VERF Lagere Landbouwschool in de Schermer Helderse sport ontwikkelt zich in goede richting Prijzenswaardig cultureel streven Enorr Hilve Ei I van Dansschool Siebeling KUNSTENAARS IN NOOD PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN THEO GROOTHUIZEN Zn. - Alkmaar Contact met buitenwereld blijft van groot belang Nationaal Muziek concours in Hoorn Het rhythme van de menselijke beweging Opruir vord< Maandag 13 )uni 1949 ONTVANGST TEN STADHUIZE Van oud-officieren en oud-onderofficieren ALKMAAR Een kern van oud' officieren en oud-ondcrofficieren van IIII depot luchtdoelartillerie, die tijdens do mobilisatie in en om Alk maar gelegerd waren, kwam Zaten dag in reünie bijeen in Paviljoen „Kinheim". Zij hadden voor hun jaarlijkse reünie Alkmaar als stad van samenkomst gekozen, omdat het dit jaar 10 jaar geleden is, dat zij door de Alkmaarse burgerij gastvrij werden ontvangen. Des middags werden zij officieel door het ge meentebestuur op het stadhuis ont vangen, waar burgemeester Wytema de reünisten in een geestige toe spraak welkom heette. De Alkmaar se garnizoenscommandant, Majoor Houbolt. was bij de ontvangst aan,- wezig. De voorzitter der reünisten, Ir. J. P. Corver, dankte het gemeen tebestuur en wees op de vriend schapsbanden tussen Alkmaar en de luchtdoelartillerie, die resulteren uit het verblijf der reünisten alhier tij- - dens dc mobilisatie. De burgemees ter leidde de gasten door het stad huis rond. De oud-onderofficier M - Klafter sprak woorden van dank voor de hartelijke ontvangst Op het pro' gramma der reünisten stond een be zoek aan de Waag en daarna jen gezellig samenzijn in Paviljoen Kin heim. alwaar zij de viering "'an het tweede lustrum hunner vereniging met een feestelijk diner besloten Aaanrijding ALKMAAR. Gistermorgen om 7.20 uur kwam een NACO-bus van de Kanaalkade, de Friese brug op gereden. Bij het afremmen weiger de de voetrem. De chauffeur wist echter nog met de handrem erger te voorkomen, doch kon niet ver hinderen, dat twee rijwielen werden geraakt. De bus werd aan de voor zijde beschadigd, de rijwielen be kwamen' eveneens lichte beschadi- ging- Ernstige baldadigheid ALKMAAR. Tegen 15 jeug dige personen werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van art. 461 en 424 van het Wetboek van strafrecht. De jongelui afkomstig uit de omgeving van de Hoeverkade hadden zich op het terrein van een wasserjj aan de Westerweg begeven, waar zij ver schillende baldadigheden en vernie lingen pleegden. Zij hadden o.a. graszoden in een stoomketel ge gooid, hetgeen gelukkig tijdig door de machinist werd opgemerkt, zo dat tamelijk ernstige gevolgen kon - worden voorkomen. JUBILEUM H. HAIJTEMA Pz. In de vrij druk bezochte jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Alkmaar op 10 Juni j.l., onder voorzitterschap van de heer H. Haijtema Pzn., die zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid herdacht, werd deze namens het bestuur, personeel en leden op tref fende wijze door de heer Mr. A. Schenkeveld, waarnemend-voorzitter van genoemde vereniging, gecompli menteerd voor het vele en goede werk, door hem verricht. Later op de avond werd de heer Haijtema door het bestuur en personeel der christelijke scholen te Alkmaar in meer intieme kring gehuldigd. Ingekomen personen ALKMAAR. (Over Mel>. F. Algra, fabrieksarb., Ger. K. van Warmerhuizen n. Stuartstraat 32; G. T. Kwast, dienstbode, R.K. van Akersloot naar Hoeverweg 5; J. W. v.. Mourik, kellner, N.H. van Zaandam naar Langestraat 70; J, L. Postma, lasser van Den Helder naar Groot Nieuwland 45; P. J. v. d. Smissen, dienstbode, R.K. van Berkcl en Rodenrijs naar Forestus- straat 31; H. W. Rauwerda-Kool N.H. van Middelharnis naar Mau- ritskade 14; C. A. Scherpenzeel dienstbode, N.H. van Hagestein naar Rozenstraat 36; Wed. H Weijte-Slijkerman, R.K. van Heiloo naar Uitenbosstraat 37; J. S. Ta kes, mijnwerker, N.H. van Heerlen naar Gashouderstraat 23; A. Ad miraal, perser, van Oudorp naar Ingelandstraat 7; P. Schipper, con ducteur N.S., Ger. G. van Zuilen naar v. d. Woudestraat 3; J. P. Si- monides, conducteur N. S., N.H. v. Leeuwarden naar Nieuwpoortslaan 73; R. de Vries, dienstbode, N.H. van Franeker naar Boterstraat 20; G. de Beurs, N.H. van Heiloo haar Spoorstraat 88a; N. P. Dekker, R. K. van Maarheeze naar Schager- straat 2; R. Kraakman, handelaar R.K. van Egmond-Binnen naar Westerweg 334 1; J. A. Th. Schuvit R.K. van Den Haag naar Dahlia straat 