L Prof. Verrijn Stuart over monetaire vraagstukken De harddraverijen te Alkmaar Concert van de Belgische koren DE SCHILDER TEN HOLT Bij Sporters-LSVV viel beslissing in het laatste kwartier 'AG. 2 Dinsdag 7 Juni 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Outsiders zorgden voor verrassingen Retrospectieve tentoonstelling bij K.C.B. WEERSVERWACHTING 22 15 59 c 32' 45' 89' ALKMAAR Grote vliegramp bij Porto Rico Marktberichten Voor de directies en leiders van le grootbedrijven in het district Jkmaar van de Kamer van Koop- andel en Fabrieken voor Noord- lolland sprak Vrijdag prof. mr. dr. r. M. Verrijn Stuart, directeur van e Amsterdamse Bank N.V. over het nderwerp: Beschouwingen over nkele actuele monetaire vraagstult- en". De bijeenkomst had plaats in lOtel Victory te Alkmaar en ging epaard met een lunch. Na ingeleid te zijn door de voor- litter, de heer Arntz, begon prof. /errijn Stuart zijn rede met er op e wijzen, dat hoofddoel van ieder Teldstelsel moet zijn: een stabiele :eldeenheid. Waardevastheid van iet geld is hoofddoel van iedere ge- onde geldpolitiek. Dat was vroeger x>, dat is thans nog zo. De laatste aren heeft men aan deze eis niet 'oldaan. De geschiedenis der derti- ;er jaren, toen Engeland de gouden tandaard voor een zwevende valu- a verwisselde en in 1936 gevolgd ioor andere landen, waaronder Ne- lerland, geeft hiervan voorbeelden, iet meest duidelijke voorbeeld van len ongezonde geldpolitiek werd ons ;chter gegeven in de oorlogsjaren. De Duitse bezetting bracht de in- 'latie met zich mede. De deviezen- grens tussen Duitsland en Neder- and werd op 1 April 1941 opgehe ven en een stroom van marken cwam over onze grenzen. Toen Ne derland was bevrijd was het te vens opgescheept met een enorm ge stegen geldcirculatie. De inflatie was op het hoogtepunt gekomen en ioor geldsanering, vermindering van de geldhoeveelheid, wilde men trachten het prijsniveau tot op een zekere hoogte te stabiliseren. Spr. definieerde het begrip inflatie als iedere overmatige geldcirculatie, die niet overeenstemt met de normale behoefte aan ruilmiddelen. Na de geldsanering van 1945 kwam een nieuwe inflatie, die niet onbe langrijk was doch in het midden van 1948 tot staan is gekomen. Deze inflatie vond vooral zijn oorzaak in de behoefte van de schatkist. Prof. Verrijn Stuart citeerde in verband hiermede enkele cijfers. In 1939 bedroeg onze totale geldomloop, d. w.z. de hoeveelheid munten, munt biljetten. bankbiljetten en de saldi bijde banken, bijna 2.7 milliard. Eind 1944 was de totale geldomloop gestegen tot 9.2 milliard om nog met enkele millioenen te stijgen in de laatste maanden voor de bevrij ding. Enkele maanden na de geld sanering was de totale geldomloop weer 4.5 milliard, dus 2 milliard meer dan in 1940. hetgeen uiteraard samenhing met de gestegen lonen en prijzen. In midden 1948 bedroeg de totale geldomloop als gevolg van de abnormale omstandigheden 7.9 milliard. Hoewel de gcldvermnerdering se dert het midden van 1948 zo goed als tot staan is gekomen, dreigen in ons land nog steeds inflatorische ten denties. Er zijn nl. nog altijd grote bedragen aan geld, die wachten op een geschikt moment tot investe ring. Als het eerste belangrijke mone taire vraagstuk ziet spr. hoe ver hinderen wij, dat de huidige geld hoeveelheid een gevaar wordt. Prof. Verrijn Stuart acht het volkomen onjuist om in deze tijd grote werken te gaan uitvoeren. Als tweede belangrijk monetair vraagstuk noemde spr. de# aanpas sing van het Nederlandse geldstel sel aan het Benelux-systeem. De Economische Unie die de Benelux- partners Juni 1950 hopen te verwe zenlijken betekent, dat de binnen landse markt geünificeerd zal zijn en dat er een gerichte economische politiek moet worden gevoerd. Voorwaarde hiervoor is echter in de eerste plaats, dal men het eens is op het gebied van het geldwezen. Het geldwezen is steeds voorwerp van Overheidszorg geweest. Bij een Economische Unie kan het dus niet mogelijk zijn, dat b.v. Ne derland een politiek van inflatie voert en België een politiek van de- felatie of omgekeerd. Burgerlijke Stand Geboren: A. M. z. v. A. M, Zwaan en A. Kouwen: C. M. z. v. P, Es- bergen en A. M. Bieman; J. z, v. D, Amstel en M. W. C. Bruin; C. D d. v. C. P. Pater en J. M, Kievit; J, P. z. v. P. A. Sneek