De verraders van de Stykelgroep voor het Haags Bijz. Gerechtshof Het „Duitse Volkscongres" aanvaardt ontwerp-Grondwet voor Oost-Duitsland RADIO DETECTIVE Dinsdag 31 Mei 1949 PAG. 3 YACHTING «1INCEN M 1949 I krijgt er ind Tuitoogst icht irichten )EK aan alle 3RUIKERS Verdachten ontkennen hardnekkig programma De „Batavia" te Montreal Hongarije staakt herstelbetalingen aan Joego-Slavië ter aardebestelling van generaal spoor Zei U iets Een manifest aan de Grote Vier Chinese regering afgetreden Fries vee naar de staat Israël Van Hassel wereldkampioen biljart libre Een moeder feuilleton doo, h volwee tegen wil en dank het K.N.M.I. te n Dinsdagavond WISSELEND oikt met plaat- zivakke tot ma- Suid en West. v. temperatuur MENS een grote rol, :n doet U met UWTABLETTEN i Wederopbouw r heeft besloten rogramma voor ;t 6400 woningen, jgt de provincie uizend. Het snel le productie van lan aanvankelijk lit jaar werd ge le redenen waar- iouwen van een overgegaan. i voor de komen- n zeer gunstig, eren wordt een uimen, kersen en e oogst verwacht, leeft de bloei van een langere pe- ken dan normaal. is de vruchtzet- reest mede door- ïgelijk in bloei ooral zwarte bes- tselijk nogal van jden gehad. De druiven, perziken glas is gunstig, gewassen komen t, meeldauw, luis wijl de zaagwes- len waargenomen, n plaatselijk ge rsten, vooral de febre en madame rvoor het meest antra Breda en aardbeienplanten van beschadigin- ven. Naar schat- »e hiervan ca. 60 ïitgevallen. Ook n hebben van en. NDAG XE RVEER deling Noordhol- op 29 Mei wed- lerse aspiranten- agen waren als 5V a 1—4 2—3 3—0 :erv. A a 0—3 4—0 A 4—0 K b 1—2 2—5 c 0—1 USVU c 1—0 0—1 ■WSV c 0—1 Mei. Bevelanders r. 2.10; tomaten A onken 0.78, bloem- I 50—65, II 25—45; itelein 1832, sla 1542, radijs 38, •abarber 415.50; en 512, asperges prei 11—15. soep- ie 38, aardbeien Mei. 7 vette ■e kalveren slacht, Mei. Schotse mui- inders 6, stamsnij- euleh 145, bloem de 1142, poste- —6, andijvie 26 S, bospeen 34—50, —6; aardbeien 250 Seedling 3749, it, Remy 69. 1 Mei 65000 kg rstel. 20.30—22,50, I, 12000 kg rabar- KKER. Aard- 2.405.20, bindsla pelen 1537, ra- bloemkool 3774, tomaten 1.20, bos- 4—6. Middelbare aard- leino 15—19, kriel 1000 kg; Noorde- lkool 3573, sla 2 250, bosuien 8, !.20, St. Remie H 30 Mei. Vroege i 1724, drieling 4, totaal 30.000 kg. lOLENBON 06 erlljk 10 juni ir. Houdt er delaar slechts oegewez.cn en n hem. In de :olen gemengd koop) gestookt contant. Doet hem in grote moet zijn ver niet meer dan voorbaat onze LHANDEL IN Alkmaar en Twee mannen, die verdacht worden de Haagse „Stykelgroep", een der eerste Nederlandse verzetsorganisaties, in het verderf te hebben gestort, moesten zich Maandag voor het Haagse Sijz. Gerechtshof verantwoorden. Het zijn de kooplieden W. S. van Dam en J„van Weezei, die spionnagewerk voor de Sicherheits- dienst zouden hebben verricht. Hun verraad heeft aan 33 Neder landse verzetslieden het leven gekost. Drs. J. A. Stykel nam reeds kort na de Duitse overval in overleg met oud-minister president, dr. H. Colijn de organisatie van het ver zet ter hand. De heer H. Schaaf zou het politieke gedeelte van dit werk op zich nemen, generaal Hasselman belastte zich met de militaire orga nisatie. Een der leden, zekere P. de K. kreeg van een vriend het verzoek om eens na te gaan hoe men een halfjoodse Nederlander naar Enge land zou kunnen helpen. Deze zou als tegenprestatie een groot bedrag voor het verzetswerk geven. Later bracht de vriend van de K. deze in contact met verdachte J. van W., niet wetende, dat