r. Stam Amerika en Zuid-Oost-Azië Generaal Spoor begraven K.L.M.-lijn naar Canada is Zondag geopend Twee Nederlandse dames Katholieke handelsreizigers hielden hun jaarvergadering waren verdwaald in de Alpen Prinsesjes Beatrix en Irene dansten voor „Pro Juventute Grote opstand in Ethiopië? Suhard rieden emingen dom haarlem Missiehuis nd-festival amsterdam politie 5plaatsen Wat er aan de opvattingen van Washington voorafging! - Invloed van Roosevelt, Molotov en Tsjang-Kai-Sjek! 1eep reed tegen transformator documenten over palestina gestolen Prins Bernhard onder de passagiers Max Reimann opnieuw in arrest Voorzitter v. d. Meer nam afscheid priesters in noord-korea gearresteerd kiezers van wolfsburg houden uiterst rechts Duits Volkscongres geopend tribune stortte in 50.000 jonge Katholieken kroon in de lommerd Tot besluit Maandag 30 Mei 1949 3 ERWACHTINC ioor het K.N.M.I. te van Maandagavond jnd. VERANDERING 1PERATUUR bewolking met en- optredende buien, iet zwakke wind en ochtend op enkele lijk nevel of mist. lag meest matige wind met ongeveer jratuur als vandaag. iinaal Suhard, Aarts- arijs, is Zondagavond in de leeftijd van 75 5 April 1874 geboren es-Marches. priester antving de Bisschops- en werd in 1935 tot ëerd. officiële mededeling isdom, heeft de Kar- volle bewustzijn de r stervenden ont- e was achtereenvol- van Bayeux en van volgde hij Kardi- >p als Aartsbisschop was onderscheiden ruis van het Legioen t Grootlint van de Bisschop van Haar- jemd tot Rector te ze Sancta Maria. Ha- ïVeleerw. Heer E. A. ector te Amsterdam ticht) de Weleerw. Hupperetz. Vervol jan te Amsterdam krans) de Weleerw. 'even; te Leiden (O. rt en H. Joseph) de J. A. M. van Adri- stede (H. Bavo) de J. J. M. Agterof. ssistent te de Kwa- Heer A. Douwes. stoors en Kapelaans doch vooral uit het Pastoor Winkelman en vroegere klasge- >tam, Pastoor A. van te Enkhuizen, tal oordigers van de i Mill Hill, de Rec- Wissiehuizen in Ne- ssionarissen en oud- Verder behalve tal en bekenden, dok ten, Mgr. Th. Bek- H. Grama van het 'au. Om ruim tien Exc. Mgr. Huibers quiemmis op, daar door Presbyter As- leer dr. J. Thoonen, eer Deken P. L. van E. Rector A. Poll Klaver als diaken nog opgemerkt Th. Lefeber, oud- het Missiehuis te Aalmoezenier Burg ven, oud-missionaris werd gezongen Cantorum van het leiding van Fa- het stoffelijk over- Stam was gedekt van zijn Bisschop- eid en het Gouden B.E., de orde van d gehouden door J. Thoonen, die opofferende le- am schetste. der culturele ma- uitmakende van val zal het Grand Carlo in de Stads- Amsterdam voor- i op Vrijdag-, Za- lagavond. Aan het t werken op mu- ovsky, Chopin en werken danseres- Hightower en Ta- mede terwijl het k Orkest muzi- verleent. Bouwblad Bouwblad, dat op een hoog peil en, heeft in haar beschouwing, kelijke foto's, van denis van de ka- ornik. In het laat- verder aan- e figuur en het Colette, de be- die kortgeleden terwijl Dom H. B. uit Ooster- oerige brief zijn utectuur en haar aenleving uiteen- rgaande jaren zal 1 Juni a.s. aan- seizoen te Ber- Castrieum een Rijkspolitie wor- ter sterkte van sn 3 man. Bergen aan ommando van de ter M. van Hulst cum onder com- vachtmeester le n. achementen ver zaak duin- en (Ven een bijzondere medewerker) ER WORDT IN SOMMIGE KRINGEN beweerd, dat we aan een keerpunt gekomen zijn in de Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië. Is het een keerpunt of een der keerpunten? We zullen ons hierin maar niet verdiepen, want dan zouden we heel de geschiedenis van het Indonesisch probleem sinds 1945 moe ten oprakelen. Deze maal schijnt de nieuwe koers vooral hierin te bestaan, dat men in Nederland bereid is afspraken in wer king te stellen, zonder dat al de consequenties daarvan tot we derzijds genoegen op papier zijn vastgelegd. Onderling vertrou wen op het gegeven woord wordt nu belangrijker geacht dan papieren garanties. De nieuwe koers heeft een groot succes geboekt in de vergadering der Verenigde Naties. Dus ook een groot succes bij de politieke lei ders in Washington. Menig Ne derlander zal verademend zuch ten: „eindelijk heeft Amerika enig begrip voor onze politiek in In donesië gekregen!" Naïeve gees ten gaan misschien zo ver dat ze riit succes mede toeschrijven aan de ijver waarmee het Informatie bureau te New York zware vrach ten aan bedrukt papier onder het Amerikaanse volk heeft rondge stuurd. Het gaat er echter helemaal niet om of er in Amerika meer of min der begrip is voor de