Nieuw Deze maand terugkeer van Republikeinse regering naar Djogja verwacht Spoorwegstakers niet van zins de strijdbijl te begraven Wisjinsky stelt vredesverdrag met Duitsland aan de orde Gesneuveld in Indonesië Berlijnse verkeersproblemen moeten Maandag zijn opgelost Vrijwillige dienstneming bij de Reserve van de Landmacht Kanton wordt spoedig ontruimd kse aardbeien BIEDINGEN: 2.04 7.90 4.60 7.85 0.88 2.56 6.50 2.22 3J9 9f» 2.30 'ETTEN f 107.50 f 108.00 t kwal f236.50 URENHANDEL DIT BLAD! leding EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN De Engelsen krijgen een huiselijk weekend Zaterdag 11 Juni 1949 45e Jaargang No.11585 Mening van Dr. van Royen de 75 Juli „richtdatum" voor Ronde Tafel Conferentie Rajk in ongenade? Binnenkort opheffing tabaksdistributie? Felle repliek van Acheson „Labour gelooft in Engeland" Dr. Da Costa Gomez beschuldigd Brits kabinet in spoedvergadering Troepen ingezet? Schuman wijst op Sovjet-tactiek Algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek Aanspraken bij beëindiging van verbintenis Nationalistische ontreddering 4 E AANBIEDING: fles Vruchtenwijn (15%) een fles iroop CADEAU e 10 ct, srr. pak 25 ct 20 ct 52 - Alkmaar SS [BROEKJES EKEN v.a. [JES, fijne DIRECTOI- vanaf idessin TT onder pun- [eruit Alkmaar verkoop stel, in model, irdelige Antwerpen.. hebben de ver- ep en in de verte issel, in de mooie ip op te wachten lies gezorgd. Cir- v'an het station, iljetten, ze zijn in an de Belgische assing op de ge- alt een krant uit schone adverten- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Ijfoord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 BATAVIA, 10 Juni (Aneta). De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. van Royen, heeft tegenover het republikeinse blad „Merdeka" verklaard, dat aan de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja twee voorwaarden moeten voorafgaan, n.l. evacuatie van de burgerpersonen en het vinden ener „formule" voor het bevel tot het staken van het vuren. bestuur over het gebied van Djogja door de sultan, waarna nog vijf tot zeven dagen nodig zouden zijn voor de ontvangst van de republikeinse leiders". Desgevraagd verklaarde Rum, dat het uitstel van de terugkeer te wij ten is aan de evacuatie van Djogja en de terugtrekking van de Neder landse troepen. Hij zeide voorts, dat het de wens is van de republiek, dat de inter- Indonesische conferentie (als voor bereiding op de RTC) te Djogja zal worden gehouden. „Na de terug keer van de republikeinse regering in Djogja zal de republiek de In donesische nationalistische leiders voor deze conferentie naar Djogja uitnodigen." LONDEN, 10 Juni (Reuter). De Weense correspondent van de Daily Telegraph" zegt, dat er in Hongarije geruchten de ronde doen, volgens welke de Hongaar se minister van Buitenlandse Za ken, Loszlo Rajk, is gearresteerd. Te Boedapest werd bevestigd, dat in de afgelopen dagen een aantal personen is aangehouden, onder wie Hszebeni, onder-staatssecretaris bij de diensten van de eerste-minister en adjudant van Rajk, toen deze minister van Binnenlandse Zaken was. Men verneemt in goed ingelichte kringen, dat vice-premier Rakoski morgen voor het bestuur van de ar beiderspartij een verklaring zal af leggen over het geval Rajk. Waar schijnlijk zal een communiqué wor den uitgegeven. Dr. van Royen hoopte, dat tegen het eind van deze week een vorm zal kunnen worden gevonden voor dit bevel. Daarna zouden de Neder landse troepen onmiddellijk wor den teruggetrokken, waarvoor ten minste een week nodig is. Naar verwacht wordt zal dan de terug keer van de republikeinse regering op 20 Juni kunnen plaatsvinden. Ten aanzien van de datum van de Ronde-Tafel-Conferentie ver klaarde de voorzitter van de Ne derlandse delegatie, dat deze zo spoedig mogelijk zal worden ge houden. Hjj hoopte, dat na de terugkeer van de republikeinse regering en nadat de overeen komst zou zijn goedgekeurd door het