hij daarmede een contact met de Sicherheitsdienst legde. Zo kwam deze dienst te weten, dat drs. Stykel en diens mede werkers Gude, baron Baud en van Dijk begin April 1941 met een Scheveningse logger naar Enge land zouden oversteken. Het ver raad werd niet tijdig genoeg be merkt. Bij de afvaart sprongen baron Baud en van Dijk nog tijdig op de wal en konden zich nog voor korte tijd aan arrestatie onttrek ken. Drs. Stykel en Gude werden door de Duitsers van boord ge haald. Vrijwel alle leden van de groep vielen nadien in Duitse handen. De Sicherheitsdienst bleek over een lijst van de voor naamste medewerkers te beschik ken. Dit verraad had tengevolge, dat drs. Stykel en 32 zijner medestrij ders te Berlijn na een proces van 14 dagen ter dood veroordeeld wer den en op 14 Juni 1943 werden te rechtgesteld. Enkelen, onder wie mejuffrouw M. S. van Deth kregen gevangenisstraffen, over leefden deze en konden thans als getuigen worden gehoord. Mejuffrouw van Deth verklaarde, dat zij van W. bij haar arrestatie en verhoren heeft gezien. Hij was tijdens het proces ook te Berlijn. Baron Baud heeft haar toen gezegd, dat van W. de man was, die het verraad heeft gepleegd. De rechercheur J. van Nieuwen- hoven, die van 1945 af het ver raad aan drs. Stykel en de zijnen in handen heeft gehad, verklaarde, dat hij het bewijs slechts bij stukjes en beetjes bijeen heeft weten te krijgen, omdat zo velen der betrok kenen niet meer leven. Schreieder heeft hem dadelijk van D. en van W. als de daders aangewezen. Deze verklaring wordt zijns inziens door het bijeengebrachte materiaal be vestigd Tijdens de getuigenverhoren bleek langzamerhand de toe dracht van zaken. Van D. deed zich voor als half- jood, die naar Engeland wilde vluchten en daarvoor f 50.000 over had. Zijn medewerker van W. ontmoette zijn oude school- Viend J. M. O., die gaarne iets voor de vervolgden wilde doen en van W. volkomen meende te mo gen vertrouwen. Dus werd con tact gelegd met P. de K. een der medewerkers van de Stykelgroep. Drs. Stykel wilde de vervolgden WOENSDAG 1 Juni HILVERSUM II 415 M. N.C.R.V.; 7.00 Nieuws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Muziek bij 't werk, 8,45 Piano, 9,00 Ochtendbe zoek bij onze jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Morgenconcert, 10,30 Morgendienst, 11.00 Bondsdag, 12.00 Orkest, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Ensemble Lachman, 13.45 Bondsdag, 14.45 Even onder ons, 15.45 Alma Musica, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 Gitaar, 17.45 Regeringsuitzen ding, 18.00 Zangvereniging, 18.30 R.V.U., 19.00 Nieuws, 19.15 Rege ringsuitzending, 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Gramofoonmuziek, 20,00 Nieuws, 20.05 Programma-proloog, 20.15 Omroeporkest, 21.15 Spreker, 21.35 Selecta, 22.05 Viool en piano, 22.45 Avondoverdenking, 23.15 Nieuws, 23.00 Avondconcert, 23.57 24.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Socialistisch strijdlied, 7.33 Muziek bij het ont bijt, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr. pl., 8,50 Voor de huisvrouw, 9,0010.00 Or kest; V.P.R.O.: 10,00 Spreker. 10.05 —10,20 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 Onze keuken, 10.35 Als de stofzuiger zwijgt, 11.00 R.V.U., 11.30 nonstop-programma, 12.00 Accorde- óla, 12,30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 ka lender, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Jeugd- concert, 15.00 De Regenboog, 15.30 De Roodborstjes, 15.50 Waar zwer ven wij?, 16.00 Het orkest van de week, 16.15 Voor de kleuters, 16.30 Vragen staat vrij, 16.55 Zo de oxiden zongen. 