Waarom ging Wisjinsky eigenlijk naar de Pariise conferentie? De Beurs in deze week Veto weer het struikelblok ONZICHTBAAR STOPPEN VAN BREIWERK RADIO-PROGRAMMA Jmgda zgrtr W&T \m Kypemf? NumtRBoKvl C'T IS ZW 1üTo7?FI£Tf DETECTIVE tegen wil en dank Pastoor PAG. 4 Deze week in het buitenland Koude oorlog werkt economische ontwrichting in de hand De vierdaagse afstandsmarsen Drievuldigheids- Zondag Feest in de Zaterdag 1 1 Juni 1949 NU OMTRENT de finale mislukking van de nieuwe Vier Mo- gendhedenconferentie weinig twijfel meer kan bestaan, en deze mislukking moeilijk aan iets anders geweten kan worden, dan aan de halstarrigheid van de Russen, die in deze hun oude stand punt, waardoor ook de vroegere samenwerking strandde, onge wijzigd handhaafden, dringt meer en meer de vraag naar voren: wat beogen de Russen met hun eis, dat zij bereid waren de Ber- lijnse blokkade op te heffen, indien de Vier Mogendhedencon- ferentie weer werd bijeen geroepen? Dat deze eis alleen gegrond werd op een hobby van Moskou, om daar nog eens opnieuw de Russische onverzoenlijkheid te demonstreren en een misluk king van een samenwerking tussen Oost en West te constate ren, kan moeilijk als een juiste interpretatie worden aanvaard. Rusland blijft in dit opzicht een grote sfinx, ook wegens een volkomen afwezigheid van elk democratisch beginsel, waarbij een der eerste eisen is, dat de openbare zaak, waarbij de levens belangen van gehele volkeren betokken zijn, ook in het open baar onder controle van die volkeren behandeld worde. Maar van deze allereerste eis der democratie hebben de Russen niet de minste kaas gegeten. Wisjinsky, hoewel zich tooiende met de weidse naam van minis ter van Buitenlandse Zaken, is niet meer dan een willoos dienaar die instructies ontvangt van het almachtige Polit-bureau, waar van de wereld nauwelijks weet, wie van dit bureau deel uitmaakt. Hier tiert de geheime diplomatie weliger, dan vroeger ooit onder enig Czaristisch regiem mogelijk was. Toen hadden we nog in eik geval een Doema in Rusland, die de gelegenheid had de regering over bepaalde zaken in het open baar verantwoording te vragen. Het Polit-bureau in Rusland is aan niemand verantwoording schuldig, de z.g. volksvertegen woordiging in Rusland gekozen, is niet anders dan een clique, die slecht bijeenkomt als z;j opgeroe pen wordt en die elk recht van vragenstellen zelfs mist, laat staan tot het uitoefenen van cri- tiek. Zij mag alleen door een ap plaus beamen, wat haar wordt voorgelegd, precies als bij de be ruchte Rijksdag van Hitier het geval was. Maar dank zij deze ondemocra tische geheime diplomatie, tasten wij omtrent Rusland bedoelingen volkomen in het duister en dit wordt nog erger, omdat, zoals ook nu weer in Parijs, alle eisen der logica, bij een beoordeling van een Russisch optreden, voor zover dit te observeren is, volkomen falen. Zo kunnen wij omtrent de vraag, waarom de Russen zo aan drongen op deze Vier Mogendhe- denconferentie in Parijs en een maal daar aanwezig alles nalieten deze te deen slagen, alleen maar gissen. Een ook mssr enigszins betrouwbaar antwoord niet mogelijk. hier Steeds weer het veto Het grote struikelblok, waarop ook nu weer elke poging om tot overeenkomst te komen, strandde, was de eis van Wisjinsky, dat alle voorstellen door de gezamenlijke Kommandatura in Berlijn aange nomen, aan een veto onderwor pen zouden zijn. Deze eis kwam dus practisch hierop neer, dat alleen op <fyze bijeenkomst beslissingen konden worden genomen, waarmee Rus land het volkomen eens was en dat alle andere beslissingen door het Russische veto gecasseerd zouden woidcn. Dat de Geallieerden er niets voor voelden zich op deze wijze te laten binden aan Russische leiband, lag toch voor de hand en ook in Moskou zal men in dit opzicht geen enkele illusie ge koesterd hebben Nog op de ste bijeenkomst van de Ub1*-1» welke dit voorjaar is gehouden, is door alle landen, behalve Rus land en zijn satellietstaten, ern stig geprotesteerd tegen het mis bruik, dat Rusland steeds maakt van het veto-recht, waardoor de UNO is verworden tot een volko men machteloos lichaam, dat geen enkel probleem kan oplossen Want elke oplossing, die dc Rus sische minderheid niet volkomen zint, wordt getroffen door een veto en elke oplossing, die