Nieuw erbouwd Wij moeten rekening houden met de mogelijkheid van oorlog" Krijgt de noodregering van Sjafruddin de overhand in de Republiek? NGEN! handel „Olijf"" Gedeelte verkeersweg Amsterdam-Leeuwarden werd hedenmorgen feestelijk geopend p. es, Alkmaar J H - hk M. rL- *aa f T2.000 500.- EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Sukarno heeft het aan de stok met Sjafruddin Vrijdag 17 juni 1949* 35e jaargang No. 218 Franco-Span je Generaal Kruis sprak te Eindhoven: Verdediging is zeker mogelijk maar niet in de zin van vroeger De tegenstander zal een slag voor zijn Sukarno en Hatta hebben sterk aan gezag ingeboet Symbolische order: staakt het vuren? Djogja wordt een gesloten stad Jhr. de Ranitz werd niet gepolst Staatssecretaris van Marine Groentenafzet niet onbevredigend Hoofdstad weer dichter bij Noordelijke provincies Kroniek en Kritiek De waarde van een enkele stem Gooi bet oud papier niet weg. Bewaar 't voor :werk Ond \Papier U doet er een goed werk mee! irectoir) RJURKEN 5R-SPÓRT- siÉs USEN.' iliteit model) js cm. breed waliteit 4.40 6.90 8.25 3.32 1.05 2.18 2.05 11.20 14.65 2.35 2.40 3.86 ULKMAAR SCHIAS en alle SPIERPIJNEN! td.MAns.29S 50Op t5w- 'en Helder en I.H.D. i minuut of wat ste klas jockey; ls hij zijn fiets- in grote 8! Gio- •o bij de teugel rden! Ze staan sen pet op zijn beetje om.... start!! Rrrrt. ze houden hun pt vooraan. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief; per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 (Van onze bijzondere medewerker) In en rond Spanje van Franco ontwikkelt zich een gevaarlijke toestand. Ook hier dreigt een land in de klauwen van het communisme terecht te komen, dat juist voor de verdeling van West-Europa van levensbelang is. Het is wellicht nuttig, een vluchtigen blik te wer pen in de jongste geschiedenis van Spanje. Dit land is het toneel ge weest van talloze revoluties en men kan bezwaarlijk volhouden, dat de democratie er rustig en goed ge dijde. Dat bleek uit de al te veel vuldige regeringswisselingen, ter wijl ook de politieke moord en moordaanslag er geenszins onbe kend was. In 1923 kwam het dan ook en niet voor het eerst noch voor het laatst tot een dictatuur die in 1931, tegelijk met de monar chie, werd weggevaagd. Het toen republikeins geworden Spanje ver toonde al geen rustiger beeld. In tegendeel, de uiterste linkse ele menten gingen zich tebuiten aan terreurdaden, waarvan kerken en kloosters niet zelden het doelwit waren. Geleidelijk aan geraakte het land meer en meer in ontreddering en in die toestand greep Franco naar de macht. Daaruit ontstond een bloedige burgeroorlog, waarin Franco de meerdere bleef, maar die het land uitgeput achter liet. Deze burgeroorlog nu bleef geenszins een inwendige, Spaanse aangelegenheid. Beide partijen kre gen hulp van buiten; Franco van Mussolini en Hitier, zijn tegen standers van het wereldcommunis me, dat zijn bolwerk had en heeft in de Sovjet-Unie. Onder leiding van Engeland en Frankrijk voer den andere mogendheden, waaron der ook Nederland, een politiek van non-interventie, van niet-in- menging dus. Deze politiek ver hinderde inmiddels in genen dele, dat er inmenging wés en blééf, zo dat ook deze befaamde non-inter ventie in herinnering riep het spottende woord van Talleyrand: dat niet inmenging een diploma tieke uitdrukking is voor inmen- ging. Het kan dus geen verwondering wekken dat Franco uiterst vijandig stond en staat tegenover de Sov jet-Unie en haar satellieten, maar oók niet vurig enthousiast was over de houding der grote, westerse democratieën. Kort na het einde van de Spaanse burgeroorlog brak de tweede wereldoorlog uit. On danks sterke druk van Hitier bleef Spanje daarin neutraal. Franco deed dat zeker uit eigen belang. Immers, zijn uitgeput land kon niet opnieuw een oorlog verdragen, terwijl neutralen altijd wel wat aan een oorlog weten te verdienen. Vast staat echter, dat deze neutrale houding voor Hitier en zijn tra wanten hoogst onvoordelig