r ATHLETIEKWEDSTRIJDEN van de Katholieke scholen Buitengewone Raadsvergadering MEERVOUDIGE KAMER Alle dc st< ALKMAAR EN OMSTREKEN J Afscheid van de heer C. Sieswerda TASSEN oersterk „DE KAMPIOEN" WEERSVERWACHTING Overeenstemming te Batavia De prijzen van de R.I.D.O-loterij zijn bekend! Marktberichten Verklarin Japan do ramp ge PAG. 2 Woensdag 22 juni 1949 ALKMAAR. Begunstigd door mooi weer vonden gisteren de school athletiekwedstrijden plaats, onder auspiciën van de R.K. School Sport Commissie. Het is thans voor de tweede maal. dat deze wedstrijden zijn ge organiseerd en wel met groot succes, dank zij het weer, de jeug dige athleten zelf en niet te ver geten de enthousiaste leidsters en leiders. Buitengewoon aardig was ook dc reidans-demonstratie door 40 meisjes van de meisjesschool uit Heiloo, onder leiding van mej. Tuin. Jammer dat er zo weinig belang stelling van de zijde der ouders be stond! Het bestuur hoopt evenwel, dat zulks m de toekomst beter wordt, want athletiek is van met te onderschatten waarde voor de ka raktervorming en opvoeding van de kinderen. De luidspreker-installatie werkte voortreffelijk, zodat alle wedstrij den een vlot verloop hadden, terwijl de opgewekte muziek aan het ge heel een vrolijke tint gaf. In de morgenuren bevochten de jongens van het Lyceum en de ULO elkaar de zege en 's middags bestre den de leerlingen van de lagere scholen uit Alkmaar en omgeving elkaar vinnig om een van de prach tige bekers voor hun school in de wacht te slepen. De Alkmaarse deelnemers kwa men jammer genoeg verzwakt op het veld, omdat velen op schoolreis waren. De meeste prijzen, bestemd voor de lagere scholen, gingen dan ook de stad uit. Do uitslagen luiden: Afd. A: le prijs (wisselbeker) Ly ceum. Afd. B: le prijs (wisselbeker) St. Joseph Ulo. Afd. C: le prijs (wisselbeker) Laurentiusschool V.gio.; 2e prijs (medaille) Lyceum. Afd. D: le prijs (wisselbeker) R.K. Jongensschool, Heiloo; 2e prijs (medaille) Aloysiusschool; 3e (di ploma) (w.l.u.) Adelbertusschool. Afd. D meisjes: le prijs (wissel beker) R.K. Meisjesschool Egmönd; 2e prijs (medaille) R.K. Meisjes school, Heiloo; 3e prijs (diploma) (w.l.u.), St. Petrusschooi X. Estafette: Afd. A: Lyceum, lau wertak (wissel). Afd. B: Lyceum, lauwertak (wis sel). Afd. C: Laurentiusschool V.G.L.O. lauwertak (wissel). Afd. D jongens: St. Petrusschooi I lauwertak (wissel). Afd. D meisjes: Egmond Binnen, lauwertak (wissel). Na afloop van de wedstrijden HET IS NOC NIET TE LAAT! Katholieke Alkmaarders, als deze krant bij U in de bus komt, is het nog niet te laat om indien ge het nog niet gedaan hebt uw stem uit te brengen op Lijst 1 van de K.V.P. Bedenk dat gij, als gij weg. blijft van de stembus, in de kaart speelt van onze tegen standers. die heus wel als één man zullen opkomen. Bedenk, dat het aan uw stem kan liggen, als wij van avond de 10de zetel halen. Mocht ge thuis of in uw omgeving een zieke, gebrek kige kiezer voor lij^t 1 we ten, wendt u dan spoedig tot het K.V.P.-verkiezingsbureau in 't Gulden Vlies; dan wordt voor vervoer per auto zorg gedragen. DANSAVONDEN VOOR KATHOLIEKEN ALKMAAR. Zondag werd in 't Gulden Vlies de laatste dansavond voor katholieken gehouden, weder, om onder leiding van de heer J. v. Berkum, met muzikale medewer king van de heer W. Ligthart; evenals de vorige avonden, georgani seerd op initiatief van de geza menlijke jeugdstandsorga'nisaties, JG, KJMV, KAJ en LTJ, was de ze laatste dansavond weer een groot succes. Niet alleen was de animo onder de jongeren voor al de dansavonden in dit seizoen zó groot dat velen nog teleurgesteld moesten worden, doch ook de ouders heb ben aan dit- welslagen hun mede werking verleend, door hun kinde ren gaarne naar deze avonden te laren gaan, waar zij in eigen milieu en onder bekwame leiding Zich aan het dansvermaak kunnen overge ven. Aan de heren Van Berkum en Smit brengt het comité, dat deze avonden organiseerde, hartelijk dank voor hun medewerking; ook voor het volgend seizoen staat weer een aantal avonden op het pro gramma. Mutafie St. Dominicusparochie ALKMAAR De W.E. Pater A. Keijser O.P., kapelaan aan de St. Dominicusparochie alhier, is be noemd tot kapelaan te Neerbosch; m zijn plaats is benoemd tot kape laan aan de Dominicusparochie de W.E. Pater Fr. Jansen O.P., die na enige jaren in de Missie van Porto- Rico gewerkt te hebben, achtereen volgens kapelaan was te Alkmaar (St. Joseph), Tiel en Rotterdam, waar hij tot dusver werkzaam was. Wij komen op een en ander na der terug. Geslaagd AI.KMAAR Bij het op 21 de zer te Amsterdam gehouden exa men ter verkrijging van het 'Diplo ma Sociale Verzekering, slaagde on ze stadgenoot, de heer J. H. Olthof, ambtenaar bij de Raad van Arbeid, alhier. UITVAART MET MILITAIRE EER ALKMAAR. Morgen om 9 uur wordt in de St. Josephkerk een H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van de bij Ponogono gesneuvelde soldaat le klas P. J. Lockx. De