Gecombineerde manoeuvres, een uniek voorbeeld van solidariteit Sparen geeft bestaanszekerheid en veiligheid voor de toekomst Roofoverval met startpistool Betekenis van de Nederlandse varkensstapel 98 oorlogsschepen met 22.000 koppen Vloot kiest 4 Juli zee Oefenkamp voor Mariniers op Texel 38e Spoarbankdag Bijeenkomst met de Unci Immuniteit van Thorez in gevaar Sigrid Undset i overleden Zilliacus contra „Bevinisme" Terroristenacties Belangrijke export naar Engeland Wielrennen Maakt de Sovjetunie atoombommen Voorstel van De Gasperi In de naam Ongeveer een half millioen mensen heb ben in Londen het schitterende schouw spel gadegeslagen, dat de „Trooping the Co lour" ceremonie ter gelegenheid van de 53ste verjaardag van koning George. Prin ses Elizabeth was haar vader, tezamen met de hertog van Clou- cester te paard achter de open koets, waar in de koning zich naar de parade begaf, ge volgd. Rechts op de foto: de koning neemt de parade af. Het begin van de oefeningen der gecombineerde Westerse Unie zal op de avond van de 30ste Juni worden ingeluid door de saluten van de Franse kruiser „Montcalm" en de Nederlandse kruiser Hr Ms „Tromp" aan de Britse vlag. Deze saluten zullen door het Britse vliegkampschip H.M.S. Implacable, het vlagge- schip van de Britse „Home Fleet" met 21 schoten worden beantwoord. Schepen van drie naties Engeland, Frankrijk en Nederland zullen ter rede van Penzance ten anker gaan. Zij laten de volgende ochtend de echo's van het kanongebulder over de Mounts Bay schallen wanneer de vlag van de Opperbevelhebber der Britse „Horhe fleet", admiraal Sir Rhoderick Mc Grigor, K.C.B.. D.S.O., die tevens tijdens de oefe ningen het opperbevel over de ge zamenlijke vloten voert, wordt ge salueerd. de scheepskapellen zullen de Britse, Franse en Nederlandse volksliederen spelen Naderhand, als de Britse, Franse en Nederlandse schepen wederom op zee zijn, zullen eenheden van de Belgische Marine zich bij hen voe gen. Zijn de oefeningen eenmaal in volle gang, dan zullen ongeveer 22.000 man aan boord van 98 oor logsschepen in actie zijn. Het ver band van deze schepen is als een zinnebeeld van de solidariteit der Westerse Unie. Hiep wordt in vre destijd een voorbeeld van samen werking tussen de marines van ver schillende nationaliteit gegeven, zoals in de geschiedenis nog niet voorkwam. In de loop van de och tend van de le Juli zullen de be velhebbers der Franse en Neder landse marines hun opwachting maken bij de opperbevelhebbers der „Home fleet" aan boord van H.M.s. ..Implacable", daarna zal Admiraal Mc Grigor tegenbezoeken brengen aan boord van de Franse en Neder landse vlaggeschepen. Voordat de schepen op de 4e Juli naar zee gaan, zullen voorbereiden de oefeningen ter rede van Pen zance worden gehouden. De eigen lijke manouevres worden gehouden in het Engelse Kanaal en de Golf van Biscaye en duren tot de 7e Juli. Op deze dag zal de gecombi neerde vloot naar Engeland terug- Ten behoeve van de maritieme opleiding van personeel van het korps mariniers zal ter plaatse van het voormalige marinevliegkamp „De Mok" op Texel een voorlopig nog provisorisch amphibisch oefen kamp worden ingericht. Hier zul len de mariniers gelegenheid krij gen zich te bekwamen in het uit voeren van landingsoperaties en al wat daarmee samen hangt. Ook zal er in de vrije uren gelegenheid bestaan om de watersport te be oefenen. Momenteel is men reeds bezig met het in gereedheid bren gen van het kampement en men hoopt op 1 Juli a.s. met de am- phibische training van de eerste groep mariniers een aanvang te kunnen maken. De opleiding be staat uit recrutenklassen en ka derklassen, die gedurende perio den van resp. 4 weken en 16 da gen in het kamp „Texel" zullen verblijven. AMERIKAANSE NOTA AAN ISRAËL Te Washington werd onthuld, dat de Amerikaanse regering de regering van Israel tien dagen ge leden een nota heeft gezonden met