Eenzame Abe kon Schiedamse triomftocht niet stuiten B.V.V. overheerste in laatste wedstrijd ondanks Tilburgse kampioens geestdrift De courses te Heerenveen Afrikaan Sturgess veroverde drie titels Agressief Zwaluwen-team sloeg Friezen met 6-1 Franl Drie blunders van Veenstra AGOVV zege op NOAD S.V.V. werd landskampioen DETECTIVE tegen wil en dank Reger over Zei U iets? NOAD - BW 7-2 Ronde van Zaandam Nederl. renners voor Ronde van Frankrijk De beker-finale Grote zege van Ned. hockeyers op Denemarken Het tennistournooi te Noordv/ijk Verbeterde accomo- datie bij TT-races Heerenveen en AGOVV eindigden gelijk Gra 1 PAG. 4 Dinsdag 7 Juni 1949 Met geraffineerde passes en magistraal solowerk had Lenstra, steeds maar weer Abe, getracht zijn makkers tot prestaties te inspireren, die het kampioesfeest van S. V. V. op zijn minst enkele weken zou „uitstellen". Maar toen ver in de tweede i helft de vinnig spurtende Köneman knap vakmanschap van Schrumpf met een schot zo zuiver als goud bekroonde, wist iedereen het ineens heel zeker. S. V. V. was voetbalkampioen van Nederland. Massaal klonk vanaf dit ogenblik het Schiedam- I se clublied door de trotse Feijenoord-kuip en haastige handen droegen alvast bloemstukken naar de rand van het speelveld. Ruim een kwartier later liet een stralende aanvoerder de Bruijn zich gewillig door sterke Rotterdamse armen op de schouders dragen. Blakend van geestdrift was SVV aan déze beslissende strijd be ginnen. Belust om onder de ogen van tienduizenden supporters een stuk geschidenis te maken, waarover latere generaties nog met pure bewondering zouden ver halen. De stoere Friezen met hun rijke ervaring waren er beduusd van. Met bonzenden harten zag het legioen de snelle Schrumpf als een bliksemschicht langs de moeilijk acclamatiserende van der Laan flit sen. Goedkeurend gemompel steeg van de ribunes op, toen de begaafde van Schqndel met inge nieuze centers de Heerenveen-de fensie uiteenrafelde. De grootste leek begreep nu waarom juist SVV Westelijk kampioen was geworden. Vóór de Friese verdedigers gele genheid kregen de grote bressen te dichten, had het machtige beton werk al tweemaal op zijn grondves-' ten geschud. Fataio blunders De arme Tiemen Veenstra speel de in dit voor Heerenveen zo nood lottige gebeuren onwillens een hoofdrol. Ergens bij de rechterzij- lijn was de listige Schrumpf eens weer met verbluffend gemak langs van derLaan gegleden. Met een stijlvolle duiksprong wierp Tiemen zich in de bedreigde hoek. Juist toen Schrumpf zich had gereali seerd, dat de Fries het leer veilig tusen de handen had geklemd, ging er een schok door het stadion. In zijn nervositeit had Veenstra met een noodlottige reflexbeweging de gladde bal toch nog over de doel lijn gewerkt. Voor dat hij de gele genheid kreeg zijn schuld aan dit goedkope presentje uit te wissen, maakte een tweede blunder de Frie se doelman tot een mistroostige figuur. Een mislukt schot van Köneman zou slechts het mishandelen van een eenvoudige kans hebben betekend, wanneer Veenstra de "benen had gesloten. Nu bolde het net voor de tweede keer. Dat waren twee doel punten in nauwelijks 20 minuten. Genoeg om een wanhoopstemming onder de Friese aanhang te veroor zaken. