Bende valse-munters gaf de geallieerden in West-Duitsland zware zorgen Brand in superfosfaat- fabriek te Pernis Herstel van achtste leerjaar noodzakelijk geacht Communisten voeren koude oorlog tegen Honkong n bij de llandse Senaatscommissie dringt aan op ratificatie van Atlantisch Pact Limburgs complot met drukkerij in Parijs TT-races DETECTIVE YACHTING Waals loodstraf A\s op irid „De beste manier om een oorlog te vermijden'1 Israëlitische troèpen op grond der V. N. RADIO Driesteden-wedstrijd Ned. Kath. Sport bond Bankbiljettenstapels van 6 meter hoog Guerilla's overvielen auto van Deli-Mij. Demobilisatiedag te Utrecht Drie huizen door brand verwoest Wijziging L. O.-wet 1920 Eerste inschrijvingen kJÊÊM tegen wil en dank PAG. 3 Woensdag 8 Juni 1949 het K.N.M.I, to Woensdagavond PERATUUR bewolking met de Zuidooste- het land plaat- n met een kans de Noordelijke ivankelijk nog estelijke wind e wind uit uit- tingen. Weinig temperatuur. militairen nesië hoopt het troe- „Waterman" te komen. De ren uit ons Ge- ;er na maanden bben gediend, rugkeren. Het josterend O 12, Dorpsweg 94, hartsuiker, Dah- rlelder; J. K. v. vijkpad 19, An- Zwagemakers, 3, Bergen aan nink, Zeedijk 6, kerk, Ooievaar- lder; J. Pleune, kstraat 20, Den Jan in 't Veld- Ider; G. P. H. haepstraat 18, iassink, Kenne- Alkmaar; A. n 80, Texel; G. g 2, Hoorn; J. at 8, Alkmaar; erensstraat 14, breyer, Wester en; D. Walrecht )orn; J. v. Zaa- 41, Assendelft; >r, Bassingracht v. Dalen, v. lianadorp; P. L. pstraat 43, Den Meassehalck, ;n Helder; I. J. 52, St. Maar- 8 Juni De n Cassatie heeft laan in de zaak ;r Wials die als ie Rotterdamse iagse Bijzonder >ordeeld tot de Ie conclusie van I verwierp de t beroep, werd voor het dis gelezen voor Igasten op het e Bisschop van verzoek van ver een verlof gege- Augustijnen van lelijks de H Mis ■land Daarmee eilanden kath. Texel, en Ame- eigen pastoor: eeft een vaste g en Vlieland Witmarsum we- idgasten die op ïtie gaan door- ille verdere in- lats en uur der bii D. Draaijer en" op Vlieland Augustijnen te IERSTEL- sICEN !AFP). Dins- idegedeeld, dat :n herstelbeta- China, Groot- ïd en de Philip- ghebbenden zul- srd. Na het be- gde Staten, om stelbetalingsleve- ;n, is men voort pakking van de :hines, doch tot nieuwe leveran- insverzekering che van 1845 angengemeen- /e verzekerin- Deze beliep de bedrag der >8,4) miljoen. gemaakte rente emene Friesche le groot Noord cent. De rente ie Friesche 3.10 Ihollandse 3.00 ie maakte een 689.400 (v.j. f Noordhollandse 22.083) welk en ondanks de van de grote ist, bevredigend de afgelopen ;1 van de scha- >r het herstellen ;n van de des ier aangekochte Wie deze oor- igen, de directie riing zo zal zijn schade op het wordt bij beide voegd aan de e bij de alg. 8 f 5.062.669 be- root Noordhol- 1.026.150. WASHINGTON, 7 Juni (Reuter) De Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft heden in een rapport over het Atlantisch Pact ver klaard, dat het Pact de V.S. niet verplicht, op eenzelfde manier te reageren op een aanval op Parijs of Kapcnhagen als op een aanval op New York, noch ook geeft het Pact de president bevoegdheden die hü niet reeds bezit. ..Niets in het verdrag, met inbe grip van de bepaling, dat een aan val tegen een ondertekenaar moet worden beschouwd als een aanval tegen allen, vergroot of vermindert de constitutionele bevoegdheden van hetzij de president, hetzij het congres, of verandert de besprekin gen tu'ssen hen," aldus de commis sie. Het voornaamste doel van het verdrag zo zegt de commissie, is het in stand houden van vrede en veiligheid. Zij dringt aan op ratifi catie van het Pact, daar zij het be schouwt als de beste manier om een derde wereldoorlog te vermijden. De woorden ..gewapende aanval" in het Pact betekenen niet een in cident dat door onverantwoordelijke groepen of