uitvaart geschiedt met militaire eer en de onlangs uit In donesië gerepatrieerden worden op gewekt de uitvaart bij fe wonen. dankte Broeder Alexius allen, die medegewerkt hadden aan het sla gen van deze dag, in het bijzonder de heer Van Kesteren voor zijn leiding en organisatie van de wed strijden, en de verschillende perso nen en zaken, die prijzen beschik baar hadden gesteld. Burgemeester Wytema sprak, alvorens tot het uitreiken van dc prijzen over te gaan, enige bezie lende woorden tot dc jongens en meisjes. Hij '/-es daarbij-op de belang rijkheid van sportdagen als deze, en drukte (ie scholieren vooral op het hart zich bij sport en spel ten allen tijde een goed verliezer te tonen. UITZENDING VERKIEZINGSUITSLAG Het is te verwachten, dat om 6 uur de 27 stembureaux met hun werk gereed zijn en dan duurt het niet lang, of wij kunnen de uitslag pu bliceren. Wij doen dit van daag voor ons tijdelijk kan toor op de Laat, voor het R.K. Militair Tehuis, waar wij via de geluidsinstallatie van Ko Bottemanne de uit slagen met het nodige com mentaar zullen geven. Na de uitslag van Alkmaar hopen wij, zolang deze binnenkomen, ook de uitslagen uit de om geving en uit elders in het land door te geven. Wij ver wachten U vanavond aan de Laat. Red. N. H. D. Eindexamens Rijks H.B.S. ALKMAAR. Voor het dezer dagen gehouden examen voor de afd. A zijn geslaagd: N. J. Akker man. J. G. Boomgaard, T. Debets, T. Engel, E. van Gorcum, J. Klaas- se-Bos, T. Koster, E. M. Schaafsma, G. H. Schumer, M. Uitenbosch, B. van der Veen, allen uit Alkmaar, alsmede D. R. Bemer, Krommenie; S. Bison, J. B. Rosendaal en I. de Tourton, uit Bergen; J. H. Brom- borchen en E. de Veer, Schagen; J. Veeke, Burgerbrug; J. H. Lakeman, Heiloo; A. Mmnesma en L. de Pee, St. Pancras; N. P. Rosendaal, Scha- gerwaard; J. Winkel, Barsingerhorn en'G. de Wolf uit Schoorl. DAMMEN Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken ALKMAAR. De strijd om bo vengenoemde titel neemt, nu de strijd reeds een gevorderd stadium bereikt, steeds feller vormen aan. Vooral de beide Langedijker cracks de Haas en Slot weren zich geducht, al worden zij op de voet gevolgd door de Alkmaarse troeven Kruider, Ravenstyn en Oud. De rest. hoewel reeds kansloos, kan 't de koplopers nog danig lastig ma ken. Met spanning kunnen wij de eindfase tegemoet zien. De stand luidt: 1. de Haas 7 gesp. 11 p., 2. Kruider 7 g. 10 p., 3. Ra- venstijn 8 g. 10 p.. 4. Slot 6 g. 9 p.. 5. N. Oud 7 g. 7 p., 6. Toepoel 8 g. 7 p., 7. M. Oud 6 g. 6 p., 8. Woonijk 6 g„ 5 P-. 9. Hemels 5 g. 4 p., 10. Jor- na 6 g. 4 p.. ll.Smolenaars 6 g. 3 p., 12. de Bree 6 g. 2 p. In de 2e klas waar ook goede strijd te zien is, luidt de stand in de kopgroep: 1. Irmgras Jr. 8 g. 12 p., 2. Langras Sr. 9 g. 12 p., 3. Mie- dema 10 g. 12 p.. 4. Bijwaard 9 g. 11 p., 5. Stam 6 g 10 p., 6. Peerdeman 8 g. 10 p.. 7. Hemmeider 6 g. 8 p. In de 3e klas leidt M. A. Langras. De simultaan-seance welke Za terdag in Alkmaar door de wereld kampioen P. Roozenburg gespeeld zou worden, gaat wegens ziekte van Roozenburg niet door en is uitge steld. Men neme hiervan goede nota. ,,Turnlusf'" bereidt zich voor op Bath-trip ALKMAAR. Wat al jaren lang voor de Alkmaarse Gymnas- tiek-verenigjng ..Turnlust" een il lusie was. zal eindelijk werkelijk heid worden: Turnlust gaat naar Engeland. De volgende maand zul len 21 dames- en 6 heren-leden dezer gymnastiekvereniging, bege leid door enkele bestuursleden en verzorgers, een trip maken naar Bath. Op Dinsdag 21 Juni hielden deze uitverkorenen, die gekozen werden uit alle graden der vereniging, een voorbereidingsvergadering in café ..Ceres", aan de Helderseweg. In deze zeer geanimeerde vergadering hield mr. G. van Hilten een uiterst informatief betoog over de reis naar Bath en het verblijf in Enge land. zodat allen, die aan de Turn- lust-trip zullen deelnemen, besla gen ten ijs komen. Wij zijn er van overtuigd, dat de technische leiding van de reis bij mr. van Hilten in goede handen is. Nadat .tijdens deze vergadering, de trip tot in alle on derdelen grondig georganiseerd en uitgestippeld was, dankte de heer G. de Rie, voorzitter van Turnlust, mr. van Hilten en de directeur, de heer J. van Zoonen, voor al wat zij hebben gedaan om dit uitstapje mogelijk te maken. De heer van Zoonen, op zijn beurt, dankte de heer de Rie voor het aandeel, dat hij heeft gehad in de voorbereiding van de trip, terwijl hij als tolk van alle deelnemers sprak, toen hij zei, het te betreuren, dat de heer de Rie, die zoveel voor Turnlust bete kent en voor wie Turnlust zoveel betekent, zelf, op medisch advies, niet met zijn troep zal kunnen mee reizen. Wij zijn ervan overtuigd, en de prettige sfeer, die ons tijdens deze vergadering trof, is er ons borg voor, dat Turnlust Neder land op een correcte manier in Engeland zal vertegenwoordigen en dat sportief Alkmaar, middels deze gymnasten, een goede indruk in Bath zal achterlaten. Gouden echtvereniging ALKMAAR. Vandaag viert het echtpaar Van der ManRoggeveen in de Rochdalestraat zijn 50-jarig huweujxsfeest. De heer Van der Man, die 73 jaar is, heeft met zijn nu 72-jarige vrouw een zoon groot gebracht en heeft nu twee klein kinderen. De héér Van der Man is bijna 40 jaar op de Alkmaarse gas fabriek werkzaam geweest en is ook in het verenigingsleven een bekend figuur. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Johnny Belinda, 18 jaar. Victoria: De dokter kiest een vrouw, 18 jaar. Americain: Het drei gende water, 18 jaar. A.B.T.: De vrouw die te rugkwam; Eilaftd der ver schrikkingen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: mevr. de wed. C. M. B Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindengracht 43, telef. 3916. BERGEN: Kunstzaal „Rus tende Jager", tentoonstel ling K.C.B. Mutatie bij de Keuringsdienst ALKMAAR. Tc rekenen met ingang van 1 Mei 1949 is bevorderd tot klerk in vaste dienst bij de Keuringsdienst van Waren, de schrijver F. Jansen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hans Th. z. van C. Zwijnenburg en C. Meuleveld; Katharina, d. van P. J. G. Groen en C. Schoonhoven; Tho mas, z. van H. Bellekom en Y. Bieman; Wilhelmina A. d. van J. Jansma en J. M. van Wolferen. Gehuwd: Willebrordus de Zeeuw en Alida Roobeek; Cornelis D. Pe perkamp en Catharina Hemels. Overleden: Theodorus J. W. van der Sluis, oud 55 j. geh. m. W. J. M. Bierman; Trijntje Bakker, oud 85 j. wed. van L. Room. Klimop-muziekavond ALKMAAR Donderdag 23 Juni zullen de heer en mevr. Wanna aan concertvleugel en piano werken van Chopin ten gehore brengen. Al onze avonden en niet het minst onze muziekavonden zijn steeds up to date. Deze avond zal daarom zeker geen uitzondering hierop ma ken. De leden kunnen dit jaar trots zijn op hun vereniging, die door het steeds stijgend aantal leden haar naam „Klim op" eer aan doet. Bob komt ALKMAAR Morgenmiddag om twee uur zal Bob van Veilig Ver keer zijn i'ntrede doen in Alkmaar. De schoolkinderen zullen zich langs de weg van het politiebureau naar het stadhuis opstellen. Op zeer or- ginele wijze zal Bob aan het poli tiebureau arriveren. Hij zal door de burgemeester worden verwel komd. Daarna zal in het Gulden Vlies de prijsuitreiking plaats vin den aan de jeugd, die geslaagd is voor het verkeersexamen. Kind doodgereden ALKMAAR Gisterenmiddag liep de 7-j. Johnny de Groot van de Baansingel met een vriendje achter een vuilniswagen aan op de Achterweg. Ter hoogte van de Wor- telsteeg liep Johnny achter de auto vandaan en stak naar rechts de weg over, toen juist van de andere kant een tank-auto naderde, waar door het ventje gegrepen werd. De chauffeur remde krachtig, maar kon echter niet verhinderden, dat- het linkerachterwiel van de tank wagen over het hoofd van de jon gen heen ging, dat door de druk verpletterd werd. De chauffeur gaat geheel vrij uit, daar hem geen schuld treft. Meisjescongregatie St. loseph ALKMAAR. Het kerkbericht in ..Sursum Corda" heeft de volgende aanvulling nodig: Donderdagavond na het Lof, congregatie voor de meisjes van 17 tot 25 jaar. Onderwerp van de conferentie: „Een liefdesavontuur met God." GOEDGEKEURDE RAADSBESLUITEN ALKMAAR. Op de lijst van ingekomen stukken voor de Maan dag a.s. te houden raadsvergade ring wordt een aantal raadsbeslui ten opgesomd, die door Ged. Staten zijn goedgekeurd; het betreft de besluiten tot aankoop van grond aan het Kwakelpad, tot verkoop van bouwterrein aan de Bergerweg, tot verhuur van twee barakken met terrein aan de jeugdverenigin gen; tot het doen van een uitgaaf van f 7500 voor verbetering muziek- tuin; tot medewerking aan de Chr. Wonmgbouwver. „De Voor zorg" voor de bouw van 53 wo ningen; tot do instelling van de functie van directeur Sportpark; tot bezoldiging van vakonderwij zers bij het o. 1. o.; tot uitgaaf van f 10.225 voor verbetering Hoever- weg; van f 3500 voor aanschaffing kantoormachines en meubilair voor Gemeentewerken; van f 6900 voor aanschaffing maaimachines Sport park; van f 11.800 voor verbetering ambtswoning burgemeester; van f 6000.voor aanschaffing auto voor gemeenteslachthuis; van f 12000 voor het maken van een plan voor het stichten van een nieuw gebouw voor de openbare Handelsschool; in. gekomen zijn voorts verzoeken van de Volksuniversiteit om de veror dening op de vermakelijkheidsbe lasting te wijzigen in dien zin, dat van verenigingen met een cultureel doel deze belasting niet zal worden geheven; verzoeken om subsidie kwamen in van de Ver. tot IJsbe- strijding; van de R.K. Reclasserings. vereniging en het Genootschap tot Reclassering. De Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid en de Commissie van bijstand en advies voor kunsttentoonstellingen zonden een dankbetuiging voor verkregen subsidie. Van mej. A. I. Singer kwam het verzoek om ontslag per 1 Aug. als onderwijzers aan de Lin- denschool. Ingekomen personen ALKMAAR. M. Louw, zonder, N.H., van Winkel naar Veerstraat 1; D. M. Blank-van Straten, R.K., van Grootebroek naar Luttik Oudorp 13a; W. H. Burgering. huisschilder, N.H^van Bergen naar Zandersbuurt 17; G, C. Dun, jurist, N.H., van Pa- dang naar Wilhelminalaan 23; M. Munniksma, dienstb., van Harlingen naar Langestraat 98; M. Barnhoorn, N.H., van Langedijk naar Veerstr. 