E Motorsnelheidswedstrijden in het Alkmaarse Sportpark r Huldiging van adjudant Fluyter Het priesterfeest van pastoor Hupperts Vele nieuwe verzekeringen bij de Alg. Friese en Groot-N.Hollandse Senaal ratific =\C. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN Veertig jaar bij de Rijkspolitie „Oud Edam,, bezocht Alkmaar Met de stroom mee! Van Aartsen maakt eenf gelukkig niet-ernstige, val Van der Waals houdt de doodstraf Heilige Mis op Vlieland Bevredigende resultaten De Israelitisc op grond F Woensdag 8 Juni 1949 PAG. 3 DE FEESTELIJKE VIERING van t 40-jarig ambtsjubileum van de sf ljudant der rijkspolitie, E. G. iiyter, hoofd vakopleiding bij het 'nistrict Alkmaar der Rijkspolitie, erind op Dinsdag 7 Juni plaats in [..Je Rustende Jager" te Heiloo. 1 Vele politie-autoriteiten waren 1 Sterbij aanwezig, de Alkmaarse jealitie gaf blijk van haar belang- ellmg en de rechterlijke macht v3as vertegenwoordigd in de per- I se>on van Mr. J. Krabbe. De adj. A. I a.? Blieck, voorzitter van de rege- Z. ngscommissie sprak een woord Ran welkom en droeg de leiding zjer huidigingsbijeenkomst over aan e opperwachtmeester N. Water drinker. Allereerst werd het woord erleend aan de Gewest. Comman- ant-Amsterdam, overste J. Gerrit sen, die zijn verlof had pnderbro- giien om bij deze huldiging aanwe- vaig te kunnen zijn. De overste prees stidj. Fluyter als een uitstekend vvfommandant, leider en opleider en mioemde zijn uitmuntende staat van ha ïenst. Nadat hij zijn waardering ad geuit-voor wat de jubilaris «J .eeft tot stand gebracht, sprak de "hstrictscommandant Alkmaar, Ka- Ivutein Mr. J. P. v. d. Steur de jubi- aris toe. In een geestige speech gaf ^c!eze uiting, niet alleen aan zijn seichting en waardering voor de vaieer Fluyter, maar ook aan zijn bc>n gerust he id om diens dreigend ni-,eengaan. Over twee jaar bereikt feie moeilijk te vervangen feesteling leaamelijk de pensioengerechtigde Weeftijd. De kapitein vroeg hem, V.tet tijdstip van heengaan zo lang ,v<nogelijk uit te stellen en sprak jivcorden van dank en gelukwens. Daarna uitte de voorganger van .ie Districtscommandant Alkmaar, hans kapitein der Kon. Marechaus see, H. J. v. d. Molen, zijn dank voor de hulp, die hij in moeilijke imstandigheden van de feesteling .leeft mogen ondervinden. Ook hij '^'hoopte, dat de gehuldigde adjudant loncg e' ige tijd werkzaam mocht zijn h<cn" wenste hem. na zijn heengaan, lijeen tijd van welverdiende rust. w De opperwachtmeester Dieckman vjsprak namens de instructeurs van stde vakopleidingg, de wachtmeester j.|le klasse G. Dragtsma namens de tfOUd-cursisten van de vakopleiding „en de wachtmeester M. L. Sneijder 1 namens alle tegenwoordige cursis ten. In deze toespraken kwamen de p!goede eigenschappen van de jub ilerende adjudant naar voren. Zijn eimeeslerschap als instructeur, zijn ft eenvoud, zijn werklust, zijn kennis, li.zijn fijnbesnaard gevoel voor recht c en zijn onbevooroordeelde recht- g vaardigheid werden erin geprezen n Namens de cursisten ciie pieentig sj beloofden, fier onder een fiere ba- nier te zullen strijden voor God, Koningin en Vaderiand, werd de jubilaris een foto-album met feli- citatieregister aangeboden De adjudant A. de BUeck sprak v als voorzitter der regelingscmmis- 8 sie, een persoonlijk woord, waarin 1- hij de jubilaris prees om zi.'n ken- P nis, zijn humor en zijn eenvoud en C om de hoge opvatting die hij steeds 0 van zijn taak heeft gehad. Als re z presentant van het gehele district, bood hij hem een kamer.amp in kroonvorm aan, terwijl Mevrouw Flu - ter gehuldigd werd met ten prachtige bloemenmand. Bij net aanbieder, van he: geschenk werd door cie aanwezigen het W '.'helmus 1 gezongen. Na een persoonlijke en - hartelijke toespraak door de groeps- t commandant van Weesp. opper wachtmeester P. Leegwater die ook 1 ONTVANGST OP STADHUIS Een gezelschap van circa 80 Edammers, leden van de Vereni ging; ,,Oud Edarn" bracht gisteren op uitnodiging van de Vereniging ,,Oud Alkmaar" een bezoek aan onze stad. Des morgens werd het gezelschap ten stadhuize officieel ontvangen, waar ter begroeting aanwezig waren het voltallig col lege van B. en W., alsmede de raadsleden C. Venneker en G. de Zeeuw. Burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wy- tema begroette de Edammers in de met bloemen versierde raadszaal met een toespraak, waarin hij de stéden vergeleek met vrouwen, die des te meer bemind worden naar mate zij een boeiender verleden hebben. Voor steden als Alkmaar en Edam, die kunnen bogen op een rijk historisch verleden, is het een zegen, als zich haar inwoners haar stedeschoon aantrekken en wan neer dit mocht worden bedreigd door de moloch van het moderne verkeer, hun