Mater Amabilis-werk breidt zich snel uit Pensioenfonds voor de Landbouw Jeugd van Nederland DETECTIVE Dinsdag 21 Juni 1949 PAG. 3 In September o.m. scholen in Groningen en Leeuwarden RADIO Uitkering ook aan weduwen wezen en invaliden Oprichting K. van K. Nederland-lsraëi De Wimbledon- kampioenschappen begonnen Congres van Ned. Bouwarbeidersbond Aantrekkelijke expositie wordt voorbereid tijfel, mm *11 Verkiezingsuitslagen van gisteren xvm. i. UTRECHT. De Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd (K.A. V.J.) die in ons land leiding geeft aan het Katholiek vrouwelijk jeugdwerk, heeft enkele jaren te rug poolshoogte genomen van de methode van de Mater Amabilis- scholen in het Zuiden. Zij trad in contact met mejuffrouw Schou wenaars de geestelijke moeder van deze scholen in Vlaanderen en het resultaat was dat ook boven de Moerdijk, in Utrecht, Hilversum, Arnhem, Leiden, Rotterdam en Borne vrij spoedig Mater Amabilis-scholen verrezen. Deze Mater Amabilisschool is een instituut, dat meisjes boven de 17 jaar een vrouwelijke vorming voor het leven wil geven middels theoretische en practische lessei? beiden volledig aangepast aan de psyche van het meisje in deze ja ren. De opvoedkundeles is daarbij wel de belangrijkste, want hier krijgt het meisje niet alleen op voedkundige kennis voor haar la tere taak als moeder maar tege lijk wordt ook zij zelf daardoor ver der gevormd. „Hoe voedt ik later mijn kinderen op?" zal ze immers met waarden en waarheden in aan raking komen, die op dat ogenblik minstens zo belangrijk zijn voor haar eigen persoon. Deze opvoed kunde lessen omvatten ook een vragenuur, waarop allerlei proble men besproken kunnen worden, ook het levensgeheim. Op deze manier wil men proberen, de vragen waar voor de vrouwelijke jeugd in deze jaren komt te staan, te helpen op lossen. Daarnaast neemt gods dienstleer een belangrijke plaats in. Verder spreekt er een verpleegster over ziekenverpleging, een lerares over woninginrichting en huiselijke sfeer en ook de zang het kin derlied en de volksliedjes -wordt niet vergeten. Lichamelijke ontwik keling, gezondheidsleer, kinderver zorging, practische naai- en kook lessen voltooien het programma. Bij al deze lessen, die samen een har monisch geheel vormen, valt de na druk sterker op de karaktervor ming dan op de technische huis houdelijke scholing hoe goed deze ook verzorgd is. De ontspanning bestrijkt tenslotte nog een speciaal gebied. Dit programma wijkt aanzienlijk af van een schoolse lesrooster en het is dan ook de bedoeling hier mee het meisje de zo nodige aan vulling van haar typisch vrouwe lijke vorming te geven. Ook voor haar, die in dit opzicht het meest verwaarloosd zijn en het moeilijkst bereikt worden, bestaat de moge lijkheid om deze aanvullende opvoe ding te genieten. Alweer naar het Zuidelijk voorbeeld zijn en worden in het centrum en Noorden van ons land Mater Amabilisscholen voor fabrieksmeisjes opgericht, die zeer succesvol zijn. De meisjes vol gen de lessen maar al te graag en het bewijs dat zij plotseling in een heel andere sfeer en stemming zijn, levert wel het feit, dat zij in haar Zondagse jurk verschijnen. Ze krijgen voor het volgen van de school gedurende een jaar weke lijks een middag vrij met behoud van loon. In volgende jaren geeft da werkgever dan weer andere fa brieksmeisjes te gelegenheid naar de school te komen. PROGRAMMA WOENSDAG 22 JUNI HILVERSUM n, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Te Deum Laudamus; 7,45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Och tendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Gramofoónmuziek; 9.35 Sym- phonisch morgenconcert; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 HiliJebrand-miniaturen (III), 12.00 Gramofoonmuziek, 12,30 Me dedelingen land- en tuinbouw, 12.33 Trio Fantasia. 