevendraaier. Hij is de woning van de vrouw, die alleen thuis was, binnengedrongen, met het doel nog eens met haar te pra ten. G. ontkent het voornemen te hebben gehad haar te doden. Hij sloeg haar, toen zij begon te gillen. Na zijn daad is hij per taxi naar Rotterdam gevlucht. De toestand van de vrouw is redelijk. en voorlichting van dit ver afge legen deel der wereld (Indonesië) open te stellen Men verwacht, dat ongeveer 15 journalisten en radio verslaggevers zullen deelnemen aan deze reis, die ongeveer een maand zal duren en die verzorgd wordt door de Indonesische afdeling van het Nederlandse voorlichtingsbureau te New York. VATICAANSTAD (KNP). Naar Radio Vaticana mededeelde, heeft Z.H. de Paus de aartsbisschop van München, Michael Kardinaal von Faulhaber, opnieuw in particuliere audiëntie ontvangen, alvorens deze naar zijn aartsbisdom terugkeerde. Hoewel de Kardinaal alleen naar aanleiding van diens tachtigste ver jaardag op speciale uitnodiging van Z.H. de Paus naar Rome is geko men, neemt men in Vaticaanse kringen aan, dat niettemin de hui dige situatie van de Kerk in Beieren is besproken, alsmede de proble men, welke het tot standkomen van de grondwet van Bonn met zich heeft medegebracht. De vorige week Zondag heeft de Kardinaal ook de heiligverklaring van Jeanne de Lestonnac bijge woond De Kardinaal maakte daarbij een gezonde en sterke indruk. Na afloop daarvan had Kardinaal Von Faulhaber zijn eerste audiëntie bij Z.H. de Paus. INFILTRATIE VAN WILDE ZWIJNEN Op verscheidene plaatsen langs het Reichswald hebben wilde zwij nen rooftochten ondernomen op Ne derlands gebied. De landbouwers hebben hier veelal aardappelen ge poot en de zwijnen vinden dit blijkbaar een lekkernij. Te Otter- sum en Milsbeek heeft een nest wilde zwijnen over een flinke op pervlakte een aardappelveld geheel omgewoeld en de aardappels opge peuzeld. Verleden jaar hebben jagers, die des nachts een wachtdienst hadden ingesteld, een drietal wilde zwijnen in deze buurt neergeschoten. De dieren zijn echter niet honkvast. In een nacht verplaatsen zij hun leger soms 1525 km. De dichte be groeiing van het bos, waar de zwij nen zich bij voorkeur in ophouden, maakt het moeilijk, ze te naderen. BATAVIA, 23 Mei (Aneta). In een onderhoud met het Chinese dagblad „Keng Po" verklaarde ir. Djuanda, de republikeinse voorzit ter van de werkgroep voor finan ciële en economische aangelegen heden van de sub-commissie voor de terugkeer naar Djokjakarta, dat de grote lijnen van het plan voor de terugkeer der republiek bijna zijn gereed gekomen. Volgens hem is ten aanzien van de financiële, monetaire en econo mische kwestie reeds overeenstem ming bereikt met de Nederlanders. Hij achtte het niet nodig, noodrege- lingen te treffen in verband met de geldkwestie, daar de republiek on middellijk na de terugkeer het re publikeinse geld kan stabiliseren. De datum der terugkeer stelde Djuanda tussen 3 en 5 Juni. Met betrekking tot het communis tische gevaar zeide ir. Djuanda, dat dit in de republiek inderdaad bestaat, aangezien'in de republiek het communisme niet verboden is. Hij bevestigde de hcrieliteiv als zouden de communistische partij en de „Parti Murba" actief zijn, doch volgens Djuanda zijn beide or- Militairen krijgen gelegenheid te stemmen 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Bij de te houden verkiezingen voor de gemeenteraden zal het niet moge lijk zijn in een andere gemeente te stemmen dan in die, op welker «kie zerslijst men voorkomt; in het al gemeen stemt men dus in die ge meente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Aan kiesgerechtigde militairen, die aan deze verkiezingen wensen deel te nemen, dient voigens ministeriële beschikking daartoe gelegenheid te worden gegeven. Staatsloterij 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. In de 507e Staatsloterij, le klasse, 1ste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van f 20.000 gevallen. ganisaties nog niet zo sterk, dat men van een groot gevaar kan spre ken. Indien echter de huidige stand van zaken zou worden ge handhaafd. krijgen de communis ten gelegenheid, zich te versterken, aldus ir. Djuanda, die mededeelde, dat vele leden van de Partai Kom- munis Indonesia en van het Front Demokrasi Rakjat zich thans aan sluiten bij de organisatie van Tan Malaka. GRIEKS STOOMSCHIP VLOT GETROKKEN SCHIERMONNIKOOG, 23 Mei. - Het Griekse stoomschip Katingo- hadjipateras, dat bij het ejland Rot tum enige dagen geleden aan de grond was gelopen, is nu door twee sleepboten van Doeksen op Ter schelling en een Duitse sleepboot van de maatschappij Bugier uit Hamburg vlot getroken. Dit is geen Chinees. Want niet alleen de zonen en doch- teren van het hemelse rijk hebben een tong die een tan.q kan zijn. Met een dergelijk ge vaarlijk wapen zijn ook Wes terlingen toegerust. Er zijn mensen bij wie men altijd en eeuwig over de tong rijdt. Zij hebben de huwbare leeftijd misschien reeds overschreden en zijn daardoor wellicht wat verzuurd en hatelijk