Nederlandse -olitieke gedragslijn. De kwestie tussen Nederland en Indonesië is van zulk belang, dat de Verenigde Naties daar niet buiten kunnen staan. Het gaat er dus alleen cm, of de politieke ontwikkeling in In donesië past in het raam van Ame- rika's wereldwijde buitenlandse politiek. De nadruk moet daarbij liggen op het woord wereldwijd. De macht der Verenigde Staten jp zo groot, dat zij bij alles wat er op de wereld gebeurt, belang hebben. In vroeger dagen, vooral vóór 1914, kon Nederland heel wat schokkende gebeurtenissen in verre hoeken der wereld als vol komen buitenstaander volgen. De enkelingen, die zich voor die ge beurtenissen interesseerden vorm den hun oordeel naar gelang zij vcor het standpunt van één der partijen meer of minder begrip hadden. Eigen politieke doelstel lingen hadden ër niets mee te ma ken. Met de Amerikaanse belang stelling voor het Indonesisch pro bleem staat het geheel anders. In 1942 bleek voor het eerst een duidelijk verschil tussen Neder landse en Amerikaanse opvattin gen over de toekomst van Zuid- Oost-Azië. Van Nederlandse zijde bleef men de toekomst van Ne- derlands-Indië als een Nederlands probleem zien, dat vrijwel geheel los stond van de kwesties die zich betreffende andere Zuid-Oost- Aziatische gebieden zouden gaan voordoen. Van Amerikaanse zijde legde men onmiddellijk verband tussen de na-oorlogse regeling te treffen voor Indonesië, Siam, Ma laya, Frans Indo-China en de Phi- lippijnen. President Roosevelt was de eerste die de Amerikaanse zienswijze in diplomatieke bespre kingen naar voren bracht. Zich baserend op een suggestie van Tsjang Kai Sjek, stelde hij bij be sprekingen met Molotov in Juni 1942 te Washington aan deze voor, datalle vroegere „koloniale" ge bieden van Zuid-Oost-Azië ge steld zouden worden onder een interim-trustee-schap van drie of vijf mogendheden. Churchill verzette zich tegen deze gedachte met de uiterste kracht. Toen het er op aan kwam wilde de Amerikaanse regering ook niet zo ver gaan, de Neder landse souvereiniteit over Indone sië te ontkennen. Evenmin wilde zij echter het recht der. Indonesi ërs ontkennen om na verloop van betrekkelijk korte tijd volkomen autonomie te verkrijgen. Bij Roo sevelt berustte de sympathie voor het Aziatisch nationalisme op va ge opvattingen over het zelfbe schikkingsrecht, die hij goeddeels ontleende aan de beginselen van Amerika's onafhankelijkheidsver klaring van 1776 en aan de ge schriften van grote Amerikaanse leiders als Thomas Jefferson. Blijkbaar had hij geen duide lijke voorstelling, hoe de door hem gewenste opvoeding tot zelf bestuur in korte tijd gebeuren moest. Hij ontwierp eens een plan voor een overgangsregering m India, dat hij uitdokterde op de grondslag van de vroegste consti tutionele ontwikkeling der Ver enigde Staten en aan Churchill toestuurde. Dat het Amerika van 1780 letterlijk niets gemeen had met hot India van 1942 stom-de hem blijkbaar niet in het minst. Het gaf Churchill zulk een schok, dat hij zelfs op dat voor Enge land zo benauwde ogenblik moei te had tegenover de grote bond genoot beleefd te blijven. Wat Roosevelt met Molotov be- Op de verkeersweg Nijmegen Groesbeek nam Zaterdagavond een jeep met te grote snelheid en aan de linkerzijde van de weg rijdend de bocht bij het kruispunt Molen weg en Nieuweweg te Groesbeek en reed bij het café Fleuren door de haag en vervolgens tegen een kleine electrische transformator van de PGEM. Er schoot een vuurstraal uit de transformator en een harde klap volgde. De transformator werd zwaar be schadigd, maar de jeep kwam er goed af. De rubberbanden van de auto boden de nodige beveiliging tegen de stroom. Het ongeluk ge beurde vlak bij het bureau van de rijkspolitie, die direct ter plaatse was om een onderzoek in te stellen. De bestuurder van de jeep verkeer de onder invloed yan sterke drank. Groesbeek was een tiental minuten van electrische stroom verstoken. HAIFA, 29 Mei, (AFP), Tijdens het afgelopen weekeinde is een on bekende het hoofdkwartier van de UNO binnengedrongen en heeft zich meester gemaakt van drie bundels documenten, die gereed lagen om naar Lausanne, waar de verzoenings commissie der Verenigde .Naties zal bijeenkomen, te worden verzonden. sprak werd toen wel niet bekend, maar de richting waarin de Pre sident dacht werd snel genoeg be grepen en duizenden Amerikaan se plannenmakers voor de na-oor logse wereld namen de gedachte over. Daaruit konden de Neder landers in