13.00 Nieuwsberich ten, 13.15 Orgelconcert, 14.00 Zen- dinsgdag op Sandwijck, 15.00 Franse volksliederen, 15.30 Cello en piano, 16.00 Voor onze jeugdige postzegel verzamelaar, 16.15 Voor onze meis jes en jongens, 17.30 Volksmelodieën, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 On ze Nederlandse koren en korpsen, 18.30 Ensemble Lachman, 19.00 Nieuwsberichten,19.15 Regerings uitzending, 19.30 Het actueel geluid. 19.45 Vacantie-voorpret, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 Programma pro loog, 20.15 Uitslagen gemeenteraads verkiezingen, 22.45 Avondoverden king, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Uitslagen gemeenteraadsverkiezin gen, 23,57 Sluiting. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 8.00 Nieuws- en weerbe richten, 8,15 Orgelspel, 8,50 Voor de huisvrouw, 9.00 Parijs Concervato- rium-orkest. VPRO: 10.00 Moeder cn Kind. 10.05 Morgenwijding, VARA 10,20 Onze keuken, 10.35 Ëen half uur voor de vrouw. 11,00 Gramo foonmuziek, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Piano-duo, 13,00 Nieuwsberichten, 13.15 Kalender, 13.20 Dolf v. d. Lin den en zijn Metropole'-orkest, 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Omroep- kamerorkest, 15,00 Onze uitzending voor de zieken, 1530 De Roodborst jes, 15.50 Waar zwerven wij?, 16.00 Het orkest van de week, 16.15 Voor de kleuters, 16.30 Vragen staat vrij, 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jonger,!, 17.15 Malando en zijn tango-orkest. 17.40 Jan Corduwener. 18.00 Nieuwsberichten, 18.15 Varia, 18.20 Gramofoonmuziek, 48.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Espe ranto en de blinden, 19.15 Silvestri- kwartet. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Weekkroniek, 19.45 Van alle dag. VARA: 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 Verkiezingsuitslagen, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Ver kiezingsuitslagen. In September zal ook in Utrecht een school voor fabrieks meisjes geopend worden en waarschijnlijk zullen in dezelfde maand Mater Amabilisscholen in Groningen en Leeuwarden vol gen. Zoals directeur Groothuis en mejuffrouw Vendrik, resp. natio naal directeur en nationaal voor- zister van de K.A.V.J. ons voorts onthulden, koestert men boven dien plannen om een „voorzorg" en een „nazorg" aan de Mater Amabilisscholen te verbinden. Zodoende zou dus de jeugd van 1416 jaar reeds enige vorming ontvangen, en zouden meisjes, die de Mater Amabilisschool hebben afgelopen, nog speciale avonden en cursussen kunnen blijven vol gen. Het werk van de Mater Amabi lisscholen is dus groeiende en daar mede de belangstelling van allen die zich in den lande met Katholiek Jeugdwerk bezig houden. De aan vragen om Mater Amabilisscholen te mogen openen, volgen elkaar in vliegensvlug tempo op. Dit is ver heugend maar ook in zekere zin verontrustend. Want men dient er de ontwikkeling van het werk niet mee, thans overal tegelijk te willen gaan starten. De methode van deze school vraagt grote zorg voor zij in toepassing is te brengen. Zij is ook eigenlijk geen school in de gang bare zin van het woord, maar een tussenvorm tussen school en jeugd beweging, waarbij een eigen sfeer, een eigen klimaat hoort. De leer krachten moeten hierop voorbereid worden en daarvoor zullen ontwik kelingscentra worden gevormd. Een voldoende aantal geschikte leer krachten en een definitieve vorm van het werk, zullen dan uiteinde lijk de degelijke basis zijn voor ver dere uitbouw. Om dit te bereiken heeft het Nederlands Episcopaat opdracht gegeven een Centraal Instituut in het leven te roepen, dat de verzorging van de Mater Amabi- ïisscholen voor ons land op zich neemt. Dit is inmiddels geschied. Het instituut, dat ondergeschikt is aan de K.A.V.J. bestaat uit een commissie van advies en een werkcomité. In de advies com missie zijn psychologen, een mo- raai-theoloog, 'n maatschappelijk werkster, een jeugdleidster en een deskundige op het gebied van het nijverheidsonderwijs werk zaam. In het werkcomité hebben de Diocesane leidsters van de scholen in verschillende plaatsen zitting, tesamen met mejuffrouw M. de Poorter, in wier handen de nationale leiding der