Waarschuwende betekenis van de tweede Sumatra-conferentie Massa-betoging Gaullisten verloopt ongestoord Demobiliserenden op de „Water man door Prins Bernhard verwelkomd Helden van „De Ruyter" geëerd Chinese communisten maken plannen voor coalitieregering Nederlandse Luchtmacht bij de a.s. manoeuvres ingeschakeld Stakingen in Italië duren voort Belgische oorlogs slachtoffers De Sumatranen hebben drie grote grieven tegen het van Roy en-Ru m-accoord Wij zijn trots op jullie" Rede van dr. Drees op VARA-zomerfeest Communistische protestmeeting 50 Rotterdammers vielen in een ruim Nationalistische blokkade Onderhandelingen mislukt Vele honderden leden van het Belgische Verbond der verminkte en invalide oud-strijders kwamen Zaterdagochtend met het m.s. „Prins Albert" te Vlissingen aan ter inleiding van een plechtig heid van oud-strijders der vijf landen van de Westerse Unie. Belgische en Luxemburgse oud-strijders legden kransen bij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter. VERRICHTTEN SYMBOLISCHE DAAD Het verbond van verminkte en invalide Belgische soldaten vierde Zaterdag en Zondag in. internatio naal verband zijn 30 jarig bestaan. Na een rondvaart met het motor schip „Prins Albert" langs Vlissin gen, Folkestone en Calais, in welke havens aarde van een slagveld uit Nederland, Engeland en Frankrijk gedaan werd in een urn, die reeds Belgische en Luxemburgse aarde bevat, werd deze urn ter hoogte van Ostende in zee neergelaten, opdat de gevallenen van lucht macht en koopvaardij der vijf lan den, zij het ook symbolisch, in va derlandse grond zullen rusten. Zaterdagmorgen werd te Vlissin gen aarde van de Grebbeberg over gedragen. De plechtigheid werd door Nederlandse en Belgische autoriteiten bijgewoond. Op de rede had H. M.'s ,,De Vul kaan" ligplaats gekozen. De com mandant, de kapitein ter zee D. J. Kommer, vertegenwoordigde de commandant dëv Zeemacht- Neder land, (Van onze bijzondere medewerker) EINDE MEI van dit jaar is in de stad Medan de tweede Sumatra- conferentie gehouden. In de internationale pers werd zij volko men genegeerd. Daar vindt men wel een aankondiging over de reis van Hatta naar Sumatra. Als echter een der rijkste gebieden ter wereld beraadslaagt over zijn politieke toekomst, dan dringt dit in het wereldnieuws niet door. Dat kan men de buitenlandse journalisten niet zo kwalijk nemen, want zelfs de Nederlandse bladen hebben weinig of geen aandacht aan deze samenkomst besteed. Zij leverden er geen commentaar op en vermeldden maar nauwelijks het zuiver feitelijke nieuws hierover. Toch is het op zijn minst leer zaam, wèl een ogenblik stil te staan bij deze Sumatra-conferen tie, waar vertegenwoordigers bij een waren uit vrijwel alle delen van het eiland, behalve uit Atjeh Het is een der grootste eilanden van Indonesië, veel groter, maar veel dunner bevolkt dan Java. Het is ook een der rijkste gebie den van Indonesië, zelfs van het Verre Oosten en zonder de kost bare en overvloedige bodemop brengsten van Sumatra zou Indo nesië als geheel het niet of moei lijk kunnen stellen. Want dit eiland en wat er aardrijkskundig toe behoort en dat zijn b.v. de belangrijke tin-gebieden Banka en Billiton is een voornaam plus- gebied, d.w.z. een gebied dat veel meer opbrengt dan het zelf nodig heeft. Daartegenover staan in In donesië ook grote mingebieden, streken die de eigen behoeften niet kunnen dekken, zoals Java en Celebes, die zichzelf dus niet bedruipen kunnen. Door deze eco nomische verhoudingen is de een heid van Indonesië een zaak van bijzonder