Nieuvu Vijf jaar geleden begon invasie in Normandië Grote Vier vergaderden met gesloten deuren Hr. Ms. van Kinsbergen terug van reis naar Oslo 6 Juni 7944, D-day, dag der beslissing! Met ontembare kracht golfden de landingstroepen aan Voorlichting? Gesneuveld in Indonesië 27 Juni 1909 NRACES DE START EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Weer hoop te Parijs over „Berlijn" Zaterdag 4 Juni 1949 45e Jaargang No. 1 1580 Bomontploffing te Barcelona In September weer „De Telegraaf' Hoop op enig succes over Berlijn Praag beschuldigt het Tito-regiem Kroniek en Kritiek INDHOVEN der ente Alkmaar /an Alkmaar brengen de secretarie dier ge- uli 1949 voor een ieder Gedeputeerde Staten weede wijzigingslegger te Alkmaar, werp moeten bij Bur- Alkmaar worden inge- rp voor een ieder ter iwaarschriften kunnen kunnen mede worden :en commissie uit ge- Juli 1949 des namid- Vethouders voornoemd burgemeester secretaris 3e PINKSTERDAG) loketten om 12 uur. C2.50 en 11.50. ID, Waagplein, tel. vesloot, telef. 4313. op de rangen van ong. Ze houdt haar Boem! Tonïo botst leur gaat open. iQ1 is, kisten te we- j", zegt Tonio, „en wij zagen 'm ook, .die aap van jullie olienootjes." „Dat zeg ik, omdat deze had jullie aap na- Lust je er 'n paar?" an Tonio en Lucia Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vonde) VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 43G2 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel. 459 K2240 6 JUNI 1944: De bevrijding van Europa uit de klauwen van h'? krankzinnige Nazi-monster vangt aan. De invasie richtte zich op de kuststrook van Normandië tussen Le Havre en Cherbourg en werd uitgevoerd door een armada van 4000 grotere en enige duizenden kleinere vaartuigen, gesteund door een luchtvloot van 11.000 vliegtuigen in eerste linie. Ook grote eenheden pa rachutisten zwermden neer op het gekozen doel. Genera.J Eisenhower had het grote besluit genomen. Mislukte de lan dingspoging dan zou dit een ramp betekenen, in zoverre men weer van meet af aan zou moeten beginnen en dan wellicht eerst na lange tijd van nieuwe en nog krachtiger voorbereidingen. Hij had lang geaarzeld, de opper bevelhebber, over dit zo zorgvuldig opgebouwde bevrijdingsapparaat in beweging te stellen. Toen het er op aan kwam dreigde de natuur een spaak in de wielen te steken. De weersomstandigheden in die dagen van beslissing waren verre van gun stig voor de gigantische onderne ming en zelfs in de avond en nacht voor D-day konden de meteorologen weinig hoop geven. Toen hakte Eisenhower de knoop energiek door en de enorme machinerie begon te draaien. het gebeurt nogal eens, dat in andersdenkende kringen de ^e- ^eTb^mefpletler e^ veel vuldig door katholieke handen ge- Viantcsrcl wordt. De bedoeling is dan er op te wij- dat die arme katholieken niet beseffen hoe dom zij gehouden wor den, daarentegen gorden met-ka tholicken en onder hen vooral de niet-gelovigen - zó breed voor gelicht, dat zij tot een zelfstancu= oordeel kunnen komen! Wie thuis is in de wereld van de nolitiek en in de ruimere van de geest weet wel hoe het tegendeel het geval is. Het is dan ook ondoen- lifk daar telkens met voorbeelden lijk Maar tweetal frPappanTe getallen wil ik toch wel beMer|rmaien is in 1946 gewezen op het ontstellend tekort aan o"0®™" zers Twee jaar later was dit teko verdwenen Merkwaardigerwijs ble- vfn sommigen uit andersgezind| politieke kringen tegen de cijfers in volhouden, dat er wel een tekort was ja dat het verontrustend zou mZojunisf"heeft het Centraal Bureau voo? de Statistiek de cijfersgepu bliceerd van 16 September 1948. En zie- de niet-vervulde vacatures be dragen volgens deze gegevens 513 Triomfantelijk roept het roae Schoolblad dan ook uit: ,.Neen, hé ondcrwijzerstekort was met .Yerdwe- nen toen de heer Gielen zijn opt ISstisch geluid in de Kamer-deed horen. Dat blijkt $ut de officiële CiWat"'blijkt