Republikeinse ministers gereed voor de terugkeer naar Djogja Labour-congres besprak de economische positie van Groot-Brittannië Stakingsgolf over Italië Communistische pamfletten wekken op tot de striid Cripps noemt oorzaken van de ongunstige conjunctuur Amerikaanse en Russische voor stellen bevestigen tegenstelling NHD Het valse geld werd per meter geteld Woensdag 8 juni 1949 45e laargang No. 1 1582 De dood in de pot? Strabolgi verwacht een „sneeuwstorm" Spoorwegstaking uit de impasse? Mgr. Schneiders in Makassar Gelden worden goed besteed Minister van Maar- seveen naar O. G. Commando-over-« dracht bij de Mijnen- veegdienst Kroniek en Kritiek Uit Marble Rose Bevoegdheid der Kommandatura het grootste geschilpunt Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, lel. 4243, Grote Noord 77, teL 4392 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 t ER IS EEN TIJD GEWEEST, dat men beweerde, dat het in de Katho lieke Volkspartij de dood in de pot was. Dit baseerde men dan op be paalde incidentele gevallen en wij willen geenszins ontkennen, dat het dikwijls moeilijk was en is, om de leden interesse bij te brengen voor verschillende vergaderingen. Mis schien waren zij ook niet altijd even interessant! Onze ervaring bij de Kamerverkiezingen van verleden jaar zomer was, dat die belangstel ling over het algemeen nogal mee viel en ook de medewerking met de propaganda veel in de meeste ge vallen te roemen. De deelname aan het Congres was buitengewoon. Daarna was er in de na-winter de meningspeiling. Uit het thans verschenen rapport blijkt, dat het resultaat daarvan be langwekkend kan worden genoemd, al is de deelneming, wat het aantal afdelingen betreft, niet zoo enorm geweest: net, rondom een kwart. Onbevredigend noemen wij dit ze ker niet en de gemiddelde opkomst der leden op deze vergaderingen viel te prijzen. Enkele duizenden personen, jongeren en ouderen, mannen en vrouwen, voortkomende uit alle maatschappelijke beroepen, gaven hun mening, die in grote lijnen overeen kwam met de mening der afdelingen. Intussen: allerminst de dood in de pot! Zo pas vroeg voorts het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat in bijzondere verhouding staat tot de KVP, de aandacht door het ver spreiden van een brochure, waaruit de taak en de werkwijze van dit* in stituut blijkt. Sinds de oprichting, in Augustus 1945, heeft dit Centrum zeer belangrijk werk gedaan. Zes tien rapporten en adviezen zijn over actuele vraagstukken uitgebracht. Het Centrum is een zelfstandige staatkundige organisatie, georiën teerd op de KVP. Dit is een uit vloeisel van het standpunt, dat het Centrum einde 1945 innam, ten op zichte van het vraagstuk der staat kundige organisatie der Katholieken. Dat standpunt was en is: een eigen zelfstandige partij der Katho lieke Nederlanders is en blijft no dig, want er is geen andere partij, van algemeen karakter, die vol doende rekent met de eeuwigheids waarden. Honderden intellectuelen spelen met toewijding hun rol in deze „braintrust", ook wel „re search-bureau", voor de Nederlandse Katholieke Staatkunde genoemd. De dood in de pot? 'En thans zijn wij doende met de voorbereiding van de gemeente raadsverkiezing in tal van gemeen ten. Enige zijn er al geweest. Te weinig, om er een beetje peil op te trekken. Maar van de dood in de pot is geen sprake. De propaganda wordt, overal waar de KVP op treedt, serieus en actief gevoerd. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, waar men zich alsnog moge bezin nen. Er zijn, vooral in het Zuiden des lands, gemeenten, waar om allerlei redenen, geen aanleiding wordt ge vonden, om als KVP op te trekken, maar waar het bijzondere plaatse lijke belang van deze verkiezingen anders wordt begrepen en de katho lieke groepering uiteenvalt in grote re en kleinere standsgroepen. Uit een algemeen oogpunt niet aanbe velenswaardig, maar dergelijke si tuaties moet men plaatselijk maar beordelen. De regel is trouwens, dat men voor de provinciale en lande lijke verkiezingen toch weer in oude trouw gemeenschappelijk optrekt voor de ene katholieke