Misnoegen over prijzenpolitiek Enorme ravage bij de treinontsporing te Hilversum deed het ergste vermoeden Komt er een overgangsmaatregel naar de vrije export? Stuur alleen bemoedigende brieven naar de jongens overzee Goede Roomse krant geeft het geestelijk voedsel, dat wij nodig hebben Gedemobiliseerden moeten aan de slag geholpen worden PAG. 3 Enkele lichtgewonden aanzienlijke schade Opruimingswerk vordert goed Burgemeester van Avenhorn Vergadering van de F.N.Z. Generaal-majoor Dürst Britt: Hulde voor de geestelijke verzorging Minister Schokking sprak te Den Haag Plechtige H. Mis in stadion te Tokio Kardinaal sprak op Friese Katholiekendag Wit-Gele Kruis werk van groot sociaal belang Maandag 1 3 Juni 1949 HET MAG EEN WONDER HETEN dat er geen doden te betreu ren zijn bij de treinontsporing te Hilversum, waarvan wij op pagina 1 in het kort melding hebben gemaakt. Als men de ravage ziet die de ontsporing heeft teweeggebracht, is het moeilijk te begrijpen dat slechts enkele lichtgewonden ter ver pleging moesten worden opgenomen. Ooggetuigen en reizigers uit de verongelukte trein vertelden het volgende: De stoom-sneltrein uit het Noorden, die van Amersfoort zonder verdere stopplaatsen naar Amsterdam reed, naderde op de normale tijd, even voor midder nacht, Hilversum. Daar, op het uitgebreide emplacement met zijn vele wissels, begon de gehele trein plotseling te slingeren, eerst in lichte mate, maar enkele seconden later zeer hevig. De reizigers wer den van de ene kant van de coupé naar de andere geworpen. Even later kwam de trein onder iuid geraas tot stilstand, juist ter hoog te van het tweede perron. De ma chinist had, zoals gebruikelijk, voor het passeren van het station, waar niet gestopt zou worden, vaart geminderd. De eerste aanblik van de ravage deed een verschrikkelijk ongeluk vermoeden. De grote locomotief was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel vlogen meters ver weg en de cabine werd ver wrongen. Het gehele gevaarte boorde zich naast de rails in de grond. Het eerste rijtuig, ontspoord en scheef hangend, bleef aan de locomotief bevestigd. Daarna kwam, met een gaping van een tiental meters, de rest van de trein, een négental wagens, schots en scheef hangend naar beide kan ten, alle uit de omgebogen rails gesprongen. Stukken rails en ander ijzer, brokken en splinters hout vlogen naar alle richtingen. Diverse spo ren en vele wissels werden ver wrongen. Onmiddellijk na het ongeluk snelde van alle kanten hulp toe. Verschillende coupédeuren waren opengeslagen en enkele passa giers waren naar buiten geslin gerd, doch doordat de wagons in hun wankele houding bleven staan, kwamen de reizigers er met lichte kwetsuren af. Alle passa giers de trein was gelukkig niet druk bezet sprongen uit de coupé's. Een ijlings in de gehele trein ingesteld onderzoek wees spoedig uit, dat er geen slacht offers te betreuren waren. Alleen de machinist en de stoker, die uit de zwaar gehavende cabine moes ten worden bevrijd, hadden bloe dende verwondingen, resp. aan benen en hoofd opgelopen. Zij werden met een passagier, die een lichte hoofdwonde had, naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd Onmiddellijk werden maatrege len getroffen om de vuren van de locomotief te doven en de stoom uit de ketel te laten ont snappen. Uiteraard was de verwarring direct na het ongeluk groot, doch van een paniek was geen spraxe. Menige reiziger, die uit de trein was gevlucht, had zijn bagage achtergelaten. Later werd alles bijeen gezocht, en toen de reizi gers van de eerste schrik beko men waren, werden zij met een speciale trein naar Amsterdam vervoerd. Omstreeks 2 uur kwam ook de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, tezamen met verschei dene ambtenaren van zijn staf, de ravage