e parochianen van Westwoud vierden gemeenschapsfeest Strijd om twee plaatsen in 4e klasse nog niet beslist Vitesse en Top spelen gelijk jFiscale surprise Eerste Friese Katholiekendag Goede voornemens vormden het geschenk Afdeling Noord-Holland Spanning rond het Gouden Kruis Drieduizend man aanhoort redevoeringen van Mr. Jan Derks en Pater Loohuis WEERSVERWACHTING Handbalkampioensfinale Sport verloor belang rijke wedstrijd van Schoorl Randers-RKAFC 2-5 De Bos-school officieel geopend AG. 4 Maandag 13 juni 1949 HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR H. J. BANGERT ESTWOUD. Op hartelijke wijze hebben de parochianen bn Westwoud gisteren het Zilveren Priesterfeest van hun astoor, de Z. E. Heer H. J. Bangert gevierd. Deze hartelijkheid wam niet alleen tot uiting in het stereotiepe eerbetoon van ezangen, bloemen en woorden van gelukwens, maar demon- reerde zich ook, en zelfs veel meer, door een treffende beleving de gemeenschapsgedachte, welke culmineerde in het geza- enlijk ontbijt van pastoor en parochianen in de grote versierde op het Woudia-terrein. Tijdens dit ontbijt, dat op de ezamenlijk opgedragen H. Mis van dankbaarheid volgde, was e eenheid der parochie volkomen en werd de betekenis van dit riesterfeest voor allen waarneembaar. Reeds Zaterdag was pastoor Ban- ert op plechtige wijze door zijn arochianen ingehaald. Langs de eg wapperden de vlaggen en er 'erden hartelijke woorden van •elkom gesproken door de voorzit- ;r van het Feest-comité, de heer v. d. Vlugt, en loco-burgemees- r Langedijk. die namens gemeen- en gemeentenaren de jubilaris elukwenste. Het was een hele oet, die zich achter de landauer et de zilveren priester aansloot en adien de Kerk bevolkte, toen hier de pastoor een Plechtig Lof •erd opgedragen. Zondag was het echter de eigen- jke feestdag. Nadat een stampvolle erk het feestlied gezongen had, roeg pastoor Bangert met assisten- e van zijn heerbroer Pastoor P. L. angert uit Rotterdam als presby- ;r assistens. de Z. E. Heer Rector L. M. van Ginkel als diaken, dc E. Heer Rector P. J. v. Steyn als :bdiaken, en de Z. E. Heer pastoor H. Westdijk uit Haastrecht als eremoniarius een Plechtige H. Mis p tot het geestelijk en tijdelijk elzijn der parochie. Op het pries- rkoor en in de kerk hadden plaats enomen de oud-Hoofdaalmoezenier an Leger en Vloot, Mgr. J. J. J. "oordman, pastoor te De Kwakel, e H. E. Heer P. C. L. v. d. Meer. eken van Hoorn. Vice-Admiraal oorman, Kap. luit. ter Zee Vloot- almoezenier G. Schimmel O.F.M. it den Helder, de Z. E. Heer W. J. M. v. d. Berg. pastoor te Wijk an Zee, de Z. E. Heer K. A. H. •an Veen, pastoor van de O. L. Vr. nbevl. Ontv.-parochie te Den Hel er, de Z. E. Heer Rector Driessen it Bussum. Pater Nolascus O. M. .ap,, assistent van de parochie, en ■ele familieleden en vrienden van e jubilaris. Het zangkoor, dat met eden van het koor uit Zwaagdijk 'as versterkt, voerde onder leiding •an de heren D. Glandorf en D. •an Baar (Zwaagdijk) de Gregori- anse gezangen, de Missa Pontifi- van. Perosi voor twee-stemmig annenkoor en een-stemmig kna- enkoor, alsmede het Ave Verum n het Adoro Te van Wierts uit, an het orgel begeleid door de heer acques Coffeng. De Z. E. Heer P. L. Bangert hield e feestpredicatie naar aanleiding "an de tekst: ..Sacerdos Alter Chris- us". 'De gewijde spreker beschouw- le dit „Alter Christus" op twee wijzen, namelijk in de verhouding i'an de priester tot God en tot de flensen. Eensdeels kan de priester uch volledig in de plaats van Christus stellen en deelt hij in Diens naam genadegaven uit. An- iersdeels is de priester genomen lit de mensen en bezit hij, ondanks :ijn hoge uitverkiezing, hun zwak- ïeden. In zijn dagelijks confiteor irkent hij zijn tekortkomingen. De gewijde spreker besloot zijn predi- catie met de parochianen op te Waterpolo POLOWEDSTRIJD IN DE GOLVEN Bruinvissen 1Dolfijn 1 14 Ondanks het gure weer gaven Zaterdagavond