en voor de geallieerden zéér voordelig was. Zij stelden Engeland in staat Gi braltar te houden en daarmee de toegang tot de Middellandse Zee, tot het Suez-kanaal, tot de rijke olievelden van het Midden Oosten en de kortste route naar het Verre Oosten open te houden. Na de vernietiging van de fas cistische machten begonnen de overwinnaars de fiolen van hun toorn over Franco uit te storten. Spanje mocht als ondemocratisch land geen lid worden van de Ver enigde Naties, zulks in tegenstel ling natuurlijk tot de Sovjet-Unie Unie en een aantal van haar satel lieten, want deze „dictaturen van het proletariaat" waren natuurlijk wél democratisch. Deze machten waren het, die steeds opnieuw in Lake Succes het vuurtje tegen Franco opstookten. Zij vonden steun bij de socialisten, die in En geland, Frankrijk, België, Noorwe gen en andere landen grote invloed hadden op de regeringen en dus op de houding van hun afgevaardig den in de UNO. Behalve van deze organisatie werd Spanje uitgeslo ten van tal van andere internatio nale lichamen. In 1946 nam men een besluit in de UNO, dat de leden der Verenigde Naties hun ambassa deurs en gezanten uit Spanje moes ten terugtrekken. Nederland ont hield zich daarbij van stemming, maar voerde wel als een der eersten dit besluit uit en riep dus prompt zijn gezant uit Madrid terug. Het Franco-regiem is zeker niet democratisch en even zeker niet ideaal. Vrije meningsuiting voor politieke tegenstanders, zoals die bij ons bekend is en in practijk wordt gebracht, bestaat in Spanje bepaald niet. Ook kan men moeilijk staande houden, dat niet-katholie- ken er steeds ongehinderd vrijheid van godsdienst genieten. Inbreuken daarop schijnen echter meer het werk van heethoofden dan van de regering, maar vrijheidsberoving van politieke tegenstanders ge schiedt wél van staatswege. De sociale verhoudingen zijn in Spanje allerminst gunstig en men zou wensen, dat de Kerk, ook in Haar hogere leiding in dat land, daar tegen krachtiger stelling nam en met meer resultaat. Dit alles mag ons evenwel niet blind maken voor de dosis kortzichtigheid en soms zelfs schijnheiligheid, die in veler anti-Franco-houding toch ook schuilt. Wegens zijn ondemocra tisch regiem, zijn niet onderhouden van de vier vrijheden, sluit men Spanje nu alléén uit van organisa ties, waarvan andere al even onde mocratische en de vier vrijheden met voeten tredende machten wél lid en zelfs mede-oprichter mogen zijn. Op dezelfde grond treft men wél en alléén tegen Spanje diplo matieke maatregelen, maar niet Kroonprins Olav van Noorwegen bewoont met zijn vrouw, prinses Martha, en kinderen het buiten Skaugum, dat ongeveer 15 km van Oslo ligt. Mede door de schitterende omgeving lijkt het landgoed, meer dan welk paleis ook, een sprookje. De kroon prinselijke familie in de serre van Skaugum. V.l.n.r. kroonprins Olav, prins Harald, kroonprinses Martha, die de broche draagt, welke zij bij de tewaterlating van de Oslofjord te Amsterdam ten geschenke heeft gekregen, en prinses Astrid. De andere dochter, prinses Ragnhild, studeert in Zwitserland. Voor het Departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel sprak Donderdagmiddag te Eindhoven generaal mr. H. J. Kruis over ,,de militaire aspecten, voortvloeiende uit het West-Europese Pact". Generaal Kruis begon met te zeggen, dat er op de vraag of wij thans kunnen spreken van een directe oorlogsdreiging geen antwoord mogf- lijk is. Men kan hoogstens zeggen, dat er zich bepaalde verschijnselen en spanningen voordoen, die ons no pen rekening te houden met de mogelijkheid van een oorlog, en BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Het Surabajase dagblad „De Vrije Pers" schrijft op 15 Juni in een hoofdartikel o.a.: Het wordt meer en meer duidelijk, dat er een ernstige breuk bestaat tussen de republikeinse leiders op Bangka en de noodregering van Sjafruddin Prawiranegara. De leiders op Bangka hebben sterk aan gezag ingeboet.. Er zijn verschillende groeperingen