1; M. A. SpiekermannBroersen, R.K. van Koedijk naar Stationsweg 114; J. Doldersum, dienstb,, N.H.. van Beilen naar Nassauplein 2; M. J. Wijtemavan der Eist, Rem., met kinderen, van Beilen naar Nassau plein 2; W. H. M. van der Kolk, on derwijzer, R.K.. met gezin, van Haarlem naar Kennemerpark 16; J. J. Reijne. zonder, D.G., van Lange dijk naar Pr, Julianalaan 14; A. Doves, kellner, van Soerabaia naar Kanaalkade 32b; R. J. A. Rohde, be drijfsleider, R.K.. met gezin, van Groningen naar Hoeverweg 3; E. J. A. Himmelreich, mach. bankw., R.K. van Amsterdam naar Stuartstraat 81 W. J. Popma, kantoorbed., R.K., van Amsterdam naar Bisschop Botte- mannestraat 58; M. C. Vonk. zonder, N.H., naar Ritsevoort 1; G. Hoek stra. lab,, bed., D.G., van Hoorn met woonwagen Alkmaar 537 naar Zeg- lis; C. Kooijman, onderwijzer, R.K., van Beverwijk naar Tulpstraat 19; E. J. Borst, laborante, van Salesbury (Engel.) naar Helderseweg 50; G. G. GroenHelselmans, R.K,. met kinderen, van Monster naar Coster- straat 10; N. de Vries, verpleegster, N.H.. van Grooteb-oek naar Wilhel minalaan 11; S. A.ohring, vliegtuig monteur. van Oostzaan naar Stuart straat 86; B. de Boer, dienstb., R.K., van Spanbroek naar Verdronken- oord 101; J. Jonker, verzilveraar, van Haarlem naar .Boezemsingel 62; F H Peerdeman. dienstb.. R.K., van Hoorn naar v. Everdingestraat 18; A. L. Welbergen, dameskapper, R.K. van Groningen naar Spoorstraat 58; H. R. Bosman, monteur, N.H., van Krommenie naar Tuinstraat 48. Vertrokken personen J. H. Koopman, ambt., N.H., van Lindenlaan 52 naar Batavia; J. C. Woiters, kantoorbed, van St. Antho- niusstraat 14b naar Koog aan de Z.; J. C. Vrijvogel, majoor mach. K.M., N.H., van van der Helststraat 7 naar Den Helder; J. J. Westhoff, dienstb. R.K. yan Kennemerstr.weg 11 naar Blokker; J. C. Rendring, van Pink- sterbiomstraat 17 naar Koog aan de Zaan; H. Homma, loodgieter, met gezin, van 't Veerstraat 56 naar Bergen; Th, Rood, bakker, R.K., van Scharloo 7 naar Zaandam; N. M. de Boer, verz.agent, R.K., van Macl. Pontstraat 28 naar Breda; M, B. Hofstede, R.K,, van Westerweg 71 naar Leeuwarden; M. J, W. Sanders, dienstb., van Breedstraat 9 naar Haarlem; C. C. RoosObdam, van v. d. Woudestraat 45 naar Bussum; A, Waterman, koopman, van Voor- meer 18 naar Amsterdam. Junioren wedstrijden HEILOO. Zondagmiddag von den onder matige belangstelling op de „Kortelingen" in het Heiloër bos de junioren wedstrijden onder a«^ piciën van Doves plaats. De organi satie der wedstrijden was goed te noemen alhoewel wij gaarne gezien hadden dat vooral de ioopnummers DE RIJP De Raad van de Rqp kwam in buitengewone vergadering bijeen om afscheid te nemen van de heer C. Sieswerda, in verband met het bereiken van de 65 jarige leeftijd. De heer Sieswerda is van af 6 Sept. 1922 als vleeskeurings arts werkzaam geweest in de Ge meenten De Rijp, Bccmstcr, Graft en Schermcrhorn. üp deze vergadering die een feestelijk karakter droeg waren behalve de Raad, waarvan de heren D. Rijkes en J. B, Sassen bericht van verhindering hadden gezonden, aanwezig, de heer en mevrouw Sieswerda en familie, de leden van de commissie van toezicht op de gemeenschappelijke vleeskeurings dienst, de heer J. Blaauw, oud lid dier commissie, Dr. Postema, tijde lijk keuringsarts, een deputatie van de slagers en een 20 tal genodigden en belangstellenden. Na een welkomstwoord en een korte inleiding betreffende het doel van deze buitengewone raadsver gadering, werd allereerst de heer D. Tol, die in de plaats voor ds. Keuning, welke wegens drukke ambtsbezigheden als raadslid had bedankt, zitting zal nemen, beëdigd. De voorzitter, burgemeester Da- lenberg deelde vervolgens mede, dat Dr. Scholten, Inspect- districts hoofd van de veeartsenijkundige dienst, in verband met een bijeen komst elders, bericht van verhin dering had gezonden. Mijnheer Sieswerda, zo richtte de burgemeester zich tot de schei dende functionaris, U heeft vanaf het begin tot het einde de ontwik keling van het vleeskeurmgsbedrijf mede gemaakt lk vermoed, dat U in een verloren ogenblik verschil lende besluiten met de daaraan sneller op elkaar gevolgd waren. Een volgende keer beter! De voornaamste uitslagen zijn: 1500 M. Jongens A: 1. S. Hopman, Doves, 4.40 min., 2. J. Blauw, Mara thon, 4.42.2, 3. K. Blokker, Doves, 4.49. 600 M. Jongens B: 1. M. Meijer, Doves, '1.32.1, 2. H. Heida, Doves, 1.35. 300 M. Jongens A: 1. N. Jonge- jan, Doves, 40.5, 2. H. Wiedenhof, HAV, 41.4, 3. J. de Winter, Olym pus, 41.9. 