talrijke toeschou wers blijk van hun belangstelling voor het waterpolospel. Dolfijn speelde eerst met wind mee, zodat d„ Bruinvissen voor de rust de zwaarste helft hadden. De golven waren hoog, de doelen dansten op en neer en de wind dreef de bal voortdurend voor zich uit. Het spel was nog maar enkele ogenblikken oud toen Dolfijn op de Helderse helft terecht kwam, zonder moeite scoorde een der spelers voor de eerste maal. De snelheid was van beide ze ventallen zeer behoorlijk, hoewel het in het gezicht spattende water erg hinderde. Toch wist Gieles te gen wind vrij te komen, zijn schot werd echter door de keeper op gevangen. Weer wisten de Am- .terdammc-rs voor het Bruin vis- sendoel te komen, met als gevolg doelpunt nummer 2 (02). De Bruinvissen waren o.i. het laatste gedeelte wel in de meer derheid en dreven de bezoekers steeds op hun eigen helft terug. Toch wisten dezen nog een keer uit te breken. Keeper v. d. Water zwom uit om te trachten of er nog iets te redden viel, doch de ba! dreef op eigen gelegenheid tussen palen door in een onbewaakt doel (0—3). Na het draaien speelden de Bruinvissen met windvoordeel. Door mooi aangegeven ballen kwam tenslotte Gode in het bezit van het leder. Hij aarzelde niet lang en redde de eer van de blauwe-gele kleuren door de stand op 13 te brengen. Dit was echter 't eerste en laat ste tegenpuntje. Een hele kluwen spelers ver drong zich voor ons doel, v. d. Water rees hoog het water uit doch hij zag geen mogelijkheid de werkelijk voortreffelijk geschoten bal te keren. Hiermee bereikte Dolfijn een score van 14. Tevens werd dit de eindstand, want geen der bei de partijen schoten nog eens in Dat Dolfijn veel sterker was kunnen we niet beweren. De schotvaardigheid van de Helderse voorhoede liet echter nog al te wensen over. Maar misschien dat de wedstrijd in Amsterdam anders uitpakt. wekken steeds veel voor hun her der te blijven bidden. Zeer vele gelovigen naderden ter H. Tafel. Na de H. Mis voerde het zangkoor de Priestercantate van Elb. Jos Franssen uit. Toen de celebrant, voorafgegaan door bruidjes de kerk verlaten had, togen ongeveer 400 parochianen (namelijk twee vertegenwoordigers uit elk gezin) naar het Woudia_ terrein, waar in een grote tent van de fa. A. P. de Zwart uit Amster dam een feestelijk ontbijt bereid stond. De geluidsinstallatie van Bertrand.Radio te Bovenkarspel zorgde er voor. dat de aanwijzingen van de ceremoniemeester, de heer M. v. d. Vlugt goed konden ver staan worden en opgevolgd, zodat binnen een minimum van tijd de honderden gezeten waren en de jubilaris het ,,Lied van Lof en Dank" konden toezingen. Tijdens het ontbijt boden een zestal bruid, jes de pastoor met een toepasse lijke toespraak een zilveren krans aan. Ook roodkapje verscheen met een mand vol bloemen, danseresjes toonden haar kunst, kabouters en een bosfee met heuse elfjes hielden een aardige samenspraak en boden de jubilaris een prachtig versierde kaas en een stolp aan als het ge. schenk van de schoolkinderen. Tot slot kwamen de matroosjes nog op het podium. En deze deden het al even aardig als hun voorgangers. De Eerw. Zusters M. Salesia, Celine en Leontme hebben wel recht op een woord van grote erkentelijk heid voor hetgeen zij met haar jonge acteurtjes hebben gepres. teerd. Nadat ook de welpen en de gid sen cadeautjes cn gelukwensen hadden aangeboden, nam de Wele. delgestrenge heer S. W. Wijnands uit naam van alle parochianen het woord. Hij stelde vast. dat ondanks het feit dat pastoor Bangert pas twee jaar in Westwoud werkzaam is geweest, hij toch op zijn zilveren priesterfeest zoveel enthousiasme heeft weten te wekken, als waar van deze viering tot nu toe reeds blijk heeft gegeven. De oorzaak hiervan ligt in hêt feit, dat de pa. rochianen in de jubilaris de pries ter en de herder eren, die reeds op ondubbelzinnige wijze getoond heeft belang te stelten in, cn mede te leven met het parochiële