Het ofbetaligssysteem in goede banen Regering wil herkeuring van afgekeurde artsen RADIO Financieringsinstituut naast de Volkscredietbank Onze kansen in Helsinki DETECTIVE Positie geldmarkt is weer ruim Voornamelijk voor-lichtingen ouder dan 1941 Gesneuveld in Indonesië Begin de dag met IYOBOL Sacramentsdag Op uitnodiging van de Kamer van Koophandel te Alkmaar kwa men gister vele middenstanders nit het gebied der Kamer in Vic tory aldaar bijeen, om te komen luisteren naar een interessante causerie van de heer H. Simonis, directeur van het Twents Finan cieringsinstituut Detailhandel te Enschede. Nadat de Voorzitter, de heer S. W. Arntz de spreker en de geno digden, w.o. hoofdambtenaren van enkele gemeenten, had verwelkomd, vertelde de heer Simonis een en ander over ontstaan en werking van het Twents Instituut, dat zich ten doel stelt het afbetalingssysteem in goede banen te leiden door in de gerechtvaardigde credietbehoefte te voorzien. Deze voorziening geschiedt in sa menwerking met de détaillisten, die er zelf het grootste belang bij hebben; trouwens het belang van de detaillisten en dat van het sociale volkscredietenwezen gaan hier hand in hand. In 1939 bereikte de omzet van ar tikelen, die door de detailhandel plegen te worden verkocht via het afbetalingssysteem een omzet van f 37 millioen; via zegelkassen werd nog voor f 9 millioen. via commer ciële credietbanken f 3 millioen en via sociale volkseredietbanken nog f 4 millioen volgens afbetalings systeem omgezet. De behoefte aan consumptiecrediet is in de na-oorlogse jaren aanmer kelijk gestegen. Aangezien het afbetalingsstelsel in ongeordende vorm tot veel ellende aanleiding geeft, zowel voor de credietnemer, streeft het Financie- rings-ïnstituut ernaar de crediet behoefte op te vangen en in goede banen te leiden. De détailhandel heeft bij voor keur niet te maken met kopen op afbetaling, gezien de vele nadelen, welke eraan verbonden zijn, als in casso-misère, administratieve romp slomp, wanbetaling en moeilijkhe den bij kapitaalinvestering. Door samenwerking van de_ So ciale Volkscredietbank en de détail- handel kan zeker 70 pCt. der cre dietbehoefte worden opgevangen. In Twente stond de détailhandel in be. ginsel zeer enthousiast tegenover deze crpdietverlening. Het Financieringsinstituut beoogt niet het maken van winst; het werkt ten gerieve van de aangeslo ten détaillisten, die het kapitaal fourneren, dat nodig is voor het op vangen van eventuele verliezen. De Volkscredietbank verleent het crediet. waarvoor het Financierings instituut zich bopg stelt. De crediet nemer betaalt 1 PCt. van het ver leende crediet of 2 nCt. over het lij- lopende saldo; verder bestaan de inkomsten uit de rente van het door détaillisten ingebrachte kapi- ^Het eventuele verlies kan hieruit gedekt worden, doch de ervaring heeft geleerd, dat dit, verlies nooit meer dan 'n nCt. bedraagt, zodat 2 nCt. voldoende geacht kan worden Een factor is, dat de consument ook meer ontzag heeft voor een in stelling als het Instituut dan voor de détaillist. dus eerder zijn ver plichtingen na zal komen De deelname door detaillisten in het kapitaal varieert van f 50 tot f 500 en bedraagt gemiddeld f 119 in Twente. De détaillist verbindt zich de cliënt f 1.in rekening te brengen, ter dekking van de bijzondere kos ten van het Instituut; dit is tevens een rem voor de cliënt, om op on verantwoorde wijze crediet aan te vragen. Voorts verbindt de detaillist zich, om op andere wijze dan via het In stituut op afbetaling te leveren zon der de goedkeuring van het Insti tuut. Dit is een sociaal-belangrijke bepaling, die over creditering voor komt. Door de centrale registratie op de Volkscredietbank die veelal een re gionale bank is, wordt de cliënt ook tegen zichzelf beschermd, terwÜi de handel beschermd wordt tegen slechte betalers. Zij, die bij betaalzegelkassen zijn aangesloten, kunnen geen deelne mer