stem verheffen en op de bres staan voor het behoud van het oud stedeschoon. Dergelijke burgers verdienen om hun ver dienstelijk streven de lof van de plaatselijke overheid. Het was spr. een genoegen, het gezelschap uit Edam namens het gemeentebestuur te mogen verwelkomen; hij bood het de gelegenheid het stadhuis te bezichtigen en wenste het verder een genoeglijke dag in Alkmaar. Namens ,.Oud Edam" sprak de heer G. T. Vermeer, dir. van het oudheidkundig museum, aldaar, die er op wees. dat verenigingen als ,.Oud Edam" en ,,Oud Alkmaar" niet beschouwd moeten wu den als een remblok aan de wagen van de vooruitgang; wij wensen slechts, aldus spr., te behouden, wat het be houd verdient, omdat het schoon en onvervangbaar is. Spr. dankte voor de vriendelijke ontvangst en besloot met de wens. dat Alkmaar, met behoud van haar oude schoon heid, een grote toekomst tegemoet mocht gaan. Nadat koffie was aangeboden, werd het stadhuis bezichtigd. Met de heren Th. Ringers, voorz. van Oud-Alkmaar, Lutj'eharms, Slinger en Van Drunen als gidsen, maakte het gezelschap uit Edam vervolgens een rondgang door de stad, waar de verschillende be zienswaardigheden werden bezich tigd; de Waag, de kaasdragerska- mer, de Hofjes, de Grote Kerk enz. In Victory werd geluncht. Dierenbescherming Sinds geruimen tijd zwerft te Alkmaar een hondje pl.m. 5 maan den oud. Kentekenen; zwart, reu, smouskopje, zindelijk. Ter beschikking enige jonge poesjes. Adres Inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. Mevrouw Fluyter in zijn hulde be trok, werd er gelegenheid gegeven tot persoonlijke felicitatie van de jubilaris en zijn familieleden. Het distiictzpersoneel en de genodigden maakten hiervan een dzmk gebruik. Tenslotte bracht adjndarr Fluy ter dsnk. op de eerste pJaats jegens God, die hem de kracht schenk om zijn taak te vervullen en vervol gens jegens de aanwezige autori teiten en hen, die hem in hun toe spraken hadden gehuldigd. Hij dankte zijn ambtsgenoten en de groepscommandanten voor de me dewerking, die hij van hen heeft mogen ondervinden. Een bijzonder woord "an dank richtte de jubilaris tot adjudant van Uden en de hul- cligingscommissie. Hij dankte ook voor de stoffelijke blijken ^r«n waar derm g en wekte de jonge po litiemannen op, hun taak bij de politie te zien als een roeping, die zij zo goed mogelijk en in volledige dienstbaarheid moeten volger, en hij spoorde hen aan tot uitstekend ge drag en gedegen vakkennis Hierna werd de feestelijke huldigingsbij eenkomst gesloten. Kajotters-nieuws Hedenavond wordt de wekelijkse bijeenkomst gehouden in het Hei- looerbos in de Ronde O. De bijeen komst wordt geopend om 8.15 uur. De Ka jotters worden er nog even aan herinnerd, dat op 22 Juni de jaarvergadering wordt gehouden. Voor de die avond te houden be stuursverkiezing kunnen door de leden tot 15 Juni candidaten naar voren worden gebracht op de be kende manier. WAARSCHUWING Door de politie wordt de aan dacht gevestigd op H. C. J. Ruhé, fabrikant, wonende te Koudhoorn, gem. Putten, die als verdacht van oplichting, op 10 Mei 1949 werd ge arresteerd. Hij liet in verschillende dagbladen de volgende advertentie plaatsen: ..Een vrij huis bouwen wij voor U voor f2500 exclusief grond, desgewenst hypotheek be schikbaar. Inlichtingen gratis en vrijblijvend. Houtbedrijf ,,De Ve- lliwe", E 36 Putten, Gelderland. Ruhé bleek noch een houtbedrijf te hebben, noch over grond of ma terialen te beschikken, noch een huis te kunnen bouwen. Bij zijn in beslag genomen bescheiden, waar onder tekeningen en concept-con tracten, waren ongeveer 350 brie ven van personen, die op deze advertentie hebben geschreven'. Het vermoeden bestaat, dat nog meer mensen op soortgelijke manier zijn opgelicht Hen. die in relatie zijn van de naam van Erj bediend kan heboo.i - Jiv., v. op ue, bureau van politie, kamer 12, hier van mededeling te doen, SCHOOL- EN DIPLOMA- ZWEMMEN. ALKMAAR. Voor de eerste maal in 1949 werd in de afgelopen week diploma-zwemmen gehouden; er werden uitgereikt 222 voorberei dende diploma's; 255 diploma's voor geoefende zwemmers en 54 zwem- vaardigheidsdiploma's, in totaal dus 531. Afgewezen werden resp. 56, 9 en 16 candidaten. De Rijkskweekschool voor On derwijzers sloeg een bijzonder goed figuur; 42 toekomstige onderwijzers- (essen) behaalden een diploma, wat voor de toekomst voor het school zwemmen van groot belang is, BURGERLIJKE STAND ALKMAAR, Geboren: Frtüe- rik K„ z, van H. van Lienen en N. Wiedijk, Lambert C. z. van L. C. Versteilen en M. M. A. Schoen, Dirk P. z. van P. de Waal en A. M. Lippens, Nicolaas J. z. van M. C. M. Heijnis en H. de Boer. Maria Th. d. van G. Putter en M. C. Thoes, Hendrik M. z. van E. J. Kraak en