Lenstra en Wilkes sloegen Denen r in Kopenhagens Idrottsparken Zuidelijke techniek voor het Noorden te machtig Quick (N.) legde beslag op beker Benelux- wedstrijd DETECTIVE Weinig bevredigende overwinning RADIO Zei U iets? Ronde van de Eilanden voor de Groot Intern, wedstrijden te Hengelo tegen wil en dank VAN 2—6 6—2 C—2 Maandag 1 3 uni 1949 PAG. 5 DENEMARKEN—NEDERLAND 1—2 Dat was toch wel de algemene indruk na afloop: geen wedstrijd, ondanks de zeer gewaardeerde en ook verdienstelijke 2—r-1 zege op de Denen, welke lang in de herinnering zal blijven van hen, die hebben meègespeeld en van hen, die er tweemaal drie kwar tier naar hebben zitten kijken. Onwillekeurig kwamen ons de woorden van de president van de Deense voetbalbond, Peter Middelboc, in herinnering, toen wij enkele dagen vóór dc ont moeting een gesprek met hem hadden. „Ik hoop", zo had hij gezegd, „dat het een sportieve wedstrijd zal worden met goed spel, iets waarmede wij in de voorafgaande ontmoetingen niet bepaald verwend zijn". Welnu, een sportieve sfeer hing er wel binnen de schuttingen van Idrottsparken, maar een wedstrijd met goed spel is het niet geworden, In het begin werd het aan weers zijden een aftasten van de eventuele zwakke plekken, waarbij het initia tief toch voornamelijk van de Denen uitging, die enkele malen gevaar lijk het Nederlandse doel naderden. Enkele duels tussen Praest en Ter louw, eindigden in het voordeel van onze stopperspil. Verder dan een hoekschop konden de Denen het echter in de eerste tien minuten niet brengen. De Munck, die on middellijk het publiek verbaasd deed staan door zijn verre uittrap pen, kon een voorzet van linksbui ten Soerensen stijlvol uit de lucht grijpen. Duidelijk werd, dat het Deense elftal het moderne spel vol komen beheerste, en vooral de twee kanthalfs steunden de aanval uit muntend om bij een Nederlandse aanval zich weer onmiddellijk terug te trekken. Een tweede corner voor Dene marken had eveneens geen resultaat en toen na elf minuten een heel eenvoudig opgezette aanval van onze linkervleugel Timmermans Lenstra plotseling met een doelpunt van Lenstra eindigde, was iedereen toch wel een beetje verrast. Len stra kreeg de bal keurig aangege ven. hij wrong zich tussen Pilmark en Koeppel door en zijn rustig schot verdween via de binnenkant van de paal in het doel (01). Deens offensief. Een verwoed Deens offensief volg de op dit Nederlandse doelpunt, Zo verliep het eerste half uur, waarin op sommige momenten aan trekkelijk voetbal werd gespeeld, al steeg het spelpeil nooit tot grote hoogte. De Denen waren over het algemeen sterker in het tmld, het ploegverband van de gastheren was beter en de gelijkmaker, welke na 32 minuten werd gescoord, was volkomen verdiend. In het doelge bied maakte rechtsbinnen Hansen van een lichte aarzeling onzer land genoten gebruik door met de rug naar het doel staande, een halve slag om te maken en een scherp on verwacht schot te lossen, waar de Munck volkomen door verrast werd, treiterend rolde hét leder onbereik baar voor de lange armen van onze doelman in de linkerhoek (11). Het spelbeeld bleef na deze goal hetzelfde. De tweede helft. De Nederlanders waren in het veld gekomen met de wil en de energie om het er in de tweede helft beter af te brengen dan voor de