en B, M, van Saaze. Overleden: Ebeltje Leegwater, oud 58 j. geh. met J. van de Nes Marijtje- Langedijk, oud «80 j., wed. van K. Zuurbier. Geslaagd Onze stadgenoot, de heer A. A. Landman slaagde Donderdag j.l. voor het doctoraal examen in de rechten aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. R.K. wandelsport-ver. H.V.Z. ALKMAAR De jaarvergade ring begint hedenavond in het Wa pen van Haarlem niet om 9.30 maar om 8.30 uur. Te water Een jongen van 7 jaar reed op de le Pinksterdag met de fiets in het water van het Luttik Oudorp, toéh hij moest uitwijken voor eén dame met een kinderwagen. De heer Kruider uit de Land straat sprong te water en bracht het kind Op het droge. Alles liep goed af. Verkeersongeval Op de 2de Pinksterdag, om onge veer 3 uur reed een motorrijder met zijn zoon op de duo op de Ken- nemerstraatweg in de richting vart de stad. Toen hij de Van Everdin- genstraat naderde kwam hem een jeep tegemoet, waarvan de be stuurder zijn richtingwijzer naar links had uitstaan. Toen de be stuurder Van de jeep de motor zag naderen liet hij zijn richtingwijzer neer om de motor te laten passeren. De motorrijder remde sterk, begon te slingeren en viel. De duo-passa gier geraakte onder de motor en werd in bewusteloze toestand op genomen en per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Hij kon nog niet worden gehoord. Bi] nadere informatie bleek zijn toestand hedenmorgen redelijk wel. De bestuurder kreeg een schaaf wond aan zijn knie. sprekende over de voorwaarden, die vervuld moeten zijn wil een Economische Unie met België kans van slagen hebben, betoogde Prof. Verrijn Stuart, dat een vrij ver keer met België alleen mogelijk is wanneer we hebben een monetair evenwicht. In verhouding met Bel gië hebben wij een ongunstige be talingsbalans. Wij hebben een groot tekort aan dollars. Wij zullen daar om moeten overgaan tot een dras tische vermindering van de dollar- import, door versobering van onze levenshouding of door de vervan ging van producten uit dollarlan- den door producten uit niet dollar- landen of door de dollar duurder te maken door devaluatie. Een ander probleem, dat bestaat in onze rhouding met België, is onze import-surplus met onze Zui derburen. Dit probleem kan alleen worden opgelost door herstel van het multilateraal betalingsverkeer. Thans bestaat nog m doorsnee een bilateraal een tweezijdig be talingsverkeer. Bij een multilate raal betalingsverkeer kunnen de deviezen verkregen door leveringen aan het ene land gebruikt worden voor betaling van schulden aan het andere land. Voorwaarde voor éen multilateraal betalingsverkeer is, da 'le landen een monetair even wicht hebben. Is dat niet het geval dan lopen we vast. Ten aanzien van de verhouding der West-Europese valuta's ten op zichte van de dollar zegt spr. de feeling te hebben, dat de West Europese valuta's zullen moeten devalueren, t.., het debat betoogde spr. echter, dat voor ons land af zonderlijk devaluatie niet nodig is Prof. Verrijn Stuart gaf vérder nog als zijn mening te kennen, dat het niet mogelijk is, zonder schade te doen aan het moeizaam verkre gen evenwicht, mans grote werken te gaan uitvoeren. De politiek van de Ned. Bank is en moet zijn ge richt de geldcirculatie op peil te houden. Critiek had spr, evenwel op het kunstmatig laag houden van de rentestand de goedkoop-geld politiek. Het is onnatuurlijk om, in tijd van schaarste aan kapitaal, de Vorming en de ter beschikking stel ling van kapitaal laag te belonen. Spr. besloot zijn aandachtig aan gehoorde lozing met nogmaals ie betogen, dat het monetair even wicht bij voortduring in het oog moet Worden gehouden. Een land met monetair evenwicht behoeft zich ook niet druk te maken over dc betalingsbalans. Nadat de inleider nog enkele vragen had beantwoord, sloot de heer Arntz met een woord van dank. ONGEPASTE RECLAME ALKMAAR. in de nacht van Zaterdag op Zondag hebben de' volgelingen van Paul de Groot en Kees Torenvlied het sportpark vol- geklad met propagandamateriaal van de C.P.N. Het personeel van het sportpark was Zondagmorgen drie uur in de weer, om de verkie zingspamfletten te verwijderen. DRUKKE PINKSTERDAG ALKMAAR Hoewel het weer zich voor Pinksteren niét bijzonder gunstig liet aanzien, zijn het toch nog drukke Pinksterdagen