A. Bakker. Gehuwd: Jan van de Geer en Ja- coba Elzer, Nico Dekker en Rebecca M. van Wezel. Overleden: Jan T. Zoetbrood, oud 59 j. geh. m. W. E. H. Graven. -\ ONZE AGENDA TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: 10— 12, 25, tentoonstelling Litho's van Toulouse-Lau trec, K.C.B., Bergen: Ex positie Henri ten Holt 10 —12 30, 14.30—17.30, 19.30 10.00 De Takel, Bergen: Piet Stenneberg en Arn. Keemer, schilders; Wim Commandeur, beeldhou wer. BIOSCOPEN: Harmonie: 30 seconden boven Tokio, 14 jaar Victoria: De laat ste barricade, 14 jaar. Cinema Americain: Zij winnen de slag, 14 jaar. A.B.T.: In de goede oude tijd, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwc, Geestersin gel 26, tel. 2290. „ST. CAECILIA IN UNI FORM" (is U dit 'n daal der waard?) K.J.M.V. „ST GEORGE" ALKMAAR. Wat gaat er ge beuren vanavond? Boomstronk! Wie, hoe, wat is boomstronk? Het voorlopig antwoord luidt: half negen allen present, dan zul len we ervaren, wat het is. De postzegelactie loopt geweldig, doch we zijn er nog lang niet. Op naar de 20,000, mannen, zet 'm op! Denkt ook nog aan briefactie en spaarkas. OUDE VROUW AANGEREDEN SINT-PANCRAS Nabij het Witte Kerkje werd Mevr. Dekker- Mes aangereden door de gejoension- neerde kantoorhouder der P.T.T. Peereboom uit Wieringerwerf. Naar de verklaring van de chauf feur dwarrelde Mevr. Dekker enigszins op de weg en op het aller laatste moment kon hij geen aan rijding meer voorkomen. Ook ge tuigen verklaarden, dat Peereboom een matige gang had en aan de goede kant van de weg reed. Mevr. Dekker werd licht gewond aan de linkerschouder. Na advies van Dr. Destrée is zij naar huis vervoerd, nadat zij enige tijd lief devol in het huis van de heer Bak ker was opgenomen. De Rijkspolitie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Een driejarige kleuter van een familie in de Dorpstraat te Bergen, was Tweede Pinksterdag met de stroom dagjesmensen mee naar en in het Berger trammetje gestapt- In Alkmaar ging hij weer met de stroom mee door de tunnel het loket door, de trappen op en op het perron stapte hij weer met de stroom mee de trein naar Amsterdam in. Met de stroom mee stapte hij daar uit, maar toen kwam er toch een eind aan zijn uitstapje. Het bleek, dat hij niet bij een der vele reizigers hoorde en zo kwam hij terecht in de ..afdeling gevonden voorwerpen". Met veel spul en moeite werd uitgevist, waar het ventje vandaan kwam; de buren in Bergen werden opgebeld, die kon den bevestigen, dat er inderdaad in de buurt een René'tje Kuys woon de. De ouders werden gewaar schuwd, die nog even naar Amster dam moesten, om hun heveling op te halen. Het was niet de eerste keer, dat René'tje zoek was; on langs had men ook al 'n halve dag naar hem lopen zoeken in huis en op straat; tenslotte vond men hem toen op de enige plaats waar men niet gekeken had: n.l. in het bed van vader en moeder! WAARDERINC VAN DE NED. SPOORWEGEN CASTRICUM Enige tijd gele den constateerde de scholier Oos terman, leerling van de Ambachts school te Alkmaar een defect aan de bovenleiding van het electrisch. net op het station alhier. De scho lier waarschuwde de dienstdoende stationschef. Deze liet na een in gesteld onderzoek het defect on middellijk herstellen. Zaterdagmorgen werd Oosterman op het stationskantoor ontboden waar hij door een vertegenwoordi ger van de Directie der N.S. werd geprezen voor zijn flink optreden. Als blijk van waardering werd hem een geschenk in de vorm van, een reisbiljet aangeboden. BAVO NIEUWS URSEM Zo is dan Zondag op ons terrein gespeeld de wedstrijd Brabantia ID.O.S. I. De publieke belangstelling had misschien iets groter kunnen zijn. De toeschouwers zijn getuige geweest van een mooie spannende wedstrijd welke door Brabantia met 10 werd gewon nen. D.O.S. mocht dan technisch beter spel demonstreren, het vinnig op de bal zitten van de Eindhoven- se ploeg bracht hun tenslotte de overwinning. Bij de Brabanders blonken uit de linksbuiten en de keeper en bij D.O.S. eveneens de keeper en de rechtsbuiten. Scheidsrechter Entjes uit Amsterdam leidde voortreffe lijk. Zondag spelen we weer om 't Gouden Kruis tegen Purmersteyn, met in de opstelling vermoedelijk onze kleine Arie. Jongens doe je best en probeer het Gouden Kruis in Ursem te brengen. We rekenen op 'n mooie match. R.K. LAGERE LANDBOUW SCHOOL EGMOND Op het eind van het Schooljaar 1948-1949 werden bevor derd van de eerste naar de tweede klas: J. Appelman, J. Baltus Czn., W. Balvers, P. van den Berg Pzn., P. v. d. Berg Wzn., P. van den Berg Fzn.. A. Berger, P. Bijman, P. Buur, J. Delis, P. van Diepen, D. Droog, C. Groot, P. Kramer, P. Liefting, J. Ligthart. J. v. d. Molen, P. Stoop, P. van Stralen, P. Wittebrood, W. van