2; J. G. de Fouw-v. d. Berg van Barneveld naar Pr. Juliana - laan 14; P. Th. v. Djjkman, auto monteur R.K. en echtg. v. Amster dam naar Akaleistraat 8; K. H. v. d. Heuvel. Conducteur N.S. en ge zin .van Groningen naar Verdron- kenoord 5; J. P. de Jongh, los ar beider, N.H. van Schoorl naar Zeg- lis 179; A. M. E. Keuter, dienstbo de, R.K. van Hoorn naar Pr. Hen drikstraat 5; C. H. v. Kleinwee, conducteur N. S.. R.K. en gezin v. Utrecht n. v. d. Woudestraat 54a; M. M. v. Maarsehalkerweerd, cond. N.S. R.K. van Utrecht naar v. d. Woudestraat 54a; L. F. v. Meene monteur P.T.T. van Haarlem naar ,1e Landbouwdwarsstraat 17; Th. J. de Munnik, tekenaar P.T.T. van Haarlem naar Groene laantje 15a. BOEKHOUBUREAU L.T.B. De L.T.B. in het bisdom Haarlem, die behalve het Hoofdboekhoudbu- ieau te Haarlem, nog een bijkantoor hiervan in Goes heeft, opent bin nenkort in Alkmaar, Beverwijk en Delft eveneens een bijkantoor. Het Alkmaarse bijkantoor zal gevestigd worden in het, Landbouwhuls alhier. Directeur zal zijn de heer J. de Kort, PIANO-DUO Vrijdag 17 Juni a.s. zal in het Gulden Vlies een bijzonder concert worden gegeven, n.l. door het piano duo André de Raaff en Jacques Schutte. Een concert voor twee pia no's is hier zeer zeldzaam, zodat een grote belangstelling verwach ten. Karei Mengelberg schreef over dit duo: ..Ongetwijfeld het beste piano-duo van het continent. De Hollandse Wiener en Doucet." De altzangeres Lien Koster uit Den Haag zal het programma afwis selen, Uitgevoerd zullen worden werken van Liszt, Albeniz, de Falla. Gershwin e.a. Onfortuinlijke reis ALKMAAR. Zaterdag reed een wielrijder, de 50-jarige P., uit Broek op Langedijk, op de Friese weg, waar hij onwel werd en kwam te vallen. De politie heeft de man, die een hoofdwond nad opgelopen en bewusteloos was ge laakt, verbonden en naar net Centraal Ziekenhuis doen vervoe ren. Later is hij naar zijn woning overgebracht. Aangehouden ALKMAAR. Een 77-jarige Alkmaarder is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, daar hij zich schuldig gemaakt had aan misdrijven omschreven in ar tikel 247 en 239 wetboek van strafrecht. A.F.C.-NIEUWS A.F.C. adsp. a kampioen A afd. A.F.C. adsp. d kampioen B afd. R.K.A.F.C. tournooi Het eerste was prima, wij heb ben van een pittige wedstrijd ge noten. Dc adsp. a en d feliciteren wij met hun eerste prijs. Een prach tig resultaat! Jongens, jullie toon den wat jc waard was, maar nu niet groos worden, want jullie moeten nog veel leren, maar dat komt wel. A.F.C.-ers blijft trainen en het komt oké. De P.P.C.-er. Ongelukkige val ALKMAAR. Zondagmorgen reed een 14-jarige jongen op zijn fiets vrij snel door de bocht LimmerhoekBierkade, daarbij raakte zijn pedaal het wegdek. Hij kwam te vallen en bleef be wusteloos liggen. De juist passerende dokter v. Gilsen constateerde een ernstige hersenschudding en liet de knaap door de G.G.D. naar het Elizabeth Ziekenhuis vervoeren. Wilt U graag goede resultaten van Uw werk? Eist flan KWALITEIT8VERF DAT VERKOPEN WIJ VERDKONKENOORD 103 Platte Stcncnbrug (Adv.) In de Schenner bereidt de Holl. Mij. van Landbouw de stichting voor van een lagere landbouw school; het oog viel op het aan de polder toebehorende oude school gebouw te Stompeco'cn annex wo ning. thans bewoond door de pol- derbode. de heer Vlaming. In 1932 kocht de polder dit ge bouw van de gemeente Oterleek, destijds met dc bedoeling er t.z.t. een polderhuis in te stichten, doch mettertijd heeft men van deze plan nen afgezien. Dijkgraaf en Heemraden van de Schermer stelden in cle Zaterdag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van het polderbestuur voor. om het gebouw met woning en de erbij behorende 12 Are grond aan de gemeente Oterleek te ver kopen, voor hetzelfde bedrag, als waarvoor de polder het destijds van de gemeente kocht, n.l. f5.500. Er gingen enkele stemmen op, om het goedkoper te verkopen, en het waren do heren E. Govers en Schel ling, die daar voor voelden; een voorstel-Schelling, om het voor f3000.— te verkopen, werd echter met overgrote meerderheid verwor pen (slechts de heren Schelling en Hempke stemden hiervoor), waarna conform voorstel van D. en H. werd besloten. De bode zal een door de gemeente nieuw te bouwen woning worden toegewezen. Hij zal dan vel zijn boomgaard en tuin missen, doch hij krijgt dan een nieuw huis, zij het tegen een wellicht hogere huur. In 1634 bood het polderbestuur voor de kerk van Schermerhorn, een van de mooiste kerken in het centrum van Noordholland een ge brandschilderd raam a&n; ook de Uitwaterende Sluizen boden des tijds een van de elf ramen voor deze kerk aan. Thans moo n deze ramen nood zakelijk gerestaureerd worden en uit reverentie voor de daad van hun voorouders besloten de tegen woordige polderbestuurders, om een bedrag van f500.