Mater Amabilisscholen is gelegd. Aangevoerd door het slagschip „Missouri",-aan boord waarvan in 1945 in de Baai van Tokio de capitulatie van Japan werd getekend, is een Amerikaans vlooteskader, bestaande uit tien oorlogsbodems, dat met een groot aantal adelborsten een oefen- reis maakt, te Spithead gearriveerd voor een achtdaags bezoek aan Portsmouth. Het is het eerste bezoek, dat de „Missouri" aan Engeland brengt. Adelborsten, gereed om aan wal te gaan, na de aankomst te Spithead, verkeren blijkbaar in de beste stemming in 't vooruitzicht, te gaan passagieren. Zoals bekend is de wet van 17 Maart 1949, die de mogelijkheid van verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds inhoudt, op vëirzoek van de Stichting voor de Landbouw thans voor de eerste maai toegepast op arbeiders, werk zaam in de land- en tuinbouw. De directeur van bet bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw, de heer J. C. Schroder, heeft in een vraaggesprek, dat gisterenavond in het landbouwkwartier werd uitge zonden, het een en ander verteld over deze pensioenregeling voor de landbouw.Het voornaamste doel van de regeling, aldus de heer Schroder, is een ouderdomspensioen op 65-jarige leeftijd, dat na ten minste 40 jaar premiebetaling f12.per week zal bedragen. Voor arbeiders, die de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, en dus geen 40 premiejaren kunnen hebben, is een overgangsbepaling in het leven geroepen. De oudsten, dus zij die de 65-jarige leeftijd al dicht zijn ge naderd, ontvangen een uitkering van f6.per week. De jongeren ontvangen meer naarmate zij nu nog verder van het 65e jaar af zijn. Ook aan degenen, die door inva liditeit geheel of gedeeltelijk onge schikt zijn om te werken, wordt een pensioen verstrekt, dat twee derde zal bedragen van het ouder domspensioen, waarop zij recht zouden hebben gekregen als zij toe Maandagochtend is in de grote vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland in het Beursgebouw te Amsterdam opgericht de Kamer van Koophandel NederlandIsraël. De burgemeester der hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly, richtte woorden van welkom tot de vertegenwoordi ger van het Jewish Agency en de vertegenwoordigers van verschillen de departementen. De burgemeester merkte op, dat de betekenis van de nieuwe Kamer, zeer groot kan wor den geacht. Zij stelt zich ten doel de bevordering van de commerciële- en culturele betrekkingen tussen beide landen. Het voorloopig be stuur is als volgt samengesteld: mr. N. E. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Hollandsche Bank-Unie, voorzitter, mr. J. Nolen, vice-voor- zitter, mr. M. H. de Jong, direc teur Scheepvaartvereniging Noord, penningmeester, en de heer Chs. Nijveen, lid. Het ligt in de bedoe ling een tweede vice-voorzitter uit Rotterdamse kringen aan te zoeken. aan hun 65e jaar onafgebroken hun premie hadden kunnen betalen. Het bedrijfspensioenfonds verstrekt verder aan de weduwen van hen, die bij hun overlijden in landbouw- dienst waren, een direct ingaand pensioen van f5.— per week," dat eindigt bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Sterft de vader dan ontvangen de kinderen tot hun 17e jaar f 1T— per week; voor wezen bedraagt de uitkering f2.per week. LAWNTENNIS Maandag namen de wedstrijden om de Wimbledon-kampioenschap- pen te Londen een aanvang. Drom men mensen stonden reeds uren- van te voren te wachten op de ope ning der loketten. Een menigte van bijna 20.000 een record in de his torie van de kampioenschappen woonde de eerste heren-enkelspelen bij, die op de 15 grasbanen verwerkt werden. De belangrijkste uitslagen zijn: Parker (V. St.) slaat Weiss (Argent.) 60, 61, 62, Bromwich (Austr.) slaat Moardle (Ierl.) 61, 61, 60, Puncec (Egypte) slaat Choy (China) 6—4. 6—2, 6—0, Fal- kenburg (V. St.) slaat Mitic (Joego slavië) 62, 26, 86, 64, R. Del- bello (Italië) slaat Sale (Finl.) 63, 6—4, At-6, 6—1. Ampon (Phil.) sl. Mansell (Gr.