gewor den. In Alkmaar was het vrij stil, doch de draverijen brachten tijde lijk enige drukte. De duinstreek trok vooral 2e Pinksterdag vele tienduizenden bezoekers. De NACO had Zaterdag een zeer drukke dag vooral op de lijn naar het strand. Alle 16 beschikbare reserve wagens moesten die dag in bedrijf worden gesteld. De tram naar de badplaat sen had vooral 2e Pinksterdag vele duizenden passagiers te vervoeren. Ook de tram en de bus naar Ber gen moesten alle beschikbare ma teriaal inzetten. Waar de nog al straffe wind een verblijf op het strand niet ideaal maakte, zochten de meeste uitgaan ders het bos en de duinen op. 35 JAAR BULTHUIS ALKMAAR, 1 Juni 1914 werd de zaak in gebreide goederen en wol len garens door wijlen de heer H. Bulthuis opgericht in het kleine perceel Hoogstraat 18 onder de naam „De onnozele schaapjes" Door hard werken en bezield met een ijzeren wil kon de zaak steeds worden uitgebreid en kon worden overgegaan tot aankoop van perceel Langestraat 98, waar na, na enige tijd samenvoeging van beide panden volgde. Naast de de tailzaak ontstond in hetzelfde per ceel een engros-afdeling, waaraan naast de heer H. Bulthuis, de heer E. J. Koning met succes zijn beste krachten gaf. De opkomst van deze engros- afdeling, bracht echter de detail zaak in het gedrang. De verplaat sing van de detailafdeling naar de Oudegracht, bracht hier de gewens te verbetering. In 1939 werd onder grote belang stelling het 25-jarig bestaan hor- dacht en werd tévens de naam van de engroszaak gewijzigd in „De Gekroonde Schaapjes". In 1940 trof de zaak een gevoelig verlies door het overlijden van de heer H, Bulthuis. Daarna kwam de leiding van de engroszaak in han den van de heer J. Bulthuis, bij gestaan door de heren Koning en H. Bulthuis Jr. De leiding van de detailzaak berustte nu bij -de heer L. H. Bulthuis. 1946 was een belangrijk jaar voor de detailzaak, want de nu uitge voerde, zeer noodzakelijke verbou wing. maakte dat de sortering be langrijk kon worden uitgebreid en ook meer personeel aan de zaak kon worden verbonden. De engroszaak heeft haar klan ten verrast met speciale aanbiedin gen en het spreekt wel haast van zelf dat ook de detailzaak niet achter blijft. Morgen zal de cliëntèle iets bij zonders worden aangeboden in de vorm van speciale jubileum-trac taties als: theedoeken, handdoeken, slopen enz. Men zie hiervoor dé advertentie. ALKMAAR. De vereniging „Vooruit" organiseerde voor de beide Pinksterdagen draverijen op het Gem. Sportpark. Aange vangen werd met de Nikosa-prijs, welk tot veler verwondering ge wonnen werd door Lucky Fan fare. K. Kramer wist de Narcuso V. Zora-prijs te winnen. Dat dit een verrassing was voor het pu bliek bleek wel uit de tot. uitke ring 12,70 Ondanks de 20 M afstandsver hoging wist H. de Vries met Nancy Lee de Non Plus Ultra K- prijs in de wacht te slepen. Op schitterende wijze won hier- G-Prijs, terwijl in 2e heat Luxor na Kentucky King de Narciso beslag legde- op de Heat-Prij zen- draverij. De distanciëring, welke in deze course verlaagd was tot 6 secon den, was oor2aak, dat in de eerste heat vijf paarden werden uitge schakeld. W. H. Geersen wist in de tijd van 3.268 met Juna Vita de Nita K Prijs te winnen. De omzet der tot. was ƒ33.000, de hoogste uilke ring in de koppelweddenschappen 58,-—. Tweede Pinksterdag was de belangstelling groter dan daags tevoren. De eerste course werd op schitterende wijze ge wonnen door Nikosa. Kind van Gij won in handen van A. B. v. d. Veen de Madame B-Prijs. Marlisse van Axkit stelde als favorite niet teleur en won wel verdiend, ondanks zware bedrei ging van Mc Heny. Het was we derom Geersen, die met Louis Axkit, de overwinning behaalde in de Mac Kinley-prijs. In de Maarten Specer-prijs be haalde Miss A. de zege. Het naard Madame B. in handen van W. Geersen maakte echter de snelste lijd en legde de 2080 m in km tijd van 1.25 af. Tot slot van deze beide course- dagen de Pinkster-Prijs, "welke ALKMAAR. Cerclc Choral ..Edouard Bouwens" en L'art Vocal uit Brussel zouden Zaterdagavond plm. 8 uur in de Wilhelminalaan aankomen waar het muziekcorps ..St. Caecilila" ter begroeting aan wezig was. Toen de duisternis in viel waren de Belgen nog niet in 't zicht, zodat het muziekcorps be sloot maar te vertrekken; vlak na dit vertrek