Indrukwekkend overwicht van Oranje in strijd tegen de Finnen Maandag laatste zitting van de Grote Vier Diamanttentoonstelling te Amsterdam geopend Onveiligheid op Java neemt bedenkelijk toe Volledige breuk tussen Moskou en Tito verwacht NHI Prachtig debuut vari v, Roessel RADIO Soldaat gedood bij oefening Doorvaart" bij Spannenburg geopend Financiële hulp van het Westen DETECTIVE tegen wil en dank Drukke besprekingen over Oostenrijk In vaarweg Groningen-IJselmeer Communistische druk op de bevolking Nieuwe bonnen voor werkkleding Geef hem weer een kans A. G. v. d. HIL S Tandtechnicus Volledig gebit vanaf f 4S FLINKE JONG Stoel - Alknu melkknecht arbeiders enkele nieuwe RONNY LOODS) verse koolplant Ruime droge zoli Vrijdag 17 Juni 1949 FINLAND—NEDERLAND 1—4 Voor slechts 5000 toeschouwers heeft het Nederlandse elftal gisterenavond in Helsinki een Fins nationaal team, dat vooral in het begin van de wedstrijd fel op winst speelde, een lesje in voetbal gegeven, dat herinneringen opriep aan de exhibition tegen de Fransen te Rotterdam. In de tweede helft speciaal was het ononderbroken Nederlandse offensief indrukwekkend en getuigend van een xodanig overwicht, dat de 41, waarmede deze Finnen in eigen land werden verslagen, het verschil in klasse nog maar zwak weergeeft. Van Roessel maakte met drie van de vier doelpunten een schitterend debuut, terwijl van Schijndel de ster van het veld was. De eerste goede aanval van de Nederlandse voorhoede kwam pas na twaalf minuten, toen door fraai spel langs de grond de bal ten slot te bij van der Tuyn belandde, die hoog voorzette. Van Roessel stond in vrije positie maar deze eerste kans van de debuterende midvoor werd hoog over doel geschoten. Er volgde een kleine veldmeer- derheid van Oranje, maar het schie ten op dit zware veld leverde zulke grote problemen op, dat de meeste schoten van onze aanval naast of over doel gingen. Een derde hoekschop van Neder land, na ruim 20 minuten spelen, en een vierde, onmiddellijk daarop volgend, oogstte ook geen succes. Nu zaten de Finnen niet bepaald stil en de bluehemden wisten zich enige kansen te scheppen, met het resultaat, dat Saris nog al wat scho ten te verwerken kreeg, geen harde schoten misschien, maar toch niet gemakkelijk te stoppen en weg te werken wegens de glibberigheid van de ballen de modder in het doel. Geen wonder dat het peil niet tot grote hoogte steeg en zo verliep het eerste half uur. Wel wist Finland een doelpunt te fabriceren, maar terecht werd dit door scheidsrechter Nordboe afgekeurd en aan de an dere kant moest ook een goal van van Roessel wegens een ongeoor loofde duw bij het inkoppen, wor den geannuleerd. Na 34 minuten wist Wilkes na een soloren door de Finse verdediging te komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de Oranje-voorhoede kreeg verscheidene corners te ne men. maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net <01). Met een 1—0 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Tweede helft. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voor doel te krijgen waar van Roessel. op drie meter van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo verrast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. De Oranjehemden begonnen met een offensief dat tien minuten duurde, met snel open spel werd de Finse verdediging zwaar op de proefgesteld, maar het slechte schieten van de voorhoede bleef, men kon de goede maat niet vin den en zeker niet de juiste hoogte. Ten slotte wist van Roessel zich vrij te spelen, zijn schot, vlak onder de lat. werd door de doelverdediger prachtig tot corner verwerkt. Deze hoekschop, de eerste na de rust en de zevende in totaal, werd door van der Tuyn uitstekend voorgezet. Een van de achterspelers van Finland kopte het leder het veld in, v. Roes- PROGRAMMA ZATERDAG 18 JUNI HILVERSUM II 415 M. KRO: 7,00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weerrapportên; 8.15 Gramofoonmu ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Resi dentie Orkest; 9,30 Waterstanden; 