J Mgr. Johannes Groen M.S.F. ontving de Bisschopswijding van Mgr. Mutsaerts Welke bedoelingen heeft Nederland ten aanzien van Indonesië? dekker 100 jaar Schuttevaer-historie Vrijdag 17 Juni 1949 PAG. 3 )are leven WACHTING ichten Groot feest in Kaatsheuvel Brabants-Noordhollandse hartelijkheid en vriendschap Meeleven met de Bisschop over zee1 Vaticaan ongerust over Mgr. Beran Van Maarseveen naar Indonesië Uit verzet geboren, in samenwerking groot geworden Verklaring van minister Stikker aan de Amerikaanse journalisten parochie gedaan, sen actief lid der stand voor Waar- Ook op poli- de heer Dekker ïstelijk gemaakt, en voorzitter van 1. Kiesvereniging. deel uitgemaakt aad van Haren ede en later eer- s bestuurslid van zorgde hij ervoor sluis kwam, wat gehad, dat Waar- rd, waar de tuin- oei kwam. Van ap heeft hij tal irzitterschap be- j j— enlang voor- de plaatselijke en maakte toen iet bestuur der ond te Noord- ar was hij tot ug directeur van >erenleenbank te te in vrede. Kennwen? enuwtabletten r overheen. het K.N.M.I. te n Vrijdagavond d. ANDERING. n veel bewolking (1 droog weer. nd tussen West idend koud weer. TEMMEN ELWINST de gemeente- Oterleek liet een zetel winst zij in stemmen- ;aan, aide 203 stem- 1946. Desondanks 4 zetels. De >0. De lijst-Spaan van 22 stemmen, en overschot van sor de restzetel moet maar hof bestaan uit 4 de heren P. ers, W. Schelling velke laatste dus het thans zit- heer G. C. Dek- heren C. J. Bal- iaan, Gemeente- n. >1 te Schoorl rs, die hun ate- oude school te is van B. en W. dat de schooi gebroken en dat gebouw ont- aen. uitreiking irten e bonkaarten 909 ereikt te Noord- "root op 27 JUni café Molenaar, t/m C, 30 Juni, Juli letters A Kwadijk, café tters A t/m Z. van 914 tot 12'/» 15.30 'uur. Me- 2de distributie- inwisselbonnen kaarten. A.s. en ns medebrengen de C.A. en de agd plaatsgenoot de sgde aan de R.K. idenbosch voor iat. De laatste andere onderwij- tgekomen, onveranderd 3N. Uitge- en (1161). Hier- K.V.P. 803, dis ïen met de A.R. De A.R. had nu De P.v.d.A. groep Plaat- ekozen K.V.P. ig 2, dat is on- 15 Juni. Vr. 80, kleine f 5,50 30; Rode schots oer 90000 kg; Sla f 2—3,60; abonen f 1,30 16; Spinazie 407,80; Aard- sbessen f 47.70. Vr. aardap. 10-4,50; fijn klein, 18000 iemkool IA 250- 50 st., f 12, 15 Juni. Vr. f 9,20—10,—; Kriel f 4,80— kg- Juni, 3000 kg .10, 70.000 kg 10 kg id. klein XDE, 17 Juni. 9.30—12, Eer- ite 9.30—10.20, kleine 4.70— 10.50—11.40. Juni. Vroege 10.60, klein —6.30, totaal 17 Juni. schotse mui kleine 4. Juni 155.000 rstelingen 9.80 7.30—9.40; kg rabarber 15.70—17.60; 19. Vr. aard- drielingen —5.90; rode aardbeien I bloemkool peterselie 8; speen 1436; uien 70; snij- ilabonen 1.63; ommers 20 (Van onze redacteur) „Ecce sacerdos magnus, qui in diebus suis placuit Deo". Vooraf gegaan door mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. J. P, Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. T. H. J. Valen- berg O.F.M. Cap., mgr. J. Pessers en een lange rij presters, provinciale oversten van verschillende orden en congregaties, wereldheren en kloosterlingen, betrad johannes Groen M.S.F. het kerkgebouw van St. jan te Kaatsheuvel. Een grote mensen massa verdrong zich buiten de deuren; huis aan huis wapperden de vlaggen, het gebeier der klokken kondigde het feestelijk en betekenisvolle gebeuren aan, dat nu op het punt stond zich te voltrekken: de bisschopswijding van de onlangs benoemde Vica ris Apostolicus van Bandjernvassin, Noordhollander van geboorte, uitverkoren