Wonderen, J. de Zeeuw en H. Zonneveld. Zeven leerlingen van deze klas werden niet bevorderd. Van de tweede naar de derde klas zijn bevorderd: H. Berger, J. Bommer, C. Brandjes, J. van Die pen, J. Kapteijn, J, Kerssens, J. Kramer, J. van der Molen, Jac. Mul, J. Schermer, M. Smit, C. Swart, Th. Valkering en W. van Vliet Twee leerlingen van deze klas moeten herexamen doen in ervkele vakken. Van de derde naar de vierde klas gingen: J. Bras, Jb. Bras, Theod. de Groot, E. Swart, C. v. d. Velden. G. Twisk, P. Zuur bier en S. Zuurbier. EEN MEEVALLER HARENKARSPEL Ja, dat was 't. de uitslag van de gemeente raadsverkiezing in 1946 voor onze K.V.P. Gezien de uitslagen van de daarvoor gehouden verkiezingen van de 2e Kamer en Prov. Staten, kon d° TC V P. niei fYw°r dan hoog stens zeven zetels behalen, doch wij kwamen met acut ijeteis uit de bus. Bi.i nadere beschouwing bleek dat deze uitslag voor de K.V.P. enigs zins geflatteerd was. Dit gunstig re sultaat hadden wij niet alleen te danken aan het feit dat alle Ka tholieke stemgerechtigden hun plicht goed vervuld hadden, maar vooral ook aan het feit dat er vele niet-Katholieke kiezerslessen) thuis waren gebleven. Dus wij kunnen de conclusie trekken, dat, wil de KVP nu wederom met acht zetels uit de strijd komen, zij alles in het werk moét stellen om dit gunstig resul taat te bereiken. Dus stemt op 14 Mei a.s. No. 1 van lijst 1. Maak alleen het hokje voor Joh. Dek ker rood. Laat geen enkele stem verloren gaan. VEILIG VERKEER Weggebruikers, Wist U, dat bijna elke dag een kind Door 't snelverkeer zijn einde vindt? DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! Derde Pinkstermiildag organi seerde „AIcmaria" VVV motor snelheidswedstrijden die op lange na niet op die grote belangstelling konden bogen als de vorige. Onge twijfeld was er toen een nimmer be reikt record aantal toeschouwers, maar nu leek ons de belangstelling matigjes. Toch was het programma ditmaal uitstekend verzorgd en het mederijden van twee Oostenrijkse renners, de gebroeders Leopold en Carl Kilmeijer, maakte de races nog interessanter. Deze twee buitenlan ders reden als ware duivels en vooral in de bochten ontwikkelden ze zulk een snelheid, dat de Neder landse renners van naam: ondanks uitstekend partij geven, dat toch niet konden bij sloffen. Daarom was 't jammer, dat van Aartsen reeds in de eerste wed strijd door een ongeval de strijd moest staken. We hadden hem te gen de Oostenrijkers wel eens aan 't werk willen zien. Ofschoon van Aartsen niet in het programma voorkwam, was hij toch van de partij. Maar reeds in de eerste wed strijd overkwam v. Aartsen een on geval, dat hem meteen uitschakelde. Dat kwam zo. In de eerste ronde van de 350 cc senioren kwam v. Aartsen vanuit de derde positie ge weldig opzetten. Het ging snel en even voorbij da renstal slipte v. Aartsen's motor en hij kwam te vallen. Gelukkig kon Hartman, die achter hem kwam, de gevallen renner nog juist ontwijken. Het on geval liet zich in het begin nogal ernstig aanzien, want van Aartsen bleef liggen. Per brancard werd hij van het veld gedragen en per zie kenauto naar het Centraal Zieken huis vervoerd. Later werd medege deelde dat het onderzoek een vrij bevredigend resultaat had opgele verd. Er was niets gebroken en v. Aartsen kwam er met een lichte shock af. Er waren vele spannende ritten en vooral dient vermeld het prima rijden van de junioren 500 c.c. en de tijden door deze junioren gemaakt lagen heus niet zo veel ho ger dan die der senioren. In de 250 c.c. klasse zegevierde W. A. van Rossum uit Utrecht op Triumph, die twee van de drie manches won. Tweede werd H Verbrugge van Ouderkerk a. d. Amstel. De wedstrijd in de 350 c.c. klasse junioren was voor A. Sieuwertsen, die driemaal eerste werd. Jammer dat reeds in de eerste manche Bis schop door motorpech moest op geven. Van deze renner mocht men wel iets verwachten. In de seniorenklasse 350 c.c. klasse kwamen, nu v. Aartsen uit viel slechts drie renners uit, maar niettemin gaven deze renners: Hartman, Cordang en Thijsse mooie strijd te zien. Tweemaal was Hartman de Lim burger te vlug af, maar in de derde manche ging dat niet zo gemakke lijk en toen Hartman bovendien nog Pech kreeg, kwam hij derde aan. Daardoor hadden beide ren ners 5 punten, maar de tijd van Cordang was beter. Daardoor werd hij eerste, maar spórtief nam hij Hartman mee op de geleende mo tor van Thijsse van het ere-rondje. Zoals we reed.s schreven de ju nioren 500 c.c. reden zeer snel, de tijd van Romein in de eerste serie 1.55 mag er- toch zijn. Na twee series en een herkan sing. kwam er een spannende fina le. Vooral Romijn en Jonker vochten hier een robbeertje uit, waarbij