9.35 Viool en orgel; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 School radio; 12.15 Piano; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Amusements-Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusements Orkest; 13.50 Film en toneel; 14.10 Cello en piano; 14,40 Boekennieuws; 14.50 Piano; 15.10 Muziekcursus: 15.30 Leender Choralen; 16.00 Kleine blinden- werkplaatsen en de thuiswerkende blinden; 16.10 Hit Parade Orkest; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Amusements Orkest; 18.30 Journa listiek weekoverzicht; 18.45 Amuse ments Orkest 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19,25 Pianoduo; 19.50 Katholiek Thuisfront overal'; 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man; 20.12 Gramofoonmuziek: 20.20 Lichtba ken: 20.45 Wie weet hoe deze plaat heet? 21.00 „Zomersproeten": 21.45 KRO-Kruisklankpuzzle; 22.00 Pro menade Orkest, sopraan en tenor; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23,15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I 301 M, VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Gramofoon muziek; VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld"; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voordracht; 10.35 Voor continu-arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Accordeola; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Omroeporkest; 14.00 A.J.C.; 14.20 Omroeporkest, sopraan en bariton; 15.25 Kamer orkest; 16.10 Komt u binnen; 16.25 Amsterdams Kamerkoor; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen \an de dag; 20.12 Toespraak; 20.20 Amsterdamse politiekapel; 20.45 Zomeravondpot pourri; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Stradiva-sextet: 22.25 Flits uit het leven; 22,40 Kwartet Jan Corduwener; 23.00 Nieuws; 23.15 20 minuten Parijs; 23.25 Gra mofoonmuziek. sel kreeg de bal precies voor db voe ten en zijn schot ging langs vele benen heen onhoudbaar in het Fin se doei (02). Overwicht nam toe. Het Nederlandse overwicht bleef ook na dit tweede doelpunt. De schoten van Wilkes, Schaap en ook van van Schijndel, vlogen over de lat en de meerderheid van het Oranje-elftal, werd zo groot, dat Schijvenaar, Terlouw en Everse tot op de middenlijn kwamen. Het ver re opdringen van onze achterhoede werd de ploeg bijna noodlottig en de handige linksbuiten Lehtovirta was er onmiddellijk bij om van de gelegenheid tc profiteren. Maar zijn schot, keurig in de rechterhoek, werd door Saris klemvast gestopt. Intussen had de Nederlandse voor hoede reeds de negende hoekschop genomen tegen Finland drie wel een bewijs, dat de veldmeerderheid groot was. Sarnola voorkomt debacle. Na 25 minuten viel er van een prachtig spelmoment te genieten. Van der Tuyn zétte de bal schuin voor doel, juist op het hoofd van van Roessel, die in voilé vaart en vallend langs dè uitgelopèn Finse doelwachter kopte, helaas, enkele centimeters naast. Deze kans werd direct gevolgd door een tweede, maar het schot van van der Tuyn belandde juist in de handen van Sarnola, die wonderen in zijn doel verrichtte. Faas Wilkes kreeg ook fijn kan sen, een enkele keer faalde zijn schot, voor open doel, en vlak daar na kopte hij in dezelfde positie precies naast. Er zat echter een doelpunt in de lucht. Toen van Roessel, na ruim een half uur spelen, het leder kreeg toegespeeld, was hij met een han dige beweging de back Martin snel voorbij en van zeker 30 meter af stand loste hij een scherp schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof (03). Zo ging men het laatste kwartier in, met een veilige voorsprong van de Oranjeploegen met nog steeds de onzen in de meerderheid. Een vierde doelpunt liet niet lang op zich wachten. Nadat keeper Sarnola enkele prachtige schoten van het binnentrio keurig had gestopt trof een kopbal van van Schijndel, die in het Nederlands elftal uitblonk, doel. (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toe schouwers hartelijk werd toege juicht (14). Met een 41-overwinning voor Nederland kwam ten slotte het ein de. PARIJS, 