arriveerden de Belgen waardoor de situatie minder pre cair werd als het zich liet aanzien omdat de Ontvangst werd ver plaatst naar de Stenenbrug. Daar werd o.m. de Brabangonne ge speeld. In hotel Londen werd de inwendige mens versterkt en sprak de heer v. d. Ploeg namens de V.V.V. Alcmaria, deBelgen een hartelijk welkom toe. Zondagochtend Werd een krans gelegd bi.i het monument ven de gevallenen in de Wilhelminalaan. we-'d de stad bezichtigd en een be zoek gebracht aan de firma Otter, waar door de AmstelbroüWorij een glas bier werd aangeboden. Tot be sluit werd geconcerteerd in de ste delijke muziektuin. Tussen de po pulaire nummers van de mannen koren Fpeelden twee accordeonver enigingen „Vita Nova" uit Alk maar en de Accordeonvereniging uit Castricum eenvoudige en be kende stukjes, muzikaal bezien kon dcor deze afwisselende vocale en instrumentale prestaties van een bepaalde stijl in het program niet worden gesproken. De beide mannenkoren ol.v. de dirigent E. Hanssens zongen de koren zeer beschaafd en soms technisch bewonderenswaardig. „Cercle Choral Ed. BauWCns" zong mét fraaie klank „Le Vieux Filleul van Weijk. Le Chant du Soir van B-eard en o.m. rijkelijk langzaam bét bekende „Le Rossignol" van Gfétry. ..L'art Vocal" had veel succes met serenade d'Hiver van Saint- Saëns en O. Pepita. De beide accordeonverenigingen speelden inder leiding van de heer Wolff met animo en muzikale voordracht hun eenvoudige stuk ken. Naarmate het program vor derde werd het in de muziektuin steeds kouder, zodat er geen pauze werd gehouden en het program be kort werd. De Belgische zangers hadden de sympathieke attentie met het Wilhelmus te besluiten. De luisteraars, klein in aantal, lieten het 'aan veel applaus niet ontbreken. In dit succes hadden ook terecht deel de accordeonisten. De concertgevers bleven na af loop nog gezellig bijeen en ver trokken Maandagmorgen weer naar Amsterdam. Een merkwaardig concert waar veel goeds Viel te waarderen, maar in muzikaal opzicht niets nieuws bracht, waar we, eerlijk gezegd, op hedden gehoopt. Het mag zelfs voor Bergen wel 'n unieke gebeurtenis genoemd worden, dat men erin geslaagd is werk van Henri ten Holt bijeen te brengen, dat ons een inziont geeft in de ontwikkelingsgang van deze bijzondere figuur uit de Bergense schilderswereld. Wij zijn althans dankbaar deze retrospectieve ten toonstelling, welke cachet gaf aan de opening van de nieuwe kunst zaal van het KCR, te hebben mo gen zien. Hoewel Ten Holt reeds in Bergen werkte ten tijde dat de ïmpression- nisteli van de Bergense School van zien deden spreken, kan hij niét tot deze School gerekend worden. Wij zagen althans op deze expositie geen werk van Ten Holt, dat iets met de Bergense School gemeen heeft. Veeleer zou Ten Holt, ondanks zijn 65 jaren, tot de vernieuwers van de tegenwoordige jongere ge neratie gerekend kunnen worden, die zich sterk verwant voelen en tonen aan ue 20ste eeuwse Franse schilders, waarvan Braque de ex ponent is. Wij onderscheiden in Ten Holt's ontwikkelingsgang drie phasen. In de eerste, reikend tot 1930 was Ten Holt volkomen zichzelf. De drie pentekeningen (de nrs. 11, 12 en 13) getuigen van een technisch knap vakmanschap, doch wijzen er op, dat de schilder in die jaren de natuur met 'n romantisch oog be zag. Ook het Zelfportret van 1918 verraadt een romantische inslag. Geheel apart in deze periode staat het fijne portretje van het Bretonse vissersvrouwtjé uit 1911; een doekje, waaraan een merk waardige geschiedenis is verbon den. Het werd door de schilder destijds, als in zijn ogen waarde loos, weggegooid, doch door kinde ren werd het gevonden en als 'n trophee bij hun spel rondgedragen. Dat zag Matthieu Wiegman, dié het voör enkele dubbeltjes Van de kinderen kocht en het later aan Ten Holt teruggaf. En nu 38 jaar later prijkt het, zeker niet als een der minst-interessante doeken op deze retrospectieve tentoonstel- ling. Na '30 gaat Ten Holt zijn palet vernieuwen in de geest van de grote Franse leermeester Cézanne, die aan het impressionnisme een meer vaste vorm gaf. Zijn palet wordt lichter, zijn kleuren getuigen van meer bewogenheid en in de compositie van zijn doeken streeft hij naar 'n verantwoorde vlakver deling. Het grote Zelfportret uit '3a (nr. 8) en het Stilleven uit '40 (nr. 1) zijn kenmerkend voor deze periode, die afgesloten werd met het imponerende .juileven uit '45 (nr. 7), dat voor ons verreweg het beste en mooiste weriv is van deze tentoonstelling. Na '4j helt ten Holt meer over naar de meer moderne Fransen, waarvan Braque d- grote profeet is. Zijn werk uit deze derde phase (de nrs. 4, 5 en 6) kunnen wij, ver geleken met hét Stilleven uit '45 geen wihst noemen. Om de fellé bewogenheid, die spreekt uit het kleurengamma, waaruit deze doe ken zijn opgebouwd, mogen zij wel licht boeien, de vormgeving kan ons geen .Voldoening schenken. De toekomst zal leren, of dit Werk, dat, Zoals veel werk van de naar vernieuwing zoekende jongeren, ëen on-affe indruk maakt, stahd zal houden. Het getuigt niet van eeh geestelijke rijpheid, - dié wij desondanks bij een schilder ais Ten Holt Sr. veronderstellen en wij hopen daarom, dat dit werk op den duur zal blijken te zijn een symp toom in een ontwlkkelihgsphase en niet de resultante van een eind- phase. Van een geestelijk-rijpe figuur als Henri ten Holt verwachten wij, dat hij, temidden van de heden daagse vernieuwers van de Kunst, zichzelf zal blijven; dan zal ook uit deze derde phase ongetwijfeld Iets groots èrt blijvends geboren wor den. Fr O. Hanover de overwinning bracht. De omzet der totalisator was heden ook 33.000. De gedetail leerde uitslagen waren voor de beide dagen: Nikosa-Prijs. Lucky Fanfare, eig. en rijder W. Knijnenburg, tijd 3.062; km tijd 1.304. Limbus, rijder M. L. Kreike. Koningin Draisine G, eig. en rij der F. Bouma. Tot; Winnend 1,70. Tot.: koppelweddenschap- pen Limbus-Lucky Fanfare 2,40 Narciso V. Zora-Prijs. Mystic Lady, rijder K. Kramer; Tijd: 3.086, km tijd 1.343. Monsieur Hollo, rijder J. v. Leeuwen jr. Mondragon G„ rijder W. H. Geer- sens. Kind V Cy als 2e aankomende werd gedisqualificeerd wegens springen. Tot.: W. 12,70; PI: 3.10, 2,10. Non Plus Ultra K-Prijs. Nancy Lee, eig. en rijder H. de Vries, tijd 3.125, km tijd 1.344. Nelly Gregor, rijder T. A. v. d. Veen. Nellie van de Judge's Hoeve, rijder A. B. v. d. Veen Tot. W. 7,00, Plaats 3.10, 2,40. Narciss G.-Prijs. Koppelweddensehappen Nelly GregorNancy Leen f 58, Kentucky King, rijder M. C. t. Ha gen, tijd 3.023, km tijd 1.285. Ni kosa, rijder W. M. Geersen. Myr- tilus, eig. en rijder B. v. d. Veen Tot. W: ƒ4.00; plaats ƒ2,40, 2,10. Tot. Koppelweddenschap. Nikosa Kentucky King 7,40. Nanco M-Prijs. le Heat: Luxor, tijd f 2,20, km tijd 1.264. Jopie the Saint, Irene Frances. Tot. W.: 1,30, Plaats 1,20, 1,80, ƒ4,50. Tot. Koppel wedstrijd: Luxor en Jopie 1he Saint 4,40. Gedistanciëerd 5 paarden. 2e Heat -Beslissing. Luxor, rijder H. M. Eikema, tijd 2.173, km tijd 1.248. Irene Fran ces, eig. en rijder "H. de Vries, Jacoba. eig en rijder A .T. v. d. Veen. Tot. W.: 1,30. Tot. koppel wedstrijd 2,50. Tot. definitief. Winnend: f 1,70, Plaats 1.60, 2,80, 5,40. Tot. koppelwedstr.: 7,60. Nita K-Prijs. Juno Vita, rijder W. H. Geersen, tijd 3.268, km tijd 1.268. Kruger, rijder H. C. ten Hagen, Lady Zora, eig. en rijder J. Wagenaar, tot. W.: 1,20. Tot. Koppelw. Juno Vita-Kruger 1,90. 2e Pinksterdag. Mary Axkit-Prijs. Nikosa, eig. en rijder A. G. Hib- ma, tijd 3.018, km. tijd 1.30. Lee Axkit, eig. en rijder W. de Graaf. Karei Pluto, eig. en rijder P. A. Meinardl. Tot. W.: f 5,70, plaats f 2 20, 1,60. Koppelweddenscnap Nikosa—Lee Axkit. Winnend f 7,70. Madame B-Prijs Kind van Cy, rijder A. B. v. d. Veen. Tijd 3.078, KM 1.321. Marianne' V. eig. en rijder J. Roodenbui/g- Napoleon, eig. en rij der H B. v, d. Veen- Tot.' W. f3.00. Plaats fl.70. f2.50, f7.10. Tot. Koppelweddenschap fj.bo. Mariatine V - Kind van Cij. Mientje K-Prijs Martine van Axkit rijder W, H. Geersen. Tijd 3.043, KM tijd 1.313. Mc Heny, rijder J. Strooper. Luc- die Rohda, rijder J. van Leeuwen. Tot. W. f2.40. Plaats fl.60, fl,7ü, f3.50. Tot'. Koppelwedstrijd Mc He ny en Martine van Axkit f7.80. De strijd tussen bovengenoemde partijen bleef zeer lang onbeslist. Eerst in de laatste 10 minuten ge lukte het de Sportersrechtsbuiten twee maal kort achter elkaar te doelpunten, vandaar de vrij onbe dreigde zege van de geel-zwart ge- blokten, die dit maal in hun reser ve rood-wit gestreepte shirts speelden. Voordien echter was de zege nog lang niet veilig. Voor de thee had L.S.V.V. n.l. de leiding genomen bij een misverstand in de Sporters-defenSie. Sporters rea geerde hierop met een flink offen sief en was L.S.V.V. volkomen de baas. doch tot doelpunten kwam het Vooreerst maar niet. Toch was het niet zo heel moeilijk langs de L.S.V.V. achterhoede te komen, doch het schot bleek zoek, tot eih- delijk Dekker van zijn linksbuiten plaats naar binnen zwenkte en met een harde schuiver de stand op gelijke voet bracht. Sporters hield het beste Van het spel, doch de L.S.V.V.