— beschikbaar te stellen voor de restauratie van het door de Schermer geschonken raam. De Uitwaterende Sluizen zullen Katholieke Vrouwenbeweging HEILOO Op Woensdag 15 Juni a.s. worden alle leden van de K. V. B. in het Brunogebouw verwacht. De G. A. zal dan een zeer belang rijk onderwerp bespreken, terwijl de heer J. Lammei's zal optreden met declamaties en humoristische liedjes. De leden worden verzocht een kopje mede te nemen. Na afloop zal een offertje gevraagd worden voor de naai-actie ten be noeve van dc armen. Als er ieden zijn, die textielpunten over hebben, dan houdt het bestuur zich aanbe volen. R. K. Erpcranto Vereniging ,,Sankta Willibrordo" HEILOO Op Dinsdag 14 Juni des avonds 20 uur zal in het St. Jo seph Gezellengebouw aan de Sta tionsweg do .oprichtingsvergadering plaats vinden van de R. K. Esperan- tovcr. „Sankta Willibrordo". De heer L. dc Jong. voorzitter van de landelijke bond „Nederlanda Ka- Iholiko", zal spreken over „De eigen taak van de Kath. Esperantobewe- ging". Verder zal een bestuur geko- «m worden, terwijl ,.De Tokkelaars" voor de muzikale omlijsting zorg dragen. Aangezien Esperanto steeds meer beoefend wordt en de interes se voor deze taal voortdurend groeit, zal het ook op dc oprichtingsverga dering niet aan belangstelling ont breken. Wij hopen met het ijverige voorlopig bestuur, dat veel katho lieken aanwezig zullen zijn. Collecte Rode Kruis SINT PANCRAS De vorige week in onze gemeente gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis bracht f82.04 op, wat voor waar voor onze gemeente een goed resultaat genoemd mag worden. Een woord van dank dan ook voor de belangeloze hulp van collectriees en organisatrices. vermoedelijk eenzelfde besluit ne men. De jaarwedde van de bode-veld wachter werd mei ingang van 1 Jan. '49 vastgesteld op f1.200 tot fl.500; daar dit maximum voor de huidige functionaris een verlaging betekent, zal hem voor bijzondere prestaties jaarlijks een toelage wor den verstrekt. De titel „Opzichter" werd gewij zigd in die van „Technisch Ambte naar". De in de vorige vergadering genomen besluiten tot aangaan van een kasgeldlening van f50.000; en een lening van 110.000 voor de restauratie van de molens, alsmede van een lening van f23.000 voor verbetering van de Schermerdijk, waren door Ged. Staten goedge keurd. De dijkgraaf, de heer Jb. Posch deelde nog mede, dat de Oostdijk van de Schermer heden zal worden afgeget, in verband met de werk zaamheden; de restauratie van de molens vordert eveneens naar wens. GOED GESLAAGD JEUGDTOURNOOI HOORN. De jaarlijkse ont moeting tussen de jeugdelftallen van Always Forward en de RKSV Bei-dos is Zeer goed geslaagd. Voor deze dag waren vier wedstrijden vastgesteld en het is Berdos niet gelukt een overwinning in de wacht te slepen. De eerste ontmoeting tussen Forward adsp. FBerdos adsp. C. welke in een 30 over winning voor de Forward-jongens eindigde, nadat met de rust reeds een 20 voorsprong was bereikt. De hierna volgende wedstrijd bracht ons Forward adsp. BBer dos adsp. B, welke eveneens een overwinning voor Forward bracht, n.l. 2—1; ruststand 11. De mooiste wedstrijd van deze middag was wel de ontmoeting For ward jun. BBerdos jun. A. Nadat de rust was ingegaan met een 10 voorsprong voor de Hoornse jon gens, wisten de mannen uit Bergen met een keurig doelpunt de stand op 11 te brengen, wat tevens ook de einduitslag van deze ontmoeting was. De laatste wedstrijd van deze middag bracht ons de Forward adsp. A tegen de Berdos asdp. A. Dit werd een overtuigende overwin ning voor de kranige Forward- jeugd. Met niet minder dan 4—0 moesten de Bergenaren het onder spit delven. Zoals uit de uitslagen van deze middag blijkt was For ward de favoriet op dit Jeugdtour- nooi, dat dobr talrijke toeschouwers werd bijgewoond. DEN HELDER. „Over het al gemeen ontwikkelt zich het Hel derse sportleven in gunstig opzicht; het blijft evenwel te betreuren dat de meeste prestaties de klasse der middelmaat niet overschrijden Voor een groot deel is dit te verklaren door dé excentrische ligging van Den Helder, die uitgebreid contact