zijn bij het Instituut. Het te verlenen crediet gaat niet naar de cliënt, doch naar de deel nemende détaillist; de cliënt echter moet een verklaring van eigen domsoverdracht tekenen, waardoor het artikel eerst zijn eigendom wordt, als het crediet is afgelost; zolang dit niet is afgelost, blijft het eigendom van de bank. Om de credietverlening niet on nodig te bevorderingen, is het met toegestaan, dat met de deelname in het Instituut reclame wordt ge maakt; een eenvoudig bordje in de winkel geeft kennis, dat de zaak is aangesloten bij het Instituut. Vergeleken bij andere credietin- stellingen wordt bij het Instituut de laagste rente betaald. Wat de resultaten in Twente be treft, deelde de heer Simonis mede. dat van 15 Oct. tot 31 Maart 1949 aanvragen ontvangen, waarvan er 778 om verschilende redenen, als minderjarigheid, niet-moreel-cre- waardig, enz. werden afgewezen; 934 aanvragen werden ingewilligd tot een bedrag van f 219.750 met, een looptijd, variërend van 'n half tot 2 jaar. Er waren détaillisten, die via het Instituut alleen al een omzet hadden van f 10 tot f 15.000. De artikelen waar het om «ging waren o.a. kachels, fornuizen, was machines. radio's, rijwielen, meu belen, stofzuigers, naaimachines, bedden, enz. Er werd in deze eerste Th maand f 2.017 aan risico-premie ontvangen, hetgeen neerkomt op circa f 5000 per jaar. Het uitstaande saldo over 907 verleende credieten bedroeg 31 Maart nog f 156.000, Het aantal détaillisten, dat bij de oprichting van het Instituut in Twene circa 25 bedroeg, bedraagt thans 257, wel een bewijs, dat het Instituut instemming heeft van de middenstand. Het is dan ook, aldus besloot spr, een belangrijke bij drage voor een verantwoorde re geling van de voorziening der volks- credietbehoefte. Discussie Een lawine van vragen werd hierna over de spreker uitgestort- Aan de beantwoording hiervan ont lenen wij het volgende: Deze credietverlening via het Fi nanciëringsinstituut voorkomt het maken van grote winst door z.g. af betalingszaken, zoals er voor de oorlog veel bestonden; Boerenleen banken en Middenstandsbanken, die geen garantie geven, zoals dit Insti tuut zijn met de aangewezen in stellingen, om op deze wijze in de credietbehoefte te voorzien. In ant woord op degenen, die uit principe tegen kopen op afbetaling zijn, wees spr. erop, dat dit credietsy- steem sparen achteraf genoemd kan worden in tegenstelling van het gewone sparen-vooruit. Het Insti tuut is voorts zeer terughoudend bij het Verstrekken van crediet, om dat het de credietverlening niet wil Stimuleren. Het moet ten alle tijde maatschappelijk verantwoord zijn. Vele jonge gezinnen hebben echter sinds '40 grote credietbe hoefte. In antwoord op vragen van de heer Heusevelt verzekerde spr.. dat de risicopremie voldoende was; voorts staat de gemeente los van de Credietbank. al kunnen B. en W. invloed uitoefenen op de beleg ging en worden de boeken gecon troleerd door de gemeente-accoun tant. Overigens moet er een scher pe scheiding bestaan tussen de Gem. Dienst van Sociale Zaken en de Bank: dat is ook de mening van de Ver. van Volkseredietbanken. Het publiek mag ïn gene dele de indruk krijgen, dat het iets komt vragen; het is een zakelijke aange legenheid en het is daarom wen selijk, dat de Bank in een' represen tatief gebouw is gevestigd. Het Instituut oefent voorts geen enkele invloed uit op de cliënt bij het kopen in enige zaak; noch wordt het kopen in een bepaalde plaats in de hand gewerkt. De Bank en het Instituut zijn bij voor. keur regionale instellingen. De heer Arntz bracht tenslotte de heer Simvnis dank voor zijn instruc tief betoog en wees erop. dat het van groot belang is. dat de cre dietverlening in een regionaal In stituut geconcentreerd wordt. Dat deze wiize van credietverlening uitwassen voorkomt, dat ligt voor de hand. Nadat de heer Simonis. dat in de Commissie van Advies inzake cre dietverlening, welke