personen wordt gescha pen. maar een aanval van de ene staat tegen een andere. Kennelijk zuiver binnenlandse ongeregeldhe den of revoluties zouden niet wor den beschouwd als gewapende aan vallen, maar indien een revolutie door een buitenlandse mogendheid zou worden gesteund of uitgelokt, dan zou een dergelijk hulp mogelijk als een gewapende aanval kunnen worden beschouwd." Elke ondertekenaar blijft vrij om naar eigen eerlijk oordeel een be slissing te nemen ten aanzien van JERUZALEM, 8 Juni. (Reu ter. Gisterochtend hebben Israëlische troepen een stuk grond, behorende bij de vroe gere regeringsgebouw in Jeru zalem, het huidige hoofdkwar tier van de V.N., bezet, zij na- derden tot aan 't hek, dat het gebouw en zijn onmiddellijke omgeving begrenst. Israëlische boeren zijn reeds begonnen de grond om te ploegen. De Israëlische commandant van het Jeruzalemse district verklaar de, dat alles vreedzaam verliep en dat van Arabsiche zijde slechts enkele salvo's machinegeweer vuur klonken zonder slachtoffers te maken. Arabieren hadden in de afgelopen maanden het zelfde uit Oostelijke richting gedaan. Israëlische protesten bij de V.N. hiertegen hadden geen resulta ten gehad. Het hoofdkwartier der V.N. heeft een protest ingediend, doch dit werd ingetrokken, aldus een Joodse woordvoerder, toen van Israëlische zijde werd gevraagd op welke punten in het Israë lischTransjordaanse vredesver drag dit protest gebaseerd was en van Israëlische zijde verklaard was, da tniet zou worden.deel ge nomen aan verdere wapenstil standsbesprekingen indien geen duidelijk antwoord zou volgen. PROGRAMMA DONDERDAG 9 JUNI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 3.00 Nieuws en weerrapporten; 3.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Orgelspel; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koor; KRO: 11.00 Voor zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Mededelingen; 12.33 Septet Johnny Ombach; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 ,De Zevenklapper"; 13.45 Voor de vrouw; NCRV: 14.00 Promenade Orkest; 14,40 Even onder ons; 15,00 Gramofoonmuziek; 15.15 Kamer orkest; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Onze^ zingende en voordragende jeugd;" 17,50 Hoorspel; 18.00 Gramofoon muziek; 18.15 „Pelsdierenfokkerij"; 18.30 Orgelspel; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgelspel; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Gramofoonmuziek; 19.55 Dierenbe scherming; 20.00 Nieuws; 20.15 Gra mofoonmuziek; 21.00 Lezing; 21.20 Sweelinck Kwartet; 21.50 Piano; 22.05 De vaart der volken; 22.25 NCRV-kwartet; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM I, 301 M. AVRCh 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gram.; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleu tertje luister; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Mevr. Amy Groskampten Haven; 12.00 De Kwintetspelers; 12.30 Mededelingen land- en tuin bouw; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.muz.; 13.20 Aansluiting B.B.C.; 13.50 Drie tref punten in Parijs; 14.00 Emigratie mogelijkheden naar Argentinië; 14,15 Solistenconcert; 15.00 „Klimop"; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Reizen en trekken; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Uit de discotheek van The Dutch Swing College; 17.50 Peggy Lee en Dean Martin (gram.); 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 19.30 Regeringsuitz.; 19.00 -„Kobus Kwint; 19,10 Dolf van der Linden; 19.45 Regeringsu'tz.; 20.00 Nieuws 20.05 In het radio zoeklicht; 20.15 Omroeporkest; 21,00 ,,De koopman van Venetië", hoorspel; 22.00 Songs of Sorrow, Hope and Glory; 22.45 Oude en nieuwe problemen bij op voeding en onderwijs; 23.00 Nieuws; 23.15 André Kostelanetz (gram.); 23 30 Orkest Desi Arnaz (gram,). maatregelen, die