in ogenschouw nemen. Bij het aanbreken van de dag bleek eerst duidelijk, dat de scha de zeer groot is. Niet alleen de locomotief en de min of meer be schadigde wagons betekenen een grote schadepost: ernstiger is, dat op het emplacement een aantal vitale sporen zware schade oplie pen, doordat reeksen dwarsliggers werden ontzet en rails verwrongen en verbogen werden. De oorzaak van het ongeluk kon nog niet worden vastgesteld. Bij de aanvang van de dienst hedenochtend waren de oprui mingswerkzaamheden zover ge vorderd, dat er op het baanvak AmsterdamAmersfoort nog slechts geringe vertraging in de treinenloop optrad. R. K. SCHAGEN 1 WINT WEDEROM DE %EKER De Schoolwedsfrijden Zaterdag j.l. zijn de finales van de jaarlijkse schoolwedstrijden weer gespeeld en voor de 3e ach tereenvolgende maal hebben de jongens van onze R. K. School de eerste prijs in de wacht gesleept. Het werd een volkomen regel matige 20 zege op de O. L. Scha- gen 1, dat over alle linieën de min dere was. Voor „meester" Kroone een blij de dag, want volgend jaar, als er wederom zal worden gestreden om het kostbare kleinood, kan hij er zeker van zijn, dat zijn jongens als vanouds heel wat in de melk brokkelen krijgen. De jongens uit het tweede hebben het elkaar nu .al beloofd. Want de extra attractie van het definitieve bezit van de wisselbeker zal dan een extra sti mulans zijn. En nu maar flink trainen jongens en je best doen om goede voetballers van S.R.C. te worden. „Meester" Kroone nogmaals gelukgewenst met uw succes. VAN ALLE RECHTS VERVOLGING ONTSLAGEN AVENHORN. Door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam werd burgemeester Diepeveen van Avenhorn bij sententie van 28 Oc tober 1948 veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf voor de tijd van één jaar, op grond van het feit dat hij in Augustus 1942 een zestal in zijn gemeente ondergedoken Joden, die zich zeer onvoorzichtig gedroegen, heeft doen overbrengen naar Am sterdam, met het gevolg dat zij in handen vielen van de S.D., naar Duitsland werden vervoerd en vandaar niet zijn teruggekeerd. Tegen deze sententie werd beroep in cassatie aangetekend, waarna de behandeling daarvan plaats had op 28 Mei j.l. voor de Bijzon dere Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage. Op Zaterdag 11 Juni j.l. heeft de Bijzondere Raad uitspraak ge daan en de heer Diepeveen ont slagen van alle rechtsvervolging op grond van de overweging dat de burgemeester aldus heeft ge handeld met het oogmerk om het algemeen belang, in dit geval het belang zijner gemeente en haar inwoners, te dienen. Verdediger was Mr. D. H. Buiskool. Nog steeds is men in kringen van de zuivelwereld van mening, dat ook de verkoop van boter en kaas vrijgegeven zou kunnen worden, nu door de steeds stijgende productie van zuivelproduc ten de aanvoer daarvan gewaarborgd is. Dit werd medegedeeld op de algemene vergadering van de F.N.Z. (de algemene Neder landse Zuivelbond), die te Utrecht gehouden werd. De export van melkproducten is thans, behalve naar Engeland, geheel vrij. De verkoop blijft echter gebonden aan een minimum opbrengst aan deviezen, terwijl voor die naar Engeland, waarheen de export nog van regering tot regering plaats vindt, een aparte regeling is getroffen. Door de handhaving der regle mentering met name, wat de prij zen in het binnenland betreft, moesten nog enkele maatregelen van kracht blijven, opdat voor de binnenlandse markt voldoende producten beschikbaar blijven. Hiertoe behoort o.m. de regeling van het percentage der terug te leveren ondermelk naar de boer derij en de mogelijkheid van stop zetting der productie van magere producten, resp. het verschaffen van melkpoeder aan de melkvoor- zieningsbedrijven voor terugleve ring aan veehouders. Ook zal aan alle