gewicht: dank zij de plus-gebieden, kunnen de min gebieden bestaan. Zou die eenheid ooit verbroken worden, dan zou dat zeker van 2/3 van alle volken in dit eilandenrijk, dat is voor rond 45 millioen mensen, zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Die eenheid nu bestaat daar niet van nature, maar is het gevolg geweest van het eeuwen lange éne Nederlandse bewind, dat niet enkel vele eilanden maar vele en zeer verschillende volken ver schillend in ras, taal, godsdienst, zeden en gewoonten onder één gezag verenigde. Deze waarschuwende betekenis nu van de tweede Sumatra-confe rentie is kort en goed deze: zij moet eenieder de mogelijkheid in scherpen, dat de eenheid van In donesië, die door het Nederlandse gezag tot stand kwam, wellicht ook met het ophouden van dat ge zag zou kunnen verdwijnen. Deze waarschuwing richtte zij tot Ne derland, tot Indonesië en tot de wereld. Door hieraan tot nu toe zulk een geringe aandacht te be steden, heeft Nederland tenminste de schijn gewekt, die waarschu wing niet te hebben begrepen. In Indonesië doet zich namelijk het merkwaardige feit voor, dat de plus- en min-gebieden, die el kaar economisch zo hard nodig hebben, elkander op politiek ter rein helemaal niet best verstaan. Sumatra, een dier plus-gebieden nu, heeft op deze conferentie een weliswaar gematigd, maar toch zeer beslist geluid laten horen: het wil, dat voortaan ook met zijn wensen en belangen terdege reke ning wordt gehouden, of anders. Dit „of anders" kan men in de "besluiten dier conferentie niet op, maar wel tussen de regels lezen en daarin zit nu juist de waar-; schuwing verscholen, waarop wij hierboven doelden. De Sumatranen hebben ernstige bezwaren geuit tegen het zoge naamde van Roijen-Rum-accoord. Bezwaren tegen de inhoud en te gen de manier waarop het accoord tot stand kwam. Bezwaren, die zich tegen de Nederlands richtten, tegen andere Indonesiërs en zijdelings tegen de Unci, de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. De grieven tegen de inhoud van het van Roijen-Rum-accoord be treffen drie punten. Vooreerst: waarom moest men nu aan de re publiek 1/3 van alle zetels belo ven in het voorlopig vertegen woordigend lichaam, wanneer dat voor heel Indonesië zal worden ingesteld? Vervolgens: waarom beloofde Nederland, op Sumatra en Java geen nieuwe deel staten meer te zullen erkennen en geen bestaande meer uit te brei den? Tenslotte: waarom vond men goed, dat ook buiten de residentie Djokja dus b.v. in gebieden op Sumatra republikeinse ambte naren in functie blijven overal, waar op 7 Mei jJ. Nederlandse of federaal-Indonesische ambtenaren nog niet of niet meer gezag uit oefenden? In Oosters-hoffelijke vorm, maar ongezouten van inhoud, is de cri- tiek daartegen geweest, allereerst aan het adres van Nederland. Ne derland, zo zei men, heeft de kracht en de invloed van de fede ralisten op Sumatra onderschat „wellicht door gebrek aan voor lichting" en is daardoor „geneigd geweest" Sumatra op te offeren. Het is even beleefd als duidelijk. En wat dit „wellicht door gebrek aan voorlichting" betreft tot hun spijt, zo zei men, hebben de gebieden van Sumatra pas gele genheid gekregen hun bezwaren te berde te brengen nadat de over eenkomst was aangegaan. Dit wat de grieven aangaat tegen de in houd van het accoord en de wijze waarop het tot stand kwam. Maar ook met de Bijeenkomst Federaal Overleg, de B.F.O., die in Indonesië, dus ook Sumatra, omvat, had de conferentie een ap peltje te schillen. Deze B.F.O. toch had instemming betuigd met