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SWHeerenveen 31 NOAD-BVV 1—2 AGOVVN O AD 3—0 OM DE KNVB-BEKER Halve finales Emma Quick N HelmondiaFeyenoord 3—4 1—1 (Helm. wint door schrafsch). DISTRICT V FVV—Zuidbroek DISTRICT V Promotie derde klasse Groen GeelEext Musselkanaal—Veelcrvecn De KooiLemmer DISTRICT V Promotie vierde klasse WillemsoordJubbega OosterwoldeBergum 4—5 3—4 1—0 3—3 0—4 1—2 Ofschoon de huisclub Jonker niet in de gelederen had, (de Apeldoornse stopperspil is ziek) heeft zij een verdiende zege kun nen behalen op het slechts zwak ke tegenstand biedende Noad. Gabriël verving Jonker op uitste kende wijze. Klein Klouwenberg speelde op de plaats van Gabriël rechtsbinnen. Het was duidelijk te merken, dat er niets meer op het spel stond. AGOW speelde het gewo ne snelle open spel, doch Noad reageerde hierop zonder enig enthousiasme, blijkbaar hadden, de Tilburgers zich bij voorbaat met een nederlaag verzoend. In het eerste half uur konden de bezoekers nog wel enige malen ge vaarlijk opdringen. Vriends gaf en kele goede voorzetten, maar de ove rige voorhoedespelers waren niet doortastend genoeg en zo gingen diverse kansen verloren. AGOVV had meer succes. Na een afgeslagen aanval van Noad ging Loois er met de bal van door en stelde Brummel in de gelegenheid te scoren (10). Langzamerhand luwde de aanvals lust der Tilburgers en de stormlo pen der Apeldoorners werden steeds talrijker. Klein Klouwenberg bleek echter een zwakke plek in de Apel doornse voorhoede. Alleen voor den Turk zag hij geen kans deze te pas seren. Een soloren van Hanskamp leverde bijna een doelpunt op. doch y. d. Zande redde op het laatste mo ment. Even voor rust maakte klein Klouwenberg veel goed, door goed voor te zetten, zodat Hanskamp met een keurige kopbal de stand op 20 kon brengen. Na de hervatting domineerde AG OVV vrijwel steeds, ofschoon Louer enkele malen opluchting bracht door Veenhuizen aan de tand te voelen. Beumer, die zeer actief was, maakte er uit een corner 30 van, waarna de aardigheid eraf bleek.'In het res terende half uur deden zich weinig of geen vermeldenswaardige momen ten meer voor. Wel kwamen de Til burgers nu vaker voor het doel van Veenhuizen, maar de voorhoede bleek machteloos tot doelpunten. Bij AGOW waren Peters, Gabriël en Beumer de uitblinkers, bij Noad vielen Louer, Vriens en Doelman den Turk (die aan de drie doelpunten geen schuld heeft) evenals Wage- makers, op. Abe. Abe Het legioen gaf het nog niet op. Men smeekte om daden van groot meester Abe, men wilde nog aan een wonder geloven. Abe deed in derdaad wonderbaarlijk fraaie din gen. Een dreun tegen de bovenlat uit moeilijke positie alarmeerde Steenbergen en zijn vrienden en een klaterend applaus was de beloning voor een schitterende combinatie mot Srandsma. Een juweel van een pass naar Molenaar was het vol gende werkstuk. Maar de jeugdige rechtsbuiten knalde rakelings naast. In de tweede helft hamerde de Friese aanvalslinie direct met alle beschikbare middelen op het Schiedamse bolwerk. Mollo de Jong sprak alle reservekrachten aan om de stellingen in het middenveld blij vend te bezetten. In de 12de minuut leek het onmogelijke nog mogelijk. Brandsma nam het leer uit een voorzet van Molenaar ineens op zijn schoen en Opschoor behoefde geen hand uit te steken. 21. SVV zag het gevaar. Van Schijn- del was vanaf dat moment overal en spoorde zjjn stormfinie tot grotere daden aan. Toen Köneman zoals vermeld de Schiedammers voor de derde maal de gelegenheid bood een wilde vreugdedans uit te voeren, was het pleit beslecht. Abe liet nog verschillende tegenstanders zijn hielen bewonderen. En ook een kopstoot, aan een schot gelijk, wel ke Opschoor met veel geluk tot hoekschop ranselde dient aan de vergetelheid te worden ontrukt. Molenaar knalde nog eens tegen de paal maar niemand werd er nog door verontrust. Door een 31 overwinning op Heerenveen heeft S.V.V. Zater dagavond in het Feyenoord-stadion te Rotterdam het voetbal kampioenschap van Nederland, seizoen 19481949 behaald. Het kampioenselftal van S. V. V. Er zijn ook grappige, of lie ver tragi-comische dingen in het enquete-rapport over de Mei-dagen van 1940. Wij ver melden. reeds de vergulde ar moede 'van het Kamerlid Sehaepman, die met f 2.50 per dag werd afgescheept. Wij le zen verder, dat de hoogleeraar