alleen in pro blematische gevallen adviseert, al leen personen (driel zitting hebben, die er zelf geen belang bij mogen hebben, werd de bijeenkomst onder dank gesloten. Dinsdagmorgen werd in het American Hotel te Amsterdam het internationaal Congres van Dagbladdirecteuren geopend. Een overzicht tijdens de openingsrede van de voorzitter, de heer v. d. Kieft. PROGRAMMA DONDERDAG 16 JUNI HILVERSUM II 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weel-rapporten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis van Sacramentsdag; 9.45 Waterstanden; 9.50 Gramolöonmu- ziek; NCRV: 10.00 Piano; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Koor; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoon- muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Zang en piano- 12.30 'Mededelingen; 12.33 Metropolè Orkest; 12.55 Zonnewij zer: 13.00 Nieuws; 13.20 „Om en om"- 13.45 Voor de vrouw; NCRV: 14.00 Sextet Johnny Kroon; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Het jeugdjournaal; 17.30 Zang en voor dracht; 17.50 „Tussen licht en duis ter"; 18.00 Leger des Heils; 18.15 C.N.V.; 18.30 Koor; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramofoonmuziek; 19,55 „Geef hun weer een kans"; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Plaatvaria; 21.00 De betekenis van de gemeenteraadsverkiezingen; 21,15 Gramofoonmuziek; 21.30 „Vrij en Blij"; 22.15 De vaart der volkeren; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.50 Gra mofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8,15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Orgel; 11.45 Voordracht; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano en Trio Melodia; 13.00 Het Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Orkest en solisten; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 „Het Zuiderzee museum"; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assortimento"; 17.00 „Reizen en Trekken"; 17.20 Welk dier deze week?"; 17.30 Nieuws; 17.45 Gra mofoonmuziek; 17.55 Voetbalwed strijd Finland—Nederland; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Tentoonstelling „Jeugd van Nederland"; 20.15 Concertgebouw orkest; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.40 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Het Promenade Orkest en te nor; 23.45 Gramofoonmuziek. WEEKSTAAT NED. BANK Bij zeer minimale handel is de geldmarkt weer ruim van middelen voorzien en wordt callgeld geno teerd op 3/4 procent. In verband met de komende dividendbetaling van de Kon. Petroleum, waarmede een bedrag van circa 80 millioen gulden gemoeid is, acht men het niet uitgesloten, dat de neiging van de banken om het vervallende schatkistpapier te vernieuwen, min der groot zal zijn. De ontspanning na de -ultimo heeft zich, blij kens de weekstaat van de Neder- landsche Bank per 13 Juni ,in de afgelopen week nog sterker ge openbaard en wel door een verdere kleine vermindering van de voor schotten in rekening-courant, door het toenemen van de saldo's der banken en vooral door de gebruike lijke vermindering van de biljetten- circulatie ,die van 2993,2 is terug gelopen tot 2962,1 millioen gulden, en daarmede weer een betrekkelijk normaal peil voor het midden van de maand bereikt heeft. Overigens zijn de mutaties van deze verkorte balans niet opvallend groot. Wel valt te constateren, dat de buiten landse deviezenportefeuille weder om iets verbeterd is en wel tot 365,1 millioen gulden, terwijl bovendien de vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken zijn aan gegroeid met 12 millioen tot 258,7 millioen gulden. BALDADIGE VISSERS BRACHTEN POLDER IN GEVAAR Een paar Amsterdammers, die in de Overdiemerpolder hadden gevist, maar niet veel hadden gevangen, waren uit verveling gaan spelen met een waterdoorlaatduiker. Zij hebben deze daarbij gedeeltelijk vernield en bovendien opengezet, zodat de polder