het van Roijen-Rum-accoord „al hoewel het zeer wel besefte, hoe bezwaarlijk sommige punten van de overeenkomst voor Suma tra zouden zijn." Over de B.F.O. wordt dan verder nog gezegd, dat zij, die altijd al moeite had tot een volledige politieke eenheid te ko men, de laatste tijd een tegenstel ling toonde tussen Sumatra en de rest, waardoor de invloed van Su matra geheel werd uitgeschakeld. Derhalve rees de vraag, of men nog wel langer via de B.F.O. de zo nodige contacten met de Ne derlanders en de Unci kon blijven onderhouden. Bij critiek alleen is het niet ge bleven; er zijn besluiten genomen. De Sumatraconferentie heeft niet alleen gepraat, maar ook gehan deld. Vooreerst is onmiddellijk in gesteld een voorlopig federatief verband dat alle gebieden kan omvatten, die aardrijkskundig tot Sumatra behoren. Ook dus Atjeh en de eilanden rond Sumatra, die niet op de conferentie vertegen woordigd waren. Sommige hadden al aanstonds verder willen gaan, maar het getuigt van groot ver antwoordelijkheidsbesef jegens de millioenen andere Indonesiërs, dat men zich in deze beperking meester toonde. Wel heeft men onverwijld een directorium voor dit federatief verband en een eigen secretariaat ingesteld en drie krachtige mannen vormen dit directorium. Daardoor werd een organisatie in het leven ge roepen, waarmede voortaan reke ning zal moeten worden gehouden. In het vierde punt van het van Roijen-Rum-accoord, waartegen de Sumatra-conferentie zulke ern stige bezv/aren maakt, verbindt Nederland zich, ook op Sumatra geen nieuwe deelstaten meer te erkennen, noch bestaande uit te breiden, „zonder tekort te doen aan het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken", zoals dat al in Linggadjati en op de Renville is erkend. De Sumatranen hebben er niet lang bij stil gestaan, hoe dat met elkander te rijmen valt, maar zij besloten, dat zelfbeschik kingsrecht daadwerkelijk te gaan uitoefenen en alle gebieden, die op de conferentie vertegenwoor digd waren, te erkennen als delen van een deelstaat of als zelfstan dige onderdelen van Sumatra, met dezelfde rechten als reeds door Nederland erkende staatkundige eenheden. Derhalve eiste de con ferentie van de B.F.O., dat deze de vertegenwoordigers dier gebie den zou toelaten als volwaardige en stemgerechtigde leden. Wij weten nog niet, of de B.F.O. die eis zal inwilligen. Zou de B.F.O. weigeren, dan zou dit wel eens een onmiskenbaar gevaar kunnen zijn voor de toekomstige eenheid van Indonesië. Hier ligt een Sumatraanse waar schuwing aan het adres van de rest van Indonesië. Als stok achter de deur besloot de conferentie tenslotte „geheel zelfstandig en met eigen vertegenwoordiging" deel te zullen nemen zowel aan „het inter-Indonesisch gesprek" als aan de Ronde-Tafel-conferen- tie. Men krijgt sterk de indruk, dat hier lieden aan het werk waren, Staatslieden, die weten wat zij willen. En wat willen zij eigen lijk? Daarop gaf de eerste Suma tra-conferentie al het antwoord: ook zij willen een nieuwe rechts orde voor Indonesië en nieuwe betrekkingen tussen Indonesië en Nederland zoals die thans in onze Grondwet zijn omschreven. Deze Sumatra-conferenties geven te denken en te doen. Z. K. H. Prins Bernhard, die tot verrassing van alle opvarenden in gezelschap was van Prinses Beatrix, heeft Zaterdagmorgen de 1460 re patriërende militairen van de „Wa terman" vóór de debarkatie te Bot terdam toegesproken. „Ik wil jullie niet met een lange speech vervelen", sprak Z. K. H., „in de eerste plaats houd ik daar niet van, maar bovendien ben ik