Sociale verzekering der reserve-politie v.v.\ ;Wat zal de Parijse conferentie opleveren? Zondag 29 Meibegin van de Indische Missieweek v. RADIO-PROGRAMMA Z.A.P. krijgt Schoorl op bezoek PAG. 4 Zaterdag 28 Mei 1949 De week in het buitenland Oostenrijk in het geding? Ook Griekenland aan de orde j De crisis in Frankrijk Mens en Melodie Ad spirantentour nooi in Wormerveer k WAT ZAL PARIJS OPLEVEREN? Dit is de vraag, die op dit ogenblik in de verschillende internationale politieke centra der wereld met grote spanning wordt gesteld. Want het zijn niet alleen de grote Vier, die bij de problemen, welke momenteel in het fraaie historische hotel aan de Avenue du Bois worden be sproken, direct betrokken zijn, maar Duitsland en Oostenrijk zijn zeker niet minder belanghebbenden. En ook de Benelux- landen zijn bij de oplossing van het Duitse probleem zeer nauw verbonden, zodat zij dan ook in Parijs gevraagd hebben voort durend op de hoogte te worden gehouden. Hetgeen de Franse minister Schuman Woensdagavond hen heeft toegezegd. Voor lopig valt er echter nog niet veel te vertellen. We verkeren in Parijs nog steeds in de periode van kleine voorposten gevechten, die als verkenning van het terrein alleen maar waarde hebben. Tot nu toe is de sfeer daar in het in rose marmer opgetrokken paleis, naar het model van het Klein Trianon, nog steeds aller vriendschappelijkst, maar dat dit nog lang zal blijven gelooft niemand. Moskou heeft zeker niet op deze conferentie aangedrongen om te de- .nonstreren hoe vredelievend en toe- ichietelijk het plotseling geworden s. Het voorstel, dat Wisjinsky Voensdag zo langs zijn neu.s weg leed, om terug te keren naar Pots- lam en dan een streep te halen, toor alles wat sindsdien is gebeurd n waardoor de sfeer zo vertroe- >eld zou zijn ,wees er reeds duide- ijk op, waar de Russen heen wil- en, n.l. alles ongedaan maken, vat sedert zij met zo weinig succes e Berlijnse Kommandantur verbe en, tot hun nadeel is tot stand ge- romen in Duitsland. Maar Bevin reeft daarop onmiddellijk een zeer uidelijk antwoord gegeven n.l. dat laar geen sprake van kan zijn en at de West-Duitse Staat nu ze enmaal in het leven geroepen is, 'lijft bestaan, althans zo lang tot at er volledige overeenstemming s bereikt over een herstel van een entraal Duitsland. Hoe men in loskou daarop tenslotte zal rea- eren, daaromtrent is op dit ogen- ilik nog niets bekend. Men ver- vacht echter algemeen wel, dat de lussen voorstellen zullen doen, die r vooral op gericht zijn, om de inds de blokkade verloren gegane ympathie voor Rusland bij het iuitse volk en de populariteit van e Amerikanen, weer te niet te oen. En wel door het indienen van oorstellen, die wel vol giftige veerhaken zijn, zodat ze voor de eallieerden onaannemelijk zijn, raar die het Duitse volk zouden loeten overtuigen, hoeveel ze van e Russen te verwachten hadden, ils die egoïstische geallieerden er raar niet waren. Maar het is zelfs zeer de vraag, f de Duitsers daar nog in zullen rappen. Het feit dat vrijwel alle riders in Duitsland, behalve de Communisten, hun volge.lingen voor eze tactiek reeds openlijk waar- chuwen, wijst er wel op', dat de luitsers niet meer zo naitf zijn, als e Russen menen. Ook al bljjft het een feit, dat het )uitse volk er aan gewend is, met ich te laten sollen en het altijd nog ls de meest juiste tactiek acht, ich aan de meest biedende te ver lopen, ook al zou die koop voor hen en harde slavernij betekenen. Maar nog eens, we wachten rus- ig af, als de lezers onze volgende vekelijkse kroniek onder ogen krij- ■en is er waarschijnlijk al wat meer ekening te bespeuren. Oostenrijk in het geding Wat bij de voorbereidende be prekingen ook reeds is vastgesteld dat is, dat ook het Oostenrijkse probieem in Parijs aan de orde zal worden gesteld, zelfs al zou men er niet in slagen het over Duitsland eens te worden. Natuur lijk hopen we het over Duitsland eens te worden, riposteerde Wis jinsky onmiddellijk, toen Bevin de ze voorwaarde stelde, waarop de Engelse minister antwoordde: „Dit hangt geheel van U af". Waarop de Rus weer antwoordde, dat 't