nu uit de officiële CiTen?eerste, dat de 513 onvervulde vacatures van het Centraal Bureau volgens de Mededelingen van het Departement van Onderwijs XII pag. II honderd minder 413 Maar, en daar komt het ei§en, tijk OP aan, op diezelfde 16e Sept. 1948 waren de resultaten VE"\ éénjarige opleiding nog niet merk baar Welnu, -de 1342 geslaagden hiervan heffen met alleen het te kort van 413 (of 513) ruim op, maar scheppen zelfs een kleine reserve. Zelfs wanneer alléén de dames hier van in het onderwijs zouden gaan (een dwaze veronderstelling, maar ik wil vriendelijk zijn tegenovert Schoolblad) zou het ogenblikkelijke tekort ruim zijn opgeheven De heer Gielen is dus met te op timistisch geweest In Bchtyaa.r<?J?® zin, maar heeft eenvoudig de feiten laten spreken, hetgeen deze zich kan veroorloven, maar politiek-bevoor- oordeelde kringen als van Het Schoolblad blijkbaar niet. Ondertussen verbeelden de lezers van Het Schoolblad zich, de waar heid te hebben gehoord, terwijl zij in feite onvolledig, d.w.z onjuist dwz onwaar zijn voorgelicht. De domper werd waarlijk met meester hand door Het Schoolblad gehan- tf>Het tweede voorbeeld betreft het rumoer om het webontwerp tot ordening van de volksbïbliothekcn. Een blad suggereerde: die katho lieken zijn niet vrij om hun menmg te zeggen omtrent art. 7 van de grondwet, want zij z.jn ^stem mig voor één bepaalde uitleg. Wel nu als eenstemmigheid een kente ken is van onvrijheid in denken, dan zijn de niet-katholieken in deze materie onvrij geweest. Zij hebben n 1 éénstemmig de voorgeste1de re geiing als in strijd met de grondwet verklaard. De katholieken daaren tegen verkondigen twee ver®(;!!1'" lende meningen en zijn dus blijk baar vrij. Men kan het o.m. lezen in het rapport-Cals, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming zo juist heeft gepubliceerd. Indien er dus van vooroordeel moet worden gesproken (hetgeen ik niet beweer), dan in geen geval bii de katholieken, die klaarblijke lijk zó vrij zijn, dat zij elkaar kun nen tegenspreken. Ontembare kracht Ofschoon de Duitsers wisten wat hun op die voor hen fatale dag be dreigde, konden zij niet verhinderen, dat golf na golf aan landingstroe pen het Normandische strand be reikte en stevige posities verwierf. Achteraf is gebleken, dat zij er niet zeker van" waren, of nog niet een tweede landingstroep elders in N.- Frankrijk de aanval zou openen. Er was verwarring onder de hoogste leidende instanties en ook onenigheid, onenigheid tussen von Rundstedt en de aan hem onderge schikte „held van Afrika", Rommel. De hoofdmacht der Duitsers, meer achterwaarts opgesteld, kwam tc laat om de geallieerde troepen weer in zee te drijven. De invasie was ge lukt en in taaie en bloedige strijd werd het bruggehoofd steeds uitge breid, ondanks het voor grote ope raties zeer ongunstige terrein, waar iedere heg en boom een taai verde digde hindernis bleek. De derde dag strekte het landingsgebied zich reeds uit over een afstand van 70 K.M. tussen de Orne en Carentan Op 18 Juni was het schiereiland Cotentin, waarop de grotere haven Cherbourg ligt, door de Amerikanen afgesneden, terwi.il Montgomery de Duitse hoofdmacht vasthield bij het zwaargeteisterde Caen. Op 25 Juni viel Cherbourg en daarmee beschik ten de Geallieerden eindelijk over de eerste grote, echte" haven, waar zij zich tot dat moipent hadden moeten behelpen met de ,zelf-geïm- proviseerde zg. Mulberry-havens. Tussen twee vuren. Aan de andere zijde van Europa, aan het Oostelijk front barstte in middels het beslissende zomeroffen- sief der Russen los, juist drie jaar na de Duitse inval in Stalin's rijk. Ook hier werden de Nazi-horden verder teruggedreven in de richting van hun wankelende „Dritte Reich". Op versterking van hun troepen be hoefden von Rundstedt, en Rom mel dus niet te rekenen. En in de Balkan rukte de nieuwe favoriet der geallieerden Tito op