alleen de goedkeuring krijgt van de Russische minderheid, is onaan nemelijk voor de grote meerder heid van de UNO. Na deze ervaringen konden de Russen dus op hun vingers natel len, dat Amerika, Engeland .en Frankrijk er niets voor voelden, dit ongelukkige veto-recht nu nog eens te gaan uitbreiden m Berlijn. Men wist te Moskou dan ook heel goed, dat het stellen van de- ze eis, noodzakelijk moest leiden tot een torpedering van de door de Russen zelf, met zoveel aan drang, bijeengeroepen conferen- tie. Het pleit intussen voor de gro te ernst, waarop men van de zijde der geallieerden, de volkomen mislukking wilde voorkomen, dat de Amerikaanse minister Dean Acheson hier een bemiddelings- voorstel deed, om het veto-recht alleen te beperken tot die voor stellen, die direct het Russische bestuur en de Russische zóne be die voor heel Berlijn of Duitsland troffen, maar niet de voorstellen, golden. Maar Wisjinsky weigerde op dat compromis in te gaan Be- vin, die altijd rondborstig is, als hij kwaad wordt, betoogde toen, dat aanneming van het Russische voorstel betekende, dat een be noeming van een politieagent in West-Berlijn, niet door zou kun nen gaan, als de Russen tegen deze man bezwaren hadden, waarop Wisjinsky alleen ant woordde, dat dergelijke veto-be slissingen wel niet zouden voor komen. Waarmee hij dus de mogelijk heid wel erkende. Dat de geal lieerden na de vier jaren erva ringen met Rusland, niet zo op timistisch waren, zal men begrij pen. De hoop is nu nog, vooral in Franse bladen komt dit tot uiting, dat de Russen alleen maar een pckerspel spelen en wanneer ze zien, dat de mislukking definitief is. nog wel water in hun wodka zullen doen. Omdat, zo redeneren de Fransen, de economische toe stand in de Oostelijke sectoren van Berlijn en Duitsland zo ern stig is, dat de toestand onhoud baar is. Maar, zoals we boven reeds zeiden, de logica, hoe sterk ook, is bij een toepassing op de Russische houding, altijd een zeer onbetrouwbaar instrument geble ken. Ernstige economische gevolgen van dit Russische spel De verwachting, dat deze con ferentie van Parijs, waarin voor de eerste maal, na de breuk in begin 1943, de Grote Vier weer gemeenschappelijk bijeen kwa men, een einde zou maken aan de koude oorlog, zal zeer waar schijnlijk dus niet verwezenlijkt worden. Nu is het gevaar momen teel niet zo groot meer, dat deze koude oorlog zal overgaan in een z.g. hete oorlog, maar het hand haven van deze koude oorlog, is toch ook ernstig genoeg. Al was het alleen maar door de economi sche ontwrichting, welke zij on vermijdelijk met zich meebrengt. Hoe ernstig deze gevolgen zijn, heeft de directeur-generaal van het Internationaal Arbeidsbureau David Morse, nog eens duidelijk aangetoond, toen hij de wereld waarschuwde, welke economische gevolgen de internationale politie ke spanning met zich meesleept. Morse wees er op. hoe de economi sche politiek nauw verbonden is aan de strategische behoeften ener zijds, maar oko aan de onzeker heid op politiek terrein. De huidi ge internationale spanning, die in 1948 zeer duidelijk merkbaar was, heeft enerzijds geleid, dat tal van krachten van het productieproces onttrokken zijn voor de militaire dienst, terwijl anderzijds de pro ductiecapaciteit in Europa en ook in de Ver. Staten sterk geremd wordt door de politieke onzekerhe den die zijn gerezen in verband met de oorlogsgeruchten. De on dernemingszin wordt door dit alles in hoge mate geremd en- zo neemt de werkloosheid overal weer toe, omdat verschillende ondernemin gen ,die gaarne zouden uitbreiden, dit niet aandurven. Morse weer legt daarbij tevens de dwaze bewe ringen, dat de Westerse mogend heden zouden drijven naar oorlog, want de economische gevolgen van deze oorlogsdrijving drukken in hoofdzaak op de economie van de Ver, Staten, Engeland en andere Westerse landen en beperken de welvaart van de arbeiders daar aanzienlijk. Dit is ook wel in de Russische satellietstaten het geval maar voor zover men uit die lan den over cijfers beschikt en men is daar met statistische cijfers, voor zover deze niet dienen voor de eigen politiek-propaganda, zeer karig, is daar de economische toe stand zo veel slechter voor de ar beiders dan in de Westerse landen, dat een daling van dit peil in het Westen, voor