Nieuw hoofdkwartier voor de Don Bosco-groep VERF Jeugdactie voor Veilig Verkeer isarK sars» ss,—*- Iri memoriam Andries Dekker PAG. 2 Vrijdag 17 juni 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Systeembouw met speciaal procédé Dodelijk ongeval bij schietoefeningen Canadaplein centrum voor verkeersexamens Laat Uw hart spreken J THEO GROOTHUIZEN Zn. - Alkmaar Een pionier in Waarlands openbare leven r I^ast van zennwen? Toonaangevend STOFFEN J WEERSVERWACHTING Marktberichten lii°zkriel 5-10—6-30, totaal 650.000 kg. DE VERKENNERS van de Don Bosco-groep krijgen een nieuw H.K. I hoofdkwartier)En dat is nodig. De jongens behelpen zich nu op een bakkerijzolder, in een woonwagen en in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek, dat ten eerste voor de verkenners niet geschikt is en dat ten tweede hard nodig is voor de andere Katholieke organisaties. De verkenners van de Sint jozefparochie zullen eindelijk weer eens een eigen huis hebben. Het vorige H.K. werd door de Duitsers gesloopt, maar nu wordt er sinds enige weken gebouwd. In de Hout, achter dc gevangenis, bij de Krocht, zal het nieuwe verkennershuis verrijzen en het is een ideale plek, waar het bouwwerk, dat 30 meter lang en 9 meter diep zal zijn, komt te staan. De funderingsblokken zijn het eerst gelegd; zij hebben een draag- breedte van 40 c.m. In de blokken was een goot uitgespaard, die ter plaatse volgestort is met een balk gewapend beton. Op de fundering worden de binnenmuren opgetrok ken. die bestaan uit stapelelementen van puinbeton. De buitenmuren zijn spouwmuren. De binnenste zijn 0 c.m. dik, de buitenwanden zijn van een speciale vinding. Zij zijn 5 c.ih. dik, bestand tegen de felste hitte, vochtwerend en geluiddempend. Het soortelijk gewicht dezer bui tenplaten bedraagt ongeveer een derde van dat van puinbeton. Zij worden aaneengerijd in een ijzeren vlechtwerk. Het gebruik van dit nieuwe procédé is een experiment. De uitvinding dateert van voor de oorlog. Alkmaar, en met name de Don Bosco-groep. hebben de pri meur van deze vinding, waarvoor veel belangstelling bestaat. Reeds nu blijkt, dat de hier toegepaste methode van bouwen veel goedko per is dan de traditionele bouw, omdat het materiaal in grote op pervlakten tegelijk geplaatst kan worden. Het nieuwe gebouw zal de Don Bosco-groep een doelmatige en ruime huisvesting bieden. De to tale ruimte is 270 M2. Er zullen 2 hordenlokalen komen, 'n troeplo kaal van ongeveer 100 M2, een stamhut, een leiderskamer en 2 stores. De achterwand van het H.K. zal geheel gesloten zijn, in de beide zijwanden komen 3 ronde ramen, waarvan de kozijnen ook van het speciale materiaal vervaardigd zullen zijn. De voorkant krijgt 8 grote ramen, waartussen smalle op gaande muren met imitatievoegen. Er komen 3 deuren aan de voor zijde; in het midden de hoofdin gang, met daarboven een klein ge bogen luifeltje. Aan de voorgevel zullen 2 vlaggemasten bevestigd zijn. Een derde vlaggemast komt te staan in het midden van het voor terrein. Voor het gebouw komt een terras, dat hoger ligt dan het ove rige terrein en dat een breedte zal hebben van 2 meter. Het dak wordt een lessenaardak. dat voorlopig wordt afgedekt met dakpankleurig asphaltpapier. Het geld dat voor de bouw nodig is, werd verstrekt door het aan gaan van een renteloze lening. Als het gebouw er eenmaal staat, gaan de jongens zelf aan het werk. Troeplokaal, hordehol, stamhut en leiderskamer vragen om een inte rieur. Dat maken de verkenners zelf. Zij mogen ook zelf schouwtjes metselen en de verlichting aan brengen. Het nieuwe gebouw zal een repraesentatief H.K. worden, waarvan het evenbeeld in de wijde omgeving niet spoedig gevonden zal worden. De voorbereiding van de bouw van een nieuw H.K. heeft zeer veel moeilijkheden ondervonden. Don Bosco ondervond bij het stichten van zijn Congregatie ook veel moei lijkheden. Het groepscomité heeft zich dan ook moreel gesteund ge voeld bij zijn voorbereidingen door de ervaringen van Don Bosco. Door de medewerking van B. en W. werd de Don Bosco-groep zulk een ideale plek voor het H.K. ter beschikking gesteld. De bouw wordt uitgevoerd door de bouwmaat schappij ..De Opbouw", te Bloe- mendaal. De architect is de heer