Oost-Ja va vreest de terugkeer van het Republikeinse bestuur Bespreking geallieerde commandanten mislukt Waar moet dat heen, V.V.D. van Numansdorp? Gaullisten smokkelden wapens naar Parijs Op Midden-Java nog veel terreur Wetsontwerpen tot herziening van belastingen Nieuwe vooruitzichten voor de verkiezingspropaganda! De toestand in Indonesië Gunstige berichten van Sumatra Er is vooruitgang zegt Montgomery Zei U iets? Gunstige maatregelen voor het bedrijfs leven in het vooruitzicht Kotikof wees alle voorstellen af De veevergiftiging te Egmond Grote actie voor Veilig Verkeer BATAVIA, 3 Juni (Aneta). In het officiële overzicht van de toestand in Indonesië wordt gezegd: de verklaringen van dr. van Royen en Moh. Rum worden blijkens rapporten van be stuurszijde in sommige gedeelten van Oost-Java door subver sieve elementen misbruikt om de bevolking wijs te maken, dat wij weer onder republikeins bewind zullen worden gebracht. Zij pogen daarbij de fictie te scheppen, dat deze gebieden door republikeinse strijdgroepen zouden kunnen worden „bezet". Daartegen wordt voor zover nodig en mogelijk opgetreden. Het verzet van de bevolking tegen uitbarstingen van terreur in Oost- Java blijft krachtig. De evacuatie uit Djogja vordert bevredigend. Over Midden-Java wordt o.m. medegedeeld, dat in Solo en omgeving de toestand, be zien uit het oogpunt van veilig heid, slechter werd. De terreur in de stad zelf en daarbuiten richt zich in de eerste plaats tegen de met de Nederlanders samenwer kende Indonesiërs en Chinezen. Terroristen traden op tegen het verkeer op de weg Djogja—Mage- lang, waarover de evacuatie ge leid wordt. Krachtige maatregelen, die aan stonds genomen werden, hebben er toe geleid, dat tot dusver onder de evacuees geen slachtoffers te betreuren zijn. Aan de benden, die in het zijterrein opereren, zijn ge voelige verliezen toegebracht. Zo sloeg een Nederlandse patrouille van 14 man op 15 km. ten Zuid oosten van Magelang een sterke bende uiteen: daarbij kwamen 30 leden van de bende om en werden 20 vuurwapenen, waaronder auto- mafisehe, in beslag genomen. In het Klatense werd opgetreden te gen een door communisten be smette bende, waarvan twee groe pen onschadelijk werden gemaakt. In het gebied tussen Banjumas en Kebumen, waar de toestand ver betert, werden aan uiteengedre ven benden verdere aanzienlijke verliezen toegebracht. In sommige gebieden nam de terreur, meestal gericht tegen het bestuur, maar o.m. ook tegen de onderwijzers, toe. Deze campagne vertoont een zeker systeem, dat aanleiding geeft te veronderstel len, dat zij van een centraal punt uit geleid wordt. Opvallend is de activiteit van de volgelingen van Tan Malakka, die in pamfletten optreden als „vertegenwoordigers van de republiek." De bezorgd heid van de bevolking over een mogelijke terugkeer van het Wes telij k gebied van Oost-Java naar de Republiek is nog niet verdwe nen. De toestand in Kraksaan en Lumadjang verbetert. In Probo- linggo en Pasuruan wordt zij daarentegen slechter. Rond Ma- lang is de toestand nog onbevre digend, maar de criminaliteit in de stad is belangrijk afgenomen. Aanzienlijke verliezen werden toegebracht aan benden, die ope reren in het gebied tussen Malang, Pasuruan en het Probolingose. In het overige gebied van de negara Oost-Java, waar over het alge- EISLER IN DRESDEN Gerhard Eisler is te Dresden aangekomen, aldus meldt de onder Sowj et-Russische controle staan de „Taegliche Rundschau". Hij werd verwelkomd door de minis ter-president van Saksen, Max Seydewith, en de voorzitter van de socialistische eenheidspartij, Wilhelm Pieck. GENERAAL CLAY OVER DUITSLAND Generaal Lucius Clay, de voorma lige Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, heeft verklaard te menen, dat Duitsland het schouw spel zal blijven van een „strijd zon der einde in de komende jaren." „Wij moeten niet uit het oog ver liezen. aldus generaal Clay, dat, hoe wenselijk een overeenkomst tussen