overtuigd dat jullie langzamerhand naar huis willen. Namens H. M. de Koningin en namens mijn gezin mijn oudste is meegekomen heet ik jullie hartelijk welkom. Jullie hebt getoond je te kunnen geven op een voorbeeldige wijze, zo voor beeldig, dat wij kunnen zeggen: wij zijn trots op jullie. Er zijn er te velen, die niet weten wat je hebt gedaan, maar je familie en degenen die thuis waren, ook mijn familie vervolgde Z. K. H. wij weten het wel. Draag het uit en stel het als voorbeeld voor geheel Neder land." Prins Bernhard herdacht vervol gens met enige tijd stilte degenen, die niet meer naar huis hebben kunnen komen en eindigde dan met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Vervolgens kwam de minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schokking, aan het woord. „Er zijn ook veel hoge officieren gekomen om u te verwelkomen", sprak de minister, „en toen gij gezongen hebt: wie zal dat betalen, heb ik even gedacht: u hebt gelijk. Maar ik heb ook u aangekeken en ge dacht: wie zal hun betalen. Wij zijn ertoe bereid, wü zijn bereid ons uiterste best te doen, om u allen niet alleen thuis, maar ook weer aan het werk te brengen. Spr. herinnerde aan de moeilijk heden, die er geweest zijn over een vorige uitlating, waarin hij gewe zen had op de mogelijkheden tot emigratie. Men heeft dat verkeerd begrepen. „Het wilde niet zeggen, dat zij die het vaderland gediend hebben, nu maar moeten opkrassen. Jk heb alleen gezegd: wanneer het u te benauwd wordt, denk er dan eens over." Hierna begon de ontscheping, eerst 197 man uit Groningen, Fries land, Drente, Overijsel en Gelder- land, daarna 181man uit Zeeland, Brabant en Limburg, toen weer 169 eveneens uit Overijsel en Gelder land, voorts groepen uit Utrecht, het Gooi, Noord-Holland en Utrecht, Verder 198 Zuid-Hollan ders, 130 Amsterdammers, 182 uit Den Haag en omgeving en ten slotte 187 Rotterdammers. Minister Stikker onderscheiden De minister van Buitenlandse Zaken mr. dr. D. U. Stikker heeft in de Luxemburgse hoofdstad uit handen van zijn ambtgenoot de heer Bech op 17 Juni het Groot kruis van de „orde van de Eiken kroon" ontvangen. JUBILEUMVLUCHTEN VAN DE K.L.M. Zondag heeft de K.L.M. haar 250ste retourvlucht naar Zuid- Amerika uitgevoerd. Op 24 Juni a.s„ ruim 30 jaar na de eerste geslaagde Oceaan- vlucht van de Engelsen Alcock en Brown, zal de K.-L.M. haar 600ste retourvlucht naar New York uit voeren. sinds de opening van deze lijn in Mei 1946. In het Westbroekpark te Sche- veningen hadden de westelijke dis tricten en federaties van de Vara gisteren een zomerfeest georgani seerd. Het hoogtepunt van de dag was de toespraak van minister president dr. W. Drees. De premier qualificeerde de om roep in Nederland, als de omroep van het vrije woord, hetgeen in de dictatuurstaten onmogelijk is. Er zijn dictatoren, zo sprak dr. Drees, die er afkerig van zijn, dat de vol- k enhet vrije woord beluisteren en daarom met stoorzenders dit trach ten te verhinderen, als wij dit zien. den worden wij ons de waarde van de vrijheid en van de democratie diep bewust. Dr. Drees sprak de hoop uit, dat de moeilijke internationale verhou dingen en de sponningen in de we reld de vrede niet zouden versto ren. In dit verband wees hij op de samenwerking en aansluiting der Westerse democratieën om pal te staan voor vrijheid en recht. Ook wees de minister op de Mars hallhulp en zeide dat degenen die hiervan afkerig zijn, voor een ver hoogde werkloosheid en een ver iaegde levensstanddaard pleiten. Hij prees de vakverenigingen voor