Nieuw Historische réde van Marshall herdacht door ambassadeurs der zestien landen Rood China wenst handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten Negatieve resultaten ap de conferentie te Parijs Publiek moet medewerken bij brandstoffenvoorziening Brandstichter of overvallene? De Controle op spaarsysteem EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Geld dat stom is, maakt recht wat krom is Dinsdag 7 luni 1949 45e Jaargang No. 11581 Van Kleffens: „Wij danken U' Juiste analyse? Dr. Beel op Schiphol Inter-Europees betalingsverkeer Verdachte met luguber verleden in arrest Tjibadak in Sjanghai Financiële chaos Verdaging niet uitgesloten Nieuwe zuiverings manie in Rusland Rede van De Gasperi Congres van de Labour-partij Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 TN ZIJN BESCHOUWINGEN bij dt Rijksbegroting 1949 heeft de voorzitter van de Katholieke Frac tie in de Eerste Kamer, Mr. Krop man, opgemerkt, dat de verschil lende politieke partijen naar elkaar schijnen toe te groeienDat is drie maanden geleden. Was de analyse van Mr. Krop man toen juist, hetgeen betwijfeld kan worden, nüdien waren er tal van verschijnselen, die er op wij zen, dat er eer van toenemende spanning dan van toenadering sprake is. Er zijn spanningen in de partijen en tussen de partijen en daarbij gaat het niet om kleine za ken, maar om grote principiële kwesties. Daarover straks. In de conclusie van Mr. Krop man vielen ons tvycc dingen op vooreerst legt hij er tot tweemaal toe de nadruk op, dat wij een par tij vormen, die rustig (wij spa tieren) haar beginselen beleeft en ze rustig (wij spatieren) toe past op telkens wisselende ver houdingen. Is deze „rust" wel zo „rustig" en zo aanbevelenswaardig? In de grote principiële kwesties, waarop wij straks doelden, en waapvan wij alleen maar willen noemen Indo nesië, de P.B.O., de Oorlogsschade regeling, de economische en de fi nanciële politiek, is er o.i. van een „rustige" wij zouden bijna ge zegd hebben: gezapige -toepas sing van beginselen geen sprake. En dat is maar goed ook. Want het is geen tijd voor gezapigheid. In de partij-zelf blijk van ge zond leven! is er nogal eens wat te doen, voor en aleer het standpunt van de fractie definitief is vastgesteld. En buiten de Partij wordt van andere zijde steeds meer tegenstand ontmoet. Wij gunnen de leden van de Eerste Kamer gaarne hun rust, maar of de harteklop van 't eigen tijdse politeke leven daar op de juiste manier beluisterd wordt, dat wagen wij toch te betwijfelen. Wij zijn daar verheugd over. Op de eerste plaats geloven wij, dat de spanningen in en buiten de par tijen de verstarring van het poli tieke leven doorbreken. Op de tweede plaats vinden wij rust in een tijd vol omwentelingsneigingen als deze, voor een politiek partij -- zeker voor een als de onze ge vaarlijk. Wij herinneren ons de waarschu wing van dr. Schaepman: „Gaarne en luid erkennen de Nederlandse Katholieken, dat hun rechtsbe- staan verzekerd en onbedreigd mag heten. Zij geloven gaarne, dat zij rustig kunnen zijn, maar iedere rust zonder waakzaamheid is een gevaar, en ook het krachtigst be staan moet worden gehandhaafd." Schaepman schreef dit in zijn „Proeve tot een Program" en hij voegde daar iets aan toe, dat ons in deze dagen van bijzonder actu eel belang lijkt. Er wordt op dit ogenblik her en der, meer of minder gefundeerd, gesproken over de positie van poli tieke partijen uiteraard in verband met wat men de „doorbraak" pleegt te noemen. Daarbij veroorloven sommigen, die met een bord voor hun hoofd schijnen te lopen, zich nogal eens schimpscheuten aan het adres van de Katholieke Partij, die immers alleen maar een scheiding van kerk en geloof in stand zou houden Schaepman heeft dat in zijn tijd al anders verteld en de K.V.P., die bepaalde tradities van de oude Staatspartij met overtuiging voort zet, bewees dat in de praktijk. Zij is partij van beginsel en van pro gram en Schaepman schreef dan pok (pag. 9. uitg. 22 van de