Poter Kooien goot heen Het Feest van de Arbeid De dood die bijna stierf De uitvaart van Mgr. Stam Massale demonstratie van Christelijke geest Zilveren jisbileumSf Christoforus PAC. 2 Moandag 30 Mei 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN 75 jaar Toonkunst De Firma Th. Kraakman Zoon - Alkmaar BESCHAAFDE JONGEMAN Godsvrucht langs de weg Tragisch ongeval te Spanbroek Kard. Suhard overleden Pontificale plechtigheid in het Missiehuis te Hoorn Marktberichten In ons blad van Zaterdag meld den wij reeds, dat pater Hieronymus J. Kooien de Sint Jozefparochie, waar hij 16 jaar lang heeft gewerkt, gaat verlaten. Pater Kooien, de zwierige romantische figuur, met zijn scherpe kop en zijn felle apos telogen, gaat Alkmaar verlaten. Wij eullen deze rijkbegaafde en veelzij dige priester, die een kunstenaaar was, niet meer met zijn zwarte flambard door Alkmaars straten zien gaan. Hij was een spoedig-ont- roerde, die geen ellende kon zien en die weldeed, waar hij maar kon. Hij was een voorbeeldig priester en een bemind zielenleider. Hij was een zachtmoedig mens, maar die de heilige verontwaardiging kende, waarmede Christus de wisselaars uit de tempel dreef. Pater Kooien, die hier kwam om te rusten, heeft niet gerust in deze zestien jaar, maar hij heeft veel en zegenrijk werk ver richt voor de parochianen van St. Jozef en voor ontelbare anderen die van her en der kwamen, om bij hem hun hart uit te storten en die gesterkt door zijn steun heengin gen en die zijn vrienden bleven en blijven zullen zolang hij leeft. Pater Kooien werkte in Alkmaar als geestelijk adviseur van patroons en gezellen der bouwvakarbeiders, sc'hilders en bakkers; 10 jaar was hij moderator der St. Albertusverem- ging. hij leidde de Mariavereniging, het Kruisverband, Eer en Ddligd en hij was directeur van de Derde Orde. Pater Kooien was aalmoeze- niet van het Centraal Ziekenhuis, biechtvader en geestelijk herder van verschillende kloosterlingen. Pater Kooien had een drukke biechtstoel, hij was de geestelijke leidsman van hen, die boven de middelmaat uitstreefden en van vele kunstenaars. Veelzijdig Pater Kooien was ook een dich ter; bijna alle gestorven kinderen van de parochie luidde hij uit met zijn dichterwoord. Driehonderd doodsprentjes zijn door hem ver zorgd. Samen met Eduard Verkade maakte hij het bidprentje voor Dom Willibrord Verkade. En voor hoe veel jonge priesters heeft hij het feestlied geschreven, toen zij hun eerste plechtige H. Mis opdroegen. Pater Kooien is een bescheiden man, maar hij maakte een paar honderd bekeringen in Christus' naam. Zijn laatste Alkmaarse be keerling mocht hij dopen op het verleden feest van 's Heren He melvaart. Hij werkte dag en nacht in ziekenhuizen, maar hij was ook 7 jaar lang voórzitter van een bios coop. Hij gaf openluchtspelen met Albert Vogel en richtte met hem „Het klassiek Toneelop en met Jos. v. d. Velde voerde hij in Val kenburg Vondels „Peter en Pau wels" op. Hij had veel contact met Eduard Verkade; hij doopte diens kinderen en met hem reviseerde hij de proeven van het boek ,,Van On gebondenheid en Heilige Banden", van zijn vriend Dom. Willibrord Verkade. Congregatie-stichter De kunstzinnige apostel, die Pa ter Kooien is, werkte als jong pries ter in de achterbuurten van Nijme gen. Hij zag er de ellende en het bederf en hij vond er het commu nisme, dat een gunstige voedings bodem had. En Pater Kooien, de idealist, werd bezield door een apos tolische idee en hij verwerkelijkte zijn ideaal. Ontwikkelde dames van gegoede huize, die zich geroepen •voelden tot sociaal en charitatief JUBILEUM MET OPERA-CONCERT ALKMAAR. 1 September 1949 zal het 75 jaar geleden zijn dat de afdeling Alkmaar van de Maatschappij t.b.d. Toonkunst werd opgericht. 