lijst. De dood in de pot kan men bovendienn in dit geval niet van toepassing brengen! Er is wel eens wat te veel leven. Tenslotte hebben ook andere partijen, al naar de aard van de plaatselijke omstandigheden en bij zonder politieke verhoudingen bij gemeenteraadsverkiezingen een bij zondere positie in te nemen. Maai als wij zien, de honderden gemeen ten, groot en klein, waar de KVP als zodanig aan de verkiezingen deelneemt, dan mag gezegd wor den, dat er van ,,dood in de pot" geen sprake is. Daar weet men op het Centrale Partijbureau in Den Haag van mee te praten, vanwaar tienduizenden affiches het land zijn ingegaan, honderdduizenden fol ders en ander propagandamateriaal Neen, niet de dood in de pot! Maar een algemeen verlangen, om te vech ten voor de Partij, opdat zij ook bij deze vaak zo belangrijke verkiezin gen een goed figuur zal slaan. Een aansporing ten overvloede, om alle mogelijkheden hier uit te buiten, moge deze paar opmerkingen dan ook besluiten. Waar men moet er kennen, dat er nog tekort geschoten wordt, bezinne men zich tijdig en spiegele men zich aan het voorbeeld van anderen. En waar men de vaart er in heeft, moge de overtuiging, dat gewerkt wordt voor een goede zaak, een bemoediging betekenen tot volharding. Laat nergens, waar winst te behalen is, deze aan de KVP ontgaan, door een stemming en houding van „de dood in de pot"! Daarvoor staat er teveel op het spel! SMOKKELEN PER RIJNAAK De rijnaak „Catharina" ligt thans in de Hengelose haven aan de ket ting. Het schip vaart regelmatig met grint van Duitsland op Hengelo en zou in Hengelo ingeklaard worden. Tussen Lobith en Hengelo legde de schipper echter even aan om een deel der lading te lossen, doch bij nacht en ontij loste hij veertien kis ten met smokkelwaar, messen en sleutels welke in het schip wa ren verborgen. Een surveillerend agent ging prompt tot arrestatie van de smok kelaars over. Het onderzoek in deze affaire wordt voortgezet. Waar schijnlijk is men op het spoor van een uitgebreide smokkelorganisatie, waarvan de leiders in Enschede Wonen. Er worden momenteel op de Amerikaanse luchtbasis Muroc proefnemingen gehouden met het door straal-motoren aange dreven vliegtuig 7002. Dit model werd bij de Consolidated Vul- tee fabrieken ontworpen en is in tegenstelling tot de gebrui kelijke vliegtuigen voorzien van vleugels in driehoeksvorm. Doordat deze vleugels minder remmend werken, verwacht men, dat de maximum snelheid aanzienlijk hoger ligt. BATAVIA, 7 Juni (Aneta) De republikeinse ministers, die sedert de aanvang van de tweede politionele actie bij de gue rilla's verblijven, zijn thans gereed voor de terugkeer naar Djogja, verneemt de correspondent van Aneta te Djogja uit betrouwbare bron. Het zijn de minister van justitie, mr. Su- santo, de minister voor voedselvoorziening Kasimo en de mi nister voor eredienst Kijai Hadji Maskur. In dit' gezelschap bevindt zich voorts een aantal hoge republikeinse autoriteiten, onder wie de republi keinse procureur-generaal, mr. Tir- tawinata. Een af te kondigen order tot sta king van het vuren zal geschieden door Sudirman, na een daartoe ver kregen bevel van Sukarno. In te genstelling met geruchten die de ronde doen, meldt de correspondent van betrouwbare zijde - te hebben vernomen, dat Sudirman niet is ge wond, doch een operatie heeft on dergaan in verband met een enige tijd voor de tweede politionele actie acuut geworden longaandoening, waardoor hij thans slechts een long heeft. BLACKPOOL, 7 Juni (AFP) Minister Sir Stafford Cripps vei- klaarde heden op het Labourcongres, dat het dollartekort op de Britse betalingsbalans per jaar nog 300 millioen pond ster ling bedraagt. De Britse buitenlandse handel ondervindt steeds meer moeilijkheden. De gunstige conjunctuur van onmiddellijk na de oorlog behoort vrijwel tot het verleden en velen der Britse afnemers verkeren zelf in een moeilijke positie. Volgens Cripps neemt de Brit se uitvoer naar de V. S: niet in voldoende mate toe. Deze was naar geheel Noord-Amerika dit jaar geringer geweest dan net gemiddelde van vorig jaar. Als