de ministers te Parijs ook is, de strijd tussen pleitbezorgers en vijan den van de democratie zal voortdu ren." Naar de mening-van Clay zou de Duitse productie voor de rest van Europa de sleutel kunnen bete kenen van een duurzame economi sche vrede. meen de gunstige ontwikkeling zich handhaafde werden enkele benden onschadelijk gemaakt. Over West-Java wordt o.m. ge zegd, dat in grote delen van de negara Padundan de rust gehand haafd bleef. Nederlandse patrouilles brach ten rondzwervende benden verlie zen toe, o.a. ten Zuiden van Tjiandjur en ten Noordwesten van Tjibarusa. Het aantal pogin gen tot sabotage in het Cheriboft- se blijft aanhouden. De berichten uit Sumatra blij ven over het algemeen gunstig. Het berijdbare spoorwegbaanvak in het Lampongse is belangrijk uitgebreid. De rubberonderne ming Kedaton is feestelijk her opend. Het herstel van de wegen in het Padangse vordert snel. De afvoer van exportproducten uit het binnenland naar Padang on dervindt nog steeds belemmering door het optreden van benden De voedseltoestand in het nieuw opengekomen gebied van Koi'intji is niet ongunstig. In Noord-Suma- tra werd een Lasjkarbende, die voedsel van de bevolking roofde, opgeruimd. 59 Lasjkars werden gevangengenomen. R. K. Beroepskcuzcwerk in Nederland Prof. dr. A. M. J. Chorus heeft de wetenschappelijke leiding op zich genomen van het R. K. be- roepskeuzewerk in Nederland. Deze bureaux willen bij ouders en andere opvoeders meer verant woordelijkheid wekken, t.a.v. een juiste studie- en beroepskeuze der jeugd. Frans parlement wil wapenstilstand in Indo-China PARIJS, 3 Juni (Reuter). De nationale vergadering heeft Vrij dag met algemene stemmen een socialistische motie aangenomen, waarin de regering wordt uitge nodigd gedurende de regenperio de (Mei tot September) in Indo- China een wapenstilstand in acht te nemen om de dammen daar te beschermen. De minister van Overzeese Ge biedsdelen, Coste Floret, verklaar de uit naam van de regering, dat de autonomische regering van Ho Tsji Minh „nooit een wapen stilstand heeft voorgesteld". De oproep, die onlangs door de Vietnam radio was uitgezonden, wilde de minister niet als „een serieuze basis voor wapenstands- voorstellen" beschouwen. MET DE DEFENSIE DER WEST-EUROPESE UNIE FONTAINEBLEAU, 3 Juni (A.F.P.) „Er is belangrijke vooruitgang gemaakt in de orga nisatie van de gemeenschappelij ke militaire defensie van de West- Europese Unie", zo verklaarde Vrijdag maarschalk Montgomery, voorzitter van het comité van op perbevelhebbers der vijf landen van het pact van Brussel. De maarschalk, die voor het eerst de journalisten in zijn hoofd kwartier, het Chateau de Couran- ces in de buurt van Fontaine- bleau, ontving, gaf te verstaan, dat de coördinatie van de verde digingsmiddelen der betrokken landen aan de gang was. Verder liet hij doorschemeren, waar schijnlijk een medewerker nodig te zullen hebben voor wat de uit rusting van de gewapende strijd krachten van de West-Europese Unie betrof. Hij maakte bekend, dat een hoge Amerikaanse offi cier, die de Amerikaanse bezet tingstroepen in Duitsland verte genwoordigt, sedert enige tijd verbonden is aan de gecombineer de generale staf, toegevoegd aan het comité van opperbevelhebbers der West-Europese Unie. Nou deuqt de slaqzin van de centrale K.V .P.-propaqanda Een qoede raad, stemt K.V.P." ook al niet meer. Ik las het in de „Tijd". Moet je in Amsterdam, komen. Daar we ten ze het weer beter. „Am sterdam qeen Boedapest of Praaq." Dit is wel neqatief, maar toch trekt het. Dit heb je meer met neqatieve dinqen. In Amsterdam is het commu nisme ook noqal in trek, en ik heb dat wel eens horen aan duiden als „de neqatie van de neqatie". Erqer kqn het wel niet. Maar de K.V.P. doet m i. qoed werk met een centrale slaqzin, die overal qebruikt kan worden. Dat is behalve positief, ook efficiënt. In de qrote steden met veel commu nistische propaqanda kunnen Praaq en Boedapest 'wel op- qanq