75 jaar is een lan ge tijd en veel zou er zijn te ver tellen van die jaren, maar de De- perkte plaatsruimte laat dat niet toe. Yele bekende solisten werkten mecle aan de 150 concerten die door de afdeling zijn gegeven; vele meesterstukken werden uit gevoerd. Zoals alle verenigingen die een lang leven achter zich hebben, heeft ook Toonkunst haar ups en downs gehad. Het is verblijdend dat juist nu een nieuwe periode is ingeluid, waarin enthousiasme en degelijke studie samen gaan. De afdeling kan de plaats die zij in de Alkmaarse muziekwereld be hoort in te nemen, weer waardig vervullen. Het koor werkt hard onder de bezielende leiding van Herman Zaal, terwijl het orkest serieus studeert onder C. Richard Sombroek Ter viering van het 75-jarig be staan stelt het koor zich voor een concert te geven in het a.s. sei zoen dat een feestelijk karakter zal hebben, en dat daardoor voor vele muzieklief hebbers zeer aan trekkelijk zal zijn. Men wil een opera-programma uitvoeren me* medewerking van solisten die hun sporen op dat ge bied verdiend hebben. Immers 'n de operamuziek vindt men wer ken die niet onder doen voor die van het klassieke repertoire. Het is alleszins verantwoord uit een artistiek oogpunt, fragmenten van deze werken ten gehore te bren gen. Daarvoor wordt nu de mede werking gevraagd van Alkmaarse zangers. R.K. Tennisvereniging S.E.T. ALKMAAR. - Zondag kwam alleen het eerste team in het strijdperk. Het speelde thuis tegen T.C.U. uit Amsterdam. Met royale cijfers werd gewonnen, 61. Al leen het damesdubbel ging verlo ren. Volgende week, 2e Pinkster dag, spelen beide teams weer. Het eerste uit tegen D.E.M., het twee de thuis tegen D.E.M. Zorgt bei den voor de puntjes. werk onder de zelfkanters der maatschappij, verenigde hij in een geestelijk verband: hij stichtte de Congregatie der Zusters Dominica nessen van het Allerheiligste Sacra ment. Over het werk van deze zeer moderne congregatie verscheen in het begin van dit jaar een repor tage in de Katholieke Illustratie. Voor meisjes, die zich hiervoor in teresseren, liggen op het bureau van onze krant enkele exemplaren ter inzage. Pater Kooien, de bescheiden pries ter, werd eens op een vergadering van moderne congregatiestichters en Salzburg tot voorz, gekozen* van dit prominente internationale ge zelschap en zijn secretaresse was toen de welbekende zuster Marg. Schlachta, die door het huidige Hongaarse regiem als parlementslid werd geschorst. Pater Kooien gaat in Utrecht een welverdiende rust genieten. Hij hoopt zich daar wat meer te kunnen wijden aan zijn litteraire arbeid. Wij wensen Pater Kooien nog vele ze genrijke jaren toe. ZAKENLUNCH K. van K. Op Vrijdag 3 Juni a.s. organiseert de Kamer van Koophandel te Alk maar met de leiders van haar groot bedrijven in haar district een za- kcnlunch waarbij Prof. Dr. G. M. Verrijn—Stuart een causerie zal houden met als onderwerp; „Be schouwingen over enkele actuele monetaire vraagstukken". Introducties voor deze bijeenkomst zijn te verkrijgen aan het secretari aat der Kamer, Oude Gracht 182, Alkmaar. WIJNKOPERIJ PLATTE STENENBRUG 104, vraagt voor kantoor en winkel een R.K., met diploma Mulo en typen (Ingez. med.) Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, zoon van N. J. Hoedjes en G. Schot, Johnny B„ z. van J. Balder en K. Jonker, Petrus H„ zoon van P. J. Obdam en M. Z. Rij'kenberg, Christina M. A„ dochter van J. Pol en M. A. Brammer, Jou- ke, zoon van J. Wijkstra en M. H. Hijman, Jan, zoon van G. Plomp en M C M. Blokdijk, Anita, dochter van i. J. Tode en H. Luhrs, Evert, zoon van E. Lover en H, E. van der Sluis Hendrik, zoon van L. Schenk en M. J. van Zandbergen, Antonius M„ zoon van W. van Ree en J. H. F. Mi'ddelhoff, Theodorus J. J. en Al- bertus G. M„ zoons van E. F. C. Groothuizen en M. J. A. Heetman. Emma, dochter van J. de Jong en J. Niemeijer. Myra C., dochter van B. Tadema en M. N. Zijlstra. Overleden: Cornelia van Vuuren, 40 jaar, Geertruida P. J. Floris, 21 jaar, Willem Bijl, 59 jaar. Vernieling ALKMAAR. Zaterdagmiddag om 4 uur trof de politie in de Hout twee jongens aan van 5 en 7 jaar, die mét handbijlen jonge boompjes aan het vernielen waren. De poli tie heeft zich met de ouders in verbinding gesteld. ALKMAAR. Op Zondag 29 Mei werd op plechtige wijste liet Katholieke Feest van de Arbeid gevierd. Om kwart voor zes stelde zich een stoet van werkers van hoofd en handen op in de Koorn- laan. En in optocht trokken zij, be geleid door blijde muziek en rhyth- misch tromgeroffel langs het Nas- souplein en de v. d. Meystraat, via Lindenlaan, Varnebroek en Ken- nemersingel naar de Sint Jozef kerk. In hun midden voerden zij de instrumenten der dagelijkse arbeid mede, melkblok en actentas, hooi- hark en weegschaal, schrijfmachine en emmer. En de vanen der Kath. stands- cn vakorganisaties