hij zou nemen om de veiligheid van het Noord-Atlan- tisctr gebied te helpen herstellen en bewaren, aldus het rapport. „Andere actie dan het gebruik van gewapende macht zou voldoen de kunnen zijn, of totale oorlog met al onze hulpbronnen zou noodzake lijk kunnen zijn". Rotterdam weet op welke wijze zij haar priesters moet eren. Dit blijkt wel duidelijk, wanneer men het feestprogramma beziet, dat bij gelegenheid van het zilveren pries terfeest van rector P. J. Maas zal worden uitgevoerd. Naast de kerkelijke viering, een plechtige H. Mis door de jubilaris in de Rotterdamse dekenale kerk op te dragen, zal in de namiddag van de 19e Juni een groots opgezet gym- nastiekfestijn worden gehouden in het Sparta-stadion waaraan onder meer door 300 Belgische turners en turnster^, wordt deelgenomen. Na; afloop van het zeer gevarieerde programma, wordt een défilé voor de jubilerende Rector gehouden, waaraan de gehele Jeugdbeweging uit Rotterdam zal deelnemen. Dit betekent behalve de 1500 gymnas ten, die het sportfestijn verzorgen, meer dan 8000 Verkenners, Gidsen, Kaj otters etc., die in hun fleurige en kleurige uniformen van dit défi lé een onvergetelijk schouwspel zullen maken. Ook hoge geestelijke en wereld lijke autoriteiten, onder wie de hoogeerw. heer deken Niekel en de Rotterdamse wethouder, de heer v. d. Brule, zullen bij het sportfeest tegenwoordig zijn. Op Zaterdag 18 Juni a.s. komen 200 Belgische dames en 100 Belgi sche heren reeds naar Rotterdam, waar des avonds een driesteden- wedstrijd Rotterdam-Antwerpen- Den Haag wordt gehouden, waaraan door de keurpioegen van deze drie steden wordt deelgenomen. Dit is een unicum voor ons land, want een dergelijke krachtmeeting op turn- gebied, heeft hier nog nooit plaats gehad. Deze wedstrijden, die in de Rotterdamse Schouwburg worden gehouden, worden aangevuld met een rijk geschakeerd programma, o.a. rhythmische-, knots-, bal- en hoepeloefeningen, uitgevoerd door geselecteerde damesgroepen der R.K. Rotlerdamse Turnkring. Bovendien zullen vertegenwoordigers van alle in de Kring Rotterdam georgani seerde turnverenigingen, oefeningen geven aan ringen en brug. Het sportfeest in het Sparta-sta dion begint om 1.30 uur n.m. ERNSTIG MOTORONGELUK IN DE MAASTUNNEL In de Maastunnel reden Maan dagavond twee motoren achter el kaar, Dé ene werd bestuurd door de 19-jarige kleermaker J. van der Burg uit Maassluis. Bovendien zaten er op de 17-jarige kleermaker A. van der Burg en de 17-jarige Rina van den Berg, beiden eveneens uit Maassluis. Op de andere motor zat de 21-jarige monteur N. J. Jordijn uit Maasland. De motor van van der Burg raak te de andere, met hêt gevolg dat beide motoren vielen en in brand vlogen. J. van der B. kreeg ern stige brandwonden on werd in zorg wekkende toestand in het Zuider ziekenhuis opgenomen. Mej. van den Berg liep eveneens zware brand wonden op en moest in hetzelfde ziekenhuis worden opgenomen. A. van der B. werd licht gewond. De motorrijder uit Maasland kwam met de schrik vrij. Het tunnelverkeer ondervond veertig minuten vertra ging. Aanval op Magelang SEMARANG, 7 Juni (Aneta) Voor de eerste maal sedert 7 Mei werd Magelang in de nacht van 1 Juni aangevallen door een ben de, die de plaats van het Westen uit genaderd was. Er volgde een vuurgevecht, dat een half uur duurde .waarna de bende aftrok. Ten gerieve van de Nederlandse Rijnschippers zijn in Mann heim door de Nederlandse Rijnvaart Missie winkels ingericht, waar men op Nederlandse bor.nen en met speciaal Rijnvaart- geld zijn inkopen kan doen. Dat hier een druk gebruik van wordt gemaakt, toont deze foto. Enige weken geleden maakten wij in het kort melding van de ontdekking van een valse munterscomplot, dat zijn vertakkin gen over verschillende West-Europese landen uitstrekte. De Venlose recherche heeft toen enkele