Bierlee Altena uit Amstelveen. Deze systeembouw, met het gebruik van een nieuwe vinding op het ge bied van bouwplaten, is, zoals wij reeds zeiden, een experiment. De bouwer gaf de Don Bosco-groep voorrang met dit experiment, met het oog op het goede doel dat hij daardoor diende. Over enkele weken zal het nieuwe H. K. gereed zijn. De Don Bosco-groep rekent erop, dat, na het gereedkomen van dit verkennershuis, haar ledental verdubbeld zal worden. Het is slechts jammer dat er in de ver kennerij een gebrek is aan kader. Veel jongelui, die geschikt zijn om leiding te geven in de jeugdbewe ging, zijn momenteel in militaire dienst. Laten wij hopen dat in het gebouw, dat in de Alkmaarse Hout verrijzen zal, de idealen van de Katholieke Jeugdbeweging zullen worden verwezenlijkt. Dan zal er niet alleen materieel, maar ook geestelijk opbouwwerk zijn ver richt. ALKMAARSE MILITAIR HET SLACHTOFFER ALKMAAR. Tijdens schiet oefeningen op de heide bij Amers foort werd Woensdagmorgen tegen twaalf uur de 19 jarige, dienst plichtige grenadier P. J. M. Panne keet, afkomstig uit Alkmaar, door een noodlottig schot getroffen en dodelijk gewond. De kogel, een z.g. losse oefenpatroon, die door een onbekende oorzaak vanaf en kele meters afstand werd afge vuurd, drong met kracht het li chaam van het slachtoffer binnen, zodat ernstige bloedingen ontston den. Hoewel direct hulp werd ge beden, waarbij o.a. nog bloedtrans fusie werd toegepast, mocht het niet gelukken het leven van de jongeman te redden. In de loop van de middag is het slachtoffer dan ook aan de bekomen verwon dingen overleden. Piet Pannekeet was sinds 2 Maart in dienst bij het regiment Grena diers en stond er bekend als een correct soldaat, iemand, die op en top militair was. Hoewel hij nog pas kort in dienst was, had hij zich de achting van zijn kameraden en de waardering van zijn meerderen spoedig weten te veroveren. Voor zijn diensttijd was hij bij zijn vadet in het krantenbedrijf werkzaam en behartigde daar de agentschappen van enkele dagbladen. In Alkmaar is Piet Pannekeet dan ook een be kende figuur. De begrafenis, die met militaire eer zal geschieden en waarbij een peloton grenadiers de eerbewijzen zal brengen, zal waarschijnlijk a.s. Zaterdag plaats vinden. Indien de militaire autoriteiten hun toestem ming daartoe kunnen geven zal het stoffelijk overschot van de op zo noodlottige wijze omgekomen militair wellicht hedenavond naar de St. Laurentiuskerk kunnen worden overgebracht en volgt de plechtige uitvaart Zaterdagmorgen te 9 uur in de kerk en te elf uur op het R.K. kerkhof St. Barbara de begrafenis. NOG ZEVENTIG KINDEREN WACHTEN OP GASTVRIJHEID ALKMAAR. De nog steeds toenêmende intensiviteit van het wegverkeer eist helaas nog maar al te veel slachtoffers. Onder de vele ongevallen, die dagelijks op de weg voorkomen en die vrijwel iedere dag een of meer daden en meerdere ge wonden ten gevolge hebben, zyn er zeker vele, die men werkelijk aan een ongeluk, een toevallige samen loop van omstandigheden kan wij ten, omstandigheden, waarin de goede weggebruiker weinig de hand kan hebben gehad, maar de meeste ongevallen, ja het grootste dad komt toch nog altijd voort uit on voorzichtigheid van de weggebrui kers. veelal gepaard met met een grote onkunde van de verkeersre gels. Daarom is het noodzakelijk ge worden lessen in verkeersregels als onderdeel van het leerprogram, op de scholen te geven. Van jongs-af- aan moet men gewend raken aan de regels van het verkeer, die ge maakt zijn, niet om de fietser of automobilist het genot van een tochtje te ontzeggen, maar om zijn veiligheid te waarborgen. In vele plaatsen heeft het onder wijzend personeel, in samenwer king met de politie, de instantie, die eigenlijk door haat ervaring en praktijk van alledag wel zeer goed thuis is op dit terrein, zich inge spannen om de schooljeugd ook met een behoorlijke dosis verkeers- kennis het leven in te sturen. Een grote actie, waarbij kosten noch moeiten zijn gespaard, wordt ieder jaar ondernomen om een ieder, maar vooral de jeugd, een goede verkeersopleiding te geyen. Dit jaar spant wellicht de kroon. Overal worden verkeerscursussen gegeven en verkeersexamens afge legd. Ook in Alkmaar zien