Nieuw Diesel grijpt vrachtauto op overweg bij Meppel Hoge Republikeinen uit Magelang verdreven naar Djogja Deen" wist niet hoe zijn Koning heette Grote Vier vergaderden weer in geheime zitting Eén dode en drie gewonden bij autobotsing te Hoofddorp Extra toelagen beschikbaar voor opleiding onderwijzer Berlijnse spoorwegmannen zetten hun staking voort OOP rting J TE SCHAGEN JUNI 1949 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd\ Duitser wilde nu zijn heil bij Franco zoeken Woensdag 15 |uni 1949 45e laargang No. 1 1588 D.K.W. reed te water Driejarig meisje tijdens slaap gedood Kostof geroyeerd Maximaal 3 weken herhalings oefeningen Treinbestuurder overleden Belgische loodsen gekleed als landrot Beschuldigingen van de Sultan van Djogja Te Batavia weet men van niets Een Duitser die naar Spanje wilde Wisjinsky vroeg instructies aan Moskou Russische waarborgen onvoldoende geacht DNDEN (Buiten verantwoorde lijkheid v. d. redactie). WK IS 'S WERELDS LOON" aanleiding van het des- Jw blad geplaatst verslag avond Duinranders" het ie enopbouwende critiek ezelschap uitoefenen is te de te appreciëren, want beschouwen als een aan- op het verdere levenspad r gezelschap en waaraan altijd de nodige aandacht en besteed. >m te trachten, en dit ge- onrechte, een gezelschap 1de kringen voorgoed on- te maken en daarbij een is de kroon van het hoofd zal ieder weldenkend c in strijd achten met de jke beginselen. ;len is een rattenplaag" woorden van de Eerw. mri de Greeve, maar: is n tot roddelen door mid- de Pers niet even erg, zo r??? alles, terwijl er gespeeld een jong-opgerichte Ka- Voetbalvereniging aan te helpen voor het orga- ran een sportdag. Ondank is wel 's werelds beraad en overleg is er dat als dit gezelschap in mst weer op de planken t, zij zullen beschikken door de geestelijkheid =erd programma, maar uilen zij ook dan niet brengen, daar een caba- is gebaseerd op vermaak inning, dit artikeltje besluiten olgende woorden: „Ver wereld, maar.... begin f". nk voor de verleende nte, H. Dekkinga. nen 3036, spinazie 19-22, 1215 ct. per pond. rER, PURMEREND E.O., Schotse muizen 1419, e muizen 1113; slabonen -180; stamsnijbonen 1.05 jonen 331 peulen 4059; 4651; bloemkool 641, 23; sla 26,50; andijvie barber 1117; bospeea en 25, aardbeien 2.70 13 Juni. Vroege aard- 2014,30; spinazie 10—13; >ol 8; slabonen 1.301.50; 11.10; peulen 821.20; 798; bospeen 943; ra- -13; andijvie 1126, sla oemkool 629, komkom- 12, perziken 335, aard- 1.32; rode bessen 1.79. 3RN, 13 Juni. 12.250 pelen: geove Schot 11.50— d. 13.40—14.40, driel. 9.10 1 5.90—6,40; 1150 kg rode 16.30. 13 Juni. 1500 lamme- 9 koeien 525—700; 36 -75; 9 koeien en 8 kalve- le levering. 3IJK, 14 Juni. 153000 kg n, Eerstelingen 10.10 lingen 5.90—9, kriel 4.20 kg tomaten A 92, B 97, kg rabarber 4,706,30,' en 22.90. verzoek van vele teld, doordat zij door niet geholpen kon- RLENGEN wij de rtinz ^TERDAG 18 JUNI len Babykleding HOOGSTRAAT 18) omer jurkjes O T T E MODELLEN aliteitsartikelen jegeven. En dus kun- nemen. Wat gaan ze t zijn Papa Rambini, obus, gehéél gevuld in de wedstrijd. „De mi. „Dat spreekt van- Er kan wel wat ai!" kun je alles prachtig an acht renpaarden Attentie, dames en jinnen met onze kilo- ichter een touw.... jockeys liggen voor de grootst mogelijke jfliik snel! Een mooie en-dertig seconden". Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alie edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BanfcrefatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43G2 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 INZITTENDE VERDRONKEN Dinsdagmiddag te ongeveer kwart voor twee is door nog onbe kende oorzaak een blauw gespoten DKW bij het Koningsplein voor de R.K. Kerk (de Krijtberg) in het Singel te Amsterdam gereden. De 24-jarige secretaresse H. V. uit Haarlem en de 30-jarige Am sterdamse vertegenwoordiger J. B. B., die met zijn wagen langs reed, zagen de auto alleen nog met de achterwielen boven water steken en doken onmiddellijk het Singel in. Na verbrijzeling van een der por tiersruiten gelukte het het hoofd van de inzittende, die later bleek te zijn de 47-jarige étaleur Chr. J. Wolf uit Oegstgeest, te grijpen en het lichaam naar buiten te bren gen. Pogingen van de G.G.D. om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken, bleven zonder resul taat. De auto werd door een kraan wagen op de wal gebracht. Gisteren heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan bij de familie W. van Hagen te Weesperkarspel. De heer van H., die een zand- en grinthandel heeft, woont met zijn gezin tijdelijk in een oude schuur, in afwachting van een nieuwe woonark. Plotseling stortte gisternacht een muur in. waaraan tegen de buitenzijde zand en grint was gestort. Aan de binnenzijde be vonden zich de slaapplaatsen van het gezin. Het driejarig dochtertje werd door het vallende gesteente op slag gedood en de heer van H. zelf moest met een verbrijzeld been in het piaconessenhuis te Naarden worden opgenomen. De overige ge zinsleden liepen lichtere kwetsuren op. ALS LID DER BULGAARSE COMMUNISTISCHE PARTIJ SOFIA, 14 Juni (Reuter). Het Centrale Comité van de Bulgaarse Communistische Partij heeft de voor malige vice-premier Traicho Kostof uit de partij gezet. Het comité beval verder aan voor het einde van dit jaar parlements verkiezingen te doen houden. In een communiqué verklaart het comité, dat Kostof is geroyeerd we gens zijn „grove politieke fouten en tegen de partij gerichte uitingen" en omdat hij „geweigerd heeft tot ernstige en eerlijke zelfcritiek over te gaan." Kostof werd tot voor kort be schouwd als de belangrijkste Bul gaarse communist na Georgi Dimi- trof, Begin April werd hij van z'jn functies ais vice-premier en voor zitter van het nationale comité voor economische en financiële kwesties ontheven, onder beschuldiging van „nationalistische afwijkingen". Koning Gustaaf van Zweden 7al op 16 Juni zijn 92ste verjaardag vieren. Dit is de meest recente foto van de krasse Zweedse vorst en werd in het stadion te Stockholm genomen. Naast hem prinses Sibylla en op zijn schoot het kroonprinsje Csrl Gustaaf. Op de onbewaakte overweg te Lankhorst nabij Meppel in de spoorlijn MeppelZwolle is een vrachtauto uit Zwollerkerspel in botsing gekomen met een Dieseltrein GroningenDen Haag. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein zwaar beschadigd. Dinsdagavond omstreeks half acht zijn op de grote verkeersweg AmsterdamDen Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizerweg een personenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Voor in de personenauto zaten de 26-jarige bestuurder J. H. Brummer uit Den Haag, die vrij wel op slag werd gedood en zijn 22-jarige broer L. A. Brummer uit Leiden, die zeer ernstig werd ge wond. Achter in de wagen zaten mej. A. S. Brummer, 21 jaar oud en de echtgenote van L. A. Brummer, M. G. Meerts. Ook deze beide vrouwen werden ernstig gewond, zo ernstig, dat zfj gisterenavond nog niet door de politie konden worden gehoord. De gewonden werden per zieken auto van de GG en GD uit Amster dam naar het Wiihelminagasthuis vervoerd. Het onderzoek van de rijkspolitie heeft uitgewezen, dat de personen auto, op weg van Amsterdam naar Leiden bij het viaduct over de Vijf- huizerweg, welke van Schiphol naar Hoofddorp loopt, in plaats van nor maal de verkeersweg te blijven vol gen, onderlangs is gereden. Bij het kruisen van Vijfhuizerweg wilde de auto dus rechtdoor rijden. Uit de richting Schiphol naderde tegelijkertijd een lege zandauto, be stuurd door Willem van der Pol uit Vijfhuizen. Beide wagens vlogen met een flinke snelheid op elkaar. De zandauto schoot in de sloot en kantelde. De bestuurder kwam echter met de schrik vrij. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt. Naar aanleiding van de berich ten omtrent de duur van even tuele herhalingsoefeningen voor uit Indonesië gerepatrieerde dienstplichtigen, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen het on waarschijnlijk wordt geacht, dat de duur van herhalingsoefenin gen de drie weken te boven zullen gaan. Een week zou voldoende zijn voor de mobilisatieoefening en het op treden in kleiner verband, één a twee weken zouden gemoeid zijn met een oefening in groot ver band. De herhalingsoefenigen voor kader zouden wellicht van iets lan gere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd, dat de op roeping van de lichtingen 1941 1944 niet voor bedoelde herhalings oefeningen in de plaats kan worden gesteld, daar deze lichtingen een volledige opleiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waartoe naast de opleiding der gewone lichting - door gebrek aan kader en opleidingscapaciteit geen mogelijkheid bestaat. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het in het voornemen van de legerleiding ligt om de herhalingsoefeningen slechts dan voortgang te doen vinden, wanneer de omstandigheden zo danig zijn, dat zij er het gewenste resultaat van kan verwachten. Leraren houden protestvergadering De leraren van het V.H.O., het M.O. en het N.O. komen Woensdag avond a.s. in de aula van het gym nasium te Eindhoven samen in een protestvergadering in verband met de hun inziens te lage salariëring. Gerard Knuvelder 'zal het woord voeren. Op de onbewaakte overweg aan de Lankhorsterweg, even voor bij het station Meppel, is gisterenmorgen omstreeks kwart voor twaalf een met stenen geladen vrachtauto aangereden door de uit het Noorden komende Diesel-electrische trein. De bestuur der van de vrachtauto kwam er goed af, doch één der twee inzittenden van de Diesel-stuurcabine, die beiden ernstig wer den gewond, is in de loop van de dag aan zijn verwondingen bezweken. De chauffeur van de vrachtauto, L. uit Zwolle, had gewacht voor een uit de richting komende stoomtrein, maar heeft, toen hij na het passe ren van dezo trein de overweg over wilde, de diesel blijkbaar niet ge zien. De vrachtauto werd in het midden getroffen, L. werd uit de cabine geslingerd maar schijnt geen letsel te hebben opgelopen. Ernsti ger waren de inzittenden van de stuurcabine van de dieseltrein er aan toe. Met behulp van snijbran ders moesten zij uit de geheel in gedrukte cabine bevrijd worden. De trein-bestuurder K. R. Stuut uit Utrecht werd zeer ernstig, de trein bestuurder M. J. A. Achterberg uit Utrecht, die meereed om de weg te leren kennen, ernstig gewond. Bei den werden in het Diaconessenhuis te Meppel opgenomen, waar K. R. Stuut later overleed. De toestand van de heer Achterberg, is, hoewel zeer ernstig, niet hopeloos. De vrachtauto werd naar de kant van de baan geslingerd. De om 12.22 uit Meppel in de richting Zwolle vertrekkende stoomtrein is over verkeerd spoor geleid en heeft op de plaats van het ongeval de passagiers van de dieseltrein opgenomen. De dieseltrein is naar het station Mep pel teruggesleept. Doordat de stoom trein op het traject Meppel-Zwolle over verkeerd spoor reed, hadden de dieseltreinen, die om 12.57 en 13.03 uur uit Zwolle resp. naar Groningen en Leeuwarden vertrekken, een kwartier vertraging. EEN EIGENAARDIGE STAKING De Belgische zee- en rivierlood- sen zijn sinds 1 Juni in een eigen aardig soort staking gegaan, n.l. een uniformstaking. Reeds geruime tijd geleden hadden zij op het be treffende Belgische departement de toezegging ontvangen, dat