leven in al zijn schakeringen. Het is hier. om, dat Westwoud zich zelf met zulk een pastoor kan feliciteren. Hij wenste de jubilaris namens alle parochianen van harte geluk en sprak de wens uit, dat O. L. Heer Zijn rijkste genadegaven over hem mocht doen neerdalen, opdat hij de zware taak die hij op zich genomen had, ook ten uitvoer kon brengen. Een cadeau had de pastoor niet ge wild, aldus de spreker. Maar hij zal er desondanks een ontvangen. Dit geschenk zijp wij, de parochianen van Westwoud met onze goede voornemens! In de middaguren had een hulde plaats door de jongeren uit de pa. rochie. De jeugd zong enthousiast het welkomstlied, waarna zij. op thee en koek werd getractéerd. Mej. M. Baas was de tolk van allen, ook van de zieken, de militairen en de studenten. Zij zeide, dat heel de jeugd van Westwoud op deze dag medeleeft met haar pastoor. Ook districtscommissaris Bosse, A.D.C. Bonfrer en de A.D.C. van de welpen Sernee en Lieshout kwamen de jubilaris feliciteren. Hierna volgde een voordracht in het West. fries. Con Amore o.l.v. de heer Moes kops kwam ten slotte nog aan bod met ,,Komt allen uit 't Zuiden uit 't Oosten", „Tota pulchra es Ma ria" en „Moedertje". Tenslotte drukte ieder persoon lijk de jubilaris de hand. Tijdens het plechtig Lof, dat door de jubilaris werd gecelebreerd met assistentie van de Zeereerw. Heer Pastoor W. van den Berg als diaken en rector Driessen als subdiaken werd door de jubilaris een dank woord gesproken. Pastoor Bangert zeide het een moeilijke taak te vin den om ieder naar behoren te be danken. Niemand heeft zich van dit feest afzijdig gehouden en allen hadden meegewerkt om deze dagen voor hem tot onvergetelijke te ma ken. In de twee jaar, dat hij als pastoor te Westwoud werkzaam was, heeft hij de volle medewer king van allen mogen ondervinden. Hiervoor en voor alles wat hij in de 25 voorbije jaren voor het heil van de zielen heeft mogen doen, kan thans een dankbaar Te Deum Lau- danius aangeheven worden. De ge wijde spreker deed nogmaals een beroep op het saamhorigheids gevoel in de parochie. Hij hoopte, dat dit feest allen weer dicht bij elkaar gebracht mocht hebben. Alle parochianen zongen 'daarna het Te Deum Laudamus. Door de f anfare ,.Dr. Nuyens" werd des avonds in de tuin een serenade gebracht, waarmede de feestelijkheden werden gesloten. Aan de vooravond van Pinkste ren heeft minister Lieftinck het Ned. bedrijfsleven, wat nog niet hetzelfde is als het Ned. volk, verblijd met een niet onbelang rijke fiscale verrassing. Misschien is deze mededeling de oorzaak geweest, dat velen, ondanks net niet bepaald mooie weer, toch nog in een zekere optimistische stem ming waren. Al zullen deze men sen verstandig doen, zich wel be wust te zijn, dat deze voorstellen van minister Lieftinck niet zo gunstig zijn als ze er op het eer ste gezicht uitzien. Want de thans door minister Lieftinck ingevoer de faciliteiten houden in hoofd zaak niets anders in dan een ver schuiving van de belastingbeta ling naar een ander tijdstip. De mogelijkheid wordt geschapen, dat grotere bedragen dan tot nu toe het geval was, kunnen worden gereserveerd, maar de fiscus houdt daarop wel degelijk zijn claims. Men krijgt alleen wat meer ruimte om het bestaande produc tie-apparaat, wanneer dit nodig is, om de productie op te voeren, te vernieuwen, uit te breiden! Maar in het gebruiken van deze reserves houdt de fiscus een stem in het kapittel. En wanneer men toestemming krijgt die reserves op die wijze voor zijn bedrijf te gebruiken, dan zal men later, uit deze verhoogde productie de ach terstallige belastingbij dragen als nog moeten opbrengen. In dit opzicht brengen deze maat regelen wel enig soulaas en zijn ze voor verschillende bedrijven hard nodig. Want het laatste half jaar vloeien de winsten re.eds veel minder vlot en de verkoop van de meeste artikelen geeft vrij grete moeilijkheden. De koop kracht bij de