deze comm. regerin gen politiek niet onvoordelig is. Morse wijst er verder op, dat een koude oorlog aan Rusland brengt, van de vele voordelen, welke de is het mindere rendement van het Marshallplan. Zou dit voor de vol le 100 pet. slagen, dan wordt de te genstelling tussen arbeiders in het Westen en Oosten zo groot, dat de communistische regering zelfs met de meest wrede terreur de" toe stand niet meer in de hand zou kunnen houden. Daarom moet de Marshall-hulp zoveel mogelijk mislukken en de koude oorlog is daarvoor een pro baat middel. Ook daaro mis het zo krankzinnig om te beweren, dat Amerika de koude oorlog aanwak kert, want zij is voor de Ver. Sta ten de grofste handicap. Morse wijst er verder op, dat wanneer deze oorlog nog lang voortduurt, een inflatie in verschillende Wes telijke landen onafwendbaar is, het geen voor milioenen arbeiders weer nieuw eontberingen betekent. .Tenslotte is het meest sombare in dit rapport van McVe, dat hij eerlijk erkent, dat hij wel de oor zaken kan aangeven van de econo mische verslechtering in Europa, maar geen wegen ter verbetering. Naast likwidatie der overzeese be leggingen, naast de verliezen door de scheepvaart gelede'! twet facto ren, die zeer ernstig tot de verar ming van tal van landen hebben bijgedragen, waarbij hij allereerst Nederland noemt en dan Frankrijk en Italië, wordt het economisch her stel. ondanks de milliarden van de Ver. Staten, bemoeilijkt, door de vrees voor de nieuwe oorlog. Deze oorlogsdreiging is momenteel de groofstg oorzaak van de economi sche verslechtering en deze kan alleen door de Europese staatslieden worden opgeheven, doordat die el kander vinden en een vredespoli tiek gaan voeren. Maar zoals onze lezers uit boven staande beschouwingen blijkt, heeft do halstarrigheid van Rusland voor bodem ingeslagen, lopig deze verwachtingen weer de Labour publiceert zjjn verkiezingsprogram. In Blackpool heeft de Britse La- bourparty in he.t afgelopen week end haar jaarlijks congres gehou den, dat in hoofdzaak was gewijd aan het vaststellen van de hoofd lijnen van het verkiezingsprogram, waarmee Labour het volgend jaar de spannende race om de meerder heid in het Lagerhuis, zal trachten te winnen. Sir Stafford Cxipps, die niet ten onrechte Engelands IJze ren kanselier wordt genoemd, heeft op dit congres de stormklok geluid en hij heeft daarbij de moed niet gemist, de Engelse arbeiders eens precies te zeggen waarop het stond. En dat was niet alleen een aanma ning, dat wil men dn Engeland weer tot de oude welvaart komen, men nog enige jaren door een zure ap pel moet heenbijten, door langer arbeid en opvoering van de pro ductie, maar vele socialistische eisen zullen de eerste jaren niet verwezenlijkt kunnen worden. Van hogere lonen kon geen sprake zijn de subsidies op de levensmiddelen zullen moeten verdwijnen en de Re gering zal een stap naar rechts moeten doen, om de middenstand niet van zich af te stoten, want zonder de huly van deze machtige groep der Engelse bevolking, zal iV Labourregering haar taak niet voort kunnen zetten. De gemeente raadsverkiezingen hadden bewezen, dat deze groep weer was overgelo pen naar de conservatieven, tenge volge van enkele socialisatie-/naat- regelen der regering en raakte men het vertrouwen van deze groep kwijt, dan kwamen de conservatie ven aan het bewind en waren de arbeiders veel meer achteruit. Opvallend was, dat deze rede. die voor de arbeiders in Blackpool aan wezig, allerminst als ..zoef gevoois" in de oren klonk, bij dit gediscipli neerde congres een goed onthaal vond en door een grote meerderheid werd ondersteund. Terwijl linkse oppositie-elementen uit de partij gestoten werden. Op het Engelse volk, d|t blijkt duidelijk uit de Engelse pers, heeft dif congres een goede indruk ge maakt en het is niet onwaarschijn lijk, dat Blackpool dc conservatie ven aa'Ag de winS uit de zeilen genomen heeft. J. H. Tegenwoordig is er weer wol ge noeg te krijgen, zodat, er weer veel gebreid wordt, maar wanneer die wollen truien óf vesten weer gaan slijten, de ellebogen door de mou wen komen gluren of iets dergelijks dan veroorloven de tijdsomstandig heden ons allerminst deze kleding stukken maar weer af te danken! Dan zinnen we weer op middelen om het euvel zo goed mogelijk te herstellen