Bond van Zuivelfabrieken AKKERTJE V.V.V.-BESTUUR TE BERGEN WEER IN FUNCTIE ALKMAAR m mm a m m m VERGETEN Fa. Bertus Schot Zn. Fa. B. Schot St Zoon Zaterdag 28 Mei 1949 V.V.H.B.-oppositie overwonnen "1 Mechanisatie en coöperatievan belang voor de zuivelindustrie Dammen 0% 0% W. 4 s m s m n n 'ai m i 9 m m m €E mms mme- m V"sg" m 4 §1 JU tH au as ÈS 9 sï Marktberichten Ver. voor Ziekenhuisverpl. Alkmaar Binnenkort: Algem, Vereniging voor Ziekenhuis- verpleging Noordholland Noord Aan onze Leden! Alkmaarse Huish.- en Industrieschool TENTOONSTELLING OPENBARE LESSEN Hel HijwiclSolev De nationale gemotoriseerde fiets. Binnenkort ook in uv omgeving te leveren LEVER UW KQLENB0N 36 STEEMAN's KOLENHANDEL Afdeling Alkmaar der Maatschappij t. b. d. Toonkunst Etalage- en Reclamebureau „DE WAAG" ETALAGES Uw kolenbon 06 in te leveren BEL 3059 en de komt ze halen en brengt de kolen! Voor VEEL en GOEDE anthraciet: ADVERTEERT IN DIT BLAD! Ook ffeeft Vder toxamdf ritten PAC c BERCEN. In een bewogen vergadering, welke van 8 tot 1 uur duurde en bezocht werd door ca 300 leden, is het demission- naire bestuur van V.V.V. weer in functie getreden, met uitzon dering van de heer Taets van Amerongen; de vervulling van deze vacature komt op de volgende vergadering aan de orde. Met de oppositie van de V.V.H.B. werd afgerekend en deze kan nu als overwonnen worden beschouwd. De leden van V.V.V, Bergen waren gisterenavond in grote ge tale (ca, 300) naar De Rustende Jager gekomen, om 'n eind te ma- ben aan de bestuurscrisis, welke ontstaan was door het bedanken van Baron Taets van Amerongen en de heer Roggeveen, met welke laatste de overige bestuursleden zich solidair verklaarden. Reeds lang had de actie van de V.V.H.B. (Vrije Ver, van Horeca- Bedrijven), gericht tegen het V.V.V.-bestuur aanleiding gegeven tot moeilijkheden; de leden van deze organisatie weigerden mede werking aan de registratie van de in hun pensions verblijvende gas ten. Men zal zich ook herinneren, dat een poging hunnerzijds om in de vacature-Roggeveen mej. Kreb in het V.V.V.-bestuur te krijgen, in de vorige V.V.V.-vergadering mis lukte. De directe aanleiding tot deze bestuurscrisis was de actie, die de V.V.D. meende te moeten gaan voeren voor een geldinzameling onder ingezetenen en gasten voor behoud van het Natuurschoon, in casu voor 't Oude Hof. Het V.V.D.- bestuurslid, de heer Taets van Amerongen hield liet bestuur van V.V.V., waarvan hij ook deel uit maakte, onkundig van deze plan nen van de V.V.D. en weigerde desgevraagd daarvan aan zijn me debestuursleden van V.V.V. mede deling te doen. Toen hem dit kwa lijk werd genomen, bedankte hij als bestuurslid van V.V.V., waarop ook de heer Roggeveen dit voor beeld volgde, vermoedelijk omdat de actie van de V.V.H.B. ook aan het initiatief van de V.V.D. niet vreemd was. De overige bestuurs leden verklaarden zich solidair met de heer Roggeveen en stelden hun functie ter beschikking, onder af doening van de lopende zaken. Reeds om half 8 stonden de V.V.V.