wij deze week politie en onderwijzend per soneel in eendrachtige samenwer king zich beijveren, om de school jeugd de veilige weg te leren. Iedere morgen om negen uur is het op het Canadaplein aantreden voor een groepje leerlingen der lagere scholen, waar zij door mannen der verkeerspolitie, onder leiding van inspecteur Haverlag en door hun eigen onderwijzers en onderwijze ressen aan de tand gevoeld worden omtrent hun kennis van de ver- keersvoorschriften. res in „de bak'', om de verrichtin gen van de jeugd gade te slaan en te kijken, of zij hun weetje wel weten. Daarnaast werd aan alle jongens en meisjes der scholen propaganda materiaal uitgereikt, waarin de noodzaak van veilig verkeer nog eens duidelijk uiteenzet is. Zo ont vingen de kinderen van de laagste klassen een aardige kleurplaat, die hen niet alleen op een regenachtige vacantie-dag aardig bezig kan houden, maar die tevens de eerste beginselen der verkeerstech niek bijbrengt. De leerlingen der derde en vierde klasse ontvingen een paar toepasselijke versjes waarin verteld wordt wat wel en wat niet mag op de rijweg en de jongens en meisjes der hoogste klassen kregen een keurige bro chure met de voornaamste regels en verkeerstekens in beeld. Dat deze actie de instemming heeft van de hoogste autoriteiten in ons land bewees wel de aardige persoonlijke brief, die Z.K.H. Prins Bernhard, zelf vader van school gaande kinderen, schreef aan alle kinderen der lagere scholen en waarin Hij hen op het hart drukt mee te doen aan de actie voor vei lig verkeer. Daarom, niet alleen vandaag en morgen, niet alleen als er een ver keersagent achter jullie aanrijdt, maar altjjd en overal, toezicht of geen toezicht, veilig verkeer, ook onder de jeugd! Dan trekken zij in groepjes de stad door, langs drukke en stille straten en moeten laten zien, wat zij van de lessen en waarschuwin gen hebben weten op te steken. En zo zagen wij dezer dagen de zij span van de politie op gezette tijden door de straten rijden, met een Eer- ALKMAAR. Nederland is al- lijd een gastvrij land geweest. Wij hebben hier nooit gekeken naar ras, nationaliteit, ja ook niet naar geloof, als er geholpen moest wor den en zelden heeft men tevergeefs onze hulp ingeroepen. Toen wij Nederlanders nauwelijks hersteld waren van de beproevingen, die een vijfjarige oorlog en bezetting ons oplegden, stonden wij al weer klaar om anderen te helpen. Franse. Oostenrijkse en ook Duit se kinderen hebben al spoedig na hulp gevraagd, nu. in een tijd waar- in de distributie op zijn eind loopt en waarin het misschien bij dé meesten dan niet overvloedig is, maar dan toch zeker wel goed zal zijn. En in deze zomermaanden, waarin het gemakkelijker is om iemand te herbergen, nu wordt door dc Bisschoppelijke Hulpactie een liefderijk tehuis gevraagd voor 150 Duitse kinderen, „Ostflüchtlinge", uit Silezië. die door de oorlog en haar gevolgen uit hun gezinnen ge rukt zijn. die verlangen naar een goede verzorging en een Klein beetje liefde. Reeds zijn er een kleine tachtig van die zwervertjes geplaatst. Nog zeventig vragen om een tehuis. Het is voor drie maanden en dat zal toch voor velen geen onoverkome lijk bezwaar zijn. „Waar er vier eten", zo vertelde ons onlangs nog een huismoeder uit een eenvoudig gezin, „daar eten er vijf óók". We zijn misschien niet altijd in staat om een goede daad te doen. Deze goede daad, gastvrijheid ver lenen aan een van die hulpbehoe vende kinderen, zal ons wellicht minder moeilijk vallen dan andere werken. Daarom, pleegouders, laat Uw hart spreken, overleg wat ge doen kunt en stuur een berichtje naar de aalmoezenier van' de Bis schoppelijke Hulpactie, pater 3. Colbé O.P., pastorie Breedstraat en hij maakt alles voor U in orde. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Het moet voor de Land- en Tuinarbeiders wel een gro te voldoerting zijn geweest, dat on langs het Pensioenfonds voor de Landbouw, zijn werkzaamheden heeft aangevangen. Jaren lang is daarvoor gewerkt en sinds kort vond de bekroning plaats, door wettelijke goedkeuring en verplichting voor alle bedrijfsgenoten, welke in loon dienst zijn. Moge ook voor de zelf standigen, vooral de kleine zelf standigen. spoedig het probleem van een tot nuHoe onverzorgde oude dag opgelost worden. We weten het wel, het pensioen is niet voldoende om een onbezorg de oude dag te kunnen verwachten, maar zij die weten, welke moeilijk heden overwonnen zijn, zullen het beamen, dat dit resultaat goed te noemen is. Het tekent ook de ont wikkeling op dit onderde.el van de sociale voorzieningen, nl.: „be drijfspensioenfondsen", in handen gelegd van bedrijfsgenoten. Dus ze ker niet ia de richting van een al gemeen Staatspensioen. Wij hopen, dat hetgeen thans voor de Land- en tuinbouwsector bereikt is, ook in vele andere „bedrijven" tot stand kan komen. De Postduif als t.b.c.-bestrijder ALKMAAR. De Alkm. Concours commissie omvattende de post- duivenver. Alcmaria Victrix, Steeds in Spanning, De Postduif en Hei- loo's Luchtpost stelde zich bij haar oprichting medé ten doel: de bestrijding van de tuberculose. In 1947 kon zij een bedrag van f 900 aan de t.b.e.-bestrijding ter plaatse afdragen. Dezer dagen is in over leg met de commissie voor t.b.e.- bestrijding toestemming van B. en W. van Alkmaar verkregen om als in 1947 met lijsten voor dit sym pathieke doel te lopen. De kans be staat dus .dat een dezer dagen door een postduivenhouder U een lijst wordt aangeboden, waarop U wordt uitgenodigd uw gave voor dit sympathieke doel of een gift in natura op deze lijst te vermelden. De prijzen in natura worden door de duivenhouders vervlogen op de wedvlucht vanaf Zevenbergen op 17 Juli a.s. terwijl de giften in geld worden afgedragen aan de t.b.c.- bestrijdingsvereniging. Verwacht wordt, dat pl.m. 2000 duiven aan dit concours zullen deelnemen en de deelname daartoe moet extra be taald worden met minstens f 0,25 per duif, zodat ook daaruit een belangrijk bedrag voor de t.b.e.- bestrijding zal komen. De Concourscommissie vertrouwt dat U het goede doel zult waarde ren en met sympathie uw offertje zult willen brengen. Wilt U uw gift in geld of natura afgeven, dan kunt U dit ook doen bij G. P. Hart- land, Waerdendelstraat 1. Opheffing Prijze'ncontróledicnst te Alkmaar ALKMAAR. Het afdelingscom mando Alkmaar van de Prijzen- controledienst gevestigd op Wil- helminasingel 4 te Alkmaar, zal als onderdeel van het Directoraat- Generaal voor de Prijzen op 1 Juli a.s. ophouden te bestaan. De daarbij als afdelingscomman dant ingedeelde en reeds tot de Rijkspolitie behorende Opperwacht meester J. H. de Jong, zal op die datum bij het District Alkmaar der Rijkspolitie een andere functie krijgen toegewezen en daartoe ad ministratief bij de Parketgroep Alkmaar worden ingedeeld. De eveneens tot deze dienst be horende wachtmeester le klasse T. Sieswerda zal op die datum voor de normale politiedienst bij de Groep Bergen worden ingedeeld. ONZE AGENDA K.C.B. BERGEN: Expositie Henri ten Holt. 1012, 14.30—17.30, 19.30—22 u DE TAKEL, BERGEN: Piet Stenneberg en Arn. Ree- rn«r. schilders, Wim Com- our, beeldhouwer. 1. )PEN: Harmonie: Jonnny Belinda. 18 jaar; Victoria: De dokter kiest een vrouw, 18 jaar. Cinema Americain: Het dreigende water, 18 jaar; A.B.T.: De vrouw die terug kwam en Eiland der ver^ schrikkingen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek „Wanna" Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat. 90, tel. 2288. „ST. CAECILIA IN UNI FORM" (Is u dat een daalder waard?) STENENBRUG 19.30 Concert Militaire Kapel. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Een opwekkend woord Ieder jaar wordt in het gehele land in dezelfde week geld ingeza meld voor de samenwerkende re- classeringsinstellingen, die tezamen het Nationaal Bureau voor Reclas sering vormen. Deze samenwerking is een prachtig voorbeeld van wat door eendracht bereikt kan worden; 30 reclassenngsinstellingen, w.o. het Nederlands Genootschap voor Reclassering, de R.K. Reclasse- ringsvereniging, de Protestants- Christelijke Reclasseringsverem- ging, het Leger des Heils en vere nigingen op het gebied der drank bestrijding, worden naar de mate van haar omvang en werkzaamheid gesteund door het gehele Neder landse volkTenminste, als dat volk de beurs voor dit zegenrijke werk opent. Er wordt wel eens geklaagd over het grote aantal collecten. Dat is begrijpelijk. Maar in d i t geval zou ik toch willen vragen: Zet U