waai den zacht in het koeltje. In' de St. Jozefkerk werd het ge reedschap in het met vaandels ver sierde priesterkoor opgesteld, voor het feestelijk altaar waar het zilver op blonk. Daar werd een plechtig lof gehouden door de Hoogeerwaar de Heer Deken Jacobs, met assi stentie van rector Holthuizen en pastoor Binkhorst. Predicatie In de stampvolle kerk preekte de Zeereerw. Heer H. Drost, pas toor van Schoorl, In deze gewel dige tijd op dit keerpunt in de ge schiedenis, aldus pastoor, moeten wij, Katholieken, onze verantwoor delijkheid beseffen voor de wereld van de toekomst. Het zal van ons afhangen of die wereld zal bezield zijn door een geest van liefde, of door een geest van haat, door recht of onrecht, waarheid of leugen. Wij, Katholieken, zijn geraakt door de geest, wij zijn van mensenkinde ren Gods kinderen geworden. Op geheven als wij zijn in de boven natuurlijke orde, zijn wij deelachtig aan Gods leven en Gods kracht. Onze adelstand van kinderen Gods verplicht ons, deze hoog te houden. In alles moet die tót uiting komen, onze arbeid dienen wij op te vatten en te verrichten in Christelijke geest. Onze arbeid moet ter ere Gods verricht worden. Daarom la ten wij' de emblemen van onze ar beid deze avond zegenen en aan God toewijden. De materialistische opvatting be schouwt de arbeid als verloren tijd, doch het is juist de arbeid, waar door wij onze ziel moeten zalig- maken. De arbeid is de ziel van ons leven, doch kan dat slechts zijn als de godsdienst de ziel van onze ar beid is. Wij moeten de arbeid zien als een roeping Gods, dan kan onze arbeid worden tot Gods-dienst. En dan is het niet slechts een voorrecht van priesters en kloos terlingen, ons leven aan God te kunnen wijden, ook wij kunnen dat door onze arbeid in de dienst Gods. Paulus zegt: Hetzij gij eet, hetzij gij drinkt, doet alles ter ere Gods, en Petrus: Moge God in al les worden verheerlijkt. God heeft de mens in het para dijs tot arbeid geroepen. De mens kreeg het koningschap over do schepping. ZSijn koningschap is zijn arbeid. God sprak van de aarde tot Adam; „Maak h.mr dienstbaar.P En het is het voorrecht van de mens, Gods scheppingstaak te mo gen voortzetten door het huwelijk en de arbeid. Christus, de Zoon Gods, werd mens en arbeidde; van lichamelijke zowel als van geestelijke arbeid Afkm. Kegelbond verovert Districtskampioenschap ALKMAAR. De laatste der vier districtsWedstrijden gisteren te Bussum gehouden, had een spannend verloop. Het tiental van de A.K.B leverde een. mooie pres tatie door beslag te leggen op net kampioenschap. De uitslag was: 1. Alkmaar 2093: 2. Haarlem 2053: 3. Amsterdam 1984; 4. 't Gooi en Eemland 1959: hout. Het damesvijftal moest met de 4de plaats genoegen nemen, waar door hun het kampioenschap juist ontging. Bij de wedstrijden: Om het club-kampioenschap be zette O.K.A. de 2e plaats. Geen slecht resultaat, maar na het uit stekende werk op de eerste baan leek het kampioenschap voor het grijpen. De moeilijke tweede baan deed deze illusie echter in rook opgaan. was Hij ons een voorbeeld. De sa menleving waarin de mens leeft, maakt de arbeid natuurnoodzake lijk. De consequenties dezer samen leving is het bestaan der verschil lende standen. Er moet orde zijn. God heeft de standen gewild. De arbeider mag strijden voor zijn recht, doch hij mag de rechten der andere standen niet ontkennen. Onze arbeid moet gedragen worden door liefde. Zo wordt ieder beroep een roeping in dienst der mensheid. Geen beroep kan gemist worden. Waar het om gaat is de intentie bij ons werk. niet de aard van de arbeid. Wij moeten als kinderen Gods, arbeiden tot Gods eer. Dra gen wij onze arbeid, die onze da gelijkse plicht is, aan God op, dan hebben wij alles gedaan, waar God ons toe geroepen heeft. Na de meestelijke predikatie van pastoor Drost, werd op plechtige wijze het Credo gezongen door de verzamelde gelovigen, waarna de feestelijke zegening der meege brachte werktuigen werd verricht. Zij, die geen instrumenten hadden meegebracht, hieven hun handen op en lieten die zegenen. Het feest van de arbeid was dit jaar weer 'n massale demonstratie van Christe lijke geest, het bewijs dat de Ka tholieke werker zijn taak begrijpt. Vechtpartij ALKMAAR. Zaterdag-avond om 11 uur werd de politie gewaar schuwd voor een vechtpartij in een café in de Boterstraat. Een 28-jarige matroos was daar aan het vechten met verschillen de andere bezoekers. De politie scheidde de vechters bazen. De matroos, die hevig bloedde aan een hoofdwond, kreeg op het politiebureau een noodver band. Dr. Kolk kramde de wond in het Centraal Ziekenhuis. De matroos verkeerde onder invloed van sterke drank. Ongeluk bij voetbalwedstrijd ALKMAAR. Tijdens de wed strijd tussen D.R.C. en D.T.S., die gisteren op het gemeente-sport park werd gespeeld, werd van een der D.R.C.