100 M. Jongens A: 1. H. Wieden hof, HAV, 11,7 sec., 2. L. Wieden hof, HAV, 12.1 sec., 3. J. Bijwaard, Olympus, 12.2 sec. 4 x 80 Meter, meisjes A en B: 1 Doves, 45 sec., 2. Olympia, 45,6 s. 4 x 80 M. jongens B: 1. Doves I, 41.5 sec., 2. Doves II, 42.5. 4 x 100 M. jongens A: 1. HAV, 49.8 sec,, 2. Doves, 50.7 sec. Discuswerpen, meisjes A. 1 A. Wormsberger, Marathon, 24.38 M. Discuswerpen jongens A: 1. V. Huisman, Doves, 28.76 M. Hoogspringen meisjes A: 1. N. Blees, Doves, 1.20 M„ 2. T. de Graaf, Doves, 1.20 M. Hoogspringen jongens A: 1. J. v. d. Horst, Doves, 1.60 M, 2. J. Diewer, Olympus, 1.55 M. Verspringen meisjes A: 1. A. Mousma, HAV, 4.24 M„ 2. G. Vlam, DSV, 4.12 M. Verspringen jongens A: 1. J. v. d. Horst, Doves, 5.83 M., 2.- J. Mons, HAV, 5.73 M. Minister in 't Veld naar hst Schwarzwald De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, zal van 23 t/m 26 Juni a.s. een bezoek brengen aan het Schwarzwald, teneinde de hout- aankap, die aldaar onder auspiciën van zijn ministerie geschiedt, in ogenschouw te nemen. KAMPEER 8.50-11.50 -15.95 ZILVERSTR 6-8, ALKMAAR v./h. GOUDAL Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar,, gepresideerd door mr. van Regteren Altena, stond op 21 Juni terecht J. B. uit Heerhugo- waard. Deze man, die niet gewend v/as te chaufferen, passeerde, in de auto van zijn broer, de spoor lijn bij de overweg Westdijk in Heerhugowaard, terwijl er een trein aankwam. Hij had zulks niet gezien en gaf dan ook ter zitting toe, dat hij niet goed had uitge keken. Zijn wagen werd door de trein gegrepen. Na het ongeval bleken de remmen van de auto te weigeren. B. verklaarde, niet geremd te hebben op zijn weg van Alkmaar naar Heerhugowaard, ook niet, toen hij op het laatste moment de trein zag naderen en hij zich al op de overweg bevond. Hij heeft, volgens zijn verklaring, niet ge weten dat zijn remmen defect waren. Bij de politie heeft hij ver klaard, wèl geremd te hebben, doch toen te hebben bemerkt, dat zijn remmen weigerden. De machinist van de trein, die verd. had zien aankomen, doch er op gerekend had, dat hij zou stop pen, verklaarde, dat de trein zeer langzaam reed en dat hij had ge zien dat ook de auto steeds lang zamer reed. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die, na het on geval, de auto had gecontroleerd, haa geconstateerd, dat de remmen defect waren. De Officier van Justitie, mr Meischke, eiste tegen verdachte, wegens ontstaan gevaar voor het verkeer door diens schuld, f 40. of 20 dagen. Over 14 dagen zal uitspraak worden gedaan. De Alkmaarse jongen A. S., die, in Juni 1948, brieven en poststuk ken, die aan zijn zorgen als hulp besteller bij de P.T.T. waren toe vertrouwd in het water van de Zandersloot had gegooid, ver klaarde dit uit angst te hebben gedaan. Omdat hij het druk had gehad en de nieuwe wyk, die hem als besteller was aangewezen, niet kende, had hij de poststukken te lang bij zich gehouden. Uit angst voor straf heeft hij er zich toen van ontdaan. Deze jongen blijkt in zijn leven wel meer dingen te hebben gedaan, die een normaal mens onverklaarbaar schijnen. Getuige W. M. G. heeft, buiten dit geval, helemaal geen klachten over de jongen, die zijn werk goed deed. „Het is een goede jongen", verklaarde deze getuige. Zijn daad kwam de heer G. onverklaarbaar voor; hij heeft gedacht aan de mogelijkheid, dat verd. een mo ment van abnormaliteit heeft ge had. Een psychiatrisch rapport en een rapport van de Reclassering zijn over verd. uitgebracht. De Officier eiste tegen hem een voor waardelijke gevangenisstraf van 8 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Getuige ging niet vrijuit F. A. V. te Alkmaar, destijds filiaalhouder in de zaak van Adr v. d. K., in optiek, medische in strumenten en verplegingsartikc- len, stond terecht wegens verduis tering in dienstbetrekking. Ver dachte, die 10 jaar filiaalhouder is geweest, heeft, door te lage boe king van verkoopsprijzen, zich geld toegeëigend, dat v. d. K. toe kwam. Het totale verduisterde geldsbedrag kan ongeveer f 10.000 zijn geweest. Verdachte zelf beweert tot zijn practijken gekomen te zijn, omdat hij te weinig verdiende en geen provisie genoot. Bij het getuigenverhoor van A. J. M. v. d. K., eigenaar van de zaak, wonende te Utrecht, blijkt, dat V. een zeer verantwoordelijke vertrouwenspositie heeft bekleed als filiaalhouder en dat hij,, in vergelijking met zijn werk, maar zeer weinig verdiende. Deze man, die van '40 tot '49 zonder enige controle van de zijde van v. d. K. als Alkmaars filiaalhouder optrad, kreeg achtereenvolgens slechts f 37.f 47.en het laatste jaar f 57.in handen. Getuige ver klaarde. dat reeds in '42 zijn arg waan jegens V. gewekt werd. Doch aan controle dacht v. d. K. pas in '49. Het salaris van V. acht getuige in overeenstemming met diens vertrouwenspositie, doch hij vindt dingen als een fiets, een kinderwagen en een wasmachine, luxe-artikelen, die zijn argwaan wekten, omdat verd. die niet kon kopen van het salaris dat hij ge noot. De rechtbank bleek het dan ook