en zuiverde een groot deel van Joegoslavië van Duitsers. De luchtraids door het bomber-command, waaraan het Hit- Ierrijk en zijn vazalstaten al maan denlang onderworpen waren, gin gen onverdroten voort en teisterden oorlogsindustrie en aanvoerwegen. Op 17 Juli viel St. L6, de lang- betwiste en tot pulver vermalen stad. „Duitsland ziet de komende maanden met souvereSie gelatenheid tegemoet", zuchtte Goebbels in die dagen. Die gelatenheid zou hem ste vig van pas komen, zij het ook niet tot het bittere einde, dat voor hem geen andere uitweg bood dan een gruwelijke wanhoopsdaad. De grote aanloop. Na de verovering van St. L6 en Caen, bij welke stad Montgomery opereerde, was er zo zegt Eisen hower in zijn boek „Van invasie tot victorie" --- de verdiste ruimte om te manoeuvreren. Tot dan hadden de enorme troepenmassa's in het nauwe bruggehoofdgebied zich maar slecht kunnen roeren. Dertig geal lieerde divisies stonden nu tegen over 27 Duitse. Twee rondes waren gewonnen: vaste voet en initiatief. De derde zou spoedig losbreken: de doorbraak, waarna de krijgsmacht der bevrijders zich waaiervormig zou uitspreiden over Frankrijk, van Avranches uit. Rechts over Bretag- ne naar Brest en linksom naar Pa rijs en het wijde Franse continent. De grote bewegingsoorlog was be gonnen, die de ganse maand Augus tus en een gedeelte van September zou voortduren. De pantserspitsen van Amerika nen, Engelsen, Canadezen etc. joe gen de allengs in panische schrik vliedende Duitse massa's in verwar ring voor zich uit en iedere dag bracht de in 't geheim beluisterde radio de in spanning en stijgende vreugde verkerende West-Europea nen weer nieuwe namen van bevrij de steden. Een landing in Zuid- Frankrijk had plaats op 15 Augus tus, de opmars ging hier dadelijk in snel tempo, richting Elzas-Lotha- ringen. Berlijn wist zich geen raad meer en leuterde over „tijdwinst, die be langrijker was dan het bezit van zekere steden en gebieden." Zo moest het Herrenvolk voor bereid worden op het harde ontwa ken uit de overwinningsroes, die ondanks alles, wat er al in het Oos ten en het Westen was geschied, niet wilde wijken. Op 18 Augustus werd de Seine bereikt en de met omsingeling be dreigde Duitsers langs de kust moesten ijlings maken, dat zij de an dere oever bereikten. De- Quisling-regering onder de verraderlijke Laval vluchtte inmid dels uit Vichy. Dolle Dinsdag nadert. Na 4 jaar en 69 dagen onder de smaad der Teutoonse bezetting ge zucht te hebben, werd Parijs op 23 Augustus door de bevrijders bezet. Door de woordbreuk der Duitsers duurde het nog enige dagen voor de Lichtstad gezuiverd was. De eer ste Septemberdagen brachten de verovering van het grootste deel van België. Dolle Dinsdag naderde. Het eerste bericht, dat de Neder landse grens was overschreden, bracht de bezetters en hun lakeien in beroering. Een massale uittocht van helden begon: richting Oost. Ongeduldig wachtte Nederland om op zijn beurt bevrijd te worden. Dit geluk viel de Zuidelijke provin ciën ten deel. Doch toen haperde de machtige "oorlogsmachine. De vloedgolf stokte voor de dijken der grote rivieren. De luchtlanding bij Arnhem (17 September) werd een bloedige misrekening. De Noordelijke provincies gingen de bange nachtmerrie van de hon gerwinter tegemoet. Hun bevrijding moest worden uitgesteld AANSLAG BEDOELD OP FRANCO? In de Kathedraal van Barcelona is Vrijdag een bom ontploft tijdens een godsdienstige plechtigheid, die werd bijgewoond door de vrouw en dochter van Franco, De Caudillo, die momenteel een bezoek brengt aan de stad, was niet in de kerk aanwezig. De bom richtte enige schade aan en veroorzaakte grote verwarring, maar er vielen geen doden of ge wonden te betreuren. Woensdag had zich ook reeds een grotere bomont ploffing te Barcelona voorgedaan. In verband met onjuiste berich ten, welke de laatste dagen over de herverschijning van „De Tele