17.15 Orkest Malando. 17.40 Piano-duo, 18.00 Nieuws^ 18.15 Vara- varia, 18.20 Gr. pl., 18,30 Pogramma Ned. Strijdkrachten, 19.00 Spreker, 19.1519.30 Fluit en piano; V.P.R.O.: 19.30 Spreker, 19,40 Jeugdkroniek, 19.45—20.00 Raad van Kerken; V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Din gen van de dag, 20.15 Socialistisch nieuws, 20.20 Operette-fragmenten, 21.10 Hoorspel, 22,25 Kwartet Jan CorduWéner, 22.45 Er zijn maar weinig.23.00 Nieuws, 23.15 Orgel 23.4024.00 Gramofoonmuziek. gaarne helpen. Van D. die zich als ..Gaaikema" voorstelde beloofde geld voor het verzetswerk en wilde een en ander daarvan weten om zich te overtuigen met wie hij te doen had. Hij werd gedeeltelijk in gelicht en zo kon de S.D. op een gunstig moment toeslaan. De Duitser Lorentz, commandant der twee verdachten, achtte dit mo ment gekomen. Toen het zeker was, dat Stykel en drie zijner medewer kers naar Engeland zouden ver trekken. In de avonduren van 1 April 1941 ontmoette P. de K. vol gens afspraak Gaaikema om die plaats en uur van afvaart mede te delen. Hij werd na dit gesprek gearres teerd door deze „vervolgde". El ders in de stad sloeg de S.D. ook zijn slag. Stykel kreeg men eerst de volgende morgen aan boord van de logger. Van D. en van W. werden door diverse getuigen ter zitting perti nent herkend. Van D. was als „Gaaikema" zowel als onder zijn eigen naam bij vele arrestaties aan wezig, evenals van W„ die ondanks reeksen gelijkluidende verklaringen vele feiten hardnekkig bleef ontken nen. Soms wist hp zich de dingen niet te herinneren. De zitting duurt voort en zal vermoedelijk ook vandaag de gehele dag in beslag nemen. MONTREAL, 30 Mei (AFP). De constellation Batavia" van de KLM is Maandag om 8.20 uur plaat" selijke tijd op het vliegveld Dorval van Montreal aangekomen. Prins Bernhard, die deze eerste vlucht op de nieuwe lijn Amsterdam-Montreal meemaakt, werd op het vliegveld ontvangen door talrijke Canadese militaire autoriteiten, onder wie ge neraal Foulkes, chef van de gene rale staf van het Canadese leger. De laatste 75 kilomeier werd de .Batavia" geëscorteerd door een es cadrille jagers met straalaandrijving. Tussen Gander en Montreal heeft Prins Bernhard enige tijd aan de stuurknuppel plaats genomen. Bij de begroeting waren, behalve generaal Foulkes, de generaals Morton en Walford aanwezig, welke laatste de Prins een brief van de gouverneur-generaal overhandigde, die om belangrijke ambtsbezigheden elders vertoeft. Nadat de volksliede ren geklonken hadden, inspecteerde de Prins de erewacht, terwijl 21 saluutschoten weerklonken. Verte genwoordigers der Canadese rege ring en van het gemeentebestuur werden aan de Prins voorgesteld. Alvorens zich naar zijn hotel te begeven gaf Prins Bernhard voor de Canadese radio in het Engels en het Frans uiting aan zijn diepge voelde dank voor de ontvangst in Canada, waarvoor Koningin Juliana en het Nederlandse volk zoveel sympathie hebben. Gisterochtend bezocht de Prins te Quebec een officiersmess, waar hij kolonel Maurice de Rome, die tij- j dens en na de oorlog deel van de staf van Prins Bernhard uitmaakte, ontmoette. GEVLUCHT UIT TSJECHO-SLOWAKIJE Door de honger gedreven heb ben dit weekend twee Tsjechische politieke vluchtelingen, oom en neef, die bij Nieuwe Schans Ne derland waren binnengekomen, zich bij de vreemdelingenpolitie te Amsterdam gemeld. Zij zullen over de grens worden gezet en in een D.P.