zij een uniform-vergoeding zouden krijgen. Deze vergoeding laat echter nog steeds op zich wachten. De loodsen besloten daarom hun uniform uit te trekken en de Noordzee en Schelde in colbertcostuum te beloodsen, tot dat de vergoeding zal zijn uitge keerd. De Belgische loodsen-socië- teit te Vlissingen, waar het meestal een druk verkeer is van in- en uit gaande geüniformeerde loodsen, lijkt thans een gewone burger- sociëteit, waar alleen mensen zon der uniform komen. Wij vernemen, dat het personeel van verschillende officiële maritie me diensten in België in sympa thiestaking is gegaan. Ook daar heeft men de uniform voorlopig in de kast gehangen. De gezagvoer ders van de schepen, die door de loodsen worden binnengebracht, kij ken natuurlijk wel even vreemd op wanneer zij een loods, die er als landrot uitziet, de valreep zien be klimmen. Vliegtuigbom gevonden Maandagmiddag is bij de herbou- wingswerkzaamheden te Vlissingen door werklieden een vliegtuigbom gevonden. Het werk werd onmid dellijk gestaakt en de Mijnoprui- mingsdienst werd gewaarschuwd. De bom is meegenomen om onscha delijk te worden gemaakt. De regering heeft besloten een aantal extra toelagen voor de op leiding tot onderwijzer beschik baar te stellen. Deze toelagen, wel ke niet behoeven te worden terug betaald, zijn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een gymnasium, een hogere bur gerschool met vijfjarige cursus, een handelsschool met vijfjarige cursus of een middelbare meisjes- schooi volledig en met goed gevolg hebben doorlopen en die tot dusverre geen kweekschool be zochten m.i.v. 1 September a.s. in de derde klasse van een der gelijke (vier jeerjaren tellende) school willen aanvangen om zich te bekwamen voor het onderwij,- zersambt. De grootte der toelagen is afhan kelijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers, het maxi- van Onderwijs, K. en W. mum bedraagt f 300 's jaars. Bo vendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal f 800 's jaars beschikbaar gesteld voor hen, die op een zodanige afstand van de door hen gewenste kweekschool wonen, dat zij gedwongen zijn elders in pension te gaan. De helft van deze laatste toelagen moet later worden terugbetaald. Indien de toelage min der dan f 600 bedraagt, zodat de helft kleiner is dan f 300, wordt laatstgenoemd bedrag als het niet terug te betalen gedeelte beschouwd. De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn, ongeacht de groot te daarvan, vrijgesteld van het be talen van schoolgeld, boeken en leermiddelen blijven voor eigen re kening. De regeling der aanvragen is in handen van het bureau voor rijks- studietoelagen van het ministerie BATAVIA, 14 Juni (Aneta). De Sultan van Djokjakarta heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat ongeveer 100 republikeinse autoriteiten en particulieren met hun gezin nen door de Nederlanders uit Magelang naar Djogja zijn uit gewezen. Het transport begon op 10 Juni en een gedeelte, waaronder ir. Saksono, vice-minister van landbouw in «het kabinet-Sjahrir, kwam 11 Juni in Djogja aan. Als reden voor ee.i en ander werd van Nederlandse zijde, mondeling, opgegeven, dat deze personen gevaarlijk worden geacht voor de openbare rust en orde. Verder was van Nederlandse zijde aan andere republikeinse autoritei ten gezegd, dat zij door de republi keinse regering naar Djogja waren geroepen. Later bleek dat geen der genen, die naar Djogja waren ge gaan, waren opgeroepen, noch door de republikeinse regering, noch door de republikeinse delegatie. Volgens mededeling van betrokke nen hadden zij slechts twee dagen tijd om hun vertrek voor te berei den. De voorzitter van de republi keinse delegatie is, zo wordt in de verklaring van de sultan o.a. gezegd, van deze kwestie op