rust. Het gevolg was. dat wij in de eerste vijf minuten al meer aan vallen van de Oranjehemden telden dan in de eerste drie kwartier bij elkaar. Maar aan de afwerking ont brak nog veel en ook liep het in sommige gevallen niet mee. Toen dacht Faas Wilkes, dat hij het maar eens alleen moest proberen. Na het fluitsignaal had hij reeds na een solo-ren een prachtig schot gelost, dat juist over ging, maar nu, er SiVSiW i Een aanval der onzen op het Deense doel. Links van der Tuyn in een ',,kop"-duel met een der Deense verdedigers. Op de achter grond in het midden Faas Wilkes, die het tweede doelpunt der Nederlanders maakte. Een aanval der Denen op het Nederlandse doel. Terlouw kopt een door de Deense linksbinnen, Lundberg, ingeschoten bal weg. De Munck kijkt in spanning toe. maar in het doelgebied van de Munck gekomen, waren de rood- witten de kluts kwijt en de enkele schietkans, die zij kregen, werd door slecht richten verknoeid. De Neder landse aanvallen bleven schaars, maar zij waren door het uitnemen de individuele spel van Wilkes en ook van Lenstra, steeds gevaarlijk. DINSDAG 14 JUNI HILVERSUM II 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Koorzang, 7.45 Morgengebed, 3,00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Lichtbaken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Piano, 10.00 Wie komt er in mijn hokje?, 10.15 Or kest, 10.40 Schoolradio groep I, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Viool en piano, 12.00 Angelus, 12.03 Bas en piano, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchcon cert, 13.40 De Damiaatjes, 14.00 Or kest, 14.30 Onder ons, 15.00 School radio groep II, 15.30 Orkest, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, ,17.00 Na schooltijd, 17.15 Lang zul len ze leven, 17.45 Orkest, 18.10 Sportpraatje, 18.20 Actualiteiten, 18.30 R.V.U., 19.00 Nieuws. 19.15 Rhythm Sextet, 19.45 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Frauenliebe und - leben, 20.40 Reclasserlngsdag, 20.50 Kamermu ziek, 21.40 Omroeporkest en -koor, 22.45 Avond-overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest,- 23.5024.00 Zang. HILVERSUM I 301 M. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och- tendgymn., 7.307.50 Albert Sand ier en zijn Orkest; V.P.R.O.: 7.50— 8.00 Dagopening; A.V.R.O.:1 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 8.55 Korte ge sprekken, 9.00 Hersengymn., 9.30 Aubade, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Een lied gaat de we reld rond, 11.30 De Wekker, 12.00 De Kwintetspelers, 12.30 Medede lingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor ons platteland, 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Met de naald en schaar. 14.30 Radiomati nee, 16.25 Honderd beroemde com posities, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Kinderkoor, 17.30 Musette-orkest 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Progr. v. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Paris vous parle, 19.15 Achter het voetlicht, 19.30 Klanken uit de Baltische landen, 19.45 Rege- ringsuitz., 20.00 Nieuws, 20.05 West Europees commentaar, 20.15 Con cert, 21.05 Clrnge Doorenbos, 21.15 Kurhaus eoncert, 21.55 Buitenlands overzicht;. 22,10 Theater-orkest. 