van Embden in Londen tever geefs om voorschot op zijn sa laris vroeg en prof. Veraart, eens rector-magnificus van de T. H. te Delft, kon zo iets als liftjongen worden bij een de partement, maar werd ontsla gen, omdat hij te critisch te genover de regering stond". Er is nog zoveel vertrouwen in de toekomst! En zoveel mil- lioen goud in fort Knox! Was er dan geen credietwaardig- heid? En werd later niet met goud gesmeten? De Hollandse kruideniersgeest verloochen de zich blijkbaar ook in Lon den niet, tenminste niet teqen over bepaalde personen. Enfin de meeste ministers van Lon den hebben nu een duur lintje of een hoge baan in de Raad van State. Dat kan er nou wel weer af! TOURNOOI OM DE VRIJHEIDSKELK Op de beide Pinksterdagen is op het VUC-terrein een tournooi ge houden om de Vrijheidskelk, ten bate van het voetballersfonds. De uitslagen luiden: VeloxHBS 22 (Velox wint door strafschoppen); Quick (H)Hercu les 5—1; GVDV—VUC 1—3; Sche- veningen—ADO 02. Halve finales: VeloxQuick 10; VUC—ADO 1—5. Finale: ADOVelox 40. VOETBALTOURNOOI ARNHEM TE Te Arnhem vond op 2e Pinkster dag eên voetbaltournooi plaats, waaraan o.a. werd deelgenomen door Bromley F.C. De uitslagen luiden: le ronde: Hermes-DVSStorm vogels 20, Vitessse—Bromley F. C. 0—1. Verliezorsronde: VitesseStorm vogels 12. Finale: Hermes-DVSBromley F. C. 3—2. In de laatste thuiswedstrijd van Noad voor de kampioenscompeti tie is zeker het beste voetbal ge geven, zowel van de zijde van de gastheren als van de kant van BW. De Bossenarcn verdienden de *21 overwinning volkomen en voor een groot gedeelte van de ontmoeting zijn zij, dank zij be tere techniek, in de meerderheid geweest. Tegenover de techniek van BW plaatste de thuisclub een ferme dosis enthousiasme, waar door het geen eenzijdige ontmoe ting is geworden. Toch waren de aanvallen van Noad in de eerste helft vrij talrijk, waarbij bleek, dat Krijgh, Huy- brengts en Remmers goed op elkaar ingesteld waren. BW zette de aan vallen keurig op en men koos voorts uitnemend positie. Een fout kleefde aan het spel en wel onproductiviteit. In het oppor- tuniteitsvoetbal, dat Noad demon streerde, waren af en toe wel aar dige combinaties te vinden, waar mede de Bossche verdediging nog moeite had. Dat Noad in de eerste Op tweede Pinksterdag werd de traditionele ronde van Zaandam verreden voor professionals en nieuwelingen. De uitslagen luiden: Professionals, 125 km: 125 ron den: 1. Braspenninx. Breda 2 uur 57 min. 44 sec.; 2. Lakeman, Am sterdam op 900 meter,3. Schoen makers, Eindhoven idem; 4. Gerrit Voorting, Haarlem idem; 5. Bijl, Den Haag op 930 meter; 6. v. d. Dungen, Den Bosch idem; 7. Steen bakkers, Den Bosch, idem: 8. Bak ker,, Zaandam, idem; 9. De Vries, Vlaardingen, idem; 10. Loos. Am sterdam, idem. Nieuwelingen, 50 km. 50 ronden: 1. Adrie Voorting Haarlem 1 uur 15 min. 20 sec.; 2. Klein, Zaandam op een fietslengte; 3. Ammeraal, Wormer op 1 ronde; 4. Verschoor, Amsterdam, idem; 5. Kramers, Amsterdam, idem. Naar wij van de zijde van de Ne derlandse ploegleider voor de ronde van Frankrijk 1499, de heer R. de Grood, vernemen, zijn vier van de zes renners ovor de Tour de Fran ce, thans aangewezen. Henk de Hoog (Borgerhout bij Antwerpen), Jan Lambrichs (Bunde), Wim de Ruyter (Rotterdam) en Jacques Syen (Maastricht) hebben het con tract getekend. De twee renners, die het zestal zullen completeren, worden voor 10 Juni a.s. aangewezen. Besprekingen zijn nog gaande. helft goed partij gaf. moge ook blij ken uit het feit, dat de thuisclub toen niet minder dan zes hoek schoppen kreeg te nemen. De rust ging in met blanke stand. In de tweede helft zakte het spel peil aanmerkelijk. De BVV-ers zetten hun aanvallen op meer door tastende wijze op, en het behoefde geen verbazing te wekken, toen