niet erg eens te zijn met getuige's zienswijze over een voldoende salariëring van V., wiens zaak een jaaromzet had van plm. f 50.000. Het reclasseringsrapport, dat over verdachte is uitgebracht, luidt onverdeeld gunstig. De Offi cier van Justitie wees, in zijn requisitoir, op het ontstellend ge brek aan controle en noemde dit een verzuim van v. d. K. Deze controle is volgens de Officier toch „de taak van een normaal mens". De onmogelijkheid van controle, waarop v. d. K. zich be roept, is een kinderachtige uit vlucht, waarvan de waarheid on mogelijk te geloven valt. De Offi cier .neemt dan ook aan, dat de getuige v. d. K. niet vrijuit gaat in deze zaak, ook al omdat het salaris van V. veel te laag was voor de positie, die hij bekleedde. Verdachte echter wordt door dit al niet geheel geëxcuseerd. Voor een voorwaardelijke straf, zoals het reclasseringsrapport vraagt, aldus de Officier, is het gepleegde feit te ernstig. De eis was dan ook 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden onvoorwaar delijk met aftrek, en 6 maanden voorwaardelijk. In zijn pleidooi wees mr. dr. C. Berkhouwer op het betrekkelijk kleine bedrag der verduistering, gezien over het ver loop van zoveel jaren, op het gun stige verleden van verdachte en op het verzuim van de eigenaar van de zaak, waardoor de gelegen heid geschapen werd, die de dief maakt. De verdediger verzocht de rechter het onvoorwaardelijke deel der straf zoveel mogelijk te doen naderen tot de tijd die ver dachte in voorarrest heeft doorge bracht. Over 14 dagen zal uit spraak worden gedaan- verbonden moeilijkheden van uit voering en -verdere gebeurtenissen in Uw gedachten wel eens de revue heeft laten passeren, b.v. de pogin gen om te komen tot oprichting van een centrale noodslachtplaats en oprichting van een verwer kingsinrichting. Vele en waaraevol waren Uw adviezen als technisch hoofdambtenaar. Deze adviezen richtten zich in de eerste plaats op de belangen van de volksgezond heid en op de tweede plaats op do bedrijfs- of gemeentebelangen. Na het verdienstelijk werk, door de heer Sieswerda verricht tijdens de oorlog, gememoreerd te hebben, werd door spreker met de meeste lof gesproken, over het vele wat de heer Sieswerda in het belang van de bevolking heeft gedaan. U hebt U steeds een hulpvaardig en trouw ambtenaar getoond, een sieraad voor het ambtenarencorps. Namens de raad dankte de voor zitter voor het werk in het belang van de volksgezondheid en in het algemeen belang gedaan en bood de heer Sieswerda, als stoffelijk blijk van waardering en dankbaar heid een leeslamp aan en een prachtig bloemstuk. Achtereenvolgens spraken nu Dr. Postema, die zijn oud-eellega zag als zeer eenvoudig, hartelijk en kundig en mevr. Sieswerda noemde de verpersoonlijking »an hartelijk heid. De heer Rijper uit Beemster sprak namens de slagers, ook hij drukte zijn dankbaarheid uit voor het vele wat door (le heer Sies werda werd gedaan en de buiten gewone hartelijkheid en bereidwil ligheid; nooit deden de slagers te vergeefs een beroep op hem en steeds werd met de belangen reke ning gehouden Zeer bewogen dankte de heer Sieswerda voor de tot hem gespro ken woorden. Speciaal deed het hem goed, dat zijn vriend Blaauw aanwezig was. Deze was, de enige nog in leven zijnde medewerker. De heer Sieswerda was blij met het altijd aan hem geschonken vertrou wen, maar was buitengewoon ver heugd dat bij deze gelegenheid weer tot uiting is gebracht, dat hij dit waardig is geweest. Met aan zijn opvolger te wensen dat hij, evenals dit met hem zelf 't geval was, er aan het einde van zijn loopbaan met weemoed aan moet denken, dat hij zijn werk in andere handen moet leggen, besloot de heer Sieswerda zijn dankwoord. Burgemeester Dalen berg sloot nu deze openbare vergadering en no digde de raad en genodigden uit, nog enige tijd gezellig samen te zijn onder het genot van een glaasje wijn en een goede sigaar. Viering koperen bruiloft Koninklijk Echtpaar HEILOO. Doordat 7 Juli niet als een nationale feestdag zal wor den gevierd, is het aan bovenver meld comité niet mogelijk dien dag een volledig programma uit te voe ren. In verband hiermede is een nieuw voorlopig programma uitge werkt dat er als volgt uitziet: Woensdag 6 Juli (Rustende Jager), 910.30 uur; Poppenkast voor de kleuters van 1ste en 2de klas. 13 15.30 uur; Goochelen voor school kinderen vanaf 3de klasse, voor zo ver de geldmiddelen dit toelaten, zal een tractatie gegeven worden, Donderdag 7 Juli (in „Tuindorp"): 19.30 uur: Ringsteken voor dames Van 18 jaar en ouder, zo mogelijk als duo-passagiers op motoren, 20 uur: Ronde van Heiloo, 21 uur: Prijsuitreiking in „de Rustende Ja ger", na afloop gezellig samenzijn. Aangezien „De Rustende Jager" slechts een beperkt aantal plaatsen heeft, zal aan hen die op de collecte lijsten getekend hebben, gelegenheid gegeven worden mede te loten voor een gratis plaatsbewijs. Naar men ons mededeelt, zullen