Londen en Amerika begrijpen, dat het in elk geval onmogelijk zou zijn om de status van Indonesië na de oorlog een zijdig te regelen. Een plan voor regionale samenwerking in Zuid- Oost-Azië zou formeel de Neder landse vrijheid van handelen ver zwakken, maar in wezen zo ver sterken. Op een reeks van confe renties, o.a. die van het Institute of Pacific Relations, werd regio nale samenwerking naar voren gebracht in de oorlogsjaren. De Nederlandse vertegenwoordigers namen een verrassend scherpe af wijzende houding aan. Het zou alles natuurlijk nog te regelen zijn geweest, indien In donesië in de loop van de strijd met Japan was bevrijd, en met een militair bezet. Het behoefde echter geen verwondering te wek ken, dat gezien de in hoogste kringen heersende opvattingen, de Amerikaanse bevelhebbers niet van plan waren terwille van Ne derland of Engeland ook maar een haarbreed af te wijken van de uitgestippelde opmarslinie op Tokio aan Zelfs de Philippijnen zou men misschien links hebben laten liggen bij die opmars, wan neer Generaal MacArthur niet heel ziin grote invloed aangewend had, dat hij zo spoedig mogelijk v/eer als bevrijder zou kunnen te rugkeren naar de eilanden, die nij in begin 1942 op het diepst van de nederlaag had moeten verla ten. Omdat de Amerikaanse op mars ver noordoostelijk van de Indische Archipel liep, leek het oo kniet onlogisch dat geheel dit terrein ter zuivering van de Ja panners aan de Britten werd overgedragen, al zijn de precieuze omstandigheden waaronder dit ge beurde, voor het publiek nog al tijd een geheim. Na de val van Japan, na het optreden der Labourregering in Londen en de versnelde ontvoog ding van India en Burma, eiste de rol der Verenigde Staten als hoofdverdediger van de beginse len van het Atlantic Charter, als leider der democratische landen en als natuurlijk tegenstander van alles wat maar lijken kon op im perialisme, dat de regering te Washington zich onthouden moest van te openlijke steun aan even tuele pogingen om het Nederlands gezag in welke vorm dan ook te herstellen. Beziet men de politiek van Amerika in dat licht, dan komt men tot de conclusie, dat Washington in het Indonesisch probleem nu al jaren lang een politiek van bemiddelen en kal meren gevolgd heeft, die een voor Nederland en voor Azië (voor heel Zuid-Azië, niet zo zeer voor de Indonesische nationalisten) be vredigende oplossing ten doel had Dit vereiste begrip voor wat voor dit doel mogelijk scheen en met op de eerste plaats begrip voor wat Nederland hierin nodig acht te. Voor het tot stand brengen van een politiek regionale samen werking is het nu te laat. Daar voor is de positie van Nederland in Indonesië, van Frankrijk in Indo-China en misschien zelfs van Engeland in Malaya al te veel verzwakt. Er blijft alleen nog de mogelijkheid voor economic :he samenwerking, die echter niet tot stand kan komen, zolang politiek alles nog zwevende isMocht er op politiek gebied een oplos sing gevonden worden, die wer kelijk vrede garandeert, dan zou men in Washington bereidwillig voor zulk een economisch plan gehoor vinden en het zou heus niet van de soort van het Fox contract zijn. Ook de Amerikaanse regering weet, dat alleen avonturiers kans hebben om met succes in troebel water te vissen. Grote naties als geheel kunnen bij verwarring in naburige landen alleen schade lij den, voor hen is stabiliteit vereist als basis voor vruchtbaar werk (Deze uiteenzetting van onze medewerker geven wij als docu ment voor de in vele kringen heersende opvattingen, zonder zijn mening voetstoots tot de onze te maken Redactie). BATAVIA, 28 Mei (Aneta). Onder stralend weer zagen dui zenden Zaterdagmorgen de begra fenisstoet van Generaal Spoor voorbijtrekken. De volledige stoet stelde zich op de Oude Bui- tenzorgseweg op, vooraf ging de M.P., gewapend met een geleide van vier compagnieën en het muziekkorps van het K.N.I.L. met omfloerste trommen en de commandant van de stoet, gene- raal-majoor Engles. Een weaponcarrier trok het af fuit, waarop de kist stond, gedekt met de Nederlandse vlag, waarop lagen een helm, de decoraties van de Generaal en het bloemstuk van mevr. Spoor, bestaande uit witte anjers en orchideeën. Hiernaast gin gen de vier slippendragers, nl. ge- neraal-majoor Mojet, generaal- majoor Scholten, generaal-majoor Alons en generaal-majoor Baay. Hierachter kwamen zestien vaan drigs en onder-luitenants als dra gers, mevrouw Spoor, dr. Beel, Sultan Hamid II als