teneinde bij onze kleding zo zuinig mogelijk met materiaal te zijn en toch een welverzorgd aan zien te bewaren. Voor het herstellen van breiwerk kunnen we kiezen tussen twee me thodes, opbreien of mazen. Ik voor mij prefereer de laatste werkwijze,, wanneer we dit werk goed en nauwkeurig doen dan verkrijgen we het beste resultaat op een pret tige manier. We beginnen dan met het gat of de versleten plek vierkant uit te knippen. We verwijderen de daar bij achtergebleven losse halve ste ken. Nu kunnen we de spansteken aanbrengen, we doen dit met wol van een contrasterende kleur en aan weerszijden twee stoken breder dan het gat. dif alles is op de te kening duidelijk te zien. Nu begint het eigenlijke mazen, dat wil dus zeggen, dat we met de naald nauwkeurig de breisteek na bootsen. We mazen van rechts naar links. Bii de eerste toer grijpen we steken in het oude werkstuk, bij de tweede keer moeten we eveneens van rechts naar links werken, het waarom begriini u gauw genoeg wanneer, u het anders probeert, hiertoe draaien we dan het werk stuk om. deze toer werken we nu op dc spandraden. ZONDAG 12 JUNI Htt vsyjquM II 415 M- K.K.O.: 8.00 Nieuws, 3,1b Orkest, Hoogmis; N.C.R.V.: 9.30 Nieuws. 9.4510.00 Strijkorkest; I.K.O.R.: 10 0011.30 Kerkdienst: N.C.R.V.; 11.30—12.15 Orgel; K.R.O,: 12.15 Apologie, 12,35 Viool en piano, 12.40 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Pianorecital, 14.30 Gesprekken met kunstenaars, 14.40 Kamerorkest, 15,10 Groot wild in de Bataklanden, 15.20 Kamerorkest, 15.40 Orgel, 16.10 Sportreportage, 16.2517.00 Vespers; N.C R.V17.00 Kerkdienst, 18.30 Orkest, 18.50 N.C.R.V.-koor, 19.15 Kent gij uw bijbel9 19.3019.45 Nieuws; K.R.O.: 19.45 Cello en piano, 19.50 Iri 't Boeckhuys, 20.05 De gewone man. 20.1222.37 Uit en Thuis, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Avondconcert. HILVERSUM I, 301 M. V.A.R.A.: 8.00 Nieuws, 8.15 Post- duivenberichten, 8.17 Socialistisch strijdlied, 8.20 Orkest, 8.30 Rusten zonder roesten, 8,40 De Krekels, 9.10 Postduivenberichten. 9.15 Men vraagt9.45 Spreker, 10.00 Meester-trio, 10.30 In de tuin der poëzie, 10.50 De Jonge Flierefluiters, 11.15—12.00 Triangel; A.V.R.O.: 12.00 Nieuws, 12.15 Etalage van de sport- winkel, 12.45 Een vóórwedstrnd .n zang en muziek, 13.25 Dencmarken- Nederland, 15.50 Even afrekenen, 16.00 Orkest, 166.30 Lawntennis Bond, 16.5017.00 Sport-revue; V.A.K.A.: 17.00 Accordeonorkest, 17.20 De Stem des Volks, 17.40 Kwartet Jan Corduwener, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30—19.00 Ned. Strijdkrachten; V.P.R.O.: 19.00 Kinderdienst. 19.3020.00 Bijbelver telling; A.V.R.O.: 20.00 Nieuws, 20.05 Veilig Verkeer. 20.15 Amusements muziek, 20.45 Hoorspel, 21.20 Om roeporkest. 22.05 Hersengymn., 22,35 Piano. 23.00 Nieuws, 23.15 Gr. pl., 23.3024,00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 13 JUNI HILVERSUM II, 415 M. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. pl„ 8.40 Kwartet, 9.15 Bezoek jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Commen taar kussengevecht, 9.45 Orkest, 10.30 Morgendienst, 11.00 Orkest, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Zangerecital, 12.10 Promenade orkest. 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12,33 Promenade-orkest, 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolmata. 13.45 Or. pi., 14.00 Schoolradio, 14.35 Concert. 15.30 Pianorecital, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gr.pl.. 17.00 Hef kleuterklokje klingelt, 17.15 School- zangwedstrijd. 18.15 Sportrubriek, 18.30 Orgel, 19,00 Nieuws, 19,15 Lees- lamp, 19.30 Actueel geluid. 19.45 Gramofoonmuziek, 20.00 Nieuws, 20,05 Proloog, 20.15 Met band en plaat, 21,00 Piano, 21.10 Spreker. 21.25 Sans Souci, 22.00 Strijkorkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondmelodieën, 23.40 Couranc Koor, 23.57—24,00 Sluiting en Wilhelmus. HUA'ERSUM I, 301 M, V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och- tendgymn., 7,30 Strijdlied, 7.33 Gr. pl., 8.00 Nieuws. 8.15 Orkest, 8.40 Orgel, 9.0010.00 Kamermuziek; V.P.R.O.; 10.00 Spreker, 10.05—10.20 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 Or kest, 10.30 Spreekster, 10.45 De Re genboog. 