maken, als afschrikwek kend voorbeeld, maar dat qeldt toch niet voor Bolsward, Alkmaar, Raalte of Bloemen- daal! Ik vind die centrale pro- paqanda-platen, die bij dui zenden door het qehele land hanqen, met die aardiqe speel- qoedhuisjes en. dat dappere kleine mannetje, dat onver- saaqd de beste lijstnummers schildert, erq qoed qeslaaqd. Helemaal niet nodiqom d'r wat van te zeqqen, al wens ik speciaal Amsterdam veel suc ces met de neqatieve leuze. Ik hoop op een positieve daad: een qoede Raad! IN DE TROONREDE is reeds medegedeeld, dat een tegemoet koming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst in overweging was. Teineinde aan deze toezeggingen uitvoering te geven op een wijze, welke de rege ring economisch en sociaal verantwoord voorkomt, zijn thans bij de Staten-Generaal wetsontwerpen ingediend, te weten een ontwerp van wet belastingherziening 1949 en een ontwerp van wet tot wijziging van de ondernemingsbelasting. Het ligt in het voornemen van de regering de verlaging van de tarieven van loon- en inkomsten belasting te doen samengaan met de verdere afschaffing van de sub sidies en met de wijziging van de huurpolitiek. De daaruit voort vloeiende wetsvoorstellen zijn nog dit jaar te verwachten. De voorzieningen op het gebied der afschrijvingen zijn tweeër lei. Met betrekking tot de voor oorlogse machines en installa ties wordt een herwaardering voorgesteld, in dier voege, dat de fiscale boekwaarde met ingang van het boekjaar 1948 (1947/1948) wordt verdubbeld. Dit betekent een verdubbeling van de tot dus verre geldende afschrijvingen op deze machines en installaties, doch daartegenover staat, dat de bij de herwaardering aan het licht gekomen winst wordt bijge schreven op een reserverekening, waarop de fiscus voor de toekomst een claim behoudt. DE BERLIJNSE SPOORWEGSTAKING De vier geallieerde commandanten van Berlijn zijn Vrijdag, op verzoek van de Russen, in het hoofdkwartier van de Franse commandant te Berlijn bijeengekomen voor een „consultatieve vergadering" over de Berlijnse spoorwegstaking. Na afloop van de bespreking, die drie en een half uur duurde, verklaarde de Franse commandant, generaal Ganeval, dat de besprekingen, hoewel hoffelijk gevoerd, op niets waren uitgelopen-, Een overzicht van de enorme brand in-de drie pakhuizen aan de Oude Schans te Amsterdam. De bijeenkomst was de eerste sinds de kommandatura bijna een jaar geleden uiteenging, doch een Britse woordvoerder zeide met nadruk, dat de vergadering geen wederge boorte van de kommandatura bete kende. Generaal Ganeval, zeide. dat de Westelijke commandanten elk moge lijk voorstel hadden gedaan, varië rende van een gemeenschappelijk bevel der vier commandanten tot het uitbetalen van een bemiddelings lichaam, bestaande uit afgevaardig den van de spoorwegdirectie, de stakers en een neutrale scheidsrech ter. Alle pogingen waren echter te vergeefs. Generaal-majoor Bourne, de Brit se commandant verklaarde op een pers-conferentie, dat „vijf minuten directe onderhandelingen op het hoofdbestuur van de spoorwegen de stakers weer aan het werk zouden krijgen". Hij achtte zich echter gelukkig te kunnen zeggen, dat de Reichsbahn in de Oostenrijkse sector hoe langer hoe slechter gaat functionneren, waardoor onderhandelingen nood zakelijk zullen worden. Bourne zeide, dat de drie Weste lijke commandanten niet minder dan zes concrete voorstellen hebben K.L.M.