-ërs in de queue voor de nog gesloten deuren van de vergader zaal, die om 8 uur al tot in de uiterste hoeken gevuld was. Op de bestuurstafel stond 'n aardig bloem- stukje van 'n onbekende gever: „Aan het aftredende bestuur" met de opwekkende woorden: „Ende dispereert niet". De vergadering stond onder leiding van de heer P. Blankendaal, die tegen half 9 de vergadering opende met 'n woord van welkom; spr. zei ongaarne de taak op zich te hebben genomen deze vergadering te leiden in plaats van de afgetreden Voorzitter, de heer Roggeveen, die wij aldus spr. node missen, en die wij gaarne weer op deze plaats zouden willen terugzien, (appl.) Het is echter aan de vergadering, aldus besloot spr., die moet uitmaken, wie in het bestuur zullen terugke ren. De uitvoerige notulen van de bewogen vergadering van 18 Febr., voorgelezen door Mr. F. Zeiler, die hier 20 minuten voor nodig had, werden onder dank goedgekeurd, Adhaesie Ter inleiding van de verkiezing van een nieuw bestuur, werd voor lezing gedaan van 'n schrijven van "n 30-tal leden, gericht aan de heer Gezondheid, Schoonheid en Beschermin voor Uw hu/t In dozen en tuben van 40-75-90 ct. Hamea. de H a «9 m 11crème van Mijnhardt. (Adv.) DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST BERGEN. Donderdag 2 Juni a-s. viert het echtpaar P. Duin—G. Duinvan Wonderen zijn 60-jarig huwelijksfeest, een gebeurtenis, die zeker waard is, om aan de verge telheid van het leven van alle dag te ontrukken. De diamanten bruid woonde aanvankelijk in de Berger- meer, de bruidegom te Heiloo. Na hun huweRjk kwamen zij voorgoed naar Bergen, waar jarenlang het veehoudersbedrijf werd uitgeoefend. De laatste vijf en twintig jaar woont het echtpaar Duin, dat het werk weer aan anderen heeft over gedragen, aan de Loudêlsweg no. 47 waar het een rustige oude dag be leeft. De bruid, die tengevolge van een ongelukkige val in de winter van 1943 wat slecht ter been is, ge niet overigens met haar echtgenoot die drie jaar ouder is en de 85- jarigo leeftijd bereikt heeft, een goede gezondheid. Zü worden deze dagen al aardig in de bloemetjes gezet door hun familie en vrienden, die zij in Ber ge» en omgeving hebben. In hun huwelijk hebben zij twee dochters gehad, acht kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. Het zijn eenvoudige, maar ge ziene mensen, wier leven vrij rus tig is verlopen en die met vreugde terugdenken aan het goede, dat het leven voor iedere mens heeft weg gelegd. De onprettige dingen zijn grotendeels al weer vervaagd, al kunnen de beide diamanten oudjes nog wel vertellen van de evacuatie, die zij hebben meegemaakt van Jan. '43 tot Mei '45. Het feest van de diamanten brui loft, dat ten huize van de schoon zoon en dochter, de fam.' Braken- hoff aan de Stroomerlaan zal wor den gevierd, wordt begonnen met een H. Mis opgedragen door een achterneef, kap. N. Duin uit Reeu- wijk. Als bijzonderheid werd ons nog verteld, dat de echtelieden Duin van de oprichting van ons blad af altijd trouwe lezers zijn geweest. Roggeveen en de uit solidariteit niet deze afgetreden bestuursleden, waarin met klem werd aangedron gen op aanblijven; het schrijven getuigde van waardering voor het werk van deze bestuursleden, die aldus het schrijven de hou ding van de heer Taets van Ame rongen en de V.V.H.B. op de juiste wijze gepeild had'den; ook van 'n 30-tal leden uit Bergen aan Zee was 'n dergelijk schrijven ingeko men, alsmede van de Ver. .,Ppal 33" uit Bergen aan Zee, van de heer J. Leyen uit Eindhoven, oud-bestuurs lid eu mede-oprichter van V.V.V. en van de Hr. en Mevr, Djesfeldt. cue in overweging gaven 'n motie van vertrouwen te stellen. Nadat de heren Munk en Hoger- vorst hadden voorgesteld het be stuur te herkiezen betoogde de heer Van Rees Vellinga, dat men de moeilijkheden, die er ongetwijfeld zijn, niet uit de weg moet gaan door een motie vap vertrouwen in het demjssionnaire bestuur, doch deze moeilijkheden moet trachten op te lossep. Hij stelt voor 'n Com missie van Goede Diensten te be noemen of de oppositie in het be stuur op te