het zeer snel ging. Romijn werd ten slotte eerste in 1.51.4; 2. G. Jonker 1.51.8. De 500 cc senioren werd even- eerft verreden in twee series en een herkansingrit. In de eerste serie startte mede Carl Kilmeijer, hij werd vrijwel on bedreigd eerste in de tijd van 1.47.4. G. van Dijk, die het beste partij gaf werd tweede in 1.51. De Alkmaarse renner D. de Geus moest wegens bandenpech opgeven. De tweede serie bracht een zege op voor de hier niet zo bekende renner P. Balk, tweede werd O. Baas. In de herkansingsrit won de Oostenrijker L. Kilmeijer, Hemel rijk was tweede. De finale werd een Oostenrijkse zege Carl Wilmeijer won in "1.46.8, zijn broer Leopold tweede in 1.50, maar deze plaats kwam feitelijk toe aan J. Bosman, die met Carl een felle strijd voerde, welke door mo torpech van Bosman een ontijdig einde nam. Een aardige geste was het daar om toen de gebroeders Kilmeijer mèt Bosman een ere-ronde reden. De Limmer renner Metselaar werd derde in 1.54, voorwaar geen slechte Derstatie in dit gezelschap. De Langebaan-wedstrijd senioren 350 c.c. was na felle strijd tussen de rivalen Hartman en Cordang van laatstgenoemde.' Hartman reed in deze rit op de motor van Sieuwert sen. Misschien viel 't wat tegen, dat in de lange baan race 500 c.c. se nioren, de Oostenrijkse renners niet deelnamen, omdat hun machines zich daarvoor niet leenden, maar de Geu§, Iesberts en Baas hebben de toeschouwers een spannende race laten zien. De Alkmaarse ren ner D. de Geus werd winnaar; 2. J. Iesberts; 3. O. Baas. Tot slot vond nog een uitdadings- westrijd plaats tussen de renners De Geus, Iesberts en Baas, alsmede de beide buitenlandse gasten. Het moet gezegd, dat de Nederlandse renners hun best gedaan hebben, maar dat kon toch niet verhinde ren, dat de gebroeders Kilmeijer de beide eerste plaatsen bezetten. Carl Kilmeijer was onbetwist de sterkste. Het Was intussen aardig laat geworden en de toeschouwers spoedden zich snel stadswaarts, waar de politie maatregelen had geno men om alles snel en ordelijk te laten verlopen. EGMOND AAN ZEE. Op Pinkster-Zondag herdacht de Z. E. Heer Pastoor Dr. J. M. H. Hupperts het bijzonder begenadigde feit. dat hij voor 40 jaren te Rome in de basiliek van Lateranen (de oudste kerk ter wereld) tot priester werd gewijd. Op eigen, verlangen werd dit feest uitsluitend kerkelijk gevierd. Om 10 uur 's morgens droeg de jubilaris de plechtige H. Hoogmis op, daarbij geasstisteerd door diens heerbroer J. Hupperts uit Leuven als diaken en diens heerneef W. Hupperts uit Oirschot als sub-dia ken, terwijl de H. E. pater provin ciaal van de orde der Montforta- nen Dr. J. Theunissen als presby- ter-assistens fungeerde. De aanwezigheid van de pause lijke internuntius Mgr. Giobbe. die in het midden van het priesterkoor had plaats genomen, gaf aan de kerkelijke viering een betekenis volle hoge waardigheid. Het zangkoor bracht onder lei- ding van directeur Petri, op ver dienstelijke wijze missa „A tre voce d'uomi" van Perosi ten gehore. De kerkversiering eenvoudig maar toch fijn en smaakvol was van dien aard dat het oog terstond ge heel en al getrokken werd naar hoogaltaar. Een keur van geel-wit- te bloemen klommen doqr sier lijk palmgroen overwuifd langs het altaar naar omhoog, heenwij- zend naar de aangebrachte ereboog waarop in flonkerend zilver stond geschreven: „Priester in eeuwig heid". Na het H, Evangelie tyeld de Z. E. pater C. Heiliger SMM de feest predikatie, met als tekst: de eerste regel van de hymne Magnificat. In zijn rede ontwikkelde de gewijde spreker de gedachte, dat het leven van een priester bij zijn jubileum is: „een miserere en een magnifi cat". Het miserere bidt en over weegt dei priester-jubilaris zelve, terwijl hij het aan de gelovigen overlaat om met hem samen het magnificat te zingen. Na afloop van de Hoogmis vond in het parochiehuis Montfort de aanbieding van het feestcadeau plaats, dat bij monde van kerk meester J. Ringewaard namens de VESTIGING GROENTENHANDEL BURGERBRUG. De heer S, Krul Wzn. uit Krabbendam, heeft Zaterdag j.l. de deuren van zijn groentehal officieel geopend. De inrichting is overzichtelijk. Traps gewljs staat de collectie verse groen ten tegen de wand opgesteld. Daar boven prijken de conserven. Een witte achtergrond weert warmte straling. De belangstelling van het publiek was deze openingsdag zéér groot, hetgeen te begrijpen is. Er was namelijk in ons vitamine-arme dorp nog géén groentehandel ge vesiigd. 