-kamp in Duitsland moe ten verblijven tot nader over hun lot zal zijn beslist. Binnenlands luchtverkeer goedkoper De K.L.M. heeft besloten om de pagsage- en vrachttarieven op het binnenlandse luchtvaartnet met ingang van 1 Juni a.s. drastisch te verlagen. De enkele reis- en re tourtarieven voor de lijnen van Amsterdam naar Maastricht, Gro ningen en Leeuwarden, (driemaal per dag in beide richtingen), zul len vrijwel worden gehalveerd. BELGRADO, 30 Mei (Reuter). Volgens een officiële Joegosla vische verklaring heeft de Hon gaarse regering de herstelbetalin gen aan Joegoslavië volledig ge staakt, omdat de Joegoslavische regering niet had geantwoord op een verzoek om vermindering der herstelbetalingen. De Hongaarse regering verzocht op 25 Mei de Joegoslavische leden van de commissie voor herstelbe talingen en restitutie van eigen dommen Hongarije binnen vier dagen te verlaten. Joegoslavië be schouwt deze eis niet slechts als een schending van het vredesver drag, doch tevens als bewijs, dat de Hongaarse regering geen enke le regeling van de kwestie dei- herstelbetalingen wenst. De Joegoslavische gezant in Boedapest overhandigde Zondag een nota aan de Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken, waar in verklaard werd, dat de Joego slavische regering steeds het grootst mogelijke begrip getoond had voor de positie van de Hon gaarse republiek en verschillende keren, met de grootst mogelijke bereidwilligheid, Hongarije wat betreft de herstelbetalingen was tegemoet gekomen. Volgens een officiële Joegosla vische verklaring zijn herhaalde aanbiedingen van Joegoslavië, over het Hongaars verzoek tot hal vering der herstelbetalingen te onderhandelen, genegeerd of ver worpen. De laatste nota van Hon garije van Woensdag sneed de weg tot onderhandelingen af, omdat, zo luidde de beschuldiging, Joego slavië een heftige anti-Hongaarse actie had gevoerd. LANDVERSCHUIVING IN CHILI SANTIAGO, 30 Mei (Reuter). Men gelooft, dat 14 personen levend begraven zijn door een landverschuiving, die in de afge lopen nacht in een der heuvels boven Valparaiso heeft plaats ge had. Tot dusver zijn vier lijken opgegraven. Puntenwaardering Smyrna-wol en Smyrna-gaas Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede: Smyrna-wol evenals handbrei garen en tapijtwol is gewaardeerd op drie punten per 100 gram en Smyrna-gaas op vijf punten per vierkante meter. Onder grote belangstelling is Zaterdag op het eregraf Menteng Poeloe te Batavia ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zo plotselir.g overleden Generaal S. H. Spoor, opperbevel hebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Boven: De lijkkist wordt het ereveld opgedragen. Onder: Mevr. Spoor aan het graf van haar echtgenoot. (Radiografisch overgebrachte foto's A.N.P.-Foto) Een uitstekende gedachte was het van de actie voor de Rode Kruis-inzameling, die deze week een van haar hoog tepunten bereikt, om over heel Nederland, gisteren hier, mor gen daar, pamfletten te doen uitstrooien door een vlieg machine. Hier werd nieuws uit de lucht gegrepen, dat nu eens niet „uit de lucht gegrepen was". Want dit berust op waarheid. En het deed ons denken aan de dagen van het voorjaar van 1945, toen er ook vliegtuigen van het Rode Kruis kwamen, die geen va- pier uitstrooiden, maar witte brood en ander voedsel, dat we toen zo dringend nodig hadden. En dit vliegtuig met die rode papiertjes heeft ons weer in gedachte gebracht met het prachtige werk van men senliefde, dat het Rode Kruis verricht, over heel de wereld. Ons Nederlandse Rode Kruis is daar een