een ogenblik heen over Uw zucht: al weer!" en bedenk waarom de re- classeringsarbeid zo belangrijk is, ook voor U, en waarom dit werk ook U w steun nodig heeft. Van.degenen, die afgedwaald zijn van het pad der deugd en rechtma tigheid. zijn er maar zéér enkelen werkelijk onverbeterlijk. De mees ten deden een misstap, die hen daarna zeer berouwt. Maar de we reld oordeelt zonder mededogen en scheert allen, die een vonnis moes ten ondergaan, over één kam. De harde kille maatschappij stoot de eenmaal veroordeelden af en moet door Christelijke barmhartigheid bewerkt worden om de tijdelijk af- gedwaalden, die het rechte pad ernstig zoeken, weer toe te laten. De morele steun en hulp metter daad aan de berouwvol zoekenden verlenen de reclasseringsinstellm- gen; de Christelijke barmhartigheid èn de bereidheid de reclasserings- arbeid te schragen, moeten wij allen 'tonen. Ik wek de burgers van Alkmaar op, a.s. Zaterdag bij de Nationale Reclasserlhgscollecte met milde hand te geven. WYTEMA, burgemeester van Alkmaar 14 Juni 1949. „DIE ZWARTE VLEK MOET WEG!" Speciale raadgevingen voor be stuurders van handkarren, bak fietsen en bespannen wagens. Geeft voorrang aan het verkeer, dat van rechts komt en verder aan bet snelverkeer (trams inbe grepen) uit alle richtingen. Speciale raadgevingen voor be stuurders van motorrijtuigen en motorrijwielen. Verblindt Üw tegenligger niet. Snijdt Uw tegenligger de weg niet af. Beheerst Uw snelheid. Gebruikt voor en tijdens het rijden geen alcohol. Maakt geen misbruik van Uw voorrangsrecht. Houdt Uw wagen in uitstekende conditie. HARMONIE „ST. CAECILIA" Heden. Vrijdag 17 Juni, beginnen we aan onze wekelijkse propaganda tocht ten behoeve van het Uni formfonds.' De eerste route is naar het Zeglis, Uitenbosstraat, PA de Langeplein, Baansingel en tussen- gelegen straten. Aantreden om 19.45 uur op de Paardenmarkt. Zaterdag 18 Juni gaan we voor een goed doel de straat op n.l. een collecte voor de reclassering, waar voor we aantreden om 14,45 uur op dezelfde plaats. Maandag 20 Juni gaan we de K.V.P. optocht opluisteren met mu ziek, aantreden om 18.45 ook op de Paardenmarkt. Ondanks het vele werk verwacht het Bestuur dat alle leden aanwe zig zijn. OUDEN VAN DAGEN TEVREDEN Namens de ouden van dagen uit Alkmaar, die deelgenomen hebben aan de jaarlijkse tocht, die deze keer weer zo bijzonder geslaagd is, werd ons verzocht aan allen, die tot het slagen van deze, voor hen zo blijde en onvergetelijke dag hebben medegewerkt, een hartelijk dankwoord over te brengen. De ouden van dagen hebben op deze tocht bijzonder genoten en waren vol lof over de goede organisatie en zijn allen meer dan tevreden en dankbaar huiswaarts getogen. Het zal ongetwijfeld hen, die aan dit mooie werk hun steun hebben ge geven, voldoening schenken, dat hun vriendelijk gebaar zo dankbaar werd geapprecieerd. Concert Militaire Kapel De militaire kapel van II T.B. uit Haarlem bracht gisteren een bezoek aan het garnizoen alhier. Des middags werd voor het garni zoen in het Sportpark een concert gegeven. Des avonds concerteerde de kapel onder grote belangstelling van de burgerij op de Stenenbrug, waar de muzikanten op banken ge zeten waren. Het concert werd met aandacht gevolgd door de vele luis teraars, ofschoon het maar een kou de avond was op deze 15e Juni. Wij hopen dat de Militaire Kapel dit concert gedurende dit zomer seizoen nog eens zal herhalen. Korenbeurswedstrijden in Muziektuin De Korenbeurswedstrijden van de Turnkring Alkmaar en Omstreken zullen dit jaar niet in de Koren beurs worden gehouden, doch in de Muziektuin en wel op 18 en 19 Juni. De z.g. Kleuterdag komt te ver vallen. Op Zaterdag 17 Juni zullen diegenen werken, die om principi ële redenen op Zondag niet kunnen. De keurploegen werken dan hun verplichte oefenstof af. De adspi- ranten werken 19 Juni des morgens. De overigen des middags. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Wilhel- mina E„ dochter van C. van der Leden en M. J. van der Wecken; Nicolaas .zoon van G. Schouten en A. M. Sijs. Ondertrouwd: Adrianus P. Peper kamp en Gertruida C. van der Ka mer; Adrianus W. Gerritsen en Eli sabeth T. Braun; Jan Langebeek en Clara J. Geers; Maarten J. Knip en Helena T. Heemskerk. Overleden: Augustinus B. Scho ten, 62 jaar, geh. met G. Blaauboer. HET LOT BESLIST Protestantse lijst in Venhuizen wint VENHUIZEN. Zoals men weet, waren beide aan de verkie zingen deelnemende partijen in onze gemeente bij de jongste raadsverkiezingen gelijk gebleven, elk had 871 stemmen. Er zijn 11 zetels, zodat over de bezetting i'an de elfde zetel door het lot meest worden beslist. De loting heeft heden, Vrijdagmorgen plaats gehad. De uitslag was, dat de elf de zetel werd toegewezen aan lijst 1, dat is de lijst van de Protes tantse groep. Door de beslissing van het lot is de verhouding dus, zoals ze reeds was: Protestantse groep 6 zetels, K.V.P. 5. Over vier jaar zal het wel anders gaan! UNIVERSITEIT LEIDEN Onze stadgenoot de heer J. G. van Rossum du Chatel is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht. POLITIE-VARIA ALKMAAR. Tegen een tien tal personen is proces-verbaal op gemaakt in verband met overtre dingen van de leerplichtwet. Overtreding arbeidswet. Tegen een schoenmaker is eveneens pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij zijn personeel zonder toestemming liet overwerken alsmede tegen een aantal fabrikanten, die in hun fabriek of werkplaats geen ar beidslijst hadden hangen. SMOKKELHANDELAARS GEARRESTEERD ALKMAAR. In samenwer king met ambtenaren der invoer rechten en accijnzen heeft de Alk maarse politie een drietal perso nen gearresteerd, dat betrokken was bij handel in sigaretten. Een caféhouder, een sigarenhandelaar en een varensgezel hadden een grote partij Gold Flake verhan deld, welke party in beslag is ge nomen. Tegen dezelfde caféhouder is procesverbaal opgemaakt, we gens het Voorhanden hebben van sterke drank in zijn verlofslocali- teit. Wilt V graag goede resultaten van Uw werk7 Eist dan KWALITEITSVERF DIE VERKOPEN WIJ lONKENOORD 103 tenenbrug VERDRC Platte Si COLORADOKEVER BIJ APENKOOI ALKMAAR. Ook in Alkmaar is de coloradokever waargenomen. Het insect had zih een vreemde plaats uitgekozen, het verbleef namelijk bij de apenkooi. ONVOORZICHTIG ALKMAAR. -Gisterenmiddag stak een vijfjarig meisje op on voorzichtige wijze de weg over Zij werd aangereden door een wielrijder, kwam te vallen en be kwam een wond aan het voor hoofd. Door een ter plaatse wo nende arts werd zij verbonden en later door de politie naar huis begeleid. KAASMARKT ALKMAAR Totale aanvoer 55000 kg, 9 stapels boerenkaas 8(1.50 per 50 kg; 12 stapels fabriekskaas 80.50 per 50 kg. Het1 Heilooër elftal HEILOO. Zaterdagavond 19 uur zal het Heiloër elftal de strijd aanbinden tegen een sterke combi natie van Alcmaria Victrix (eerste en tweede elftal). De wedstrijd wordt gespeeld op het HSV-terrein aan de Malle- voortsdijk'. De samenstelling van het Heiloër elftal is als volgt: d.: J. Apeldoorn (HSV); a.: N. Mul (HSV en G. Hendricse (Fo resters); m.: J. Rus (Foresters) Rood (HSV) en J. Roos (Fores ters): v.: J. Verbeek (Foresters) K. Koomen (Foresters) P. Ever- steyn (Alcm. Victr.) B. Kraakman (HSV) en M. Kosters (HSV). Het zal de sportliefhebbers op vallen dat Eversteyn van Alcm. Victr. opgesteld staat. Het is ech ter geen combinatie van HSV en Foresters maar een elftal van Hei- loërs en aangezien Eversteyn in Heiloo woont is zijn opstelling al lerzins gewettigd. Er zal belangstelling genoeg zijn voor deze wedstrijd. Wij verwach ten dan ook 'n spannende ontmoe ting. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 18 Juni tót en met Maandag 20 Juni alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen WAARLAND Donderdagmor gen 16 Juni kwam de 78 jarige oude heer Andries Dekker uit de kerk, ging naar het huis van zijn dochter waar hij bij inwoonde. Hij voelde zich onwel, zette zich in zijn stoel en stierf even later, vermoedelijk aan een hartaanval. Met het verscheiden van de heer Andr. Dekker Sr. is een bekende en in zijn tijd zeer vooraanstaand per soonlijkheid uit Harenkarspel, die zeer veel voor de parochie en voor de gemeenschap heeft gedaan, van ons heen gegaan. De heer Andr. Dekker heeft met meester Smeets het initiatief genomen om voor Waarland een kerk te krijgen. Beide heren zijn toen naar de bis schop van Haarlem Mgr. Callier z.g. getogen om te pleiten dat Waarland