betrekking tot de terugkeer van Arabische vluchtelingen in Pale stina, in deze nota die door autoriteiten van het miHisterie van Buitenlandse Zaken wordt beschre ven als in krachtiger termen te zijn gesteld dan enig ander stuk, dat ooit door het ministerie aan de Israëlische regering is verzonden dringt de regering te Washington erop aan, dat de Iraelische regering spoedig stappen zal doen, waardoor een aanzienlijk aantal dezer vluch telingen in staat zal worden ge steld naar Palestina terug te keren. OORLOGSMISDADIGERS IN HONGERSTAKING ROME (KNP) In de gevan genis te Procida bij Napels bevin den zich sedert de bevrijding van Italië in 1944 vijftig officieren en soldaten, die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten tegen de geallieerde troepen. Op hun herhaald verzoek hun processen in behandeling te nemen hebben de geallieerde autoriteiten door middel van de Engelse Am bassade te Rome geantwoord, dat zij geen bevoegdheid meer bezitten deze rechtszaken af te handelen. Op ziin beurt heeft ook het Italiaanse ministerie van Justitie een soort gelijke verklaring afgelegd. Ten einde raad bonen deze ge vangenen de besliecing van hun processen door 'n hongerstaking af te dwingen. keren en ten anker gaan iri de baal van Weymouth, De Franse bevelhebber, vice-ad- miraal R. G. Lambert, C.B.E., zal zijn vlag voeren aan boord van de kruiser „Montcalm" en de Neder landse bevelhebber. Schout bij Nacht J. J. L. Willinge aan boord van Hr. Ms. kruiser „Tromp". De Belgische Luitenant ter Zee der le klasse Peskin voert het bevel over de Belgische marine-eenheden. Aan de oefeningen zullen o.m. deelnemen: 4 vliegkampschepen; 1 slagschip; 7 kruisers, w.o. Hr. Ms. „Tromp"; 2 onderzeebootmoedor- schepen; 1 tanker; 1 radarinstructie- schip (Hr. Ms. „Soemba"); 2 lichte kruisers; 18 torpedobootjagers (w o. Hr. Ms. „Piet Hein"); 15 escorte schepen (w.o. Hr. Ms. „Johan Mau- rits" en Queen Wilhelmine") en 2 mijnenleggers; 11 onderzeeboten (w.o. 2 Nederlandse) en 30 mijnen vegers (w.o. 7 Nederlandse). HERBEGRAFENIS KAPITEIN W. SCHUILING Op het ereveld van de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam is herbegraven het stoffelijk over- schojt van wijlen de kapitein der mariniers W. Schuiling, Ridder in de Militaire Willemsorde 4e klasse, die op 22 December 1944 in Duitse krijgsgevangenschap was overle den. Er waren talrijke militaire autoriteiten bij de plechtigheid aanwezig. Vredesorgel naar Rotterdam Het ligt in de bedoeling van het nationale comité voor het vredes orgel, dit instrument, wanneer de benodigde gelden bijeen zullen zijn, in de te Rotterdam te bou wen concertzaal te plaatsen. Het comité heeft tevens het plan de entree van deze concertzaal tot erehal in te richten en op de wan den de namen aan te brengen van hen, die actief in de strijd geval len ziin. Het gironr. van bovenge noemd comité, dat in Schevenin- gen gevestigd is, luidt 505200. „Sparen moet zijn het doel van het volk, doch de vraag is, of het volk deze essentiële rol wel kan spelen", aldus betoogde mr. Jacq Dutilh, de voorzitter van de Ne derlandse Spaarbankhond op de gisteren in „Gooiland" te Hilver sum gehouden 38ste spaarbank dag, waar 135 spaarbanken door 510 afgevaardigden waren verte genwoordigd. Spreker drong er op aan, dat de regering de spaarders het voorbeeld zou geven door haar huishouding op dezelfde voet in te richten als zij aan deze voorschrijft. Zal de be groting 1950 het noodzakelijke ver band brengen tussen tering en ne ring, zodat meer voor investeringen door particulieren en bedrijven als gevolg van belastingverlaging opzij kan worden gelegd? De spaarzin van het Nederlandse volk bestaat, zo vervolgde de heer Dutilh, daar van getuigen de cijfers der nieuwe boekjes, der inleggingen en de ac tiviteit van de spaarbanken, gedra gen door de overtuiging, dat de door hen genomen maatregelen ge fundeerd en gerechtvaardigd