haar medewerking om het herstel te be spoedigen. TINI JONKER WIL KANAAL OVERZWEMMEN Gistermorgen om 10.30 uur dook de 18-jarige Zaanse lange afstands zwemster Tini Jonker, bedekt met een dikke laag reuzel, bij de kleine sluis in IJmniden in het koude wa ter van het Noordzee kanaal voor een 19 km, lange tocht naar Zaan dam, waar zij bijna tien uur later, om 20.20 uur, werd welkom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die Tini Jon ker ondernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het Kanaal van Dover naar Calais over te zwemmen, werd zij verge zeld door haar trainer de heer Maarten Ruyter, die zijn pupil van uit de roeiboot met suikerklontjes voedde. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude wa ter nog in uitstekende conditie. PARIJS, 18 Juni (AP) Terwijl politic-agenten met stalen helmen op in de straten van Parijs pa trouilleerden uit voorzorg tegen mogelijke relletjes tussen commu nisten en rechtsen sprak generaal de Gaulle duizenden zijner volge lingen toe. De aanleiding voor deze demon stratie was het feit, dat de Avenue d'Orleans verdoopt was in Avenue General Philippe Leclerc. Vijf jaar geleden was de pantser divisie van Leclerc langs deze straat opgerukt om de stad te be vrijden. Vandaag was de negende ver jaardag van de historische oproep van generaal de Gaulle: Frankrijk heeft een slag verloren, maar niet de oorlog. De Gaulle zei, dat Parijs de 18de Juni gekozen had om generaal Le clerc te eren, omdat zijn glorie pa rallel loopt met die datum. SURINAAMSE DELEGATIE SAMENGESTELD PARAMARIBO, 18 Juni (ANP- Aneta). Het statencollege heeft zich verenigd met de suggestie van gouverneur Huender, om een delegatie naar Nederland te zen den, teneinde de bezwaren tegen de interimregeling met minister van Schaik te bespreken. De door de staten gekozen delegatie be staat uit de volgende heren: G. van der Schroef, J. Buiskool, J. Lachmon, P. Wyngaarde en de vertegenwoordiger in Nederland, dr. Pos. Tot voorzitter van de staten werd benoemd G. van der Schroef, tot ondervoorzitter werd benoemd E. de la Fuente. De evacuatie van Djokja loopt ten einde. Na een paar dagen inwerken vertrokken convooien van 3000 personen per dag uit de stad in de richting van Semarang, waar zij in een evacuatie-, centrum werden ondergebracht en verzorgd. In Magelang werd even gerust en een maaltijd genuttigd. Op 27 Februari 1942, aan het ein de van een fatale dag in de historie van onze Koninklijke Marine, wa ren er nog twee Nederlandse sche pen overgebleven van de strijd macht, waarmede men in de Java- zee trachtte de Japanse vloedgolf te keren: Hr. Ms. Kruiser „De Ruy ter", het vlaggeschip van schout bij nacht Doorman, en Hr. Ms. Kruiser ,.Java". Beide oorlogsbodems stre den een hopeloze strijd en werden kort voor middernacht, vrijwel te gelijk, door vijandelijke torpedo's getroffen. Er brak brand uit en spoedig zonken de oorlogsbodems. Zo voltrok zich de laatste actie in het drama van de Javazee, dat slechts door weinigen overleefd werd. Thans is het moment aangebroken waarop de helden van het vlagge schip Hr. Ms. ,,De Ruyter", worden geëerd. Negen onderscheidingen worden afgekondigd, waarvan zeven posthuum. Wijlen kapitein-luitenant ter zee E. E. B. Lacomblé, werd benoemd Vijftig Rotterdammers, die zich te goed wilden doen aan de Be- tuwse kersen, zijn kort na twaalf uur bij het aan land gaan in Cu lemhorg door het dek van een rijnaak gestort en in hot twee me ter diepe ruim terecht gekomen. Ondanks deze massale valpartij lie pen slechts