11.20 Piano, 11.40 Voor dracht, 12,00 Accordeola, 12.30 Me dedelingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Het Squi re Celeste Octet, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Orkest Malando, 14.00 Kamermuziek, 14.30 Spreker, 1*4.45 Zangvereniging, 15.45 Hoorsp., 16.55 Gr, pl., 17.00 De school is uit, 17.30 Piano-duo, 17.45 Regpringsuitz.. 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-Varia, 18.20 Louis Davids, 18.30 Ned. Strijdlr. 19.00 Belgisch vakverbond, 19.30 Vrouwenkoor, 19.45 Spreker, 20,00 Nieuws, 20.05 Spreker, 20.15 Con cert, 20.50 De Ducdalf, 21.10 Volks concert, 22.10 Benelux. 22.25 Kant tekeningen, 23.00 Nieuws, 23,15 24.00 Dansmuziek. Zo mazen we het gat dicht en na tuurlijk mej evenveel toeren als er oorspronkelijk waren! De bovenste toer grijpt weer in liet oude werk, zodat het gemaasde gedeelte hecht aansluit bij hej breiwerk. De draad kunnen we zowel naar boven als naar beneden afhechten. Nu halen we de spandraden uit het werk en wanneer we maar nauwkeurig te werk zijn gegaan, dan is er van al onze moeite en arbeid niets meer te zien en dat hebben we immers juist gewild! AnneMieke Majoor B. D. J. N. Breunesse heeft in een persconferentie bijzon derheden meegedeeld over de vier daagse afstandsmarsen, welke dit jaar van 26 tot en met 29 Juli in de omgeving van Nijmegen worden gehouden. In de vier routes wordt slechts een kleine wijziging aangebracht. Op de tweede dag gaan de 55-ers ditmaal door de kom van het dorp Druten. Het gecorrigeerde gebied in de gemeente Ubbergen-Beek is niet in het parcours opgenomen. Tot de deelnemers behoren o.m. twee Belgische detachementen, te weten een van de parachute- en De vaste stemming, welke het eind van de vorige Beursweek ken merkte, heeft zich in de afgelopen week niet kunnen voortzetten. Ge deeltelijk moet de oorzaak worden gezocht in enkele tegenspraken van de berichten over mogelijke munt- eorrecties, waardoor het publiek zich wat terughoudender heeft ge toond. Dit blijkt wel ten duidelijk ste uit de omzetten in aandelen, die van plm. f 1.800.000.terugliepen tot plm. f 1.300.000.Ook de be sprekingen van de Grote Vier te Parijs vlotten nog niet al te but. De hoop, dat men daar. wat nader tot elkaar zou komen, schijnt nu niet direct in vervulling te zullen gaan. Tenslotte geven de berichten uit Indonesië ook nog geen reden tot optimisme. Gezien dit alles be hoeft het ons niet te verwonderen, dat de Beurs haar afwachtende houding maar weer heeft ingeno men. De over het algemeen gun stige jaarverslagen worden blijk baar oor kennisgeving aangeno men. Merendeels zijn de resultaten beter dan het voorafgaande jaar en in vele gevallen heeft men dan ook een hoger dividend uit kunnen ke ren. Het jaarverslag van de Ko ninklijke voldoet zeer zeker aan de gestelde verwachtingen en waren de dividend-stopvoorschriften niet meer van toepassing, dan had onge twijfeld op een hoger dividend dan 9 pet. gerekend kunnen worden. Er is inmiddels een kleine verfijning in de dividendstopregeling aange kondigd. waarvan vooral Maat schappijen met grote eigen vermo gens in de gelegenheid zullen zijn een hoger dividend uit te keren. Hoewel dit nog maar een zeer bescheiden stap in de goede rich ting betekent, schijnt men bij de bevoegde instanties langzamerhand wel overtuigd te worden, dat een meer soepele toepassing van de dividendbeperking allerwege een gunstig onthaal zou vinden. Gezien de vasthoudendheid, die Minister Lieftinck kenmerkt, mag de nieuwe bepaling zeer zeker als een vooruitgang worden gezien. Een ware dividendenstroom is thans losgekomen en in vele geval len wordt het dividend, hetzij ge heel. hetzij gedeeltelijk in nieuwe aandelen uitbetaald. Hoewel dit voor aandeelhouders een voordeel betekent wat betreft het rendement (immers het stockdividend brengt gewoonlijk meer op dan hét vast gestelde dividendpercentage) blijkt dit systeem toch geen haussemotief te zijn, omdat men van het stand punt uitgaat, dat het uitstaande aandelenkapitaal daardoor wordt verhoogd en dus voor de volgende jaren een groter kapitaal in de winst moet delen, waardoor de spoeling dunner wordt. Vanwege het Pinksterfeest was deze beursweek weer een dag kor ter, maar veel is er niet aan verlo ren gegaan, omdat de koersschom melingen van weinig betekenis wa ren. Voor Indische fondsen was de stemming over