-verdediging hield stand tot hij een schermutseling voor doel Dontje zijn club de lei ding gaf 21. De werkelijk uitste kende L.S.V.V.-doelman, een hand je geholpen door paal en lat, wist voor rust verdere score te voorko men. Na .de thee vonden we de L.S. V.V.'ers beter spelen, doch ondanks dat was hun kanis om het tot doel punten te brengen, niet groot. Sporters kreeg meer kansen, en kele keren zelfs voor open doel en men stond steeds weer verbaasd te kijken hoe de ballen er nog over of naast konden gaan en zo bleef düs de spanning er in tot de hier boven reeds genoemde laatste 10 minuten. L.S.V.V., de oude club van Groothulzen, maakt inderdaad een zwakke indruk. Te weinig plaatsen Zijn behoorlijk bezet en het geheel maakt, bok wat shirts betreft, en ietwat rommelige ir, PRIESTERFEEST WELEERW. HEER P. WIJTE OUDORP. Het feestcomité ver zoekt allen, die te paard willen deelnemen aan de feeststoet op a.s. Zaterdag, zich te willen aan melden bij de heren KI. Quant, H van Wonderen, G. Buren, G. Bos Wzn. of Jac. de Lange. De ruiterstoet wordt opgesteld bij de brug over de Ringsloot, ter hoogte van de Stenen loods aldaar. REPETITIE „SURSUM CORDA" OUDDORP. De dames en heren, leden van „Sursum Corda" worden herinnerd aan de repetitiè op Za terdag a.s. na het Lof in het ver enigingsgebouw. Aller opkomst dringend gewenst. druk. Het waren echter goede ver liezers, dié ondanks hun hopeloze, positie in deze competitie, hun sportieve plicht deden, inmiddels spijt het ons dat deze oude DHVB- hoeksteen in ons gewest zoveel van zijn oude glorie heeft moeten in boeten. KUNSTZAAL K.C.B. GEOPEND BERGEN Dat haastige spoed zelden goed Is, heeft de geschiede nis met de expositiegelegenheid van het KCB bewezen. Immers destijds werd m de Raad op voor stel van de heer Hemelrijk een voorstel tot aankoop van het Dorpshuis aangehouden, welk ge bouw voorlopig bestemd zou war den voor expositiegelegenheid \an het Kunstenaarscentrum Bergen, hoewel het Dorpshuis tot dusver door verschillende verenigingen werd gebruikt. Het bleek goed ge zien van de heer Hemelrijk, want onderhandelingen daarna met de directie van de Rustende Jager gc voerd. leidden ertoe, dat deze be sloot tot verbouwing cn beschik baarstelling van de oudé inrijstal. Welke thans in een zeer geschikte expositiezaal is herschapen. Zoals hot kunstenaarscentrum in Lsrcn een is met Hamdorf aldaar, zo zal het K.C.B. thans één zijn met De Rus; het K.C.É. beschikt thans over een kunstzaal, In het centrum van het dorp, die, vooral nu do kunstzaal Boendermaker voor Ber gen verloren is gegaan, een ware uitkomst biedt. In tegenwoordigheid van vele genodigden werd de kunstzaal Za terdagmiddag geopend, waarbij de KCB-voorzuter, Mr. Kamp, ern speech hield, die getuigde van vol doening, die er in het Kunste naarscentrum heerst over de tot standkoming van dc~'1 gelegenheid. Na erop gewezen te hebben, dat de gemeente een oplossing van het zaalvr&agstuk gezocht had in de richting—Dorpshuis, gewaagde Mr, Kamp terloops van het gebrek aan waardering van het werk der kun stenaars. waarvan een naburige ge meente blijk gaf; hij hoopte, 'dat dit gemeentebestuur alsnog van de dwalingen zijhs Weegs zal terugke ren. Hij bracht voorts allen dank, die aan de totstandkoming van deze kunstzaal hadden medege werkt, niet het minst het echtpaar Diesfeld en de heer Roggeveen; hij sprak vervolgens de ..vruchteloze wens" uit, dat het bezit van deze kunstzaal tot eenheid en samen werking mocht leiden tussen de schilders en groepen van scnilders, die in het KCB verenigd zijn. Aan de schilder H. ten Holt bracht Mr. Kamp dank voor diens medewerking aan deze eerste ten toonstelling, die door de bereidwil ligheid van velen, die werk van Ten Holt in hun bezit hebben, tot stand kon worden gebracht. Mevr. Ten