bedrijven zo nodig een over draagbare consumptiemelkver- plichting kunnen worden opge legd. Voor het tegenovergestelde geval, dus, wanneer eventueel de verkoop naar het buitenland zou stagneren, is voorzien in de mo gelijkheid van opslag en inleve ring aan het I.V.Z. In beide geval len zal met minimale vergoedin gen en prijzen genoegen moeten worden genomen, zodat er voor de exporteurs een prikkel aanwe zig blijft om zo lang mogelijk te trachten de productie op eigen De inwendige werkzaamheden aan het vlaggeschip van de Noorse koopvaardij, de „Oslofjord", dat op 2 April door kroon prinses Martha te water werd gelaten, vorderen gestaag. In alle delen van het schip heerst grote bedrijvigheid. Er worden elec- trische leidingen aangelegd, er wordt getimmerd, gelast, gestu- cadoord etc. Een kijkje in de schakelcabine. kracht te plaatsen. Het bestuur van de F.N.Z. heeft aan de minis ter van Landbouw verzocht als overgangsmaatregel naar een ge heel vrije export het exportrecht aan producenten toe te kennen, en daarbij, ter voorkoming van een te grote versnippering van de export, een gelijk jaarlijks recht van alle exporteurs te vragen. Bij de uitwerking der nieuwe export maatregelen is er een ernstige moeilijkheid gerezen. Om voor bo ter en kaas een „bodem" in de markt te hebben is voor deze pro ducten de mogelijkheid geopend om deze aan het I.V.Z. in te le veren. Om eigen verkoop aan trekkelijk te houden dienden de inleveringsprijzen iets beneden de met de richtprijs der melk over eenkomende prijzen te liggen. Hiertegen bestaat in organisa tiekringen geen bezwaar. De in- leveringsprijs voor boter is door de minister van Landbouw ech ter gesteld op 15 cent per kilo beneden de overeenkomende richtprijs der melk, wat een prijs verlaging van 0,6 cent per kilo gram betekent. Dit is te meer van betekenis, daar aangenomen kan worden dat de gehele binnenland se boterprijs zich daarnaar richt. Voor de kaas is het prijsverschil op 2 cent per kilo gesteld, hetgeen op 0,2 cent per kilogram melk komt. Het F.N.Z. is door deze be paling teleurgesteld, omdat, on danks de waarschuwing van de minister, dat al naar gelang van de verschillende gebruiksmoge lijkheden der zuivelproducten, verschil in prijs zou worden ge maakt, niet kon worden verwacht dat dit op deze wijze en op zo korte termijn zal plaats vinden voor een product dat zo weinig uitwijkmogelijkheden heeft als boter. In grote gebieden van ons land is het n.l. onmogelijk door ma teriaalgebrek en door omstandig heden van andere technische aard over te schakelen op de ver vaardiging van een ander product. Het gevolg van een en ander is, dat de betreffende boeren nu ge noegen moeten nemen met een melkprijs, welke een halve cent beneden de richtlijn ligt. Daarbij komt nog, dat door een groot overschot van ondermelk in deze streken hiervoor niet de vastge stelde prijs van 4'/a cent kan wor den bereikt, waardoor ook weer een tekort van een halve cent per kilogram melk zal moeten worden genomen. De F.N.Z. heeft zich over deze kwesties met een uit voerig schrijven tot de minister van Landbouw gewend en ge tracht op enigerlei wijze hierin verbetering te brengen. Nog al tijd heeft men in de C.Z.C. geen overeenstemming kunnen vinden over het vraagstuk welke instan tie zal moeten worden aangewezen voor de bepaling van de kwaliteit der melk, waarnaar de betaling zal worden geregeld. De regering zal echter binnen niet al te lange tijd een beslissing in deze aange legenheid nemen en in verband daarmede heeft het dagelijks be stuur van de F.N.Z. een bespre king hierover gehad met de mi nister van Landbouw. Hierbij kwam vooral de vraag ter sprake hoe de verrekening der kwaliteits klasse zal plaats vinden. Van rege ringswege wil men dit doen door middel van gewestelijk te