republikeinse parlement, de „richtdatum" vijftien Juli kan zijn Naar de mening van dr. van Royen is het vraagstuk van deel neming door Suriname en de Ne derlandse Antillen niet een punt waarvan reeds kan worden vastge steld dat deze gebieden zullen deel nemen met stemrecht. Over het afvoeren van de Indo nesische kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad zeide dr. van Royen, dat zulks zou geschieden na de overdracht van de souvereiniteit. Op de vraag of de Verenigde Staten van Indonesië lid van de Verenigde Naties zouden kunnen worden ver klaarde dr. van Royen, dat indien van de zijde van de Sovjet-Unie geen moeilijkheden in de weg wor den gelegd Indonesië zeker lid van de V.N. zou kunnen worden. Hij verklaarde voorts, dat het vraagstuk van de keuze van de staatsvorm of de staatkundige or ganisatie van enige gebiedsdeel gezamenlijk zou moeten worden behandeld onder internationale controle. „Merdeka" had ook een onder houd met de voorzitter van de re publikeinse delegatie. Moh. Rum. Deze noemde eveneens 20 Juni als datum „voor de overneming van het De sigaretten- en kerftabak-in dustrie draait sinds enige maan den op een verhoogd niveau. Bin nenkort wordt een productie ver wacht, die een voorziening van ongeveer 3i/2 rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat ge- streeefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantsoene ring van tabaksartikelen. Hiernaar gevraagd antwoordde het departement van Economische Zaken, dat omtrent een datum van eventuele rantsoenverhoging of op heffing der rantsoenering nog geen mededelingen kunnen worden ge daan. De vraag naar een draagbaar radiotoestel was zo groot, dat Philips is overgegaan tot pro ductie van een dergelijk ont vangtoestel, dat zulke grote diensten kan bewijzen op reis, in de vacantie en met allerlei uitstapjes. Een reizigster con troleert onderweg haar horloge met het radiotijdsein. R.C.P. DAGVAARD BURGEMEESTER D'AILLY Het verkiezingsbureau der Re- volutionnair Communistische Par tij (R.C.P.) te Amsterdam, deelt in een communiqué mede, dat zij de burgemeester van de hoofd stad, mr. Anr. J. d'Ailly in een kort geding heeft gedagvaard, dat Dinsdagmiddag 14 Juni a.s. voor de president van de rechtbank zal dienen. De dagvaarding vermeldt o.m., „Aangezien enige dagen ge leden gedaagde aan eisers heeft bevolen de leuze „Indonesië ios van Holland nu", welke op de 15 aan haar toegewezen verkiezings borden op de bruggen, stond ver meld, te verwijderen. Soldaat Piet Veldhuis van 5-7 R.l. is kennelijk in de veron derstelling, dat er alleen op Sabang pisangs zijn te krijgen. Hij heeft tenminste een be hoorlijke voorraad ingeslagen. PARIJS, 10 Juni (AP). Mi nister Wisjinsky heeft vandaag gevraagd, dat de vier mogendhe den over drie maanden een begin zullen maken met een Duits vre desverdrag en dat alle bezettings troepen Duitsland een jaar na de ondertekening van het pact zullen verlaten. Tijdens het dikwijls verhitte de bat van vier uur stelde Wisjinsky verder voor, dat de ministers de gang van zaken voor het opstellen van een Duits vredesverdrag zouden vastleggen. Zijn uit drie punten bestaand voorstel was aanleiding tot een scherpe botsing met Bevin, die hij beschuldigde, de Russische voor stellen voor een verdrag in Moskou en twee jaar geleden in Londen te gengehouden tè hebben. In antwoord op het Russische voorstel bracht Acheson de volgende punten naar voren: 1. Bespreking van een Duits vre desverdrag zou in een keer alle punten naar voren brengen, welke zonder resultaat in de afgelopen drie weken punt voor punt bespro ken zijn. 2. In het huidige tempo zou het vijftig jaar duren, voordat PROGRAM VOOR DE KOMENDE VERKIEZINGEN BLACKPOOL, 10 Juni. Het programma der LahourpartU voor de komende verkiezingen, voor lopig onder de titel „Labour ge looft in Engeland" als brochure opgesteld, is met slechts een stem tegen aangenomen op de confe rentie der Labourpartq