om de zending der Apostelen op Christus' bevel voort te zetten. Een juichend zangkoor van het Missiehuis spoorde de zeer talrijke priesters en gelovigen aan, zich te bezinnen op deze mysterie-volle plechtigheid. Ecce sacerdos. „Zie de hogepriester, die in zijn dagen aan God heeft behaagd". Zege nend trok mgr. Mutsaerts, verge zeld van de wijdeling en de luis terrijke priesterschaar langs de knielende menigte naar 't altaar. Na een kort gebed kleedden de consecrator en zijn co-consecra- tores mgr. Huibers en mgr. Valenberg zich met de ponte- ficale gewaden. „Aan onze beminde zoon Johan nes Groen", aldus luidde de aan hef van de pauselijke lastbrief, welke luide werd voorgelezen en waarin de Wijdeling werd be noemd en aangesteld tot Aposto lisch Vicaris. De consecrator richt te zich vanaf zijn zetel op 't altaar tot mgr. Groen om hem „in op rechte liefde te ondervragen". Acht keer klonk het antwoord ,.volo" ik wil. Ik wil de Heilige Schriften door woord en voorbeeld leren aan mijn volk ;de overgele verde leer eerbiedig aannemen, onderwijzen en onderhouden; trouw en gehoorzaam zijn aan de Paus van Rome; het gedrag ten goede richten; de deugden onder houden en prediken; wereldse za ken mijden; nederigheid en ge duld bewaren; barmhartig zijn voor armen en vreemdelingen. Gezamenlijk met mgr. Mutsaerts droeg mgr Groen het Heilig Mis offer op. Vanaf de voetgebeden las de nieuw-benoemde bisschop aan het zij-altaar, waar hij door de co-consecratores met de plech tige gewaden was bekleed. Priesters en gelovigen volgden met aandacht de schone gebeden van de H. Mis op het Sacraments feest. Zij werden geboeid door de verheven aanblik welke altaar en priesterkoor met de artistieke bloemversieringen en de kleuren pracht der gewaden boden. Zij kwamen onder de indruk van de perfectie waarmee het koor de gezangen uit de Missa Cum Jubilo ten uitvoer bracht. Maar wie kon bij alle overweldigende indrukken peilen, welke ontroering de naas te familieleden en in het bijzon der de 81-jarige moeder van mgr. Groen ondergingen, toen zij hun broer en zoon als middelpunt van dit treffende wijdingsfeest op het altaar zagen knielen? De ceremonieën van de bis schopswijding begonnen na de sequentia. Mgr. Mutsaerts nam plaats op zijn zetel en richtte zich tot mgr. Groen met de woorden-- „Het is het ambt van de bisschop, te oordelen, uitleg te geven, te consacreren, wijdingen toe te die nen, t Heilig Offer op te dragen, te dopen en te vormen." Terwijl de wijdeling na deze woorden ter linkerzijde van de consecrator plat ter aarde lag, werd de Litanie van Alle Heiligen ingezet, medegezongen door allen die de plechtigheid bijwoonden, gevolg gevend aan het verzoek ,|om te bidden, dat de liefdevolle Voorzienigheid van de Almachtige God aan deze uitverkorene de overvloed Zijner genade schenke.' „De volheid van bediening" Aan het einde van de Litanie nam de consecrator het evangelie boek en legde het op de hals en schouders van de Wijdeling. Ver volgens legde de drie bisschoppen tezamen beide handen op zijn hoofd en zeiden: „Accipe Spiritum Sanctum" Ontvang de Heilige Geest. In het eerste gedeelte der Pre fatie smeekte Mgr. Mutsaerts dat God „Zijn priester de volheid van bediening zou schenken, hem met de versierselen der volle verheer lijking zou kleden en hem zou heiligen door de dauw der hemelse zalving". Door deze woorden, essentieel voor de geldigheid van de bis schopswijding, was mgr. Groen opgenomen in de schare van op volgers der