vormen fondsen, door een heffing op alle melk. Uit deze fondsen worden premies betaald, terwijl daarin ook de kortingen worden gestort. Op deze wijze heeft er overheve ling van geld van de ene fabriek naar de ander plaats. De F.N.Z. staat daarentegen een systeem voor, waarbij binnen elke fabriek de verrekening van korting en toeslag plaats vindt. Een commis sie van deskundigen is thans bezig aan een onderzoek' naar de resul taten van beide systemen en de consequenties daarvan. Op deze algemene vergadering kwam ook nog het verband van de Benelux ter sprake. Het is van belang, al dus het bestuur van de F.N.Z., dat de Belgische en Luxemburgse zuivelindustrie op dezelfde hoogte wordt gebracht als die van Ne derland. Aangenomen mag wor den dat hiermede een groter ver bruik van melk- en zuivelproduc ten in de drie landen gepaard zal gaan en dat wij onze export op een zo hoog mogelijk peil zullen kunnen brengen. SPORTVLIECTUIC VERONGELUKT SION (Valais). 12 Juni (AFP- ANP). Zaterdagavond om 20 mi nuten over zes heeft een Nederland se „Super Cruiser" een noodlan ding bij Lens moeten maken. De bestuurder, de heer P van der Drift uit Voorburg brak een been en liep andere blessures op. Zijn passagiers, de medicus N. Versteeg en diens echtgenote uit Nootdorp werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar be. schadigd. De verwondingen van de heer Van der Drift zijn volgens de laatste gegevens niet levensgevaar lijk. De heer Van der Drift deed met zijn Super Cruiser, een ver grote en moderne Piper Cub, mee aan de „Rallye du Cervm" naar Zurich. Zwitserland. Hij was Za terdagmorgen van Ypenburg bij Den Haag gestart. ,,De troepen in Indonesië zullen doen, wat hun bevolen wordt. Zij zullen hun plicht doen. Des te meer is het nodig, dat wij hier in het vaderland met hun meeleven. Het hele volk moet zich stellen achter het leger: dat zal het de kracht geven alles te vol brengen, wat van de mannen verwacht wordt", aldus generaal- majoor H. J, J. W. Dürst Britt, oud-commandant der 7 Decem- ber-divisie in zijn causerie die hij Zaterdagmiddag op een bij eenkomst van de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger" te Utrecht hield. Het Nederlandse volk kan dit me deleven tonen door veel post te stu ren, maar het moet begrijpen, dat, wil men het doel van deze corres pondentie bereiken, nl. het hoog houden van hét moreel, dat men geen brieven moet sturen, die de soldaat in de put drukken. Vaak toch is dit het enige, wat de jongen of man het hoofd boven wa ter doet houden. „Daarom veel hrie- ven, maar bemoedigende brieven, en als u die niet kunt schrijven, schrijft dan liever niet," aldus de generaal. Wat de post uit Indonesië betreft zal men voorzichtig moeten zijn met die, welke in een toestand van de pressie geschreven zijn, of in een overmoedige bui. Zo schreef eens een jongen, die midden in zijn met inkt geschreven brief plotseling met potlood verder gmg, dat op dat ogenblik juist zijn inktpotje van tafel was weggeschoten. De soldaten in Indië beleven een moeilijke tijd en moeilijk ook zijn de omstandigheden, waardoor heen zij moeten trachten te ko men. Allereerst is er het klimaat, waar men slechts langzaam aan went. Dan is er het zware terrein, dat de patrouilles tot zware kar weien maakt. Maar dat zijn nog maar de minder ernstige moeilijk heden, in vergelijking met die an dere, die speciaal voor de man nen van de 7 December-divisie gelden. Het meer dan tweejarig verblijf in Indonesië begint hen zwaar te vallen en, zo zei gene raal Dürst Britt: „Mijn ervaring is, dat drie jaar tropendienst te lang voor hen is." Daarbij komt, dat tijdens dit ver blijf sinds 1946 de troepensterkte door verliezen en afkeuringen is af genomen en tegelijkertijd is het ge bied, dat moest bezet worden, door