17 Jnni (Reuter). Gistermorgen zijn de vier minis ters van Buitenlandse Zaken op nieuw bijeen gekomen. Na een pauze van een half uur, tijdens welke de ministers zich op hun bureaux in het Paleis Rose terug trokken, hervatten zij de middag zitting, die vijf uur en een kwar tier in beslag nam. Laat in de avond kwamen zij wederom bij een. In eer officiële verklaring wordt gezegd, dat de besprekingen gehan deld hebben over het Oostenrijkse vredesverdrag en een modus vivendi inzake Duitsland. Volgens Franse kringen wordt de conferentie op gehouden door het Oostenrijkse vraagstuk. Een Amerikaanse woordvoerder zeide na afloop van de zitting, dat de bijeenkomst van Maandag de laatste van de conferentie zou zijn. Reuter meldt, dat Zondag weder om een geheime zitting gehouden zal worden. In Franse kringen liet men zich zeer optimistisch uit. Men zeide, dat ..definitieve overeenkomst" bereikt was over een ..werko vereen komst" inzake de kwestie-Berli.in en de handel tussen Oost en West. Over het Oostenrijkse vredesverdrag zou den goede vorderingen gemaakt zijn en nog slechts punten van minder belang ter behandeling overblijven. Ingeval van overeenstemming zou volgens genóemde kringen eer. com muniqué worden uitgegeven. het geen echter niet verscheen. De zit ting werd een half uur na midder nacht beëindigd. Volgens welingelichte kringen PSEUDO-JONKHEER NAM HET ER VAN Een 18-jarige manufacturiers- bediende uit Lisse maakte in Mid delburg kennis met een jonge dame, aan wie hij zich voorstelde als Jhr. de R. van V. De jongelui besloten het er een paar dagen van te nemen. In een hotel te Vbssingen reserveerde de jonge man op zijn adellijke naam enkele kamers. Hier hebben de jongelui twee weken vertoefd. Zij bestel den diners van f 9.per persoon. Toen het op betalen aankwam, gaf de man zijn juiste naam op. Het bleek daarna, dat hij geen cent op zak had. Zijn enige be zittingen bestonden uit twee spoorkaartjes, een regenjas en een tandenborstel. Er zal een vervol ging wegens oplichting tegen hem worden ingesteld. De „jonkheer" is aan zijn ouders teruggegeven en de adspirant-jonkvrouw heeft haar werkzaamheden als dienst bode hervat. Muzikale receptie op de Finse legatie Ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van de dirigent van het stedelijk orkest van Helsinski, de heer Marti Simila, gaven de Fin se gezant en mevrouw Asko Ivalo Donderdagmiddag een receptie in het gebouw van de legatie. Tijdens de receptie gaf de dirigent 'n piano recital, waarbij hij composities van de Finse toondichter Sibelius ver tolkte. AMERSFOORT. 16 Juni. Bij een oefening op de Leusderheide nabij Amersfoort is Woensdag de 19-jarige soldaat Piet Pannekeet uit Alk maar, die diende bij het regiment Grenadiers te Amersfoort, door een zgn. losse oefenpatroon, die op 4 meters afstand van hem werd af geschoten, in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar het zieken huis de Lichtenberg overgebracht. Enkele uren daarna is hij overle den. Soldaat Pannekeet zal te Alk maar met militaire eer worden be graven. is reeds besloten, dat Oostenrijk de grenzen van 1938 zal herkrij gen, De plaatsvervangers zonden opdracht ontvangen per een Sep tember een ontwerp-verdrag ge reed te hebben. Een woordvoer der der Franse delegatie zeide, dat het debat over de Sowjet- Russische aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk nog niet be ëindigd was. SICRID UNDSET BEGRAVEN OSLO, 16 Juni (Reuter). De Noorse schrijfster Sigrid Undset, die dezer dagen overleed, is giste ren in de rooms-katholieke kerk van Saint Torfinn begraven. BING CROSBY HEREBOER? WASHINGTON, 16 Juni (Reu ter). Volgens de radiocommen tator Ray Henle zal Bing Crosby Hollywood vaarwel gaan zeggen om hereboer te worden. De acteur zou bi.i Rockville in Maryland, even buiten Washington, een „Kapitein" Harry Truman marcheerde aan 't hoofd van batterij D, tijdens de parade van de 35ste divisie te Little Rock (Ark.). Met zijn breedgerande stetson zwaaide hij vrolijk naar de menigte, die de parade gadesloeg. Donderdagmiddag