Roest in de scharnieren" Vijf ministers-conferentie boekte goede resultaten Modeparade tijdens de Ascot races Z.A.P. IS VIERDE KLASSER! Oliemagnaat bezocht Schiphol Landdag van St. Adelbert Monsterzege op Sporters „Advies" van de Volksraad Verkiezingsrede van Schumacher Meest progressieve handelsreiziger ter wereld Anton van Duinkerken constateert: Wedloop Ford ziet toekomst somber irs Niet het eerste doelpunt, dat Tim Mc Coy scoorde, niet het tweede, waarvan Neijens de geestelijke vader was, doch eerst het ferme schot van de jeugdige Kuijs twintig minuten na de rust, dat de stand op 30 bracht, kwam zekerheid brengen in de Z.A.P.-ploeg en in de harten van de liefst zeshonderd Pol- derse supporters, die in bussen, luxe auto's en frein naar Alkm. Boys' heiligdom waren getrokken voor de beslissingswedstrijd van hun club tegen het Hoornse Sporters. doelpuntenserie van de withem- den, die door deze 60 zege ge toond hebben het vierde klasser- schap te verdienen. In het kleedlokaal temidden van de dansende, juichende Z.A.P.- ers kwam Sporters haar felicitatie bij monde vans aanvoerder Trap aanbieden, gevolgd door Alkm. Boys, Foresters en de heer Mol. Maar bij de receptie, die op een nader te bepalen datum zal wor den gehouden, zullen wel meer verenigingen van hun hulde ge tuigen. De hartelijke felicitatie van het verslagen Sporters, toonde zo duidelijk de sportiviteit van deze oudste Hoornse club, dat wij hen daarvoor in dit verslag een compliment willen geven. Ook Schoorl over de brug Naast Z.A.P. kon ook Schoorl de bloemetjes buiten zetten. Met 31 bleven de Duinkanters bij L.S.V.V. in de meerderheid en zijn dus voor de 4e klasse behouden. De eindstand van deze promotie competitie luidt dus: Schoorl 8 5 2 1 12 Z.A.P. 9 5 2 2 12 Sporters 9 4 2 3 10 Siibekarspel 8 2 4 2 8 L.S.V.V. 8 0 0 8 0 Vriendschappelijke uitslagen Scnagen 1—HRC 1 0—1 Hollandia T. 2—SRC 2 2—4 Hollandia T. aSRC a 21 Hollandia T bSRC b 61 Het Gouden Kruis Blokkers is de 2e demi-finalist naast QSC 3. Met 43 werd Alkm. Boys 3 in Wester-Blokker ten val gebracht. Een finaleplaats voor de 2e klasse kampioenen is lang niet onmogelijk. Hugo Boys 1 bereikte de kwartfinale door een 10 zege oo Vitesse 3 Toch een krappe zege voor de oranjehemden. Want dat 3e doelpunt bracht behalve de zekerheid van de over winning op het sportieve geel zwarte Sporters-team, ook het feest in het vooruitzicht, dat men in Anna Paulowna te goed heeft, voor het veroveren van het vierde klasserschap. Was 't een wonder, dat toen eerst aanvoerder Neijens zijn vreugde niet meer onder stoe len en banken stak en met vrijwel zijn hele elftal een ware ronde dans begon op het terrein. En we hebben ze deze vreugde gegund, die Z.A.P.'ers, die na een zwaar seizoen de kroon zetten op prach tig werk en dat deden op een manier, die zelfs het verwende Alkmaarse publiek meermalen tot een verdiend applaus bracht. Van de aanvang af was Z.A.P. veel sterker. Technisch uitstekend, doch niet rap genoeg om in dat eerste kwartier reeds tot resul taten te komen, was Z.A.P. zoveel de meerdere van het dapper te rugvechtende Sporters, 7dat de strijd zich voortdurend op de Hoornse helft afspeelde. De eerste serieuze kans kwam echter pas, toen een der achter spelers van Sporters in een uiter ste poging een eigen inzet te voorkomen, een penalty veroor zaakte. Timmer kogelde de bal tegen de lat, zodat Sporters weer herademde. Het was echter uitstel van exe cutie, want nadat een kort pasje van v. Oosten naar Neijens, deze in staat stelde een goede voorzet tc lanceren, kopte Mc Coy met een fantastische sprong 't eerste doelpunt hoog in de touwen. Een schitterend staaltje voetbal van deze Engelsman (10). Dat Z.A.P. in die eerste vijf en veertig minuten niet tot doelpun ten kwam, was oorzaak, dat het optimisme