graaf" en „De courant" „Het nieuws v. d. dag" in de pers zijn ver schenen, wordt van de zijde van het Concern aan het ANP het vol gende medegedeeld: Op 23 Mei j.l. werd opgericht de N.V. Uitgeversmaatschappij „Sala- tiga", welke N.V. tot doel heeft 't uitgeven van Dagbladen. Een directie der N.V. treft voor bereidingen om de kranten in Sep tember te doen verschijnen. Ter gelegenheid van de opening van de luchtlijn Amsterdam Curacao via Montreal en Havanna, aan welke eerste vlucht o a Z.K.H. Prins Bernhard en dr. Plesman deelnamen, vond er in het Windsor Hotel te Montreal een K.L.M.-banket plaats. Tijdens het banket hield Prins Bernhard een toespraak. V.l.n. mgr. Olivier Morault, rector aan de universiteit te Montreal, de heer Betrtrand, directeur-generaal der posterijen, Z.K.H. Prins Bernhard, Zijne Excellentie Brooke Claxon, minister van Nationale Defensie en luitenant generaal Foulkes. De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Vrijdag te Parijs twee en een half uur vergaderd met gesloten deuren om te trachten een oplossing te vinden voor de Berlijnse kwestie, Na de vergadering werd in een officieel communiqué medege deeld, dat de ministers, onder voorzitterschap van Wisjinsky, de Sovjet-Russische en Amerikaanse voorstellen betreffende Berlijn hebben besproken. Heden Zaterdag zullen de ministers hun geheime besprekingen over hetzelfde onderwerp voort zetten. Na afloop van de bespreking zei Robert Murphy, de Amerikaanse politieke adviseur betreffende Duits land, dat de besprekingen „vriend schappelijk zijn verlopen en dat er enige vorderingen zijn gemaakt" Ook een Franse gedelegeerde, die kort voor het einde van de confe rentie het paleis de Marble Rose verliet, zeide tot de journalisten, Het vormingsschip voor adelbor sten, Hr. Ms. Kanonneerboot „Van Kinsbergen", keerde Donderdag middag van de reis naar Noorwegen terug en ankerde op de reede van Den Helder. Vrijdagmorgen vertrok het schip naar Rotterdam. Het was voor de eerste maal sinds 1939, dat een Nederlands oorlogs schip een bezoek aan Oslo bracht. De ontvangst daar was buitengewoon hartelijk en vooral van de zijde van de Nederlandse gezant en van de Nederlandse club in Oslo alles in het werk gesteld, om het ver blijf voor de opvarenden van Hr. Ms. van Kinsbergen zo genoeglijk mogelijk te maken. Men had een uitvoerig en gevariëerd programma opgesteld en de Noorse vrienden medewerking bij de uitvoering hier van. Er waren diverse wedstrijden georganiseerd en hoewel de Neder landers zich geducht weerden, moes ten zij zowel bij het voetballen als bij het waterpolo, het onderspit delven tegen hun Noorse gastheren. De eerste wedstrijd verloren zij met 61, de tweede met 111. Voor de officieren en adelborsten werd voorts nog een diner met bal na gegeven. De dochter van de Noor se kroonprins. Prinses Astrid. woon de dit feest bij. Als aandenken werd haar door de commandant van Hr. Ms. van Kinsbergen, kapitein-luite nant ter zee D. J. A. Westerveld, een mutslint van de Koninklijke Marine aangeboden. Met een „in stuif" aan boord werd Zondagavond verleenden op royale wijze hun afscheid genomen van de Noren. dat de besprekingen niet „geheel en al ontmoedigend" waren. Volgens Associated Press staat een ding vast. Het grote geschilpunt tussen de Westelijke mogendheden en Rusland is het recht van een der vier grote mogendheden om daden van het stadsbestuur of zelfs maar verkiezingen van de stedelijke amb tenaren door een veto te beletten. Men mag verwachten, dat Rus land niet geneigd is veel van dit recht te laten vallen, tenzij andere overwegingen dit wenselijk zouden maken, het recht om daden van elk stadsbestuur in Berlijn te beletten via een veto betekent, dat Rusland het politieke en economische optre den van elk centraal stadsbestuur kan verhinderen. PRAAG, 3 Juni (Reuter). Tsjecho-Slowakije heeft, in een Vrijdagavond te Praag