personen aangehouden. Nu heeft de recherche nadere bijzonderheden over het voortgezet onderzoek verstrekt. Een krantenverkoper in Muenchen is de eerste geweest, die een vals marken-bankbiljet als zodanig herkende. Het was uitgegeven door een Venlose zakenman, die in Muenchen met zijn vrouw in een hotel logeerde. Hef echtpaar werd aangehouden en de Venlose politie werd op de hoogte gebracht. De geallieerde autoriteiten hoopten hiermede ein delijk een spoor in handen te heb ben. die zou leiden naar de bron van waar Duitsland met grote hoe veelheden nagemaakt geld werd overstroomd. Op een gegeven ogenblik moesten zelfs alle twintig mark-biljetten in de Westelijke zones uit de circulatie genomen worden. Uit het ingestelde onder. ROTTERDAM, 8 Juni. Een felle brand heeft hedennacht een gedeelte van het complex der Al batros Superfosfaatfabrieken N.V. aan de Vondclingenplaat te Per nis in as gelegd. Snel ingrijpen van de Rotterdamse en Pernisse brandweer heeft kunnen voorko men, dat het gehele, zeer uitge breide complex fabrieken, lood sen en opslagplaatsen met de aan wezige voorraden, in vlammen opging. Omstreeks kwart over een merkte een werkman uit de fabriek, dat er brand was uitgebroken in het oude ketelhuis, waar ammoniumsulfaat lag opgeslagen. Hij waarschuwde onmiddellijk de portier, die zowel de brandweer van Pernis als die van Rotterdam alarmeerde. In verband met de grote omvang van het complex rukte de brand weer onmiddellijk met groot mate riaal uit. Toen zij arriveerde sloe gen de vlammen reeds uit het dak en bedreigden de achter het ketel huis gelegen maalderij. De wand tussen het ketelhuis en de maalderij was intussen namelijk doorgebrand. De brandweer overzag de situatie onmiddellijk. Het oude ketelhuis was reddeloos verloren en het enige wat men nog kon doen was het vuur in te dammen. Door de twee Rotterdamse motorspuiten en de kleinere spuit van Pernis, alsmede een drijvende spuit die van de rivierzijde uit werkte, werden talrijke stralen op het brandende gebouw gericht. Omstreeks kwart VIER DODEN MEDAN, 7 Juni (Aneta). Za terdagmiddag heeft een gewapen de bende een aanval gedaan op de oliepalmonderneming Sapit Sebrang van de Deli-maatschappij Een ..pickup", waarin waren ge zeten de Europese assistent A. M. van der Veen, een aantal onderne mingswachters en arbeiders en drie Indonesische kinderen, kreeg een vuuroverval van een bende, die met een Japanse brengun in hinderlaag lag. Gedood werden de heer van der Veen, een ondernemingswach ter, een arbeider en een der kinde ren. De bende ontkwam met de Voor de uitbetaling der lonen be stemde gelden ten bedrage van f 7000. De heer van der Veen had juist enige weken geleden het kruis van verdienste ontvangen wegens het met levensgevaar redden van een kameraad, toen hij lid van de stadswacht was tijdens de inval der Japanners. Honderden planters hebben Zon dag de begrafenis te Medan bijge woond. De administrateur van Sa- pit. Sabrang, de heer J. P. Pruis, zeide in de grafrede o.a. „wij vragen ons af, of wij nog wel door kunnen gaan". voor vier kon gezegd worden, dat het gevaar voor uitbreiding gewe ken was. Zelfs was men erin ge slaagd het zich in het ketelhuis be vindende schakelhuis met 't groot ste deel der apparatuur te behou den. De nablussing zal nog wel en kele uren in beslag nemen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verze kering gedekt. PRINS BERNHARD OPENT DE VERGADERING Op 21 Juni a.s. zal vanwege de nationale demobilisatieraad in de Stadsschouwburg te Utrecht een belangwekkende bijeenkomst wor den gehouden. Om 10.30 uur zal Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden de bij eenkomst openen, waarna dr. W. Drees, minister-president, de mi nister van Oorlog rar. W. F. Schok king en de oud-minister van Oor log, mr. J. Meynen het woord