een zelfstandige parochie zou wor den. Toen pastoor Vollering z.g. be last werd met de stichting van een nieuwe parochie te Waarland was Andries zijn eerste en naaste me dewerker en heeft als zodanig zeer veel voor de tot stand koming van de St. Wulfram pgjpchie gedaan. Hij was dan ook een actief lid der Commissie van Bijstand voor Waar lands parochiekerk. Ook op poli tiek terrein heeft de heer Dekker zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hij was oprichter en voorzitter van de toenmalige R.K. Kiesvereniging. Jarenlang heeft hij deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Haren karspel, werd tweede en later eer ste wethouder. Als bestuurslid van Waarlands polder zorgde hij ervoor dat er in 1912 een sluis kwam, wat tot resultaat heeft gehad, dat Waar land een plaats werd, waar de tuin bouw tot grote bloei kwam. Van genoemd waterschap heeft hp tal van jaren het voorzitterschap be kleed. Voorts is hij j--enlang voor zitter geweest van de plaatselijke afdeling der L.T.B. en maakte toen ook deel uit van het bestuur der Noorder Marktbond te Noord- Scharwoude; verder was hij tot voor een jaar terug directeur van de R.K. Coöp. Boerenleenbank te Zijdewind. Hij ruste in vrede. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Een nieuwe collectie in: ZIJDE gebloemd effen moiré broderie lingerie WOL effen ruiten mantel tailleur Zie étalages STOFFENHUIS! KOUSENBAR Langestraat 93, telef ALKMAAR 4326 (Adv.) DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Zondag 19 Juni 1949 hebben dienst de direenartsen N. J. Bouwman, tel. 146 te Slotdorp 'en Hakkesteeght, tel. 437 te Schagen. Oproep oude van dagen HEILOO De oudjes van 65 jaar en ouder kunnen zich Maandag 20 Juni en Dinsdag 21 Juni opgeven voor de autotocht, welke dit jaar wordt gehóuden op Donderdag 14 Juli a.s. met als doel Rotterdam, met bezoek aan de diergaarde Bly- dorp en de Maastunnel De opgaven moeten geschieden van 1012 en 1416 uur, ten huize van Mevr Bood, Kerklaan 28. Verzoek aan autobezitters! Evenals vorige jaren doet het co mité een beroep op de autobezitters om hun auto op Donderdag 14 Juli af te staan, om de ouden van da gen uit Heiloo een prettige dag te bezorgen. Opgaven hiervoor worden ingewacht by Mevr. v. Tricht, Sta tionsweg 53, tel. 2689 en N. Majolée, Sch. Hondsbosselaan 62, tel. 4170. Esperanto HEILOO Een dezer dagen had de oprichtingsvergaderirng plaats van de R. K. Esperantover. „Sankta Willibrordo", als afd. van de lan delijke bond „Nederlands Katoliko". De voorzitter, de heer Jac. Wasse naar opende de vergadering en heet te de aanwezigen welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond n.l. de voorzitter van de landelijke bond. Vervolgens werd het Espe- rantolied „La Espero" gezongen, be geleid door „de Tokkelaars" uit Alkmaar. Hierna sprak de voorzit ter van de bond over „De eigen taak van de Katholieke Esperantobewe- ging". Spr. zette duidelijk uiteen, wat de taak was van de Kath. Es peranto en op welke punten men wel en niet kan samenwerken met andere bestaande Esperantobonden Vervolgens werd het definitieve bestuur gekozen. De heer Jac. Was senaar werd voorzitter-secretaris en de heer A. Bellekom penningmees ter, terwijl de Eerw. Broeder Ferdi nand van de St. Willibrordusstich ting om zijn grote verdienste werd benoemd tot erelid. De Tokkelaars gaven goede muziek te horen, het geen door de aanwezigen zeer ge waardeerd werd. Weer terecht HEERHUGOWAARD-NOORD. Op 2 Juni j.l. ontving de fam. J. Tesselaar, alhier, bericht dat hun zoon, de soldaat W. Tesselaar, op 28 Mei was vermist, tijdens een actie te Maranggitoeng. Gisteren echter ontving de familie een brief van hun zoon Piet, die eveneens in ïndië vertoeft, dat W. door een aalmoezenier in de gevangenis van de guerillastrijders was terugge vonden. Onderhandelingen tussen Republikeinen en. Nederlanders aangaande uitlevering van krijgs gevangenen zijn begonnen. Een ieder kan zich .de grote vreugde van het gezin Tesselaar indenken. Nader vernemen wjj nog, dat de zoon Piet zich op 15 Juni heeft in gescheept op de Kota Inten en zich dus op weg naar huis bevindt. „Ego Flos" SCHOORL Hedenavond is er geen zang. De volgende repetitie is vastgesteld op 1 Juli, om 8 uur, dus gewoon na het Lof. Missiewedstrijd HEERHUGOWAARD De voet balwedstrijd ten bate van het mis siewerk van Broeder Alfred, welke Olree, Talsma, De Boer, van Sloo- a.s. Zondag zal gespeeld worden, ten, van der Sluijs, Posthuma, Groen- begint niet om 7 uur, maar des hardt, de Groot én Swaters. 