van Sporters nog niet verloren was gegaan en met frisse moed begonnen de geelzwarten na de rust aan de taak hun achter stand in te lopen. Z.A.P. kwam even in het defen sief en juist daardoor nam de ge- gevaarlijkheid van hun aanvallen toe. Timmer, ondanks zijn bles sure nog razend snel, was een voortdurende zorg voor Hors man, die tenslotte na twaalf min. het hoofd in de schoot moest leg gen en slechts ten koste van een vrije schop de rush van Timmer kon stoppen. De kogel van Neijens uit deze free-kick van plm. 40 m. afstand was zo hard, dat de Spor ters-doelman niet anders kon doen dan de bal tegenhouden, waar door de snel toelopende Timmer het vonnis voltrok (20). Voor ons was daarmee Sporters' lot beslist, want Z.A.P. was zo veel sterker, dat er voor de geel zwarten geen kans inzat om Da vids te verschalken. Maar eerst toen weer Timmer de weg had vrij gemaakt voor Kuijs, die daar dankbaar gebruik van maakte, begon Z.A.P. zich op te maken voor een eindspurt, die het arme Sporters totaal op de knieën bracht. Goede open aanvallen ontred derden de Sporters-verdediging en het vierde doelpunt, dat Neijens uit een penalty in het net knalde, toen Timmer gehaakt werd, werd spoedig gevolgd door no. 5, waar van Mc Coy alweer met een fraaie kopbal de maker was. De harde punter van Neijens uit een goed pasje van Timmer, die zijn aanvoerder daarmee in Vrije positie bracht, besloot de NIEUWE SOCIALISTISCHE PARTIJ IN ITALIË ROME, 18 Juni (Reuter) Alle Italiaanse socialistische leiders, die anti-communistische gezind zijn, hebben heden overeenstem^- ming bereikt over de vorming van een nieuwe sociaal-democratische partij in Italië. Dc partij zal drie splinter-groe pen van de oorspronkelijke Ita liaanse socialistische partij ver enigen, n,l. die van Saragat, Ro- mita en Silone. De aanhangers van Saragat tra der. in 1947 uit de socialistische partij. De groepen van Romita en Silone ontstonden daarna. COMMUNISTEN PREKEN HET VERZET BERLIJN, 18 Juni (AP). De onder Russische auspiciën staande Duitse Volksraad heeft heden alle Duitsers aangespoord, weerstand te bieden tegen het demontage plan van dc buitenlandse onder drukkers in het Ruhrgebied. De raad de scbaduwregering van Oost-Duitsland noemt de demontage door de Engelsen van bepaalde fabrieken in het Ruhrge bied methodische vernietiging van Duitse vredesindustrieën. Het protest van de raad is gepu bliceerd In het blad van het rode leger, de Taegliche Rundschau. Er wordt in verklaard, dat de weige ring van arbgidprs, om mede te werken aan de demontage, wettig en een plicht in het nationaal be lang is. Het protest besiuit met de aansporing: Duitsers van alle zones, verenigt u krachtig tegep uw bui tenlandse onderdrukkers in het na tionale front voor eenheid en een rechtvaardige vrede. Het was getekend door communist no. 1 van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck. Er zijn geen tekenen die wijzen in de richting van beëindiging van de anti-communistische spoorweg staking, die thans reeds vijf weken duurt. De geallieerde luchtbrug blijft de levenslijn tussen Berlijn en het Westen. VERWERPING VAN DUITSE COLLECTIEVE SCHULD DUESSELDORF, 20 Juni (AFP). De voorzitter van de Duitse so ciaal-democratische Partij, Schu macher, heeft in een verkiezingsre de te Gelsenkrichen op een bijeen komst van meer dan 60.000 perso nen, onder meer gezegd, dat Duits land weliswaar erkent verplicht te zijn tot herstelbetalipg, doch dat het herstel van de door de agressie van Hitier aangerichte schade niet op de schouders van een enkel land konden rusten. Duitsland had door het voorlopige verlies van zijn sou- vereiniteit, het verlies van gebie den in het Oosten en een bezetting door twee groepen bezetters, reeds betaald. De ontmantelingen werden om economische redenen uitgevoerd. Onder