de twee politiële acties vergroot. Deze acties zijn, aldus de mening van de oud-commandant, beide on tijdig afgebroken, en ook dit heeft de mannen gedrukt. Zij maken zich daar zittend op de meer dan 2000 buitenposten, heel vaak zorgen over thuis en over hun toekomst. Daar om zou het goed zijn om, wanneer zij eenmaal thuis zijn gekomen, hen niet nog eens lastig te vallen met 6 weken herhalingsoefening. De politiek van bereikte en ge schonden overeenkomsten met de republiek heeft de jongens niet erg kunnen bemoedigen en generaal Dürst Britt herinnerde in dit ge val aan de woorden, van de over leden leger-commandant generaal S. H. Spoor, waarin deze de nadruk legden op de lauwe stemming, die er ondanks de bereikte Van Royen- Ruhm overeenkomst bij de troepen heerst. Trots alle moeilijkheden is er echter veel bereikt. West-Java is opgeleefd en het normale leven is er weer begonnen. Dit geeft de sol daten meer moed en zij beseffen, dat zij in Indonesië vrijheid, vrede en orde komen brengen. En bij dit alles leeft onder hen een sterke kameraadschap, die gepaard gaat Mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, was Za terdag eregast bü een lunch van het contactcentrum op voorlich- tingsgebied in de Witte Sociëteit te Den Haag ter gelegenheid van de viering van het vierjarig be staan van dit centrum. In zijn tafelrede sprak dl» minister onder meer over het grote belang van het oefeningsverband voor marine, lucht- en landmacht in interna tionale zin. De samenwerking met de geal lieerde krijgsmachten acht hii uiterst noodzakelijk, eensdeels ook omdat oefenterreinen in Nederland grote zorg baren. „Wij schieten te genwoordig te ver voor de dichte bebouwing," zo zeide hij. „Het ruwe bedrijf van oefeningen met pantser wagens en tanks is practisch niet mogelijk bij de tegenwoordige graad van perfectie in de bebouwing en vliegtuigen zijn in korte tijd over ons land heen. We kunnen niet alles 'meer op ons zelf doen." Ten aanzien van Nederlandse pro blemen zeide de minister, dat het algemeen uitstel van dienstplicht voor studenten een ideaal van hem is. dat echter nog niet verwezenlijkt kan worden. Hij wees op andere groepen, die bijvoorbeeld na am bachtsscholing door de dienst van verdere practische ervaring worden afgehouden. Indonesië zowel als de Westelijke Unie leggen ons ver plichtingen op waaraan we moeten voldoen. Zonder het vooroorlogse leger tekort te willen doen is minister Schokking zeer tevreden over het grotere gevoel voor efficiency, de houding en de kleding in en van de weermacht. Hij sprak met trots over „mijn soldaten en mariniers". Hij riep begrip voor hen. die voor al in de kleinere plaatsen van Indonesië zitten en was voldaan over de rechtzetting van „gruwcl- berichten". In de loop van dit jaar komen ruim 20.000 oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen terug. ,.De jongens, die je bij het afscheid zag, zijn mensen met ervaring geworden," zo zeide mr. Schokking. Sommigen is het hier een beetje te benauwd ge worden. Voor hen moeten emigra tiemogelijkheden komen. Indien zij tenminste hun morele verplichtingen, die de minister als .,opa en oma" aanduidde, met zich mee kunnen nemen. Voorts zal men vele der te rugkomenden werk moeten geven, desnoods enige tijd in de ,,boven- rol". Wij zijn dit aan hen verplicht, aan de veertigduizend ingelijfden van de 80.000. die jaarlijks ter keu ring worden opgeroepen. Na hun grote prestaties in dienst moeten ze doorgaans nog maatschappelijk be ginnen. Zelfs bij de ietwat neergaande conjunctuur, die althans voor enke le bedrijfsgroepen geldt, moeten de ze mannen aan de slag geholpen worden. Deze morele verplichting geldt voor iedere ondernemer. met een nooit verloren gevoel voor humor. Tenslotte sprekend over de gees telijke