R.K. S. P.), dat het de Katholieken, bij het vormen van een staatkundige partij, niet alleen om hun „rechts- bestaan" te doen is; zij zullen géén kerkelijke partij zijnzij wil len vermijden en voor de toe komst o-n mogelijk maken (welk een vooruitziende blik! - red.) dat zij ook op staatkundig gebied als niets anders gelden dan als aanhangers van het Roomse geloof. Daarom willen zij een staat kundig program, dat zijn eigen oor sprong verraadt, zijn eigen kleur, toont, zijn eigen karakter draagt! Zo schreef Schaepman, die in zijn leven ook geen rust kende en zijn strijd om de politieke emancipatie der Katholieken rusteloos heeft gevoerd. Dat woord mag in deze dagen opgeld doen. Overal waar de Kath. Volkspartij in deze dagen der gemeenteraadsverkiezingen aan bod is, moeten de propagandisten, naar een woord van Ernest Hello, ver- wild zijn van een heilige onrust, om de grote beginselen en hoge idealen van het eigen katholieke Program der éigen Katholieke Par tij höög te houden, brandend van ijver, zinderend van toewijding. Om te handhaven de Katholieke Partij, die was, die is, die blijven zal, zolang haar werk nog niet is voltooid. En wie zou willen bewe ren, dat dit wel al het geval is? WASHINGTON, 6 juni (AFP-Reuter) De ambassadeurs of vertegenwoordigers te Washington van de 16 landen, die bij het plan-Marshall zijn aangesloten, hebben George Marshall Zondag een groot diner aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat Marshall twee jaar geleden de bekende rede hield in de Harvarduniversiteit, waarin hij het Europees herstelprogram ma (ERP) aankondigde. President Truman en Paul Hoffman, administrateur van de ECA, zaten eveneens aan. President Truman verklaarde in zijn rede, dat de V. S. voort zul len gaan, hun kracht en hulpmid delen te wijden aan de opbouw van een vreedzame voorspoedige wereld. „Ik geloof, dat wij de komende jaren op deze onderneming zul len terugzien als op de schei dingslijn tussen het oude tijdperk van nationale achterdocht, eco nomische vijandschap en isolatio nisme en het nieuwe tijdperk van wederzijdse samenwerking om de voorspoed der volken over de ge hele wereld te vergroten". De Nederlandse ambassadeur mr. E. van Kleffens zette uiteen wat Nederland zonder de Mars- hall-hulp zou zijn geweest. „In het begin van 1948, zo zeide hij, be vond Nederland zich in een zeer ernstige economische toestand. Het spoor van een catstrofale da ling van de levenstandaard be angstigde alle geesten. De uit en invoer dreigde te verdwijnen en de voedselrantsoenen dreigden te moeten worden verminderd. Men vreesde werkloosheid en sociale ongeregeldheden. Een economi sche en sociale ramp van grote afmetingen scheen voor de deur te staan. Hij besloot: „Zoals sommigen gezegd hebben, kan het plan- Marshall een voorbeeld van wel begrepen nationaal belang zijn geweest. In ieder geval voegen wij, Nederlanders, ons bij de an dere Europeanen, die zeggen: flank u". EERST MET VACANTIE Zaterdagmiddag landde op Schip hol de K.L.M.-constellation „Hol land", met aan boord de oude-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. Beel. Een groot gezelschap omringde dr. Beel toen hij in ge zelschap van zijn vrouw en dochters in de aankomstloods de douane formaliteiten vervulde. .Toekomstplannen?" zei dr. Beel lachend, ,,die heb ik niet, ik ga eerst met vacantie". Te zijner begroeting waren op het'vliegveld aanwezig de ministers dr. Drees, mr. Schokking, mr. van Maarseveen en mr. van Schaick, alsmede prof. Romme, de secretaris-generaal van Buitenland se Zake», dr. H. N. Boon, jhr. mr. H. L. van de Wyck, vertegenwoor digend de chef van de Generale Staf, de secretaris van Staat voor de Bui tenlandse Veiligheid in Indonesië, kol. Suria Santosso en de heer Tjio tan Tjon, adviseur voor Chinese Zaken bij het kabinet. NIEUW VERBOND VAN VAKVERENIGINGEN TE DJOGJA DJOGJA, 6 Juni (Aneta). De sultan van Djogja heeft audiëntie verleend aan het comité, dat dezer dagen te Djogja werd opgericht voor de