gejuich van de menigte wees hij het beginsel van collectie ve schuld van de hand. Een Frans- Duitse verzoening vormde de grond slag voor iedere Europese samen werking. Stalin noemde hij op Hitier na ,,de grootste oorlogsmisdadiger ter wereld". VERZETSMONUMENT ONTHULD IN FORT DE BILT De jaarlijkse bedevaart naar het Fort de Bilt bij Utrecht had Za terdagmiddag een speciaal karak ter. Op de plaats waar tijdens de bezetting tientallen Nederlanders uit alle delen van het land zijn gefusilleerd is Zaterdag een blij vend monument onthuld. De plechtigheid ging uit van de stichting landelijke propaganda- commissie van het voormalig ver zet en is door vele nabestaanden en voorts door talrijke autoritei ten bijgewoond. Aan weerszijden van het monument stond een ere wacht van mariniers opgesteld. Aalmoezenier majoor G. F. H. Veldhuis en ds. H. C. Touw spra ken korte redevoeringen uit. Een nabestaande verrichtte de onthul ling waarna de burgemeester, jly. C. J. A. de Ranitz, de eerste krans aan de voet plaatste. Met een das die horizontaal verdeeld was in een blauw vlak en een met gele sterren, een ge zicht, dat boekdelen sprak over de kunst van big business en keep smiling en met een uitdrukking van „daar kom ik nu uit de lucht vallen. Wie doet me wat hier," stond daar gistermorgen op Schip hol de oliemagnaat, mr. Bedford op de trap die voor een grote Da kota was neergezet. ,,Vijf en der tig jaar in de olie en opvolger van mijn vader, die er viif en veertig jaar in zat," heeft mr. Bedford ons later toevertrouwd. Over big business gesproken! Na de oorlog dacht ik bij mezelf: „Er is maar één ding belangrijk: snelle verbindingen. En ik liet me een viermotorige Douglas brengen, waarmede wij de hele wereld zijn rondgetrokken. Het vliegtuig werd inwendig omgebouwd tot een show room, waarin allerlei bijproducten staan die mijn maatschappij ver koopt. Banden', autobatterijen, maar ook poetsmiddeltjes en groene bril len, We zijn nu aan onze derde tocht bezig. Komen de kosten eruit? Wij zien het meewarige gezicht van de heer Bedford geleidelijk in een grote grijnslach overgaan. My dear do you know something about business? (Beste vent, snap je iets van zaken doen?) Welnu luister dan: als je iets te verkopen hebt, begin dan met het naar de mensen te brengen. Dan komen de kosten die je daarvoor maakt er tienmaal uit. Mr. Bedford is ongetwijfeld de meest progressieve handelsreiziger ter wereld- En ook de meest con sequente opvolger van zijn handels- ideaal: communications. Na 1945 heeft hij vrijwel niets anders gedaan dan in de lucht zitten en als hij hier en daar naar beneden kwam, dan was het om met'een vol order boekje weer op te stijgen. Wij heb ben dat orderboekje gezien. „Jim my," een lid van het gevolg van de oliekoning droeg het onder zijn arm. Het was een super-de-luxe order boekje met mica tussen blaadjes en allerlei verdelingen in kolommen waar wij niets van begrepen. Dat het echter gevuld was met orders konden wij wel merken, was het niet aan het boekje, dan aan het ge zicht van Jimmy. De deviezenregeling, welke alleen die firma's als importeur voor Ne derland erkent, die reeds voor de' oorlog hier iets invoerden, maakt het mr. Bedford onmogelijk in ons land zaken te doen. Maar dat was ook niet de bedoeling. Hij kwam Zijn personeel van de Standard Oil eens begroeten, wilde iets weten over de toestand hier in Europa, zo als wij die bekijken. Stuurde wat belangstellenden voor een rond vlucht boven Amsterdam in zijn „Sky Merchant" de lucht in en had net meeste plezier in de Staphor- sters in hun nationaal costuum, die op Sehiphoi rondslenterden en met open mond naar dat olievliegtuig stonden te kijken. In no time waren SMOKKELBENDE IN JAPAN ONTMASKERD TOKIO, 19 Juni (Reutep), De Japanse politie heeft 22 leden van een