-FOTO-VLIEGTUIGJE MAAKTE NOODLANDING Vrijdagmiddag omstreeks half 6 heeft de PH-FCB een een-motorig tweepersoons Auster-vliegtuig van het fototechnisch en carthografisch bedrijf van de KLM een noodlan ding moeten maken in de omge ving van Born (L.). Op 15 km. afstand van het Vliegveld Beek. Het toestel is bij die landing zwaar beschadigd. De piloot, de heer H. van Leeuwen werd niet ge wond. De fotografe Mej. A. Lien werd licht gewond (enige gekneus de ribben). Het toestel werd gister middag gebruikt voor het maken van luchtfoto's. gedaan, die alle door de Sowjet- Russische commandant werden af gewezen. Generaal Kotikof had op de Wes telijke voorstellen slechts geant woord, dat, indien" de West-Duitse politie uit de stations in het Weste lijk gedeelte van de stad werd teruggetrokken en het spoorwegbe- stuur weer het beheer over de spoorwegen zou verkrijgen, de sta king gemakkelijk kon worden ge regeld. Dit weigerden wij, aldus generaal Bourne, aangezien de poli tie daar werd gestationneerd om orde en recht te handhaven en dit ook had gedaan. EX-DISTRIBUTIE AMBTENAAR GEARRESTEERD De economische dienst van het hoofdbureau van politie heeft gear resteerd een 61-jarige Amsterdam mer, die op geraffineerde wijze.de distributie heeft opgelicht. De man haalde uit pure „vriendelijkheid" voor vrienden en kennissen de dis tributiebescheiden. Hij had echter uitgevonden, dat door het aanbren gen van een heel fijn laagje was op het hokje waar de stamkaarten worden afgekruist, het mogelijk is het kruisje weer ongemerkt te ver wijderen. Lukte dit dan haalde hij op dezelfde kaart nogmaals bon nen. Dit ging goed tot een maal 't laagje was te dun bleek en een spoor van het reeds geplaatste kruisje zichtbaar bleef. Toen wek te hij argwaan. De man, die vroe ger ook distributie-ambtenaar was geweest, heeft bekend deze metho de met succes te hebben toegepast. Hij is opgesloten. EIEREN ONDER DE MAAT Rechercheurs van de afdeling Economische Zaken van de Am sterdamse politie hebben Donder dag in verschillende winkels dui zenden eieren in beslag genomen die onjuist waren afgestempeld. Zij hadden het stempel O, dat betekent dat zij tenminste 70 gram moeten wegen, terwijl er velen onder wa ren die nog geen 50 gram wogen. Het verschil was zo groot, dat het de rechercheurs op het gezicht was opgevallen. Tegen de winkeliers is proces-verbaal opgemaakt. Een alleraardigst bericht uit Numansdorp. Aan de voor avond van de gemeenteraadsverkiezingen liet de V.V.D. in alle huizen een zakje bezorgen, inhoudende een stukje zeep en een circulaire, waarop o.m te lezen stond: „Veel werd u beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Wast uw handen van alle politieke onrein waarmede u de laatste weken bent gebombardeerd, met bijgaand stukje zeep". Het is van de Numansdorper V.V.D. een goede gedachte geweest, de kiezers met schone handen in het stemhokje te laten verschijnen. Maar welk een verrassend precedent hebben deze lieden met hun zeep-actie geschapen. Want denkt u dat het hierbij blijft? Jazeker, dat zal de V.V.D. in onze grote steden zeker op zich laten zitten! Of ze wil of niet, ze moet het aanmoedigend voorbeeld van de kleine Numansdorpertjes volgen en plannen beramen om de meer verwende kiezers gunstig voor zich te stemmen. Die zaak moet breed worden aangepakt; royaal en zonder vrees om een paar lieve duiten stuk te gooien. Het gaat er om, de kiezers gunstig voor zich te stemmen en dan mag je niet op een grijpstuiver kijken. Maar wat moeten de andere partijen dan? Kunnen zij achterblijven? Hebben zij geen kiezers die ook wel eens wat anders willen dan een strooibiljet of een optocht? Laten we ons eens afvra gen welke mogelijkheden voor verschillende politieke groeperingen op dit terrein kunnen worden benut. Enkele suggesties onderzijds mogen er toe bijdragen dat de ge meenteraadsverkiezingen 1949 een waarlijk nationale feestdag vormen; een zoet gebeuren, dat de bevolking het wachten in de stemlokalen lichter maakt en een Kamer ontbinding met een glimlach begroet. Omwille van de eenheid in handelen en denken, zal de Amsterdamse V.V.D. vasthouden aan de Numansdorper zeep-actie. Zij zal hierop voortbouwen en haar kiezers niet alleen de handen laten wassen, maar de geheel reine mens met fris gekamde haren zijn stemplicht willen laten vervullen. Wellicht zullen besprekingen met de directies der sportfondsenbaden tot een accoord over de massa tarieven leiden. Maar dan begint het werk pas! Duizenden V.V.D.