gevaar liep te over stromen. Hun pogingen om hem weer te sluiten, lukten niet, maar zij hadden evenmin de moed om voor het gevaar te waarschuwen. Gelukkig passeerde juist een wachtmeester van de rijkspolitie, die de beide mannen inrekende en het overstromingsgevaar wist te bezweren. Ondanks hun betuigin gen van spijt zijn de baldadige vis sers aan de Officier van Justitie overgeleverd. INTERNATIONAAL CONGRES VAN DAGBLADDIRECTEUREN Dinsdagmorgen is te Amsterdam de openingsvergadering gehouden van het eerste Congres der in het vorig jaar te Parijs gestichte Inter nationale Federatie van Dagblad directeuren. Het Congres, dat bij gewoond wordt door vertegenwoor digers van veertien landen, werd geopend door onze landgenoot, de heer J. van de Kieft, president van de organisatie. Tot de problemen, waarmede het Congres zich zal be zighouden, behoren de kostprijs van het dagbladwezen, de telexverbin dingen. het krantenpapier, de stich ting van een Internationaal Pers instituut en de verhouding tot de UNO en UNESCO. Dinsdagavond zijn de deelnemers aan het Congres namens de rege ring door minister Rutten ontvan gen in het Rijksmuseum te Amster dam. Examens Handelskennis voor de Groothandel De „Stoveg". de Stichting Onder zoek Vestigingseisen Groothandel, die het officiële orgaan is van een groot aantal vakgroepen en andere organisaties op het gebied van de groothandel, heeft op 3 en 10 Mei jl. de eerste examens handelskennis voor de groothandel afgenomen. Op 3 Mei zijn 35 candidaten geëxami neerd, waarvan 9 werden afgewe zen, terwijl op 10 Mei 36 candidaten een examen werd afgenomen en 7 werden afgewezen. Aan de geslaag de candidaten is het diploma han delskennis van de „Stoveg" uitge reikt. Het ligt in de bedoeling het eerstvolgende examen voor handels kennis voor de groothandel te doen afnemen in begin September. KONINKLIJK BEZOEK AAN HAARLEM EN VELSEN De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steentvijk, heeft Dinsdag in de vergadering van de Provin ciale Staten voor de behandeling der agenda medegedeeld, dat H.M. de Koningin voornemens is op 19 en 20 Juli a.s., vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard, een officieel bezoek te brengen aan Haarlem, de hoofd stad van de provincie en tevens aan de zo zwaar beproefde gemeente Velsen. H.M. heeft daarbij de wens te kennen gegeven de leden van de Provinciale Staten te ontmoeten. Aan deze wens zal gevolg worden gegeven op een avondreceptie, wel ke op de 19de Juli gehouden zal worden en waarop ook een aantal andere autoriteiten de gasten van het Provinciaal Bestuur zullen zijn. FINLAND—NEDERLAND De aanvalslinie, welke Neder land morgen tegen de Finnen in het veld brengt, draagt wel dui delijker dan tot nu toe het geval was, het merkteken van het ex periment. Een experiment echter, dat weinig bestrijders zal vinden, omdat het door de noodzaak der omstandigheden is opgelegd. Timmermans moest na Kopenha gen snel naar Nederland terug waar hem een examen wachtte. Lenstra volgde hem. Volgens som migen omdat hij geblesseerd is, vol gens anderen omdat hij het niet eens is met het besluit van de Commis sie voor Amateurisme, dat het Bondsbestuur adviseerde de Friese crack een voorwaardelijke schor sing van drie maanden op te leggen met een proeftijd van drie jaar we gens het feit. dat hij in een adver tentie aanbevelingen heeft gegevep voor een bepaald merk schoenen. Brandes tenslotte blijkt geheel uit vorm te zijn, zodat zijn opstelling niet langer verantwoord was. De keuze-commissie stond dus voor de taak de voorhoede met niet minder dan drie spelers aan te vul len. Clavan, die als reserve de reis had meegemaakt, bleek voldoende van zijn blessure hersteld om Len stra op de linkervleugel te kunnen vervangen. Schaap werd rechtsbin nen opgesteld, terwijl Wilkes naar de linkerbinnenvleugel verhuisde En ten laatste werd dan de Longa- midvoor van Roessel