bekend ge maakte nota. Joego-Slavië er van be schuldigd „een officiëel geleide pro- paganda-campagne tegen Tsjecho- Slowakije te voeren." De propaganda zou de oorzaak ge weest zijn van een incident op 28 Mei j.l., waarbij Tsjechoslowaakse arbeiders, die te Skoplje bezig wa ren aan de bouw van een hydro- electrisch station, zouden zijn be ledigd en aangevallen door Joego- slaven. De ingestorte ge vels van de drie pakhuizen aan de Oude Schans te Am sterdam, die giste rennacht door brand werden verwoest. Inzet de brandmees ter De Boer, die door een gevelsteen werd getroffen en kort daarop overleed. Reuters diplomatieke correspon dent schrijft, dat vroegere erva ringen van geheime zittingen der ministers van Buitenlandse Za ken doen veronderstellen, dat de strenge geheimhouaing, die Vrij dag werd bewaard, als een goed teken gezien dient te worden. In vroegere bijeenkomsten hebben waarnemers opgemerkt, dat „lek ken" zich allet\ openbaarden wan neer geheime vergaderingen een im passe naderden of op het punt van definitieve overeenstemming ston den. Hiernaar te oordelen, aldus de correspondent, kan de geheimhou ding, die Vrijdag werd in acht ge nomen, als een aanwijzing be schouwd worden, dat de onderhan delingen in werkelijkheid zijn be gonnen en nog geen beslissende fa se hebben bereikt. Van officiële zijde wordt verno men, dat op de bijeenkomst van he den, Zaterdag, de voorstellen inzake Berlijn verder besproken zullen worden. Men is van mening, dat Vrijdag alleen de kwesties van be stuur en controle werden aange roerd en de kwesties t.a.v. de munt, het verkeer en de handel, die Vrij dag door deskundigen van de vier mogendheden te Berlijn werden be sproken, nog in behandeling moeten komen. DOODGESCHOTEN BATAVIA, (Aneta). De em ployé J. M. Gieseke, van de on- Lectuur! (Sm.) U zult het op pagina 4 in dit nummer wel zien, want de koppen zijn groot genoeg: er is weer een deel verschenen van het rapport van de enquête-com missie inzake de militaire en po litieke gebeurtenissen sinds 10 Mei 1940. Het is niet altijd opwek kende lectuur, maar niettemin grotendeels interessant en: ièèr- zaam! En we zijn er nog niet, want er komt t.z.t. nog meer. En dan zullen we èèns aan de con clusies toekomen. De Volksverte genwoordiging. en de publieke opinie zullen hun mening hebben te zeggen over ge- en misdragin gen van instanties en personen. Het oordeel moet gegeven wor den, met in achtneming van fei ten, verhoudingen en omstandig heden, welke in de rapporten uit voerig worden vermeld. Het is niet allemaal even fris en er wordt aan verschillende heilige huisjes pijnlijk geraakt. Dat kan niet anders Waar gehakt wordt vallen spaanders en dit onderzoek is niet gedaan om sensatie-lec- tuur te leveren, maar om de waarheid te achterhalen, ter le ring voor het nageslacht. Omdat niet iedereen de dure volledige rapporten kan kopen, lijkt het practisch belangstellenden te ad viseren, de krant met deze artike len en beschouwingen te bewa ren, opdat men later althans met enige kennis van zaken het oor deel van anderen toetsen kan! Afgelopen? (Sm.) Van de zijde van de Partij van de Arbeid schijnt men een beetje in verlegenheid te zitten. Het vlot daar inwendig niet erg en de praktijk van de doorbraak valt blijkbaar niet mee. Het is, naar het ons wil voorkomen, on danks de mooie theorie, een on mogelijke taak, om al doorbre kend te bouwen en met iedereen vrienden te blijven. Zekere span ningen ontlaadden zich pas in 'n speciaal overigens zeer open hartig „Doorbraak-nummer" van het tijdschrift „Socialisme en Democratie", en de propaganisten, die thans op pad gaan voor de verkiezingen, zitten daar een beetje mee. De offensieven rich ten zich nu behalve tegen de com munisten, nogal tegen de K.V.P. en haar leider Romme. Met hem heeft het conservatisme zijn in trede gedaan in de K.V.P., zei de heer Voskuil, hoofdredacteur van het „Vrije Volk", dezer dagen in een rede,alsof de heer Romme pas verleden week parlementair leider van de K.V.P. is geworden en dat niet al sinds begin 1946 is, terwijl K.V.P. en P.v.d.A. van 1946 tot 1948 zéér behoorlijk neb ben samengewerkt! Die samen werking v/erd geleidelijk-aan steeds meer bemoeilijkt/door een afdrijven naar de oude socialisti sche richting en nu constateert de heer Voskuil, dat de samen werking op zijn eind loopt. Wij ujam- i 1 „.id door I w_ terroristen doodgeschoten. 