-Br.) 6—0, 6—2, 6—2, van Swol (Nederland) slaat Wal ton (Gr. Brit.) 4—6, 7—5, 6—1, 6—3. Gonzales (V. St.) slaat Brichant (Belg.) 63, 62, .63, Beernink (Nederland) slaat Engeland (Gr.- Br.) 0—6, 7—5, 4—6. 7—5, 6—0, Schroeder (V. St.) slaat Mulloy (V, St.) 3—6, 9—11, 6—1, 6—0, 7—5, Worthington (Austr.) slaat van Mee geren (Ned.) 6—0, 6—1, 8—6, Bal- biers (Chili) slaat Redl (Oosten rijk) 64, 63, 57, 64, Mottram (Gb.) slaat Taverne (Chili) 61, 61, 61, Sturgess (Za.) slaat Spychala (Polen) 60, 62, 63. Fannin (Za.) slaat Cochell (V. S.) 5—7, 7—5, 6—4. 9—7. Dodelijke val van een fiets ZWOLLE. De 23-jarige mej. A. van Dam uit Zwolle, met haar fiets in de Goudsbloemstraat rijdend, keek nabij de Verenigingsstraat ge komen even achterom en botste te gen een trottoirband. Zij kwam te vallen en liep schijnbaar lichte ver wondingen op, waaronder schaaf wonden en een neusbloeding. Wel dra liet de toestand zich zo ernstig aanzien, dat zij naar een ziekenhuis werd overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Op het congres van de Nederland se Bouwarbeidersbond te Arnhem, heeft de bondsvoorzitter, de heer G. Klein, een rede gehouden. Hierin noemde hij met voldoening de in stelling van een risico-fonds voor de arbeiders en de vorderingen wel ke zijn gemaakt om te komen tot een landelijke tariefregeling voor de volkswoningbouw en de monta- gebouw. Bezwaarlijk achtte hij het teveel aan ambtenarij, een gebrek aan deskundigheid en inzicht in de bijzondere verhoudingen. In de periode van 1 Juni 1945 tot 30 Juni 1948 werden in totaal 16.676 leden uit de organisaties van de Bedrijfsunie overgeschreven naar vakbonden in andere bedrijven. Ge durende diezelfde periode kwamen uit andere organisaties 5.985 arbei ders naar de bouwarbeidersbonden over. De heer Klein noemde verschil lende bezwaren van de loonpolitiek t.a.v. het bouwbedrijf, die niet slechts het college van Rijksbemid delaars gelden, doch ook de Stich ting van de Arbeid en andere orga^ nen die met de uitvoering van de loonpolitie hebben te maken. RADEN ABDULRACHMAN TOT NEGEN MAANDEN VEROORDEELD SOERABAJA, 18 Juni (Aneta) De zeekrijgsraad veroordeelde Lt. ter zee tweede klasse. Raden Abdul- rachman Atmosudirdjo tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek, ont slag uit de militaire dienst en ont zegging om bij de gewapende macht te dienen. Raden Abdulrachman Atmosu dirdjo heeft tijdens de oorlog in Australië vertoefd. Geleidelijk kwam hij onder in vloed van de republikeinse denk beelden en demobiliseerde op aan raden en met goedvinden van de Nederlandse autoriteiten, waarbij hij op zijn erewoord beloofde zich te zullen onthouden van anti-Neder landse activiteit. Hij werkte enige tijd bij de regeringsvoorlichtings dienst en kwam daarna bij het re publikeinse ministerie van buiten landse zaken. De marine zag dit als woordbreuk en riep hem op tot wer kelijke dienst. Abdulrachman was echter o.m. kolonel van de t.n.i., chef van de inlichtingendienst en voorzitter van de reorganisatiecom missie van de republikeinse zee macht. Na zijn arrestatie ontsnapte hij in September '48 en vertrok met. Sjafruddin en diens aanhang door heel het land, totdat hij bij het uit eenslaan van een groep communis ten door de t.n.i. te Solo werd ge ïnterneerd. Na de politionele actie begaf hij zich naar Djogja, waar hij zich meldde. ONAFHANKELIJKE LABOUR- FRACTIE LONDEN, 20 Juni (Reuter). Vier uit de Labour-partij gestoten leden van het Britse Lagerhuis hebben de vorming van een nieu we fractie medegedeeld, de „nieu we onafhankelijke Labour-frac- tie". De in 1940 uitgestoten Pritt is voorzitter, de anderen zijn Platts- Mills, Zilliacus en Solley. De frac tie verklaart een socialistische po litiek te zullen volgen, hierbij de Labourpartij in grote trekken steunend, doch zich te zullen ver zetten in gevallen dat „de Labour partij afwijkt van de socialistische politiek en bij samenwerking met de conservatieven". Aankoopmachtigingen van de E.C.A. WASHINGTON, 20 Juni. (ANP- Aneta). De Economie Coopera tion Administration maakt be