geworden. Met hun vlijmscherpe, alles hekelende tong zijn het echte tangen. Zij menen dat zij de beste en meest godsdienstiqe parochianen zijn. Maar omdat hun tong zo'n tang is, is ook hun vroomheid ijdel, onecht. Dat zei het Evangelie Zondag. En het is maar al te waar. Daar is geen woord Chinees bij. Tong-tang. MARCUS. FEUILLETON doo, a völmer tegen wil en dank 37. Zo iets als 'n rechtspositie lappen ze hier aan hun laars!" Ineens grinnikte Fol mer. „Je ziet er weer vrij toonbaar uit, zeg! Er gaat toch maar niets boven water en zeep!" August knikte terwijl hij op een punt van 't schrijfbureau plaats nam. Folmer loensde naar hem. „Die Signe Hansen deugt dus niet erg wel?" informeerde hij na een kleine pauze. „Hé? Ken je haar naam?" „Dat is altijd 't eerste waar ik naar vraag, als ik een aardig kind zie. Maar bij haar schijnt de aardigheid alleen aan de buitenkant te zitten!" „Och, dat zal ik niet direct zeg gen," antwoordde August ontwij kend. „Ik ben benieuwd, of zij zich nog eens hier durft vertonen." „Wat is er eigenlijk voorgeval len?" „Niet veel bijzonders. Een klop partij in een bar." „Zij had zeker een vriend, die heibel maakte, omdat je hem zijn meisje wilde afsnoepen?" „Toch niet. Ze was er vandoor toen de kloppartij begon." „Had zij genoeg van je?" „Het schijnt zo." „Drommels! zij gaf je dus een blauwe scheen! Ik probeerde met haar af te spreken en had het land, dat jij haar aan de haak sloeg. Nu hen ik blij achter 't net te hebben gevist." „Hoe kwam ze in de kiosk?" 'k Weet het niet. zij verscheen om ongeveer kwart over zeven, praatte een ogenblik met Louise Hansen, waarna deze zich kleedde en vertrok. Ik had het juist tame lijk druk. 'k Begon net een praatje met haar, toen jij roet in 't eten gooide. In welke bar gebeurde het en wat was de aanleiding, dat ze je zo toetakelde?" „Ken je de Maxim Bar?" „Een paar keer geweest. Ongege neerde boel." „Nu, dat dametje wilde iets eten en bracht me er heen. Toen zij haar biefstuk en twee cocktails ver schalkt had scheen zij het nodig te achten, haar neus te gaan poederen. Zij kwam niet terug. Daar ik ge noeg van 't wachten kreeg, riep ik de kellner om af te rekenen. De snoeshaan was zo bijzonder op me gesteld, dat hij me niet liet gaan. Waarop ik hem een stevige duw gaf en de ppppen direct begonnen te dansen." „Nog nooit gehoord, dat ze een gast willen beletten te vertrekken, wanneer hij het verkiest? Als hij tenminste zijn vertering heeft be taald." „Het was afgesproken werk. In een ommezien zaten me vijf kerels op 't lijf. Voor iedere tegenstander die ik vloerde kwamen twee ande ren in de plaats. Ik zou het loodje hebben gelegd, als niet een van de vechtersbazen de stommiteit be gaan had, het licht uit te knippen." „Is dat alles?" „Dat is alles." „En je telefoneerde de politie, dat je belangrijke inlichtingen kon ver strekken in verhand met de plun dering van de brandkast." August zag de klerk doordringend aan. „Hoe weet je dat?" „Duivels, daar heb ik mijn mond lelijk voorbijgepraat!" bekende Fol mer kleurend. „Stine Tidvall luis terde mee en vertelde het mij. Ook zonder dat had ik wel gesnapt, dat was, want om 'n doodgewone knok- er iets bijzonders aan 't handje partij in een bar bekommert de po litie zich niet." „Ik had belangrijke inlichtingen, ja, en ze staan niet in verband met de herrie." „Waarmee dan wel?" „Ik kan het je niet zeggen." „Luister eens, Söderman. Ik be vind me in een pijnlijke positie. Er is me alles aan gelegen, dat de in brekers worden geknipt. Baron de Béringuard liet me 't halssnoer zien vóór hij het in bewaring gaf en nu kan de politie licht denken, dat ik enige zware jongens op de hoogte bracht. Ze hebben me 't naadje van de kous gevraagd, vooral hoofdin specteur Svendsen. Hij is een kwaaie rakker. Dan heeft een de tective van de verzekeringsmaat schappij me aan de tand gevoeld. Verdorie, heb ik baron de Béringu ard verzocht, mij 't halssnoer te tonen? 'k Wou, dat hij 'n ander er mee gelukkig had gemaakt! Nu verdenken ze mij en ik vind het al lemachtig beroerd. 'k Dóe er 's nachts geen oog van toe." „Ik heb niets ontdekt, wat jou bezwaart. Als jij je plicht hebt ge daan, niet meer en niet minder zal niemand je er kwaad op aankijken." „Tja, maar ondertussen lichten ze je doopceel! Er zgn enkele din gen, die ik liever niet aan de grote klok gehangen heb. Ik gok wel eens op paardenrennen en kom in gelegenheden, waar grot wordt ge speeld. Best mogelijk, dat ik daar buiten mjjn weten in kennis ben ge komen met een stuk of wat lui, die niet zuiver op de graat zijn. Begrijp je nu, waarom ik in mijn rats zit?" „Wanneer je voor je zelf over tuigd bent part noch deel aan de inbraak te hebben, zie ik niet in, waarvoor je in de rats zou zitten." „Zeg!" viel Folmer opeens giftig uit. „Jij behoeffr waarachtig niet te doen alsof je de blanke onschuld bent! Vraag dat maar eens aan inspecteur Uppström! Jij was nog nachtklerk toen de brandkast werd leegehaald, o zo!" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3