Vos handig van een misverstand in de Tilburgse achterhoede profiteerde en BW de leiding gaf. Door dit doelpunt was de fut er bij Noad vol komen uit. Sterk defensief spelend probeerde men meer doelpunten te voorkomen, maar een fraaie aanval van BW werd beloond met een goed doelpunt van Vos, 02. Vijf mimiten voor het einde slaag de Wagemakers er in uit een pass van Walhout de achterstand te ver kleinen. Het bestuur van de KNVB zal heden een beslissing nemen waar de finale (en wanneer) van de KNVB- beker tussen Quick (N.) en Hel mondia wordt gespeeld. De moge lijkheid, dat de eindstrijd Zaterdag 11 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wordt is uitgesloten, aangezien op die dag de aankomst van de Beneluxweg- wedstrijd plaats windt. Zowel aan de zijde van Quick als aan die van Helmondia vqelt men er veel voor de finale of in het Oosten of in het Zuiden uit te schrijven. De uitslagen van de gehouden draverijen te Heerenveen luiden: Openingsprijs, afstand 1000 M. prijzendraverij voor hengsten en ruins, welke nog geen f 800 hebben gewonnen: 1. Mustang (K. Hooisma) tijd 3.21.3 K.M., tijd 1.48.2 2. Lam mert (L. Hof), tijd 3.21,3 K.M., tijd 1.48.2. Totalisator: winnend f 1.80. Heerenveen-prijs: afstand 1640 M. Eng. heat-prijzendraverij, internatio naal voor paarden, die f 800 of meer hebben gewonnen. le Serie: 1. Merels (M. Siderius), tijd 2.44.6 K.M., tijd 1.404, 2. Jacob Diamant (Y. K. van Gosliga). Tota lisator: winnend f 6.60 plaats f 3.30, f 4.50. 2de Serie: 1. Iskia (R. Hamming), tijd 2.46.9 K.M., tijd 1.40.6, 2. Leid star (P. Kramer). Totalisator: win nend f 9.20, plaats f 2f 1.60. Finale-prijs: 1. Merels (M. Side rius), tijd 2.43.7 K.M., tijd 1.39.9, 2. Jacob Diamant (Y. K. van Gosliga), 3. Leidstar (P. Kramer). Totalisator finale winnend: f 3.40. plaats f 1.50, f 1.80. Totalisator: definitief win nend f 3.90, plaats f 3.20, f 3,40, f 7.80. KOPENHAGEN. 4-6. (ANP). Met 40 heeft het Nederlands hockeyelftal van Denemarken ge wonnen, nadat de rust met een 30 voorsprong was ingegaan. De linksbinnen van het Nederlandse elftal Bonman slaagde er in de hattrick te verrichten, terwijl het vierde doelpunt na de rust door van der Doll werd gescoord. Over het algemeen was de Nederlandse ploeg sneller en. onze vertegenwoordigers bleken ook over een 'betere stok- techniek te beschikken. Tenslotte werd vrijwel voortdurend op de Deense helft gespeeld, zodat de 4-0 zege volkomen verdiend mocht worden genoemd. Kermis-prijs, afstand 1000 M., prijsdraverij voor merries, die nog geen f 800 hebben gewonnen: 1. Ma rianne Scott (S. Bosch), tijd 3.16.4 K.M.. tijd 1.4.5.6, 2. Lepelaar S. (E. Maathuis). Totalisator: winnend: f 8.10, plaats f 2.70, f 3.50. Kortebaan-prijs: definitief: 1. Me rels (M. Siderius), tijd 1.08. 2. Koe rier (Bu de Jong), tijd 1.08.4, 3. Lepelaar S. (E. Maathuis), tijd 1.09.5. Totalisator: series: f 2.50, f 2.20' f 1,20. Denifitief: winnend: f 4,80 (stal), plaats f 2.10, f 2— f 8.10. To tale omzet f 14.221. De laatste dag der internationale kampioenschappen werd ingezet met een goedgespeelde finale da mes enkelspel tussen mej. Tuckey en de Amerikaanse mevr. Rihbany. De Amerikaanse nam de leiding met 31. Intussen ra.yfcte mej. Tuckey ook ingespeeld en langza merhand liep zij de achterstand in, en kwam zelfs met 5—3 voor te staan. Rihbany herstelde zich ech ter op tijd en met 7--5 won de Amerikaanse de set. Mej. Tuckey won de tweede set met 75. Na een korte pauze werd aan de be slissende set begonnen. Weer kwam de Amerikaanse voor (30), maar zij ging niet door. Vanaf de base- lijn dacht zij haar rivale te kun nen slaan, maar mej. Tuckey was vaster gaan spelencn in de lange rallies, die elkaar nu opvolgden, bleek zij meestal de sterkste. Met scherpe fore- en backhanddrives passeerde zij nu regelmatig. Het werd 33, 34. Nog even werd het gelijk, maar .mevr. Rihbany bleef achterin en daar werd zij dan ook geslagen. De laatste set kwam met 64 aan mej. Tuckey, die onmid dellijk na de partij een fraaie be ker in ontvangst kreeg te nemen. Op prachtige wijze heeft de Zd.