onderdeel vanHet staat voor iedereen altijd klaar, als er nood is, maar dan moet het Nederlandse volk, met eenparige schouder, een in een waarlijk nationaal werk, steun verlenen. Denk daar deze dagen aan, als de collecte komt! De Nederlandse Rijnvaart is bezig zich te herstellen, alhoewel dit proces zich slechts langzaam voltrekt doordat er nog steeds te weinig lading is. Verscheidene Nederlandse Rijnschepen zijn dan ook op non-actief. Alleen het volledig economisch herstel der bij de Rijnvaart betrokken landen zal een intensieve opleving van deze tak van binnen-scheepvaart ten gevolge hebben. Nederlandse Rijnschepen voor anker in Mannheim. Op de ach tergrond de I. C. Farbenfabrieken in Ludwigshafen. Het „Duitse Volkscongres" te Berlijn heeft Maandag een ont- werp-grondwet aanvaard met één stem tegen. Toen de voor zitter vroeg of er iemand tegen het ontwerp was, stond een ge delegeerde op die riep: „Ik verwerp deze grondwet als een Duitse pacifist". Van alle kanten van de zaal riep men daarop' „Ca naar huis." Voorts heeft het congres zijn goedkeuring ge hecht aan het aan de ministers-conferentie te Parijs gerichle manifest. De ontwerp-grondwet, die opge steld is voor een onverdeelbaar democratisch Duitsland" waarborgt vrijheid van meningsuiting, vrijheid van ieder individu zich aan te slui ten bij de partij die het wenst, vrij heid van godsdienst en vergaderen ,,de souvereine macht kan deze vrij heden slechts beperken of opheffen op grond van wetten, die voor alle burgers gelden." De volksvertegenwoordiging zou bestaan uit een vrij en geheim ge kozen Tweede Kamer, bestaande uit 400 leden en een Eerste Kamer, be staande uit vertegenwoordigers van deelstaten op basis van een gedele geerde pp iedere 40.000 inwoners. Voorts mag het souvereine volk geraadpleegd worden in elke kwes tie door middel van een plebisciet. De uitvoerende macht zou moeten berusten bij een president van de republiek, die gekozen wordt door beide Kamers tezamen, een eerste minister en een regering, die leden moet omvatten van alle partijen in verhouding tot haar sterkte. De president zou geen aanzienlijke be voegdheden krijgen. De rechterlijke macht zou moeten bestaan uit rechters, ,,die onafhan kelijk zijn en slechts onderworpen aan de grondwet en de wetten." Zij zouden kunnen worden verwijderd, indien zij „buitensporig" gehandeld hadden. Verder zouden „lekenrech- ters", benoemd op voordracht van democratische partijen en massa organisaties, volledig kunnen deel nemen aan de uitoefening van het recht. De constitutie noemt Berlijn als de hoofdstad van de republiek. Zij voorziet tevens in straffen voor oorlogsophitsing", waarborgt het stakingsrecht en schrijft vacanties met doorbetaling van loon voor. Voorts beveelt zij beperking aan van het successierecht bij hoge succes siebelastingen en schrijft onteigening voor in gevallen van „misbruik van eigendom." Verder heeft het „Duitse volks congres" met op twee na alle stem men, bij een onthouding, goedkeu ring gehecht aan het aan de minis tersconferentie te Parijs gerichte manifest, waarin aangedrongen wordt op opstelling van beginselen van een vredesverdrag met Duits land op basis van Yalta en Pots dam, herstel van de Duitse admini stratieve en economische eenheid, invoering van een valuta in geheel Duitsland en opheffing van alle economische en verkeersbelemme- ringen tussen de zones. Ten aanzien van een vredesver drag noemt het manifest de volgende bepalingen voor het Duitse volk aanvaardbaar: herstelbetaling, waar door een redelijke