wel licht driemaal meer van de ande ren afhing dan van hem. Maar het resultaat van deze dialoog was in elk geval, dat het Oostenrijkse pro bleem weer voor de zoveelste maal aan de orde komt. Nog maar kort geleden hebben de plaatsvervan gers van de vier heren in Parijs, zich in Londen met dit probleem bezig gehouden, met geen ander re sultaat, dat nu weer enkele artike len van het Oostenrijkse vredes- accoord zijn vastgesteld, maar dat er van de 35 artikelen van het ont- werp-verdrag, nog altijd 18 geen beslissing konden bereiken en daar onder zijn de meest belangrijke. Dit is het povere resultaat van ruim 3 jaar onderhandelen. De grenswijzi ging aan de Joego-Slavische grens n.l. de verdeling van Karinthië en de kwestie van het voormalig Duits bezit, blijven de grote struikelblok ken. Intussen geeft men in Wenen zelf reeds duidelijk blijk van het agressief maar begrijpelijk onge duld. Dezer dagen hield de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken Gruber een rede, waarin hij zeide, dat wanneer men ook nu in Parijs weer geen accoord bereikt de Oostenrijkers niet langer zouden wachten op hun vredesverdrag, er moet een einde komen aan de ge camoufleerde bezetting van ons land. Dit laatste sloeg op de inder daad onomwonden belofte, tijdens de oorlog door de geallieerden aan Oostenrijk gedaan, dat hun land niet als vijandelijk, maar als bevrijd gebied zou worden beschouwd. Gruber wenste, dat Oostenrijk on middellijk een eigen leger zou op richten en zo een der grote mo gendheden weigert Oostenrijk te verlaten, zal Oostenrijk dit land voor de UNO dagen, onder beschul diging van aanval op Oostenrijk. Deze rede van Gruber was zo scherp, dat een deel van de pers haar op Engels-Amerikaans ver zoek enigermate censureerde, maar de Kath. Volkspartij, waartoe Gru- ben behoort en die de meerderheid heeft in het parlement heeft zich duidelijk achter de woorden van ZONDAG 29 MEI HILVERSUM II, 415 M. CRO: 8.00 Nieuws en weerrappor- cn; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.25 nleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis m le parochiekerk v— de H. Geor- us te Spierdijk; NCRV: 9.30 Het dieuws; 9.45 Werken van Henry 'urcell; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Coor, orkest, sopraan en trompet; •CRO: 12.15 Apologie; 12.35 Gramo- oonmuziek; 12.40 Amusements (Dr iest; 12.55 Zonnewijzer; 1.00 Het lieuws; 13,20 Uit het boek der boe ien; 14.00 Kamermuziek; 14.30 Ge- prekken met kunstenaars; 14.40 dissa Sancti Aloysii, Johann Mi- hael Haydn; 15.15 ,.Wat behoort dke grondgebruiker over de Pacht- vetgevïng te weten?"; 15.25 Metro- iole Orkest; 18.10 Sport; 16.25 Ves- iers in de kapel van het Missiehuis .Pater Damiaan" van de Paters der I.H. Harten te Sint Oedenrode; KOR: 17.00 Kerkdienst; 18.00 Ned. Zendingsraad; NCRV: 18.30 Swec- inck-psalmen; 18.45 Orgelspel; 9.30 Nieuws; KRO: 19.45 Gramo- oonmuziek; 19.50 Boekbespreking; 10.05 De gewone man; 20.12 Gevari- ■erd programma „Uit en Thuis"; 12,37 Actualiteiten; 22.45 Avond- tebed en liturgische kalender; 23.00 dieuws; 23.15 Utrechts Stedelijk Irkest en pianosolist; 23,50 Gramo- oonmuziek. HILVERSUM I, 301 M. /ARA: 8.00 Nieuws en weerrappor- en; 8.15 Postduivenberichten; 8.17 Iramofoonmuziek; 8.30 Wenken 'oor de vacantia; 8.40 Gramofoon- nuziek; 9.10 Postduivenberichten; '.15 Gramofoonmuziek; 9.45 Geeste- ïjk leven; 10.00 Mecstertrio; 10.30 n de tuin der poëzie; 10.50 De Jon- ;e Flierefluiters; 11.15 Kleinkunst; VVRO: 12.00 .,The Fairy Aviation Vorks Band"; 12.30 De Zondagclub; 2.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.20 The Vvroleans; 13.50 Even afrekenen; 4.00 Gramofoonmuziek; 14.05 Boe- lenhalfuur; 14.30 Omroeporkest en oliste; 15.45 Filmpraatje; 16.00 The Ikymasters; 16.30 Sportrevue; /ARA: 17.00 Orgel-ensemble; 17.25 Dameskoor; 17.45 Kwartet Jan Cor- luwener; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 8.