ontstaan met resp. sympathieën voor het regiem Sukarno-Hatta, voor Sjafruddin met aanhang en Tan Malaka. Het ernstingste verschijnsel hier bij is, dat Sjafruddin blijkbaar kan rekenen op verreweg het grootste gedeelte van het overblijfsel van de republikeinse strijdkrachten. Dit houdt in, dat een oproep tot het sta ken van het vuren vermoedelijk geen effect zal hebben. „Zo zitten we dan met drie pun ten van de overeenkomst: a. de te rugkeer naar Djogja; b. het staken van het vuren en c. de rondetafel conferentie. Punt a. kan zonder meer worden uitgevoerd, daar dit afhankelijk is van de Nederlanders. Als wij even niet denken aan de on verbrekelijke samenhang tussen de drie genoemde punten, kan de ron detafel-conferentie tot stand komen. Wat punt' b. betreft, de mogelijk heid tot staking van het vuren kan men gerust afschrijven. Het zal mis schien worden afgekondigd, doch 't gezag van SukarnoHatta is niet groot genoeg om inderdaad tot een D JOG JAKARTA, 16 Juni (Aneta). De sultan van Djogja heeft aan Aneta verklaard, dat na de formele overdracht van de residentie Djog- jakarta de stad Djogjakarta tot ge sloten stad wordt verklaard. Deze maatregel wordt genomen voor de handhaving van orde en veiligheid in de residentie. Ieder, ongeacht ras of godsdienst, die zich in Djogja wil vestigen, is verplicht een vestigingsvergunning van de sultan aan te vragen. De duur van de maatregel is afhankelijk van de situatie in de residentie. UTRECHT, 16 Juni. Naar aan leiding van berichten in de pers stelt de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, er prijs op. mede te delen, dat hij niet is gepolst om zich voor het burge meesterschap van Den Haag be schikbaar te stellen. Geen enkele autoriteit van wie zulk een polsen zou kunnen uitgaan, heeft hem met enige vraag ter zake officieel of on derhands benaderd. tegen de Sovjet-Unie en haar sa tellieten tegen de Sovjet-Unie en haar satellieten. Het neutraal gebleven Spanje wordt uitgesloten van Marshall-hulp en mag niet mee doen met het Atlantische Pact, in tegenstelling tot Italië, dat met de geallieerden in oorlog was. En terwijl Duitsland tot het laatste toe de geallieerden op leven en dood be streed, deelt West-Duitsland wél in de Marshall-hulp en zou ook Oost- Duitsland daarvan hebben kunnen profiteren, als de Russen zich daar tegen niet verzet hadden. Deze toe stand is onbevredigend maar ook gevaarlijk. staking der vijandelijkheden te ko men. Wij vrezen derhalve, dat men aan Nederlandse en aan federale kant binnenkort zal moeten kiezen tussen twee dingen. Men kan zeggen dat de drie punten van de overeenkomst onverbrekelijk met elkander zijn verbonden en dat, als een der pun ten niet wordt uitgevoerd, de over eenkomst dus van de baan is, maar wie zal in regeringskringen onge lijk willen erkennen na de veie waarschuwingen ten aanzien van 't fatale dezer overeenkomst? Wie vooral in republikeinse kringen het openlijk erkennen van een nieu we mislukking aandurven? Want wat zal er na de mislukking moeten gebeuren? De mogelijkheid bestaat dus ook, dat men a en c uitvoert en vervol gens b op een min of meer symboli sche wijze tot uitvoering bfengt, bv. dor middel van de een of andere verklaring. Men zou dan kunnen zeggen, dat de overeenkomst is uit gevoerd en kunnen beginnen aan de rondetafel-conferentie. Misschien, dat men mede daarom in Den Haag zo met data schermt. De schietpar tijen zullen dan vermoedelijk onver minderd doorgaan, het aantal slacht offers zal even groot blijven, maar „officieel" zou er dan niet meer worden geschoten. Men zou de schietpartijen met de mantel der liefde willen bedekken. Helaas, dit !s niet goed mogelijk. De kogels blijven even hard en de slachtoffers sneuvelen toch. Wij vrezen, dat we op dit punt een zeer moeilijke tijd tegemoet zullen gaan, aldus „De Vrije Pers". BRACHT BEZOEK AAN DEN HELDER DEN HELDER Zijne Exc. de Staatssecretaris van Marine, Schout bij Nacht H. C. W. Moorman heeft Donderdag aan onze stad een be