vorming van een nieuw verbond van vakverenigingen, dat geen politieke kleur zal hebben, zo als het geval was met de SOBSI, die communistisch georiënteerd was. Reeds vijftien vakverenigingen, hebben zich voorstanders van de nieuwe vakcentrale verklaard. In een rondschrijven verklaart het co mité de terugkeer van de republi keinse regering te begroeten: sa menwerking met de regering zal richtlijn zijn voor de nieuwe orga nisatie. In zijn beantwoording der re devoeringen legde Marshall de nadruk op het belang van een spoedige inwerkingtreding van het Atlantisch verdrag, omdat het „niet genoeg" is om de toekom stige veiligheid van West-Euro pa te verzekeren. De V. S. be treuren het ernstig, dat enkele landen van Europa zich niet bij dit programma hebben aangeslo ten, „hoewel hun volken in som mige gevallen dit kennelijk zeer oprecht zouden willen. Het is duidelijk, dat dit niet het besluit der volken is, maar van kleine groepen eigenmachtige heersers, die sowjet-leiding gehoorzamen. De geschiedenis zal leren, hoe wijs of hoe betreurenswaardig hun besluit was", aldus Marshall. GEEN ACCOORD OVER DE BESTEDING DER CREDIETEN Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, is de consultatieve raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking, die te Parijs bijeen is geweest, er niet in geslaagd overeenstemming te be reiken ten aanzien van de rege ling van het inter-Europese beta lingsverkeer in het tweede jaar van het plan-Marshall. Aan de commissie voor de beta lingen van de OEES is thans ver zocht het probleem opnieuw te be studeren. Voorts wordt vernomen, dat over eenstemming is bereikt ten aanzien van bepaalde principes met betrek king tot het opheffen van de beper kende bepalingen, waardoor de Europese handel thans gebonden wordt. Deze overeenkomst zal nog voor het einde van de lopende maand worden voorgelegd aan de raad van ministers (waarin alle le den van de OEES zijn vertegen woordigd). Nadere bijzonderheden zullen niet voor deze bijeenkomst van de raad van ministers worden bekend ggpaakt. De oud Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. Beel, is Zaterdag met de K.L.M. Constellation „Holland"'' uit Indonesië teruggekeerd op Schiphol. Verscheidene autoriteiten waren te zijner begroeting op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.Dr. W. Drees, de minister-president; minister mr. J. van Schaik; de secretaris van Staat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kolonel Suria Santosso; minster mr. J. H. van Maarseveen en dr. L. I. Beel. Zondagmorgen omstreeks twee uur werd de brandweer te Blij- ham, gemeente Wedde, gealar meerd voor een brand in de kap- schuur van de landbouwer Koning te Hoorn, gemeente Wedde (Gr.) De brandweer was reeds enige tijd aan het blussen, toen in de onmiddellijke nabijheid van de schuur een persoon liggende werd aangetroffen. Hij bleek sneden over beide polsen en een mes steek in de hals te hebben. In zijn nabijheid lagen een mes met bloedvlekken en een zwart mas ker. Het was de 63-jarige zwerver Jan de B., wonende te Oude-Pekela en Boertange. Hij ontkende iets met de brand uitstaande te hebben en beweerde, dat de wonden door twee onbekende mannen waren toege bracht. Vermoedt wordt, dat de B. de landbouwer Koning, die alleen woont, door de brand uit zijn huis wilde lokken, om ongestoord de brandkast te kunnen forceren. In dit vermoeden wordt men gesterkt door het „zwart" verleden van de B., die ongeve6f 30 jaar geleden werd gearresteerd als dader van de toen maals opzienbarende overval op de Rotterdamse Bank te Winschoten, waarvoor hij 18 jaar gevangenisstraf onderging. Hij werd toen ingesloten te Blijham. Bij het brengen van zijn eten werd hij aangetroffen met sne den in de polsen. Men nam, na een vluchtige „doodschouw" aan, dat hij was gestorven. Kistlegging volgde. De B. kwam echter bij kennis en ontsnapte nauwelijks aan het levend begraven worden. Hij heeft in totaal reeds ongeveer 26 jaar gevangenis straf achter de