22.40 Orgel, 23.15—24,00 Symphonic- orkest. waren nauwelijks tien minuten ge speeld, zou hij het beter doen. In een hevig duel gewikkeld met de back Petersen, die hij met enkele schijnbewegingen volkomen van de wijs bracht, loste hij plotseling, zich half omdraaiend, een effectvol boogschot, dat doel verdediger Niel sen volkomen verraste. En prachtig verdween het leder hoog in de lin kerhoek (12). Beslist! Nog enkele aanvallen van de Oranjeploeg volgden en een hoek schop was het resultaat, doch deze werd niet benut. De Deense mid denlinie zag kans het spel te ver plaatsen en weer volgde er een pe riode, waarin de roodwitten door mooi samenspel gevaarlijk dicht bij het Nederlandse doel kwamen. Het beslissende schot ontbrak evenwel en een aantal malen maaiden Lundberg en Hansen, tot grote te leurstelling van de 40.000 toeschou wers, volkomen over de bal heen. Twee hoekschoppen werden gefor ceerd door de Denen maar telkens waren het Torlouw en van Bun, die de situatie op het laatste ogen blik meester bleven. Tot in het doelgebied combineer den de rood-witten en wanneer zij het eindelijk tot een schot brach ten, stond doelman de Munck op zijn post. Zo sloeg hij een keihard schot van midvoor Praest, die een ogenblik door een switch aan de be waking van Terlouw was ontkomen, schitterend uit zijn doel. Na een halfuur ging Wilkes linksbinnen spelen en Timmermans rechtsbin nen. En deze omzetting bracht wat meer verband in onze voorhoede. Wilkes loste in vliegende vaart uit een pass van Timmermans, een prachtig schot, dat juist over de lat vloog. Een handbal van Terlouw viel juist buiten het strafschopge bied. Een muur van Oranjehemden werd gevormd, maar er volgde geen schot op doel. Lundberg gaf met een kalm trapje naar de vrijstaande Praest, deze loste een scherp schot, dat in de veilige handen van de Munck belandde. Na nog enkele be nauwde momenten voor het Neder landse doel zette de Oranje-voor hoede enkele verdienstelijke aanval len op, waarvan Wilkes de ziel was. Timmermans kreeg een prachtige kans om de score te verhogen, doch hij was niet zo bij zijn positieven als in de wedstrijd tegen Frankrijk. En zo ging ook deze kans teloor. De tijd verstreek en na nog enkele zeer benauwde momenten voor het doel van de Munck floot scheids rechter Christiansen het einde van een wedstrijd, waarin Nederland met 21 de overwinning had behaald. Op de prachtige Friese Katho liekendag in Leeuwarden hoorde ik Theo van Steen gts- teren de verhouding tussen vader en zoon uitleggen: een jongen van zes jaar zegt: miin vader kan alles. Een van tien: mijn vader kan veel. Een van zeventien: mijn vader weet er niks van. Een van dertiq: mijn vader weet het wel. Een van veertig: ik zal 't eens aan mijn vader vragen. Een van vijftig: jammer, dat ik het niet meer aan mijn vader vragen kan. Overmorgen is er in vele gemeenten verkiezinq voor de nieuwe gemeenteraad. Tegenwoordig bezint men zich op allerlei moeilijkheden voor het antwoord op de vraag: hoe zal ik stemmen. Op de K.V.P. natuurlijk! Maar waarom? Omdat ik katholiek ben? Dat vindt men niet meer modern. Omdat het program me aan staat? Een proqram is nog zo vaag! Omdat ik het doel van de Partij zo mooi vind? Dat begrijpt niet altijd iedereen' Maar Theo van Steen heeft me de oplossing gegeven: Ik stem op de Katholieke Partij; dat