naar do Finse hoofdstad opgeroepen om in de plaats van Brandes als stormram te fungeren tegen de robuste spil Pylkkoenen. v. d. Tuyn is dus de enige die zijn plaats van Kopen hagen behouden heeft. De achterhoede en de middenlinie ondergingen geen verandering. Bij de kansberekening is men voornamelijk aangewezen op de inlichtingen van de Engelse trai ner Jesse Carver, die de Finnen o.m. enige weken geleden tegen Engeland-B ïn actie zag. Volgens Carver begint het Finse voetbal snel op Europees peil te komen en kunnen reminiscenties door de 90 nederlaag tegen Nederland (ijdens de (Hymnische Spelen in Stockholm in 1912 er slechts toe bijdragen, dat men de kracht van het huidige Finse nationale team onderschat. Men zou beter de re sultaten der beide landen tegen de Engelse B-ploeg kunnen vergelij ken en daaruit conclusies trekken. Zowel Nederland als Finland leden tegen deze profs 'n 40 nederlaag Desondanks mag ons team morgen in Helsinki wel favoriet genoemd worden. Vooral de vervanging van Brandes door de in goede conditie verkerende Brabander van Roessel mag als een belangrijke verbetering van de voorhoede beschouwd wor den. Hier volgen nogmaals de beide elftallen: Nederland: Doel; De Munck Achter; van Bun en Schijvenaar Midden: van Schijndel, Terlouw en de Vroet Voor: van der Tuyn, Schaap, van Roessel, Wilkes en Clavan. Finland: Doel: Sarnola Achter: Martin en Myntti Midden: Asikainen, Pylkkoenen en Ventiaervi Voor: Lilja, Rytkoenen, Reunanen, Vaihela en Lehtovirta Voor Finse regering geringe meerderheid HELSINKI, 14 Juni (Reuter). De Finse premier, Fagerholm, heeft de vertrouwenskwestie ge steld, nadat de oppositiepartijen critiek hadden geoefend op zijn financiële politiek en de stijgen de werkloosheid. Bij de stemming kreeg de sociaal-democratische minderheidsregering een meer derheid van slechts twee stem men: 94 stemmen werden voor de regering uitgebracht en 92 tegen. Berend Blokzijl in 'hoger beroep De voorzitter van de E.V.C., Be rend Blokzijl, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis f 1000 boete, subs. 2 maanden, van de Am sterdamse 'politierechter, wegens 't in strijd met het verbod van artikel 14 van het Deviezenbesluit 1945 be schikken over een bedrag van 400.000 francs, ten behoeve van Franse stakende mijnwerkers. Een katholieke H.B.S. in Zeeland VLISSINGEN, 14 Juni Er be staan plannen om een Katholieke Hogere Burgerschool in hei gebied boven de Westerschelde in Zeeland te vestigen Er is een commissie gevormd, die de plannen zal be studeren. Als plaats van bestem ming wordt aan Goes gedacht, maar daaromtrent wordt nog een rapport uitgebracht. Op de werf van de firma R. Boltje Zonen N.V. te Hasselt (Overijsel) kwam een grote diesel-electrische baggermolen gereed met een emmerinhoud van 550 liter. Deze molen zal de Zeeuwse havens reinigen, waarvoor 600.000 kubieke meter grond moet worden uitgebaggerd. Deze hyper-modeme molen is de eerste, die geheel demonteerbaar is en uit vijf delen be staat. Vooral bij vervoer met zeeschepen is dit van groot belang. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend het wets ontwerp tot herkeuring van afgekeurden. In de memorie van toelichting zegt de regering, dat de regering hierbij allereerst het oog heeft op artsen en tandartsen. Om de verplichtingen, welke in deze tijd op de tot militaire dienst geroepen burgerartsen en burger tandartsen rusten, over zoveel moge lijk hoofden te verdelen zijn of worden ook de artsen en tandartsen, die tot buitengewone dienstplichtige werden bestemd, binnen zekere leeftijdsgrenzen daarbij ingeschakeld- Er zijn echter ook nog velen, die als ingeschrevene voor de dienst plicht werden afgekeurd, doch on der hen zal zich ongetwijfeld een niet onbelangrijk aantal bevinden, van wie kan worden aangenomen, dat de ongeschiktheid Inmiddels is opgeheven, hetzij door verbetering van de lichamelijke toestand, hetzij doordat