-ers moeten in optocht naar de badhuizen marche ren, allen voorzien van een badpak en handdoek met de V.V.D.-emblemen en met de tekst van ht V.V.D.-verscho- ningslied in hun hoofden geprent. Dat lied moet een dag tevoren worden gerepeteerd op het IJsclub-terrein. Er moet begeleiding zijn van een muziekcorps (dat zal dan wel het politie-muziekcorps zijn onder leiding van Johan Pinkse), kortom, u begrijpt dat er heel wat organisatorisch werk moet worden verricht. Maar het gaat om de ver- kraam waarin prachtige prijzen staan uitgestald. Jammer genoeg voor de feestelingen moeten ze zich als regel tevreden stellen met een „niet". Dat is nu eenmaal het risico van het gokken. Gelooft u ook niet dat de P.v.d.A.- ers dank zij het Lunapark in de beste stemming ter ver kiezing zullen trekken? En wat doet de K.V.P.? Over enkele dagen staan op de Laan van Meerdervoort in Den Haag lange rijen auto bussen gereed. Het is nog vroeg in de morgen, maar van heinde en verstromen dg buspassagiers naar de plaats van vertrek. In de voorste wagen zit Romme achter het stuur. Hij zet z'n pet op één oor, stoot op de claxon en steekt de „Volkskrant" uit het portier. Dat is het sein. De onafzienbare autorij zet zich in beweging, gadegesla gen door enkele slaperige bewoners van de deftige laan. kiezingsuitslag! JEn wanneer de V.V.D.-ers onder aanvoe-' een melkboer en een paar oude relaties, waarbij ook dé ring van hun candidaten zingend van de springplank tuimelen, is zetelwinst verzekerd. Hoort ge reeds de vrolijke klanken van het kermisfeest? Onze lezers hebben goed geraden. De P.v.d.A. stelt zich voor, in Rotterdam een Lunapark te organiseren, waar alle vermakelijkheden gratis kunnen worden bezocht. Iedere bezoeker ontvangt bij het betreden van het terrein een versnapering, bestaande uit een stukje „doorbraak"- kauwgum, waarop hij zo lang kan kauwen als hij wil. Hij zal geruime tijd later wel bemerken dat de taaie substantie niet te slikken is. Het kauwen verveelt hem. Hij scheidt er mee uit. Maar wat een plezier is er op het Lunapark overigens te beleven! Er zijn molens waarin men van links naar rechts kan draaien en andere die in tegenovergestelde richting gaan. Luchtschommels en waarzegtenten hebben enorme aftrek, evenals de loterij heer Weiter zich heeft aangesloten. In de blik van de laatste glanst de weemoed om een schoon verleden dat niet meer wederkeert. Hij blikt de auto's na waarin een K.V.P.-legioen zich opmaakt voor een lange tocht, kris kras door ons, vaderland. De mannen en vrouwen hebben de autoramen opengedraaid. Ze willen een frisse wind en manen hun chauffeurs tot vooruitstrevendheid. Want er is nog veel te doen. Op hun tocht door Nederland roqpen ze iedere burger toe: „Weet wat je doet! Beseft welke belangen in jullie eigen dorpen en steden op het spel staan! Onthoudt het lijstnummer van de K.V.P.!!!" Over de plannen van de C.P.N hangt nog het rode waas der geheimzinnigheid. Als de Kominform zijn goed keuring heeft gegeven, zullen we er nog wel van horen. J. T. In de tweede plaats bevat het ontwerp belastingherziening een maatregel ten aanzien van de na oorlogse investeringen in machi nes, bedrijfsgebouwen enz. Met ingang van het jaar 1948 mag hierop een derde van de aanschaf- fingskosten vervroegd wor'dcn af geschreven, in een jaar naar keuze van de belastingplichtige. Dit geldt voorlopig tot einde 1952. Uit het wetsontwerp belasting herziening is voorts belangrijk, dat de termijn voor de verreke ning van verliezen met inkomen of winst van volgende jaren van twee op drie jaar wordt gebracht. Tegenover de tot dusverre ver melde voorzieningen staat, dat de mogelijkheid tot onbelast reser veren, in het leven geroepen bij de wet belastingherziening 1947 wordt beëindigd. Het ontwerp tot wijziging van de ondernemingsbelasting bevat als voornaamste maatregel de af schaffing van een der beide grond slagen, waarnaar deze belasting wordt geheven, n.l. de grondslag