levensstandaard niet in gevaar wordt gebracht, li quidatie van alle oorlogspotentieel en de bewapeningsindustrie, demili- tarisatie en democratisering van het Duitse politieke, economische en culturele leven, bestraffing van alle oorlogsmisdadigers en beperkte vierzijdige controle op de ontwik keling van het economische en po litieke leven in Duitsland. KANTON, 30 Mei. (Reuter). De fungerende Chinese president, Li Tsjoeng Jen, heeft heden het ont slag van het kabinet van Ho Ying Tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoe Tsjen, voormalig voorzitter van de rechtsprekende Joean, tot minister-president benoemd. Het besluit tot gezamenlijk aftre den is door het kabinet in een nachtelijke bijeenkomst genomen. President Li verklaarde, dat de po litieke leiders van de Kwomintang het besluit van het kabinet hadden goedgekeurd. Yoe Jen, de voorzitter van de con trolerende Joean, verklaarde Maan dag aan Reuters correspondent, dat Tsjang Kai Sjek binnen enkele da gen van Kanton zou komen om zijn functie als hoofd van de Kwomin tang, doch niet van de regering, te hernemen. Hij zou de fungerende president Li Tsjoeng Jen ten volle als zodanig steunen. E. NIJGH OVERLEDEN HONGKONG, 30 Mei (Reuter). In een vliegtuig tussen Calcut ta en Hongkong is vlak voor de landing in Hongkong overleden de heer E. Nijgh, directeur van de Phs van Ommeren's Scheepvaart bedrijf N.V. te Rotterdam. De heer Nijgh, die op weg was naar Japan, werd in 1900 te Ma- lang geboren en kwam in 1919 bij genoemde N.V. in dienst. In 1934 werd hij tot lid van de directie van het hoofdkantoor te Rotter dam benoemd. DODELIJK ONGEVAL TE ZAANDAM De 36-jarige motorrijder J. Engberts uit Zaandam reed Maandagmiddag in Noordelijke richting op de Westzijde te Zaan dam, toen een autobus van de dienst Zaandam-Krommenie uit tegenovergestelde richting nader de, De 73-jarige mevr. T. B. van der G. stak plotseling de rijweg over zonder op het verkeer te let ten en werd door de motorrijder gegrepen, die vervolgens tegen de autobus opreed. De motorrijder werd op slag gedood. De 73-jarige vrctuw werd met een zware her senschudding naar het gemeente lijk ziekenhuis te Zaandam over gebracht. L. TADEMA Na een korte ziekte is in de ouderdom van 75 jaar te Haarlem overleden de heer J. L. Tadema, die tezamen met zijn broer vele jaren het uitgeversbedrijf van de erven Bohn lieeft geleid. Hij was verscheidene jaren voorzitter van de Nederlandse Uitgevers Bond. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. BOESMAN NAAR ROME Op 19 Juni a s. zullen de heer en Mevrouw Boesman van de Haag se ballon club zich naar-Rome be geven, om op uitnodiging van het comité ter behartiging van de be langen van oorlogsinvaliden, een ballonvaart uit te voeren in het kader van luchtvaartfeesten. Het ligt tevens in de bedoeling om ge durende het heilige jaar (1950') enkele ballonvaarten van Rome af uit te voeren. De heer H. Efrony uit Tel Aviv, „adviser of the Agricultural Colo nisation Department of the Jewish Agency", heeft in Friesland tal-" rijke aankopen gedaan hij fokkers van stamboekvee. Dit is, zo zeide hij tijdens een bijeenkomst te Leeuwarden, niet de eerste maal, dat voor het Joodse volk in Pales tina vee is aangekocht, doch nu is dit vee bestemd voor onze zelf standige staat Israël. De heer Efrony bracht dank aan al de Friese boeren en fokkers, die zijn landgenoten wegwijs hebben gemaakt in de veefokkerij en de veeteeltbedrijven. In het bijzonder ook dankte spreker prof. dr. Van der Plank, die de cursussen