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; KOR: 19.00 Kinderdienst; AVRO: 10,00 Nieuws; 20.05 Reportages; 10.15 Orchestre Miniature; 20.45 lersengymnastiek; 21.15 Musette irkest; 21.40 Hoorspel ..De laatste lagen van Pompei": 22.15 Kamèr- irkest en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 30 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Gra mofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Commentaar op het kussengevecht: 9.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 11.40 Sopraan en orgel: 12.10 Gramofoonmuziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws: 13.15 „Vrij en Blij"; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolra dio; 14.35 Zendingsmiridag; 15.30 Geestelijke Ynuziek; 16.45 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor kleuters: 17.15 Schoolzangwedstrijd; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Met band en plaat; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.15 Orgel; 21.00 „Rondom onze volksgezondheid"; 21.20 Koor en orgel; 21.50 Gramofoonmuziek; 22.00 Hollands Strijkorkest: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.40 Gra mofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7,30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten: 8.15 Gramofoonmuziek; 8.40 Orgel: 9.00 Gramofoonmuziek: VPRO: 10.00 Voor de ouden van dagen; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De regenboog; 11.20 Tenor en piano; 11.40 Voordracht; 12 00 Accordeola; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor het platteland: 12.38 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13.20 Malando en zijn tango-rumba orkest 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Jonge Nederlandse kunste naars- 14.30 ..Venus en haar schijn gestalten"; 14.45 De Zondvloed, oratorium van Camille Saint-Saëns; 15.40 Carmen (hoorspel!; 16.55 Gra mofoonmuziek; 17.00 De school is uit; 17.30 Piano: 17.45 Overzeese Kroniek; 18.00 Nieuws; 18.20 Gra mofoonmuziek; 13.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Klankbeeld; 19.30 Viool en piano; 19.45 „Als de Betuwe in bloei heeft gestaan 20.00 Nieuws; 20.15 Bekende melo dieën; 20.50 De Ducdalf; 21.10 Radio Philharmonisch Orkest; 22.10 Bene lux; 22.25 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. Gruber gesteld. Overigens kan moeilijk worden ontkend, dat het ongeduld der Oostenrijkers gemoti veerd is. Dank zij de Marshall- steun is ook in dit land een duide lijk economisch herstel ingetreden en de zware industrie heeft reeds een hogere productie dan in 1937 't geval was. Men zou intussen met het herstel reeds belangrijk verder zijn .indien de onrechtmatige be zetting van het land die economisch en fananciëel zwaar drukt, was op geheven. Al deze factoren maken 't volkomen begrijpelijk, dat men in Wenen van deze onrechtvaardige ballast nu eindelijk wel eens bevrijd wil worden, om ook hier de vleu gels vrij te kunnen uitslaan. En Griekenland? Evenals bij de besprekingen over de opheffing van de Berlijnse blok kade, die ondanks officiële ontken ningen toch achter de schermen zijn ingeleid, gaan er nu hardnek kige geruchten, dat er achter de coulissen besprekingen aan de gang zouden zijn tussen de Russen en Amerikanen over een oplossing Van de Griekse kwestie. Voorlopig ge ven beide partijen elkander nog de schuld, hier als gangmaker te zijn opgetreden. Zo wist het Russische persbureau Tass te> melden, dat op 26 April ten huize van Trygve Lie in New York de Rus Gromyko werd uitgenodigd en daar de Amerikaan Dean Rusk ontmoette en de En gelsman Mac Neill en dat deze laatsten bij deze gelegenheid de Griekse kwestie ter sprake brach ten en Gromyko vroegen of het ook niet tijd werd om deze voor de vre de zo gevaarlijke kwestie, uit de weg te ruimen. Later zou dit on derhoud in de wandelgangen van Flushing Meadows zijn voortgezet. Deze versie-wordt echter in Wash- tington officiël gelogenstraft. Gromyko zou op 22 April Mac Neill en Dean Rusk gepolst hebben over een vredesvoorstel inzake de Griekse kwestie. Waaraan werd toegevoegd, dat volgens de Ameri kaanse Regering de Griekse kwes tie alleen kan worden opgelost bin nen het raam der UNO. Men wil in deze niets ondernemen achter de rug van de regering te Athene. Dit laatste communiqué behooeft