zijn. Men kan spontaan sparen en men kan sparen op een wijze, opgelegd door het maatschapeplijk verkeer, in verzekeringen, studiefondsen enz. Beide vormen zijn onmisbaar. Het spontaan sparen geeft bestaans zekerheid, het maatschappelijk spa ren geeft de rust die nodig is bij de dagelijkse arbeid, wetend, dat voor de oude dag gezorgd is. Beide soorten van sparen gaan hand in hand en zijn verre te verkiezen bo ven het kopen op afbetaling of het verlenen van volkscrediet. Het Con- sumentencrediet was destijds ver dedigbaar, maar bestendiging daar- De Vlissingse politie heeft in sa menwerking met de rijksrecherche en de rijkspolitie van St. Laurens een roofoverval tot klaarheid ge bracht, waarhij aan een Vlissingse koopman een aantal Amerikaanse sigaretten werd ontstolen ter waarde van ongeveer f 1600.-. Enkele weken geleden trachtte deze Vlissingse zakenman aan twee personen dit rookmateriaal te verkopen. Men kwam overeen, dat de twee adspirant-kopers des avonds met het benodigde geld in het pakhuis van de koopman zou den komen, 's Avonds verliep alles volgens de plannen, maar toen het op betalen aankwam, stak een van de zgn. kopers de hand in zijn bin nenzak en trok in plaats van zijn portefeuille een revolver. De eige naar van het vuurwapen dwong de ontstelde koopman met zijn han den omhoog tegen de muur te gaan staan, waarna beide heren er met het geld en de sigaretten per auto vandoor gingen. Na een nauwkeurig onderzoek van de Vlissingse en Nederlandse recherche, in samenwerking met de rijkspolitie van St. Laurens werden te Middelburg en St. Laurens twee personen gearresteerd. Het bleek, dat de revolver, waarmede zij de koopman bedreigd hadden, slechts een startpistool was. van past niet in het karakter van ons volk. Inzake de propaganda voor het sparen drong spr. aan op de wense lijkheid van het bedrijfssparen, dat in Engeland een enorme omvang heeft aangenomen en zeer bevredi gend voor alle betrokkenen werkt. Hij kondigde een campagne aan van de Nationale Spaarraad, gelijk opgaande met een activiteit .der le den van de bond. Voorts deelde de heer Dutilh mede. dat in een ko mend wetsontwerp op de spaarban- bankboekje geheel ter eigen be ken de gehuwde vrouw haar spaar- schikking zal krijgen. BEGIN VAN AARDBEIEN- CAMPAGNE Volgende week begint te Be verwijk de aardbeiencampagne. Dinsdag 14 Juni zullen de speciale exportveilingen aanvangen. Nu zijn ook de regeringsmaat regelen bekend geworden, die dit seizoen voor de aanvoer zullen gelden. De tuinders worden ver plicht alle aardbeien zonder dop aan de industrie te leveren. Hier voor zullen zij een prijs van f 0.80 per kg ontvangen. Er zal streng op toegezien worden of de manden het vereiste gewicht heb ben. In feite komt het dus hierop neer, dat het kwantum aardbeien dat naar de fabrieken zal gaan, bepaald zal worden door de prijs die de binnenlandse handel be taalt. Zakt deze prijs beneden de tachtig cent, dan zullen de tuin ders de gelegenheid hebben voor de „bodemprijs" van tachtig cent per kilo aan de fabrieken te leve ren. C.N.V. BESTAAT 40 JAAR Het christelijk nationaal vakver bond zal op Donderdag 30 Juni en Vrijdag 1 Juli zijn veertig-jarig bestaan herdenken. Donderdag avond zal in de Domkerk een dankstond worden gehouden, Vrij dagmorgen eèn buitengewone al gemene vergadering in het Jaar beursgebouw, Vrijdagavond een herinneringsbijeenkomst in Tivoli. In de buitengewone algemene ver gadering zal minister-president Drees het woord voeren. Voetganger gedood Op de Woudseweg tussen Delft en De Lier moest Donderdagmid dag de bestuurder van een perso nenauto krachtig remmen, door dat de 74-jarige heer F. Alsem- geest uit Schipluiden vlak voor hem de weg overstak. Door het krachtig remmen sloeg de auto over de kop en kwam op de heer Alsemgeest terecht, die vrijwel op slag werd gedood. Door draaiorgel doodgereden DEVENTER. Tijdens de ker- misdrukte