smokkelbende gearres teerd, die in de haven Nagoya goederen van buitenlandse sche pen Japan hebben binnengesmok keld Volgens de politie waren het zeelieden aan boord der schepen, die de goederen in zee lieten val len of langs een touw in handen speelden van Japanse smokke laars, die de smokkelwaar aan boord van motorjonken brachten. Volgens een der gearresteerden hebben zes buitenlandse schepen sinds 1 Juni 400 kisten contraban de in de haven van Nagoya afge leverd voqr een waarde van naar schatting 3 millioen gulden. er een fotograaf en een cineast aan de gang. De Staphorstertjes werden in de deur van het vliegtuig gezet en een groepje ervoor. Plaatje zus en plaatje zo en mr. Bredford keek tevreden de weilanden rond Schip hol weer in. Wedden, dat die Staphorsters hem en Zijn olie later nog groter zullen maken dan ze al zijn? Morgen Kopenhagen, dan naar Londen en 30 Juni weer thuis in New York. In twee maanden 13.000 mijl ach ter de rug. LUXEMBURG. 18 Juni (Reuter) De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der bij het Verdrag van Brussel aange sloten landen is heden na twee dagen bijeen te zijn geweest ge ëindigd, nadat de ministers de coördinatie van de Europeese defensie-plannen met de maatre gelen in het kader van het At lantische pact hadden besproken. Minister Schuman verklaarde na de bijeenkomst tegenover journalis. ten, dat de ministers alle rapporten van de sub-commissies hadden ont vangen en goedgekeurd. Hij zei ver der, dat voorzover het de mogend heden van de Westerse Unie betrof er overeenstemming was bereikt over de voorbereidingen voor de bijeenkomst van de Raad van Euro pa te Straatsburg. Als datum voor de bijeenkomst te Straatsburg zo wordt van gezaghebbende zijde'ver. nomen, is negen Augustus vastge steld, een dag later dan voorgesteld door Engeland en Frankrijk De Britse minster van Buitenland Niezende jongeling genezen Michael Hippisley, de veertien- Engelse jongen, die aan on ophoudelijk niezen leed, heeft Za- teraagavond genezen en wel een Londense kliniek verlaten. Vol gens een vriend is de jongen van j .Waal afgeholpen door een middel dat „iets met psychologie uitstaande heeft". Sedert Michael op 8 Mei j.l met niezen begon ontving hij van wel zeshonderd mensen per telegram, telefoon of brief adviezen ter genezing. Een wedloop is eigenlijk het hele leven, al is het allemaal niet even sportief wat er ge beurt. Een ieder tracht vooruit te komen en zich een goede plaats te veroveren. De poli tieke partijen doen hun best een zo groot mogelijk aantal stemmen te behalen bij de ver kiezingen. De slag om onze ge meenteraden is begonnen of reeds beslist. Waar de stem ming nog moet plaats hebben, mogen de kiezers zich hun ka tholieke plicht bewust worden. Laat katholiek Alkmaar van de week tonen dat er een hecht, eensgezind katholiek front bestaat. In de wedloop naar de stembus moeten wij het zijn, die de eerste plaats gaan in nemen. Katholieke kiezers, doet uw plicht! MARCUS. „Wij zijn vaak niet meer daar waar wij als katholieke intelec- tuelen horen te zijn waar men ons als leidinggevende katholieken mag verwachten. Wij beperken ons te zeer tot het werk, dat onze eigen functie meebrengt, en leggen ons te weinig toe op onze neventerreinen. En wanneer wij ons al op die neventer reinen begeven, dan werken wij daar te veel als eenlingen. Doch niet slechts als eenlingen moeten wij leiding geven; wij moeten veel meer als stand naar voren treden: binnen het katholieke kamp, om daar gelijke tred te houden en ons aandeel te dragen met en naast de andere standsorganisaties; buiten de katholieke gemeenschap, om te zorgen dat we de ons daar toekomende invloed en zeggenschap behouden of veroveren". kelijke inititief naar de uitvoering. We constateren dat op alle gebie den: het religieuze, de