is in de Dia mantbeurs te Amsterdam de inter nationale diamanttentoonstelling geopend door de minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink. Het behoeft in dit gezelschap wel geen betoog, aldus de minis ter, hoezeer de historische ont wikkeling en de huidige positie, die de Amsterdamse diamantnij verheid inneemt, de naam van deze tentoonstelling „Amsterdam- Diamantstad" rechtvaardigen. Onmiddellijk na de bevrijding heeft de Amsterdamse diamant nijverheid met zeer veel voort varendheid haar taak weder op gevat. Wij mogen dan ook consta teren, dat zij er spoedig in slaagde haar positie in het economisch leven van Nederland en in het wereldverkeer te herwinnen. De diamantindustrie behoorde tot de eerste Nederlandse bedrijfstakken, die na afloop van de oorlog door de verkoop van haar productie naar het buitenland een belang rijk aandeel leverde aan de zo nódige versterking van het Neder landse bezit aan buitenlandse valuta. Reeds in 1946 leverde de in- en uitvoer van diamant een zuivere deviezenwinst van 6.6 FOKKERVLIEGTUIG IN ZWEDEN NEERGESTORT Twee Zweden gedood STOCKHOLM, 16 Juni. Een Nederlands één-motorig lesvlieg- tuig van de N.V. Ned. Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam, type S 11, dat ter beschikking van de Zweedse luchtmacht was ge- stela, is in Zweden neergestort. boerderij hebben gekocht en daar i Twee Zweedse piloten kwamen gaan wonen. I om het leven. Gistermiddag kwam een belang rijk onderdeel van de Fries-Gronin ger kanaahverken (de vaarweg GroningenIJselmeer met een af takking naar Harlingen) gereed, toen de doorvaart bij Spannenburg officieel werd geopend. Daardoor kwam een bekorting van 12 km in de vaarweg Sneeker MeerLem mer tot stand. Aan boord van het motorschip „Rival" bereikte een gezelschap o.m. bestaande uit ir. W. J. H. Harmsen, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, de Commissa rissen der Koningin en Colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies Friesland en Groningen, de directeur-hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in het district Gro ningen, Friesland en Drente, ir. A. Kloppers en de hoofdingenieurs van de Provinciale Waterstaat in Friesland en Groningen de plaats, waar straks de grote brug van Spannenburg over het nieuwe ka naal zal verrijzen. De Commiissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, hield een korte toespraak, waarin hjj dank bracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat voor de wijze waarop deze heeft bevorderd, dat de Fries- Groninger kanaalwerken in de ko mende jaren vrjjwel ongestoord voortgang kunnen vinden. Hiermee is niet alleen het belang vari scheepvaart en nijverheid, maar een groot algemeen belang gediend. Ir. W. J. H. Harmsen gaf een te rugblik op het ontstaan van de samenwerking tussen het Rijk en de beide betrokken provincies ten aanzien van de Fries-Groninger kanaalwerken. Die samenwerking is niet zonder strijd geschied, maar wat thans is bereikt en binnenkort nog zal gebeuren, is toch de uit werking van een compromis in de goede zin des woords.. 30 jaar „Sint Bernulphus" Ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan zal de Ned. Rooms- Kaholieke Bond van Hogere Mid delbare en Lagere Technici „Sint Bernulphus" op Zaterdag 25 Juni a.s. een feestelijke congreszitting houden in „Esplanade" te Utrecht. Prof. dr. J. A. Veraart zal spre ken over „de positie van de geor ganiseerde hogere en middelbare technicus in de toekomstige orga nisatie van de onderneming". Zowel technisch als economisch is het ontstane plan, waarnaar thans wordt gewerkt, een gaaf ge heel. Door gebruik te maken van bestaande en nieuwe kanalen en met inachtneming van historisch gegroeide toestanden moet een goed geheel tot stand komen. Er zal tevens voor worden gezorgd, dat de verbindingen tussen Gronin gen en Harlingen en Lemmer vrij wel tegelijkertijd klaar komen. Na de hoop te hebben uitgespro ken, dat dit werk zal leiden tot hetgeen men er in economische zin van verwacht, nam ir. Harmsen achter