een andere factor, die het voor Engeland moeilijk maakt de dol larbetalingsbalans in evenwicht te brengen, noemde Cripps de prijsdaling voor sommige grond stoffen uit het gemenebest, zoals cacao, wol en rubber, die weer worden heruitgevoerd. Aan het eind van de rede van Sir Stafford Cripps verwierp de conferentie met een overweldi- gendé meerderheid een resolutie, waarin de regering wordt verzocht de beperkingen ten aanzien van loonsverhogingen op te heffen. Cripps behield hierdoor de steun voor zijn loonstop-politiek. Premier Attlee zeide het te be treuren, dat Eire en Birma het gemenebest hebben verlaten, doch hij verheugde zich erover, dat India, Pakistan en Ceylon zijn gebleven. De economische toestand van Engeland noemde Attlee bemoe digend. Het land heeft het laatste jaar ongelooflijke voortgang in de productiviteit gemaakt. Door de onvaste internationale toe stand heeft Engeland echter meer aan zijn verdediging moeten be steden dan gewenst was. Lord Strabolgi, die de premier voor zijn toespraak dankte, zorg de voor een verrassing door aan te dringen op algemene verkie zingen in de herfst in plaats van volgend jaar. Labourleiding en regering hebben er nog onlangs Vaandrig Wesley A. Brown slaagde als eerste neger aan de academie voor marine-officie ren te Washington, die in 1845 werd gesticht. Dit is een van de voorbeelden, waaruit blijkt, dat de slechte verhouding van de blanke Amerikaan tot zijn zwarte broeder toch langzaam aan iets' verbetert. op gewezen, dat de regering zich niet zou laten dwingen tot ver vroegde verkiezingen. Lord Strabolgi verklaarde, dat Engeland op het punt stond in een allermoeilijkste economische situatie te geraken. Het zal niet gemakkelijk zijn aan het volk uit te leggen, hoe deze toestand ont staan is en hoe wij hem het hoofd moeten bieden, zo zeide hij. „Alvorens wij de volle laag van de economische sneeuwstorm zul len krijgen, moeten wij deze herfst het land om een nieuw mandaat vragen." BERLIJN, 7- Juni (A.P.) De directie van de spoorwegen in de Russische zone heeft vandaag het compromis-voorstel der West-Ber- lijnse arbeiders, om een einde te maken aan de staking, in over weging genomen. In dit plan wordt oprichting van een uitbetalingskantoor in West- Berlijn geëist. Dit zou in West-mar ken betalen. Hierdoor zou de spoorwegdirectie tot een vergelijk kunnen komen met de stakende anti-communistische vakbond zonder haar betrekkingen, met de communistische bond in de Russische zóne in gevaar te bren gen. De spoorwegen hebben al sche ma's opgesteld om in de luchtspoor- wegen West-Marken te laten beta len, zodra deze weer beginnen te lopen. De opbrengst hiervan zou gebruikt worden om de 14.000 sta kers tenminste 60 pCt. van hun loon in West-marken uit te betalen Volgens generaal Frank Howley hebben de Westelijke commandanten van Berlijn heden besprekingen ge voerd over- de Berlijnse spoorweg staking. „Naar mijn mening is de situatie volkomen vastgelopen," al dus Howley, de Amerikaanse com mandant. MAKASSER (Aneta). In Ma kasser vond de kerkelijke bestuurs- overdracht plaats door mgr. G. Martens aan de nieuwe apostolische vicaris mgr. N. M. Schneiders. De plechtigheid waaraan de gehele ka tholieke gemeenschap deelnam, werd ook bijgewoond door de hoogste wereldlijke autoriteiten en werd opgeluisterd door het versterkte koor, dat o.m. qen plechtig „Te Deum" uitvoerde. De kerkelijke plechtigheid werd besloten met een pontificale zegeh. a.s. Zondag vindt een huldiging van de nieuwe apostolisch vicaris plaats, waarbij de katholieken van Makasser de baten van een enige tijd geleden gesticht mgr. Schnei- ders-fonds aan de nieuwe aposto lisch vicaris zullen aanbieden. Huisprelaat van de Paus Z. H. de Paus heeft Mgr. F. Goyaerts regent van het klein se minarie van het Bisdom den Bosch ,bij gelegenheid van zijn 40 jarig priesterubileum benoemd tot Zijn huisprelaat. HET GESCHENK VOOR KONINKLIJK PAAR Nu dezer daga-tt een aanvang is gemaakt met de inzameling van gelden voor het geschenk van het Nederlandse volk aan H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard ter ge legenheid van hun koperen huwe lijksfeest, verzoekt het uitvoerend comité ons bekend te maken, dat het door de burgerij bijeen te bren gen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos terwijl de onvermijdelijke kosten, zoals bijvoorbeeld die van het be nodigde drukwerk, uit enige daar toe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het uitvoerend comité heeft -de voorzitter van de algemene rekenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op de financiële administratie van het co mité belast. Sudirman, die steeds door twee lijfartsen wordt vergezeld, zou even eens gereed zijn om zich elk ogen blik naar Djogja te kunnen bege ven. In de afgelopen week was te Djogja een goed georganiseerde pamfletten-actie merkbaar, waarin uiting werd gegeven aan anti-Ne derlandse en anti Sukarno-Hatta- Hamengkubuwono gevoelens. De pamfletten waren opgesteld in het Indonesisch, Javaans en Chinees. Zij worden iedere nacht in de stad aangeplakt en iedere ochtend door patrouilles verwijderd, aldus meldt de correspondent van Aneta te Djokja. Deze pamfletten bevatten o.a. de volgende zinsneden: „Ver delgt onze vijanden, de Nederlan ders en Sukarno-Hatta, verspreidt het teken van de hamer en de sik kel"; „de Nederlanders en hun handlangers zullen wij vernietigen, Sukarno, Hatta en hun kliek zullen we uitroeien, onze Chinese broeders dienen een voorbeeld te nemen aan hun landgenoten in hun vaderland, die tegen Tsjang Kai Sjek vechten", „vertrouw de Sultan niet, ook hij is een vriend van de Hollanders". Sommige pamfletten waren ongete kend, die, waarin de voorgaande ge citeerde zinnen voorkwamen, wa ren getekend door ,Het Vrijheids comité onder hamer en sikkel". In totaal waren op 7 Juni te Djogja voor evacuatie geregistreerd 45.000 personen, aldus een officiële RADIOREDE VAN PRNSES WILHELMINA SOESTDIJK. Ten vervolge van haar Paasboodschap zal H. K. H. I'rnscs Wilhelmina op Don derdag 9 Juni des avonds half acht over beide zenders een toe spraak houden ter gelegenheid van de Pinkstertijd. Deze rede zal worden gevolgd door een verta ling in het Hebreeuws. De we reldomroep zal de rede uitzenden in het Nederlands, Engels, Frans ■en Hebreeuws. H. K. H. zal de rede persoonlijk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. Bon 06 na 10 Juni ongeldig De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bon 06 van de oude brandstoffénkaart ta 806 uiter lijk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brand- stoffenleverancier moet zijn ingele verd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. De Italiaanse minister van Ar beid Fanfani heeft besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de werkgevers en van de val» bonden, teneinde tot een compro mis-regeling te komen van de staking der Iandbouwarbeiders in Italië, die thans reeds drie weken heeft geduurd. In het Ferrara-gebied in Noord- Italië is, een proteststaking van '24 uur gehouden in verband met be weerde mishandeling van stakers door de politie, deze staking is zonder incidenten verlopen. De leraren der middelbare scho len. die Dinsdag een dag in staking zouden gaan. hebben dit besluit te niet gedaan, nadat zij van officiële zijde de verzekering hadden ont- BELCISCH MILITAIR WAAR NEMER GEWOND BATAVIA. 7 Juni (Aneta) Te Bojolali (20 Km. ten Westen van Solo) is de Belgische mili taire waarnemer van de Commis sie der Verenigde Naties, kapitein Ch. Jonckheeren uit Brussel, Jicht gewond aan een der henen tij dens een beschieting van een lo kaal, waar een voorstelling werd gegeven door de Niwin. Zijn toe stand is gunstig. Hij kreeg scherf - wonden aan de rechterknie en t onderbeen. BIJEENKOMST VOOR DE JONGENS OVERZEE De Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger" heeft het, nu er, naar zij zegt, bij de troepep in Indonesië enige tekenen van ontmoediging te bespeuren zijn, wenselijk geacht, „openlijk en duidelijk te laten blij ken dat Nederland hun offers be grijpt en waardeert". De Vereni ging zal daarom op Zaterdag 11 Ju ni, te 14.30 uur te Utrecht in een zaal