deed m ij n vader ook a. 11 ij d OM DE NEDERLANDSE VOETBALBEKER Finale Quick N.Helmondia 11 (Quick wint na strafsch.! DISTRICT V Tweede klasse B ZuidbroekGermanieus Promotic Derde Klasse FVV—Groen Geel EextMusselkanaal DISTRICT V Promotie Vierde Klasse Rood GeelWillemsoord JubbegaOosterwolde 1—1 4—3 1—3 4—0 1—1 Hongarije-ltalie 11 De landen wedstrijd Hongarije- Italië eindigde in een gelijk spel. 1i. Deze stand was reeds met rust verkregen. KRUYTHOF KAMPIOEN VAN NEDERLAND 57/2 het kampioen- schap van Nederland biljarten 57-2 luidt ais volgt. alg. gem. gew. part. h.s. Kruythof 9 277 29.83 Kastelcyn 5 72 15.61 Mol 5 85 13,93 Eichclsheim 3 101 15.41 Lieshout 3 130 14.60 Van Kessel 3 130 14.60 Trimbos 2 68 10.60 v. Oosterhout 1 71 10.53 NOORDZUID 0—3 Rijen onbezette stoelen en een akelige stilte leverden bij Noord- Zuid dc onmiskenbare bewijzen, dat het publiek zelfs in de meest smakelijk opgediende voetbalschotel niet meer hapt. Als in een concertzaal werd er alleen aan het eind van het stuk geapplaudiseerd. De Longa-man van Roessel bracht het voor Zuid tot drie beleefdheidsapplausjes, maar de Noordelijken bleven door gebrek aan een kundige dirigent steeds midden in het stuk steken. Het resultaat had voor Noord vriendelijker kunnen zijn, wanneer de schutters het hoofd koel hid den weten te houden. Wanneer we alleen de keren tellen dat een aan valler slechts nog met doelman Steiger had af te rekenen krijgt de nul aan het scorebord iets belach- wekkends. Lugthart schoot voor de rust in zo een geval tegen de PSVer op, Santema deed het nog beroerder door huizenhoog over te knallen, maar Dilling spande de kroon met een rolletje in de richting van de hoekvlag. Eigenlijk behoefde Steiger alleen maar op zijn hoede te zijn, wan neer André Roosenburg in zijn buurt verscheen. De robuste Sneker veruit de beste noordelijke aanvaller ÊlÉsSis s 'j Tijdens een Nederlandse aanval kwam Brandes in botsing met doelman Nielsen. Hij werd voor enige ogenblikken buiten ge vecht gesteld. V.l.n.r.Timmermans, Wilkes, scheidsrechter Kristiansen, de bondstrainer Kaufmann, Brandes, liggend op de grond, een Deense verdediger, geheel links doelman Nielsen. MARIA-OMCANG TE NIJMEGEN Zondagmiddag werd te Nijmegen, onder belangstelling van duizênden, uit de stad en omgeving, de tradi tionele Maria-omgang gehouden, die reeds dateert uit 1272. Na de om gang verzamelden zich duizenden op het Keizer Karelplem, waar -op een openluchtaltaar voor de St. Jo zefkerk door mgr. W. Panis een pontificaal lof werd gecelebreerd. Prof. J. Versehuuren hield een feestpredikatie. In de groep van autoriteiten was o.m. aanwezig de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof, dr. P. J. Th. Rutten. NED. KORFBALLERS VERSLOEGEN DE BELGEN De interland korfbalwedstrijd België-Nederland, welke Zondag middag te Antwerpen werd gespeeld is in een 10—8-overwinning voor het Nederlands twaafftal geëindigd. Bij de rust luidde de stand 64 in het voordeel der Egiren. H.V.K. GAST Bij DE MARINE BATAVIA, 11 Juni (Aftêta). De Bfoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, is Zaterdag de gast geweest van de Koninklij ke Marine. werkte zich op prachtige wijze door de BW verdediging heen en dan was er doorgaans werk aan dé winkel voor Steiger. Deze stijlvolle