te Black pool. Het programma, dat thans door het hoofdbestuur der partij in zijn definitieve vorm zal worden opge steld, voorziet in nationalisatie van de cementindustrie, suikerfabricage en -rallinering, groothandel der vleesindustrieën, slacht- en koel huizen, watervoorziening en maat schappijen voor-kleinere levensver zekeringen. De laatste toespraak van de con ferentie werd gehouden door de voorzitter, James Griffiths, minister van nationale verzekering. Hij verklaarde, dat de Labour- partij bij de algemene verkiezingen van 1950 zou vechten, niet alleen voor het opbouwen van een nieuw en schoner Engeland, maar ook voor de gehele wereld. De conferentie eindigde met het zingen van het socialistische lied „De Rode vlag". het Duitse vredesverdrag tot stand kwam. 3. Rusland kon een begin maken met een deel van de naar schatting 340.000 man sterke bezet tingsmacht terug te trekken, ter wijl er in de drie Westelke zones, volgens Acheson slechts 270.000 man bezettingstroepen zijn. 4. Hij en de andere twee Westelijke ministers waren niet bereid veel langer dan eind volgende week in Parijs te blij ven, daar andere belangrijke plich ten op hen wachten. Desondanks stelden de Westelijke ministers op hun beurt voor, dat de plaatsvervangers opdracht gegeven zou worden onmiddellijk te begin nen met het vastleggen van de pro cedure voor een Duits vredesver drag. Uit Amerikaanse bron wordt ver nomen, dat er geen besluit hierover genomen werd. Zondag komen de vier ministers opnieuw bijeen. ■S-GRAVENHAGE, 10 Juni. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KoninklUke landmacht: Gesneuveld 4 Mei 1949: Sold. Ie kl. A. Klooster uit Nieuw-Beerta A. 60 (Gr.). Gesneuveld 8 Mei 1949: Mar. 2e kl. C. S. A. Damhuis uit Weesperkarspel. Gesneuveld 22 Mei 1949: Sold W. A. Buiting uit Didam Kapt. E. Roering uit Surrey, Engeland. Sold. R. Talstra uit Tietjerk- steradeel, Korp. L. H. J. Tuenter uit Versseveld (gem. Wisch). Serg.-majonr F. H. IJspaard uit Amsterdam-C. Gesneuveld 23 Mei 1949: Sold. H. J. M. van der Avort uit Rotterdam. Sold. L. M, Mieris uit Utrecht, Gesneuveld 24 Mei 1949: Sold. A. W. Kooken uit Budel, Gesneuveld 25 Mei 1949: Sold. Ie kl. P. Stok uit Ba- rendrecht. Gesneuveld 26 Mei 1949: Sold. G. van Aarderen uit Sneek. Gesneuveld 27 Mei 1949: Sold. Ie kl. J. E. van Petten uit Amsterdam-C. Gesneuveld 28 Mei 1949: Sold. T. C. van Beek uit Nieuwkoop (Z.-H.). Sold. T. Golverdingen uit Har- dinxveld. Gesneuveld 29 Mei 1949: Sold. G. J. J. Couwenbergh uit Heerlen. Korp. A L. Sjouken uit Den Haag. MOTIE VAN WANTROUWEN IN STATEN VAN ANTILLEN WILLEMSTAD, 10 Juni (ANP). In de gisterenavond gehouden ver gadering der Staten van de Neder landse antillen heeft de heer Jonck- heer een motie van Wantrouwen in gediend tegen het kabinet. In de motie) wordt o.m. gezegd, dat de partij-politieke belangen bij het kabinet zwaarder hebben gewo gen dan het algemeen belang. De heer Gerharts wees op de „fascisti sche" neigingen van dr. Da Costa Gomez en verklaarde, dat deze pes tilentie moest worden uitgeroeid". De motie werd aangenomen met negen stemmen tegen. EERVOL ONTSLAG VOOR GENERAAL WILSON JBij K.B. is met ingang van 27 Mei 1949 de luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson, eervol ontheven van zijn functie van kwartiermees ter-generaal der koninklijke land macht. Tot kwartiermeester-generaal is benoemd der koninklijke land macht, de generaal-mapoor J. H. Droste, zulks onder gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn func tie van sous-chef van de generale staf. )hr. Tjarda op weg naar Nederland NEW YORK, 10 Juni. (A.N.P Aneta). De oud-gouverneur- generaal van Nederlands-Indië, jhr. A. W. L. Tjarda van Starkon- borgh, en zijn echtgenote bevin den zich aan boord van de „Nieuw Amsterdam", die vandaag uit New York naar Nederland ver trekt. LONDEN, 10 Juni (Reuter). Premier Attlee heeft zich van avond van de Labour-conferentie te