kend, dat zij in de periode van 10 tot en met 17 Juni aankoopmach tigingen tot een totaalbedrag van 69.276.000 dollar heeft verstrekt. Het totaalbedrag der aan Neder land verstrekte aankoopmachti gingen steeg in deze periode met 3.881.000 dollar tot 471.987.000 dol lar. Het totaalbedrag der aan In donesië verstrekte aankoopmachti gingen bleef onveranderd 61.741.000 dollar. EEN LUCHTRACE IN 1956? Een woordvoerder van de Austra lische luchtmacht deelde mede dat bij het Departement van Luchtvaart een voorstel in behandeling is om ter gelegenheid van de Olympische Spelen in 1956 te Melbourne een luchtrace te organiseren met Mel bourne als eindpunt. Elk deelnemend vliegtuig zou te Athene een Olym pische fakkel aan boord nemen, ei) de eerst aankomende te Melbourne zou winnaar zijn. De woordvoerder deelde mede, dat de minister van Luchtvaart Drake, het voorstel, indien hij oordeelt dat het praktisch uitvoerbaar is, zal overleggen aan het Australische Olympische Comité. AMSTERDAM. t Over twee maanden, om precies te zijn, op 19 Augustus, opent de grote tentoonstelling „Jeugd van Neder land" in het R.A.I.-gebouw haar poorten. Dr. G. G. J. Mettrop, voorzitter van het tentoonstellingsbestuur heeft ons over de stand van zaken enkele inlichtingen verstrekt en dat was stellig van groot belang. Want wat in Amsterdam een maand lang te zien zal zijn is de vrucht van een langdurig voorbereide samen werking tussen de vele tientallen organisaties die in Nederland iets met de jeugd te maken hebben èn een aantal bekende kunstenaars, die met inzet van al hun vernuft en fantasie in allerlei ateliers en werkplaatsen al op hoogspanning werken aan de voltooiing van het uniek project, dat het laatste werk was van de onlangs overleden architect Paul Bromberg. Het doel van de tentoonstelling is kort en goed, het volk van Neder land in grote opmaak het opzien barende feit onder ogen te brengen, dat de jeugd van Nederland, in ruime zin genomen en allen om vattend tot cn met de leeftijd van 22 jaar, niet minder dan 45% van ons totale bevolkingscijfer uit maakt. Nederland heeft zóveel kin deren van 5 tot 14 jaar oud, dat die gezamenlijk precies de stad Am sterdam met haar rond 900.000 zie len' zouden kunnen bevolken. Men zou wel mogen vaststellen: welke magistraat die het over de burgers van zijn gemeente heeft, realiseert zich (en wie onder zijn toehoorders?) dat die burgers voor bijna de helft kinderen en jongeren zijn? Het is de taak van die andere helft de Nederlandse jeugdzorg voorbeeldig te maken: het zijn in derdaad de toekomst en de hoop van het land die daartoe nopen, nog afgezien van wat reeds volgens Gods plan taak en plicht van de ouders zijn. Het gezin zal ook op deze tentoonstelling op de voor grond worden gesteld als de eerste en meest essentiele kern van wat jeugdzorg vraagt en te bieden heeft. En al het ontzaglijke werk dat verder in Nederland voor de jeugd wordt verricht, het veelzijdig geheel van onderwijs en opvoeding buiten schoolverband, van kinder- hygiëne en kinderbescherming, van praenatale zorg tot en met veilig verkeer, van speelgoed en kinder boeken via poppenkast, lekenspel en film tot en met onderwijsver nieuwing en opvoeding tot kunst genot, speeltuinen zo goed als ver kennerskampen en jeugdherbergen, figuurzagen niet minder dan „denk er aan dat je niet alleen je handen en je gezicht wast", ambachtsscho len en vacantiespreiding: dat alles staat rond het gezin, en dit een hulpe, tentoongesteld. Onze opsom ming hier is een typisch voorbeeld van kris-kras kruimel pikken op het grote terrein dat de tentoon stelling bestrijkt: die expositie zel ve zal dit alles geven in originele, boeiende en overzichtelijke vorm, soort bij soort en van alles slechts het belangrijkste, zodat het moge lijk blijft een overzicht te houden en men niet geestelijk bedolven raakt onder de cijfers en de acties en de vele, vele activiteiten. We hebben bereids de maquette van „Jeugd van Nederland" gezien en het leek in die kleinste proporties