-speler®het linker kuit been stukgeschopt. Dr. Looi jen ga verleende de eer ste hulp. Nadat de speler, liggend langs het lijntje, de hele wedstrijd had gevolgd, werd hij met de autobus van zijn club naar huis gevoerd. Op een bescheiden wijze heeft de Bond van R.K. Rijwielclubs in Noord-Holland boven het IJ „St- Christophorv.1te Alkmaar «aar zilveren jubileum gevierd. Een bij zonder jubileum, want deze orga nisatie propageerde in een tijd, waarin het moderne vervoer nog in zijn kinderschoenen stond, de devotie en het bezoek aan aloude bedevaarts-oorden wel op een zeer moderne wijze, die niet direct be grip vond. Dat nochthans het mo derne vervoermiddel, de fiets, op een masalc wijze kon worden in geschakeld om uiting te geven aan een godsdienstige overtuiging, is grotendeels te danken aan de voor uitziende blik, waarmede de toen zittinghebbende' bestuursleden, waarvan er drie jubileerden, hun nieuwe vereniging oprichtten. Vreemdsoortig jubileum Het was eigenlijk een vreemd soortig jubileum, dat Zondag, deels in de kapel der Zusters van O. L. Vrouw ter Eem aan de Oudegracht, en deels in café Haring, gevierd werd. Want hoewel men officii tl het 25-jarig bestaan herdacht, bleek de bond, zij het in enigszins andere vorm, toch al 35 jaar te be staan. Het doel, het bezoeken der bedevaartplaatsen, werd al heel lang geleden in dit verband nage streefd. En voor dat de fiets het geëigende vervoermiddel van „St. Christophorus" werd, bezigde men reeds de stoomtram, ja zelfs de trekschuit. Er is heel wat gepraat, alvorens de bond in haar huidige vorm naar buiten uit trad, maar haar oude devies is. ook in een nieuwe organisatie, dezelfde geble ven. Fecstvergadering De zilveren jaren van de bond werden afgesloten met een plech tige H. Mis. door de geestelijk advi seur, Rector dr. F. Holthuizen in de kapel der Zusters. In een korte predikatie wees de G. A. daarbij op de betekenis die het uitdragen van de geloofsbelijdenis op de wijze, zoals in de bond gebeurt, voor het godsdienstige leven in onze gewesten heeft. In café Haring werd daarna een feestelijk ontbijt aangericht, waar aan zestig afgevaardigden der ver schillende aangesloten clubs en en kele genodigden aanzaten. De eigenlijke feestvergadering die daarop volgde, stond onder voor zitterschap van de heer H. Niele, een der oudste bestuursleden en oprichter der bond in haar huidige vorm. Deze wees er in zijn ope ningswoord op dat de bond. die op 25 Mei 1924 de bisschoppelijke goedkeuring verkreeg, eigenlijk al 10 jaar had bestaan en opgericht was in de vorige oorlog, toen ook een verval van zeden merkbaar was. Het doel was met een toen nieuw vervoermiddel, de fiets, be devaarten te houden. Heiloo en Amsterdam hebbeh altijd ïn het middelpunt der belangstelling ge staan, de laatste tocht naar de H, stede mocht zich zelfs in een deel name van 1500 51600 leden verheu gen. Voorzitter Niele besloot zijn toespraak met een opwekking om ook voor de Alkmaarse Omme gang groter belangstelling aan de dag te leggen en deed daarbij" vooral een beroep op de jongeren. Uit het verleden In een uitvoerig overzicht, opge steld dopr de secretaris, de heer G. Bos. werd de geschiedenis der bond besproken. Teruggegaan werd tot de tijd waarin de bond werd opgericht. De eerste reis was naar Kevelaer, daarna kwam de tocht naar Amsterdam op het program. In 1919 kon aan de bedevaartplaats Heiloo een monument worden aan geboden in de vorm van een kapel om de 10de statie der kruisweg in het park. In 1924 kwam het Euch. congres te Amsterdam en gaf de heer H. Niele de stoot tot de gro te reorganisatie. Verschillende be stuursleden kwamen en gingen, zo ook ging het met de geestelijk ad viseurs van wie wij noemen Rec tor Hansen en pater