de gehele linie wat zwakker, met koersverliezen van 2 een van de Commando-troepen. Lu xemburg wordt door een detache ment infanterie vertegenwoordigd. ®m meer luister te geven aan de marsen zal een Belgisch muziek corps, ter sterkte van 60 man, uit de Belgische bezettingszone in Duitsland, naar Nijmegen komen. Voor de traditionele vlaggenpa- rade zullen detachementen uit de Beneluxlanden uit de kazernes naar het paradeveld op de Wedren trekken. Verwacht worden voorts Franse, Engelse, Zwitserse, Noorse Zweedse, en wellicht ook Oosten rijkse deelnemers. De Benelux-gedachte in de sport, gebaseerd op het Olympisch ideaal van onderlinge vriendschap, steu nend op wederzijds vertrouwen, zal gedurende deze vierdaagse in het bijzonder op de voorgrond worden ebracht. Voor de vierde en laatste dag, de route naar Cuyck en Gen nep, zullen voor de overgang over de Maas bijzondere verkeersmaat regelen worden getroffen. De Rijkswaterstaat zal op 29 Juli, van des morgens 11 uur tot des namid dags 2 uur de pontonbrug voor Cuyck in de Maas leggen. Met het oog op de drukke scheepvaart, kan de brug niet langer in de rivier blijven liggen. Nadien worden ex tra vaarten ingelegd door de mo torpont, en de Marine-autoriteiten zullen zorgen voor landingsvaartui gen. Twee deelnemers zullen voor de 25ste maal de vierdaagse mee lopen, n.l. de heren Dinkhuizer van Cursor uit Den Haag en de oud- KNVB scheidsrechter H. v. d. Kaa uit Elden. De inschrijving voor de vierdaag se sluit definitief op 1 Juli. HET FINSE ELFTAL TEGEN NEDERLAND Het Finse elftal voor de wed strijd tegen Nederland op 16 'Juni te Helsinki is als volgt samenge steld; Doel: Sarnola: achter: Martin en Myntti; midden: Asikainen, Pvlk- koenen en Ventjaervi; voor: Lilja, Rytkoonen, Reunanen, Vaihela en Lehtovirta, tot 4 pet. Ook de Scheepvaartwaar den brokkelden iets af. Tegen het midden van de week bleek er wat meer belangstelling te bestaan voor Koninklijke, Unilever en Philipslampen, doch het behaal de koersavans ging alras weer ver loren. Papierfabrieken Van Gelder, die vanwege de Prijsbeheersing een boete van f 850.000.tegen zich hoorde uitspreken, reageerden met een koersverlies van slechts enkele punten. Het vermoeden ligt voor de hand, dat met deze uitspraak wel reeds rekening is gehouden. Voor binnenlandse bankaandelen trad enige vraag op, waarvan voor al Amsterdamse en Rotterdamse Bank profiteerden, met een winst van resp. 2'/i pn 3'/> pet. Aandelen De Twentsche Bonk uiteindelijk onveranderd op 160 pet. De Staatsfondsenmarkt was we derom goed prijshoudend. 33' pet- lening 1947 evenals 3 pet. Grootboekschuld 1946 op 98 pet. 3 pet. Investeringscertificaten op 981/8 pet. Dollar-obligaties wisten zich ook goed te handhaven. Er dienden zich deze week geen nieuwe emissies aan. Naar verluidt zal de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. binnenkort met een aandelenuitgifte aan de markt ko men. De New-Yorkse Beurs bleef vrij wel onveranderd. C. MIJN HARDTJES wekken op bij geestelijke en lichamelijk vermoeidheid en verdrijven allerlei p ij n e n. Hoewel geneigd het feest van de Allerheiligste Drieëenheid het sluit stuk te noemen van de Paaskring, de punt achter de liturgische feesten zin, geloof ik dat het juister is, met dit feest de andere helft van het kerkelijke jaar te beginnen, de helft namelijk die we nogal neutraal en kleurloos noemen „de tijd na Pink steren". ok daarin worden heilsge heimen herdacht, wondere myste ries, maar het leven van Jzus is afgesloten. Hij is ten hemel opge stegen. Als eerste geheim wordt herdacht de Drieëenheid. Dit wordt genoemd een „mysterium stricte dictum", wel ke geleerdheid betekent dat geen schepsel in staat is dit geheim te doorgronden. Het is zo hoog en zo vreemd, zo zonder gelijkenis met iets van de aarde, dat we, nu het bestaan ervan kennen en dagelijks gelijden in het Kruisteken, slechts enige voeten diep kunnen graven naar de kern van het mysterie. Die paar voeten zijn echter de moeite •waard, al was het maar hierom, dat we weer even gewaar worden dat God de Onbegrijpelijke blijft en geen mensenverstand de sleutel be zit van zijn Geheim (Suhard, Gods besef). Het is dan ook niet goed ons te houden bij hetgeen we begrijpen. Deze parel is een bewijs van Gods goedheid; het betaamt