men ook niet helemaal letterlijk op te nemen. Integendeel hoewel het be grijpelijk is, dat de Ver. Staten dit probleem zeer voorzichtig willen benaderen, omdat men er alle be lang bij heeft Griekenland tot vriend te houden en de huidige re gering niet in moeilijkheden te brengen, begrijpt men van de ande re kant in Washingtonook zeer goed, dat deze zaak niet eeuwig slepende kan blijven. Deze burger oorlog is een etterende wonde, die blijvend gevaar oplevert voor het ontketenen van een nieuwe Euro pese oorlog. Terwijl hij van de an dere kant zoveel materiële en mo rele ellende over Griekenland brengt dat ook deze tactiek van Rusland, om op de duur dit land rijp te ma ken voor het communisme, doeltref fend moet zijn. Een tiende van de bevolking n.l. 800.000 mensen leven als vluchtelingen; 10.000 mensen le ven in concentratiekampen als po litieke gevangenen, terwijl er sinds de Koning terugkeerde 2.313 dood vonnissen zijn votlrokken. Tenge volge van dit alles is de ruime Marshall-aanvoer volkomen ondoei ti effend gebleken en zakt het land steeds verder in het moeras. Zelfs als nu aan de burgeroorlog een ein de kwam, zouden de Amerikanen het 5 jaar lang ruime credieten moeten geven, wilde het land in 1954 weer enigszins op eigen be nen kunnen staan. Dat Amerika bij een oplossing van dit probleem dus een groot belang heeft, ligt voor de hand. De hinkende crisis in Frankrijk Nadat het enige tijd lang scheen, dat Frankrijk in een rustige sfeer zich trachtte te ontworstelen aan de ernstige economische crisis, waarin het land verkeerde, is plot seling deze sfeer verbroken en werd het Franse volk opnieuw veront rust door een noodkreet van de Regering, dat wanneer niet op kor te termjjn een financiëel sanering plan werd aanvaard, andermaal 'n nationaal bankroet dreigde. Maar 'n financiëel saneringsplan komt niet tot stand zonder grote offers en ook in de politiek hoort men vaak de woorden, waneer er offers ge vraagd worden: „Na U". De Regering Queuille heeft een drastisch bezuinings en belasting plan aan de Kamer voorgelegd en daaraan haar lot verbonden, maar de Kamer verwierp de verhoging van de benzine-belasting, waarop de Regering verklaarde, dat zij zon der deze heffing haar verantwoor delijkheid niet langer kon dragen. Intussen waren beide partijen tot de overtuiging gekomen, dat een ministercrisis ditmaal men heeft op dit gebied alle mogelijkheden in Frankrijk langzamerhand totaal uitgeput - geen uitkomst bood en zo is na de verwerping van dit voorstel, het Kabinet opnieuw gaan overleggen met de politieke partij en, om tot een compronis te ko men, waarbij de Regering het geld kreeg, dat zjj op dit ogenblik be slist nodig had. De Regering hield echter een dreigende stok achter de deur n.l. wanneer niet uiterlijk Donderdag een bevredigend compronis werd bereikt, zij haar ontslag bij de pre sident van de Republiek zou aan bieden. Onder dit dreigement heeft de Kamer eieren voor haar geld geko zen en Woensdagavond berust in 'n compronis, hierop neerkomende, dat de benzine-distributie gehand haafd blijft, waarbij men tegen inle vering van een bon, de benzine kan krijgen tegen de oude prijs, maar dat de vrije benzine belangrijk ho ger zal zijn. Noch de Regering noch de Kamer was erg geestdriftig over dit com promis, maar de godsvrede was voorlopig weer getekend. Maar wie weet voor hoe lang, of hier misschien beter gezegd ,voor hoe kort? ,T. H. In cle memorie van antwoord op het eindverslag- der commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot regeling van de sociale ver zekering der reservepolitie zeggen de ministers van sociale zaken, van justitie en van binnenlandse zaken, dat zij geenszins de mening kunnen delen, dat de in het wetsontwerp vervatte regeling schriel zou moe ten worden genoemd. Intussen heeft het resultaat van een ingesteld onderzoek er wel toe geleid, dat de regering van oordeel is, dat op grond van gebleken prak tische bezwaren nog een tweetal nadere voorzieningen behoren te worden getroffen. Het is nl. gebleken, dat tot de reserve-politie ook toegetreden zijn personen, die werkloos