Verwer, In 1927 volgde de definitieve erken ning en in 1930 werd het vaandel met St. Christophorus, de nieuwe patroon gewijd. Rond 1933 waren er ruim 1000 leden. Toen werd ook de eerste Noord-Hollandse bede vaart naar Dokkum door de bond gemaakt. De bloei zette zich voort tot 1940, toen het verenigingsleven werd afgebroken. In 1941 werd de laatste tocht naar Heiloo gehouden. Pas in Februari 1946 kwam er weèr nieuw leven in de bond, rector SCHOORL, Woensdagavond ken. Het leven is hem niet zo bij had de première plaats van de op voering van de Vlaamse klucht: „De dood, die bijna stierf". Een aantal Leidse studenten had het plan opgevat een ambulance naar het Indonesische eiland Flores te zenden. Dit plan is intussen ver wezenlijkt; doch financieel is de zaak nog lang niet afgewerkt. Daar. om hebben de studenten het besluit genomen om overal in den lande eèn toneeluitvoering te geven om zodoende de auto te kunnen afbeta len. Dat Schoorl de eer van deze première genoot, vond wel zijn oorzaak in het feit, dat de enige vrouwelijke rol werd vervuld door onze plaatsgenote mej, C. Pinxter die thans in Leiden studeert. Het spel van deze studenten was zeer goed. Zij beschikken over een voor een amateur zeldzaam flux de bouche. Zo zelfs, dat wij ons niet konden onttrekken aan de indruk dat het tekstboekje maar bijzaak was, hoewel wij het stuk absoluut niet kenden. Hef stuk zelf.... een onschuldig niemendalletje, waarbij men door het vlotte spel eens har telijk kan lachen. En er is ge lachen; alleen moet men het aan tal keren dat het scherm wordt ge. haald, tellen, om te weten of het stuk uit is. Een hevig onder de plak van zijn vrouw levende filosoof spreekt met zonder veel meer waard, als de dood hem vertelt, dat boze wijven moeten blijven leven en dat de zijne 110 jaar zal worden. Zij gaan sa men op stap en Paternoster de filosoof haalt Pietje de dood over een glas bier met hem te drinken Pietje vindt het zo lekker, dat hij in een overmoedige bui geraakt In de taveerne van Slimmeke, 'ge naamd: ,,In de Eeuwigheid"' ge- hij boven op een tafel wil gaan dansen, valt daarvan af en 't schijnt dat Pietje de Dood dood is. Geen raad wetende met een dooie dood brengen Paternoster en Slimmeke het skelet naar het kerkhof en gaan weer naar huis. waar het boze wijf van de filosoof weer wacht. Plot seling sfaat daar de heerlijk uitge ruste en ontnuchterde dood weer voor hen en door valse voorspiege hngen weten zij de Dood nu te be wegen het kwade wijf mee te ne men. Als afscheid roept de Dood hen toe (en dit moest blijkbaar de moraal van het stuk zijn): „Heden zij, morgen gij". Lijstnummering SCHOORL. Het Hoofdstem bureau heeft de ingeleverde Kan didatenlijsten voor de komende verkiezing van gemeenteraadsle den als volgt genummerd: 1. Ka de Dood, die bij hem op bezoek tholieke Volkspartij; 2. Partij van komt aL een tochtje tot aan de t de Arbeid; 3. Schoorl's Belang; 4. poorten van de eeuwigheid te ma- Comm. Party Nederland. Holthuizen werd geestelijk advi seur en deze heeft er in die paar jaren veel toe bijgedragen, de bond tot oude bloei te brengen. Drie jubilarissen In een korte, kernachtige toe spraak bracht rector dr. F. Holt huizen vervolgens de doelstellingen der bond nog eens onder de aan dacht der leden en beval hij, naast het bezoek aan de geregeld bezoch te bedevaartoorden ook dat aan St. Jeroens' heiligdom te Noordwijk en aan de St. Adelbertus aan. In wel gekozen woorden huldigde de rec tor daarna uit naam der vergade ring de drie jubilarissen, de heren H Niele, Kuin en Smit, wien hij het gedenkboek der H. Stede „Het Vierenswaardig Wonder" aanbood De heer Niele, die alle bedevaar ten heeft mogen medemaken, dank te voor alles wat God had gewrocht en bleek zeer erkentelijk voor de aangeboden cadeaux. De heer Baard sprak namens het Alkmaarse Genootschap v. d. Stille Omgang en wekte de leden op tot een massale deelname. Hij wenste de bond geluk met het jubileum, hetgsen door verschillende afde lingsvoorzitters, w.o. de heer M Klitsie uit Alkmaar eveneens werd gedaan. Met een dankwoord van de heer Kuin, die namens zijn mede-be stuursleden zijn erkentelijkheid be tuigde voor de hulde en cadeaux, werd dit deel der bijeenkomst ge sloten. In een korte werkvergadering werd nog medegedeeld dat