vrijwel onmogelijk maakt en die de verenigingen hoge financiële lasten bezorgt- Ondanks de grote moeilijk heden van velerlei aard moot krach tig het belang van gezonde sport beoefening naar voren gebracht worden en het bestuur zal niets nalaten om de positie van de leden te verstevigen en het rekent hier bij ook het komende jaar weer od de steun en het vertrouwen van alle leden, opdat de Helderse Sport raad tegenover de buitenwereld 'n erkende plaats kan innemen." Zo besloot de secretaris van de Helderse Sportraad, de heer F. v. d. Heuvel Rijndors, op de jna-li.ikse algemene vergadering in „Musia Sacrum" het jaarverslag, waarin hij verder gewaagde van de grote eens gezindheid en de prettige samen werking tussen de bestuursleden onderling en tussen hei. bestuur on de aangesloten (thans 37) sport verenigingen. De heer Van cle Heu vel Rijnders besteedde in zijn jaar verslag ook veel aandacht aan de sportvelden-nood in Den Helder en aan de besprekingen die het bestuur van de Sportraad voerde met de gemeentelijke autoriteiten. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer P. Th. Luyekx, zijn spijt betuigd over het feit, dat do Helderse Sportraad ook dit jaar van het comité O. en O. geen enkele kennisgeving heeft ontvangen van de aanstaande militaire sportweek. De rekening van de penningmees ter dc heer van dc Heuvel Rijn- derr, sloot met een klein batig sal do. Uit de verantwoording bleek, dat de in het water gevallen" Sportdag op Hemelvaartsdag voor de Sportraad een schade heeft op geleverd van f 185.67. De heer Luyekx bracht de secretaris-pen ningmeester dank voor het vela werk dat deze voor de Soprtraad en voor de sport in het algemeen heeft verricht. De secretaris-penmira meester zal dat werk, evenals het bestuurslid de beer A. G. van der Linde, kunnen voortzetten, want bij de bestuursverkiezing, waarbij zij reglementair aftredend waren, werden beiden bij acclamatie her kozen. Het voorstel van het bestuur de contributie van f 5.per aangeslo ten vereniging te handhaven, werd z.h.s. goedgekeurd; ook het voor stel om de Wielervereniging D.O.K. de Sportvereniging „Zeemacht" en de afdclijig tafeltennis van W.G.W. als leden aan te nemen, had de in stemming van de vergadering. Particulieren, die de Sportraad bij haar streven financieel willen steunen, kunnen te zijner tijd als donateur van de Sportraad worden toegelaten. Op een volgende verga dering zullen dg reglementen van de raad op dit punt worden gewij zigd. In antwoord op een vraag uit dc vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Helderse Sportraad de pogingen om een uit wisseling met het buitenland tot Muziekconcours BERGEN Het jaarlijkse' mu ziekconcours zal ook dit jaar weer in Bergen worden gehouden en wel op Zondag 17 Juli a.s. Blijkbaar is het concours, dat in 1947 in ons dorp plaats vond, zo naar de zin van Muziekverenigingen heeft beslo pen, dat de Algemene Ned. Unie van Muzikyerenigingen heeft beslo ten het Festival deze zomer weder om in Bergen te houden. Tocht Ouden van Dagen BERGEN -— Het comité Ouden van Dagen heeft het plan opgevat, om op 21 Juli a.s. een autotocht voor de ouden van dagen te organiseren Voor de uitvoering van dit plan wordt weer een beroep gedaan op de vrijgevigheid van de Bergenaren en zal met intekenlijsten worden rondgegaan. Verdere bijzonderheden over de reis zullen t.z.t. worden be kend gemaakt. stand te brengen niet heeft ge staakt. Het bestuur zoekt nader contact met een plaats in Dene marken. Bij de rondvraag heeft de heer Enkianr als zijn mening te kennen gegeven, dat „het thans tijd is om te komen tot een grotere samen werking en verbroedering in de verschillende sporten" en aan het einde van zijn pleidooi voor „meer nadruk op de ideële kant van de sport" stelde hij voor een stuiie- commissie te benoemen. De heer Luyekx geide In zijn antwoord, dat het best\iur van de Sportraad al geruime tijd in die richting werkt en dat het gaarne de suggesties van de heer Enklaar zal overnemen. Hij besloot de vergadering met de woorden: „Geeft aan het bestuur van de Helderse Sportraad ook dit jaar weer uw volle medewerking; wij zullen doen wat in ons vermo gen ligt om te volbrengen wat wij ons, in het belang van de sport, tot taak hebben gesteld. De sportver enigingen van Den Helder wensen wij veel succes." BEVEL IS BEVEL Ook in Nederland? De vraag of het beruchte ada gium „Befc-hl ist Befehl" uitslui tend een Germaanse en dan