ons niet hem als waardeloos terug te werpen in zee (Augustipus). Bezinnen we ons derhalve op het mysterie van de goddelijke Drieëeenheid. Zonder enige beschouwing stelt de katechismus vast: De drie goddelijke Personen zijn één God, omdat Zij alle drie één en hetzelfde goddelijke Wezen hebben (Antw. op vr. 20). Eén goddelijk Wezen, dus één God. Eén menselijk wezen, één men selijke natuur, dus één mens. Van zelf. Het kan niet anders. Maar die éne goddelijke Natuur is eigen aan de Vader, dus de Vader is God; en eigen aan de Zoon, dus de Zoon is God; en eigen aan de H. Geest, dus de H. Geest is God. Eén Natuur, dus één God. En toch is de Zoon niet de Vader, noch de H, Geest; en evenmin is de Vader de H. Geest. Drie onderscheiden Personen, die gedrieën hetzelfde goddelijk Wezen bezitten, zonder verschil in vol maaktheid, Dit alleen onderscheidt, niet scheidt, Hen: de Vader brengt eeuwig de Zoon voort en de Vader en de Zoon eeuwig de H. Geest. We schrijven het neer als een zin die we verstaan. We bidden het in de Credo van de H. Mis. Maar welk een mysterie! Welk een diepte van goddelijke Wijsheid en daarom van goddelijke onbegrijpbaarheid. De Zoon Spiegelbeeld van de Va der, Die Zichzelf kennend, heel die volmaakte kennis uitspreekt in de Zoon, het Woord, wezensgelijk aan de Vader. Tussen de Vader, Zich kennend in de Zoon, en de Zoon, evenbeeld van de Vader, is een wils- drift, een liefde, goddelijk, zelfstan dig. eD H. Geest, Liefde-ademing van Vader naar Zoon en van Zoon naar Vader. De wil kruigt omhoog tc zuchten: woorden, woorden, zinloze woorden. Zo is het niet. God, één en drie, laat zich kennen aan zijn vrienden. Dankbaar herdenken we Zijn ge heim en bidden: VAN 'N HULpMöVot? I?|/-etJNLWMEI?öTlM/f7Mc;Tö/f- ,r?i)Tui<hBELmw(7K(i(MY7 (T[f GBBN MoYoKFIEYf V NOEP WET. EN (U0 MAAR AFWACHTEN Wlfc'T WINT..- V"* INYU^ZN C00OÖT U ÖEfrfJ? METUWHULpPOoYor? tfvjDÉN TENMINST^fllSU'T^O^ VO&T eeuwen der nu en altijd, in in de eeuwen. Amen. P. C. DRACHTEN. Feestdagen deze week: Maandag 13 Juni. H. Antonius van Padua. Dinsdag 14 Juni. H. Baselius de j Grote. Eer aan de Vader, de Zoon en de Donderdag 16 Juni. H. Sacraments- H, Geest; zoals het was in het begin, I dag. door H. VöLMEK FEUILLETON 51 Lui, die nooit met helers te doen hebben gehad, worden door hen in de nek gekeken, maar zelf weten ze drommels goed aan hun volle trek te komen. Een millioen francs is 't hoogst waarop wij kun nen hopen. Willen we die prijs ma ken, dan moeten we 't geluk heb ben tegen iemand als Lundqvist aan te lopen, en dat zal niet mee vallen. Ik heb hem geen haar op 't hoofd gekrenkt: 't zou in strijd met onze belangen zijn geweest." Hij legde 't halssnoer in 't étui en stak het in de binnenzak. „Ik zal jullie waarachtig geen hak zetten. Een kleine moeite voor Paula of jou, de politie op te bellen en ik ben 't geschoten haasje. Waar of niet?" Folmer knikte. ,,ïk zou het ook denken." „We gaan er bjj zitten en drin ken een groc. De rum staat in de keuken. Paula voor warm water heb ik al gezorgd. Wat 't forceren van de brandkast in 't „Sint Olaf" betreft de liftjongen heeft me niet gezien, ik liet geen vingeraf drukken achter. De politie meent met beroepsinbrekers te doen te hebben, van die kant dreigt dus geen onmiddellijk gevaar. Slechts één is er, die het ons lastig kan maken Söderman. Welnu, aan ons te zorgen, dat hij ons niets meer in de weg legt." „Als het dan maar beter wordt ingepikt dan de vorige maal," hoonde Folmer. „Ik heb een idee, Paula laat d'r haar blond verven, troont hem mee naar een afgelegen plek en „Merci", viel zij Klausen bits in de rede. „Ik mag nóg zo'n vaardige tranformatieartiste zijn in 't ge wone leven komt er heel wat meer voor kijken dan op 't toneel. Sö derman heeft me nu driemaal ge zien: als de dikke grijze matrone Hangö, als de roodharige mevrouw Klausen en in mijn normale uiter lijk. Ik waag me geen vierde keer. Trouwens: Söderman zou de groot ste sukkel zijn, die op twee benen rondloopt als hij, na hetgeen hem in de Maxim Bar overkwam, zich zó gauw weer door een vrouw liet lijmen." De hotelklerk gichelde. „Waarbij we niet moeten vergeten ,dat hij verliefd is! Zijn aangebedene heet Karlsson. Zij belde hem vandaag op voor een tête-êi-tète in de win tertuin van 't Grand