massa is er uit en de reeds enige tijd voorspelde cri sis in het bedrijfsleven is reeds duidelijk merkbaar. Het is daar om heel goed, dat de minister de ze maatregelen een terugwerken de kracht geeft tot 1 Januari '48, want reeds het vorige jaar was de toestand in tal van bedrijven benauwend. De vraag is zelfs, of men met deze bescheiden fiscale verrui mingen aan het bedrijfsleven wel voldoende mogelijkheden schept om de dreigende moeilijkheden het hoofd te bieden. Minister Lieftinck voelt dit zelf ook wel en zegt dan ook reeds bij voor baat, dat de onmogelijkheid om drastische bezuinigingen in te voeren op de overheidsuitgaven, verdere belastingverruiming niet toelaat. Dat begrijpen we. Indo nesië vraagt nog altijd geweldige kapitalen. het Atlantic Pact, waarbij wij ons aangesloten heb ben niet minder! De sociale las ten zijn na de oorlog geweldig ge stegen. Toch in het zeer de vraag of ons bedrijfsleven, dat toch de kurk is, waarop onze hele wel vaart drijft, met dit argument van de minister wel veel gebaat is. Zoals de toestand zich nu ont wikkelt, vrezen velen binnenkort ontslagen bij tal van bedrijven op grote schaal en een belangrijke toeneming daardoor van de werk loosheid, wat betekent minder Z.A.P. heeft zijn zin. De wed. strijd tussen Schoorl en Sporters is niet geëindigd in een gelijk spel en dus krijgt Z.A.P. in ieder geval haar kans in een beslissingswedstrijd. Daar het echter Schoorl was, dat met niet .minder dan 30 op eigen terrein won, bestaat nog de moge lijkheid, dat alle drie clubs gelijk eindigen! Die mogelijkheid is wel klein, want Schoorl heeft in haar wed_ strijd tegen LSW al aan een gelijk spel genoeg om .vierde klasser te blijven. Toch zal LSW er prijs op stellen zich zo fel mogelijk te weer te stellen. Een interessant slot staat de liefhebbers van promotie.voetbal hier dus nog te wachten. Schoorl Z.A.P. Sporters Sijbekarspel L.S.V.V. 4 2 1 10 4 2 2 10 4 2 2 10 2 4 2 8 0 0 7 0 Het Gouden Kruis Een bijzonder fraaie zege behaal de Hugo Boys I op de sterke Zaan. se eerste klasser P.S.C.K. Het werd 50 en meteen heeft Hugo Boys zich opgeworpen als een ernstig candidaat voor het kostbare klei. nood. Woensdagavond spelen de oranjehemden de derde ronde tegen Vitesse 3 in Castricum. Ook van Blokkers een goed be richt. De altijd als moeilijk bekend staande uitwedstrijd tegen Petten werd omgezet in een 42 zege, zo. dat de nieuwbakken eerste klassers de laatste acht bereikt hebben. St. Bavo I was niet zo gelukkig. Een prima wedstrijd tegen de res. Ie klasser Purmersteyn 2; een doel punt dat afgekeurd werd, en ten slotte een 10 nederlaag. Jammer Ursemers, maar volgend jaar beter! V.Z.V. is ook bij de laatste acht. De 42 zege op DWB in de Weere is een goede prestatie en wettigt 't vermoeden, dat met VZV I en Hugo Boys I Noordelijk Noordholland productie, minder inkomen en minder uitgaven, dus nog een ver dere verscherping van de crisis. De lonen zijn nu reeds zodanig, dat tal van bedrijven ze niet meer op kunnen brengen en nu spre ken we nog wel van de mogelijk heid van een derde loonronde, als straks de huurverhoging tot stand komt. Neen, de economische perspec tieven zijn voor ons land niet bui tengewoon gunstig en we vrezen, dat de schatkist nog wel grotere offers zal moeten brengen, om deze afdoende te kunnen bestrij den, dan de minister nu voor stelt. (Van onze redacteur) De eerste Algemene Friese Katholiekendag, welke gisteren werd gehouden in Leeuwarden, is een groot succes geworden en daarmede een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van Kath. Friesland. Ruim 3000 Friezen, uit alle windstreken van het gewest, waren naar de Friese hoofdstad getrokken, om hun vreugde te uiten over de komst van Z.Em. Kardinaal de Jong en het bewijs te leveren van hun grote dankbaarheid en diepe der katholieke jongeren van wel eer, die vochten voor een strikter toepassing van het sociale beginsel