Apostelen. Dankbaar klonk een machtig Veni Creator, door Mgr. Mutsaerts ingezet. Na het eerste vers werd het hoofd van de Wijdeling gezalfd met het heilig chrisma; de zalving der handen volgde op het zingen van het tweede deel der prefatie en teen ontving Mgr. Groen de her dersstaf, bisschopsring en Evan gelieboek, met de woorden: „Ga, predik het Evangelie aan het u toevertrouwde volk; want God is machtig genoeg om u Zijn genade te vermeerderen." Het H. Misoffer werd voortge zet, door mgr. Mutsaerts en mgr. Groen ieder aan het eigen altaar. Na de offerande-antiphoon bood mgr. Groen de consecrator de of fergaven aan: twee brandende kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn. Midden voor het al taar gezeten wijdde de Bossche bisschop de mijter van mgr. Groen, die hem werd opgezet „opdat hij met getooid gelaat en gewapend hoofd, door de hoornen der testamenten een vreeswek kend uiterlijk verkrijge voor de bestrijders der waarheid." Gekleed in de tekenen van zijn hoge waardigheid, hief mgr. Groen het Te Deum aan. En er was nie mand die aarzelde deze Lofzang voort te zetten, omdat de gevoe lens van dankbaarheid een uitweg zochten en vonden in het verruk kelijkste lied dat de Liturgie ons heeft geschonken. De eerste zegen van Mgr. Groen gold zijn moeder. Vanaf het altaar schreed hij, om geven door de priesters-assisten ten door het kerkgebouw, waarin de menigte eerbiedig knielde en opzag naar de missionaris, die thans als bisschop zegenend voor bij ging. Driemaal zong Mgr. Groen voor het Laatste Evangelie zijn heil wens „Ad muitos annos" aan de consecrator. De bisschoppen leg den na de H. Mis hun gewaden af en verlieten het kerkgebouw ter wijl een jubelend „Exsultate justi" opnieuw de vreugde en dankbaar heid tot uiting bracht. Veel huldeblijken. Kaatsheuvel beschouwde dit wijdingsfeest als een plechtigheid waarbij het dorp ten nauwste be trokken was. En terecht. Want mgr. Groen moge dan een gebo ren Westfnes zijn, aan het Missie huis St. Antonius heeft hij toch de herinnering van een vrucht bare studie en de grondslag voor een priesterschap, dat gisteren zijn heerlijke bekroning vond. Daar om wilde hij in het Brabantse dorp gewijd worden; daarom ook vier de Kaatsehuvel feest alsof het Koninginnedag was. De talrijke bezoekers van buiten vele fa milieleden uit Westfriesland en Beverwijk en pastoor Bangert van Westwoud op de eerste plaats hebben dit met erkentelijkheid kunnen constateren. Zij ondervonden het medeleven van de Kaatsheuvelaars ook op de receptie die 's middags in het Pa tronaatsgebouw werd gehouden en waarbij namens alle bewoners een cadeau ter waarde van f 2000.- FINLANDNEDERLAND 14. Het derde Nederlandse doelpunt. Van Roessel (in het midden) scoort het derde Neder landse doelpunt en verricht daarmee de hattrick. Geheel links van der Tuyn, links van hem de scheidsrechter, van Roessel, Minti en de doelman Sarnola (op de knieën). werd overhandigd, bestaande uit Bisschoppelijke Misgewaden. De voorzitter van het huldigingseomi- té kreeg een ovatie toen hij zijn felicitatie-speech besloot met de woorden: „Wij leven mee met onze bisschop overzee!" Ontelbaren kwamen mgr. Groen en zijn familie gelukwensen. Zo- velen verdrongen zich in het ge bouwtje, dat de défilé een half uur moest worden uitgesteld! Vijf Monseignori sloegen vanaf het bordes van het Missiehuis de optocht gade die door 33 vereni gingen van het 8000 zielen tellend Kaatsheuvel werd gevormd. De ruiterij ging voorop. Dan de jeugd beweging, de voetbalclubs, de congregaties, drie muziekvereni gingen, de wielerclub en de schut terij, deze laatste te herkennen aan de hoeveelheid metaal, die de leden als een harnas met zich voerden Het was een schoon besluit van een grote dag, waarop Noordhol land en Noordbrabant zich hebben ingespannen om „hun" Missie bisschop met hartelijke vriend schapsblijken te overstelpen. WOENSDAG FINANCIËLE BESPREKING TE BRUSSEL BRUSSEL, 16 Juni (Reuter). Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regering, zullen de Belgische pre mier Spaak, de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, de Franse minister van Financiën, Maurice Petsche en de speciale Amerikaanse ambassadeur voor het plan-Marshall, Harriman, Woensdag a.s. te Brussel een bij eenkomst hebben. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Financiën heeft ver klaard dat de ministers van Finan ciën van de vijf landen der Weste lijke Unie „vermoedelijk" de vol gende week te Brussel zullen bij eenkomen. Volgens het Belgische persagent schap „Belga", zullen de besprekin gen waarschijnlijk betrekking heb ben op het Europese betalingsver keer in het kader van het plan- Marshall. VATICAANSTAD, 17 Juni. (Reu ter) In kringen van het Vaticaan maakt men zich ernstig ongerust over de persoonlijke veiligheid van de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Josef Beran, naar aanleiding van persberichten, dat zijn paleis om singeld was door gewapende poli tie. Men heeft ten Vaticane nog geen directe bevestiging van deze be richten gekregen. In officiële Vati caanse kringen toont men zich openlijk bezorgd over de snel ver slechterende betrekkingen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Tsjechoslowaakse overheid. Een aanwijzing hiervoor ziet men in de recente arrestatie van de secretaris van de Tsjechoslowaakse Katholieke Actie ert pogingen van de regering een staatskerk te stichten, die Rome niet erkent. Volgens een bericht van de cor respondent van de „Times" te Praag mag Mgr. Beran zijn kamer, waar een wacht voor staat, niet verlaten. Ook voor de deur van zijn particuliere kapel zou een wacht geplaatst zijn. Het Aartsbisschoppe lijk paleis werd door de politie doorzocht en, zo schrijft de „Times", „er is reden om te geloven, dat zijn secretaris en .twee geestelijken uit zijn omgeving werden gearresteerd." Er werd niets bekend gemaakt over de reden en het resultaat van de huiszoeking ten paleize. „REALISTISCH AAN DE OPTIMISTISCHE KANT" SCHIPHOL, 17 Juni. Voor zijn vertrek naar Indonesië per KLM- lijntoestel stond de nieuwbenoemde minister van Overzeese Gebiedsde len hedenmorgen in het restaurant op Schiphol de pers te woord. „Mijn reis heeft geen andere be doeling, zo zeide hij, dan mij te oriënteren over de toestand in de Oost. Ik blijf twee en 'n halve week weg. Ik zou wel langer willen, doch dat is niet mogelijk in verband met de aanstaande Rondetafelconferentie en de voorbereidende werkzaamhe den." „Kunt U iets zeggen over de wrij ving, die er zou bestaan tussen de groepen van Sjarifuddin, Sukarno en Tan Malakka?" „Dit moet U hen zelf vragen", was het antwoord van de minister. „Ik ga juist naar de HET EERSTE DOELPUNT. Van Roessel (op de knieën) heeft met een kopbal het eerste doel punt gemaakt. De Finse doelverdediger Sarnola heeft vergeefs naar de bal gegrepen. Achter de Finse doelman op de rug gezien Faas Wilkes. Oost om mij van alles op de hoogte te stellen." „Denkt U, dat het republikeinse gezag groot genoeg is om tot staking