doelman verwierf zich met enkele knappe saves soms zelfs lichte bij- valbetuigingen tussen de grote .nummers" door. Dat was jammer voor André maar bepaald vervelend werd het toen tegen het eind een dreun van zijn voet tegen de paal ketste. Niet de ex-internationaals Van Overbeek en Appel brachten echter de grootste ontreddering teweeg, maar de knappe technicus van Roessel. De Tilburgenaar deed op de linksbinnenplaats dingen waar bij de heren Verlegh of Lotsy, in dien ze aanwezig waren geweest onrustig op hun plaatsen heen en weer waren gaan schuiven. Wij zagen de donkergelokte Longa- man ook op de' technische dag in Nijmegen en een Oranje shirt scheen toen al heel dicht binnen zijn bereik. Thans zouden wij er absoluut geen bezwaar tegen heb ben als hij er spoedig eens een ging passen. Reeds vrij spoedig gaf van Roes sel zijn visitekaartje bij Van Frum mel af, door boven diens handen het leer op de deklat te koppen. Even te voren had Steiger een knal van Roosenburg met zijn beide vuisten uit zijn doel geranseld. Noodlottige aarzeling Na 20 min. boekte van Roessel zijn eerste succes. Prummel aar zelde bij een ver naar voren ge speelde bal. En dook even later ver geefs naar een harde schuiver. Noord kreeg door hard werken een licht overwicht, maar de schutters hieven in gebreke. Vijf minuten voor de rust centerde de linksbui ten Bekx de bal beheerst naar van Roessel en scheidsrechter Scholten kon voor de tweede maal naar het midden wijzen. Appel (Be Quick) verscheen in de tweede helft niet meer binnen de lijnen, waardoor Rozema naar de linkshalfplaats verhuisde. Santema werd aanvalsleider en Roosenburg ging zij ngeluk beproeven op de rechtsbinnenplaats. De noordelijke defensie die voor de rust al geen betrouwbare indruk had achterge laten deed thans heel vreemde din gen. Willemse schutterde er soms raar in om en Veldkamp zocht zijn kracht in onnodig uittrappen. Pik maakte bovendien de fout steeds voor het doel te blijven „hangen". Al deze capriolen kwamen de noor delijken slechts op een doelpunt te staan. Wederom gescoord door van Roessel na een prachtige soloren. De Zuidelijken kregen door het su blieme spel, vooral van Lussenburg, op het middenveld nog wel meer dere kansen, maar erg royaal met schoten waren de heren niet, de Noordelijken beproefden vaker hun geluk, maar behalve bij enkele kop stoten van Roosenburg, bleef het sukkelen met de richting. Rest ons nog het uitstekende kopwerk van de Zuidelijken, de goede leiding van scheidsrechter Scholten en de sym pathieke geste van WV „Assen Vooruit" een enveloppe met bege renswaardige inhoud voor de pers te vermelden. Het Nijmeegse Quick, dat Za terdagavond in het Gemeentelijk Sportpark te Eindhoven tegen Helmondia de finale moest spelen voor de KNVB-beker, is er in ge slaagd door het beter benutten van strafschoppen voor een jaar beslag te leggen op het bonds- kleinood, Dc wedstrijd eindigde in een 11 gelijk spel, waarna strafschoppen de beslissing moesten brengen. De Oostelijke eerste klassers toonden zich hierin de storksten. Zij benut ten er 2 tegen Helmondia 1. De wedstrijd had doorlopend een aantrekkelijk karakter, waarbij het spel van Quick iets beter verzorgd was. Vooral in de eerste helft kwam dat lot uiting. Na de rust waren de Helmondianen, door