's Woensdags en Zaterdags komt de firmant met zijn wagen op huis bezoek. Het ligt ook in dé bedoe ling om een schrapmachine aan te schaffen ten gerieve van de cliën- tèle. EEN LASTIGE KLANT H. HUGOWAARD-NRD. Een 'dezer dagen kreeg de smid Distel horst, alhier van de handelaar G. Oudeman een paard te beslaan, dat lang niet voor de poes was. Toen men met drie man probeerde het paard naar binnen te krijgen, nam het zo'n geweldige sprong, dat het los schoot en er van door ging. Na enige moeite gelukte het de heren smeden toch weer het paard te grijpen. Toen probeerde men het uit de hand te beslaan. Alhoewel niet gemakkelijk ging het toch, totdat de bruin er genoeg van kreeg. Op een ongelukkig moment gaf hij de knecht K. Valk een klap tegen het hoofd. Dit was voor Dis telhorst aanleiding om het paard half beslagen naar huis te sturen. Hij stelde z|h op het standpunt, dat hij zijn leven niet in de waag schaal zette voor een paard. Dr. Schroder concludeerde, dat de klap nogal gunstig was aangeko men. NEDERLANDSE L&NDBOUW- GEMEENSCHAP OP EXCURSIE Van 16 tot en met 22 Juli zal de Landbouwgemeenschap wèer een reis naar Meridon in Frank rijk ondernemen, terwijl bij vol doende belangstelling van 5 tot en met 8 Juli een excursie zal worden gehouden naar België. Het is de bedoeling dat geduren de deze tocht, welke per touring car wordt gemaakt, verschillen de voor de landbouw interessante bedrijven en instellingen worden bezocht. Enkele samenkomsten worden gearrangeerd met Vlaamse boe ren in het kader van de Benelux. Van 6 tot en met 9 September zal de Landbouwgemeenschap 'n excursie organiseren naar West- Duitsland, waar ontmoetingen zullen plaats hebben met West- Duitse plattelandskringen. Van eind September af volgen weer de gebruikelijke platte lands- en agrarische stüdiebij een komsten. Herbegrafenis van kapitein Schuiling gehele parochie aan de jubilerende pastoor werd aangeboden, bestaan de uit de inrichting van een devo tiekapel ter ere van de H. Mont fort. Het moet treffend voor de zieleherder geweest zijn, dat nage noeg de gehele parochie daarbij blijk van belangstelling gaf. Onder de genodigden troffen wij o.m. aan de H. E. Deken van Alk maar, de Z.Z.E.E, pastoors der om liggende parochies, burgemeester M. Niele en dr. S. Mons. 's Avonds 7 uur werd de kerke lijke viering van dit mooie feest besloten met 'n plechtig lof, waar bij de jubilaris op gelijke wijze als onder de Hoogmis werd geassis teerd. Op eenvoudige wijze dankte de grijze herder allen, die aan het sla gen van zijn feest, hun beste krach ten hadden gegeven. De simpele woorden, waarmee hij zijn pries terwijding te Rome herdacht, raak ten de harten zijner toehoorders tot in het diepste. Uit het laatste gedeelte van zijn dankwoord 'sprak wel zeer sterk de grote liefde voor de kleine parochie Egmond aan Zee. Onder het lof werden de geeste lijke gezangen op keurige wijze verzorgd door het dameskoor on der leiding van mej. Th. Ruyten- burg. Na afloop werd het geheel der kerkelijke viering met een mooie, goed gezongen cantate af gesloten COLORADOKEVER GEVONDEN CASTRICUM Op het strand alhier vond een jongen een Colora do kever. De vinder was zo flink om hem bij de politie te deponeren. DE MUNCK VERHUISDE NAAR AMSTERDAM Naar wij vernemen zal de be kende doelman van de Sittardse boys, Frans de Munck, over schrijving vragen naar het Am sterdamse Ajax. Dit is tenminste de conclusie, die voor de hand ligt na een duistere verhuizeri.j, die in Sittard nogal opzien baarde. Don derdagmiddag reed namelijk een verhuiswagen voor bij de woning van de fam. De Munck. De gehele inboedel werd ingeladen fen daar na vertrok de wagen met onbe kende bestemming. Niemand, zelfs niet het bestuur van de Sit tardse Boys was op de hoogte ge bracht van het vertrek van De Munck. Eerst Vrijdag vernam mendat hij zich te Amsterdam gevestigd had. Daar woont hij nu aan de Amstellaan 89. Er was reeds lang sprake van het feit, dat de Sittardse doelman overschrijving zou vragen naar Ajax. Dit was reeds lang in de pen, maar thans schijnt de kogel door de kerk. Een van de promi nente Nederlandse keepers, Saris van B.V.V. en hij zijn uitgenodigd voor de trip van het Nederlandse elftal naar Scandinavië. De Munck heeft hiermede het Zuiden verlaten, om zijn krachten te gaan geven aan een Westelijke club. Het Zuiden is door deze onsportieve gang van zaken pijnlijk verrast en vraagt zich af, waarom er geen open kaart gespeeld is. Zoals men wel licht weet is de Munck momenteel verzekeringsagent. Het is nog niet bekend of hij in Amsterdam een andere functie zal aanvaarden. TEGEN SOVJET-POLITIEK BERLIJN, 7 Juni (Reuter). De Pinksterbrief, waarin dr. Otto Dibelius. de Evangelische bisschop van Berlijn, krachtige critiek oefen de op de politiek in de Sowjet-zöne is tijdens het weekeinde „ongehin derd" in de Evangelische kerken in de gehele zóne voorgelezen, aldus heeft een lid van de bisschoppelijke staf verklaard. Op