te Deventer was het 3- jarig dochtertje van de heer K. meegelopen met een draaiorgel. Toen zeker ogenblik de orgelwagen verder reed. geraakte het kind on der de wielen. Het werd zo ernstig gewond, dat het spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed. BATAVIA, 10 Juni. (Aneta). Van de zijde der commissie voor de Ver. Naties voor Indonesië wordt het volgende medegedeeld: Vrijdag heeft een formele be spreking: plaats grehad tussen de Nederlandse en de republikeinse delegraties onder auspiciën van de Unci. Het doel dezer bijeenkomst was, een wijiziging te brengen in de regels voor de procedure der besprekingen, zodat de afgevaar digden van gebieden buiten de republiek zo spoedig: mogelijk kun nen worden uitgenodigd tot deel neming aan de besprekingen. De daartoe noodzakelijke wijzigingen werden aanvaard. PARIJS, 10 Juni (Reuter) De commissie inzake de parlemen taire onschendbaarheid van de Franse nationale vergadering heeft met negen tegen zeven stemmen bij een onthouding besloten de ver gadering te verzoeken de parle mentaire onschendbaarheid van de communistische leider Maurice Thorez op te heffen, en wel in ver band met beweerde mishandeling van de socialist Karainsky tijdens de verkiezingscampagne. OSLO, 10 Juni (Reuter), Sigrid Undset, de bekende Noorse schrijfster en Nobelprijswinnares, is beden te Oslo na een kort ziekbed op 67-jarige leeftijd over leden. Sigrid Undset, die in 1925 tot het Rooms Katholicisme overging, was vooral bekend om haar Middel eeuwse boeken, in het bijzonder de serie van ..Kristen Lavransdatter" (Kristen Lavrans dochter). Zij ver wierf in 1928 de Nobelprijs voor literatuur. OXFORD, 10 Juni (Reuter) Konni Zilliacus, Brits parlements lid voor Gateshead, die onlangs door de Labour-partij geroyeerd is, heeft deze partij er heden te Oxford van beschuldigd „de communistische op vatting van discipline over te ne men om haar conservatieve buiten landse politiek aan de partij op te leggen". Zilliacus zei. dat hij zijn cam pagne tegen „Bevinisme" zou voort zetten. ..dë kwestie is, dat wij naar een oorlog drijven en zelfs het na tionaal bestuur heeft onbewust toe gegeven, dat de politiek, op grond waarvan Labour werd gekozen en waarvoor ik fe pas en te onpas tot ik zelfs uit de partij gegooid werd heb gepleit, de bescherming van de vrede was", aldus Zilliacus SURABAJA, 10 Juni (Aneta). Ten gevolge van sabotage aan de rails is Maandag tussen Setjang en Magelang een trein ontspoord, waardoor een militair van het be- wakings-escorte en drie leden van het spoorwegpersoneel werden ge dood. Het verlofcentrum te Lawang kreeg bezoek van een bende, die met een buit van f 12.000 en linnen goed verdween. Men is thans doen de, de inventaris van dit verlofs centrum af te voeren naar Suraba- ja. De op Pinksteren vastgestelde heropening was wegens de onvei ligheid reeds uitgesteld. GRONINGEN. Van grote betekenis voor de Nederlandse varkenshouderij is het contract dat de Nederlandse regering heeft afgesloten met het Engelse Ministerie van Voedselvoor ziening voor de levering van bacon gedurende de jaren 1949 tot en met 1952. De afzet zal in de komende jaren steeds toe nemen, oplopend van 10.000 ton minimaal voor 1949 tot 35.000 ton minimaal in 1951, waarbij vermoedelijk gerekend kan worden op veel grotere hoeveelheden dan deze minima. Ge streefd wordt naar een export van 40.000 ton in 1950 en 60.000 ton in 1951. Voor 1952 staat nu reeds vast, dat minimaal 45.000 ton kan worden geleverd, terwijl van de zijde van de Nederlandse regering 80.000 ton als maximum is genoemd. De betekenis van dit prachtige long-term contract, het belang hier van voor de veeteelt en voor het Nederlandse volk in het algemeen, werd ons op een persconferentie op het Groninger Landbouwhuis bij monde van de secretaris van de Stichting van de Landbouw in Gro ningen. de heer L. J. Dijkhuis, na der