hun groter enthousiasme, sterk in de aanval, maar ook zij waren niet in staat om in die periode een beslissing te for ceren. De doelpunten vielen in de eerste 10 minuten van de wedstrijd. Eerst werd het 10 voor Quick, toen Schipperhijn, de Nijmeegse links buiten een corner benutte. Enkele ogenblikken later was het 11 door een doelpunt van de Helmondse linksbinnen Nicholson, eveneens uit een hoekschop gescoord. Na afloop reikte de KNVB-be- stuurder Kru.vver de beker aan de aanvoerder, van Quick uit. Te Amsterdam, werd Zondagmid dag de Ronde van de Eilanden ver reden voor professionals en ama teurs. In beide categorièn moest, 'n eindsprint dc beslissing brengen. De uitslagen luiden: Professionals, 100 km.; 1. Cor Bakker (Zaandam) 2 uur 41 min, 16 sec.; 2. Savelsberg (Hoensbroek! op 1 wiel: 3. I.akeman (Amster dam) 4. Bijl (Den Haag) op 300 meter; 5. Loos 'Amsterdam) idem; 6. De Vries (Vlaardingen) idem; 7. Steenbakkers (Don Bosch) idem; 8. Schoenmakers (Eindhoven! idem: 9. Sehellingerhoudt (Zaandam! id.; 10. Voorting (Haarlem! idem. Amateurs, 80 km.: 1. Sieveking, 2 uur 19 niin. 40 sec.: 2. wittevoon op wiel; 3. Remkes on 15 meter, 'allen uit Amsterdam): 4. Timmer mans (Zaandam): 5. Petrie op 250 meter: 6. van Brenon idem: 7. Hut- te. idem en 8. Holleeder. idem 'allen uit Amsterdam). De Leidenaar de Groot, die twee weken geleden de Ronde van West Nederland won, behaalde gisteren weer een succes door in de eindspurt op de eerste plaats beslag te leggen van de Benelux wedstrijd, een wegwedstrijd van Breda naar Antwerpen, terug naar Breda en naar Amsterdam, over een totale afstand van 268 km. De uitslag luidt: 1. De Groot (Leiden) 7 ulir 40 min. 18 sec; 2. Vos (Den Bosch! op één fietslengte; 3. Van Roon (Haar lem) op 15 m.; 4, Breedveld (Rot- ATHLETIEK In het nieuwe stadion te Hen gelo vonden gister, onder gun stige weersomstandigheden inter nationale athletiekwedstrijden plaats. Het was voor de 20.000 toeschouwers een grote teleur stelling, dat Fanny Blankers- Koen niet aan de start verscheen, omdat ze zich niet geheel fit voelde. Dit werd echter ten dele goed gemaakt door de deelneming van enkele Zweedse athletcn. die in enkele nummers beslag wisten te leggen op dc eerste plaats. De belangrijkste uitslagen luiden; 100 meter dames: 1. mej. F. Dil- lema, Vitesse, Leeuwarden, 12.5 sec.; 2. mej. C. Gieltjes. Kometen. Arn hem. 13,1 sec.; 3. mej. R. van Eg- mond, Sagitta, Amsterdam, 13.4 sec.; 4. mej. C. E. Mooten, Zwol se Boys, Zwolle, 13.5 sec. Verspringen dames: 1. mej. C. E Mooten. Zwolse Boys. Zwolle 4 89 m.; 2. mej. H. F. Petter, Tion, En schedé, 4.78 m.; 3. mej. J, G. ter Heeg'de, Tion, Enschedé, 4,77 m. Hoogspringen dames: 1. mej. D. Grobben, Sportlust. Enschedé. 1.35 m.; 2. mej. H. R. M. Elferink. ZAC, Zwolle. 1.35 m.; 3. mej. S. Petcrink. RKEVA, Enschedé. 1.30 m. Discuswerpen dames: 1, mej, A. Panhorst. Sagitta. 38.72 m.: 2. mej. C. H. Erkclens. Blauw Wit. Am sterdam, 31.97 m.: 3. mej. G. Knoef, Tion, Enschedé, 26.81 m. Kogelstoten dames: 1. mej. A. Panhorst, Sagitta. Amsterdam, 11.21 m.; 2. mej. C. H. Erkelens, Blauw Wit. Amsterdam. 10,385 m.: 3. mej. W. Nab, Pim Muiier. Hengelo. 9.44 m. 100 m. heren: 1. Holst. AV '26. Groningen. 10.9 sec. 400 m. heren: 1. Larsson. Zweden. 