Holt bood spr.evènals mevr. Diesfeld bloemen aan. Mac Kinley-Prjjs Louis Axkit, rijder W. H. Geer sen. Johannes, rijder R. van Wie- ringen. Eton Brewer eig. en rijder a t- rplrlcpf Tot. W. fl.20. Plaats fl.10, fl,40, Maarten Spencer-Prijs Miss A„ rijder J. Wagenaar, tijd 2.573 KM tijd 1.27. Madame B, rijder W. Geersen, Ingo Hanover, rijder J. Moerbeek. Tot. W. f2.20. Plaats fl.30, fl.20 Koppelweddenschap Tot. W. Miss A - Madame B f2.60. Pinkster-Prijs Hanover, rijder J. M. v. d. Berg, tijd 3.238; KM tijd 1.271. Intrepid, rijder J. van Leeuwen; Eton Brewer, rijder A. J. Bakker. Tot. W. f3.90. Plaats fl.60, fl.50, Tot Koppel Hanover - Intrepid f2.30. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. (Over April). Wed. J. Kleistra-Kuiper, NH van Obdam naar Drebbelstr. 8; H. G. J. Eljon, politie, R.K. van Zaandam naar Nieuwpoortslaan 153; M. v. Leeuwen, naaister, N.H., van Ou dorp naar Lindelaan 36; J. W. V. Bijk, metaalbew. N.H., van Utrecht naar Lindenlaan 36; Wed. J. H. Karremansv. d. Werg, R.K., van Bergen naar Zocherstraat 16; M. Madderom, winkelbed., geen, van Zd en Nrd. Schermer naar Wester- weg 80; T. Mesnzo en dochter, N. H. huish., van A'dam naar Luttik Oudorp 2; J. de Boorder, timmer man, N.H., van Zaandam naar Kei zerstraat 22; S. Bruinja, geen, dienstb., van Leeuwarden naar Langestraat 94J. C. Pepping, fabr. arb., R.K. van Egmondbinnen naar Vermeerstraat 52; H. Kahlman Tier, z. ber., geen, van A'dam naar Overdiestraat 11; M. Schermer- van Wieringe en dochter, R.K., van Wieringen naar Oosterkolkstraat 5 kruier. Over Mei)J. Bakker, R.K. van Hoorn naar St. Annastraat 23; H. Berends, huish. LdH, van Koedijk naar Kinheimstt-aat 7; M. Vogel poelde Graaf, N.H., van Heiloo naar Spanjaardstraat 15; E. G. v. d. Pol, verpl. GerK, van Leeuwar den naar Wilhelminalaan 11; J. W v. d. Visse, z.ber., N.H., vah Utrecht naar Pr. Bernhardlaan 16; A. Doef, dienstb., N.H., van Groo tebroek naar Schoutenstraat 6a; G. M. Mulder, 1.1. verpl., R.K. van Heemstede naar Van Everdingestr. 18; H. M. A. Sedee, verpleegster, R.K., van Heemstede naar v. Ever- dingenstraat 18; C. M. van Zaaien verpleegster, R.K., van Heemstede naar v. Everdingenstraat 18; G. M. de Looze, dienstb., R.K., van Amersfoort naaf v. Everdingenstr. 18; Th. de Moor, zonder, N.H., met kind van Duitsland naar Vondelstr, 8a; T. de Watvan Dijk, N.H., van Langedijk naar Koningsweg 36; E A. van der Graaf, religieuse, R.K. van Delft naar Emmastraat 12; V. M. Kollenberg, religieuse R.K. va,n Delft naar v. Everdingenstraat 18 M .J. Kloet, kinderverzorgster, R. K. van Hoogland naar Oudegracht 261; G. G. de Koning, R.K. religi euse, van Delft naa.r Emmastraat 12; A. Meijberg, dienstb., van Am sterdam naar Overdiestraat 48; W. Otte, ambtenaar, met gezin van Heiloo naar Troelstrakade 64; L. M. G. Princk, verpleegster, R.K., van Den Haag naar v. Everdingen straat 18; H. J. A. Boddeke, bank- beambte, met gezin van Heiloo naar Lyceumstraat 44; N. A. Eekeh winkèlbed., R.K. van Hoorn naar Overdiestraat SO; A. J. A. Hooge- veen, arts, R.K. met gezin van Den Haag naar Kennnemerpark 35; R. Kalf, zonder, R. K., van Den Helder naar Baanslngel 43; W. Bijleveld Koster, N.H., van Oudendijk naar Nieuwlandersingel 47A. M. Laan, Verpleegster, R.K., van Wervers- hoof naar v. Everdingenstraat 18; Th. Pater, metaaldraaier, R.K. met gezin van Heiloo naar Rekerstraat 60; P. Bijlsma, verpleegster, Geref. van Baaradeel naar Wilhelmina laan 11; M. V. Dijkman, R.K., van Zeist naar Akeleistraat 8. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. KOELER Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest Lagere temperaturen. er Wij helpen Uen brengen op elk gebied artikelen van werkelijk zeer goede kwaliteit voor prij zen die te betalen zijn. Directoirelastiek, gegarandeerd wasbaar- kookbaar,* opmaak 3 M., alleen morgen Woensdag Boorlint, in verschillende kleuren, opmaak in rollen van 5 M., alleen morgen Woensdag Sous-brasses, dubbel gevoerd, de bekende V D kwaliteit, alleen morgen Woensdag Elastisch-naaigaren, voor het maken van smok- werk, in mooie pasteltinten, alleen morgen Woensdag Ecru Haakgaren, de bekende A.B.C.-kwaliteit, alleen morgen Woensdag Breikatoen, in prima kleuren, per 100 gram-knot, alleen morgen Woensdag VROOl DKEESIV1ANN (Ihgezondert mededeling) VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. C. H. J. Ligthart R.K. br.