zoek gebracht om zich te laten in lichten omtrent de toestand van de verschillende Marine-instellingen en de havenwerken. In gezelschap van de Commandant Zeemacht Ne derland, Schout bij Nacht. J. J. L. Willinge, de Commandant Marine Willemsoord Kapt, ter Zee I. W. Reijnierse en de Adjudant van de Staatssecretaris, Ltz. I. de Jong, heeft Z. E. in de loop van de och tend een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde school voor de Adelborsten aan de Buitenhaven en Fort „Argis". In de middaguren werden de oorlogsbodems Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en Hr. Ms. „Van Kinsbergen" met een be zoek vereerd, nadat de Staatssecre taris aan boord van een Marine sloep verschillende werkobjecten van de havenuitbreiding in ogen schouw had genomen. Nabij „Het Kuitje" gingen de hoge Marine-autoriteiten van boord om zich per auto naar de Atjeh- loods te begeven, waar de Staats secretaris nog een ogenblik ver toefde. Door Hr. Ms. Wachtschip „Nep- tunus" werden 19 saluutschoten ge geven toen de Marinesloep met de hoge gasten het Wachtschip voor bijvoer. Om 5 uur des namiddags heeft de Staatssecretaris van Den Helder afscheid genomen. Vroegtijdig vuurwerk Doordat Woensdagavond bij het vuurwerk op het Scheveningse strand twee kisten met ontploffings- stof voortijdig ontploften, werden een ruit van een consumptientent en 150 flesjes limonade vernield, terwijl twee meisjes snijwonden opliepen. die ons dwingen niets na te laten om die oorlog te voorkomen. Daar is het concrete feit, dat Rusland met name beschikt over een sterke parate krijgsmacht en als er ergens ter wereld zo'n parate macht aan wezig is, die ieder moment gebruikt kan worden, dan is er steeds een zekere mate van oorlogsgevaar. De gevarenkans wordt geringer als er evenwicht wordt geschapen in de krachtsverhoudingen. In begin 1948 hadden de spanningen hun hoogtepunt bereikt en de omwen teling in Praag in Februari 1948 was hiervoor van grote betekenis. Het beproefde recept van penetratie en infiltratie was voor het Westen een grote waarschuwing en men realiseerde zich, dat men iets moest gaan doen. Praag werd de stimulans tot een versnelde internationale samenwer king. Kort daarna kwamen dan ook de West-Europese Unie en het Noord-Atlantische Pact tot stand. Er is wel eens betoogd, dat wij ons, gezien de moderne aanvals middelen toch niet meer verdedigen kunnen. Dit is principieel onjuist, verdediging is zeker mogelijk, maar niet in de zin van vroeger, toen men een gunstige lijn op de landkaart trok en zei: daar moeten wij de vijand tegenhouden. Men moet thans gebruik maken van dezelfde prin cipes als de aanvaller. Om de agres sie af te weren moet men een strijd macht hebben met een typisch of fensief karakter. Omdat wij in het Westen zeker niet het initiatief zullen nemen, zal een tegenstander altijd een slag voor zijn. Vandaar dat wij enige tijd nodig zullen hebben om een agressor op te vangen. Het gebruik van atoombommen achtte generaal Kruis weinig waar - schijnlijk, niet als beide partijen dit wapen hebben en ook niet als slechts een partij erover beschikt. Wij in Nederland hebben nodig: een klein, modern en mobiel veld leger, dat in staat is in internatio naal verband te werken, dat niet in stellingen of linies ligt, maar dat overal kan optreden, waar dit nodig is. Verder luchtstrijdkrachten, die tactisch een geheel vormen met het veldleger. Een sterke luchtverdedi ging, ook voor het achterland en waarschuwings-radarsystemen. De marine zal haar taak hebben langs de kust en de toegangswegen tot de zeehavens en overal ter wereld waar maritieme belangen te beveili gen zijn, ook om de koopvaardij vloot mede te beschermen. Tenslotte moeten wij beschikken over middelen voor de territoriale verdediging, waarbij men in de eer ste plaats moet denken aan de in wendige veiligheid bij dreiging van oorlog of bij oorlog. Voor deze 'betrekkelijk eenvoudige gedachten is de nationale reserve zeer belangrijk. Het is treurig en beschamend, dat het Nederlandse volk als geheel niet het belang valt de nationale reserve heeft ingezien, aldus spr. De tekenen zijn gelukkig de laatste tijd beter. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni Tot dusver heeft het wegvallen van de Duitse markt voor Neder landse producten nog niet de ge volgen gehad, die men in zeer pessimistische kringen hiervan verwachtte, aldus de mening van de veilingorganisaties. De weersomstandigheden waren vrij slecht, waardoor de aanvoer naar de veilingen niet bijzonder groot was, zodat voor een overstro ming van producten voorlopig niet behoeft te worden gevreesd. In de laatste dagen heeft Tsjecho-Slowa- klje een vrij groot kwantum groen ten afgenomen. Deze aankopen en de weersomstandigheden hebben bewerkstelligd, dat afzet en prijzen, hoewel matig en laag, over het al gemeen niet onbevredigend kunnen worden genoemd. Tot dusver draai den op de veilingen alleen produc ten van minderwaardige kwaliteit door. Het doordraaien neemt dan ook geen schrikbarende omvang aan, temeer waar in de afgelopen maan den de opbrengst van tuinbouw producten op de Nederlandse vei lingen goed is geweest, maakt men zich op het ogenblik over de afzet geen al te grote zorgen. (Van onze speciale verslaggever) HOORN. Hedenmorgen werd het 17 km lange nieuwe weg gedeelte Berkhout (De Hulk)-Hoornse Brug (Wieringermeer) van de Rijksweg no. 7 (Amsterdam-Den Oever met aansluiting op Rijksweg no. 9 naar Leeuwarden) op plechtige wijze geopend. Door deze openstelling van een moderne snelverkeersweg werd in de verbinding Amsterdam-Leeuwarden een aanmerkelijke verbetering aangebracht. De voltooide weg vormt een on derdeel van het voor Noordholland en de Noordelijke provincies zeer belangrijke wegen-project tussen Amsterdam en Den Oever, dat aansluit op rijksweg no. 9 naar Leeuwarden, en dat de Friese hoofdstad tot op één uur van Am sterdam brengt! Inmiddels zal de algehele verwezenlijking van dit ideaal nog wel enige jaren op zich laten wachten, daar men aan de aanleg van het gedeelte Amster damDe Hulk nog niet toe is, en de automobilisten achter de Hoorn- se Brug over een afstand van on geveer 4 K.M. voorlopig van de oude weg gebruik zullen moeten maken. Het hedenmorgen opengestelde gedeelte mag echter als 'n juweel van wegenbouw bestempeld wor den. Niet alleen heeft men bij de bochten de z.g.Lemniscaat toege past, waardoor deze flauwer worden en met zeer grote snel heid kunnen worden genomen, maar ook zijn de viaducten zoda nig in het wegdek geprojecteerd, dat de automobilist 'n tegenligger steeds minstens 300 m. voor zich uit kan zien. Het wegdek bestaat uit grof asfalt-beton, is 6.25 meter breed en afgezet met betonnen kantstroken van 50 cM en een bermverharding. Bij de viaducten en de overgangen is de weg ver dubbeld. Hier zijn de z.g. „Stap- horstjes" aangelegd, visblaasvor- mige wegverdubbelingen met 10 m. ruimte tussen de banen. Tot de weg-uitmonstering behoren o.a. de „cat-eyes", kleine reflectoren, die midden in het baanvak van een bocht zijn aangebracht en zichzelf, bij regenachtig weer schoonwassen wanneer het wiel van een auto deze indrukt. Volgens bestek zou met dit stuk weg anderhalf millioen gulden ge moeid zijn, een bedrag dat gezien de omstandigheid dat men hier en daar reeds een harde haan van een vroegere weg kan benutten, erg meevalt. Het werk werd aangeno men door de Mjj. Wegenbouw N.V. te Utrecht. Ir. Bergansius, hoofdingenieur directeur van de Directie Wegen hield hedenmorgen deze schakel in de wegverbetering Amsterdam Leeuwarden bij De Hulk ten doop. Aanwezig waren o.m. de hoofdin genieur ir. Ringeling, de Technisch Hoofdambtenaar van de Rijkswa terstaat de heer D. Joustra, en de Hoofdopzichter de heer C. Schol ten, die met de dagelijkse leiding van het werk belast was. De bur gemeesters van de gemeenten die langs deze weg gelegen zijn, waren eveneens aanwezig en uitten nadien in hotel De Doelen te Hoorn, waar een feestelijke bijeenkomst plaats