politiek, de wetenschap, de kunst. Dit alles voert tot lethargie on der de leidende stand. Symptomen daarvan zijn o.a. een zekere wan verhouding tussen clerus en intel lectuele leek, een soort gering schatting van het huwelijk en de vrouw, en een neiging om iemands katholiciteit aan te tasten omdat hij op ander dan religieus gebied af wijkende opvattingen heeft. Tot besluit van zijn magistrale rede, die door talloze spitse voor beelden werd gekruid, gaf van Duinkerken drie middelen aan om deze lethargie te keren: een diep besef van onze verantwoordelijk heid voor de vriiheid der kinderen Gods, voor de priesters, en voor de handhaving van de hiërarchie der waarden. In zijn kernachtig dankwoord was de voorzitter ongetwijfeld de tolk van alle aanwezigen, die zonder uit zondering met de vaste bedoeling huiswaarts gingen om, door een krachtige en levende St. Adelberts- vereniging, het gediagnoseerde roest uit de kardinale scharnieren te ver wijderen. DETROIT, 18 Juni (Reuter). De directie der Ford-automobiel maatschappij heeft heden tot de lei ding van het vakverbond der ar beiders in de Amerikaanse automo biel-industrie „United Automobile Workers Union" het verzoek gericht gedurende de eerstvolgende acht tien maanden geen nieuwe eisen op economisch gebied te stellen en in te stemmen met een regeling, waar bij gedurende deze periode de lonen der arbeiders uitsluitend berekend zullen zijn op het dekken van de kosten van levensonderhoud. In dien het vakverbond hiermede in stemt, is de Fordmaatschappij be reid in deze periode de lonen der arbeiders op het huidige peil te handhaven, waardoor „een voor beeld van stabilisatie zou worden gegeven voor de gehele Amerikaan se economie gedurende deze critieke tijd." De directie der Ford-maatschappij is van mening, dat er in deze zomer in de Verenigde Staten waarschijn lijk 5.000.000 werklozen zullen zijn, dat de kosten van levensonderhoud zullen dalen en dat er na dit jaar mogelijk 32 pCt minder auto's zul len worden verkocht dan in voor gaande jaren. Grofe belangstelling voor diamanttentoonsfelling In de loop van Vrijdag bezochten ongeveer 2000 belangstellenden de diamanttentoonstelling in de dia mantbeurs te Amsterdam. Naar het tentoonstellingsbestuur mededeelde bestonden de bezoekers voor 20 pCt uit buitenlanders. Met enige plech tigheid werd Vrijdag ook door de notaris het eerste nummer getrok ken waarop een diamanten ring is uitgeloofd. Vandaag was winnaar de bezoeker, die op zijn toegangs kaart nummer 65 heeft staan. Aldus sprak mr. F. J. G. Baron van Voorst, voorzitter der St. Adel- bertsvereniging, de standsorganisa tie voor de leidende stand, toen hij Zaterdag in het Casino te 's Herto genbosch met een korte toespraak de goed bezochte Landdag opende St. Adelbert telt momenteel 30 af delingen met een totaal van rond 2000 leden. Qm de organisatie op te voeren tot wat zij hoort te zijn zag de voorzitter een vijftal punten uitbouw der vereniging, vereenvou diging van het organisatfeleven in de leidende stand, samenwerking met andere standsorganisaties, bun deling van de organisaties op het terrein van de onderhavige stand, en reorganisatie van het Voka bet bemiddelingsbureau voor Katholle. ke intellectuelen Voor de op deze rede volgende zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling deed de voorzitter er mede deling van dat aan Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, die zijn grote spijt had betuigd niet aanwezig te kun nen zijn, een telegram van geluk wens zou worden gezonden te ge legenheid van diens 60e verjaardag. Van Duinkerken spreekt Na de koffiemaaltijd sprak Anton van Duinkerken (prof. dr. W. As- selbergs) over de onderlinge sa menwerking van de delen der ka tholieke bevolkingsgroep in Ne derland onder de titel „Roest in de