Blackpool naar Londen begeven ter bijwoning van een spoedvergadering van het kabinet over de ergste na-oorlogse industriële crisis in Engeland. Volgens de laatste berichten heb ben de Londense machinisten en stokers van de spoorwegen besloten zich aan te sluiten bij de staking van hun collega's, die alleen voor Zondagen geldt. Op alle belangrijke trajecten van Londen naar het Noorden en Westen wordt het komende weekeinde het spoorwegverkeer met stillegging bedreigd. Het district Londen van de natio nale Bond van Spoorwegpersoneel heeft de 50.000 spoorwegarbeiders van Londen voor Maandag opgeroe pen tot een massavergadering. Op deze vergadering zal worden voor gesteld tot staking over te gaan, om dat de onderhandelingen over een algemene loonsverhoging zijn afge broken. De directie van de spoorwe gen heeft verklaard niet te willen onderhandelen, zolang de vakbond niet meer pogingen in het werk stelt om de Zondagsstakingen te doen eindigen. De Britse minister van Arbeid, Isaacs, heeft uit naam van Attlee het verzoek om regeringsinterventie in de kwestie der Zondagstakingen verworpen. Zolang de stakingen voortduren, zei hij, kon niet op de hulp van zijn departement worden gerekend. Isaacs verzocht het vakbondsbe- stuur om de verzekering, dat, voor zover het de vakbond betrof de Zondagsstaking zouden ophouden. De aanwezigheid van de ministers voor de strijdkrachten op de spoed vergadering van het kabinet doet vermoeden, dat de regering een groter gebruik van troepen over weegt om de gevolgen,van de sta king der spoormannen en havenar beiders te verzachten. Lijkje van baby gevonden In de Oude Singel te Schoon hoven is het lijkje van een pas geboren jongetje drijvende gevon den. Aan een der beentjes was een ijzeren voorwerp gebonden. Waarschijnlijk heeft het reeds enkele dagen in het water gele gen. PARIJS, 10 Juni (Reuter) Maurice Schuman zegt in een ar tikel in het partUorgaan van de M. R. P. L'Aube, dat de „Sovjetrus- sische bedreiging van de vrede in Europa slechts een blinddoek is om de aandacht van Azië af te wen den." Dit werd bewezen door de korte lings door de Sovjet-Unie verwor ven olie-concessie in Sinkiang en door de uitspraak van Lenin, dat „de kortste weg van Moskou naar Parijs via Peiping en Calcutta leidt". Het Chinese communisme was inderdaad een „titoisme", doch het had de volledige steun van Moskou. Indien Lenin weer tot het leven kwam, zou hij geenszins ver baasd zijn over de gang van za ken, noch zou hij zich verbazen over de keuze van de plaats van handeling, zo vervolgt Maurice Schuman. Hij zou zijn opvolgers aanmoedigen de Chinese overwin ning te completeren met een over winning in Voor-Indië, welke moei lijker te behalen zou zijn. DUITSE HERSTELBETALIN GEN AAN NEDERLAND Naar jhr mr. R. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, de plaatsvervan gende gedelegeerde van Neder land bij de I.A.R.A., het intergeal- lieerde bureau voor de herstelbe talingen te Brussel, gisteren ver klaarde, zijn in de afgelopen maand aan Nederland enige be langrijke Duitse fabrieken en on derdelen van fabrieken, tot een gezamenlijke waarde van RM 654.000 (waarde 19381 toegewezen. OPVARENDE VAN DE „CROOTE BEER" SMOKKELDE HORLOGES De rijkspolitie te water heeft Dinsdag j.I. aan boord van het hospitaal-troepentransportschip de „Groote Beer" de 25-jarige scheepsbediende J. S. uit Den Haag aangehouden. Deze jongeman was ca. een half jaar geleden in Surabaja met een aldaar wonende Nederlander in contact gekomen, die hem had ge vraagd tegen beloning pakjes voor hem uit Amsterdam mee te ne men. S. ging op het aanbod in. De pakjes bleken gouden dames- en herenhorlcges te bevatten. De zaak liep echter verkeerd en de landrechter in Surabaja veroor deelde hem tot een boete van 5000 gulden, die prompt door de opdrachtgever werden betaald. Aangenomen wordt, dat op deze wijze enkele honderden gouden horloges uit ons land zijn gesmok