had hun vreugde over het tot stand komen van deze ook voor hun ge west zeer belangrijke verkeersver- be tering. NIEUWE PARTIJ IN DE MOLUKKEN BATAVIA, 16 Juni (Aneta), Een nieuw opgerichte partij, de Rakjat Maluku (Molukse Volkspar tij), die is voortgekomen uit de commissie voor de rechtspositie der Ambonezen en die, volgens een me dedeling van haar secretaris, de heer Peilouw aan Aneta, 1500 leden telt in geheel Indonesië, heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.a. de volgende punten worden ge noemd: Het streven naar de vorming van een democratisch federaal Indonesië als rechtsstaat, het medewerken aan een richtige naleving van de be palingen der overeenkomst van RoyenRum, het streven naar de vorming van een „deelstaat Moluk- ken" in federaal verband met de Verenigde Staten van Indonesië, het streven naar het handhaven van orde, recht en veiligheid ten behoe ve van de algemene opbouw van Indonesië en het als zodanig recht hebben op deelneming aan alle be sprekingen, zoals de Ronde-Tafel- Conferentie. De partij dringt ten slotte aan op een zo spoedig mogelijk te houden volksstemming over de status der Molukken, Russische droom (Sm.) De redactie van „De Waarheid" heeft een onvervalste Russische droom gehad. Naar aan leiding van de uitslag van de ge meenteraadsverkiezing in 23 grote en vele kleinere gemeenten schrijft het blad, dat „de anti communistische aanval van de Verenigde Amerikaanse Partijen tot staan is gebracht en afgesla gen". Indien de lezers van „De Waarheid" uit deze droom ontwa ken, zullen ze tot de ontdekking komen, dat de C.P.N. in de be doelde 23 grote gemeenten, gelijk men weet, 33 van de 71 raads- zetels heeft verloren! Dit noemt „De Waarheid", dat de C.P.N. „over de hele linie stand gehouden heeft". Het is maar van welke kant je het bekykt! Met name maakt het knal-rode blad zich druk over Enschede, waar de communisten drie zetels moes ten prijsgeven. Een vooruitgang van 100 stemmen, die er, ver geleken bij 1948, inderdaad is, doet dienst om dit zetelver lies te verstoppen. Als het ont waken niet éérder plaats heeft, zal het toch wel komen wanneer de nieuwe raad in September zitting neemt. Met drie communisten minder, ondanks de vooruit gang met honderd stemmen sinds verleden jaar Die 100 stemmen, op een totaal van ruim 50.000, hebben de drie zetels niet kunnen redden. Zij zijn in de anti-commu nistische aanval gesneuveld. Arme lezers van „De Waarheid", als ze na de wodka-droom de waarheid ontdekken! WAT IN LEEUWARDEN GEBEURDE Hoezeer ook bij het huidige kiesstelsel elke stem zijn waarde heeft en een ieder, die zijn plicht verzuimt, een grote ver antwoordelijkheid draagt, is in Leeuwarden weer gebleken, ten koste van de K.V.P.-lijst. Bij de telling van de stemmen bieek daar, dat bij de verdeling van de restzetel de Anti-Rev. Partij en de K.V.P. nek aan nek lagen. Tenslotte ging de Anti- Rev. Partij met deze zetel strij ken, omdat bleek, dat de K.V.P. 2 stemmen tekort kwam. De K.V.P.-lijst haalde 4105 stem men. Waren het er echter 4107 geweest, dan had de K.V.P. een zetel gewonnen en was zij even als de Groninger kath. raads fractie met 4 zetels in de raad teruggekeerd. De Leeuwarder katholieken, die op deze dag af wezig zijn geweest, doordat zij met vacantie waren en rustig aan het strand of in het bos in een gemakkelijke stoel bleven liggen, kunnen zich nu vier jaar lang verwijten, dat het aan hun gemakzucht gelegen heeft, dat de kath. fractie een zetel min der heeft. Zaterdag vergadert B.F.O. BATAVIA, 16 Juni (Aneta). De vergadering van de BFO is vast gesteld op Zaterdagmorgen te 10 uur. Dan zal de deelneming van de BFO aan de besprekingen te Bata via en de resolutie van de Sumatra conferentie besproken worden. Vergezeld door de co-consecratores Mgr. Huibers en Mgr. Valenberg, verlaat Mgr. J. Groen M.S.F. na de bisschopswijding de kerk van Kaatsheuvel. Voor 't verslag verwijzen wij naar pag. 3

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1