nemen. De wnd. Voorzitter herinnert aan de vorige vergadering, waarin de oppositie medewerking toezegde. Hetgeen daarna gebeurd is, was voor het bestuur mede aanleiding af te treden; het zal afhangen van het al dan niet terugkomen van de heer Roggeveen, of het bestuur weer terug zal keren. De heer Termeulen was van me ning, dat met het bedanken van de heer Taets van Amerongen de moeilijkheid was opgelost; als de V.V.H.B. zich nu nog bereid ver klaart mede te werken, is de zaak gezond. De heer Peetoom betoogt, dat er van de zijde van de V.V.H.B. van geen sabotage spra-.e is; hij zegt dit op grond van 'n verklaring van een Mr. in de rechten. De heer Slikker sluit zich hierbij aan; de V.V.H.B. was het slechts niet eens met de wijze van admini stratie van de beschikbare pension ruimte. De heer Zeiler herinnert er aan, dat de z.g. lijstjes bij besluit van de meerderheid der belang hebbenden zijn afgesloten; aan de hand van de ervaringen met Pasen opgedaan, toen ter elfder ure nog vele passanten moesten worden on dergebracht, bepleit spr. de nood zaak van de nieuw-opgezette in lichtingendienst, in samenwerking met andere V.V.V.'s. Met het woord „sabotage" vond het bestuur de houding van de V.V.H.B, tegenover deze dienst niet te sterk tot uit drukking gebracht. Het is in 't be lang van de bedrijven zélf aan deze logies-inlichtingendienst mede te werken; en bovendien in 't belang van de gasten. Toen de heer Slikker opmerkte, dat het verschil tussen V.V.H.B. en V.V.V. was. dat V.V.V. een jurist in zijn midden had, merkte de heer Zeiler snedig op, dat de Mr. in de rechten die V.V.H.B. geadviseerd had toch ook jurist was; (hilariteit). De heer Peetoom zei, dat de V.V.H.B. de betekenis van het nieuwe systeem van inlichtingen dienst wellicht niet begrepen had. De wnd. Voorzitter zei daarop, dat het bestuur dan gaarne het woord „sabotage" terugnam. Na 'n korte pauze kwam de kwestie ,,'t Oude Hof" ter sprake. De heer Beyneveld betoogt, dat het georganiseerd verzet van- de V.V.H.B. ten doel heeft V.V.V. on der curatele te stellen en zelf het voogdijschap op zich te nemen; geen bestuur kan onder deze con ditie zijn mandaat aanvaarden of behouden. Deze niet-instructieve oppositie moet verdwijnen en spr. zou het toejuichen, als de V.V.H.B. zich liquideerde en zich oploste in V.V.V. Spr. bepleit voorts de her verkiezing van de heer Roggeveen wegens diens verdiensten voor V.V.V. en Bergen. De heer Schuyl dringt er bij de V.V.H.B. op aan, haar onorganisa torisch werk te staken en met V.V.V. samen te werken. 't Oude Hof De heren Verolme en Slikker brengen het beleid van het bestuur inzake de actie van 't Oude Hof ter sprake. De heer Zeiler noemt dit de druppel, die de emmer deed over lopen; het bestuur had de indruk gekregen, dat er verband bestond tussen de V.V.H.B. en de actie van de V.V.D., die 't Oude Hof in de politieke sfeer bracht, hetgeen on gepast was. Het aftreden van de heer Roggeveen werd hierdoor mede veroorzaakt. De heer Van Rees Vellinga (voorz. V.V.D.) ontkent ten stel ligste, dat er verband bestaat tus sen V.V.H.B. en de actie van V.V.D. voor 't behoud van het natuur schoon. V.V.D. heeft genoeg zorgen, om zich ook die van de V.V.H.B. nog aan te trekken. Mej. Kreb merkte aan het adres van de heer Zeiler op, dat op diens initiatief de V.V.H.B. gesticht was. De heer Zeiler: „Om vakbelan gen te dienen en niet om oppositie in V.V.V. te voeren; U yerstaat uit stekend de kunst, om anderen, zo als de heer Peetoom en de heer Van Rees Vellinga voor u te laten praten. Mej. Kreb; die insinuatie moet u waar maken! De heer Zeiler: U is het touwtje tussen de V.V.H.B. en de V.V.D,; de convocatie voor de V.V.D.