scharnieren". Spreker constateerde, dat er niet slechts in de katholieke leidende stand van Nederland, maar in de gehele geest van West-Europa een onmiskenbare lethargie viel waar te nemen, een „lëemlamheid" zoals hij het met een Brabaptse uitdrukking noemde, en hij ging allereerst de oorzaken daarvan na. Als zodanig noemde hij de nasmaak van zelf verwijt uit de oorlogsjaren overge houden, een niet geheel gave in stelling tegenover de democratie en een haast cynisch doorzicht in een zich gezag toegeëigende huichelarij. En wanneer we nu de vraag stel len, hoe het eigenlijk zit met de leiding, die onze leidinggevende stand te geven heeft, dan is daar op niet een antwoord de optelling van het aantal zielen, dat elk on zer in onze functie is toevertrouwd. Maar dan zien wij als bedenkelijk verschijnsel, hoe er een verschui ving plaats grijpt van het specula tieve naar de sfeer van het prgeti- sche daadleven, van het oorspron- se Zaken, Ernst Bevin, heeft tegen over Reuter verklaard, dat het. werk van de consultatieve raad van de West-Europese Unie en zijn per manente sub-commissies. „Het beste constructieve werk is, dat wij se dert de oorlog in West-Europa heb ben verricht". Uit de berichten, al dus Bevin, blijkt een overeenstem, ming van gedaehtengang tussen ons allen, welke waarlijk verbazingwek kend is". DE WERKGELEGENHEID IN MEI In de loop van de maand Mei daalde het aantal als werkloos ge registreerde mannen van 57.524 tot 52.735, t.w. 31.540 geheel werk lozen (vorige maand 33.091), 1222 wachtgelders (862), en 19.973 Duw-arbeiders (23.571). De daling van het aantal werk lozen kwam onder meer tot uiting in de landbouw (van 11.719 tot 8479), in het haven- en transport bedrijf (van 1742 tot 1062) en in de groep losse ongeschoolde arbei ders (van 9507 tot 8751). Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3852 tot 3596. De vraag naar vrouwelijk personeel nam van 19138 af tot 18914. ENGELAND VRAAGT NAAR DE ATOOMBOMGEHEIM EN NEW YÓRK, 19 Juni (Reuter) Volgens het New Yorkse blad „Daily News" is Engeland eren ac tie begonnen om de laatste atoom bomgeheimen der V.S. In handen te krijgen. Volgens een bericht van het blad uit Washington is Engeland zeer ontevreden over het met- vernemen van nieuwe atoomge heimen. Engeland zou overtuigd zijn, dat de V.S. haar overeen komst met Engeland naar de let ter en de geest schenden door haar geheimen niet bekend te ma ken. Volgens een „onkreukbare zegsman", aldus het blad, is deze kwestie grondig ter sprake ge bracht bij de drie maanden gele den door Attlee en Churchill ge houden geheime besprekingen over de defensie. HONGARIJE ZEGT HANDELS VERDRAG MET TITO OP BOEDAPEST, 18 Juni (Reuter). Hongarije heeft Zaterdag het voor de duur van vijf jaren in Juli 1947 gesloten handelsverdrag met Joe- go-Slavië opgezegd. Hongarije be schuldigt Joego-Slavië in een nota van herhaalde inbreuken op de overeenkomst „met het doel de Hongaarse economie te saboteren Joego-Slavië zou goederen, die reeds in '47 en '48 geleverd had den moeten worden, achtergehou den en gedurende verscheidene maanden geen ijzererts meer naar Hongarije uitgevoerd hebben. Het optreden van Joego-Slavië, aldus de Hongaarse nota, bewijst dat dit land „niet in staat of'niet verlan gend is een geleide economie te voeren en slechts zijn economischs banden^ met de imperialistische mogendheden wenst te verstevi gen en niet die met de volksdemo cratieën". HULDIGING RECTOR P. J. MAAS Gisteren is het zilveren priester jubileum van de algemeen advi seur in het organisatieleven der Rotterdamse katholieke beweging, rector P. J. Maas, massaal gevierd. Eerst droeg de jubilaris in de dekenale kerk aan de Westzeedijk een plechtige H. Mis van dank baarheid op. In de blauwe zaal van het Beursgebouw was 's middags een bijeenkomst, waar