de be devaart naar Heiloo gehouden zal worden op 3 Juli a.s.. Om 10.30 zal de H. Mis worden gelezen, waarna te 1 uur onthulling van de gedenk plaat met de namen der dertien in de oorlog gevallen leden. De intenties voor deze bedevaart zijn: 1 wijsheid voor onze regeer ders, 2. vrede onder de volkeren en 3 orde in Indonesië. In Andijk'werd onder de titel ,,oub Tiitela Matris" een nieuwe afdeling opgericht, zodat de bond nog steeds groeit. Aan het eind der vergadering werd nog ter kennis gebracht dat de heer P. Berger uit Langediik zijn bestuursfunctie had neergelegd en opgevolgd werd door de heer de Jong. Rode Kruis Bergen BERGEN. De afd. Bergen van het Rode Kruis vergaderde dezer dagen In het jaarverslag werd het overlijden én de ver diensten van mevr. Taets van Amerongen gememoreerd. Het, ledental bedraagt 1564. De collecte bracht in '48 f 1200.— op. De heer. Mim werd tot res. sectiecomman dant benoemd van de colonne, die in '48 zeer veel werk verrichtte. De rekening sloot in ontv. en uitg. op f 4.834 met 'n batig saldo van f 21.724.84. In de vacature A, M. de Lange werd gekozen tot penningmeester de heer J. C Reinders. In de fin. commissie werden benoemd de heren Knook en Kettenborg. De eerste tentoonstelling BERGEN. In „De Takel", de kunsthandel van Martin Hopman, wordt van 1 tot 30 Juni een ten toonstelling gehouden van werk van de kunstschilders Piet Sten- neberg en Arnold Reemer en van de jonge beeldhouwer Wim Com mandeur. BOUWVAKARBEIDERS ATTENTIE! Verzilvering vacantiebonnen HEILOO, Dinsdag 31 Mei is er gelegenheid om vacantiebonnen ta verzilveren in café Admiraal, He renweg to. het Veilinggebouw, Voor georganiseerden van 1921 uur; voor ongeorganiseerden van 2121.30 uur. Totaal mogen er vijf vacantie bonnen worden verzilverd. Losse bnnen worden niet aangenomen. Tuindersbedrijf verkocht URSEM. Bij onderhandse verkoop is het in cultuur zijnde tuindersbedrijf, groot 1.50 ha,'met woonhuis, koolschuur en schuur, van de heer N. Commandeur te Ursem in eigendom overgegaan op de heer Konijn te Weere (Hoog woud). Supportersvereniging D.A.S. HEER-HUGOWAARD. Op Dinsdag 31 Mei a.s. houdt boven genoemde vereniging een ledenver gadering bij de heer H. Veenboer des avonds om 8 uur. Er zijn enkele belangrijke agen dapunten o.a. bestuursverkiezing. Degenen die nog geen lid van deze vereniging zijn, maar gaarne lid willen worden, kunnen zich Dins dagavond opgeven. Misschien be loopt men dan ook de kans om een kaartje te bemachtigen voor een interlandwedstrijd want er heeft die avond een gratis verloting plaats, welke prachtige prijzen be vat, o.a. vrijkaart (en) interland wedstrijd enz. enz. Het Bestuur wan D.A.S. doet al het mogelijke om S.V.W. weer op een hoger plan te brengen. Wanneer S.V.W. I thuis speelt gaat men met de collectebus rond voor het trainingsfonds. En we .za gen het kort geleden, S.V.W. heeft weer een trainer, n.l. de heer Reit. sma, een vroegere crack van Alc- maria. Hoe meer leden D.A.S, telt des te gunstiger gaat het er ook voor S.V.W. uitzien. Tot Dinsdag avond dus. Herijk maten en gewichten ZIJPE. Voor deze gemeente zal de herijk der maten en ge wichten plaats hebben in het ge meentehuis te Schagerbrug en wel als volgt: voor Schagerbrug op 7 Juni van 1012 en van 1316 uur. voor Oudesluis op 8 Juni van 912 uur. voor Burgerbrug op 8 Juni van 1316 uur. voor 't Zand op 9 Juni van 9—12 uur en van 1315 uur. voor Petten op 9 Juni van 15 16 uur. voor St. Maartensbrug op 10 Juni van 912 uur. TRAGISCH ONGEVAL DE RIJPDe heer N. Woes- tenburg Kz., wonende te De Rijp, bracht Vrijdagavond j.l, een be zoek aan zijn verloofde te -Wor- merveer. Teen hij Zaterdagmor gen nog niet bij zijn familie was teruggekeerd, wekte dit argwaan, en werden er van verschillehde zijden nasporingen verricht, welke geen resultaat hadden. Daar de gehele weg, die de heer W. gegaan was, langs het water voert, werd aan een ongeluk ge dacht. Zondagmiddag boden zich een dertig personen uit De Rijp vrij willig aan öm te dreggen. Tegen drie uur werd het lijk van W. in de Knollendammervaart nabij Spijkerboor gevonden. De heer W. was 28 jaar oud. D.T.S. blijft derde klasser Op het Alkmaarse Sportpark werd gister de beslissingswedstrijd gespeeld om een plaatsje in de derde klasse tussen D.T.S. van Oudkarspel