enkelen hunner noe menswaardige verwondingen op. De raderboot de „Maasnimf" ar riveerde aan een der aanlegsteigers te Culemburg. waar reeds de rijn- oak ..De twee gezusters" uit Mau- rik (Gld.) gemeerd lag. De rader boot meerde terzijde Van deze rijn aak en de passagiers moesten, via dit schip aan land stappen. De los liggende schotten bleken echter niet bestand tegen het gewicht der vijftig Rotterdammers, die op een gegeven ogenblik gelijktijdig op de rijnaak stonden. Krakend begaf het dek zich en stortten de Rotterdam mers in het ruim. Ook de heer A. Gutte van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Culem- borg die de kerseneters kwam be groeten, kwam temidden van de Rotterdammers in het ruim van de rijnaak terecht. Dr. J. Wachters uit Culemborg was zo spoedig ter plaatse, dat hij de onthutste Rotterdammers nog over elkander krioelend in het ruim van de rijnaak aantrof. Slechts een hunner bleek een flinke beenwonde te hebben opge lopen. anderen kwamen er met schaafwonden en een paar builen tot ridder militaire Willemsorde der 4e klasse. Toegekend werden: de ..Bronzen Leeuw" posthuum aan de luitenant ter zee der eerste klasse A. P. L. de Gelder, en aan de luitenant ter zee van technische dienst der le klasse A. A. M. van Rijsbergen, het ..bronzen kruis" posthuum aan de Officier van Gezondheid der eerste klasse P. S. Walma van der Molen, posthuum aan de Officier van de Marine Stoomvaart Dienst der twee de klasse A. Jansen, posthuum aan majoor-telegrafist P. J. Zegers, posthuum aan de milicien matroos ziekenverpleger A. M. Moorman, posthuum aan de kwartiermeester M. Kempeners en eveneens het bronzen kruis aan de korporaal thans sergeant machinist D. de Koster. Mr. dr. J„ Wijnveldt overleden Op 65-jarige leeftijd is in zijn woning te 's-Gravenhage plotse ling overleden mr. dr. J. Wijn veldt, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Zijn verscheiden heeft in de kringen van de Hoge Raad grote versla genheid teweeg gebracht. De thans ontslapene was Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft in alle stilte plaats gehad. Te zelfder tijd protesteerden de communisten daartegen. Een spreker verklaarde de sa mengestroomde communisten, die 800 meter verder vergaderden, dat het vieren van de vijfde verjaardag van het binnenrukken van generaal Leclerc in Parijs tot die datum had moeten wachten. Nadat de Gaulle gesproken had verspreidden zijn volgelingen zich ordelijk. Zij hadden hun plan om door de straten van Parijs te de- mostreren blijkbaar opgegeven. Volgens een taxatie van de poli tie hebben ongeveer 25.000 mensen naar de Gaulle geluisterd en onge veer 20.000 naar de communisten. Geluk bij een ongeluk De lijstaanvoerder van een der partijen in een Lim burgs dorp liet duizenden strooibiljetten drukken, waarop hij de bevolking aanspoorde: „Stemt allen op no. 1 van lijst X". Deze propagandist voor eigen verkiezing vergiste zich echter deerlijk, aange zien hij lijstaanvoerder van „lijst Y" is. Toch komt hier een geluk bij een ongeluk, want de kieswet staat niet toe, dat candidaten op deze wijze (eigen kosten) propaganda voor zichzelf maken. Indien het lijstnummer goed was geweest, zou deze candidaat na eventuele verkiezing de „zuiveringseed" niet hebben kunnen afleggen. De „no. 1 van lijst X" is zijn opponent natuurlijk zeer erkentelijk voor de onverwachte recla me SAN FRANCISCO, 19 Juni. (Reuter). Radio-Peiping ver klaart, dat de eerste stappen zijn gedaan ter vorming van een „de mocratische regering voor China". Een commissie