van de vijandelijkheden te komen?" „Ik ben noch te optimistisch, noch te pessimistisch, ik ben realistisch aan de optimistische kant". Dit is de tweede luchtreis van de minister. Hij is nog nooit eerder in de Oost geweest. „Mijn eerste lucht reis", zo zeide hij, maakte ik in 1047 van Rome naar Amsterdam." De mi nister gaat vergezeld van drie ad viseurs: dr. Idenburg, mr. van der Valk en kolonel van Gulk. Over de luchtvaartverbinding met Indonesië via India wenste de minis ter zich niet uit te laten. De ,,C. A. Banck" weer dichter bij zee Het Zweedse vrachtschip de „C. A. Banck", dat sinds 1 Maart j.l. op het strand bij Bloemendaat vastzit en dit weekend reeds een eind in de gegraven geul was opgeschoten, is Woensdagmorgen om zeven uur bij vloed 17 meter verder opgetrokken. ZWOLLE. „Van verzet tot samenwerking", aldus karakte riseerde minister Spitzen het resultaat van een eeuw „Schutte- vaer" tijdens de eeuwfeestviering van de Kon. Schippersver eniging „Sehuttevaer" Woensdag en Donderdag te Zwolle. De jaarlijkse werkvergadering viel in het niet bij de luisterrijke her denking van de grote stichter van deze vereniging Willem Jan Sehuttevaer, door wiens nimmer aflatende strijdersnatuur het grote verzet in schipperskringen werd gekweekt, waaruit een eeuw geleden deze vereniging werd geboren. De strijd was gericht tegen de invoering van de watertol in het Zwolse Diep, die stormenderhand door de schippers werd „geno men", doch terugkeerde, en tegen Berlijnse verkeerswe gen liggen weer ver laten. Bij de Branden burger Tor, die op de grens ligt van de Rus sische en Britse sector, is het onder gewone omstandigheden een drukte van belang. Door de stakingen is het echter ook op dit verkeerspunt zo stil ais in een klein dorpje op Zondag. Een lucht foto van de Branden burger Tor met om geving. De vijftien Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een reis zullen maken naar Indonesië, waren Dinsdagavond, na een receptie in het Palace-hotel in Scheveningen, de gasten van de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die hen een diner aanbood in kasteel „Oud Wassenaar". Tijdens het diner heeft minister Stikker, na het uitspreken van een welkomstwoord, een verklaring afgelegd over de positie van de Nederlandse regering ten opzichte van Indonesië, bestaande uit de volgende negen punten: siërs de steun van westerse demo cratieën wensen en nodig hebben, totdat een dergelijke regering de kans gehad heeft zich definitief te vestigen en totdat aan de zeer dringende economische problemen tegemoet getreden is. 6) Wegens de historische ban den tussen Nederland en Indone sië zijn de Nederlanders bereid de grootste samenwerking aan de Verenigde Staten van Indonesië te bieden en hebben zij als mid del tot een dergelijke samenwer king voorgesteld een Nederlands- Indonesische Unie, waarbij de verhouding van beide landen zou worden omschreven door een ge heel vrijwillige overeenkomst en welke een verhouding zou zijn van gelijkwaardige souvereine mogendheden. De federalistische en republikeinse leiders in Indo nesië hebben in beginsel toege stemd in een dergelijke unie en tot het bijwonen van een ronde tafel-conferentie te Den Haag, die deze zomer gehouden wordt tot het vestigen van de unie en het regelen var. de bijzonderheden 1) De Indonesiërs wensen onaf hankelijkheid en de Nederlanders wensen, dat zij deze krijgen. 