- Afrikaan Sturgess de finale van het heren enkelspel gewonnen. Het is een strijd geworden van het fijn afgestemde tennis van Sturgess, en het harde, zeer nonchalante, maar vaak brillantc spel van de jonge Amerikaan. Sturgess begon nerveus en in de eerste set werd hij totaal overspeeld door do vaart van Gonzales' services en drives. Met 62 won Gonzales de set. In de tweede set raakte Sturgess vol komen ingespeeld. Naar voren waagde hij zich niet meer. Het werden nu duels van lange rallies van baseline tot baseline. Even zag het er donker uit voor de Zuid- Afrikaan, toen hij, na met 43 te hebben voorgestaan, even verslapte (45), maar hij herstelde ziel} op tijd en won de set met 75. In de derde set werd om elke game ge vochten. Sturfess, groot tacticus als hij is, handhaafde het lange spel en na een gelijk opgaande set won hij met 64. Na de pauze begon de vierde set. Sturgess nam onmiddellijk de leiding met 20. In korte tijd was het 41 voor de Zuid-Afrikaan. Geen van beide spelers nam nu nog enig risico. Het ging er thans om ,wie de minste fouten maakte. Dit was Sturgess. Het werd 52 4015. Prachtig serveren van Gon zales deed de twee matchpoints te niet, maar er kwam er nog een en nu sloeg Gonzales een double faultStralend liep de Zuid- Afrikaan, een beker zo groot als een soepterrine in zijn armen, de baan af. In het heren-dubbel sloegen Sturgess en Fannin (Z.Afr.) Gon zales (Ver. St.) en Ampon (Phil.) met 6—4 6—2 6—2. Op een bijbaan werd de finale dames dubbelspel gespeeld tussen het Engelse paar mej. Tuckey mej. Curry en de Amerikaanse mevr. Rihbany en mej. Boyer. Na een partij, waarin beide combina ties om beurten sterker waren, wonnen de Engelsen, voornamelijk door beter gebruik maken van de geboden kansen aan het net met 7—5 8—6. De finale van het gemengd dub belspel werd gespeeld tussen mej. Marcellin-Sturgess en mevr. Koop- mans-Rinkel. De eerste set werd snel en zonder dat grote tegen stand werd ondervonden, door het Nederlandse paar gewonnen. 6—3. Sturgess was niet zo zeker van zich zelf als anders on vooral aan het net miste hij talrijke vollies. Mevr, Ko'opmans en Rinkel speelden in deze set zeer vast en aanvallend Ook in de tweede set ging het 't Nederlandse paar aanvankelijk voor de wind. Binnen korte tijd stonden zij op 5—3. Maar intussen raakte het duo Marcellin-Sturgess geheel ingespeeld. Sturgess' afma ken werd beter en de Francaise ging beter volleren. Regelmatig liepen zij de achterstand iri en won nen tenslotte met 75 de set. De beslissende set gaf veel spanning. Koopmans-Rinkel kwamen met 3-1 achter, maar door gewaagde drives door het „zwakke midden" werd de service van Surgess doorbroken, waarna Rinkel de zijne won (33). Alles was nog mogelijk, maar de buitenlanders waren sterker. Voor al mevr. Koopmans begon nu veel te missen en toen Sturgess op 53 de service had, was het pleit be slecht. Rinkel was nog in staat te rug te vechten .maar mevr. Koop- mans kon het juiste antwoord niet meer vinden en met 63 wonnen mej. Marcelli en Sturgess de set. do partij en de titel. Voor de op 9 Juli te Assen te houden motorraces op het bekende circuit van Drenthe zal de acomo- datie weer worden verbeterd. De tribunes zijn uitgebreid zodat er nu ruim 2000 zitplaatsen meer be schikbaar zijn. Een grote nieuwe voetbrug aan de Asserzijde van de S-bocht zal de verbinding vormen met het talud aan de binnenzijde van het circuit. Er zijn in 1948 in totaal ongeveer 100.000 bezoekers