verzorging prees generaal- majoor Dürst Britt het ontzagge lijke werk van aalmoezeniers en veldpredikers, die dag in dag uit langs de vele buitenposten trekken en de jongens helpen in de moei lijke momenten. Zij zijn het ook, die de woorden van hen, die het willen doen voorkomen, dat er in het leven in Indonesië veel mis is, logenstraffen. „Over de moraliteit geen klagen", zo schreef kort na de tweede politionele actie de divisie aalmoezenier H. A. M. Reygersberg aan generaal Dürst Britt. Nog eens, het doel van deze bij eenkomst bij zijn toehoorders in de herinnering roepend, besloot gene raal Dürst Britt zijn causerie met een aanhaling uit een brief van de legeraalmoezenier Verhoeven: „Laat Nederland niets onbeproefd laten deze jongens in Indonesië te binden en te steunen." TOKIO. 12 Juni (AFP) Zon dagochtend hebben 30.000 personen, Japanners en buitenlanders, een plechtige H. Mis bijgewoond als besluit van de feestelijkheden ter gelegenheid van de vierhonderste verjaardag van de komst van de Heilige Franciscus Xaverius in Japan. De plechtigheid vond plaats in het stadion te Tokio, in tegenwoordig heid van de Pauselijke gezant, de Australische kardinaal Norman Gilroy, Prins Takamatsoe. broeder van de keizer en van een twintig tal Japanse en buitenlandse bis schoppen. De processie, waarin een groep Spaanse bedevaartgangers meetrok, werd besloten met de Pauselijke zegen en de voorlezing van een boodschap van de Japanse eerste- minister Josjida. DE GEVONDEN GRANAAT IN MEVR. SUKARNO'S TUIN BATAVIA, 11 Juni (Aneta). De granaat, die in mevrouwSu karno's tuin gevonden is, was van Indonesisch maaksel, aldus te Bata via binnengekomen berichten. Zo wel door de Nederlanders als door de militaire waarnemers wordt de aanslag in verband gebracht met de communistische pamflet.tenactie van de Partai Kommunis Indonesia te gen c" republikeinse regering. Op de dag van do aanslag waren pamfletten gevonden, waarin repu blikeinse prominente personen, zo als Sukarno. Hatta en de sultan van Djokja benevens de militaire waar nemers als vertegenwoordigers van de „kapitalistische landen" werden bedreigd. In republikeinse kringen te Djok ja daarentegen meent men, dat de aanslag gepleegd is door het Front Demokrasirakjat, welke ook pam fletten zou verspreiden uit naam van de Partai Kommunis. De eerbewijzen voor Staatssecretaris van Marine In afwachting van de officiële regeling van de positie, die de staatssecretaris van marine zal in nemen, worden aan hem dezelfde eerbewijzen gebracht als aan de minister van marine. De vlag. die de staatssecretaris zal voeren is eveneens gelijk aan die van de mi. nister. De aanspreektitel luidt: Ex cellentie. Ronde van Harlingen HARLINGEN. Voor de op Zaterdag 18 Juni te houden Ron de van Harlingen hebben 51 wiel renners ingeschreven uit alle de len yan Nederland. De beker werd vorig jaar gewonnen door J. Hen- nink te Alkmaar. Z. Em. Johannes Kardinaal de jong richtte gisteren het woord tot de drieduizend Friezen, die op de eerste Algemene Friese Katholiekendag in 't Beursgebouw in Leeuwarden bijeen ware.i; Zijne Eminentie zeide tot zijn gehoor: Het heeft mij zeer getroffen, dat de katholieke Friezen in zo grote getale op deze katholieken dag tegenwoordig zijn. Het is voor mij een sprekend bewijs, dat in de Friese gelovigen het katho lieke leven diep geworteld is. - Op deze katholiekendag gaan Onze gedachten weer terug naar de achtste eeuw, toen Willibrord en S. Bonifacius en de grote apos tel, geboren in Friesland, de H. Ludgerus. hier het geloof gepre dikt hebben en naast de zegenin gen van het geloof ook de bescha ving gebracht hebben. Honderden in de middeleeuwen gebouwde fraaie kerken geven thans zulk een rustig landelijk cachet aan het mooie Friese landschap. In een