van restaurant „Esplanade" een bijeenkomst houden over „Onze jongens Overzee", waar o.m. als spreker zal optreden de generaal- majoor H. J. J. W. Duerst Britt, oud-commandant der Zevën Decem- ber-divisie. vangen, dat hun eis tot betere sala riëring door de regering als een „dringende aangelegenheid" zou worden behandeld. Een half millioen bouwvakarbei ders, wier vakbond in nauw con tact staat met het door communis ten geleide algemene Italiaanse ar beidersvakverbond, dreigt in sta king te gaan, teneinde hoger lonen te verkrijgen. De textiel-arbeiders, die verleden week een voorgenomen staking hebben afgelast, daar besloten werd te onderhandelen, zullen Donder dag a.s. bespreking voeren met vertegenwoordigers van de rege ring en der werkgevers, zij willen hogere lonen hebben. Tenslotte staken te Napels gedu rende vijf dagen de studenten we gens het verhogen van hun college gelden met een bedrag van 6000 lire. verscheidene hunner hebben zich reeds gedurende drie dagen in één van de universiteitsgebouwen ver schanst. mededeling van het Departement van Sociale Zaken. Hieronder waren 17.400 Chinezen, 7900 werkers bij overheidsdiensten en hun gezinnen en 19.700 anderen. Tot en met 5 Juni waren uit Djogja afgevoerd rond 25.000 evacuees. De verdere evacua tie zal nog ongeveer een week in beslag nemen. (Eigen bericht). Mr. van Maargeveen, die nog altijd minister van Binnenlandse Zaken is en slechts ad interim Overzeese Ge biedsdelen beheerst, gaat de volg orde omkeren. Dit staat thans defi nitief vast. Hij wordt minister van Overzeese Gebiedsdelen en zal dan ad interim Binnenlandse Zaken be heren tot voor dit departement een opvolger is gevonden. Kapt. lt. ter zee G. P. Kuiler heeft gisteren aan boord van het marinereparatieschip H.M. „Vul- caan" het commando over de mij- nenveegdienst overgedragen aan kapt. lt. ter zee D. J Kommer, in aanwezigheid van de commandanten van het 4e en 6e flotielje van de mijnenveegdienst lt. ter zee le klas se P. 't Hert en lt. ter zee 2e kl. S. Moot. Na voorlezing van het over drachtsbevel van de minister van Marine, zeide de scheidende com mandant in zijn terugblik over de afgelopen twee jaar o.m., dat het gedrag van zijn mannen over het algemeen goed is geweest. Hij sprak voorts over de moeilijkheden ten gevolge van het personeel- en ma teriaaltekort. De nieuwe commandant zeide o.m. dat het aan het beleid van zijn voorganger te danken is, dat de dienst thans zulk een goede plaats in de marine inneemt. Het socialisme. (Sm.) De beschouwingen over po litieke samenwerking en doorbraak in het Mei-nummer van „Socialisme en Democratie" zijn enkele van de symptomen, gisteren door ons aan geroerd, diaï er op wijzen, dat de P.v.d.A. met doorbraak-moeilijk- heden te kampen heeft. Naast deze theorie is er de praktijk. Deze gaat ontegenzeggelijk in een richting van het oude, voor-oorlogse socialis me. Als we ietten op het succes van de strevingen van mensen als Scher- merhorn, ir. Vos e.a„ die de P.v.d.A, in de Indische kwestie duidelijk m de links-socialistische richting heb ben voortgejaagd, we nemen kennis van de ietwat-zure kritiek van de PvdA-pers jegens het jongste be- lastingontwerp van minister Lief- tinck, we gaan na, hoe het stand punt der PvdA is ten aanzien van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, dan constateren wij een terugkeer naar de verleden tijd. En als we dan acht slaan op de sterke gebondenheid van onze PvdA met de socialistische partijen in het bui tenland, dan zien we een gevaar in de herinnering aan het oude gezeg de: Wie met pek omgaat, wordt er mee besmeerd. Die socialistische partijen in het buitenland zijn hele maal niet van Marxistische smetten vrij! Onze PvdA wordt het zoetjes „niet helemaal" meer. Dit betekent een nieuw obstakel op de weg van de doorbraak. Want, het is altijd nog zo, dat het socialisme, als het waarlijk socialisme is, in de pause lijke encyclieken met klem en kracht veroordeeld is. Lees 't maar na. Sommigen meenden zich met de doorbraak te kunnen verzoe nen, door zich vast te klemmen aan de verkfaringen