zul len voeren. In de middagpauze wordt de film „Soldaten over zee" vertoond en dan spreekt de Commissaris der Konin gin in Limburg mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, voorzitter van de Pro vinciale Demobilisatieraad over: „Wat kunnen wij gewestelijk en plaatselijk doen?" Ds. J. H. Sillevis Smit,, hoofd- vlootpredikant stelt tenslotte de vraag aan de orde: „Wat spreken wij dus af?",' waarna Z. K. H. Prins Bernhard de bijeenkomst zal slui ten. Deze bijeenkomst heeft ten doel het werk ten behoeve van de mili tairen, die weldra in grote regel maat naar Nederland terug zullen komen, te stimuleren. 26 DODEN Bij VLIEG ONGELUK IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 7 Juni (AP). Het Braziliaanse ministerie van luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat 26 personen gisteren de dood gevonden hebben bij een ongeluk van een transporttoestel van het Braziliaanse leger, dat kort na d e start bij Lforianaopolis tegen een berg aanvloog. jongen bestal zijn ouders Door de Haagse politie is de 14' jarige jongen A. C. L. uit 's Gra- venhage aangehouden, die gedu rende de afgelopen maanden zijn ouders voor een bedrag van f 800 a f 900 bestal. Voor dit geld kocht hij een motorrijwiel, terwijl hij een tweede motorfiets in bestel ling had. De vader, die reeds te voren moeilijkheden met z'n zoon had ondervonden, heeft ten ein de raad de hulp van de politie in geroepen. zoek bleek, dat de Venlose zaken man de biljetten zwart had ge kocht van een boekhouder in Kal- denkirehen. Zo kwam men na verschillende tussen-personen tot de bron: een zekere H. in Blerik Vader en zoon H. werden gearre steerd, terwijl de vrouw van de zoon een Frangaise, die geregeld z.g. familiereisjes naar Parijs maak te, zorgvuldig werd nagegaan. Hier bij bleek, de dat vrouw, Odette H„ in contact stond met zekere S. te Venlo. Na een bezoek aan Rotter dam op 22 April, toen Odette in gezelschap van S. aan de wielren ner M. voor enkele tienduizenden guldens aan valse marken overhan digde, werd zij gearresteerd tege li.ikertijd met haar handlagers S. en M. Het gezelschap in de gevange nis werd spoedig uitgebreid met M.'s vrouw, een zekere N. uit Venlo en van vader en zoon K. uit Vier lingsbeek. Ten huize van de broer van S. werden nog tweeduizend valse dollars ontdekt. Het duurde enige weken voor Odette ging pra ten. Zij bekende toen. dat zij valse bankbiljetten van 20, 50 en 100 dol lar en van 20 en 100 mark ging ba len in Pariis bij een Arabier, die zich Youssef noemt ergens in Mont- martre. Aanvankelijk smokkelde zïi de bilietten in een kluwen wol in de trein. later jring zü met een Ven lose taxi. waarin ziï lret valse geld verborg. 7ii bad aehfereenvolgens 60. 750. 2800 dollars. 10.000 mark. 40 000 mark. 25.000 mark. 2.000 dollar 25.000 mark en nog eens 2.000 dollar gesmokkeld, alles aan vals geld. Na deze bekentenis toog Dinsdagmiddag is in het Gelderse dorp Velddriel aan de Maas brand ontstaan, die binnen enkele minuten grote afmetingen aannam. Een dub bele woning brandde tot de grond toe af. Niets kon worden gered. Het vuur sloeg vervolgens over naar een huis met café en bakkerij. Inmiddels waren de brandweren uit Den Bosch, Zaltbommel, Maasdriel en Rossum gearriveerd, maar zij konden niet verhinderen, dat behalve genoemde panden, ook nog een huis met boer derij verloren ging. Aan de overzijde van de weg hadden drie huizen evenens vlam gevat, maar hier kon den de brandweren met inspanning van alle krachten het gevaar be zweren. De brand is vermoedelijk te wijten aan het spelen van kinde ren met vuur. de Venlose commissaris Eisscns met een ambtenaar van de crimi nele Voorlichtingsdienst uit Den Haag naar Parijs, waar inmiddels op 6 Mei de Franse politie een inval gedaan had in een druk kerij, waar de 20 mark biljetten in