waren of die inmiddels werkloos zijn geworden. In verband hiermede acht de rege ring het wenselijk, de regeling, die is getroffen voor degenen, die in en door de dienst wegens ziekte ar beidsongeschikt zijn geworden, uit te breiden tot degenen, die ten gevolge van werkloosheid geen aan spraken kunnen ontlenen aan de ziektewet. Dit betreft derhalve die genen, voor wie de ziektewet zou hebben gegolden, indien zij niet werkloos zouden zijn geweest. Voor dit personeel zal derhalve niet de eis gelden, dat het in en door de dienst ziek is geworden, doch uit sluitend, dat het in de dienst we gens ziekte arbeidsongeschikt werd of binnen een zodanige termijn na het verrichten van de dienst, dax artikel 55 van de ziektewet van toe passing zou zijn geweest, indien zij gedurende die dienst ingevolge die wet verzekerd waren geweest. Vervolgens is gebleken, dat de wens, om het ongevallenrisico rui mer te dekken dan krachtens de on gevallenwet 1921 mogelijk is, niet onredelijk moet worden genoemd. De ministers zullen dan ook zo spoe dig mogelijk een regeling voorbe reiden, waarbij ten aanzien van het ongevallenrisico voor de vrijwilli gers bij de reserve-politie nadere voorzieningen zullen worden getrof fen. Voor de rescrve-rijkspolitie heb ben zich tot nu toe ongeveer 4400 man en voor de reserve-gemeente- politie ongeveer 3000 man opgege ven. DE ACTIE TECEN DE KERK PARIJS, 27 Mei (AFP) Radio Vaticaanstad deelt mede, dat vol gens uit Krakau ontvangen berich ten, de Poolse censuur voor de eer ste maal' de bekendmaking heeft verboden van een schrijven van het Poolse Episcopaat. Verder verneemt de radio uit Warschau, dat pers en radio heftige critiek hebben uitge bracht op de nationale bedevaart naar het heiligdom van O. L. Vr. van Czestochova, waaraan meer dan 20.000 gelovigen deelnamenl HEETGEBAKERDE MATROOS Tijdens een stoeipartij Donder dagavond in het wachthuisje van het bootje naar Schellingwoude voor het Centraal Station te Am sterdam, heeft de 18-jarige matroos Arie de V. zijn 19-jarig meisje Pe- tronclla B. met een zakmes in de linkerarm gestoken. In het binnen gasthuis werd een pleister op de wonde geplakt. De jongeman, die zich kwaad had gemaakt omdat het meisje hem te hard aan zijn haar trok en haar darop met het mes een steek toe bracht, is enige tijd in bewaring ge houden, doch reeds weer vrij ge laten. Het zakmes heeft de politie de matroos ontnomen. Ondanks het heftig verzet in bepaalde Duitse kringen wordt het ontmantelingswerk van de Duitse zware industrie voortgezet. Een fotograaf van A.N.P.-foto is de eerste fotograaf, die er in is geslaagd opnamen te maken van het ontmantelingswerk en wel in de vroege fabrieken van Krupp te Essen. Deze foto geeft een beeld van een der grote machinehallen van de Krupp- fabrieken, zoals deze er thans tijdens de ontmantelingswerk zaamheden uitziet. Hier stonden enorme draaibanken, die voor en tijdens de oorlog dag en nacht op volle capaciteit werkten voor de Nazi-oorlogsmachine. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Woensdag een' studietocht gemaakt door een groot deel van Zuidoostelijk, Zuidelijk en Westelijk Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezich tigt Z. K. H. een wolspinnerij. DEN HAAG (KNP). Katho liek Nederland zal van Zondag 29 Mei tot en met de eerste Pinkster dag weer eensgezind deelnemen aan de Week van Gebed en Offer voor de Missiën in Indonesië en West-Lndië. Als Katholieken bid den we alle 52 weken van het jaar, dus iedere dag, naar de wens der Pausen, voor de kerstening der ruim een milliard ongedoopten, die met ons door dit leven heen trekken naar de eeuwigheid. Als Katholieke Nederlanders willen wij daarenboven tenminste eén week in het jaar, allen tezamen, ook nog bidden en offeren voor de bewoners van de missiegebie den in Oost en West, welke onder leiding van Gods Voorzienigheid, tot nu toe met ons vormden het Koninkrijk der Nederlanden. Dat wij voor deze missiegebie den sedert jaren één volle week met aandrang bidden en edelmoe dig offeren, is te danken aan de Priestermissiebond, die onder voorzitterschap van