in „Quadragesimo Anno", dat het socialisme was af gezakt cn tot de Christel, opvattingen dicht genaderd was. Nu de koers verandering in de P.vcLA doorzet, is dat niet langer houdbaar! En dat verdient in deze dagen de aandacht. Kan een katholiek nog langer een partij steunen, die duidelijk weer de richting van het oude socialisme uitgaat? De vraag stellen is haar beantwoorden! Wij streven dat so cialisme niet na, noch internatio naal, noch nationaal, noch geweste lijk, noch in de gemeentepolitiek Daar dragen wij de idealen van dé lcgtholieke politiek uit Deze over wegingen zijn reden tot bezinning, nu straks de keuze weer moet wor den bepaald. Voor katholieken zien wij maar één weg: De weg van de K.V.P. Ook bij de gemeenteraads verkiezingen! In alle delen van de provincie Friesland wordt hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe spoorlijnen en het graven van kanalen. Hierdoor zal de betekenis van Friesland op het gebied van de handel en industrie sterk toenemen. Voor de spoorlijn Leeuwar denMeppel bouwt men momenteel een spoorbrug. Een over zicht van de werkzaamheden. v Volgens mededelingen van de gedelegeerden ter Parijse con ferentie hebben de vier ministers van buitenlandse zaken op hun bijeenkomst van Dinsdag, die vier uur duurde en open baar was, geen enkele voortgang gemaakt ten aanzien van de Berlijnse kwestie. „Het ziet er niet al te best uit", zeide een van de Amerikaanse gedelegeerden. onder voorbehoud van uiteindelij ke bevoegdheid voor de komman datura door de bepaling, dat ,in geval van meningsverschil" ook deze kwesties naar de bezettende mogendheden terugverwezen moe ten worden. In de voorstellen van Wisjins- ky zijr. ook „vrije verkiezingen in de gehele stad" opgenomen onder toezicht van de vier mogendhe den, doch onder leiding van een Duitse instantie, samengesteld uit alle partijen, met gelijke verte genwoordiging van de Sovjetsec tor enerzijds en van de gezamen lijke westelijke sectoren ander zijds. Na de verkiezingen zou een stadsbestuur moeten worden in gesteld met „volledige en passen de bevoegdheden". Volgens het voorstel van Ache- son zouden aan de Duitsers vér strekkende bevoegheden in kwes ties van wetgevende, uitvoeren de en rechtsprekende macht wor den verleend. Ten aanzien van de vetokwestie wordt van Ame rikaanse zijde voorgesteld de be sluiten van de kommandatura voor zover mogelijk met eenparig heid van stemm ente doen zijn, doch, wanneer geen overeenstem ming tussen de vier mogendheden bereikt zou kunnen worden, elke sectorcommandant in bepaalde gevallen te laten doen wat nem voor zijn sector goed voorkomt. Achcson deed geen voorstellen ten aanzien van verkiezingen. Noch van Amerikaanse noch van Sovjetrussische zijde werden specifieke Voorstellen gedaan ter oplossing van de muntkwestie. Wisjinsky zal in de bijeenkomst van Maandag zijn uiteenzetting omtrent de sovjetrissische voor stellen vervolgen. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat, of schoon de Westerse en de Sovjet- Russische voorstellen moeilijk met elkaar verenigbaar schenen, de vier ministers mogelijk overeen stemming over een modus Viven di inzake Berlijn zouden bereiken. Alle vier ministers hadden op een niet-geinteresseerde toon gespro ken en er overheerste een „tech nische sfeer". De na de bijeenkomst van Dins dag gepubliceerde Amerikaanse en Sovjetrussische voorstellen vertonen een fundamentfeel ver schil van mening ten aanzien van de aan de Viermogendheden-kom- mandatura te verlenen bevoegd heden, in het bijzonder wat be treft het vetorecht en de mate van bevoegdheid, welke aan de Duit sers verleend moet worden. Oost en West zijn het er over eens, dat de Viermogendheden-komtnanda- tura wederom in functie gebracht moet worden. De Sovjet-russischè voorstellen houden herinstelling in van de Viermogendheden kommandatura met bevoegheid tot het nemen van besluiten slechts met eenpa righeid van stemmen. Zij bevat ten verder een opsomming van kwesties, waarover de Duitsers zeggenschap zouden krijgen, doch

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1