rug en was thans een half jaar op vrije voeten. Het is niet onmogelijk, dat nu ook de mislukte overval op de Boeren leenbank te Bellingwolde, welke in de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd gedaan, tot klaarheid wordt gebracht. De B. werd overgebracht naar de kazerne in Bellingwolde. Zijn toe stand bleek niet ernstig te zijn. OPHEFFING DER MARINIÈRSBRIGADE BATAVIA, (Aneta). Vandaag zal de mariniersbrigade als zoda nig worden opgeheven, waarna de taak van dit korps gedeeltelik zal worden overgenomen door het „amphibische bataljon" van het korps mariniers. In verband hier mede heeft vice-admiraal Pinke Zaterdag een dagorder uitgegeven, waarin de prestaties van de mari niersbrigade worden geroemd, de doden worden herdacht en de bri gade wordt bedankt voor hetgeen door haar is verricht. SJANGHAI (Reuter) Toen het Nederlandse schip Tjibadak Zaterdag als het eerste buitenlandse schip na de val van de stad Sjanghai aankwam, begaven zich twee officieten van- het „volksbevrijdingsleger" en verschillende douane-ambtenaren aan boord, terwijl de toegang tot de kade door soldaten en politie werd bewaakt. Manschappen der onder communistische ieiding staande legers haalden de volgende dag 6 Chinezen van boord, voordat het schip naar Honkong vertrok, de identiteit dezer pasagiers is niet bekend, doch men gelooft, dat het func tionarissen van de Kwomintang (regeringspartij) zijn. Volgens George Killion, chef van de aan de Amerikaanse regering behorende „President Shipping Lines" die na overleg met zaken lieden en politici in Hongkong, Ma nilla en Tokio is teruggekeerd, pro- H. M. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben het nationaal concours hippique, dat op Tweede Pinksterdag te Zelhem werd gehouden en waaraan ook door Z.K.H. Prins Bernhard werd deelgenomne, bijgewoond. Tijdens het concours werd een collecte gehouden ten bate van de N.I.W.I.N. Onze vorstin geeft een bijdrage beren de Chinese communisten door middel van hun agenten te Hongkong Amerikaanse firma's uit te nodigen tot zaken doen. Volgens Killion bestaan er „uitstekende voor uitzichten op een uitgebreide han del met het nieuwe China." Sinds de bezetting door de communisten in Mei, zijn te Tientsin transacties gesloten ter waarde van meer dan een millioen Amerikaanse dollars. De financiële situatie te Sjanghai wordt opnieuw met chaos bedreigd. Goud, zilver en Amerikaanse dol lars stegen opnieuw met 30 pro cent boven de koers van Vrijdag, die 270 percent bedroeg van de koers' die gold op 25 Mei, toen de com munisten de.stad bezetten. In verschillende delen van de stad zijn in totaal meer dan 200 lijken opgegraven, die afkomstig zouden zijn van slachtoffers van nationalis tische massa-executies vlak voor Sjanghai door de communisten werd ingenomen. In een uitzending van radio Pei- ping, welke in San Francisco werd opgevangen, is bekend gemaakt, dat de communisten de strategisch be langrijke stad Joelin, aan de Zuid zijde van de grote Chinese muur, hebben ingenomen, nadat de natio- naltsische garnizoen de door de communisten gestelde vredesvoor waarden hadden aanvaard. De Britse minister van Defensie, A. V. Alexander, is per vliegtuig uit Singapore te Hongkong aan gekomen, waar hij besprekingen zal voeren over uitbreiding van de verdediging der kolonie. Aanmelding van T.N.I.-ers Op 31 Mei j.l. hebben zich te Si- bolga 24 TNI-ers die onder,comman do stonden van Hazis Nasution, aan gemeld voor samenwerking met de Nederlanders. GROTE BELANGSTELLING VOOR NIEUW GUINEA SURABAJA, 4 Juni (Aneta). Enige tijd geleden hebben de Groter Nederland Actie en de Vereniging Kolonisatie Nieuw-Guinea een op roep geplaatst voor allen, die plan nen koesterden te zijner tijd naar Nieuw-Guinea te gaan. Door het departement van Sociale Zaken, afd. transmigratie en migratie, werden formulieren verspreid om een over zicht te verkrijgen van de perso nen, die graag naar Nieuw-Guinea willen vertrekken. De belangstelling heeft de stoutste