keld. Toen de „Groote Beer" Dinsdag j.I. in IJmuiden binnenliep gingen enige rechercheurs aan boord. Zij voelden S. aan de tand. Hij gaf de adressen waar hij de pakjes af haalde. Deze mensen zijn alle ge hoord, en in samenwerking met de douane recherchedienst wordt nu dit geval van deviezensmokke- larij onder de loupe genomen. Ten paleize Sqestdijkis aan H. M. Koningin Juliana de „Konin- ginneharing", welke door de Rijksopperkeurmeester, de heer W. Don, uitgekeurd is uit de lading van de VI. 208 „Frieda", schipper H. van Roon, aangeboden. De Koningin dankt de depu tatie, die de haring aanbood. V.l.n.r. de heren H. van Roon, schipper van de „Frieda", W. Don, Rijksopperkeurmeester en van Dijk. BERLIJN, 10 Juni (AP). De Westelijke mogendheden in Berlijn hebben vandaag de Russen tot een viermogendhedenbespreking uit genodigd in een poging om voor Maandag de Berlijnse handels- en verkeersproblemen met inbegrip van de spoorwegstaking op de los sen. Maandag is als uiterste ter mijn vastgesteld door de vier mi nisters in Parijs. GAAT DAT ZIEN! Een zeug van de gebr van Vliet in De Lier bracht dezer dagen zestien biggen ter wereld. Nummer acht was een wonderlijk schepsel met twee koppen. Het voe deren ging vrij goed zij het met een kop doch met het lopen had het dier meer last, omdat het dan deze en direct daarop de andere kop wilde volgen. Het beestje, dat aanhoudend schreeuwde, leefde slechts enige dagen. De zestiende „big", die ter wereld kwam, bestond slechts uit kop en voorpoten, de rest ontbrak. Dit dier was uiteraard le venloos. Staatsblad 211 bevat een be sluit, houdende vaststelling van bepalingen omtrent de vrijwillige dienstneming bij het reserveperso- neel der Kon. Landmacht en daar uit voortvloeiende bijzondere aan spraken. Artikel 2 van dit besluit luidt: „Tot een verbintenis om bij het reserve-personeel der Kon. Landmacht te dienen kunnen met uitzondering van hen, die tot het beroepspersoneel behoren worden toegelaten mannelijke Ne derlanders, verblijvende binnen het rijk in Europa ,die niet jonger dan 18 en niet ouder van 35 jaar zijn". Artikel 9 luidt als volgt: Bij beëindiging van de verbinte nis na resp. zes of vier jaren, heeft de vrijwilliger: 1. uitzicht op het aangaan van een vrijwillige verbintenis bij de Kon. Landmacht als beroepsmili tair beneden de rang van tweede luitenant, voor zover er vacatures bestaan en op hem bij het beroeps- personeel wordt prijs gesteld; 2a. bij een zesjarige verbintenis aanspraak op een uitkering ten bedrage van f 3750 (drieduizend zevenhonderd en vijftig gulden); b. bij een vierjarige verbintenis aanspraak op een uitkering ten bedrage van f 2250 (twee duizend „DAGBLAD-ESTAFETTE" IN DE HOOFDSTAD Ter gelegenheid van het Inter nationaal Dadbladcongres, dat medio Juni te Amsterdam wordt gehouden, organiseren de hoofd stedelijke dagbladen op Donder dag 16 Juni a.s. estafette wedstrij den (hoofdzakelijk in de Jordaan). Er start van elk dagblad voor bet politie-posthuis in de Westerstraat een bestelwagen. Ze maken een betrouwbaarheidsrit van ca. 40 km door de gehele stad. Dan is er een estafette wedstrijd voor wiel rijders. Burgemeester d'Ailly is uitgenodigd voor deze groep het startsein te geven. Tenslotte wordt georganiseerd een behendigheidswedstrijd van bestelauto's in de Westerstraat. tweehonderd en vijftig gulden), dan wel 3. uitzicht op medewerking van onze ministers van Oorlog, van Binnenlandse Zaken en van Socia le Zaken ter verkrijging van een burgerbetrekking, hetzij in over heidsdienst, hetzij in semi-over- heidsdienst. Artikel 11 regelt de uitkeringen van het geval van verbreking der verbintenis, onafhankelijk van de wil of het toedoen van de vrijwil liger. JU Generaal-majoor George P. Hays, de plaatsvervangende Amerikaan se militaire gouverneur zei, dat men van de Russen nog geen duidelijk antwoord op de uitnodiging ontvan gen had. In Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet-Rus- sisch