geweest, waarop de mening gebaseerd is, dat er in Assen winst gemaakt is. Niets is echter minder waar dan dat, om dat de uitgaven bijna twee en een halve ton hebben bedragen, hoofd zakelijk door verbetering van de acc.omodatie. Elk overschot wordt trouwens aangewend ten gunste van de races zelve. De oagahisato- ren zelf doen hun werk belangeloos. In 1497 heetf men alleen aan de afrastering f 35.000 ten koste ge legd, in '48 nog eens weer f 25.000. De instandhouding van deze races, welke wereldvermaardheid hebben verworven, staat of valt dus met een groot bezoek, mede waarom de gemeenten Assen en Beilen be staande verordeningen, tot dusver nog niet uitgevoerd, dit jaar van kracht zullen doen zijn, hetgeen vooral slaat op het bezoek op aan grenzende landerijen. Zo zullen ook nu weer bezoekers door boeren toe- Het heeft B. V. V., de lands kampioen van vorig jaar, niet mogen gelukken in puntenaan- talmet S. V. V. 'gelijk te komen en daardoor nog een kans op de titel te behouden. Wel brach ten de Bossenaren de moeilij ke uitwedstrijd tegen NOAD tot een goed einde, maar de poging van Heerenveen om met S.V.V. gelijk aan de finish te komen, mislukte, waardoor de Schiedammers het landskam pioenschap behaalden zonder dat een der concurrenten daar nog aan te pas kwam. Het uit zonderlijke feit doet zich hier mee voor, dat een club, die het vorig seizoen nog in de 2e klasse uitkwam, thans reeds de hoogste sport op de ladder van de nationale voetbaleer heeft bereikt. De ontmoeting A.C.O.V.V. -N.O.A.D. was in zoverre van belang, dat de Apeldoorners door een beter doelgemiddel- de Heerenveen nog voorbij konden streven. Inderdaad ge lukte het de Oostelijken door een 30 zege op de Tilburgers boven de Friezen te eindigen. In deze kampioenscompetitie werd de hoogste score behaald door Heerenveen, terwijl het record van de laagste tegerl- score op naam van A.C.O.V.V. staat. N.O.A.D. is de enige club, die van de 10 wedstrij den er niet èèn wist te win nen. De eindstand luidt: S. V. V. B. V. V. A.G.O.V.V. Heerenveen V. S. V. N.O.A.D. 10 10 10 10 10 10 15 13 11 11 8 2 20—13 15—10 14— 8 28—21 16—18 5—28 gelaten mogen worden, maar alleen op de door de geementen te stellen voorwaarden, welke voornamelijk neerkomen op eisen, waaraan de terreinen zullen moeten voldoen, terwijl in de buitenbochten geen publiek zal mogen worden toegela ten. In een bijna nitverkocht Cam- buur-stadion te Leeuwarden heb ben de Zwaluwen, na een 10- achterstand in de eerste helft, een royale 6l-zege weten te beha len, mede dank zjj het feit, dat Op de Bosbaan te Amsterdam werden op 4 en 5 Juni de inter nationale roeiwedstrijden, uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging gehouden. In de wedstrijd oude acht vestigde de ploeg van „Njord" een nieuw baanrecord door in de uitstekende op internationaal niveau staande tijd van 6 min. 6.8 sec. de eindstreep te passeren met ongeveer twee lengten voorsprong op „Laga". Nog nimmer heeft een Ne- drelandse acht een dergelijke tijd over 2000 meter gemaakt. Abe Lenstra, die even voor de rust de kleedkamer opzocht, wel weer in het veld verscheen, maar practisch niet meer aan de strijd deelnam. Nu moesten de Friezen met tien man optornen tegen een in de tweede helft agressiever spelend Zwaluwen-team, dat toen boven dien het tempo opvoerde. Het spel was ongeveer een half uur oud, toen een hoge bal bij Abe belandde. Met een- vliegend schot was Landman voor de eerste, maar ook voor de laatste maal gepasseerd. Wel moest hij herhaaldelijk in Je eerste helft de handen uit de mouw steken, maar hij toonde zich safe. De tweede helft was drie minuten oud toen Ponsteijn voor de eerste maal Bijlenga het nakijken gaf, enkele ogenblikken later, toen men hem vrij spel liet, knalde hij met een