Zijne Emi nentie Johannes Kardinaal de Jong daartoe in 1936 het initiatief nam. Tengevolge van een rechtmatig verlangen naar onafhankelijkheid zullen straks de staatkundige ver houdingen tussen Nederland en die volken in Oost en West sterk gewijzigd worden. Toch zal Katho liek Nederland, hoever de schei ding ook worde doorgevoerd, met, ja nooit, opgeven de taak om die volken deelachtig te maken aan de kennis van Christus en aan de rijkdom Zijner liefde. Het missie werk in Oost en West is door Ne derland nooit begonnen uit eigen belang; integendeel, ontelbare ge beden, onschatbare offers aan geld en missionarissen heeft ons Ka tholieke volksdeel voor Indonesië BISSCHOPPEN VAN CHILI OVER SOCIALE VERBETERINGEN ROME, (K.N.P.) In een ge meenschappelijk herderlijk schrij ven heeft het episcopaat van Chili een „vier-punten programma" op gesteld, om „het land en de sa menleving te behoeden voor socia le dwalingen". Het herderlijk schrijven eist op de eerste plaats volledige toepassing van de socia le leer der Kerk; 2. een hervor ming van levenswijze van alle klassen en beroepen; 3. een ver nieuwing van de christelijke geest en 4. een hervorming van de so ciale instellingen. De bisschoppen sporen de gelo vigen aan, zich in te spannen voor een christelijke sociale rechtvaar digheid. Zij verklaren, dat on danks de sociale wetten en de be reikte vooruitgang, er nog veel te doen is om de door de H. Vader vooropgestelde idealen te berei ken. ue bisschepen wijzen er verder op, dat het de plicht van de kerk is, met het hoogste gezag Haar positie te bepalen t.o.v. de sociale en economische problemen, waar bij ook de morele vraagstukken op hét spel staandat de arbeider een loon moet ontvangen, dat hem in staat stelt eigendom te verwer ven, en dat het economische doel van de samenleving zijn moet aan een zo groot aantal mensen eigen dom te verzekeren. Een overdadige opeenhoping van rijkdom, zo gaat het schrijven verder, is de oorzaak van het hui dige economische kwaad, en een rechtvaardige verdeling der goe deren is daarom een dwingende eis. Het Marxisme zal geen ver betering brengen in de toestand van de arbeidersstand en van de samenleving, daar het de christe lijke grondbeginselen afwijst. Ver betering kan slechts verkregen worden door harmonie tussen de bedrijfsleiders en arbeidersorga nisaties, door spaarzaamheid van de arbeiders en door de aanwen ding van de rijkdom van bezit ters voor het welzijn van allen. EEN LIFTENDE OPLICHTER LEEUWARDEN. 28 Mei. De rijkspolitie te Kornwerderzand heeft de hand gelegd op een jon geman uit Huizum, zekere J. H. R„ die het laatste halfjaar in zijn on derhoud voorzag, door autobe stuurders, met wie hij al liftende het land doortrok, geld te vragen. Hij ging daarbij zeer geraffineerd te werk en door allerlei verdicht sels gelukte het hem bijna steeds een bedrag van f 5 a f 10 los te krijgen. Een kleine honderd per sonen werd hierdoor gedupeerd. Het geld werd in bioscopen en an dere gelegenheden van vermaak opgemaakt. en West-Inaië gebracht, zonder er ooit iets voor terug te ontvangen, tenzij de blijde overtuiging, dat wij meewerkten aan de grote tauk, waarvoor Christus Zich geheel en al gaf. Deze taak zullen wij. Katholieke Nederlanders, met Nederlandse taaiheid en vasthoudendheid door zetten; daartoe helpe ons God! Textieldiefstallen te Amsterdam Uit een textielfabriek aan de Valkenburgerstraat te Amsterdam werden deze week 13 mantels, voor een waarde van f 809.05 ge stolen. Van een bakfiets op de Ko ninginneweg werd een pak textiel, waarde f 305 meegenomen. Uit een woning in de Jan Luykenstraat nam een insluiper een colbertco- stuum mee. Gedurende de maanden Maart en April zijn uit een maga zijn van een textielfabriek aan de N.Z. Voorburgwal 84 shawls, win kelwaarde f 1233 ontvreemd. De politie heeft nog niemand de das om kunnen doen. Het Mei-nummer van „Mens en Melodie" opent met enkele ge dichten waaronder een van Ga briel Smit, en een in Memoriam van Laurens Bogtman, gewijd aan de nagedachtenis van de onlangs overleden muziekpaedagoge en zangeres Mevr. Noordewier-Red- dingius. In