verscheidene sprekers, ook van andere richtin gen, het woord voerden. De katholieke jeugd hield op het Spartaterrein een gymnastiek- demonstratie. AMERIKAANSE SPIONNAGE IN MANDSJOERIJE SAN FRANCISCO, 19 Juni (Reuter). Volgens een te San Francisco opgevangen bericht van de communistische radio te Pei- ping is in Mandsjoerije een „grote Amerikaanse spionnagebende" ge leid door het Amerikaanse consu laat te Moekden, ontmaskerd. Volgens dit radiobericht werd de spionnagebende kort na de overgave van Japan opgericht en zette zij haar werkzaamheden na het innemen van Mandsjoerije door de communisten in October ondergronds voort. Drie personen, de „voornaamste spionnage-agen- ten", zijn gearresteerd en een heeft bekend, aldus het bericht. De jaarlijkse Ascot races vormen in Engeland het hoogtepunt op paardensport en modegebied. Hier is het waar de Londense society critiseert en becritiseerd wordt. Deze critiek valt niet altijd even gunstig uit en uiteraard zijn het de dames, die het vlugst geneigd zijn een hoed of japon van een harer vriendinnen af te keu ren. Vaak waar de heren, die de races bezoeken, een goedkeurend gemompel la ten horen, ontlokt hetzelfde japonnetje of hoedje aan de dames de bitse opmerking: „Hoe kan iemand met zo iets lopen". ïn vele gevallen hadden de dames gelijk. De hoeden en toiletten, die te Ascot werden gedragen, waren stuk voor stuk uitermate kostbaar, maar vaak tevens p erg lelijk. Zeer, voordelig viel de critiek uit voor het meisje, dat in een eenvoudig japon netje van witte zijde met fijn wit kant gegarneerd, verscheen (links boven). Zij droeg er een wit crêpe hoed je bij en witte handschoenen die tot ongeveer de elleboog reikten. De draagster van het grijs met zwart gestreep te toilet (midden boven) kon cok de toets der critiek doorstaan. De japon werd over het algemeen milder beoordeeld dan de grote stro-hoed, die met tule was overspannen. Het hoedje rechts boven was een succes, doordat het geheel bij de races was aangepast. Im mers de grote veer bracht de vraag, die in vele harten brandde: „Welk paard wint de race?", tot uitdrukking. Heel wat minder goed kwam de exotische hoed links on der er af. Evenals het tasje was de hoed gegarneerd met een enorme tros fruit. Ook het toi let midden onder werd niet alge meen bewonderd. Hoewel de a-symetrische halslijn tot de laat ste snufjes behoort, houden de meeste vrouwen zich liever bij de symetrische halslijn, die toch ook tal van variaties biedt. Dan was er te Ascot nog iets te zien, dat de heien in extase bracht, maar wat de dames een gevoel van afgrijzen bezorgde. Het was de doorzichtige tas (rechts onder), Voor de heren vormde dit een waarlijk genot, dat gelijk stond aan de ontsluiering van een ge heim: want welke vrouw staat toe dat er een blik in haar tasje wordt geworpen? Fractisch geen één. Immers de tas is het enige, waar de vrouw ongestoord haar kleine geheimpjes (o.m. op het gebied van make-up) kan bewaren. En dat laat zij zich vast nooit af-1 nemen! I WEERSVERWACHTiNG medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Tijdelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke (ot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. INFORMELE OVEREENKOMST BEREIKT TE BATAVIA? BATAVIA, 20 Juni (Aneta). De republikeinse delegatie is on der leiding van Moh Rum heden morgen voor een eendaags be zoek naar Bangka vertrokken, nadat gedurende het weekeinde informele besprekingen waren gehouden met dc Nederlandse delegatie. Naar verluidt, zou voor de punten, welke nog in bespre king waren, thans een informele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tijd en voorwaarden voor de rondetafelconferentie, MR. VAN MAARSEVEEN TE BATAVIA BATAVIA, 20 Juni (Aneta) Mr. J. H. van Maarsevcen, de waarnemende minister van Over