bij de tegenwoordige me thode van keuring, waarbij veel meer dan vroeger rekening wordt gehouden met het verschil in eisen tussen de onderscheidene diensten, menige afwijking, die voorheen werd geacht ongeschiktheid met zich te brengen, alleen maar leidt tot een beperking van de indelingsmogelijk heden. Het mag billijk heten, ook aan deze afgekeurden, voor zoveel zij bij nader onderzoek blijken thans ge schikt te zijn, gelijke verplichtingen op te leggen. Wat vandaag ten aanzien van art sen en tandartsen 'nodig is, kan morgen nodig worden voor Inge nieurs en andere technici, voor ju risten en meer groepen van perso nen van verschillende leeftijden. Daarom verdient het aanbeveling een algemene bevoegdheid tot her- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 16 Mei 1949: Vrijwill. dpi. sold. 2e kl. Djailan. Ambs. sold. Ie kl. inf. J. Lopulalan. Jav. sold. 2e kl. inf. Simin, Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 17 Mei 1949: Tim. sold. 2e kl. inf. C. G. Volkerts. Ge sneuveld 17 Mei 1949: Amb. korp. inf. O. B. Pelupessy. Gesneuveld 18 Mei 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. Huwae. Gesneuveld 19 Mei 1949: Mil. serg. inf. A. L. Lindehovius. Jav. sold. Ie kl. Nga- dino. Jav. sold. Ie kl. Inf Senen. Chin. mil. sold. Ong Bok Slang. Overleden oorlogsverwonding op 20 Mei 1949: Amb. sold. Ie kl. Riupassa, allen afkomstig uit Indonesië. keuring van afgekeurden te schep pen om, als de nood aan de man mocht komen, op korte termijn over de nodige krachten te kunnen be schikken. Voor de lichtingen van de jaren 1944 en volgende is de keuring reeds naar de nieuwe methoden geschied, zodat daarvoor, althans voorshands, weinig behoefte aan herkeuring be staat. Van de drie voorafgaande lichtingen zijn slechts enkele kleine groepen gekeurd. De voorgenomen herkeuring zou daarom voornamelijk moeten gel den voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling, de gelegenheid tot herkeuring open te stellen tot ongeveer de normale leeftijdsgrens, die er be staat voor de dienstplichtigen met de rang van officier, dus tot om streeks 45 jaar. Het getal afgekeurde artsen en tandartsen kan naar ruwe schatting worden gesteld op 50 a 60 per lich ting. Indien een derde, misschien de helft van hen alsnog zou worden goedgekeurd, zou dat een winst ge ven van rond 300 artsen en 150 tand artsen. CONCLUSIE IN DE ZAAK TEGEN KICKEN De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam Dinsdag conclusie in de zaak tegen W. J. Kicken, voormalig commandant van het „Oranje-Nassauregiment", een ille gale organisatie tijdens de bezetting, zou in de laatste maanden van de oorlog onverantwoordelijke overval len en liquidaties hebben uitge voerd. Door het gerechtshof is K. deswege tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld met de bepaling, dat hij ter beschikking van de re gering werd gesteld. De Procureur fiscaal concludeerde Dinsdag op formele gronden tot vernietiging van het vonnis en verwijzing van de zaak. Op 28 Juni zal de Raad arrest wijzen. TWINTIG JAAR VOOR VERRADERS „STIJKELGROEP" Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft W. S. van Dam, vishan delaar, en J. van Weezei, beiden uit Den Haag, die ervan verdacht worden de Haagse „Stijkelgroep", een der eerste Nederlandse verzets organisatie, aan de Duitsers te heb ben uitgeleverd, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Veertien dagen geleden was door de Procu reur-fiscaal de doodstraf geëist. Het verraad van de beide ver dachten had ten gevolge, dat de lei der van „Stijkelgroep" drs, Stijkel, en 32 zijner medewerkers te Ber lijn na een proces van 14 dagen, ter dood werden veroordeeld. Een groot aantal van hen werd op 4 Juni 1943 terechtgesteld. De overigen kregen gevangenisstraffen. GRATIFICATIE VOOR RIJKSPERSONEEL Naar het A.N.P. verneemt, is t« verwachten, dat met betrekking tot het geven van een gratificatie