een korte mededeling wordt nog even teruggekomen op een in het vorig nummer van „Mens en Melodie" geplaatst exposé van Géza Frid over diens ervaringen betreffende het muziekleven in Indonesië. Het blijkt, dat de be wering als zou het wetenschappe lijk onderzoek van de Indonesi sche muziek onvoldoende zijn, niet strookt met de werkelijkheid. Volgt een lange lijst van gepubli ceerde werken en publicaties de systematische musicologische ex ploratie van de Indische Archipel betreffende Aan de hand van teksten komt W. H. Thijsse tot de opvatting, dat de eerste klaviersonate niet van Johann Kuhnau was, doch van de Nederlander Sybrandus van Noordt. Over deze Amsterdamse organist verstrekt hij interessante gegevens. Van de Spaanse meester Johan- nis Cabanilles verschenen onlangs drie bundels orgelcomposities, keuze-werk van Charles Tourne- mire en na diens dood door Flor Peeters verzorgd. Piet Visser schrijft over deze welkome aan winst van het organisten-reper toire. Dr. Jon L. Broeckx gaat na, in welke mate de musicale char meur Chopin voor het heden daagse publiek zijp aantrekkings kracht heeft behouden. Chopin blijft boeien èn om de romantiek van zijn persoon, èn om de pathe tische effecten, de weelderige ver sieringen en de modieuze vormen van zijn muziek. Prof. A. D. Fokker schrijft over een demonstratie van de midden toonstemming, terwijl Wouter Paap ter gelegenheid van het af scheid van Max Kloos als concert zanger diens leven en werk nog eens de revue laat passeren. De hedendaagse pianobouw is het onderwerp van een artikel door A. F. Spanbroek. INDONESIË IS NOC NIET VERLOREN Vervolg van pag. 1 In de naaste toekomst ligt de grote verdedigingsgordel in het Verre Oosten en in het hart daar van ligt onze Ind. Archipel, midden tussen twee werelddelen, Azië en Australië. Hier woont een bevolking van 80 millioen, welke technisch goed geschoold kan worden en deze woont op een eilandenrijk, dat door een landleger niet te bereiken is. Hij ziet in Indonesië voor onze souvereiniteit nog een grote toe komst, als er een hechte Unie komt, maar daar moet dan direct mee begonnen worden en voor de kracht van deze Unie is een vloot onmisbaar. Deze Unie, wil ze voor ons betekenis hebbeji, moet beschik ken over een belangrijke zeemacht. Als Nederland die zeeverbindingen in en naar Indonesië gaat bescher men, dan is alles nog lang niet ver loren. Niemand kan die taak beter vervullen dan wjj, die drie en een halve eeuw ervaring en die In Indo nesië nog altijd een zeer belangrijke goodwill hebben. Misschien zal men zeggener zijn kapers op de kust. Maar deze zul len tot de overtuiging komen, dat Nederland niet kan worden gemist, vooral niet, als men een sterk West- Europa wil. Nederland zal een zwakke stee in de West-Europese Unie blijven, als het van Indonesië wordt afgesneden. Het is volkomen onlogisch Marshall-hulp aan Ne derland te geven en het tegelijk af te snijden van Indonesië. De oude toestand van het Opper gezag in Indië zijn we kwijt en deze komt nooit meer terug. Misschien is dit wel goed ook, mar Indonesië kan Nederland de eerste tientallen jaren nog niet missen. Wij zullen daarvoor steunpunten van gezag en verantwoordelijkheid in Indonesië moeten bouwen en dat kan alleen door een maritieme ba sis. Slagen wij hierin niet, dan wordt Nederland teruggedrongen tot het kleine onbetekenende land, dat wij waren, vor we de wereld zeeën opgingen. Nederland is niet te vergeliiken met Scandinavië, Nederland leeft of sterft met zijn overzeese belangen. Wij moeten daarom in Nederland ons oog gericht blijven houden op de zee, niet alleen in Westelijke richting, maar vooral naar het Ver re Oosten. Op deze interessante rede volgde nog een belangrijk debat. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SVV—BW (28 Mei) BEKERWEDSTRIJDEN Kwartfinales EmmaHeracles Quick (N.)Sportci. Emma Willem IIHelmondia Fey enoordN eptunus GOUDEN KRUIS 2e RONDE Alw. Forward 3D.W.B. 1 M.O.C. 1—Blokkers 1 M.F.C. 2St. Bavo 1 W. Frisia 5—K.G.B. 1 S.E.W. 1—W. Frisia 4 W.G.W. 2H.R.C. 4 Z.A.P. 2—Petten 1 Oudesluis 2Geelzwart 2 A. Boys 4Aicmana 5 Hugo Boys 1P.S.C.K. 1 S.V.W. 2—Alkm, Boys 3 Uitgeest 1Kolp. Boys 1 V.Z.V. 1 vrije ronde AFD. N.H. BEKER Demi finale K.F.C. 3—de Rijp 1 Helder 2—O.S.V. 2 TENNIS-PROCRAMMA Hoofdklasse A Leimonias IDDV I Eindhoven 1Leimonias 2 Hoofdklasse B Spieghel 1Victoria 1 Thor R.W. 1—Aita 1 Festina 1—Hilversum 1 Nw. Marlot Cl. 1Park Marlot Overgangsklasse Nw. Marlot Cl. 4Inside 1 VVGA 1—Spieghel 2 Tweede klasse DDV 4—Return 1 Derde klasse Held. T.C. 1—Score 1 Schager T.C.Groen Wit 4 Velserbeek 1Inside 3 DDV 6Festina 5 Enkhuizen 1Watergr.m. 1 Zaandam 1Anonymus Vierde klasse Return 7—Tw. Bank 2 Toss 1Enkhuizen 2 Animo—KZTV 2 Held. T.C. 3Sigma Game Fighters 2Zaandam 2 Inside 4—Held T.C. 2 Juliana 2TCU 2 lek Waeck 1Toss 2 Dash 6—KZTV 3 WimbledonKNSM 2 IN DE AFDELING NOORDHOLLANL De promotie-competitie naar de K.N.V.B. loopt op haar laatste benen en met de eindstreep in zicht hebben Z.A.P. en Sijbekar- spel de beste kansen gekregen. Wel hebben Schoori en Sporters evenveel verliespunten, doch zo wel Schoorl als Sporters moeten er morgen op uit naar hun mede gegadigden en dat wil in dit sta dium van de strijd heel wat zeg gen. Z.A.P., dat bezoek krijgt van Schoorl, zal deze tegenstander ze ker niet onderschattten, want de withemden leden met 10 des tijds daar hun tot nu toe enige ne derlaag. Als er gespeeld wordt zo als tegen Sporters, dan zien we na afloop Z.A.P. als overwinnaar het veld verlaten. In Sijbekarspel is o.i. ook al de thuisclub favoriet, tenzij Sporters uit een ander vaatje tapt als in Anna Paulowna. Afd. N.-H.-beker. De laatste vier: O.S.V. 2, Helder 2, K.F.C. 3, en De Rijp 1 ontmoeten elkaar op onzijdig terrein. Helder 2 en De Rijp 1 zijn favoriet voor de finale. Gouden kruis. Zondag a.s. de 2e ronde. Interessante ontmoetingen staan op het programma zoals: M.F.C. 2 —St. Bavo 1; W. Frisia 4—S.E.W. 1, Z.A.P. 2Petten 1, Hugo Boys P.S.C.K.. V.Z.V. 1 heeft ditmaal een vrije ronde. Adspiranten tournooi. Dit jaar is het jaarlijkse adspi- ranten-tournooi in tweeën ge splitst. Morgen komen 120 elftal len in Wormerveer aan bod en eind Juni 'r. tweede groep in Den Helder. In Wormerveer gaan Alw. Forward en Meervogels A het pro beren; de overige R.K.-clubs gaan naar Den Kelder. Als het weer meewerkt, wordt het weer een prachtige jeugddag. BERGEN. duurde en b naire bestuu dering van dese vacatur de oppotitie alt overworn De leden waren gistere: tale (ea, 300) Jager gekome ken aan de ontstaan was van Baron Te en de heer R laatste de zich solidair Reeds lang V.V.H.B. (VFi Bedrijven), V.V.V.-bestuu tnt moeifijkhe deze organisa werking aan in hun pensic ten. Men zal dat een pogin de vacature-li in het V.V.V de vorige V lukfe. De directe bestuurscrisis V.V.D. meen voeren voor onder ingezetf behoud van casu voor 't bestuurslid, Amerongen V.V.V.. waai maakte, onk nen van de desgevraagd debestuursledf: deling te doe' lijk werd ge als bestuurslii ook de heer 1 beeld volgde de actie van het initiatief vreemd was leden verklaai de heer Rof functie ter doening van Reeds om V.V.V.-ërs in gesloten deur zaal. die om uiterste hoek bestuurstafel stukje van „Aan het aftr de opwekken dispereert stond onder Blankendaal vergadering van welkom taak op zich deze vergader van de afgeti heer Roggeve spr. node gaarne weer willen terugz echter aan besloot spr. wie in het ren. De uit bewogen ve voorgelezen hier 20 mir werden one Ter inleidm van een nieuv lezing gedaan 'n 30-tal leden DIA HUWI BERGEN. a.s. viert hi Duinvan huwelijksfeest, zeker waard i telheid van h< te ontrukken woonde aanvs meer, de hun huweujK naar Bergen, veehoudersbed De laatste woont het werk weer gedragen, waar het leeft. De een ongelul van 1943 wi niet overige die drie ja; jarige leeft goede gezoi Zü wordt in de bloei familie en gen en om huwelijk gehad, ac achterkleinkin Het zijn ziene mense tig is verloi terugdenken leven voor gelegd. De grotendeels kunnen de nog wel vei die zij hebb '43 tot Mei Het feest loft. dat zoon en hoff aan den gevit een H. l/i achterneef wijk. Als nog verte! Duin van blad af geweest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4