veilen van zes meter hoog stonden opgestapeld. Youssef werd met zijn vrouw Yamina ingerekend. Het Nederland se complot is, naar men hoopt, thans volledig opgerold. De politie speurt d°g naar 45.000 valse marken en duizenden dollarbiljetten. die nog in Nederland verspreid moeten zijn. De 20.000 is er uit! In dfe 507ste Staatsloterij, 2de Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920. In 1950 zal de achtjarige leer verplichting weder van kracht worden. Volgens de lager-onderwijswet 1920 wordt het gewoon lager onder wijs gegeven in scholen met zes achtereenvolgende leerjaren. Zij aan deze scholen niet een of meer klassen verbonden, dan zal de ouder voor zijn kind, dat aan het einde van de zesde klasse de school ver laat, een andere school moeten kie zen, wil hij zijn kind een school voor voorbereidend hoger of mid delbaar onderwijs, een ULO-school of, indien het een meisje betreft, een primaire Nijverheidsschool voor meisjes laten bezoeken, dan doen zich, afgezien van de afstand tus sen school en woning, geen moei lijkheden voor. Anders wordt het echter, wanneer hij zijn kind wil laten gaan naar een ambachts school, een land- en tuinbouwschool of een school voor voortgezet ge woon lager onderwijs. Wanneer men de tijdelijke afwij king van de toelatingseisen voor de ambachtsschool buiten beschouwing laat, dan kunnen tot de eerste twee scholen slechts leerlingên worden toegelaten, die zeven jaren gewoon lager onderwijs hebben gevolgd. De ouder is in deze gevallen dus ge noodzaakt zijn kind eerst geduren de een jaar naar een andere on derwijsinstelling te zenden. De minister meent, dat een af doende oplossing van de bestaan de bezwaren kan worden gevon den in een verlenging van het te- Post voc#,,Zuiderkruis" eri „Sibajak" De opvarenden van de volgende troepenschepen kunnen post uitge reikt krijgen mits deze uiterlijk op de hieronder aangegeven data ter post is bezorgd: s.s. „Zuiderkruis" (naar Indone sië), voor Batavia uiterlijk posten 16 Juni a.s. m.s. „Sibajak" (van Indonesië) klasse, 1ste lijst is een prijs van voor Port Said uiterlijk posten 12 f 20.000 gevallen op lot no 15740.Juni a.s. SAN FRANCISCO, 7 Juni (AP) De Chinese communistische radio leverde vandaag een scherpe aan val op het Britse bestuur in Hong kong. ï)e Engelsen worden be schuldigd van het voeren van een anti-Chinese politiek, die een be dreiging vormt voor het Chinese volk, dat thans op weg is naar de overwinning. Tot nog toe hebben de communis ten nog niets gezegd over Hongkong. Er zijn vele gissingen gemaakt over de vraag of zij zullen probe ren deze kolonie te elimineren. De verdedigingswerken in Hong kong zijn versterkt, terwijl men te gelijkertijd getracht heeft handel te drijven met het communistische ge bied, daar men het beste hoopte, doch zich voorbereidde op het erg ste. De aanval van radio Peiping was gebaseerd op het feit, dat in Hong kong onlangs alle verenigingen en organisaties verboden zijn, die ver binding onderhouden met politieke partijen buiten de stad, die de vrede in Hongkong in gevaar zouden kun nen brengep. De Attorney-General in Hongkong Eerste rimboekist uitgereikt De directeur van het Centraal Bureau Niwin, jhr. mr. P. Th. Six, heeft op 2 Juni aan de mili tairen van de buitenpost Tand jong Sari op Java de eerste Ni- win rimboekist geschonken door de hoofdprijswinnaar van de landelijke Niwin loterij, de heer A. E. Dchnert te Rotterdam uitgereikt. Deze kist maakt deel uit van de 5 rimboekisten, die de Niwin reeds enige weken geleden naar Indonesië heeft verzonden om aldaar door de dienst Wel zij nverzorging op utiliteit te la ten testen. verklaarde op 19 Mei, dat dit ver bod alleen sloeg op Chinese natio nalisten, maar niet op de commu nisten, omdat volgens hem de com munisten in Hongkong niet als groep georganiseerd .waren. Het communistische radiostation ging er echter van uit, dat alle Chi nezen hierdoor getroffen waren. Meer dan 99 pCt. van de 2.000.000 inwoners van Hongkong zijn Chi nezen en wanneer men hen belet betrekkigen met het moederland te onderhouden komt dit neer op ont zegging van hun rechten op vrij heid van vereniging en vergadering, aldus de communistische radio. genwoordige aantal van zes leer jaren der school voor gewoon la ger onderwijs. Daarom stelt hij voor het aantal leerjaren dier school op acht te brengen, welk getal dan 'gelijk zal zijn aan de duur der leerverplichting. De tegenwoordige mogelijkheid tot ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwijs in han denarbeid voor jongens en de facul- tatiefstelling van de vrouwelijke handwerken voor meisjes aan de VGLO-school behoort z.i. te ver vallen. Slechts in die gevallen, waarin het aantal leerlingen van de achtste klasse van een school voor gewoon lager onderwijs ten minste twintig telt, acht de minis ter, mits deze leerlingen in een af zonderlijke leslokaliteit zijn ge plaatst, een gelijke leerlingenschaal als voor de scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs verant woord. Bij aanvaarding van deze wijziging van artikel 28 der lager- onderwijswet 1920 zal een einde zijn gemaakt aan de tegenwoordige toe stand, dat een onderwijzer voor een klasse van slechts enkele leerlingen staat. Dat Assen tot heden niets be kend maakte over de inschrij vingen, wilde geenszins zeggen, dat er niet hard gewerkt werd. Thans kunnen daarvan de eerste resultaten bekend gemaakt wor den en deze zijn verrassend goed. Van de Engelse „kopstukken" hebben nl. A.J.S. en Norton reeds met hun beste rijders officieel in geschreven. A.J.S. komt in de 500 cc klasse met R. L. Graham en E. J. Frend en in de 350 cc klasse met R. L. Graham, W. Doran en R. Arm strong. Een bezetting als nooit te voren, waaruit geconcludeerd moet worden, dat A.J.S. iets van plan is. Norton zet daar in de 500 cc klasse J. Lockett er) A. J. Bell en in de 350 cc H. L. Daniëll en A. J. Bell tegenover. Zoals men ziet, ook een dubbele bezetting van haar beste rijders. Het wachten is thans op Velo- cette. Welke, rijders zal dit merk tegenover een zo sterke bezetting als die van Norton en A.J.S. stel len? En wat doen de Italianen? Mocht het zijn, dat ook Guzzi en Gilera in Assen sterk uitkomen, dan zal Assen zich kunnen beroe men op de beste internationale bezetting. Deze races tellen trou wens zoals men weet mee voor het wereldkampioenschap. VONNIS VAN LEWIS GEHANDHAAFD Het Amerikaanse Hof van Cas satie heeft de uitspraak van de fe derale districtsrechter Goldsbrough, die John Lewis en de Amerikaanse mijnwerkersbond in April 1948 tot een totale boete van 1.420.000 dollar veroordeeld had, bevestigd. Lewis had geweigerd gevolg te geven aan een bevel van het ge rechtshof, een staking over de mijn werkerspensioenen te doen beëin digen. Tijdens een demonstratie van straalbommenwerpers ,,F 84" te Bangor, maakte één der piloten deze foto van zijn toestel uit. door H. VöLMER FEUILLETON Ik opende snel 't portier en sprong uit de wagen. Hoezeer het me ook tegen de borst stootte, ik zag geen andere uitweg. Daarbij raakte mijn voet iets, dat op straat rolde. Zodra de taxi zich weer in beweging had gezet, raap te ik 't voorwerp op Lundqvist's portefeuille. Nu dacht ik tenmin ste geld te hebben om een wagen naar Saltsjöbaden te huren; de vol gende dag zou ik het wel terugge ven en alles uitleggen. U kunt mijn verbazing voorstellen: de porte feuille was leeg. En in de Orient Bar had ik toch heel duidelijk ge zien, dat zij een belangrijk bedrag aan bankpier bevatte .De rest is gauw verteld. Ik wandelde 4en zij straat in .ontdekte 't „Sint Olaf" en trof er een vriendelijke nacht klerk aan, die me onderdak ver leende." „Ik