de hoogte ge bracht, met het verzoek, door be middeling van de UNCI een sterk protest aan te tekenen tegen de uit wijzing. Bij bevoegde Nederlandse zijde te Batavia was over hfet vorengaande niets bekend. In een tweede bekendmaking, handelend over de in de tuin van de woning van mevrouw Sukarno geworpen granaat, wordt gezegd, dat van een zijde, die de wereld wenst te tonen, dat bij het herstel van de republikeinse regering in Djokja, rust en orde niet zouden kunnen worden gehandhaafd, het bericht werd overdreven. Over het bericht, dat in republikeinse krin gen was beweerd, dat de handgra naat zou zijn geworpen door leden van het front Demokrasie Rakjat en niet door leden van de PKI, wordt gezegd, dat hiervan in officiële re publikeinse kringen niets bekend is, terwijl tot op heden nog niet is be- MRS. VAN MAARSEVEEN EN SCHOKKING IN BELGIË BRUSSEL, 14 Juni (ANP) De Nederlandse minister van Binnen landse Zaken mr. J. H. van Maar- seveen is Dinsdagmorgen te Brus sel aangekomen voor een bezoek aan zijn Belgische collega, minister Vermeylen. Op een bijeenkomst in het Belgische ministerie van Bin nenlandse Zaken hebben de minis ters en hun medewerkers gemeen schappelijke problemen van beide landen onderzocht en besproken. Kolonel de Fraiteur, Belgisch minister van landsverdediging ont ving Dinsdagmorgen een bezoek van minister mr. W. F. Schokking, ter wijl de Nederlandse ambassadeur te Brussel, Baron van Harinxma thoe Slooten door eerste minister en minister van Buitenlandsé Zaken Spaak in audiëntie ontvangen is. wezen, dat de granaat door een In donesiër zou zijn geworpen. De verklaring zegt verder o.a., dat het noodzakelijk is, er de aan dacht op te vestigen, dat, totdat de republiek zal zijn hersteld, het Ne derlandse leger verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bevolking van Djokja. Koning Leopold voor de verkiezingen naar België? BRUSSEL. 14 Juni (A.N.P.). Volgens het socialistische blad „Le Peuple" doet in koningsge zinde kringen te Brussel het ge rucht de ronde, dat zich even voor de verkiezingen een gebeurtenis zou voordoen, die een zeer gun stige invloed zou uitoefenen op de verkiezingsresultaten der Katho lieke Volkspartij. Hoewel het blad zich over de aard van deze ge beurtenissen nog niet wenst uit te laten herinnert men er aan, dat het volgens een uitspraak van een leidende figuur der Katholieke Volkspartij „van groot belang is, dat koning Leopold voor de ver kiezingen naar België terugkeert, teneinde er voor te zorgen, dat de C.V.P. de absolute meerderheid behaalt". Een dezer dagen werd bij de Zeedijk te Kloosterburen aange troffen een man met een kano, die vertelde dat hij een Deen was en dat hü met een drietal vrienden uit Kibe in Denemarken was ver trokken voor een tocht per kano naar Spanje, een en ander als ge volg van een weddenschap. Zij waren eerst naar Duitsland geto gen om een studievriend te bezoe ken teneinde deze te bewegen ook de tocht naar Spanje mee te maken. Deze kon hiervoor echter niet de nodige toestemming ver krijgen. Na een paar weken in Duitsland te hebben vertoefd werd de tocht vervolgd. Ter hoogte van Helgoland sloeg de kano van onze Deen om, waarbij hij verschillende dingen naar de zeebodem zag verdwijnen, o.a. zijn voedsel en geld. Na - dit avontuur kreeg hij verschil van me ning met zijn vrienden over de te volgen route, met het gevolg dat hun wegen scheiden. In verband met het gebrek aan voedsel moest hij noodgedwongen eerst een nood landing maken en zoodoende kwam hij in Kloosterburen aan land. Hij had grote haast met het inslaan van proviand, daar hij zoo spoedig mo gelijk weer wilde vertrekken omdat de eerst aankomende in Antwerpen de eerste stopplaats gedurende het verblijf in die stad. door de an deren zou