voor Joodse emigranten heeft geleid. Mevrouw Heida te Marssum en de inspecteurs Van der Weide en Boelsma van het Fries rundvee stamboek en dr. W. Oostenburg, dierenarts. De heer Voet, de consul van Is raël in Nederland merkte nog op, dat Nederland en Israël een over eenkomst hebben gesloten, waar door aan laatst genoemd land is toegestaan dit jaar voor 25 mil- lioen gulden in Nederland aan te kopen. De Belg van Hassel behaalde te Madrid in de strijd om het wereld kampioenschap libre de titel door een overwinning op onze landge noot v. d. Pol. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Van Hassel (België) 12 pnt. 2. Domingo (Spanje) 10 pnt.; 3. Van de Pol (Nederland) 8 pnt.; 4. Gar cia (Spanje) 8 punten; 5. Reicher (Oostenrijk) 8 punten; 6. Galmiche (Frankrijk) 6 punten; 7. Nussber- ger (Zwitserland) 4 punten; 8. Ferraz (Portugal) 0 punten. OLIE-ONTPLOFFING TE HANNOVER HANNOVER, 30 Mei (Reuter). -Op de Misberger olie-raffinade rij te Hannover is Maandag een tank voor berging van ruwe olie ontploft^ waardoor 4.000 ton ruwe olie vlam vatte. Brandweerauto's uit geheel Hannover hebben zich naar de brand begeven en ook employe's van de maatschappij zijn opgeroepen om het vuur te bestrijden. Een bericht uit Hongarije heeft bekend, gemaakt, dat Kardinaal Mindszenty ernstig ziek is. Niemand, hoe hard en ongevoelig of onverschillig ook, zal zonder ontroering blij ven bij het vernemen, hoe een oude, eenvoudige moeder haar grote zoon in zijn gevangenis heeft bezocht. Wat moet er in deze vrouw zijn omgegaan bij het zien van dit, haar eigen kind, in de deerniswekkende toestand van zijn martelaar schap! Mogen wij denken aan Maria, de moeder van smarten, met haar dode Zoon op haar schoot? Vandaag is de laatste dag van Mei. Laten we deze avond niet naar bed gaan. al vorens één enkel Weesgegroet tot Maria te bidden voor de Kardinaal-martelaar en zijn moeder, voor Hongarije, het land van Maria! MARCUS. Maandagmorgen opende de minister van Sociale Zaken, mr. A. fvi. Joekes, in het Indisch Instituut het Internationale Zieken huiscongres. De minister tijdens zijn welkomstwoord. Links van hem de president van het congres, dr. Rene Sand, de vertegen woordiger van de Koningin, jhr. Roëll en de vertegenwoordiger van de burgemeester van Amsterdam, mr. J. J. v. d. Velde.' 42. „Juist, onsympathiek heerschap, niet?" Söderman knikte. „Die professorstitel is humbug", vervolgde Svartan. „Deschamps heeft philosophie gestudeerd, ver zeilde in verkeerd gezelschap en werd van de universiteit gejaagd. Hij houdt zich met allerlei verdach te praktijken op, maar tot nu toé heeft de politie geen vat op de gladde schavuit kunen krijgen De Béringuard is een aan lager wal geraakte baron. Hij was straatarm toen hij de dochter van 'n bierbrou wer uit Straatsburg trouwde. Zij bracht 'n lieve bruidsschat mee ten huwelijk, die de Béringuard er gro tendeels doorlapte. Van zijn vrouw ontvangt hii nu een bescheiden zak centje en zij weigert zijn schulden te betalen. De baron staat in rela tie met Deschamps. Diens komst naar Stockholm, juist op dit tijd stip geeft te denken." August staarde peinzend naar het plafond. Hij was te zeer in eigen overpeinzingen verdiept, om Svar tan van antwoord te dienen. Ma rianne Karlsson kende Paul So- lange en hij trad op alsof hp zeg genschap over 't meisje had. Waar aan ontleende hij dat recht! Wist hij iéts, waardoor hij macht over haar kon uitoefenen? August ver wierp de gedachte, dat Marianne in 't complot zou zijn. Toch herin nerde hp zich op dit ogenblik