het bureau van kardinaal Konrad graaf von Preysing, de rooms-katholieke bisschop van Berlijn, wordt vernomen, dat de kardinaal niet van plan is zich bij het protest van dr. Dibelius aan te sluiten. De kardinaal heeft, aldus werd verklaard, reeds meermalen in het verleden getuigenis gegeven van zijn standpunt ten aanzien van „onwettige maatregelen in de Sow- jetzöne zoals het wegvoeren van jongeren." WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. GEMATIGDE TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Zuidooste lijke helft van het land plaat selijk enige regen met een kans op onweer. In de Noordelijke provincies aanvankelijk nog matige /zuidwestelijke wind overigens zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Terugkerende militairen uit Indonesië Op 19 Juni a.s. hoopt het troe pentransportschip „Waterman" in Rotterdam aan te komen. De navolgende militairen uit ons Ge west zullen dan weer na maanden in Indonesië te hebben gediend, in Nederland terugkeren. Het zijn: K. Bakker, Oosterend O 12, Texel; P. van Eek, Dorpsweg 94, Maartensdijk; J. Hartsuiker, Dah liastraat 75, Den Helder; J. K. v. Valkenburg, v. Ewijkpad 19, An na Paulowna; J. C. Zwagemakers, Wassenaarstraat 13, Bergen aan Zee; G. H. W. Bannink, Zeedijk 6, Assendelft: J. Oudkerk, Ooievaar straat 98, Den Helder; J. Pleune, Jac. v. Heemskerckstraat 20, Den Helder; J. Bakker, Jan in 't Veld- straat 3, Den Helder; G. P. H. Bakkum, Dr. Schaepstraat 18, Alkmaar; A. J. Massink, Kenne- merstraatweg 101, Alkmaar; A. Vlaming, Kerkplein 80, Texel; G. Woelders, Holeweg 2, Hoorn; J. Holtjes, Owenstraat 8, Alkmaar; J. v. Hoorn, Merensstraat 14, Hoorn; K. Tuinenbreyer, Wester- wijkstraat 22, Velsen; D. Walrecht Vijzelstraat 21, Hoorn; J. v. Zaa- nén, Lindenstraat 41, Assendelft; L. P. G. de Winter, Bassingracht 69, Den Helder; A. v. Dalen, v. Foreestweg 31, Julianadorp; P. L. Koch v. Hogendorpstraat 43, Den Helder; R. P. de Measschalck, Bothastraat 14, Den Helder; I. J. Nelisse, Bosstraat 52, St. Maar tensdijk. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals die ais S.D.-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haag3e Bijzonder Gerechtshof is veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzondere Raad het beroep. Met Pinksteren werd voor het eerste de Heilige Mis gelezen voor de katholieke badgasten op het eiland Vlieland. Mgr. Huibers, de Bisschop van Haarlem, heeft op verzoek van ver schillende katholieken verlof gege ven aan de pater Augustijnen van Witmarsum om wekelijks de H Mis te lezen op Vlieland. Daarmee wordt nu op alle eilanden kath zielzorg uitgeoefend. Texel, en Ame land hebben hun eigen pastoor: Schiermonnikoog heeft een vaste rector. Terschelling en Vlieland worden nu vanuit Witmarsum we kelijks bediend. De katholieke badgasten die op Vlieland hun vacantie gaan door brengen. kunnen alle verdere in- lichMngen over plaats en uur der H. Mis verkriigen bij D. Draaijer pension „De Wadden" op Vlieland en bij apostolaat Augustijnen te Witmarsum. JAPANSE HERSTEL BETALINGEN TOKIO, 7 Juni (AFP). Dins dag is officieel medegedeeld, dat de reeds toegewezen herstelbeta- lingsgoedercn voor China, Groot- Brittannië, Nederland en de Philip- pijnen aan de belanghebbenden zul len worden afgeleverd. Na het be sluit van de Verenigde Staten, om voorlopig deze herstelbetalingsleve ranties op te schorten, is men voort gegaan met de verpakking van de gedemonteerde machines, doch tot dusverre zijn geen nieuwe leveran ties geschied. Vrijdag 10 Juni, 's middags om 3 uur, zal op het Ereveld van de Begraafplaats Crooswijk te Rot terdam de herbegrafenis plaats hebben van de op 22 December 1944 in Duitse krijgsgevangen schap overleden kapitein der ma riniers W. Schuiling. Voor zijn dapper en beleidvol optreden 'bij de gevechten op de Rotterdamse Maasbrug in de Meidagen van 1940 werd kapi tein W. Schuiling benoemd tot Ridder der Militaire Willems Orde, vierde klasse. TJERK HIDDES IN WILLEM STAD AANGEKOMEN WILLEMSTAD, 7 Juni (ANP- Aneta) De torpedobootjager Tjerk Hiddes is gisteren uit Sura- baja, vanwaar het schip op 25 April vertrokken was, te Willemstad aan gekomen. De Tjerk Hiddes, die on der commando staat van luitenant ter zee Coemoe en 200 man aan boord heeft, maakte een voorspoe dige reis via Guam en het Pana makanaal. Na een verblijf van vier maanden op Curacao zal de orpedobootjager via Paramaribo naar Nederland rei zen. LEEUWARDEN Bij de Algemene Friesche Levensverzekering Mij te Leeuwarden en de Groot Noord-Hollandsche van 1845 te Amsterdam, welke instellingen door een belangengemeen schap zijn verbonden, was de aanvoer van nieuwe verzekerin gen in 1948 groter dan in enig voorgaand jaar. Deze