van 134 leden had zojuist eenstemmigheid bereikt over de beginselen voor de vor ming van een „vrij, onafhankelijk, vredelievend en verenigd sterk China". De regering zou ingesteld worden door een nieuwe consulatieve ver gadering waarin 510 leden zitting zouden nemen In de vergadering zouden 14 democratische partijen, negen gebieden en zes legereenheden vertegenwoordigd zijn, evenals min derheden. de Chinezen buiten het land en godsdienstige kringen. De commissie, aldus radio-Pet- ping, dat het communistische Chi na bereid was serieuze betrekkin gen met „reactionairen" aan te knopen. Hij bood aan onderhandelingen te voeren over diplomatieke be trekkingen met ieder land. Dit stel de hij echter afhankelijk van het aannemen van een houding en wer kelijke vriendschap jegens het China van 't volk, de betrekkingen konden besproken worden op basis van wederzijdse eerbied voor de territoriale integriteit. Volgens een nog onbevestigd be richt, dat te Sjanghai de ronde doet hebben de onder communistische lei ding staande legers Tsjangtja be zet, de hoofdstad van Hoenan aan de spoorweg Kanton-Hankou. Volgens een officieel raadiobericht zal de nationalistische luchtmacht de door de communisten bezette steden in geheel China bombarde ren. Sjanghai. Nanking. Tientsin, Tsingtrao en Hankou werden met name genoemd. Na een kabinetsbijeenkomst heeft de nationalistische regering bekend gemaakt, dat zij de door de com munisten bezette gebieden aan de Oostkust van China zal blokkeren. Waarnemers geloven, dat de blok kade een voorbereiding kan bete kenen voor lucht- en vlootactie der nationalisten. De krasse Zweedse vorst, ko ning Custaaf V, vierde zijn 91e verjaardag temidden van zijn familie op het koninklijk kas teel te Tullgarn. Zijn achter kleinkinderen waren al vroeg op pad om hun opa een verjaar- dagskus te brengen. V.l.n.r. prinses Birgitta, prins Carl Cus taaf, en de prinsesjes Margare- tha, Christina en Desirée. LONDEN, 19 Juni (AFP) Zoals bekend zullen Engeland, Frankrijk, Nederland en België deze zomer gecombineerde manoeuvres Hou den. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft betreffende deze oefeningen nog de volgende bijzon derheden bekend gemaakt. De deelneming van de Royal Air Force aan de vlootoefeningen van de Westelijke Unie zal bestaan uit vier eskaders van het kustcomman- do, twee eskaders straalvliegtuigen an het jachtcommando, alsmede Lincolns" en „Lancasters" van het sombardementscommando. Behalve de toestellen van de R.A.F. zullen eveneens een patrouille van vijf lichte „Mitchell" - bommenwerpers van de Nederlandse Marine-Lucht- aartctienst, die hun basis zullen hebben op het vliegveld van de R.A.F. te St.-Eval en tevens „Fire flies" en „Seafuries", eveneens van de Nederlandse Marine-Lucht vaartdienst en kleine vlooteenhe- den van „Dorniers" en „Sunder- lands" van de Franse luchtvlootba- sis te Brest en „Wellingtons" van de basis te Lorient, aan de manoeu vres deelnemen. Het doel van de manoeuvres is de vlooteenheden en de luchtzee- strijdkrachten van de Westelijke Unie te oefenen om in samenwer king een convooi tegen duikboten, schepen en vliegtuigen te bescher men. Het convooi en zijn escorte zullen de „blauwen" genoemd worden en de aanvallende eenheden de „wit ten". Sommige toestellen zullen tij dens de oefeningen „in een ander kamp overgaan". ROME, 18 Juni (Reuter). Zaterdagavond z,ijn de onderhande lingen tussen Italiaanse landarbei ders en grondbezitters, met minis- ster Fanfani als bemiddelaar, voor de tweede maal in een impasse