zeese Gebiedsdelen, is Maandag morgen op het vliegveld Kemajo- ran geland. Het laatste traject werd de constellation geëscor teerd door vier jagers. In een kort vraaggesprek met de pers verklaarde de minister, dat hij denkt ongeveer 10 dagen in Indo nesië te blijven. De minister zal waarschijnlijk geen andere plaatsen dan Batavia bezoeken. Met betrekking tot de restauratie van bet Republikeinse bestuur te Djogja acht minister van Maarse- veen het noodzakelijk dat, alvorens deze plaats heeft, de overeenkomst betreffende het staken van het vu ren tot stand komt, De overeen komst dient te zijn uitgevoerd, al vorens te s'-Gravenhage de Ronde- Tafel-conferentie aanvangt. „We kunnen niet. schieten en praten te gelijkertijd", aldus de minister. Er bestaat kans, dat Mr. van Maarseveen te Batavia besprekingen zal voeren met betrekking tot de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De kwes tie van de vertegenwoordiging der minderheden op de Ronde Tafel conferentie wordt behandeld in de preliminaire besprekingen, die thans te Batavia gaande zijn. De zaak wordt dan ook behandeld door de Nederlandse delegatje. Op de vraag of kan worden ver wacht. dat de minister Republikein se autoriteiten zal ontmoeten, ant woordde mr. van Maarseveen, dat deze mogelijkheid niet is uitgeslo ten. RESOLUTIES VAN SUMATRA AFGEWEZEN BATAVIA, 20 Juni (Aneta), In haar vergadering van Maan dagochtend heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg een door elf ieden ingediende motie aangeno men, waarin o.a. werd besloten: de vierde resolutie van de tweede conferentie van Surpatra, welke in het bijzonder tot de B.F.O. was gericht, te verwerpen en geen goedkeuring te hechten aan de bezwaren, uitgedrukt in de andere resoluties der tweede ponferentie voor Sumatra met betrekking tot het accoord van Royen-Rum. R.K. LYCEUM ALKMAAR Eindexamens Gymnasium Aan het R.K, Lyceum „St. Pe trus Canisius" te Alkmaar slaag den voor het eindexamen Gymna sium A de dames C. Bots, J. Buren en A. Huijbers, allen te Alkmaar; de heren G. Krom, Limmen; M. Leygraaf, Gastricum; J. Lut, Alk maar en N van Zeist, Heiloo: één afgewezen. Voor Gymnasium B slaagden de dames A. Torken, Heiloo en N. Wiering, Zwaag; en de heren J Bommer, Egmond Binnen: F. v. Hesteren, Warmenhuizen: Ch. de Roy van Zuydewijn, Wormer- veer; J. Sengers, Heiloo en P. Sinnige, Scbagen; 2 afgewezen. Bevroren maaltijden der K.L.M. naar Engeland Hedenochtend om 8 uur is een begin gemaakt met een serie vrachtvluchten tussen Amsterdam en Londen, die een zeer bijzonder karakter zullen hebben. Met een speciale vracht-Skymaster van de K.L.M. werd ruim 7 ton diepge vroren maaltijden, vervaardigd door een Nederlandse diepvries- fabrieh uit de omgeving van Am sterdam, naar Londen vervoerd. In de speciale vracht-Skymaster is een installatie aangebracht, waar door het vrachtruim gedurende dc vlucht op de gewenste tempera tuur gehouden kan worden. Post voor de overzeese gebiedsdelen De opvarenden van de volgende schepen kunnen post uitgereikt krijgen mits deze uiterlijk op de hieronder aangegeven data ter post zijn bezorgd: ss „Groote Beer" (naar Indone sië) uiterlijk posten 20 Juni a.s. uiterlijk post,. -0 Juni a.s. ms „Delft" (naar Ned. Antillen) uiterlijk posten 29 Juni- ms „Schie" (naar Suriname) uiterlijk posten 29 Juni. Het ms „Bonaires" zal 24 Juni niet naar Suriname afvaren. Aan de opvarenden van het troepentransportschip „Kata In- ten',' op weg van Indonesië naar Rotterdam kan te Port Said post uitgereikt worden, mits deze uiter lijk op 26 Juni op de bus wordt gedaan. Kind verdronken Zaterdag is het lijkje van de vierjarige Harmen Kleuve uit het Oostelijk Marktkanaal opgehaald. Het jongetje was spelende te wa ter geraakt en verdronken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5