in de samenleving. Wij dienen te weten dat onze samenleving de sa menleving moet worden van het so- lidarisme, wij verwerpen wel de klassenstrijd, maar niet de standen. Men zal zeker buiten het Geloof om, de echtheid en de waarde van het solidarisme aantonen en bewij zen. ,,Ik geloof niet, dat wanneer iemand eerst katholiek wordt hij dan gemakkelijk gebracht zal wor den tot een erkenning van de deug delijkheid van b.v. de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, ik geloof eerder, dat iemand die de deugde lijkheid erkend van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en de waarde van het sojidarisme daar door tot het Geloof geraakt. Een enorm applaus klonk op, toen Z. Em. binnenkwam en op zijn zetel plaats nam, waarboven het wa pen van Z. Em. was aangebracht. Mr. Heijmeijer begroette in zijn openingswoord de Kardinaal en sprak er zijn vreugde over uit dat Z Em aan het verzoek van het co mité had willen voldoen deze bij eenkomst bij te wonen. Wij begroe ten in u niet alleen de zoon van dit gewest, maar wi.i eren u vooral als de leider van het verzet m de jaren tussen 1940 en 1945, aldus de voorzitter. Rede mr. Derks. Vervolgens sprak mr. Jan Derks, als eerste woordvoerder op deze mid dagbijeenkomst, de aanwezigen toe in een boeiende knappe rede, waar uit de levensblijheid sprankelde, een reeks van rijke gedachten, wel ke menigeen tot nadenken zal heb ben gestemd. Spr. wees op de erkenning, welke thans was aangebroken, van de strijd Het rechtvaardigt het streven naar het solidarisme als een vorm van apostolaat. Het solidarisme zal velen, o.m, de communisten onbevredigd laten en het zal moei lijk zijn hen, buiten het Geloof om van de redelijkheid daarvan te overtuigen. Zij zien in dat so lidarisme een compromis tussen het Geloof en de bezittende klas se. Het geloof verplicht ons naar de rechtvaardigheid te streven, maar dat zelfde geloof waarborgt ons niet een paradijs op aarde. Wij weten te goed, dat deze aarde geen paradijs is, integendeel. Het ware aposto laat is het opwerpen van de kracht bij zichzelf en ook bij anderen, het leed en de ellenden in de wereld met blijmoedigheid te dragen. Het materialisme zal altijd blijven ver onderstellen dat wij meer kunnen doen, de aanhangers daarvan zien de beperktheid niet van de wereld. Zij menen naar een volmaaktheid te kunnen streven, die nu eenmaal op deze aarde niet bestaat en eenvoudig niet bestaan kan. Het materialisme kent niets te gen het lijden, tegen ziekte, tegen slagen en dood. Dan staat dat ma terialisme met lege handen, maehtcloos en is het de mindere van het geloof. En dan is er nog iets anders, waarover we ook ónze gedachten dienen te laten gaan. Deugdzaam zijn betekent nog altijd voor velen onzer, geen kwaad te doen, dit is een bepaald negatieve houding. Dit negatieve Christendom, .voor zover men het nog Christendom mag noemen, gaat gebukt onder het zondebesef. Wij Christenen zijn bevrijde men sen, door Christus verlosten. Onze hoop is niet gevestigd op de materie en wij hebben de ware humor, geen cynisme. Het katholicisme in Nederland Een overzicht van een gedeelte van het midden stuk van de zaal in het Beursgebouw tijdens de redevoering van mr. Jan Derks. van heden Is een strijdbaar ka tholicisme en het wil de breuk herstellen tussen Leer en Leven. De wereld heeft behoefte aan eehte vreugde, spontane blijdschap. BEGEESTERENDE REDE VAN PATER LOHUIS Wanneer in dit gebouw thans in deze Beurs van God duizenden Katholieken uit Friesland tegen- woirdig zijn, dan denken wij onge twijfeld aan Katholiek Friesland van vroeger, aan het Friese land met de 300 parochies, waarover Z. Em. zo-even spra!». Met deze woor den leidde de gevierde redenaar, pater Lohuis, zijn toespraak in. In die dagen uit een grijs verleden zon den de kloosterlingen in deze landen dag en nacht hun gebeden op naar de hemel. De Friese voormannen genoten toen aanzien: ten tijde