ge raakt. Beide partijen waren het reeds eens geworden over vervanging van regionale arbeidscontracten door een nationaal contract, doch beide verwierpen een voorstel van Fanfani, dat de stakers het werk zouden hervatten terwijl een com missie de bestaande grieven zou gaan onderzoeken. Het voornaam ste omstreden punt vormt dat van de bonus voor kosten van levens onderhoud. Inmiddels waren versterkingen naar Bari gezonden, nadat aldaar een boer door stakende landarbei ders was gedood en een andere ernstig gewond. Het aantal doden steeg hiermede tot zeven. Te Oria hij Brindisi verrichtte de politie acht arrestaties nadat een vierhonderdtal stakers het bureau van de burgemeester had bezet. Vice-premier Saragat, minister van de koopvaardij, riep Zaterdag avond de twintigduizend stakende zeelieden te Geuna op, het werk te hervatten. De 24.500 ton metende Italiaanse pakketboot Saturnia werd door de staking opgehouden. Saragat verklaarde met de eisen van de stakers om hoger loon en pensioenen te sympathiseren en be loofde een verstrekkende wettelijke regeling. Te Florence zijn de metaalarbei ders in staking gegaan. De Nederlandse „Mitchells" en de „Meteors" van de R.A.F. zullen eveneens deel uitmaken van de „blauwe" verdedigingseenheden. Het bombardementscommando en ..Fireflies" en „Furies" van de Ne derlandse Marineluchtvaartdienst zullen in de avond- en ochtend schemering het convooi aanvallen. Nederlandse „Fireflies" en „Sea furies" zullen daarnaast verrassen de snelle aanvallen doen. In het voorbereidend stadium, voordat de manoeuvres in volle gang zijn, zullen Nederlandse „Mit chells" schijnaanvallen uitvoeren op Nederlandse vlooteenheden in het Kanaal, terwijl deze naar het Zuiden koers zetten. „Spitfires" van de Belgische luchtmacht die hun eigen vliegvelden als basis zul len hebben, zullen de schepen be schermen. Naar wij vernemen zullen ook twaalf Gloster ..Meteor" straalja gers van de Nederlandse lucht macht deelnemen aan de gecombi neerde oefeningen van de Westerse Unie. AMERIKAANSE JOURNALIS TEN TE BATAVIA BATAVIA, 19 Juni (Aneta). Hedenochtend is de groep Ameri kaanse journalisten te Batavia aan gekomen. De Gouverneur van Bata via, Hilman Djajadiningrat, bood de Amerikanen een lunch aan. Op deze welkomst.lunch waren onder meer aanwezig leden van de voor lopige federale regering, vertegen woordigers van de BFO en leden van het college van bestuur voor Batavia evenals republikeinen, Chi nezen eri buitenlanders. Volgens plannen zal het gezel schap zich Dinsdag naar Bangka begeven vooreen ontmoeting met Sukarno. POOLSE R. K. DRUKKERIJEN ONDER CONTRÓLE WARSCHAU, 19 Juni (Reuter). Kerkelijke autoriteiten hebben de berichten bevestigd, dat 15 R.K. drukkerijen in Polen gedurende de laatste weken onder staatscontrole zijn geplaatst. Van de grootste druk kerij, die in het Franciscanenkloos ter van Niepokalanow bij Warschau, werden alle machinerieën wegge haald. Bijna alle rooms-katholieke bladen en tijdschriften worden thans op aan de staat behorende drukkerijen gedrukt. OPROEP VAN DE PAUS VATICAANSTAD, 19 Juni (Reu ter). In een radiotoespraak tot de slotzitting van het Eucharistische Congres te Quito (Ecuador) heeft de Paus opgeroepen tot betrachting van „een grotere mote van religieus besef in het openbare leven". Hij verzocht alle kerkeleden, zowel in het openbare als in het privéleven vroom te zijn en zich meer aan hun gezinnen te wijden. Ook behoorde de sociale rechtvaardigheid meer betracht te worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3