al levendig, fris, ruim. met een overvloed aan „levende" tentoon- stellingshave w.o. een compleet kindercircus waarvoor in Amster- Eggs wï&jfim'. Het in 1200 gebouwde kerkje te Velp, dat bekend staat onder de naam „Oude Jan", werd tij dens de oorlög bijna geheel verwoest. Thans is men bezig het kerkje, dat aan de Herv. Gemeente behoort, te herstel len. Omdat het zo klein is, zal men het na de restauratie al leen voor bijzondere gebeurte* nissen, zoals trouwplechtighe den, gebruiken. dam nu al gerepeteerd wordt dat het een lieve lust is, o.m. met een paard dat op kan tellen. Het behoeft weinig betoog dat deze tentoonstelling van belang is voor het gehele Nederlandse volk, dat door groepsbezoeken en specia le dagen overvloedig in de gelegen heid zal worden gesteld een en ander in ogenschouw te nemeifa En men verwacht ze in Amsteïpam dan ook bij drommen: meerge noemde magistraten en onderwij zers, jeugdleiders en schoolartsen, alle soort van kinderen van 8 tot 80 jaar en vooral vele, vele ouders, die in lange reeksen informatie stands alles nog eens haarfijn zul len kunnen horen uitduiden als zij dat wensen. Het wordt een beste expositie. Het is de moeite 'waard, er nu de reisplannen al voor klaar te maken. Rantsoenwaarde paardeworst Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat sinds 17 Juni ook snijworst, boterhamworst en kook- worst verkrijgbaar zijn waarin overwegend paardenvlees is ver werkt. De hoeveelheid van deze artikelen welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen bedraagt: 150 gram paarde-snijworst of 300 gram paarde-boterhamworst of kookworst. OPGESLOTEN KINDEREN STICHTTEN BRAND Een schoenmaker in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam, vader van twee lastige zoons, had Zater dagmiddag ten einde raad, de kin deren in een berghok opgesloten, in de hoop, dat zij in deze donkere ruimte wel tot inkeer zouden ko men. Zelf was hij met zijn vrouw en dochtertje naar Zandvoort ge gaan. Maandagmorgen schenen de jongens lang genoeg naar hun zin straf te hebben gehad. Zij wisten niet béter te doen dan brand te stichten. Gelukkig konden zij zelf door een luik ontsnappen en was de brandweer in staat met een paar emmers water het vuur te blussen. De kinderpolitie heeft zich over het tweetal ontfermd. ONDERZOEK NAAR DE BRAND IN DE POSTZAK WORDT VOORTGEZET Het onderzoek naar de explosie in een postzak op het station te Amersfoort, Zaterdagmiddag ,i.l„ is thans in handen van de PTT-re- cherche. Deze deelde ons over de stand van het onderzoek mede, dat in ieder geval vaststaat dat van misdrijf geen sprake is. Bovendien staat vast dat de brand, die in de postzak ontstond, geen waarde-zen- dingen verloren heeft doen gaan„ Het onderzoek naar de oorzaak van de brand in de postzak wordt op het ogenblik gevoerd door dr. W. Froentjes van het natuurkundig wetenschappelijk laboratorium voor gerechterlijk onderzoek van het De partement van Justitie te Den Haag. Het vermoeden bestaat dat een of ander zuur zich in de postzak be vond, dat met een andere stof die zich in een ander pakket bevond een brandbare verbinding heeft aan gegaan. OPEN BRIEF AAN MINISTER RAAD VAN VOORMALIG P.R.A.-PERSONEEL De Bond van personeel van de politieke recherche-afdelingen in Nederland heeft zich in een open brief tot de ministerraad gericht. In deze brief verzoekt de bond de medewerking van de ministerraad voor een spoedige afdoening van de z.i. urgent geworden kwestie, de belangen van 't voormalige P.R.A. personeel betreffende. De bond dringt er op aan, dat de ministeriële beloften en toezeggin gen eindelijk in practijk zullen worden gebracht, daar de bemidde lingscommissie zich anders ge noodzaakt ziet, haar taak neer te leggen. De financiën dwingen haar hiertoe, tegen haar verantwoorde lijkheidsbesef in. In drie gemeenten boven de 20.000 inwoners, werden gisteren gemeen teraadsverkiezingen gehouden. Ze vormden een getrouwe herhaling van de resultaten die vorige week werden genoteerd. DEVENTER. PvdA. 8868 (8081) 11 (10), CPN 4385 (5954) 5 (8), KVP 4621 (4074) 5 (5), CH 1383 (2219 samen met AR) 1 (1), AR 1241 1 (1), WD 3427 (2118) 4 (2). EMMEN PvdA. 6875 (5467) 9 (8), WD 2789 (3108) 4 (5), KVP 4031 (3583) 5 (5), AR 3726 (3032) 5 (4), CPN 2171 (2576) 3 (4), CH 3580 (2788) 5 (4), Overige partijen (1071) (1). ONSTWEDDE. PvdA. 2424 (2476) 5 (6), KVP 1247 (1120) 2 (2), CH 2707 (1952) 5 (4), CPN 989 (1130) 2 (2), AR 2107 (200!) 