1 rekening mee houden! dernemino d,-" T "5. <j"-1 wermng op zijn eind loopt. Wil berso k WnnnL?' li? j DJem- geloven niet, dat het totnogtoe zo Woensdagochtend door duidelijk is gezegd. Wij zullen er De regering maakt bekend, dat- Sold. W. F. E. van Venrooy, tot haar leedwezen de volgende uit Rotterdam, verliezen in Indonesië zijn ge- Gesneuveld 20 Mei 1949: sold. rapporteerd: uit Lekker- Koninkljjkc Landmacht: Gesneuveld 28 April 1949: 2e It. H. G. Diederen uit Hoens- broek. Gesneuveld 4 Mei 1949: sold. M. J. Muller, uit Boxmeer. Gesneuveld 12 Mei 1949: korp. H. J. van Hunnik, uit Amster- dam-W J. van der Wal. kerk. Gesneuveld 21 Mei 1949: sold. T. M. H. van Maarseveen, uit Utrecht. Serg. IJ. Smits, uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 22 Mei 1949: sold. T. Schoonheden, uit Voorst. Kon. Ned.-Ind. leger: Jav. sold. 2e kl. Gi. Senen, Gesneuveld 15 Mei 1949: serg. Amb. sold. D. Lawar, Soend. J. van der Meulen, uit Dan- sold, le kl. inf. Hoesen, Man. tumadeel. sold. 2e kl. inf. H. Kaparang, Gesneuveld 17 Mei 1949: sold. Jav. sold. 2e kl. inf. Slamat, le kl. C. H. van Roekei, uit Amb. serg. 2o kl. inf. J. H. Valkenswaard. Noya, Chin. mil. sold. 2e kl. Sold. A. Schelling, uit Amster- Oh Thay Ping, Mad. sold. 2e dam-W. kl. inf. Aboc, Mad. sold. 2e kl. Gesneuveld 18 Mei 1949: sold. inf. Raiman, Mad. sold. 2e kl. H. Warmink uit gem. Gasselte inf. Mohamad Djoeri, Mand. (Dr.). sold. 2e kl. inf. J. Montolalu, Sold. J. M. van Strien, uit Amb. sold. 2e kl. inf. A. Se- Schagen (N.-H.). doeboen, Amb. sold, le kl. inf. Serg. majoor H. Springer, uit D. T, Sijhailatua, Soend. sold. Hilversum 2e kl. inf. Midi, Man. sold. 2e Gesneuveld 19 Mei 1949: sold. M. ?nf/FE pUngkelan af H. J. Huisman, uit Apeldoorn. -,-n,.A al" VLOOG 'T EERSTE VLIEGTUIG BOVEN NEDERLAND Op 27 Juni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat er boven Neder land voor het eerst een vliegtuig vloog. Het betrof een demonstratie gegeven door de Franse vlieger, Graaf de Lambert, die met zijn Wright tweedekker op uitnodiging van de heer S. C. J. Heerma van Voss Jr, directeur van een suiker fabriek te Etten-Leur, daar vloog. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart zal in verband hiermede de jaarlijkse al gemene ledenvergadering op Zater dag, 25 Juni a.s. in een der zalen van het Bredase gemeentehuis houden.' Na afloop hiervan zal men zich begeven naar 't Heerma van Voss- monument op de Klappenburg, om een herdenkings-bijeenkomst bij te wonen, waaraan verschillende Luchtvaartinstanties hun mede werking verlenen. len afkomstig uit Indonesië. Dr. Beel hedenmiddag op Schiphol verwacht De afgetreden Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel wordt hedenmiddag te 15.15 uur op Schiphol verwacht. WEGENWACHT ONTMASKERDE AUTODIEVEN Donderdagmiddag wistjn 'n paar autodieven hun slag te slaan in Amsterdam. Met hun buit zetten zij koers naar Den Haag, maar hal verwege kwam er pech, een juist passerende wegenwacht van de ANWB bood hulp. Al spoedig kwam hij tot de ontdekking dat er iets niets klopte met de heren, re den waarom hij naar de autopapie ren vroeg. Die waren er natuurlijk niet, maar geen nood: ze zouden wel even gehaald worden, de „ei genaars" op weg en de wegenwacht naar de politie. Nog Donderdag avond had de werkelijke eigenaar zijn auto terug. TE ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1