bedrijfskapitaal. De heffing naar de grondslag bedrijfswinst blijft evenwel gehandhaafd. Het wetsontwerp belastingher ziening bevat tenslotte nog een aantal bepalingen. Loon, betaald aan eigen kinde ren als waren zij vreemden, zal voor de ouder voortaan ook dan tot de bedrijfskosten worden ge rekend, indien de kinderen min derjarig zijn; van 1 Januari 1950 af vallen ook die minderjarigen in de loonbelasting. Aan naamloze vennootschappen en coöperatieve verenigingen, die zich bezig houden met de exploi tatie van nieuwe woningen, zal voor wat de vennootschapsbelas ting betreft een vrijstelling van een zeker bedrag aan rente van eigen kapitaal worden verleend. Boekwinsten op bedrijfsmidde len, welke een gevolg zijn van uitkeringen bij brand, onteige ning en derg. zullen ook voortaan onbelast mogen worden gereser veerd. PRACHTIG WERK VAN ZEESLEEPBOTEN De „Roode Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst kreeg Zaterdag j.l. opdracht koers te zetten naar de Spaanse kust, ter hoogte van Coruna. Daar was de Engelse tanker „Nuculana", toebeho rende aan dg Anglo Saxon Petro leum Cy Ltd te Londen en 8179 brt. metende. gestrand. Ofschoon de „Roode Zee" zich op een afstand van meer dan 600 mijl bevond, kwam de boot Dinsdag bij het tankschip Een dag later arriveerde de „Zwarte Zee", die 1000 mijl had moeten sto men. Dinsdagavond zijn zij erin ge slaagd, tezamen met andere sleep boten, de reeds ernstig beschadigde tanker vlot te krijgen. De „Nucula na" is daarop de Spaanse haven Fer- rol binnengesleept. Het vorig jaar deden zich ver giftigingsverschijnselen voor onder het vee van de veehouder Zuurbier op de hoeve „Waterrijk" in de dui nen onder Rinnegom. Het bleek, dat de koeien na een ziekteproces van een leverpandoening, na enkele maanden stierven. De oorzaak werd gezocht in het hooi, waar ook het zgn. Jacobus- kruiskruid. een 30 a 35 cm. hoge plant met gele bloemetjes, in voor kwam, welke plant de leveraandoe ning schijnt te veroorzaken. Het is merkwaardig, dat de koeien deze plant, wanneer ze in de wei grazen, ongemoeid laten. In het hooi nemen zij hem echter ongemerkt tot zich. Oök in Breezand heeft zich vorig jaar eenzelfde geval van veevergif tiging voorgedaan, terwijl bij een boer elders enkel paarden zijn ge storven, die hooi hadden gegeten, waar het gedroogde Jacobuskruis- kruid in voorkwam. De Gezond heidsdienst voor Dieren vermoedt echter dat er nog een andere factor in het spel is. Intussen heeft de veehouder Zuurbier, die zijn wei land in pacht heeft van de provin cie, ook dit voorjaar weer enkele koeien verloren, in totaal zijn nu reeds 20 koeien nagenoeg zijn hele veestapel, gestorven. Een belang rijke schadepost, die door een even tuele kwijtschelding van de pacht, nog lang niet gedext is. Bij aankomst in Montreal per K.L.M. Constellation „Batavia" die de eerste vlucht op, de luchtlijn AmsterdamCuracao via Montreal en Havana maak te, werd Z.K.H. Prins Bernhard door Line de Rome, het 10- jarig dochtertje van de chef staf van het Quebec Command, kolonel de Rome, zijn geliefde bloem, de anjer aangeboden. JONGEN SPEELDE MET DE DOOD Donderdagavond bracht de vijf tienjarige de V. 'n Deventer volks wijk, de Molenbelt, in opschudding, toen hij uit een groot model Ame rikaans legerpistool zjjn vijftienja rig vriendje K. van de Diepenveen- se weg een projectiel in het linker been schoot. De schutter was in 'n tuintje achter het huis van zijn moeder aan het scherp schieten ge gaan. Het wapen had hij al sedert de bevrijding in zijn bezit. De ge wonde werd in het ziekenhuis be handeld. Er waren geen edele de len geraakt Vrijdag zijn 16 personen door de Franse Veiligheidspolitie ver hoord in verband, met de ontdek king van wapens in auto's, die naar Parijs reden. Onder hen be vonden zich o.a. het Gaullistische Parijse gemeenteraadslid, Jacques Ratcau en nog een ander aanhan ger van de Gaulle, een gemeente raadslid van Nevers, Gauheron genaamd. Vijf