verwachtingen overtroffen, aangezien ruim 9000 formulieren alleen al door de afde ling Surabaja op verzoek van de aanvragers waren verstuurd, waar van reeds meer dan de helft inge vuld was terug ontvangen. De tweede geheime zitting van de vier ministers van buiten landse zaken te Parijs is Zaterdag na een bespreking van vier uur geëindigd. Dit was de langste vergadering sinds de conferen tie 23 Mei begon. De vier minsters hebben Maandagmiddag de bespreking van de Amerikaanse en Sowjet-Russische plannen voor Berlijn op hun derde geheime bijeenkomst hervat. In een communiqué, dat na de vergadering werd uitgegeven, wordt gezegd: „De ministers van Buitenlandse Zaken, onder voorzit terschap van de heer Robert Schu man, zetten vandaag hun bespre king van de voorstellen van de V.S. en de Sowjet-Unie met betrekking tot Berlijn voort. De volgende bij eenkomst zal morgen om 15.30 uur worden gehouden." Een afgevaardigde verklaarde na afloop van de vergadering: „Er zijn nog geen besluiten genomen". Wisjinsky verliet als eerste het Palais Rose. De drie andere minis ters bleven daarna gedurende meer dan 20 minuten napraten. Het is mogelijk, dat minister Acheson uit naam van alle drie Westelijke delegaties zal verzoeken de zitting van de raad van minis ters der Grote Vier te verdagen, tenzij zich deze week nieuwe voor uitzichten op het bereiken van een overeenkomst openen, aldus menen waarnemers te Parijs. Bevin en Schuman hebben voor 25 Juni een vergadering van de consultatieve raad der Westelijke Unie in hun agenda staan en Dean Acheson heeft reeds verklaard, dat hij niet langer dan drie weken uit Washington weg wil zijn. en zijn Winston Churchi echtgenote woonden te Epsom de Derby, de klassieke Engel se paardenrace bij. Bezoekers van de race gaven de populaire Winston en mevrouw Churchill zulk een enthousiaste verwel koming, dat het echtpaar slechts met moeite uit zijn auto kon stappen. BESCHIETING NABIj PEKALONGAN SEMARANG, 4 Juni (Aneta). Op de weg van Tiandar naar Peka- iongan werd een autobus 12 K.M. buiten Pekalongan beschoten. De bestuurder werd getroffen, raakte daardoor zijn macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom. De beschieting duurde ook hierna nog voort, met het gevolg, dat drie passagiers werden gewond, een ge dood en de busconducteur ontvoerd. De chauffeur is later aan zijn ver wondingen in het hospitaal overle den. De brandstoffen-detailhandel is overtuigd van het grote belang, dat ieder gezin bij het aanbreken van het stookscizoen over een re delijk gedeelte van zün rantsoen zal kunnen beschikken. De vak groep wijst er evenwel op, dat dit doel alleen kan worden bereikt, wanneer het publiek de brand stoffen in de zomermaanden ac cepteert op het tijdstip, dat de- handel kan ieveren. Ook moet niet worden vergeten, dat de handel zich bij de aflevering moet aanpassen aan de soorten, waarmede hij zelf kan worden be voorraad. Het wordt de laatste tijd meer en meer gewoonte, dat de kolenhande laren de klanten in de gelegenheid stellen bij hen te sparen om te voor komen, dat laatsten bij het bestel; len der brandstof voor te hoge uit gave ineens worden gesteld. Dit systeem werpt echter enige proble men op. Voor zover er van een drie hoeksysteem sprake is, waarbij dus behalve de winkelier en de consu ment ook nog een spaarzegelkas is betrokken, bestaat voldoende wette lijk toezicht op grond van het nog steeds geldige bezettingsbesluit op de betaal- en spaarzegelkassen. Is die driehoeksverhouding echter niet aanwezig, dan is er geen enkel toe zicht. In de kringen der brandstof- fenhandelaren is men dan ook doende te pogen deze kwestie zo te regelen, dat conflicten met de wet niet mogelijk zullen zijn en toch de consument alle waarborg wordt gegeven. Op 't ogenblik is het. nog zo, dat^ bij voorbeeld bij faillisse ment van de handelaar de klant ge vaar loopt zijn geld kwijt te zijn. Dan is er nog de moeilijkheid da! concurrenten deze spaarzegels kun nen opkopen, met alle