het stuurrad van de „Rival" plaats en voer de boot door het lint, waarmee de nieuwe vaarweg nog was afgesloten. De Commissa rissen der Koningin plantten daar na aan weerszijden van de boot de aan lange stokken bevestigde vlag gen van hun provincie. millioen gulden. In 1947 en 1948 was deze opbrengst ongeveer 10 millioen gulden per jaar. Ook de handel in industriediamant had een zeer gunstig verloop. Moge deze tentoonstelling een symbool zijn van de kracht van de Amsterdamse diamantnijver heid en moge deze kracht haar in staat stellen de positie, die zij in de lóóp der eeuwen heeft verwor ven, te handhaven en, waar nodig, te versterken. Gistermorgen heeft burgemees ter d'Ailly ten stadhuize de deel nemers aan de diamanttentoon stelling ontvangen. Zich in zijn toespraak richtende tot de vertegenwoordiger van het Diamant Syndicaat deelde de burgemeester mede dat het ge meentebestuur heeft besloten, aan dit syndicaat de gouden medaille van de stad Amsterdam toe te kennen als bewijs van waardering voor hetgeen dit verricht heeft. Do heer P. D. Oppenheimer uit Londen sprak namens de deelne mers een dankwoord. BATAVIA, 16 Juni (Aneta). In het officieel weekoverzicht betreffende de toestand in Indonesië wordt gezegd, dat, hoewel de toestand over het algemeen ongewijzigd is, de onveiligheid op Java in verschillende gebieden in bedenkelijke mate is toe genomen. In sommige gevallen wordt de indruk gewekt, dat de terreur en de intimidatie, waaraan de bevolking en met name het Indonesische bestuur bloot staan, een georganiseerd karak ter dragen. Elders is toenemende druk van communistische zijde op de bevolking duidelijk merkbaar. Het stadsbeeld van Djogja is door het verlaten van enige tienduizen den inwoners niet ingrijpend ge wijzigd. De Chinese gemeenschap is belangrijk uitgedund, maar vele Chinese winkeliers hebben gezorgd voor plaatsvervangers, die de zaken gaande houden. In Djogja valt een zekere mate van spanning te mer ken als gevolg van schietpartijen, die meest 's nachts, doch soms ook overdag plaats vinden. De activiteit van sluipschutters langs de weg van Djogja naar Magelang is toegeno men. Intussen is het nodige gedaan ter voorbereiding van de over dracht van de civiele diensten aan de republikeinse autoriteiten. In het Solose is het aantal gevechts aanrakingen met benden vermin derd, maar de druk op de bevol king en de aanvallen op niet-mili- taire objecten zijn toegenomen. In Solo gaan subsersieve elementen, die vaak communistisch georiën teerd zijn, voort met hun pogingen brand te stichten en gebouwen en instellingen te vernietigen. Het is opvallend, dat het optreden van de ze misdadigers de laatste tijd vaak gericht is tegen Arabieren. In het Semarangse nam het aan tal gevallen van rampok en terreur toe. Hierbij werden tweemaal Ja- pannezen gesignaleerd, van wie een gedood werd. Te Banjumas is de toestand verre van bevredigend. Na de overval op de onderneming Koebang Kangkoeng werd een zui veringsactie ingezet, waarbij 35 le den van een in de omgeving aan getroffen bende werden gedood. Andere plaatsen, waar activiteit van benden gemeld werd, zijn: Purwo- kerto, Purbalingga, Kebumen en Purwodadi, allen in midden-Java. In Oost-Java namen intimidatie en terreur toe. Zij waren voorna melijk gericht op het bestuur en op met de overheid samenwerkende Indonesiërs. Door intensieve patrouillegang is in geheel Oost-Java een groot aan tal bendeleden onschadelijk ge maakt. In West-Java werd de gunstige LONDEN, 16 Jnni (AFP). „Volgens te Londen ingekomen berichten verwacht men, dat Rus land alle diplomatieke en handels betrekkingen met Joegoslavië zal verbreken", aldns de Daily Tele graph", die er aan toevoegt: „de Westelijke mogendheden maken zich reeds klaar om maarschalk Tito hulp te bieden." Men verwacht, dat de thans aan de gang zijnde besprekingen tussen Joego-Slavië en het Westen beëin digd zullen zijn. voordat, de USSR de breuk met Tito ruchtbaar zal maken. Te Londen is men van oor deel, dat Joego-Slavië niet in aan merking komt voor Marshallhulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen helpen. Sir Charles Peake, de Britse am bassadeur in Joego-Slavië, ver klaarde Donderdag bij zijn vertrek per vliegtuig uit Londen naar Bel grado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits- Joegoslavische economische en han delsovereenkomst. Peako heeft te Londen besprekingen gevoerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimistisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhandelingen zei de Peake: „Naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." Ambtenaren te Parijs van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken verklaarden te hebben vernomen, dat Joego-Slavië leningen heeft verzocht van inter nationale banken zoals de wereld bank en van particuliere bronnen in de V.S. Naar te Parijs vernomen wordt, zijn deze aanvragen te Washington al verscheidene weken in overwe ging en is nog geen beslissing geno men. De rechtsgeoriënteerden in Joe- go-slavië zouden een intensivering van de campagne van de Komin- form toejuichen, omdat zij geloven dat zulks maarschalk, Tito zou nood zaken zijn betrekkingen met het Westen te yersterken. Vele com munisten vrezen echter. dat de breuk met de Kominform-landen definitief wordt en dat Joego-Slavië afhankelijk zal worden van econo mische hulp van het Westen. De bonnen voor werkkleding H15 en L15 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H15 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L15 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, En gels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H10 t/m H12 en L10 t/m L12 zijn na 9 Juli a.s. niet meer geldig. ontwikkeling enigszins geremd door subversieve acties. In het Garutsé het Tastikmalajase en Sukabumi- sche werd een opleving van de gua- riila-activiteit waargenomen en een toeneming van het aantal aansla gen op ondernemingen. De Darul Islam oefent zware druk uit in het Oosten en Pasundan, in het bijzon der in het Gatrutse, waar kam pongs werden leeggeroofd en plat gebrand. De Nederlandse troepen brachten aan deze groepen aanzienlijke ver liezen toe. Te Serang hebben zich een bende- hoofd en 22 volgelingen met wapens gemeld. De ontwikkeling van de militaire situatie op Sumatra blijft in algemene zin gunstig. In Tapanuli nam de politieke ac tiviteit toe, alom werden bijéén komsten belegd met het doel het streven naar een eigen volksbestaan te verwezenlijken. In een groot deel van het kolonisatiegebied Metro in de Lampongs en een groot deel van het district Sukadana hebben zich vrijwel alle dessa- en kampong hoofden gemeld. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Een ze,er tragisch ongeluk heelt Woensdag Haulerwijk opgeschrikt, 's Middags vond een melkvaardér het lijkje van een meisje in het z.g. Moddergat. Het was het 9- jarig dochtertje van E. van der Ploeg uit Bakkeveen, zo meldt het Vrije Volk. Zij was 's morgens met haar neefje, het zevenjarig zoon tje van J. van der Ploeg te Hau lerwijk, op de fiets boodschappen gaan doen. Na de vondst van het meisje is men onmiddellijk in het Moddergat gaan dreggen naar het vermiste jongetje. Na een uur werd ook zijn lijkje opgehaald. Zaterdag 18 juni 1949! Dat is een belangrijke datum in dit jaar, want dan wordt in de meeste plaatsen van ons land de Nationale Reclasseringsdag gehou den; elders vindt die dag op een andere datum plaats. Wat is die Nationale Reclasse ringsdag, die in de loop der jaren een traditie is geworden? „Een landelijke collecte" zegt men. In derdaad, een collecte, die dit ge meen heeft met alle andere col lecten: dat gestreefd wordt naar een zo goed mogelijk resultaat. Maar niet alleen een collecte. Het is de dag, waarop de reclas sering, die gewoonlijk haar werk onopvallend en bescheiden doet, aan de weg timmert, de dag, waar op de reclassering appelleert aan het beste wat in ons is: een broe der of zuster te zijn voor de mede mens, en dat niet om gewin of ander eigenbelang, maar alleen uit het besef dat hij, die onder zoveel gunstiger