vijftig kloosters zochten mannen en vrouwen de eenzaamheid en de rust om zich geheel aan God te kunnen wijden. In 1559 werd het Bisdom Leeuwarden opge richt, dat meer dan 300 parochies telde met eigen kerken. Helaas werd het katholiek geloof door het Protestantisme teruggedron gen en onderdrukt. Volgens de laatste volkstelling vormen de katholieken slechts 7 pet. van de totale bevolking van Friesland. Maar wat nog erger is dan de overgang tot het Protes tantisme, is, dat in gehele streken van Friesland het christelijk ge loof geheel verdwenen is en plaats gemaakt heeft voor ongeloof en in verband daarmee voor het „goddeloze communisme". Maar Goddank, zijn er voor Katholiek Friesland ook verblij dende aspecten. In de laatste ja ren zijn twee kloosters van paters opgericht, die het apostolaat be oefenen en een klooster van Car- melitessen, die door gebed en boete de handhaving en de uit breiding van het geloof van Gód afsmeken. In Heerenveen worden voorbe reidingen getroffen om te komen tot de oprichting van een beschei den retraitehuis, opdat de katho lieken daar in hun eigen provin cie zich enige dagen geestelijk kunnen bezinnen. Dat in onze pro vincie zelf zulk een geestelijk middelpunt wordt opgericht, is zeer tekenend voor de goede geest van onze katholieken. Er zijn plannen in voorberei ding voor een katholieke middel bare school. Ik behoef niet te zeg gen, dat het van het uiterst be lang is, dat in Friesland zelf een katholieke middelbare school is. Vele ouders, die hun kinderen naar een katholieke school willen zenden, kunnen het niet betalen, als deze buiten de provincie is. Wij hopen, dat de commissie, die is ingesteld om te onderzoeken, waar de school gevestigd zal moe ten worden, spoedig haar advies zal kunnen uitspreken. Bolsward heeft een edelmoedig aanbod gedaan, maar omdat een beslissing voor lange jaren moet worden genomen, moet een nauw keurig onderzoek worden inge steld omtrent de plaats van de school. Van initiatief getuigen ook de plannen om een Kath. Volks hogeschool op te richten. Dan moge ik de katholieken van Friesland op drie punten wijzen: 1. het steunen van de katholieke pers. 't Is nodig, dat goede kath. een katholiek dagblad lezen. Ik zeg niet, dat het zo gevaarlijk is, als een katholiek zo nu en dan eens een neutrale krant leest. Maar het geregeld lezen van een neutrale krant schept toch een geest van neutraliteit, van onver schilligheid en deze wordt op de duur verderfelijk. Wij moeten flinke principiële katholieken zijn, die ons bewust zijn van onze ka tholieke plichten en daarvoor des noods offers weten te brengen. Vooral in onze tijd van neutrali teit en z.g. humanisme liggen hier gevaren. Wij zien, dat zovele neutralen op de duur in hun ge loof verslappen. En alleen een goede roomse krant geeft ons het geestelijk voedsel, wat wij op de duur nodig hebben. Op de tweede plaats moge ik u wijzen op het grote belang van de geestelijke en zedelijke volksge zondheid door het Wi't-Gele Kruis. Dit is een werk van groot sociaal belang, maar in onze tijd is het cok van grote katholieke waarde. Ieder, die enigszins bekend is met dit werk, weet, hoe belangrijk het is, dat wij katholieke wijkver pleegsters hebben. Hier ligt een taak voor de Zeereerwaarde He ren Pastoors en de parochiële kerkbesturen. Waar geen eigen afdelingen kunnen worden opge richt, laten zij daar trachten cor respondentschappen op te rich ten. Tenslotte: zo u bekend is, werd deze zomer het zilveren jubileum van de oprichting van onze eigen universiteit herdacht. In de jaar lijkse bijdragen voor de Katho lieke Universiteit komt Friesland relatief op de eerste plaats. Kath. Friesland is dus hier een voor beeld. Moogt gij deze steun door blijven geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3