pijn lijk, noe zeker inspecteur Uppström zich van zijn zaak gevoeldede blon dine, die 's morgens acht uur in de onmiddellijke nabijheid van 't „Sint Olaf" werd gezien, was degene, die de moordaanslag op Gunnar Lundqvist pleegde. En Svartan had Gunnar Lundqvist in verband met de diefstal van het halssnoer ge- bracht Hij hoorde Svartan vragen: „Heb jij er enig idéé van wat Deschamps in Buenos Aires is gaan uitvoe ren?" „Niet 't flauwste.". „Enfin, ook dit wordt te zijner tijd wel opgehelderd. Naar mijn mening is 't halssnoer óf in 't bezit van Deschamps, óf in dat van So- lange. Je zoudt je verdienstelpk kunnen maken Söderman, door bij afwezigheid van de man met het kunstbeen eens een onderzoek in diens hotelkamer in tè stellen. Niet, dat je er 't gezochte zult vin den. Maar een kattebelletje van So- lange bijvoorbeeld was me al hoogst welkom. Het zou bewijzen, dat die twee met elkaar in verbinding staan.' Söderman kwam overeind. „Ik zal mijn kans waarnemen." „Deze kamer bevalt me zo bui tengewoon, dat ze er mij met geen stok uitkrijgen. Je kunt me hier al toos telefonisch bereiken Met de dag word ik luier." Svartan nam twee biljetten van vijftig kronen uit Zpn portefeuille. „De eerste week salaris. In sommige omstandigheden houd ik er van, vooruit te betalen." „Zoudt u niet wachten tot ik mijn salaris verdiend heb?" „Jongeman," antwoordde Svar tan droog, „het kon wel eens zijn, dat je op de betaaldag niet meer in leven was. Als Deschamps je be trapt. terwijl je in zijn kamer rond snuffelt, loop je alle kans, door hem te worden neergeschoten. Hij zal zich trachten te verontschuldi gen, dat hp djcht met een inbreker te doen te hebben." „Deschamps mag denken wat hij wil, maar ik ben er óók nog!" Svartan zag August opmerkzaam aan. „Ik heb nog niet met mezelf uitgemaakt, wat je eigenlijk bent; eên knaap met lef of een opsnijder. Neem in ieder geval een raad van me aan; de man met het kunstbeen is een verduiveld kwade rakker als hp begint; wees voorzichtig!" XIII. Hoewel het de overtuiging van de Stockholmse politie was, dat de dood van Gunnar Lundqvist geen groot verlies voor de maatschappij zou betekenen, achtte zij het niet temin haar plicht uit te vinden, wie hem had getracht te vergifti gen. Vooral inspecteur Uppström zette alles op haren en snaren om de blondine te ontdekken, die hij van de misdaad verdacht. Niet één taxi-chauffeur ontkwam aan een verhoor. Dagelijks speurde hij in de omgeving van 't „Sint Olaf",'onder vroeg dienstmeisjes en winkelbe dienden, of zij bij geval een jonge blonde dame hadden opgerperkt, die de bewuste morgen in avond toilet rondwandelde. Bij voortduring viel hp Matts Holm in 't ziekenhuis lastig. Hêt baatte de lift jongen niet, of hij stijf en strak volhield, dat in dé nacht zo onfortuinlijk voor Gunnar Lundqvist verliep, geen blondine in 't „Sint Olaf" was geweest: de vol gende dag kon hij wéér visite van de inspecteur verwachten. Uppström stond niet hijzonder h(i zpn meerderen in de gunst, zij za gen hem niet voor vol aan. Toch bezat hij een voor 'n politieman onontbeerlijke eigenschap: hij was vasthoudend ais een terrier. Wan neer hij zich eenmaal voor 'n geval interesseerde gaf hij er al z'n krach ten aan. Het kwam er voor hêm niet op aan, hoeveel uren van de dag hij in touw was; door géén tegenslagen liet hp zich ontmoedi gen. Aan deze eigenschap dankte Uppström het. dat hij menige inge wikkelde zaak tot een goed einde had Weten té brengén. (Wordt vervolgd»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3