-vergade ring over 't Oude Hof is op uw schrijfmachine getikt. Mej. Kreb: Ik heb die convocatie niet getikt; die woorden zult u te rug moeten trekken! De heer Zeiler: Dat doe ik nooit! Roggeveen herkozen De heer Blankendaal stelt dan aan de orde de verkiezing van 'n bestuurslid in de vacature-Rogge veen; deze werd herkozen met 216 van de 257 st. (25 blanco; 6 op Peetoom; 3 op v, Rees Vellinga en Schuyl; Taets van Amerongen, Driessen en Mej. Kreb 1 st,). Nadat het bestuur zich beraden had, kwam het ter vergadering te rug met de heer Roggeveen in zijn midden, met applaus door de ver gadering begroet. Desgevraagd ver klaart de heer Peetoom namens de V.V.H.B., dat deze tot samenwer king bereid is; waarna de heer Blankendaal namens zijn medebe stuursleden verklaart, dat zij terug komen op hun besluit, om af te treden, Spr. wenst onder applaus der vergadering V.V.V. geluk met de terugkeer van de heer Rogge veen, die op zijn beurt de vergade ring dankt voor hc» in hem gestel de vertrouwen en opwekt te vech ten voor positieve dingen, als het behoud van de tram en het niet- terugkeren van het vliegveld. Het was inmidde1" kwart voor één 's naehts geworden en deson danks kreeg de heer Peetoom gele genheid een ode op ,,'t Oude Hof" voor te dragen. De heer Blankendaal bood daar na de Voorzitter de bloemen aan, die het aftredende bestuur waren toegezonden De heer Schuyl, aannemende, dat de heer Taets van Amerongen geen candidatuur m""r wenst te aan vaarden, stelt voor in deze vacature de heer Peetoom te benoemen. Met instemming van de vergade ring zegt het bestuur toe op de vol gende ledenvergadering de heer Peetoom candidaat te zullen stel len. De vergadering machtigde voorts nog het bestuur alles in het werk te stellen, om terugkeer van het vliegveld te voorkomen; het is de bedoeling een Comité van Actie te Denoemen, waarin zich reeds de heer A. Roland Holst bereid ver klaard heeft zitting te nemen, De heer Schuyl gaf de heer van Rees Vellinga nog in overweging namens de V.V.D. te verklaren, dat deze zich vergist had, door actie voor het behoud van 't Oude Hof te gaan voeren, doch de heer van Rees Vellinga merkte op, dat deze kwestie thans niet meer de V.V.D. aangaat, doch de commissie, die in de bewuste vergadering gevormd was. Het was tegen 1 uur, dat de be wogen vergadering gesloten werd. Eén opmerking moet ons al da delijk van 't hart; de herkozen voorzitter had er goed aan gedaan de heer Taets van Amerongen, on danks hetgeen er gebeurd was, dank te brengen voor hetgeen deze als bestuurslid voor V.V.V. en Ber gen gedaan heeft. In het Gulden Vlies te Alkmaar hield de Bond van op Coöperatieve 'grondslag werkende zuivelfabrie ken in Noordholland haar algemene vergadering, die door een groot aantal leden alsmede door de heer J. A. Geluk, secretaris der F.N.Z., de directeur der C.M.C., de heer van, der Heijde, en door de Rijks- veeteeltconsulent, Ir. L. de Vries, de Rijkszuivelconsulent, Ir. Ver schoor en Dr. D. Rempt. directeur der Gezondheidsdienst voor Vee, werd bijgewoond. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer K. Hoogetoorn, op het feit, dat we eigenlijk nog in een overgangstijd leven waarin vele werkzaamheden van de bond bestonden uit het liquideren van maatregelen uit de bezetting en het scheppen van een nieuwe situ atie, waarbij aan de boer grotere vrijheid, maar ook grotere verant woordelijkheid wordt toebedeeld. In 1948 werd door ruim 5000 leden ongeveer 208 millioen liter melk aangevoerd, een getal, dat dit jaar zeker aanmerkelijk hoger zal liggen, mede door het stijgen van het ledental, dat nu 6816 bedraagt. Op Initiatief van de melkfabriek „Aurora" te Opmeer werd een stu die-commissie benoemd, die de vraagstukken, ontstaan door de steeds stijgende melkaanvoer aan ernstige studie zal onderwerpen. Ook aan de t.b.c.-bestrijdmg onder het rundvee zal aandacht worden gewijd. In dit verband wees de heer Hogetoorn op het succes van de Frico, die in haar gebied met 49 bedrijven geen t.b.c. meer onder het vee heeft. Speciale aandacht dient gewijd te worden aan de cur sussen omdat zich nu reeds een tekort aan mensen, die leiding kun nen geven, doet gevoelen. De cur sussen, op de Volkshogeschool te Bergen gehouden, waren een succes en moedigen het bestuur aan, om er .meerdere te organiseren. In het bestuur werd gekozen de heer R. Sluis van de Melkfabriek Hem, wonende te Venhuizen. Mechanisatie De heer M. Schoone uit Assen delft. die zelf in zijn bedrijf mecha nisatie toepaste, en er ervaring heeft opgedaan met een trekker voor het werk op de wei, toonde aan welk een nut de mechanisatie der bedrijven in de toekomst, als weer een melkprijsdaling op komst is, kan hebben. De meeste bedrij ven worden wel goed, maar econo- AANBESTEDING ACHT DUPLEXWONINCEN BERGEN, Door B. en W. werd gistermorgen aanbesteed het bou wen van 8 duplexwoningen; inge komen waren 25 biljetten; inge schreven was als volgt: J, Houten- bos, Bergen f 114.592; C. Noort, Ber gen f 110.236; Jac. Houtenbos, Ber gen f 109.964; Fa. A. Smit en Zn, St. Pancras f 106.933; N. Visser, Heemskerk f 105.116: P. Meyer Be verwijk f 103.320; N. Marquering, Bergen f 98.580; Y. Kops, Heiloo f 97.500; J. Beeldman, Bergen, f 96.600; Fa. Faus, Nieuwe Niedorp, f 95.929; Jb. Rampen Bergen f 94.800, A. Rijkenberg. Alkmaar, f 94.464; Fa. Ekkers, Heiloo, f 94.000; Fa. Den Helder f 93.100; Gebr. Kops. Bergen f 92.800; Fa. Hes St. Pancras f 92.600; D. Sijbel, Alkmaar f 92.525; Fa. Koolman. Beverwijk f 92.000; A. en J. Kroon, Bergen, f 91.369; R. Reek. Alkmaar f 90.460; P. Kaandorp, Heiloo f 90.000; A. van Duyn, Noordwijk. f 88.590; J. Seise- ner, Hillegom. f 88.320, J. Ory, Alkmaar f 86.100; Jb. Lugtig. Heer- bugowaard f 85.840. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. Ook in de kunst Benelux BERGEN. Een 20-tal kunst schilders en beeldhouwers uit Bel gië, dat op uitnodiging van de Re gering een driedaags bezoek aan ons land brengt en o.a. De Hoge Veluwe en een kunstverzameling in Laren bezoekt, komt Maandag a.s. ook naar Bergen, om kennis te ma ken met het werk van de bekende Bergense school en dat van de hui dige schildersgeneratie. Het gezelschap wordt Maandag middag op 't Oude Hof verwacht, waar het bestuur van het K.C.B. aanwezig zal zijn voor ontvangst en voorlichting. misch toch niet altijd juist beheerd. Het is vaak nodig de productie kosten te drukken, daarbij zal de mechanisatie een belangrijke dienst kunnen bewijzen. Indien men meer uit zijn bedrijf wil halen, zal men het intensiever moeten bewerken, de trekker zal daarbij een grote uitkomst betekenen. Ir. Verschoor, de Rijkszuivelcon sulent, gaf vervolgens een over zicht van de cursussen. Er werden 44 melkerscursussen gehouden met 200 leerlingen, waarvan 80% slaag de. Voor het eerst werd er ook een cursus voor stal en voeding-advi seur ingesteld, waaraan naar is ge bleken grote behoefte bestond. Hiervan slaagden 17 leerlingen. Ook