manipulaties, daaraan verbonden. Naar wij menen te weten, wordt van overheidswege nog een afwach tende houding aangenomen en zou men niet geneigd zijn in te grijpen, tenzij zich ongewenste toestanden zouden gaan voordoen. Tot dusver is geen enkel concreet resultaat geboekt en geen van bei de zijden hebben ook maar een be langrijke concessie aangeboden. Volgens waarnemers en func- tionnarissen zijn zowel de Sowjet- Russische als de Westelijke delega ties biykabar naar Parijs gekomen in de overtuiging, dat de andere zijde een regeling wenste. In een commentaar op de eerste, niet besloten, zittingen van de vier ministersconferentie te Parijs ver klaart het Sowjet-Russische rege ringsblad Iswestid, dat het duidelijk is, dat de voorstellen, die daarin door de Westelijke ministers zijn gedaan, „geen verlangen tonen om in de kwestie van de Duitse een heid tot overeenstemming te komen met de Sowjet-Unie". NEW YORK, 6 Juni (Reuter). Volgens een bericht in de New York Times uit Parijs zijn minstens 300.000 leden uit de communistische partij gestoten bij een .rustige" zuivering, die in de Sowjet-Unie plaats heeft. „Verscheidene belangrijke leiders der partij-hierarchie zijn in stilte verdwenen," aldus het bericht. „Tot hen behoren na Voznesen'sky, voormalig lid van het politiebureau, A. A. Koeznetsof, secretaris van het centraal comité, P. S. Popkof, lid van het presidium van de opperste Sowjet, Yoeri a Zjdanof, zoon van de overleden leider van het polit bureau, en It Golyakof, voormalig president van het Sowjet-Russisch Oppergerechtshof'". De zuivering was van wijde om vang en ernstig, maar kan niet wor den vergeleken met die welke struc tuur van de Sowjet-Unie in de der tiger jaren heeft gewijzigd. OP CONGRES VAN DE CHRISTEN-DEMOCRATEN In Venetië, waar Zondag het congres van de Christen-democra tische partij werd geopend, sprak de Gasperi de communistische leugens tegen, dat Italië een po litiestaat was. Togliati loog, zo zeide hjj, dat er volkomen vrijheid heerste in Tsjecho-Slowakije en helemaal geen vrijheid in Italië. Sprekend over de binnenlandse politiek, verklaarde de Gasperi, dat er veel gesproken werd over de be hoefte aan een „derde macht" in Italië. Hij was echter van gevoelen, dat de ontbinding van zekere ande re partijen een toespeling op de Italiaanse socialisten- de christen democratische partij waardevoller dan ooit tevoren had gemaakt als stabiliserende macht. De Gasperi waarschuwde tegen een herleving van „het oude soort nationalistische propaganda" met betrekking tot het verlangen van Italië naar de terugkeer van zijn prefascistische koloniën. Hij zeide, dat het Atlan tisch pact „heel wat beroering" had veroorzaakt, maar dat zijn regering zich erbij aangesloten had", omdat wij geloven, dat het in het belang van Italië is". BLACKPOOL, 6 Juni (Reuter). De Britse minister van Nationale Verzekering, James Griffiths, heeft, als voorzitter, de openings rede op de jaarlijkse conferentie van de Labour-partij te Blackpool gehouden en daarin o.m. verklaard, dat Engeland een wijziging in het gemenebest heeft aangebracht, „zoals men in de geschiedenis der beschaving nog niet heeft aan schouwd." In verband met de conservatieve successen bij de jongste gemeente raadsverkiezingen drong het parle mentslid Percy Daines er bij de le den op aan „terug te keren naar de straathoeken, naar de fabriekspoor- ten, om het geloof te ontsteken". Hij was van mening, dat de partij „veel te respectabel" werd. Het huidige congres is het groot ste in de geschiedenis van de partij. 1500 afgevaardigden nemen er aan deel. Tijdens de conferentie werd het besluit om het parlementslid Zillia- cus uit de partij te zetten, gehand haafd. Naar aanleiding hiervan verklaarde Zilliacus onder meer: „ik maak mij druk, omdat wij in de richting van een oorlog gaan". Hij voegde hieraan toe, door het gehele Verenigde Koninkrijk een campagne voor het handhaven der vrede te zullen voeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1