omstandigheden staande is gebleven, hem die door welke oorzaak dan ook „gevallen" is moet helpen. „Het is niet het zelfde alleen te zijn en op zich zelf aangewezen of dat er iemand naast u staat, die zich om u bekommert. In deze enkele woorden ligt de reclasseringsge- dachteschreef dr. N. Muller onlangs. De reclassering heeft vele ta ken. Eén daarvan is het toezicht na het ontslag uit de gevangenis. Wat zou alle gevangenishervor ming, de sociale verzorging in cluis, baten, indien zij, die daar voor in aanmerking komen, niet na hun ontslag opgevangen zou den worden, indien hun niet enige leiding kon worden gegeven, op dat zij de kans krijgen weer als een gewoon burger te leven? De Nederlandse reclassering is gedifferentieerd naar levens- en wereldbeschouwing, ten dele ook naar de aard van de delinquentie, ten dele is er zelfs een geogra fische differentiatie. Maar het be roep wordt gezamenlijk gedaan, het doel is gelijk. Het staat ver meld op de affiche van dit jaar: „GEEF HEM WEER EEN KANS" Bijdragen kunnen ook worden gestort op postrekening 160150 ten name van Nationale Reclasserings dag te 's-Gravenhage. door H. VöLMEK FEUILLETON 56 „Wel allemachtig!" raasde de in specteur. „Ik zeg u, dat Lund onderbrak hem: „Ik zal jou eens wat zeggen, uilskuiken! Je beging de brutaliteit, zonder machtiging een arrestatie buiten Stockholm te verrichten. Het kan je op een stevige duw te staan ko men. Volgens de hoofdcommissa ris verzekert meneer Kalundby dat juffrouw Karlsson in de nacht van Dinsdag op Woensdag in zijn huis heeft geslapen." Uppström snakte naar adem. „En het woord van die kerel weegt zwaarder dan 't mijne?" „Op elk tijdstip, op elke plaats in elke aangelegenheid. Ik spreek je nader, ga nu maar". Lund richt te 't woord tot Marianne. „Ik kan u niet zeggen, juffrouw Karlsson hoezeer het me spijt, dat u zo on heus werd behandeld". Door 't dolle heen stormde Upp ström de kamer uit en sloeg met een daverende smak de deur achter zich toe. „Over enkele minuten heb ik een wagen voor u, juffrouw Karlsson," vervolgde de hoofdinspecteur hof felijk. Marianne aarzelde. „Geef u geen moeite, als 't u blieft," zei ze toen. „Ik heb kennissen in de stad, die 'k kan opbellen. Ziet u. Ik werd te gen dinertijd weggehaald en 'k voel me flauw. Misschien komt dat ook, doordat mijn zenuwen wat van streek zijn. Het optreden van die man was beneden critiek. U daar entegen," zij glimlachte innemend „hebt me hoffelijk behandeld. Ik ga nu maar naar mijn kennissen. Zij zullen me daarna wel naar Saltsjöbaden brengen." „Doe mij een genoegen en zeg meneer Kalundby, dat ik alles heb gedaan om 't onhebbelijk optreden van inspecteur Uppström goed te maken." Lund deed haar uitgeleide en riep een taxi aan, nadat zij zijn aanbod om op 't bureau te telefoneren had afgeslagen. Hij boog zich over haar hand, terwijl hij haar in de wagen hielp. „Charmante verschijning," mom pelde Lund, haar nakijkend. Daar op ging hij met een gezicht, dat weinig goeds voorspelde, op zoek naar inspecteur Uppström. Marianne leunde tegen de kus sens en klemde zenuwachtig de handen ineen. Wat moest zij doen? De Kalundby's keerden eerst laat uit Stockholm naar Saltsjöbaden terug. Meneer Kalundby's verkla ring dat zij in de nacht van Dins dag op Woensdag thuis had gesla pen, was onjuist. Uit het feit, dat haar bij thuiskomst geen vragen waren gesteld, mocht daarom nog niet worden afgeleid, dat niemand haar afwezigheid had opgemerkt. Wellicht hadden de bedienden ge zwegen uit bescheidenheid, wijl zij wisten, welke bevoorrechte plaats de secretaressse bij de familie in nam: zij zouden echter ongetwijfeld voor de waarheid uitkomen, indien zij door de politie werden onder vraagd. Het enige waaromtrent Marianne zekerheid had was dat mevrouw Kalundby haar uithuizig heid niet had geconstateerd: zij sliep tot laat in de morgen en legde in de regel nimmer vóór elven be slag op haar secretaresse. Doch wat helpt mij dat? vroeg Marianne zich bezorgd af. Alles komt toch aan het licht. Het zou de politie slechts geringe