van de Kruistochten betekende de naam Fries, Christenmens. In de 16e eeuw is de verbrokkeling gekomen, het grote drama van die tijd. het los laten van het Kerkelijk Leergezag. Thans is Friesland nog maar slechts voor 7 pet, katholiek en heeft het modernisme zich hier vaste voet verworven en liggen er ook de kan sen voor het' excessen, het bolsje wisme, dat God als vijand ziet. In dit beeld van een gescheur de Christenheid staat Jong Katho liek Friesland, met veel overtuig de en ontwikkelde Katholieken cn vinden wfj in dit gewest een gefundeerde geloofskennis. Een katholiek bevolkingsdeel met veel priesterroepingen. Wat zal God op deze dag van ons wensen? Wij en de apostelgedachte. Wij moeten met twee dingen re kening houden: het absoluut God delijke cn het absoluut menselijke. Wij vergeten te dikwijls het abso luut Goddelijke. Onze levensinstel. ling is een absoluut bovennatuur lijke en wij dienen eerst het Rijk Gods te zoeken. Wij zijn de lede maten van het Lichaam waarvan Christus het Hoofd is. dat is het absoluut Goddelijke. Een van de grootste aanvallen op het Katholicisme is de aanval op de Zondag. Men heeft van de Dag des Heren een dag van dc mensen gemaakt. Wij hebben rcchf als mensen op deze dag. om God fe eren. Bij het betrachten van het aposto. laat moeten wij het juiste voor beeld geven, zoals God het ons voorhoudt en niet zoals de wereld het doet. Men spreekt wel eens over de vrees voor Rome; deze ïs onge motiveerd want het kerkelijk reeht leert ons ,.dat wij niemand mogen dwingen tot Het geloof". Burgerlijke Stand AVERHORN. Geboren: Johan z. van Folkert Wilms en Willempje Dekker; Catharina Margaretha d. v. Johannes J. Reus en Cath, Conijn; Gehuwd: Jan Kamps. Medemblik cn Cornelia Aaij; Johannes Spaans cn Trijntje Singer, Overleden: Klaas Smal 87 jaren. Ingekomen Margaretha Bibo, G 6 van Warder; Jan J. Schoorl, S 79 van Amersfoort; Annigje Dolfing, G 49 van Hoorn. Vertrokken: Louwrens Knol, A 14 naar Middenbeemster, C. Ooteman en gezin A. 47 naar Oude Niedorp, Pieter Leeuw, G 70 naar Obdam; Maria Laan, A 161 naar Nijmegen; Jan Schaafsma en gezin. G 17 naar Schellinkhout; Johannes Schaper, A 120 naar Grootebroek. weer sterk is vertegenwoordigd in de laatste acht. Alkm. Boys 3 had in Alkmaar bezoek van Grootschermer I en hoewel de Schermer_bewoners zich heftig verweerden, moesten ze toch met 31 het onderspit delven. Ook de Boys_reserves blijven dus nog candidaat voor het Gouden Kruis. Geelzwart 2 ondervond, hoe lastig de reserve-elftallen van Westfrisia kunnen zijn en kwam met een 71 nederlaag thuis. Beemster I; dat in Wormerveer QSC 3 moest bekampen, moest er_ varen, dat het met de res. Ie klas. sers vaak kwaad kersen eten is. Het werd na spannende strijd een 43 nederlaag, waardoor QSC 3 dus door mag kruisen". Een 1—0 nederlaag tenslotte kreeg HRC 4 te slikken van KGB I. We hadden de roodjes al gewaarschuwd voor het kleine terrein! Evengoed een keu rig resultaat van KGB! Vriendschappelijk: S.R.C. 3 Holl. T. 3 3—0; S.R.C. jun.—Holi. T. jun. 40; S.R.C. adsp. cHoll. T. c 1—0. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. LATER AFNEMENDE BEWOLKINK Vanavond cn vannacht meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Morgen overdag geleidelijk afnemende be wolking cn overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. GROEN Zoals bekend zal op 16 Juni (H. Sacramentsdag) mgr. Joh. Groen M.S.F. in de parochiekerk van St. Jan Onthoofding te Kaatsheuvel de bisschopswijding ontvangen. Als blijk van waardering zal de nieuwe bisschop zijn bisschoppelijke gewa den van de inwoners van Kaatsheu vel cadeau krijgen. Een collecte hiervoor bracht f2000.op. TENNISUITSLAGEN Inside IIJuliana I 26 Juliana II—K.N.S.M. I 6—2 Toss I—D.D.V. IV 0—2 De tweede wedstrijd in de kam' pioensfinale tussen TOP uit Schagen en Vitesse uit Castricum eindigde andermaal in een gelijk spel. Voi goeden moed waren de Schagtg