50.7 sec.; 2. De Kroon. AAC. Am sterdam, 50.8 sec.; 3. Woldenderp, Nurmi, Groningen, 52.7 sec. 800 m. heren: 1. Kist, GAC, Gro ningen, 1 min. 59.4 sec.: 2. Land strom, Zweden. 2 min. 1.8 sec.; 3. Akerstrom. Zweden. 2 min. 3.7 sec.; 4. Wielinga, AV '26. Apeldoorn. 2 min. 5.2 sec. 3000 m. heren: 1. Slijkhuis. Trek vogels, Den Haag. 8 min. 43 sec.: 2. Lataster. Avon, Heerlen, 8 min. 56.5 sec.; 3, Huizinga. Vitesse. Leeuwar den. 9 min. 15000 m. heren: 1. Nilson. Zweden. 4 min. 3 sec.: 2. Roffel. Nurmi. Gro ningen. 4 min. 11.6 sec. Kogelstoten heren: 1. Kluft, Haarlem. Haarlem. 13.02 m.: 2. Sandlund, Zweden. 12.81 m.: 3. Meester. Quick. Nijmegen. 11.55 m. Hinlc-stap-sprong: 1. Moberg. Zweden 14 75 m.: 2. Van Eemond. RKSV DEM. Beverwijk. 14.26 m.; 3. Sebolten. Tion. Enschedé. 12 19 m. Estafette Realav heren. 2n0 100. 80. 60 meter; 1. RE EAV. Ensche dé. 60 sec.: 2. PEC. Zwolle. 60.5 sec,: 3. Sisu. Almelo. 61.5 sec.; 4. Tion. Enschedé. 61,5 sec. 4 x 200 m. estafette beren: 1 AA(7 Amsterdam. 1 min 33.4 sec2. Zweden. 1 min. 34.5 see.: 3 Tion, Enschedé. 1 min. 38.2 ser.: 4 Pim Muiier, Hengelo, 1 min. 39 sec. terdaml op 33 sec,: 5. Alblas (Over. sehie) idem: 6. Lieveking (Amster dam! op 1 min. 31 sec.: 7 Guus (Putte! idem: 8. La Grouw 'Am sterdam! idem: 9. Geevfs (Tete- rineon! idem: 10 Mangelaars 'Ho. gerheide! idem: 11. Faanhof (Am sterdam! op 4 min. 19 sec.: 12. Rijnders (Amsterdam! op 4 min. 35 see.: 13. Kiekens (Haarlem! op 5 min. 3 sec.: 14. De Booy (Amster dam! idem: 15. Koeman (Krom menie) idem. Zaterdagmiddag heeft op plechtige wijze op de Grebbeberg de vulling plaats gehad van een urn, die op 18 juni a.s. tezamen met urnen aarde uit Frankrijk, België, Luxemburg en Engeland tussen Calais en Ostende van een Belgische mailboot over boord gezet zal worden voorzien van „een eed om de vrede te dienen". De burgemeester van Rhenen, Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, vult de urn. Links generaal Winkel man, rechts generaal-majoor b.d. J. Dwars. door a VöLMEF. FEUILLETON 52 „Maar de moord op Lundqvist staat in geen verband met de diefstal van 't halssnoer. Die had een nacht later plaats." „Ja, en toch kan er wel degelijk verband bestaan. Solange, die Mil lie Schroder naar huis bracht, is een neef van de Béringuard. De baron -dit weten we uit de kran ten zit lelijk aan de grond. Lijkt het nu zo gewaagd te veronderstel len ,dat hij met zijn neef een plan netje op touw zette om 't halssnoer te laten verdwijnen en aldus de verzekcringssom van acht millioen francs in de wacht te slepen? Dan kon de baron schoon schip maken bij zijn schuldeisers die hem met de dag 't vuur nader aan de sche nen leggen. Om 't voornemen uit te voeren moest 't sieraad in de blikken brandkast van 't „Sint Olaf" gedeponeerd en de medewer king verkregen worden van een inbreker, die zich tegen idem zo veel geld bereid verklaarde, de kraak te zetten. Je kunt proberen, een zware jongen een sprookje op de mouw te spelden en hij zal doen, alsof hij het slikt, maar hij snapt drommels goed, dat een halssnoer niet voor de aardigheid uit een safe wordt gejat, wel om een verzeke ringsmaatschappij te flessen. De inbreker, die méér wil verdienen dan voor 't karwei overeengeko men is, stelt Lundqvist op de hoog te van het geval. Gunnar heeft een lijst aangelegd van