-ohderwijZer, van Nassau- laan 30 naai* Batavia; G. Meülen- belt, zonder, N.H., van Leliestraat naar Uruquay (Zuid Amerika); J. E. Pauling, monteur, vah Nieuw poortslaan 36 naar Bonnievale, Zd. Afrika; M. M. de Jong-Klaver, R. K., van Ferd. Bolstraat 14 naar Eindhoven; C. A. Otte vanger, dienstb. van Luttik Oudorp naar Sleeuwijk; R. Pos, kok, Geref. van Magdelenenstraat naar Groningen N. van Beek .boekverk., van Em mastraat 7 naar Haarlemmermeer; K. Pieters, chauffeur, N.H., van Nieuwpoortslaan 22 naar Tietjerk- steradeel; E. Wagenaar, zonder, R, K., van Akerslaan 27 naar Tiet- jerksteradeelM, Lenards, matroos K.M., van 2de Kanaalstraat 9 -|rar Den Helder, R.K.; A. M. van Over- meren, R.K., vah Oosterkolkstraat 5 naar Schoorl; A. C. Commandeur R.K. dienstb. van Boterstraat naar Ursem; P. WoUteHng, trans- portarb. R.K., van Dijkgraafstraat 21 naar Velsum. OUD-DEURWAARDER HAASBROEK OVERLEDEN ALKMAAR. In de ouderdom van 76 jaar overleed Zondag de heer H. J. Haasbroek, oud-deur- waarder bij de Arondissements-- rechtbank alhier. De teraardebe stelling vindt plaats op de algem. begraafplaats. STATIONSCHEF OVERLEDEN ALKMAAR. in de ouderdom van 59 jaar is op de Eerste Pink sterdag. vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming te zijnen huize overleden de heer J. Th. Zoetbrood, stationschef alhier. De ovërledende die bg. functie uit oefende als stationschef 1ste klasse A, vervulde deze taak sinds 1 Juni 1946 te Alkmaar. Morgen zal de begrafenis piaats vinden op de algem. begraafplaats. Vertrek om 2 uur vanaf het station. Naméns de V.V.V. sprak vervol gens de heer J. Roggeveen, die het K.C.B. bloemen aanbood en Mr. Kamp namens het KCB dank bracht voor diens bemoeiingen bij de totstandkoming van deze kunst zaal. Burgemeester Htiygens verheug de zich erover, dat het K.C.B. thans weer een eigen home heeft en sloot zich aan bij de gelukwensen aan het adres van het KCB en het echt paar Diesfeld. Hierna was er gele genheid de tentoonstelling te be zichtigen; wij komen hierop in een afzonderlijke 'beschouwing terug. NEW YORK, 7 Juni (Reuter) Een transportvliegtuig C 46 van de maatschappij „Strato" is met 81 personen aan boord in dc Cara- ibische Zee hij Porto Rico neerge stort. De kustwacht heeft 22 over levenden op een nabijgelegen eiland waargenomeh. Het toestel, dat van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, op weg was naar Miami, had 57 volwasse nen en 18 kinderen als passagiers aan boord, vermoedelijk groten deels beWoners van Porto Rico. De bemanning bestond uit 6 personen. Kotters van de kustwacht en vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht zijn met de reddingswerk zaamheden begonnen. Naar verluidt stortte het toestel om 6.25 uur 15 kilometer ten Wes ten van San Juan neer. De overle venden verden Waargenomen Op een eiland bij Kaap Salinas. NOODLOTTIG ONWEER BI) HELMOND Zaterdagmiddag is te Liessèl (kerkdorp van Deurne) tijdens he vige regenval eeh bliksemstraal de oorzaak geworden van de doöd van de 28-jarige echtgenote van de landbouwer Van Loon en de volle dige vernietiging van de boerdérij van de familie Van Lieshout aldaar. De vrouw werd getroffen toen de bliksem op de schakelaar van het electrisch licht sloeg. Zij was on middellijk dood. In de nabij gelegen boerderij van de familie Van Lies hout richtte de bliksem een ravage aan, alsof een bom de woning ge troffen had. Een der dochters vièl bewusteloos ert een paard wérd ge dood, doch persoonlijke ongelukken deden zich Verder niet voor. Merk waardig is, dat deze buuft vrijwel ieder jaar door blikseminslag ge teisterd wordt. ALKMAARSE EXPORTVEILING Bevelanders 36.50, Schotse Msizen 1322. kleine 1418, Slabonen 248 260, Peulen 156194 p. kg., maten A 136—185, B 160, C 1—115, Bloemkool I A 60—82, I 45—58, IX 28—44, Spinazie 832, Portelein 5 16, Sla I 59, II 24, Andijvie I 22 —26, II 8—14, Radijs 3—7, Rabar ber 46, Bospeen 1944, Prei 17, Soep 150650, Schi 2—4, Aardb. p. doos -3685. LANGENDIJK, 7 Juni Aan voer 2000 kg rabarber 44.50; 1300 kg tomaten A 1.01—1.07, B 95—1.04, C 9192; 91.000 kg aardappelen 16.3018, kleine aardappèlen 15.50 —16.60. X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2