wel in het bijzonder nazi-theorie was, en of deze methode ook in andere legers voorkomt, is voor ons land een pijnijke actualiteit geworden, doordat in September van net vorige jaar een aantal Nederland se mariniers geweigerd hebben, het bevel op te volgen om als re presaille maatregel een kampong plat te branden. Zij zagen daar de militaire noodzaak niet van in en weigerden, met als gevolg, dat zij door de Krijgsraad wegens het weigeren van een militair be vel, tot strenge straffen zijn ver oordeeld. Reeds op 20 October van het vorige jaar zijn over de ze kwestie door de heren van der Goes de Naters en Vorrink vra gen aan de Regering gesteld en eerst nu, op 1 Juni, is het ant woord daarop gekomen. Alleen deze lange termijn zegt voldoen de, hoe moeilijk deze materie ook voor de regering was en zij bij haar beantwoording niet over één nacht ijs is gegaan. Het formuleren van dit ant woord, zowel in Indonesië als hier, zal dan ook heel wat hoofd brekens hebben gekost en elke zin in dit stuk is dan ook zeer minitieus geformuleerd.Maar toch mag met voldoening worden ge constateerd, dat de Regering, zon der de strenge gehoorzaamhieds- plicht los te laten, welke in een leger nu eenmaal niet gemist kan worden, toch onomwonden te kennen geeft, dat naar Neder lands recht de regel van „Befehl ist Befehl" niet kan of mag gel den. Van een kadaverdiscipline, waarbij, het eigen geweten een voudig wordt ondergeschikt ge maakt aan het bevel, is gelukkig in ons leger geen sprake. Wij verheugen ons daarover, want bij de gezagsverhoudingen in chris telijke zin, geldt nog altijd Gods woord, dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de mensen. Natuurlijk is de materie in concreto buitengewoon moeilijk. Wij mogen hier bijv. aan herin neren, dat het Neurenberger Hof t.a.v. sommige Duitse represail lemaatregelen, in Joego Slavië genomen, de rechtsgrond heeft erkend. Ook het toetsingsrecht van een lagere gezagsdrager van een hen opgedragen bevel, dat hfi naar eigen geweten niet meent te kun nen uitvoeren, is uiterst precair. Het is daarom goed, dat de Re gering vooral de nadruk er op heeft gelegd, dat het bevel tot het platbranden van de dessa niet alleen een represaillemaatregel was, maar vooral een maatregel tot beveiliging van de Nederland se troepen, die vanuit deze dessa ernstig werden bedreigd. Dat daarbij aan de veroordeel de militairen gratie is verleend, maakt het geheel tot een geluk kige oplossing. Laten we hopen, dat deze zo geruchtmakende zaak, in elk geval elke Ned. militaire commandant in de toekomst diep heeft overtuigd, dat een militaire maatregel tot represaille, waarbij ook onschuldigen het slachtoffer worden, tot de zeer, zeer noge uitzonderingen moeten behoren Zondag was het de eerste dag van het nationale concours van de R. K. Bond van Harmonie en Fanfare corpsen in Noord-Holland. Dit werd te Hoorn georganiseerd door de bekende Harmonie „Apol lo" ter gelegenheid van haar 45- jarig bestaan. Er bestond voor dit concours veel belangstelling. De volledige uitslagen zijn als volgt: MarsweUstrljd St. Cecilia, Wervershoof 1ste prijs, 97 punten. St. Cecilia, Akersloot 1ste prijs, 96 punten. Crescendo, Weere 1ste prijs, 97 punten. Crescendo, Assendelft 1ste prijs, 99 punten. St. Pancratius, Blokker 1ste prijs met lof, 108 punten. Muzieklust, Obdam 1ste prijs, 102 punten. Bovenkerkse Fanf., Bovenkerk 1ste prijs, 101 punten. Kunst naar Kracht, Berkhout 2de prijs, 85 punten. St. Gregorius, Nibbixwoud 2de prijs, 93 punten. Irene, Grootebroek 2de prijs, 92 punten. Crescendo, Purmerend 2de prijs, 37 punten. Tambours-wcdstrijd 1ste prijs Irene uit Grootebroek. 112 punten. 2de prijs, 91 punten St. Cecilia uit Wervershoof. 1ste prijs St. Gregorius uit Nib bixwoud, 96 punten. Concert-wedstrijd Derde afd. Fanfare: St. Cecilia Wervershoof 3de prijs 279 punten Willen is Kunnen, II- pendam 3de prijs, 296 punten. Derde afd. Harmonie: St. Cecilia, Akersloot 3de prijs, 252 punten. Tweede afd. Fanfare: St. Gregorius, Waarland 2de prijs, 302 punten. Kunst naar Kracht. Berkhout iste prijs 347 punten. Tweede afd. Harmonie: Excelsior, Limmen 3de prijs, 279 punten. St. Gregorius, Niboix- woud 2de prijs, 300 punten. Eerste afd. Fanfare: Crescendo, Weere 2de prijs, 319 punten. Crescendo, Asscndeift 2de prijs, 310 punten. Eerste afd. Harmonie: Harmonie, Zaandam 1ste prijs, 347 punten. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: St. Pancratius, Blokker 2de prijs 307 punten. Irene, Grootebroek 3de prijs 286 punten. Ere afd. Fanfare: Muzieklust, Obdam 1ste «rijs, 351 punten. Bovenkerks Fanfare. Bovenkerk 2de prijs, 320 punten. Super afd. Harmonie: Crescendo, Purmerend 3de prijs, 268 punten. Ere-wedstrijd Muzieklust. Obdam 1ste prijs. 168 punten. Harmonie, Zaandam (ere-wedstrijd voor Harmonie) lste prijs, 141 punten. Muzieklust, Obdam, dir. Leo Koning, behaalde het hoogst aan tal puDnten in concert- en ere- wedstrijd. Wat bij de Londcnse Regering mogelijk was We hebben in de afgelopen we ken de laatste rapporten gehad van de Commissie Cleveringa, die eon onderzoek instelde naar de gedragingen van Nederlandse di plomatieke en Consulaire ambte naren in oorlogstijd, waarover onze illegaliteit zo slecht te spre ken was. Men zegt wel eens: ho ge bomen vangen veel wind, maar we zouden ook kunnen zeggen: ze krijgen veel stut. Deze hoge ne ren kunnen een potje breken, want in deze rapporten wordt toch wel veel goed gepraat, wat in die jaren van 1940 tot '45 niet alleen tot begrijpelijke verbitte ring leidde, maar ook heel wat onnodige offers van onze illegalen heeft geëist. Dat het overigens in Londen in die dagen vaak eigenaardig toe ging bij de behandeling van rechtmatige klachten over het di plomatieke corps, wordt ook nog eens weer door het jongste rap port van de parlementaire en quêtecommissie onthuld. Een merkwaardig voorval in dit opzicht onthult ook nog het jong ste nummer van het Christ. Hist, weekblad „Dc Nederlander". Dit blad deelt n.l. mede, dat een Ne derlander, die zich in de oorlogs jaren valselijk als Ned. consul uitgaf en in deze voor hem zeer gevaarlijke vermomming verschil lende Nederlanders het leven redde en overbracht naar Enge land, een keer zó geladen was van de tegenwerking, die hij on dervond van een echte Ned. con sulaire ambtenaar, dat hij besloot naar Londen te gaan, om daar eens een boekje open te doen over deze man. In Londen aangekomen deed hij mededeling, dat hij de ministers eens wilde inlichten over een tweetal Ned. consulaire ambtenaren, die de zaak der ge allieerden en van de illegaliteit zeer veel kwaad deden. Enkele dagen later ontving hij de uitno diging van minister Gerbrandy voor een onderhoud. Het duurde enkele uren en de pseudo consul kwam goed beslagen teii ijs. Hij wachtte op enig resultaat, maar hoorde niets. Eindelijk, na enige weken, verscheen in de Nederl. Staatscourant te Londen een be sluit, waarbij werd medegedeeld, dat de zo fel becritiseerde Ned. consul een belangrijke promotie had gemaakt en was benoemd tot gezant. Welke functie hij nog al tijd bekleedt. Weer enige dagen later loopt deze pseudo consul in Londen mi nister Gerbrandy tegen het lijf. Deze houdt hem staande en voegt hem toe: Kom dezer dagen nog eens bij mij praten, ik wilde nog enige inlichtingen over die andere consul, over wie je het laatst ook had." Even was onze man ver baasd, maar hij herstelde zich spoedig en antwoordde: „Ik denk er niet aan, excellentie, ik ben niet van plan die tweede slappe consul ook ambassadeur te ma ken." VEILIG VERKEER Weggebruikers, 300 is een triest getal, Dat spreekt van dood na ongeval. DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! (Ingezonden) SCHOORL. - In het nummer van Zaterdag plaatste de Redactie 'n artikel onder bovenstaand hoofd. Een artikel, dat niet erg vrien delijk was voor het Schoorlse ge meentebestuur. De redactie sprak van blamage in verband met het feit, dat de ra.ad dezer gemeente de contra-prestatieregeling ten behoe ve van de noodlijdende kunste naars verwierp. Het was juister geweest, wanneer de redactie had gezegd, dat dit dc raad is geweest, want al is in feite de gehele raad: gemeentebestuur, als zodanig wordt toch doorgaans het college van B. en W. aangemerkt. En hoe wel B. en W. zelf voorstelden een dergelijke regeling te aanvaarden, kan ik maar. moeilijk inzien, dat da raad zich hierdoor blameerde. En deze „blamage" was voor cle redac tie slechts een aanloop naar de tweede, waar 't tenslotte om ging: de afbraak van de oude school in Groet. Deze school is niet jaren geleden, zoals de redactie zegt anderhalf, hoogstens twee jaar ge leden, vooruit, laten we zeggen 3 jaar gratis in bruikleen gegeven aan enkele jonge kunstenaars, om deze zolang als atelier te gebrui ken. Dat zij daardoor minder recht van spreken zouden hebben, als wanneer zij daarvoor huur hadden betaald, is mij niet