2) De Nederlanders wensen de vestiging van de souvereine en on afhankelijke Staten van Indone sië, indien mogelijk voor 't einde van dit jaar. 3) De Nederlanders wensen, dat de nieuwe regering gevormd wordt volgens de voorwaarden, die het mogelijk maken alle ele menten in de bevolking recht vaardig te vertegeriwoordigen zonder dwang of overheersing door bewapende minderheden. 4) De Nederlanders geloven, dat de meerderheid van de leiders in Indonesië een democratische rege ring wensen te vestigen, die in staat is recht en orde te hand haven, eerlijk onderhandelt met buitenlandse investeerders en de politieke en economische ontwik keling van Indonesië bevordert. Het alternatief hiervoor is chaos en eventuele' machtsover neming door de communisten. 5) De Nederlanders geloven, dat «de meerderheid van de Indone- van de souvereiniteitsoverdracht. 7; De Nederlanders pogen geen bijzondere voorrechten te verkrij gen, die staan tegenover die van andere, landen in de economische betrekkingen, die men misschien met de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië zal hebben. 8) De Nederlanders geloven, dat de westerse democratieën alle be slissingen met betrekking tot de toekomst van Indonesië moeten bezien in het licht van het voort gaande communisme in Azië. 9) De Nederlanders geloven, dat de westerse democratieën wegen moeten zoeken, waarlangs zij kunnen bijdragen de levensstan daard van Indonesië te verhogen, een democratische regeringsvorm kunnen handhaven en ontwikke len en Indonesië kunnen doen staan als een bolwerk van vrij heid in Zuidoost-Azië. SPANNING TUSSEN SYRIË EN IRAK De spanning in het Midden- Oosten is gestegen sinds Syrië Irak er van beschuldigd heeft, dat het 5000 manschapen bij de Syri sche grens heeft samengetrokken. Kolonel Hoesni Zaim, die drie maanden geleden door een staats greep in Syrië de macht in handen kreeg, heeft verklaard, dat Syrië de „noodzakelijke voorzorgen om zijn grenzen te beschermen" heeft genomen. Men heeft de geschillen tussen beide landen in verband gebracht met het plan om Syrië, Irak en het Hasjemietisch Koninkrijk (Trans- Jordanië) te verenigen. ZWARE STRAFFEN VOOR EX-AMBTENAREN Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisterenmorgen twee ex-ambtenaren van de opsporings dienst motorvoertuigen, namelijk de verdachten Oosterhof uit Amster dam en Damiaans uit Haarlem, tot respectievelijk 6 -maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze verdachten, leden van de dienst, die na Mei 1945 controle moest uitoefenen op wat er gebeur de met Duitse en geallieerde militai re motorvoertuigen, werden ervan beschuldigd steekpenningen te heb ben aangenomen. In eerste instantie waren Ooster hof en Damiaans door de rechtbank te Haarlem respectievelijk veroor deeld tot negen en zes maanden ge vangenisstraf. Tegen dit vonnis was de Officier in beroep gegaan. Amsterdam krijgt 220 schilderstukken cadeau Dinsdagmorgen is op 't Amster damse stadhuis de acte van over dracht ondertekend waarbij de „ver. tot 't vormen van 'n openbare ver zameling van hedendaagse kunst" een collectie, groot 220 schilder stukken aan de gemeente ten ge schenke geeft. Een aanzienlijk deel dezer doeken zal in de permanente tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum worden opgenomen. Van de zijde der vereniging on dertekende de voorzitter dr. E. Hel dring, van de zijde van het gemeen tebestuur de wethouder voor de kunstzaken mr. A. de Roos, ten overstaan van notaris A.M. Vroom da acte. Zweden-Nederland De Zweedse voetbalbond heeft bekend gemaakt dat de interland wedstrijd ZwedenNederland, wel