diagonaal schot nummer twee in de touwen. Een kwartier was er in de tweede helft verstreken, toen de stand 14 was, door voltreffers van Verdam en Ponsteijn. Nauwelijks had Santema de Zwaluwen-doel wachter op de proef gesteld, of het leer suisde weer naar voren, waar Langwenus gereed stond de stand op 15 te brengen. Centervoor Meijer tenslotte maakte het half dozijn vol, toen hij van dichtbij de roos wist te treffen. FRANKRIJK - ZWITSERLAND 4—2 De landenwedstrijd tussen Frank rijk en Zwitserland te Parijs is ge wonnen door het Franse elftal, dat met 4—2 won, nadat de rust met ,en 20 voorsprong was ingegaan. door H. VöLMER FEUILLETON 47. „Ik voelde er dan ook niets voor en verzon een uitvlucht. Solange nam er geen genoegen mee; hij herinnerde mij aan een dienst, mij destijds in Parijs bewezen, en aan mijn toezegging, hem een weder dienst te zullen bewijzen als ik daartoe in staat was. Desondanks bleef ik bij mijn weigering. Een half uur later werd ik bij mevrouw Kalundby ontboden. Zij vertelde juist een telefoontje van Paul te hebben gehad zij is erg gesteld op Solange en zij zou het zeer op prijs stelen, indien ik alsnog mijn besluit herzag. De wagen kon mij naar Stockholm brengen en Paul had beloofd, voor mijn terug keer zorg te zullen dragen. Nu, toen zat er voor mij niet veel an ders op dan te gaan, hoe onaange naam ik het ook vond. Ik begreep, dat mevrouw Kalundby mij een weigering kwalijk zou nemen." „Ongehoord!" protesteerde Au gust. „U bent toch vrij om over uzelf te beschikken!" „Ja, maar zoals ik zei, heb ik ze kere verplichtingen jegens Solange en daar beriep hij zich op." „Leerde u hem in Saltsjöbaden kennen of reeds eerder?" I „Eerder. In Parijs. De familie, bjj wie ik als gouvernante werk zaam was, ging veel om met de Bluteau's Meneer Bluteau stond aan het hoofd van een bankinstel ling, waar Solange als volontair zijn opleiding genoot. Mijn baantje beviel me niets: de kinderen waren bar onzeglijk en ik kreeg altoos on gelijk als ik ze berispte. Op een keer klaagde ik Solange, die ik al enige malen bij de Bluteau's had ontmoet, mijn nood. Hij antwoord de, dat hij misschien iets voor mij kon doen. Bij zijn oom, baron de Bé- ringuard, logeerde een echtpaar, de Kalundby's, evenals ik uit Zweden afkomstig. Mevrouw Kalundby had het voornemen te kennen gegeven, een beschaafde jongedame als se cretaresse aan te stellen zodra zjj weer in Saltsjöbaden terug zou zijn; zijn kon haar maatschappelijk werk niet langer alleen af. Kort om. Solange deed een goed woord je voor me en ik kreeg de betrek king. Ik heb dus verplichtingen aan hem, maar er bestaat niets tussen ons. Eerlijk gezegd: ik mag hem niet, ondanks hetgeen hij voor me heeft gedaan. Graag haft ik Dins dag mijn eigen zin gevolgd en de uitnodiging voor dat dinertje afge slagen, maar mevrouw Kalundby drong er te sterk op aan, dat ik zou gaan. Wij aten in Royal. Zo kwam ik in kennis met Gunnar Lundqvist. De andere dame was eveneens 'n vreemde voor me Emilia. De rest ben ik vergeten." -Söderman knikte nadenkend. Svartan de luie hoofdcontroleur van de verzekeringsmaatschappij, de man met de rijke fantasie, had het dus wel bij 't rechte eind gehad toen hij veronderstelde, dat relaties bestonden tussen Gunnar Lundq vist en Paul Solange. Marianne ging voort: „Het diner verliep tamelijk gedwongen. Ik Kon niet al te best met Emilia opschie ten. Zij was grof en dronk mij te veel. Wij bezochten een variété, daarna een dansgelegenheid en ten slotte kwamen we in de Oriënt Club terecht. Ik had na afloop van de variété-voorstelling naar Salts jöbaden terug willen gaan, maar Solange beloofde me met een taxi te zullen brengen; aangezien ik 'n huissleutel bezat, kon ik te alle tij de binnenkomen. Ik liet mij overha len, niet wetend wat