de beide plaatselijke muziekverenigingen hun medewerking verlenen. P.v.d.A. verliest 1 zetel in Winkel WINKEL. Het kiezerscorps van Winkel is, evenals bijna overal el ders, duidelijk naar rechts gezwenkt. De CPN heeft evenwel, tengevolge van een rest die kleiner-was dan de halve kiesdeler, haar tweede zetel weten te behouden, ondanks het fei't, dat op deze lijst bijna 100 stemmen minder werden uitgebracht dan in 1946. Het resultaat van 1946 was: PvdA 566 st., 4 zetels; Plaatselijk Belang 201 St.. 1 zetel; CPN 335 stemmen, 2 zetels. Terwijl de uitslag van de thans gehouden verkiezing luidt; PvdA 532 st., 3 zetels; Plaatselijk Belang 383 stemmen of 2 zetels en de CPN 238 stemmen, 2 zetels. Hieruit blijkt dat een stemmen verlies van 34 de PvdA een zetel heeft gekost. ONDERHANDELINGEN OVER DE GROENTEN-EXPORT Nederlandse delegatie in Frankfort FRANKFORT, 21 Juni (A.P.). Een Nederlandse delegatie is al hier aangekomen om onderhande lingen të voeren over een accoord voor de export van Nederlandse groente naar Duitsland, aldus ver klaarden anglo-Amerikaanse krin gen vandaag. De export van groente naar West-Duitsland werd verleden week stopgezet toen het dollar quota der Nederlandse groente exporteurs uitgeput was. Neder land exporteerde groente naar Duitsland krachtens het handels verdrag tussen Bizonië en Neder land. „Man met de pijp" bleek dief te zijn De politie uit diverse plaatsen van ons land heeft sinds Februari een klopjacht gehouden op een man, die kleedkamers van sportvelden en tennisbanen met ongewenste aan dacht vereerde. In Venlo, Laren, de Bilt, Schiebroek, Rijswijk, Delft, Den Haag en Haarlem kwamen ge regeld klachten, dat portefeuilles uit kleding van spelers waren ver dwenen. En steeds weer kwamen signalementen van verdachte per sonen in zoverre overe,en, dat men „een onbekende man die een pijp rookte" had gezien. Dezer dagen heeft men de „man met de pijp" te Voorburg gearresteerd. Het is de 21-jarige A. J. W. B„ die in een paar maanden tijds voor 1700 tot 2000 gulden uit portefeuilles roofde. De politie probeert hem een zo kwaad mogelijke pijp te laten ro ken. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: MEEST ZWAKKE WIND! Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets ho gere temperatuur dan vandaag. BATAVIA, 22 Juni (A.P.). De Nederlanders en republikeinen hebben definitieve overeenstem ming bereikt over het herstel van een republikeins regime in Djocja- karta, aldus wordt vernomen uit welingelichte, maar niet officiële bron. Verwacht wordt, dat de terug trekking der Nederlandse troepen uit Djocjakarta in het begin van de volgende week zal aanvangen en dat de republikeinep tegen 1 Juli het gezag zullen overnemen. De Nederlandse en republikeinse delegatie en voor de eerste maal ook de Indonesische vertegen woordigers van andere staten en gebieden in Indonesië zullen van middag bijeenkomen met de U.N. C.I., tijdens welke bijeenkomst verwacht wordt dat een officiële bekendmaking zal worden gedaan. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen, hebben de in de afgelopen vijf dagen gehouden ge heime informele besprekingen ge leid tot het bijleggen der menings verschillen over het bevel tot het staken van het vuren. Gemeld wordt thans dat de republikeinen voor hun terugkeer naar Djocja karta zullen instemmen met de algemene principes van het bevel tot staken van het vuren en deze, na het herstel van de republi keinse regering, verder zullen uit werken. De verwachte inter-Indonesische conferentie zal verschillende we ken duren. Sommige politieke waarnemers verwachten, dat in verband hiermee de ronde tafel conferentie te Den Haag niet voor eind Augustus of September zal kunnen worden gehouden. Vroegmis op St. Adelbertusakker De traditie getrouw zal op de Zondag onder het Octaaf van St. Adelberts feestdag dus Zondag a.s. om 6 uur in de morgen een plechtige H. Mis op de St. Adelber tusakker worden opgedragen, w.o. gelegenheid is tot communiceren. De intentie van deze bedevaart van de vereerders van St. Adelbert is „voor het behoud, de belevenis en de uitbreiding van ons H. Geloof". HOORN In het St. Bonifacius- Missiehuis heeft notaris S. J. J- Luijckx Maandagavond de trekking verricht van de grote R.I.D.O.