ke voor het seizoen 1950 was vast gesteld, op 8 Juni van dat jaar te Stockholm zal worden gespeeld. het voornemen van de toenmalige regering om Schokland aan de golven prijs te geven. In het ver zet daartegen werd de schippers vereniging „Eendracht maakt Macht" gesticht en toen ruim 20 jaar later de zege was behaald, werd de naam der vereniging om gedoopt in „Sehuttevaer". Het was de voorzitter, mr. W. A. C. van Dam, toevertrouwd de juiste toon te vinden voor de be handeling van de talloze vraag stukken waarmede de schipperij vandaag de dag nog heeft tq ma ken. En de wijze waarop de schip pers veelal op echt oud-Hollandse wijze reageerden schiep die pret tige gemoedelijke sfeer, welke uit drukking geeft aan het onwan kelbaar vertrouwen van de schip pers in hun hoofdbestuur. Maar voor de rest was het al Willem Jan Sehuttevaer wat de klok sloeg en zijn kleinkinderen C. Sehuttevaer uit Aerdenhout, J. C. Sehuttevaer uit Rotterdam en mevr. v. Wieling-Schuttevaer, die allen de tachtig reeds gepas seerd zijn, zullen veel vreugde be leefd hebben aan de spontane grootse hulde, hun grootvader ge bracht. Midden onder de vergadering rezen de aanwezigen als één man op toen mr. dr. G. W. Spitzen, minister van verkeer en water staat, binnenkwam en met een hartelijk applaus werd begroet. Er bestaat sedert 1942 een nauwe band tussen de Nederlandse schipperij en de toenmalige secre taris-generaal Spitzen. Daaraan herinnerde de voorzitter, toen hij sprak over de voor de schippers uitzichtloze tijden van verschrik king, toen er nauwelijks hoop meer was. Ter vergadering van „Sehuttevaer" te Sliedrecht in 1942 was ook de secretaris-gene raal gekomen en daar werd het vertrouwde milieu geschapen waar de schipperij weer hoop op uitkomst kreeg. Namens 't hoofd bestuur bood hij minister Spitzen het erelidmaatschap van „Sehut tevaer" aan, een zeldzame onder scheiding, die de laatste 23 jaar niet was uitgereikt. Minister Spitzen gewaagde van de huiselijke en vriendschappe lijke banden tussen „Sehuttevaer" en het departement. Namens de regering bood hij de gelukwen sen en hulde aan, omdat „Sehut tevaer" zich door alle tijden heen schitterend heeft staande gehou den. Na herinnerd te hebben aan grote feiten uit het verleden, wees de minister op de grote betekenis van deze vereniging, wier advie zen en suggesties voor het meren deel weerklank vonden bij de regering. Moge „Sehuttevaer" tot in lengte van jaren bijdragen tot de welvaart van ons land. Namens de regering deelde de minister mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de gouden medaille verbonden aan de Oran je Nassau-orde toe te kennen aan de oud-gedienden G. v. d. Ploeg uit Winsum (Fr.) en J. v. Oosten uit Rotterdam. Onder de autoriteiten merkten we o.m op ir. J B. Ridder de van der Schueren, commissaris der Konin gin in Overijsel, dr. ir. W. J. H. Harmsen Dir. Generaal van Rijks waterstaat, H. v. Galen Last Dir. Generaal van het Verkeer en ver tegenwoordigers van de ministers van Marine, Sociale Zaken en On derwijs. Britse Zondagsstaking bij Spoorwegen eindigt De vertegenwoordigers van de Britse spoormannen, die vijf ach tereenvolgende Zondagen gestaakt hebben, hebben Donderdag besloten het komende weekeinde normaal door te werken. Zij dreigden echter hun staking te zullen hervatten als de nieuwe dienstregeling, die het onmogelijk maakt, dat locomotiefpersoneel elke nacht thuis door kan brengen, niet wordt gewijzigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3