en D.R.C. uit Durger- dam. Na een spannende strijd wist D.T.S. deze ontmoeting met .11 te winnen, waardoor de club uit Oudkarspel derde klasser bleef. SPANBROEK. Zaterdagmor gen omstreeks 11 uur heeft alhier een auto-ongeval met dodelijke afloop plaats gehad. Uit de richting Opmeer kwam een vrachtauto van de Z. H. Bier brouwerij te Hoorn. Ter hoogte van de R. K. Kerk zag de chauf feur plotseling een met twee paar den bespannen wagen van een arf de straatweg opkomen. De heer Th. A. Bontje uit Hoorn, die naast de bestuurder zat, wilde deze hel pen om een aanrijding te voorko men. De auto feed hierdoor van de weg in het: water. De heer Bontje, die zich door het openge worpen portier in veiligheid trachtte te brengen, kwam onder de auto terecht en bleek, toen men hem uit het water bevrijdde, reeds de geest gegeven te hebben. De chauffeur bekwam enkele ernstige kneuzingen, doch kon zich tijdig in veiligheid stellen. De heer Bontje is 31 jaar oud cn vader van 3 kinderen. Woens dagmorgen om half 10 heeft in de R K. Kerk te Hoorn de Plechtige Uitvaart plaats, waarna begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. WEERSVERWACHTINC Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buieh. Koude nacht met zwakke wind en in de vroege ochtend op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Morgen overdag meest matige zuid-westelijke wind met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Emanuel Kardinaal Suhard, Aarts bisschop van Parijs, is Zondagavond in zijn paleis, in de leeftijd van 75 jaar, overleden. Hij werd op 5 April 1874 geboren te Brains-Sur-les-Marches. priester gewijd in 1898, ontving de Bisschops wijding in 1928 en werd in 1935 tot Kardinaal gecreëerd. Volgens de officiële mededeling van het Aartsbisdom, heeft de Kar dinaal nog bij volle bewustzijn de sacramenten der stervenden ont vangen. De overledene was achtereenvol gens Bisschop van Bayeux en van Reims. In 1940 volgde hij Kardi naal Verdier op als Aartsbisschop van Parijs. Hij was onderscheiden met het Ridderkruis van het Legioen van Eer en het Grootlint van de Leopoldsorde. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Rector te Den Haag (Huize Sancta Maria, Ha viklaan 4) de Weleerw, Heer E. A. M. Paap; tot Rector te Amsterdam (st, Aloysiusgesticht) de Weleerw. Heer E. J. M. Hupperetz. Vervol gens tot Kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. Rozenkrans) de Weleerw. Heer P. A. J. Geven; te Leiden (O. L.Vr. Hemelvaart en H. Joseph) de Weleerw. Heer J. A. M. van Adri- chem; te Heemstede (H.Bavo) de Weleerw. Heer J. J. M. Agterof. Tenslotte tot Assistent te de Kwa- kel, de Weleerw. Heer A. Douwes. Op het kleine stille kerkhof van het Sint Bonifaciusmissiehuis te midden van het prachtige geboom te als een oase van rust, is het stoffelijk overschot van Mgr. Nico- laas Stam, die vele jaren rusteloos gewerkt heeft in de missie van Mill Hill cn ppd-apostolisch-vicaris, van Kisumu was, lieden ter aarde besteld. Gisteravond zijn in de de vote kapel van het Missiehuis de plechtige Metten gezongen en he denmorgen, na de Lauden heeft Z. H. Eexc. Mgr. J. P. Hubers, de Pontificale Requiemmis gecele breerd. Vele leidende figuren uit de con gregatie van Mill Hill en missiona rissen en oud-missionarissen waren naar Hoorn gekomen, om de plech tige uitvaart van Mgr. Stam bij te wonen. De plechtige metten wer den gecelebreerd door de Z. Eerw rector van het St. Ronifaciusmissie- huis, father A. Poell, met assisten tie van de Zeereerw. father dr. J. v. d. Dries, rector van het missie huis te Roosendaal en father G Bruyns. Cantores waren de Wel eerw. fathers Bouma en Klaver* Onder de aanwezigen waren o.a. de Hooggel. father dr. J. Thoonen, vi« caris-generaal van de St. Josephs congregatie te Mill Hill, die op v! sitatie in Nederland vertoeft, de Z. Eerw. father G. Zuydervliet ,alg„ procurator te Roosendaal, de recto: van het missiehuis te Haelen, de Hoogeerw. Deken P. C. L. v. d. Meer, de Weleerw. heren Kapelaans J. N. Smulders en C. A. v, d. Voort, de Zeereerw, father G. Mulder, van Wadway, oud-pastoor uit de missie van Mgr. Stam, en nog verschillen de missionarissen van Kisumu Voorts de studenten en de twaalf Hongaarse zusters, die sinds kort de huihs uoedijgekrzo wzrw.emGv de huishoudelijke