4 (47. WD 553 (335) 1 PC.Gr. 553 (335) (1). LEERKRACHTEN IN COMMUNITEIT Het toe te kennen bedrag als schadevergoeding aan de in com muniteit levende leerkrachten we gens in de bezettingstijd onthou den bezoldiging, zal over 1949 suppletoir worden aangevraagd. Het desbetreffend wetsontwerp kan spoedig worden tegemoet ge zien. Aldus de minister van O. K. en W. in zijn Mem. v. Antwoord aan de Eerste Kamer. Demonstratie van intellectuelen te Berlijn BERLIJN, 20 Juni (Reuter). Duitse politie heeft een menigte intellectuelen verspreid, die het West-Berlijnse stadhuis waren binnengedrongen en „een rede lijke omwisselingskoers" voor hun inkomsten in Oostmarken eisten. Onder de demonstranten, wier aantal op 600 a 1000 wordt ge schat, bevonden zich artsen, tand artsen, advocaten en schrijvers, die in Oost-Berlijn werken, doch in een van de Westelijke sectoren wonen. Zij slaagden er in het stadhuis enige tijd te „bezetten", alvorens zij verdreven werden. Mevrouw Lovink naar Indonesië Maandagochtend is de echtgenote van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, mevr. C. R. Lovink, per KLM-lijntoestel naar Batavia vertrokken. Schepelingen smokkelden AMSTERDAM, 20 Juni. Zes schepelingen van de Engelse coas ter „Rose Marie", die Zondag in de Amsterdamse haven binnenkwam, zijn in de rietlanden aangehouden, toen zij met een taxi 13.360 sigaret ten en negen flessen jenever, die zij van boord hadden gesmokkeld, naar de stad wilden rijden. Statenloze wordt over de grens gezet Zaterdagavond werd een taxi te Amsterdam gestolen. Vijf minuten later was de taxi weer opgespoord en de dief, die dronken was, opge sloten in het hoofdbureau van pöli- tie. Een nader onderzoek bracht aan het licht; dat deze man een staten loze onderduiker was, die met de diefstal getracht heeft de aandacht op zich te vestigen. Reeds ongeveer een jaar geleden was hij uit Neder land uitgewezen. Enige tijd geleden zag hij echter kans clandestien de grens te passeren en in ons land terug te keren. Pogingen om hier werk of ondersteuning te krijgen, hadden evenwel geen resultaat. Hij hoopte nu door een eenvoudig mis drijf in handen van de reclassering te komen. De man heeft echter een zwaar strafregister. Hij zal Woens dag bij Heerlen over de grens wor den geleid. RUZIE TUSSEN COMPAGNONS De politie van het bureau Stad houderskade te Amsterdam werd Maandagmorgen te hulp geroepen bij een ruzie tussen twee compag nons in de Nieuwe Looiersstraat. Het boterde al geruimen tijd niet tussen de heren en Zaterdag was een van hen, v. d. V. met de kas naar huis gegaan, zodat de ander de lonen niet had kunnen uitbeta len en ook zelf over geen geld kon beschikken. Deze, J. genaamd, wond zich hier Maandagmorgen nogal over op. V. d. V. heeft hem toen gedreigd zijn kantoor uit te slaan, waarop J. een stuk ijzer nam en v. d. V. een klap op het hoofd gaf. De klap kwam vrij hard aan en het slachtoffer moest naar het Wilhel- mina Gasthuis worden overgebracht. Later kon hij echter naar huis te rugkeren. J. werd -gearresteerd, maar na verhoor, losgelaten. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. FEUILLETON a» H vaiwz. tegen wil en dank 59. Hij bel de meneer Kalundby met verzoek, 't personeel in Saltsjöbaden eens nauwkeurig te ondervragen. Dat deed de bankier. En ziehier het re sultaat: twee dienstboden ver klaarden pertinent, 's morgens om half negen te hebben geconstateerd dat juffrouw Karlsson niet in haar kamer was en 't bed onbeslapen. Voorde politie natuurlijk aanleiding de opsporing van de dame te ge lasten." „Zij deed het niet! Zij deed het niet!" hield August ontstuimig vol. Lakoniek antwoordde Svartan .Wellicht was Solange dan degene die bij Lundqvist in de taxi zat. Hij zal zich voor deze speciale gelegen heid in een schone blondine hebben omgetoverd." „Al zat zij honderdmaal bij Lundqvist in de taxi, toch deed zij het niet. Zij deed het 1 niet!" „Uitstekend. Zij deed het niet. Aangezien je een kostelijke toddy versmaadt, zul je misschien zo vriendelijk willen zijn, op te kras sen en mij met mijn overpeinzingen alleen te laten." Söderman strekte de handen uit, het gezicht van physieke pijn ver trokken. „Ik heb me als een lom perd aangesteld", bekende hij op bedrukte toon. „U bent haar enige kans. Breng de zaak voor haar in 't reine, meneer Svartan!"' Anders Svartan kwam overeind en klopte hem bemoedigend op de schouder. „Als zij onschuldig is, zullen jij en ik het bewijzen, beste kerel. Goeden avond. Denk er om, van nu af aan is 't parool: ogen open en mondje toe!" „Epistel voor je, Söderman," zei Lars Folmer met loerende blik, zo dra August in 't „Sint Olof" terug was. ,,'k Ben 'n boon als ik snap, wat' de vrouwen toch wel in je zien!" „Bedoel je, .dat een dame het briefje voor me achterliet?" Folmer knikte. „Een blondine. Zij wachtte een poos vergeefs, schreef toen dit kattebelletje en verzocht me, het jou ter hand te stellen als je kwam. Je moet wer kelijk beter aan je afspraken den ken, amice. Vrouwen nemen het 'n man doorgaans erg kwalijk, wan neer hij haar voor niets laat wach ten." August keerde de" klerk de rug toe en ritste de enveloppe open. Van Marianne Karlsson - zoals hij wel had verwacht! In haar nood klopte zij wederom bij hem aan! Al zou de onderste steen boven ko men hij hielp haar er doorheen! Het briefje bevatte slechts enkele regels: „Beste August Bewijs me 'n dienst en kom zo gauw je kunt naar Bernadottestraat 43. Neem een taxi. Ik heb dringend je raad nodig. M. K." „Ik moet zonder uitstel weg!" zei August opgewonden. Folmer grinnikte. „Heel veel tijd besteed je niet aan t' welzijn van 't „Sint Olaf"! Je bent me de hotel detective wel!" Söderman hoorde het niet ,wat de draaideruen al door. Zijn ge dachten waren bij Marianne Karls son; zjj moest zo spoedig mogelijk Stockholm uit. Een meisje als zij viel te zeer op. Maar wat kon hij doen? Waarheen zou hij met haar gaan? Natuurlijk was in geen vel den of wegen een taxi te bekennen, nu hij een dergelijk vehikel zo hard nodig had. Hij vroeg een politie agent, waar hij de Bernadottestraat kon vinden en vernam, dat zij in een Oostelijke buitenwijk van de stad lag. August liep met stevige passen in de aangegeven richting, onderwijl naar een taxi speurend. Hij hoorde zich bij de naam roepen, sloeg er geen acht op. Enige secon- ,den later gleed vlak vóór hem een auto langs de trottoirband. Nog eer hij stilstond werd een portier open gerukt en de man, die August min der dan iemand ter wereld kon uit staan sprong op straat inspec teur Uppström! „Hedaar!" blafte hij, „ik moet je spreken!" Hij betaalde de chauf feur, terwijl August ongeduldig wachtte. „Ik was op weg naar het „Sint Olaf" en merk dat jij ze daar 't nakijken hebt gegeven. Wie zit jou op de hielen?" „Niemand." „Waarom dan zo'n haast?" „Het zijn jouw zaken niet." „Dan maak ik ze tot de mijne. Van 't eerste ogenblik af heb 'k jou verdacht .broeder. Hoeveel van Lundqvist duiten werden in jouw vestzakje overgeheveld?" ,,'k Snap niet wat je bedoelt." „En of! Jij en dat dametje zijn dikke maatjes. Jullie weten waar Abram de mosterd haalt, 'k Heb nu genoeg smoesjes geslikt. Kort en bondig je geeft me haar adres!" „Is dat tot nader order niet het hoofdbureau van politie? Je leverde haar daar toch af? Zoiets zei je tenminste toen je die visite aan 't „Sint Olaf" afstak." „Zij is in 't hotel terug geweest, nadat de idioten haar op vrije voe ten hadden gesteld, om jou te spre ken. Sta daar niet alsof ik Grieks tegen je praat! Nu, waar hangt ze uit?" „Mij onbekend." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3