neem direct aan, juffrouw Karlsson, dat Lundqvist beschon ken was toen hij in de taxi stapte. Maar hij kan zeer goed om een an dere reden tegen u zijn aangegle den. Ljjkt het u zo onmogelijk, dat het vergif zijn werking begon te doen!" Marianne zag A«gust met grote verschrikte ogen aan. „Daar heb ik in 't geheel niet aan gedacht, bekende zij. „Maar hoe werd het hem dan ingespoten?' „Dat is een zaak, die nader dient worden onderzocht. Stond de taxi al voor u toen u en Lundqvist de Oriënt Club verlieten?" „Neen. Er verliep nogal wat tijd. Ben minuut of tien, zou 'k denken." „Waar bleef u zolang?" „In de entrée van 't gebouw. Het regende." „En Lundqvist?" Hij liep op het trottoir heen en weer 7 als ik het tenminste lopen mag noemen. Later voegden zich twee heren bij hem, die eveneens uit de Oriënt Club kwamen. Zjj na men hem ieder onder een arm en wandelden een eindje met hem op. Ik ken de heren niet, zou hen ook niet kunnen beschrijven. Het hele voorval interesseerde me niets. Ik had genoeg aan m'n eigen misère." „Toch zou dit voorval wel eens van de allergrootste betekenis kun nen zijn, juffrouw Karlsson. Nu wat anders. Uit uw verhaal heb ik opgemaakt, dat u regelrecht naar 't „Sint Olaf" bent gegaan. En ik meen mij te herinneren, hoe u zich die nacht beklaagde omdat u reeds in een paar hotels was afgewezen." Marianne glimlachte flauwtjes „Ik wilde op uw goede hart specu- ren; zó zoudt u eerder medelijden met me gevoelen, veronderstelde ik. Bent u er boos om?" „Niet in 't minst. Hoe minder mensen u hebben gezien, des te be ter. Nu kom ik nog even op de portefeuille terug. Waarom ver stopte u ze tussen 't linnen van mijn valies?" „Ik wist geen raad. Ik kon de portefeuille onmogelijk leeg aan Lundqvist terug geven. Hij zou mij beschuldigen dat ik me de inhoud had toegeëigend. Daarom verborg ik ze." „En u deed het aardig secuur! Maar goed. Waar ging u de volgen de morgen heen?" „Ik moest wandelen, 'k had geen geld voor een tramkaartje en wist niet tot wie ik me kon wenden, be halve tot Solange. Hij sliep toen ik aan zijn appartement in 't Univer sal kwam, maar het gelukte, zij met moeite, hem wakker te krij gen. Na zijn excuses te hebben ge maakt, zette hij me een ontbijt voor. Volgens zijn verklaring had hij meer gedronken dan hij kon verdragen. Hij bracht Emila naar huis, was de hele Oriënt Club ver geten en reed naar zijn apparte ment, waar hij onmiddellijk zijn bed opzocht." „Ik geloof er niets van. u?" Zij schokschouderde. „Wat komt het er op aan? Hij leende mij een regenjas en hoed ,gaf geld voor de reis en bestelde telefonisch een taxi om me naar het station te brengen. Door 't zijhek, dat u kent, trad ik de tuin binnen. Gelukkig had niemand mijn afwezigheid op gemerkt; er werd me tenminste geen enkele vraag gedaan. In de middag bracht ik Solange zijn ei gendommen terug. Hij vertelde, dat Lundqvist bewusteloos in een zie kenhuis was opgenomen. Zó kwam ik op de hoogte van 't gebeurde en nu denkt hij me in zijn macht te hebben. Hij insinueerde ten minste dat ik wel meer van de vergifti ging zou weten, maar 'k behoefde voor hem geen ogenblik benauwd te zijn, mits ik niet vergat, dat de ene dienst de andere waard is." „De poen! Hij zal u niets in de weg leggen, daar geef 'k u mijn woord op!" Even namen Marianne's ogen weer een uitdrukking van angst aan. „U vond de portefeuille. Waar is ze gebleven?" „Ik liet ze in een riool glijden." Over tafel greep zij zijn hand. „U bent 'n schat! Zo'n vriend ont moet een vrouw maar eens in haar leven!" August kleurde tot achter zijn oren. Om zich een houding te ge ven, zei hij nodeloos luidruchtig: „Ik bedenk me daar dat het een hele tijd geleden is sinds ik iets te eten heb gehad en dit hier lijkt me een gezellige gelegenheid! (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3