recht duidelijk. Er is hier geen sprake van enig on recht.. Zij hebben deze ruimte mo gen gebruiken, totdat cle nieuwe school het noodzakelijk maakte de oude op te ruimen en inplaats van deze geste van het gemeentebe stuur te waarderen, gaat men moord en brand schreeuwen. Wat zouden de ijveraars voor de schoon heid te keer gaan, wanneer het ge meentebestuur de school zou laten staan, indien deze gebruikt was b.v. voor opslagplaats. Dan zou de ze bouwval zich heus niet in de gunst van de kunstenaars mogen verheugen. Maar nu een college van B. en W. dit stenen monster weg wil hebben uit het oogpunt van welstand, komen de kunste naars in het geweer. Het wordt zo zoetjesaan belachelijk. Bovendien kweekt men geen sympathie met de kunstenaars door standjes uit te delen, zoals ook Mr. Kamp Zater dag in Bergen deed. De redactie deelde verder mede, dat de Federatie van Beeldende Kunsten en het K.C.B. zich met 't geval zouden bemoeien, hetgeen ook is geschied. Maar geen der bei de organisaties kwam ook maar op het idee het onderhoud van de oude school op zich te nemen. Dat mag de gemeente ook nog voor haar rekening nemen. De Federatie vindt motivering van haar vei'2oek om de oude school te laten staan, overbodig en het K.C.B.dat de eontra-prestatieregeling bepleit, voert aan, dat de gemeente grote voordelen van de kunstenaars ge niet èn wat haar naam in den lan de betreft èn ook economische voordelen. De economische voorde len zullen we nu maar buiten be schouwing laten, dat wordt toch heus te gek. Het is werkelijk beter daarover te zwijgen, ook voor 'de kunstenaars. En clan de naam in den lande! Het is de Bergense School, het Kunstenaars Centrum Bergen en als we de Katholieke Illustratie van een paar maanden terug open slaan en we lezen in een reportage over de Jan van Eyck-academie te Maastricht, dat ook Prof. Lau uit Bergen komt, die zjjn hele kunstenaarsleven bijna, tot aan de dag van zijn benoeming te Maastricht ,in Schoorl heeft ge woond, behoeven we ons dan nog over onze naam in den lande be zorgd te maken? Het standpunt van de Raad was: Als de Kunst een landsbelang is, moet het Rijk de gehele sociale zorg op zich nemen en mag niet een kleine, financieel zwakke ge meente daarmee worden belast, ook niet gedeeltelijk. Dat de Raad zich niet met het voorstel van B. en W. kon verenigen, was haar goed recht. M. de R„ ik meende een en ander als antwoord op uw enigszins ten dentieus artikel te moeten toe lichten. Wij hebben inderdaad in Schoorl geen Oude Hof- en Dorps huiskwesties; wjj hebben daaraan ook beslist geen behoefte en laten ons die ook niet aansmeren. U moogt dit ook niet opvatten als; qui s'excuse, s'aeeuse. C. Kaandorp Weth. van Schoort „In het algemeen kan men zeggen: hoe sterker het rhythme in de taal, hoe rijker een kunst uiting wordt. Niet alleen wordt taal daardoor mooier, maar spreken en lezen worden er ook door vergemakke lijkt. Het nuttige en schone gaan dan wonderbaar harmonisch sa men." Dit zegt M. A. P. C. Poelhekke in zijn bock „Woordkunst", wan neer hü het metrum en het ryth- me in de taalkunst behandelt. Met alle recht is dit woord, met een enkele variant natuurlijk, ook van toepassing op dc menselijke beweging in het algemeen. Rhythme betekent een natuur lijke, mooie, regelmatige beweging, in harmonie met het gevoel of de gedachte, die erin wordt uitge drukt. In het algemeen kan men dus ook zeggen; „Hoe sterker het rhythme in de menselijke beweging, hoe rijker, hoe mooier die bewe ging wordt en hoe meer die er ook door vergemakkelijkt wordt. En het nuttige en schone gaan won derbaar harmonisch samen." Het is zonder meer duidelijk, dat, wan neer dc mens, en met name vooral de vrouw, zich toelegt op het gra- tieuze. het aesthetische in de be weging, d.w.z. wanneer wij als schier machinale mansen der twin tigste eeuw, terugkeren tot de pri mitieve bewegingen van het men selijk lichaam, die niet door de mo derne technische hulpmiddelen zijn afgestompt, daardoor veel schoon heid. bevalligheid en charme in de dagelijkse omgang zullen terugkeren die nu achterwege blijven voor on verschilligheid, nonchalance en ge makzucht. Dan is het ook duidelijk, dat daarmee het culturele peil in de samenleving omhooggaat. De mensen, en vooral de jonge mensen op de juiste manier van bewegen, hetgeen ook in het be lang is van ieders persoonlijkheid, opmerkzaam te maken, dat is het streven van Dansschool Siebeling, die daarmee in