zorg van het Mis siehuis op zich genomen hebben. Onder plechtig klokgelui werd het stoffelijk overschot, dat opge baard was in de .bisschopskamer", naar de kapel overgebracht, bege leid door de eerw. geestelijkheid. Hedenmorgen om kwart voor tien werden de Plechtige Lauden gezon gen, gecelebreerd door de Z. E. Frater dr. J. Thoonen, W, Bruyns en J. Klaver, Evenals bij de hierna op gedragen Pontificale Uitvaart was de kapel bijna geheel gevuld met priesters, familieleden en vrienden van de overledene. O.a. werden op gemerkt Z.H.E. Mgr. J. Groen M.S.F., benoemd Bisschop van Band- jermasin, de H.E. Heer Deken P. L. van der Meer van Hoorn, Th. Jacobs Deken te Alkmaar, de H.E. Heer H. J. Kuijper, Deken van Wognum, Ambtenarenstaking in Griekenland ATHENE, 29 Mei (Reuter). De 30.000 ambtenaren in Grieken land, die een week hebben ge staakt, zullen Maandag het werk hervatten. De regering heeft een deel van hun eisen tot verhoging der salarissen ingewilligd. Radio- Athene, waarvan de employe's aan de staking deelnamen, was sedert Maandag j.l. uit de lucht. HOORN, 29 Mei. Veemarkt. 21 Paarden 500650, 23 schapen 50 75, 124 lammen 243*4, 7 koeien 450—550. LANGEDIJK, 30 Mei. 56000 kg aardappelen. Eerstelingen 2022.20; kleine aardappelen 1620, 5000 kg rabarbêr 4.706.90, 62 kg tomaten A 1.141.16, C 0.70—0,73. verschillende Pastoors en Kapelaans uit het Bisdom, doch vooral uit het gewest, o.a. oud-Pastoor Winkelman uit Amsterdam en vroegere klasge noot van Mgr. Stam, Pastoor A. van Baarn, vroeger te Enkhuizen, tal van vertegenwoordigers van de Congregatie van Mill Hill, de Rec toren van de Missiehuizen in Ne derland, vele missionarissen en oud missionarissen. Verder behalve tal van familieleden en bekenden, dok ter J. van Staalen, Mgr. Th. Bek kers en rector H, Grama van het Dioc. Missiebureau. Om ruim tien uur droeg Z.H, Exc. Mgr. Huibers de Solemnele Requiemmis op, daar bij geassisteerd door Presbyter As- sistens de Z.E. Heer dr. J. Thoonen, de Hoogeerw, Heer Deken P. L. van der Meer en de Z. E. Rector A, Poll en de Z.E. Heer J. Klaver als diaken en subdiaken. Verder werden nog opgemerkt de Z.E. Father J. Th. Lefeber, oud- Directeur van het Missiehuis te Hoorn, Kapitein-Aalmoezenier Burg man te Schoonhoven, oud-missionaris va'n Kisumu. De Requiemmis werd gezongen door de Schola Cantorum van het Missiehuis onder leiding van Fa ther Kamps, De kist met het stoffelijk over schot van Mgr. Stam was gedekt met de tekenen van zijn Bisschop pelijke waardigheid en het Gouden Kruis van de O.B.E de orde van het Britse Rijk. De lijkrede weed gehouden door de Z.E. Father Dr. J. Thoonen die het verdienstvolle opofferende' le ven van Mgr. Stam schetste. HET HOLLAND-FESTIVAL BALLET IN AMSTERDAM In hfet kader der culturele ma nifestaties, deel uitmakende van het Holland-festival zal het Grand Ballet de Monte Carlo in de Stads schouwburg te Amsterdam voor stellingen geven op Vrijdag-, Za- etrdag- en Zondagavond. Aan het programma, dat werken op mu ziek van Tchaikovsky, Chopin en Bach vermeldt, werken danseres sen als Rosella Hightower en Ta mara Toumanova mede terwijl het Utrechts Stedelijk Orkest muzi kale medewerking verleent. Katholiek Bouwblad Het Katholiek Bouwblad, dat zich nog steeds op een hoog peil weet te handhaven, heeft in haar Meinummers een beschouwing, met zeer aantrekkelijke foto's, van de bouwgeschiedenis van de ka thedraal van Doornik. In het laat ste nummer wordt verder aan dacht gewijd aan de figuur en het werk van Joan Colette, de be kende schilder die kortgeleden zestig jaar werd terwijl Dom H. van der Laan O.S.B. uit Ooster hout in een uitvoerige brief zijn visie op de architectuur en haar plaats in de samenleving uiteen zet. BEREDEN POLITIE IN DE BADPLAATSEN Evenals in voorgaande jaren zal ook gedurende het 1 Juni a.s. aan vangende vacantie-seizoen te Ber gen aan Zee en te Castricum een bereden afdeling Rijkspolitie wor den gedetacheerd, ter sterkte van respectievelijk 5 en 3 man. Het detachement Bergen aan Zee staat onder commando van de Opperwachtmeester M. van Hulst en dat te Castricum onder com mando van de wachtmeester le klasse D. Holman. Deze beide detachementen ver richten in hoofdzaak duin- en stranddiensten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2