het gebruik van de melk machine. waarvan er in onze pro vinoie 100 in gebruik zijn, moet op vele bedrijven nog geleerd worden waarvoor instructeurs nodig waren. Coöperatie In verband met de reorganisatie plannen der bond, waarbij de ver der doorgevoerde coöperatie een grote rol zal spelen, sprak de heer G. Oijen uit Roermond, hoofdin specteur van de Coöp. Zuid-Neder landse Zuivelbond over de nieuwe organisatie in de zuivelwereld waarbij een intensieve samenwer king tussen de fabrieken op coöpe ratieve grondslag nodig zal zijn. Ook de 30.000 boeren in het Zuiden waren daar nauw bij betrokken en het resultaat overtrof de verwach tingen. Het product, dat wordt ge fabriceerd, is aanmerkelijk beter. De mogelijkheden, in een derge lijke organisatie naar voren ko mend, werden uitvoerig toegelicht. Met een dankwoord van de voor zitter werd daarna de vergadering besloten. Paler H. J„ Coolen O.P. vertrekt ALKMAAR. De Zeereerw. Pa ter H. J. Coolen, sinds 7 jaren ka pelaan aan de St. Josephkerk gaat Alkmaar verlaten, daar het paro chiewerk hem sinds zijn laatste ziekte te zwaar valt. Hij wordt nu rector van een kleine communiteit van de Eerw. Zusters van Altijdd. Aanbidding te Utrecht. Morgen na de Hoogmis lioudt Pater Coolen tot half één een afscheidsreceptie. Rijwielen ALKMAAR. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te ver krijgen over drie dames- en drie herenriiwielen, die op de weg on beheerd werden gevonden en nog steeds niet zijn afgehaald. Ouders wees gewaarschuwd ALKMAAR. Gisteravond is om 7 uur door een onbekende man op het Luttik Oudorp, nabij de St- Annastraat een 7-jarig meisje aan gesproken. De man vroeg haar met hem mee te gaan en beloofde haar een ijsje. Toen hef kind weigerde pakte hij haar vast en zette het voor op zijn rijwiel. Hij reed met haar naar het Heilooër bos. Bij het afstappen wist het meisje te ont snappen en vluchte in de richting van de Zandersloot. waar een krui deniersbediende zich over het kind ontfermde. Hij bracht het kind naar huis terug. Het vermoedelijke signalement van de man gegeven door het kind. luidt: lang 1.80 m. licht blond plat gekamd haar. smal gezicht, gekleed in blauwe overall met grijs colbert jasje. De ouders worden aangeraden hun kinderen het meegaan met on bekende lieden te verbieden. Het bleef voorwaardelijk PURMEREND. G. F. H. te Purmerend, zat een gevangenisstraf uit. terzake van een economisch delict. De Officier van Justitie had, in verband daarmee, tenuitvoerleg ging gevraagd van een oudere voorwaardelijke straf van 3 maan den. Na een pleidooi van H.'s ver dediger, Mr. P. A. C. Bondam, wees de Politierechter het verzoek van de Officier af en verlengde de proeftijd met lVi jaar. Zaterdag" 28 Mei 1949 Correspondentie en oplossingen onder motto: ..Damrubriek" te zen gen aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen No, 236 tot en met No. 243 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 18 Juni a.s. Probleem Na. 238 van P. C. Kat te Westzaan. - 4i m 4 m m m i» «r SS' '4 P gf €g l| 9 Stand: Zwart 15 schijven op 5. 7. 8, 9, 11, 13. 16 tot 21, 24. 25 en 35. Wit 14 schijven op 22, 27, 28, 31 tot 34, 38 tot 41, 44. 