aan rijkspersoneel de regering dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris heb ben van minder dan f 4560, over 1949 een gratificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het sa laris, met een maximum van 50 gulden per persoon. Dakota van de Prins wordt omgebouwd In de Fokker-afdeling op Schip hol wordt op het ogenblik gewerkt aan de volledige revisie en inte- rieurombouw van het Dakota-vlieg- tuig van Prins Bernhard. De rub bertanks zijn vervangen door allu- minium tanks. Er wordt tevens een nieuw verwarmingssysteem aange bracht. De cabine wordt verdeeld in drie ruimten, waarvan de voor ste bestemd is voor de Koninklijke Familie. Het ligt in de bedoeling, dat de Dakota binnen tien dagen weer kan vliegen. DE ENGELSE T.T. Tijdens de juniorwedstrijden om de Engelse T. T. op het eiland Man, kwam de motorrenner Drink water ten val, hij overleed kort daarna aan de bekomen verwondin gen. Feddie Frith (Velocette) wist ook dit jaar in de 350 cc-klasse te winnen door de 264 mijl van het bergachtige traject af te leggen in 3 uur 10 min. 36 sec. Met een ge middelde van 83,14 mijl per uur. Tweede in dit nummer werd Ernie Lyons (Velocette) In 3 uur 11 min. 8 sec., gemiddelde uursnelheid 82,91 mijl per uur, gevolgd, door Bell (Norton), die een tijd noteer de van 3 uur 11 min. 49 sec., ge middelde uursnelheid 82,62 mijl. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. DE T.T. RACES ASSEN EN HET WERELDKAMPIOENSCHAP Zolas bekend heeft de Internati onale motororganisatie, de FIM voorheen FIGM besloten tot het instellen van een wereldkampioen schap. De beslissing zal vallen in een serie van zes van de belang rijkste wedstrijden. Ook de T. T.- races te Assen om de grote prijs van Nederland zijn op het lijstje geplaatst, waardoor dus op 9 Juli niet slechts de onmiddellijke zege van belang is, maar ook de pun tentelling voor de wereldtitel. De rennerswereld is niet in gebreke gebleven op deze verhoogde bete kenis van Assen te reageren zodat de totdusver ontvangen inschrij vingen in aantal de verwachtingen ver overtreffen. De raaes op het circuit van Dren te zijn de derde van de serie en worden voorafgegaan door Massi ficatie wedstrijden in Engeland en in Zwitserland. Ze zullen dus al wat tekening brengen in de strijd om de hoogste titel die zeer span nend belooft te worden. Van wanhoop door een spiegelruit" Maandagavond kreeg de 25-jarige M. van den B. bij een vechtpartij in de Van Spijkdwarsstraat te Rotter dam het zo benauwd, dat hij dwars door een spiegelruit van een café 6prong en in het buffet terecht kwam, waarvan de ruit eveneens sneuvelde. Meteen was hij weer weg, maar de politie heeft hem la ter toch kunnen grijpen. Hij heeft een uitgebreid strafregister. Hoe weet men dat iemand katholiek is? Dat hij naar de kerk qaat, de H. Mis bijwoont en te Communie qaat. Zozeer is de H. Eucharistie het mid delpunt en het hart van ons katholieke qeloof, dat zij ons wezenlijk onderscheidt van alle anderen. Kan het ook an ders? In het H. Sacrament van het altaar is Christus zelj teqenwoordiq. Het H. Mis offer is de onbloediqe herha- linq van het offer van Calva- rië. In de H. Communie ont vangen wij Christus zelf. Mor gen is het Sacramentsdaq. Dan vieren we dit grote Geheim van ons qeloof bizonder. Ge ven we daar blijk van door morgenochtend de H. Mis te gaan bijwonen. Komt u ook? MARCUS. FEUILLETON do» H. V&LME& tegen wil en dank 54. De ontbodene verscheen met be kwame spoed en wist zich goed te houden, zodra hij 't onsympathieke uiterlijk van Uppström gewaar werd. „Jij dacht uitgeslapen te zijn, hé?" begroette de inspecteur hem met leedvermaak. „Maar niet zo uitge slapen als ik! 