cultureel opzicht voor Den Helder een belangrijke taak vervult- Reeds een half jaal heeft de heer Siebeling enige z.g balletgroepen in opleiding. Het eerste resultaat heeft men kunnen zien op de beide slotbals van het afgelopen seizoen óp Vrijdag-en Zaterdagavond, die in „Formosa" gegeven werden. Tijdens het bal, dat op beide avonden door talrijke stadgenoten, leerlingen van de Dansschool en ouders en familie leden van de leerlingen, werd be zocht, heerste er een uitstekende stemming en er hing een beschaaf de en gezellige sfeer. In de vesti bule, waar men vooraf de toiletten en kapsels In orde bracht, weer klonk een gedempt stemmen gegons én het geluid van de eerste klanken van piano en klarinet. Tn de stralend verlichte zaal zaten de danslustige paren langs drie 2ijden om dc gladde dansvloer; de dames in tule, bloemen en strikken had den hun beau-jour, de heren lieten hun bewonderende blikken dooi de zaal glijden alvorens zich te storten in de werveling van de wals.... Het bal was pas begon nen. toen kleuters van 57 jaar 'n rhythmisch dansje uitvoerden, spoe dig gevolgd door een alleraardigste sprookjesdans van bloemen en el fen, uitgevoerd in het schijnsel van wit, rood, blauw en oranje licht Na de volgende serie traden jon gens en meisjes van 712 jaar op met de „Quadrille des Lanciers", een dans uit de tijd van Lodewijk de Zestiende. Zij waren gekleed in costumes uit de -tijd van de zonne koning; gepoederde lakeien en he ren in livreien en kledijen van al lerhande kleuren en dames met hoge witte kapsels, dansend met lichte, bevallige tred! Meisjes van 1618 jaar maakten een dans op de Piccato uit het Sylvlaballet en voerden daarna nog een Spaanse Dans uit. Tot zeer groot genoegen van alien trad een klein, charmant solo-danseresje van amper 7 lentes in het licht van de schijnwerper, om een lentedans uit te voeren. Een Egyptisch ballet door de dames en een grote rhythmische dans van allen besloot het speciale program ma van het grote slotbal. Niet dat alle dansen vlekkeloos werden uit gevoerd, het ging er maar om, een tastbaar beeld te geven van wat de Dansschool Siebeling de leerlingen tracht bij te brengen. En uit dit oogpunt mag het niettemin zeer goed uitgevoerde programma, dat tal van moeilijkheden bood, want de dansen waren verre van een voudig, geslaagd worden 'genoemd. Dat het experiment van de Dans school dit jongste streven in de cultuurgeschiedenis van onze stad, heeft thans nog oen experimenteel karakter veel succes in zich mag dragen, hopen wij van harte. VAN BERKHOUT OPCELET! BERKHOUT. Op het stembil jet van Berkhout staat de KVP on danks dat het de grootste partij is op de 2e plaats. Er dient dus ge stemd te worden op no. X van lijst 2 Schouten. Stemt allen goed en komt allen, 'n paar stemmen kun nen veel waarde hebben. Lijst 2 met Tuinder, Veehouder, Arbeider en Middenstander op een verkiesbare plaats. Als allen ko men Woensdag a.s. Stemt No. 1 van ljjst 2. Schouten van de KVP. VERKIEZINGEN TE SPANBROEK SPANBROEK. Dinsdag a.«. is de verkiezing voor de gemeenteraad. Slechts één hokje rood maken en wel no. 1 van lfist 1, van der Gracht Dan stemt ge Goed. HET MAG El ren zijn bij pagina 1 in ravage ziet moeilijk te fc pleging moe: Ooggetuiger verongelukte volgende: De het Noorden, zonder verder Amsterdam ri normale tijd, nacht, Hilver: uitgebreide er vele wissels, b plotseling te lichte mate, m later zeer hev den van de en naar de ande later kwam geraas tot stil: te van het twi chinist had, voor het passé waar niet ges vaart gemind De eerste aa deed een vers vermoeden. was omgeslagi van het onde ver weg en d wrongen. He boorde zich i grond. Het eer en scheef har locomotief kwam, met ei tiental meter trein, een nëgi en scheef lianf ten, alle uit i gesprongen. Stukken rai brokken en s] naar alle rich ren en vele 4 wrongen. Onmiddellij! snelde van al Verschillende opengeslagen giers waren gerd, doch do hun wankele staan, kwamer lichte kwetsui giers de niet druk beze coupé's. Een trein ingestelc spoedig uit, c offers te betre de machinist, e de zwaar geha ten worden b< dende verwor, benen en hoo werden met ei lichte hoofdw R. K. Ziekeni Onmiddellijk len getroffen i de locomotief stoom uit de snappen. Uiteraard v direct na het van een panii Menige reizig was gevlucht, achtergelaten, bijeen gezoch! De inwendig Noorse koop prinses Mart delen van he trische leidir ca<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2