-lote rij ten bate van de opleiding van priesterstudenten en de restauratie van het Missiehuis, waarop ook in ons blad destijds volop de aandacht is gevestigd. In totaal waren er 15.000 loten verkocht; 300 bezitters van deze loten worden in deze da gen gelukkig gemaakt met een prijs. De prijzen zijn gevallen op de vol gende nummers (volgorde 1300): 1078 6615 13789 12698 9371 1763 12257 12623 8305 5947 11637 11949 4256 14449 985 2861 9277 9318 13397 12314 4467 14300 7506 14709 3115 14305 6158 2568 3559 1130 8178 9566 6363 4003 14039 6871 9512 875 8108 12855 9078 14344 13450 3445 11388 1617 5973 12935 5564 6809 7640 10132 14390 8262 7857 681 4149 8278 2658 12610 13928 14908 3682 5873 14633 14575 5403 3146 3182 12166 8771 14030 13791 13235 11178 11044 1786 13155 12971 13583 8163 10962 10808 1787 4414 11353 8548 10848 339 739 6738 13331 1405 14635 11520 7009 9960 14232 14819 11427 740 426 4145 2893 11292 6754 794 10021 7809 14484 14879 11457 12850 7164 14376 4255 4948 7826 8559 3529 998 12169 9174 11857 3753 10092 10896 7919 14875 8071 8965 3301 594 5131 11151 781 5660 5444 14377 762 7637 5561 2644 8908 11016 13232 9567 7140 11874 11930 7498 3945 8066 748 1924 10710 14985 4204 1967 10695 11293 3601 1330 6972 14877 117 4983 3429 5845 13292 14369 6779 5675 13272 514 10371 5286 1684 7942 10469 9159 5214 1663 6512 11475 5619 4545 8062 364 12757 13765 50 1177 1597 8441 3300 7616 9547 1032 14480 5677 7406 2323 12509 10986 3579 2380 6797 10950 13507 11525 10625 9829 14516 5734 13839 4060 4117 14593 7261 14946 7096 1789 3566 11953 12641 5753 5228 11981 8368 3183 8437 14028 14603 4434 13306 5678 10732 13093 6533 4406 1355 14740 12080 3204 10139 3892 11364 5495 12350 9856 6428 3964 6968 7956 2648 14652 5571 8619 2392 5272 4964 10678 13991 13899 8934 12477 1079 5646 8234 2542 2838 5606 7119 8038 10766 5524 9639 48 12500 12409 6187 14187 7717 11110 14231 10164 6153 10796 715 14923 6382 223 7904 5112 7537 2805 7041 12128 1387 LANGEDIJK, 22 Juni. 220.000 kg aardappelen: Eerstel. 9.2010.80, driel. 78.80, kriel 4.50—5.90; 850 kg bospeen 1616,20; 450 st. bloemkool 11.9013.10; 14.000 kg rabarber 5.10- 5.90. ALKMAAR, 20 Juni Schotse muizen 9.5016, slabonen 1.641.83, stoksnijbonen 1.701.80, tuinbonen 2533, peulen 701.00, doperwten 6872, komkommers 10—22, toma ten I 7085, bonken 70, bloemkool Ia 14—22, I 10—15, II 6—10, spina zie 942, postelein 2232, andijvie 5—16, radijs 3.50, raapstelen 3, ra barber 413, bospeen 624, was- peen 2932, bosuien 311. aard beien 1.502.50 per slof, asperge3 7596, soepgroenten 26, selie 26, pruimen 419.50 per 100 stuks. AVENHORN, 21 Juni. 27.750 9.50, midd. 10.10—11, driel. 8.90— 10.60, kriel 6,20—7; 2200 kg Rode Schot 11.10—12.10. NRD.-SCHARWOUDE, 22 Jum. 86.000 kg aardappelen: Eerstelingen 9.30—11, grote 8.80—10, driel. 7.70-9, kleine 3.505.70, rode eerstelingen 8,70—9,80. PARIJS, 21 Ju vroegere Tsjcchisi Handel, Hubert I daag in Parijs ve democratische mi cho-Slowakijc Aa Beran steunen bij de communistisch Op een persconl de Tsjechische lei< schop als een mai tracht had samen de communisten, z co, zich daarbij dt eigen volgelingen halen. Ripka noemde het ogenblik wore strijd tussen dege in de christelijke 1 Westen en de voo: met geweld opgelej „De communistei verklaarde bij, on lieke gevoelens va SULTAN WA NAAR Bi BATAVIA 22 J Een speciaal vlieg is hedenmorgen 1 Djogja vertrokkei af te halen, wiet te Batavia vereist met de bespreking ken van het vure van aankomst va: Batavia en van h daarna volgende 1 het afhangen of formele bijeenkon zal plaats hebben, Aneta uit weling Na de terugkec Banka zijn de ge informele bespre] zet Volgens de „I men aannemen, d ming bereikt is z( de beginselen va voor een staken v over die voor een ferentie. In een e komst van de Urn deze overeenstem! vestigd worden. HONDERDE DOOR WER' TOKIO, 22 Jur F.en wervelstorm voorspelde loop n ren Japan geteiste kwamen om het 1 128 passagiers va: Bijna 1400 person mist. Het Japanse bureau had aanva storm gewaarschu de waarschuwinf scheen, dat hij bu om zou passeren, ren uit en 1300 b( loren. Dc veerboot 1 midden tussen eilanden. Slechts en een Japanner i siers en de bem koppen overleefd) DONDERDA» HILVE KRO: 7.00 Nieuw Lichte morgenklank gebed, 8.00 Nieuw Pluk de dag. 9.00 9,05 Gramofoonmuz standen, 9.35 Oekr koor, 9.40 Schoolrai Gramofoonmuziek, dienst. KRO: 11.00 zoek. 11.40 Sehoolr: lus, 12.03 Zangrecii deling land- en Lunchconcert dooi kest. 12.55 Zonnewij; berichten, 13.20 Lu „Roeromme". NCR\ Kapel, 14.40 Even Kamerorkest, 16.( 16 45 Gramofoonrm: Radio Jeugdjournaa en voordragende je ringsuitzending, 1! Heils-kwartier, 18.1 bouw, 18,30 NC Nieuwsberichten, 1 nisten spelen eigen Het actueel geluid, foonmuziek. 19.55 over: Anjerdag 19' in het kort. 20.05 20.15 Plaatvaria. 21. Zuid-Afrika, 21.20 22.05 De vaart der roeporkest, 22.45 king, 23.00 Nieuws Concert voor cello Gramofoonmuziek. HILVE AVRCh 7.00 Nieuw Ochtendgymnastiek, foonmuziek. VPRO: AVRO: 8.00 Nieuw Gramofoonmuziek, sprekken van vroui Boyd Neel strijkork foonmuziek, 10.00 10 15 Dolf van der Metropole Orkest, luister!. 11.00 Het Gramofoonmuziek, reldpers, 12.00 „Swa Mededelingen lanc 12.33 In 't spionm Speeldoos", 13.00 13.15 Aansluiting 13.45 Gramofoonmu: neer wéét een vroui 14.15 Solistcnprog Klimop, 16.00 Van Reizen en trekken, deze week, 17.30 G 17.45 Reportage schappen, 18.00 18.15 Sportpraatje, Ned. Strijdkrachter Kwint, radiostrip. 1 muziek. 19.45 Reg 19.55 Min. Rutten s jerdag. 20.00 Nieui 20.05 In het radio Holland Festival, 2! Nieuwsberichten, 23 ters, 23.45 Gramofo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2