'k Heb de dame ach terhaald, die jij Woesdagochtend vroeg binnenliet zonder haar te verplichten, 't nachtregister te te kenen. Kijk haar eens goed aan. Is deze het niet? Stap 't trottoir op verdachte!" Meer dood dan levend voldeed Marianne aan 't bevel. Verwijtend vestigde zij de grote diepblauwe ogen op Söderman. De inspecteur, zeker van zijn zaak, vervolgde: „Je herkent haar niet? Of wou je beweren, deze vrouw nooit eerder te hebben ge zien „Het komt niet in me op", ant woordde August onbevangen. „Woensdagavond kwam zij hier in gezelschap van de Kalundby's om baron en barones de Béringu- ard een bezoek te brengen." „Ik heb het niet over Woensdag avond, ik heb het over Woensdag ochtend. Om 3 uur 's morgens ver langde zij een kamer in 't hotel en jij gaf haar die." Met een geruststellend glim lachje zag August 't meisje aan. „Hoe vaak moet ik nog herhalen, inspecteur, dat Woensdag na mid dernacht geen enkele gast werd ingeschreven „O, je zag haar ook niet om acht uur het hotel verlaten, hé?" „Hoe komt u er bij!" zei August. „Bent u onder arrest, juffrouw Karlsson?" Triomfantelijk kraaide Uppström: „Aha! Dat was geen lepe zet van je, broeder! Je kent haar dus!" „Zeker, juffrouw Karlsson ver loor Woensdagavond in de hall van 't hotel een tasje. Later informeer de ik bij baron de Béringuard wie de blonde jongedame met de initi alen M. K. was, die hem met de Kalundby's een bezoek had ge bracht .Zo kwam ik naam en adres te weten en ik zond 't verloren voorwerp naar Saltsjöbaden op." „Juist," gaf Marianne toe, on middellijk op de fantasie ingaande. „Een tasje van witte zij met goud bestikt en mijn monogram M. K. ,er op." Furieus beval de inspecteur haar: „Terug in de taxi! En jij krijgt een zware pijp te roken, Söderman, omdat je willens en wetens 't po litioneel onderzoek belemmert!" Zonder van Uppström's dreige ment notitie te nemen, vroeg Au gust 't meisje: „Kan ik wellicht iets voor u doen, juffrouw Karls son?" „Ja. Wilt u zo vriendelijk zijn, meneer Kalundby op te bellen en hem meedelen wat mij overkomen is?" „Ik raad je niet aan, jets van die aard te doen!" blafte de inspec teur. „Steek je neus niet verder in dit zaakje knaap, zowaar ik leef, je komt er zwaar geschonden uit!" „Loop naar de maan!" gaf Au gust hem even hartelijk terug. Hij wendde zich tot' 't meisje. „Ik bel meneer Kalundby dadelijk op." Uppström hield göderman een gebalde vuist voor: „Als je het lef hebt, zul je zien wat ik doe!" „Geef die man geen antwoord, wat hij ook vraagt, juffrouw Karls son!" waarschuwde August. Dring er op aan dat u hoofdinspecteur Lund te spreken krijgt. Die weet hoe hij met dames moet omgaan." Te woest om daar op te reage ren, volgde Uppström zijn arres tante in de taxi. Van onder zijn oogleden gluurde hij Marianne aan. De blos was op haar wangen weer gekeerd. Wat stelt zij zich voor? overlegde hij. De chauffeur van de taxi, waarin Lundqvist werd ver giftigd, herkende haar zonder twij fel. Verschillende andere getuigen hadden haar Woensdagmorgen tus sen acht en negen gezien. Dan wa ren er de bezoeksters en bezoekers van de Oriënt Bar. O, zij zat in 't net; er was geen ontkomen aan! Na een korte stilte verzocht Ma rianne: „Breng me naar Saltsjöba den. U begaat een ernstige flater, maar Ik ben bereid, 't gebeurde door de vingers te zien, als u doet wat ik vraag." Nors antwoordde Uppström: „We gaan naar 't bureau. Uit!" „U hoorde toch, wat meneer Sö derman zei," protesteerde zij. „Wilt u hem tot leugenaar maken?" „Hem?" De inspecteur raakte bijna in razernij. „Beroep je maar op zo'n onhebbelijke vlegel: je zult zien hoe ver je er mee komt!" Hij greep haar ruw bij een arm, zijn laatste restje welgemanierdheid verdween. „Jij diende Gunnar Lundqvist 't vergif toe en nu hij er aan bezweken is, wordt je moord met voorbedachte rade te laste ge legd. Wees verstandig en beken!" Strijdlustig stak Marianne de kin vooruit. „Laat mijn arm los!" be val zij. „Direct!" Met tegenzin voldeed hij er aan. „Als het van mij afhing, zou ik de zaak nog heel anders aanpakken!" snauwde hij. (Wordt vervolgd;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3