vertegenwoor diger van Koningin Juliana, majoor mr. P. Th. Six als adjudant van Prins Bernhard, hoge autoriteiten, deputaties van Ridders van de mi litaire Willemsorde. De legercommandant, generaal Spoor, rust thans temidden van zijn soldaten op het ereveld Menteng Pulo aan de rand van Batavia on der een eenvoudig houten kruis, onder nummer 46. Op het kruis staat onder de Nederlandse drie kleur het opschrift „Generaal S. H. Spoor, commandant van het leger in Indonesië". Op het ereveld la gen ongeveer 300 bloemstukken, waaronder een van H.M. de Ko ningin met rood-wit-blauw lint en kroon. Voorts bloemstukken van dr. Beel, dr. Van Mook en van de regeringen der deelstaten. In stram gelid marcheerden de troepen het veld op en stelden zich links en rechts van het midden pad op. Achter de kist volgden de weduwe, mevr. Spoor, tussen mevr. Kies en twee broers van Generaal Spoor. De kist werd op de baar geplaatst onder het lossen van het eresaluut en het ontsteken van de vuur- schalen. De stafmuziek van het K.N.I.L. zette „Un dernier adieu" in. Dominee F. M. Kooyman hield een rede, waarin hij het werk van de generaal en van de echtgenote van de generaal, „die zich een plaats heeft veroverd in de harten van alle gezinnen, ver over zee" memoreerde. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon sprak als vertegen woordiger van Nederland en van de voorlopige federale regering. Hij herinnerde aan de bezieling en het vertrouwen, die van de ontslapen generaal uitging en een generaal die veel eisen kon, „om dat g'ij van uzelf alles hebt ge- eist". Dr. Beel besloot met te zeg gen: „In de voorbije maanden kwamen wij elkander zeer nader en ontstond er een vriendschap, waarvoor ik u steeds dankbaar blijf. Vooral in de kritieke ogen blikken kwam onze vriendschap tot zijn volle recht, begrepen wy elkander en streefden wij samen naar een oplossing van de gere zen moeilijkheden."' Hierna sprak vice-admiraal Pinke die zeide: „Nimmer is de samen werking tussen de Marine en het leger zo nodig en zo goed geweest als onder deze commandant". De Gouverneur van Batavia voerde het woord: „Als Indonesiër en civiel bestuurder van het gebied, dat eens het centrum zal zijn van de souve- reine staten van Indonesië." Hij zeide o.a.: „In Generaal Spoor heb ben wij te zien niet een oorlogs heer, die voor het one land het andere bestrijdt, maar wel de bren ger van orde en vrpde en de uit drager van ons aller ideaal- van rede. Generaal-mdjoor Buurman van Vreeden zeide: „Moge het leger u zich blijvend herinneren als com mandant van historische betekenis voor Nederland en Indonesië, die als militair en mens was: „De pri mus inter pares". Nadat de Nederlandse vlag van de kist was verwijderd zakte de kist langzaam onder tromgeroffel in het graf. Daarna trad het vuur- peleton naar voren en loste een salvo op het graf. Onder het spelen van het Wilhelmus werd daarna de Nederlandse vlag gehesen. Ver volgens dankte de broer van de overledene de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en de andere aanwezigen namens de echtgenote, de zoon en de overige familieleden van de generaal. ï>e krans van H.M. de Koningin werd achter het kruis geplaatst, waarna mevr. Spoor een bloemstuk legde op de rand van het graf en anjers op de kist liet vallen. On derwijl vlogen "negen bommenwer pers en vijf jagers over het ere veld. Een Pipercub strooide in duikvlucht bloemen. De delegaties legden vervolgens bloemkransen en een defilee van de aanwezigen be sloot de plechtigheid. De K.L.M. heeft Zondag haar dienst op Canada geopend. Als Commissaris van de K.L.M. maakt Z.K.H. Prins Bernhard deze eerste vlucht mee; ook de directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman, behoort tot de passagiers. H.M. de Koningin en de beide oudste prinsesjes hebben Prins Bernhard op Schiphol uitgeleide gedaan. Wij zien hier Koningin Juliana en de prin sessen Beatrix en Irene even voor het vertrek in gesprek met de beide passagiers: Prins Bernhard en de heer Plesman. Ik g-a ook mee", zeide H.M. de -ie de secretaris van de Prins, de -Lii» i„a v.» v.r 'teer W. Thomassen, de adjudant Koningin schertsend hij het vertrek van de KLM-consteliation „Bata via", die Zondagmiddag startte voor de openingsvlucht van de nieuwe lijn AmsterdamCuracao via Mon treal en Havanna. En daadwerkelijk stapte zij enkele minuten voor het vertrek met de prinsesjes Beatrix en Irene naast de Prins, die deze vlucht meemaakt, het