militair bestuur, wordt ge zegd, dat generaal-majoor Kotikof, de Sowjet-commandant, vanmorgen van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky. „zorgvuldig ge formuleerde" instructies heeft ont vangen. O.m., aldus deze kringen, werd aan alle Sowjet-functionarissen te Berlijn de instructie gegeven hun uiterste best te doen „alle vervoers- beperkingen" te Berlijn op te hef fen. Men verwacht, dat vanavond, of morgenochtend op zijn laatst, een viermogendhedenbespreking zal beginnen, aldus deze kringen. De ministers-presidenten van de elf West-Duitse staten hebben vandaag besloten, dat de verkie zingen voor het eerste parlement van de „bondsrepubliek Duitsland" op 14 Augustus zullen worden ge houden. Het zijn de eerste alge mene verkiezingen in Duitsland sinds 16 jaar. De posten voor het hoofdkwartier van de Berlijnse spoorwegen zijn ingetrokken. In het gehele gebied van de staking heerst volledige rust. UTRECHT BEGROET DE VERBINDINGSDIENST Gisterenmorgen heeft Utrecht gelegenheid gehad kennis te ma ken met het nieuwste „wapen" van de Nederlandse landmacht: de verbindingsdienst. Op het binnen plein van de Hojelkazerne, waar het nieuwe onderdeel is gelegerd, werd een parade gehouden, die o.a. werd bijgewoond door de mi nister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, de chef van de gene rale staf, generaal mr. H. J. Kruis, de souschef van de generale staf, luitenant generaal M. R, H. Cal- meyer en een aantal opper- en hoofdofficieren van verscheidene onderdelen van de landmacht. Minister Schokking heeft, na inspectie van de in carré opgestel de troepen, een toespraak gehou den. internationale luchthaven Loenghoea had rondgekruist. De Australische premier, Joseph Chifley, heeft medegedeeld, dat Australië er in toegestemd heeft een schip, dat thans voor het vervoer van immigranten wordt gebruikt, waarschijnlijk de 27.268 ton meten de „Georgic", ter beschikking te stellen voor het transport van troe pen uit Engeland naar Hongkong. Chifley zeide, dat dit het enige concrete verzoek betrof om hulp bij de verdediging van Hongkong, dat tot nog toe van de Britse regering HONGKONG, 10 Juni (Reuter) Gemeld wordt, dat de Chinese na tionalistische regering inderhaast voorbereidingen treft om Kanton haar tweede hoofdstad binnen twee maanden te ontruimen, in verband met een dreigende, aan val van de onder communistische leiding strijdende legers, die in de provincies Hoenan en Kiangsi op rukken. Het nationalistische kamp blijft even verdeeld als tevoren. De nieu we premier, maarschalk Yn Sji Sjan. is nog niet in staat een kabi net te vormen. De guerillastrijders ontwrichten het verkeer over gedeelten van de spoorlijn Hankou-Kanton, die nog in nationalistische handen is. In de steden, die onlangs door de onder communistische leiding strijdende legers zijn bezet, keert, naar ge meld, het normale leven snel terug. De communistische radio in Chi na meldt, dat de communistische troepen Tzckam, 190. K.M. ten Oos ten van Kanton, hebben veroverd. Sjanghai schijnt, voor het eerst sedert de bezetting" door de ?om- munisten, het doelwit te zijn ge weest van een luchtaanval. Heden morgen werd er namelijk een krachtige ontploffing gehoord na dat een enkele niet-geïdentificeerde vliegmachine in de buurt van de DRIE VLIEGTUIGEN OP ÉÉN DAC Behalve de twee Spitfires is Donderdag nog een derde militair vliegtuig neergestort. Van een Fire Fly van de marine luchtvaartdienst, die omstreeks half vier opsteeg van het vlieg veld Valkenburg, sloeg n.l. vlak na de start de motor af. De piloot de lt. vl. der derde klasse W. Duinker trachtte in een duikpan op het terrein der duin waterleiding een noodlanding te maken, doch het vliegtuig werd daarbij zwaar beschadigd. De pi loot en de tweede inzittende, de sergeant-vliegtuigmaker A. A. M. Rietveld, kregen slechts onbedui dende verwondingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1