45 en 50. Wit speelt en wint. Bij de problemen Probleem No. 238: Een probleem van groot kaliber, maar dat zich overigens door het beperkt aantal speelbare inleidingszetten, wel op laat lossen. Probleem No. 239: Heeft men de oplossing van dit probleem gevon den. dan verdient het bij wijze van studie-object, aanbeveling, om de oplossingsmogelijkheden ook eens te proberen door de witte schijf op 36 te verplaatsen naar 37. Men zal dan enkele mooie schijn oplossingen kunnen ontdekken, maar een er van maakt het pro- bleem echter minder correct. OM NA TE SPELEN Uit de simultaanseance van Piet Roozcnburg. Met de op !4 Mei j.l. te Enkhui zen gespeelde simultaanseance wérd met een stand van 18 om 18 schijven een van de mooiste dam- zetten wel behaald door A, Bizet te Zwaag. Met 20 om 20 zetten wij de aanvangsstand van de partij op het bord en spelen. Wit (Boozen- burg) 1. 3329. Zwart Bizet 19—23. 2. 35—30. 14—19 3 40—35. 10—14 4. 44—40. 20—24. 5. 29 20. 15 24. 6. 30—25, 17—22. 7. 50—44. 14—20. 8. 25 14. 9 20. Wit 9. 39—33 en nu volgt de damzet, waarbij niet minder dan 12 schijven van het bord verdwijnen en wel als volgt: 9. 23—28! 10. 32 25. 24—30! 11. 35 24. 22—28. 12 33 22. 18 27. 13. 31 22- 13—18. 14. 22 13. 8 50! (dam) Een mooi verborgen damzet! De wereldkampioen deed nu alle moeite om te, trachten de dam zo spoedig onschadelijk te maken en speelt 14. 3732. Over het gehele bord wordt nu, ondanks het sterk ste tegenspel, 'de zwarte dam van het kastje naar de muur verjaagd. 50—17, 15. 40—34. 17—26. 16. 38—31. 26 40 en 17. 45—34. Ten koste van 2 schijven is de zwarte dam verdwenen, en met een stand van 10 om 10 schijven staat de stand weer gelijk. Na 51 zetten is naderhand de partij toch weer voor Bizet verloren gegaan. Door dat de zwarte dam weer verloren is gegaan, werd de 9e zet van wit 3933 door de speler met zwart meer als een lokzet als een minder sterke zet beschouwd. Iets wat we betwijfelen, daar het zelfs voor een wereldkampioen als Roozenburg vrijwel als ondoenlijk kan worden beschouwd, om na een dergelijke goed verborgen damzet het daarna volgende ressource spel in alle fi nesses te kunnen uitrekenen, Ook aan de capaciteiten van een pheno- menaal speler zijn grenzen ver bonden. Veeleer kan worden aan genomen. dat de wereldkampioen door deze inderdaad mooi verbor gen damzet is verrast geworden, temeer daar het terug winnen van de dam hem nadien geen noemens waardig voordeel heeft opgeleverd. Probleem No. 239 van L. Olreé te Zandvoort neem een (Ingez. med.i li» 'a ™:r' m W f» Stand: Zwart 12 schijven op 9, 11, 12, 13, 14. 15, 16, 18, 20. 22, 23 en 26. Wit 12 schijven op 25, 27. 29, 30, 34. 36, 39, 41, 42. 44, 47 en 48. Wit speelt en wint. Vierbonden-Juniorentoumooi Zondag a.s. zullen de Junioren- teams van de afcf. Noord-Holland, Amsterdam, Haarlem en Leiden el kaar weer ontmoeten op 't ..Shell^'- terrein in Amsterdam-Noord. Het Noord-Hollands elftal is als volgt samengesteld: Doel: C. van Bergen iKVV). Achter: W. Hoeben (RKAFC) en F. Kalf (OSV). Midden: L. Lafere (WGW), P, Schoen (West-Frisia) en P .Koopen (West-Frisia). Voor: S, de Boer (Sehagen), J. Ditsel (Ale. Victrix), P. Schilder (Grasshoppers), D. Wielinga (Alc. Victrix) en T. Stroo (OSV), Reserves zijn: Lingbeek. HRC, keeper: W. Biezen, Alw. Forward, achterspeler: J. Bruin, HRC, half- speler; Th. Wals, IW, voorspeler; W. Augustus, ZFC, voorspeler. We wensen onze vertegenwoordi gers, die verleden jaar de verras sende eerste prijs behaalden, veel sueces toe. LANGEDIJK. 27 Mei. 33000 kr aardappelen 2837. kl. aardappelen 23—30. f0000 kg rabarber 4—4.20. WOGNUM. 27 Mei, -Bevelander 5.10. aardbeien I 1.80—2.30. id II 1.50—1.84, id III 1,02—1.39, sla 2— 4.50. radijs 3. bospeen 3949. kom kommer 3947. sniibonen 862.20, slabonen 2.89. bloemkool 22—74. postelein 40, spinazie 31.37. rabar ber 79. HEILOO, 27 Mei. Aardbeien 45 62, asperges I 921.20 id II 38 86. wortelen 48—55. kropsla 2—7, bloerr.fool I 58—71, id II 4153, spinazie 3645, rabarber 4—12 peu len 1.50, ZWAAG. 