worden vrijgehouden. Tot zijn niet geringe verbazing moest hij echter ervaren, dat ook in Kloosterburen een vreemdeling zon der geld en zonder paspoort die hij ook bij de „schipbreuk" bij Hel goland volgens zijn zeggen was kwijtgeraakt, niet vlot zaken kon doen, al biedt men ook een pols horloge als onderpand. Hoe onze kanovaarder ook zocht, hij kon geen papieren vinden, die zijn identiteit konden vaststellen. Alles, maar dan ook alles, was hij op dit gebied kwijt. Bepaald jammer voor hem was, dat een door hem in de W.C. van de landbouwer waar hij om hulp had aangeklopt gedeponeerde portefeuille, o.a. bevatte zijn foto en een aantal foto's van Duitse mili tairen werden gevonden. Zijn overigens smakelijk verteld relaas van de tocht werd er door deze omstandigheid niet geloofwaar diger op, toen ook nog bleek dat hij de naam van de Deense koning niet kende, evenmin als de kleur van de Deense vlag, was het vertrouwen wel heel erg geschokt, en in plaats dat hij weer het ruime sop kon kiezen om het eerst in Antwerpen te arriveren, werd hij op transport gesteld naar Groningen. De vreem delingenpolitie zal nu verder on derzoeken of de avonturier uit Ribe afkomstig is. Het feit dat hij van zijn geboorte- en woonplaats Ribe niets wist te vertlelen, geeft echter te denken. De politie meent dan ook, dat on ze Deen een Duitser is, die zijn Hei mat clandestien heeft verlaten om zich naar Spanje te begeven. Meisje door vrachtauto gedood Maandag is de 11-jarige Chr. J. Hijnen uit de Kampeerstraat te Rot terdam op de Marathonweg, waar ze de macht over het stuur van haar fiets verloor, door een vracht auto aangereden en gedood. Onze correspondent te Meppel meldt nog het volgende: Bewonderenswaardig is tijdens dit ongeval het optreden geweest van dr. Wichers uit Staphorst, die door een nauwe opening welke in de ca bine van de trein was gemaakt, de slachtoffers morfine toediende ter verzachting van de ontzaggelijke pijnen. Ook zag dr. Wichers nog kans provisorische verbanden aan te leggen. De vrachtauto was geladen met stenen, die door de enorme klap in het rond werden geslingerd. De ste nen vlogen door het openstaande raam van een nabije woning en richtten in de huiskamer een ware ravage aan. Enkele passagiers, die in de veronderstelling waren, dat HONGARIJE ZENDT PROTESTNOTA AAN TITO Hongarije heeft een nota aan Joego-Slavië gezonden, waarin ge protesteerd wordt tegen „her haalde schending" van het tussen beide landen bestaande handels verdrag. De regering was verant woordelijk voor „opzettelijke en systematische" tegenwerking bij het zenden van belangrijke grond stoffen naar Hongarije, terwijl de uitvoer van grondstoffen naar „kapitalistische landen" in de be troffen periode toenam. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat ergens in Polen thans een bijeenkomst van de Kominform \yordt gehou den. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de Komin form spoedig de pogingen om de regering van Tito te breken zal intensiferen Men acht het aan nemen van een verzoenlijke hou ding niet waarschijnlijk. Voorts is men van oordeel, dat Tito's posi tie versterkt is, doch dat hij op economisch' gebied kwetsbaar blijft. de trein het perron was binnenge lopen wilden uitstappen en kwamen in een langs de spoorlijn lopende sloot terecht. Zij liepen hierbij ge lukkig slechts een nat pak op. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Dinsdag opnieuw in het geheim vergaderd in het paleis de Marble Rose. Ongeveer een uur nadat de geheime vergadering was begon nen verliet Wisjinsky met zijn delegatie het paleis en begaf zich naar de Sovjet-ambassade, om, zoals later van gezaghebbende zijde werd medegedeeld, zich in verbinding te stellen met Moskou ter verkrijging van nieuwe in structies. In gezaghebbende Britse krin gen verklaarde men, dat Wisjins ky geantwoord had op de nieuwe voorstellen voor Berlijn en de handel tussen de oostelijke en de westelijke zóne. De zitting werd na een onderbreking van twee uur, tijdens welke de westelijke vertegenwoordigers in het paleis Rose bleven, voortgezet. De ministers waren ieder slechts Van een tolk vergezeld en hadden rapporten van hun econo mische adviseurs in Berlijn over de handels-, vervoers- en valuta problemen, de westelijke minis ters een gezamenlijk en Wisjinsky een afzonderlijk. Waarnemers menen, dat de resultaten van de thans gehouden geheime zittingen beslissen zullen of de conferentie eindigen zal zon der enige overeenstemming inzake Duitsland, of dat er een pact in beperkte zin zal worden gesloten voor de regeling van de toestand in Berlijn en de vergroting van de handel tussen Oost-Duitsiand en de westelijke zones. Op de vraaé, of er een „crisis atmosfeer" hing antwoordde een woordvoerder van de Britse dele gatie: „In het geheel niet en allen zijn in een goed humeur". Reu- tër's diplomatieke correspondent seint nog, dat onthullingen in de Franse pers bevestigen, dat op de geheime zitting van Zondag hoofdzakelijk het Oostenrijkse vredesverdrag besproken is. De spoorwegstaking in Berlijn duurt nog steeds voort. Een aantal stakers bezetten het hoofdgebouw van de Reichs- bahn in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat onder Russische controle staat. Om te voorko men, dat zij hun vesting al te spoedig zouden moeten prijs geven, grendelden zij alle toe gangen. Twee Russische offi cieren slaan beteuterd voor het „IJzeren Gordijn", dat nu eens door niet-Russen werd neerge- laten. BERLIJN, 14 Juni (Reuter), Met overgrote meerderheid, 12626 tegen 20S5 stemmen, hebben de West-Berlijnse spoor wegmannen besloten hun staking, die reeds 25 dagen geduurd heeft en het treinverkeer in de stad heeft lamgelegd, voort te zetten. Volgens officieuze schatting bracht 00 procent van de stakers hun stem uit. De voorzitter van het stakende vakverbond, Heinz Bracht, verklaar de, dat de staking zal worden voort gezet omdat de Russische waarbor gen onvoldoende zijn. „Wij kunnenn niet van de stakers verwachten, dat zij het werk zullen hervatten, zolang zij voor hun veiligheid vrezen. Het voortduren van de staking betekent, dat de meer dan 30 goe derentreinen voor Berlijn, die thans in de Sowjetzöne worden opgehou den, daar zullen blijven en dat Ber lijn afhankelijk blijft van wat per luchtbrug, vrachtwagen en schip kan worden aangevoerd. De Britse commandant te Berlijn, gen.-maj. Bourne^ heeft de Sowjet- autoriteiten er gisteravond van be schuldigd, dat zij ,om politieke re denen" de spoorwegstaking wensen te verlengen. Bournes zeide, dat de verklaringen van de onder Sowjet- toezicht staande radio en pers het vertrouwen van de stakers in de authenticiteit van de garantie tegen represailles had vernietigd. De Amerikaanse commandant, ge neraal Howley, heeft meegedeeld dat de drie Westelijke commandan ten te Berlijn heden, Woensdagoch tend zullen vergaderen ter bespre king van de toestand, die voort vloeit uit het besluit van de sta kers' ,,Ik geloof dat wij er verder niets aan moeten doen en de Rus sen hun eigen problemen moeten laten oplossen'., aldus de generaal. „De Russen hebben de blokkade eenvoudig niet opgeheven en dit is alleen maar een nieuwe uitvlucht. Ik verwacht nooit dat do Russen hun beloften langer houden dan hun past. Sinds mijn bespreking met generaal Kwasjnin op Vrijdag zijn nieuwe orders binnengekomen van Wisjinsky of het Kremlin. De stem ming van vandaag heeft bewezen, dat de UGO (niet-communistische vakvereniging) geen marionet is." t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1