van de zestien personen zijn in staat van beschuldiging gesteld in verband met activiteit, „die te maken heeft met demoralisatie van het leger." Onder deze vijf bevindt zich ook Rateau. Het onderzoek werd Donderdag gelast door generaal Paul Devinck, commandant van het eerste militaire district (Parijs). De wapens werden ontdekt toen de politie twee auto's aanhield, die naar Parijs reden uit verschillende richtingen. Volgens het gewoonlijk goed inge lichte conservatieve avondblad „Le Monde" zijn verschillende militante leden van de RPF en oud-verzets strijders" in de affaire betrokken, een uitvloeisel van een ander kom- plot, dat op 20 Maart werd ontdekt. Geen bier meer bij dansen in Gelderland Tot nog toe bestond in de provin cie Gelderland de toestand dat men zwak-alcoholische dranken mocht tappen in de op kermissen, bij fees ten e.d. geplaatste danstenten, wan neer mij daartoe vergunning had. Het was weliswaar verboden tijdens het dansen te tappen, maar in de praktijk bleek dat er niet alleen in de pauzes gedronken werd. Om aan de misstanden die daardoor zijn ontstaan een einde te" maken, is nu besloten, dat in den vervolge geen drank meer getapt mag worden in tenten waarin gelegenheid bestaat om te dansen. De werkende student te Nijmegen Aan de R.K. Universiteit te Nij megen bestaat al jaren het instituut van de Werkende Student. Met kantoorwerkzaamheden, les geven, assistentie in velerlei bedrijven, ver diende menige student een deel van zijn studie-, en kostgelden. Het bu reau van de Werkende Student is deze weck een stap verder gegaan en heeft in het makelaarskantoor Heijnen aan de Groesbeekse weg een copiëer-inrichting geopend. De Mo derator, drs. B. van Ogtrop ziet daarin het begin van een eigen universiteitsdrukkerij. „Le Monde" berichtte voorts, dat het blad van de RPF van deze week een waarschuwing bevat tegen „agents provocateurs", die zouden pogen leden van de RPF tot „dolle avonturen" te verleiden en de partij in opspraak te brengen. De bekendmaking, dat de politie 16 personen had aangehouden voor een verhoor heeft krachtige protes ten uitgelokt van Gaullistische lei ders. Een woordvoerder van de Gaullistische organisatie zeide: „wij wisten'reeds enige tijd, dat de auto riteiten nogmaals een poging voor bereidden om de RPF in discrediet te brengen". Verscheidene maanden geleden, «fdus de woordvoerder, werd een politie-beambte voor een dergelijke poging geschorst. „DIE ZWARTE VLEK MOET WEG!" Een der meest verontrustende verschijnselen in deze na-oorlogse jaren is de toenemende onveilig heid op de weg, waarvan vooral de kinderen slachtoffers worden. Het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft in overleg met een Adviescommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van officiële lichamen, een plan opgesteld, waar bij de jeugd in een krachtige „Vei- lig-verkeersactie" wordt betrokken onder het motto: „Die zwarte vlek moet weg!" Deze actie loopt van 7 tot 30 Juni en zal worden gestimuleerd door de plaatselijke verenigingen voor Veilig Verkeer, de radio, film, po litic, scholen gemeentebesturen en de onderdelen der Strijdkrachten. Het hoogtepunt in de actie wordt gevormd door de ontvangst van „Bob", de jeugdtrainer van het Verbond voor Veilig Verkeer, door Z E. de minister van Verkeer en Waterstaat, waarschijnlijk op 23 Juni a.s. Bij deze ontvangst biedt Bob de minister een brief aan van Prins BernhaTd, waarin Z.K.H. de jeugd aanmoedigt om de regels van het wegverkeer stipt in acht te ne men en kleinere kinderen te hel pen. Een afschrift van deze brief wordt op plechtige wijze in een alge mene bijeenkomst op de scholen uitgereikt. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een dringend beroep op alle weggebruikers om niet alleen in de komende weken alle aandacht aan Veilig Verkeer te willen schenken, doch ook daarna de verkeersvoor- schriften na te volgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5