27 Mei, Aardappelen 2.805.40, id vroege 2648, spinazie 1351. postelein 3845. slabonen 2.503.20, snijbonen 1.301.80. to maten 1.311.43. bospeen 11—53, radijs 3, rabarber 917. blndsla 39 45. sla 26.10, bloemkool 19-76, komkommers 3440. perziken 16 59. asperges 2.10. aardbeien 71—2.70. goudreinetten 37—1.02, jonathan 71 —1.10. St. remv 72. ALKMAARSE EXPORTVEILING 27 Mei. Bevelanders 3—7, peulen 1.90, tomaten a 1.17—1.35. id b 70— 1.06. tomaten bonken 76, bloemkool Ia 60—35. id I 45—58, id II 30—44. spinazie 1342. postelein 22—36, sla I 3—7. id II 2—3. andijvie 40—50. radijs 49, rabarber 413. bospeen 3560. asperges 1.061.35 uien 5, prei 1217, soepgroente 8—12 sel derie 47. aardbeien 2556. ZUIDERKOGGE, 27 Mei, Sla 49. bloemkool 2573. spinazie 33 35. rabarber 46,20, bosuien 68, bospeen 45—49. vroege aardappelen 3243. kriel 2529. aardbeien 1,30— 2.20. Aanvoer 1300 kg vroege aard appelen, GROTEBROEK. 27 Mei. 600 kg vroege aardappelen groot 3749, drielingen 38. kriel 1725. 1000 kg late aardappelen Knoprnans blauwe 2.50. noordeling 3.40. BEVERWIJK, 27 Mei. Aard beien 3068. asperge 301.15. bi,- kool 20—86. bospeen 35—71, bosuien 25, komkommers 20—36. peulen 1.90—2.05, postelein 30—38. radijs 4—10, rabarber 515. sla 29. spi nazie 837. snijbonen 1.20—2.20, prei 8—10. uien 9—11. sjalotten 5— 15, selderij 8—13. peterselie 10—16. BEEMSTER, 27 Mei. Bevelan ders 2 50—8.50, peulen 1.55. bloemk. 12—90. spinazie 30—52. postelein 26 34. sla 25.50, andijvie 36—52, ra dijs 4—7. rabarber 9—20. bospeen 36 —47. prei 310. aardbeien 1.70 2.70. bramley seedling 4151. goud- reinette 6062, Kantoor Comansstraat 14, Alkmaar. Tel. 2758 In de dagen welke ons nog scheiden van 1 Juli 1949 kunt U een extra bezoek vernachten van de bode van het A- A- Z. A. (in Alkmaar van een speciaal door ons Bestuur gemachtigde) teneinde U in kennis te stellen van de nieuwe verzekermgsvoorwaarden en verandering in de organisatie. Een en ander in verband met de sterk gestegen verpleegprijzen in de Ziekenhuizen en de even eens verhoogde tarieven voor specialistische hulp Ons kantoor is voor dit doel geopend van 9 13.30 uur, HET BESTUUR EMMASTRAAT 52 UITNODIGING tot een bezoek aan de van het werk der leerlingen en tot de op WOENSDAG en DONDERDAG 1 en 2 JUNI van 2.304.30 en van 7—9 uur. Nog vóór het najaar zal in ALKMAAR een speciaal voor het RjjwielSolex ingericht Verkoop- en Service-Station gevestigd worden. Dit Service-Station zal alle gegadigden in deze plaats en omgeving met een straal van circa 10 km, kunnen bedienen. Waar dit Service-Station gevestigd wordt, zal per advertentie nader bekend worden gemaakt. Het RijwielSoIcx de droom van elke fietser R.' S STOKVIS ZONEN N.V. Afd. RijwielSolex - Rotterdam bij ons in, of belt XI even 3260 op! Dan komen wij de bon even halen BERGERWEG - Naast de Watertoren - Tel. 3260 Het koor onder leiding van Herman Zaal vraagt medewerking van HEREN-ZANGERS, tot het uit voeren van opera-fragmenten ter gelegenheid van hst 75-jarig bestaan der afdeling. Repetitie op a.s. Vrij dagavond 3 Juni, 8 uur in „Waakt en Bidt", waar men zich kan opgeven. voor goed verzorgde sjf moderne :|r verkoopkrachtige GER VAN Westerweg KEN HOOFF 320, Alkmaar BESTELKANTOREN IN DE STAD: L. HAGENAAR, Sigarenmagazijn Langestraat, hoek Hoogstraat en Mw. SMIT-SCHOT, Rem- brandtstraat 30. KWAKELPAD 415 a. d. Hoornsche Vaart. N«e

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5