Hotel te Salts- jöbaden. Ik weet het yan de tele foniste." „Karlsson. Hoe is haar voor naam?" informeerde Klausen. „Mij onbekend. Op een avond is zij in 't „Sint Olaf" geweest met de Kalundby's en nog iemand. Ze brachten een bezoek aan baron en barones de Béringuard, Een bijzon der knappe blondine." „Een ogenblik! Even telefone ren!" Klausen draaide een nummer „Spreek ik met 't appartement van mejuffrouw Schroder?" vroeg hij zodra de verbinding tot stand was gekomen. „O, ben jij het zelf, Emilia? Hier Hugo Kiausen Ja, het is laat ,ik weet het, maar daar kijkt iemand, die gewoon is van de nacht 'n dag te maken niet op, wel? Ik bof, dat ik je thuis tref. Jij dineerde met Lundqvist, een dame en een heer in Royal, kort vóór'eèn poging werd gedaan, Gunnar van 't leven te beroven: 'n poging, die maar al te wel is ge slaagd, want gisteravond overleed hij. Kan één van de lui, die met hem uit waren, als dader ip aan merking komen?Neen, neen, dat jij zo gemeen zoudt zijn ge weest, heb ik geen moment ge loofd!Ei, ben je niet tot het einde gebleven .omdat je tipsy was en bracht meneer Solange je naar huis? Wat deed de andere dame? Hield zij Lundqvist gezelschap ?en O ja? Hoe heet zij?Marianna Karlsson, zeg je? Waar hangt zij uit?Ah, is zij mevrouw Ka- ludby's secretaresse Herinner je je nog wat zij droeg?Een wijnrode avondjapon, welzo. Ver der?He? Je was zo lang in haar gezelschap en weet niet eens, wat voor mantel zij aan had En fin! Bedankt, Millie! Kruip nu maar gauw in je mandje, dan zie je er morgen als een roos uit!" Klausen legde de ontvanger neer, stond een ogenblik peinzend bij 't toestel en hernam daarna zijn plaats. „Wat sloofde jij je bij Millie Schroder uit, zeg!"'smaalde Paula. „Van haar zotteklap zul je niet veel wijzer zijn geworden!" „Daarin vergis je je. Zij verstrekte waardevolle inlichtingen en 'k ze gen de ingeving, haar op te bellen. De politie speurt naar de jonge blonde vrouw in wijnrode avondja pon en met zwartfluwelen mantel, die bij Gunnar Lundqvist in de taxi zat en er van wordt verdacht hem te hebben vergiftigd. Hoogst op merkelijk, dat Marianne Karlsson die nacht in zijn gezelschap ver keerde! Zij is blond, zij was ge kleed in wijnrode avondjapon; ik wil wedden, dat zij ook een zwart fluwelen mantel droeg. Alles wijst er op, dat Marianne Karllson de gene isT die de politie zoekt. Söder- man's aangebedene ontpopt zich als moordenares!" „Ik wens niets liever dan dat zij er in loopt en hij er hij," gaf Fol'- mer toe. (Wordt, vervolgd), Op Dinsdag 14 J Eerw. Heer B. W van de paroch te Zuid-Schermer ken, waarop hij 25 H. Priesterwijdlnf Zondag 12 Juni z priesterfeest op worden gevierd. Pastor Kloes Wf 1900 en priester ge was 3 maanden f R.K. Weeshuis te daarna kapelaan, te Bovenkerk, Roti laas)). Delft <H. i merend, 's Graven en Rotterdam (H. ook aalmoezenier gevangenis. Op 16 hij als pastoor naa Zaterdag 11 Jun zal de jubilaris b worden afgehaald, hij bij de kerk ve: een plechtig lof ze Zondag om 10 ur SPORTDA LIMMEN Zor zal de K.J.B. een organiseren op i R.K.V.V. Llmmen weg. Het programma in de vorm van w de K.J.B. van Heil handbal- en een 1000 Meter veldl sprint, en estafe wordt opgeluiste marsmuziek met vi roeper. Aanvang 1 HET CAS DER KIN BURGERBRUG dorpsgroep" heeft nomen een mystc bekende Franse Gheon, n.l.: „Het kinderen". Myster hier op te vattej mysterie, geloofsg neelstuk omlijst r wijze de H. Ei werk zal opgevoe: het kader van de ter gelegenheid plechtige H. Mis priesterzoon uit de Weleerw, Patc mor O.Carm. Er voeringen worden lijk twee voor v< een voor de jeugd nen hebben als n gratis toegang. Hugo-Boys-p HEERHUGOWA Voor a.s. Zondag z wedstrijden vasti Boys 1— P.S.C.KJ] go-Boys 2L.S.V.' L.S.V.V. 3Hugo- Grasshoppers jun. jun. a 1 uur. Voor het eerste een belangrijke w willen zij in de ronde blijven, dai overwinning void lijkspel heeft de wonnen. Ook de len wij aanmoedig langrijke wedstrijd Het zal er spanr Zaandammers zijn Scheidsrechter S. Het tweede hee derde, een vri wedstrijd te speler De geleider van h Groen. De junioren gaa woud onder leidir selaar. De adspir; en mogen het spe tere broers beki.jki stellingen, zie het Het meest tijdroi of uitdunnen van van de druiven h Westland met nr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4