beliep 182,5 (v. j. 154,8) miljoen gulden. Het verzekerde bedrag der beide instellingen steeg netto met 118,4 (v. j. 98,4) miljoen. De premiereserve van de Alg. Friesche is met 11,6 millioen geste gen tot 217.3 millioen: die van de Groot Noordhollandse met 7,8 mil lioen tot f 63,6 millioen. Ten aan zien van de beleggingen wordt op gemerkt, det in 1948 voor het eerst na jaren voor een aanzienlijk be drag aan nieuwe hypotheken kon worden gesloten. De directie acht, gezien haar ervaringen in het ver leden hypothecaire beleggingen 'n der meest aantrekkelijke beleggin gen voor 't bedrijf. De bedongen der nieuwe leningen ligt iets lager dan de laatste jaren het geval was. Maar deze leningen worden steeds voor een kort aantal jaren aangegaan, zodet bij stijgende ren tevoet de rente vrij spoedig kan worden aangepast. Aan de conver sies van vele leningen ten aan- van provincies en gemeenten in de afgelopen jaren hebben wij, aldus de directie niet meegewerkt, om dat wij hierdoor vrij komende gel den op meer aantrekkelijke wijze konden beleggen. Om gelijke mo tieven hebben wij de helft van de in ons bezit zijnde staatslening 1938 geconverterd. De gemiddeld gemaakte rente bedroeg bij de algemene Friesche 3,37 procent, bij de groot Noord- Hollandse 336 procent. De rente was bij de Algemene Friesche 3.10 bij de Groot Noordhollandse 3.00 procent. De Alg. Friesche maakte een bedrijfswinst van f 689.400 (v.j. f 430.924) de Groot Noordhollandse van f 417.040 (v.j. 22.083) welk winstcijfer, verkregen ondanks de ongunstige invloed van de grote productie op de winst, bevredigend wordt genoemd. In de afgelopen jaren werd een deel van de scha de veroorzaakt door het herstellen van de verzekeringen van de des tijds door de bezetter aangekochte polissen, verwerkt. Wie deze oor logsschade moet dragen, de directie hoopt dat deze regeling zo zal zijn dat niet de geheele schade op het den afgewenteld. De bedrijfswinst wordt bij beide instellingen toegevoegd aan de extra reserve, welke bij de alg. Friesche ultimo 1948 f 5.062.669 be draagt en bij de groot Noordhol- landsche bedraagt f 1.026.150. /u WASHINGTO De Ameri! missie voor b kingen heeft h over het Atli 'klaard, dat he verplicht, op i reageren op c< of Kapcnhager op New York, Pact de presii die hü niet re „Niets in het grip van de be] val tegen een worden beschoi tegen allen, ver de constitution van hetzij de p congres, of vera gen tuSsen hen, sie. Het voornaar verdrag zo zeg het in stand hc veiligheid. Zij d catie van het P schouwt als de t derde wereldoor De woorden in het Pact bet( cident dat door groepen of persi pen, maar een staat tegen een zuiver binnenla den of revolutie den beschouwd vallen, maar in door een buiten zou worden ges dan zou een der; als een gewapei worden beschoui Elke ondertekf naar eigen eerlij slissing te neme JERUZALEIV ter. Gisten Israëlische tri grond, behorer gere regerings; zalem, het hui tier van de V. derden tot aa gehouw en zij omgeving begï boeren zijn rei grond om te De Israëlische het Jeruzalemse de, dat alles v en dat van Aral enkele salvo's vuur klonken z< te maken. Aral de afgelopen mi uit Oostelijke Israëlische proti hiertegen haddi ten gehad. Het hoofdkwa heeft een protes dit werd ingetrc Joodse wocrdvoi Israëlische zijd op welke punt lisch—Transj ord; drag dit protest van Israëlische was, da tniet zoc nomen aan vei standsbespreking duidelijk antwoc DONDERD HILV1 KRO: 7.00 Nieu\ foonmuziek; 7.45 liturgische kalend en weerrapportcn; muziek; 9.00 Voor Gramofoonmuziek; den; 9.35 Gramc Schoolradio; NCR? 10.15 Morgendien KRO: 11.00 Voo Schoolradio; 12.00 Pianorecital; 12.1 12.33 Septet Johnn Zonnewijzer; 13.01 ,,De Zevenklapper vrouw; NCRV: Orkest; 14.40 Ever Gramofoonmuziek; orkest; 16.45 17.00 Jeugdjourn; zingende en voor 17.50 Hoorspel; 1 muziek; 18.15 „P< 18.30 Orgelspel; 19 Orgelspel; 19.30 A Gramofoonmuziek; scherming; 20.00 N mofoonmuziek; 21. Sweelinck Kwart 22.05 De vaart NCRV-kwartet; 2 denking; 23.00 Nie mofoonmuziek. hilv: AVRO: 7,00 Nieuv gymnastiek; 7.30 G VPRO: 7.50 Dag' 8.00 Nieuws en w< Gram.; 8.55 Van v 9.00 Gram.; 10.00 10.15 Arbeidsvitam tertje luister; 11 11.45 Mevr. Am; Haven; 12.00 De 12.30 Mededelinger bouw; 12.33 In 't The Skymasters; IS Mededelingen of g Aansluiting B.B.C.; punten in Parijs; mogelijkheden naar Solistenconcert; 16.00 Van vier tot en trekken; 17.20 week?; 17.30 Uit d The Dutch Swing Peggy Lee en Dear 18.00 Nieuws; 18. 19.30 Regeringsuitz Kwint; 19,10 Dolf 19.45 Regeringsuit 20.05 In het radio Omroeporkest; 21,C van Venetië", hoo'r of Sorrow, Hope a Oude en nieuwe p voeding en onderw 23.15 André Kos1 23 30 Orkest Desi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2