vliegtuig in. Toen de piloot, Ph. A. van Rees, chef-vlieger Noord van de Atlan tische dienst, de motoren echter aan sloeg en de sterke luchtstroom alle aanwezigen op het platform naar hun hoeden, respectievelijk hun haren deed grijpen, stonden de Ko ningin. en haar beide dochters reeds weer op de begane grond en zagen de constellation klokslag 5 uur naar de startbaan taxiën. ,.Wij zijn gewend, dat gij de Prins hier op Schiphol uitgeleide doet," zeide directeur Plesman in het res taurant kort voor de aanvang van de vlucht tot de Koningin, „doch ik neem aan, dat ditmaal uw aanwe zigheid speciaal het gevolg is van het grote belang, dat u in de ver binding CanadaNederland stelt." Reeds om kwart over vier waren de leden van de Koninklijke familie op Schiphol gearriveerd, waar ze begroet werden door de heer Ples man. die de tocht zelf ook mee maakt. De Canadese Imbassadeur A. Dupuy en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, be vonden zich onder de talrijke auto riteiten, die het gezelschap, onder van de Prins, majoor C. C. Geert- sema, kapitein-vlieger Sonderman, de directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer W. J. F. Backer en de directeur Stichting I,andverhuizing Nederland, de heer J. A. A. Hartland, uitgeleide deden. De „Batavia" vervoert tevens een persoonlijk schrijven van de bur gemeester van Amsterdam aan zijn ambtgenoten in Havanna en Mon treal en voor de laatste tevens een kristallen bokaal, waarop de woor den geschilderd zijn: „heldhaftig, vastberaden, barmhartig," de Am sterdamse wapenspreuk, die Konin gin Wilhelmina bij haar regerings jubileum aan de hoofdstad heeft toegekend. De Prins zal niet naar Curagao doorvliegen doch korte tijd in Mon treal vertoeven. Op 2 Juni a.s. wordt de „Batavia" reeds met Prins Bernhard- op Schiphol terug ver wacht. Max Reimann, de Westduitse communistische leider, is Zondag door Duitse politie in Paderborn (Noordrijn-Westfalen) gearresteerd daar hij nog een vonnis van drie maanden gevangenisstraf moet on dergaan wegens verklaringen, „welke de bedoeling van het Britse militaire bestuur in een kwaad daglicht stelden". De uitvoering van dit vonnis was opgeschort om Reimann de gelegenheid te geven deel te nemen aan het werk varf de parlementaire raad van Bonn bij het opstellen van de constitutie- IH.M. de Koningin en de beide oudste prinsesjes begaven zich met de Prins in het vliegtuig. Even voor het vertrek stapten zij weer uit. Wij zien hier Koningin Juliana en de beide Prinsessen, Beatrix (links) en Irene (rechts) het vliegtuig verlaten. Te Rotterdam werd Zaterdag en Zondag de algemene jaarvergadering gehouden van de katholieke vereni ging van handelsvcrtegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsin specteurs „St. Christoffel," welke vergadering samenviel met het 50- jarig bestaan van de afdeling Rot terdam. Nadat de heer P. A. van den Berg als voorzitter van de afdeling Rot terdam het congres had verwelkomd, hield de algemeenvoorzitter, de heer J. H. van der Meer. een ope ningsspeech, waarin hij met voldoe ning er op wees, dat op 31 Decem ber 1948 het ledental van 1675 tot 1858 was gestegen. Hij maakte voorts melding van zijn onwrikbaar besluit om af te treden en plaats te maken voor een jonge kracht. De secretaris deelde hierna mede, dat inmiddels het ledental de 2000 is gepasseerd. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. A. Koot uit Utrecht. Nadat de vergadering had beslist, dat er een tweède bezoldigd bestuurder moest komen, werd als bezoldigd penningmeester gekozen de heer P. J. M. de Graaf uit Amsterdam. Voorts werd nog tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer H. C. J. van Hees uit Amsterdam. Hierna sprak de geestelijk advi seur pater J. Woerdeman OESA. de scheidende voorzitter toe en deelde hem mede. dat Z. H. de Paus hem het ere-krji;s ,,Pro Ecclesia" had verleend. Ook de secretaris, de heer C. G. Bekkering, richtte zich in waarderende bewoordingen tot de afgetreden praeses en offreerde hem namens de afdelingen een gouden armbandhorloge. Nadat de begroting tot een totaal van f 70.000 was goedgekeurd, werd de vergadering door de nieuwe voorzitter gesloten, 's Avonds vere nigde men zich aan een diner. De Zondag was voornamelijk ge wijd aan het gouden bestaansfeest van de afdeling Rotterdam, 's Mor gens werd in de kerk van Christus Koning aan de Statenlaan door de algemeen adviseur, pater J. Woer deman OESA. met assistentie een