belicht. Problemen. Op de Landbouwdag van de Gro ninger Tentoonstelling in het vorige jaar heeft de Minister van Land bouw, minister Mansholt, in een rede krachtig opgewekt varkens aan te houden en aardappelen, te verbouwen voor varkensvoer. Hier aan zaten evenwel verschillende moeilijkheden verbonden. Op de eerste plaats werd de aardappel in zekere mate gedegradeerd tot var kensvoer, terwijl men voorts voor de vraag stond hoe het gesteld zou zijn met de afzet van de varkens stapel. Immers men kan pas een industrie op gang houden door het eindproduct lonend te maken. De minister heeft kort daarop een prijs van f 2.05 gegarandeerd pér kilo geslacht gewicht. De boeren heb ben daarop de varkensstapel uitge breid. doch in December daarop, volgend bleek wel, dat de veehou derij-politiek ernstige moeilijkheden opleverde. Betekenis van veehouderij. Het rapport van de Stichting van de Landbouw, opgesteld door de veehouderij-commissie op verzoek van het ministerie, dat thans gepu bliceerd is, vergelijkt o.m. de vee houderij met andere bronnen van bestaan in Nederland. Nederland heeft een normale veebezetting van 3 millioen runderen. De melkpro ductie in Nederland is de eerste in dustrie in ons land, terwijl de var kensproductie in waarde de op brengst van de kolenmijnen verre overtreft. De pluimveehouderij is te verge lijken met onze chemische industrie. In de conclusie van het rapport wordt voorts gewezen op het feit, DE NED. WEGKAMPIOENSCHAP- PEN. De wedstrijden om de Neder landse kampioenschappen op de weg zullen zoals bekend dit jaar gehouden worden op Zondag 19 Ju ni op het parcours van Valkenburg De sportcommissie van de NWU heeft besloten dat de afstanden dit jaar zullen bedragen; voor beroeps- rijders en onafhankelijken 211.304 K.M. (22 ronden van 9.832 K.M.) en voor amateurs 154.312 K.M. (16 ronden van 9.832 K.M.). MIDDELKAMP S SCHORSING VOORWAARDELIJK. Blijkens het mededelingenblad van de NWU heeft de sportcommis sie van dat lichaam, naar aanleiding van een door Theo Middelkamp in gediend verzoek, besloten de hem opgelegde straf met ingang van 7 Jnni om te zetten in een voorwaar delijke schorsing t/m 22 Juni 1949, met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 250. Deze omzetting brengt mee dat Middelkamp zal kunnen starten in •egkampioenschap van Neder land. DE NED. PLOEG VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is samenge steld uit de volgende zes renners (in alfabetische volgorde): De Hoog, Lambrichs, Pauwels, De Ruiter Süen en de Korver. Vier van deze namen waren reeds bekend, hieraan werden toe gevoegd de Korver en Pauwels. Als reserve werden aangewezen; Albert van Schendel en Bob Vrancken. De negerarbeiders van Joseph P. Ryan's Internationale Scheeps- sjouwerlieden Verbond waren in proteststaking gegaan, omdat er, naar zij beweerden, rassen-onderscheid werd gemaakt. Toen een aantal blanke arbeiders op hardhandige wijze een einde aan hun protesten wilde maken, moest de New Yorkse politie er aan te pas komen, om te verhinderen, dat de straat een slag veld werd. dat eerst dan een behoorlijke omzet kan worden bereikt. wanneer in voldoende mate krachtvoer wordt geïmporteerd. Uit hoofde van het feit. dat de veehouderij een zeer belangrijke bijdrage levert in de totale deviezen- opbrengst meent zij aanspraak te kunnen maken op de ter beschik king stelling van voldoende devie zen om deze import mogelijk te ma ken. Contact met Engeland. De betekenis van het long-term contract met Engeland is groot. Wanneer immers de exportprijs lo nend is er is alle reden om dit aan te nemen dan ligt hier de grondslag voor een landbouwpolitiek in ruimere zin, niet alleen voor de varkenshouderij, maar evenzeer vor de varkensvoer-productie. De gehele vleesproductie is daD op een vaste basis geplaatst. Er blijft evenwel behoefte aan kracht voer en dat zal moeten worden ge ïmporteerd en daarom bepleit ook