'middags om 2.30 uur Medegedeeld, door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vry dagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud weer. MINDER STEMMEN TOCH ZETELWINST De uitslag van de gemeente raadsverkiezing in Oterleek liet zien, dat een partij een zetel winst kan behalen, al is zij in stemmen- aantal achteruitgegaan. De P.v.d.A. behaalde 203 stem men tegen 211 in 1946'. Desondanks kwam zij van 3 op' 4 zetels. De kiesdeler was n.l. 60. De lijst-Spaan had een overschot van 22 stemmen, doch de P.v.d.A. een overschot van 23 en kwam dus voor de restzetel in aanmerking. Je, moet maar bof fen. De raad zal nu bestaan uit 4 P.v.d.A.-leden, n.l.- de heren P Leegwater, J. Govers, W. Schelling en L. Schuuring, welke laatste dus de zetel krijgt van het thans zit tende raadslid de heer G. C. Dek ker. Voorts uit de heren C. j. Bal- tus, K.V.P., P. Spaan, Gemeente belang en J. Zwaan. Dc oude school te Schoort De beide schilders, die hun ate lier hebben in de oude school te Groet, hebben thans van B. en W bericht ontvangen, dat de schooi toch zal worden afgebroken en dat zij op 16 Juni het gebouw ont ruimd moeten hebben. Distributie-uitreiking bonkaarten BEEMSTER. De bonkaarten 909 zullen worden uitgereikt te Noord- Beemster in café Groot op 27 Jüni letters A t/m Z. Midden Beemster, café Molenaar, 28 Juni, letters A t/m C, 30 Juni, de letters M t/m Z. West-Beemster 4 Juli letters A t/m Z. Middelie en Kwadijk, café Molenaar, 5 Juli, letters A t/m Z. Loketten geopend van 9% tot 12'/. uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Me- denemen alle tweede distributie stamkaarten en de inwisselbonnen van de lopende bonkaarten. A.s. en jonge moeders, tevens medebrengen de inlegvellen van de C.A en de C.B.-kaarten. Geslaagd URSEM. Onze plaatsgenoot de heer Jan Vlugt, slaagde aan de R.K Kweekschool te Oudenbosch voor onderwijzer. Proficiat. De laatste 27 jaar is er geen andere onderwij zer uit Ursem voortgekomen.' Warmenhuizen onveranderd W ARMENHUIZEN. Uitge bracht 1226 stemmen (1161). Hier van verkregen de K.V.P. 803, die de vorige maal samen met de A.R. 8o3 stemmen had. De A.R. had nu alleen 121 stemmen. De P.v.d.A. nu alleen 75, en de groep Plaat selijk Belang 227. Gekozen K.V.P. 5, Plaatselijk Belang 2, dat is on- gewyzigd. ZUIDERKOGGE, 15 Juni. Vr. aardappelen f 8—10,80, kleine f 5,50 7.90; kriel f 35,30; Rode schots f 9,1010,00, aanvoer 90000 kg; Bloemkool f 630; Sla f 23,60; Peulen f 74—87; Slabonen f 1,30— 1,40; Rabarber f 14—16; Spinazie f 1924; Uien f 7,407,80; Aard beien 361,Kruisbessen f 47,70. HOOGKARSPEL. - Vr. aardap. kriel 5000 kg, f 3,40—4,50; fijn 84000 kg f 9.40-11,10; klein, 18000 kg, f 5,80--7,10; Bloemkool IA 250- st„ f 25,-27,00; afw. 50 st„ f 12,— GROOTEBROEK, 15 Juni. Vr. aardappelen. Groot f 9,20—10—; Klein f 5,70—7,70; Kriel f 4,80— 6,20. Totaal 350.000 kg. HOOGKARSPEL, 16 Juni. 3000 kg aardapp. kriel 4.20—5.10 70.000 kg id. fijn 9.50—10.40, 12000 kg id. klein 6.90—7.40. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Juni. 24000 kg aardappelen 9.3012 Eer stelingen 9.30—12, grote 9.30—10.20, drielingen 7.50—8.40, kleine 4 70— 5,60, rode eerstelingen 10 50—11 40 GROOTEBROEK, 16 Juni Vroege aardappelen groot 9.50—10.60, klein WARMENHUIZEN, 17 Juni. 2600 kg aardappelen: schotse mui- ze? 10; drielingen 7; kleine 4. LANGEDIJK, 17 Juni 155.000 kg aardappelen: eerstelingen 9 80 —11.30; drielingen 7.30—9.40; ^rlf^'5S^6'60; 1400 k* rabarber 44-10; 740 bos peen 15.7017 60' 100 stuks bloemkool 19. WOGNUM. 17 Juni. Vr aard appelen 9.90—11.50; drielingen 7.208.20; kriel 4.405.90; rode eerstelingen 8—11.90: aardbeien I 0-03—1.19; II 0.4592; bloemkool 6-28; sla 23.60; peterselie 8; doperwten 44; bospeen 14—36- boskroten 5—11; peulen 70: snij bonen 1.201.45; slabonen 1.63; waspeen 1.27; komkommers 20 24; rabarber 1215.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2