plechtige H. Mis opgedragen, waar na een gezamenlijk ontbijt volgde. In de Zondagmiddag gehouden feest- vergadering hield dr. A. Olierook een rede. Spr. schetste de persoon lijkheid van de vertegenwoordiger xen van de mens in het algemeen, waaraan naar zijn overtuiging vast gehouden moet worden. Collectivis me en individualisme in de verkeer de zin achtte hij te veroordelen. Vervolgens werd er een receptie gehouden, waar o.a. wethouder H. E. van den Brule en de gehele R.K. raadsfractie acte de presence gaven. Het feest werd met een cabaret avond besloten. VATICAANSTAD, 28 Mei (Reuter.) Volgens mededelingen uit het Vaticaan zijn mgr. Bonifacius Sauer, de 74-jarige bisschop van Kanko in Noord-Korea, een Duits burger, en elf andere Duitse priesters, door de communisten gearresteerd. BRUNSWMK, 29 Mei. (Reuter). De kiezers van de in de nabijheid van Brunswijk gelegen stad Wolfs burg de bakermat van de Duitse „volkswagen" blijven het op uiterst rechts houden. Nadat de „Duitse rechtse partij" die m deze plaats een meerderheid wist te behalen wegens haar ex treem-nationalistische karakter door het Britse militaire bestuur werd verboden, is een nieuwe, „Duitse partij", opgericht wier candidaten in vele gevallen dezelfde zijn als van de voormalige .Duitse rechtse partij". Bij de verkiezingen voor de ge meenteraad van Wolfsburg wist de „Duitse partij" meer dan 50 pCt. van de uitgebrachte stemmen te be halen. De socialisten wisten 35 pCt. van de stemmen op zich te vereni gen. terwijl de andere partijen ver achter bleven. Tijdens de laatste, door de sociaal-democratische partij gehouden verkiezingsvergadering, werd de woordvoerders door de vele interrupties het spreken bijna on mogelijk gemaakt, terwijl in de a- zaal herhaaldelijk vechtpartijen plaats vonden. ORSIERES (Zuid-Zwitserland), 29 Mei (Reuter). Reddingspatrouil les, bestaande uit politiemensen en alpengidsen, in totaal dertig man sterk, hebben met speurhonden achtenveertig uur achtereen ge zocht naar twee Nederlandse dames, de ongeveer vijftigjarige gezusters M. S. en A. C. Boonacker uit Was senaar. Zij hadden Donderdag hun op 1400 meter hoogte gelegen hotel in het Alpendistrict Champex in Zuid- Zwitserland verlaten om, zoals ze zeiden, voor de lunch nog een wan delingetje te maken. Zaterdagavond werden ze teruggevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny- gletcher. Op deze_ plaats, die ze, hoewel niet bijzonder goed ter been, na een stevige klimpartij van zes kilometer hebben bereikt, hebben ze drie dagen en twee nachten door gebracht, zonder drinken en met geen ander voedsel dan wat suiker klontjes. Toen de reddingsploeg hen bereikte, waren ze dan ook volko men uitgeput. De directeur van het hotel, die zelf aan de reddingsexpeditie heeft deelgenomen, vertelde dat de dames weer zeer opgewekt zijn. Waar schijnlijk zijn ze verdwaald en zijn ze gaan zitten wachten tot er iemand kwam, zo vertelde de hotel directeur verder. Donderdagmiddag, nadat de dames, die geen regenjas sen of parapluies bij zich hadden, waren uitgegaan, kwam er eind aan het mooie weer. Het maakte plaats voor de hevigste slagregen, die Zwitserland van 't jaar tot nu toe beleefde. De schouwburgzaal van Grand Theatre Gooiland in Hilversum had Zaterdagmiddag wel enige malen groter kunnen zijn om het aantal aanvragen te voldoen, van hen, die de kindermiddag wensten bij te wo nen, waarin de leerlingen van de danseres Gabrielle Destree een uit voering gaven ten bate van een lief dadig doel, nl. de vereniging ,,Pro Juventute Gooiland". De redenen van de grote belangstelling waren niet moeilijk te vinden. Onder de leerlingen bevinden zich de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet, ter wijl H.M. Koningin Juliana als een der belangstellende ouders de voor stelling bijwoonde. Op verzoek van de Koninklijke familie werd aan deze hoge aanwe zigheid geen bijzondere aandacht besteed en het openingswoord van de voorzitter van „Pro Juventute" getuigde daar nog eens van: „als ge heel bekende gezichten in de zaal of op het toneel ziet, toon dan geen reacties," luidde het verzoek. Het was een charmant en ook ar tistiek welverzorgd program, dat werd uitgevoerd. Allereerst toonden de kleinsten hun kunnen, waarbij helaas Prinses Margriet niet mee deed, omdat zij wegens een lichte ongesteldheid thuis moest blijven. Daarna dansten de grotere leer lingen in verschillende sprookjes: een tweetal fantasieën van Gabrielle Destree „Wolkine" en „de Vrek" en voorts twee sprookjes vap Ander sen, nl. „de Kleine Zeemeeuw", op muziek van Grieg en ..Het Meisje met de zwavelstokjes," op mu ziek van R. Schumann. In de twee laatstgenoemde werkjes beeld de de lerares zelf de hoofdpersoon uit, maar niet alleen haar artistie ke prestaties, ook het charmante en dikwijls begaafde dansen van haar r?ERLIJN, 29 Mei (Reuter). - Zondagmorgen is in de Staats- opera te Berlijn de conferentie van het „Duitse Volkscongres" ge opend. De afgevaardigden uit Oost-Duitsland voor deze confe rentie waren veertien dagen gele den gekozen door stemming op een enkele candidatenlijst, welke men met »,ja" of „neen" kon mer ken. De Westduitse afgevaardigden waren aangewezen uit „democra tische groepen", aangezien het congres in de westelijke zones niet is toegelaten. In totaal waren er ongeveer 1500 afgevaardigden, van wie 200 uit West-Berlijn en West- Duitsland. Op de agenda van de conferentie staat de voorbereiding van een ma-, nifest voor de ministersconferentie te Parijs en sbimmmg over de con stitutie. welke eerder difc jaar is opgesteld. Buiten de vergaderzaal wapperden de zwart-rood-gouden en de rode vlag van de Sowjet-Unie. Wilhelm Pieck. de leider yan socialistische eenheidspartij, ver klaarde aan de afgevaardigden ter conferentie, dat zij „de enige wet tige vertegenwoordigers van het Duitse volk" waren. Hij deed een felle aanval op de door Bevin na mens de drie westelijke mogend heden op de Parijse conferentie in gediende voorstellen, welke naar zijn zeggen bedoeld waren om „ons zelfrespect te ondermijnen". LONDEN, 29 Mei (Reuter). Door Radio-Roma zijn Zondagavond uit Djiboeti (Fr. Somaliland) be- riehtcn uit Italiaanse dagbladen om geroepen, volgens welke er op grote schaal revolutie in Ethipic zou zijn uitgebroken als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden zijn geval len. Het grootste gedeelte van de slachtoffers zou gevallen zijn in hevige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba. Volgens Radio-Roma zijn de rege ringstroepen teruggetrokken, ten einde een verdere verbreiding van de opstand te vermijden. Voorts wordt nog gemeld, dat de opstandelingen op 18 dezer een ster ke afdeling regeringstroepen, die' als escorte voor de Kroonprins fun geerde, in eenhinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de Kroonprins, As- taoe Oeossan, de oudste zoon van Keizer Haile Selassie, bleef ge spaard, doordat hij zich niet in de auto bevond, waarin hij gewoonlijk rijdt. Het gedeelte van de auto, achter de zitplaats van de bestuurder, was door een regen van machinegeweer kogels doorzeefd. Keizerlijke troepen werden met grote snelheid naar de plaats van de aanval, tussen Addis Abeba en Dessie, gezonden en sloegen de aan val der opstandelingen af. Vele der lijken van de gesneuvelden, die na afloop op het toneel van de strijd bleven liggen, waren op gruwelijke wijze verminkt. In de Italiaanse dagbladberichten wordt verder gemeld, dat de nog in Ethiopië verblijf houdende Italia nen mede hielpen de Keizerlijke troepen naar het toneel van de strijd te vervoeren. Volgens een AFP-telegram uit Lon den verklaart men in Britse poli tieke kringen en op de ambassade van Ethiopië te Londen niets te we ten van een opstand. De Ethiopische ambassade is voornemens een onderzoek in te stellen naar de herkomst der ge ruchten over de opstand, die als „geruchten" moeten worden be schouwd. Tijdens de opvoering van een achterhoeks openluchtspel „Het gluuiend peerd" (hot gloeiende paard) in het dorpje Terborg ter gelegenheid van de Terborgse mid denstandstentoonstelling, die daar gehouden wordt, is een gedeelte van de tribune ingestort. Een zevental personen werd, ge- H I kig niet ernstig gewond en de t Ti 2000 toeschouwers, die hot spel bijwoonden, konden na een korte onderbreking, het verdere verloop van het spel, dat voortgezet werd, bijwonen. jeugdige leerlingen, bracht de toe schouwers telkenmale tot luid en enthousiast applaus en menigmaal zelfs tot open doekjes. Die vielen ook ten deel aan twee der jongte danseresjes, nl. Marietta van de Berg en Roswitha van de Bos. achter welke namen de prinsesjes Beatrix en Irene schuil gingen voor zover van schuilgaan sprake kon zijn. De uitvoering was zoals de voorzitter van „Pro Juventute" het uitdrukte een daad van onbêzorg- de, bevoorrechte kinderen', voor de minder bevoorrechte jeugd, die ver zorging dringend nodig heeft. Het werd een