het rapport een voldoende toewij zing van deviezen, omdat hiermede een Nationale zaak wordt gediend. Tenslotte bepleitte de heer Dijk huis het belang van een prijsgaran tie voor langere tijd. „Laat de mi nister de contractprijs geheim hou den, doch laat Z.E. voor een lan gere tijd de varkensprijs garande ren bij gelijke omvang van de vee productie." Dit is in het belang van de veehouderij en gezien de be tekenis hiervan daardoor in het belang van Nederlands welvaart. MUENCHEN, 10 Juni (AFP) „Sedert kort maakt de Sovjetunie atoombommen", zo heeft professor Klemperer van de Universiteit te Halle Sovjetrussische zone) ver klaard in een rede, welke hij heeft uitgesproken op een vergadering van de culturele commissie der Duitse communistische partij in Beieren. Na te hebben gezegd, dat voor hem „iedere pantserwagen in de Sovjetzone een symbool van de vrede is", heeft profesor Klempe rer verzocht de grenzen tussen de zones in bezet Duitsland op te heffen. OPSTAND IN GEVANGENIS VAN CALCUTTA CALCUTTA, 10 Juni (A.P.). In de Dum Dum gevangenis van Calcutta wordt sinds Donderdag avond gemuit. De moeilijkheden begonnen, toen 230 communistische gevan genen weigerden naar hun cel te rug te keren. Zij wierpen stenen, flessen en andere voorwerpen naar de politie, die zich gedwongen zag het vuur le openen. De gevan genen droegen hun doden en ge wonden naar de cellen en barri cadeerden de trappen. Zij gingen voort de politie aan te vallen. OPNIEUW EEN BELGISCH WAARNEMER GEWOND BATAVIA, 10 Juni (Reuter). De Belgische kapitein Charles Jonckhere, militair waarnemer bij de V.N.-commissié ^lhier, is aan de rechterknie gewond door een terugketsende kogel bij de be schieting van een konvooi tussen Semarang en Soerakarta op j.l. Zondag, aldus heeft de commissie gemeld. Kapitein Jonckhere was gezeten in een witgeschilderde jeep van de V.N., die deel uitmaakte van een konvooi van zeventig voertui gen. Ook een Nederlands soldaat, die in de jeep zat, werd gewond. De toestand van kapitein Jonck- hede is bevredigend. GRANAAT IN TUIN VAN MEVROUW SUKARNO BATAVIA, 10 Juni (Aneta). In de tuin van het huis van mevr. Sukarno in Djogja werd heden morgen door een onbekende dader een handgranaat geworpen. Raden Purbojo, secretaris van mevr. Su karno, vernam des morgens om vier uur gerucht in de tuin doch vond niets. In de loop van de morgen werd een niet-ontplofte handgranaat ontdekt. De militaire waarnemers van de Unci werden hiervan in kennis gesteld; deze stelden in samenwerking met Ne derlandse militairen een onder zoek in. De handgranaat werd door Nederlandse militairen on schadelijk gemaakt. VAN KLEFFENS CONFEREERDE MET JAMES WEBB WASHINGTON, 10 Juni (A.NP. Aneta). De Nederlandse am bassadeur in de V.S., mr. van Kleffens, heeft Vrijdag een half uur geconfereerd niet de Ameri kaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, James Webb. Na de conferentie verklaarde de ambassadeur aan de pers, dat hij verschillende punten met toe- trekking tot West-Duitsland had besproken. Op de vraag of hij te vreden was over het resultaat van de conferentie, antwoordde mr. van Kleffens, dat hij geen commentaar had. MILITAIREN OFFEREN VOOR RADIO ANNO SANTO Eindbedrag meer dan flQ.000.- DEN HAAG (K.N.P.). De collecte voor Radio Anno Santo bij onze militairen in Indonesië heeft groot succes gehad. Volgens be richt van het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront hebben 43 aalmoezeniers tezamen meer dan f 7000.verantwoord. Het eind cijfer zal naar schatting minstens f 10.000.bedragen, waarbij re kening gehouwen moet worden met het feit, dat de militairen in grotere plaats enals bijvoorbeeld Batavia, Soerabaja. Semarang, Menado enz. voor dit doel in de kerken geofferd hebben, zodat het werkelijke bedrag belangrijk ho ger ligt. BRITSE WAPENS VOOR DE ARABSCHE STATEN LONDEN, 10 Juni (Reuter) Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnn zal het verwachte Britse besluit om de levering van kleine wapenen en ammunitie aan het Midden-Oosten te hervatten, gel den voor alle Arabische staten, die deze wapenen zouden willen kopen en niet alleen voor die staten, die door verdragen aan Engeland zijn gebonden of die een wapenstil standsovereenkomst met Israël ge sloten hebben. De met Groot-Brit- tannië verbonden drie Arabische staten zijn Egypte, het Hasjemie- tisch Koninkrijk en Irak. OUD-ALBANESE PREMIER TER DOOD VEROORDEELD Radio Tirana meldde dat oud premier Kotsji door het hoog gerechtshof ter dood veroordeeld is wegens samenwerking met maarschalk Tito om Albanië onder diens heerschappij te brengen. Djodja Kotsji was, tot hij het vo rig jaar ontslagen werd, secretaris generaal van de communistische partij. Pandi Kristoe, de vroegere president van de Staatscommissie en leider van het Politbureau in Albanië, werd tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Beiden wer den vorig jaar in October uit de partij gezet als „de voornaamste werktuigen van Tito in Albanië". VIERMOGEN DH EDEN- BIJEENKOMST VOOR DE KOLONIËN ROME. 10 Juni (A.P.) Het Italiaanse Agentschap Ari heeft vandaag meegedeeld, dat Premier Alcide de Gasperi heeft voorge steld, een viermogendhedenbijeen- komst te houden ter regeling van de toekomst van de vroegere Ita liaanse koloniën. Signor de Gasperi deed dit voor stel Dinsdag 1.1., tijdens zijn onder houd met de Amerikaanse Ambas sadeur James C. Dunn, aldus het agentschap. De bedoeling zou zijn Amerika, Groot-Brittannië, Frank rijk en Italië voor deze bijeenkomst uit -te nodigen. Van het bericht kon bij de am bassade en het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken geen be vestiging worden verkregen. Signor de Gasperi zou volgens Ari hebben voorgesteld: Zelfba-< stuur voor Lybië, de vereniging van Cyrenaica en Tripoljtanië, autono mie voor Eritrea en een Italiaans beheerschap over Somaliland voor de tijd van tien jaar. Op het bericht, dat Dunn bin nenkort naar Parijs zou gaan om besprekingen te voeren met Dean Acheson en de Italiaanse ambassa deur Pietro Quaroni kon evenmin commentaar van de Ambassade worden verkregen. Syriërs trekken terug TEL AVIV, 10 Juni (AP) Van daag heeft de Syrische delegatie op het laatste ogenblik geweigerd om de beslissende conferentie met Israëlitische afgevaardigden bij te wonen, waar de voorstellen voor de wapenstilstand in Palestina van dr. Ralph Bunche behandeld zouden worden. „JAPAN MOET VOOR ZICHZELF ZORGEN" WASHINGTON, 10 Juni (A.P.) Amerika heeft vandaag verklaard, dat de Japanners nu „geheel ont wapend" zijn en er aan werken om „self supporting" te worden. De aanvallen op de beslissing om de Japanse herstelbetalingen stop te zetten verwerpend, wordt in een formele regeringsverkla ring gezegd, dat deze en andere stappen in Japan voorgeschreven worden „door harde noodzaak". Voorts werd er Opnieuw in ver klaard, dat Japan niet in staat is nog meer herstelbetalingen te doen, zonder zijn herstel in ge vaar te brengen. De Japanners in staat te stellen voor zichzelf te zorgen is het enige, dat een waar achtige hoop biedt op het voor komen van een toekomstige her nieuwing van het Japanse mili tairisme. DE BELIJDENIS van één God in Drie Personen, Vader, Zoon en Heilige Geest, stempelt ons tot Katholieken. Het qeloof in de drie-ene God is het ware geloof. Wij uiten het eigenlijk de hele dag door, zoals ook ons hele leven staat in het teken van de Heilige Drie-eenheid. Wij werden gedoopt in de naam van de drie Goddelijke Personen en als Wij een kruis teken maken, is het weer in deze zelfde naam. Wij moesten er eens meer op letten, hoé wij ons kruisteken maken. Niet zo maar een vaag, gedachten- loos gebaartjein de lucht, maar waardig, stijlvol van voorhoofd. naar borst en Probeert u het schouders, eens' HJARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3