families, in wier bezit zich bijzonder kostbare by- outerieën bevinden, en begrijpt dus onmiddellijk, waar het hier om gaat. Hij brengt de heren aan het verstand, dat van 't mooie planne tje niets komt als 't halssnoer niet aan hem wordt uitgeleverd ik wil aannemen tegen zekere ver goeding. Maar daar willen de Béringuard én zijn neef niet aan, want als Lundqvist tegen de lamp vliegt, verbranden ook zij de vleugels en openen zich de gevangenisdeuren voor hen wegens oplichting. Dit wensen zij te voorkomen en daar om wordt besloten, Lundqvist uit de weg te ruimen. Hij is gevaarlijk omdat hij te veel weet." „Het kan zo gebeurd zijn of schoon zoals je terecht zegt, het niet meer dan een veronderstelling is", antwoordde Folmer zonder veel overtuiging. „Söderman pleegde in ieder geval de aanslag niet, de ba ron evenmin. Het werd door een vrouw gedaan." „Door Marianne Karlsson snap je het niet? Zij en Solange zijn 't eens. Alles wijst in haar richting. Het moest zo worden ingepikt, dat zij alleen met Lundqvist achter bleef. Déérom werd Millie Schrö- der dronken gevoerd en bracht So lange haar naar huis. Het signale ment van de vrouw, die bfl Lundq vist in de taxi zat, klopt volkomen met dat van Marianne Karlsson." „Verdorie je kunt best gelijk hebben! Inspecteur Uppström heeft dagenlang in de omgeving van 't „Sint Olaf" rondgeneusd naar de dame die de aanslag op Lundqvist pleegde. Hij is er zeker van, dat zjj de nacht in 't hotel doorbracht, want 's morgens om 8 uur liep ze in avondtoilet door onze straat. Söderman liet haar binnen zonder verplichting tot in schrijving. Ziedaar de reden, waar om het tussen die twee zo dik aan is! Zij moet op zijn stilzwijgen kun nen rekenen en stopt hem. O man, o man! Nu hebben we Söderman onder de duim!" „We zullen hem ergens anders hebben dan onder de duim onder de grond! Hij is onze enige bedrei ging want hij kent Paula en hij kent mij. Söderman dient te ver dwijnen." „Ik ben tegen moord", zei Fol mer huiverend. „Te gevaarlijk". Klausen antwoordde grimmig: „Laat maar aan mij over. Ik weet wel, moet." hoe ik met hem aan XVI. Marianne Karlsson zat aan de schrijftafel in de ruime smaakvol gemeubileerde kamer, haar door de Kalundby's ter beschikking gesteld vóór zich mevrouw Kalundby's correspondentie, die zij juist had beëindigd. Zij bevond zich alleen met 't dienstpersoneel in de villa; de familie zou in Stockholm dine ren en daarna de opera bezoeken. De ondertekening moest dus tot de volgende ochtend wachten, aange zien haar werkgeefster reeds vroegtijdig was vertrokken om in de stad eerst wat te kunnen winke len. Marianne vouwde de handen in de schoot en sloot de ogen. Zij dacht aan August Söderman, die zij deelgenoot van haar zorgen had gemaakt. Hij was verliefd op haar, zij wist het: bereid al 't mogelijke te doen, om haar uit de moeilijk heden te helpen. Harerzijds voelde zij ook genegenheid voor de Jonge man. Nu piekerde zij wat te antwoor den als hij haar vroeg, zijn vrouw te willen worden; een vraag die niet lang meer zou uitblijven, zij was er zeker van. August bezat geen geld en ook zijn werkkring achtte zij dubieus. Daarbij had zrj zich voorgenomen, een man te hu wen, die haar een onbezorgde toe komst kon verzekeren. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5