moeite kosten, me neer Kalundby van zijn vergissing te overtuigen. Zij nam haar besluit: zij ging naar Solange om raad in te winnen. Solange had haar in deze misère gebracht; hij moest haar er ook weer uit helpen. Zij verliet de taxi, belde in een publieke cel 't Universal flatgebouw op, maar kreeg aan Solange's ap partement geen gehoor. Marianne fronste 't voorhoofd; tot wie zich nu gewend? August Söderman! Reeds had zij t vereiste geldstuk aan 't apparaat geofferd, toen zij zich bedacht. Het leek haar gevaar lijk met Söderman over de lijn te spreken; in verband met de inbraak kon de politie wel eens elk onder deel afluisteren, dat met of door iemand in 't „Sint Olaf' werd ge voerd. Dus wandelde zij naar het hotel. Tevergeefs zocht 't meisje Sö derman in de hall; zij zag genood zaakt bjj de klerk naar hem te in formeren. „Wie kan ik zeggen, dat er is?" wilde Folmer weten. „Marianne Karlsson." Zijn ogen vernauwden zich tot spleten. Hier lag zijn kans; hjj be sloot onmiddellijk er partij van te trekken. Söderman is op 't ogen blik niet aanwezig" zei hjj, „maar zal wel weer gauw terug zijn. Wan neer de hotel-detective zich ver wijdert, is het in de regel niet voor lang. Neemt u plaats." „Dank u." Zij koos een plek, waar zij de in gang in 't oog kon houden. Folmer kwam achter zijn lessenaar van daan, ging het restaurant in en be reikte zo de straat. Een minuut of vijf bleef hij weg, tot ergenis van de telefoniste, die nu verplicht was gasten, die iets te vragen hadden, te woord te staan. Bij zijn terug keer bemerkte hij, dat Marianne Karlsson met bezorgde blik de klok raadpleegde. (Wordt vervolgd) Familieberichten Heden overleed plot seling, na voorzien vai het H. Sacrament yar het Oliesel, onze gelief de Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootva der, de Heer ANDRIES DEKKER, Weduwnaar van Elisabeth Leek, in de ouderdom van 71 jaar. Wij bevelen de dier bare overledene in Uv godvruchtige gebedel aan. Waarland, 16 Juni 194( Kerkweg. N.-Niedorp: G, Jansen—Dekker J. M. Jansen Waarland: J. Dekker N. Dekker—Oudema D. Dekker G. DekkerKlaver. H.H.-Waard: Gr. JongkindDekke C. Jongkind. Waarland: C. Dekker, ex. test. A. DekkerVeldma A. v. Schagen-Dekke F. v. Schagen, H.H.Waard: E. BlankDekker Joh. Blank Waarland: W. Dekker M. Dekker—Zutt Wieringen: D. Kapteln—Dekker M. Kaptein Waarland: A. G Dekker P. H. Dekker—Bakks P. Dekker. De gezongen H. Ui vaartdienst zal gehoi den worden op Maai dag 20 Juni a.s., di morgens om half tie in de Parochiekerk ve de H. Wulfram Waarland, waarna bi grafenis op het RJ Kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden di avonds 8 uur, aan h sterfhuis. Advertentiën SPECIAAL ADRES Kunsttanden en Gebi Dus particulier werk i Ziekenfondstarief Reparaties na afsprai in 4 uur gereed SPREEKUREN: BERGEN: Breelaan de gehele dag ALKMAAR, Stations' 23: Dinsdag en Vri, 2.304 uur Telefoon K 2208 gevraagd als hulp ma nale natuursteenbewerl Aanmelden bij: LUTTIK OUDORP GEVRAAGD: een en een paar v. d. hooibouw (accc werk). P. FRJ Straatweg Alki Gevraagd: een net MEISJE, zelfst. kunn. ken. voor dag en nacht P. J. v. Nimwegen, F Nosterstraat 5, Alkma; Te koop gevraagd: PL TE WAGEN, in g staat, laadvermogen 2 C. Peperkamp, Li gracht. Alkmaar. Te koon: 100.000 PI PLANTEN.' Verder soorten koolplanten. - Hoogeboom, Omval, maar. TE KOOP: 11 x 25 M, Prijzen billijk. P. BAK Rustenburg 31, U Tel. 204 (K 2202) DAGELIJKS te koop. Voor de bloe tuin: Asters, Zinia's nia's, Nefnesia's, lage dubb. Afrikanenpl: ZEGLIS 33 - ALKM Zaterdagsmorgens op Hofplein v. Café Cer te huur. Zeer ges voor meubelopslag dergelijke, gelegen meer 34. Adres: Egmo str. 11, Alkmaar. Tel, WELKE MISSIEVRIENDE willen een broeder-ir naris, die 20 jaar i Missie van Flores zaam was en binne weer terug gaat. I met 'n geldelijke bij om gereedschap te ki kopen, waarvan ve< de Jappenbezetting ren ging? Ook in de is goed gereedschi halve werk. Br. Ca: Missiehuis St. LamV. Helvoirt NBr, Postr. voor stad en lai V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4