meisjes Zaterdagavond naar Castri cum getrokken, al wisten ze voor uif dat hen een zware strijd wacht te. Vitesse nam direct na de uit worp met het windje in de rug het initiatief in handen en bouwde een serie gevaarlijke aanvallen op, wel ke reeds na 5 min. spelen met een doelpunt werden bekroond. De mid voor wierp een keiharde schuiver, die keepster Deutekom niet ver mocht te keren. Korten tijd later belandde eveneens een onhoudbare bal van de midvoor bij Joop in de touwen. Het begon er voor de be zoeksters inderdaad donker uit te zien. Doch zij gaven de moed niet op en wisten zelfs af en toe de Vitesse-verdediging in verwarrin te brengen. Vlak voor de rust kreeg TOP een 13 M. worp toegewezen wegens ruw spel (een euvel dat aan Vitesse-zijde vrijwel aanhoudend voorkwam). Doch de Vitesse-doel- verdedigster stond als een rots; zij hield het leder prachtig. Deze 2—0 achterstand smaakte de gasten niet bijzonder en TOP tapte na de rust dan ook direct uit een ander vaatje. Maar zij vonden een wakkere doelverdedigster tegenover zich, waarop de mooiste aanvallen vergeefs schenen. Vitesse dacht da wedstrijd al compleet gewonnen te hebben en kwam nog herhaaldelijk opzetten, zodat ook Joop krachtda dig moest optreden. Tien minuten na de rust gelukte het midvoor A Heddes echter een mooi tegenpun tje te scoren in de linker beneden hoek. De TOP-sters zagen toen in, dat een gelijk spel tot de mogelijk heden behoorde. En jawel, door aanhoudend tot aanvallen over te gaan, gelukte het nog in de laatste halve minuut de stand op 22 te brengen. Een mooie aanval van rechts leverde de bal in handen van Beb Kaandorp, die deze keurig De 30 overwinning voor de thuisclub was wel enigszins geflat teerd, daar vooral in de tweede helft Sport over een zeer groot overwicht beschikte, doch onpro- ductiviteit en pech speelden de gasten parten. Voor de rust was de stand 20 en scheen de overwin ning voor Schoorl al zeker, maar na de hervatting kwam Sport zo overweldigend opzetten dat het pleit nog lang niet beslecht was. Het gelukte de thuisclub echter niettegenstaande de overmacht de voorsprong nog te vergroten. Direct na de aftrap had Schoorl een zwak overwicht. Veie aanval len die alle over links gingen waar Weiland, de linksbuiten, goed werk verrichtte, waren gevaarlijk, doch de verdediging wist er raad mee. De Sport-aanvallen waren niet zo talrijk en niet doortastend genoeg, het samenspel haperde in de voorhoede. Beide keepers maak ten in het begin een onzekere in druk. Het Schoorl-overwicht had enige corners over links ten ge volge uit een waarvan de paal kee per tie Raat redding bracht. Na 20 min. kopte rechtsback Groot de bal uit doel, maar dit bleek even daarna overbodig te zijn geweest toen de linksbinnen Grasser na drie spelers te zijn gepasseerd met een lage schuiver onhoudbaar scoorde (10). Kort voor de rust dook de Raat op de bal doch veroorzaakte hands, daar hij zich buiten het strafschopgebied bevond. De toe gekende vrije trap werd door links back van Zonen in de linkerboven hoek ingekogeld.. Na de hervatting had Sport een grote veldmeerder- heid en de aanvallen waren zeer talrijk doch door pech en gebrek aan schietvaardigheid bleven onbe grijpelijkerwijs doelpunten uit. Vooral het stuwende werk van de Sport-middenlinie was goed. West- straten verving na de rust v. d. Mark. Zoals reeds gezegd, niette genstaande deze meerderheid van de gasten zag Schoorl nog kans enige doorbraken te forceren en toen ongeveer vijf minuten voor het einde linksbuiten Weiland naar binnen kwam en een hard schot loste dat werd weggewerkt, was het rechtsbuiten van Buren die de ZAP-aanhang, die rijk vertegen woordigd was, nog hoop gaf voor de toekomst. De laatste vijf minu ten brachten nog een paar gevaar lijke momenten voor het Schoorl - doel, maar een tegenpunt bleef uit. plaatste naar A. Heddes, welke in zittende houding tussen de beide backs door het