voorstelling met groot succes, ook financieel. Er waren voor de uitvoerenden vele bloemen. Vervolg van pag. 1 Wie Zal niet ontdekken, vanaf de dag dat hij begint ernst te maken met het beleven van wat hr| totnog toe met de mond beleed, hoe schoon het leven is? Wie kan weerstand bieden aan dit vuur en Zal het niet brandend houden en verder geven? Geef je gewonnen aan Christus die gisteren was en heden en van alle eeuwen is, werd gezegd. En hottdt dit vast en begin. Begin en doe het zoals het Pauius op weg naar Da mascus werd gezegd: ga naar de priesters. Begin in die kleinste ge meenschap van 't mystieke lichaam van Christus, de parochie. Neem en lees het Evangelie, vorm groepen, bespreek het en vraag je af: Wat heeft dit mij nil te zeggen. Ontdek de grote schoonheid van het Oude Testament. Herontdek het leven: breek het holster open, boor in het midden van de eindeloze dorre droogte die de wereld geworden is tot de bronnen van het levend wa ter weer opwellen en de moede aarde opnieuw bevruchten. Aarzel niet: ook door de zoom van Christus' kleed gaat de hoog spanningskabel van zijn kracht. Als jullie willen, vormen wij al len samen, jonge Katholieken van dit land, een onoverwinnelijk leger in slagorde voor God en vaderland. Vanaf dit vertrekpunt ook moeten Wij als generatie werken aan een eigentijds type van de heilige, de apostolische leek, de wereldling, aangekleefd aan God en toch „ge tapt" onder de mensen. Zo heeft de bijeenkomst van van middag duizenden de ogen kunnen openen voor de hartveroverende realiteit van een levend Christen dom dat de wereld overwinnen zal. De zegen die de tientallen aanwe zige priesters, vertegenwoordigend het leger van de zielzorg dat klaar staat en niets liever wil dan dit nieuw gewekt enthousiasme opvan gen en blijvend voedsel geven, de duizenden knielenden gaven, heeft zonder twijfel de kraeht van de Geest doen dalen op de jonge wil die in het gezamenlijk gezongen Credo werd uitgesproken: Wij ge loven, wij willen, wij durven. Aan Z. II. de Paus, aan Kardinaal de Jong en aan H. M. de Koningin werden telegrammen van aanhan kelijkheid gezonden waarin de over tuiging werd uitgesproken dat al leen liet geloof de redding van de wereld betekent. De bijeenkomst werd bijgewoond o.m. door de bur gemeester van Utrecht en de Hoofdcommissaris en de Hoofdaal moezenier van de Katholieke Jeugd beweging. BUENOS AIRES, 27 Mei (AP.) Prinses Ileana van Roemenië heeft medegedeeld, dat zij haar tiara tin onderpand gegeven heeft. De prinses zou er een bedrag van 66.000 dollar voor gekregen heb ben. „Ik heb geen ander inkomen. Juwelen zijn het enige, wat ik nog heb", zei de prinses. Veel Roemeense emigranten wenden zich tot haar voor hulp aldus de prinses, die onlangs een tehuis heeft opgericht, waar de Roe meense vluchtelingen kunnen blijven, totdat zij werk gevonden hebben. De kroon bestaat uit vijf saf fieren, de grootste 125 karaat en een aantal platina gezette diaman ten. Zij behoorde eerst aan keize rin Marie, de vrouw van tsaar Alexander II, toen aan de gravin van Edinburg en later aan de moeder van prinses Ileana, ko ningin Marie vap Roemenië. Prinses Ileana vluchtte met de kroon uit Roemenië maar vele an dere feezittingen bevinden zich nog achter het ijzeren scherm. De echtgenoot van de prinses, de aartshertog Anton van Habsburg, is ingenieur en heeft verschillen de zakelijke belangen. Het paar en bun zes kinderen wonen in een groot herenhuis in de deftige wijk Palermo te Buenos Aires. Do kroon heeft eens toebehoord aan de hertoging van Edinburg, gemalin van prins Alfred, de tweede Zoon van koningin Victo ria. Juwelendeskundigen, die de kroon in de stadsbank van lening hebben gezien, schatten haar waarde op 200.000 dollar. Dè maand Mei was koud en onaangenaam. Maar terwijl het huiten in de natuur kil was, brandde van binnen bij ons de liefde voor Maria. Laat dat vandaaq en morgen nog eens tot uiting komen! Wij gaan de Mei-maand sluiten maar de verering voor O.L. Vrouw nemen wij mee als een van de mooiste en dierbaarste dingen uit ons godsdienstig le ven. Een goed katholiek her kent men aan zijn liefde voor Maria. Wij kunnen ook niet zonder onze hemelse Moeder! Blijven wij trouw aan de goede gezinsgebruiken van het Rozenhoedje, de Engel des Heren, de drie Weesgegroeten. Bevelen wij Maria al de noden en behoeften van ons gezin, van onszelf met vertrouwen aan. Maria zal helpen! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3