me boven m'n hoofd hing. Emilia dronk in de Orient Club champagne als water en 't eind van 't lied was natuurlijk, dat zij beschonken werd. Het dreigde op een schandaal uit te draaien. Toen besloot Solange, dat zij naar huis moest. Daar hij Emilia had uitge nodigd, achtte hij zich verplicht, haar te vergezellen. Hij verzocht mij Lundqvist zolang gezelschap te houden; met een half uur zou hij terug zijn. Ik deed het met te genzin, hoewel er niets anders op zat, want ik had geen öre bij me. Over Lundqvist's gedrag heb ik me niet te beklagen gehad, alleen dronk ook hij zwaar. Het was half twee, twee uur wie verscheen, geen Solange. Ik maakte me wer kelijk bezorgd; 'k wist niet hoe ik thuis zou komen. Nog een kwartier wachtte ik; toen verzocht ik Lundqvist Solange's appartement op te bellen. Met dubbelslaande tong antwoordde hij, dat hij geen cijfer meer kon onderscheiden, zo groot als een olifant, en al kon hij het wel, dan deed hij het nog niet, want voor mijn part mocht Solan ge naar de duivel lopen. Dus ging ik zelf, maar kreeg geen gehoor. Bij mijn terugkeer in de zaal was Lundqvist aan 't afrekenen. Hij bleek een taxi te hebben besteld en ik stapte bij hem in. Het lag in mijn voornemen, hem geld te leen te vragen om met een wagen naar Saltsjöbaden te kunnen komen, of anders in een hotel te overnachten. Bijna onmiddellijk viel Jmndqvist in slaap. Even daarna gleed te te gen me aan; ik dacht, dat hij wak ker was geworden en het me las tig wilde maken. Juist stopte de taxi; uit de knal dien ik had ge hoord, leidde ik af, dat eep band gesprongen was. (Wordt vervolgd) FRANKRIJK gende lande gewillig bijna alles grond, dat methoden zen zouden zeggen zij meestal dali der redenen wordt op Voor de mige gebied* van achter! spreken. Er net als in soort „familie Ze verbouwder de eigen verws danks over stad vervoerd to's of stof: oude woninj natuurlijk n zonder die d ren min of Sinds de grote vera Boeren, die en wagen Renaults en wen die voorh breiden, zijn De Duitse bez< toestanden door die werden, hebt veel ingrijpen Frankrijk v zou denken, meer althans dat betekent waar nog 40 van landbouw Tegelijk met telijke moderni ren en landboi standiger en den. Vroeger te massa der sluimerende historische rev zich eigendunk! en regering w zijn de boeren komen. Zij dan de indus de woorden en volgens de strijd handelen weinig om die den. Zij strijde zeker opzicht belangen. Zij zwijgzaam da! schijnt te zijn grote veranderi te land in soe zicht heeft vol lijkt die veran* blik reeds zo dat men haar een. revolutie Voorbeelden ding der boerer ziet men vaak te beginnen de langs heeft de besluit afgekon het buitenland naamd was c hoeften door dekt werden, een heel ande van vorig jaa goed, en men van overgehouc WOENS Hl N.C.R.V.: 7,00 N Laudamus, 7.45 dag, 8.00 Nieut het werk, 9.00 jonge zieken, 9 Morgenconcert, 11.00 Solistencor ring Chr. Ondei N.C.R.V.-koor, land- en tuinbo Lachman, 13.00 dolinata 13.45 O 15.00 Piano, 15.1 Postzegelverzam meisjes en jong 17.45 Regeringsu thers Zangkoor Nieuws, 19.15 N 19.30 C.N.V., 2( Proloog, 20.15 Philharmonisch overdenking, 23 Avondconcert, en Wilhelmus. K V.A.R.A.: 7.00 tendgymn., 7.30 Orkest, 8.00 Niei lied, 8.15 Orgel vrouw, 9.001 V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding, keuken. 10.35 Als 11.00 Nonstop-pr cordeola, 12.30 en tuinbouw, 1 Nieuws, 13.15 K Malando, 13.50 C ken portretten, 15.00 De Regenb borstjes. 15.50 I 16.00 Het orkest Voor de kleuter: vrij, 16.55 Zo de Metropole-orkesi Vara-varia, 18.20 Ned. Strijdkract dronken een gl vestri-kwartet, I de jeugd, 19.40 I 20.00 Van alle Nieuws, 20.05 E 20.15 Soeialistisol eert, 21.10 Een V rette, 22.45 Van Nieuws, 23.15 23.40—24.00 Het kwartet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4