leder in de rechter benedenhoek deponeerde. Meteen floof de scheidsrechter het einde. Even onmiddellijk kreeg hij ech ter het protest van de gastvrouwen fe aanhoren, de midvoor zou op de doelcirkel hebben gestaan. De scheidsrechter verklaarde echter, dat hij daarvan niets had gezien. Zo verwierf TOP andermaal een gelijk spel, zij het nu onder protest van Vitesse. Deze in het sportpark gespeelde friendly game eindigde in een alles zins verdiende overwinning voor de Westerweg bewoners. De Randers verschenen vrijwel geheel volledig, met spil Sol nu als middenvoor fungerend, wat evenwel na een aardig begin, waarbij hij na goed solospel een pracht doelpunt fabri ceerde, in de tweede helft tegen de stugge A.F.C. verdediging geen succes meer had. De A.F.C.-ers kwamen met meerdere wijzigingen. Ook zij hadden een spil als center voor, de junior Roosje, die niet on verdienstelijk speelde maar even als zijn collega aan de andere zijde, het spel niet te veel moet remmen, door de bal te lang bij zich te hou den. Op de spilplaats speelde N. Tijm een goede wedstrijd, en met zijn stevige trapfien zette hij her haaldelijk zijn voorhoede aan het werk. Toch liet het zich voor de rust liet direot aanzien dat het zo'n éclatante overwinning zou worden, want nadat A.F.C. vrij spoedig de leiding nam door goed doorzetten van Buter, die de plaats van Meyer innam, welk doorzetten door Tijm keurig met een goal werd besloten, kwamen wij toch niet vrij van het idee, dat A.F.C. de dekking nog te veel verwaarloost. Voor de rust tenminste en na de rust in mindere mate, was het vooral aan het slechte schieten te danken van de beide vleugelspelers van R. die steeds geheel vrij stonden, dat de stand niet hoger opgevoerd werd dan tot 21, welke A. nog voor de rust in een 32 voorsprong veran derde. Indien A. dit voor het vol gende seizoen verandert, zullen zij in de komende competitie zeker als een der meest gegadigden voor de ereplaats in aanmerking komen. Na de rust was het spelbeeld ver anderd en kregen de R. voorwaart- sen geen gelegenheid meer om ge vaarlijk te worden, en nadat door een fout in de R. achterhoède ge maakt, de stand op 42 was ge bracht, wist Heynis vlak voor het einde de gehele R. achterhoede, de doelman incluis, te verschalken, en. no. vijf in de touwen te plaatsen. Rest ons nog te vermelden dat seheidsr. Biskanter, deze vriend schappelijke wedstrijd op vriende lijke wijze tot een keurig einde fiool Onder grote belangstelling van de zijde der ouders en genodigden werd Zaterdagmiddag te Bergen de Bos- school weer officieel in gebruik ge nomen. In zijn openingsrede herin nerde de voorzitter van het bestuur der Berger Schoolvereniging, de heer A. de Lange, aan de vordering van het gebouw voor de Neder landse landmacht in 1939 en aan de brand in Mei 1942 tengevolge van een beschieting vanaf het vliegveld Bergen. Spr. releveerd de vele on derhandelingen, die tot herbouw ge leid hebben en verheugde zich er over, dat zowel lagere als middel bare meisjesschool thans weer in dit mooie gebouw, midden in het boe, gebruik kunnen maken. Burgemeester Huygens sprak na mens het gemeentebestuur, dat me de door Weth. Driessen vertegen woordigd was, woorden van geluk wens, waarna de heer Kraft van Ermel, namens de ouders het be stuur een geschenk onder couvert aanbood, te besteden voor een aan denken aan deze heropening van de bosschool. De secretaris van de Ned. Ver. van Bijz. Schlen op neutrale grondslag voerde voorts het woord om het bestuur en Bergen met de heropening geluk te wensen. Nadat de leerlingen de aanwezigen enige tijd aangenaam hadden bezig gehouden met zang, muziek, dans en toneel, en thee was aangeboden, maakte men gebruik van de gele genheid het fraaie schoolgebouw te bezichtingen. In verschillende lo kalen hingen schilderijen, in bruik leen afgestaan door mevr. Boender maker.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4